HET STILLEVEN. PHILIPS PHui SHAVE FEUILLETON Terry Berry in: DE \VITTE ELAND. ke inspanning van het Neder landse volk door de NIWIN konden worden aangeschaft, in korte opeenvolging zullen vertrekken. Tot de uitrusting van de wagens behoort o.m. een ge luidsversterker-installatie. Wij plaatsen steeds met ge noegen de berichten en arti kelen die de Persdienst van de NIWIN ons toezendt. Wij willen er echter op wijzen dat in plaats en streek het „Katholiek Thuisfront" in vol komen samenwerking met de NIWIN, dezelfde belangen behartigt. Koning Leopold vaat België Eerherstel voorwaarde voor zijn terugkeer. Volgens een communiqué van het te Brussel zetelende secretari aat van de koning, heeft koning Leopold te Pregnij, nabij Geneve, een delegatie toegesproken uit „het congres voor de oplossing van het koningsvraagstuk" een partijloos orgaan, dat onlangs in België werd opgericht. Koning Leopold zeide o.m. ..Bij het afleggen van de eed tot eerbie diging van -de grondwet en de wet ten van het Belgische volk, neb ik verplichtingen op mij genomen, waaraan ik mij niet zou mogen onttrekken. Ik ben wefnneer of ficieel bekend zal worden gemaakt dat de eer van het hoofd der dy nastie door niets is bevlekt evenals tevoren bereid, de verant woordelijkheid voor deze verplich tingen in het kader van onze in stellingen, met verdubbelde toe wijding te aanvaarden, om voor alle Belgen een element van een heid en harmonie te zijn en mede te werken aan de nationale weder opbouw en de internationale soli dariteit". ,,Ik twijfel er niet aan, of het land zal mijn standpunt begrijpen en goedkeuren, ik richt mij tot al le Belgen, wanneer ik zeg, dat ik de beste wensen koester voor de welvaart en het geluk'van ons va derland". Naar Zaterdag te Brussel van bevoegde zijde werd vernomen, zal de Belgische eerste rninistei. Spaak, binnenkort een regerings verklaring bekend maken, volgens welke de koning tijdens de oorlog en de Duitse bezetting „zijn eer niet heeft verbeurd", doch waarin voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van enkele zijner daden. Nieuwe verwikkelingen? Nader vernemen wij, dat het Belgische kabinet tegen heden middag is bijeengeroepen voor 'n spoedvergadering i.v.m. de verkla- ting, welke Koning Leopold heeft afgelegd tegenover een delegatie van de Belgische royalisten. 1 Deze verklaring van de Koning aldus meldt Reuter uit Brussel, schijnt het voor Spaak moeilijk gemaakt te hebben, zijn voorgeno men verzoenende verklaring om trent het verleden van de Koning af te leggen. Aldus schijnt de la biele overeenkomst tussen de twee partijen der huidige coalitierege ring de socialisten, die zich tot dusverre krachtig tegen terugkeer van de Koning hebben verzet, en de Christelijke Volkspartij, die de Koning steunt weer in gevaar gebracht te zijn, hetgeen de moge lijkheid van ernstige politieke ver wikkelingen inhoudt. DE GROTE VIER IN LONDEN. Marshall eiste vorige week met klem van Molotoff, dat hij met af geronde voorstellen over Duits land voor de dag zou komen, en o wonder, hij heeft dat prompt gedaan, tegen ieders verwach- tiftg in. Hier zijn ze dan: Verhoging van de Duitse staal- productie tot 10 of 12.000.000 ton per jaar. Opheffing van de zonegrenzen, nadat de bestuursraad zo spoedig mogelijk centrale Duitse bestuurs- deoartementen zal hebben inge steld. Gemeenschappelijke controle der vier mogendheden op het Ruhr- gebied. Overdracht van de eigendom van kartells en trusts aan de Duit se staat. Ongeldigverklaring van de over eenkomst tot economische samen smelting der Britse en Amerikaan se zone. Molotov stelde bovendien voor de Sovjet-Unie een herstelbeta ling van lO .billioen dollar uit te laten betalen en de ontmanteling der bedrijven in de Westelijke zo ne van Duitsland te beëindigen in 1948. Na deze voorstellen trokken de ministers zich even terug, waarna het besluit viel het "Britse stand punt als uitgangspunt van de be sprekingen te aanvaarden en daar naast punt voor pünt de voorstel len van Molotov te bekijken. FINSE MEERDERHEID WIJST COMMUNISME AF. Uit de volledige verkie zingsuitslagen van 22 der grootste Finse steden (behal ve Helsinki) blijkt, dat de communisten 23 zetels in de gemeenteraden verloren heb ben. De soc.