De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT KAATSHEUVEL NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Ho. 86 Dinsdag 28 October 1947 Afscheid van dhr. A. P. v. d. Lokkant IDe wedstrijd was te eenzijdig en van het begin af aan nam t Vlijmen het spel in handen, j Geleidelijk werd de stand op- gevoerd. Tenslotte kon WSC de-eer redden; uitslag 71. Gaat zo voort. Vlijmen 3Cone. SVD 3 2—6. Vlijmen 3 speelde Zondag j een thuiswedstrijd maar had daar weinig plezier van. De wind stond van doel tot doel. Vlijmen trapte af met de ster ke wind tegen, maar Conc. nam het spel in hariden en het duurde niet lang of SVD nam de leiding. De binnenspelers van Vlij men bleven te ver naar vo ren en de gaping was te groot om het sppl te verplaatsen. Geleidelijk voerde Concordia de stand op.. Toen Vlijmen na de rust de wind mee kreeg, ging het iets beter. Drie doelpunten wer- i den achtereen gemaakt, waar van er één geannuleerd werd. Daarna pakte Concordie nog evén flink aan en maakte een goed doelpunt; 26, waar mede het einde kwam met 'n verdiende i overwinning voor Concordia SVD 3. LOON OP ZAND. WaspikUno Animo 42. In een wedstrijd die meer op rugby leek dan op voetbal, heeft Uno Animo het onder spit moeten delven. Reeds na j 20 minuten had Uno een 20 voorsprong, maar toen begon Waspik zijn ware gedaante te tonen. Op welke manier er I doelpunten moesten komen j deed voor hen niet ter zake, als ze er maar kwamen. Daar voor werden ajle regels van sportiviteit op zij gezet. Als één van de Uno-spelers de bal had, kwamen er twee wilden aangestormd die, koste wat koste, de bal moesten hebben. En o wee, als hij enige tegen stand bood, dan kwam na af loop van het duel nog een derde speler, die met zijn mond en gebaren de nodige dreigingen aan het adres van de Uno-speler richtte, waarbij een taal gebruikt werd die in geen enkele fatsoenlijke ver eniging van één van de leden geduld zou worden. Zo wist Waspik voor de rust nog twee doelpunten te ma ken. Daar de voorhoede van Waspik zich het wildst ge toond had, voelde geen der Uno spelers er iets voor om mack te gaan staan"; er moest dan ook gevraagd worden wie het minste schrik had en die moest back gaan spelen. Zo begon dan de tweede helft, waarin Waspik nog 2 doelpunten wist te maken. Daar geen der Uno spelers gelukkig enig gevaar wilden riskeren, kwam aan deze wed strijd een einde zonder dat er grote ongelukken hadden plaats gevonden. Als Waspik zo doofgaat zul len zij, ondanks alle gemis aan voetbalcapaciteiten, toch nog veel wedstrijden winnen. Uno Animo 2 ging op de goede weg voort en wist ook naar vierde wedstrijd tegen Velocitas 2 te winnen met 2-1. .SPRANG. Voetbalsport N.E.O. Zaterdag speelde het 1ste elf tak, van Neo een thuiswedsetrijd tegen Uood Luck uit Raamsdonk. Vóór de aanvang van de wed strijd werd door de secretaris van Uood Luck aan N.E.O. een grote r.ioemenmand aangeboden in vel band met het door N.E.O. be haalde kampioenschap, waarbij de spreker wees op de grote vriendschap die steeds tussen bei de verenigingen had bestaan. Hij 'betreurde het dat men thans, nu N.E.O. in een andere afdeling gaat uitkomen, niet meer tegen el- k;aa; kon spelen, daar de wed- si:-geien tussen beide clubs site-la spannend en ?.cer sportief waren. Dc aanvoerder van N.E.O, dankte in welgekozen woorden voor de hartelijke woorden en de irooie bloemenmand en sprak de lioop uit dat cie goede verstand houding tussen beide clubs zou bestendigd bi'iven en men elkaa:. nog eens zou kunnen bekampen. De wedstrijd die daarna ge speeld werd en een kalm verloop had, werd door N.E O. met 2— 1 gewonnen. De A-junioren van N.E.O. wennen van R.W.B. met 4--3 en ..ie B-junioren whstc.a het bij R-. K. C. tot een gelijk spel, 2^2, te b-en gen. K.A.J. -Maand vergadering. De Kajottersafdeling Kaatsheu- vel-Berndijk hield Vrijdag j.l. haar maandelijkse bijeenkomst in de K.A.J.