In de Gouden Vallei NIEUWS UIT WAAI 'IJK EN OMGEVING FEUILLETON Geen goede Sint TUBERCULOSE BESTRIJDING. NET DAGMEISJE WERKSTER STIKSTER zoekt goed lonend THUISWERK Biedt zich aan flinke Costumière aan huis. Als men nog wel eens.een oud vakman over dit alles hoort ver tellen, krijgt men interessante din gen te hooren. Heel vroeg werd met den arbeid begonnen en laat het werk neergelegd. De patroon werkte vaak harder dan zijn oifc dergeschikte en de verhouding was zeer gemoedelijk. Men ge bruikte gezamenlijk zijn bakske koffie, maakte een babbeltje en zong onder het werk zijn hoogste lied uit. Er was hier inderdaad sprake van samenwerking". Niet dat alles even rooskleurig was, bij lange niet. De loonen waren vaak niet toe reikend om een gezin te onder houden. De verplichte winkelne ring was ook geen ideale toestand. Maar met de jaren kwamen er vele wijzigingen op velerlei ge bied. Ook%voor den fabrikant was het altijd geen rozegeur en zonne schijn. Er moesten ook Wel harde tijden worden doorgemaakt, tijden, die veel zorgen baarden. Maar met de hoofden koel en de handen bereid tot aanpakken wist men die benauwende tijden te overwinnen. Wanneer men door Waalwijk's straten liep, zag men oogenblikke- lijk dat de klok steeds op „voor uit" stond. Nieuwe huizen verrezen, groote en kleine. De kleine somtijds wat al te klein, gezien de groote fa- milie's die het moesten bewonen. Hotels verrezen er om de reizi gers, die hun waren kwamen aan bieden of relaties aan knoo- pen, onderdak te verschaffen. In het bouwen toen ter tijde was niet veel regel te bespeuren. Dan ver rezen er hier dan weer daar hui zen, waardoor er vele stegen en steegjes ontstonden. De bestuurderen der gemeente vertsonden hun tijd, want ze voor zagen, dat, wanneer er een vee markt en fruit- en groentenmarkt werd opgericht, dit de gemeente naren zeer ten goede zou komen en aldus werd besloten. Dat dit een wijs besluit was bleek al spoe dig. De markt floreerde en was spoedig een der meest bezochte uit den omtrek. Vooral de groote „Sint Bavo" markt of ook wel genoemd „Dé Baames-markt" trok honderden en honderden boeren en boerinnen en kooplieden van ver uit den omtrek naar Waalwijk. Dat zoo'n dag den neringdoenden een aardig duitje in het zakje bracht, valt te begrijpen. NEVOH. VAN DE ECHO VAN HET ZUIPEN 26) Hij was in dat afgelopen jaar maar .weinig thuis ge weest. Nu cn dan had hij er zich eens een paar dagen ver toond en was dan weer zo gauw mogelijk weg gegaan met het geld dat hij maar be machtigen kon. Nan gaf het hem altijd gul, omdat ze zo gauw mogelijk van hem at' wilde zijn; en hij was in zijn hart bang van haar en ver langde terug naar het gezel schap dat, als hij geld had, hem altijd welkom heette. Ze had nu al ruim een maand niets van hem gehoord, maar op dien middag had de post dus het nieujvs gebracht dat hij dood was. Hij had een schandelijk leven geleid en had dan ook een schandelijke dood gevonden, hem aange daan door een van zijn ..ka meraden", die al even diep gezonken was als hij: Er was een twist ontstaan naar aan leiding van het kaarten; hij was beschuldigd van vals spelen; er was een vechtpar tij gevolgd en Dan Lester was in het hart geschoten. Dit had plaats gehad in Kimberley. Het nieuws was 's middags met de postwagen gekomen, men had het van alle kanten bekeken en be sproken en tenslotte was Will Crosbie degene, die Nan de KORTE BERICHTEN. Voor het Bijz. Gerechts hof te Zwolle is de doodstraf geëist tegen de 50-jarige J. Boesveld, die in 1943 commis saris van politie in Kampen werd en aansprakelijk is voor de dood van tenminste tien personen. Voor het Bijz. Gerechts hof te Arnhem is de doodstraf geiëst tegen de 35-jarige on derluitenant K. Doeven, die een schrikbewind uitoefende op de Noordelijke Veluwe en een handlanger was van de reeds gefusileerde Feenstra. Het aantal