NIEUWS UIT KAATSHEUVEL stertjes en spelers niet veel zeggen. Allen hebben zij met een jeugdige spontaniteit en een kinderlijke natuurlijkheid hun spel gespeeld. Koos je, maar vooral Toosje, gespeeld door Fonsje Vissers en Sjaan- tje van Lier, waren echte kin deren. De hofnar was mis schien een beetje-te gemaakt, maar gek,doen valt ook niet altijd mee. Het was in ieder' geval een goed verzorgde uitvoering, ook wat het muzikale ge deelte, de grime en het decor betreft. De -regisseur J. v. d. Hoven en zijn medewerkers hebben alle eer van hun werk en Baardwijks Kindertoneel ver dient de volle belangstelling van allen, om het mooie stre ven waarmee nu zo'n begin is is gemaakt, te kunnen voort zetten. EEN NIEUW TERREIN VOOR W.S.C. Zoals bekend heeft W.S.C. zijn oude terrein voor de Wo ningbouw moeten verlaten en begrijpelijk gaf het gnoite moeilijkheden om een nieuw terrein te vinden. Deze moei lijkheden blijken nu vrijwel opgelost. De Voorzitter van W.S.C.., de beer J. Snij karman daarover in het Clubblad „Goal". In aansluiting op wat de heer Westerburger in het vo rige nummer van „Goal" schreef over de terreinkwes tie. wil ik, nu alles zowat in kannen en kruiken, is dit nog even aanvullen en leden en supporters inlichten hoe het momenteel precies met ons nieuwe terrein staat. Zoals wel algemeen bekend zal zijn, is door de gemeente grond eekocht aan de Zuider parallelweg, tussen, de Speel tuin en het Juliana-terrein. Op deze grond is de gemeente van plan een zwembassin aan te leggen en grond beschik baar te stellen voor de aanleg van sportvelden, blik daar dan ook grond hu- Wij kunnen op het ogen- ren van de gemeente en dus heeft het bestuur besloten aan de gemeente een breedte van ca. 100 M. direct ten Oosten van de Speeltuin in huur te vragen, waarop wij dan onze nieuwe terreinen zullen laten aanleggen. Voor overbrugging van dit seizoen hebben wij, een over eenkomst met het bestuur van Juliana kunnen treffen, om zowel het terrein in de Over laat of voor het le'elftal, zo mogelijk ook het nieuwe ter rein dezer vereniging te be spelen. Verder is het terrein van R.W.B. ter beschikking gesteld en ligt het in de be deling daar zoveel mogelijk de jeugd te laten spelen. Vorige week hebben wii be zoek gehad van een KNVB- offficial die het terrein in de Overlaat kwam keuren en deze hééft ons voor een jaar toegestaan dit terrein te ge bruiken. Daar deze KNVB-of- ficial een specialist was voor wat betreft aanleg van terrei nen, grond- en grassoorten, maakten wij van de gelegen heid gebruik hem te vragen of de grond waarop wij onze nieuwe terreinen wilden aan leggen, geschikt was voor voetbalvelden. Hij was direct bereid dit te onderzoeken en nadat hij de grond daar letter, lijk besnuffeld had, verklaar de hij dat er misschien ner gens beter grond voor dit doel te vinden is. Tevens gaf hij te kennen, dat, indien W.S.C. 't hem zou verzoeken, hij ons gaarne bij de aanleg met raad en daad zou bijstaan en het komt mij voor, dat wij van deze uiter mate deskundige veel steun kunnen ondervinden. Enkele dagen daarna zijn we weer iets verder gegaan en heeft 'n aannemërsfirma de terreinen opgemeten enz. om een begro ting te maken en wij zullen deze binnen enkele dagen kunnen verwachten. WILDE VARKENS. Gelukkig niet in de Lang straat, maar in de hei zijn één of meer wilde varkens gesignaleerd. Op tal van plaatsten zijn de sporen te vinden en er zijn er zelfs die 't beest in levende lijve heb ben gezien en er zou zelfs, al op zijn geschoten. Hoe dit zij, men houdt zich voor een extra boutje aanbe volen. CLANDESTIEN VLEES. De C.C.D. heeft in onze ge meente clandestien slachten en clandestien geslacht vlees met valse stempel in voorraad hebben, geconstateerd. Proces-verbaal is opgemaakt en arrestatie geschied. SPRANG. Rectificatie. Naar aanleiding van ons bè- richt in het vorig nummer betref fende het eerste officieel optreden van de Harmonie „Marijke", waar bij zooals wij berichtten Marijke zou zijn geassisteerd door enkele muzikanten uit Capelle, deelt men ons van vereenigingszijde mede dat zulks op een vergissing be rust en dat zulks geenszins het geval is geweest, daar Marijke alleen met eigen leden de be doelde serenade bracht. Hiermede herstellen wij gaarne deze fout, temeer waar het voor de jonge Harmonie „Marijke" een bijzondere prestatie genoemd mag worden, zich in zo.'n korte tijd zover te bekwamen om