SPORT. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL DE HEILIGE LAND-STICHTING. I Enige arbeiders kregen ver schil van mening tijdens hun werk op de jamfabriek en inplaats van zich te bedenken dat er op deze manier niets tre bereiken valt, gin gen zij elkander te iijf. Werkelijk een móóie opvatting van 't saam horigheidsgevoel van de arbeiders en een mooie propaganda voor de onderlinge samenwerking, maar dan negatief. VLIJMEN. Vergadering, Visclub. A.s. Zondag vergadering in café Vismalen. Agenda: Jaarverslag secr.-penningm. Bestuursverkiezing wegens be danken van de voorzitter. Bespreking cadeau twee leden die hun 25-jarig lidmaatschap zul len vieren. Postduivenvereen. „De Zwaluw". Zaterdag 6 December verga derde de .postduivenvereen. ,,De Zwaluw" in café Oremans. Na verdeling van de bestuurs functies werden verschillende be langrijke punten besproken. Voor al hokcontrole werd aanbevolen. Als vele verenigingen dit mooie werk ook ter hand nemen, dan ko men veel verloren duiven weer bij de eigenaars terecht. Enkele nieuwe leden Werden aangenomen. De kampioenschappen werden uit gereikt, die behaald waren als volgt: Oude duiven: Fondvluchten J. Kivits; middenfond J. Kivits; Vi tesse vlucht L. de Laat. Jonge duiven: 1. Th. v. Bokho ven; 2. H. Oosterwaal. Navluchten: A. v. d. Heuvel. Er werd naar voren gebracht om dit jaar weer met Drunen sa men te vliegep. Volgende verga dering volgt hierover nadere be kendmaking. Als de mandjes die zijn besprokep, voor 21 Dec. in 't bezit zijn, gaat de tentoonstel ling 21 Dec. officieel door. RAAMSDONKSVEER. Baldadigheid. Een inwoner uit de Made, die waarschijnlijk in de mening ver keerde in Frankrijk te zijn, ver oorzaakte alhier enige ongeregeld heden door bij enkele huizen op de Keizersdijk het vensterglas te bewerken. Ook bij een bejaarde heer moest diens hoed het lijdexld voorwerp worden, waarna deze nog diversé klappen moest incas seren. Een persoon kwam te hulp en diende het baldadige heerschap enkele slagen toe. De politie, die gewaarschuwd was, kon de las tige klant met veel moeite achter slot en grendel zetten, waar hij rustig kon nadenken over zijn snode daad. GEERTRUIDENBERG. Burgerlijke Stand van 30 Nov. t.ra. 6 Dec. 1947. Geboren: Geen. Gehuwd: Geen. Overleden: Wilhelmina E Pruijsers. Ingekomen: C. van Tuil van Tiel N H M de Wit van Tiel J Kieboom v. Raams- donk A Thijssen van Made ca. M Segers van Amster dam. Vertrokken: N H R Staal n. Oosterhout B Vermeu len naar Voorburg.N Uitslagen Res. 2e kl. D K.N.V.B. van 7 December 1947. Alliance 2—RWB 2 6-— 0. Baronie 2—RAC 2 3—1. WSC 2-RBC 2 1-2. TSC 2-Sarto 2 2-3. Hero 2—Desk 2 4—4. Standenlijst. RBC 2 9 9 0 0 18 45—11 RKC 2 9 7 1 1 15 21-11 Sarto 2 9 5 2 2 12 20—15 Alliance 2 9 4 3 2 11 29-18 Desk 2 9 4 2 3 10 35-21 RAC 2 10 4 2 4 10 31-23 Baronie 2 9 4 1 4 9 24-25 WSC 2 9 2 3 4 7 23—16 TSC 2 9 2 0 7 4 23-44 Hero 2 9 1 1 7 3 15-4i RWB 2 9 0 1 8 1 9-52 Uitslagen 4c klas D. K.N.V.B. van 7 Dec. 1947. Veerse Boys—Gilze 5—2. Were Di—Raamsdonk 2— 1 Waspik—Velocitas 0—1. Heusden—RKFSV 1—0. Uno Animo-RKDVC 7-1. Standenlijst. Heusden 10 8 0 2 16 22—13 Gilze 11 6 2 3 14 28-18 RKFSV 10 5 2 3 12 21 1/ Velocitas 9 5 13 11 19—15 Were Di 9 5 0 4 10 18-13 Uno Animo 10 4 2 4 10 27—21 Veerse Boys 10 4 2 4 10 22—17 Waspik 11 3 0 8 6 13—31 RKDVC 11 2 1 8 5 24-41 Raamsdonk 7 2 0 5 4 12—19 Bloedtransfusie. Maandagavond werd in de eet zaal van Café Restaurant Eupho- nia het bloed afgenomen van de Donors, die zo bereidwillig waren zich hiervoor beschikbaar te stel len. Ruim vijftig edelmoedigen waren opgekomen om zich be schikbaar te stellen yoor dit mooie werk ten bate van de behoefti- gen in ons land en voor onze ge wonde jongens in Indië. Enige chirurgen van het Ziekenhuis in Tilburg met assistenten verrichten de opname. Desk. Zondag a.s. speelt Desk een uitwedstrijd tegen Concordia S. V. D. te 's-Bosch. Concordia blijft nog steeds een ploeg, die een woordje mee kan spreken en 't is bekend, dat ze in eigen huis niet gewoon is de puntjes cadeau te geven. Uit 8 wedstrijden heeft de Bossche club 9 punten bijeen ver gaard, tegen Desk uit 9 wedstrij den 12 winstpunten. Het