- W. S.um - IN DIENST. MOTORRIJWIEL DORP ZONDER MANNEK FEUILLETON In de Gouden Vallei NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Terry en Berry iaDE BRÏL VAN SULTAN SAR. OPENBAARMAKING. H. H. Pluimveehouders! Zündapp 200 c.c. EEN PLATTE WAGEN OP 4 WIELEN De Echo ook UW Blad. DE BENELUX. Een aantal Nederlandse, Belgi sche en Luxemburgse journalisten maakten een excursie door de „Be- neluxlanden" om zich over de be langrijkheid van de Tolunie en wat daar omheen hangt op de hoogte te stellen. Op de eerste dag van deze excursie in België hield dr. Jaspers een rede, waar aan wij het volgende ontlenen: De eerste phase, een gemeen schappelijk douane-tarief tegen over derde landen is bereikt. Dit gemeenschappelijke tarief *zal nl. uiterlijk 1 Januari a.s. in werking treden. De tweede phase welke betrek king zal hebben op het vervallen der onderlinge douane-grenzen, hoopt men uiterlijk 1 Januari 1949 te bereiken. Hiervoor is door de Raad voor Douane een rapport opgesteld inzake unificatie van accijnzen, omzetbelasting en sta tistiekrechten, dat binnenkort bij de regeringen zal worden inge diend. Met de tweede phase komt het goederenverkeer echter nog niet vrij. De regeringen kunnen nl. producten aan con tingen tering on derwerpen en de invoer van goe deren uit een der aan de Tolunie deelnemende landen afhankelijk stellen van toewijzing van devie zen. Dit laatste is vooral voor Ne derland van N belang in verband met onze deviezenmoèilijkheden. Er zullen echter geleidelijk ver zachtingen worden ingevoerd en men is voorts bezig met het op stellen van een lijst van goederen, welke voor de handel zullen wor den vrijgegeven. Deze lijst zal dit jaar nog ge reedkomen en het aantal artikelen, dat op deze lijst voorkomt zal worden uitgebreid, naarmate de heropbouw van Nederland zal vorderen. De derde phase zal echter de belangrijkste en tevens de moei lijkste zijn. Deze heeft n.l. betrek king op de verwezenlijking van de economische unie. Bij een econo mische unie is er slechts sprake van één grens, de politieke; alle economische, sociale en financiële grenzen zullen dan zijn opgehe ven. Dat deze phase de grootste moeilijkheden oplevert is duidelijk, wanneer men denkt aan de indus triële en landbouwontwikkeling in de 3 landen, aan de uiteenlopende ontwikkeling van lonen en prijzen en aan de verhoudingen tussen de havens van Rotterdam en Ant werpen. SUMATRA'S OOSTKUST AUTONOOM. Bij besluit van de Luitenant- Gouverneur-Generaal dr. Van Mook, gedateerd 8 October, is naar A.E.P. meldt, ingesteld „het autonome gebied van Sumatra's Oostkust". ROOFOVERVAL IN AMSTERDAM. Twee gewapende mannen heb ben Woensdagavond om half acht een roofoverval gepleegd in een sigarenwinkel op de Linnaeuspark- weg in Amsterdam-Oost. Uit een niet afgesloten brandkast, die in de winkel stond, en een porte feuille uit een bureau in de ach terkamer namen zij een bedrag van 5000 gulden mee en zij roof den uit een huishouddoosje ringen en colliers ter waarde van 500 gul den. ONTSLAG MAJ. BREUNESE GEHANDHAAFD. Het beroep van majoor J. N. Breunese tegen het besluit van de minister van Oorlog, waarbij hem eervol ontslag is verleend uit de militaire dienst, is bij K.B. onge grond verklaard. Daar hij zich in vele opzichten goed heeft gedra gen, is het Zuiveringsbesluit 1945 niet op hem van toepassing. Niet temin is zijn houding in de bezet tingstijd zo geweest, dat er ter men aanwezig zijn, hem zij het dan ook eervol ontslag te verle nen. COLLABORATIE BRACHT MILLIOEN WINST OP. Vier aannemers, die in de oor logsjaren tezamen een millioen hebben verdiend, stonden terecht voor het Amsterdamse bijzonder gerechtshof. Het waren H. J. Wiersma uit Beek bij Nijmegen, diens zoon D. J. Wiersma uit Zandvoort, G. Kap uit Amsterdam en W. E. Blom, eveneens uit Am sterdam, die van November 1940 af voor de Duitse weermacht bun kers, geschutsstellingen, tankmu- ren en mitrailleurnesten hebben gebouwd. De omzet, die zij teza men maakten, wordt op tien mil lioen geraamd. H. J. W. was reeds voor de oorlog aannemer en werd door de procureur-fiscaal, 'mr. A. H. van Veen, als de hoofdver dachte gekenschetst; tegen hem eiste hij een gevangenisstraf van vier jaar. De overige drie betitel de de procureur-fiscaal als gele genheidsaannemers, tegen D. J. W. eiste hij twee jaar en tegen G. K. en W. E. B. beiden drie