De van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING «No. 82 Dinsdag 21 October 194^ De Kunst naar het Volk Het Volk naar de Kunsl de zangverenigingen een bezoek aan de nieuwbenoemde gemeente secretaris de heer P. Elshout. Bij deze gelegenheden werden weder zijds hartelijke woorden gespro ken. Op zeer duidelijke wijze zijn hiermede de sympathieke gevoe lens jegens de nieuwbenoemde aan de dag getreden. Leesbibliotheek.' De R.K. Leesbibliotheek is van af heden weer opengesteld. Zij is gevestigd in het oude patronaats gebouw aan de Schoolstraat en geopend op Maandagavond van 6—7 uur. Jeugdwerk. Behoudens onvoorziene omstan digheden zal het a.s. Zondag voor het jeugdwerk in Dr.unen een be langrijke dag worden. De verken ners hopen hun nieuwe kwartier ingewijd te zien en de afd. gilden hopen hun eerste 20 leden te in stalleren. ELSHOUT. R.K. Fabrieksarbeiders. Feestavond R.K. Fabrieksarbei- dersbond Afd. Elshout op Donder dag 3 Oct. des avonds te 7.30 u. De R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus afd. Elshout houdt op 23 October een leden vergadering in Café M. van Hui ten alhier. Aan deze avond wordt een feestelijk karakter gegeven, om zo doende een beter contact met de leden te bevorderen. Een reden te meer voor de le den om deze gedachte van het be stuur op een hogen prijs te stel len. Een pracht gelegenheid biedt zulk een avond om met elkaar van gedachten te wisselen. In een ge zellig samenzijn gaat dit niet zo stroef als in een gewone leden vergadering. De districtsbestuur der dhr. Buijckx uit Waawijk zal deze avond het woord voeren. Verder vermeldt de agenda nog een verloting. Verschillende prij zen zijn hiervoor beschikbaar. Alles bijeen beloof t dit een prachtige avond te worden. Verwacht wordt dan ook dat eenieder present zal zijn. Men houde dus Donderdag 23 October vrij. HEUSDEN. De bibliotheek van 't Nut is weer geopend, zodat men des Za terdags weer lectuur kan krijgen, van 3—4 uur. Ook de C.J.M.V. heeft voor 't eerst na de oorlog, waardoor zij vele boeken kwijt^is geraakt, het weer aangedurfd om haar boeken kast ter beschikking van de lief hebbers te stellen. In de consisto rie der Ned. Herv. Kerk is des Zaterdags gelegenheid boeken af te halen. St. Jozef begint ook weer, dus voor de liefhebbers van lezen is er weer genoeg keus te maken, om de lange winteravonden te vullen met goede en goedkope lectuur. De Heusdense Fanfare is voornemens op 28—29 Nov. haar eerste winteruitvoering te geven I met medewerking van Heusdens' oneel, dat hoopt op te voeren: ,,Een ideale vrouw", blijspel van van Liemdman. Donderdag speelde de Dam vereniging met haar 2de tiental een competitiewedstrijd tegen Werkendam, welke wedstrijd ver loren werd met 16 tegen 4 punten, j. de Graag—J. Pellikaan 0—2 J. Deurloo—B. de Jong 2—0 Fr. te Vruchten—J. C. Visser 0—2 J. Timmermans—H. v. Arkel 0—2 G. Jonker—J. de Koster 1 1 C. Baijens—J. d. Hollander 0—2 P. Verbeek—A. Paans 0—2 W. v. Driel—H. de Koster 0—2 A. FittersJ. C. v. Driel 1 1 W. KuijsC. Visser 0—2 Woensdag j.l. vergaderde de Chr. Landarbeidersbond, afdeling Heusden en Omstreken in de Chr. Bewaarschool. Als spreker was uitgenodigd de algemeen secreta ris van de bond, die een referaat hield over het doel en streven van de Chr. organisatie. Spreker wek te de aanwezigen op om allen mee te werken aan #het ideaal van al len: in georganiseerd verband strijden voor een betere toekomst. Maandagavond hield de af deling Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar al gemene