De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK Eli OMGEVING PHILIPS WS? No. 94 Dinsdag 25 November 1947 Gemeenteraad Waalwijk De Harmonie der Jongens-congregatie te Drunen viert haar jubilea. iets sterker, zonder voor doel direct gevaarlijk te zijn. Toen dan ook de eerste aanvals golven waren afgeweerd werd het een gelijk op en neer gaande strijd. Baardwijk ver stond de kunst van doelpun ten maken. Van Hilst en Leij- tens waren de fabrikanten van de vier goals. SCO—WSC 1—1. Deze competitie-wedstrijd, de clou van het voetbalpro gramma, waarvoor te Oos terhout een enorme belang stelling \bestond, is uitgelo pen op een vriendschappelij ke wedstrijd, omdat de arbi ter verstek liet gaan. In een beduidend matig gespeelde wedstrijd 'heeft geen der partijen het tot een overwinning kunnen brengen. Het nodige competitie-spirit ontbrak ten enenmale. Voor de rust spéélt SCO met de vrij sterke wind in de rug en onderneemt enkele aanvallen op het heiligdom van Adelberg, waar hij zelfs eenmaal met een fraaie duik redding moet brengen. WSC beantwoordt deze aanvallen met tegenaanvallen, die ech ter wegens buitenspel reeds in de kiem worden gesmoord. Bij een gevaarlijke aanval van SCO wil Pulles redding bren gen, maar schuift over het gladde terrein weg. De SCO middenvoor schiet echter huizenhoog over. Als Brok dan even nadien een aanval inluidt, is het Claassen, die van een fout van den links back, die te kort op de kee per terugspeelt, profiteert om met een fraai laag schot de bal in 't doel te werken. 1-0. Even komt SCO nu vinnig opzetten, maar de schoten van de aanval zijn slecht ge richt en gaan over of langs. De rechtshalf van SCO komt naar ivoren en met een ver, enorm hard schot, gesteund door de wind, heeft Adelberg alle moeite, doch hij weet de bal corner te werken. Schie- don krijgt een enkelblessure en v. Bladel komt hem ver vangen. Reeds direct bij zijn optreden denken wij hem succes te zien boeken bij een aanval over links, maar zijn overigens goed gericht schot gaat via de voet van een der SCO backs over. Hoewel WSC tegen de ster ke wind op speelt, worden diverse aanvallen op 't SCO- doel ondernomen, doch het veel to langzaam plaatsen geeft SCO volop gelegenheid met succes de buitenspelvai open te zetten. Na de rust even een gelijk opgaand spel en bij 'n snelle aanval van SCO moet Adel berg weer zijn kunnen tonen. Speciaal dient te worden ver meld een schitterende om haal van den SCO midden voor, even prima gestopt door Adelberg. Aan de ande re kant heeft Brok bijna sue ces, als deze een schot op 't SCO doel lost, dat de keeper verrast en deze slechts met moeite tot corner kan ver werken. Eindelijk krijg SCO haar verdiende tegenpunt als de middenvoor een fout in de achterhoede afstraft en de hal in het doel loopt, waar door de stand gelijk wordt. Veel fraais valt er niet meer te noteren; wel kan Büjlevens enkele solorennen resultaat van doorzetten, on dernemen, maar bij het doel kan hij in het vette doelge bied de bal niet behoorlijk onder schotcontrole krijgen. Met gelijke stand, waar de beide partijen, die over een schotloze voorhoede beschik ten, tevreden mee kunnen zijn, komt het einde. CAPELLE. Broekhoven V-Wit Zwart 3-1. In een gelijk opgaande strijd heeft Wit-Zwart in Broekhoven zijn meerdere moeten erkennen. Na onge veer 10 minuten weet Broek hoven de leiding te nemen door een fout van de rechts back, 10. Maar Wit-Zwart laat zich ook niet onbetuigd en valt verschillende malen aan, waaruit de linksbinnen de gelijkmaker in de touwen jaagt. Toch weel Broekhoven wederom de leiding te nemen door een fout van de