Uit de Provincie Gemeenteraad Waalwijk FEUILLETON In de Gouden Vallei Terry Berry in: Dfc WlfTE ELAND. DE LAATSTE MANOEUVRE VAN DE GAULLE. De verklaring, Maandag ochtend door de Gaulle open baar gemaakt, moet minder worden opgevat als het posi tie nemen van de R.P.T., dan wel als een verlangen om met het.centrum - socialisten en M R.P. samen te werken. Zij keert zien dus niei tegen het bewind RamadierBi- dault, maar wil druk uitoefe- nen op het parlement, om, na wijziging van de kieswet in zake 't verlaten van de even redige vertegenwoordiging, na het aan de orde stellen van grondwetsherziening tot kamerontbinding en dus tot nieuwe algemene verkiezin gen-te komen. De houding, door de Gaul le aangenomen, kan dus be zien worden als een poging, het zwaartepunt van zijn be weging naar het midden te verleggen, teneinde socialis ten en M.R.P. in de nationale coalitie te doen treden, wat haar democratisch karakter zou accentueren. De verklaring komt op het juiste ogenblik, nu de verde re uitpluizing van de verkie zingsuitslag niet alleen de communistische achterstand aantoont, maar ook het vol komen isolement van de com munisten van alle andere partijen, zodat hun hoop op een Volksfrontconcentratie met de socialisten als vrij heid moet worden be schouwd. Aangezien de socialisten indertijd met tegenzin de evenredige vertegenwoordi ging hadden aanvaard en ook bij de M.R.P. een fractie ont staat, die aan het meerder- hcidsstelsel de voorkeur gaat geven, is aanvaarding van de Gaulle's eis zelfs bij de tegen woordige samenstelling der kamer, waarschijnlijk. De totale resultaten der verkiezingen doen langza merhand vermoeden, dat de M.R.P. in veel grotere mate haar positie behoudt, dan het zich verleden week liet aan zien. aldus de Parijse corres pondent van de Maasbode. VARKEN IN BED. De C.C.D. oefent voortdu rend controle uit op het hou den van varkens. Voor 't ver bergen van deze clandestien gehouden diereh, worden soms de zonderlingste plaat sen uitgezocht. Zo werd in Hilvarenbeek onlangs zelfs 'n varken in een bed gevonden, zodat het niet verwonderlijk was, dat de slaapkamer veel op een stal geleek. In vijf gemeenten in Nrd.- Brabant werden in totaal 39 processen-verbaal opgemaakt wegeiüs het clandestien hou den van varkens. 37 Varkens werden in beslag genomen. In Limburg werden 10 var kens in beslag genomen. Een gemeente-ambtenaar te Hilversum hield met collega's 12 varkens voor gezamenlijke rekening. De dieren werden in beslag genomen, evenals 9 varkens in Gelderland. Twee loonslagers, die in één van deze zaken betrokken waren, werden in verzekerde bewa ring gesteld. NIWIN - VERJAARSPAKKETTEN. Het Centraal Bureau Niwin maakt bekend, dat de afleve ring der verjaarspakketten- dozen eerst vanaf 1 Novem ber zal kunnen geschieden. Het publiek kan echter nu reeds aanvragen voor de do zen indienen bij de plaatse lijke Niwin-Comité's. Dit zal stellig bijdragen tot een goe de gang van zaken. DE EERSTE KERSTPAKKETTEN IN INDIë. Luitenant Derks, in de volksmond Jopie genaamd, heeft een paar drukke dagen achter de rug. Hij is namelijk de organisator van het ver voer van de Kerstpakketten van de NIWIN, waarvan de eerste zending op 25 Septem ber met de Kota Inten van de Rotterdamse Lloyd arri veerde. Op Luitenant Derks rust de verantwoordelijkheid van het vervoer van de kade in Tandjong Priok naar de Dienst Welfare in Batavia, die voor de distributie zal zorg dragen. Dat dit geen sinecure is, zal ieder begrijpen, die leest, dat op het bericht ,,De „Kota Inten" is aan met de eerste Kerstpakketten", ieder die even vrij had naar Tand jong Priok liftte om althans een glimp op te vangen van de begeerlijke lading. Onder toezicht van militai ren, die louter en alleen kwa men kijken naar het uitladen van de symbolische handdruk van overzee en de Militaire Politie, die formeel met het toezicht was belast, werden de eerste 40.000 pakketten uit het schip gehaald door een grote kraan. De spanning, toen het net voor de eerste maal in 't ruim verdween, was bijna niet om uit te houden. Allerlei gissin gen werden gemaakt over de inhoud van de pakketten. „Zouden