geheel zelfstandig bij een dergelijke ge legenheid én met succes op te tre den. Or an j e-V ereniging. Donderdagavond werd in de zaal van de Chr. Volksbond al hier een bijeenkomst gehouden met het doel te komen tot oprichting1 van een Oranjevereniging voor Sprang. De vergadering stond ou der leiding van de heer W. Tim mermans, die in het kort het doel uiteenzette, om n.l. bij verschil lende gelegenheden feesten te or ganiseren en de plaatselijke mu ziek- en zangverenigingen concer ten te doen geven. Na ampele bespreking werd tot oprichting beslpten en de vereni ging te noemen Oranje-Vereniging Sprang. Alle aanwezigen gaven zich staande de vergadering als lid op. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: W. Timmermans,, voorzitterj.W. Braspenning, secre taris; W. v. Willigenburg, pen- nignmeester; S. Kuijsten, Algem. Adjunct; P. Schiedon, J. Werther en T. v. Zeist. De contributie werd vastgesteld op 1.— per jaar. Door enkele personen zal getracht worden le den te werven, waarna het bestuur zal worden aangevuld met een lid uit iedere wijk. De vergadering mag dus bijzon der goed geslaagd heeten. Winterlezing. Voor het Comité voor Winter lezingen uit de Ned. Herv. Ver enigingen hoopt op Donderdag 13 Nov. a.s. als spreker op te treden Ds. H. N. van Hensbergen uit Schalkwijk, met het onderwerp: Belijdenis en Heilig Avondmaal. Ned. Herv. Kleuterschool, In een daartoe belegde verga dering vanwege het bestuur dei- School voor C.V.O. alhier werd besloten tot oprichting van een Kleuterschool, die nadat daarvoor een leerkracht zal zijn gevonden, zo spoedig mogelijk zal aanvan gen en voorlopig zal worden on dergebracht in een der lokalen der Chr. school alhier. Het schoolgeld^ werd vastge steld op 50 cent per week, terwijl ter bestrijding van de kosten o.m. een huis-aan-huis-collecte gehou den zal worden. Vergadering N.E.O., Woensdag 29 Oct. des avonds half acht houdt de voetbalvereni ging N.E.O. alhier haar jaarlijkse algemene jaarvergadering in de zaal van dhr. J. Trompen. - Op de agenda komen voor de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en het verkiezen van een elftalcommissie. Verder hoopt men de avond mede in verband met het behaalde kampioenschap, gezellig door te brengen met muziek en zang, waartoe naast de leden met hun ne dames ook de donateurs zijn uilgenodigd. WASPIK. Op Donderdag 16 Oct. j.l. overleed, na tijdig voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten oer Stervenden in het Binnenzieken- huis te Eindhoven de Zeereerw. heer A. C. de Bont, pastoor te Oerle. Z.E. werd 10 Aug. 1876 te Waspik geboren en op 24 Mei 1902 Priester gewijd. Na van 1903 tot 1909 leraar geweest te zijn aan het Klein Seminarie te St. Mi chielsgestel, werd hij benoemd tot kapelaan te St. Oedenrode. In 1915 volgde zijn benoeming tol Rector te Helmond, welke-functie hij datzelfde jaar weer verwissel de bij zijn benoeming tot kapelaan te Beuningen. Van 1918 tot 1923 was hij kapelaan te Eindhoven. Tenslotte werd hij in 1923 be noemd tot pastoor te Oerle. Ruilverkaveling „Overdkp". Dezer dagen vond de aanbe steding plaats van de werken welke nog moeten worden uitge voerd in het gebied der Ruilver kaveling „De Overdiepsche Pol ders", gelegen onder de gemeenten Raamsdonk, Waspik en Sprang- Capelle door de Plaatselijke Com missie voor de Ruilverkaveling. De uit te voeren werken bestaan voornamelijk uit het graven vap een hoofdwaterleiding, het graven van kavelsloten, het dichten van de Gantel, het verwerken van de ontgraven grond, een en ar.der zoals dit in bestek en tekeningen is vervat. Woensdag j.l. vond de gunning plaats in een vergadering van de Plaatselijke Commissie in Hotel van lersel te Waspik. De werken welke in drie percelen zullen wor den uitgevoerd zijn als volgt ge gund: Perceel I aan de firma L. Tim mer te Dordrecht voor 34.900.-. Perceel Ha aan de fa. A. Faas te Amsterdam voor 58.800.