verschil is dus niet danig groot, waarom onze jongens er alles op zullen moeten zetten om met de overwin ning uit de strijd te komen. Een open spel met de wil om ook door te zetten voor doel, is een ver eiste om tot resultaat te komen. Bel Canto. In de deze week gehouden be stuursvergadering van Bel Canto werd besloten op het eind der maand Januari een jubileum con cert te geven ter eerste viering van het 20-jarig bestaan der ver eniging die 1 Januari 1928 werd opgericht. Voorts kwamen de plannen tot het houden van een groot natio naal zangconcours ter tafel. Aan de bekende musicus Frans van Amelsfoort, een der meest beken de koordirigenten uit ons land is de opdracht gegeven een jury van naam saam te stellen voor dit mu ziekfestijn. Het ligt in de bedoe- linq van deze alom gevierde mu- ziekpaedagoog om een jury te vormen van de eerste rang, waar onder elke zangvereniging die plannen voor inschrijving mocht hebben, gaarne zal uitkomen. Als vermoedelijke data zijn 5 en 6 Ju ni 1948 en zo nodig de volgende Zaterdag en Zondag vastgesteld. Kanariezangwedstrijd. Ook de Kanariefokkersvereni- ging „Zangveredeling", gevestigd bij café J. v. Heeswijk toont weer blijk van leven. Voor het eerst na de aanvang der bezetting gaan onze kanariefokkers weer eens 'n zangwedstrijd en tentoonstelling organiseren en wel op Zaterdag en Zondag 20 en 21 December a.s. in hun tehuis bij J. v. Heeswijk. Als keurmeester zal optreden de heer Meeuwsen uit Goirle. Om 6 uur aterdag zal de officiële ope- ning der tentoonstelling plaats hebben. Agenda. Donderdag 11 Dec. Repetitie Mannenkoor Bel Canto in de school. Zaterdag 13 December 8 u. n.m. Zondag 14 Dec. 6 u. en 8.30 u. n.m. Apollo-theater: Hans en Grietje en De rovers Kris en Kras. Maandag 15 December 8 u. n.m. repetitie Harm. Apollo. ZANDSCHEL. Er worden plannen voorbereid om te komen tot oprichting ener voetbalvereniging. Het zou voor de jeugd wel een vreugde zijn, als ze wat ontspanning zouden krijgen. Biljart-competitie Vlijmen-Nicuwkuijk. Uitslag Groep A: j Car. Gem. H.s. Ons Genoegen I 337 2.25 13 Oef. B. Kunst I 358 2.39 13 Geen Verschil I 557 3.71 20 Nooit Volleerd I 440 2.93 24 Poedelvrees I 476 3.17 29 Oef. Vermaak 346 2.31 10 Groep B Oef. B. Kunst II 233 1.55 14 Poedelvrees III 197 1.31 9 j Nooit Volleerd JF 472 3.15 17 Geen Verschil II 342 2.28 20 Hoogste serie B. Oremans, Poe delvrees 29 car. Standenlijst: Groep A: gesp. gew. car. h.s. p. Nooit Volleerd 7 6 3740 31 12 Poedelvrees 7 6 3058 29 12 Geen Verschil 6 4 2708 21 8 Oefening Vermaak 6 2 2227 17 4 j O.B.K. 7 2 2458 22 4 Ons Genoegen 7 2396 21 0 Groep Bt Nooit Volleerd II 7 6 2575 19 12 Geen Verschil II 7 6 2244 20 12 Poedelvrees II 5 4 1383 17 8 O.B.K. II 6 3 1186 15 6 Ons Genoegen II 5 2 1184 13 4 Oefening Vermaak II 5 1 909 11 2 Poedelvrees III 6 1 1276 18 2 Ons Genoegen III 5 814 11 0 W.S.C.—s.c.o. De oorspronkelijk vastge stelde wedstrijd WSCHiero- nymus is komen te vervallen en de wedstriid tegen de kop lopers uit Oosterhout inge last. Zondag zal dus de beslis sing kunnen vallen, wie voor lopig lijstaanvoerder zal wor den. Voor de WSC-ers is dit een zeer lastige taak en om deze strijd succesvol te ma ken zal er moeiten gewerkt en gevoetbald worden gedu rende de volle 90 minuten. Verrassend open snel is 't wapen waarmede SCO ge slagen kan worden. De laat ste wedstrijden heeft er aan de doelpunten-machine van WSC iets gehaperd. Zondag is er hun kans om voorgoed de leiding over te nemen, of naar het tweede plan terug- te worden gedrongen. WSC-ers, van die tweemaal drie kwartier van a.s. Zondag hangt alles af. Plaats en aanvangsuur van de wedstrijd zal nog nader op de affiches bekend worden gemaakt. JULIANA—KORVEL. Van de tien clubs die de der de klasse C bevolken, kan men zonder twijfel zeggen dat het Kor- velteam de opmerkelijkste presta ties van allen bereikten. Zo recht uit de vierde klasse wist zij een aantal overwinningen te boeken, waaronder op tegenstanders van naam, die haar onmiddellijk deden rangschikken onder de best ge plaatsten met het praedicaat ge vaarlijk outsider. In een zeer merkwaardige wedstrijd moesten ook de Sportparkbewoners reeds eenmaal