het Zuiden Landbouwberichten voor de Langstraat. No. 83 Donderdag 16 October 1947 NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING EERSTE PERSONEN TREIN s-BOSCH- LAGE-ZWALUWE. ONS KINDERVERHAAL Terr3? en Berry. Ons Kinderverhaal „Tecrv en Berry in de Bril van Sultan Sar" is geëindigd. Wij menen dat de kennismaking met Ter ry en Berry bij onze jeugdige lezers en misschien ook wel bij ouderen zo prettig is ge weest, dat zij deze grappen makers nog wel eens m een ander experiment aan 't werk willen zien. Nu, daar is kans voor, want vandaag beginnen we met een nieuwe serie Terry en Berry in „De Witte Eland". Veel plezier met hun avon turen! ZONDAGSDIENST 19 October 1947. Doktoren: Dr. H. G. Langemeijer. Apotheek: Nijman. DE K.R.O. IN DE BRANDING. Henri Bronk spreekt op een zeer amusante K.R.O.-avonö. De grote Gildenbondzaal zat ongeveer helemaal vol, toen het populaire „orkest zonder naam", maar met een „naam' zoals kapelaan van Hoeckel het noemde in zijn openings woord, zijn musikale kranen opendraaide, gelijk het heette op het programma. Als adviseur van de Kath. Jonge Middenstand heette kapelaan van Hoeckel alle alle aanwezigen, maar bijzon der de mensen van de K.R.O. van harte welkom. Zij hadden getoond dat de K.R.O. de ban den die haar met Waalwijk verbonden, niet wilde breken. Hij prees de K.J.M.V. voor dit mooie initiatief en wenste de aanwezigen veel jolijt. Hieraan heeft 't geen ogen blik ontbroken; vanaf 't eer ste ogenblik hadden de man nen van Ger de Roos de sym pathie zo zij die nog niet had den, van heel de zaal. Wij zijn altijd wat huiverig voor die z.g. amusementsorkesten, maar deze huiver was spoe dig over. Het Orkest zonder Naam is een amusementsorkest in de ware zin van het woord. Hun spel ontaardt niet na de eer ste nummers in sensatie en opzw^perij. U kent dat wel; maar vlot en fris en vol hu mor geven zij ons prettige, populaire muziek, waarnaar je niet intensief behoeft te luisteren. Zo ook de Drie Musketiers, vrolijke liedjes zangers, die de lievelingslie deren van de K.R.O.-luiste raars gaven. Ook Roland Wagter, de duizendkunste naar van de K.R.O., de man van de sketches, de imitates en het sneltekenen; vooral bij het laatste nummer werd zijn succes nog verhoogd door Dré Hamers, in wie hij een dank baar model vond. Echter alles was niet even vrolijk on plesant op deze avond, want voor het ernstige geluid zorgde Henri Bronk, de redacteur van de Kath. Radio- gids. Na de pauze sprak hij en thousiast en vol levendigheid het publiek toe. De K.R.O. was blij dat ze kon zeggen we zijn er weer en ze stak die blijheid niet onder stoelen of banken. Persoonlijk was hij ver heugd dat er zoveel jeugd in de zaal was; voor hen was deze toespraak. Immers voor hen was de emancipatie der Katholieken in de vorm van school- en radio-strijd slechts j historie, zij moesten weten dat de K.R.O. te veel heeft gekóst, dan om zonder meer j in een hoek gezet te worden, j Hij sprak over Pastoor Per- j quin, de eenvoudige Pastoor uit Amsterdam, die voor zijn radio-toestel de grootsheid van dit nieuwe middel overwoog. Hij had de fundamenten 'ge legd voor het gebouw dat zou uitgroeien tot een monument- van katholieke saamhorigheid en offerzin en deze machtige vinding van de moderne tech niek in dienst gesteld van het ware, het goede en 't schone. Hij was een kerel van echt Hollands formaat die zich met. zijn ellebogen een weg heeft gebaand door de moeilijk heden. Na de oorlogsjaren, waarin de K.R.O. op non-actief was gesteld, ging in Mei 1945 de bevrijding aan de omroep verenigingen voorbij. Nu was het 't Militair Gezag en Her rijzend Nederland die de la kens uitdeelde en 'n bepaalde tendenz viel niet te ontken nerf. Rechtsherstel had wel toegepast