keeper, die de bal bij een uittrap te gen een Wit-Zwart speler schoot, waardoor de bal pre- •jg op uu.v uojooa op jooa sop mid voor komt die voor 't in schieten heeft, 21. Hiermee breekt de rust aan. Na de rust is het Wit-Zwart, die het eer ste half uur de toon aangeeft, maar succes blijft uit. Wel weet de linksbuiten te doel punten, hetgeen de scheids rechter echter ontgaat. Broekhoven komt nu meer in de aanval. Bij een van de aanvallen komt de bal ver keerd op de schoen van een der.wit-zwarten en de stand is 31. Na nog wat heen en weer getrap komt het einde van deze wedstrijd en kreeg Broekhoven meer dan ze ver diende. Het tweede elftal verloor met 1 van Waspik 3, even als de junioren, die met 41 verloren van Sprang. HEUSDENWER E Dl. Door de vrij sterke wind was de wedstrijd niet dat. Veel uitballen, dus steeds stagneerde het spel; voor de toeschouwers dus een weinig aanlokkelijk Schouwspel. Direct na ue aftrap is Were Di steeds in de aanval, waar voor zij wordt beloond met n doelpunt. Het ging er naar uitzien uat neusden weer een jas zou krijgen, maar door taai vofhouden, keerden de kansen en hadden de gasten weinig meer in te brengen. Met 1U voor Were Di trad de rust in en het bleek dat de pauze hen geen goed had ge daan, daar zij daarna geen voet meer aan de grond kre gen. Al gauw was de stand gelijk door een doelpunt van M. Vos. Jaap Verheij maakte er spoedig 21 van, terwijl v. Engelen het laatste puntje maakte, 31. De keeper van Were Di moest deze wed strijd staken, daar hij zijn neus zodanig bezeerde, dat doktershulp ingeroepen werd welke constateerde dat liet neusbeentje gebroken was. SCHAKEN. Op Woensdag 19 November werd te Waalwijk voor de de derde klasse der competi tie van de Nrd. Brabantse Schaakbond de wedstrijd Waalwijk II tegen De Vrije Pion II (Capelle) gespeeld. Waalwijk won met 4131: De volledige uitslag luidt: v. Nieuwstadt-Oerlemans 01 Voorbraak-Bogers 01 Mevr. Vader-Westra 10 de Mol-v. Oversteeg 10 v. Pruijssen-Rijken 10 v. Liempt-Kanninga 10 SlaatsSchoenmakers 1 N. O. - Pruijssers 01 Totaal 4131 VLIJMEN. Biljartwedstrijd. A.s. Donderdag 27 Nov. grote biljartwedstrijd tussen de sterkste spelers van Groot Vlijmen en het befaamde zestal Elshout-spelers in café P. van Eggelen. Biljart-comp. Vlijmen-Nieuwkuijk. Groep A: Oefening en Vermaak 350 2.33 15 Poedelvrees 367 2.45 27 Ons Genoegen 336 2.24 18 Geen Verschil 347 2.31 17 Oefening Baart Kunst 330 2.20 16 Poedelvrees 434 2.89 26 Groep B: Oefening Vermaak II 189 1.26 11 Nooit Volleerd II 318 2.12 16 Poedelvrees III 265 1.77 18 Geen Verschil II 317 2.13 12 Hoogste serie B. Oremans 27 car. MINISTER WITTEMAN. Minister Witteman ontpop te zich Donderdagmiddag aan de Tweede Kamer als een welbespraakt en vlot be windsman. Hij zag kans in 'n drie kwartier alle zestien sprekers en ongeveer alle on derwerpen die zij hadden' aangeroerd, af te handelen, zo kort en zakelijk, dat de Ka mer er min of meer verbaasd bij toehoorde. Tal van problemen werden hemvoorgelegd, die hij op vlotte en krachtige wijze be antwoordde. Over de benoeming van 'n katholiek tot burgemeester van Haarlem, zeide hij o.m. dat gelet moet worden op ca paciteiten en harmonie in politiek en geloofsovertui ging. Dit dan vooropgesteld hebbend en dus ook niet .ge negen de verhoudingen in de raad de doorslag te laten ge ven want dan kon men langzamerhand der raad wel de burgemeester laten kiezen bracht de minister de heer v. Dis, die het over de protes tantse stad Haarlem had ge had, onder het oog, dat Haar lem 38 pCt. ktholieken heeft en 38 pCt. protestanten, ver deeld over acht kerkgenoot schappen, zodat