-zaal. Na opening met gebed en lied hield de Kriagleider een inleiding over ,,de Pioniersgroep". In korte trekken gaf hij aller eerst een uiteenzetting over ,,wat de K.A.J. is en de taak van be stuur en leiders". Vervolgens verheugde, het de spreker dat er in onze afdeling voor enkele we ken geleden een Pioniersgroep is opgericht. Een pionier moet er op uit zijn om contact te zoeken met de massa. Dit is alleen mogelijk door goed gevormde Kajotters, die het K.A.J.-ideaal altijd en overal uit dragen. Daarom, krijgen zij op de Pioniersgroepen allereerst zelfken nis en karaktervorming. Vervol gens worden er- op de Pioniers- groepen de wantoestanden bezien in het woonaiilieu, werkmilieu en ontspannincsrailieir.. Dit jaar dan ook geheel aangepast aan het jaarprogram; van de K.A.J., „Red- Wit-ZwartGudok 11 40. Dank zij de "sportieve geest van de „The Was boys" te Waspik, heeft deze vereniging haar terrein beschikbaar ge steld voor de te spelen thuis wedstrijden van WitZwaH. Over cie wedstrijd 'l volgende: Om 12 uur trapt Gudok met de wind mede ai. Haar aanval strandt op de achterhoede en WitZwart neemt het heft in hnden en zit steeds voor het Gudok-doel, ondanks de ster- nuten plaatst de spil de bal kc wind. Na ongeveer 35 mi- naar de linksbinnen, die. han dig een paar spelers passeert en met een kogel Wit—Zwart de leiding geeft, 1 - 0. Wil— Zwart blijft steeds in de meerderheid en na 42 'minu ten vergroot A. Priëst de voorsprong, 2—0. Met deze stand breekt de rust aan. Na de rust is het Wit-Zwarl weer dat de toon aangeeft en maar zelden komt er Gudok aan te pas, maar hei juiste .eliot ontbreekt. Toch duurt het nog 25 minuten voordat de voorsprong vergroot wordt door de miclvoor, 3De rechtsbinnen doel hem dit na 35 minuten na, 4 -0. De laat ste iü minuten speelt Wit - Zwarl met 10 man verder door liet uitvallen van de uiicllialf. Na nog wal heen en weer getrap komt het einde met een verdiende 4—0 over winning. Het 2e elftal verloor met 4 1 van Veerse Boys, terwijl de junioren een verdiende overwinning met 20 be haalden op Waspik. dend Christendom". Vanzelfspre kend past hier de K.A.J. haar ac- tieve-methode toe: „zien, oordelen en handelen". In de Pioniersgroep kunnen zit dag hebben al die Kajotters die direct willen medewerken aan de verheffing van de arbeidersstand, in het bijzonder van de jonge ar beiders. Daarom zal een Pionier er zich altijd van bewust moeten zijn, aldus spr. van wat Cardijn in Oct. 19.45 te Parijs zeide: Hoe-- veel honderden keren heb ik het al .liet uitgeroepen: Gij zijt geen sla ven, geen slachtvee, geen machi nes, maar menselijke personen met een eeuwige eindbestemming, een goddellijke afkomst, gij zijt kinde ren van God, erfgenamen van God En dat is waar, niet alleen voor debesten, maar ook voor de aller- laatsten uit de massa. Tot siot hoopte de'Kringleider dat de vonken van de Pioniers op :cdere Kajotter zouden overslaan. Aalmoezenier Strijbos wierp een blik op de Middeleeuwen, waarin Monniken in pijen rondtrokken om te strijden Voor Christus en z'n Kerk. Hoe vijftig jaar geleden de zouaven optrokken naar Rome om de Eeuwige stad met z'n plaats bekleder, die toen