-. Verder werd besloten 'net ega liseren op te dragen aan de fiima Sanders-Snipvangers en de Vlie ger te Rijswijk. Gunning. Aan de firma L. Fitters en de fa. Th. de Graauw alhier is dezer dagen de gunning verstrekt voor het bouwen van een woning on der de gemeente 's-Gravemoer, welke wordt gebouwd voor reke- ïvng van het Waterschap „De Beneden Donge" onder directie van het Advies Bureau Bong acts te 's-Gravenhage. „Entre Nous Naar wij van bevoegde zijde vernemen ligt hr-t in de bedoeling van het Bestuur der toneeiv-e:eni- ging „Entre Nous" haar eerste grote winter-uitvoering te houden op 15 en 16 November a.s. Ongetwijfeld zal deze vereni ging met „W.dly's Vrouw" we derom een groot succes boeken. RAAMSDONKSVEER. Revue. Naar wij vernemen kunnen v;e binnenkort een revue verwachten welke ten tonele gebracht zal wor den door de Veerse Boys en ge schreven wordt door onze dorps genoot dhr. H. Stassar, die enige tijd geleden voor dezelfde vereni ging 'n revue voor het voetlicht bracht onder de naam „Jubileum en waarmede hij veel succes oogstte.. De komende revue zal heten: „As dè us woar was". Harmonie. De Kon. Ere. Harmonie „De Eendracht" alhier ondernam Dins dag j.l. een muzikale wardeiing door ons dorp. Dinsdag a.s. wordt de andere helft van onze plaats muzikaal bewandeld. Ook dan zal de belangstelling, vooral van de jeugdige generatie, ongetwijfeld groot zijn. Circus. 'n Circus trok voorbij! Lag hot eerst in de bedce.ing dat circus Mullens een bezoek zou brengen aan R'veer, dit is jammer genoeg niet doorgegaan, aangezien hef Heereplein te klein bleek (of het circus te groot) voor het grote 2 masten circus van Jos Mullens en daarom zijn standplaats moest betrekken op de Markt in Gcc:- truidenberg. Daar dit circus ri4 meeste be zoekers kreeg uit onze cie oecnte, was dit voor velen eeu hamv'cap. GEERTRUIDENBERG. Bij de laatstgehouden leden vergadering van de harmonie Apollo werd de heer M. Kamp gekozen tot bestuurslid. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij onze stadsge noot Kivits, Centraleweg, 4 post duiven ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Het Eindhovens toneelgezel schap dat Donderdag j.l. m de Bioscoopzaal zou opvoeren Zons opgang, waarin onze stadsgenote mej. J. Spoor een der hoofdrollen zoa vertolken, heeft geen door gang gevonden, daar het gezel schap in Best /is blijven steken wegens defect aan. de autobus. De uitvoering zal nu gegeven worden op 13 Nov. a s. HEUSDEN. Dinsdagavond vergaderde vooi de laatste maal de Heusdense Winkeliers ver. In 1929 werd deze vereniging opgerient en volgens de voorzitter dhr. Verschuur, heeft men veel voor de belangen van de middenstand en voor Heusden ir 't algemeen tot stand kunnen brengen. Nu de heide Middenstar. dsverenigingen haar taak overgenomen hebben, werd met algemene stemmen besloten de vereniging op te lief feu en hel kassaldo te bestemmen voor de met St. Nicolaas te houden win kelweek. De voorzitter dankte de leden en hoopte dat z j eendrach telijk samen zouden biijven wer ken, in hun en 't algemeen belang. De Heusden.se Hengelsport vereniging hield een underling concours. Na voorlezmg van Let reglement door de secrecaiis, begaf mep zich op weg naar het vis water nabij de grote brug. Vooi deze wedstrijd waren prachtige prijzen beschikbaar, terwijl voor hen die minder gevangen hadden een gulden beschikbaar werd ge steld door dhr. Schniehausen. Al les had een vlot verloop en na afloop bleef men gezellig bijeen iü café de Gouden Leeuw. A.s. Maandag speelt de dam vereniging met haar tweede tien tal een wedstrijd tegen E.B.D. uit Boxtel in Hotel Central, terwijl de groepen I en II spelen voor de onderlinge competitie. Dat men in Heusden mee leeft met de mensen in Indonesië, is gebleken tijdens de Rode Kaas- actie voor de jeugd: practiscii elk kind heeft wat meegebracht, zo dat het totaal stuks de verwach tingen overtrof. Een woord van dank v r allen die hebben mee gewerkt tot het doen slagen van deze actie. Wegens het in dienst nemen van een werknemer, die geen ont- slagbewijs had, werd de aannemer J. v. Wijk alhier, beboet met K.'O. VLIJMEN. Mr<ia.- entenactie Vlij u-.n. Stand 20 Oct. 1947 f 453.15 Opbrengst bruiloftsfeest Kivits f 35.31 Stand per 24 Oct. 47 488.46 Nieuwe Woningen. Vrijdag 24 October 1947 Werd de vlag gehesen op de bouw van 48 woningwetwoningen te Vlijmen en de eerste woning in de Schapensteeg te Nieuwkuik. Hierbij werden door wethouder van Bokhoven de volgende woor den gesproken. Namens de Burgemeester, die zeer tot zijn leedwezen wegens ziekte verhinderd is hier aanwezig te zijn, moge ik mijn vreugde te genover U, mijnheer van Boxtel, uitspreken over de gang van za ken bij de bouw van een gedeelte der 24 woningen door U aange nomen. In de korte spanne tijds, dat Uw arbeiders de eerste spade in de grond zetten tot op dit ogenblik, nu de vlag in top gaat, is door U zeer veel