In de Gouden Vallei het consulaire rapport FEUILLETON van de echo van het zuiden P laiselijke Berichien haarsteeg! Terry en Berry in DE BRIL VAN SULTAN SAR. Jana van. v. d. Brand te Haar steeg; 2b Elsa van M. Buijs te Herpt, 2c Anna van A. Musters te Drunen, 2c Lina van G. van Beurden te Nieuwkuyk, 2d Yvon ne van F. Vermeer te Elshout, 2d Leentje van A. v. d. Hoven te Drunen, 2e Nelly van N. van Mierlo te Nieuwkuyk. Klasse 3. Stamboek- en register- koeien (minstens 6 mnd. drachtig, la Juwela van W. v. d. Brand te Haarsteeg (reserve kampioen), lb Emma van Buys te Herpt, lc Keetje van F. Vermeer te Els hout, 1 d Vermeer, Elshout, le Lina van dezelfde eigenaar, 2a Sophie van v. d. Brand te Haar steeg, 2b Elza van M. Buijs, te Herpt. Klasse 4. Fokregister en stierh. koeien: 1 Sientje van C. v. d. Wiel te Nieuwkuyk, 2a Joke van G. v. Eggelen te Nieuwkuyk, 2b Liesje van A. van Huiten te Waalwijk. Klasse 5. Melkvaarzen: la Ma rie van F. Ploegmakers te Drunen, la Jana van W. v. d. Brand te Haarsteeg, lb Brunette van A. v. Huiten te Waalwijk, lb Jetje van C. van Drunen te Drunen, lc B<^tsy van A. Klerkx te Drunen, lc Corry van M. van Bokhoven te Herpt, 2a Greetje van F. Ver meer te Elshout, 2b Clara van A. Klerkx te Drunen, 2c Bertha van A. van Huiten te Waalwijk, 2a Nelly van A. van Weil te Waalwijk. 2b Lena van L. ce Goey te Nieuwkuyk. Klasse 6. Drachtige vaarsen: la Ina van I. van Biiul te Nieuw kuyk, lb Netje van J. van Kor ven te Herpt, lc Bella van W. v. d. Brand te Haarsteeg, 2a Lisa van van Loon te Drunen, 2b J. van Drunen te Elshout; 2c Marie van H. v. Beurden te Haarsteeg. Klasse 7. Jonge vaarsen: la ÏJ- reina v. W. v. d. Brand te Haar steeg, la J. van Drunen te Dru nen, lb Emma van A. de Gouw te Drunen. 2a Greta van A. de Gouw te Drunen, 2b Josephina v. W. v. d. Brand te Haarsteeg, 2c Yvonne van F. Vermeer te Els hout. Over het geheel waren er 240 inschrijvingen. De geluids-installatie op 't terrein, die geer goed voldeed, was in record-tijd aangelegd door de firma de Brouwer te Kaatsheuvel. De Twee Kolommen zorgde voor prima consumptie en de Jonge Boeren verleenden in elk opzicht hun volle mede werking. dat vorige week Maandag werd ingezonden en waarover de Veiligheidsraad Vrijdag 't debat opende, gewaagde van het niet nakomen van de or der tot het staken van het vu ren. Tussen de wiggen die de Nederlandse troepen in het Republikeinse gebied gedre ven hadden, bestonden de Re publikeinen het, de ver schroeide aarde-tactiek en de plundering inzonderheid van de Chinezen te intensiveren. De Australische afgevaar digde stelde met het oog op deze toestand voor de com missie van drie onmiddellijk met haar werkzaamheden te laten beginnen. Natuurlijk leverde de Sowj et-afgevaar digde weer critiek; de enige actie waardoor de Veiligheids raad zich nuttig kon maken was het terugtrekken van al le troepen op de posities die de troepen bezaten voor de vijandelijkheden begonnen. Het consulaire rapport was niet onpartijdig. Hij stelde vorengenoemde maatregel in de vorm van een resolutie voor. De heer v. Kleffens stelde de vraag hoelang het nog zou duren voor de gehele wereld inzag dat de republikense regering geen verantwoorde lijke vredelievende regering was. Indien het Russische voorstel werd aangenomen, zouden wederom duizenden mensen blootgesteld worden aan de wraak der Republikei nen en; Nederland kon niet verantwoordelijk zijn voor wat 'er zou gebeuren. SUMATRA'S OOSTKUST AUTONOOM GEBIED. Sumatra's Oostkust, |waar thans de Nederlandse rege ring" rechtstreeks verantwoor delijk is voor de orde en vei ligheid, zal tot autonoom ge bied gemaakt werden. „Dae- rah Istemewa Sumatra- Ti- moer, zulks in overeenstem ming met de in de petities en betogingen tot uitdrukking gebrachte wens van de over grote meerderheid Van de in gezetenen dezer gebieden. Dit is het resultaat van be sprekingen, welke dr. van Mook heeft gehad met het voorbereidend comité dat hiernaar streefde. DE WEG NAAR NIEUWE ONDERHANDELINGEN. Soekarno spoort aan verzet voort te zetten. In een boodschap aan de Republikeinse strijdkrachten bij gelegenheid van de twee de verjaardag van de oprich ting van het Republikeinse leger, heeft president Soekar no een beroep gedaan op alle militairen om voort te gaan met het verzet „tegen de im