bedreigd werd, te redden. Het waren mannen van moed en durf. 24 Jaar geleden riep Z.H. de Paus de gelovigen op over de gehele vvereld om Christus Koningfeest te vieren. Daarom zuilen de Kajotters Chris tus Koning in hun hart moeten dragen en Hem in alles troosten. Als gij dat doet dan hebt gij ge volg gegeven aan de oproep van Paus en priesters om Christus Ko ning terug te brengen in de we reld. Vervolgens had de bestuursver kiezing plaats, welke thans be staat voor Kaatsheuvel uit: Jac. Stokkermans, A. Dinge- mans, W. Damen, J. v. Heijst en Fr. Molenschot; voor Berndijk: H. Glaudemans, G. Sins en P. Smul ders. Als bijzondere attractie werd er een vlaggenactie georganiseerd, welke reeds een schitterend be drag bijeen bracht. Dc gehele avond was omlijst met muziek, waarbij ook de her- s-"gymnastiek z'n plaats w«*er m nam. St. Jan Baptist. Bij bovengenoemde vereniging had op -Zondag 19 Oct. het kö- ningschieten, alsmede de jaarlijkse prijsverschieting plaats. Dhr. C. Elshout werd na zwa re strijd Koning met 8 punten van de 10 schoten. De uitslag van de prijsverschie ting was als volgt: 1 M. Kops, 2 Th. Sperber, 3 C. Elshout, 4 J. van Riel, 5 H. van Nieuwstadt, 6 H. van Balkom, 7 C. v. d. Ven, 8 H. Kops. MGR. MUTSAERTS BIJ DE PAUS. Z. H. de Paus heeft Mgr. V/. Mutsaerts, bisschop van 's-Herto genbosch, gisteren in audiëntie ontvangen. De politie te Eindhoven heeft .aldaar een kantoorbediende van een Amsterdams dagblad-ge arresteerd. De man had kans ge zien het betrokken dagblad voor 68.000 te benadelen. Gisteren zijn in de mist' twee electrische treinen vol arbeiders, die naar het cen trum van de City van Londen reden, op elkander gelopen, waarbij 31 personen de do.od vonden. 'De. eerste twee wa gons van de trein, welke bo ven een er voor rijdende trein liep, werden in elkander ge schoven. De twee laatste rij tuigen van de voorste trein en versperden de sporen in de werden van de rails .-.gedruk t beide richtingen. Een vijftig tal ambulance-auto's werd on middellijk naar de plaats des onheils gedirigeerd. Zestig personen werden ernstig- ge wond. Buitengewone vergadering van de raad der Gemeente DRUNEN Zaterdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in een buitengewone openbare ver gadering bijeen. Voorts waren nog aanwezig vertegenwoor digers van practisch alle ver enigingen uit Drunen en Els hout. Onder de aanwezigen merkten wij nog op de oud wethouder v: Halder, Notaris en Mevr. Schreurs, Mevr. de Wed. Akkermans en :t hoofd der Jongensschool, Mr. van Rcoij en veleanderen. Na de gebruikelijke opening werden de notulen onveran derd goedgekeurd. Het enige agendapunt was het afscheid van de vroegere gemeentese cretaris A: P. v. d. Lokkant, thans benoemd tot burgemees ter der gemeente Leende. De Voorzitter ricihtte als eerste het woord tot de 'schei dende secretaris. Spr. zeide 't volgende: Mijnheer v. d. Lokkant, In verband met uw vertrek uit onze gemeente, zijt gij vanaf 1 April, toen gij be noemd werd tot waarnemend burgemeester der 'gemeente Leende, practisch niet meer op het secretarie en in de ge meenteraad tegenwoordig ge weest, waardoor de raad bij uw vertrek in een officiële zitting, zoals gebruikelijk is, geen afscheid kon nemen. Dat wij u na een ambtelijke loop baan van 16 jaren, zo maar niet zonder meer kunnen la ten gaan, spreekt vanzelf en vandaar dat de raad hier nu in een buitengewone vergade ring bijeen is om van u op een meer officiële wijze afscheid te nemen. Ik wil van deze ge legenheid gebruik maken om in dit