gepresteerd, meer dan wij er van durfden verwachten. Dit stemt ons gemeentebestuur tot dankbaarheid en het is daarom, dat wij gaarne naar hier zijn ge komen, om U, mijnheer van Box tel met Uw voorbeeldig personeel, Uw uitvoerder, de dagelijkse op zichter, alsmede de architecten zulks te betuigen. Ook de heer v. Stokkum, hoofd van de technische dienst dezer gemeente, die zulk een groot aandeel bij de voorbe reidende werkzaamheden voor "de bouw van deze 48 woningen heeft gehad, zeg ik eveneens mijn oprechten dank. Gaarne stel ik U allen tot voor beeld en ik mag de hoop uitspre ken, dat U, tot leniging van de grote nood onder deze bevolking, het eens door U aangevangen werk, binnen afzienbare tijd met Gods hulp tot een goed einde moogt brengen. Ook wethouder Berkelmans was hierbij tegenwoordig. Vergadering Pastoriestraat. De Pastoriestraat was Vrijdag avond 8 uur bijeen in café „den Braai". De bedoeling was een comité te kiezen om de oorlogs vrijwilliger G. Kivits bij zijn thuis komst te verwelkomen. De opkomst was zeer goed; het comité zou bestaan uit twee dames en drie heren, waaryoor werden gekozen de dames mej. v. Wa genberg en mej. Maria Mommcr- stéeg en de heren Sjef v. Heijst, Frie v. d. Wiel en J. L. van den Dungen. Het comité hield een korte ver gadering en men besloot een col lecte te houden in de Pastoriestr. Men zou de medewerking vragen van Gemeentebestuur, Harmonie en Zangvereniging. Vrijdagavond om 8 uur bijeen komst in café den Braai, om een program op te maken. Dag van thuiskomst zal vermoedelijk 8 of 9 November -zijn. Iets zeldzaams. Japanse wolkom crab. Toen de kinderen van dhr. N. van Asperen in het Vlijmens Ven waren, zagen zij in een sloot iéts bewegen en nu en dan boven het water twee 'soortgelijke koppen uitsteken. Zij raakten her aan met een stuk hout, waaraan het bleef vasthangen met de scharen. De Eerw. Fraters oordeelden dat het een Japanse wolkom crab was. Feestvei gade ring K A.Y. De Vrouwenbond, onderafdeling van de K.A.B. had Woensdag avond 7 uur een feestavond in 't patronaat. Dé Zeereerw. heer Koenraad bracht in een korte uiteenzet ling het nut van de Vrouwenbond van oe K.A.B. naar voren. Door de Kaiotlers werd de avond opgeluisterd met zang en toneelspel. Een verloting en fundatie ver hoogde de genotvolle avond en allen gingen voldaan huiswaarts Een woord van dank aan de Kajotters voor de medewerking. ELSHOUT. Jubileum-vergadering. Op Zaterdag 25 October des avonds half acht werd een al gemene leden-feestvergade- ring gehouden van „Onze Lie ve Vrouwe Schuts" in 't café van de Kinderen Klerks al hier. De jubilerende voorzitter de heer Jan v. d. Wiel, opende deze feestelijke bijeenkomst. Hij heette de aanwezige Gil- debroeders van harte welkom en hij hoopte en vertrouwde dat deze feestavond naar al ler genoegen zou zijn en in de beste orde zou verlopen. Hierna kreeg de wnd. se cretaris de heer Jan v. d. Wiel het woord, die voorlezing deed van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde was de inning der contributie. Daarna werd overgegaan tot een schrifte lijke stemming over toelating van de héér Jos Klerks, die zich als nieuw lid had aange meld. Met op één na alge mene stemmen werd hiertoe besloten. Intussen werd dhr. Klerks ter vergadering uit genodigd. Punt 5 van de agenda was de huldiging van de voorzit ter. Tot zover had de voor zitter zelf de vergadering ge leid, maar nu moest hij hier van afzien. Wederom verkreeg de se cretaris het woord en deze hield een toespraak dat, een overzicht gaf van het werk dat de voorzitter voor de ver eniging heeft gedaan. (Wij geven dit in ons vol gend nummer). Zichtbaar onder de indruk dankte de voorzitter. Het zou hem, wanneer zijn v.rouw hier aan zijn zijde had kujnnen vertoeven, aangenaam ziin geweest. Niettegenstaande dit voelde hij zich .toch gedron gen een woord van dank te spreken. Diep getroffen door de spontane hulde dankte hij allen van ganser harte. Hij verzekerde dat hij de Schutse zolang hij kon, in jj0ge ere zou houden en dat de foto, èn in zijn kast èn ii, fijn wo ning steeds de bestfe plaats zou innemen. Hij be loot zijn rede met een to; t uit te brengen op het wejzijn der vereniging. Elk lid kreeg hien de ge legenheid de jubilai te fe liciteren. De leden w *d allen een groepsfoto 1 gereikt. Verschillende dei 1 amaties werden ten gehore ebracht, die allen betrekking hadden op dit feest. Hierna