De Echo van het Zuiden f Wirffe ddf NIEUWS UIT WAALWIJK EN 0MGEVH6 Wo. 79 Donderdag 2 October 1947 NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 5 October: 10 uur: Ds. van Burgeier 5 uur: Ds. van Burgeler. EXAMEN. Op het gehouden examen voor Pedicure-Chiropodist te, Rotterdam op 29 September, slaagde onze plaatsgenote Ju dith Vrijhoeven. TENTOONSTELLING. L.l. Maandag werd na uit voerige beraadslaging beslo ten in Mei 1948 in Waalwijk een tentoonstelling te organi seren van industrie, ambacht en middenstand, om naar bui ten te demonstreren wat Waalwijk op verschillend ge bied presteert. Het comité is samengesteld als volgt: Ere-voorzitter de édelachtb. heer burgemeester Mr. R. Lambooy, voorzitter de heer J. van Heesbeen. secre taris de heer Jan Tielen, le den de heren Jos. Klijberg, N. van Loon, A. Meijs en J. Timmermans. Zo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot vor ming van verschillende sub- comité's. UITREIKING DIPLOMA'S NIJVERHEIDSSCHOOL. Dinsdagmiddag had in de zaal van de R.K. Werklieden vereniging de uitreiking van de diploma's plaats aan de leerlingen van de Nijver heidsschool, die met goed ge volg de cursus hebben door lopen. De voorzitter van het be stuur de Weled. Heer J. Tie len, heette alle aanwezigen, waaronder de Édelachtb. Heer Burgemeester, bestuursleden, directeur en leraren, hartelijk welkom. Dit einde vormde voor de leerlingen het begin en hoe wel zij in het bedrijf nog veel zouden moeten leren, hadden zij toch een grote voorsprong op degenen die dit onderwijs moeten missen. De voorz. be greep niet dat er nog ouders en jongens zijn die niet in zien dat vakonderwijs zo dringend noodzakelijk is. Hij betreurde het dat zo weinig gediplomeerde jon gens terecht komen in de schoenindustrie: vrijwel allen gingen in de maatschoenma- kerii e.d. Dit euvel had de aandacht getrokken van de industrie en dit was nadelig voor de school en de steun die zij van alle zijden nodig had. Een ander gevaar voor de industrie in de Langstraat noemde spr. het grote tekort aan schoenstiksters en -stik kers, zodat meer en méér stikkerijen elders moeten worden opgericht, zelfs in de Mijnstreek. Ook het fabrice ren van onderwerk ging zich meer verplaatsen naar stre ken buiten de Langstraat; daarvoor moet zoveel moge lijk gewaakt worden. Hij feliciteerde verder de jongens die het einddiploma behaalden en reikte dit aan de volgende jongens uit: Smeden-bankwerkers Jac. v. d. Aa. N. Adriaanse, A. Bliilevens, A. de 'Bont, A. v. d. Broek, M. van Dongen, .G. Kipping, W. Krielaarts, P. Leytens, J. Richters, C. IJoelaar. W. IJpelaar, J. v. d. Wiel, allen te Waalwijk. J. Brijker, L. Damen. J. Dingemans, A. Kleyngeld, C. Nagtzaam, J. Smeulders. M. Timmermans, K. Vrinten, al len te Kaatsheuvel. M. Cales te Drunen. W. v. d. Heyden, te Haar steeg. C. Heesters, te Geertruiden- berg. A. v. Tilborgh, te Sprang- Capelle. A. Verschuren, te Waspik. Niet gediplomeerd: 2. Schoenmakers: C. Coenen, Fr. Damen, A. van Seist, A. Versteeg, allen te Waalwijk. M. v. Gorp, F. Herwaarden, M. Hoevenaar, A. Klijn, J. Kleysen, J. Peters, M. Peters, J. Verhoeven, Fr. Vloemans, allen te Kaatsheuvel. Chr. v. Deurzen, te Deurne. J. Fijneman, te Raamsdonk (dorp). A. v. Helvoirt, te Haarsteeg. A. Sins, te Made. J. Zwinkels, te 's-Bosch. Niet gediplomeerd: 1. Hierna verzocht de voorz. de Burgemeester de extra- prijzen uit te^reiken, die toe gekend werden aan de drie beste leerlingen van de twee afdelingen, om de belangstel ling voor het vak te verho gen. De Burgemeester vond het prettig dat hem deze eer te beurt was gevallen. Alvorens tot de uitreiking over te gaan sprak hij er zijn voldoening over uit dat zoveel leerlingen de school bezochten en met zo'n goed resultaat. Hij wees op