afscheidswoord ik zal zo kort mogelijk zijn even de grote verdiensten van uw 16-jarige ambtelijke loopbaan te memoreren. In 1931 werd gij benoemd tot gemeenteontvanger der gemeente Drunen. De eerste jaren van uw ambt werden gekenmerkt door de zware economische crisis, waardoor aan u persoonlijk zware eisen werden gesteld. Wanneer wij daar nog bij rekenen de huis vesting van het gemeentese cretarie, dan mogen wij con cluderen dat uw taak ook in de eerste jaren dubbel zwaar was. In 1940 werd gij benoemd tot gemeentesecretaris alhier, i Uw loopbaan als gemeentese- cretaris heeft zich gekenmerkt i als een van de benauwendste en moeilijkste tijd in deze eeuw. Gij moest in die tijd samenwerken met een man, wiens principiële opvattingen lijnrecht stonden tegenover de uwe. Als ambtenaar hebt gij in deze tijd een zeer zware proef doorstaan, maar uw principiële houding, uw moed en uw durf hebben deze moeilijke tijd doorstaan en hebben de gemeentenaren dikwijls voor groter kwaad behoed. De uitverkiezing tot het ver vullen van het burgemees tersambt in de gemeente Leende is naar mijn mening de kroon op deze moeilijke tijd welke achter u ligt. Drunen verliest in u een ijverig en plichtsgetrouw en principieel ambtenaar, een man met een groot sociaal gevoel. Naast uw ambt van secre taris hebt gij in de gemeente nog tal van andere functies bekleed, waarvan ik er wel I even een mag aanstippen, n.l. j het onbezoldigd ambt van j voorzitter van het Burgerlijk j Armbestuur. Dit ambt hebt gij steeds met grote ijver en toewijding vervuld en waar schijnlijk heeft het u ook in staat gesteld nog meer men- j senkennis opte doen, welke u vooral nu bij het vervullen van het burgemeestersambt van zeer veel nut zal zijn. Ik meen niet alleen het woord te moeten richten tot u, mijnheer v. d. Lokkant, maar evenzeer tot uw vrouw. Mevr. v. d. Lokkant, wij mis sen uw man in Drunen niet graag, maar ook in u verliest Drunen een grote steun en 'n ijverig werkster op liefdadig terrein. Waar er ook hulp ge boden moest worden, in tal van commissies en verenigin gen op liefdadig terrein stond u vooraan. Niet om er bij te zijn, maar voor de bevrediging van uw sterk ontwikkeld so ciaal gevoel. Het nut van uw vele goede werken leeft nog i voort bij degenen die 't heb- ben mogen ondervinden. Voor 1 de steun welke gij Uw man vooral in de laatste jaren hebt gegeven en 't goede sociale werk dat gij in onze ge meente hebt verricht, wil aan- vaarden onze hartelijke dank. Mijnheer en Mevrouw van Lokkant, vrij hopen dat gij steeds met vreugde zult blij ven terugdenken aan de tijd welke gij in Drunen hebt doorgebracht. Wij wensen U van harte geluk met Uw be noeming en hopen dat gij nog vele jaren in geluk en voor spoed zult mogen doorbren gen in Uw nieuwe plaats. Als tweede spr. sprak wet houder Ploegmakers. Spreker wenste de heer v. d. Lokkant van harte geluk met zijn be noeming en schetste hem als als de man die door het wel willend geven van zijn beste krachten aller sympathie had veroverd. Door zijn rotsvaste, principiële houding, aldus spr. heeft hij voor Drunen in de jaren der bezetting veel ge vaar afgewend. Ook vooral heden ten dage heeft onze maatschappij behoefte aan principiële mannen. Spreker wenste de nieuw-benoemde als burgemeester een voor spoedig en vruchtbaar ar beidsveld. Als oudste raadslid sprak de heer v. Wezel. Ik ben, al dus spr., geen redenaar, maar ieder vogeltje zingt zoals hij gebekt is. In een geestige speech roemde spr. de grote verdiensten van de scheiden de secretaris, wiens