ledenvergadering. Er werd besloten om het leesgeld van de jeugdbibliotheek met een cent te verhogen, namelijk van 2 op 3 ct. per week per boek. Getracht zal worden om in het kader der winterlezingen als spre kers uit te nodigen o.a. v. Led den, Hulsebosch. Portielje, Dr. P. H. Ritters, Ds. Westmeijse. In de plaats van J. van Wijk. die de gemeente verliet w ?rd als secretaris-penningmeester g -kozen de heer G. van Andel, terv :jl de heer Knoop als bestuurslid werd herkozen. Donderdag speelde K.G.T. een wedstrijd tegen het eerste 5- I tal van E.E.B.C. uit Elshout, in j het café A. Nooten, met de vol- I gende uitslag. K.O.T.—E.E.B.C. L. Verheij—S. Kuipers 98- A. Smits—H. Brok 76— A. Laros—F. Spierings 100— A. Nooten—G. Klerks 70— J. Klaren—Th. v. d. Besselaar 93-100 437-494 Verschil van 57 punten in 't voordeel van E.E.B.C. Hoogste serie S. Kuipers met 26. Volgende week returnwedstrijd in Elshout in café Klerks. De'actie voor de Ni win is thans zover dat de aankondiging van de cabaret-avond in zee is gegaan. Het beloofd een prettige avond te worden, vol plezier en jolijt, met dans en muziek. Dus Heusdenaren allen op 26 en 27 October naar de zaal van 't V/a pen van Amsterdam, onder het motto: Leef allen mee, met onze jonggens overzee. VLIJMEN. Diamanten feest. Woensdagavond half 8 kwam 1 -100 -100 - 94 -100 de buurt bijeen om een comité te kiezen voor het feest bij L. Prin sen. Na een openingswoord van de voorzitter van de buurtvereniging dhr. Lamb. Oremans, werd het comité als volgt gekozen: Mcj. Mien Stupers, Mej. Elli Prinsen, Mej. Bertha Boom, Mej. Willy v. Oijen, Mej. Dina.-van Beurden en de heren Lamb. Ore mans, voorz., C. v. d. Linden, 2e voorz., J. Kiviets, secr.-penningm., C. Peijnenburg, 2e seer., W. Kuij- pers, lid. Mevr. v. Hout, die geen zitting in het bestuur kon nemen, maar de volle medewerking toe zegde, werd door de vergadering als ere-voorzitster gekozen. Men besloot voorts medewer king te vragen aan harmonie en gemengde zangvereniging. De bedoeling is cok een optocht te organiseren. De belangstelling voor deze vergadering was groor. De voorzitter dankte namens hel gehele comité voor het vertrouwen in hen gesteld en .voor de goede opkomst en sloot de eerSte bijeen komst. De volgende vergadering wordt non bekend gemaakt: de j grote dag is op 13 Januari 194. ICath. Arbeidersbeweging. De afdeling Vlijmen van de K.A.B. zal elke tweede Maandag van de maand een adviesavond houden voor alle arbeiders in Vlijmen. Kruisbooggezelschap Rozeujacht. Op de gehouden bestuursverga dering werd besloten deze winter een koppelwedstrijd te organiseren. Fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld. Bij loting worden de kop pels samengesteld. Er zal binnen geschoten worden in café H. Boom St. Nicolaasfeest. Het comité van de St. Nicolaas- actie maakt bekend dat :n de week van 26 October een huis aan huis collecte gehouden zal wor den. Het ligt in de bedoeling met alle medewerking vai de inwo ners van Vlijmen de kinderen tus sen de 4 en 19 jaar een St. Nico laasfeest aan te bieden Nadere bekendmaking volgt. Wat meer medewerking van het publiek bij de uitdeling als verleden jaar is gewenst. Terugkomst uit Indië. Volgens een ontvangen schrij ven van de vrijwilliger, soldaat G. Kiviets ui. Vlijmen. Pastoriestr., is hij op 5 October op de b~ot gegaan met bestemming Holland. Dit zal ie eerste soldaat zijn van Vlijmen die uit Indië terug is. Deze blijde thuiskomst zal niet stilzwijgend voorbij worden ge gaan. De buurtbewoners worden nu in het