perialistische en koloniale oorlog van de Nederlanders". Slechts terloops zinspeelde Soekarno op de a.s. onderhan delingen en verklaarde: „Toen wij op 4 Augustus j.l. de order tot het staken van de vijan delijkheden uitvaardigden, hebben wij de weg tot nieu we onderhandelingen ge opend". Jhr. DE GEER. Prof. mr. Lugemeijer, eiste voor de Raad van Cassatie tegen Jhr. de 'Geer 13300 boete, subs. 4 maanden, ter wijl het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam hem had veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar met een proef tijd van drie jaren, vijf boe tes van ieder, 4000, te beta len aan liefdadige instellin gen, het verbod om zijn woongemeente zonder toe stemming te verlaten, 't ver bod tot het bekleden van ere ambten, ook dat van minister van Staat en de ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van het leven. MINISTER MANSHOLT DE GAST VAN DE N.C.B. De Vrijdag j.l. te Tilburg gehouden vergadering van de N.C.B.waarbij Min. Mansholt tegenwoordig was, is heel kalm verlopen; beide partijen hebben gezegd wat ze te zeg gen hadden. De belangstelling was zeer groot toen voorzitter Zegers na het behandelen van enkele huishoudelijke punten' de Min. verwelkomde en die per inging op de toestanden van het boerenbedrijf. Hij toonde aan hoe het boerenbe drijf sinds de jaren voor de oorlog achteruit is gegaan, vooral het aantal varkens en kippen was zeer sterk ge daald. Mede door de wijziging van de structuur van de be drijven, door de verplichte graanlevering en door het al gemeen erkende feit dat de granen op lichte gronden vei] beneden de kostprijs berekend moeten worden, was de posi tie van de bedrijven zeer moeilijk geworden. Reeds her haaldelijk had men op com pensatietoeslag aangedrongen maar zonder resultaat. Even eens had men getracht verbe tering te krijgen in de ver laagde eier-, melk- en akker- bouwproducten-prijzen, wel ke pogingen ten dele gelukt waren. En dan somde hij de talloze maatregelen op waarmee de boer en zijn bedrijf het leven onmogelijk gemaakt wordt., Het was, aldus spr., 't oor deel van de organisaties, dat bij een redelijke beloning van boer en tuinder veel maat regelen konden verdwijnen. Minister Mansholt wees er op dat men moest bedenken dat we arm zijn met al de gevolgen van dien. Als de regering in 1945 de lonen en prijzen niet krachtig in de hand had gehouden, zou een catastrofe, aangeduid met inflatie, gevolgd zijn. De landbouwers werden thans beter beloond dan voor de oorlog, aldus de minister. Wat de opgesomde maatregelen betreft, deze waren groten deels in het belang van de boeren. Voor compensatie- toeslag" voelt de minister n.l. niet veel. Hierna ontspon zich een uitvoerige gedachten wisseling waarna de minister is nog maals op wees dat het geens zins zijn bedoeling was de kleine boeren de kop in te drukken; zij moesten zich ech ter verenigen; hun wapen moest zijn de coöperatie. SCHADEVERGOEDING VOOR NEDERLAND. Het intergeallieerd bureau voor schadevergoedingen te Brussel heeft tijdens zijn 12e zitting de toewijzing goedge keurd van de uitrusting van 9 Duitse fabrieken voor oor logsproductie, een waarde vertegenwoordigend van acht en een half millioen Reichs- mark. Onder deze groep aan gewezen fabrieken bevinden zich die van Messérschmidt, Focke Wulf en Junckers. Ne derland zal 'o.a. van deze uit rusting zijn deel ontvangen. De gehele Junckers-fabriek is aan Frankrijk toegewezen. VIERDE KOMINTERN. Volgens een in het Franse blad „l'Humanité" gepubli ceerde gemeenschappelijke verklaring van de communis tische partijen uit Joego-Sla- vië, Bulgarije, Roemenië, Hon garije, Polen, de So wj et-Unie, Frankrijk, Tsj echo-Slowakije 'en Italië, heeft men besloten tot een uitwisseling der erva ringen en coördinatie van alle activiteit der vertegenwoordi gende partijen, om een blok te vormen tegen de imperia listische politiek van Enge- lan en Amerika, die Blijkt uit het Marshall-plan. De correspondent van Reu ter wijst er op dat de lange lijst van niet-deelnemende landen, juist die landen be vat, waar de communistische partij geen redelijke kans heeft met revolutionarie mid delen aan de macht te komen. TRUMAN DRINGT AAN OP SOBERHEID. President Truman heeft in een radio-uitzending vöor de gehele V. S. een beroep op 't Amerikaanse volk