V J van I WAALWIJK 1948. NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING I e lr No. 91 Donderdag 13 November 1947 et a' S< a' v C( b rr C g a h ,z- V h V t< Is I e i I J ld Ih In I I tc Ih |t( v, |h ld Ik |b 1 ir |l J Dit is de eenvoudige naam van een voor Waalwijk grootse ge beurtenis, de naam van een Ten toonstelling die einde Mei 1948 gehouden zal worden. Het voorstel tot het organise ren van een tentoonstelling, een initiatief van de Kath. Jonge Mid denstandsvereniging, maar dan meer speciaal op het gebied van de middenstand, werd oorspron kelijk met enige weifeling bekeken. Deze weifeling was heel begrijpe lijk als men nagaat wat Waalwijk in het verleden op dit gebied heeft gepresteerd en hier dus een tra ditie moest worden hoog gehou den. Doch door overleg met di verse groepen van belanghebben den is men tot het besluit geko men de schouders onder het werk te zetten en een tentoonstelling te organiseren, die een volledig beeld zal geven van wat Waalwijk kan en wat Waalwijk betekent. Als centrum van de Langstraat is Waalwijk daartoe verplicht. Wanneer men eenmaal in het middelpunt van de belangstelling is geplaatst dan is mèn ook ver plicht in breden kring bekendheid te geven van wat men te bieden heeft, indien men alleen de titel „CENTRUM" waardig wil blij ven dragen. Waalwijk 1948 moet een grote wapenschouw worden voor onze streek voor onze Pro vincie en zo mogelijk voor geheel Nederland. Dat is mogelijk indien geheel Waalwijk spontaan en unaniem medewerkt aan 't welsla gen van deze tentoonstelling, om dat Waalwijk inderdaad op ve lerlei gebied Industrie, Handel.. Amba.cht, Middenstand en Onder- wijs prestaties lévert dié voor de gehele streek van zeei4 gi-ole betekenis zijn. Waalwijk kan voorden dag komen! Het tweede doel van deze ten toonstelling is belangstelling te wekken voor Waalwijk. Dat is om vele reden noodzakelijk. Men rnag wel aannemen dat men binnen niet al te lange tijd zal komen tot het afsluiten van een econo mische periode, die als zeer ab normaal moet worden beschouwd. De geldruimte wordt geleidelijk aan kleiner. Dat betekent concur rentie. Waalwijk moet thans to nen wat het maken en leveren kan, teneinde op deze wijze de algemene belangstelling op Waal wijk te vestigen en een grote kring van belangstellenden en belang hebbenden regelmatig naar Waal wijk te trekken. Dit is voor de middenstand van Waalwijk, meer nog dan voor de Industrie, een belang waarvan de betekenis niet hoog genoeg kan worden aange slagen. Met dit mooie en zeer belang rijke doel voor ogen heeft het Comité zijn taak opgevat. Wij zijn ervan overtuigd dat niemand in Waalwijk zal achterblijven. Op enkele tentoonstellingen hebben wij reeds gezien wat door spon tane samenwerking kan worden bereikt. Dat moet in Waalwijk zeker kunnen, het is van belang voor geheel Waalwijk. Waalwijk zal voor den dag komen! Wafelwijk van 1948! J. VAN HEESBEEN, Voorzitter. ZONDAGSDIENST 16 November 1947. Doktoren: Dr. M. H. C. Kolster. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 16 November Des morgens geen dienst. Des middags: Ds. A. Baas. Ds. BURGELER. Ds. Burgeier deelt mede, dat hij in de ochtenddienst van 23 November a.s. weer hoopt voor re gaan. WAALWIJK5 BELANG. Slecht bezochte leden vergadering. Toen de voorzitter van Waalwij ks Belang Maandag avond de algemene, vergade ring opende, was er slechts een zeer gering aantal leden tegenwoordig. Hij drukte hierover dan ook zijn spijt uit; men had immers het af gelopen jaar veel kunnen be reiken en nu wilde men weer nieuwe plannen smeden. De belangstelling voor de ver eniging als zodanig was, naar hij meende, niet zo gering, maar zij uitte zich niet op de vergaderingen die tweemaal per jaar gehouden werden. De notulen werden onder dank aan de secretaris de heer Jan Tielen, goedge keurd. Daar de penningmeester de heer v. Loon, verhinderd was, gaf de secretaris een kort overzicht van de finan-. ciëlé toestand in de afgelo pen periode. Het nadelig slot kon opgevangen worden door de reserve-kas, die bij de her-oprichting gevormd was. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heren de Vries en v. Mierlo, verklaar de zich na een kleine recht zetting volkomen accoord met het financiële verslag. In zijn overzicht van de werkzaamheden van de ver eniging in het afgelopen jaar, vestigde de voorzitter de aan dacht op de viering van het 40-jarig bestaan, bij welke gelegenheid de leden hun be stuur en rustbank hadden aangeboden, die een plaats zou vinden bij het oorlogs monument, waarvoor de op dracht reeds gegeven was en waarvan de maquette door de beeldhouwer vervaardigd zou worden. Hij riep in herinnering de Waalwij kse Avond, verzorgd door Waalwijkse amateur kunstenaars op verschillend gebied en de dodenherden king op 4 Mei en de viering van de bevrijding op 5 Mei, in welk kader, als een voort zetting van het 40-jarig be- staansfeest een grote sport dag en dito voetbalwedstrijd was gehouden tussen een Waalwij ks elftal en een team uit Rotterdam. Veijder her innerde hij aan de lezing van Prof. Grondijs en de grote Fokveedag, de heropening van de spoorlijn en de her denkingsdag van de bevrij ding van Waalwijk. Het bestuur hield iedere maand haar vergadering, waar steeds voldoende punten waren om te bespreken. Wat betreft de toekomst plannen, meende het bestuur vertegenwoordigd te moeten zijn op de grote Tentoon stelling 1948, waarvan hij in het kort de geschiedenis na ging. Alle leden gingen met dit voorstel accoord. De voorzitter sprak de hoop uit dat alle zakenlui uit Waal wijk zullen deelnemen, opdat de tentoonstellirig een duide lijk beeld zal geven van wat er leeft in Waalwijk en opdat Waalwijk tone het centrum van de Langstraat te zijn. Na enkele mededelingen gedaan te hebben, gaf de voorz. gelegenheid voor de rondvraag. De heer Pullens vroeg een verzoek te richten aan de B..B.A. om vooral 's Zater dagsmiddags een extra bus in te lassen, daar velen nu moesten blijven staan. De heer de Vries wees er op dat 'dé B.B.A. al het mo gelijke rèeds deed en vaak met vier "bussen de passagiers vervoerde. Meer kon zij on mogelijk doen; bovendien mochten zij, ingevolge dé ei sen van de Vèrkeers-inspectie slechts een bepaald aantal personen in de bussen ver voeren. Men besloot echter een ver zoek aan de directie der B.B.A. te richten. De voorzitter dankte de trouwe leden voor hun op komst en sloot de vergade ring. Wij willen gaarne de woor den van de voorzitter van W. B. nog eens onderstrepen. Is het niet een beetje al te dwaas dat van een vereniging van ongeveer 400 leden er een 20-tal ter vergadering komen en daaronder zegge en schrijve één winkelier en één der jongeren, die toch straks de functies zullen moeten innemen. Men kan het ook beschou wen als een blijk van tevre denheid over 't werken van het bestuur, maar met deze negatieve houding worden de belangen der vereniging geenszins gediend. ZELDZAAM JUBILEUM. D*è heer Ant. Brands 60 jaar zanger en 50 jaar penning meester van het R.K. Zang koor van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Op de feestdag van St. Ce cilia, Zaterdag 22 November a.s., hoopt de heer Ant. Bxans de dag te herdenken, waarop hij vooór 60 jaar lid werd van het R.K. Zangkoor van de Parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Waalwijk. Op dezelfde dag zal het tevens 50 jaar geleden zijn dat deze kranige zanger de financiële zorg van het kerk koor op zich nam en dus ook op 22 November a.s. zijn gouden jubileum zal vieren als