personen-au to's in ons land bedraagt thans 60.000, dat der motor rijwielen 70.000 en dat der bussen 3300. Reuter seint uit Dussel- dorf dat een vloot van 340 Nederlandse Rijnaken, die daar werd vastgehouden door het lage peil van de Rijn, Za terdag naar- Nederland is ver trokken, geladen met Duits timmerhout, bestemd voor de uitvoer. Het herstel van de Rijnscheepvaart is ook voor de kolentransporten van groot belang, daar in 't Ruhr- gebied al bijna 1.700.000 ton steenkolen boven de normale voorraden ligt opgestapeld. „De overblijfselen van 't Duitse leger in de Britse zone worden onder het mom van arbeidsgroepen in stand ge houden", aldus verklaarde de militaire commandant der Sowjet-zone in Duitsland, So- ZONDAGSDIENST 30 November 1947. Doktoren: Dr. H. G. Langemeijer. Apotheek: Nijman. EEN BEROEMDE GELUIDSFILM UIT ZUID-AFRIKA. „De Zwarte Zuster". De film „De Zwarte Zuster" is geen onbekende voor Waal wijk en omgeving. Wie hem gezien hebben zullen beken nen: ja, hier is in een moder ne film een Missievolk tot ons gebracht zoals het is. Dit is een film, die volop waard is gezien te worden. Operateurs van een grote erkende Europese filmmaat schappij trokken onder lei tijding zou overbrengen. Er werd niet verwacht dat ze veel verdriet zou voelen; toch was het ,geen prettige boodschap voor Will en ter wijl hij haar gadesloeg, wist hij bijna niet hoe hij begin nen zou. Nadat ze 't kasboek had weggeborgen, keek ze op en zei: Nu Will, ik ben verlan gend het ni.euws te horen. Wees er maar niet al te verlangend naar. Is het slecht nieuws? Ja. Er is zeker iets met va der? Wat heeft hij nu weer uitgehaald? Hij heeft nooit anders dan schande over my gebracht en dat zal zeker zo moeten blijven gaan tot aan l einde van zijn dagen. Zeg maar niet-al te veel bittere dingen, Nan. Hij was slecht, maar. Was? Ja, was. Hij zal geen schande meer over je bren gen; hij is dood. Gewone woorden van deel neming en sympathie zouden hier in het geheel niet op z'n plaats zijn. Dus zweeg Will. Hoe is hij gestorven? vroeg ze hees. Heeft hij koorts gehad? Neen. hij is geen natuur lijken dood gestorven. Jack Clifford, dien herinner je je toch nog wel, Nan? Nu, hij en je vader speelden kaart. Ze waren geen van beiden nuch ter, zo heb ik 't tenminste gehoord. Jack beschuldigde je vader van vals spelen. O, dat kan heel best. En toen hebben ze zeker twist voor een vrouw of meisje wanneer ze als geschenk niet een tube Hames Oeirl heeft ontvangen. kolofsky, in de Zaterdag ge houden vergadering van de Geallieerde Bestuursraad. „De sabotage der demilitarisatie en het behoud van het Duitse oorlogspotentieel in de Ame rikaanse en Britse zone kun nen", aldus de maarschalk, „geen ander doel hebben dan van beide zones een militaire basis voor het Anglo-Ameri- kaanse imperialisme in het" hart van Europa te maken". Kon deze man niet eerst eens in Rusland neuzen, waarvoor de Duitse soldaten van generaal von Paulus ge bruikt worden? Ondanks de moeilijke, financiële omstandigheden waarin 't Rijk verkeert, zul len gelden beschikbaar wor den gesteld %r sanering der gemeente-financiën. Voortaan zullen de gemeen ten dan ook de volle verant woording moeten dragen voor het in evenwicht houden van inkomen en uitgaven. Woensdag heeft te. Brus sel 'n grootse betoging plaats gehad van 25.000 mensen, in hoofdzaak katholieken, voor koning Leoppld en z'n terug keer op de troon. r De socialen hebben een Verklaring- uitgegeven, dat zij het daarmee niet eens zijn. ding van een missionaris naar de wildernis: en werkten er 15 maanden lang. Zoeloe- negers traden op als filmac teurs en ze deden het goed. Ze vertolkten een missiege beurtenis die onder hen had plaatsgegrepen, een spannend spel van list en liefde, van heidense haat en zegevieren de christelijke naastenliefde. Het resultaat is de diep-dra- matische geluidsfilm „De Zwarte Zuster", koningin al ler missiefilmen. Het Woord missiefilm heeft geen prettige klank. Gewoon lijk wordt onder dit etiket goedbedoeld amateurswerk geboden,- dat de vergelijking met de 'moderne filmkunst niét kan doorstaan. Er wordt gekregen? - Juist, en je vader wérd door het hart geschoten. r- Hoe lang geleden? Bjjna. veertien dag^n. 