jaar. Voorts requireerde mr. Van Veen voor alle verdachten ont zetting uit het recht een leidende functie te bekleden in het bouw bedrijf voor de tijd van tien jaar. V. Ergens in Nederland doet het volgende mopje de ronde, het is gelanceerd door een leraar in Maleis: Voor de oorlog was er een Marine-bal in Batavia; vele zeelieden van onze Marine waren er aanwezig en dans ten vrolijk met de aanwezige meisjes. Tussen die meisjes waren verscheidene halfbloed en inlandse meisjes, die over het algemeen slecht Neder lands spreken. Een van hen had reeds lang gedanst en had 't door de hoge temperatuur dusdanig warm gekregen, dat ze een ogenblik wilde gaan zitten. Ze zat echter juist toen ze weer werd gevraagd door een Marine-man, maar het ging door haar bescheiden kennis van onze taal niet zo als wij het plegen te doen. Dit kreeg de matroos te horen: „Jammerr, meneerr, nog nat". Geachte lezers en lezeres sen, mogelijk zijn bij lezing van mijn artikelen vragen gerezen; wilt U over een be paald onderwerp meer. weten, ik nodig U uit, indien zulks het geval mocht zijn, een briefje te schrijven aan de Redactie van ons blad, dan zal ik trachten Uw verzoek zo goed mogelijk in de krant te beantwoorden. Indien U wenst dat ik U per fcfrief ant woord, dan moet U hiervoor een postzegel insluiten. Tot slot van mijn medede lingen moet ik U nog excuus vragen, indien ditmaal mijn artikel wat kort is; mijn dag- rooster is zo zwaar belast deze week, dat er zeer weinig tijd voor privé-bezigheden over blijft, maar ja, ik heb het U beloofd vorige week, dus ik moet wel. Daar gaat ie dan: Nachtoefening. U weet zelf wel dat de oor.- log 's nachts niet ophoudt; dat hebben wij in het eerste half jaar na onze bevrijding wel ondervonden, daarom moet de soldaat ook met de strijd in het duister vertrouwd raken. Om dit te bewerkstelligen, moet elke dienstplichtige een serie nachtoefeningen mee maken. Deze oefeningen zijn meestal dezelfde als de infan- terie-opleiding overdag, waar van ik U vorige week vertel de, natuurlijk aangepast aan de duisternis. De eerste nacht-stunts ge beuren 's avonds tussen acht en twaalf, dus zijn eigenlijk avond-oefeningen. Dat valt dus nogal mee, maar als je om een uur of 1 uit je bed wordt getrommeld, is het min der prettig; de oefening zelf maakt echter veel goed, de meeste jongelui vinden het interessant des nachts door bos en hei te zwerven. De oe fening wordt zo „echt" moge lijk gemaakt. De jongens met een beetje fantasie leven zich geheel in het spel in, want feitelijk is het een spel. Soms gaan de wegen, waarover de troepen oprukken door het water en of je nu wilt of niet, je moet er doorheen. Maakt U zich echter niet ongerust, ouders, we kunnen er tegen en bij thuiskomst staat er dampende pap of soep te wachten. Sport. Een onderdeel dat voor de oorlog in het leger nogal eens werd verwaarloosd, maar dat nu een belangrijke plaats in de training inneemt, is sport. De sport dient niet alleen om de jongens een gezonde body- te geven en door de sport de geest in de troep te verbete ren, mens sana in corpore sa- no, maar ook en vooral om de militaire kracht varf de troep te verhogen. Het groot ste deel van de sporttijd wordt besteed aan veldlopen en stormbaanlopen; wat 'n veld loop is weet U natuurlijk wel, ik heb er in mijn eerste „In Dienst" reeds over geschre ven. Een stormbaan kennen de meesten van U niet; een stormbaan bestaat uit een paar diepe kuilen, een paar houten schuttingen, een koker van prikkeldraad waardoor men moet kruipen, een touw en balk over het water en dergelijke hindernissen meer. Het is wel aardig zo'n storm baan te nemen, maar met vol le bepakking en bewapend is het weer minder prettig. Ik heb veel komische tafe relen meegemaakt op de stormbaan; er wordt meer malen veel gelachen als er b.v. een van een balk naar beneden schuift of in 't water duvelt. Beste lezers, het spijt me, maar ik moet hiermee eindi gen, mijn slaapzaalgenoten dreigen het licht'e om te draaien als reet ophoud en dat niet; daarom tot een volgen Zij stierven ver vaakhuis. Een droeve herinnering aan de misdaden van Ge neraal Christiansen. Het is Zondag 1 October 1944. Door de rustige straten van het stille Protestantse dorpje Putten, gaan rustig de bewoners ter kerk. De morgen is vredig en het oor logsgeweld, dat daar woedt aan de andere rand van de Veluwe,' schijnt