-dem. en 3 recht se partijen deelden het com munistische verlies. Op het platteland was de achteruitgang der communis- ten nog groter. Zij boekten in 98 gemeenteraden een netto verlies van 50 zetels. De soc.- democraten verloren er 39 en wonnen er 33, de rechtse par tijen resp. 127 en 12. AARDE VOOR HET NATIONAAL MONUMENT. Op 13 December zullen de commissarissen der Koningin aarde uit hun provincies bij zetten in een bewaarplaats op het Damplantsoen, waar la ter het nationaal oorlogsmo nument zal komen. In Noord- Brabant zal aarde genomen worden uit het gebied van 'Overloon, gebied van de Vloeiweide (gemeente Rijs- bergen) en uit het concern tratiekamp Vught. MAN LEGT ZIJN VROUW OP DE SPOORBAAN. Vrijdagmorgen heeft een voorbijganger on de spoor baan bij de Middelhoefse weg te Amersfoort, het zwaar ver minkte lijk gevonden van de 29-jarige vrouw G. van Z., geb. P. De Amersfoortse politie nam aanvankelijk zelfmoord aan, doch een sectie op het lijk en een onderzoek in de omgeving wezen uit dat, vóór een passerende trein het li chaam verminkte, een worste ling moet hebben plaats ge had. De politie ging toen over tot de arrestatie van de echt genoot, dé 29-jarige Amers- foorter H. van Z. uit de Ro zenstraat, van beroep land arbeider en,werkzaam bij de bewakingstroepen van 't in terneringskamp te Laren. De man heeft bekend zijn vrouw te hebben vermoord. Hoewel de motieven voor de moord nog niet duidelijk zijn, kan wel worden medegedeeld dat van Z. zeer egocentrisch was ingesteld, alles voor zich hield en zijn 29-jarige vrouw en zijn drie jonge kinderen geheel aan hun lot overliet. Van Z. heeft, toen hij Don derdagavond met zijn vrouw bij de spoorbaan aan de Mid delhoefse weg liep, zijn vrouw met een zwaar voor werp op het hoofd geslagen, waardoor zij het bewustzijn heeft verloren. Hij heeft haar daarop op de spoorbaan ge legd, waarna de electrische trein uit Amsterdam het li chaam vermorzelde. De moordenaar is na zijn daad naar het huis van zijn schoonouders gegaan en heeft daar met verwondering over het uitblijven van zijn vrouw gesproken. Hij heeft kenne lijk geprobeerd op deze wijze alle verdenking van zich af te schuiven om later zelfmoord van zijn vrouw voor te wen den. II. Het Vlaamse en Hollandse stilleven. Van het stilleven, verscholen in een grote compositie (vijftiende en zestiende eeuw) ontwikkelt 't zich verder in de Vlaamse en Holland se keukenstukken, waar het nog wel een onderdeel moet vormen in een bijbels tafereel op de ach tergrond, maar waar men reeds zeer sterk het gevoel krijgt dat de liefde van de schilder veel meer uitging naar de stille dingen op de voorgrond dan naar de bijbelscène die haar naam moet geven aan het schilderij, daar men het toch nog niet waagde de dingen om hun zelve alleen als onderwerp aan de beschouwer op te dringen, even min als men dit durfde bij 't land schap, waar de stoffering met bij bel of mythologie nog lang de hoofdschotel zal blijven vormen. Een Pieter Aertsen, een Joachim de Beuckelaer, zelfs de grote Pie ter Breugel een enkele maal, zijn voorbeelden van dit stadium. Van deze phase komen we op de vol gende étappe in de lange weg die het stilleven moest doorlopen al vorens geheel zichzelf te zijn, het zogenaamde uitgestald stilleven, waar alleen de stille dingen over blijven, meest zonder verdere stof- fage, maar waar de voorwerpen als het ware uitgestald liggen als in een étalage, analytisch gezien, zonder onderling verband en waar dus gebrek' aan compositie-talent te constateren valt. De vroege werken van een Floris van Schoo- ten (1615—1660) zijn o.a. hiervan een typisch voorbeeld. Daarna krijgen we dan het volkomen be heerste, sober en tonig gegeven stilleven, het zogenaamde mono chroom banketje, (zie Dr. N. Doe.