't; Nieuws is - vanmiddag hier met de postwagen gekomen. Veertien dagen geleden? Is hy dan al veertien dagen dood en begraven en dat, ter wijl ik nog heel de week vol angst naar hem heb uitgeke ken. Nu kind, hy zal je nooit meer last bezorgen, dat is tenminste één troost. Ja, dat is één troost. Ik geloof, dat ik verdrietig moet zyn, hè Will, en dat ik schrei en moest. Maar ik heb geen troon «p'a+en. Je zult mij wel erg harteloos vinden, maar ik kan niet huilen. Ik kan er zelfs geen droefheid om voelen. Het is verschrik kelijk, hè, maar ik vind het slechts een uitkomst. Het zou onnatuurlijk zijn, als je er anders over dacht. Och, als moeder was blij ven leven, zou hij misschien anders zijn geweest!Wat ben jij toch altijd vriendelijk voor mij, Willy. Maar zou ie nu ook misschien liever wil len gaan?Ik geloof dat ik graag een tijdje alleen zou zijn. Ik heb zo veel, waar ik over denken moet. Kom dan later nog eens aan, wil je? Zeker; dat zal ik doen. Hij ging en liet haar alleen met haar verdriet. Gróót kon dit niet wezen! Nan was geen huichelaarster. Ze zou geen droefheid voorwenden waar ze die niet voelde. te veel gespeculeerd op' de goede wil, die het slechte pro duct terwille van de missie liefde wel neemt. Maar van „De Zwarte Zuster" schreef niemand minder dan de be kende filmcriticus van „De Tijd", n.l. Close Up (Van Domburg), dat deze film in niets onder,doet voor de mo derne bioscoopproductie en in staat blijkt een hele avond lang het publiek te boeien met de droom, die het film beeld voor de toeschouwende ogen oproept. Deze prachtige film komt Zaterdag en Zondag te Kaats heuvel in de grote zaal van Van Dun, Maandag en Dins dag in Waalwijk in de bios coopzaal Musis Sacrum. Men zie de grote adverten tie in dit blad. Men verzoekt ons er op te wijzen dat de vóóïverkoop der plaatskaarten voor de Missie-avond van „De Zwarte Zuster" plaats heeft in de boekhandel „De Bieb" van de heer De Visser-Van Ever- dingen aan de Markt. Maan dag^ en Dinsdagavond na 7 uur is de kaartverkoop aan de loketten van de Bioscoop Mu sis Sacrum. DE VECHTPARTIJ. Het bericht over de vecht partij op Zondagavond heeft, naar wij vernemen, bij ver schillende lezers de indruk gewekt, als zou er in de dans zaal van café van Helvoirt ongeregeldheden gebeurd zijn Dit is geenszins het geval, te meer daar de eigenaar eerst Maandagmorgen van het ge val vernam. Ook dient men. de uitdruk king van het gewapend con flict niet al te letterlijk op te vatten en te denken dat de heer B. met een mes in zijn pols is gesneden. De kwestie is, dat bij de vechtpartij de personen in aanraking kwamen met de winkelruit van de fa. van Mill, die het begaf en de heer B. aan de pols verwondde. VERSLAG T.B.C.-COMMISSIE 1946. Met dankbaarheid mag ik dit verslag beginnen met de ontvangst van een gift van H. M. de Koningin, groot 1260.waardoor 9 gezin nen in de gelegenheid kon den worden gesteld zich van het hoogst nodige te voorzien. Later op de dag ging hij nog 'eeps naar het warenhuis en vond haar. daar zoals hij verwacht had, zeer kalm en bedaard. Ze verwelkomde hem met een glimlach. Ik hoopte wel dat je ko men zoudt, begon ze. Ik wil de eens met je praten. Neen. ik mag niet zeggen dat ik mij verdrietig voel; het is of een grote last mij van de schou ders genomen werd. Dat zie je toch wel in, Will? O kind, ik denk er pre cies hetzelfde over. En wil ik je eens wat zeggen, Nan? Eigenlijk had de dood van je vader niet op een betere tijd kunnen plaats hebben! Wat bedoel je