Vertegenwoordiging ot Agentuur. NIEUWS UIT WAALWIJK B OMGEVING FEUILLETON Roosevelt's lijfwachter publiceert zijn herinneringen. een Electro Monteur en Hulp ETALAGE-VERLICHTING TOEGESTAAN. Geen lichtreclame en neon-verlichting". Naar de bedrijfsgroep de tailhandel mededeelt, is we derom etalage-verlichting toe gestaan voor de middag- en avonduren van een half uur na zonsondergang, tot het tijdstip van sluiting der win kels. Bij wijze van uitzonde ring mag in de perioden van 1 t.m. 5 December en van 22 t.m. 24 December a.s. de eta lage tot 10 uur 's avonds wor den verlicht. Het blijft nog echter steeds verboden om lichtreclame of neon-verlich ting te ontsteken. KANSEN OP EXTRA SUIKER. Er bestaat een goede kans dat binnen afzienbare tijd 't Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning in staat zal zijn om in cidenteel een extra rantsoen suiker beschikbaar te stellen. De bietenoog'st is dit jaar zeer gunstig. Daardoor zal er waar schijnlijk meer suiker be schikbaar komen, echter niet zoveel dat het veertiendaags rantsoen zal kunnen worden verhoogd. Het departement is daarom voornemens om van tijd tot tijd een extra bon aan te wijzen. Of dit zal geschieden is thans nog niet met volstrekte zekerheid te zeggen, 't Hangt geheel af van het welslagen van de suikercampagne. KOEK, BESCHUIT ENZ. WEER OP DE BON? Overwogen wordt enige ar tikelen als koek, beschuit, bis- kwie e.d. weer te gaan distri bueren. Met peulvruchten gaat dat niet, omdat er in to taal slechts een pond per per soon beschikbaar is. Een scherpe controle op restaurants en broodjeswin- kels vindt plaats, maar er wordt nog meer zwart ver kocht dan de regering lief is. AANBESTEDING STOPGEZET. Naar wordt vernomen, zijn thans de rijksgoedkeuringen voor de aanbesteding van wo ningwetwoningen tot 1 Jan. 1948 stopgezet. Hieronder valt dus niet de particuliere wo ningbouw en de herbouw. De minister heeft deze maatregel genomen, omdat 't voor dit jaar vastgestelde aantal van 25.000 woningen is gepasseerd. Wanneer men op dezelfde voet zou door gaan, zou de huidige bouw nijverheid in moeilijkheden, geraken in verband met de voorradige materialen en ar beidskrachten. EIS ZES JAAR IN MOORD AANSLAG TE BAARLE-NASSAU. Op 26 Februari van dit jaar werd Baarle-Hertog opge schrikt door een moord-aan- slag op de café-houder-win- kelier Adrianus Loots. De da der was de. 20-jarige George Leemans uit Baarle-Nassau, die onder bepaalde voorwend selen de woonkamer van de familie Loots wist binnen te dringen en daarna met een pistoolschot zijn slachtoffer gevaarlijk aan het hoofd ver wondde. Hij wilde eveneens op de zuster van Loots schie ten, maar beide revolvers die hij op haar richtte ketsten, zodat hij zijn bedoeling, de brandkast in de kamer leeg te roven verijdeld zag en de vlucht nam. Donderdag werd de zaak voor de Bredase rechtbank behandeld. De dader hoorde een gevangenisstraf tegen zich eisen van 6 jaar. K.V.P. HEEFT PROPAGANDARAAD. In een bijeenkomst, die de Partij-secretaris Dr. L. A. H. Albering voor de K.V.P. een der belangrijkste noemde sinds de bevrijding, heeft de Partij-voorzitter, de heer. W. J. Andriessen Zaterdag j.l. de Centrale Propaganda-raad der Partij geïnstalleerd. De taak van deze Centrale Propagan- da-raad zal zijn het leiden en coördineren van de propagan da voor de Partij. In zijn installatierede wees de Partijvoorzitter er op, dat de Partij niet gezien mag worden als alleen een ver kiezingsapparaat, maar ook en vooral als een organisatie bestemd om bij voortduring leiding te geven en vorming in politiek opzicht na streven. Als zodanig heeft de Partij grote behoefte aan een wel overwogen, systematische en permanente propaganda. Vas te hulptroepen zijn onmis baar. Dr. Albering omschreef de taak van de Propagandaraad als volgt: a) Het nemen van initia tieven tot bepaalde propa- ganda-actie en het uitvoeren er van in Kring en Afdeling. b) Het geven van richtlij nen en het geven van daad werkelijke leiding en steun aan de plaatselijke propagan- da-clubs. c) Het leggen van of het verbeteren van contacten in en buiten de Partij. R.K. GEZINSZORG. In ons nummer van vorige week Dinsdag hebben wij een bericht gebracht omtrent de oprichting van een internaat voor de opleiding van gezins verzorgsters, te vestigen in het K.J.V.