*- Uw handen goed Vroo, Kosmos Amsterdam 1945), aldus genoemd, daar het in één bruingrijze of gele toon gehouden wordt. Afwisselende genres en kentering. Hier zijn Pieter Claeszn. 1598—1660 en tussen 1600 1700 de twee Hedas, Willem en Gerrit, de grootmeestérs in geweest en op onze tentoon stelling zullen we het voor recht hebben uit de collectie van Dr. Smals te Loon on Zand een specimen van dit genre, een prachtig blond ontbijtje van Gerrit Heda te bewonderen. Na 1650 moet 't monochroom banketje de nlaats ruimen voor een ande re ziening en weergave van het stilleven, het zogenaamde rijke of pompeuse stilleven. Na 1650. als met de vrede en de langbevochte vrijheid de welvaart en rijkdom terug keren, als de schepen onzer Oost-Indische Compagnie on metelijke schatten aanvoeren, moet de oude, Hollandse, de gelijke eenvoud wijken voor een weelderiger levensopvat ting, die zich ook sterk uiten zal in onze Kunst, tot zelfs in het stilleven. Evenals 't een voudige portret, Feijntje van Steenkiste b.v., door Frans Hans geschilderd in haar strak-simpele zwarte kledij, plaats zal maken voor de zwierige trant van Ferdinand Bol, van der Helst of Nicolaas Maes in zijn Amsterdamse tijd, evenals het eenvoudige toch zo warme Delfts naar de keukens verhuist en ruimen moet voor het Chinese porse lein, in'massa door de „Kraec- ken" aangevoerd, evenals de stoere eiken kasten vervan gen worden door met palis sander en ebben opgelegde kolomkasten, die prijken te gen de muren, niet meer ge wit, doch nu. met velours en VAN BE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. HOOFDSTUK I. 2) Toen volgde hij de aange wezen weg en zag „De Berg" liggen, die er al bijzonder uit nodigend uitzag en vanwaar hem een krachtige en toch lieflijke meisjesstem tegemoet klonk, die een oud-Engelse ballade zong. Wie daar zo zong, daar kon hij niet ach ter komen, maar het was ge heel in overeenstemming met de omgeving en deed hem aangenaam aan. Hij zag niemand; klopte eindelijk aan de groengeverf de deur en het frisse, blozen de gezicht van een knappe vrouw verscheen en vroeg hem wat er van zijn verlan gen was. Hij vertelde het en terwijl Mrs. Garland naar hem luis terde, voelde zij zich werke lijk getroffen door zijn fijn- besneden gelaat en verzorgde handen, zo heel anders dan zij het gewoon was in haar omgeving. Ja, zij had enkele kamers te huur en als die Mr. Hay- don naar de zin waren, zou zij haar best doen om het hem aangenaam te maken. Wilde mijnheer nu misschien dade lijk de kamers zien? O, neen, 't was niets geen moeite! En steeds maar voortkab belend, liet het bedrijvige vrouwtje hem een paar al leraardigste kamers zien, door een gang en een trapje van de andere vertrékken ge scheiden en 'daardoor meteen zeer rustig. Zou Mr. Haydon ook ineens kunnen beslissen? Want ze hadden er juist die vorige avond over gedacht om een. advertentie in de krant t-e zetten. Maar John, dat w/as haar man, zou er ook zeer mee ingenomen zijn als mijn heer er toe kon overgaan, want hij vond 't altijd prettig als hij in het één of ander opzicht zijn Lordschap ter wille kon zijn. Uw man moet er zich anders maar niet mee vleien dat hij op die manier zijn Lordschap ter wille zou zijn. Ik geloof niet, dat zijn Lord schap zich veel van mij zal aantrekken, zie je! Zijn Lordschap is goed voor een ieder, betuigde het vrouwtje met warmte. O, zeker,' dat zal ik u niet betwisten. Lf bent de eerste niet die ik vandaag al zijn lof hoor zingen.