geweer geroepen voor de ontvangst. Inbraak te Vlijmen. Toen de heer"J Verboord Vrij dagmorgen zijn fiets wilde pakken om zijn werk te doen. kwam hij tot de onaangename ontdekking dat zijn fiets weg was. De «dief had de deur van de grendel ge daan door een ruitje dat stuk v/a: en bij zijn vertrek weer netjes ge sloten. Tweede inbraak. In dezelfde nachc werd bij dc winkelier L. Meesters. Grotestr. ingebroken cn door een kelder raampje uit de kelder 14 pond boter en een kaas e^nehaald. Toen dhr. M. dt politie aan kwam ^eve^, was c« politie al aan 't wachten op dt winkelier bij wie was ingebroken I want 's nachts were te 's-Herto! genbosch een man nangehouc'er met boter, kaas en een fiets. Bij opgave van dhr. Meesten wat er was gestolen kiopte hel precies met de dief zijn buit en bij nader onderzoek klopte het ook met de fiets die gestolen was. bij J. Verboord. Diefstal van een fiets. Toen dhr. J. Wijkmans zich Vrijdagavond een poosje ophield bij dhr. J. Sondag en zijn fiets achter het huis had s:aan, kwam hij bij ziju vertroK tot dc onaange name ontdekking dat zijn fiets ge stolen was. De politie weid ge waarschuwd en stelde direct een onderzoek in. SPRANG. Chr. Fabrieksarbeiders. De afdeling Sprang van de Ned. Chr. Fabrieks- en Transportarb. bond kwam onder leiding van haar voorzitter dhr. C. Braspenning in ledenvergadering bijeen, o.a. ter I bespreking van de voorgestelde wijzigingen in de C.A.O.'s voor I de Schoen- en voor de Lederin dustrie. Verder kwam aan de orde de te voeren propaganda in de ko mende winter en werd door de voorzitter krachtig opgewekt deel te nemen aan de sociale scholing in de Sociale Studieclub van de Chr. Besturenbond Sprang-CapeJ- I le. Tot slot kwam de te houden herdenking van het 30-jarig be staan der afdeling ter sprake. Winterlezing. Donderdagavond sprak in het Ned. erv. Kerkgebouw alhier voor het Comité van Winterlezingen uit de Ned. Herv. Verenigingen, Ds. N. Kleermaker uit Veen, over het onderwerp: „De leer van Karl Barth". De opkomst was niet bijzonder groot. In een breedvoerig betoog zette de eerw. spreker de ideeën van Karl Barth duidelijk uiteen en waarschuwde zijn gehoor voor deze verderfelijke theorieën. Vrije Universiteit. Door de Geref. Kerken te 's-Gra- vemoer, Sprang en Vrijh.-Capel- le, zal Woensdagavond 8 uur in de Geref. Kerk te Vrijhoeve-Ca- pelle een bijeenkomst gehouden worden, waarin als spreker hoopt op te treden Ds. C. Gilhuis uit Eindhoven, met het onderwerp ,,de Vrije Universiteit te Amster dam". MEER SAMENWERKING EN COÖRDINATIE GEWENST. EEN SCHOON EN GROOTS APOSTOLAAT Edward Grieg zei-eens: „Goede, grote kunst is voor de ziel van de mensen, wat frisse, zuivere lucht is voor het menselijk lichaam"; hij kent dus aan de kunst, evenals zo vele anderen een veredelende, een verheffende kracht toe, die verfrissend en bevruchtend werkt op de ziel van de mens en hem edel maakt en goed. De Kunstenaar. De kunstenaar heeft dus een schone taak als hij zijn rijke gedachtenieven in zijn vor men, woorden of klanken mag mededelen"aan de men sen, die, eenmaal ontvanke lijk hiervoor, dit in zich op nemen en verwerken.