voorbeel dige houding in de bezettings jaren zoveel gevaar heeft af gewend. Spreker besloot met de wens dat Gods rijke zegen moge nederdalen op 't nieu we arbeidsveld, dat de heer v. d. Lokkant wacht. Ook de nieuw-benoemde se cretaris de heer P. Elshout, voerde bij deze gelegenheid het woord. In zijn korte speech bracht snr. in herin nering de aangename tijd toen hij in het begin van zijn loop baan met de scheidende se cretaris had samengewerkt. Spreker memoreerde ook nog de moeilijke jaren der bezet ting, toen de heer v. d. Lok kant als hoofd van het secre tarie door zijn doelbewuste leiding voor het personeel zo dikwijls grote gevaren had af- j gewend. Namens het vorige j secretarie-personeel zegde spr. j de scheidende secretaris hier voor hartelijk dank. Hij hoop te dat de heer v. d. Lokkant steeds een aangename herin nering zou bewaren aan de tijd dat hij op het secretarie in Drunen werkzaam is ge- •yveest en .sprak de wens uit dot. hot. hem in ziin nieuwe standplaats wél mocht gaan. De voorz. sloot de vergade ring en kregen ook de overi ge aanwezigen de gelegenheid een woord te spreken. Als eerste spreker trad op de heer Maas namens de K.A.B., afd. Drunen. Spreker schetste de scheidende secretaris als de man die in de moeilijke jaren van de bezetting de arbeids- stand met raad en daad ter zijde heeft gestaan. Sprejter bracht dank voor al het goe de voor de arbeidsstand ge daan en wenste de heer v. d. Lokkant veel geluk in zijn nieuwe standplaats. De tweede spreker was de heer v. d. Brink, welke sprak namens verschillende vereni gingen uit Elshout. Spreker bracht dank voor de goede raad welke hij in verschillen de aangelegenheden uit hoof de van zijn functie in tal van verenigingen zo dikwijls kon inwinnen. Spr. kon de inwo ners van Leende geluk wen sen een man als de heer v. d. Lokkant tot burgemeester 'te krijgen. Wethouder v. Drunen, die- hierna het woord kreeg, schetste de scheidende secre taris als de man, welke zich in Drunen tot veler vriend had gemaakt, dank zij de wel willendheid waarmede hij steeds iedereen tegemoet trad. Na de verdiensten van dhr. v. d. Lokkant te hebben ge memoreerd, bracht spr. dank voor al hetgeen wat de heer v. d. Lokkant in het verleden voor Drunen had gedaan. Zijn dank ging ook vooral uit naar mevrouw v. d. Lokkant, die door haar uitgebreid werk op liefdadig terrein in Drunen zoveel goeds heeft verricht. Uit Uw hulp en steun, aldus spreker, putte hij de kracht voor zijn moeilijk en soms ge vaarvol werk. Als blijk van erkentelijkheid en dank werd door een Gids onder toepas selijke bewoordingen, een prachtig cadeau aangeboden. Notaris Schreurs richtte nog een persoonlijk woord tot de heer v. d. Lokkant, met wie hij uit hoofde van zijn func tie zo dikwijls in contact had moeten treden. Spr. schetste de tactische wijze waarop de heer v. d. Lokkant zo dikwijls de bevelen van de N.S.B.- burgemeester had weten te saboteren tot nut van het al gemeen en wenste hem veel geluk in zijn nieuwe stand plaats. Tot slot dankte de heer v. d. Lokkant met de volgen de woorden: Dames en heren. Toen ik voor 16 jaren terug benoemd werd tot ambtenaar in Drunen, vroeg mij de toen malige wethouder of ik in staat zou zijn mij met de in woners van Drunen in te le ven en of ik de taak welke in mijn handen werd gelegd naar behoren zou kunnen ver vullen. Nu, na 16 jaren, mag ik zeggen dat ik mij in Dru nen altijd zeer wel heb thuis- gevoeld en ik er steeds een prettige, al was het soms dan moeilijke, werkkring heb ge had. Na