ERS ph/ifshave korte schetsen. j2)e /z/'d scdz'e/o/f ee/z aardz^e o/j/zazzze jyozo-a/e/zez jd/f. s^c/zzzzzz'zzza/z. PHILIPS SCHOENEN IN HET HOTEL. Onze sortering KOEKJES FIJN-GEKRUIDE SPECULAAS. Dagelijks VERSE APPELBOLLEN. BOTERLETTER voor St. Nicolaas. PULLES-HEESBEEN. |\/|USIS SACRl De Roode Pimpernel. De Huwelijksreis. muziekhandel r/ VOOR ST. NICOLAAS: TEL. 457. „CRESCENDO". vreden, die je goeie pastoor. Wat heeft hij er tegen kun nen doen dat Sjefke Maas zijn vrouw het verkeerde pad op is gegaan? Zal God haar genadig zijn geweest, toen ze omkwam bij de beschieting van een trein, in de armen van die je vuile Feldwebel? Had hij niet meer kunnen doen voor Sjefke Maas, die door al die misère aan de drank geraakt is en nu voor zijn jongske, dat door een goedwillige, maar slordige buurvrouw verwaarloosd wordt? De pastoor denkt aan zijn parochianen. Hij denkt aan Tinuske van Laarhoven, de smid, die zijn geloof verloren heeft sedert Frans, zijn eni ge jongen, door de Moffen tegen de muur gezet is. En hij denkt aan Jan van Hul zen, de boer mee zijn geld en zijn rhéumatiek, wie in zijn trouw een gezonde zoon ontzegd is gebleven. Is het niet gek verdeeld dat de ene parochiaan een zoon wil hebben en hem niet kan krijgen, terwijl Sjefke Maas er een heeft en er niet voor zorgen kan? Zo denkt mijnheer pastoor. En dan gaat hij door de stilte der sacristie waar de zwakke schijn van de maan ligt op de eiken cadenstafels en de glim mend koperen kandelaars. Hij gaat door de weeë geur van wierook naar zijn kamer. Hij eet zijn avondboterham, dik ke sneeën goudglanzende boe- renmik, mee plakken ham en kaas. In de vestibule van de pas torie staat Sjefke Maas, de grondwerker. Hij zou graag de pastoor gesproken gehad hebben. Hij staat daar ver legen aan zijn petje te frie melen. Er hangt een grote stenen kruis-lievenheer in de vestibule. Sjefke kijkt er evekes naar. Het lijkt wel of hij zich schaamt voor die je lievenheer, omdat hij zijn Zondags pak niet heeft aan getrokken. Hij staat daar op En dan tenslotte de laatste schets, waarin wij enkele ge schiedkundige feiten en aangele genheden van plaatsen uit onze directe omgeving willen weerge ven. De meeste plaatsen welke wij beschrijven zijn dorpen. Bijgevolg een kleine opmerking over de be naming dorp. De benaming „Dorp'", wordt zoals verschillende schrijvers me nen afgeleid van het oude woord „Terp", wat hoogte betekent. De meeste dorpen in de lage landen werden op hoogten, z.g. Terpen, gebouwd. De voornaamste plaats uit onze omgeving is Waalwijk en laten wij daar dus mede beginnen. In vroeger tijden kwam Waal wijk ook voor onder de benaming Walewijc en Waelwijc. De bewo ners hebben zich vroeger niet al leen op de landbouw toegelegd, maar ook vooral op de koophan del. Dicht bij de oude-Maas gele gen en later met een vaart daar aan verbonden, was men vroeger reeds in de gelegenheid koopwa ren uit Holland aan te voeren; vooral bekend is hiervan het zout uit de zoutketen bij Dordrecht, hetgeen in Brabant onder de naam van Waalwijks zout werd ver handeld. In Brabant was ook be kend het Langstraats hooi, dat hoofdzakelijk van Waalwijk kwam. Later en dit is iets wat iedereen weet, is het bekend ge worden als het centrum der schoen- en lederindustrie. De lotgevallen van Waalwijk