Vwerd de vergadering voortgezet. Een schrijven werd voorge lezen van de heer P. J. Els- hout, de nieuwbenoemde ge meente-secretaris van Dru- nen, waarin hem geluk werd gewenst met zijn benoeming. Een groepsfoto werd aan de Kinderen Klerks aangeboden om op te hangen in het club lokaal. Verder werd de avond doorgebracht in gezellig sa menzijn. Onze Lieve Vrouw Schuts kan terugzien op een goed-geslaagd feest. Er heers te van het begin af een pret tige sfeer, die alleen bereikt kon worden door het onder linge vertrouwen dat rinen -el kaar schenkt. Gemeenteraad* vergadering. Zaterdag 25 October||om. 2 uur n.rn. hield de raad der'gemeente Loon-op-Zand—Kaatsheuvel on der voorzitterschap v; K Bui ge- meester Malleus een 'openbare spoedeisende vergaderin 3. Secretaris M. v. Mieu vstadt. Met de Chr. groet wordt de vergadering geopend. De voorzitter deelt tr< dat de vergadering is aangevr ng„ door enige raadsleden, v/a irvan de heer Snaphaan de eer. te onder tekenaar is, die hij da 1 ook als zodanig het woord ve leent, om de aanvrage toe te licht n. De heer Snaphaan re jt, dat hij bij de rondvraag van f!e laatst gehouden vergadering laan de voorzitter gevraagd he ft, or de toewijzing van de won t gen van bouwplan 1946 réeds b eft plaats gehad, waarop de voor: itter heeft geantwoord, dat dere :oewijzing reeds was geschied. O het ge deelte van zijn vraag 0 yoor de ze toewijzing de raad de com missie van advies ge^^rd zijn7 j heef hij geen antwoord gekregen. De heer Snaphaan zegt dat door deze toewijzing te doco het Dag. bestuur iets gedaan heelwaartoe geen recht bestaat. De aad Leeft dit recht nooit in hancLn van B. en W. gesteld, zodat di* recht dus aan de raad gebleven Hij zou over deze kwestie gezegen heb ben, zo de toewijzinrf was ge schied naar recht en jDillijkheid, doch waar wouingen lijn toege wezen aan mensen, die bog moe ten gaan trouwen en nen met 1 en 2 hinden dit onbillijk tegenover veel harder een grot ruimte behoeven. Hij 1 bij de naam van Brek Kuijk. Waren deze wo' gewezen aan hén die ten door groter gezin dan had de woonruimt door vrijkwam toegev nen worden aan deze kenden. Spreker wil gevallen in de Berkdi doch is de overtuiging dat zolang er daar 11c zijn, dat gezinnen va. nen, waarbij kinde^n 17 jaar met vader cn 'een kamer moeten meer recht hebben, d die nog willen truuwc i Op deze grond kan ij zich niet met de toewijzing dooi.'B. eu W. gedaan verenigen. Dc Voorzitter gelooft go-d te doen, dm de zaak zuijcer instel len, het betoog van dejieer Snap haan in tweeën te spiiifen. Ten 1 e de heer Snaphaan Heeft in de vo rige vergadering geviéagd of de woningen van bouwpkji l'rHb zijn toegewezen, waarop dj li voorzitter heeft geantwoord, dat; i.Ucze toe wijzing was geschied. De heer Snaphaan iheeft heel 111 perso- .icht bij derea die e woon- emt bier- nans-van ngen tóe eer ruim de hoe ven, die dnar- zen kun- oningzoe- :h bij de bepalen, jegedaan, gevallen 10 perso- 'an 4 tot noeder in jen. deze mensen, iaan jheeft bee! rkin In op wai laartts. Kan de wat op- en aanmer door B. en Wh gedaan heer Snaphaan zich n ren, dat bij de 30 no< de toewijzing eveneen schied? Daarbij geld nieuwe Woningruinui waarin bepaald is. Snaphaan zich de mo troosten; dit na te si? competentie van toe? handen van de Raad B. en W. is gelegd. B. en V stellen zich voor stipt de hand te houden aan de uiffogring en handhaving van wat ïfrae jwet is vastgelegd. Ten 2e, de toewijzinjen zijn ge schied en de voorzi*er wil de de jt bcrïnne- Iwoningen o is ge- thans de ret 1947, de heer e wil ge- ri, dat de '.ng niet in doch van verantwoording daarvan met de beide wethouders geheel dragen. Zo de woningen aan de gemeente zijn overgedragen, zal het .voor stel aan de raad gedaan worden deze woningen te verhuren. Waar Wethouder Grootzwagers in deze toewijzing B. en W. van advies gediend heeft en ook rekening ge houden is met de moraliteit, geeft hij gaarne wethouder Grootswa- gers het woord om de zaak toe te lichten! Wethouder Grootswagers dankt de voorzitter voor de gelegenheid hem gegeven om de beweringen van de heer Snaphaan recht te zetten. Er waren voor de wonin gen in Berkdijk 32 aanvragen, die tot 30 konden worden terugge bracht.. Dit getal is zo laag mo gelijk gehouden, daar van het standpunt is .uitgegaan, de wonin gen uitsluitend toe te wijzen aan mensen, waarvan verondersteld kon worden, dat zij gaarne in de B'erkdijk