daarmee? Wel, ik 'meen, dat de aandelen die hij heeft gekocht in de mijn aan de Koningin- ne-rivier, de laatste veertien dagen zo reusachtig de hoogte zijn ingegaan, dat dit niet zo blijven kan! Daarom, als je mijn raad volgen wilt, ver koop ze zo gauw mogelijk! Natuurlijk zal ik dat ook doen. Wie zou nu zo dom zijn om niet de raad te volgen van zo'n deskundige, of liever van zo'n gunsteling van de For tuin als Will Crosbie? Toch ben ik niet in al les gelukkig en juist niet, waar het geldt de vervulling van mijn harte wens! Nan kreeg een kleur, maar hield zich of zij die woorden niet gehoord had. Ze stond on en ging naar de deur. De zonsondergang was nabij en het werd nu buiten koeler. Will volgde haar en vroeg, na even gewacht te hebben: Je blijft hier zeker niet, De bekende busjes hadden een opbrengst van 1374.14. Deze busjes waren afkomstig van de volgende fabrieken: A. H. van Schijndel 312.78; de Kort 131.29; Blok van Heijst 20.08; Pulles v. Ger- wen ƒ25.44; v. Haren 325.05; Timtur 247.05; de Amstel 219.44; Hollandia 66.91 en van Iersel-Witlox 35.10. Door patiënten werd bijge dragen 1004.81. Verder werd in dank ont-_ vangen: van Waalwijks Her stel 57.21; Melodie Band ƒ21.-; Kynologenclub 33.20; VermeerKerkhof koperen bruiloft 31.Buurtcomité Hoogeinde 60.30. Aan allen hartelijk dank. Uitgegeven werd aan sana toria 2293.55, onderhoud1' ligtenten 315.70; verster kende middelen 80.van "de gift van H.M. de Koningin 1004.79 (rest in 1947); uit zending kinderen 1080. Aan alle aanvragen kon worden voldaan. De secr.-penningm. Schaap. De grote propairatida- wagen van de Neder landse Centrale Vereni ging ter bestrijding der tuberculose komt in Waalwijk. De Vereniging tot bestrij ding van de tuberculose Wit- Gele- en Groene Kruis-afd. te Waalwijk, krijgt op 2 De cember a.s. de zeldzame ge legenheid om de bevolking van voorlichting te dienen, op het veelomvattende terrein van de tuberculose-bestrijding door middel van de propa- - ganda-wagen van de N.C.V. Langs deze weg zal door' woord en beeld worden aan gegeven op welke wijze de gehele bevolking kan mede werken aan de voorkoming en de bestrijding van de tu berculose, zowel voor zichzelf als voor anderen. Deze zo gevreesde volks ziekte kan niet krachtig ge noeg bestreden worden! Het Bestuur roept dan ook ieder op, indien zulks maar enigszins mogelijk is, een be zoek aan deze propaganda- wagen te brengen. Deze. heeft tot standplaats gekozen: Markt Waalwijk, op Nan? Want, je mag dan niet rijk zijn, je bent toch in ie der geval onafhankelijk. Heb je al enige plannen voor de toekomst? O, talloze! Maar er staat er nog geen enkel vast; daar voor is de tijd te kort ge weest. Je hebt gelijk; ik zal hier niet blijven. Ik heb ook altijd verlangd om de wereld in te gaan Waarheen trek je dan, Nan? Dat weet ik nog niet. Voor het ogenblik zal het er veel van afhangen hoe 't met de aandelen afloopt. Ik heb nog een beetje geld dat ik op zij heb gelegd, als een appel tje voor de dorst. En ik denk dat ik de klanditie van het warenhuis en de cantine ook niet voor niets zal behoeven overdoen. Als ik nu rijk ge noeg ben, ga ik naar Europa. Kunnen we niet samen gaan, Nan? en Will legde haar zacht de hand op de arm. Ik blijf toch ook hier, als jij weg bent. Ik heb haast al le Europese hoofdsteden be zocht. Zal ik je die nu eens laten zien, Nan? Toe, laat ons samen gaan. Nog hield ze zich of ze de betekenis van zijn woorden niet begreep en lachtte: Dat zou wel heel aardig zijn, maar toch niet best uit voerbaar, Will! Ik vrees, dat we daar beiden een iaar of twintig te jong voor zijn! Als we nu nog maar familie van elkaar waren, bijvoorbeeld neef en nicht, dan zou 't wel gaan! Was je maar mijn broer, Will. (Wordt vervolgd) Dinsdag 2 December a.s. van 10 uur des voormiddags af tot aan de avond. De toegang is vrij. Laten ook vooral de jonge ren aanwezig zijn! (Boven 14 jaar). Namens het Bestuur der T.B.C.