-Maar dat zijn Lordschap zich van mij toch wel niet veel kan aan trekken, heeft de doodeen voudige reden dat hij mij niet kent. Maar u kent hém toch wel? Ja; enkel van aanzien. Mrs. Garland deelde nu mee dat John dadelijk thuis zou zijn en ook: Tom, mijn zoon. Wilde Mr. Haydon nu niet een kop thee blijven drinken? Het zou zo dadelijk klaar zijn en hij zag er zo vermoeid uit. Gilbert Haydon nam deze uitnodiging aan en vroeg: U hebt maar één zoon, nietwaar Mrs. Garland? Hij wist dat hij hiermee de gevoelige snaar in haar hart getroffen .had en zij ging nu onmiddellijk uitweiden over de voortreffelijkheden van die enige zoon en opende hem het gelukkig uitzicht die jonge man tegen te komen, als Mr. Haydon nog even wat wilde rondkijken tot zij de thee klaar had. Met de handen in de zak ging hij weer het pad op, in zichzelve mompelend: „Goudklok"?Wat een eigenaardige naam is dat nu? Zou het ook een lid van de familie zijn?Of een hond misschien?.... Neen, dan had die naam toch niet zo speciaal genoemd! Het zou zeker een meisje wezen! Misschien de gene die hij daar straks had horen zingen. Nu, we zullen zien.En wie zou dat zijn? Zeker „mijn zoon"! Gilbert Haydon zag name lijk een breed-geschouderde jonge man, met een paar don kere ogen en een blozend ge laat, dat zeer sterk deed den ken aan dat van de vrouw des huizes. Hij was op dat ogenblik juist bezig met een iong katje te spelen, dat wan hopige pogingen deed om zijn horloge-ketting te pakken te krijgen. Goede-dag! zei hij ver rast, toen hij merkte dat de blik van' Gilbert Haydon op hem rusten bleef. Goede-dag! antwoordde Haydon. U bent zeker de jonge Mr. Garland? Ja, Sir, om u te dienen! De nieuwe opzichter ver klaarde toen de reden van zijn komst op „De Berg" en zei enkele vleiende dingen van de plaats, terwijl hij er tegelijk bij vertelde, dat hij nog nooit een /boerderij in Devon had gezien. Kent u „Schorne" dan niet, Mr. Haydon? Neen, ik ken het héle maal niet. En Lord Southmoor? Lord Southmoor even min. Ik was pas vanmiddag om twaalf uur op het slot. O, dan hebt u zijn Lord schap natuurlijk niet gezien, zei Tom. 't Is te hopen dat hij niet lang wegblijft. Lang wegblijft? herhaal de Gilbert. Ja, zijn Lordschap is vanmorgen naar Londen ge gaan, geheel onverwachts, zo als de butler mij vertelde. Die vreesde, dat er iets niet in orde was. De nieuwe opzichter scheen niet veel belang te stellen in de particuliere zaken van de slotheer en deed enkele vra gen betreffende de uitge strektheid van de landerven, die tot „De Berg" behoorden. Ik zou u met genoegen rondleiden, Sir, maar wij kunnen ieder ogenblik bin nengeroepen worden, ziet u! Moeder is altijd goed op tijd. Hoort u maar: daar gaat de bel al. Die luidt zij zelve. Maar wacht, ik moet nog even dat meisje roepen. Er is na melijk iemand, die nooit de bel kan horen, Mr. Haydon, of die ze niet wil horen. Wie dan? Ze liepen nu langs een kronkelpad, dat dwars door een aardappel- en koolveld ging en naderden een appel boomgaard. Ik wed, dat ze hier er gens zit! Dat doet ze zo dik wijls; dan klimt ze in een boom en valt daar in slaap. Maar nu zie ik haar toch ner gens. Ik denk, dat zij voor u gevlucht is, Mr. Haydon! Ik heb haar toch niet gezien. Is zij uw zuster? Tom knikte. Dat wil zeggenHebt u niet gehoord van Goud- klok? Neen, maar dat' kan ook eigenlijk niet, als u pas hier is. Ik moet haar roepen! Met een stem als een klok riep Tom nu in de boomgaard en van de andere zijde klonk de echo: één hoge toon, ver wonderlijk lang aangehou den. - Uw zuster heeft een mooie stem, merkte Haydon op, want zij was 't zeker die ik hoorde zingen? Ja, dat kan wel. Vader noemt haar dikwijls leeuwe rik. En sinds Mrs. Redding, de domineesvrouw, haar dat boek met oude liederen heeft ge geven, zingt ze iedere dag een nieuwe balladeGoud- klok! Goudklok! Uw zuster is dan zeker niet zo stipt op tijd als uw moeder, merkte Havdon op. Houdt u Goudklok dan voor mijn zuster? Ik dacht, dat dit zo was. (Wordt vervolgd). goudleer bekleed, zo zal. ook ons stilleven geen ontbijtje met wat brood (en ham of kaas bij een glazen roemer wijnmeer blijven, doch bij van Beyeren en Kalff prijken met kostelijk ooft, zilveren bekers, blauwe schalen (toch nog van Delfts meen ik, al hoewel vaak voor mingporce- lein aangezien), op perzische tapijten of meer nog op flu welen kleden, met goud-fran je afgezet. Bloemen in het stil leven. Ook in de bloemstuk-opvat ting komt een kentering, van het stijve boeket a la Bos- schaert, dat vaak aan papie ren bloemen doet denken, naar het lossere impressionis- tischer weergegeven bloem stuk a la de Heem, Seghers, Maria van Oisterwijck en Ra chel Ruys. Van dit weelde rige, pralende stilleven vol kleurencontrasten, in broeie- rig-warme toon gegeven, vol clair obscur, komen we dan in de 18e eeuw terecht, een tijd van verval in onze schilder school, voor allej genres, dus ook voor het stilleven. Reeds op het einde der 17e eeuw- wordt deze décaience merk baar, alhoewel een specimen op onze tentoor stelling (A- braham Mignon 16401679) ons tonen kan, iat ondanks de hardere fracl uur dan di van de Heem, de re en ondoorsch jnende fond, de schilders van nog een goede k en smaakvolle kunnen geven. Het zullen nu bloem- en fruitstukken zijn en de uitlopers liervan vin den we in de sch lders der ro mantische school, van Spaendoncken 1746-1840) met hun uiterst factuur. Over de van S{ een specifiek Tilburgse glo rie, die in Parijs hun triom fen vierden en op onze ten toonstelling, zoels het be taamt, ruimschoqts vertegen woordigd zullen zijn, publi ceerde de N. Ti. rant in 1946 eni zeer dorike- .eze tijd toch eurverdeling compositie zowat enkel (v. Os en de minutieuse aendoncken, burgse Cou- e uitvoerige en zeer interessahte artikelen zodat ik op deze verder zal ingaa Invloed van het Na 1870, als in bij ons het i: zijn intrede do spontane visie zijn visuele kleur, toon en ook het stilleve tie ondergaan synthese geven en portret van Floris Verster ei zullen ons op di ling prachtige geven van deze gelijk met Cob; Voerman. Zoals vang dezer regeje: willen deze over het stillev ledigheid beoge ik het toebakskei, jachtstuk, het vi Rembrandts Pai minnars van voi de volledige evc bloemstuk op z zwijgend moe gaan. Een enkel gen tiende eeuws st nog even vermei li ze tentoonstellp merkwaardig e: zal tonen, uit d( firma F. J. Peti te Tilburg, n.l. Vooral in de le ventiende eeuw geliefd onderwe mige stillevensc' een tafel een di zandloper, kaars uurwerk te gro dingen die de heid des levens als contrast met die hun innige lieve aardse lev$ meylen het no; vertolken, met korrelig-vers bri en sappig ooft. childers niet ressioiusme. frankrijk en •ressionisme met zijn der dingen. noties van mosfeer, zal die evolu- de zelfde Is landschap die periode. Walter Vaes tentoonstel voorbeelden pvatting, te- Ritsema en k in de aan- :n betoogde, schouwingen n geen vol- en zo heb het vis- en okelstuk, waar wen de cul- njnen, evenals utie van het ah zelf, stil- en voorbij e van zeven- leven wil ik en, daar on- g er een 'mplaar van collectie der antiquairs een Vanitas. ielft der ze- was het een voor som- :lilders om op oclshoofd met folianten en peren, allen rergankelijk- ;ymboliseren de stillevens efde „voor 't zoals Ver moesten rinse wijn, vette ham e Vanitas en het. gewone stilleven lopen parallel met de dubbele stro ming in onze zeventiende eeuw, van de ene kant de fel le levensgenieting, van de an dere zijde de streng-calvinis- tische opvatting, die op de broosheid en vergankelijk heid aller dingen het accent legt, die haar -uiting vindt in de Vanitas, zoals in de ge dichten van Jan Luvken, Re- vius en Heiman Dullaert, ter wijl een Poot, een Hoooft en een Breero meer de vreugde des levens bezongen. Stilleven als onderdeel. Tenslotte dien ik nog op te merken dat ook in de zeven tiende eeuw die liefde voor de stoffelijke dine«n zich uib buiten het eigenlijk stilleven om, in meerdere grote com posities onzer schilders en dan als onderdeel. Neem bij voorbeeld de gedekte tafels der schuttersstukken van Fr. Hals, met de hazenbout. de oesters, het glinsterend glas werk en glanzend