kunnen worden op de omroepverenigingen, maar na Herrijzend Nederland kwam Radio Nederland in Overgangstijd, waar als on derschrift: bij had kunnen staan 100% surrogaat. Nu ligt een nieuwe radio- wet op uitvoering te wachten: het advies dat ten deze ge geven is, is bekend: een zen der voor Nationale Omroep, een zender voor de overige. Het Comité Nationale Om roep heeft op deze vinding reeds patent aangevraagd en in dit comité is plaats voor alle stromingen die onder ons volk leven. Een Nationale Omroep zou even krankzin nig zijn als één Nationale school, één krant en één kerk en in de verste verte niet na tionaal. De K.R.O. ziet de nationale saamhorigheid in de vorm van een federatie van Om- roenverenigingen. Het Ned. Episcopaat heeft er met alle klem op aange drongen eigen zelfstandigheid en eigen zendtijd trachten te behouden. Het wordt inder daad tijd dat men weer voor goed baas wordt in eigen huis. Ook de radio-periodieken werden ver ten achter gesteld bij andere rommel. Daarom moest men zich in grote ge tale opgeven voor de wacht lijst die men de bevoegde in stanties voor kon leggen. Al len moesten we op de bres staan voor de K.R.O. Zo snrak Henri Bronk en ten volle kunnen we dit be amen. In het lied waar deze hoogst plezante avond mee eindigde, komt deze zinsnede voor: „De K.R.O. kan op zijn luis teraars vertrouwen, omdat de oude geest hen nog be zielt". Als alle katholieken deze woorden waar maken en als voor de oorlog, neen in nog groter getale zich achter de K.R.O. scharen, dan zullen de instanties zich wel wachten een zo machtige organisatie het bestaansrecht te benemen voor een fantoom van natio nale saamhorigheid, die inder daad zo on-nationaal moge lijk is. „LACHT U MEE?" in Musis Sacrum. Dinsdagavond werd in Mu sis Sacrum voor een nog niet half volle zaal de revue op gevoerd „Lacht U mee?" Het- geheel was zo, dat men aan deze uitnodiging al oJ niet gevolg kon geven. Gustave van Aerschot, Siem Nieuwen- huijzen en Martin Rijken hebben met de hunnen in ie der geval hun best gedaan cm hun schaars publiek te vermaken en zijn daarin ook wel geslaagd. Ze deden dit met hun dikwijls aardige hu mor, aardige liedjes, hun schetsjes, voordracht, enfin alles wat bij dergelijke ge legenheden te pas komt. Het publiek toonde hun optreden te waarderen door hartelijk applaus. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 19 October 10 uur Ds. van Burgeler. 's Middags geen dien.it. BRUG BIJ BEL GEREED. Heden (Woensdag)morgen is de brug bij Bel over het Zuider-kanaal voor het ver keer opengesteld. Een grote handicap is hiermede uit de weg geruimd. 19 October 1944 werd de brug door de Duitsers ver nield: direct na de bevrijding is er toen een Bailey-brug ge legd, maar daar er de scheep vaart te veel hinder van had is deze weer direct moeten verdwijnen. Het lichte ver keer kon per roeiboot over gezet worden, maar het zware moest over het Stoomgemaal. Nu ligt er weer een dege lijke ophaalbrug, waarvan 't onderwerk is gemaakt door de fa. P. van Weynen uit Dordrecht, de bovenbouw door de N.V. Kon. Ned. Grof smederij uit Leiden en de be dekking door de fa. Key uit Rotterdam. Een mooie verbetering die zeer bevorderlijk is voor het verkeer met onze Noordelijke buren. HET HERTOGSTADS TONEEL E. K. A.s. Zaterdag 18 Oct. des avonds om 8 uur zal boven genoemd toneelgezelschap een uitvoering geven in zaal Thalia van de heer S. van Boxtel alhier. Opgevoerd zal worden „Het Spook van de Vrijburght", blijspel in 3 be drijven van Ger. Nielen en Mar. Jansen. In dit stuk zal Henk v. d. Muijzenberg uit deze gemeen te een gastrol vervullen. Voor verdere bijzonderhe den zie advertentie en affi- che's. GROTE TENTOONSTELLING. De Kippen- en Konijnen verenigingen „Nut