Dubbe! Woonhuis HET MARSHALL-PLAN. Belastingvraagstukken. TE KOOP in de Putstraat. een beige glacé Herenhandschoen p3m. 150 paar Dameszwikleesten HET STILLEVEN. DANKBETUIGING. ST. NICOLAAS GESCHENK. DONDERDAG 11 DECEMBER 1947. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 70e JAARGANG No. 99. Wensen van Land- en Tuinbouwers. den, maar nu zijn de voorhoeden van beide elftallen niet meer tot doelpunten in staat. Zaltbommel houdt de gevaarlijke midvoor van Vlijmen in bedwang en de kan sen die nog worden geschept, le veren niets op door slecht schie ten. Na een matige vertoning van beide elftallen komt het einde van deze zwakke wedstrijd met 2—3 voor Zaltbommel. De leiding was goed. VLIJMEN. Rozenjacht. Op Zondag 7 Dec. hield het Kruisbooggezelschap Rozenjacht haar maandelijkse vergadering in café H. Boom. De agenda was kort en de vergadering had een vlot verloop. Daarna begon de 4e Koppel wedstrijd die de spanning op het hoogtepunt bracht en aan de schutters te merken was; de lei ders hadden hier het meest last van en moesten de eerste plaats afstaan. Na de4e Zondag is de stand als volgt: 1 K v. d. MeijdenJ. L. v. d. Dungen 304 punten; 2 H. Jansen L. Oremans 302 p.; 3 H. Hens- kensH v. d. Wiel 300 p.; 4 A. van VugtJ. Lammers 298 p.; 5 H. v. d. HoutL. v. d. Griendt 294 p.; 6 W. v. d. WielJos Ki- vits 286 punten; 7 B. v. Gestel A Kivits 285 p.; 8 Fr. Herman M. v. Overdijk 273 p.; 9 C. de GouwM. de Laat 257 p. Enkele koppels waren niet pre sent; met spanning worden de ko mende 2 Zondagen tegemoet ge zien. LOONOPZAND. Uno AnimoR.K.D.V.C. 7-1. Onder ideaal voetbalweer tra den beide ploegen in het veld. Direct na de aftrap namen de Uno-lui het initiatief, wat zij prac- tisch niet meer uit handen gaven. Na enkele minuten wist Uno een fout van de keeper af te straffen 1—0. Na enkele zeer gevaarlijke aanvallen, kwam de tweede goal van de voet van M. de Noye, die in volle ren keihard inschoot. De zelfde speler wist met een listig boogballetje voor de derde maai de Drunense keeper te verschal ken. De Uno-spelers kregen er zin in: De achterhoede was zeer goed op dreef en speelde de ballen rus tig naar voren, waarbij het goede plaatsen opviel. De middenlinie, waarin de spil 'W. Heyer excel leerde, verstond haar taak zeer gced en speelde prima samen me? de voorhoede. De buitenspelers brachten keer op keer de Drunen se verdediging in de war, waar 't binnentrio nog meer van had kun nen profiteren. Snel reageren en scherp opstellen heren, vooral de middenvoor. Het elftal was echter een goed samenhangend geheel. Vlak voor de thee lanceerde de rechtsbuiten v. Veldhoven 'n laag schot, waardoor het 4—0 werd. Na de pauze zette Drunen alles op alles, maar al vrij spoedig nam Uno wederom het initiatief in han den. Na nog twee doelpunten van H. Pijnenburg en W. Heyer kon Drunen een tegenpunt scoren. Vlak daarna joeg J. Omen echter nummer 7 in de touwen. Opgemerkt dient nog te worden het voortreffelijk werk van de Loonse keeper. Uno-lui, gaat zo door? KORTE BERICHTEN. De P.R.A. te Amsterdam heeft een groep „Grüne Poli zei" van zes en twintig man oj3 min of meer toevallige wijze weten te ontmaskeren, waarbij ze zestig arrestaties heeft verricht. Het eind is echter nog niet in het zicht, want nog meer aanhoudingen worden verwacht. Vooral in Twente hebben de verdachten ettelijke gewelddaden bedre ven. Men is lange tijd onkun dig gebleven over deze zaak, totdat de P.R.A., zoals vaak, door het toeval op 't spoor werd gebracht. De raad