de moeilijkheden die Di recteur en leraren moesten ondervinden door de gebrek kige accomodatie van de school en door het feit dat op 4 plaatsen les moest worden gegeven. Maar er bestonden grote plannen voor de toe komst en hij hoopte dat over een maand of zes de eerste steen voor de mooie, nieuwe school gelegd zou kunnen worden. Hij feliciteerde de gediplo meerden en gaf hun de raad het niet hierbij te laten. Zij moesten de Nijverheidsschool hoog houden en de zorg die aan hun ontwikkeling was be steed weten te waarderen. Zij stonden nog aan het begin van hun leven en konden er nog iets moois van maken. Vervolgens reikte hij aan de volgende jongens de ere prijzen uit: Smeclen-baiikwerken A. de Bont, le prijs. W. v. d. Heyden, 2e prijs, A. Kleyngeld, 3e prijs. Schoenmakers: J. Verhoeven, le prijs. A. Klijn, 2e prijs. M. van Gorp, 3e prijs. De Directeur de heer van Steenderen, wees hierna op de belangrijkheid van goede vaklieden voor de industrie en indirect voor ons gehele volk. Hij vond het jammer dat er in deze streek zo wei nigen in de schoenmakerij trachtten vooruit te komen. Wat bereikt werd door het harde werken van velen, werd door de kortzichtigheid van anderen weer te niet gedaan. Zovelen van de schoenmakers gingen bovendien gedurende de cursus weg, omdat er an deren waren die hun zeiden bij hen te,komen werken en daar hun opleiding te vojL- tooien. Deze mensen zagen alleen hun eigen belang en maakten de opleiding en de vorming van de jongens ka pot. Vervolgens las hij de namen voor van de jongelui die be vorderd waren naar een ho gere klas. Na een kort dankwoord aan bestuur, leraren en personeel, brachten twee jongens na mens de twee afdelingen hun dank. aan bestuur, directeur en leraren voor hun wiize, soms wel eens hardhandige lessen en boden zij twee fraaie bloemenmanden aan. De voorz. zeide getroffen te zijn door deze dank en zag hierin een bewijs, dat het ge noten onderwiis zeer op prijs werd gesteld. Hij had met ge noegen gezien dat er enkele ouders aanwezig waren en hij hoopte dat dit in de toekomst een algemeen gebruik zou worden. De belangstelling der ouders was van groot be lang voor de vorming van de leerling. Hierna werden door de di verse leraren de rapportep uitgereikt. GERARD AUERBACH c.s. Zaterdag 4 en Zondag 5 October komt Gerard Auer- bach weer in de Gildenbond met een programma van be kende radio-sterren. Gezien het succes dat hij met de ker misdagen oogstte, zal het ook nu weer niet aan .belangstel ling ontbreken en zullen ve len gaan genieten van zijn bonte variëté-trein, met fi guren als Tonny Bakkenes, de accordeonnist, de clown An- dré Gilbert en vele anderen, die hen zullen vermaken met hun toeren, moppen en lied jes. Avonden die door hun ge varieerdheid aantrekkelijk zullen zijn. VELE BEKEURINGEN worden er gegeven aan per sonen die de bocht bij J. Slaats slecht of slordig nemen. Iedereen wordt in zijn eigen belang aangeraden op het rijwielpad te blijven. DISTRIBUTIE-AFFAIRE. Het onderzoek inzake de distributie-affaire duurt nog steeds voort. Inmiddels zijn weer enkele arrestaties ver richt. POGING TOT INBRAAK. In de nacht van 29 op 30 September heeft men inge broken in de schoenfabriek vgn een zekere B. alhier. Er wordt niets vermist,, zodat waarschijnlijk de inbrekers om een of andere reden de benen hebben moeten nemen. BIOSCOOP-PROGRAMMA. Musis. Musis Sacrum probeert het Vrijdag, Zaterdag en Zondag met de cowboy-film. South of the Border, waarin Gene Au- try de rol speelt van de vech tende en zingende geheime agent, die tot opdracht krijgt de revolutie in Mexico te on derdrukken, die onder aan voering staat van de broer van het meisje waar hij van houdt. Als hij alles tot een goed einde heeft gebracht en naar zijn lief