-gebouw, dat van de Maria-stichting is overge nomen. Thans ontvingen wij een uitvoerig communiqué van 't bestuur, dat reeds eiders werd gepubliceerd en waaraan wij nog" het volgendè ontlenen: Dit besluit is genomen in overleg met het Diocesaan be stuur der R.K. Gezinszorg, en niet, zoals wij meldden, met medewerking van aangesloten gemeenten. Wij vermelden dit om verkeerde conclusies te voorkomen door de bij het district Waalwijk, aangesloten stichtingen. De opleiding in internaats- verband komt zeer zeker ten goede aan de juiste karakter vorming der a.s. gezinsver pleegsters en het ligt in het voornemen de nieuwe cur sisten een aangename en ge zellige huisvesting aan te bie den, terwijl de leiding wordt toevertrouwd aan de maat schappelijke werkster mej. Lambermont, waardoor de vorming der meisjes gewaar borgd is voor de taak, die rij ke vruchten zal afdragen in haar verdere leven. De ouders kunnen aan dit mooie werk meewerken door dit werk van naastenliefde bij hun kinderen aan te be velen en idealistische meisjes uit de gehele Langstraat en' omgeving kunnen zich doen inschrijven voor de nieuwe cursus in het K.J.V.-huis te Waalwijk, elke Dinsdag van 89 uur en Donderdag van 1920 uur, waar alle inlich tingen worden verstrekt. Grote kosten zijn natuur lijk verbonden aan deze in ternaatsopleiding en de stich ting Waalwijk rekent op me dewerking van werkgevers en ingezetenen, om dit mooie doel te helpen verwezenlij ken. Daarom sporen wij onze lezers aan donateur of dona trice te worden, als men daartoe dezer dagen door de cursisten wordt aangezocht. Hier moet geholpen worden en Waalwijk en de Langstraat hebben op dit terrein een goede naam. Moge deze dit maal in ruime mate blijven tot hulp aan "de geestelijke opstand onzer geschokte maat schappij VERENIGING VOOR HEEMKUNDE. Pastoor Binck uit Alphen, die Woensdagavond voor de Heemkunde-vereniging een lezing hield over de Prae- historie van Brabant, is het type van een dorpspastoor, zoals wij die in de boeken van onze regionale schrijvers ont moeten. in smeuïg, Brabants dialect sprak hij met grote kennis en ervaring over Bra bants vroegste geschiedenis sen, die wij slechts af kunnen leiden uit opgravingen en vondsten. Interessant was, wat hij zeide over de stuif- meelkorrels die men in de grondlagen vond en waaruit men zich een denkbeeld kon vormen van de toenmalige flora. Aan de hand. van scherven, bijlen en pijlpun ten kon men de toenmalige bevolking in hun juiste tijd plaatsen en hen volgen op hun tocht van het Noorden naar de altijd groene weiden van het Zuiden. Hij wees op het grote aan deel dat de amateurs in deze vondsten hadden en noemde enkele mooie collecties van amateurs, o.a. die van de vroegere dominéé van Dru- nen. Zulke collecties echter behoorden in Musea thuis, waar zij dienstig gemaakt konden worden aan cle weten schap en goed bewaard en verzorgd werden. Veel interessants vertelde hij ook over de vorm van be graven, over de verschillende mensentypen die toen ons land kwamen bevolken en die nu nog terug te vinden zijn. Sprekend over de Romein se tijd, zeide de Pastoor, dat er waarschijnlijk een weg van Alphen, over Loon op Zand naar Heusden moet gelopen hebben. Men beweerde nu dat er in Wijk bij Heusden een Tempeliersklooster moet heb ben gestaan; het zou een zeer interessant studie-object zijn, na te gaan waar de weg van Heusden naar Wijk heeft ge legen, die er volgens de stel ling dat een Tempelierskloos ter aan de oude, Romeinse heiheerbaan lag, moet gelegen hebben. Hij opperde de mo gelijkheid dat de naam Waal wijk in verband zou staan met de naam Waal(w)eik, naast Berg-eik in de Acht Zaligheden. Het interessantste van zijn betoog waren zijn voorbeel den uit zijn eigen praktijk; hij is de man die één van de meest bekende prae-histori- sche