uiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING RUWE HAMDEM tfo. 87 Donderdag 30 October 1947 VERZORG UW HUID! ZONDAGSRIJDEN NIET STRAFBAAR? Principiële uitspraak door Gron. kantonrechter. ,,Het auto- of motorrijverbod op Zondag is niet wetsgeldig", aldus het oordeel van de Groningse kan tonrechter bij de uitspraak in het principiële rechtsgeding dienaan gaande, hetwelk door mr. N. J. Polak was uitgelokt. Op 10 Oct. j.l. had de ambte naar van het Openbaar Ministe rie de overtreding van het rijver bod op Zondag strafbaar geacht en 6.— boete geëist. Mr. Polak was echter van oordeel, dat vrij spraak moest volgen. Immers, men krijgt pas een rijvergunning, wan neer men o.m. verklaart niet op Zondag te zullen rijden. Dit is dus een voorwaarde en de niet inachtneming van 'n voor waarde is bij de wet niet straf baar. Voorts moect een aanzien lijk bedrag aan wegenbelasting worden betaald over een vol jaar waardoor men dus het recht krijgt een vol jaar te rijden. Spr. had zijn belasting over een heel jaar betaald en meent dus ook het recht te hebben een jaar lang te1 rijden. De kantonrechter stelde mr. Po lak in het gelijk en ontsloeg hem van rechtsvervolging. In aansluiting hieraan dient op gemerkt dat de zaak hiermede nog niet uit is, daar het in de bedoe ling ligt, een uitspraak in hoogste instantie uit te lokken. Van overheidswege zijn dan ook naar wij vernemen, nog geen bij zondere maatregelen in overwe ging en wat de automobilisten wel het meest interesseert het rijverbod op Zondaq wordt voor- Iotvo non van kracht geoordeeld. HET CONGRES VAN K.V.P. Prof. Romme behandelt het „waarom" der partij politiek. Zaterdag en Zondag waren van heinde en ver de verte genwoordigers van de K.V.P. in Utrecht bijeengekomen om een wapenschouw te houden van de politiek georganiseerde katholieken. Ook de katholieke ministers en vele vooraanstaande figu ren uit den lgnde waren hier bij tegenwoordig. Voorzitter Andriessen sprak de openings rede uit, waarna de secretaris een verslag gaf van de ont wikkeling en de werkzaam heden der K.V.P. sinds haar oprichting. Hierna hield de voorzitter zijn Congresrede. Hij wees op hetgeen de partij gepresteerd had en wat er nog gedaan moest worden. De sectie-bijeenkoms+en oo Za terdagmiddag, Zaterdagavond en Zondagmorgen waren ge wijd aan de bestudering van grote, actuele problemen. Er werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot discussie en de conclusies werden vastgelegd en aan het partijbestuur overhandigd. In de tweede plenaire zit ting van Zondagmiddag hield Prof. Romme een magistrale rede over het beleid dat de fractie in het afgelopen jaar in het parlement, gevoerd had. Gezien de uitgebreidheid van zijn stof beperkte hii zich ech ter tot het „waarom". Hij snrak over de steun die men verleend had aan het ka binet Beel en uitte zijn grote bewondering voor de werk kracht die van de Min. Pre sident uitging, hetgeen met een luid applaus werd onder streept. Hij ging na welke punten voor het urgenrieoro- gramma in het regeringspro gram verwezenlijkt waren. Er mochten fouten gemaakt zijn, het samengaan met de Partij van de Arbeid diende men niet als een fout te zien; hij kon een ruimere samenwer- j king slechts toejuichen. Met betrekking tot de Indië-poli- tiek zeide Prof. Romme, dat er véél in deze kwestie was KORTE BERICHTEN. Het wetsontwerp tot alge-* hele herziening van M.O. en V.Ii.O. is bijna gereed en zai spoedig worden ingediend, zo deelt minister Gielen mede in de Memorie van Antwoord op de wetsontwerpen tot wijzi ging en aanvulling der H. O.- en M. O.