van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te Londen, slaag de er ook Donderdag niet in tot overeenstemming te ko men, daar Molotov geduren de de gehele zitting weigerde het Franse voorstel betreffen de de definitie van Duitse ac tiva in Oostenrijk in gede tailleerde beschouwing te ne men of een concrete opgave te verstrekken van de activa, waarop de U.S.S.R. aanspraak maakt. Molotov bleef zelfs weigeren toen Marshall op de man af een dergelijke con crete lijst verzocht. Koning Leopold van België heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt bereid te zijn de regering weer op zich te nemen als anderzijds verklaard wordt dat de eer van het hoofd der dynastie door niets bevlekt is. Te Amersfoort heeft de po litie de 28-jarige landarbeider H. v. Z. gearresteerd, die zijn vrouw eerst bewusteloos had geslagen en haar daarna op de spoorbaan had gelegd, waardoor zy door een trein werd vermorzeld. Prinses Juliana heeft tijdens een bijeenkomst van artsen te Am sterdam gewezen op de behoefte aan medici in Indië. Nederland telt er op 9 millioen- mensen 6000, Indië op 60 a 70 millioen mensen slechts 1000. H.K.H. deed een beroep op de artsen hun krachten ook voor Indië te geven. Collega's behoren dan hun practijk tijdelijk waar te nemen. In Nancy (Frankrijk) speelde zich op St. Nicolaas-avond een verschrikkelijk drama af. De oud-militair Delos Santos Salvator, geboortig van de Phi- lippijnen, gehuwd met een Fran- ?aise, doch .van haar gescheiden levend, kwam zich vervoegen bij het huis van zijn schoonouders, waar ook zijn vrouw vertoefde, met de armen vol geschenken voor jzijn twee kinderen. De schoonva der weigerde hem de toegang, waarop de afgewezene zich ver dekt opstelde op de binnenplaats van het huis. Toen de familie zich aan tafel begaf, klonk op eens een schot, gelost door de oud-militair; de schoonmoeder werd door de kogel dodelijk ge troffen. De schoonvader rende de binnenplaats op en werd door een tweede schot geveld. Vervolgens drong de oud-militair het huis bin nen en verwondde zijn vrouw die met haar lichaam haar baby trachtte te beschermen. Salvador achtervolgde haar toen zij vluchtte en doodde haar zowel als de l^aby. De oudste der twee kinderen', die zich achter een meubelstuk had verstopt, ontkwam aan het bloed bad. Salvador ging zich, na het volvoeren van zijn vreselijke daad bij de politie aangeven. Kippen, duiven en ko nijnen zullen binnenkort ver schijnen in de grote Jaar beurshallen waar ontzaglijke getallen dezer huis- en keu- kendieren Utrecht f eestlij k zullen sieren. Op vijfduizend wel geraamd komen zij hier deze maand van de twaalfde af ons zeggen het nut van 't ijverig eieren leggen, schpon- *heid van hun vel en vacht, ongeplukt en ongeslacht. Koning 'Michaël van Roemenië zou zich gaan ver loven, maar®1 de vrouwelijke minister van buitenlandse zaken in Boekarest vroeg daarvoor goedkeuring aan Rusland. Stalin zei prompt „neen" en de verloving kan niet doorgaan. Paulus de Ruyter, Alias Jacques van Tol, de leider van het beruchte Zondagmid dagcabaret, die liefst de au teursrechten van 600 liedjes op zijn naam heeft, stond voor het Tribunaal terecht en zei daar, dat hij slechts enkele liedjes op z'n verantwoording had. Een mooi heer! Het inter-geallieerd bu reau voor herstelbetalingen te Brussel heeft zijn eerste toe wijzing vastgesteld van goe deren, die door de USSR zul len worden geleverd als deel van de herstelbetalingen van Duitsland. Nederland krijgt: 501 ton tarwe en 4.393 