mijn a.s. vertrek zal ik steeds een aangename her innering bewaren aan al dat gene wat ik in de voorbij gaande jaren in Drunen heb meegemaakt. Ik meen op de allereerste plaats in dit dankwoord, voor de bijzondere belangstelling welke wij van Uw zijde bij ons vertrek mogen ondervin den, een speciaal woord te moeten richten tot burge meester v. d. Heijden, onder wiens bestuur ik zoveel jaren heb mogen werken. Burge meester v. d. Heijden is voor mij altijd een voorbeeldig ambtenaar geweest, die zon der aanziens des nersoons het gemeenschappelijk belang stelde boven het persoonlijk belang. Hiervan heeft hij ook zelf getuigenis afgelegd in 1942, toen hij het gijzelaar schap verkoos boven zijn me dewerking te verlenen aan de gehate bezetter. Voor de har telijke woorden mij en mijn vrouw toegesproken, zeg ik mijn hartelijke dank. Ook de wethouders met wie ik, zij het dan maar een korte tijd, heb samengewerkt, zeg ik voor hun belangstellende woorden tot ons gesproken, hartelijk dank. In het' bijzon der meen ik ook het woord te moeten richten tot de oud wethouder v. Halder, met wie ik in de moeilijke jaren der bezetting heb samengewerkt en die getoond heeft uit het goed hout gesneden te zijn ge weest en steeds op de bres stond, waar het de belangen van de gemeente gold. Ook een bijzonder woord aan zijn vrouw zaliger gedachtenis, van wie wij zoveel steun mochten ondervinden. Mijn dank gaat ook uit naar de leden met wie ik slechts kort, maar dan toch aange naam, mocht samenwerken. Wanneer ik de neuzen zo eens tel, zie ik er maar enkele ou de, n.l. v. Wezel en Maas, met wie ik meerdere vergaderin gen mocht medemaken. Ik meen er bij deze gelegen heid nog eens op te moeten wijzen dat de goede verstand houding tussen de leden en B. en W. zoveel goede vruch ten kan afwerpen voor de ge meenschap. Laten de leden zich toch niet verleiden tot kleingeestige dorpspolitiek of BENOEMING. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, heeft met ingang van 1 November a.s. benoemd tot Conrector van het R.K. Gezellenhuis te Eindhoven de W.elEerw. Jan W. J. Verwiel, godsdienstleraar aan het St. .Toriscollege aldaar. CHRISTTTS-KONING- HULDE. Ter' gelegenheid van 't feest van Christus-Koning had er Zondag een korte huldiging plaats op het St. Antonius- plein door de ieugdverenigin- gen van Waalwijk. Om onge veer 12 uur vertrokken al die verenigingeiï onder tromge roffel van het Raadhuisplein. Voor het H. Hartbeeld op 't St. Antoniusplein werd eerst het lied: „Roomsen dat zijn wij" gezongen. Enige leiding bij het zingen, vooral voor zo'n grote groep, was wel nut tig geweest/Daarna werd na mens elke vereniging door enkelen een opdracht uitge sproken en een bloemenmand geplaatst, waarna deze korte plechtigheid met het: „Aan U o Koning der Eeuwen" werd besloten. R.K. Middenstandsvereniging. Het Bestuur der R.K. Mid denstandsvereniging doet in een circulaire een ernstig be roep op de medewerking der leden in het a.s. seizoen. Gewezen werd op de tal rijke problemen, die om op lossing' vragen om de mid denstand de plaats te herge ven die haar krachtens tradi tie en maatchappelyke orde toekomt. Daarom moet ieder lid beginnen met het bijwo nen der vergaderingen. De openingsvergadering wordt gehouden Woensdag 29 October a.s. pm 8 uur in Hotel Verwiel, waar als spre ker optreedt de ZeerEerw. Heer W. M. van Aken, O. Pr. te Heeswijk, over het onder werp „De noodzaak van een goede middenstandsontwik- kcling". Daarna is er 'n korte, huis houdelijke vergadering. Laten alle