verre. Plotseling wordt de dorpse rust wreed verstoord. Op knetterende motorfietsen en in knarsende auto's razen geünifor meerde mannen soldaten ge kleed in het gehate „feldgrau" de smalle dorpsstraten binnen Duitsers, vijftien honderd man schappen van de Hermann Goe- ring-divisie. Schoten knallen, niets vermoedende jongemannen vallen ontzield ter aarde. Op deze Zon dagmorgen vallen reeds 15 doden, onder wie een jong meisjeDe massale moordpartij in het vredi ge dorpje Putten is begonnen. „Persoonsbewijzen- controle". De aanleiding tot de ramp die over Putten gebracht werd, is be kend. In de avond van de 24ste September 1944 werd in de buurt van Putten door verzetslieden een Duitse auto overvallen, waarbij een of twee officieren het leven lieten. De destijds nog grootmoe dige, om zijn rauwe hardheid en wreedheid bekend staande Gene raal Christiansen r nu in gevan genschap een zielig wrak, dat zo als zo vele voormalige nationaal- socialistische grootheden uit Duits land van niets weet, weinig ge daan heeft en de Nederlanders zoveel mogelijk heeft trachten te sparen gaf orders om als re- pressaille de strengste maatregelen toe te passen. De eer om deze ,,re- pressaille-maatregelen" toe te pas sen op het dorp kreeg die uitge lezen boeven-schare van de Her mann Goering-divisie. De kerkgangers werden op het kerkplein bijeen gedreven en daar omringd door de grimmige keur corpsleden van het Herrenvolk met machinepistolen in bedwang gehouden. Zoals altijd gaven de Duitsers voor, niets kwaads in de zin te hebben, deden zij voor het masker afviel onschuldig VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 13) Het is geheel in rode stenen opgetrokken en heeft boogvensters die overgroeid zijn met wilde roosjes, kam perfoelie en clematis. De slaapkamers zijn klein, maar de zitkamers zijn zeer ruim, hebben geschilderde plafonds en ingelegde vloeren. Er is een brede, eikenhouten trap, die van de hall naar de nok van het huis loopt, met een leuning, waar ik mij als jon gen, altijd van af liet glijdén. En zijn die kamers mooi gemeubileerd? Ja, heel mooi. De reeks ka mers die tante gebruikt, wa ren speciaal voor haar mo dern ingericht, toen zij, als jong getrouwde vrouw, op „Fairholt" kwam; maar over het geheel is het meubilair er zéér ouderwets, of liever: an tiek, waardoor het ook heel kostbaar is. De stoelen en de canapé's in de grote salon zijn bekleed met goud-damast, dat prachtig kleurt bij de eiken houten panelen en de Indische en Chinese curiositeiten, die door één van onze voorouders, die heel. de wereld heeft rond gereisd, uit het Verre Oosten meegebracht werden. In die dat Francis meesterlijk be- salon staat ook een spinet, speelt. Haar liefhebberij is nu weer een verzameling van oude instrumenten en ze heeft zich speciaal op de studie van het spinet toegelegd. Over het geheel is zij zeer kunstzinnig en als zij in haar saffraan- kleurig toilet, met pof-mou- wen, vierkant uitgesneden hals en koord met gouden kwasten aan het instrument, zit, dan is het net een leven de, oude schilderij. En vertel mij nu eens iets van Malcolm's Moeder? Alan's gelaat werd zachter van uitdrukking en met een glimlach om de lippen zei hij: Tante Marion is Tiet ide aal van een vrouw. Ze is lang en slank en was of liever, is nog altijd zeer mooi. Haar echtgenoot is gestorven toen ze nog heel jong was, maar ze heeft nooit de rouw voor hem afgelegd. Ze draagt altijd zwart satijn of zijde, of fluweel, met een heel lichte bedekking van witte kant op het hoofd en ze heeft altijd zo'n engelachtig-kalme uit drukking op het gelaat, dat het weldadig aandoet om haar. te zien. En is zij ook zo engelach tig, of is dit enkel maar haar uiterlijk? Neen, ze is allerliefst! Als jongen ben ik veel op „Fairholt" geweest en of schoon ik het soms vrij bont kon maken, heb ik haar nooit uit haar humeur, of driftig ge zien. En toch geloof ik, dat wij allen, zelfs 'grootvader*, wat bang voor haar waren. Ze was misschien in alle stilte toch heel aanmatigend? O Neen en dat zou je ook niet zeggen, als je haar kende. Iedereen houdt van haar. Ik kan me „Fairholt" niet voor stellen zonder Tapte Marionen en wat er van Grootvader zou worden, als hij haar verloor, is niet te zeggen. Hij raad pleegt Tante Marion in alles en volgt altijd haar wenken op. En nu van Francis O, Francis is allerliefst. Ik mag haar