-Commissie A. Schaap. TENTOONSTELLING „WAALWIJK 1948". Aan het sub-comité terrei nen enz. is alsnog toegevoegd de heer Piet Zeegers en aan 't comité Pers en Propaganda de heer Herman van Eijke lenburg. BEDANKT. Naar wij vernemen heeft Ds. v. d. Peut te v.m. Besoijen bedankt voor de toezegging van beroep naar Zuid-Beijer- land. SPORTKEURINGSBUREAU KaatsheuvelWaalwijk. Het nieuwe bestuur voor 't Medisch Sportkeuringsbureau KaatsheuvelWaalwijk, is als volgt gekozen: M. van Hooff, Waalwijk, voorz.; W. van Nieuwstadt, Kaatsheuvel, se- cretaris-penningm.; de Jong, Loonopzand en v. Leeuwen, "Waalwijk, leden. De v.v. Baardwijk en RWB moeten nog een lid in het be stuur afvaardigen. Dr. Vercauteren en Dr. Kolster hebben de keuring op zich genomen. Voor athletiek, zwemmen én motorsport moet men zich in het vervolg laten keuren. Nog niet voor voetbal. Onder de bewindsperiode van het pude bestuur vonden 540 niet verplichte keuringen plaats. Pe gemeente Waalwijk heeft een subsidie toegekend en men hoopt dat de gemeente Loonopzand het zelfde zal doen. BIOSCOOP-PROGRAMMA. Musis. Musis presenteert 28, 29 en 30 November de boeiende film „De Rode Pimpernel", naar de bekende roman. Het spannende verhaal van een man, die, ogenschijnlijk een fat, met grote dapperheid de Franse aristocraten van de guiloltine trachtte te redden. Leslie Howard en Merle Oberon spelen ipi dit span nend verhaal de hoofdrol. V/oensdag 3 en Donderdag 4 December speelt Merle Oberon in de vaak vermake lijke geschiedenis „De Huwe lijksreis" de rol van 't jonge meisje dat een dokter lief heeft, plotseling schatrijk wordt, haar liefde niet meer beantwoord ziet, zich het hof ziet gemaakt door een stelle tje klaplopers, maar tenslotte haar dokter toch mee naar Italië weet te krijgen, waar jonge mensen absoluut op el kaar verliefd moeten wor den. Luxor. Rio de Janeiro, die Vrijdag, Zaterdag en Zondag in Luxor komt, is het verhaal van een zeer intelligente schrijfster en een jonge, beroemde zanger en comnonist die elkaar na verschillende benaderingen en vervreemdingen tenslotte „vinden". Een vlotte, lichte film, tin telend van leven en humor. Maandag en Woensdag a.s. krijgen we weer een gang- ster-film „Het recht neemt zijn loop", die zich afspeelt in Chicago, waar het bandi tisme hoogtij viert. Knallen de revolvers en ratelende ma chinegeweren is de muziek van deze film, die voor de genen die van spanning en sensatie houden, veel aan trekkelijks zal bevatten. Als tweede film draait: „Kom op, Tarzan", met Ken Magnard in de hoofdrol. DRUNEN. Jubileumdag. Het programma van de jubi leumdag van de Harmonie der Jonqens-Congregatie is als volgt: Des morgens een gezongen Mis voor de vereniging. Daarna een Brabantse koffietafel, waarna hul diging der diverse jubilarissen. Des namiddags vanaf half drie tot half 4 receptie, waarna een muzikale wandeling door het dorp. Des avonds een gezellig samen zijn voor de leden met hunne dames. Toneeluitvoering. Zondagavond gaf de toneel- en zangclub van de meisjescongrega tie haar eerste winteruitvoering. De zaal was tot het uiterste bezet en vele moesten nog worden te ruggestuurd. Na 'n kort openings nummertje van 't zangkoortje kwam de toneelclub voor het voet licht met 'n toneelspel in 3 bedrij ven van Will v. d. Berg, getiteld: „Het meisje uit de achterbuurt". Het enigszins zoete en sentimen tele stuk ging er bij het publiek goed in. De rollen werden stuk voor stuk goed gespeeld. De aan wezigen hadden een genotvolle en de leden der toneelclub een ge slaagde avond. Zowel regisseur als speelsters zijn in staat stukken van zwaardere kwaliteit en hoge re cultuurwaarde voor het voet licht te brengen. Een hartelijk en verdiend ap plaus beloonde de tonelisten en zangeressen. Het geheel stond onder leiding van