\ Maar hij heeft ook een verant woordelijke taak, want, daar niemand zoveel invloed uit oefent op het geestesleven van zijn tijdgenoten en vaak ook van'het nageslacht als de kunstenaar en de philosooph, is het ook in zijn handen of zijn bewonderaars en navol gers goed of slecht zullen zijn. Misbruikt hij zijn talent of heeft hij alleen maar oog voor het aesthetische met ver waarlozing van het ethische, dan is hij aansprakelijk voor de gevolgen die dit heeft met betrekking tot het geestes- en zieleleven van de mens. Zie naar Voltaire, die met zijn groot talent grote verwoes tingen heeft aangericht in het West-Europese geestesleven. De Kunstkring en haar taak. Niet minder verantwoorde lijk en niet minder mooi is de taak van de Kunstkringen en Culturele verenigingen, die niet op de eerste plaats bestaat in het- bieden van, inyloed was; men moet trach- kunstenaar en volk ontstaan is trachten te overbruggen en wij kunnen hierin bijge staan worden door de zang en toneel- en vooral ook door de jeugd-verenigingen. Meer Coördinatie. Immers, men spreekt de laatste tijd over coördinatie op velerlei terrein en op gro te schaal en dit zal de ver schillende takken van kunst afzonderlijk zeer ten goede komen. Maar hoeveel vrucht baarder zou een plaatselijke coördinatie zijn; en nu bedoel ik dat niet in de geest van één zangvereniging, één to neelclub etc., maar in de vorm van een overkoepelend li chaam, van deskundigen, wiens taak het moet zijn te adviseren en te richten en er voor te waken dat hier slechts goede gezelschappen en kun stenaars komen en die het als een zeer speciaal onderdeel van hun taak beschouwen het actieve kunstleven te bevor deren met name in de toneel- en zangverenigingen, want mèer nog dan de passieve kunstbeoefening werkt de ac tieve veredelend en bescha vend. Men moet zodoende trachten door te dringen in j die kringen en standen waar de kunst van weinig of geen schone kunst, maar in 't ont vankelijk maken van de men selijke geesten voor deze kunst. Een kunstkring beant woordt niet geheel aan haar taak, wanneer zij alleen vooraanstaande kunstenaars op verschillend gebied enga geert en haar leden in de ge legenheid stelt voor een niet al te dure prijs deze te be wonderen; vdit is slechts een klein gedeelte van haar ar beidsveld, waarvan 't groot ste gedeelte nog braak ligt. En dit te cultiveren en te be werken totdat het geschikt is het zaad van de kunst in zich op te nemen en te doen ont kiemen is een veel mooiere taak. De belangstelling van een dergelijke vereniging moet zich dus niet op de eer ste plaats richten naar de be voorrechten, die door opvoe ding en afkomst voor kunst ontvankelijk zijn en er van kunnen genieten, maar veel eer naar de minder bedeel den, die de ware schoonheid alleen niet kunnen vinden, maar hierbij geholpen moe ten worden. Een kunstkring zou ook 't gehele culturele leven van een plaats moeten bestrijken, wil ziin de eerste en enige die hierop wiizen wil zij haar taak zo volledig mo gelijk vervullen. V/ij moeten gren egoïsten zijn en voor ons zelf al wat schoon is opeisen en ons niet bekommeren om de velen van onze medemen sen. die ook hunkeren naar een beetie schoonhpjd in hun grauwe le^en. Wii moe+en dègenen, die op dit verlan gen naar schoonheid, waar men geen weg mee weet. spe culeren en de mensheid een kunst willen geven die z.g; „populair" is, maar zeer ten onrechte het nraedicaat kunst draagt., voortaan iedere mo gelijkheid ontnamen de men sen op deze manier ten kwa de te beïnvloeden. Wij moe ten de kloof die er tussen ten door te dringen in dè kringen van de jeugdbewe gingen en ook daar de be oefening van het ware schone bevorderen. Een gelukkig feit is dat vooral op het gebied van de stands- en jeugdor ganisaties de laatste tijd een grote verandering is geko men; men gaatdoelbewust streven nd'ar de verheffing van ons vólk en ook hier ter plaatse wordt reeds vrucht baar in die