gedaan om op zich te nemen, Dinsdags geen vlees en Donderdags geen gevogelte en eieren te eten. Truman verzocht elk gezin een snede brood per dag uit te sparen en de openbare eetgelegenheden om brood en boter alleen op verzoek op tafel te zetten. „Indien de vrede verloren zou worden, omdat' de Amerikanen hun voedsel niet met hongerige mensen hebben gedeeld, zou dit het meest tragische voor beeld in de gehele geschiede nis zijn van een nodeloos ver loren vrede", aldus Truman. Truman deelde in zijn rede mee, dat het Witte Huis alle door de voedselcommissie voorgestelde maatregelen tot voedselbesparing zal nemen. Ook het leger heeft opdracht gekregen zich. aan dit pro gramma te houden. UITSPRAAK BOMAANSLAG PRINSEGRACHT DEN HAAG. De Krijgsraad te velde heeft Zaterdag de straffen uitge sproken over de daders en medeplichtigen van de bom aanslag aan de Prinsegracht te Den Haag. Kapitein F. J J. Baron v. Heemstra werd veroordeeld tot dertien jaar gevangenis straf met aftrek (eis 15 jaar en drie maanden), ontslag uit de dienst en ontzegging van het recht bij de gewapende macht te dienen. Sergeant A. T> de Boer 13 jaar gevangenisstraf met af trek (eis 11 y2 jaar). Korpo raal J. P. J. Peterse negen jaar gevangenisstraf met af trek (conform de eis). GROT! TE Hij Vrijdagmk; brand uit in o van de fa. ten te Helmcqc partij stoffen te 4 millioen gyj ging. De fa'b, en diverse and ren zijn er riet vuur tot het g beperkt te hem i)nd. brak er xtielfabriek s en v. As- waarbij een waarde van n verloren - :sbrandweer e brandwe- geslaagd 't te magazijn Een ander 12) Juist op dat ogenblik kwam er een klant binnen en dus moest het gesprek vanzelf ge staakt worden. Alan ging naar zijn werk en vroeg zich intus sen af wat zij bedoeld zou hebben met die veelbeteke nende woorden. Dacht ze soms aan Malcolm? Die hele dag dacht hij aan haar. Hij trachtte zich haar al voor te stellen als meesteres- se van Fairho-lt; van dat ge regelde methodische huishou den, waar het leven steeds even kalm voorbij gleed, de ene dag precies gelijk aan de anderen. Zou zij zich in dat kalme bestaan weten te schik ken, meer of min officiële be zoeken maken en te ontvan gen en geregeld iedere Zon dag naar de kerk te gaan? Hij kon zich haar voorstellen op het toneel, haar gehoor be korend door haar schoonheid en haar welluidende stem; en hij kon zich haar ook denken in een ziekenzaal, geduldig en liefderijk* het lijden helperi te verzachten van de patiënten, maar hij kon zich haar moei lijk voors'tellen als meesteres- se van een keurig, Engels huishouden. Wat zou zij het leven daar eentoning vonden. Ik weet waarlijk niet met wie ik het meest mede lijden zou voelen, met tante Marion of Nan, als het lot haar samenbracht in de ver houding van moeder en schoondochter, zei hij tot zich zelf, terwijl hij langzaam naar huis liep. Maar zelden volgde hij. de grote weg; het was er warm en stoffig en hij verkoos dus het pad langs de rivier, dat wel oneffen was, maar hiér en daar zeer mooi, zoals de rotsen overgroeid waren met mossen en varens en hier en daar tussen de spleten een prachtige vuurrode bloem opdook, die zo schoon uit kwam tegen de donkere ach tergrond. Een paar malen, gedurende de afgelopen week, waren Malcolm en Nan hem een eind samen tegemoet gelopen. Hij verwachtte niét dat ze dit vandaag zouden doen. Om de een of andere hem onbeken de reden, voelde Nan zich im mers beledigd en was zij boos op hem en hij wist dat Mal- cim nooit alleen zou gaan; dus was het hem een aange name verrassing toen hij, om een vooruitstekende rotspunt heenbuigend, daar ineens Nan zag aankomen. Zij was alleen, liep lang zaam en met gebogen hoofd. Toen zij wat dichterbij kwam merkte hij ook, dat zij er bleek en somber uitzag. Zij droeg" een witte japon en een hoed met brede rand, die haar beschutte tegen de zon. On der de schaduw daarvan leken haar ogen donkerder en zach ter van uitdrukking. Zijn hart klopte onstuimig; hij nam de hoed af en wuifde haar een opgewekte groet toe. Zo alleen, Nan? Waar is Malcolm? Thuis denk ik. En waar om zou ik ook niet alleen zijn? Malcolm is toch ook geen klein kind meer? Neen, dat is zo! En eer lijk gezegd, vind ik het ook nog wel zo aardig om je al leen te zien. Het is tenminste een bewijs dat je het mij ver geven 'hebt. Wat