middenstanders het belang hegrijpen van een sterke, hechte organisatie en daarvan blijk geven door aller opkomst. WIT-GELE-KUUIS. Dinsdag 11 November houdt het Wit-Gele Kruis een jaar vergadering in hotel Verwiel. Aan de orde is o.a. bestuurs verkiezing wegens periodiek aftreden van de heren C. Pul lens en A. Spierings en we- zich door het opwerpen van kleinzielige argumenten, ma ken tot spot van de gemeen tenaren. Aan U mijnheer de secre taris, die ik van nabij 'heb leren kennen als een ijverig en plichtsgetrouw ambtenaar, mijn hartelijke dank voor de woorden door U gesproken. De tijd dat wij hebben samen gewerkt zal steeds als in aan gename herinnering in mijn gedachten bewaard blijvèn. Ik verzoek U ook mijn dank aan het overige personeel over te brengen. Heren leden van de raad, gekozen door de gemeente naren en gij leden, van U mag ik aannemen dat gij alle inwoners der gemeente ver tegenwoordigt. Wij zijn aan genaam getroffen door de overweldigende belangstelling welke wij bij ons vertrek on dervinden en zeg U bij deze hartelijk dank voor de hulde, mijn vrouw en mij bij deze gelegenheid gebracht. Zij het dan ook van verre, met grote belangstelling zul len wij steeds de groei en de bloei van het de laatste jaren zo getroffen Drunen, blijven volgen. Hierinede werd het officiële gedeelte besloten en bleven de aanwezigen nog enige tijd bij de Bun aangeboden ver frissing na-praten. gens uitbreiding van het be stuur met 2 leden. STRAATVERLICHTING. De bewonérs der Mr. van Coothstraat hebben zich met een adres gericht tot de ge meenteraad om te willen be vorderen dat de verlichting van genoemde straat wordt verbeterd. DE TOVERPRINS. Het valt niet mee met kin deren een toneelstuk op te voeren. Zij beschikken niet over de minste routine, van uitspraak en mimiek etc., hebben zij niet de minste no tie, zij hebben dezelfde fou ten die men volwassen to neelspelers zo moeilijk af kan leren, maar hiertegenover kunnen zij hun jeugdige spon taniteit stellen en vaak een heerlijke natuurlijkheid. En deze twee dingen moet de re gisseur uitbuiten; hij moet niet op de eerste plaats pro beren de kinderen een aantal toneel-technische dingen bij te brengen, maar deze twee kinderlijke eigenschappen in de juiste banen leiden en dienstbaar maken aan 't spel. De lof van een geslaagde opvoering komt vooral bij kindertoneel dus op de eerste plaats toe aan de regisseur, die naast zijn toneel-kwali teiten over 'n grote paedago- gische kennis moet beschik ken, wil hij met zijn dartele debutantjes iets bereiken. Ook grote mensen horen nog wel eens graag een sprookje vertellen, maar het zal hun toch niet gemakkelijk vallen een hele avond weer kind te worden en te leven in een wereld waar alles moge lijk is, waar toverfluiten zijn en guitaars, die iemand in slaap kunnen soeten. En toch heeft het Baardwiikse kinder toneel dit kunnen bereiken; zij hebben de niet al, te volle zaal enkele uren weten te boeien met het mooie sprook jesspel „De Toverprins". Velen zullen ongetwiifeld bij het lezen van de aankon diging hun schouders opge haald hebben met een „Och, het zijn maar kinderen", maar zouden kinderen geen uit beelding kunnen geven van wat leeft in hun jeugdige breinen, zoals grote mensen de kunst verstaan een ge beurtenis uit het volle leven op te voeren. En als men de kinderen hun gewone onge dwongen houding van alle dag kan geven, dan is dit al een grote stap in de richting van het succes. Wij zullen over de speel-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4