penningmeester' van het R.K. Zangkoor. Naast deze prachtige stdat ,van dienst, hééft de bijna 83- jarige jubilaris nog meerde re verdiensten voor de paro chiekerk van O.L. Vr. Onbe vlekt Ontvangen. De heer Brans is n.l. tevens ruim 26 jaar collectant en mede-oprichter der H. Fa milie, waarvan hij prefect is en tevens vanaf de oprich ting van deze Aartsbroeder schap in genoemde parochie, ca. 24 jaar penningmeester. Wij twijfelen er niet aan of het zal de heer Brans op zijn feestdag, die zeker een unicum in het plaatselijke parochieleven genoemd mag worden, aan belangstelling zeker niet ontbreken en het R.K. Kerkbestuur, H.H. Zan gers en zijn vele vrienden en bekenden zullen de jubilaris zeker een onvergetelijke dag bereiden. Op Zondag 23 November a.s. zal er, tijdens een van 11.3012.30 uur te houden receptie in de St. Elizabeth- zaal der Eerw. Zusters, ge legenheid zijn de jubilaris te feliciteren. CONCERT LIEDERTAFEL. Wij gillen nog eens de aan- dacht vestigen op het concert van hedenavond. Zoals reeds eerder gemeld treedt als solist op de eerste tenor der Ned. opera Frans Vroons, die begeleid zal worden door Pierre Palla, eveneens geen onbekende. Ten gehore zullen worden ge bracht, liederen van Schuhmann, Grieg en Tschaikowsky, aria's uit „Die Jahreszeiten", „Der Frei- schütz" en „Cavalleria Rustica- na". Door het koor is hard gestu deerd aan diverse mooie werken. Wij wekken eenieder op, dit ongetwijfeld bijzondere cóncert te gaan beluisteren. - Kaarten zijn nog verkrijgbaar aanhet Assurantiekantoor Lam bert van Qudheusden en 's avonds voor de voorstelling aan de zaal. FILMVOORSTELLING. De Propaganda-commissie van de uémeqnschap van Oud-Illegale werkers, hield Dinsdagavond een propagan- da-avónd met de bekende en mooie films „Het voorspel van dé 2e wereldoorlog" en „Ver deel en heers". Een woordvoerder van de commissie heette de tamelijk vele, aanwezigen welkom en bedankte het gemeentebe stuur en de heer Boers voor hun welwillende medewer king. Het propaganda-woord dat hij vol vuur uitsprak, was niet zonder enige bitterheid. De concentratie-Kampen noemde hij sanatoria, de po- iitiexe delinquenten de troe telkinderen van de Neder 1. Staat, waaruit wij conclu deerden, dat hij zeker niet het protest van de geestelijke leiding van het kamp Vught had gelezen. Hij noemde-zich katholiek en had respect voor het verzet der bisschoppen, maar de woorden die hij sprak over de benandeiing der gevangenen, waren zeker niet in de geest der Kerk en vol gens de uitspraak der bis schoppen. Hij sprak terecht in heftige woorden over de Duitse con centratie-kampen en de beest achtige behandeling van de slachtoffers, maar wij hopen dat hij onze gevangenen toch niet in die geest wil zien be handeld. Wij hebben ongetwijfeld respect voor de houding van deze mannen gedurende de oorlog en dat zij, althans de meesten, dit respect verdie nen is buiten kijf, maar zij hebben hun plicht en vaak meer dan hun plicht gedaan en de heropvoeding van onze zwakke broeders tot goede Nederlanders behoort aan de Staat en de taak hem weer degelijke Christenen te ma ken behoort aan de Kerk. De gedachte van de haat en de vergelding kan in dit toch reeds moeilijke opvoedings proces niet dan belemmerend .werken. De films die vertoond wer den waren zeer goed en dui delijk werd ons nog eens voor ogen gesteld de blindheid van drie grote volken en de vreselijke toestand die zo zou zijn ontstaan, wanneer zij hun totalitaire beginselen en hun principes van ras en klasse aan de wereld hadden kun nen opdringen. ABONNEERT U OP EN ADVERTEERT IN DIT BLAD. KANTOOR BOEKHANDELAREN. Dinsdagmiddag kwamen de Kantoorboekhandelaren in vergadering bijeen om tot op richting te komen van een district de Langstraat. Een lid van het Hoofdbestuur der Fe deratie was aanwezig. Het vereiste aantal leden dat nodig was om een district te kunnen vormen, kon ech ter niet bereikt worden. Men besloot zich aan te sluiten bij de Districten Oost- en West- Brabant. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Verloren: een rubberlaars. Gevonden: zilveren en blau we rozenkrans, kinderwantje. BIOSCOOP-PROGRAMMA. Musis. i „De Lafaard", welke film Vrijdag, Zaterdag en Zondag in genoemd theater draait, geeft de geschiedenis van een lafaard, die door vele avon turen en gemene daden ein delijk een man wordt. Het is de verfilming in technicolor van de roman van Graham Greene; om de omgeving waarin hij zich af speelt, het ruwe zeeschui- mersmiilieu ëiï om de avon turen die de,, helden beleven, zal h,et nietaan de nodige spanning ontbreken. Mandag en Woensdag draait ais eerste film „Hét loerende gevaar", een rol prent van gangsters en speel- clubs en ais tweede „Langs vergeten wegen", een span nende cowboy-film, zodat de liefhebbers van dit genre hun hart weer eens op kunnen halen. Luxor. Probeert het Vrijdag,- Za terdag en Zondag nog eens met een komische film, met in de hoofdrol Frank Randle, de beroemde Engelse Chap lin. Buitengewoon verlof - is de geschiedenis van de twaalf ambachten en dertien onge lukken van de ontslagen sol daat, die tenslotte toch weer in het leger belandt, maar niet dan na allerlei dolle avonturen. Het Legioen van Zorro is een vervolgfilm, die ook de volgende Maandag en Woens dag draait en wordt geken merkt door een ongekende spanning en sensatie. B.D.T.V. Zaterdag a.s. geeft B.D.T.V. in de zaal „Thalia" het be kende toneelstuk „Er zij Recht" (Fiat Justitia), toneel spel in 4 bedrijven van M. C. Hoffman. Bovengenoemd stuk is een spel van een zo'n sterik ge typeerd karakter, dat een ieder er wat van mee kan nemen. Voor verdere bijzonderhe den verwijzen wij naar de i advertentie in dit blad. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. Dinsdagavond hield 't Wit- Gele Kruis z'n jaarvergade ring in hotel Ver wiel. Met een zekere berusting wees voorz. Verwiel op de slechte opkomst, slechter dan ze ooit was geweest. Van de 2000 leden waren er 15 aanwezig. Alle pogingen om ambitie voor de vergaderingen op te wekken waren tevergeefs ge weest. Hij veronderstelde dat de leden tevreden waren over het beleid, want er waren geen klachten binnengeko men. Hij bracht dank vooral aan Zusters en Verpleegsters voor de bewezen diensten. Onder de aanwezigen heette hij vooral welkom Burgem, Lambooy, die zo z'n belang stelling toonde voor 't werk van het Wit-Gele Kruis. Na de opening werden de notulen van de vorige jaar vergadering voorgelezen. Ze werden onveranderd goedge keurd. De secretaris de heer G. Veltman gaf een overzicht van de werkzaamheden over het jaar 1946 en toonde met vele cijfers het heilzame werk aan dat de vereniging had verricht, „een verhaal van plichtsbetrachting en liefde diensten in getallen". Met een zekere voldoening zag het be stuur terug op het afgelopen jaar, maar tevreden was men niet. Sinds de bevrijding was men niets vooruitgegaan en zoveel kon er nog gedaan worden, de gebrekkigenzorg, de geestelijke gezondheids zorg, een eigen wijkgebouw, een badhuis etc. en met de liefdadigheid van de Waal wijkse bevolking en de ster ke steun van de overheid moest men dit bereiken. Bra bants Volksherstel had Waal wijk uitgekozen om daar een proefneming te beginnen van een verruiming van het werk terrein; men zou zich tot het uiterste inspannen om dit te doen slagen. Een woord van dank aan alle medewerkenden besloot dit verslag. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er over 1946 een batig saldo was van 1141.78.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4