dan vergeven? Ja, dat weet ik nu ook niet precies. Ik weet alleen dat ik het ongeluk had je gisteren te beledigen. Hoe komt u daarbij? Door de medogenloze wijze waarop je mij gister avond en nu vanmorgen af gesnauwd hebt, lachte hij. Maar het geeft niet, hoor!'Nu wij maar weer goede vrien den zijn en ik zie dat je het mij vergeven hebt, zal ik mijn best doen de schrik te ver geten die je mij bezorgd hebt. Er viel niets te verge ven en ik wilde wel dat u niet zulke onzin sprak, mr. Cour- tenay! Ik ben u tegemoet ge komen niet zozeer omdat ik naar uw gezelschap verlang de, maar omdat ik u aller eerst enkele dingen wilde vragen en dan uw raad in winnen. Alan keek enigszins verrast naar haar. Hij had haar al in verschillende stemmingen ge zien, maar deze kalmte nu deed hem vermoeden dat er juist wat opgewondenheid school in haar gemoed. De uitdrukking van haar gelaat droeg ook de sporen van in nerlijke strijd, meende hij. In ieder geval verkeerde zij in de één of andere moeilijk heid en tot hèm en niet tot Malcolm was zij gekomen om raad. Die gedachte was hem een grote verkwikking. Vraag mij wat je wilt, zei hij gul, en ten alle tijde ben ik bereid je terzijde te staan, als ik je hiermee ten minste van dienst kan zijn. Laten wij dan hier wat gaan zitten, nodigde zij en wees naar een bemoste rots bank, vlak bij de oever van de rivier. Mag ik roken? Natuurlijk! antwoordde zij met dromerige blik, naar de rivier kijkend. Alan stoorde haar niet in haar gepeins, vulde zijn pijp, stak die aan en rookte kalm voort, intussen denkende: het was geen wonder dat Malcolm liefde voor haar had opgevat, Malcolm die altijd de schoon heid aanbad. Eindelijk begon zei: Ik ge loof, mr. Courtenay, dat, of schoon u en ik een maand geleden nog totaal vreemden waren, de omstandigheden ons nu al zó veel hebben sa mengebracht, dat we elkaar in waarheid beter hebben le ren kennen, dan mensen die jaren-lang met elkaar zijn omgegaan. Ja, dat is zeker zo. U weet alles van mij; u hebt mijn huis gezien, de mensen die hier komen en u kent mijn levenswijze; maar van üw huis, üw vrienden en uw manier van leven weet ik niets af. U hebt er maar heel zelden met mij over gespro ken en ik heb er u ook niet eerder naar willen vragen, maar nu heb ik een reden om wat meer van dat alles te willen weten. Met een tikje ongeduld ant woordde Alan: De reden, waarom ik niet van mijn huis en van mijn fa milie met je gesproken heb, Nan, is alweer deze, dat ik, zoals j.e al lang gemerkt zult hebben, van een zeer terug getrokken natuur bent, waar door het zwijgen mij gemak kelijker valt dan het spreken. Zo! Is dat de reden? Of kwam het ook misschien door dat u geen gedachten bij mij wilde wekken aan een pijn lijke tegenstelling van het leven dat ik leid, vergeleken bij dat van uw zuster en nich ten? Heb ik u niet horen spreken van een nichtje, Frances? Ja, ik heb veel nichtjes, geen zusters. Vertelt u mij dan eens van haar en van „Fairholt", het huis van Malcolm! Och, „Fairholt" is, zoals zovele oud-Engelse buiten plaatsen. Het is alleen wat ouder dan de meesten. Het dateert uit de tijd van Ko ningin Elisabeth, dus onge veer de laatste helft van de zestiende eeuw, die de' heer lijkheid schonk aan een van onze voorvaderen die zich bij zonder onderscheiden had in de tijd van de oorlog met Spanje. Die bet-o ver-groot- vader heeft nog heel wat uit breiding aan het huis ge geven. (Wordt vervolgd). ELSHOUT. Vergadering R, Zondag j.l. vergaderde in Jongenscongreg van Katholiek Besprekingen voerd om geldei om naar de joi te sturen en de ken onkosten t toestrijden. Besloten wer AND magazijn brandde eveneens geheel af: de aangrenzende spinnerij kon echter met ver eende krachten vuurvrij wor-» den gehouden. R.K. BIJZONDER ONDERWIJS. Op 1 Januari 1947 werd op de 639 R.K. Bijzondere Lagere Scholen in ons Bisdom aan 72.541 jongens en 69.128 meis jes onderwijs gegeven. Thuisfront. de Hoogmis zaal van de e de leden uisfdont. vverden ge il te zamelen ens in Indië rder te ma im langs de huizen een gelijizameling te is de paro- n verdeeld. lcIi 'n aantal aar gesteld 2 zamelen, lit onze pa- ratis het zo „De Echo welk blad hen gelezen houden. Hiervo chie in 7 wij Bereids hebben meisjes beschi om de gelden ir Iedere solda; rochie ontvang mooie streekbl; van het