en Sport" en „Waalwijk en Omstreken", de Duivenvereniging en de Kanarievereniging alhier hou den 3 en 4 Januari 1948 een grote gecombineerde clubten toonstelling in de R.K. Gilden bond. DE WITTE NON KOMT. U Willem Goossens en zijn volks toneel zal op Dinsdag 18 Novem ber in Musis Sacrum te Waalwijk aanvang 8 uur, omreden met het veelbesproken en diep-ontroeren- de succes-stuk: „De Witte Non" in 6 boeiende bedrijven, naar het gelijknamige wereldberoemde film werk. Reeds meer dan 900 vertonin gen werden van dit toneelspel ge geven en deze maal komt Willem Goossens met een zeer sterke be zetting naar voren en prachtige montering van geheel eigen dé cors. Naast Willem Goossens zal optreden Cilly Bach. Caroline v. Dommelen', Chris de ia Mar. Louis Vervoorn, Sonja Poolman Frans Kokshoorn, Henk Dillewaard, Tb. v. Vliet en vele anderen. De diverse baten van deze bij zonder feest - voorstelling zullen voor het thuisfront zijn. Wij twijfelen er niet aan of de toeloop zal zeer groot zijn en een uitverkochte zaal zal met span ning een prachtige toneelavond beleven. BILJARTSPORT. Bil jartbond Waalwijk-Drunen. H.B.S. 3-Nooit Gedacht 3 6—2 T.O.P. 2-W.B.C. 3 8—0 K.N.A. 1-Marijke 1 6—2 Marijke 2-Eendracht 2 08 9n ïrlon H.B.S. 4-Marijke 3 6—2 T.O.P. 3-W.B.C. 5 8—0 K.N.A. 2-Nooit Gedacht 4 8—0 W.B.C. 4-T.O.P. 3 8—0 In ons verslag over de fes tiviteiten ter gelegenheid van de reis van de eerste perso nentrein op de heropende lijn, schreven wij aan 't slot: „Tenslotte moeten wij er „onze verwondering en teleur stelling over uitspreken, dat „ons blad, het enige dat in de „Langstraat verschijnt en on getwijfeld daar de grootste „lezerskring heeft, geen uit nodiging ontving om de eer ste reis van de Langstraatse ..trein mee te maken. In verband hiermee ontvin gen wij van de chef der afde ling Perszaken der N. S. een schrijven, waarin hij er onze aandacht op vestigt, dat de uitnodigingen voor deze reis niet zijn uitgegaan van de Spoorwegen. De N. S. wilde deze lijn zonder enig feestbe toon openen, doch de bestu rende overheden, burgemees ters, Kamer van Koophandel en dergelijke, hebben deze proefrit een feeStelij k karak ter gegeven. De aanwezigen waren derhalve geen gasten van de N. S„ maar van de ge noemde autoriteiten. De N. S. hebben niemand uitgenodigd en zij zouden het op prijs stel len als wij aanleiding moch ten vinden dit even in ons bald te vermelden. Waaraan wij bij deze vol doen, terwijl wij van den in houd goede nota namen. Programma voor Zaterdag en Maandag a.s. 3e klas Zaterdag. Eendracht 3-W.B.C. 4. Marijke 3-T.O.P. 3. T.O.P. 4-K.N.A. 2. W.B.C. 5-H.B.S. 3. ie klas Zaterdag. O.O.O. 1-Eendracht 2. Nooit Gedacht 2-T.O.P. 1. H.B.S. 2-W.B.C. 2. 2e klas Maandag. Nooit Gedacht 3-K.N.A. 1. W.B.C. 3-Marijke 2. Eendracht 2-H.B.S. 3. Marijke 1-T.O.P. 2. p BIOSCOOP-PROGRAMMA. Musis Sacrum. A Matter oi idfe ant Death, Een zaak op leven en dood is ae ritei van ae mooie film, die Vrijdag, Zaterdag en Zondag in Musis draait. Een buitenge woon originele film met als thema de scrijd tussen de lief de op deze wereld en het recht van een andere buitennatuur lijke wereld. Een piloot wordt hiervan het middelpunt; hij moet volgens de wetten van die andere wereld sterven, maar als de strenge rechters overtuigd worden van het op rechte en ware van zijn liefde, mag hij blijven leven. Een film die de beste recensies kreeg in de wereldpers en met de hoogste onderscheidin gen begiftigd werd. Een van, de mooiste films die wij ooit zagen en die wij daarom ie dereen ten volle kunnen aan bevelen. Door het Bestuur van de Stichting Nederlandse film werd aan deze film het prae- dicaat „Film van de maand" verleend. Leden van de Film club kunnen vandaag Donder dag van 111 uur aan de zaal