WIE WAS ZIJ TOCH? NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Gemeenteraad SPRANG-CAPELLE Een verrassing GEMEENTERAAD RAAMSDONK. FEUILLETON 6) Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. Dankbetuiging. GESLOTEN. NET DAGMEISJE over gecorrespondeerd wor den. Op een vraag van de heer Lips antwoordde de voorz. dat Berkdijk ten spoedigste van electriciteit zou worden voorzien. De heer v. Nieuwstadt brak nog een lans voor de wacht huisjes voor busreizigers. Met enige goede wil zou dat wel gaan en hij meende dat de gemeente er niet afzijdig te genover mocht staan. De voorz. achtte het een zaak van de B.B.A. Bovendien zouden er zeker 4 5 nodig zijn, maar hij wilde de zaak graag de B.B.A. onder de ogen brengen. Vervolgens werd de" verga dering gesloten met de chris telijke groet. GEMEENTEBESTUUR ZOEKT GROND. In betrekkelijk zeer korte tijd heeft de gemeente raad van Sprang-Capelle 18 agenda-punten vlot af gehandeld. Belangrijke beslissingen zijn er niet ge nomen en veel is er niet gediscussieerd, behou dens op het laatst van de vergadering, toen de voorzitter de mening van de raadsleden vroeg met betrekking tot het aankopen of onteigenen van gronden, om steeds gr ond ter beschikking te heb ben. Na de opening verwelkom de burgemeester Smit wet houder de Bas en wenste hij hem geluk met zijn voor spoedig herstel, waarvoor deze de voorzitter en de raad dank zegde. De notulen werden, na en kele kleine vragen, onveran derd vastgesteld. De Ingekomen Stukken be stonden uit aanvragen om ontheffing van Straatbelas ting. Besloten werd hierover te beschikken zoals B. en W. vastgesteld hadden. Punt 4 behelsde de vast stelling van de instructie voor de gemeente-geneesheren en werd z.h.st. goedgekeurd. De heren Genuït, Timmer mans, van Caem en Vos dien den het voorstel in om schrif telijke prae-adviezen bij de agenda-punten te voegen. Verheijden was bang dat 't te veel kosten en tijd zou vergen, maar de heer Genuït meende dat de kosten niet zo hoog zouden zijn en niet zou den opwegen tegen het grote belang. De stukken lagen toch ter inzage, meende de heer Ver heijden, wat de heer Vos de opmerking ontlokte dat juist de heren die het voorstel in dienden, regelmatig de stuk ken inzagen. De leden gingen tenslotte allen met het voorstel ac- coord. Voorts besloot de raad aan de Soc. Gezinszorg, waarmee het Groene Kruis sinds 1942 reeds bezig was, subsidie te verstrekken van 25% der kosten. Op een vraag van de heer Genuït hoe groot dit bedrag zou zijn, kon de voorz. geen direct antwoord geven. Hij dacht voorlopig een bedrag van 1.50 per dag per gezins verzorgster. Met punt 7 en 8 ging men eveneens accoord. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van Sprang en Capelle werden benoemd de heren J. Huysman en T. Rij ken, resp. met 11 en 9 stem men. Over de begroting 1948, die een tekort aanwees van 29000, had de commissie geen op- of aanmerkingen. De heer Maijers maakte ernstige bezwaren tegen een post van 1080.voor reis- en verblijfkosten en vond 500.ruim voldoende. De voorz. deelde hem ech ter mede dat deze post ge raamd was naar de uitgaven van het vorige jaar en boven dien had men op die reizen veel dingen bereikt die veel meer waard waren dan 1000,—. Niettemin zou men ook hier natuurlijk de nodige zuinigheid in acht nemen. De heer Maijers was echter niet te overtuigen; zijn voor stel om het te verlagen tot 500.vond echter geen steun en de leden gingen al len met de vaststelling ac coord. De bijdrage voor het Bui tengewoon Lager Onderwijs werd vastgesteld op 15.93 per leerling en de heren Ge nuït, Maijers en de Rooy werden benoemd in de com missie van onderzoek van de gemeenterekening 1946. Tegen de verhuring