gebieden uit ons land heeft helpen ontdekken. Echt vaderlijk vertelde hij van z'n kerels, z'n brakken, een 30- tal boerenjongens, met wie hij al zijn opgravingen en onder zoekingen verrichtte en al goede resultaten had bereikt. Hij hoopte dat de Waal wij kse afdeling vruchtbaar met de bond zou samenwer ken, die Zondag definitief werd opgericht en waarvan Waalwijk één van de oudste afdelingen was. Bij afwezigheid van de heer Timmermans opende de heer J. Toorians deze vergadering, waarbij ook een deel van de' Voortrekkers aanwezig was. BEKROOND. Op de Haagse Vaktentoon stelling behaalde de firma Pullens-Mulders met hun René-handwerk de zilveren medaille in de Afdeling Luxe Maatschoeisel. Proficiat! CHRISTUS-KONING- FEEST. Op initiatief van de Waal wij kse Ka jotters, hebben de jeugdverenigingen besloten dit jaar het feest van Chris tus-Koning op Zondag 26 Oc tober niet alleen in de kerk, maar ook in het openbaar te herdenken. Om 12 uur zullen de jeugd organisaties vanaf het Raad huisplein naar het St. Anto- nius-plein trekken om daar een hulde te brengen aan het H. Hartbeeld. Daar zal ge zongen worden „Roomse Blijdschap", de opdracht aan Christus-Koning worden uit- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN In de Gouden Vallei 15) Hij wierp zich achterover in zijn stoel en stak zijn pijp weer op. Nan gehoorzaamde zwijgend. Ze deed het valies open en haalde er de inhoud uit: enig vuil linnengoed, een paar schoenen, een kruit hoorn, nog een paar artikelen en eindelijk in een hoek van het valies eenbrede le deren gordel met eigenaardig koperen slot. Nan schrikte, huiverde, werd doodsbleek en zag haar ergste vrees bewaarheid. Ze liet het valies uit de hand glijden; de schoenen vielen met een smak op de grond en nog steeds staarde zij met grote, verschrikte ogen naar de gordel. Daar was hij, pre cies zoals Alan hem haar be schreven had; alleen was de voering er van losgescheurd en die hing er dus in flarden bij. Tweemaal deed zij de mond open om te spreken, maar het was haar onmogelijk om iets te zeggen; de tong kleefde haar aan 't gehemelte en ein delijk stootte zij een snik uit die Lester's aandacht trok. Daar zag hij haar staan met de leren gordel in de hand; en opspringend van zijn stoel had hij hem haar willen ont rukken, maar ze trad snel achteruit en hield het ding stevig vast. Wat doe je daarmee, Nan? Geef 'm mij! Maar zij richtte zich op in haar volle lengte en wenkte hem terug met zulk een gebiedend ge baar, dat hij daar onmiddel lijk gevolg aan gaf. Op strenge toon vroeg zij: Hoe komt u aan die gor del? Wat gaat jou dat aan! Geef op, of Andermaal hield zij hem van zich af door dat waar schuwend gebaar en herhaal de zij nog eens zo streng: Waar hebt u die van daan? x Verleden week in New castle gekocht, als je het per sé weten wilt; heel goedkoop, ergens in een warenhuis. Ze wierp hem een vernie tigende blik toe en zei: Dat is een leugen! Een leugen? Hoe durf je dat tegen mij zeggen, jouw onbeschaamd nest! Durven?Ik durf al- lesEn nu u mij niet de waar- I heid kunt vertellen zal ik u 'de moeite besparen om meer leugens te verzinnen. Herin- I nert u zich nog die avond, I zowat een maand geleden, :toen u met een paar van uw 1 soort twee ongewapende mannen aanviel die over het Veldt reden; hen beroofde en half verwondde. Eén van hen i droeg deze gordel en er zat bijna driehonderd pond in de voering genaaid. Hier is de gordel en hier is de voering, maar waar zijn de banknoten en het geld? vroeg zij met zulk een uittartende blik, dat Lester, diep gezonken als hij was en ontbloot van alle scnaamtegevoei, nu toch te rugschrikte en bleker werd, terwijl hij tevergeefs trachtte die blik te ontgaan. Als je het tóch weet, waarom vraag je het dan? vvaaromJa, dat weet ik zelf eigenlijk ook niet! Misschien omdat u toch altijd mijn vader is en ik u behoeden wilde voor de smaad en de straf, die u an ders ruimschoots verdient. LiUister! De mannen die u be roofd hebt en voor dood op het Veldt hebt laten liggij, zijn nog in „de Gouden Val