in hen hun meerdere er kennen. Een ongeleende dosis uit houdingsvermogen, gepaard aan een verrassende spelopzet, waar bij de bal steeds ineens gespeeld wordt, zijn hun sterkste troeven. Met deze wapens zullen deze Til- burgenaren hun eerste optreden in Waalwijk tot een goed einde proberen te brengen. Van hun frisse spel zal te genieten zijn. Daarbij komt dat in de laatste ontmoetingen ook de geel-zwarten toonden tot iets goeds in staat te zijn. Korvel zal het dan ook ver van gemakkelijk bebben. Beide ploegen zijn o. i. volkomen aan elkaar gewaagd. De uitslag ver keert in het onzekere. Wat we wel weten is, dat het aan span ning niet zal ontbreken en dat de voortekenen er op wijzen dat de match het aanzien ten vollp waard zal zijn. Baardwijk-lui, een ge waarschuwd man teit voor twee. Pakt om half drie stevig aan. Een grote publieke belangstelling zal uw verrichtingen volgen, temeer nog daar er Zondag geen andere wedstrijden op het programma staan dan juist in het Sportpark. VRIJHOEVE-CAPELLE. VRIJH. BOYS-LONGA 6-0. Zaterdag speelde het eerste elf tal een thuiswedstrijd tegen Longa uit Breda. Leek het in het begin dat de gasten zich geducht zouden laten gelden, toch zijn zij, danlc zij onze goede verdediging, er niet in geslaagd in deze wedstrijd ook slechts één doelpunt te maken. Hoewel 'in 't begin onze verdedi ging met honderd procent bij inoest springen, kreeg de thuisclub mooie kansen, welke echter niet benut werden. Pas na een half uur spelen weet de rechtsbinnen de bal vrij te spelen en deze voor de voeten van de linksbinnen te plaatsen, die de keeper van Longa het nakijken geeft. Rust gaat in met 1—0. Na de rust wordt de stand door mooi samenspel der voorhoede op gevoerd tot 6—0. Ga zó voort, Spartanen en er zal nog menige wedstrijd worden gewonnen. RAAMSDONK (DORP) Victoria-nieuws. Victoria slaagde er Zondag middag niet in de punten mee naar huis te brengen. De blauw-witten moesten met 2—1 in Were Di hun meerdere erkennen. Het begin was voor de Raams- donkers niet erg bemoedigend. Were Di draaide de gasten zo n hoog tempo voor de neus, dat ze pr de eerste 10 minuten nauwe lijks aan te pas kwamen. Vlot combinerend kwamen de gasthe ren regelmatig voor de Victoria keeper, die direct zijn handen kon warmen aan enkele kogels. De Raamsdonkse achterhoede was bij lange na niet opgewassen tegen deze vloedgolf en het duurde nog ruim 10 minuten voor ze op de snelle en gevaarlijke voorhoede der Tilburgers vat kregen. Na die tijd pasten ze zich beter aan, maar toen hadden de Were Di-mannen al twee maal roos geschoten. In 7 minuten stond Victoria met 2-0 achter. Deze stand bleef tot de rust zo en al speelde Victoria nu beter, de Tilburgers bleven tech nisch iets beter en waren voor de goal uiterst gevaarlijk. Na het draaien ging het beter met de gasten: ze hadden in de gaten dat 2—0 niet weinig is om in te halen. Langzamerhand werd er een flinke druk uitgeoefend op het Tilburgse doel. Hier stonden de backs echter een prima partij te verdedigen en Raamsdonks voorhoede miste het schot. Hoewel verschillende aanvallen aardig werden opgezet, het afwer- kende schot ontbrak. Verschillen de keren kwamen de gastheren fortuinlijk uit de bus en enkele malen trilden paal en lat. Raams- j donk twijfelde al, maar ongeveer 5 minuten voor het einde maakte Snijders met een schitterend schot het lang verwachte tegenpunt 2-1. Nog even trok heel Victoria bruisend van strijdlust ten aanval, maart evergeefs, Were Di sloot haat heiligdom goed af en het bleef 2—1. De wedstrijd had een sportief verloop en wij zien de return j match tegen deze faire ploeg met spanning tegemoet. De scheiderechter was ruim voldoende en de belangstelling ge ring, want vlak naast het Were Di-terrein speelden Longa en Willem II en daar gingen de mees te voetballiefhebbers liever kijken RAAMSDONKSVEER. Veerse Boys-Gilze 5—2. Veerse Boys kreeg Zondag Gilze op bezoek. Deze wedstrijd heeft een verdiende zege opgele verd voor de onzen. In een uitzon derlijk goed gespeelde wedstrijd hebben de Boys een gast op visite gekregen van de bovenste plaats, maar hen mét 5—2 naar huis ge stuurd. In het begin waren