van 't voormalige schoolhuis aan J. Benjaminse had niemand be zwaar en de jaarwedden ge meente-geneesheren werden voor Dr. Winkelman met zijn goedkeuring verlaagd van 300.op 200.en voor Dr. Gerlach eveneens met zijn goedvinden van 700. op 500. Ondanks de grote woning nood die er heerste, keurde de raad toch het voorstel goed om enkele woningen onbe woonbaar te verklaren, ook op advies van de Volkshuis vesting. De toestand was, zo als verschillende raadsleden opmerkten, zeer slecht. De punten 16 en 17 ont moetten eveneens geen te-s genstand. Punt 18 behelsde de: aan koop van een perceel grond ten Oosten van de Hogevaart, toebehorende aan de heer voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 75 ct. v. d. Schans, die de volgende voorwaarden had gesteld: V. d. Schans zou bij inhuring van andere gemeente-perce len die nu aan anderen ver huurd waren, voor gaan; hij zou als er andere grond vrij kwam een verklaring krijgen van B. en W. dat hij grond aan de gemeente had afge staan, terwijl B. en W. een verzoek zouden richten aan de Pachtkamer en hij zou 't nog niet bebouwde gedeelte van zijn grond zolang nog kunnen huren. De grond zou gekocht worden a 50.per strekkende M.fc 30 M. diep. Dit voorstel ontmoette niet het minste bezwaar. De burgemeester vroeg hierna het advies van de raad inzake het aankopen of ont eigenen van gronden voor de woningbouw, opdat men niet zoals 't afgelopen jaar bij het bewuste telegram zonder grond zou komen te zitten. Enkelen hadden reeds grond toegezegd, maar anderen wil den hem niets afstaan. Men zou tot onteigëning over moe ten gaan, want de planologi sche dienst had verklaard, dat men eerst de open stukken langs de weg vol moest bou wen. De heer Spuijbroek was bang dat men mogelijk te veel grond zou krijgen, maar n^n moest, aldus de voorz., verder vooruit zien. De heer van Caem wees op het grote nut voor de indu strie, als de gemeente over voldoende grond beschikte. De heer Maijers was 't weer niet eens met B. en W. wat betreft het bebouwen van de percelen die in de nabijheid lagen van de boerderij. De voorz. deed alle moeite hem van de noodzakelijkheid hiervan te overtuigen. De heer Maijers wees toen op ander vrijwillig aangebo den bouwterrein, maar de voorz. was hier niets van be kend. De voorz. kwam tot de con clusie dat de meeste raads leden het met B. en W. eens waren en besloot op de inge slagen weg voort te gaan. Betreffende de Molensteeg- kwestie deelde de voorz. mede dat men van het Polderbe stuur een brief had ontvan gen, waarin men zich bereid verklaarde het onderhoud van de Molensteeg over te dragen aan de gemeente, echter zon der een cent vergoeding te betalen, terwijl men er bo vendien de voorwaarde aan verbond dat men de 60. die men moest betalen voor het onderhoud van een ge deelte van de Oude Straat, voortaan mocht houden. De voorz. vond deze houding wei nig sociaal en merkte op, dat, als het polderbestuur deze houding bleef innemen, dit zeer onbillijk en onvoordelig zou zijn voor Sprang. De be treffende ambtenaar van de Ged. Staten had hem dan ook geadviseerd hier geen genoe gen mee te nemen en de Próv. Waterstaat zou een on derhoud hebben met het Pol derbestuur. Men kon echter ook het on derhoud aan de Polder laten en de mensen alsmaar klach ten laten indienen, dan zou Den Bosch wel maatregelen nemen merkte de heer Ver heijden terecht op. Voor de rondvraag bleek geen interesse te zijn en de voorz. sloot de openbare ver gadering. Verhoogde Vermakelijk heidsbelasting. In de 1.1. Zaterdag gehouden raadsvergadering te Raamsdonks- veer werd tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur benoemd de heer M. A. Wuijten en tot lid van de schoolcommissie werd her