lei". Eén van hen heeft wraak gezworen en hij is niet iemand die zich licht van zijn ondernemen zal laten aï- orengen! Hij hefeft gezworen dat hij u zou doodschieten ais een wild dier, ais hij u op z'n weg ontmoette. Dus u bent gewaarschuwd Nu was Lester in zijn hart eigenlijk een lafaard en dus verschrikte de bedreiging hem. Hij wist ook dat hij to taal niet op de sympathie of. bijstand van iemand in „de Gouden Vallei" kon rekenen. Hij stand te ongunstig bekend en was te dikwijls in obscure handelingen betrokken ge weest, dan dat iemand iets anders dan afkeer voor hem zou kunnen voelen. Hij hield zich echter groot en zei: O, ik ben niet bang! Ze zouden mij nooit herkennen. Niet herkennen? Terwijl hij u zo nauwkeurig beschre ven heeft dat ik dadelijk wist wie hij er helaas mee bedoelde. Zouden ze u niet herkennen? Met uw vermink te hand; met dat litteken over de wenkbrauw.... Niemand die u ééns gezien heeft, zou u ooit vergeten. Wees daar maar zeker van. Neen, dan moet u een masker opzetten en een handschoen aandoen, als u weer eens struikrover wordt en u wilt niet herkend worden, Vader! Zijn ze nu in het kamp? Gelukkigerwijs v<por nu juist niet. Ze zijn van ochtend met een gezelschap goudzoekers dieper het land ingegaan; maar vóór zons ondergang zullen ze terug zijn. Als u gisteren was ge komen had u ze hier in huis aangetroffen. Wat?Hier? Ja. Ze werden op het. Vjeldt getroffen waar u ze voor dood had laten liggen en Jim Aspréy heeft ze hier gebracht. Ze waren beiden gekwetst en de één was zo goed als dood. Ik heb ze op genomen en de gewonden verzorgd. Daar kunt u mij dankbaar voor zijn, dat u tenminste geen moord op uw geweten hebt. Lester zweeg. Ze stond nog altijd vóór hem met de gor del in de hand, doodèbleek, maar met vlammende blik en op elkaar geklemde lippen. Ze zullen vóór zonson dergang terug zijn? Dan deed ik maar beter er vast van door te gaan! Ik zal wel er gens in het kamp een bed kunnen krijgen. Dat is niet voldoende. Als u het leven liefhebt, dan moet u hier niet in het kamp blijven, maar met de post wagen meerijden naar het eerstvolgend station en daar blijven tot ik u een bood schap stuur dat u komen kunt. Alan Courtenay en zijn neef zullen over een paar da gen gaan en eerst als ze goed en wel weg zijn, zult u hier veilig wezen. Goed. Dan ga ik. Pak haai wat brandewijn en ta bak voor mij. Zo dadelijk. Eerst moet ik u nog een vraag doen: Hier is de gordel, maar waar is 't geld dat u er uitgenomen heeft? Dat heb ik niet; ik heb het belegd met iedere stuiver die ik nog bezat in aandelen in de nieuwe goudmijn. Hoe veel heb je in de lade, Nan? Ik heb vandaag wel wat no dig. Toch zult u het van mij niet krijgen. Al wat ik bezit houd ik bijeen om het geld, dat u gestolen hebt, terug te leggen in de gordel. Geef mij de sleutel! riep hij, sprong op en naderde haar in dreigende houding. Zij bleef echter precies zo staan met verachtelijke glim lach op het gelaat. Ik ben toch niet bang van u. Ga terug naar uw plaat! zei ze gebiedend. Lester wist zelf niet hoe 't kwam, maar hij moést ge hoorzamen. Wat was er toch over het kind gekomen? Tot nog toe placht ze bang te zijn voor hem, maar nü niet! Êr stond alleen diep-gevoelde minachting op haar gelaat te lezen. (Wordt vervolgd). gesproken en een- bloemen hulde gebracht, waarna tot slot „Aan U o Koning der Eeuwen". De Verkenners zullen voor de organisatie en vlot verloop zorg dragen. WAALWIJKSE SCHAAKCLUB. Na vijf ronden is de stand in de huishoudelijke winter competitie als volgt Groep I Goudberg 4 p., Kuijsten V/2 p.;Slagmolen 2x p.; Pullens V/2x p.; Van Tienhoven en Vader ieder lx p. (x betekent afgebroken partij). In groep II is de stand: (de tussen haakjes geplaatste cij fers geven het aantal ge speelde partijen aan) Blok 3y2 (4), Horn en de Vries ieder 3iy (5), Hooft van Huisduinen 3 (5)tl van den Hoven 2]/2 (5), dé Wind ]/2 (2), Smits x/2 (4) ên Blanken 0 (4). Groep III: VaA Pruijssen (6), van Kempen 4 (4), van Liempt 3/ (i), Slaats 2 (2), de Mol V/2 (2 Aarts V/2 (7), Voorbraak 1 (ft)de Bont y2 (3), van Nieuwfctad y2 (4) en Schuurmans 0 (1). „BAARDWIJKS KINDERTONEEL' Onder leiding vin de heer J. v. d. Hoven isjer in v.m. Baardwijk een ki:lier-toneel- club opgericht, beftaande uit kinderen van |e Lagere School. Of dit mooie levensvatbaarheid len we 25, 26 en a.s. kunnen zien. zij n.l. een opvoe initiatief heeft, zul- 27 October Dan geven ing van 't sprookjes-spel vai A. Lam- boo „De Toverpriis". Behal ve de costumerin geschiedt alles met eigen k achten. De regie is zoals we r:eds zeiden in de deskundige anden van de heer J. v. d.. Hoven; de grime wordt ver orgd door de heer H. Kolstei; de decors zijn van de hand ian de heer J. Mol, terwijl d muzikale leiding is toeverijouwd aan dhr. J. Lombarts Wij twijfelen erhiet aan of velen zullen met belangstel ling de verricht ngen van Geboren: Gijs zv. W J v. d. Brok Jan W H J zv. H Heuvel-Knuijver cus B M zv. P Peperzak The dv. J 'van de Wa Johannes A A Merkx-v. Oijen - H dv. W D Kuij Mari C zv. J Johannes B HV|z' Verwiel-Pulles M zv. N J Nettei Loonopzand H zv. J A Kuij ti den. Huw.-aangiften: ker 29 j. en A B: beiden te Waalw Gloudemans 33 Bijnen 34 j. beid wijk. Gehuwd: C te 's Gravenhage fers 25 j. te Wa; van den Dungen Bosch en P Heijn Waalwijk. Overleden: J B j. te Waalwijk, ecl C Wolfs. Ingekomen: J Liempde C G gezin van Amsti van de Voren ei dilettanten loffelijke slagen en de cultu- de Baard- deze jeugdige gaan zien. Moge deze eers poging volkomen veel bijdragen to rele opvoeding vai wij kse jeugd. STUDIE EN PORT. A.s. Woensdag :al er een belangrij ke voetl il wedstrij d gespeeld worden p. het ter rein van R.W.B. issen leer lingen der Rijks va school met als tegenpartij 1 raren dier school en heren vn. 't T.N.O. De strijd, die ze er belang stelling zal trelqen, vangt aan om 3 uur. BURGERLIJKElSTAND. Irtus A W -Piron J van den - Francis- i Lenglet- iora H M :r-de Jong H zv. J A Catharine n-v. Beek ulst-Rehm v. J B A Hendrikus v. Gooi te ntonius H ■v. d. Vel- v. d. An- Jkken 22 j. k A J en H M i te Waal- 1 Rhenen A Korthout en ge zin van Drunen HM van Laarhoven van 's Bosch CAM de Vires van Sneek A van Enkhuizen van Sprang-Capelle C J F Lan- gendijk van Utrecht C T M Verhoeven van Nijmegen A P Verhoeven van Ois- terwijk W C M v. Amels- voord van Rotterdam EL Kleijngeld van Uden. Vertrokken: G Donkersloot en gezin naar Wijk en Aal burg M J Swinkels naar Amsterdam J M Voets naar Loonopzand H A v. Hilst naar Tilburg HA Klerx naar Bergen op Zoom H v. d. Waerden en echtg. naar Amsterdam M C Vilé naar Tilburg CP Treffers naar Centr. Bevolk. Register. DIEFSTAL IN HET GEMEENTEHUIS TE EETHEN. In de nacht van Maandag op Dinsdag is de gemeente kas van Eethen, inhoudende 4700, verdwenen. Wie de daders zijn en hoe één en ander is geschied, is een raadsel, dat de politie tracht op te lossen. EEN ZONDAG IN SPRANG-CAPELLE. „Zuid", Katholiek Week blad voor Brabant en Lim burg, bevat onder boven staande titel een aardige re portage naar aanleiding van het bekende besluit van de gemeenteraad, inhoudende 't verbod van publieke verma kelijkheden en openhouden van café's op Zondag. Deze reportage, verlucht met mooie foto's, is van de hand van de heer Harry Peet, vroeger verbonden aan ons blad. GEBRANDSCHILDERDE RAMEN VOOR BOSSCHE ST. JAN. In de zomermaanden van 1944 werd te 's-Hertogenbosch onder leiding van mevr. dr. J. Ebeling-Bergé een comité opgericht, dat zich ten doel stelde een aanhoudend gebed tot Onze Zoete Lieve Vrouw voor de bescherming van Den Bosch tegen wapengeweld en oorlogsvernieling. Na october 1944 heeft dit comité een be drag van 24.000 bijeenge bracht voor het aanbrengen van één of meer gebrand schilderde ramen in de Ma- ria-kapel van de Kathedrale Basiliek uit dankbaarheid voor de bevrijding. Naar wordt vernomen, is 't thans de bedoeling, enkele bekende kunstenaars op het gebied van de glasschilder- Staalbaard zegt bet: Hoe gemakkelijk kunst te verzoeken, een ont- is het, altijd keurig glad-geschoren werp in te dienen, opdat de te zijn met Philips „PhiLIShAVE". plannen voor