In de Gouden Vallei NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING SPORT. Gooi oud papier niet weg. Stichting 1940-'45. FEUILLETON Landbouwberichten voor de Langstraat Terry Berry in: DE WITTE ELAND. men om de grond van de wo ningen in '43 door brand ver woest te kopen, terwijl deze woningen op herbouwwaarde waren verzekerd, zodat de verzekerden door deze te ver kopen geen uitkering zouden krijgen. Ook dat wilde de heer May ers niet. Maar hij vond dat er nog genoeg andere stukken waren. Men kon b.v. door bouwen in de Heisteeg. Deze woningen waren ech ter van het Rijk, merkte de voorzitter op. Bovendien kon men niet alles in Sprang zet ten. De voorz. en de heer May ers konden het niet eens wor den. De heer v. Caem wilde in ieder geval vordering uit de weg gaan en met de betrok ken personen nog eens pra ten en hun dan voorrang ge ven bij huur van andere gron den. De voorz. zeide hiertoe be reid te zijn. Hierna ging de raad ac- coord met het voorstel van B. en W. Tenslotte deelde de voorz. nog mede dat de Molensteeg voor 2625.van een rio lering voorzien kon worden en stelde voor dit te doen, waartegen de leden geen be zwaar hadden. Voorts deelde hij mede dat het de bedoeling was tot de oprichting 'van een sehool- tandverzorging te komen, voor de Openbare School in Sprang, de Openbare School in Capelle en de school in de Heistraat. De kosten zouden 1400 a 1500 bedragen, terwijl het Groene Kruis een subsidie zou verlenen van 15 procent en het Ziekenfonds Geertruidenberg en Omstre ken een van 35 procent, zo dat een mogelijke subsidie van Ged. Staten niet meege rekend, de gemeente 50 pro cent van de kosten voor haar rekening moest nemen. Er ontspon zich een groot debat met de heer v. Caem, die het niet billijk vond dat de kinderen die aan de Loon- se dijk school gingen, hier niet in deelden. De voorzitter zeide echter dat zij te zorgen hadden voor de scholen in de gemeente Sprang-Capelle en niet voor die in Loonopzand. De ouders hadden zelf be sloten de kinderen daar naar toe te sturen, dan moesten zij met de voordelen ook maar de nadelen op zich nemen. Verschillende leden stelden voor het vraagstuk aan te houden tot de volgende ver gadering, welk voorstel met 7 tegen 3 stemmen werd ver worpen. Het voorstel tot het instellen van deze verzorging ontmoette geen tegenstand. Bij de rondvraag werd een vraag behandeld van de heer Verheijen, die er de aandacht op vestigde dat de Molen- steeg, hoewel deze een pol derweg was, door de gemeen te verhard was. Dit had al lang de aandacht van B. en W. en men had aan het pol derbestuur een bedrag ge vraagd van 2500.voor de Oude Straat en de Molen- steeg. Op een vraag van de heer Ros betreffende de voorzie ning van electriciteit aan de Winterdijk, deelde de voorz. mede dat dit onmogelijk was volgens de P.N.E.M., daar men over geen materiaal be schikte, evenmin als voor de straatverlichting in Sprang, die dit jaar zeker nog niet gereed zou zijn. Hierna werd deze lange vergadering gesloten. nationale inspanning vervuld kan worden. Maar bewaar het voor Uw eigen of andere kinderen die het mee naar school zullen nemen. Steunt zodoende de Jeugdactie Papier-inzameling die door de Minister van O. K. en W. op touw is gezet. U helpt onze papierfabrieken aan grondstoffen en onze drukkerijen en uitgevers aan veel en goed papier. Nagenoeg alle aangeschre ven scholen hebben enthou siast hun medewerking toe gezegd'en voor de scholen die het meeste oud papier inza melen zijn prachtige premies toegezegd. De schoolkinderen sloven zich uit om zoveel mo gelijk papier bij elkaar te krijgen; helpt hen hierbij. BENELUX DE DERDE WERELDMACHT. Eerste stap naar verdere