zijn in het verleden veelvuldig ge weest. In 1304 werd het door de Hollanders bijna geheel platge brand. In 1364 werd Waalwijk door Hertoq Wenceslaus verkocht tot een Heerlijkheid, echter onder deze voorwaarde, dat men er geen Kasteel zou bouwen. Kastelen werden vroeger als sterkten be schouwd. Hoogstwaarschijnlijk is het daaraan toe te schrijven dat men in Waalwijk geen Kasteel aantreft gelijk in de meeste heer- de mat in zijn manchester broek en zijn gelapte kiel. Hij strijkt eens met de rug van zijn hand onder zijn neus. Daar komt leven in de gang. Een deur slaat dicht. Er klinkt ineens een schoon lied welluidend en geweldig. „Waar de blanke top der duinen". Dat zingt pastoor Houbraken door de holle gang. „Wel, wel, Sjef, komt er in" zegt de pastoor. Sjefke Maas komt er in. Hij gaat naast de zeereerw. heer naar diens kamer. Daar brandt de grote salamander. Aan het venster staat de mist van de Decemberdag. Als sil houetten staan de bomen in een wazige sluier. Een paar kippen kakelen luid oo, het klinkt gedempt in de mist. Ge hoort af en toe een fikse klap; Franske de koster is aan het hout kloven op het stenen plaatske bij de schuur. Pastoor Houbrakep haalt zijn koker uit zijn toog. Hij biedt Sjefke Maas een sigaar aan. Ze bijten er het puntje af en spugen het naast zich op de grond. „En wa hadde gij, Sjef", be gint de pastoor. Ze roken ge tweeën hun sigaar en onder wijl vertelt Sjef Maas. Hij kan werk krijgen in Drente. Hij zou Peterke zo graag be zorgd weten voor hij weg gaat. Hij wil het manneke niet bij de buurvrouw laten. Er komt niks van terecht. Hij klaagt zijn nood. En pastoor Houbraken luistert. Dan komt hij ineens naar voren leunen in zijn stoel. In zijn ogen staat de blijheid om een plan, dat hem is te binnen geschó ten. „Gij gaat maar rustig naar Drente, Sjef", zegt de pastoor. „En zorg, dat Peterke op Sin terklaasavond hier is. Hij moet zijn klomo bij mij ko men zetten. Hij krijgt een schone Sinterklaas en een goeie thuis, dat beloof ik oe". Over het erf van Jan van Hulzen is een rijtuig komen aanrijden. De boer en zijn vrouw zijn er evekes van ge schrokken. Er is gebeld en Greet is de deur gaan open doen. Ze is teruggekomen in de kamer met een bisschop, een bijzondere bisschop; dat was te zien aan zijn schoon gewaad. Hij gaat op de boer toe. Die weet niet goed hoe hij het heeft. Hij gelooft aan een aardigheidje. Hij kijkt mee een glimlach, spiedend in de donkere ogen van de grijze heilige. „Goeie avond, Jan, hoe ga- get?" zegt de bisschop. Dan weet Jan wat hij heeft ver moed. Het is pastoor Hou braken. „Wel, wel, monseig neur", lacht de boer. „En zo alleen. Is Piet met pensioen gestuurd of is hij er onder weg eentje vatten9" „Om de dood niet", zegt de bisschop". Piet zit m het rij tuig. Hij komt mee het ca deau". „Het cadeau?" „Het cadeau. We hebben voor jou en de vrouw een Sinterklaasmanneke meege bracht. Een levend Sinter klaasmanneke. Gij bent een rijke bliksem, Jan. Gij hoeft het nergens om te laten. Gij moet oe eigen ontfermen over Peterke, dat manneke van Sjef Maas, de grondwer ker, die naar Drente gaat. Dat verlangt Sinterklaas van jullie in naam der barmhar tigheid". „Wilde gij zeggen, monseig neur, dat wij...." „Precies". Als Peterke in zijn schoon bedje ligt in het opkamerke, zitten