de ramen in de Eu Uw handelaar zal het U bewijzen, Maria-kapel op een voor de wanneer U even een demonstratie Bossche St. Jan waardige wij- vraagt met ze verwezenlijkt kunnen wor den. door John. H. Stone, New-York. Michael F. Reilly, het type van de betrouwbare, eerlijke en actie ve politie-agent werd in 1941 de speciale lijf wachter van de Pre sident der Verenigde Staten. In deze functie begeleidde hij Roose velt op al diens reizen, hij char terde de gepantserde luxe-auto van Al Capone om er zijn hoge chef veilig in rond te rijend en hij wist van zijn stevige vuisten gebruik te maken, als hij meende, dat iemand een aanslag op Roo sevelt beraamde. Michael F. Reilly is een forse, breed geschouderde en roodharige jongeman, van beroep politieagent, en gelijk driekwart van alle Ame rikaanse agenten en negen/tiende van alle Amerikaanse burgers met rood haar, is hij afkomstig uit Ier land. Maar hij valt op, omdat hij bijzonder fors, bijzonder breed ge schouderd, bijzonder roodharig en bijzonder goed politieagent is, die reeds in de laatste jaren voor de oorlog in de New-Yorkse politie dienst opviel door zijn betrouw baarheid, flinkheid en correctheid. Aan deze eigenschappen heeft hij het te danken, dat hij begin 1941, tezamen met twee collega's door de hoofdcommissaris van New- York naar Washington werd ge stuurd; de secretaris van het Wit te Huis zocht een nieuwe lijf wachter voor»President Roosevelt, omdat de agent, die deze baan tot op dat ogenblik had bekleed, op het punt van trouwen stond. De drie agenten, die door het hoofd der politie van de stad New-York waren uitgezocht, wer den door Roosevelt in zijn be roemde ovale werkkamer ontvan gen. Achter zijn schrijfbureau ge zeten keek hij ze alle drie oplet tend aan en na twee seconden had hij met de .hem eigen onfeilbare Hit brink 24 j. C P Tref- wijk H j. te Den ins 45 j. te lurmijn 66 genoot van ijlman van J Horn en dam P echtg. van 17.600 Rantsoenen suiker had een filiaalhouder van 'n groot winkelbedrijf teDen Haag zwart verhandeld tegen. prijzen van 8 tot 13 gulden per stuk. De man is op de bon gevlogen en met hem de an dere lieden, die bij dit moois betrokken waren. STAALBAARD k üy/,'baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN mensenkennis de geschiktste van de drie uitgezocht. Michael Reilly werd tot permanente beschermer van de president benoemd. Het politie-uniform werd verwisseld voor een goed zittend colbertcos- tuum, kij kreeg in iedere jaszak een geladen revolver en hem werd een slaapkamer in het Witte Huis aangewezen, die precies een ver dieping boven het slaapvertrek van Roosevelt lag. Van dat ogen blik af is Reilly niet meer van Roosevelt's zijde geweken tot diens dood. Toen werd hij weer in het politiecorps te New-York opgenomen, weliswaar bevorderd tot inspecteur, en in zijn vrije uren vertelde hij al zijn belevenissen die hij in persoonlijke dienst van de president had meegemaakt aan een journalist. Die op zijn beurt gaf deze aantekeningen in boek vorm uit, waardoor zij thans voor iedereen toegankelijk zijn gewor den. Een levensgevaarlijk beroep. Het is geen gemakkelijke taak om lijfwachter van de president der Verenigde Staten te zijn. Drie Amerikaanse staatshoofden zijn in de nauwelijks meer dan 150 jaren tellende geschiedenis van dit land vermoord, hetgeen een tijd lang een recordcijfer is geweest, dat echter later door verschillende staten van Zuid-Amerika en de Balkan werd gebroken. Toch is de verantwoordelijkheid voor de man, die bij elke verschijning in het openbaar van de president en tijdens diens reizen in zijn onmid dellijke nabijheid moet zijn natuur lijk uitermate groot. En deze taak wordt nog moeilijker als de presi dent, zoals dit met Roosevelt het geval was, door een lichamelijk gebrek nog op bijzondere wijze moet worden geholpen en ver zorgd. Bovendien was Amerika in een oorlog gewikkeld en Roose velt was er de man niet naar om, gezeten achter zijn schrijftafel in Washington, slechts de nodige or ders uit te vaardigen. Integendeel, hij reisde het