internat, samenwerking. Op een persconferentie te Den Haag hebben de Bene- lux-afgevaardigden van de Geneefse handelsconferentie voor de buitenlandse pers een uiteenzetting gegeven van in richting en doelstellingen der Benelux-combinatie. Zij ver klaarden, dat de Benelux met 18,2 millioen inwoners en een handelsomzet van 1680 mil lioen dollar de derde econo mische wereldmacht vormt. De combinatiè komt als zo danig direct na de Ver. Sta ten en het Britse Koninkrijk, omdat Duitsland thans is uit geschakeld. De Benelux is niet tegen enig ander land of bloc gericht, maar betekent juist een eerste stap naar verdere economische samenwerking tussen de landen. Uitvoerig ging men voorts in op de structuur van de zich ontwik kelende economische Unie der Benelux-landen. Blijkens de begroting voor 1948 van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, ver wacht de regering dat in dat jaar een bedrag van. 6 mil lioen gulden nodig zal zijn voor de pènsioenen van de deelnemers van het verzet, alsmede van hun nagelaten betrekkingen op grond van de wet Buitengewoon pensioen 19401945, die in Augustus van dit jaar door de Staten- Generaal werd aanvaard. Wil de stichting haar werk zaamheden echter op gelijke voet voortzetten, dan betekent dit een jaarlijkse uitgave van pl.m. 8.300.000.zodat de Stichting ongeveer twee mil lioen uit particuliere bijdra gen zal moeten putten. De keus voor de Stichting is: verlaging van uitkeringen of verhoging van vaste in komsten. Het eerste wenst zij niet, dus zal zij alle krachten in het werk stellen om het laatste te bereiken. Een taak uiteraard, die alleen door een Na de ervaringen opgedaan met het vervoer van de eerste reserve-schroef zal wellicht de tweede schroef voor de „Ruys" in stukjes en brokjes verzonden moeten worden. VAN DE ECHO VAN IIET ZUIDEN 20) Ef volgde een driftig gemom pel en meer dan één hand greep veelbetekenend naar de revolver, die ze allen in de gordel bij zich droegen. Het zou Alan slecht ver gaan zijn, als hij op dat ogenblik het vertrek binnen gekomen was. Ze waren allen zo trots op Nan, op haar schoonheid en op haar moed... Een belediging haar aan gedaan, was hun even goed een belediging! Het dreigend gemom pel werd luider. Will Crosbie trad weer naar voren. Je hebt maar één woord te zeggen, Nan, fluisterde hij, en het volgend uur hangt hij hier aan een boom te bengelen! —Neen, ik~wil niet dat hem een haar gekrenkt wordt, sprak ze. Hij kan het immers niet hel pen. dat hij zo dacht?... Alléén en nu trilde haar stem enigs zins, hij had een maand in 't zelfde huis gewoond en dus had hij mij beter moeten kennen, dan dat hij mij voor een dievegge hield! Maar, nog eens, ik wil niet dat hem een haar gekrenkt wordt, onthoud dat wel. Ze wendde zich tot Crosbie, die de schouders ophaalde. Zoals je wilt, Nan! Wat kan het mij schelen, wat hij zegt of denkt! Mo-gen gaan ze alle twee weg: waar- schiinliik zal ik ze nooit weerzien. Maar één ding zullen ze toch niet kunnen zeggen: en dat is, dat ze hier in het kamp beroofd werden. Kijk, ik heb precies twee hon derd dertig pond, dus zeventig pond minder dan Malcolm in de gordel bij zich droeg. Wil jullie mij die lenen? Is dat alles, Nan? Will lachte overmoedig. Ze hadden die avond hoog gespeeld en een stapeltje goud en bankno ten lag op het tafeltje naast hem. Hij was juist bezig, het bedrag na te tellen toen Nan binnenkwam en hij had het zo laten liggen, terwijl hij sprak: Er is geen kwestie van le-, nen tussen jou en mij, Nan! Wat van mij is, is van jou! Neem er van wat je hebben wilt, ik weet dat er over de honderd pond is. Maar dat wilden de anderen niet toelaten. Ze waren allen evenzeer bereid, Nan te helpen; ze