heel graag. Ze is zo onzelfzuchtig en weinig werelds. Ze heeft een heel af gezonderd leven geleid maar daarom toch allerminst een leeg bestaan. Ze heeft haar muziek, haar boeken, haar o- ranjerie, waar zij zo graag be zig is, haar lievelingsdieren-en dan is ze tantes thesaurière.Ik geloof, dat er geen tweede plaats is, waar de armen zo goed verzorgd worden als in „Fairholt" Maar gaat het daar altijd zoo'n eentonig gangetje. Heb ben ze nooit eens enige veran dering, enige levendigheid. Af en toe is er eens een diner of een „tee" of een tennispartij of een bal maar noch Grootvader, noch Tante Marion houden van drukte.Ze hebben niet veel bezoek. Ze zijn ouderwets in hun opvat tingen; vandaar dat er altijd een kalme rust heerst op „Fairholt" Dat zou niets voor mij zijn. Ik zou het er niet kunnen uithouden. O, als ik er veertien da gen geweest ben, heb ik er ge noeg van. Het is heerlijk om er eens even uit te rusten, maar over het geheel vind ik eht leven op „Fairholt" te een tonig. Geenwonder. En toch, terwijl Nan dit zei, kwam er ineens zulk een groot verlangen in haar op, naar zo'n kalm, gelijkmatig bestaan, dat ze Francis met recht benijden kon! Haar gelaat vertoonde dan ook een stroeve uitdrukking zodat Alan onwillekeurig riep: Heb ik je vermoeid met al mijn verhalen van „Fairholt"? O neen! Ik stel levendig be lang in het buiten en zijn bewo ners. Kunt u de reden daarvan niet gissen, mr. Courtenay? Hoe zou ik dit nu kunnen? Heeft Malcoln dan gisteren niet verteld, dat hij mij gevraagd heeft, de zijne te worden? Neen, hij heeft mij wel ge zegd, dat hij je bewonderde, je liefhad; meer niet. - En wat hebt u toen tegen hem gezegd? Welke raad hebt u hem gegeven? Hebt u hem ver teld dat ik ongeschikt was door afkomst en opvoeding, om de zij ne te worden? Alan antwoordde niet. Hij wil de niet naar haar kijken. Zij wachtte een ogenblik, toen legde ze zacht de hand over de zijne en terwijl ze wat voorover boog, hield ze strak de blik op hem ge vestigd en noodzaakte hem zo, haar aan te kijken. Neen, zegt u mij dat nu eens precies? Ja, ik heb dit alles gezegd en nog meer. En hoe luidde zijn antwoord? Neen, dat zeg ik je niet. Zijn antwoord was een beleedi- ging voor ons beiden. Hij sprong op van de bank. Ze zat met de handen om de kineën en wachtte in stilte. Na enkele minuten kwam hij tot haar terug en zei: Neem mij mijn onbeleefdheid niet kwalijk Nan, en laten wij over iets anders spreken. Jij en Mal coln bent beiden oud genoeg om buiten mijn hulp en mijn raad te kunnen. Maar ik heb juist de raad van een vriend zo zéér nodig! sprak zé op innig droeven toon, terwijl ze de hand naar hem uit stak, als ter bevestiging van haar beroep op hem. "Toe, help mij nu! Dat heeft u mij immers be loofd? Er is niets, wat ik niet voor je zou willen doen, Nan! Ik zou dan wel de ondankbaarste sterve ling ter wereld zijn, als ik je hulp weigerde, na al wat je voor ons gedaan hebt. Stil! Daar niets van zeggen. Dat moet u geheel vergeten. Maar éne vraag moet u mij naar waar heid beantwoorden. Belooft u mij dat? Ik beloof het je. Maar in 's hemelsnaam, Nan, maak het niet moeilijker voor mij dan het toch al is! Neen, ik zal dan ook niet verder aandringen! Waarom ook eigenlijk, als ik toch het antwoord weet, net zo goed als u! U heeft gelijk, ik ben geen geschikte vrouw voor Malcoln. Ik weet, dat, als ik met hem trouwde en hij nam mij mee naar Engeland, ik zijn fami lie daar dan voortdurend aanstoot zou geven. Uw tante en uw nicht je zouden mij 'zo enigszins be schouwen als een tijgerkat en ze zouden zoveel meelijden hebben met Malcoln, en zich zo zeer ver bazen over zijn keuze, dat hij er zich op het laatst ook over ver wonderen zou! Een ogenblik hield zij op; toen ging ze in nog groter opgewondenheid voort: (Wordt vervolgd) en gewoontjes. Het slechts een „perse* controle"En al dan en dat schieten? mand mocht zich er mijn nek niet di- iskeer ik e keer. gold hier sbewijzen- wapenen fu ja, nie- ,n onttreK- ken. VandaarZjf (j? Er wa ren er, die de Duits s nu een maal principieel niet loofden en zij waren zo dwaas tè rachten te ontsnappen. De afzett g van het dorp was echter niet Duits-Ger maanse grondigheid u| |evoerd en slechts enkelen wiste door de rnachinegeweren-ring 1 en te bre ken. Er wordt braa geschoten, meer doden. Waarom ok zo dom te zijn niet even het ersoonsbe wijs te