-wet. Het gehele systeem van subsidiëring van de gemeen ten door het Rijk zal in het nieuwe wetsontwerp worden geregeld. Generaal De Gaulle, die bij de jongste Franse ge meente-verkiezingen groot succes heeft geboekt, heeft een verklaring uitgegeven', waarin hij onmiddellijke ont binding van het Franse par lement en nieuwe algemene verkiezingen verlangt. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat er tus sen het ministerie van O. K. en W. en de vertegenwoordi gers van de organisaties van leraren in beginsel overeen stemming is bereikt over een regeling van de rechtspositie van de leraren bij het mid delbaar en voorbereidend Ho ger Onderwijs. Deze regeling zal echter nog in de minister raad moeten worden bespro ken. Alles wijst er op dat Mi- kolajcyk, de gevluchte leider der Poolse boerenpartij, naar Engeiand zal uitwijken. Zulks niet alleen, omdat zijn gezin nog steeds daar vertoeft, maar ook kan het blijken uit de verklaring der Britse rege ring, dat Mikolajczyk in En geland welkom is en hem daar asyl zal worden ver leend. Na Roemenië en Bulgarije komt Polen aan de beurt om de tegenstanders uit de weg te ruimen. Deze schijnt bij- gevlucht. Uit bevoegde bron ver nemen wij dat het vrijwel ze ker is te achten, dat de bur gemeester van Roosendaal, mr. dr. Claudius A. Prinsen, zeer binnenkort zal worden benoemd tot burgemeester van Breda, als opvolger van de heer v. Slobbe, aldus het Brab. Nwsbl. waartegen ons sentiment in opstand kwam, maar de ver antwoordelijkheid dwong het sentiment te stellen onder 't verstand om het doel niet in gevaar te brengen. De rege ring achtte zich gerechtigd en verplicht de politiële actie te hervatten, indien de nood zaak hiertoe dwong. Hierin volgde de K.V.P. de regering. Doch men kon de opbouw van Indië niet pasklaar maken, men kon slechts het komende geslacht de gelegenheid bie den de vormen practische in houd te geven en daarvoor was allereerst nodig leken- missij op grote schaal. Tot slot merkte hij op dat dit congres samenviel met 't feest van Christus Koning en hij sloot met de wens dat Zijn heerschappij ons de kracht en de moed mocht geven in Zijn dienst te blijven, wat er ook mocht gebeuren. Er werden nog telegrammen gezonden aan H.M. de Ko ningin, Prinses Juliana en Kardinaal de Jong, waarna dit grote congres eindigde met het zingen van „Aan U o Ko ning der Eeuwen". Trgen zonnebrand, stuklopen, door- z't'fn, scbn'lnen, smetten, en ter vr- h tering der huid: %irol of Pnro'T, D"or 't creme-^arakter is Puro'' geliefd hij de vrouw voor zichzelf en de baby. Nieuwe schoénenbonnen. Met ingang van 1 Novem ber zullen schoenenbonnen van nieuw model in gebruik worden genomen. Op deze bonnen komt de aanduiding van de soort schoenen voor, benevens de letter C, gevolgd door een andere letter in de linker bovenhoek. De schoe nenbonnen, in de linker bo venhoek waarvan êcn der letters A Lm. H of AA tm. AH voorkomen, zijn na 15 Nov. a.s. niet meer geldig. De aldus gemerkte bonnen zijn uitge reikt vóór 1 Maart 1947. De bonnen, gemerkt met BA tm. a.s. af uit te reiken bonnen, BH, alsmede die van 1 Nov. gemerkt met CA Lm. CH blij ven tot nader order geldig. ZONDAGSDIENST 2 November 1947. Doktoren: Dr. M. H. C. Kolster. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 2 November 10 uur Ds. Van Gelder uit Den Bosch. 