de boer en zijn vrouw met Sinterklaas en Zwarte Piet nog een uurke bij me kaar. Ze drinken een borrel. En ze klinken met mekaar op 't welzijn van dat kleine, leven de Sinterklaasmanneke, dat dieje goeie pastoor Houbra ken gebracht heeft in het stille huis van Jan van Hul zen, de boer mee zijn geld en mee zijn rheumatiek. Loon op Zand had verschillen de Buurtschappen. Het voornaam ste daarvan is wel Kaatsheuvel. In de volksmond reeds van ouds Ketsheuvel genoemd. In 1800 wordt Kaatsheuvel nog beschre ven als een Buurt van Loon op Zand, onder wiens inwoners vele zwavelkramers zijn. Voorheen, zo vinden wij van Kaatsheuvel opge tekend, was deze Buurt zeer be rucht en rekende men het zich tot een schande daar geboren te zijn. Er plachten zich daar vele Hei- den-struikrovers, ook wel ge noemd Moordbranders, op te hou den, welke de wegen onveilig maakten. De Moordbranders wel ke men over geheel Brabant aan trof in bepaalde buurten, zijn in 1454 onder regering van Hertog hilip III, bijgenoemd Philip de Schonen, met succes fel bestreden. In 1800 spreekt men nog van een Buurt, waarvan de inwoners wel arm, maar in het gemeen eerlijk zijn. Dit alles is dus in de laatste 2 eeuwen veel veranderd. Kaats heuvel is Loon op Zand over het hoofd gegroeid en een van de meest welvarende plaatsen gewor den uit onze omgeving. Drunen. Drunen is een vrij oud dorp. Het dorp zelf was niet erg groot, maar het telde verschillen de buurtschappen, waarmede het tesamen een Heerlijkheid uitmaak te. Buurtschappen waren o.a. „het Kuiks heike", Huiten, „Het Semp- ke" en de Wolfshoek of Meewart. Dr.unen kwam vroeger ook voor onder de naam Oven, Uden, Huva enDruynen. Drunen is in 1387 als een Heerlijkheid verpand aan Jonker Paullus van Haastrecht en in 1612 erfelijk verkocht, uitge zonderd het hof van Giersbergen, welke toebehoorde aan de Abdij van Kamere. Door de beruchte Elisabets- vloed werd de kerk van Drunen gespaard, ofschoon de meeste kerken in de Langstraat werden weggespoeld en in de tegenwoor dige Biesbosch 72 dorpen. Alleen de kerken van Raamsdonk en Drunen bleven staan. Drunen heeft ook van ouds een kasteel gehad, 't welk echter op de grond van Nieuwkuik ligt. Men noem de het Huis van Drunen of Ste nenburg. Dit kasteel is in 1670 aan den Heer van Drunen overge dragen, toenmaals de Graven d'Outremont. Ten slotte nog iets over Nieuw kuik. Nieuwkuik ontleent zijn naam aan zijn vroegere Heren. De Heren van Kuik, die tevens Kuik aan de Maas bezaten, maar deze nieuwe plaats Nieuwkuik noem den. Nieuwkuik was vroeger een afzonderlijke heerlijkheid, maar behoorde kerkelijk onder Drunen. Onzen Oord komt in de 7e eeuw reeds voor onder de naam Hons- oird. In 1383 werd Nieuwkuik als een Heerlijkheid uitgegeven door Jan v. Kuik aan de Heer v. Hoog straten, toen een- zekere Kuijst v. Wijk. In 1746 werd Nieuwkuik door een zware brand geteisterd. In 1648 werd Nieuwkuik door den Koning van Spanje teruggeëeist van de Algemene Staten als niet behorende onder Brabant. Aan de ze eis werd nimmer voldaan. Wel hebben de Hoogmogenden ver klaart dat Nieuwkuik behoorde onder 't Hertogdom Luik. Hier door kon de Katholieke gods dienst, ondanks de plakkaten, er worden uitgeoefend. Naderhand is iNeuwkuik ook onder de Genera liteit gekomen en op dezelfde