Zuide met graagte do wordt. Iedere soldad/?ieeft 'n pak je ontvangen plg een gouden vulpen, benevt» een. pak schijfpapier, iJoudende 100 vel papier pluli.00 envelop pen. Iedere wel wordt door het uit 6 ledenlestaande co mité een brieffbstuurd aan iedere. soldaat.Wiere Zondag" na de HoogmiMvordt dit zo prachtige werkjportgezet. Dat hiervoor geld iftig is zal een ieder kunnen Jegrijpen. En zelfs veel geld.L» Was de voKe opbrengst goed te noemi ditmaal ho pen we echter te worden me jongens te kur i staat gesteld voor onze en doen. In de korte 1 d van zijn be staan heeft Thuisfront ree brieven naar verzonden. Als de collei men aankloppi denk dat uw joj dië had kunne; zou men graai voor hen gedl Oprichting veren Op MariënkJ dagavond de ef Katholiek '((neer dan 100 [ïze soldaten iten bij u ko- ^eef gul. Be rn ook in In- bjn. Ook dan [en dat er iets werd. ïkundige lig. n had Zon- l'ïchtingsver- gadering plaatjvn een heem kundige kringldk haar werk zaamheden zM uitstrekken over de geme«e Groot-Vlij men. De verenBng wordt ge vormd door m; paters van Mariënkroon e*ien twaalftal leden uit Vlitfiin, Haarsteeg en NieuwkuijT Tot voorzitlfcr werd geko zen Pater Pas<H.s, tot onder voorzitter de «r J. v. Enge len, hoofd derB'ingensschool, Haarsteeg, tot «retaris Pater Radbout met Ms tweede se cretaris de hepA. v. Engelen Haarsteeg, als fenningmeester de heer v. Si kassier Boe renleenbank, ffieuwkuijk. De heren 'regoor, Goos- sens en v. d. Keerendonk, al len uit Vlijm k, konden wê- e werkzaam- estuursfunctie r gaf een am- ig van doel en 'ieuwe veren i- et werkterrein vooral op aan gens overdru heden geen waarnemen. Pater Pasc. pele uiteenzet werkwijze der ging, bakende af en drong e contact met hMvolk te zoeken en te onderhi resse zal zich len tot het pla uitstrekken ov pen: folklore, spreekwijzen, grondbestandj schiedenis, sp tuur e.a. D werden reeds de verschille: leider zullen commissies aj Op de mei den. De inte- borlopig bepa- selijke en zich de onderwer- lederdrachtcn, planten- en bouwkunde, ge- r en spel, cul- werkobjecten 'égewezen aan leden, die als ontreden van de 'Loc. Werking van de kend. Ongetwijfeld zal door de nieuwe vereniging veel baanbrekend werk worden verricht. VLIJMEN. Oorlogsmonument Vlijmen. Stand per 30 Sept. 1947 318.89 Opbrengst collecte zaal Peijnenburgh (uitvoe ring Steenbergen) 29.27 ganse bevolfng wordt gere- Stand per 1 Oct. '47 348.16 Voetbaluitslagen. Zaltbommel-Haarsteeg 1 2-5. Vergadering- Postduif „De Zwaluw". Zaterdag hield bovenge noemde vereniging een alge mene vergadering in café De Braai. De voorzitter opende om 7 uur deze druk bezochte ver gadering en bracht naar vo ren het belangrijke punt: het kiezen van een nieuw clublo kaal. Het bestuur sprak zich in deze niet verder uit, maar liet het'aan de algemene ver gadering over waar men naar toe zou gaan. Enkele leden wezen er op dat er onder de vereniging 3 kasteleins zaten, 2 in Nieuwkuijk en "1 in Vlij men, maai; dat de vergadering 30 jaar in Vlijmen bestond met het grootste aantal leden uit Vlijmen en dat dus Vlij men het meeste récht had. Er werd een stemming gehouden om te weten waarheen de le den zich wilden vestigen. Ca fé Boom kreeg de meeste stemmen, dan café Oremans en vervolgens Gebr. Brok, Nieuwkuijk. Toen kwam de stemming tussen café Boom en Oremans welke ten gunste van Boom uitviel. Verder kwam de moeilijkheid dat in café Boom op Zaterdagavond geen vergaderingen gehouden konden worden, zodat de ver gadering" er toe over ging zich in café Oremans te vestigen, waar voldoende ruimte was voor inkorven en tentoon stelling. f Daarna werden nog enkele punten behandeld en nieuwe ringen besteld voor het ko mende seizoen. De voorz. dankte - de* leden voor hun trouwe opkomst en sloot de vergadering. Winter-uitvoering". Op de Zondag 12 en 26 Oct. speelt Vlijmens Gemengd To neel in de zaal Toonkunst het stuk „Het Verleden Spreekt". Een aanbeveling behoeft Vlijmens Gemengd Toneel niet; ieder herinnert zich nog het grote succes van verleden jaar: drie avonden tjokvol met: „Eén die niet geteld werd". Dit jaar is de vereni ging versterkt met enkele nieuwe krachten en een nieuw bestuur. Uitvoering ou Zondag 19 October. Utile Dulci krijgt weer be zoek van de R.K. Toneelver eniging Cantecleer uit Alk maar. Op die dag zal