dhr. J. Kuijs. VLIJMEN. f Henri van Wagenberg. L.l. Zaterdag had onder enor me belangstelling de plechtige uit vaart en begrafenis plaats van wijlen den heer Henri van Wa genberg, die in het St. Elisabeth- Ziekenhuis te Tilburg jn den ou derdom van 67 jaren is overleden. De heer van Wagenberg was vennoot der C.V. van Wagen- berg-Festen, manden- en lederfa- brieken alhier en conservenfabriek te Heusden, en was in de indus triële en handelswereld een zeer geziene figuur, terwijl hij om z'n eenvoud en goedhartigheid zeer geacht was in onze gemeente. Dit alles bleek wel uit de overgrote deelneming bij uitvaart en begra fenis. Hij ruste in vrede. Kruisboog Rozenjacht. Het bestuur kwam deze week bijeen om het program ma op te maken voor het Na tionaal Concours. De data werd gesteld op 1, 2 en 3 Mei 1948. Een ere-comité wordt aangezocht. De datum van oprichting van een bond van Kruisbooggezelschappen, als Schijndel, Rosmalen, Haar steeg, Herpt en Vlijmen is op 20 December in café v. Vugt. SPRANG. T urnwedstrijd. J.l. Zaterdagmiddag hield de Chr. Gymnastiekvereniging „Pro Patria" haar aangekondigde turn- wedstrijd voor de adspirantleden. Er was veel belangstelling, vooral van de zijde der ouders, voor het werk der kinderen: het werk dat door de adspiranten werd gele verd, bleek zeer naar genoegen der aanwezigen te zijn, gezien het applaus dat de kinderen ten deel viel. De jury-leden voor deze wed strijd waren de heren L. Blom, P. Heurter en W. J. van Willigen- burg; de leiding berustte bij dhr. Jac. van Zeist. Er werd in acht groepen ge werkt, elk van 11 kinderen. Voor elke groep was een le, 2e en 3e prijs en 8 andere prijzen, die in volgorde van 't hoogst behaalde aantal punten gekozen konden worden. De prijzen werden als volgt gewonnen: Groep 1, Meisjes: le prijs S. Heurter 50 p.; 2e J. de Jong 47J^ p.; 3e J. v. Ommeren 45 p. Groep II, Meisjes: le prijs T. v. d. Kerk 46H P-: 2e S. v. Her pen 45J/2 p.: 3e G. Waarts 45 p. Groep III, Meisjes: le prijs R. y. d. Kerk 48^ P-: 2e S. Bogers 48 p.; 3e A. Braspenning 47J^ p. Gcoep IV, Meisjes: le prijs (na loting) H. v. Willigenburg 43^ p.; 2e A. v. d. Bijl 43H P-: 3e L. Varossieau 43 p. Groeo V, Meisjes: le prijs Dina Blom 46J/2 P-: 2e J. Zwart 43M p.: 3e Jana Spierings 43 p. Groep I, Jongens: le prijs (na lo ting) T. Bogers 46H P< 2e L. Blom 46Yi p.: 3e Br. de Jong 44H- Groep II, Jongens: le prijs H. Braspenning 49 p.; 2e J. v. Pelt 48 o.; 3e (na loting) Kieboom 47. Groep III, Jongens: le prijs W. van Ommeren 46M p.: 2e J. de Jong 45 p.; 3e D. Spierings 42H- CAPELLB. T uberculose-bestrijding. De grote propaganda-wagen vafl de Ned. Centr. Ver. tot bestrijding van de tuberculose komt in Sprang-Capelle. Het is genoeg zaam bekend, dat tal van factoren, gevolg van de oorlogsrampen, welke ons land de laatste jaren getroffen hebben, er hebben toe medegewerkt de schitterende re sultaten, welke de tuberculpse-be- strijding vóór 1940 in ons land be reikt had, grotendeels weer te niet doen. In deze na-oorlogse jaren bedreigt de tuberculose zodoende opnieuw en in zeer ernstige mate ons volksleven. Het is daarom van het grootste belang, dat deze zo gevreesde volksziekte met alle kracht bestreden wordt en dat aan deze bestrijding de gehele bevol king haar algehele medewerking .verleent. De Ned. Ver. tot bestrijding der tuberculose heeft met het oog op de inzet van de gehele bevolking tot deze algehele medewerking 'n grote propaganda-wagen uitgerust, met het doel voorlichting te ver strekken op het veel omvattende terrein van de tuberculose-bestrij ding. Door woord en beeld wordt in deze propaganda-wagen aan gegeven op welke wijze de ganse bevolking kan medewerken aan de voorkoming en bestrijding van de tuberculose, zowel voor zichzelf als voor anderen. Deze propaganda-wagen, welke een tournee maakt door ons land, zal, dank zij de medewerking