richting gewerkt, maar zolang onze mensen de bioscoop- en balzalen vullen en voor een ernstig stuk mu ziek of een hoogstaand to neelstuk of welke andere verm van grote kunst ook, huiveren als voor de dood, is alles nog niet in orde. Men moet jongens en meis jes, mannen en vrouwen uit het volk die begaafd zijn, en die zijn er, in de gelegenheid stellen deze begaafdheid te ontwikkelen en uit te dragen in een wijdere kring dan hun eigen huiselijk- of familie- milliey; de arbeidende stand moet zien dat er voor hen gewerkt wordt, dat men op recht streeft ook hen de ware vreugde, die alleen het wer kelijk goede en werkelijk schort? kan geven, wil ver schaffen. Dit is een schoon apostolaat. Wij spraken zo juist over bioscoop- en danszalen; ook op dit gebied zou mooi werk verricht kunnen worden door prnpafanda van de goede film en de mensen in deze te ontwikkelen en. onderschei- dingsvermogon bii te bren gen en od het gebied van de dans door verbreiding van de goede, mooie dans. Speciaal denk ik hier aan de volks dans- U kont me conservatief noemen, maar U zult me toch toe moeten geven dat hier veel. veranderd, is sinds vroe ger en dat het er niet beter en mooier op geworden, is. Het zou in het vervolg niet meer voor mogen komen dat op een avond twee of drie uitvoeringen zijn en dat er bijna iedei-e avond van de week iets te doen is. Onder ling overleg, begrip voor el- kaars belangen en de toe zicht van het overkoepelende lichaam zou hier veel goeds kunnen doen. Een grote, maar mooie taak. U zult het, lezer, wel met ons eens zijn, als wij zeggen dat er in Waalwijk (wat wij hier schrijven over Waalwijk, geldt evengoed b.v. voor Kaatsheuvel) nog veel ver beterd kan en moet worden, wil men tot een vruchtbaar, cultureel leven geraken. Maar met onderling overleg, een stimuleren van de aanwezige krachten en vooral met een bevoegde leiding, is hier veel te bereiken. De leiders van onze culturele- en andere verenigingen hebben in deze een mooie, sociale taak. Men moet het volk nader brengen tot de kunst, maar ook en in niet geringe mate de kunst nader tot het volk en zodoende de fatale schei ding tussen kunst en volk opheffen; dit zal op beide zijn weldoende invloed hebben. Mocht het tenslotte eens zo ver komen dat bij een uit voering als Donderdagavond gegeven werd door het Ka merkoor van Felix de Nobel, de gehele zaal vol zat. Welk een onschatbare dienst zou den wij de mensen bewijzen als wij ze ontvankelijk kon den maken voor zulke schoon heid. Als wij ze na zo'n uit voering weer als een beetje betere mensen naar huis konden sturen. Want mooi was die uitvoering van dit hoogstaande gezelschap met zijn uitstekend stemmenma- tcriaal, zijn buitengewone muzikaliteit en zijn mooie voordracht. Het was direct geen populair concert en veel werd er soms van de hoorders vereischt, maar deze moeite werd dubbel beloond. Wij zullen geen namen en stuk ken noemen, alleen de Sanc- tus van Francis Poulenc. Er zullen er waarschijnlijk wel zijn die dit werk niet mooi of nietverantwoord vinden; het was inderdaad gedurfd, maar de voortreffelijke uit voering had oog voor de juis te proporties en zprgde dat wij het stuk één van de mooi- sten van de hele avond von den. Jammer was het dat de zaal niet voller was; de avond die één van de mooiste avon den van de kunstkring was gedurende heel haar bestaan, was een grotere belangstel ling waard geweest. Degenen die aanwezig waren hebben echter ten volle genoten en hun enthousiast applaus hield niet op voordat het koor op hun derde toegift ..Amen" zei. Zij zijn ongetwijfeld het bestuur van de Kunstkring dankbaar voor deze mooie avond en voor al hetgeen de Kunstkring hen aan schoons biedt, maar buiten onze krin gen zijn er ook nog velen die wachten op een beetje schoon heid, de geestelijk en finan cieel minder draagkrachtigen. Nogmaals, hier ligt een schone, grootse taak; dat de leiders van Waalwijks Cultu rele leven deze tqak begrij pen! UITSLAG LOTERIJ ten bate van de „Stichting Maria-kapel". le Prijs no. 1649; 2e pr.' no. 201; 3e pr.