er weer stroopwafe len in zitten? Wat zeg je? Ook een kalender?" Verder gingen de bespiege lingen niet, want binnen een minimum van tijd stond ieder als dol te juichen, toen 't net, volgeladen met de welbeken de kartonnen dozen, te voor schijn kwam. Niet te houden waren de jongens, toen de eerste dozen werden volgela den en met röntgenologische blikken probeerden zij door de dozen heen te zien. De organisatie klopte als een bus. Stagnatie kwam niet voor. Onder controle van de M.P. gingen de pakketten, bij de loodsen aangekomen, over de lopende band naar binnen en dat was voorlopig alles wat het publiek te zien kreeg. De eerste zendingen etiketten zijn ook reeds in Batavia aan gekomen. GIFTEN H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft een gift van 20.000 ter beschik king gesteld van 'de NIWIN voor haar Kerstpakketten-ac tie. Bovendien schonk de Ko ningin een gift van 50.000 voor de hospitaalzorg in In- dië, vooral bestemd voor de aankoop van materialen voor radio-installaties en voor de arbeidstherapie in de hospi talen c.q. huisvlijtartikelen in het algemeen. 1 VOOR DE SLACHTOFFERS VAN HET VERZET. Stichting '40'45 in Noord-Brabant. De afgevaardigden van de veertien districten van de Stichting 19401945 district Noord-Brabant, kwamen Za terdagmiddag in het raadhuis te Tilburg in buitengewone zitting bijeen ter installatie van prof. dr. J. de Quay, de commissaris van de Koningin als ere-voorzitter, en van het comité van aanbeveling, be staande uit minister Giclcn, de burgemeesters van Eind hoven, Tilburg en Den Bosch en het Tweede Kamerlid dr. C. Mol uit Ettcn. ST. CATHARINA-KERK TE EINDHOVEN HERSTELD Op het Christus Konings feest kon de St. Catharina- kerk te Eindhoven, een neo- gothisch monument van Ed. Cuypers, dat op 6 December 1942 en in September 1944 door bombardementen zo zwaar werd getroffen dat er aanvankelijk geen herstel mo gelijk scheen, na veel restau ratiewerk en herbouw weer in volle luister in gebruik worden genomen. Des morgens droeg Deken Heezemans een Hoogmis ojX waaronder hét bekende koor der St. Joseph zangertjes uit Helmond o.l.v. Th. Driessen de 5-stemmige Mis Super Bc- nedicta van Adr. Willaert zong. Organist was de heer Houet. Onder het plechtig Lof des middags heeft de deken war me dank gebracht aan de pa rochianen, die deze dag nog een bedrag van 20.000. schonken, nadat reeds 35.000 in het herstelfonds was ge stort en de St. Vincentius vereniging, die de glas-in- lood ramen van Charles Eyck schonk, welke de lichtgang sieren achter het hoogaltaar en het geheel herbouwde priesterkoor. Een indrukwekkende pro cessie en Te Deum besloten de plechtigheid. Openbare vergadering op Don derdag 30 October 1947 te 20 uur. ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststellen notulen vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot openstelling van een gedeelte van de Winter dijk voor verkeer met wagens en andere voertuigen. (Prae-advies nr. 85). 4. Voorstel tot vervroegde be ëindiging van de met J. G. M. van Kaam te 's-Hertogenbosch geslo ten overeenkomst inzake uitgifte in erfpacht van een terrein aan dc Oosterhavenkade (prae-advies nr. 86). 5. Voorstel tot het aanvragen van een aanvullend rijksvoorschot voor het aanbrengen van verbe teringen aan blok II van 40 arbei derswoningen. (prae-advies nr. 87) 6. Voorstel tot het nemen van een besluit, bedoeld in artikel 36, 4e lid der woningwet. (Verkla ring, dat vaststelling nieuw uit breidingsplan in voorbereiding is), (prae-advies nr. 89). 7. Voorstel tot wijziging der begroting 1947. 8. Voorstel inzake medewer king ingevolge artikel 72 der L.O. wet 1920 voor aanschaffing van kachels voor bijzondere lagere scholen. 9. Benoeming lid der commis sie tot wering van schoolverzuim ter voorziening in de vacature, ontstaan door de ontslagaanvrage van J. Wilzing. /an de raad /an het we- 10. Benoeming lid der commis sie van toezicht op het L.O. ter voorziening in de vacature, ont staan door de ontslagaanvrage van J. Wilzing. 