drongen om haar heen en leg den hun goud geld voor haar op de toonbank, zodat zij wel drie maal de som kon krijgen, die ze had gevraagd. Het kostte haar moeite, om hen te overreden de rest van het geld terug te nemen, toen ze het ver langde bedrag had. Ze bleven haar nog gadeslaan, toen ze dit in de gordel naaide; daarna keek ze de kring rond met een glim lach van dankbaarheid op de lip pen en met stralende ogen, terwijl ze hen één voor éen de hand drukte. Ze stond daar als eéh koningin, omgeven door haar hofhouding. Will Crosbie stond het dichtst bij en hem gaf ze het eerst de hand. Hij sloot die in zijn gebruinde, krachtige vinciers en drukte ze toen aan de lippen, iets wat de anderen één voor éen volgden. Terwijl ze daar zo stond, oru- '•ingd door haar „hovelingen", kwam Alan Courtenay terug van een lange wandeling over het Veldt en passeerde de deur. Hij was moe en dorstig en toen hij de cantine nog open zag staan en Donald gewaar werd achter de toonbank, dacht hij er zo half en half over, om even binnen te gaan en zich te verfrissen met een glas brandy en water. Toen hij vlak bij de deur was, zag hij Nan, stralende en glim lachend, met de gordel om de arm. Ze had niets van een dievegge dacht hijHad hij haar onrecht aangedaan en was zij toch on schuldig Hij durfde de cantine niet bin nengaan, maar trad in huis en bleef daar met kloppend hart haar terugkeer afwachten. HOOFSTUK X. Het duurde nog geryime tijd eer zij kwam. Hij hoorde haar de mannen goede nacht zeggen, een paar laatste aanwijzingen geven aan Donald en toen ging zij de deur binnen, maar bleef nog even van het schone uitzicht op de ber gen genieten, terwijl steeds de gor del haar over de arm hing. Een paar minuten sloeg hij haar in stilte gade; toen trad hij te voorschijn, vatte haar hand in de zijne en, er op wijzend, vroeg hij bijna smekend: Nan,, in 's hemels naam, zeg toch dat ik me'vergist heb; dat die hand even smetteloos en rein is, als ze er uitziet? Neen, de smet is er nog, sprak ze langzaam. Ze is niet waarneembaar, maar ze kan nooit weqgewassen worden. Ze trok haar hand uit de zijne en ging langs hem heen, het huis binnen. Alan was van plan geweest, de volgende ochtend vroeg te gaan, maar even voor het uur dat be- paald was voor het vertrek, kwam een man zeggen, dat een van de paarden, die hij de vorige dag gekocht had, kreupel was gewor den. De eigenaar had er echter nog een en Alan stond haastig op van het ontbijt en ging met de man mee. Malcolm was niet bijzonder ter neergeslagen door deze vertraging en door Alan's afwezigheid, die hem immers zo'n uitstekende ge legenheid bood voor een onder houd onder vier ogen met Nan. Hij ging het warenhuis binnen waar zij bezin was een klant te bedienen. Hij wachtte tot de vrouw weg was, toen trad hij achter de toonbank en stak zijn hand door Nan's arm. Hoor eens, we hebben nog een uur samen, eer wij vertrekken. Sluit de winkel, Nan, en laten wij daar ginds bij de rivier afscheid van elkaar nemen? Dwaze jongen. Wat zullen de Jdanten wel zeggen, als ze het warenhuis gesloten vinden. Wat trek ie 'e daar nu van aan? Wie weet of wij wel weer gelegenheid zullen hebben voor zo'n gesprek onder vier ogen. Mis schien over 'n paar maanden, op z'n laatst over een jaar, zal ik om je terugkomen. Ik geloof ook wel, dat ik in het eerst eniae moeite met de huisaenoten zal hebben, maar die zal ik overwinnen en dan kom ik terug om mijn vrouw tje! Hij sprak zo overtuigend en zijn blik rustte dan ook met zo veel liefde op haar, dat zij on willekeurig zijn hand vriendelijk streelde, terwijl ze antwooodde: Bekommer je maar niet om de toekomst, beste jonnen! He'- he den hoort ons, -tenminste! Kom, laten