men dan Haarlem evengoed katholiek als protestant kan noemen. Over Zondagsrust zei hij o.m. dat het idee over Zon dagsrust heel verschillend is en dat men niet de. uitleg en de prac.tijk van de toepassing daarvan door een minder heid aan een meerderheh kan laten opleggen. Hier za de gulden middenweg bewan deld moeten worden. OVERLEDEN EN VERMISTE MARINE-MANNEN. Op ons bureau ligt ter in zage een lijst van leden van Marine-personeel, die tijden- de oorlog in Indië overleden of vermist zijn en van wR geen nabestaanden bekend zijn. In vele gevallen beschik' de Kon. Marine nog ovei nalatenschappen van onze gr vallenen of over achterstal lig tractement etc. Men wordt verzocht^ zic'r eventueel in verbinding t( stellen met het Bureau Na latenschappen van het Minis terie van Marine, Lange Voorhout 26, Den Haag. Schoenenbon voor kinderen Van 23 November t.m. 11 Januari zal een schoenenboj v/orden verstrekt aan kinde ren, die in December gebo ren zijn van één der jarei 1932 t.m. 1945, alsmede aai kinderen, geboren in Februa ri 1947. Bij deze uitreiking za bon 604 van het inlegve worden verwijderd. Openbare vergadering, te houden op Donderdag 27 No vember 1947 om 7.30 uur ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststeling van de notu len der vorige vergadering 2. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninklijk goedge keurde verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der perso nele belasting, vast gesteld bij raadsbe sluit van 6 Febr. '47. 2. Goedgekeurd raads besluit van 25 Sept. 1947 tot verkoop van grond aan de Baard- wij kse Straat aan de Woningbouwvereni ging „Baardwijk". 3. Goedgekeurd raads besluit van 30 Oct. 1947 tot wijziging van de met J. G. M. van Kaam te Den Bosch gesloten erf pachtovereenkomst, krachtens raadsbe sluit van 29 Mei '47. 4. Schrijven betreffen de toekenning' der gratificatie, bedoeld in het Kon. Besluit van 13 Aug. 1947, Staatsblad H 303, aan secretarissen en ont vangers. b. Van H. C. de Ruyter alhier. Verzoek om teruggaaf van verlofsrecht. 3. Voorstel tot het aangaan ener rekening-courant overeenkomst met de Ne derlandse Handel-Maat- schappij. (Prae-advies nr. 92). B. en W. stellen voor: le. Met de N.V. Neder landse Handel-Maatschap- pij een rekening-courant overeenkomst aan te gaan voor het jaar 1948, waar bij aan de gemeente een maximum-crediet wordt toegestaan van 150.000.-. 4. Voorstel tot het aangaan ener kasgeldlening. (Prae advies nr. 92). B. en W. stelen voor: Aansluitende aan de lopende kasgeldlening, groot J 200.000.een nieiiwe kasgeldlening aan te gaan voor het tijdvak van 15 December 1947 15 Juni 1948 tot een ge lijk bedrag. Aan rente wordt thans bedongen: 1 J4% per jaar. provisie 1/16% voor Yi jaar. Het rente-percenta ge stemt overeen met de door de regering aange geven normen. De lening kan geplaatst worden door tussenkomst van de fa. W. Timmermans en Zn. alhier. 5. Voorstel tot het aangaan ener geldlening. (Prae- advies nr. 93). 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding inge volge artikel 101 der lager onderwijswet voor de bij - zondere scholen voor la ger onderwijs over 1946 en vaststelling van 't be drag der werkelijk geda ne uitgaven over dat jaar. (ƒ18.50 per leerling). (Prae-advies nr. 91). 