11. Voorlopige vaststelling ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1946 en goedkeuring rekeningen j der burgerlijke armbesturen over dat jaar. Prae-advies Nr. 85. Opheffing verkeersafsluiting Winterdijk. Het blijkt noodzakelijk, voorzie ningen te treffen tot opheffing van de moeilijkheden, welke met be trekking tot aan- en afvoer van materialen en producten worden ondervonden door enige bedrijven, gelegen aan de Winterdijk tussen de haven en de Poststraat. Deze aan- en afvoer vond tot dusver plaats via de Poststraat, doch wegens de toegenomen be tekenis van die bedrijven enerzijds en de grotere afmetingen der mo derne vervoermiddelen anderzijds is deze toestand allengs onbevre digend geworden. Vooral de ge ringe breedte van de Poststraat, tengevolge waarvan beschadigin gen van gebouwen en voertuigen optraden, is oorzaak dat naar een betere toegangsgelegenheid moest worden omgezien. Verbetering zou kunnen worden verkregen wanneer het vervoer zou kunnen geschieden over de Winterdijk vanaf de havenkade in plaats van door de Poststraat. Aangezien de Winterdijk voor rij- verkeer met wagens en dergelijke voertuigen is afgesloten, zal de be oogde verbetering s! chis kunnen worden tot stand g bracht door opheffing van die akluiting voor zover het vorenomrhreven ge deelte van de Wintèdijk betreft. In verband met dj omstandig heid, dat dit gedeelte uan de Win terdijk in beheer en Uderhoud is bij de gemeente, kan de voorgeno men openstelling voof1 het verkeer zonder nadere forn^liteiten ge schieden bij besluit krachtens artikel 7 gen verkeersreglement Prae-advies f r. 86. Vervroegde beëindig ng erfpacht. Bij uw besluit vai 29 Mei j.l. werd aan J. G. M van Kaam, handelaar in bouwi aterialen te 's-Hertogenbosch, ee terrein aan de Ooster-havenkadi ter opper vlakte van ongeveer 1350 M2, in erfpacht gegeven, z ïlks met in gang van 1 Juli 19' 7 tegen een erfpachtcanon van 15.62 per jaar. Dc heer van Kaa: heeft thans medegedeeld dat zijn plan om op dat terrein een boi vmat'/'ialen- handel te stichten. )or onvoor ziene omstandighede geen door gang heeft kunnen v den. In ver band hiermede heeft lij verzocht, de erfpachtsoverei comst ver vroegd te tfiogen hei digen, zulks op zo kort mogelijk termijn. Hoewel krachtens voorwaar den der erfpacht! /ereenkomst vervroegde beëindigt slechts kan plaats vinden met ïachtneming van een opzegtermi van 1 jaar, achten wij termen inwezig om voor dit geval af wij ig van deze voorwaarde toe te tan. Belang hebbende heeft n.l. )g geen ge bruik van het betri ende terrein gemaakt, zodat di onmiddellijk voor andere doelein n bruikbaar is. Op grond van hi vorenstaan de en gezien de oms ndigheid dat de noodzaak tot v vroegde be ëindiging der overeet omst geacht kan worden buiten s tuld van be trokkene te zijn on aan, stellen wij U voor de opz termijn van 1 jaar terug te hrenc 1 tot H jaar en mitsdien de heer* n Kaam van de erfpacht te onth fen met in gang van 1 April 18. Prae-advies 87. Aanvullend rijksvo schot voor verbeteringen bid 'II Gem. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 18; Een minuut lang sprak zij niet. Haar gelaat werd veel zachter van uitdrukking en strelend legde ze hem de hand op 't voorhoofd, Je méént dat- je mij liefhebt, Malcolm! Maar het zou geen blij vend gevoelen zijn! Geloof mij, ik ben niet geschikt, om je vrouw te worden. We behoren eenmaal tot een verschillende wereld. Zodra je mij naast je moeder en je nicht je Francis zag, zou je teleurge steld zijn! Alan heeft mij gisteren het een en ander van je moeder en je nichtje verteld. Neen, we moeten elkaar vaarwel zeggen en ieder onze eigen weg gaan. Als je niet met mij mee wilt, dan zal ik om je terugkomen. Wel, neen! Je zult mij ver geten! En wie weet hoe gauw al. Ik zal je nooit vergeten, be tuigde hij met grote nadruk. Ik zal er mij nu wel in moeten schik ken, je hier te laten, want wij moeten naar huis gaan. Zowel Moeder als Grootvader waren er erg op tegen, dat ik gingen de enige manier, waarop ik eindelük nog permissie kreeg, was, dat ik beloofde binnen het jaar terug te zijn. Door mijn ziekte hebben we ons onmogelijk aan die belofte kunnen houden, en, mijns inziens, zou het nu niet veel verschil ma ken, of we een paar weken later gingen. Maar