benoemd de heer J. F. Jansen. De ambtenarenverordening, die de rechtstoestand van de ambte naren regelde, werd z. h. st. aan genomen. De vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet, die reeds eer der was bepaald, werd nu defi nitief vastgesteld, evenals de Re gelen, bedoeld in art. 4 der woon- ruimtewet. De voorwaarden voor de ver pachting der staanplaatsen op de kermis, werden ingevolge een cir culaire van Ged. Staten zonder enige tegenstand te ontmoeten, vastgesteld. Omdat men de nood zakelijkheid inzag' van een goed uitgeruste brandweer, werd ook het' agendapunt, dat een crediec betrof voor het aanschaffen van materieel kleding en uitrusting aangenomen. Voorts werd besloten een cre- diet van 12.000 te verschaffen aan het gemeentelijk electriciteits- bedrijf, dat de schakelinstallaties van de onderstations moest gaan verbouwen, daar er twee fabrie ken bijgekomen waren. Punt 10 behelsde een voorstel om enkele strookjes grond aan te kopen in de Koningstraat voor 't aanleggen van trottoirs. Gaarne werd deze bevoegdheid aan B. en W. verleend. De verordening op het gebruik dér havens, andere wateren en van de kaden, die uit de gemeen telijke verordening verdwenen was, werd met algemene goed keuring weer opgenomen. Men besloot verder een geld lening te sluiten en 150 opcenten te heffen op de hoofdsom der per sonele belasting over 1948-'49, terwijl tevens het vermenigvuldi- gingscijfer voor het schoolgeld over 1947-'48 werd vastgesteld. Nadat men besloten had een rekening-courant-overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten voor 1948, kwam het punt aan de orde dat een wij ziging in de vermakelijkheidsbe lasting betrof, zoals door de cir culaire van de ministers was be paald. Verschillende leden maakten bezwaren tegen te hoge belasting voor het dansen, terwijl men even eens wees op de tegenstrijdigheid dat men voor culturele films even veel belasting moest betalen als voor andere. Na enige discussie besloot men toch dit voorstel aan te nemen. Nadat de rekening voor het électriciteitsbedrijf, het vleeskeu- ringsbedrijf, de gemeente en het burgerlijk armbestuflr over het dienstjaar 1946 aangeboden was, ging men over tot ,de behandeling van de begrotingen van het vlees- keuringsbedrijf, het electriciteits- bedrijf en de gemeente voor het dienstjaar 1948, die weinig stof op deden waaien. Enkele wijzigingen in de begro ting voor de bedrijven en de ge meente over 1947 werden aange bracht. Op het einde van de vergade ring gaf de voorz. Burgemeester Prinsen, 'n vrij lange'uiteenzetting van hetgeen in 1947 in Raams- donksveer was gedaan en tot stand gebracht, waarop wij waar-i schijnlijk nog nader terug zullen komen. BILJARTEN. Districts-competitie District Kaatsheuvel N.B.B. Standenlijsten bijgewerkt t.m. 15 December. Ie klasse: gesp. matchpnt. T.O.K. I 6 38 D.E.S. I 6 35 K.OT.. II 6 27 N.A.S. I 6 19 K.O.T. 381 6 16 Ons Genoegen 6 9 VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. Zonder verdere opmerkin gen ging zijn Lordschap toen naar de bibliotheek, waar hij ging zitten lezen bij zijn schemerlamp. Maar het was hem een onmogelijkheid om zijn aandacht te bepalen bij het gelézene en al heel gauw mompelde hij half-luide Vreemd, maar ik heb de stem van die man meer ge hoord. Had ik hem maar eens gezien. En toch is zijn naam mij totaal onbekend. Hay- don? Gilbert Haydon Maar ik heb beslist zijn sterh meer gehoord! Nog een half uur zat de heer van Schorne zo in ge dachten verdiept, terwijl Gil bert Haydon vlug naar „De Berg" terugliep en daar een sigaar ging zitten roken op zijn kamer, zich gelukkig prijzend met het feit, dat hij die avond ontkomen was aan 't interview met Lord South- moor, ofschoon