cbm. rondhout. Van bevoegde zijde ver neemt Aneta, dat er geen sprake is geweest van opzet bij het overlijden van de 46 gevangenen tijdens 't trans port BondowosoSoerabaja op 23 November j.l. Het ge beurde is het resultaat van een samenloop van omstan digheden. Gebrek aan ventilatie op deze uitzonderlijk warm£ 23 November wordt door de dok ters, die het onderzoek instel den, als de waarschijnlijke doodsoorzaak opgegeven. De wagens waren niet overvol. Tijdens een nachtelijke patrouiïlevaart op de rivier de Ogan in de omgeving van Nadjongradja op Zuid-Suma- tra, zijn twee prauwen omge slagen. Zeven militairen wer den hierbij vermist. Vermoe delijk zijn' zij verdronken. Rusland heeft graan, tim merhout, mijnhout, benzine en dieselolie beschikbaar ge steld voor het inter-geallieer- de herstellingsbureau. Deze goederen worden geleverd krachtens de voorwaarden van het verdrag van Pots dam, dat Rusland binnen vijf jaar goederen beschikbaar zou stellen, welker waarde I. In verband met de aanstaande tentoonstelling die Tilburg op ini tiatief van de Kunstkring en onder auspiciën van mevrouw J. v. d. Mortel-Houben, in de kunstzaal Donders gaat wijden uitsluitend aan het stilleven, heeft men mij gevraagd over dit onderwerp en kele beschouwingen te willen schrijven, aan welke wens ik met enige schroom voldoe, daar dit op het oog zo eenvoudige en beperk te onderwerp een ongelofelijke rijkdom van stof biedt, die moei lijk binnen het kader van een dag blad is samen te vatten. Ik zal mij dus aan enkele hoofdlijnen moeten houden en verplicht zijn ontelbare interessante details ter zijde te laten. Wij staan hier dan voor het eenvoudigste onderwerp dat een schilder kiezen kan, voor de as sepoester onder de zusteren der schildergenres, de weergave op paneel of doek van het simpele ding^ „het stilstaande of stilliggen de leven", zoals onze zeventiende eeuw het noemde, „la nature mor- te", zoals de Fransen het minder gelukkig benamen, het stilleven. Lange tijd is het stilleven ach tergesteld bij landschap, portret, genreschildering, historische of mythologische taferelen, daar men het onderwerp minder belangrijk achtte, juist goed genoeg als oefe ning voor de beginneling in de schilderkunst. Carel van Mander, alhoewel hij zelf enige stillevens schilderde, spreekt er met minach ting over en Gérard de Lairesse noemde ze „beuzelingen voor zwakke geesten". Wij echter we ten dat enkele witte rozen van Fantin Latour oneindig meer schoonheid kunnen bevatten dan b.v. een grote historische compo sitie van David, en dat het onder werp in zich niets ter zake doet, doch alleen hoe het geschilderd is, evenals het roerende stilleven in woorden van Paul Verlaine: „Voi- ci des fruits, des fleurs,. des feuilles et des branches" in stille schoon heid vele pompeuze tiraden van een Victor Hugo overtreft. Schoonheid van simpele stille dingen. In de roezige en rumoerige tijd waarin we leven, lijkt het mij een voortreffelijke tegenhanger ons eens te verdiepen in de schoon heid die kan uitgaan van de sim pele stille dingen die de schilder in een glimp van licht heeft opge vangen en vastgelegd voor alle verdere tijden, de dons van een perzik op een zacht glanzende tin nen schaal, de smaragden reflexen van Rijnse wijn in een groene roemer, het wazige blauw van een druiventros, het tere blank van rozen die nooit meer kunnen ver welken. In het bijzonder moeten wij Hollanders het stilleven be minnen, daar het een nationale trots is, want over de gehele lijn genomen, hebben