het de Gilzenaren, die stevig aanpakten, maar daarmede geen succes boek ten, want onze defensie was pa raat. Het leder kwam voor de voeten der Boys en door 'n goed samenspel ging het naar de goal, waar de midvoor van Schijndcl voor de rest zorgde, 1—0. Doch Gilze voelde zich superieur en wist de stand gelijk te krijgen, 1-1. Bij een dreigend gevaar voor het Boys-doel, dat toch een doelpunt had kunnen worden, werd door een onzer backs hands gemaakt, wat op een penalty uitliep. Deze werd genomen, maar op keurige wijze door doelman Fens gehou den. De bal was reeds uitgetrapt, doch de arbiter liet zijn signaal horen, wat betekende dat de straf schop moest worden overgenomen, daar zich de voet van een der spelers binnen het strafschopge bied bevond. Deze keer hadden de Gilzenaren meer geluk en werd onhoudbaar ingeschoten. Hierme de trad even later de rust in. Na de thee gingen de Boys uit een ander vaatje tappen. Onder hen was het vooral dc kleine mid voor v. Schijndel, die goed spel te zien gaf. Hij was het ook die de stand verhoogde tot 2-2. Maar hier hield het niet mee op, want ook Hoovers liet wat zien van zijn kunnen. Hij wist de bal voor de goal te leggen en voor de rest was het maar kinderspel, 3—2. Het ging de goede kant op, maar er waren nog meer gegadigden om te scoren en ditmaal was het rechtsbuiten v. Seters, die vanuit de cornerlijn keihard voorschoot, waarna v. Schijndel zijn hoofd on der de bal zette en de keeper het nakijken gaf. Het einde begon te naderen. De Gilzenaren trachtten nog iets van de eer te redden, doch niets kon deze overwinning tegen houden, integendeel, de Boys streefden er naar om nog een doelpunt te kun nen fabriceren, wat hen inderdaad ook gelukte. Door eea mooi vlot spel ging de bal weer naar 't doel der gasten, waarna de bal na eni ge voetbewerking bij onze mid voor terecht kwam, die op de hem bekende manier het leder deed verhuizen in het net. Hiermede was de stand 5—2 geworden voor de Veerse Boys. Het was 'n wed strijd geworden, zoals men dat te voren niet had kunnen bevroeden, een spel zoals wij dat sinds lange tijd niet meer gewoon waren van de onzen. Het werd echter tijd ook, want langzamerhand was men onderaan terecht gekomen. v. Schijndel was de man van de dag in deze krachtmeting, doch ook de rest van het elftal deed 't best. Gaat zo voort. GEERTRUIDENBERG. JelcaRightOh 17. y 'n Massa Bergenaren was naar Breda getogen om getuige te zijn van de strijd om de bovenste plaats in Kring 3 afd. Brabant. Zij die de wedstrijd bijgewoond hebben, zullen er geen spijt van hébben gehad, want zij^ihebben 'n Right-Oh bezig gezien in 'n vorm, de kampioenen van vorig seizoen waardig. Right-Oh heeft geen hal ve maatregelen genomen, maar Braam en zijn mannen hebben Je- ka ingemaakt, hetgeen de uitslag wel laat zien. Wanneer de scheidsrechter „be ginnen" fluit, wint Jeka de toss en trapt Right-Oh af. Direct breken de roodwitten door, en na ongeveer 5 min. spe len geeft H. Smits 'n keurige voor zet, die door 'n Jeka-back met de arm verwerkt wordt: penalty. H. Smits voltrekt 't vonnis en 't is 01 voor R.O. Nu is R.O. niet meer te hou den, men voert 't tempo steeds op en 't publiek mag weer genieten van de R.O. „tien minuten", want als de wedstrijd 'n kwartier oud is, is de stand al opgevoerd tot 03 door aanvoerder Braam. Ook rechtsbinnen Bakx laat zich deze wedstrijd niet onbetuigd, want als de linksbuiten 'n afgemeten voorzet geeft, is hij er bij om er 04 van te maken. Enkele minuten voor de rust weet Jeka, na 'n scrimage, de bal in 't doel te werken: 14. Na de thee gaat R.O. niet op haar lauweren rusten, maar zet weer een moorddadig tempo in en spoedig weet Bakx 'n door van Dongen keurig aangegeven bal in 'n doelpunt om te zetten, 15. Jeka stelt alles in de weer om verandering in de stand te bren gen, maar de R.O.