zouden willen wonen en daar zouden kunnen aarden, en niet te ver van hun werk zouden zitten. Dat personen zijn gepas seerd, die met twee gezinnen bij een woonden, vindt zijn oorzaak in bet feit dat hier, door onge vraagd inwonen speculatief een toestand is geschapen, om een noodgeval te scheppen. Deze sa menwoning is geschied zonder toestemming van B. en W. Dat een toewijzing is geschied aan nog niet gehuwden, strookt volkomen met het advies door de voorzitter van de R.K.V.P. gegeven en met het advies van de geestelijk advi seur van spreker, dat zo mogelijk ook deze gevallen moeten gehol pen worden, om zodoende de im moraliteit niet in de hand te wer ken. Door het geval Brekelmaris op te lossen, werd in de Markt-, straat gelegenheid geboden aan een andere huurder-woonruimte te bieden. De heer v. d. Heuvel wii niet in details treden. Hij is bij bevoeg de instanties geweest en het is hem gebleken, dat B. en W. bui ten hun bevoegdheid zijn gegaan. De bevoegdheid van toewijzing competeert de raad en niet B. en W. De toewijzing is dus niet wettig. Hij kan zich verenigen met het pleidooi van de heer Gr.;ot swagers, dat ook zij, die huwen willen moeten geholpen worden, doch waar de nood het grootst is moet eerst geholpen worden. Men sen, die willen gaan trouwen, heb ben nog niet die woonruimte no dig, die andere behoeven, die reeds grote gezinnen hebben. Daarom hadden zij hier eerst geholpen moeten worden en daardoor was dan meteen ruimte geschapen voor hen die willen gaan trouwen.. Spr. blijft er bij, dat de bevoegdheid van toewijzing competeert bij de raad. zolang, die niet is overge dragen door de raad aan B. en W> De heer Snaphaan herhaalt zijn vraag of voor de toewijzing de raad of de commissie van advies gehoord is. De Voorzitter sluit zich aan bij woorden van wethouder Groot swagers; waar er slechts 6 wonin gen zijn toe te wijzen" en er 30 aanvragen waren, moeten er 24 teleurgesteld worden. Komen straks de 60 woningen klaar en z'm er d=™ 300 gegadigden, dan zijn er 240 ontevredenen. Rijst hier de vraag of B. en W. aan de raad verantwoording schuldig zijn. Feit is, dat wanneer een nieuwe wet in werking treedt, de oude wet achter de nieuwe aesteid Groepsfoto „Onze Lieve Vrouwe Schutse" te Elshout. wordt. In de woonruimtewet van 1947 is de bevoegdheid gegeven aan B. en W„ in de oude wet lag die in handen van de raad. Zo lang de woningen nog niet aan'de gemeente zijn overgedragen, ont breekt de raad elke bevoegdheid ten opzichte van die woningen. De toewijzingen hier geschied, zijn een bevoegdheid van B. en W. pn wat. hier is geschied, is volkomen normaal, eenvoudig en rechtmatig. Wat er gebeurd is, is overeen komstig de bepalingen van de wet. Wat aangaat de toewijzingen aan bepaalde personen, hier is zo veel mogelijk rekening gehouden met grote gezinnen. De heer v. d. Heuvel kan zich met de uiteenzetting niet vereni gen. Hij protesteert nogmaals en zal er in den Bosch kennis van geven. Hij herinnert aan de wij ze waaróp vroeger de verhuringen plaats vonden, toen hij voor L. op Zand en de heer v. Nieuw- stadt voor Kaatsheuvel de geval len stuk voor stuk bekeken. In het dossier liggen mogelijk riog de be wijzen hoe conciëntieus de zaken bekeken werden. Hier zou wethou der Grootswagers het recht van toewijzing in handen gegeven zijn. De voorzitter protesteert er te gen, dat wethouder Grootswagers het recht van toewijzing in han den zou hebben gehad. De zaken kregen eenzelfde behandeling als vroeger onder wethouder van Nieuwstadt en v. d. Heuvel. Dc heer Snaphaan heeft de ge vallen ernstig onderzocht en be weert, dat er in Sprang-Capelle getracht is een huurder te halen. V/ethouder Grootswagers inter rumpeert, waarop beide sprekers even in scherpe discussie komen buiten de zaak om. De heer v. d. Heuvel komt op nieuw terug op het missen van de bevoegdheid de woningen toe te wijzen door B. en W. De Voorzitter handhaaft zijn standpunt en zegt de raad de be voegdheid krijgt de woningen te verhuren als ze overgedragen zijn aan.de gemeente, waarbij dan nog aan dé burgemeester de bevoegd heid is gegeven de woning te vor deren. De heer v. d. Heuvel noemt 't recht dan aan de raad gegeven iets dat practisch niet mogelijk is, daar de woningen dan betrokken zijn. Het lid Poolers geeft in over weging woonruimte te vorderen en wel zo spoedig mogelijk. De voorzitter zegt de commis sie van advies werk toe. Na