7. Voorstel tot vaststeling ener verordening' als be doeld in artikel 30 der leerplichtwet. (Prae-ad- vies nr. 94). B. en W. stellen voor een verordening vast te stellen, waarvan het enig artikel luidt als volgt: „De ambtenaren der po litie worden gemachtigd, een kind, dat zij geduren de de schooltijden op de openbare weg aantreffen en waarvan redelijkerwij ze kan worden vermoed dat het zich aan ongeoor loofd schoolverzuim schul dig maakt, te brengen naar het hoofd der school, onder voorwaarde, dat onmiddellijk aan een der volgens artikel 1 der leerplichtwet ten opzich te van dat kind aanspra- kelijke personen schrifte lijk of mondeling daarvan j wordt kennis gegeven". J 8. Voorstel tot toekenning 1 ener jaarlijkse vergoeding ingevolge artikel 84 dei- lager onderwijswet aan 't bestuur der R.K. Meisjes school te v.m. Baardwijk, wegens aanschaffing van schoolbanken. (Prae-ad- vies nr. 95). B. en W. stellen voor een jaarlijkse vergoeding toe te kennen aan het bestuur der voornoemde school in verband met de te maken kosten van aanschaffing van bovenbedoelde 4 ban ken. 9. Voorstel tot aankoop van enkele percelen grond. (Prae-advies 'nr. 96). 10. Voorstel tot wijziging der begroting 1947. 11. Aanbieding gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1948, alsmede van de be grotingen der burgerlijke armbesturen voor dat jaar. TONEELCONCOURS D.V.S.V. „De vrome leugen". Wij durven niet zeggen dat het spel op zich van deze avond mooier was dan dat van de vorige, maar dat de spelers van het O. H. Toneel uit Oudenbosch met „De Vro me Leugen" van Jac. Balings S. J. een ernstige gooi hebben gedaan naar de le prijs, is buiten kijf. Het stuk zelf is van geheel ander gehalte dan „Jonk vrouw de la Seiglière", hier de deftige Franse aristocratie van de tijd na Napoleon, daar het goede eenvoudige volk van het Vlaamse platteland; hier de fijngeslepen humor, daar de meer volkse olijk heid, die echter niet onder deed voor de komische trek ken van het eerste stuk. Deze en nog andere factoren ma ken een uitspraak welk stuk het beste was zeer moeilijk en wij zullen ons hieraan dus niet wagen. Maar gaan wij op de reacties van het publiek af, dan moeten wij toegeven dat de Oudenbosse dilettan ten het meeste succes hebben gehad. Maar dit vindt ook voor een groot deel zijn oor zaak in het stuk zelf. Toch is het direct geen sterk stuk en veel zwakke plekken zou den er zijn aan te wijzen, maar de sappige humor waar van het geheel doortrokken is en de wijze waarop de spe lers, vooral Gieleken, de schapenboer, ons die opdien den, maakten het tot een on derhoudend geheel dat ons en de stampvolle zaal geen ogen blik heeft verveeld. De spe lers kenden de aard van de Vlaming, ook .zijn taal, a! kwamen er nu en dan enkele onjuistheden in voor. Typen als Gieleken de schapenboer en Kozijn Joop, werden ons raak ten voeten uitgetekend; vooral de eerste was een kostelijke creatie en het ver melden waard: hij gaf het stuk zijn bezieling en de scè nes waarin hij optrad waren dan ook de beste en ken merkten zich tegenover de andere ddor levendigheid en tempo. Tenslotte, ook hier werd gehuild en ook hier school tragiek in, maar hoeveel na tuurlijker en ongekunsteldcr was dit spel, vérgeleken bij een draak als „De Witte Non". Hier klonk de gulle lach door van een volk, dat zijn opgewektheid nooit laat va ren en zich niet verliest in gejammer en geweeklaag, maar blijft 'vertrouwen. Dit spel was echt en niet opgeschroefd en vals, één van de vele factoren die meege werkt hebben aan het grote succes, dat D.V.S.V. met zijn tweede toneel-avond had. Tot nu toe is de keuze zeer goed geweest. REISGROET PER FLES. Op 5 November j.l. vertrok de „Volendam" vanuit Rot terdam met militairen naar Indië. Een tweetal dezer jongens had het plan opgevat een reisgroët' per fles over het water te doen, welke fles op 6 November in zee werd geworpen en op 17 November te Borssele (Zuid-Beveland) aanspoelde. De vinder heeft de