voet als andere dorpen behandeld. Tot zover een en ander over de geschiedenis van ons eigen gewest weergegeven in Korte Schetsen. Als U peinst over een welkom geschenk voor een man denk er dan aan, dat iedere man, jong of oud in de wolken zal zijn met een Philips „PHIL! SHAVE" Scaal- baard! Electrisch droogscheerapparaat ben wij wat schoenologie be oefend, naar uiterlijk en fat soen van al die laarzen voor onze geest het gezelschap ge construeerd, dat wij de vol gende morgen in de ontbijt zaal zouden ontmoeten. Want elk paar schoenen heeft ten slotte zijn gezicht, zijn karak teristiek, zijn expressie, ont leend-1 aan het menselijk we zen, dat ze korter of langer gebruikt. Er stonden in die hotelgang arrogante en lompe en zonder meer domme schoe nen met een neiging tot op wippen der neuzen. Er ston den moeë, verdrietige, ver slonsde schoenen, waar de beste pommade en blijmoe digste borstel geen lacht je meer op toveren konden. Er stonden fatterige, hautaine schoenen, zonder één vuiltje of smet. En wonderlijk zijn altijd de dubbele paren uit 't klooster van St. Arjaan, zul ke botte, brutale, grote en grove naast soms van die heel kleine, tere, gedistingeerde la belle et la béte. Wat moet de schoenpoetser van een groot hotel een wijs gerig man zijn. Hoe kan hij veler mensen levens lezen uit de spiegel van het opglim- mende leer. Maar in de mees te hotels van na de oorlog komt men tijd en handen te kort om deze wijsgerigheid te beoefenen. Al die schoenen stonaen ook hier voor mal, zelfs dat heel lieftallige, bro ze paartje, dat zelfs een Ro- coco-Markies tot een eer zou hebben gerekend te mogen poetsen. Wij wisten, dat zij voor mal stonden, uit erva ring; niettemin zetten wij ook de onze buiten, het kon sinds gisteren immers veranderd zijn. Het bleek niet veranderd de volgende morgen. Wij bliezen er eens over, over on ze schoenen en trokken ze weer aan. Om haastig op de gang 't lotgenootschap te con stateren van al die andere paren, voor zover ze al niet vuil en wel weer waren bin nen gehaald. T. L lijkheden. In 1421 werd het door de beruchte Elisabetsvloed geheel overstroomd en voor een groot deel verwoest, evenals Baardwijk wat wij reeds vroeger beschreven. Een van de grootste mannen uit onze Vaderlaftdsche geschiedenis, Hugo de Groot, begon na zijn vlucht uit het slot Loevenstijn, zijn reis naar Parijs vanuit Waalwijk. Dit gebeurde in 1621. In het jaar 1735 kreeg Waalwijk verlof van de Algemene Staten om de haven te verbreden en te verdiepen. In 1748 hield Prins Willem IV er enige tijd zijn hoofdkwartier. In 1516 werd Waalwijk vergund een Week- en Jaarmarkt te hou den en in 1526 werd verlof gege ven een straatweg door Waal wijk te maken. De geschiedschrij ver Ackersdijck schrijft nog dat Hertog Jan II in 1269, (toen ge noemd Waelwijc), aan Waalwijk de gelijke vrijheid gaf als aan de stad Leuven en 's-Hertogenbosch en noemt Waalwijk daarbij Stad en Vrijheid. De Schepenen zouden daar dan ook het recht hebben gehad recht te spreken over de misdaden. In 1789 werd aan Waalwijk en Gansoien ('t tegenwoordig Dron- gelen) verlof gegeven tot het leg gen van een brug over de oude Maas. Vroeger moet hier naar men beweert een brug geweest zijn, maar deze was reeds in 1470 weg. Gansoien was vroeger eer een Buurtschap