gehele land door, in specteerde kazernes en fabrieken, nam parades af en vloog of reis de daarenboven nog verschillende malen naar het buitenland om aan de conferenties te Quebec, Tehe ran, Cairo, Casablanca en Yalta deel té nemen. Michael Reilly week niet van zijn zijde; hij zat in dezelfde auto, stond achter Roo sevelt's lessenaar, als hij een rede hield, rolde het invalidenwagentje, waarin Roosevelt zat naar de plaats van bestemming of bood zijn arm als steun aan, als de pre sident zich zonder zijn rolstoel wilde bewegen. Slechts een keer moest Reilly actief ii}gri$>en toen een wild ge sticulerende man in een klein stad je in Kentucky zich een weg baande naar de auto van de pre sident; hij kreeg een zodanige kin- stoot te incasseren, dat hij elke gedachte aan een aanslag wel moest laten varen, omdat hij half bewusteloos achteruit tuimelde. Pas later bleek, dat het een schoenfabrikant was, die Roose velt een petitie wilde overhandi gen. Hij had generlei boze plan nen gesmeed en toen Reilly dit Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig, wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende or ganen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Dro gist en neem van morgen af regel matig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. Tarry Berry in: Dé WITTE ELAND. „Die bHef is erg licht", merkte Terry op, terwijl hij het couvert op zijn hand woog. „Schiet nu maar op", zei zijn broer, die z'n ongeduld niet langer kon bedwingen. Toen Terry de brief had opengemaakt, gluurde er een pluk rood haar uit de boven rand. „Dat is zeker een Canadese grap", zei Terry teleurgesteld. „Het lijkt meer op een snor dan op een grap", vond Ber ry. Terry schudde nu de in houd van het couvert op ta fel uit. Behalve een pluk vuurrood haar, vonden de broers een biljet van 100 dol lar en een zilverpapiertje, dat naar heerlijke melkchocolade rook. „Dat is waanzin", zei Terry. „Die honderd dollar zijn in ieder geval geen waanzin", antwoordde Berry, „wij zou den er chocola voor kunnen kopen". „Praat nu geen onzin, Ber ry", zei Terry .ongeduldig. „Wij moeten twee dingen we ten. Ten eerste waar die brief vandaan komt en ten tweede wat de bedoeling er van is". hoorde, bood hij schriftelijk zijn excuses aan, waarbij hij hem als zoengeld een grote kist Havanna sigaren stuurde Een gangster-auto voor Roosevelt. Toen de oorlog uitbrak was de geheime politie, in wier dienst Reilly eigenlijk was, in geen en kel opzicht op de veranderde om standigheden voorbereid. Toen Reilly het Witte Huis inspecteer de moest hij vaststellen, dat in de garage van de president niet eens een gepantserde auto te vinden was en hetgeen erger was dat op het budget slechts een post van 750 dollar was uitgetrokken voor de aankoop van een privé- auto, een bedrag waarvoor op geen stukken na een gepantserde auto met kogelvrij glas te bemach tigen viel. Maar de nood maakt vindingrijk: het kwam Reilly ter ore, dat zich ergens in de lande de geconfisceerde auto van de ko ning der gangsters Al Capone moest bevinden. Het ministerie van financiën had deze luxe wa gen, die geheel gepantserd was, in beslag genomen, toen Al Ca pone tenslotte kon -worden gear resteerd. En op deze wagen legde Reilly op zijn beurt beslag. Roo sevelt heeft in deze wagen rond getoerd, totdat het volgende bud get de aanschaffing van een nieu we auto veroorloofde, die zelfs aan de strengste eisen van de po litie voldeed. Want toen zag men plotseling in, dat het staatshoofd van een zo groot land toch ten tijde van oorlog niet in een auto kon rijden, die geen énkele bijzon dere bescherming bood. Volgens de uitspraak van Reil ly is de verstandhouding tussen de president en hem steeds bijzon der goed geweest. Hij herinnerde zich slechts een enkel geval van verschil van mening. Dat was eind 1943 geweest, ten tijde van de zware gevechten van het Ame rikaanse leger dat onder Clark in Zuid-Italië vocht. Roosevelt had toen het plan opgevat om de sol daten persoonlijk aan het front te bezoeken. Eisenhower en Mars hall