geen schilders ter wereld het stilleven inniger en met meer liefde geschilderd dan juist de onze. En waarom dan wellicht hebben de onzen meer oog gehad voor de schoonheid der stille dingen dan de schilders der andere landen, zonder b.v. een Chardin te kort te willen doen? Men behoeft niet in een determi nisme a la Taine te vervallen, om overeen kwam met 60 pet. van de industriële herstelbe talingen, die Rusland uit de Westelijke zones gekregen heeft. Het inter-geallieerde bu reau heeft voor Nederland 5.501 ton tarwe en 3.141 ton ruw timmerhout beschikbaar gesteld. BENOEMINGEN IN HET BISDOM 's BOSCH. Z.H. Exc. Mgr. Mutsaerts, e Bisschop van 's-Hertogen- bosch, heeft benoemd tot de ken van het Dekenaat Oir- schot de zeereerw. heer Th. L. de Vries, pasoor H. Petrus, Oirschot; tot pastoor te Hil- varenbeek de zeereerw. zeer geleerde heer dr. Edm. J. J. Koeken; tot pastoor te Hoge Zwaluwe de zeereerw. heer G. Vos en tot pastoor te Best (H. Odufphus) de weleerw. heer A. A. M. Swagemakers, kapelaan te 's-Hertogenbosch (St. Jacob). ons gure klimaat hierin een rol te laten spelen, wij Hollanders leven de meeste uren van ons leven bin nenshuis en hebben daardoor meer oog gekregen en meer liefde leren voelen voor de eenvoudige voor werpen des dagelijksen levens die ons omringen, we zijn daar meer mede saamgegroeid dan een Itali aan die buiten leeft onder een mil de blauwe hemel. En zo hebben onze schilders van de vroegste tij den af die liefde voor de dingen des dagelijksen levens vertolkt op hun panelen en doeken met de in nigste aandacht. Ontwikkeling van het stilleven. Bijna gelijktijdig (1432—1442) ziet men de Maitre d'Aix op zijn triptiek, evenals Jan v. Eyck op zijn Lam Gods van Gent zich ver meien in het schilderen van een kandelaar en eenvoudig schrijfge rei, met dezelfde aandachtige de- BEKENDMAKING. De Burgemeester van WASPIK maakt bekend, dat degene van wie door de Duitse militaire of bur gerlijke overheid tegen afgifte van een vorderingsbewijs goederen. 'n eigendom gevorderd zijn en die hiervan nog geen aangifte hebben gedaan ter gemeentesecretarie, als nog aangifte kunnen doen bij de Schade-enquête-commissie, Vugh- terstraat 1, 's-Hertogenbosch, tot uiterlijk 15 Dec. a.s. De burgemeester voornoemd, COUWENBERG. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente WASPIK, maken bekend, dat op Donderdag 11 Dec. a.s. tussen 3 en 3.30 uur n.m. in het gebouw" van het Wit-Gele Kruis, alhier, de gelegenheid zal worden opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pok ken. Men wordt verzocht trouw boekjes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen mede te bren gen. Waspik, 3 Dec. 1947. De burgemeester w.g. COUWENBERG. De wethouder, w.g. M. VAN DONGEN. Adres te bevragen Bureau van dit blad. votie als hij de Madonna weer geeft. En ziet eens het kroontje, de gordijnen, de slofjes op z'n Ar- nolfini portret, en de appeltjes op de vensterbank, hoe ze glinsteren in een koesterend zonnestraaltje. De Maitre de Flemalle voert die liefde voor de dingen in zijn An- nonciation de Mérode wellicht nog hoger op. Zeker, in de fresco's der Egyptenaren, der Cretensers zijn reeds schone voorbeelden van stil levenkunst aan te halen, zelfs gaf ons de hellenistische peinture van Pompeji twee stilleventjes die men aan een impressionist zou toeken nen, maar laat ons bij Holland blijven en als uitgangspunt van het stilleven nemen de meer dan toe vallige concentratie onzer primi tieven op de weergave der leven loze dingen