Alan staat er een maal op, dat we zo gauw moge lijk vertrekken. Maar ik kom te rug, Nan, ik kom terug. Ja, ik zie het wel, je trekt het in twijfel, je denkt natuurlijk, dat ik je ver geten zal. Maar ik zal je bewij zen. dat je je daarin toch vergist. Ik zal terugkeren met een'hart evenzeer overvloeiende van liefde v jor jou, als nu! Dan zai je mij toch Wel geloven en naar mij iuisleren, Nan? Ja, als je terugkeert, zal ik naar je luisteren", En beloof je mij dan, dat je een jaar en een dag op mij wach ten zult? Als ik niet terug ben, dan zal je vrij zijn! Nan zei niets. Ze had zich wat van hem afgewend en tuurde uit het venster. Bedenk wel, dat er geen band bestaat tussen ons. We zijn beiden geheel vrij, maar als je het dan zo graag hebt, dan zal ik een jaar en een dag op je wachten... maar het zal vergeefs zijn, Mal colm! HOOFDSTUK IX. De cantine was die avond vol ler dan ooit en de bezoekers wa ren nog ééns zo luidruchtig. De aandelen van die bewuste mijn aan de Koninginne-rivier stegen met verwonderlijke snelheid; dus waren ze allen in opgewekte stem ming en er werd eens een glaasje ext^a nedronken. Het lawaai drong door in de kamer, waar Nan, met koortsachtige haast, bij het lamp licht zat te naaien, met Malcolm naast zich. Alan zat tegenover haar en of het nu kwam van het j leven alleen, althans hij kon zijn i nedachten niet beDalen bij het i boek. dat hii onderhanden had. Intussen sloeq hij haar voort durend gade. Hoe kon zij daar nu zo kalm zitten luisteren naar Mal colm's hofmakerij, zij, die innig- terneergeslagen en berouwvol had moeten zijn over haar zonde! Be zat ze dan geen geweten; geen schaamtegevoel? Als ze nu ge schreid had, of ze had een beroep gedaan op zijn vergevensgezind heid, dan zou hij daar best voor te vinden zijn geweest! Het kwam maar heel zelden voor, dat of Alan, of Malcolm, uitgingen na de avondmaaltijd. Het gezelschap, dat in de cantine bij eenkwam viel nu niet zo bijzon der in hun smaak; en, ofschoon Alan, meer uit nieuwsgierigheid, wel eens een paar malen naar binnen gegaan was, had hij tot nog toe toch liever met Nan zit ten praten, of had hij haar voor gelezen, terwijl zij handwerkte. Die avond was hij echter zeer rusteloos. Hij mengde zich niet in het gesprek, maar zat in zijn boek te bladeren en snauwde Malcolm af, toen die een paar malen wat zei van z'n stilzwijgen. Na een uur stond hij op, vulde zijn pijp, nam zijn hoed en ging naar de deur. Waar ga je heen, Alan? vroeg Malcolm. Uit. Ik kan dat lawaai niet verdragen! Wat scheelt hem toch? Ik heb hem nog" nooit zo nors gezien en dat nog wel op onze laatste avond! Zijn jullie dan besloten om morgen te gaan? Alan wil het eenmaal. Hij heeft van allerlei schikkingen ge maakt voor ons vertrek; hij heeft vanmiddag een paar paarden ge kocht en nu de ingenieur, wiens plaats hij zo lang heeft ingenomen, beter'is, kan hii ook gaan. Maar hij lijkt me niet bijzonder ooge- wekt in het vooruitzicht. Toch had hij voor het laatst niet zo on aangenaam moeten zijn! Jullie hebt toch niet gekibbeld, zeg, Nan? Waarover zouden wl] nu kibbelen? Ik weet niet; maar misschien Hij is niet ingenomen met ons engagement, zie je! Ons wat? —Nu mijn engagement dan, als je dat liever hebt! Ik was al bang. dat hij er jou over onder houden had; zich verplicht had gevoeld, je onder het oog te bren gen, wat een lichtvaardig trouwe loos mens ik was, enz. —Neen, daar heeft hij niets van gezegd. Dan begrijp ik niet, wat hem zo onaangenaam heeft gemaakt! Ik had nog al zo gehoopt, dat je niets dan prettige herinneringen zoudt hebben aan dezen avond en nu heeft zijn slecht humeur die be dorven! Aan jou zal ik tenminste niets dan aangename herinnerin gen hebben! Ondanks al de last, die ik je bezorgde? Het is mij nooit teveel moei te geweest! Terwijl Nan dit zei, laq er een droevige uitdrukking op haar ge laat. Zo lang Alan er was, had zij haar best gedaan om te praten en te lachen en vrolijk te lijken, maar nu hij weg was, zag zij geen reden meer om haar gevoe lens geweld aan te doen en dacht ze: Volgde hij maar het voor beeld van zijn neef en liet hij mij alleen. Eindelijk werd