-achterhoede geeft geen krimp. Langzamerhand wordt 't hoge tempo Jeka noodlottig, zij raken uitgespeeld en 't is voor R.O. niet moeilijk nog 2 doelpunten aan hun serie toe te voegen. Nummer 6 wordt vanaf de out- lijn door H. Smits met 'n boog- bal in 't nét gedeponeerd en aan voerder „Wirn" zorgt voor num mer 7, als hij kalm op z'n «entje door de verdediging van Jeka kuiert en de bal achter de keeper plaatst. In de stand 1—7 komt geen verandering meer en als t eind signaal klankt, heeft R.O. laten zien, dat ze ook dit seizoen weer kampioen wil worden. Dat kan jongens, als je de res terende wedstrijden met dezelfde „wil" speelt. VLIJMEN. Herptse Boys 1-Vlijmcn 2 2—2. Het is Vlijmen niet mogen ge lukken de volle buit mede te bren gen, hoewel er met enkele inval lers niet slecht werd gespeeld. Aan het harde werken hebben de Herptse Boys dit gelijk spel vol komen verdiend. S.C.B. Best—Vlijmen 1. Zondag gaat Vlijmen naar SCB, hetgeen een zware opgaaf bete kent, daar Vlijmen in de thuis wedstrijd het niet tot een over winning kon brengen. Laat ons hopen dat Vlijmen ditmaal volle dig uit kan komen om een zo goed mogelijk figuur te slaan. Vlijmen 2-Nieuwku;jk 1, om 2 u. Deze plaatselijke ontmoeting is altijd spannend geweest. Nieuw- kuijk staat iets hoger, maar Vlij men zal wel proberen op eigen terrein de puntjes te behalen, en dat kan als er van het begin af wordt aangepakt. Vlijmen 3B.V.V. 5. Uit deze wedstrijd zal Vlijmen niet veel winst halen, daar BW over een goed elftal beschikt. Vlijmen, zorg eens voor een verrassing. UDI—HAARSTEEG 3-1. In een zeer snel op en neer gaande wedstrijd, waarin goed voetbal werd vertoond, moest Haarsteeg 1 met 3'1 in Udi haar meerdere erkennen. Voor dc rust was Haarsteeg het meest in de aanval en moest de LIdi keeper meermalen handelend optreden, waarbij hij tot tweemaal toe een kogel van v. d. Watej- op mees terlijke wijzè wist té stóppen. In deze periode had Haarsteeg een verdiende voorsprong kunnen heb ben, maar succes kwam evenwel aan de andere zijde, toen bij een Udi aanval Jetten de bal keurig naar de rechtsbuiten plaatsteen deze met een schitterende kopbal keeper Achten voor de eerste maal passeerde. - Haarsteeg ant woordde hierop met verschillende goede aanvallen en heeft werke lijk pech wanneer P. van Gestel een hard schot inzendt, hetwelk de Udi keeper met veel geluk nog uit de uiterste hoek weet te grabbe len. Weer komen de blauw-witten terug en bij een doelworsteling krijgt Cor v. Helvoirt een kans welke hij ook feilloos benut cn de stand wordt 1—1, waarmee wordt gedraaid. Na de thee wederom hetzelfde spel, doch thans met Udi meer in de aanval, maar de Haarsteeg verdediging is deze middag in pri ma conditie en weet voorlopig met verre trappen het terrein te zui veren. De druk op de Haarsteeg veste blijft aanhouden en wanneer Udi een dubieuse vrije trap krijgt te nemen, schiet de midvoor hard op doel, waarbij de linksachter de bal van richting., doet veranderen en verrassend voor de Haarsteeg doelman vliegt de bal hoog in het net. Hierdoor krijgt Haarsteeg de genadeslag en haar spel bégint te verslappen, waardoor Udi de ge legenheid krijgt de Haarsteeg de-- fensie te bestormen en kort voor het einde capituleert zij voor een flitsend schot van hun rechtsbin nen, die daarmee de overwinning veilig stélt, 3—1. Zondag a.s. brengt Udi reeds een tegenbezoek aan Haarsteeg en wij vertrouwen dat dan de beide punten in Haarsteeg zullen blijven, bij flink aanpakken is dat wei te bereiken. Haarsteeg 2 won met een zeer magere 10 overwinning de wed strijd tegen WSC 3 en blijft nog een zeer ernstige concurrent voor de leiders in die afdeling. Haarsteeg 2 en 3 gaan Zondag a.s. naar Ammerzoden om de I Jantjes partij te geven. Reserve's, j zorgt voor een faire strijd eu brengt de overwinning mee naar Haarsteeg. A.N.W.B. VRAAGT VERBETERING WEG TILBURG—DONGEN. De A.N.W.B. heeft zich tot de bevoegde instanties ge wend en aangedrongen op verbetering van het eerste ge deelte van de weg Tilburg— Dongen, dat in slechte staat verkeert. HET BRABANTS ORKEST TE 's-HERTOGENBOSCH De commissie, ingesteld door Ged. Staten van Noord-Brabant ter bestudering van het orkest- vraagstuk in de provincie Noord- Brabant, is in meerderheid tot de conclusie gekomen, dat een Bra bants órkest ih 's-Hertogenbosch gevestigd zou moeten worden. Het Brabants orkest zal, blij kens mededeling van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, in 1948 voor subsi die in