brief opgezonden naar hun resp. ouders, welke afkomstig bleek te zijn van Wout Dal- maijer uit v.m. Besoijen en Willy Kooien, Waalwijk. LOTERIJ Andreas Zijlmansgroep. De Andreas Zijlmansgroep van de R.K. Verkenners viert dit jaar haar 12H jarig be staan. Zij telt thans ruim 150 leden. De groep maakt op het ogenblik een moeilijke tijd door. In de oorlog is zij haar gehele uitrusting en kam- peermateriaal kwijt geraakt, zodat -het moeilijk is de no dige spelen en tochten uit te voeren die bij dit mooie jeugdwerk onontbeerlijk zijn. Het hoofdkwartier is te klein, zodat voor de nieuwe stam men weer een andere ruimte moet worden gezocht. Doch alles is duur. Ér is geld, nodig om de groep opnieuw te kunnen in stalleren en daarom wordt er thans een grote loterij gehou den. Wij hopen idat deze zal slagen. Wie herinnert zich niet meer de grote activiteit van deze jongens bij de bevrij ding. Hoe dapper hebben zij in de barre koude niet mee geholpen bij het ophalen en onderbrengen der geëvacu- eerden uit Kaatsheuvel en later weer van de repatrië- renden. Altijd waren zij be reid te helpen. Stuur de jongens daarom niet door als zij bij U aan kloppen, maar koop een lotje. U hebt dan bovendien nog kans op één der mooie prij zen. VERPLAATSING BLOEMENHAL. De bekende bloemisterij der firma L. van Bladel en Zn. heeft haar bloemenhal over gebracht van Grotestraat 353 naar Grotestraat naast de ingang van haar kwekerij. Dat zij als oudste zaak dc eisen van de nieuwe tijd be grijpt, heeft zij bij de inrich ting van deze nieuwe bloe menhal getoond. Deze mo derne ingerichte zaak is een aanwinst voor de Grotestra"1 geworden, die Zaterdagmid dag^ reeds direct na de ope ning veel belangstelling trok. Onder architectuur van de heer A. van Huiten Jr., heb ben de firma's A. Aarts en Zn. en G. Héns en Zn. een uiterst smaak- en stijlvol in terieur geschapen, waarin de kunstige en vakkundig opgo maakte bloemstukken voor al le gelegenheden uitnemend tot haar recht komen. De 'ef fectvolle verlichting verhoogt, nog de aantrekkelijkheid van dit fleurige een smaakvolle geheel. De vooruitstrevende firma L. van Bladel en Zn. 't best: succes. „KUNST EN KRACHT". De R.K. Gymnastiekver. „Kunst en Kracht" hield Za terdagavond een onderlinge feestavond in café ,,'t Vosje". Tijdens deze feestelijke bij eenkomst werd de oud-leider de heer L. van Drunen, ge huldigd orn zijn grote ver diensten voor deze vereni ging. Met een hartelijke en van veel waardering getui gende toespraak bood de voprzitter de heer Jac. van Mierlo, hem een fraai, souve- nier met inscriptie aan, ter wijl hem tevens, onder alge mene instemming, het ere- bestuurslidmaatschap werd aangeboden. ZELDZAAM JUBILEUM. Plet was wel te verwachten dat een zo zeldzaam jubileum als gisteren de heer Ant. Brands vierde niet zonder be langstelling voorbij zou gaan. Het is geen kleinigheid als men 60 jaren zanger is ge weest van hetzelfde koor en 50 jaren over de penningen van dat koor heeft gewaakt. Een plechtige Hoogmis werd Zondag tot zijn intentie opgedragen, .waarna een zeer drukke receptie werd gehou den in één van de lokalen van de St. Elisabeths-school, waar o.a. Pastoor Kemps en het voltallige kerkbestuur, het gehele koor, de Moeder Over ste, een deputatie van het kerkkoor van St. Jan en tal rijke particulieren de jubila ris hun opwachting kwamen maken. Hartelijke woorden van gelukwens werden ge sproken en meermalen werd er gewezen op de nauwgezet te plichtsbetrachting van de jubilaris. Duidelijke taal spraken eveneens de vele ca- deaux en schriftelijke geluk wensen die hij mocht ontvan gen en waarbij wij de onze