zij wanhopend, vouwde haar werk op en zei: Nu moet ik je verlaten, Malcolm; ik heb nog een paar dingen in het warenhuis te doen. Hè, hoe jammer. —Ja, maar ik moet nog een paar afrekeningen maken en wat artikelen wegbrengen. Haar hoofd deed haar pijn en, o, ze verlangde zo naar rust! Ze had zichzelve nu eenmaal gezwo ren dat ze het gestolen geld tot de laatste stuiver zou terugleggen en er was maar één manier, waar op ze dit gedaan kon krijgen; die zou ze dan ook tpepassen. Maar daar; was het nu nog geen tijd voor en langzaam kropen de uren om. Zodra zij had gehoord, dat Malcoln ook uit was, haalde ze de gordel en het geld te voor schijn en nadat zij zich toen op haar kamer had opgesloten, telde ze dit zorgvuldig uit. Het was precies twee honderd en dertig pond, dus zeventig onder de ge stolen som. Toen ging ze op haar bed zitten en wachtte. Haar ge dachten gingen terug naar de an dere nachtwaken, die zij hier in deze kamer gehouden had; ook lange uren vol spanning, toen zij met Alan bij Malcolm gewaakt had en ze hun zorgen gedeeld hadden. De volgende morgen zouden Alan en Malcolm weg zijn en de maand die achter haar lag zou enkel een herinnering wezen. Ze trachtte zich al wijs te maken dat ze daar blij om was; dat ze met genoegen tot haar oude levens wijze zou terugkeren. Ze was hier immers tevoren gelukkig in ge weest. Waarom zou die haar dan nu ook niet meer voldoen? Sinds Malcolm beter was, had Nan weer haar oude kamer, ter wijl de neven de kleinere kamer hadden, die grensde aan het wa renhuis en waar haar vader sliep als hij thuis was. (Wordt vervolgd). Woningbclijf. De woningen vai het Gem. Woningbt ijf, (St. An- toniusstraat nrs. 5 -95 en St. Crispijnstraat nrs. I—40) zijn voorzien van keuk met platte daken, welke met n tiek zijn ge dekt. Aan de ond< ijde is geen plafond aangebrach :odat de on derkant van de dyloer in het bijna over- iverfd. Vol- Gemeente- Iructie af te gezicht komt. Deze al in de woningen gens de Directeur werken is deze col keuren. De waterdJpen conden- blok II van Jijde van het ^an de verf- van tijd af- en lang een t>r de beiwo- Ge- aan de.on- lan te bren- ruimtc tus- [ejfclafond kan tan poreus leraarad op inbegrepen electriciën, bningen van seren tegen 'de ond dak, tengevolge waj laag in een minirau bladdert. Dit is al bron van ergernis ners. De enig afdoenJoplossing is aldus de Direifir van meentewerken derzijde een plafon gen, waarbij tevens sen dakvloer en pllnd geventi leerd moet wordejioor enkele voegopeningen. Hi worden gemaakt board. De kosten wori 75.— per wo die van - metselaar zodat deze voor 411 het blok zullen kc n op pl.m. 3000.-. Op ons verzoek erleende de Minister van wei >pbouw en volkshuisvesting t( emming tot het uitvoeren deze: erbeteringen na 31 October a.s. zegde steun üit 's Rijks kas tof Wij stellen U v< 1Het nodige iet beschik baar te stellen voo :t vorenom- schreven doel, mits >or het Rijk een jaarlijkse biidr: als onder 2 bedoeld wordt toei :gd; 2. Aan te vrad en te aan vaarden een jaar se bijdrage van het Rijk in dj berekenen annuiteit van het H enbedrag. Wij stellen voo een aanvul lend rijksvoorschoti 1 te vragen, omdat het Wonir riif het be drag der kosten elden, aan wezig in reserveren, kan fi nancieren. - Ik scheer me nog snel even extra glad met Philips „PHILlSHAVE" - zegt Staalbaard, als hij een belangrijke afspraak heeft. - Alleen de steker in het stopcontact en terwijl ik rustig zitten blijf, vliegt mijn baard er af. Laat Uw .han delaar U eens demonstreren hoe makkelijk inderdaad het droogscheren is met N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND. EINDHOVEN Prae-advies Nr. 89. Voorbereiding vaststelling uitbreidingsplan. Om de hieronder vermelde re denen is het gewenst, dat dit door Uw raad wordt bepaald en wel door het nemen van een z.g. voor- bereidingsbesluit, als bedoeld in artikel 36, 4e lid, der Woning wet. Dit heeft namelijk tot gevolg, dat ons College dan ingevolge art. 6. 