dan een dorp, maar was een aparte Heerlijkheid. Het bevatte in het jaar 1800 nog slechts 18 inwoners. Een afzonderlijke Heerlijkheid, welke kerkelijk onder Waalwijk behoorde, maar welke in 1756 ge heel van Waalwijk is afgeschei den en bij de gemeente Meeuwen is ingelijfd, was Haagóord, ook wel genoemd Hagevoirt. Dit telde in het jaar 1800 47 zielen, het is echter ook vrij oud, want werd in 1434 reeds als een heerlijkheid verkocht. Maar laten wij meer Zuidelijk eens gaan kijken. Loon op Zand. Vroeger bekend onder de naam Venlpon en door de volksmond Loon genoemd, is een zeer oud en, vroeger ook een volkrijk dorp. In het jaar 1800 telde men er 3300 zielen; er zijn er die 3500 schrij ven. De naam Venloon zou afgeleid zijn van de «venen en moerassen, welke om deze Heerlijkheid gele gen zijn. Van Veenloon zou Ven- loon ontstaan zijn. Ten Zuiden 'van het dorp ligt het kasteel, bo ven de poort waarvan (het is nu niet mee» te lezen) in het latijn stond geschreven „Het is beter te sterven, dan tegen de deugt te zondigen". Loon op Zand werd vroeger verdeeld in Straats- en Vaarts kwartier. Het Vaartskwartier werd genoemd naar de vaart welke in 1396 onder vergunning van Her- toggin Johanna werd gegraven ten einde de turf welke in de venen werd gestoken, gemakkelijk naar 's-Hertogenbosch te kunnen afvoe ren. Doordat de venen uitgeput raakten en naar men beweert in 1541 en 1590 in brand raakten, is deze vaart in verval geraakt. Men ziet er momenteel nog gedeelten van en wel onder de naam van Bosse sloot. Loon op Zand werd in 1269 door Hertog Jan I ten leen uitgegeven aan Jonker Wil lem van Hoorn, is nimmer afge lost, maar sedert dien altijd een Heerlijkheid gebleven. Ackersdijck vermeldt daarbij: „Hertog Jan gaf het dorp Venloon met alle woes- tijne, heide, moer, wildernisse en toebehoorde, alsmede het derde deel der Tiende van Tilborgh en al het bebouwd land in Eudenhout met bossen en Beemden. Hieruit blijkt dat Eudenhout, Udenhout, een plaats is van veel jongere da tum als Loon op Zand. In het jaar 1309 wordt het in een uitgiftbrief van de gemeente Haren nog als een bosch vernoemt. In de 18e eeuw telde het nog slechts enkele huizen en behoorde het kerkelijk onder Oisterwijk. In het jaar 1800 schatte men het aantal inwoners op 1675. In het grote gerenommeer de hotel van de provinciestad waren 's avonds de schoenen buitengezet. Het getuigde van groot en algemeen optimis me; waarschijnlijk was er één argeloze mee begonnen en dacht de rest van: sjonge, zou het weer gaan. Nu stonden ze daar voor alle deuren en we hebben in ons eentje in die nachtelijke, schemerdon kere gang hun défilé afgeno men. Na een eerste kwajon gensachtige opwelling te heb ben onderdrukt van ze te wil len verruilen, heel die schoe nenwereld op z'n kop en de zotste paren gekoppeld, heb- Sinds 15 Jan. 1946 zijn 500 convooien met in totaal 3300 auto's uit Nederland naar Tsjecho-Slowakije ver trokken. Ruim 5.500.000 km. zijn door deze auto's van de A.T.O. af gelegd, hetgeen 80.000 maal de afstand van UtrechtDen Haag betekent. Vrijdagavond is op het tweede perron van het sta tion Hollandse Spoor te Den Haag een kistje met geld, in houdende 58.000, tijdens 't vervoer per rijwiel ontvreemd Vragen en meeningen van onze lezers. De kleuters uit de Mr. van