Cante cleer een uitvoering geven van 't toneelwerk „De Spook trein". Aangezien het succes van verleden jaar, twijfelen we' er niet aan of de zaal in het Patronaat zal weer te klein blijken omdat Vlijmen niet alleen vol lof is over de toneel-uitvoering van Alk maar, maar zich ook nog de gulle gaven herinnert die men na de bevrijding van Alkmaar mocht ontvangen. Daarom, inwoners van Vlij men, toont nogmaals Uw dank door Uw belangstelling. Utile Dulci zal in November weer een tegenbezoek brengen en 1 daar ook een uitvoering ge ven. Veel pieces. Zaterdagavond-uitvoering. De Zaterdagmiddag-voor- stelling" voor kinderen is een groot succes geweest voor de Toneelgroep Steenbergen. De kinderen waren zeer voldaan en er werd prachtig spel ge geven; allen gingen dan ook voldaan huiswaarts; Om 8 uur was de grote uit voering in café J. Pijnenborg, welke Zaterdag gegeven werd in verband met het feit dat de Toneelgroep Steenbergen Zondag gecontracteerd was in Dreumelen. *De zaal was slechts matig bezet, hetgeen echter aan het spel niet te merken was. In één woord: het spel was af; elke speler was voor zijn rol bekwaam. Een bijzonder woord van lof aan Gieleke de Schapenboer en aan ja Vader, welke de lachspieren nogal eensopwek- te. Tijdens de pauze werd ge collecteerd voor het Oorlogs monument van Vlijmen, wat door devoorzitter van Groep Steenbergen ten zeerste werd aanbevolen. Na controle bracht deze deze collecte 29.27H op. Een mooi bedrag. Vergadering Rozeniacht. Zondagavqnd 7 uur hield Rozen jacht een vergadering in café de Braai welke druk bezocht was, daar het ging over hét zoeken van een nieuw clublokaal. De voorzitter deelde mede dat Rozen jacht de opzegging had gekregen. Hij wenste hieroyer niet verder uit te weiden. De leden hadden zelf te beslissen waar men zich zou vestigen. De café's waar ipen terecht kon, waren: Ore mans en A. v. Vugt, lid van Rozen jacht. De stemming- bracht uit: A. v. Vugt 14, Oremans 10, één blanco. Dus Rozen jacht vestigt zich bij A. van Vugt. Voor de vergadering be dankte de heer J. L. v. d. Dungen als secretaris wegens drukke werkzaamheden. Dhr. v. d. Dungen stelde voor dhr. v. Vugt te kiezen. De verga dering koos in vrije stemming i A. v. Vugt met 14 stemmen, zodat A. v. Vugt tevens se cretaris werd. Na de heer v. d. Dungen bedankt te hebben voor- zijn diensten als ijverig" secretaris, werden nog enkele punten besproken, o.a. waar de ver eniging deze winter zou schie ten, daar het café van A. v. Vugt nog niet klaar is. De heer H. Boom was zo bereid- I A. vaststelling van het aantal willig om onderdak te verle- I leden van ae commissie tot we nen ring van schoolverzuim, ingesteld Verder werd dank gebracht ingevolge artikel 21 der Leerplicht- aan de kastelijn van café de Braai voor al de jaren, daar gezellig doorgebracht. De heer v. d. Hout dankte mede namens zijn echtgenote en wenste de vereniging in het nieuwe café veel succes. Gemeenteraad Loon op Zand Openbare vergadering van de ring in bedoelde straat. raad der gemeente Loon-op-Zand, te houden op Vrijdag 10 October 1947, des namiddags 7 uur. Agenda: 1.Vaststelling openstaande no tulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling der verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der perso nele belasting voor het belasting jaar 1947/1948. (Voorgesteld wordt 150 op centen) 4. Benoeming commissie van advies Woonruimte wet. Voorgesteld wordt als leden te benoemen: 1. van Amelsfoori, J. Beerens en W. v. Kuijk te Kaats heuvel en J. van Noije en F. van Tilborg te Loonopzand. 5. Voorstel tot aan- en ver koop van gronden aan de Prins Hendrikstraat te Kaatsheuvel. Prae-advies: De Pr. Hendrikstraat te Kaats heuvel heeft o:i. dringend verbe tering nodig. Deze nauwe, boch tige onverharde straat kan, door recht trekken en het aanbrengen van een verhard wegdek, worden omgevormd tot een regelmatige straat, welke deze naam werkelijk verdient. Het uiterlijk aanzien van deze buurt, gelegen aan een der toegangen tot Kaatsheuvel, zal hierdoor zeer verbeterd worden. De uit verkeersoogpunt gevaar lijke hoek, Leostraat—Gasthuisstr. •zal voor een deel kunnen worden ontlast, terwijl door deze verbe tering het bouwen van woningen meer mogelijk zal worden. De gemeente zal voor het recht trekken der straat gronden moe ten aankopen, terwijl gedeelten van de thans bestaande weg aan de aanliggende eigenaars kunnen worden overgedragen. Het prijzen- bureau voor onroerende goederen te Tilburg heeft verklaard tegen een prijs van 1.