damast; de moot zalm op tinnen schaal, het brood en de schenkkan op Nicolaas Maes, Gebed voor de maaltijd, om slechts een en kel voorbeeld te noemen, j Over onze modernste st.il- j levens zal ik verder niet spre ken; noch over het verbeten naturalisme van een Miinokes die met zijn schedels en de solaatheid v/eer tot eep Va- nitasreprise komt, of bloemen geeft waarin de schoonheid der bloem om cerebrale rede nen opzettelijk genegeerd wordt, noch over de abstrac tie. de stvlering. het mathe matische lijnenspel, de me- I chanische structuur, die in j Cézanne en van Gogh reeds hun uitgangspunt vinden, waar de weke vruchten op zettelijk hard, stijf en stug gezien worden, de expressio nisten die pok het. stilleven herleiden tot een schema en waar, zoals bij Braaue en Picasso, de voorstelling ten slotte zowat geheel wordt op geofferd voor de idee. zoals Picasso zelf het formuleerde: ..Je donne les choses que ie les pense et non telles que je les vois". Prachtig initiatief. Ik zou deze beschouwing in vogelvlucht over het stilleven niet willen beëindigen, zon der er op te wijzen dat de stad Tilburg er trots op mag zijn iets te kunnen bestaan, wat menige grotere stad haar niet kan nadoen, n.l. ene tentoon stelling te organiseren waar een exclusief genre als 't stil leven tot een collectie als deze kon worden opgevoerd, enkel uit particulier bezit van Tilburg samengesteld en waar het allerbeste dat op dit ge bied werd. voortgebracht, van een Willem van Aelst, een van Beyeren en Heda. een Susenier met ziin zeldzaam voorkomend stilleven in de open lucht, tot een Fantin La- tour, Floris Verster, Coba Rit- sema, Jan Sluvters, Voerman en Jan Bogaerts, aan de be zoeker een esthetisch genie ten van de allerhoogste rang kan bieden. Het bewijst, dat in de fa brieksstad Tilburg, waar het e ide, h n >d, leven uiteraard een drukke een gejaagde candans moet hebben, de liefde voor de ont roerende schoonheid van de stille, roerloze dingen, voor 't stilleven in één woord, samen kan gaan met de noodwendige materialisering van 't heden daagse bestaan. Gérard van Imbeeck. Juliana 10 5 4 1 15 Sitt. Boys 9 5 3 1 13 Willem II 10 5 3 2 13 BW 9 5 2 2 12 Longa 10 4 3 3 11 Eindhoven 9 4 2 3 10 Maurits 9 3 2 4 8 Spechten 8 2 2 4 6 TSC 9 2 2 5 6 Baronie 8 1 2 5 4 Helmond 9 1 1 7 3 'n Ideaal cadeau: de „PHILlSHAVE" Staalbaard, het electrische droog- scheer-apparaat van Philips, dat een man iedere ochtend weer van mes, zeep en kwast bevrijdt - en de vrouw des huizes van kapotte handdoeken en warm water maken. Electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS" VERKOOP-MM V. NEDERLAND, EINDHOVEN VOETBAL le Klas. District IV. De BaronieEindhoven HelmondSitt. Boys Willem IXMaurits SpechtenLonga JulianaBW Het zal Eindhoven niet mak kelijk vallen om bij de Ba ronie te winnen. Sitt. Boys gaan bij Helmond op bezoek en zullen zich wel niet laten verrassen. Willem II ontvangt Maurits: het - zal voor de Willem Il-ers echter oppas sen zijn, want Maurits heeft de laatste weken menige kop- ploeg laten struikelen. Longa zal wel voor de volle buit zorgen bij de Spechten. In Spekholzerheide krijgen we d e wedstrijd in deze afde ling, n.l. JulianaBW. Zal het BW lukken Juliana er onder te krijgen? Het zal niet eenvoudig zijn, maar 't kan. De stand is thans: le Klas. District VI. PSVBrabantia Snel. EmmaNAC VlissingenLimburgia NO ADMVV In Eindhoven krijgen we de derby PSVBrabantia: het zal voor PSV een zware dob ber worden om er zonder kleerscheuren af te komen. NAC gaat op bezoek bij Spel. Emma. en zal de beide nunt- jes wel meenemen. Vlissin- gen zal tegen Limburgia ook wel niet veel succes hebben. NOAD krijgt bezoek van de kampioenen van vorig jaar, maar de Tilburgers zullen er wel voor zorgen dat de volle buit in Tilburg blijft. De stand is als volgt: PSV 10 8 1 1 17 NAC 9 6 1 2 13 NOAD 9 5 2 2 12 Limburgia 10 4 3 3 11 Bleiierheide 9 4 2 3 10 MVV 9 4 14 9 Brabantia 