we naar de rivier gaan! Kiik, ik heb mijn belofte niet vergeten. Ik heb je gordel hier klaar liggen, maar het is misschien een dwaze gril, ik zou je die liever bij de rivier geven, dan hier! Ze ondernamen de wandeling daarheen. Het was een prachtige, zonnige ochtend en toch blies er een frisse wind over het Veldt. Ze namen plaats op een rotsige steen aan de oever; beide zwe gen ze gedurende enkele minuten, toen haalde zij de gordel te voor schijn en gaf die Malcolm in han den. Daar heb je 'm. Er ontbreekt geen -halve stuiver aan het be drag. Maar, pas er nu deze keer beter op, hoor! Malcolm deed de gordel aan en zei: Ik mag geen vragen doen, hé Nan? Ik mag dus niet weten, wie 'm gestolen heeft, of hoe je hem weer hebt teruggekregen, of iets dergelijks? Ik geloof, dat Alan 't weet. Ik begon er gisteravond over, toen jij bij ons weg was, maar hij was zo boos als een spin en legde mij het zwijgen op door te zeggen, dat ik. maar blij moest zijn,dat ik de gordel terug kreeg, maar dat ik er nu verder in het geheel niet nieuwsgierig naar hoefde te wezen, waar het ding vandaan kwam! Me dunkt, als je het Alan hebt verteld, dan heb ik er toch ook wel recht op het te weten? Alan weet 't niet! Hij ver beeldt het zich wel. maar toch is 't niet zo!... Zal ik het jou vpr- tellen, Malcoln?... Het zal pijn lijk ziin voor jou! Maar toch ge loof ik, dat ie het weten moet:. Beloof mij alleen, dat ie het niet aan AHn veteren zult? -- Dat beloof ik je. (Wordt vervolgd). 62. Aan de inwoners van Waalwijk. Zou men alle per ceelgrenzen van Waalwijk gras- en bouwland achter el kaar leggen in een lange grens, dan was de alzo ver kregen lengte gelijk aan de afstand van hier naar Afrika. Maar waren alle percelen van een behoorlijke grootte en met vierkante vorm, dan wa ren er 1100.000 meter minder grenzen nodig. En rekent men voor de breedte van sloot en kant gemiddelr 1,5 meter, dan is dat 1100.000 x 1,5 165 hectaren cultuurgrond, die nu verspild wordt. Üw gemeen te-bestuur vroeg en zal nog vragen van Uw boeren een gedeelte van hun allerbeste cultuurgrond, om deze ten ba te van het algemeen welzijn als bouwterrein te gebruiken. Doch het bestaan van de be trokken boeren wordt hier door ten zeerste bedreigd. En met geld zijn de gedupeerden niet geholpen. Geef hun lie ver die verloren 165 hectaren cultuurgrond door middel van een ruilverkaveling. 63. Kalk nodig?, In de Bui tenpolders van Besoijen, Sprang, Capelle en Waspik bevat het grasland bijna over al voldoende kalk. Zeer matig voorzien met kalk is het gras land van de Buitenpolder van Baardwijk, Oudheusden en Elshout, Herpt en Herptse Veld, Hedikhuizen, Bokhoven, Engelen en Vlijmen; énkele percelen zijn hier zelfs zuun Schuimaarde voldoet zeer goed op zuur kleigrasland. Ook met kalkmengsel is het te proberen. Laat echter eerst Uw grond onderzoeken. 64. „Laat de wind maar waaien, want mijii bieten ko men prachtig droog en schoon bij elkaar", zo denkt menig een, maar sommigen denken zeer waarschijnlijk verkeerd, want droge bieten'gaan in een dikke kuil gemakkelijk broei en en daardoon rotten. En daarom is het beter de bieten nat en vuil in te kuilen. 65. De boeren in de Lang straat moeten meer machines gaan gebruiken. Hier zijn ver schillende redenen voor, o.a.: 1) Het gebruik' van meer mechines brengt de landbouw hier op een hogejr peil, b.v. met een zaaimachme bespaart men veel zaaizaad en later kan men 't graan! schoffelen; met een spuit bestrijdt men plantenziekten. 2) Het werk wordt er meestal gemakkelijker door. 3) Door het ui sparen van arbeidsloon - kan de netto winst groter worden. 