— per m2, bij deze transactie te bedingen, geen bezwaar te zullen maken. Wcrcit deze prijs aangehouden dan zal 276.— voor rekening dezer ge meente blijven. De betrokken eigenaars hebben zich, na jaren lange onderhandelingen, met de koop en verkoop accoord ver klaard. De kosten van het aanieggen van een klinkerwegdek, trott ;irs en riolering heeft de gemeente-ar chitect begroot op een bedrag van 6010.-. Wij stellen LI voor om, behou dens hogere goedkeuring, te be sluiten: a. tot het aankopen van de nodige gronden tot het rechttrek ken van de Prins Hendrikstraat en tot verkoop aan de aanliggende eigenaars van de vrijkomende ge deelten van de thans bestaande weg. 1 b. tot het aanbrengen van een klinkerwegdek, trottoir en riole- 105) Toen de feestmaaltijd was afgelopen, vertelde de Sultan dat hij voor Terry en Berry nog een bijzonder geschenk had bewaard. Twee Ooster lingen kwamen plechtig bin nen met.'t kleedje waar op Terry en Berry naar Per- zië waren gereisd. „Hooggeachte Effendi's" zei de Sultan, „ik bied U hierbij als bewijs van mijn erkente lijkheid voor Uw goede trouw, volharding en door zettingsvermogen en niet min der voor Uwe listige breinen die glanrijk hebben bijgedra gen tot de overwihning van het recht in dit land, dit ou de, eerwaardige, Perzische vervoermiddel aan. Wanneer ge het verblijf in mijn land, dat altijd voor U zal open staan, wilt afbreken, beschikt ge hier over het snelste ver keersmiddel ter wereld". „Heer Sultan", antwoordde Terry, „wij kunnen geen woorden van dank vinden. Mocht ge ooit in moeilijkhe den zijn, ge zult nimmer ver geefs bij ons aankloppen". 6. Voorstel tot aantcoop von grond aan de Kerkstraat te Locn- op-Zand. Prae-advies: De zuidelijke ingang van het ge deelte van de Kerkstraat te Loon- op-Zand, dat vóór de kerk is ge legen, is betrekkelijk nauw. De zijtuin van de woning van de heer de Jong biedt hier de enige mo gelijkheid om de weg ter plaatse te verbreden. Doordat de scheidingsmuur tus sen de Kerkstraat en genoemd perceel door oorlogsgeweld is ver nield, doet zich thans de gelegen heid voor om met zo min moge- ijke kosten deze verbetering tot stand te brengen. Wij hebben de heer de Jong be reid gevonden om aan de gemeen te een gedeelte van zijn zijtuin, groot 16.50 m2 af te staan voor de prijs van 250.—. Bij de bepaling van deze prijs is ïekening gehouden met een koopprijs voor de grond van 2.50 per m2, alsmede met de aan het verplaatsen van de fundering van de oude afscheiding verbonden kosten. Wij stellen U voor tot aankoop van deze strook grond te beslui ten. 7. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de P.N.E.M. in de kosten van electrificatie van de Moer en de wijken Hoge Zand- schel en Berkdijk. Prae-advies. Wij ontvingen van de P.N.E.M. te 's-Hertogenbosch een aanbie ding tot electrificatie van het nog niet aangesloten deel onzer go meente. Dit plan is verdeeld over twee groepen, t.w.: A. De Moer: B. Hoge Zandschel, Regtvaart, Dongenseweg, Driestapelenstoel, Postpad, Dreefseweg en Baan. De directie der P.N.E.M. deelt ons mede, dat zij bereid is tot aan sluiting dezer gedeelten over te gaan, indien de gemeente een bij drage betaalt, welke voor project A 30.000.— en voor project A en B tezamen 70.000 bedraagt. De totale aanlegkosten der twee projecten worden door de PNEM geraamd op 321.600.— en het aantal aan te sluiten percelen op ca. 240. Het totale kleinverbruik dezer percelen wordt begroot op ca. 58000 kWh per aar. Van de genoemde aanlegkosten zou een bedrag van 160.000 niet rendabel zijn, waarin een ge meentelijke bijdrage wordt ge vraagd van 70.00.—. Hoewel wij ons realiseren, dat hier'in belangrijke mate een be roep wordt gedaan op de Open bare middelen, in een aangelegen heid welke iri feite door Je P. N. E. M. dient te worden gefinan cierd, menen wij U toch te moe ten voorstellen op het aanbod van de P.N.E.M., in te gaan, wegens 't grote belang dat daarin voor de betreffende bevolking is gelegen, temeer nu het uitgesloten moet worden geacht, dat deze uitbrei ding der electriciteitsvootziening zonder de medewerking van de gemeente tot stand zal komen. 