laten zien? Het is natuurlijk iok alleen daarom, dat de huij doorzucht worden en het is beglpelijk, dat zoiets op beestachtigeËvijze moet gaan, dat ruiten ingeËigen moe ten worden, kasten metra pc en huisraad vernield dienlte worden. Maar eindelijk danBoch is de mensenjacht ten eindJen zijn de Goering-mannen raetËat zij aan „materiaal" op het 'Aplein ver zameld hebben tevreA. Hetlasker valt. Als het zover is, seint het niet meer nodig te zijn hetliasker van de beschermer en vifecliger van „de rechten en belanln van net Nederlandse volk" ilor te hou den; het mombakkeslordt afge rukt en tevoorschijn Brit het wa re, wrede aangezicht lin 't Duit se nationaal-socialistfte beest. Rauw en snauwenlklinken de bevelen. De vrouwelwordep in •de kerk gedreven eoBe mannen worden onder de strAste bewa king in schoollokaM onderge bracht. Duister valt A nacht van Zondag op Maandal over het rampzalige dorp, te Mister waar thans ook hier de zmte schadu wen van de Hitler-baAren geval len zijn. De vclgeile ochrend worden oudere en jonftre mannen gescheiden en de «ergebleven 676 mannen worden «ar het sta tion gebracht. In bitenwagens worden zij naar het Incentratie- kamp Amersfoort gelnsporteerd, de bange toekoras maar onwetend toch beseffend, *g van het vreselijke lot, dat he te wachten staat en onwetend ok van de verdere „maatregels die het dorp, waaruit zij gev ddadig zijn weggesleept, nog die elfde nacht zullen treffen. De vrouwen en kileren wordt het bevel gegeven, let dorp te verlaten en als de nart opnieuw zijn donkere mantel Ier het Ve- luwse landschap gelreid heeft, zien de ongelukkigenirgens van uit de bossen om nalhun woon plaats, waarknelrende rode vlammen naar de diltere hemel lekken. Het is angsifckkend om aan te zien en schrJpnd roepen kinderen om hun valt en bidden in hun rampzalighef een gebed naar den Allerhoog*! In het dorp is J plundering gaande, de Duitsers llen al wat naar hun gading is I vernielen wat hen in de weg fcat en wat niet door de vlamln verteerd wordt. Het is een ecl Germaans spel, waarvan de spMiviteit nog verhoogd wordt op onderdui ker, die door rook» vlammen uit zijn schuilplaat verdreven wordt. Dan is het t» nodig de geniepige moord in|et concen- Als Rheumatische (jnen U het leven vcJIIen dan is het hoog tijd «I Kruschen- kuur te beginnen. Iftre morgen de kleine dosis Klchen doet wonderen. In thee loeft ge er niets van, maar de wpadige wer king doet zich spciig voelen. Kruschen staat bekld om zijn de bloed- e doen dan Uw bloed weer krai liger circu- stimulerende invloed zuiverende organen. leren, onzuiverheden niet meer vastzetten regelmatig afgevoerd Kruschen de oorzaak slopende rheumatische >ijn. Weifel niet langer; begin U? lijk. Vraag Kruschen Apotheker of Drogist unnen zich ze worden zo neemt eg van die kuur dade- ilts bij Uw tratiekamp te plegen, dan kan er hier zo maar een vrolijke, hart versterkende jacht bedreven wor den. Ontsnappen kan de opge jaagde toch practisch niet, het is een satanische sport, wie hem het eerst zal neerschieten De bewoners van de omliggen de dorpen staren in de donkere nacht en kijken met van droefheid verstarde en van haat verwrongen gezichten naar het brandende Put ten. Als de zon de volgende dag boven de Veluwe opgaat, is haar gouden schijnsel niet bij machte de duisternis in Putten te doen wijl en te zwart schreiend in droeve klacht liggen daar de verkoolde ruines van meer dan honderd huizen Bij het vernemen van de ra np knarst heel Nederland op de tan den en de strijd tegen de overwel diger wordt er des te feller om voortgezet. Middeleeuwse gruv/e; »ji. Zes en een halve maand later, op 18 April 1945, ratelen opnieuw m-noren en auto's door het dorp. maar ditmaal wapperen de vlag gen uit de gespaard gebleven hui zen, staat de Nederlandse drie kleur geplant op de ruines der ver koolde woningen. De bevrijding is gekomen. Die dag heerst er ook vreugde in Putten, niet alleen omdat Ne- deiland thans van het juk der be- zet'ers bevrijd is, maar ook omdat nu het moment niet meer verat kan zijn, waarop vaders en zonen weer in de kring der familie terug zullen keren. In de huiskamers versieren kinderen het portret van hun vaders, meisjes drukken het portret van haar verloofden aan de borst en moeders praten roet moeders druk over hun zonen, die weerkeren zullen. Helaas, de vreugde is slechts van korte