van het bestuur van de vereniging Het Groene I<ruis voor Sprang-Capel le, welk bestuur ook op het ter rein van de plaatselijke tuberculo se-bestrijding steeds zeer actief is, ook in onze gemeente komen do- monstreren en wel Zaterdag 29 Nov. a.s. des namiddags tussen 2 en 5 uur. Het bestuur vertrouwt DRUNEN. RKDVCRKFSV 1—4. RKDVC ontving RKFSV uit Goirle en moest verdiend een 41 nederlaag slikken. DVC verscheen met vier in vallers in het veld en begon de strijd met de wind in de, rug, doch de gasten boekten het eerst succes, wanneer, na 5 minuten gespeeld te heb ben een ver vooruit gespeelde bal door de keper werd ge grepen, maar dan weer uit diens handen rolde. Een toe gelopen Goirle-speler schoot de bal in het verlaten doel, 01. DVC kwam daarna ster ker opzetten, doch ook hu kwam succes aan de andere zijde. Een prachtige RKFSV- aanval besloot de midvoor, door de keeper te laten vis sen, 02. Drunen zette nu al les op alles, maar de Goirle- verdediging met de doelman aan het hoofd was in pracht conditie. Na de rust bleek DVC toch niet ontmoedigd en pakte flink aan, maar het spel werd te kort gehouden en er werd slecht, yenlaatst: beide doelen kwamen beurtelings in gevaar De DVC-doelman scheen een off-day te hebben: een ver keerde opstelling en 't was 03. Eindelijk dan wist de DVC-rechtsbinnen de eer te redden, 13. Direct na de af trap stormde de Goirle-voor- hoede op het Drunen-doel af en de stand werd 14. RKFSV was stukken beter dan Drunen. VRIJH.-CAPELLE. VobaSparta 00. Zaterdag j.l. speelde Sparta een uitwedstrijd voor de competitie in Breda tegen Voba. Deze match eindigde in een gelijk spel, 00. Vanaf het begin tot het einde was Sparta sterk in de meerder heid, maar wist dit niet in doelpunten uit te drukken. Sparta 2 speelde een thuis wedstrijd tegen SDO 2 en verloor deze met 72. Voor a.s. Zaterdag is het t programma als volgt: Sparta 1 is vrij. Sparta 2Haagje 2 Breda R.K.C.-juniorenSparta- junioren. Sparta 2, wij verwachten er op, dat alle leden der vereni ging en hun huisgenoten en niet- leden en vooral ook de jongeren boven 14 jaar, indien dit maar enigszins mogelijk is, een bezoek aan dit tbc-museum, dat stand plaats zal kiezen op het weiland tegenover het gemeentehuis te Vrijhoeve-Capelle zullen brengen. De toegang is kosteloos. De demonstraties zullen geleid worden door de heer van Hasselt van de Ned. Ver. tot bestrijding van de tuberculose te 's-Graven- hage. RAAMSDONK (DORP) Wit-Gele Kruis. In zaal Nieuwenhuizen werd Dinsdagavond vanwege het plaat selijk Wit-Gele Kruis een propa gandafilm vertoond voor de leden uit onze parochie. Niwin-actie. Het plaatselijk Niwin-comité or ganiseerde Donderdagavond een filmavond in de zaal van Hotel Koppelpaarden. Er werden enkele aardige films vertoond en de volle zaal ging met een voldaan gevoel huiswaarts, mede door het feit, dat zij een goed doel hadden gesteund. Raamsdonk leeft mee, met de jongens over zee. GEERTRUIDENBERG. Ingekomen: Geertruida J v Zanten van De Bilt Jacobus v. d. Rijken van CBR Paula A M Walgraaf van CBR Willem R M v d Rijken van CBR Mabel N J v d Rijken van CBR Johan B Bode van Asd Henricus Mut- saers van Oss. Vertrokken: Johannes v Dongen naar Brus sel Anna Petronella de Knop naar Brussel Marie Louise v Dongen naar Brussel. van U een andere uitslag dan vorige week, dus denk er om dat de puntjes in Vrijhoeve blijven. Aanvang van de wed strijd 3 uur. DRUNEN. LOON-OP-ZAND. Velocitas—Uno Animo 2—0. Het eerste elftal van Uno Ani mo heeft zich van haar j.l. Zon dag geleden nederlaag nog niet ge heel weten te herstellen en moest Zondag wederom het loodje leg gen tegen Velocitas met 0—2. Als de thuisclub de wind in de rug kiest, trapt Uno Animo af en gaan beide partijen tot aan de rust goed tegen elkaar op, met Velocitas iets in de meerderheid. Beide achter- hoede's komen beurtelings in