8. Verzoek van de heer J. Krijl, hem eervol ontslag te wil len verlenen als hoofd der open bare lagere school aan de Loon- sedijk alhier, tegen een nader te bepalen datum, wegens vertrek naar Delft. 9. Voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de in richting en samenstelling van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. 10. Voorstel tot benoeming der leden van de schoolcommissie. Voorgesteld wordt te benoemen: P. J. Geenen. Hoge Zandschel: J. Beerens, Mgr. Völkerstraat; openbare lagere wet; B. herbenoeming van de thans nog zitting hebbende leden: J. B. van Opstal te Loóhopzand, aftre dende in 1948; H. van der Linden, te Kaatsheuvel, aftr. in 1948; P. B. Bisselink te Kaatsheuvel, aftr. in 1 *10; F. Michael, Loonschen- cüjk, Kaatsheuvel, aftr. in 1949; J. M. de Kort. te De Moer, aftr. in 1949. Hierna resteren nog 2 vacatu res. Daar het de commissie ge wenst voorkomt een lid in de commissie te hebben, dat afkom stig is uit het rayon Berkdijk, zijn wij voornemens U voor te stellen het hoofd der R.K. Jongensschool aan de Dongenseweg tot lid der commissie te benoemen. Tot op heden werd, voor zover ons be kend, in de bestaande vacature van schoolhoofd nog niet voor zien, zodat wij U voorstellen met de benoeming van de overige le den te wachten, totdat in die va cature is voorzien. Daarbij kan dan tevens het bedrag der ver goeding voor deze commissie wor den herzien. 12. Voorstel tot medewerking overeenkomstig artikel 72 der la ger onderwijswet 1920 ten behoe ve van de R.K. Meisjesschool, Gasthuisstraat 11 te Loonopzand, tot een bedrag van 348.75 voor 6 nieuwe banken en 1825 voor schadeherstel. 13. Voorstel tot aankoop van grond aan de Leostraat te Kaats heuvel. Praeadvies: De heer A. Wagemakers alhier is bereid aan deze gemeente te verkopen een westelijk deel van het hem in eigendom toebehorend perceel grond Sectie B Nr. 5780, groot pl.m. 18,65 ha. voor de prijs van 1.90 per m2. Hierdoor komt de gemeente in het bezat van een perceel grond aan de Leostraat en hoek Prins Hendrikstraat, Kaats heuvel ter diepte van 30 meter. Tevens komt dan ook de nodige grond voor het'verleggen van de noordelijke uitgang van de Prins Hendrikstraat in gemeentelijk be zit. Het prijzenbureau voor onroe rende goederen te Tilburg heeft bovengenoemde prijs als hoogst toelaatbaar aangemerkt. De grond is gelegen in het gebied van het uitbreidingsplan, zodat zeer waar schijnlijk vanwege de directie der volkshuisvesting tegen gebru.k hiervan voor de bouw van wo ningwetwoningen geen bezwaar zal worden gemaakt. Wij stellen U voor tot aankoop van deze grond, waarmede een bedrag van 3543.50 zal zijn ge moeid, te besluiten. 14. Voorstel tot aanvulling en verbetering van het raadsbesluit d.d. 1 Augustus 1947 tot aankoop van gronden aan de Julianastraat. Praeadvies: In het raadsbesluit van 1 Au gustus j.l. waarbij gronden aan de Julianastraat te Kaatsheuvel zijn aangekocht, zijn enkele onjuisthe den "geslopen. Aangenomen is dat de percelen gelegen aan de oost zijde van de Julianastraat tot een diepte van 30 Meter aangekocht zouden worden. Aangezien dan echter stroken grond van pl.m. 10 meter diepte zouden blijven liggen is het beter dat deze percelen over d& volle diepte aangekocht wor den. Het prijzenbureau voor on roerende zaken heeft bij het vast stellen van de hoogst toelaatbare pi-ijs met deze meerdere diepte rekening gehouden, zodat, wat de financiële zijde betreft, de ge- meerite volkomen verantwoord meet worden geacht als deze per- gelen tot hun volledige diepte aangekocht worden. Tevens is gebleken dat een der aan te kopen perceelsgedcelten groter is dan in het raadsbesluit is genoemd. Wij stellen U voor te besluiten om het besluit tot aar.ico< o deze: gronden zodanig te wijzigen dat de nodige aanvullingen en verbe- i teringen daarin worden opgeno- men. 15. Aanbieding der gemeente- rekening over het'dienstjaar 1946, met de daarbij behorende rekenin- Hoofd der school te de Moer; Hoofd der* St. gen van het gasbedrijf en de ex- Jansschool te Kaatsheuvel; J. D. ploitatie_ der drainagevelden E. v. d. Heuvel te Loon-op-Zand. 11Voorstel tot: 16. Benoeming van de leden der commissie, belast met hel on-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2