hadden hem dit weliswaar ten zeerste afgeraden, maar Roose velt wilde zijn zin doordrijven. Tenslotte was Reilly kwaad ge worden en hij verklaarde kort en bondig, dat hij geen enkele ga rantie voor het welzijn van Roo sevelt in Italië wenste te aanvaar den; mocht de reis toch doorgaan, dan zou hij, Reilly, voor die tijd zijn ontslag nemen en weer poli tie-agent in New York worden... Klaarblijkelijk was de president toen toch overtuigd van het ge vaarlijke van zijn plan. Hij be groef de strijdbijl en. kwam nooit meer op dit twistpunt terug. Memoires met een bijsmaak. De herinneringen van kamer dienaren en privé-secretarissen van bekende persoonlijkheden, die na de dood van hun chefs door de voormalige ondergeschikten gepu bliceerd worden, hebben maar al te vaak een onaangename bij smaak. Ter wille van de sensatie proberen de schrijvende employé's belachelijke kleinigheden bij hun voormalige werkgevers te ontdek ken om ten koste van de roem en bekendheid dezer grootheden een goed zaakje te maken. Pijnlijke details, menselijke zwakheden en intieme geheimen worden te dien einde breed uitgesponnen opgedist. Maar de eerlijke en oprechte agent uit Ierland heeft zich hieraan ge lukkig niet schuldig gemaakt. In eenvoudige bewoordingen vertelt hij over het leven van Roosevelt, hoewel ook hij, dié de verlamde president vaak genoeg 's avonds in bed hielp of hem 's morgens vroeg weer bij het aankleden be hulpzaam was intieme details had kunnen onthullen, waarop een naar sensatie dorstend publiek graag onthaald wordt. Hij heeft dit niet gedaan, maar Roosevelt voor ons beschreven, zoals hij tij dens zijn werkzaamheden, zijn verkiezingscampagnes, gedurende de ontelbare conferenties achter de schrijftafel of bij de inspecties en bezoeken aan instanties en fa brieken naar voren trad. Met sympathieke trekken, van wel zeer dichtbij gadegeslagen, schetst Reilly zo het portret van een grote man, die zijn gehele leven voor een enorme taak heeft ge geven. En hiermede bevestigt hij tevens de indruk, waarmede Franklin D. Roosevelt in de boe ken der geschiedenis zal voortle ven: een eenvoudig, doch groot man. (Copyright N.C.P. Nadruk verboden.) De Britse en Amerikaanse bestuursautoriteiten te Ber lijn hebben een definitieve lijst opgesteld van 692 Duitse fabrieken, die voor herstel betalingen zullen worden ont manteld. Van deze fabrieken zijn circa 302 uitsluitend voor de productie van oorlogsma teriaal. Ook Nederland zal meedelen. Tot 12 jaar gevangenis straf is de 53-jarige Feberwee uit Rotterdam (een ex-NSB- er) veroordeeld, wegens moord op zijn 27-jarige zoon, die na zijn terügkeer uit En geland in de ouderlijke wo ning was gaan wonen. De vader was daarover zo kwaad dat hij zijn zoon met 2 scho ten om het leven bracht. ONDERTROUWD RIET VAN BLADEL ANDRÉ ZIJLMANS hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de plechtige inzegening znl plaats, hebben op Dinsdag 18 No vember a.s, om half 10 in de Pa rochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. Waalwijk, Grootestr. 235 a Kaatsheuvel, Verl. Hoofdstr55 Toekomstig adres: Mgr. Völkerstr. 18 Kaatsheuvel. Herplaatsing. Op Dinsdag 4 November a.s. hopen onze geliefde Ouders en Grootouders L. VAN ES C. VAN ES-VAN DALEN hun Gouden Huwelijksfeest te vieren. De plechtige H. Mis uit dankbaar heid zal worden opgedragen te 9 uur in de parochiekerk van O. L. Vrouw te v.m, Besoijen. Moge God hen nog lang sparen, is de wens van hunne DANKBARE KINDEREN EN KLEINKINDEREN. Gelegenheid tot gelukwensen van 12—1 uur, Westeinde 38. Waalwijk, Oct. 1947. Fa. Frans Verschuren Zonen WASPIK zoekt voor spoedige indiensttreding voor fabriek en Huis-installaties, Kabelwerk enz. Reiskosten worden vergoed. Z.g.g. onnoodig zich aan te m HEER Commercieel onderlegd zoekt een Brieven onder Mo. 2064 aan het Bureau van dit blad. Foutloos schrijven, keurige stijl, nieuwe spelling, 4 maan den. Kosten f 1 5. Inlichtingen en proefles gratis. Cursus Ne der!. Taal, Postbus 57, Amersfoort

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2