aanmerking komen, onder deze restictie, dat het begrotings artikel een daarvoor uit te trek ken bedrag moet toelaten. Een rijkssubsidie voor een ,Til- burgs orkest kan de minister niel in uitzicht stellen. Het gemeen schappelijk Brabants belang eist, dat de stichting van een orkest spoedig een feit moge zijn, ten einde de kans op subsidiëring te kunnen benutten. VLAGVERTOON DOOR NEERLANDS MOOISTE PROPAGANDA-SCHIP IN BRABANT. De „Vandersteng" naar 's-Hertogenbosch. In Amsterdam hebben we een bezoek gebracht aan Neerlands mooiste propagandavaartuig de „Vandersteng". Met dit zeldzaam mooie schip trekt het Comité „On ze Marine" Nederland door om de belangstelling te bevorderen voor alles wat op en om 't water leeft. Want „Onze Marine" omvat de Koninklijke Marine, de koopvaar dij, de visscherij, de binnenvaart, de watersport en de scheepsbouw. De „Vandersteng" is zo inge richt, dat het een prachtig stuk propaganda is voor onze scheep vaart en scheepsbouw. Het schip is een combinatie van zeeschip en binnenvaartuig, met alle moderne comfort, fraaie hut ten, de nieuwste middelen voor navigatie, een salon, een hall met postagentschap en eigen poststem pel, een gezellige bar en een uit stekende keuken. Het beschikt over reddingsbo ten met de modernste uitrusting, zodat de sloepen in één minuut ge streken kunnen worden. De bemanning bestaat uit 17 personen, waaronder een Com mandant en vier officieren. Dit prachtige schip zal straks ook naar 's-Hertogenbosch komen, om de bewoners van Brabant in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de „Vandersteng". Het. komt echter naar het Zuiden als blijkt, dat men. hier belangstelling heeft voor dit schip, dat niet al leen te bezichtigen is, maar dat ook speciale dagtochten maakt, waarbij men de gast is aan boord van het schip. Ook is dit schip zeer instructief voor de school jeugd cn kunnen de scholen een bezoek brengen aan het schip on der leiding van hun onderwijzers en leraren. Tijdens dit bezoek kun nen in de grote zaal films gedraaid worden over onze scheepvaart. Ook voor verenigingen biedt dit schip een uitmuntende gelegenheid om hun leden iets bijzonders te bieden, omdat aan boord van het schip lezingen, filmvoorstellingen, cursusavonden en tentoonstellin gen kunnen worden gegeven. Op vèrzoek van V.V.V. zal de „Vandersteng" haar ligplaats kie zen in Den Bosch, waar het door eenieder kan worden bezichtigd en waar de nieuwste middelen voor navigatie worden gedemon streerd en van waaruit tochten kunnen worden gemaakt. Deze toezegging is gedaan on der de voorwaarde, dat V.V.V. een grote belangstelling van Bra bant kan waarborgen, zowel voor de dagreizen als het bezoek van scholen en particulieren. Daarom worden allen, die be langstelling hebben voor dit con tactvaartuig van „Onze Marine" verzocht zich in verbinding te stellen met het Bureau V.V.V. te 's-Hertogenbosch. De „Vandersteng" zal in één der zomermaanden naar Den Bosch komen, maar. vóór einde Januari 1948, dient het Comité „Onze Ma rine", dat uit vele provincies reeds verzoeken ontving voor dit mooie propagandaschip, te weten hoe groot ongeveer de belangstelling van het Zuiden is. Dit schip werd geheel uit par ticuliere middelen bekostigd en is een middel om verder liggende plannen te kunnen uitvoeren, waaronder allereerst verstaan wordt: het zeebewust maken van het Nederlandsche volk en ver volgens het inrichten van schepen, waarmee instructieve schoolreizen kunnen worden gemaakt. AARDE VOOR URNEN VAN HET NATIONAAL MONUMENT. Op 13 December a.s. zullen de commissarissen der Koningin aar de uit hun provincie bijzetten in een bewaarplaats op het Dam- plantsoen, waar later het Natio naal Oorlogsmonument zal verrij zen. In Limburg wordt aarde ge nomen uit Bergen, Roermond en Heer, waar verzetsstrijders wer den gefusilleerd. In Groningen uit Marum en Middelstum, waar er slachtoffers werden begraven. Ook uit de stad Groningen, waar eens het beruchte Scholtenshuis stond en uit Delfzijl, waar een einde kwam aan de strijd in de provincie. Gelderland komt met aarde uit Putten, de Woeste Hoeve, Air borne kerkhof Oosterbeek, Cana dese kerkhof Groesbeek en van 