het slechts uitstel van executie was. HOOFDSTUK IV. De volgende morgen zaten Lady Barbara en Mrs. Hud speth samen te ontbijten en Barbara was één en al geest drift over de schoonheid van het landschap, zodat Mrs. Hudspeth genoot van dit jeug dig enthousiasme. Ze lichtte toe, dat Lord Southmoor al tijd zó lang opzat, dat hij eerst de volgende middag om twaalf uur placht te ontbij ten en dat hij die maaltijd liefst alleen gebruikte. Na afloop van het ontbijt stelde Mrs. Hudspeth voor dat Lady Barbara nu de kamers zou gaan kiezen, die zij voor haar gebruik in orde wenste te laten maken. Het bepalen van deze keu ze hield geruime tijd op en toen juist kwam de bood schap. van Lord Southmoor aan zijn nichtje, dat hij een wandeling in het park ging maken en of zij ook lust had mee te gaan. Dit was haar grootste ver langen en dus liet zij haar Oom niet lang wachten. Ze maakte dan ook een heerlijke wandeling en, toen ze het huis weer betraden, haalde Lord Southmoor zijn horloge te' voorschijn en vroeg: Het is nu bijna tijd voor de lunch. Je zult wel honger hebben, Barbara? Ja, dat is zo, Oom! Mag ik met u de lunch gebruiken? Ik lunch nooit, lieve. Ik ontbijt pas zo laat. Wat is er, Jessop? vroeg hij, zich tot de butler wendend. Daar is de jonge man, sir, die gisteren van Mr. Bul- teel 'hier kwam: Mr. Haydon. Goed. Laat hem binnen komen, Jessop! Ga jij nu lie ver naar Mrs. Hudspeth, kind je; en kom dan later beneden bij mij, wil je? Lady Barbara knikte en liep naar boven, terwijl Lord Southmoor de bibliotheek binnenging en daar wachtte op Gilbert Haydon. Aandachtig keek hij naar de jonge man bij diens bin nentreden, maar het fijne, knappe, beschaafde gelaat was de heer van Schorne to taal onbekend. Haydon, van zijn kant, wierp eveneens een belangstellende blik naar zijn werkgever, boog en wachtte af, tot het woord tot hem ge richt werd. Lord. Southmoor schoof hof felijk een stoel naderbij en ging zaken bespreken. Veel van belang was het echter niet; het liep over een kleine verandering die moest wor den aangebracht in één van de pachterswoningen. Einde lijk moest zijn Lordschap nog zijn handtekening zetten on der een stuk en toen Haydon dit bij zich had gestoken, stond hij op 'en wilde gaan. Uw naam is Haydon, niet waar? vroeg Lord South moor. Die naam meen ik al thans gehoord te hebben. Juist, mijn naam is Gil bert Haydon, mylord. Bent u bekend met dit deel van het land? Neen, mylord, ik ken Devon niet. Ik verbeeldde mij, dat ik uw stem ergens moest ge hoord hebben. Maar dit is toch niet mogelijk, is 't wel? Ik geloof het ook niet, mylord. Het is evenmin waar schijnlijk dat wij elkaar veel zullen zien, Haydon. Maar ik heb graag dat ieder zich hier zo behaaglijk mogelijk voelt. Heb je dus iets te reclameren, zeg het dan! Uw Lordschap is wel vriendelijk; ik heb niets te reclameren. Mooi zo! En nu nog één ding: als je wat meer bekend raakt met de routine hier, dan moet je Biilteel zoveel moge lijk uit de handen nemen. Mij zal het daarom niet ontgaan! Met een hoffelijke buiging ten antwoord verdween de nieuwe opzichter en zijn Lord schap zat nog lange tijd na te denken, niet begrijpend, dat enkel die stem hem zo bekend voorkwam. Het toeval wilde dat Gil bert Haydon een drukke dag had gehad en dat hij vrij laat terugkeerde op „De Berg". Hij zat dan 's avonds altijd nog op zijn eigen kamer te schrijven, of, zoals Mrs. Gar land het uitdrukte: „papier te verknoeien", want hij be schreef de velletjes altijd aan één zijde en niemand behalve Goudklok kende de bedoeling daarvan. Daar heb je die jongen weer! schoot het Gilbert in gedachten, toen hij Steve Warton daar nog zag staan onder de overgroeide voor deur. Haydon nam de