duur. Gestorven ver van huis. De dagen gaan voorbij, zonder dat vaders of zonen terugkomen. Berichten bereiken de dorpsbewo ners, de hoop wordt tot nieuw leven, totdat eindelijk de ontstel lende en verpletterende tijding komt. Slechts enkele tientallen zul len naar men hoopt van de 676 man weerkeren De mannen van Putten zijn naar een concentratiekamp gebracht in de buurt van Hamburg en daar zijn zij letterlijk en zonder meer aan de hongerdood prijsgegeven. Hun werd alle voedsel onthouden en zij stierven in het land der bar baren als *de ellendigsten der el- lendigen Putten is het dorp der wezen, 'der weduwen, het dorp zonder mannen geworden. Maar het le ven is verder gegaan en waar mogelijk hebben vrouwen de plaats der mannen ingenomen. Vrouwen ploegen het land, vrou wen bakken het brood, vrouwen gaan Zondags ter kerke. Want voor de kinderen moet gezorgd worden en stilstaan in dit leven, dat verder gaat, kan men niet. Maar nog steeds liggen daar de puinhopen der verwoeste huizen als een- durende aanklacht tegen een der onmenselijkste systemen, die de wereld gekend heeft, en blijvend is de rouw in de harten der achtergeblevenen. Wat overbleef was in den be ginne de dorst naar wraak, maar ook die is vergaan. De man, die als bevelgever de grootste schand daad tijdens de bezetting van Ne derland op zijn geweten heeft, de ex-Wehrmachtsbefehlhaber in den Niederlanden, Generaal Friedrich Christiansen, zit in ons land ge vangen. Putten moet worden ge wroken, maar bij de Puttenaren is de zucht naar wraak vergaan in het daardoor niet te lenigen, maar blijvende verdriet en leed. Het had nog erger kunnen zijn. Wilden de Duitsers Putten niet eerst uitmoorden en geheel ver nietigen en verwoesten? Een later gezonden officier „nam echter ge noegen" met 105 huizen en 676 mannen, waarvan er 37 terug keerden Aan wat anderen in het verle den misdaan hebben, zulien wij in de toekomst nog heel wat goed te maken krijgen. Nederland, vergeet uw „Putten" nimmer. N.P.C. SCHOOLVERZUIM. Naar wij vernemen is het school verzuim in deze gemeente nog steeds niet gedaald tot op het normale niveau van vóór de oor log. Wij achten het daarom, mede met het oog daarop, niet ondien stig te wijzen op de sinds 1 Sep tember j.l. in werking getreden verscherpte bepalingen der Leer plichtwet. Zo wordt o.m. voortaan reeds voor het eerste als ongeoor loofd opgegeven schoolverzuim een proces-verbaal opgemaakt. Vroeger geschiedde dat bij het tweede ongeoorloofd verzuim, dat plaats vond binnen een half jaar na het eerste en werd het eerste verzuim slechts gestraft met een mondelinge waarschuwing door de commissie tot wering van schoolverzuim en een schriftelijke waarschuwing door de inspecteur van het lager onderwijs. De geld boeten, welke thans door de Kan-< tonrechter worden opgelegd voor zo'n eerste verzuim, zijn in 't al gemeen niet laag. Boeten van 15.— komen voor; de maximum straf is 100.— volgens de wet. Een tweede ongeoorloofd ver zuim binnen een half jaar wordt zwaarder gestraft dan het eerste; de maximum-straf bedraagt daar voor volgens de gewijzigde wet hechtenis van 1 maand of geld boete van 300.—. Een derde of verder ongeoor loofd verzuim binnen een half jaar na het vorige wordt gestraft uit sluitend met hechtenis en wel van ten hoogste 3 maanden. Men zij dus gewaarschuwd! Een andere wijziging houdt de bepaling in, dat ook de hoofden of directeuren van u.l.o.-scholen, nijverheids- en huishoudscholen, land- en tuinbouwscholen en mid delbare scholen voortaan de onge oorloofde verzuimen van leer plichtige leerlingen hunner scholen moeten opgeven aan dé commissie tot wering van schoolverzuim en aan de inspecteur van het lager onderwijs, zodat de ouders of aan sprakelijke personen ook voor ver zuimen van deze leerlingen voor taan gestraft kunnen worden. HET HOOGSTE RECHT. De Residentiespelers die Don derdagavond in Musis Sacrum een opvoering zouden geven van „het Hoogste Recht", vonden de zaal zó karig bezet, dat zij het de moeite niet waard achtten hun stuk te spelen. R.K. KERKKOOR. Tijdens de vorige week gehou den vergadering van het parochi eel Zangkoor van St. Jan werden door Pastoor Ras namens het kerkbestuur aan 5 Zilveren Jubi larissen, onder hartelijke woorden kunstfoto's aangeboden, die Mar- tien Coppens van details van de bekende kruisweg van Charles Eyck had gemaakt. De 5 getrouwen