terug wil keren, verneemt hij dat ze zich in een klooster heeft laten in schrijven om te boeten voor de misdaden van haar broer. Een spannende film met mooie songs, die Gene Aury en Smi ley Burnette zingen met het jodel wonder Mary Lee. Maandag en Woensdag komt de grote showfilm At lantic City, een dure film met grootse schouwspelen en kostbare toiletten, die ons de geschiedenis vertelt van de man, die van Atlantic City het centrum van het Ameri kaanse theaterleven in de V.S. wil maken. Luxor. Het zal er Vrijdag, Zaterdag en Zondag wel druk zijn in Luxor bij het draaien van „de Dictator", de bekende en veel besproken film met Charlie Chaplin en Paulette Goddard. Charlie Chaplin speelt de dub bele rol van de Joodse kapper en van Hinkel, de dictator van Toemenië. In zijn eerste hoe danigheid vecht hij van 1914- 1918 in de loopgraven en wan neer hij uit het hospitaal te rugkeert, ontdekt hij dat er in zijn land en in zijn ghetto iets veranderd is, en deze ver andering is teweeggebracht door de dictator Hinkel, die zeer veel op hem lijkt wat het uiterlijke betreft. Hij wordt voor deze laatste aangezien en moet een redevoering houden, die hij verandert, in een plei dooi voor vrijheid en recht vaardigheid. Maandag en Woensdag brengt dit theater de komische Fernandelfilm „Acrobaat in angst", een film vol jongens achtige bravour en fantasti sche avonturen van een maitre d'hotel, die in een gekkenhuis terecht komt, daarna in een gevangenis en tenslotte als acrobaat 'n dodensprong moet doen om zijn vrijheid terug te krijgen. ELSHOUT. Vergadering der Toneelvereniging Op Zondag 28 Sept. na de Hoogmis kwamen de leden der toneelvereniging, allen leden der Zangvereniging Uitspanning door Inspanning in vergadering bijeen in de zaal van dhr. M. v. Huiten, alhier. De voorzitter, dhr. Joh. van Venrooij, heette de aanwezige to neellisten van harte welkom. Hier bij sprak hij de hoop uit dat de Toneelmannen deze winter weder om een paar knal- en lachavonden aan hunne ereleden, donateurs en leden zouden weten te bezorgen.. Een aansporing hiertoe lijkt ons echter overbodig. De leider van. het toneel, die We al meerdere ma len aan het werk gezien hebben, doet ons weer denken aan de ko mende dagen. Van de medewer kenden zijn we eveneens verze kerd dat ze hun beste krachten zullen geven. Hierna verkreeg de leider van het toneelgezelschap dhr. Th. van der Aa het woord, die uitvoerig over deze avonden sprak. Hij drukte de jongens op het hart om toch vooral hun best te doen en de repetities trouw bij te wonen. Besloten werd om in de maand November de eerste uitvoering te geven. De diverse rollen werden hier voor uitgedeeld. R.K. Thuisfront. Adresverandering. Voor hen die zich bezighouden met het schrijven van brieven aan onze jongens in Indië, volgt hier het veranderde adres van Dpi. soldaat J. C. Brok, Leg. nummer 27,08,026,057. Ost. 4-6 R.I., Veld- portkantoor, Semarang jN'.O.I). NEUSDEN. Hier ter stede is doon enkele jongelui een mooi streven tot stand gekomen. Er is namelijk o een Commissie opgericht die zich ten doel stelt, gelden te verzame len voor de jongens in Indië. In October zal een grote JMiwin- actie op touw gezet worden, on der het motto „October Niwin- maand Er zullen tijdens deze maand cabaret- en toneelavonden gege ven worden, waarvan de op brengst ten goede komt aan de Niwin. Verder zullen door ver koop van speldjes e.d. deze acties worden aangevuld. Op het einde van deze actie zullen voor het publiek grote attracties worden gegeven. Dit streven is ten zeer ste toe te juichen, aangezien ook uit Heusden veel jongens in In dië vértoeven, zodat ook Heusden in deze niet achter mag blijven. Men heeft zich reeds van aller medewerking verzekerd' zo zuil-n de zaken en benodigdheden