- no. 2070; 4e pr. no. 3623; 5e pr. no. 4921; 6e pr. no. 845; 7e pr. no. 2966; 8e pr. no. 1902; 9e pr. no. 1848: 10e pr. no. 4727: lie pr. no. 2065; 12e pr. ne. 2844; 13e pr. no. 3048; 14e pr. no. 3276; 15e pr. no. 1749; 16e pr. no. 4938; 17e pr. no. 248; 18e pr. no. 2932: 19e pr. (no. 501; 20e pr. no. 680; 21e pr. no. 2641; 22e pr. no. 4274; 23e pr. no. 3729: 24e pr. no. 1805: 25e pr. no. 1167: 26e pr. no. 3001: 27e pr. no. 3535; 28e pr. no. 3797. De prijzen kunnen afge haald worden bij de heer M. van Hooff, sigarenmagazijn straat. „De Sportwereld" Antonius- UITSLAG LOTERIJ, Trekkingslijst loterij van de R.K. Toneelver. „Baardwijks Toneel", uitgespeeld 12 Óct. 1947: Hoofdprijs A 309: 2e prijs A 913; 3e pr. A 870; 4e pr. A 189; 5e pr. D 903; 6e pr. B 572; 7e pr. B 950; 8e pr. A 591; 9e pr. B 637; 10e pr! D 382; lie pr. A 420; 12e pr. A 484; 13e pr. A 563; 14e pr. D 148; 15e pr. D841; 16e pr. D 769; 17e pr. A 559; 18e pr. A 552; 19e pr. D448; 20e pr. D 152; 21e pr. D 314; 22e pr. D 124; 23e pr. B497; 24e pr. B 508. Prijzen welke na 9 Novem ber 1947 niet zijn afgehaald, vervallen aan de vereniging. Prijzen kunnen tot die datum worden afgehaald bii J. van H^sch, Laageinde 1, Waal wijk. GTLDE St. AMBROSIUS. Sbiit'u*r schiets'iizoen 1947. Op Zondag 19 October werd het schietseizoen gesloten met een onderling concours, waar van de uitsla»? ia als volgt: le pr. J. Baijens: 2e pr. Fr. Mulders; 3e pr. T. Klijberg; 4o pr. L. van Hul+en: 5e nr. Joseph v. Huiten: 6e pr. Arn. Baijens; 7e pr. W. Pullens; 8e pr. W. Pullens Hzn.; 9e pr. H. v. Brunschot; 10e pr. H. Maas: lie pr. H. de Jong; ^12e pr. W. de Jong; 13e pr. G. Beijnen; 14e pr. Th. Pullens; 15e pr. Adr. de Jong; 16e pr. C. v. d. Leeuw. De prijzen v/erden uitge reikt door de Hoofdman, waarna nog enkele gezellige uren gezamenlijk werden doorgebracht. TERUG UIT DE MISSIE. Op Maandag 18 October is per vliegtuig uit de Missie van Noord-China terugge keerd Zuster Josepha (in de wereld mej. Helena Klerx) uit v.m. Baardwijk. Zij was 23 jaren onafgebroken werk zaam in China, toen zij door de communisten uit het mis siegebied werden verdreven. Zij vergezelde Zuster Aloysia die 19 jaren in de missie en 6 jaar sukkelend is, als ver pleegster en zij kwamen 13 October in de Choorstraat te 's-Bosch aan, waar de moe dige missie-zusters plaatselijk werden verwelkomd. HET HERTOGSTAD TONEEL. Het was er niet erg druk in Thalia toen Zaterdagavond 't Hertogstad Toneel een op voering gaf van het amusan te blijspel „Het Spook van de Vrijburcht". Henk van de Muysenberg speelde hierin de gast- en hoofdrol, als de nukkige, be moeizuchtige oude heer en met succes. Ook de andere spelers voldeden goed en maakten het met zijn originele ontknoping tot een sluitend geheel, waarvan de weinige aanwezigen zeker genoten hebben. ACCORDEON-CLUB. Ook de Oisterwijkse Accor deon-vereniging had niet veel belangstelling. Al liggen de accordeon-clubben niet dicht gezaaid en is hun optreden geen alledaags verschijnsel, ook hier