plaats bespreken. Caesar en Cleopatra, die Maandag en Woensdag gepre senteerd wordt, is eveneens een film waar reeds veel over geschreven is. Ondanks 't feit dat hij zo groots is opgezet, sommen geld heeft gekost en geregisseerd wordt door Pas cal, heeft hij de wereldpers toch niet geheel kunnen be vredigen. Op de cast staan echter bekende namen, zoals Vivien Leigh, Claude Rains en Stewart Granger, de scènes worden geaccentueerd door mooie muziek en de dialoog is van Shaw, zodat hij toch niet helemaal te versmaden zal zijn. Luxor-Bioscoop. Vrijdag, Zaterdag en Zon dag komt in Luxor de film Cassablanca, waaraan beken de sterren medewerken zoals 57. Een oude boer vertelde ons: „Als men rogge zaait met volle maan, dan springt zij uit de grond". Hum....?! En even later: „De practijk gaat boven de theorie Ja, eigen lijk heeft hij gelijk, want zaait men rogge in een droge perio de in onbezakte losse grond, dan valt het zaad veel te diep weg. De rogge komt dan zeer slecht uit en die uitkomt gaat- meestal nog verloren. Zaait daarom de rogge machinaal op bezakte bouwvoor, als het kan vóór 1 Nov. En dan heeft de maan, de boer en schrijver dezes zijn zin. 58. De bietenlichtei' vol doet goed op kleigrond om er suikerbieten mee uit de grond te lichten. De liqhter mag hoogstens 1 cm. door de grond gaan. Men kan hem^aan een ploegboom bevestigen. En de prijs er van bedraagt 100 tot 250. 59. Tien geboden voor de landbouw in de Langstraat: 1. Doe aan ruilverkaveling. 2. Doe aan vee-verbetering: stierhouderijen en melk- contröle-verenigingen. 3. Gebruik meer machines. 4. Zorg voor betere ontwa tering en bevloeiïng. 5. Voer het moderne weide- systeem in. 6. Vermeerder de opbreng sten van het bouwland. 7. Doe meer aan onkruid- bestrijding. 8. Zorg voor een betere be mesting. 9. Ga inkuilen. 10. Gebruik het veevoeder op de juiste manier. 60. De fokveedag in Waal wijk is uitstekend geslaagd. Er was prima vee en veel belangstelling. Zulk een dag is eigenlijk jaarlijks nodig om de moed er in te houden, want vee-verbetering, het is gemakkelijk gezegd, maar deze eist van de veehouder o.a. zeer veel inzicht en nog meer doorzettingsvermogen, vooral in tijden van tegen spoed. Maar ieder jaar een plaatselijke fokvee-dag kost wel wat veel. En daarom lijkt het ons beter een gemeen schappelijke, Langstraatse fokvee-dag te houden. Wij hopen dan ook dat de samen werking tussen de fokvereni- gingen en Waalwij ks Belang zo zal zijn, dat men voortaan elk jaar in Waalwijk zulk een goed georganiseerde fokvee- dag kan houden. 61. Wij zijn in oorlog met allen die een goede ontwate ring van de Langstraat tegen werken. In oorlog?? Ja.... En willen wij deze winnen, dan moeten wij goede solda ten en moderne wapens heb ben. Onze wapens zijn ten eerste de gereedschappen om de sloten te schonen en ten tweede geweldige protesten tegen die lauwe polderbestu ren, die grote stukken van een polder zo maar laten ver drinken. En het land in de Langstraat kan goed ontwa terd worden. En daarom zul len wij niet rusten voor het water overwonnen is! C. v. d. Ven, Drunen. Ingrid Bergman, Humprey Bogart, Claude Rains, Conrad Veidt en Paul Henreid. Deze film verhaalt de sensationele belevenissen van een aantal mensen die uit Nazi-Europa de wijk hebben genomen naar Cassablanca. De liefde en een- Duits nazi-officier ko men eveneens in het spel, dat voor 18-jarigen spannend en onderhoudend is. Natascha, de Partisane, welke film Maandag en Woensdag wordt gepresen teerd, is van Russische ma kelij en geeft een spannende geschiedenis uit de strijd der Russische partisanen tegen de Duitse overweldiger. Een voudig en zonder overdrij ving schildert deze film het

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4