geheel belangeloos worden afgestaan. Al met al beloofd déze actie volko men te slagen. Laat iedere Heut- denaar, groot of klein, dit mooie doel steunen. Het eerste elftal der voetbal vereniging Heusden heuaalde op hetxsterke Were Di de voile buit. Zij won n.l. met 3—1. Deze uit slag is echter geflatteerd. Vooral na rust bleken zij zeer gevaarlijk en werd de strijd grotendeels voor de Heusdense veste afgespeeld. De ruststand kwam met 2J voor Heusden, door doelpunten van J. Maas en H. van Engelen, terwijl de rechtsbinnen van Were Di te gen scoorde. Na de rust een groot overwicht van Were Di, doch bij een snelle uitval van Heusden werd het toch 3—1. Hierna hield de Kok nog een penaltv. Met 3-1 kwam het einde. VLIJMEN. Postduiven. Hoewel het Zondag dè laatste vlucht was, ontvingen we zo juist bericht, dat de Limburgse. Duiven- bond nog een najaarsvlucht orga niseert, waar in Vlijmen met zijn veel jeugdige duivenliefhebbers veel belangstelling voor bestaat. Zaterdag vergadering, ditmaal nog in café de Braai. Ook Rozenjacht kan Zondag haar maand-vergddering nog hou den in café de Braai. Uitvoeringen. In de zaal van J. Peijnenborg presenteert de toneelgroep Steen bergen voor de kinderen Zater dagmiddag half drie Hans en Grietje en de Heks uit het Knap koekenhuisjes, kindersprookje in 3 bedrijven. Des avonds 8 uur bren gen zij het beste stuk der laatste jaren: „Liefde op de Boerderij een blijspel in drie bedrijven. Sport. Vlijmense Boys spelen Zondag een uitwedstrijd tegen Udi. Het is ruim 12 jaar geleden dat Vlijmen Udi ontmoette in de le klas R.K. V.B., het was toen niet gemakke- - lijk van Udi te winnen. En naar de uitslag van Zondag in Rosma len te oordelen, zal Vlijmen Zon dag een zware wedstrijd tegemoet gaan. Maar als Vlijmen speelt zo als 14 dagen geleden in Zaltbom- mel, kunnen wij gerust zijn. Vlijmen 2 ontvangt Haarsteeg 2. Een plaatselijke ontmoeting waar niet veel van te voorspellen valt: een gelijk spel volgens de krachts verhouding. Vlijmen 3 gaat naar Wilnelmina 's-Bosch: dit is voor beiden de eerste wedstrijd van de competi tie. We zullen de uitslag daarom rustig afwachten. SPRANG-CAPELLE. Naar wij vernemen zullen ver schillende verenigingen op Zater dagmiddag 4 October a.s. belang stelling tonen bij het wederom in voeren van personentreinen in de Langstraat. Óp het station Capel- le-Nieuwevaart zal het muziek korps „Kunst na Arbeid" enkele marschen ten gehore brengen, ter wijl de Zangvereniging 't Roze- knopje zal zingen. Op het station Capelle-Vrijhoe ve zal het muziekkorps „Sirena" opgesteld staan, als de versierde trein om ongeveer 3 uur zal arri veren aan station Capelle-Nieu- wevaart en om kwart over drie aan station Capelle-Vrijhoeve. SPRANG. Chr. Besturenbond. De bijzondere actie voor bet T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Chr. Nat. Vak verbond in Nederland, onder de Chr. arbeiders ressorterende onder de Chr. Besturenbond Sprang-Ca- pelle, heeft in totaal C70.30 op gebracht. Voorzeker een mooi re sultaat. Voetbalsport N.E.O. Zaterdagmiddag maakte het le elftal van N.E.Ö. de reis naar Raamsdonk om aldaar een com petitiematch te spelen tegen Good Luck. Na een wedstrijd waarin de thuisclub niet veel had in te bren gen, wist onze club de beide winstpunten weer te incasseren. De uitslag was 6—0 voor N.E.O. Ongeval. Een motorrijder reed aan de Biersteeg alhier op een stilstaande B.B.A.-bus, waardoor hij zoda nig kwam te vallen dat hij een lichte schouderfractuur opliep. De 14-jarige A. v. Th. kwam aan de viersprong bij de Biersteeg met een B.B.A.-bus in botsing. Van Th. kwam met de schrik vrij: de fiets werd in elkaar gedrukt. Geref. Kerk. Voor de verkiezing van een

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5