in een grote compo sitie, b.v. het aanbiddellijke vaasje met bloemen op de Portinari trip tiek van Hugo van der Goes, dat even sterk meezingt in de adoratie van het Kind in de kribbe als de engelen en herders het doen, even als de bloem en bladkapitelen een gelijkwaardig accoord zijn in de algehele hymne der kathedraal van Reims. Gerard van Imbeeck. De Vier te Londen zijn er niet in geslaagd tot overeenstem ming te komen aangaande de eco nomische grondslagen voor een toekomstige Duitse staat. Geduren de de discussies zei Bidault, dat de conferentie in een kring rond draait en dat „dit hem misselijk dreigt te maken". Hiermede betuig ik mijn harte lijke dank aan de Gemeentepolitie van Waalwijk en de Rijksrecher che, voor de dqor hen betoonde activiteit bij de opsporing van mijn rijwiel, waardoor dit weer ia mijn bezit gekomen is. P. IJPELAAR- MUTSAERTS. Waalwijk, 8 Dec. 1947. Putstraat 18. TOVERLANTAARN m. Filmen 45, Crapeau 35, Verstelbare divan 75, Schilderstukken 10, Gemakkelijke eiken stoel 45, Fototoestel m. Film 35, Weefstof divan of tafelkleed 20, Ligstoel m. Pülmannkuss" 60, Keurig Verenbed 80. Noodkachel 30, Du veltje 8, Mantelkachels 30, Fornuis kachels 35, Electr. Haardje 35, Pe troleumstel 12, Vergassers 15, Eet servies 50. Theekastje 20, Eiken uittrektafe! 65, Ledikanten 25, Auping spiralen 40, Cafékachr. 45, Buffet kastjes, Ameublementen, Koksfor nuizen. M. VAN VEGHEL, Postolstr. 3 's BOSCH, Geen winkel let op No.' 3. r Bevr. alle Woens en Zaterdagen Buitenlui ook Zond. Vrije toegang. Ook op schadeboekje. VERLOREN: 'n de Grotestraat omgeving Markt. Tegen beloning terug te bezorgen bij G. KRUJJFF; A 391 SPRANG TE KOOP: voor 3/4 hakschoenen. Goed gesorterrd van 36 t, m. 42 Te bevragen bij Fa W. VAN NIEUWSTADT ZN Schoenfabriek KAATSHEUVEL. Hiermede beiuigen wij onze oprechte dank aan de Firma P. VERMEER, voor het HET PERSONEEL VAN DE SCHOENFABRIEK „UNION". De Echo van het Zuiden Waalwijksche en langstraatsche Courant verschat Dinsdag en Donderdag Hoofdredacteur-Uitgever: J AN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen Hoe de Amerikanen over geleide economie denken! Er is over het plan Mars hall al heel wat te doen ge weest in de wereld en in de pers. Minister Neher heeft on langs nog gezegd: als 't plan Marshall niet doorgaat, komt er in ons land een debacle. Men is dus ook hier en el ders gebrand op de dollars uit Amerika, maar, zeggen Vele bladen: Europa mag zijn vrijheid daardoor niet aan banden leggen. Onlangs kon men, zo zegt de New-Yorkse correspondent van het „Financieele Dag blad", dat ons van bevriende zijde werd toegezonden, in 'n Nederlands Dagblad lezen: Vanaf het ogenblik dat in Parijs de zestien handteke ningen werden gezet, zou Eu ropa leven onder het regiem der door Wall Street gesur veilleerde vrijheid, en ook minister Vos wierp onlangs de vraag op of de V.S. poli tieke voorwaarden zouden verbinden aan deze nieuwe bedeling. Als, zo zei hij, deze voorwaarden berusten op een tol-unie of een economische unie, zodat een deel der sou- vereiniteit op economisch ge bied overgaat in groter ver band, dan behoeft niet veel bezwaar gemaakt te worden. Ziezo, gaat bovengenoem de correspondent verder, daar kunnen de Amerikanen het voorlopig mee doen en dat hebben die Europese Excel lenties eens netjes gezegd! Uit een Amerikaans dag blad: Van Europese zijde wordt de wens naar voren ge bracht, dat de Amerikaanse hulp op zodanige wijze zal worden verleend, dat niet voor Amerikaanse inmenging