5e lid, der genoemde wet de bevoegdheid heeft om een bouw plan aan het in voorbereiding zijn de ontwerp van het uitbreidings plan te toetsen, waarna een bouw vergunning door ons slechts kan worden verleend, indien het bouw plan niet strijdt met het ontwerp van het plan van uitbreiding. In andere gevallen moet de beslis sing omtrent het bouwplan, indien er overigens geen grond is om de vergunning te weigeren, door ons worden aangehouden totdat de be slissing over het uitbreidingsplan onherroepelijk is geworden of het besluit van artikel 36, 4e lid, is vervallen. Vanzelfsprekend is een en an der van veel belang te achten. Het toetsen van ingediende bouw plannen aan het ontwerp van het herziene uitbreidingsplan zal door ons geschieden met grote omzich tigheid en wel zo nodig in samen werking met de ontwerpers van dat plan, doch anderzijds ligt het in onze bedoeling de particuliere bouwers geen onnodige last te ver oorzaken. ELSHOUT. Feestvergadering „Onze Lieve Vrouwe Schuts". De toespraak van de secre taris luidde als volgt: Jubilerende voorzitter, ge achte bestuursleden. „Onze Lieve Vrouwe Schuts", is een mooie naam. Een naam waar we allen trots op kun nen zijn. Daarvan zijn we al len lid, maar onze voorzitter heeft het recht dit thans 25 jaren te zijn, waarvan 15 jaar lang als voorzitter. De gilde dateerde reeds vanaf het beginder 18e eeuw. De vogel van de schutsboom dateerde zelfs van het jaartal 17.89. Van het einde der 18e eeuw tot aan het begin der 19e eeuw, was deze gilde non- actief. Omstreeks 1920 kvyam er weer enige opleving in de slapende vereniging. De ju bilerende voorzitter kwam in 1920 onze gelederen verster ken. Nog.ging er toen van de bestaande gilde niet veel uit. De mening vatte post dat er iets niet in de haak was. Dies werd er in een algemene le denvergadering besloten om van het café van Hoorn, waar destijds de Gilde thuis was, te verhuizen naar Jan Klerks. Dit was omstreeks 1931. De schutsboom werd overgehaald en veel stof is hierover opge waaid. Van de tien leden die toen het Gilde telde bleven er negen onze Gilde trouw. Hierqit werd een nieuw be stuur gekozen, waarvan Jan v. d. Wiel tot voorzitter werd uitverkozen. Maar met de vereniging was het toen ho peloos. Onze rechtmatige ei gendommen werden betwist of vernield. Een tweede Gil de had zich gevormd, maar Jan bleef getrouw aan zijn eigen Schutse. Hij reisde over al heen om steun te vinden voor zijn geliefde Schutse. In Waalwijk klopte hij aan, maar alles tevergeefs. Ook 't plaat sen van de schutsboom onder vond veel tegenwerking, maar Jan bleef doorzwoegen. En niet zonder succes. Ons ere lid de Weled. heer Sprengers en wijlen de heer Jan Klerks sloten hun hulp aan bij het moedige werken van onze voorzitter, en zie, die schuts boom werd .geplaatst. Ons ledental kon uitgroei en tot 26 leden. Zo kon het gebeuren dat de Langstraatse Schutterbond twee „Onze Lie ve Vrouwe Schutsen" telden. Jan heeft hen betwist dat zij niet de echte Lieve Vrouwe Schutse was, maar de onze. Jan hield koppig vol; hij kon het grote onrecht niet ver kroppen. Er werd naar nieu we middelen gezocht om on ze eigendommen terug te krij gen. De heren van Rijkevorsel, van Landschot en Hugenpot kwamen onze oude Gilde te hulp. Dit gaf aanstonds een flinke opleving te aanschou wen. Vele dagen werd er ge confereerd met deze heren en geen dag ging voorbij of Jan trok naar het clublokaal van thans. Mede door dit taaie volhouden had Jan succes. Alle bezittingen- kreeg men terug en de andere Schutse ging te gronde. Hierna leefde de Schutse weer op en een bloeiend tijdperk brak aan. Een nationaal concours werd met groot succes gehouden. Toen eerst werd overgegaan tot het aanschaffen van een prijzenkast en ander mate riaal. De lauweren die wer den geoogst waren groot. Een fraaie wisselbeker werd ge wonnen door 3 maal de 1ste prijs te winnen. In deze perio de ontvielen ons de heren Jan Klerks als lid en de heer Sprengers als ere-lid. Daarna kwam de oorlog, wqardoor de Schutse weer stil kwam te liggen, maar zo stil kon het niet zijn, of Jan wist zijn Gildebroeders toch bijeen te houden. We kwa men vrij, maar Jan was een gebroken man. Twee goede leden ontvielen ons. En of dit nog niet genoeg voor hem was, trof hem nog de slag dat zijn vrouw, met wie hij lief en leed van