waren J. van Bladel, C. en J. de Bont, J. v. d. Griendt en P. van Ree. In de huishoudelijke vergade ring werd nog besloten de reiskas aan te houden en een commissie te benoemen die de voorbereiding van het Ceciliafeest op zich zou nemen. MOEDER IN NOOD. Er was weinig belangstelling voor het stuk „Moeder in Nood", dat de leden van de K.A.V. bij gelegenheid van hun 10-jarig be staan hadden ingestudeerd en vo rige week nogmaals voor het pu bliek speelden. De presidente mej. Kolster- Abers gaf eerst nog een uiteenzet ting van de K.A.V. en spoorde al le arbeidersvrouwen aan zich aan te sluiten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Paulina A M dv J A Siegentha- ler-Butenko Johannes P zv P L Timmermans-Aarts Adriana J M dv J A van Heesch-van de Wiel Antonius P H zv A J Spapens-Mangels 0Wilhelmina A G dv H A Brokken-Schmitz Hendrica F dv J M A de Gouw- Heesters Cornelis M zv A P Schellekens-Harks Cornelis P zv M W van Brunschot-Smid Johannes Th W M zv C G Ha mers-van de Wiel Marinus W M zv P M van Zon-in 't Groen Henrica F W dv C J van Bij- nen-Smid Johanna A dv A Op- horst-van der Schans Reinier F W M zv M C Adriaanse-van de Ven Antonius H M zv L H van Dongen-Donders Emberta M dv M Bergmans-van der Meij- den. Huwelijks-aangiften: A Laros 24 jaar te Loonopzand en C C Mulders 23 jaar alhier C de Rooij 50 jaar en J C Nieu- wenhuizen 53 jaar beiden alhier. Overleden: Antonius L P C Toonen één maand te Loonopzand Anto nius P H Spapens 3 dagen alhier Elisabeth van de Leur 72 jaar wed. van A. van Gelder alhier. Gehuwd: Adrianus van Enkhuizen 18 j. te Sprang-Capelle en Johanna A M van Oorschot 17 jaar alhier Adrianus W van Riel 26 jaar te Tilburg en Helena A van Hilst 23 jaar te Waalwijk Jacobus Koks 26 jaar te Loonopzand en Laurina C Schalken 34 jaar te Waalwijk Theodorus A Pullens 30 jaar en Petronella A van Beijnen 26 j beiden alhier Petrus Brouwers 27 jaar te Bergen op Zoom en Huberdina A Klerx 20 jaar te Waalwijk Lambertus Dolle- kens 46 jaar en Petronella Maas 106) Na een korte vacantie in 't land van Sar, besloten Terry en Berry naar Hagerdam te rug te keren. „Misschien kunnen ze in Nederland niet verder zonder ons", zei Terry. Hij ging met zijn broer op het kleed zitten. De gehele hofhouding van Sar, met de Sirdar aan het hoofd, stond om de broers heen. Ook Hassan ontbrak daarbij natuurlijk niet. „Ik zou maar niet te veel dansen op het kleedje", zei de derwisj waarschuwend, ,,'t is mij ook eens gebeurd dat ik mezelf vergat en van een vliegend kleed afrolde. Ik voel het nog in mijn botten". „Als wij naar Hagerdam gaan", wilde Terry nog zeg gen, doch hij kon zijn zin niet afmaken. Op de woorden „naar Hagerdam" verhief zich het kleedje al, suisde door een der poorten van het paleis naar buitep en ving de terug reis aan met de bekende snel heid. „Zie", zeiden de inwoners van Sar toen ze een zwarte vlek tegen de rode lucht za gen verdwijnen, „de redders van de Sultan vertrekken'". „Vanavond slapen we in onze eigen bedden, Terry", jubelde Berry. RETRAITEHUIS CENAKEL TILBURG. 4—7 Oct. Meisjes (Missieretrai te); 7—11 Oct. Gehuwde Dames; 11 14^Dct. Verloofde meisjes; 14 17 Oct. Maatschappelijke werk sters; 18—21 Oct. Verpleegsters (Gediplomeerde); 21—24 Oct. Da mes middenstand; 24—27 Oct. Meisjes; 27—30 Oct. Lyceum; 8— 11 Nov. Meisjes; 11 14 Nov. Huismoeders; 15—18 Nov. Ver loofde meisjes; 22—25 Nov. Re traite ter voorlichting bij de keuze van een levensstaat; 25—29 Nov. Verpleegsters (Gereserveerd); 29 Nov.—2 Dec. Meisjes; 6—9 Dec. Meisjes; 9—12 Dec. Verloofde Meisjes; 13—16 Dec. Midden standsmeisjes; 16—19 Dec. Vrij voor aan te vragen retraite; 19— 22 Dec. Meisjes; 23—26 Dec. Meisjes; 27—30 Dec. Ongehuwde Dames. 