4) Wanneer mén in het drukst van het jadr geen per-, soneel kan krijgen, dan moet men wel dure maphines aan schaffen, b.v. een! zij aan voer - hark om mee te hooien. Er zijn ook maren. De landbouwmachines'maken per jaar wat weinig arbeidsuren en zijn daarom niet zo gauw rendabel. De percelen liggen bij ons ver verspreid en de vorm er van is lang en smal. En het weer stuurt soms,veel in dewar. 66. „Eens even naar ons te rug kijken óf zij voldoende melk en vet.produceert. Maar meneer, wat valt dat tegen. Volgens de melkcontröle geeft zii in een heel jaar tijds maar 3000 L. melk met 2.6% vet. Deze koe vreet voor méér geld op dan ik er aan melk voor terug krijg! Dus zij moét er uit! Gelukkig dat Cato en Drieka veel beter zijn. Met deze twee koeien, ga ik nu naar een prima stamboekstier van goede komaf en zodoende probeer ik zelf een goede vee stapel te fokken". Ja, zó moes ten alle Langstraatse boeren redeneren en ook doen. WAALWIJKS BELANG. De vereniging „Waalwijks Belang" zal op 10 November, des avonds om 8 uur een al gemene ledenvergadering houden in hotel „De Twee Kolommen". De agenda luidt als volgt: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag van de pen ningmeester. 3. Overzicht der werkzaam heden en besprekingen a.s. seizoen. 4. Rondvraag en sluiting. Wij vertrouwen dat de le den in grote getale zullen opkomen, daar samenwerking tussen leden en bestuur van het grootste belang is voor de activiteit der vereniging, welker werkingssfeer steeds toeneemt. VERGADERING VAN RENVERENIGING Waalwijk en Omstreken, gehouden 30 Oct. 1947 in Hotel de Twee Kolommen te Waalwijk. Door de leden werden nog al enige aanmerkingen naar voren gebracht betreffende het soms eigenmachtig op treden van het bestuur in 't afgelopen seizoen. Getracht zal worden dona teurs te verwerven, alsmede het ledental uit te breiden. Verder werd besloten onder ling overleg te plegen met Kynologen-Verenigingen uit de omgeving, om dan geza menlijk in het vervolg di verse rennen te kunnen or ganiseren. Wij hopen voor deze jonge vereniging dat zij succes zal hebben, want dit is werkelijk een zeer mooie hondensport. RIJWIELHANDELAREN- VERENIGING. Op 29 Oct. 1947 vergaderde de Rijwielhandelaren-Vereni- ging „De Langstraat". Voorzitter: A. A. Faro; Se cretaris: H. A. v. d. Pol. Het bestaande bestuur werd weer herkozen met uitzonde ring van Arn. Brok. Tot Pro vinciaal bestuurslid werd be noemd de Secretaris der ver eniging de heer H. A. v. d. Pol en tot plaatsvervanger de heer A. A. Faro, terwijl ook beide personen werden aangewezen om de in Maart a.s. te houden algemene lan delijke vergadering van de Vakgroep Rijwiel Klein Be drijf te vertegenwoordigen. Er werd verder besloten om in Januari 1948 weer bijeen te komen. Bij de rondvraag drongen verschillende leden er op aan middelen te beramen, dat niet erkende handelaren worden uitgeschakeld en geen goe deren meer kunnen betrek ken van erkende grossiers. R.K. JONGE- BOERENSTAND. De R.K. Jonge Boerenstand hield een algemene ledenver gadering in café C. v. Hees been. Bij ongesteldheid van de voorzitter werd de vergade ring geopend door de tweede voorzitter de heer P. Klerx, waarna het bondslied werd gezongen. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit de presen tielijst bleek dat 8 leden af wezig waren. Van het hoofd bestuur uit Tilburg was be richt ontvangen dat de aan gevraagde cursus in Paarden kennis doorgang kon vinden. Voor deze cursus gaven zich reeds 18 leden op. Er werd op gewezen dat aan deze cur sus ook niet-leden kunnen deelnemen. De uitslag van de deze zo mer gehouden gewassenwed- strijd was: .1 W. v. Huiten. 