nog enige discussie sluit de voorzitter de vergadering met de Chr. groet. LOONOPZAND. Slagader doorgesneden. Heden had de 15-jarige zoon van C. van Loon, als leerling op de Rijksvakschool te Waalwijk 't ongeluk met een schoenmakersmes in de hand te komen vallen, waar door hij zichzelf in den bovenarm stak en hierdoor een slagader doorsneed. Met veel bloedverlies werd de jongeman direct overge bracht naar het Ziekenhuis te Den Bosch. R.K. Gezinszorg. Woensdagavond had in het pa rochiehuis de eerste algemene ver gadering plaats van de R.K. Ge zinszorg. De vergadering was goed bezocht en vele huismoeders gaven van hun belangstelling blijk. Reeds op het laatst van Augustus* werden door den ZeerEerw. Heer Pastoor Schoenmakers verschillen de personen,, zowel mannelijke als vrouwelijke, uitgenodigd om deze kwestie eens nader onder de loupe te nemen, en werd een bestuur sa mengesteld van elke* rang en stand waarbij ook de sociale verenigin gen betrokken werden. Als geest, adviseur werd benoemd pastoor Schoenmakers en als voorzitter Dr. H. Smals, met een voltallig bestuur. De Voorzitter heette allen van harte welkom, op de eerste plaats mej. Schellekens uit Eindhoven en mej. Lambermont uit Breda. Hij gaf te kennen dat Loonopzands belang ook gestreefd heeft tot dit doel te geraken, wat ook voor onze parochie van groot belang is. Hierna werd het woord ver leend aan mej. Schellekens, die een zeer duidelijke uiteenzetting gaf over het doel en de werk wijze van deze instelling, welke geboren is uit den nood der tijden. Wit betreft de algemeene verza king der gezinnen, waarbij ook de geestelijke nood een groote rol speelt en het tekort aan hulp in de huishouding er niet beter op ge worden is. Er moest dus iets ko men om de moeders, die gewoon lijk alleen staan voor een kinder rijk .gezin, uit hun materieele nood te helpen, want ware dit niet ge-' beurd, dan zouden velen or door ten onder gaan. Verder deelde zij mede dat ook de goedkeuring van Regeeringswege niet was achter gebleven en zelfs niemand minder dan Dr. Beel de eerste steen voor dit werk legde en Dr. Deelen me de zijn groote belangstelling toon de, waardoor op vele plaatsen (thans 60 in totaal) zo'n afdeling kon worden opgericht) Mej. Schellekens deed zeer dui delijk uitkomen, dat hiermede niet het dienstbodevraagstuk zou zijn opgelost, het essentieel verschil tusschen dienstbode en gezinsver zorgster is maar al te groot, daar laatstgenoemde de moeder moet vervangen bij ziekte en de ver zorgster alleen de taak heeft de geheele leiding te nemen en waar noodig zelfs op een hooger peil te brengen, zeker wat betreft de geestelijke verzorging. Daarom moeten zich hiervoor goede meis jes beschikbaar stellen, die een groot sociaal gevoel hebben voor deze zware taak, daar van hen veel gevergd wordt en allereerst een cursus moeten volgen voor 't Dekenaat Waalwijk, welke nieuwe cursus in December wederom aan vangt en alleen meisjes niet jon ker dan 19 jaar aanneemt. Onder leiding van een Maat schappelijke werkster en in samen werking met de plaatselijke orga nisatie zal beoordeeld worden waar en in hoeverre hulp geboden moet worden, waarbij ook alle medewerking der werkgevers zal worden ingeroepen. Ook het Rijk verleende in de finantieele ver zorging zijn volle medewerking en getracht zal worden de gemeente besturen en R.K. Armbesturen een bijdrage te verkrijgen, terwij! dan nog een percentage door de afdeeling moet worden bijeenge bracht, zoodat ook de armsten der armben hierdoor geholpen kun nen worden. Pastoor Schoenmakers meende hier niet achterwege te mogen blijven, alhoewel hij lang geaar zeld heeft om aan de oprichting van deze sociale afdeeling mee te werken. Hij stelt vervolgens het voltallige bestuur aan de aanwe zigen voor en hoopte de volle medewerking van al zijn paro chianen en zeker van de werkge vers te mogen ontvangen, wat in het verleden ook altijd gebleken is. Hij is zeer tevreden over de werk zaamheden en de gemeenschapszin. Dokter Smals dankt allen en speciaal mej. Schellekens voor haar duidelijke uiteenzetting en mej. Lambermont voor hare aan wezigheid en spreekt de wensch uit dat meerdere meisjes zich hiervoor disponibel zullen stellen, waarvan ook zij later in hun eigen gezin kunnen profiteeren, en sluit hierna deze geanimeerde vergade ring. Gilde St. Hubertus. Tet aanvulling van ons be richt in het vorig nummer over het jaarfeest