42 jaar beiden alhier. Ingekomen: M F Verhoeven uit Drunen L D van Seist uit Haarlem C F van der Hoeven uit Sprang- Capelle H J Pols uit Dongen A van der Waal en gezin uit Rotterdam W F van Boekei uit 's-Hertogenbosch P Kwaij- taal uit Zevenbergen A P A van Noort en gezin uit Drunen B N Geerdink uit 's-Hertogen bosch J M Paans uit Sprang- Capelle EG van Buuren en gezin uit Rotterdam H J Goos- sens uit Geertruidenberg P W van der Schans uit Sprang-Capel le H W C Sanders uit Loon- op-zand Th A Collard uit Brussel C M W Korthout uit Loonopzand L P de Louw uit Amsterdam JAC Hermans en echtg uit Eindhoven J C La- mers uit Amersfoort A F van* Osdh en gezin uit Vlijmen C S van der Aa uit Vlijmen. Vertrokken: C A de Peffer naar Drunen JAM Brouwers naar Loonopzand P H J Rombouts naar Eindho ven CAM Leemans naar Dussen AC Fijan naar Rotter dam J G Verhoef naar Rijs wijk Z.H. O J Hofman naar Ned. Oost Indië B G A Schu macher en echtg naar Oosterhout A M de Jong naar Deil J A M van Stokkum naar Rotter dam J L Bel naar Strijen. WASPIK. Alg. Verg. Boerenleenbank. Dezer dagen werd de jaarl. alg. vergadering gehouden van de Boe renleenbank in het parochiehuis alhier. De voorzitter dhr. M. H. Kuys- ters opende deze vergadering met de Chr. groet. De notulen der vorige vergade ring werden door de secretaris gelezen en daarna onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Tot secretaris werd aangewezen de kassier dhr. M. v. Dongen. Tot stemopnemers werden aange wezen de heren F. C. van Hoo- ren en D. A. Verschure. Na vaststelling van de presen tielijst blijkt dat 106 van de 158 leden aanwezig zijn, zodat in het artikel 44 sub 4 der statuten ver eiste aantal leden, nodig om een geldige stemming te houden aan wezig zijn. Door de kassier worden de Re kening en Balans voorgelezen en zonder hoofdelijke stemming door de vergadering goedgekeurd. Be sloten wordt de winst over 1946 over te schrijven naar de „reser verekening". Hierna wordt overgegaan tot verkiezing van een lid van de Raad van Toezicht wegens perio dieke aftreding van dhr. C. A. Langerwerf. Deze werd met grote meerderheid van stemmen herko zen. Hij verklaarde onder dank zegging voor het wederom in hem gestelde vertrouwen zijne herbe noeming aan te nemen. Hierna wordt overgegaan tot verkiezing van drie leden van 'het bestuur wegens periodieke aftre ding van de heren M. H. Kuys- ters, J. A. Verschure en H. J. A. Verschure. Ook deze werden met grote meerderheid van stemmen herkozen en verklaarden onder dankzegging hunne herbenoeming aan te nemen. Tot slot wordt nog een uiteen-* zetting gegeven van de viering van het 40-jarig bestaan van de Bank op Maandag 13 October in Hotel van Iersel alhier. Daar verder niemand meer het woord verlangde sloot de voor zitter de vergadering met de Chr. groet. De Heer en Mevrouw M. LIPS—CANTERS geven met zeer grote vreugde kennis van de geboorte van hun eerste zoon MAX die bij het H. Doopsel de namen ontving Maximiliaan Eduard Maria. Drunen, 8 Oct. 1947. Tot onze grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje JAN. Bij het Doopsel ontving hij de namen Johannes Petrus Adrianus Maria. M. LEIJTENS A. A. LEIJTENS- VAN SPAANDONK Ede, 9 October 1947. Grootestraat 158. ONDERTROUWD DINY VAN HELVOIRT en BÉ WEYERS. Waalwijk, Grootestraat 166 Waalwijk, Julianastraat 1 b 10 October 1947 De huwelijksinzegening zal plaats hebben in de parochiekerk van St. |an Baptist te Waalwijk te 10.30 uur pp Dinsdag 4 November a.s. Toekomstig adresGrootestraat 248 De Tuchtrechter voor de Prijzen in het Arrondissement 's-Hertogen bosch brengt ter algemeene kennis, dat bij onherroepelijk geworden vonnis d.d. 23 September 1947 Petrus Josephus Klerkx, van beroep meubelhandelaar, geboren te Waalwijk 21 Sept. 1904, wonende te Waalwijk Grootestr. 222, terzake dat hij in of omstreeks de maand October 1946 te Waalwijk, een ledikant, hetwelk hij had in gekocht ad f44.24 heeft verkocht aan de consument tegen de prijs van f69.terwijl hij wist, dat de geoorloofde prijs lager was, is ver oordeeld tot een geldboete van f750.— (zegge zevenhonderd en vijftig gulden), alsmede openbaar making van dit vonnis op kosten van veroordeelde. Foutloos schrijven, keurige stijl, nieuwe spelling, 4 maan den. Kosten f 1 5. Inlichtingen en proeflès gratis. Cursus Ne- derl. Taal, Postbus 57, Amersfoort Kwaliteit is onze reclame. Neem proef van onderst, adres. W. L., Reds, Barnev., 4J mnd. t8.50 5i mnd. beginn. te leggen f9.50 p. st. W, L. Kippen br. '46 volle leg f4.50 p, st. Prima Loopeenden 6 mnd. beginn. te leggen f6.50 p. st. Worden gratis thuisbez. Aanbev. Hoenderbedr. „DE WITTE LEG HORN", Koppelweg 169 B ZEIST. TYPEWERK STENCILWERK NUMMERATEURVERHUUR Laageinde 83 WAALWIJK Telefoon 211. TE KOOP: Zonder gebreken. Adres te bevragen Bureau v. d. blad. TE KOOP GEVRAAGD: moet in goede staat zijn, liefst op rubberbanden. Opgave van prijs te richten aan MELKINRICHTING „W. A. M. I> WAALWIJK. TEL. 383

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2