's Middags: geen dienst. Ds. BURGELER. Naar wij vernemen is Ds. Burgeier, predikant der Ned. Heiw. Gemeente alhier in het St. Nicolaas-ziekenhuis alhier opgenomen, tot 't ondergaan van een operatie. Z'n toestand is bevredigend. Ds. Baas uit v.m. Baard wijk treedt als z'n vervanger op en zal een bevrijdings- dienst leiden op Donderdag 30 October om 8 uur in de Ned. Herv. kerk aan de Ha ven. COLLECTE WITTE BERGEN De opbrengst van de speld jesverkoop ten bate van de Witte Bergen, heeft in de pa rochie St. Jan pl.m. 140. opgebracht. BEVRIJDINGSDAG. Waalwij ks Belang ver zoekt nogmaals zoveel mogelijk met fakkels en lampionnen deel te ne men aan de fakkel-op tocht, die gehouden wordt ter herdenking der be- bevrijding van Waalwijk vóór 3 jaren, op Donder dag 30 October. De optocht vertrekt om 7.30 uur van het Patro naatsgebouw te voormalig Baardwijk en om 7.30 uur van het St. Antoniusplein. Het bestuur van W. B. vertrouwt op grote deel name en dat iedereen op deze dag zal vlaggen. "~COLLECTE.~ Pater Vigee die begin No vember naar de Missie in Ar gentinië vertrekt, hield in zijn parochie, de H. Clemens- parochie, een collecte en haal de 427.50 op. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Prae-advies no. 90. Aanschaffing kachels Lagere Scholen. In verband met de stagna tie in de gas-afgifte, als ge volg van de werkzaamheden voor de vernieuwing van één der gas-ovens, moeten voor een aantal lagere scholen maatregelen genomen worden om te voorzien in de behoef te aan verwarmingsmiddelen. De enige mogelijkheid blijkt te bestaan in de aanschaffing van kachels en het aanbren gen van nood-geleidingen voor de afvoer van rook. Daar deze wijze van ver warming slechts gedurende enige maanden zal behoeven te worden toegepast, achten wij het 't beste, dat de ge meente de kachels aanschaft en deze daarna in bruikleen afstaat aan de schoolbesturen. Ze blijven dan zodoende ei gendom van de gemeente en kunnen na gebruik weer wor den teruggenomen. Huren van kachels blijkt niet moge lijk te zijn. Er zullen niet meer kachels aangeschaft worden dan nodig is om met inschakeling van de Woensdagmiddagen en door diverse klassen op verschil lende tijdstippen gebruik te laten maken van eenzelfde loKaal ongeveer de ver plichte 22 lesuren per week voor alle leerlingen mogelijk te maken. De Inspecteur van het Lager Onderwijs, door ons ter zake van advies ge vraagd, kan zich alleen dan met de regeling verenigen. Er zullen alsdan nodig zijn voor 6 scholen of gedeelten van scholen: 14 kachels, waarvan de kosten worden geraamd op zt f 1800.in begrepen de kosten van af voerpijpen en nood-schoor stenen. Wij stellen U voor dit be drag beschikbaar te stellen en de door de schoolbesturen gevraagde medewerking ex. art. 72 der L.O. wet 1920 te verlenen op de bovenomschre ven wijze, n.l. door aankoop der kachels en verstrekking in bruikleen aan de school besturen. WAALWIJK VOORUIT. VEE-VERENIGING Op initiatief van de heren A. v. Huiten, G. v. d. Broek en de Directeur der W.A.M.I. zijn plannen beraamd om te geraken tot een Roodbonte Fok- en Controle-vereniging. Veel besprekingen zijn er aan voorafgegaan, totdat op Donderdag 23 October 1947 een vergadering kon worden belegd, welke veel belang stelling had. De heer v. d. Ven, ass. landbouwconsulent en dhr. de Jong, controleur der Contro le-vereniging waren aanwe zig. Deze gaven een grondige uiteenzetting van de belan gen, gelegen in een goed fok- en controle-station. Ook de directeur der W.A.M.I. be loofde zijn volle medewer king. Het controle- en fok- station „Waalwijk" te Waal wijk werd daarna opgericht. Hierna werden gekozen tot bestuursleden de heren: A. v. Huiten, voorzitter; G. v. d. Eroek, secretaris; H. van Nooyen, penningm. Als vermelding dient nog, dat er reeds 100 koeien wer den ingeschreven. EERSTE WINTER-CONCERT OEFENING EN VERMAAK. Het door de Waalwijkse Liedertafel te geven concert zal plaats hebben op Donder dag 13 November a.s. Het is thans definitief dat de eerste tenor