9 3 2 4 8 WV 10 3 2 5 8 Helmondia 10 2 4 4 8 Sp. Emma 9 2 3 4 7 Vlissingen 10 0 19 1 2e Klasse B. MuloKolping WilhelminaSchiindel Cone. SVD—DESK ZwaluwTOP RAC-RKTW In Helmond de derby tussen Mulo en Kolping; het zou ons niet verwonderen als Kol ping daar een veertje liet. Wilhelmina heeft Zondag ook kans iets binnen te krijgen ten koste van Schijndel. DESK gaat op bezoek bij Conc. SVD, hetgeen geen ge makkelijke opgaaf is, daar Conc. SVD thuis haar huid altijd duur verkoopt. Zwaluw, dat bezoek krijgt van TOP, zal op haar tellen moeten passen. RKTVV zal met RAC wel niet veel moeite hebben. De stand is: RKC 11 6 2 3 14 Kolning 9 6 1 2 13 DESK 9 5 2 2 12 Zwaluw 10 5 2 3 12 RKTVV 9 4 2 3 10 TOP 9 5 0 4 10 Conc. SVD 8 3 3 2 9 Schijndel 9 4 0 5 8 RAC 9 3 1 5 7 Mulo 8 1 0 7 2 Wilhelmina 7' 0 1 6 1 3e Klasse B. Mich. GestelBest Vooruit ZaltbommelOJC ODCOisterwijk SCBVlijm. Boys Haarsteeg—UDI St. Mich. Gestel krijgt bezoek van Best Vooruit, de enige club die tot nu toe de leiders hebben geklopt: ze zullen zich nu niet laten verrassen. De schrik, die Wolk de eland aan Terry en Berry door zijn plotseling verschijnen had be zorgd, veranderde al heel gauw in belangstelling en daarna in bewondering voor het prachtige en vriendelijke dier. Terry en Berrystreken Wolk over zijn zachte vel 'en spraken hem toe. Op dat ogenblik kwam Oom O'Con- nelly de schuur binnen. Een brede glimlach gleed over zijn machtig berengezicht toen hij zijn neven in gesprek zag met zijn trouwe vriend en helper, Wolk. „Wat een prachtbeest is dit hert!" zei Terry Oom Bear lachte daverend. „Ik kan wel merken dat jij uit Nederland komt, neef", glunderde hij, „Wolk is de mooiste eland van het hele land!" „Jammer dat hij niet spre ken kan", zei Berry. „Dat geeft niemendal", ant woordde zijn oom, „hij denkt des te meer!" Zaltbommel zal misschien OJC wel een puntje afhandig kunnen maken. Oisterwijk heeft bij ODC niet veel kans on succes. De Vlijm. Boys zul len in SCB wei haar meer dere moeten erkennen. Haar steeg kan Zondag ook winnen ten koste van UDI. De stand is thans: Mich. Gestel 11 10 0 1 20 SCB 10 7 2 1 16 O.TC 11 5 3 3 13 ODC 11 5 3 3 13 TJDI 10 5 1 4 11 Vlijm. Boys 10 4 0 6 8 Best Vooruit 9 3 1 5 7 Haarsteeg 10 3 1 6 7 Zaltbommel 9 3 0 6 6 Oisterwijk 10 0 1 9 1 3e Klasse C. WSCH*°ror»vmus Ra a rdwükKorvel W V ODongen SCOTaxandria WSC ontvangt Hieronymus, een club die niet hoog geno teerd staat- on de standenlijst. maar toch is het een ploeg waarmee WSC z aA3'ijvbgk waarvoor WSC terdege izal moeten oppassen. Baardwijk ontvangt on haar Sportpark Korvel: het zou ons niet ver wonderen als de punten in Waalwijk bleven. WVO zal met het bezoekende Donc»n wel raad weten, evenals SCO dat Taxandria ontvangt. De Oisterwijkers zullen niet veel plezier van hun r.eis naar Oosterhout hebben. De stand is: WVO 11 7 2 2 16 SCO 10 6 3 1 15 WSC 10 7 1 2 15 Korvel 9 5 0 4 10 Baardwijk 11 3 3 5 9 Taxandria 8 3 2 4 8 Sarto 9 4 0 5 8 Dongen 10 3 2 5 8 Hieronymus 9 2 1 6 5 RWB 8 1 0 7 2 4e Klasse D. RKFSV—Were Di VelocitasVeerse Boys GilzeUno Animo RaamsdonkHeusden RKDVC—Waspik Het zal Were Di niet mee vallen om bij RKFSV te win nen. Veerse Boys kunnen zich bij de kopploegen voe gen door ^an Velocitas te winnen. Zal Uno Animo in staat zijn van Gilze 1 puntje mee naar huis te brengen? Heusden zal zich bij Raatrts- donk wel niet laten verras sen. RKDVCWaspik zal wel niet ver van een gelijk spel blijven. Reserve 2e klasse D. RAC 2—WSC 2 DESK 2Alliance 2 RKC 2—Hero 2 RWB 2De Baronie 2 Sarto 2RBC 2 Maandagmorgen om 10.20 (Java-tijd) begon aan boord van de „Renville", welke voor de kust van Batavia gelegen is, de eerste ->lenaire zitting van de volledige lelegaties van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Republiek ander auspiciën van de Commis- -.ie "voor noede diensten. De „New-York Times" meldt uit Genève, dat de regerin gen van acht Europese landen en van de drie