behoeft te worden gevreesd, daar zulks politieke reper cussies zou kunnen veroor zaken. Uit een Amerikaans dag blad: De Europese mogend heden hebben bij het State Department de wens te ken nen gegeven, dat de hulp aan Europa in cash dollars ter beschikking zal worden ge steld, zodat deze Europese na ties vrvi zijn in de besteding der gelden. We wisten al dat Europa's rijkdommen door de oorlog verdwenen waren, we hebben inmiddels kunnen constate ren, dat niemand in Europa meer bang is om te bedelen, dat schaamtegevoel zijn we ook kwijt. Maar het is toch wel verbazingwekkend, dat nu blijkt, dat Europa behalve rijkdom en schaamtegevoel ook. nog zijn common sense is kwijtgeraakt. Wurgende maatregelen. Wat de Euronese volkeren op het ogenblik als geleide economie wordt voorgezet, z.g.n. opgedrongen door de schaarste, die weer een ge volg is van de oorlogs-ont- wrichtingen, wemelt van een socialisatie, die een directe aantasting vormt van het ka pitalistische systeem, waar door Europa en Amerika groot zijn geworden. Nationa lisering van banken, van in dustrieën, van mijnen, van vervoermiddelen etc. Grenze loze binding van producenten en consumenten, prijscontro le, loonstop, toewijzingen, in voervergunningen, distributie voedselpakket, voedselsubsi die, spreiding van het bezit, productiedoelen, exportdoe len, gefixeerde wisselkoersen, prioriteiten en wat de geleide economie nog meer aan het bedrijfsleven wurgende maat regelen kent. Het dragen van een jacquet in Parijs ter conferentie maakt al deze Excellenties nog lang geen voorvechters van het kapitalisme, hoewel niemand van hen een ogen blik kopschuwt om de hand uit te steken naar het kapita listische Amerika, voor voed sel, kolen, machines, grond stoffen, meststoffen en dui zend andere producten. No- tabene wordt van het bol werk van het kapitalisme ge vraagd om enkele tientallen milliarden op tafel teleggen waarmede de „geleide" en so cialistische economieën besten digd kunnen worden, waarbij aan Amerika dan nog min of meer beleefd te kennen wordt gegeven: „en geef de dollars nu maar gauw en bemoei je dan verder niet met wat we er mee doen. Maar het. is van harte te ho pen, dat Europa de studie van het Amerikaanse kapitalisme nog eens ter hand neemt en zodoende tot de ontdekking komt dat welvaart geschapen wordt in de fabrieken en werkplaatsen, op werven en akkers en in de mijnen, door mensen die hun handen uit de mouwen steken, voorge gaan door de captains of in dustrie, maar dat welvaart niet geschapen wordt op De partementen, Rijksbureaux, Diensten zus en Diensten zo. Wat Amerikanen merk waardig vinden. De Europese houding van „Geef me de dollars en be moei je verder niet met mijn zaken" komt vele Amerika nen hoogst merkwaardig voor. Niemand van deze Amerika nen wenst politieke penetra tie in Europa, „maar" zeggen zii „als men hef; Marshall plan als een banking-prono- $ition wil beschouwen, dan heeft, de uitlenende bankier zoals dat in een normaal bankerediet toch het. geval is toch wel het recht om te gen de lener te zeggen: dit kapitaal dient om geld mee te verdienen en^ni^t om een grote onproductieve staf te handhaven. Of zo men het Marshall-plan niet als een bankerediet maar als onder steuning wil zien: welnu, de zwerver die bij het. Leger des Heils een bad krijgt, een bed voor een nacht en dan een kwartje mee. zal toch ook nog te.horen kriigen: „en nou denk er aan Jan, zorg nu dat ie schoon blijft en koop voor ie kwartie nu meteen geen borrel, doe er wat goeds