't Amerikaans kerkhof Heunen. Noord-Brabant brengt aarde uit het gebied van Overloon, Vloet- weide en uit het concentratiekamp Vught. KRUPP c.s. VOOR DE RECHTBANK. Voor een Amerikaans ge rechtshof is Maandag 't pro ces begonnen tegen de leiders van de Krupp-fabrieken. Te recht stonden de 40-jarige Al fred Krupp von Bohlen und Halbach en elf van zijn mede directeuren. In haar openingsrede ging de prosecutie uitvoerig de ge schiedenis van het Krupp- concern vanaf de eerste we reldoorlog na. De aanklager releveerde voorts de handelspolitiek, welke Krupp voerde ten op zichte van landen, die het slachtoffer zouden worden van Duitse agressie. Zo werd de levering van de in het voorjaar van 1939 door Ne derland bestelde 120 houwit sers onder allerlei voorwend selen uitgesteld, doch toen Nederland door de Duitsers onder de voet was gelopen, eiste Krupp betaling, daar de kanonnen toen onverkoop baar zouden zijn. Vervolgens kwam de plun dering van de bezette gebie den ter sprake, o.a. van Ne derland, waar bijna 400.000 ijzeren pijpen werden gere- quireerd. Tevens wordt Krupp er van beschuldigd, dat hij de steden Rotterdam, Hilversum en Dordrecht onder het mom van „hulpactie voor 't Ruhr- gebied" bijzonder onbarm hartig heeft laten plunderen. KORTE BERICHTEN. De Britse regering in Pa lestina heeft Maandag haar besluit bekend gemaakt om nog vóór 15 December de Britse troepen uit verschil lende Joodse en Arabische gebieden terug te trekken. In de ontruimde gebieden zal Joodse en Arabische politie de orde moeten handhaven. De politie zal echter verant woording schuldig zijn aan de Palestijnse inspecteur-gene- generaal van politie en aan de districts-inspecteurs. Na bij Best heeft de gladde weg Maandag een serie auto-ongelukken ver oorzaakt, waarbij vijf auto's zijn geslipt en van de weg geraakt. Eén dezer ongeluk ken had. een vrij ernstige af loop. De automobilisten der andere wagens bleven allen ongedeerd. In de Haarlemmermeer heeft Zaterdag een hevige brand een huis in de as gelegd, waarbij een 83-jarige man en een 12-jarige jongen om het leven ziin gekomen. De recherche der Ned. Spoor wegen heeft in samenwerking met die van de gemeentepolitie te Apeldoorn een complot ontmas kerd, dat zich zeer geruime tijd vermoedelijk een jaar lang aan diefstallen van met de A.T.O. vervoerde goederen heeft schuldig gemaakt. De voornaamste schul dige is H. v. L., eerste loodsknecht bij de A.T.O. te Apeldoorn, die met de A.T.O.-agent te Eerbeek, G. J. H., een plan tot ontvreem ding van goederen in elkaar had gezet. De arbeiders van de suiker fabriek „Holland" te Halfweg krij gen iedere week vijf pond suiker mee voor hun gezin. Een aantal hunner had hieraan echter blijk baar niet genoeg voor de koffie en nam nog een extra portie mee. De directie, die ontdekte dat er suiker verdween, nam de po- I Iitie in de arm en deze vond in de bergkastjes van achttien arbeiders in totaal 950 kilogram. Volgens de directie is tijdens de afgelopen campagne een enorme voorraad suiker verdwenen. Maar suiker is schaars en de zwarte prijs hoog. Op 15 Dec. zal de aan bieding van het ere-doctoraat der rechtsfaculteit van de universiteit van Leuven aan H.M. de Koningin in het pa leis te Amsterdam geschieden door een delegatie van Leu vense hoogleraren. De levend geworden Bijbel. Bij Nijmegen bevindt zich een zeer bijzonder, een, men mag wel zeggen ontzagwek kend monument: de Heilig- Land-Stichting, een monu ment dat reeds door tiendui zenden in den lande werd be- zocht.'Geen betere tijd dan de Kersttijd, waarin 't eeuwige Verhaal van Jezus Christus het sterkst onder de mensen leeft, om aandacht te wijden aan dit zeer bijzondere mo nument. i Op één der donkere dagen tussen Kerstmis en Nieuw jaar, thans precies zes jaar geleden, overleed Mgr. Arnol- dus Suys, de stichter van de Heilig-Land-Stichting. In de morgen van 31 December 1941 werd Mgr. Suys door God op geroepen en het stoffelijk overschot werd op Zaterdag 3 Januari 1942 ten grave ge dragen. Het is mede naar aanleiding daarvan, dat wij een bezoek gebracht hebben aan de Heilig-Land-Stichting. Een „beschrijving" te geven van de Heilig-Land-Stichting