2 P. Klerkx Jzn.. 3 Jac. Klerx Nzn. 4 Mart. Klerx Nzn. 5 J. van Heesbeen Czn. Door de voorzitter werd medegedeeld dat door de Melkfabriek te Drunen een melkcursus zal worden ge organiseerd. Van het proef veld was dit jaar geen groot resultaat verkregen wegens de grote droogte. De gerooide bieten zijn inmiddels ver kocht. Na enige op- en aan merking bij de rondvraag werd de vergadering gesloten met de christelijke groet en „Aan U o Koning der Eeu wen". LIEDERTAFEL-CONCERT. Zoals de affiches vermel den biedt de Liedertafel „Oefening en Vermaak" het kunstminnend publiek van Waalwijk en omgeving op Donderdag 13 November we derom iets bijzonders. Het is steeds de gewoonte geweest van het bestuur kos ten noch moeiten te sparen teneinde eersterangs solisten te brengen. Ook thans is men hierin ten volle geslaagd door het engageren van de heer Frans Vroons, die beschouwd kan worden als momenteel te zijn de beste tenor hier te lande. Het is onnodig hier de schitterende recenties om trent zijn kunnen aan te ha len; goede wijn behoeft geen krans. Als accompagnateur zal hem terzijde staan de. heer Pierre Palla, genoegzaam be kend van dé radio. Wij maken het publiek er op attent, dat plaatsbespre king plaats heeft a.s. Zater dag 8 November van 24 uur aan de zaal „Musis Sacrum". DE WAALWIJKSE H.B.S. BRABANTS KAMPIOEN DER MIDDELBARE SCHOLEN. Maandag 3 Nov. werden de door het St. Jan's-Lyceum uit Den Bosch georganiseerde wedstrijden om 't kampioen schap van Noord-Brabant ge speeld. Tegen alle verwach tingen in slaagden de Waal- wijkse H.B.S.-ers er in de fraaie wisselbeker te bemachtigen. Op overtuigen de wijze wisten zij 's morgens via overwinningen op St. Jan (10) en Titus Brandsma- Lyceum uit Oss (20) in de finale te komen, te samen met St. Odulphus-Lyceum uit Tilburg en St. Jan II, die o.a. Eindhoven, Roosendaal, Eind hoven en Bergen op Zoom uitgeschakeld hadden. Na een doelpuntenloos ge lijk spel tegen St. Jhn II, wist Waalwijk (bij het talrijke pu bliek sterk favoriet) 't sterke Odulphus met 20 te ver slaan en daar Odulphus met 20 over St. Jan II zegevier de, werden de H.B.S.-ers kampioen. Bij de Waalwijkers trad vooral de achterhoede op de voorgrond, hetgeen wel blijkt uit de score 50, terwijl de doelpunten gemaakt werden door Pulles (2), van. Gorkum (2) en van Loon, terwijl doel man v. Adelberg éénmaal met een fraaie safe een zeker schijnend doelpunt voor kwam. Al met al een fraai succes van onze plaatsgenoten. PROPAGANDA-CENTRALE IN DE RIJKSKIESKRING 's-BOSCH DER K.V.P. Overeenkomstig de richt lijnen van de onlangs opge richte Propaganda-raad der Katholieke Volkspartij, is de Propaganda-centrale in de Rijkskieskring 's-Bosch, be staande uit de propaganda leiders in de vijf Statenkies- kringen, georganiseerd. Voor de Statenkieskring Eindhoven is als propaganda leider aangewezen Th. Pan- ken, Eindhoven; de Staten kieskring Grave Th. v. Aan holt, Oss; de Statenkieskring Helmond A. Toll, Helmond; de Statenkieskring 's-Bosch, J. v. Genabeek, 's-Bosch en voor de Statenkieskring Heus- den, W. Roozen, Drunen. In de dezer dagen gehou den vergadering van de Pro paganda-centrale met het be stuur der R.K.H. is voor het komend seizoen het program van actie opgesteld met als inzet de oprichting c.q. con solidering van propaganda- clubs in de afdelingen van de kring. WASPIK. Terug uit Ned.