Coothstraat, Julianastraat, Stationsstraat enz. enz. die de Bewaarschool bij de Eerw. Zusters bezoeken en vroeger van het pad in de Bernhard- straat gebruik konden ma ken, mogen dit om de één of andere reden niet meer; waarom is mij onbekend en ook een raadsel. Deze kinde ren worden nu gedwongen, op speruren, een grote om weg te maken door de over drukke en gevaarlijke Grote straat, Markt enz. enz., welke omweg voor deze' kleintjes absoluut hoogst gèvaarlijk is. Niet iedere moeder heeft tijd of iemand beschikbaar om haar kind naar de Bewaar school te brengen of af te halen, zodat een groot en ge vaarlijk druk stuk straat al leen moet worden afgelegd, met alle risico's daaraan ver bonden. Menselijkerwijs ge sproken is er geen enkel be zwaar bekend tegen 't open stellen van genoemd pad, al leen zal het een beetje ver hard moeten worden met wat sintels of plavuizen. Laten de voor deze toestand verantwoordelijke instanties, de spreekwoordelijke put nu eens dempen, voor het kalf verdronken, i.e. een van onze kleinties verongelukt is. Dit is toch heus deze kleine moei te en dat beetje kosten wel waard. In de overtuiging, de me ning te vertolken van alle betrokken ouders en hopen de op een spoedige verbete ring. Waalwijker. DRASTISCHE PRIJS VERHOGING VOOR BOTER, KAAS etc. Wintergroenten worden echter veel goedkoper. Op 29 October werd de melkprijs voor de boeren met 3 cent per liter verhoogd en het varkensvlees met 20 ct. per kg. Het publiek merk te daar weinig van, daar de boeren die verhoging uit de schatkist ontvingen. Daar men op deze wijze niet verder kan gaan en ook diverse an dere producten voor de boe ren meer moeten opbrengen, worden de volgende artikelen met ingang van 24 November in prijs verhoogd ten koste van de verbruikers: melk, pap en yoghurt met twee cent per liter, boter met 96 ct. per kilogram, kaas met 35 ct. voor vol vette en met 30 ct. per ki logram voor 40 plus kaas, varkensvlees met gemiddeld 28 ct. per kilogram en vleeswaren met ongeveer 10 ct. per kilogram. Als comnensatie voor deze ongetwijfeld sterke prijs verhogingen, worden de prijzen van de meeste win tergroenten sterk verlaagd, waarschijnlijk met circa 30 procent. Voorts zal gezorg worden voor voldoende zandaardap- pelen tegen redelijke prijs (10 ct. per kg.), welke prijs van 5 Dec. tot 27 April 1948 tot 11 ct. wordt verhoogd. Welli-cht dat afgehaald brood iets in prijs wordt verlaagd. Voorts worden verlaagd in prijs: groentenconserven met 12 tot 25 pet., tomaten- purée van 50 tot 35 ct. per blikje; huishoud jam II met 5 ct. per pot, terwijl de eer ste huishouds-oort kersen jam kortgeleden met 17 ct. werd verlaagd; verder: ap pelstroop met 5 cent per kilogram, gort en haver mout in kartonverpakking met 1 ct. per 500 gram en met 2 ct. in de papierver pakking, ontbijtkoek en bis cuit met 1 cent, alle soorten banket en koekjes met ruim 10 pet., spekbokking met 1 cent per stuk, tomatensap, bessensap en appelsap met 15 a 20 procent. Tenslotte wordt meege deeld, dat men door deels margarine te gebruiken 33 cent per gezin van 4 per sonen kan besparen. EXTRA SUIKER VOOR ST. NICOLAAS. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen 0-26 en 524 aange wezen zijn voor het extra rantsoen van 200 gr. suiker of versnaperingen, of 400 gr. jam voor St. Nicolaas. Deze bonnen zijn geldig t.m. 13 De cember a.s. De bon 026 komt voor op de A. B. C.