voegen, met de oprechte wens dat hij nog vele jaren mag doorgaan met het zingen van Gods Lof. CHR. HISTORISCHE KIE S VERENIGING NEDERLAND EN ORANJE. Vrijdagavond a.s. höudt deze vereniging haar alge mene jaarlijkse ledenverga dering. In deze vergadering zal o.a. het lid van de Prov. Staten de heer Kuiper uit Werkendam, spreken over 't hangende Indische Vraagstuk. PROPAGANDA- VERGADERING. Wij herinneren nog aan de op Staalbaard kent het gemak en het ^enot van electrisch scheren als geen ander. En hij veroorlooft zich, om deze raad uit te spreken: geef als Sinterklaascadeau een Philips „PHILISHAVE" Staalbaard! Electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-Mil V. NEDERLAND. EINDHOVEN a.s. Donderdagavond half acht, in het gebouw voor Chr. Belangen in de Besoijenschestraat te houden propaganda-vergadering voor het C.N.V., vanwege de Chr. Bestu renbond Waalwijk. Als sprekers treden op de heren Cornelissen uit Amsterdam en v. d. Velden uit Vlaardingen, die spreken over: Naar vernieuwing der samenleving, terwijl de Wel- Eerw. heer Ds. v. d. Peut een slotwoord hoopt te spreken. Bovendien verleent de Chr. Gem. Zangvereniging Hallelujah haar medewerking. HET BEGON OM EEN MEISJE. In de danszaal van v. Hel- voirt kregen Zondagavond enkele dans-„liefhebbers" ru zie om een meisje, waar beide partijen „recht" op meende te hebben. Wie de handschoen geworpen en opgeraapt heb ben weten wij niet, maar voor de winkel van v. Mill in de Grotestraat kwam het tot een gewapend conflict, waarbij de heer B. een pees x van zijn pols werd doorge sneden, zodat Dr. Lenglet overbrenging naar het Zie kenhuis in Den Bosch wense lijk achtte. Op 29Nov. a.s. viert de Harmonie der Jongenscongre gatie haar 65-jarig bestaan. Tevens viert zij het Gouden jubileum va nhaar directeur dhr. H. Brok, die tevens 25 jaar directeur der vereniging is. tewijl 't zilveren jubileum wordt gevierd van de heren Nico Merkx, Hamers en L. Erok-v. Spijk. Muziek is de enige kunst die leeft, heeft een groot com- ponist ooit gezegd. Wanneer wij vroeger, toen we thuis waren, wisten dat de harmo nie zou rondtrekken, dan wa ren wij er als de kippen bij om te gaan luisteren naar de vrolijke tonen en wij genoten. Later, als we wisten dat dc harmonie zou concerteren, ging men luisteren om te ge nieten van datgene dat ge boden werd. En al zocht het een echte muziek-liefhebber of -kenner misschien boven een gewone d.orpsharmonie, toch gaf het aanhoren van 't geheel een genot en dit is het toch dat de juiste schoonheid bepaalt. Nog horen wij als 't v/are de heldere klarinetten, de schetterende trompetten. de klanken van die instru menten, gedragen door de zware ondertoon der bassen, die als het ware bereid om 't, geheel daar heen te dragen waar de melodie het ook voe ren mocht. Muziek is werke lijk mooi en waar dan een vereniging die zich uitslui tend op de beoefening van deze toelegt, jubileert, past 't ons toch vrel om even daarbij stil te staan. Opgericht in 1882 was de Harmonie der Jongenscon gregatie oorspronkelijk be doeld voor de opluistering van kerkelijke feesten en ont spanning voor de leden van de Congregatie. In 1922 legde de toenmalige directeur en mede-oprichter wijlen de heer Michiel de Leur, zijn dirigeer stok neer. Deze heeft, als wij het zo noemen mogen, de fundamenten gelegd waarop zijn opvolger de huidige di recteur de heer Brok, de mu zikale talenten van de toen malige leden heeft uitgebuit. Een bijzonder woord van hul de past wel de heer Brok, die door zijn werklust de harmo nie tot een tijdperk van grote

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4