-Oost-Indië. Blijkens een ten gemeentehuize ontvangen bericht keert op 7 No vember a.s. met m.s. „Kota Inten" uit Ned. Oost-Indië in Nederland terug onze plaatsgenoot, militair A. J. de Bont. Genoemde militair is reeds' in Februari van dit jaar in een hos pitaal opgenomen, en komt voor verdere behandeling naar ons land Moge hij spoedig herstellen. Naar wij vernemen is soldaat J. Kamp ook aan de beterende hand. Zoals men weet was deze njet brandwonden opgenomen in een hospitaal. Voorzover op het ogenblik be kend zullen alle Waspikse vrij willigers omstreeks Februari in 't Vaderland terugkeren. Wegversperring. Dezer dagen, enkele minuten na dat onze dorpsgenoten de vlieg kunst van Sergeant Brokx had den bewonderd; raakte een wagen met oplegger waarop een dragline De /Vancouver" was 'n vracht boot en er waren maar zelden ver makelijkheden te zien, zodat de mensen dol waren op alles wat hun de tijd kortte. Wat die Pug Malone ook zegt of doet, zei Terry, wij geven geen voorstelling! Maar het bleek, dat onze vrien den niet veel hadden in te bren gen aan boord. Die beren moeten niet stijf koppig zijn, zei de kapitein, ze hebben minder betaald dan de an dere passagiers en moeten nu maar wat voor de kost doen! Er kwam een man met een ton netje aandragen en twee anderen brachten twee grote vaten. Pug Malone had een kanariege le das omgedaan voor de gelegen heid en hield een korte toespraak tot het publiek. Hier ziet U de genei ale re- petitie van de wonderberen Mug en Snug, die in Amerika lauweren zullen oogsten, zei hij. Men had intussen een touw ge spannen tussen de vaten. Pug Ma lone greep Terry zonder pardon in zijn kraag en zette hem op het koord. -- En nu lopen, sufferd! beet hij de geschrokken beet toe. bekneld op de hoek nabij het Ge meentehuis. Het verkeer van en naar Waalwijk stond ongeveer vijf kwartier stop. Het geval kwam van richting 's-Gravemoer en moest naar Capelle, alwaar de dragline zou worden gebryikt in de ruilverkaveling „Overdiep". Herhaalde malen komt het voor dat op bovengenoemde wegkrui- sing, door het tegenwoordig ver voer op de weg, het verkeer wordt gestremd. Het plan van de Prov. Waterstaat om het verkeer buiten de kom te leggen onge veer als volgt: Middenhuis kruist de Kerkvaartse haven ten zuiden van het bruggetje Spoor brug Geertruidenberg), zal dan ook ongetwijfeld worden toege- uicht. GEERTRUIDENBERG. Burgerl. Stand. October 1947. Geboren: Hendrika P. E. d.v. B. Caste- lein-Tilly Petrus J A zv P G van Prooiien-de Ruijter Leo- nardus J C zv L. van der Vel- den-Wagemakers -1- Johanna C dv C J van Dommelen-de Laat Adrianus J M zv A van der Steen van Tuijl Hubertus zv J S Lie- vens-Snijders Cornelia A M dv J P van Meel-Gommers. HEUSDEN. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Heusden op Vrijdag 7 November 1947 des avonds 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen van de vergadering van 18 September 1947. 3. Mededeling van ingekomen stukken. 4. Bespreking inzake wijziging wederopbouwDlan. 5. Bespreking uitbreidingsplan nen. 6. Voorstel tot aankoop even tueel onteigening van gron den benodigd voor woning bouw in 1947 en volgende jaren. 7. Benoeming gemeente-ontvan ger. Aanbeveling: S. J. Deurloo J. t. van Bommel. 8. Benoeminn Administrateur Vleeskeuringsbedrijf. Aanbeveling: P. J. Bruysten Chr. Lith. Voorstel van Burg. en Weth. om toe te treden als lid van het Centraal Archief en in lichtingenbureau inz. maat schappelijk hulpbetoon voor Nederland. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling vergoeding aan secretariepersoneel we gens overwerk. Vaststelling vermenigvuldi- ginqscijfer voor het school geld voor het L.O. voor het jaar 1947-'48. Wüziging begroting Burger lijk Armbestuur Herpt 1946. Aanbieding gemeenterekening en rekening vleeskeuringsbe drijf 1946. Aanbieding gemeentebegro ting en begroting vleeskeu ringsbedrijf 1948. Rekening Godshuizen 1946. Verzoek van A. Roza om te gemoetkoming ex art. 13 l.o. wet '20, met voorstel van B. en Wethouders. Voorstel van Burg. en Weth. intrekking raadsbesl. 