-bonkaarten voor personen boven vier jaar; de bon 524 bevindt zich op de D- en E-kaarten, dus voor personen onder vier jaar. DE EENHEIDSFIETS IS OP KOMST. Heren- resn. damesrijwiel voor ƒ128 en ƒ111. Binnenkort, waarschijnlijk vóór 1 Jan. a.s., zal een mi nisteriële beschikking ver schijnen, waarbij wordt be paald, dat de rijwielfabrikan ten 50 pet. van hun productie moeten afleveren volgens een eenvoudig standaardmodeL Dez'e standaardrijwielen zul len in de fitting onder het za del en op het frame gemerkt moeten zijn met de letter S. en voorts met het fabrieks merk van dp fabrikant. De prijzen zullen voor zover ze voorzien zijn van een terugtrapremnaaf voor he renrijwielen 128 25 en voor damesrijwielen 111.25 be dragen. Voor standaardrijwie len met een trommelrem op het achterwiel zullen de prij zen iets hoger liggen. De overige 50 pet. van hun productie zullen de fabrikan ten in luxe uitvoering mogen afleveren. De Amerikaanse autoritei ten hebben Zaterdag een aan tal goudstaven en munten van naar schatting 33 milli- oen dollar, welke door de Duitse Reichsbank van de Ne derlandse regering waren ge stolen tijdens de bezettings jaren. naar Nederland doen terugkeren. H.M. de Koningin is voornemens Maandag 1 Dec. a.s. voor een verblijf van enige tijd Haar intrek te ne men in het paleis te Amster dam. Het geschenk van H.M. de Koningin aan prinses Elisa beth en hertog van Edin burgh zal bestaan uit een da mast tafelgarnituur. Copyright „Pro juventute" Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. 13) Toen Terry en Berry veilig in de buurt van een grote stad uit de wagen konden stappen na een rit van vele .honderden kilometers, was er nog niets ontploft. „Zie je wel", zei Berry overmoedig, toen hij met zijn broer op de landweg liep, ,,'t is de veiligste manier om te reizen, want niemand durft een wagen aan te rijden waar een bord op hangt met het woord „Ontplofbaar!" Na nog met vele wagens te hebben meegereden, bereik ten Terry en Berry tenslotte het hoge Noorden van Cana da, Klondike aan de grens van Alaska, het- beroemde goudland. „Hoe komen we in de „Sleepy-valley?" vroeg Ter ry aan een inwoner. „Het beste met een rijtuig" zei deze inwoner, die de beren blijkbaar voor vol aanzag. Hij noemde een redelijke prijs. Terry en E.erry vonden het prachtig om het laatste stuk van hun reis per rijtuig te doen. Het land werd hier berg-achtig. Een paar hon derd meter voor het stadje Dawson keerde de eigenaar» van het rijtuig om. „Ik ben de sheriff nog tien dollar boete schuldig", zei hij. Terry en Berry wandelden Dawson binnen alsof ze er al twintig jaar woonden. DECEMBER naar: /I dffizat 'en d7e/ë/<?on 29<9 fflJaa/hrz/'/E. is met enkele soorten uitgebreid. VANAF HEDEN Tegen inlevering. Zonder inlevering. BESTELT NU REEDS UW Tegen inlevering van 150 gr. boter 150 gr. suiker 150 gr. bloem ontvangt U een letter van plm. 1 pond. ^^^genaar: J.N.B.H. BOERS WAALWIJlC TEL 28, 29 en 30 November brengen wij U Toegang 14 jaar 3-4 December Toegang 14 jaar. Flaatsbespr. dagelijks u-tuur ITAL, GUITAARS; BANJO'S; MANDOLINES; MOND- ORGELS; GRAMF.-PLATENTROMMEN, ENZ. ENZ.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5