mee. Men moet in Europa niet. vergeten dat er zeer veel cri- tiek in Amerika is op het geven van crediet aan die landen die rechtstreeks drij ven in de richting van socia lisme en communisme; die kan men missen en de repu bliek wil zakelijk inzicht wat er met het geld gaat gebeu ren. Stichting voor de Landbouw licht de minister voor. Naar aanleiding van 't aan nemen van de motie Groen door de Tweede Kamer heeft minister Mansholt aan de Stichting voor de Landbouw verzocht om een uiteenzetting van de wensen van de land en tuinbouw, welke als basis van de te voeren besprekin gen zal dienen. Deze uiteen zetting, die de vorm van een nota heeft, is thans aan de minister verzonden. De nota gaat uit van het principe, dat bij de thans vi gerende geleide economie de J overheid de prijzen, de rich ting en omvang der produc tie in de landbouw kan be heersen. Het is haar dus mo gelijk, door het stellen van rechtvaardige prijzen een be hoorlijke rendabiliteit te ver zekeren. Op deze wijze zal ook vol daan kunnen worden aan het gerechtvaardigd verlangen, dat het landarbeidersloon ge lijk gesteld wordt met de be loning in vergelijkbare tak ken, van het overige bedrijfs leven. Het is noodzakelijk dat de overheid een zekere stabili teit in de prijzen waarborgt, op een zodanig peil, dat boer èn landarbeider een redelijk bestaan is verzekerd. De nota wijst er op, dat vooral op de veehouderij-be drijven en de gemengde be drijven het inkomen van zeer veel boeren beneden dat van de landarbeiders ligt. Voor het boekjaar 1947 1948 verwacht de Stichting voor de Landbouw, mede door verschillende catastrophale gebeurtenissen, een vermin dering van het agrarisch in komen. Verder waren de kostprijzen der akkerbouw producten in 1947 hoger dan in 1946, terwijl niettegen staande dit, de richtprijzen zijn verlaagd. In 1946 heeft de landbouw extra inkomsten verkregen door de premie op de inlevering van tarwe en rogge. Uit de resultaten over het boekjaar 1946'47 en uit de nieuwe kostprijsbereke ningen blijkt, dat ook de zo- mermelkprijs te laag is vast gesteld. Op grond van deze over wegingen dringt de Stichting aan op correctie der prijzen. Lichtere gronden. De wens om consumptie toeslag voor lichtere gronden argumenteert de Stichting met de uitputting van de bo dem tijdens de oorlog die voor de lichtere gronden fu nester was dan voor de zware gronden, terwijl het pacht- prijsverschil gelijk is geble ven. Tevens betoogt zij, dat de bedrijfsvoering op deze gronden welke in normale tijd voor het overgrote gedeelte afhankelijk is van varkens- en kippenhouderij, thans nog in genen dele vergeleken kan worden met de bedrijfsvoe ring van voor de oorlog. Een belangrijke factor hierbij is de verplichte levering van een groot gedeelte der eigen geteelde granen. De Stichting vraagt, een voorlopige compensatie-toe slag van 50.per ha. De definitieve toeslag voor 1946 en 1947 wil zij laten afhangen van de uiteindelijke bedrijfs resultaten. Kleine bedrijven. De hierboven aangehaalde argumenten voor de lichtere gronden gelden in verhoogde DE LEIDRAAD VERMOGENSAANWASBELASTING. De Leidraad Vermogensaanwasbelasting is p^s kortge leden verschenen en ik maak me sterk dat zowel ambte naren als cliënten en dan speciaal de belastingconsulenten, al menig uurtje zoek hebben gebracht met dit boekje van ongeveer 160 bladzijden. Er staat veel belangwekkends in, al is 't geen ontspan ningslectuur. Misschien is het voor velen niet onbelangrijk om hier nog eens te wijzen op de