18-9-'47 tot toekenning tegemoetko ming ex art. 13 L.O. wet 1920 ten behoeve van eén kind van de Wed. van Leeu- _wen. 18. Voorstel van Burg. en Weth. tot beschikbaarstelling crediet voor: a. herstelling oorlogsschade Bijz. R.K. Jongens- en Meis jesschool. ,b. herstelling toiletten open bare school. NIEUWKUIJK. St. Nicolaas-Kinderfeest. Reeds thans zijn de besturen van den N.C.B. en K.A.B. begon nen met de voorbereiding van een Kinderfeest in St. Nicolaastijd. Daar zulks echter met nogal grote kosten gepaard gaat, wordt medewerking gevraagd van ouders en kinderen. Laat eenieder dus zijn medewerking geven en het zijne bijdragen, zodat we straks tot belpning stalende kinderge zichtjes te zien krijgen. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. LOON OP ZAND. Uno AnimoVeerse Boys 1—1. Zondag speelde Uno Animo op eigen terrein tegen Veer- se Boys en begunstigd door schitterend voetbalweer en grote belangstelling, hebben beiden de puntjes verdeeld, wat de verhouding het beste weergeeft. Veerse Boys trappen af en er ontwikkelt zich direct een flink tempo, maar na een 15 minuten spelen zakt het spel en tot aan de rust wordt er een matig partijtje voetbal vertoond. Na de hervatting was het aanvankelijk het zelfde spel- beeld, maar als Veerse Boys dan doorbreekt en vrij voor doel komt, weet zij hiermede de leiding te nemen; 01. Herhaalde malen komt nu het Veerse doel in gevaar, doch in de voorhoede bleek geen fut te zitten. De grote fout was, dat geen der aan vallen door open sepl gefor ceerd werd, maar ieder voor zich probeerde door 't korte spel iets te bereiken. Einde lijk heeft J. van Vucht suc ces na een half uur spelen. Hierdoor aangemoedigd komt Uno nog meer in de aanval en door een prachtige kop bal denken wij de voorsprong te zien vergroten, doch de bal komt tegen de lat en daar bleef het bij. Beide ploegen vechten nog even om de over winning, doch doelpunten blijven uit. Ook het 2e en 3e elftal schijnen dezer dagen iets meer toegevend te fcijn en speelden beiden met 11 ge lijk. Het tweede team speelde tegen RKC, en ofschoon zij verreweg de meerdere was, kon zij het niet verder bren gen dan een gelijk spel; zo ook het derde team dat tegen Dongen 4 speelde, maakte de maat vol met een gelijk spel SPRANG. S.D.O.-nieuws. c. aankoop' gymnastiek- werktuigen. d. reparatie motorspuit en trekker. 19. Voorstel van Burg. en Weth. tot het' aangaan rekening courant-overeenkomst met de firma Lentjens en Drossaerts 20. Verzoek van A. Kwetters om algehele ontheffing Winkel sluitingswet met voorstel van Burg. en Weth. 21. Reclames Hondenbelasting. 22. Rondvraag en Sluiting. De voetbalver. S.D.O. heeft zich deze zomer weer in een grote belangstelling mogen verheugen. Velen uit Sprang en omgeving hebben weke lijks weer kunnen genieten van 't Zaterdagmiddag-voet bal. Kon het eerste elftal op wel zeer ongelukkige wijze slechts de tweede plaats op de ranglijst bereiken, het 2e elftal behaalde vorige week Zaterdag met een overtuigen de 61 overwinning op Good Luck uit Raamsdonk 't kam pioenschap van de tweede af deling. Vermeldenswaard is, dat zij in deze competitie zich slechts tweemaal met een gelijk spel tevreden moest stellen, zodat zij zich onge slagen aan het hoofd van de ranglijst kon plaatsen. Bravo jongens! Over enkele weken begint voor beide elftallen de nieu we wintercompetitie. Het le elftal komt dan uit in een nieuwe afdeling, n.l. de kring Breda. Als bijzonderheid kun nen wij daarbij vermelden, dat zij daarbij ook de strijd moet aanbinden tegen oud- eerste klassers uit de KNVB. Wij rekenen daarom deze winter óp nog meer belang stelling, als dit deze zomer reeds het geval was. S.D.O.-ers, succes!

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2