is wel uiterst moeilijk. Kunt ge de Bijbel beschrijven? Neen immers. Zo is het eigen lijk ook onmogelijk de Heilig- Land-Stichting te beschrij ven, want deze monumentale stichting is de levend gewor den Bijbel. Op één der schoon ste, bosrijke en heuvelachtige terreinen in Nederland, nabij de oude Keizer Karei-stad Nijmegen, werd het leven van- Jezus in tal wan gebou wen, beelden en afbeeldingen voorgesteld. Men ziet er de Oosterse bron, de tent van Abraham, het dorpje Naza reth, de geboortegrot van Bethlehem, de timmerwinkel van Joseph, een Oosterse her berg, Gethsemane, het paleis van Pilatus, de Statie van de Kruisweg, Golgotha, 't Heilige Graf en nog tal van andere gebouwen en plaatsen, die ons uit de Heilige Schrift zo bekend zijn. Is het mogelijk hiervan een beschrijving te geven? Misschien is liet enige vaststaande, dat men er over zeggen kan dat dit geen mu seum is, geen openlucht mu seum ook, maar door de één of andere onbepaalbare om- WORDEN NEDERLANDSE EISEN INGEWILLIGD? Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft Dinsdag avond bekend gemaakt dat er gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat de Belgi sche en Nederlandse eisen ten aanzien van de correcties der Duitse grens welwillend worden beoordeeld. Deze uit spraak heeft betrekking op 't memorandum dat de Benelux heeft gezonden aan de Grote Vier te Londen. De Duitse eerste ministers van alle staten in de Britse zone hebben echter een der gelijke resolutie aangenomen, dat men ze niet anders dan brutaal en arrogant kan noe men. Van alle mogelijke min der fraaie dingen worden de Nederlanders hierin beschul digd, terwijl zij de opmer king menen te moeten lan ceren dat wii éigenliik nog een strook Duits grondgebied hebben, die bij de grensvast- stelling in 1816 bij Nederland is gekomen. Aan de leden der Eerste en Tweede Kamer is voorts een rapport gezonden dat door Dr. Ir. Ringers is uitgebracht betreffende een inspectie tocht door een Nederlands- Britse delegatie langs de Ne derlands-Duitse grens. Er werd een nieuwe kaart uitgegeven met de nodige grenscorrecties. Deze nieuwe grens echter wijkt slechts op een aantal kleine onderdelen af van de oorspronkelijke wij ziging. standigheid levende werkej lijkheid. Het doel der Heilig-Land- Stichting is: op aanschouwe lijke wijze in Nederland de herinneringen van Jezus Christus in het lever^ te roe pen ten einde op die wijze aan het volk. in de meest al gemene zin des woords, Jezus Christus te leren kennen en het volk door die kennis te brengen tot liefde, en daar toe meer in het bijzonder: a. op te bouwen de gewijde plaatsen van het Heilig- Land, gelijk zij waren ten tijde van Christus en daar op de meest authentieke en meest verheven wijze de Heilige Geheimen voor te stellen, die dan deze ge wijde plaatsen verbonden zijn, alzo te beginnen met de Zaal van het Laatste Avondmaal, om daarin al tijddurende aanbidding te hebben, vervolgens lang zamerhand rondom het „memoriale" van alle Hei lige Geheimen, de grot van Bethlehem, het huis van Nazareth, de Olijfhof, de weg des kruises, Calvarië, het Heilig Graf, de poorten en muren van Jeruzalem enz.; b. in een museum allerlei voorwerpen te verzamelen, die een herinnering zijn aan het Heilig-Land, de Heilige Schrift en onze Heilige Geheimen; c. een tijdschrift over 't Hei lig-Land te doen verschij nen en zoveel mogelijk overal aanschouwelijke conferenties te doen houden over het Heilig-Land en de Heilige Geheimen; d. zoveel mogelijk door raad en daad de pelgrimstochten naar het Heilig-Land te be vorderen en nu en dan een pelgrimstocht naar 't Hei lig-Land. te organiseren. Oorsprong der Stichting. Zoals wij reeds vermeldden is de Heilig-Land-Stichting 't levenswerk van Mgr. A. A. Suys. Toen kapelaan Suys van de parochie St. Jan te Waalwijk in 1903 voor 't eerst naar Pa lestina reisde, ondervond hij sterker dan menig ander, dat 't H. Land door zijn H. Plaat sen, zijn landschap, zijn be volking, zijn gewoonten als 't ware een „vijfde evangelie" uitmaakte, waardoor men de vier andere veel makkelijker begrijpt en wij het leven van

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5