onze club deelde, hem nog ontviel. Dit was wel de zwaarste slag die hem kon treffen. Maar ook dit kwam hij weer te boven; er werd wederom hard gewerkt. Een nieuwe schutsboom verrees, er kwamen geweren en de vereniging bloeide weer. Zo kwam het jaar 1946 waarin Jan zijn 25-jarig ju bileum als lid vierde. Besloten werd hem op zijn .vragen een groepsfoto te schenken. Thans was men zo ver dat men in deze feestver gadering de foto kon aanbie den. Spreker wenste de jubi laris nog vele jaren voor de O. L. Vrouwe Schutse. Hierna werd uit volle borst door alle aanwezigen het „lang zal hij leven" gezongen. HEUSDEN. Donderdag j.l. speelde het le vijftal der biljartvereniging K.O.T. haar return wedstrijd te Elshout tegen E.E.B.C. met de volgende uitslag: K.O.T. L. Verheij 50 P. Timmermans 72 A. Smits 100 J. de Moor 84 A. Laros 95 Totaal 401 E.E.B.C. L. Kuipers H. Brok Fr. Spierings H. Pullens Th. v. d. Besselaar 100 100 80 100 100 Totaal 480 Verschil' 79 pnt. ten voor dele van E.E.B.C.; hoogste se rie A. Smits 25. A.s. Donderdag speelt het 2e vijftal een wedstrijd tegen het 2e vijftal van E.E.B.C. in café Nooten. Maandag 27 Oct. begint de onderlinge competitie van de kring Heusden; er wordt ge speeld in A- en B-klasse; in klasse A komen uit K.O.T. 1 en II, D.E.S. en Stoottroepen uit Heusden, N.V. I uit Herpt en D.V.K. uit Haarsteeg. In klasse B spelen K.O.T. 3 en K.O.T. 4, N.V. 2, D.V.K. 2 en D.V.K. 3. Donderdag speelde de damclub V.D. haar 3e com petitiewedstrijd voor de hoofd klasse Ned. Dambond en wel tegen Philips damclub te Eindhoven; ook nu kon V.D. de stand niet voor zich doen 5) „Wij moeten eerst een boot zien te vinden", zei Terry, toer» de broers aan de haven waren gekomen, „zou dat niet iets zijn?" en Terry wees op een grote sto mer, waarin kisten werden gela den. „Neen, dat is niets", zei Bcrry. „daar staat Amsterdam op. Dat betekent, dat die schuit naar Am sterdam gaat". Maar er lagen nog meer boten. Eén daarvan heette de „Vancouver". „Dat klinkt niet slecht", zei Berry, „laten wij dien meneer eens vragen, waar deze boot heengaat". „Kunt U mij ook zeggen, me neer", vroeg Terry aan een ge weldige zeeman, „of er dezer da gen een boot naar Canada ver trekt" „Over twee uur vertrekt dit schip", zei dé zeeman, „probeer maar of er nog een plaatsje is". „Dat is een goed idéé, zei Ber ry, „dank U vriendelijk". En de beren liepen de loopplank op. „Is dat even een bof?" riep Ter ry, terwijl hij zijn broer geestdrif tig op de schouder klopte. „Als ze maar niet zo heel erg schieten in Canada", zei Berrv benepen. omslaan, daar zij wederom verloor met 137. Philips V.D. 1 J. MulderA. de Graag 0-2 C. KappenolC. Schaap 1-1 A. C. v. AartA. Nieuw koop 1-1 J. KosterC. de Joode 1-1 H. Witbrink—B. Klerks 2-0 H. SnijdersA. de Rooij 2-0 R. v. BoomenC. Bax 2-0 G. der Kinderen W. van Wijk 1-1 N. BastiaanJ. de Graag 1-1 J. HaaijerG. Jonker 2-0 HAARSTEEG. Toneeluitvoering. Zondagavond had in café Kooien een uitvoering plaats van het dramatisch spel in 6 bedrijven ,,'t Biechtgeheim", voor het voetlicht gebracht door het beroepsgezelschap „De Haghespelers". Met een meer dan schitterend spel wisten de acteurs en actrices het ontroerende en werkelijk aangrijpende van de gegeven stof voor een stampvolle zaal en aandachtig publiek te doen leven. Daar alle toneelisten zonder ook maar het gering ste vlekje hun rol vertolkten, heeft het geen zin om van voorkeur te doen blijken. De enkele onwaarschijnlijkheden die het stuk zelf aankleven, vergeven wij gaarne terwille van de sterke dramatiek, maar vooral van de nobele en door en door katholieke strek king. Hier speelden mensen met grote liefde en algehele overgeving aan hun „vak" en het ware te wensen dat er wat vaker een dergelijke avond kon gegeven worden tussen het goedbedoelde, maar niet lang altijd kunstzinnig verantwoord amateurswerk. Het prima gezelschap „De Haghespelers" zal in Haar steeg steeds welkom zijn, dat werd gegarandeerd door de betoonde instemming van het publiek na elk bedrijf, waar van het applaus na het laat ste bedrijf haast van geen op houden wist. Inbraak. Vorige week kwam winke lier F. v. d. Loo