hoed voor hem af en zei: Goede-avond! Ik hoop, dat u niet de risico beloopt van kou te vatten, omdat u daar nog zo in uw blote hoofd staat! O, neen, het is'niet koud! U bent laat, Mr. Haydon. We dachten al dat u opgehouden was. Ja, ik had 't wat druk. Goede-avond, Mr. Warton! Goede-avond! klonk het nors. Wilt u een kop thee, Mr. Haydon? vroeg Goudklok. Moeder veronderstelde dat u dadelijk het avondeten zoudt willen hebben, maar ik kan u wel gauw een kopje halen. Ik geloof niet, dat ik thee verdien, nu ik zo laat ben! schertste Haydon, die Warton wel had willen wegkijken, iets wat anders zo gemakke lijk nog niet ging. Tom Garland had die twee ook wel zien staan en hij wilde Haydon te hulp qomen. Zeg, Steve, ik moet nog even een boodschap doen in het dorp. Ga je mee? Neen, ik moet naar huis, antwoordde Steven kort. Met een haast smekend: „Goede- avond!" tot Klok ging hij heen. Haydon keek hem na met een glimlach en zei: Je vriend was niet in een goed humeur, Tom! Wat hebt u hem gedaan, vroeg Klok. Hij ziet er uit als een donderwolk! Wat kan ik dat nu hel pen? Tom, plaag mij niet zo! Ik heb hoofdpijn. Tom haalde de schouders op en liep fluitend weg. Gil bert vroeg deelnemend: Doet uw hoofd waarlijk pijn? Het klopt geweldig! Dat is altijd zo, als ik geplaagd word. Maar waarom laat u zich dan plagen? v (Wordt vervolgd). Daar thans de competitie in al le klassen in zijn laatste stadium is gekomen, wordt dpor alle 4-tal- len 'n flinke eindspurt ingezet.. Niet alleen door de kampioens- candidaten voor de bovenste plaats, maar evenzo hard door de overigen, om een zo goed mogelij ke plaats op de ranglijst te be machtigen. In de eerste klasse zal de strijd worden gestreden tüs"sen T.O.K. I en D.E.S. I om de bovenste plaats. Beide 4-tallen moeten elkaar nog uit en thuis ontmoeten, zodat in deze wedstrijden de beslissing wel zal vallen. T.O.K. I speelt echter een schitterende competitie, doch de Dessers zullen hun huid duur verkopen. K.O.T. II en N.A.S. I kunnen 'stukken beter, doch schijnen in de ze competitie hun vorm totaal ver loren te hebben. K.O.T. 38 I ver loor een harer beste spelers, wat voor hun eerste viertal een gewel dige verzwakking betekent. Ons Genoegen heeft het voor 't eerste jaar zwaar te verduren ge had. Maar nu zij voor het eerste jaar^iin deze klasse zijn ingewijd, twijfelen wij er niet aan, of Ons Genoegen zal in de volgende com petitie wel heviger van zich af bijten. Klasse II: N.A.S. II 5 26 Groene Laken 14 24 D.E.S. II 5 21 T.O.K. II 5 17 Ons Genoegen II 5 8 Hier zal de strijd gaan tussen N.A.S. II en Groene Laken I met voor Groene Laken I de b^ste pa pieren. DES II is goede derde en zal wel niet veel meer aan een standverandéring kunnen doen. T.O.K. II en Ons Genoegen II zullen de thans ingenomen plaats op de standenlijst bij het einde van de comp. ook nog wel innemen'. Het belooft één spannend slot te worden. 3e klasse: H.K.S. Ons Genoegen III Groene Laken II Nooit Volleerd I T.O.K. III N.A.S. III K.O.T. 38 II O.N.A.'I Gezien de standenlijst, gaat hier de strijd tussen H.K.S. en Ons Genoegen III. De stand theoretisch bekeken, zouden wij Ons Genoegen als de aanstaande kampioen al kunnen begroeten, doch daar men bij het wonderlijke biljartspel geen voor spellingen kan doen, zullen we nog even geduld moeten hebben. Groene Laken II, Nooit Volleerd I, T.O.K. III en N.A.S. III zullen alleen nog kunnen trachten een zo goed mogelijke plaats op de rang lijst te bemachtigen. K.O.T. 38 II en O.N.A. I zul len wel als laatsten op dezelfde plaats blijven staan. O.N.A. I zal I als nieuweling in de biljartcompe- I titie in ieder geval heel wat wed- j strijd-routine hebben opgedaan. 