der Neder landse Opera de heer Frans Vroons, als. solist zal optreden. Hij zal hierbij op de vleugel begeleid worden door de alom bekende pianist-organist de heer Pierre Palla. BEGIN VAN BRAND. Maandag onts+on^ pen b*»- gin van brand bij dhr. L. M. in de Nieuwstraat; een paraj lappen en lompen hadden vlam gevat, maar door spoe dig ingrijpen met. blus-appa- raten van de N.V. Hollandia- Bloch Stibbe kon erger worden voorkomen, zodat de brandweer niet behoefde op te treden. ONGEVAL. De landbouwer H. viel dezer dagen van z'n kar, met het gevoig dat hij inwendige kneuzingen opliep. (Zie vervolg, kol. 1 pag. 2) ALLERHEILIGEN - ALLERZIELEN. „Alle Heiligen herden ken wij vandaag, „Ook de kleine, die nog niemand weet, „Die wij dagelijks ont moeten en dan graag „Mijden om hun vreemd, gelukkig leed". (Gabr. Smit) In één groot gebaar her denkt de Kerk op 1 Novem ber alle Heiligen, niet alleen de groten en de heel heiligen, van wie wij in ons geloof we ten dat zij heilig zijn, maar „ook de kleinen, die nog niemand weet", die misschien nog niet het geluk bezitten met God verenigd te zijn. Het zijn de stille, vrome, geluk kige mensen, lijders en ge zonden, geringen en aanzien lijken, die niet zichtbaar be genadigd behoeven te zijn om heiligen te heten. Allen roe pen wij aan, hen „die pron ken in sneeuw-witte kleren, gewassen in het bloed des He ren", zoals een Middeleeuws dichter zegt en ook de kleine, de stille, verborgen zaligen. En de kerk ontsteekt de kaarsen en de lampen, brandt de wierook en haar priesters kleden zich met de schoonste gewaden. Het orgel dreunt en bellen rinkelen, het goud en satiin van ornamenten en ge waden schittert doorheen de blauwe wierook-wolken. En onze moeder de H. Kerk jubelt „Laat ons blij zijn in de Heer, nu wij de feestdag van Allerheiligen vieren!" Laten wij op deze hoogtij dag vertrouwvol tot de heili gen gaan en hen bidden om een betere wereld, om meer liefde en gerechtigheid onder de mensen en om een schone toekomst, want zij vormen met hun beden de brug, die de aarde met de hemel ver bindt. „Ick bid U Vader, laat dog leven, „Om Jesu wilt genaedig zyn „En haer de soete ruste geven". Zo zong een dichter en de Kerk neemt dit gebed over en doet de blije vreugde van het Allerheiligenfeest verstom men. De schittering van blan ke gewaden en gouden ver sierselen verdwijnt voor de sombere kleur van de rouw en de hooggestemde gezangen gaan over in een smekend bid den „Heer. geef hun de eeu wige rust!" Men leest het zieleboek en aan onze geest gaan voorbij de vrienden en familieleden, die ons dit jaar zijn voorge gaan en wij herdenken hen met een krans of wat witte asters op hun graf. Wij gaan over het kerkhof langs de graven en staan even stil bij die ons dierbaar waren. Duidelijker dan ooit toont ons de H. Kerk in deze dagen de grote gemeenschap die wii, de strijdende kerk, vormen met de gelukzalige en de lij dende en zij wijst ons on on ze schone plicht de lijdende zielen in het vagevuur te hel pen met ons gebed en ons of fer. Laten wij deze dagen ech ter niet alleen aan onze dier baren denken, maar gaan wij in onze geest ook langs de lange kruisenrijen op de oor logskerkhoven, langs de mas sagraven op ongekende plaat sen, staan wij ook even stil voor het kleine onooglijke kruisje met de doorboorde Duitse helm en bidden wij met Gezelle: „O, dierbaar is ons het vriendengraf, „Ik schee daar met ge- traan van af, „Ik laat mijn hert daar aan en bij „Envrienden, dat U vrede zij!" ruwe liuid: Purol PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 50 ct. I product s 40 ct. I

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4