wreekte zich 't euvel van de opeenhoping van uit voeringen. Overigens speel den de Oisterwijkers niet on verdienstelijk en de aanwe zigen hebben zich zee hker goed geamuseerd. CIRCUS JOS MULLENS KOMT NAAR WAALWIJK. Hedenavond opent 't grote Nederlandse circus van Jos Mullens die momenteel zijn 25-jarig jubileum als cir cus-directeur viert zijn tenten in Waalwijk. On onze lezers reeds een voorproefje te geven, zijn wij eens een kijkje gaan nemen in Boxtel, de voorgaande plaats^Zater- dagavond 8 uur première! Ja wel maar om half 8 is alles ong in volle bedrijvig heid en worden zeilen ge spannen, plankiers gelegd en ijzeren pennen in de grond geslagen; alles helpt mee, ar- tisten, ja zelfs de directeur. In een hoek staat hangerig een groepje musici slapjes toe te kijken, een categorie die schijnbaar niet van hard wer ken houdt! Het lijkt of alles nog uren zal duren, maar zieprecies om 8 uur wordt de bel geluid en kan de voorstelling een aanvang nemen. Het is een heerlijke avond en we zijn in de bevoorrechte positie niet alleen in het cir cus, maar ook achter de scher men een kijkje te nemen, rondgeleid cïoor perschef Cor Dommelshuizen Jr., de be kende circus-, toneel- en ker- mis-historicus. Zo maken we kennis met de beroemde ho geschoolrijder Otto Schumann die ons vertelt van zijn vak, dat, zoals hij het zegt, door de tegenwoordige jeugd niet meer zo goed begrepen woi dt, Maar als wij later het storm achtige applaus voor zijn „nummer" door het circus horen galmen, zijn wij 't hiér niet helemaal mee eens! Voor een vraaggesprek met de directeur Jos Mullens i het ons niet het juiste mo ment, hij heeft alleen maar oog voor de goede gang van de voorstelling. Daarom ma ken we een praatje met zijn kinderen, José, Willy en Hen ri, Nederlandss jongste accro- baten te paard. Zij hebben hard moeten werken om h"» nummer tot de volmaakt! leid te brengen, waarin het thans aan het publiek vertoond wordt, maar nu regent het ook aanbiedingen van circus directies uit alle delen van de wereld. „Maar naar Amerika ga ik zeker niet", zegt José, een lief bakvisje met lange, goudblonde haren, „stel je voor dat het schip midden oo die grote zee in tweeën breekt!" Binnen spelen de clowns een verrukkelijke nonsens- scène; het publiek buldert van het lachen, doch wij moeten afscheid nemen en als we c naar 't station spoeden k1' ons nog straten ver de s.. terende fanfare van het cir cus-orkest in de oren. Waalwijk zal in de komen de dagen ervaren dat het nog nimmer een „circus" binnen zijn grenzen zag, want het prachtige paardenspel vaii Jos Mullens mag toch wel in de eerste plaats aanspraak maken op die oer-oude naam, vol luister en onvervalst s ro mantiek! ZWARTE SCHOENEN? Zekere H. te Waalwijk maak'c zwarte schoenen en verzond de per post. De C.C.D. wist in den Bosch zulk postpakket te bemach tigen en stapte daarmee naar H.. die tenslotte opbiechte HO paar van dit artikel te hebben ge maakt en verzonden naar Amers foort. Proces vérbaai werd opge maakt. DE VERKEERSZUIL. De verkeerszuil aan de. Markt moest het voor de zooveelstc n a.1 ontgelden door een militaire leer ling-chauffeur, die het sp^ ïl od dit object schijnen gemunt. j werd weer netjes omver gereden BONTE AVONP. De Waalwijkse Kajotters zullen heden, Dinsdag 21 October, in de zaal van de K.A.B. een grote Bonte Avond presenteren. Na een openingswoord van de voorzitter, zal een programma van muziek, zang en voordraclit worden afgewerkt, dat klinkt als

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4