tot de min der onaangename ontdekking dat hij des nachts ongenood bezoek had gekregen in zijn winkel, waarvan een grote ruit vakkundig was uitge sneden. Er werden goederen vermist. De politie stelt een onderzoek in. Voetballen. Haarsteeg 2 deelde met Baardwijk de zes gemaakte doelpunten van deze wed strijd, terwijl Haarsteeg 3 te gen Raamsdonk een 90 zege bevocht. Het eerste elftal had rust. Ontwikkelingsavond. Dinsdagavond zal in 't Pa rochiehuis in het kader van de Debatingclub een spreek beurt vervuld worden over 't actuele onderwerp: Onze sol daten in Indië, een en ander met lichtbeelden op te luis teren. Vele belangstellenden worden verwacht. Gelegen heid tot gedachtenwisseling. Inleider is de Weleerw. heer Michielsen, kapelaan. VLIJMEN. Biljart-competitie Vlijmen-Nieuwkuijk. Derde ronde. Groep A: Poedelvrees 1 542 3,61 29 Oefening Baart Kunst 1 371 2,47 22 Oefening en Vermaak 1 389 2,59 16 Ons Genoegen 1 343 2,29 19 Groep B: Geen Verschil 2 167 1.78 10 Ons Genoegen 2 261 1,74 13 Oefening en Vermaak 2 149 0,99 9 Poedelvrees 2 235 1,56 10 Hoogste serie Berthus Ore- mans 29, Poedelvrees 1. Stand na de derde ronde: Groep A: Poedelvrees 1 3 3 1371 29 6 Nooit Volleerd 1 2 2 985 30 4 Oefening en Vermaak 1 3 2 1105 17 4 Geen Verschil 1 2 1 903 21 2 Ons Genoegen 1 3 0 1009 19 0 Oefening Baart Kunst 1 3 0 940 22 0 Groep B: Geen Verschil 2 2 "2 581 13 4 Ons Genoegen 2 2 1 505 13 2 Poedelvrees 2 2 1 471 10 2 Nooit Volleerd 2 1 1 420 17 2 Poedelvrees 3 2 1 388 9 2 Oefening Baart Kunst 2 2 1 341 11 2 Oefening en Vermaak 2 2 0 375 9 0 Ons Genoegen 3 1 0 168 11 0 Stuur zo gauw mogelijk de uitslagen in en U blijft op de hoogte van de stand van deze competitie.. Bestuur, werkt al le mede. RAAMSDONK. Hulpkeurmeester in de kring Raamsdonk. Met ingang van 1 Oct. 1947 werd benoemd tot hulpkeur meester van vee en vlees, in de kring Raamsdonk, de heer J. v. d. Sande, wonende te Raamsdonksveer. RAAMSDONKSVEER. Damnieuws D.G.V. Zo wij reeds eerder meld den moest D.G.V. wederom naar Dongen en speelde daar tegen D.D.V.. De noot was hard, maar hij werd goed ge kraakt, al zag het er in het begin niet naar uit. De voorzitter van D.D.V. opende deze avond mét har telijke woorden. Op sportieve wijze wees spreker er op dat het voor D.D.V. niet mee zou vallen, maar allen hadden er veel zin in en zouden hun huid zo duur mogelijk trachten te verkopen. Inderdaad, als er ongeveer een uur gespeeld is, moet bord 8 de strijd staken en het wordt 2—0 voor DDV. Tien minuten later geeft bord 5 ook maar op, dus 40 voor de gastheren; alles gaat rus tig voort, want de stand kan 42 worden, maarbord 10 is overspeeld en moet zich tevreden stellen met remise, 11. Hoe is de stand, Mieke? wordt er geroepen. 51 in 't voordeel van Dongen! Dit gaf aanleiding om alles op alles te zetten en dit is werkelijk de climax. De bordjes worden verhangen en bord 9 wint, 53, gevolgd door bord 2, 55; bord 4 blijft ook niet achter en pikt ook 2 'punten en het wordt 57 in 't voor deel van de onzen. Bord 6 wint ook zijn partij, 5—9 en bord 7 deelt zijn punten 6-10, terwijl bord 3 ook nog een duit in het zakje doet, 612. Tot slot zorgt bord 1 voor de wedstrijd-winst en daarmee eindigt deze dam-meting met 614 in het voordeel van DGV. Hiermede heeft D.G.V. laten zien dat zij toch ook kan dammen. Het begin is er. We zijn er nog niet, maar.we komen er wel. Volgende week tegen DVO uit Oosterhout; deze wedstrijd wordt gespeeld in café H. Boe laars alhier. Aanvang 19.30 uur. De punten werden be haald als volgt: D.D.V. D.G.V. C. WiesjeH. Blom 02 A. DirkensJ. Steigenga 02 S. Veregge—J. Overgauw 0—2 J. in 't Groen J. C. Schott 0—2 Jan in 't Groen C. v. Strien 20 G. de BoerG. v. Erk 02 C. MertensG. v. Beek 11 A. SneldersTom Zwets 20 J. v. Tilburg W. Hendrikx 02 J. RekkersJac. Dirven 11 614 De onderlinge damcom- petitie werd ook weer voort gezet. H. Blom won van W. Hen drikx; J. C. Schott remise met G. van Beek; G. van Erk speelde en won van Jac. Dir ven. Twee afgebroken partij en werden uitgespeeld: G. v. ErkW. Hendrikx 1I H. BlomJ. Steigenga 11

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2