ge vaar, doch de keepers weten alles weg te werken en blijven de baas. Na 10 minuten echter weet Ve locitas de leiding te nemen door haar linksbinnen, welke een hard schot lost juist in de linker bo venhoek, welke o.i. de keper nog wel had kunnen redden. Aan de andere kant zien we enkele ballen tegen de lat terugspringen, terwijl van Vucht vlak voor goal komt en hoog over schiet, waarmede de rust ingaat. Na de hervatting is Uno Animo het meest in de aanval, doch het wil in de voorhoede niet erg vlot ten, zij houden zich te veel aan het korte spel, wat haar dan ook noodlottig werd. Vele kansen wer den door het slechte plaatsen te niet gedaan, terwijl valt op te merken dat Velocitas in het ge heel niet over ongeluk te klagen heeft, want bij een enkele door braak weet zij de stand te verho gen tot 0—2, waarmede het einde komt, en Uno verdiend heeft ver loren. Het tweede elftal deed het be ter en wist haar ongeslagen re cord te handhaven na een zware strijd tegen Velocitas 2 met 3—3 gelijk te spelen, terwijl het derde elftal verloor met 1—6 van WSJ. Dat kan anders. MEDISCHE SPORTKEURING. Sinds Juni 1942 bestaat het Medisch Sportkeuringsbureau KaatsheuvelWaalwijk. Het doel van dit bureau is sport lui te keuren alvorens zij één of andere tak van sport gaan beoefenen. Menige keer is 't voorgekomen dat sportlui voor een bepaalde soort sport absoluut ongeschikt waren en zeer nadelige gevolgen heb ben ondervonden. Door 't be oefenen van de sport, omdat zij zich niet vooraf lieten keuren door Medici, verbon den aan een Medisch Sport keuringsbureau. Gelukkig zijn er echter honderden verstan dige jonge sportlui die zich eerst aan een medische keu ring hebben laten onderwer pen, alvorens zij zich gingen wijden aan de sport. Ruim 500 keuringen werden door het Medisch Sportkeurings bureau sinds de oprichting verricht. In aanmerking ge nomen, dat ons bureau* onge veer een iaar op non-activi teit heeft gestaan, vanaf me dio 1944 tot medio 1945, is het aantal keuringen toch zeer behoorlijk. En toch zou den wij niet alleen de jonge lui, maar ook vooral de ou ders en de besturen willen doordringen van de preven tieve werking van een Med. Sportkeuringsbureau. Ons bu reau omvat alle takken van sport. Enkele sportbonden in Nederland hebben de sport keuring voor hun leden ver plichtend gesteld; er zijn ook verenigingen die als eis aan het lidmaatschap stellen een verklaring van het Medisch Sportkeuringsbureau, dat de betrokken persoon of perso nen zijn goedgekeurd. Een dergelijke maatregel is zeer te prijzen en verdient navol ging. Wij hopen dat na deze kor te uiteenzetting de besturen van alle sportverenigingen in 't rayon KaatsheuvelWaal wijk als eis aan hun nieuwe zullen gaan stellen: Na een verklaring van het Medisch Sportkeuringsbureau kunt U bij onze vereniging als lid worden aangenomen. Moge het spoedig zover ko men. De Heer en Mevrouw E. VAN DONGEN—VESTERS geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun vierde zoon PETER die bij het H. Doopsel de namen ontving van Petrus, Willibrerdus, Maria. Waalwijk. 23-11-1947. Raadhuisplein 6. Voor de enorme belangstelling in velerlei vorm ondervonden bij de herdenking van onze 50-jarige echtvereeniging, betuigen wij onze hartelijke dank en wel in het bij zonder aan het buurtcomité. Uit aller naam L. VAN ES C. VAN ES—VAN DALEN. Kinderen en Kleinkinderen. Waalwijk, November 1947. Westeinde 38. Biedt zich aan bekend met alle voorkomende werkzaamheden, ook WINKELWERK. Brieven onder No. 2126 Bureau van dit blad. GEVRAAGD op Schoenfabriek te WAALWIJK voor het schoonhouden der kantoren voor 2 of 3 dagen in de week. GOED LOON, Brieven onder No. 2125 Bureau van dit blad. in bezit van machine onverschillig welke branche. Adres te bevragen Rur. v. d. blad Blieven onder letter E, Bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2