4e klasse: Ons Genoegen 4 10 52 Altijd Raak I 9 47 Groene Laken III 10 41 N.A.S. V 10 38 T.O.K. 4 10 37 Nooit Volleerd II 10 35 Altijd Raak II 10 28 O.N.A. II 9 22 Wie zal h'ier de hoogste titel behalen? Het zal in ieder geval een strijd worden tussen' Ons Ge noegen 4 en Altijd Raak I. Ook hier is evenzo als in klas se III het Groene Laken III weer goede derde. N.A.S., T.O.K. en Nooit Volleerd zullen ook weer alles in het werk stellen een goe de plaats op de ranglijst te ver overen. Altijd Raak II en O.N.A. II, de twee nieuwelingen, zullen wel braaf het rode lantaarntje blijven dragen. Of hebben jullie andere plan nen? Toon het dan in de eind sprint!! Burgerlijke Stand van 1 tot 15 December 1947. Geboorten: Lambertus A: P. M. z.v. J. P. A. Monsieurs—Brok. Henricus J. A. M. z. v. H. M. Kuis—van Boxtel Johannes z. v. B. H. Scheidweiler—Hofman Johanna A. A. d. v. J. N. Da- men—van der Pas Antonius Fr. B. z. v. J. J. Masseurs—Schu wer Cornelis M. M. z. v. N. G. VerschureBrabers Pieter- nella J. d. y. J. HommelSnijders Francisca P. Th. d. v. M. H. v. Woensel—Didden Maria H. d. v. van Haider—Kuijpers Adriaüa G. E. d. v. J. J. IJpelaar- v. Loon Gertrudis j. A. E. d. v. P. G. Kemmeren—Oerlemans Maria C. C. d. v. C. J. van NoijeJansen Bernardus A. M. z. v. J. v. Beers—Couwen- berg. Overlijden: Petronella van Ba len, echtg. van L. Klijn 76 j. Daniël J. Pheninckx 77 j. Huwelijks-Aangiften: Adr. van Wanrooij 19 j. te Oosterhout en W. J. van Gorkom, 22 j. alhier. C. v. Corstanje 54 j. en J. Da- men 47 j., beiden alhier. J. A. F. de Kort 26 j. te Waalwijk en A. G. M. Vloemans 24 j. alhier. Huwelijken: A. Donders 23 j. alhier en W. M. A. Snoeren 25 j. te Tjlburg. A. J. Sack 19 j. te Veen en van der Schans 24 j. al hier. P. Smits 29 j. te Dussen en J.'de Rooij 20 j. alhier N. M. L. v. d. Zanden 25 j. en C. A. P. v. d. Hout 27 j. beiden alhier. M. van Es 28 j. en W. C. van de Wouw 27 j. beiden alhier. Ingekomen personen: J. P. M. van Esch van Tilburg Maria Kok van Tilburg C. W. de Bont van Oosterhout J. J. M. Sebregts van Tilburg H. M. v. d. Hoven van Tilburg W. M. A. Snoeren van Tilburg J. M. v. d. Steen van Schiedam. Vertrokken personen: C. van de Spijker naar Schijndel P. J. Vermeulen naar Boxtel J. C. Damen naar Waspik P. A.. Kennekens naar Gilze ca. C. M. M. C. Span naar Aarle-Rixtel A. Kerkhof naar Noordwijker- hout. DRUNEN. K.V.P.-avond in Elshout. In het kader der parochiële ont wikkelingsavonden sprak Zater dagavond in de zaal van het St. Norbertusgesticht te Elshout een spreker van de K.V.P. de heer Dr. An. v. Uden. De avond, waarop verschillende leidende fi guren uit de Statenkieskring Heus- den tegenwoordig waren, werd ge opend door Pastoor Versteeg. Spr. concludeerde dat in 't ka der der ontwiTkkelingsavonden die er waren geweest en welke er nog zouden komen, deze avond wel aan de spits stond, daar het hier gold een K.V.P.-avond, waar de meest actuële problemen van deze tijd onder de loupe werden geno men. Met het oog op de mogelijk a.s. verkiezingen zal deze avond er zeker toe bijdragen de toehoor ders de juiste weg te wijzen en misschien meer nog om ze te ma ken tot ijverige propagandisten, om datgene, wat hier deze avond verteld wordt, verder uit te dra gen. De spreker van deze avond hield een zeer duidelijke en geesti ge causerie, waarin hij een ant woord gaf op het: Waarom KVP? Spr. noemde de grondpijlers der K.V.P. de staatkundige beginse len, gebaseerd op de leer van hel Evangelie en daarnaast het inten sief streven naar materiële wel vaart. Spr. belichtte in zijn cau serie uitvoerig de organisatie van onze parlementaire democratie. De verschillende standpunten die de partij tegenover de verschillen de problemen inneemt, werden uitvoerig