van St. Hu bertus, diene het volgende: Door de Over Deken dhr. J. de Ruiter, werd tijdens de vergadering een bijzondere mededeling gedaan, n.l. dat bericht was ontvangen van Jonkh. Mr. A. Verhij en, No taris te Groningen, dat hij wegens zijn hoge leeftijd en drukke werkzaamheden moest bedanken als Hoofdman van i het Gilde St. Hubertus. Verder zeide hij dat het in de bedoeling lag Dokter H. A. Smals te Loonopzand te ver zoeken deze functie op zich te willen nemen. Het bestuur had inmiddels de voorberei dende werkzaamheden ver richt en tijdens de feestmaal tijd werd de nieuwe Hoofd man, Dokter Smals, met zijn echtgenote en haar zuster in de feestzaal ingehaald, wat natuurlijk met grote geest drift gepaard ging. De Óver Deken richtte woorden van welkom tot de nieuwe Hoofdman en sprak de hoop uit dat deze zich één zou gaan voelen met 't Gilde St. Hubertus. Door één der dames werd Mevrouw Smals een prachtig bouquet bloe men overhandigd. Enigszins van de grote ova tie bekomen, dankte de hoofd man voor de prettige ont vangst en de goede saamho righeid onder het Gilde en kon niet anders doen dan de traditie van het Gilde hoog houden en bij zijn intrede een nieuwe roffeltrom aanbieden, wat natuurlijk zeer werd ge waardeerd. De Over Deken wijdde te vens nog hartelijke woorden aan de familie Verheijen en dankte hen voor de vele ja ren van onderlinge samen werking met het Gilde St. Hubertus. Officieel is bekend ge maakt, dat de Nederlandse verliezen tussen 4 Augustus en 9 October bedragen 209 ge sneuvelden, 628 gewonden en 16 vermisten. OFFICIËLE PUBLICATIE. 25 October 1947. De Directeur van de Distributiekring 251 Waalwijk maakt bekend: NIEUWE REGELING BIJZONDERE ARBEID. Met ingang van de 13e en le periode (24 November 1946- 17 Januari 1947) zullen nieuwe voorschriften in werking treden voor de verstrekking van toeslagkaarten voor bij zondere arbeid. In verband hiermede zijn de formulieren MD. 223-83/84 (naamlijst en vervolgvel) en MD. 223-82 (collectieve aan vraag) vervallen en treden hiervoor in de plaats respec tievelijk de formulieren MD. 293-03/04 en MD. 293-02. Het individuele aanvraagformulier MD. 223-81 blijft gehand- haafd. Voor zover bedrijven of personen reeds door middel van de formulieren MD. 223-83/84 of MD. 223-82 een aanvraag voor de 13e en le periode hebben ingediend, moeten zij zulks opnieuw doen met gebruikmaking van de formulie ren MD 293-03/04 of MD 293- 02. Op de formulieren MD. 293-03/04 mogen uiteraard slechts personen voorkomen, die voor de He en 12e periode een toeslag ontvingen. Indi viduele aanvragers behoevengeen nieuwe aanvraag in te dienen. De formulieren MD. 293-03/04 en MD. 293-02 kunnen in het tijdvak van 29 October tot en met 8 November a.s. op de plaatselijke kantoren (zitdagen) worden afgehaald en moeten aldaar volledig ingevuld wederom worden ingele verd in het tijdvak van 13 tot en met 19 November a.s. Ook nieuwe gevallen, evenals de individuele aanvragers, dienen van de hier gestelde tijdvakken gebruik te maken. Bij de afhaling der nieuwe formulieren zullen de werk gevers een leidraad ontvangen, waarin het voor hen van belang zijnde is vermeld. Bij de inlevering van de aanvra gen dienen de tweede distributie-stamkaarten van alle be trokken arbeiders te worden overgelegd'. De werkgevers en individuele belanghebbenden worden met nadruk aangeraden de hierboven gegeven richtlijnen stipt na te volgen, aangezien anders voor een tijdige uitrei king der toeslagkaarten niet kan worden ingestaan. SLUITING DIENST OP 1 NOVEMBER. In verband met de feestdag van. Allerheiligen zullen de kantoren in de kring op Zaterdag 1 November a.s. gesloten zijn. Op die dag vervalt derhalve de zitting van de afdelin gen „Voorlichting" en „Centrale Kas" te Heusden en te Waalwijk, alsmede de zitting van de afdeling „Handel" te Kaatsheuvel, Vlijmen en Waalwijk. Voor Heusden zal een extra zitdag worden ingelast op Vrijdag 31 October a.s. van 1313015.30 uur. Eventuele voor 1 November reeds gedane oproepingen worden diens volgens naar laatstgenoemde datum verschoven. De detaillisten te Kaatsheuvel, Vlijmen en Waalwijk, wier inlevering op Zaterdag is vastgesteld, behoren zulks thans te doen als volgt: Kaatsheuvel op Woensdag 29 October van 912 uur. Vlijmen op Donderdag 30 October van 912 uur. Waalwijk op Woensdag 29 October van 912 uur.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5