Westelijke zones van Duitsland in de economische com missie voor Europa der V.N. zijn overeengekomen met ingang van 1 Jan. bij wijze van proef voor de duur van zes maanden de grenzen op te heffen voor het internatio naal goederenvervoer per vracht auto over de grote wegen. Radio Moskou meldt, dat in het Oosten van Europees Rusland een hevige koude is ingetreden, die dikwijls de Voorbode is van koud weer in het Westen. Tc Ja- koetsk en Chabarowsk (Siberië) zijn zeer lage temperaturen ge meten. Zaterdag is te Póntianak (Borneo) het doodvonnis voltrok ken aan de beruchte Japanse oor logsmisdadiger, vice-admiraal Dai- go Tadahige, schuldig aan de exe cutie van veertienduizend perso nen. Een paar herinneringen. Wij lazen dezer dagen in de bladen de volgende uitspraak: „Het Tribunaal te Tilburg „deed uitspraak in de zaak „tegen J. G. Boon, kring- „leider van Tilburg, die „door de gemachtigde van „Mussert, Leeuwenberg (zie „ons vorig nummer) was „aangesteld als districts- „organisator en inspecteur „voor niet-commerciële ver enigingen in Nrd.-Brabant. „Hij werd verantwoordelijk „gesteld voor het opheffen „van verschillende vereni gingen, onder welke de „Illustere Lieve Vrouwe „Broederschap te 's-Herto- „genbosch. In zijn functie „had hij namen van ver- „schillende anti-Duitsgezin- „de figuren aan de S. D. „doorgegeven. Hij werd „veroordeeld tot 8 jaar met „aftrek en verlies van bei- „de kiesrechten." Waalwijk en wijzelf hebben aan deze inspecteur van niet- commerciële verenigingen nog enige herinneringen, die wij onze lezers niet willen ont houden. Hij was de man, die bij de Duitse- en N.S.B.-autoriteiten bewerkte dat „Waalwij ks Be lang". in Mei 1941 werd ont bonden. Hij schreef o.m. aan de heer commissaris van niet-com merciële verenigingen in Den Haag dat-deze vereniging zich wel bezig hield met zaken 't vreemdelingen-verkeer be treffende, maar tevens aan politiek de^d en dat het be lang dezer vereniging door de groepsleider (Vissenberg) dan ook niet zeer hoog werd aangeslagen! Dat de secretaris van W.B. er speciaal niet gunstig af kwam. spreekt van zelf; hij noemde hem o.m. „Nazi- fresser". Op de 2e plaats heeft hij in 1942 en '43 gepoogd 't bestuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken ge heel of gedeeltelijk te doen ontslaan en daarvoor NSB-ers in de plaats te stellen. Hij is tot dit plan gekomen door af schriften van een paar brie ven uit 't archief, die hij, op welke wijze dan ook, in zijn bezit heeft gekregen en die handelden over 't Godsdienst onderwijs op deze school en de. salariëring dezer leraren. Om nu aan de ongewens te reactionaire toestand, zo schreef hij, aan deze school een einde te maken, stelde hij de commissaris voor niet- commerciële verenigingen in Den Haag voor, een vijftal N.S.B.-ers in het bestuur te plaatsen en daarvoor stelde hij voor: Christ Blok, Kleijn, Collart en Klinkhamer. Maar Mi kwam hieroo terug (een wijze daad) wat Klinkhamer betreft, waarover hij schreef: .-De persoon Klinkhamer is mij niet sympathiek, hij is oen kletsmeier, die voor roye ment als krfmgleider door mij is voorgedragen". Tenslot te maakte hij een voordracht van drie, n.l. Christ, Kleijn en Collart. Maar de commissaris was nog iets verstandiger dan z'n handlanger en schreef aan de heer Stoetzer te Tilburg, dat hij 't bestuur voorlopig niet wijzigde. De voorzitter van het be rduur der Nijverheidsschool was vanzelfsprekend niet persona .grata in de ogen van de heer Boon. Bij deze ge legenheid schreef hij: „deze staat bekend als een „groot tegenstander, die in „het door hem uitgegeven „blad, steeds fel tegen het „nationaal-socialisme heeft „gestreden en is aan de „mentaliteit van deze heer „tot dusverre nog niets ver anderd. De toestand bleef dus zoals hij was en het bestuur bleef onbekend met al deze ma nipulaties, die eerst na de bevrijding bekend werden.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2