mogelijkheid om schrif telijk vragen te stellen, welke dan kosteloos worden be antwoord. Daar de meeste vragen niet voor publicati'e in aanmerking komen, worden ze per brief beantwoord. De Vermogensaanwas wordt o.a. afgeleid uit het begin- en eindvermogen. Om een eenvoudig voorbeeld te nemen Het vermogen van een fabrikant op 1 Mei 1940 bedroeg 10.000. In October 1941 is zijn fabriek gedwongen stil gelegd, doch hij zag kans toch nog behoorlijk te verdienen en zijn vermogen, nadat alle belas tingen tot en met 1945 zijn betaald, bedroeg op 1 Januari 1946 50.000. Aanwas 40.000. Hiervan is vrijgesteld 5.000. 35.000.— Is de aanwas onoirbaar (zwart) dan moet hiervan 90%, is 31.500. betaald worden, zijn vermogen wordt dus teruggebracht van 50.000. op 16.500.—. Aangenomen dat de fabrikant niet onder het 90% tarief valt, dan wordt geheven 50%, is 17.500. De fabrikant doet echter een beroep op de besparingsvrij stellen van art. 28, welke maximaal 10.000.bedraagt. Werd dit toegestaan, dan zou de berekening aldus worden Aanwas 40.000. Vrij: algemeen 5.000. uit besparing 10.000.15.000. belastbare aanwas 25.000. belasting 50% 12.500. Wat zegt de Minister nu „In het algemeen zal de vrijstelling op de volgende wijze worden berekend (dit is een bijzondere regeling die op verzoek van de aan gever wordt toegepast. De algemene regeling wordt vol gende week besproken). Normaal bedrijfsinkomen in 1939/40 b.v. 2.500.— Idem in 1940/41 b.v. 3.500. Gemiddeld jaarinkomen i van 6.000.— 3.000. Normaal, dus zonder het intreden van de oor logstoestand, kon men verdienen 125% van 3.000.— 3.750.— Hiervan kon jaarlijks bespaard worden 25% 937.—. In de oorlogsjaren (1 Mei 1940 1 Januari 1946) kon men dus besparen 52/3 x 937.5.300. Meen nu niet dat U een extra vrijstelling krijgt van 5300. In totaal is er 5.300.vrij, n.l. algemeen 5.000.— uit besparing extra 300. De berekening wordt dan Totaal 5.300. Aanwas 40.000. Vrijstelling 5.300.— 34.700.— Belast 50% 17.350.— De Minister meent dat de meeste belastingplichtigen zul len verzoeken om op een dergelijke manier behandeld te worden. Het lijkt bedenkelijk veel op een poging tot finan ciële zelfmoord. Indien U van de Inspecteur een uitnodiging krijgt om een dergelijk verzoek te doen, bedenkt U zich dan nog eens. van Loon. mate voor het kleine bedrijf. De Stichting voor de Land bouw verzoekt voor alle be drijven, welke kleiner zijn dan 8 ha. en welke niet in 't zeekleigebied liggen, een toe slag welke kan oplopen tot 90.per ha. en welke af hankelijk is van de grootte van het bedrijf, alsmede van het aantal melkkoeien, kip pen en van de oppervlakte tuinbouw. Vergoeding voor groenten. T.a.v. de groenten vraagt de Stichting een vergoeding van die standaardproducten, wel ke 70 pet. van de kostprijs van 1945 niet hebben opge bracht en voor die meer spe culatieve producten welke 50 procent niet hebben gehaald. Zij sluit hier aan op de afzet- regeling, welke in 1946 voor groenten heeft bestaan. DE EERSTE NIWIN-CANTINE-WAGENS NAAR INDIë. Nadat zij in de betreffende streek hun demonstratie-rond jes hebben gereden, zijn de NI WIN-cantine-wagens, ge schonken door de gemeenten Amsterdam, Apeldoorn, Om men, Leiden en Katw;'k, op 4 December j.l. met de „Slo- terdijk" naar Indië vertrok ken. De cantine-wagens van Kampen, Gouda en Olden- zaal worden verscheept op 10 December per „Johan van Ol- denbarneveldt", waarna de overige 24 cantine-wagens, die, dank zij de gezamenlij-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 1