belicht, alsmede de mo gelijkheden waarop de verschillen de problemen straks zullen wor den opgelost. Gewoonte getrouw sprak spr. ook een propagandis tisch woord voor de K.V.P. en stelde zich het doel voor de geest n.l. de meerderheid in de Kamer, teneinde het programma te kun nen doorvoeren. Na het beantwoorden, van én kele vragen werd deze leerzame avond besloten. Zij, wie de pro blemen van deze tijd interesseren (en het interesseert ons allemaai) en die deze avond hebben ver zuimd, hebben veel gemist. Aan de organisatoren van deze avond alle lof, want op politiek gebied heeft men voorlichting nodig. Duiventen toons telling. De postduivenvereniging „De Vredesduif", gevestigd in café v. d. Geld, houdt op Zondag 28 De cember in haar clublokaal haar jaarlijkse onderlinge tentoonstel ling. De tentoonstelling is geopend van 10—7 uur. VLIJMEN. Middenstanids-actie. Dinsdagavond werd op ver zoek van het Middenstand Comi té van Actie in het café De Braai alhier een lezing gehouden dooi de heer Jos. v. d. Born uit Hel mond over de stichting Neder lands Middenstands Voorzienings fonds voor de leden van vde R.K. Middenstandsveren, en de zelf standige boeren en tuinders en verdere belangstellenden. De heer v. d. Born zette duide lijk het doel en de werkwijze van de stichting uiteen. Bijzonder leg de hij de nadruk op de via de stichting te verkrijgen Handels- of voorschotcredieten en de daaraan vast verbonden pensioenregeling. Hij spoorde allen aan om in de toekomst met de stichting samen te werken. Van het stellen van vragen werd een zeer druk gebruik ge maakt en de spreker wist deze in brede trekken en met voorbeelden uit de practijk voor ieder op inte ressante en duidelijke wijze te be antwoorden. Door den heer Sprangers werd nog aangedrongen op samenwer king tussen de Middenstand en de zelfstandige bedrijfshouders en de ze spreker schetste in het kort wat het Comité van Actie voor 't wel vaartsplan in de gemeente gedaan had en nog hoopt te kunnen doen. De belangstelling was zeer groot. Ongeval. Vrijdag geraakte bij het ver richten van zijn werkzaamheden op de Marion Schoenfabriek te Drunen de arbeider Piet Parijs, wonende alhier, met zijn rechter wijsvinger onder de stanz, die werd afgesneden. Kruisboog Rozenjacht. Zondag om 7 uur vergaderde Rozenjacht in café H. Boom. Be spreking verrassingsprijs voor el ke schutter bij de eindwedstrijd op Zondag 3 Januari 1948 werd goedgekeurd. Daarna begon de 5e koppelwedstrijd. De belangstel ling was groot en de strijd bereik te zijn hoogtepunt, toen de leiders weer wérden verdrongen en het koppel H. Henskens-H. v. d. Wiel cie leiding .overnamen. 1. H. Henskens-H. v. d. Wiel 379 2. C. v. d. Meijden— J. L. v. d. Dungen 376 3. H. Janssen-L. Oremans 374 4. A. v. Vugt-J. Lammers 373. 5. H. v. d. Hout-L. v. d. Griendt 369 6. J. Herman-W. de Vaan 365 7. Jolvers-A. Ekels 363 8. B. v. Gestel-A. Kivits 359 9. W. v. d. Wiel-Jos Kivits 348 10. F. Herman-M. v. Overdijk 340 11. M. de Laat-C. de Gouw 325 12. M. Vennings- Thomas de Ruiter 322 De extra prijs voor de meeste vieren werd na kampen met J. L. v. d. Dungen behaald door A. v. Vugt. 544 3.63 37 441 3.63 37 374 2.49 12 350 2.33 15 335 2.17 15 Kruisboog. Zaterdag was er een vergade ring van de Bond van Kruisboog- gezelschappen. bij A. v. Vugt. Toegetreden zijn drie verenigin gen: Recht door Zee, Schijndel, Heidebloem, Schijndel, Na Arbeid Vermaak Rosmalen. Volgende vergadering zal besproken worden aanvang concours. Biljartcompetitie VlijmenNieuwkuijk. Uitslagen groep A. Car. gem. h.s. Poedelvrees 1 Geen Verschil Ons Genoegen Oefening Vermaak Groep B. Poedelvrees 2 Oefening baart kunst 2 183 1.22 <11 Nooit Volleerd 435 2.90 17 Ons Genoegen 259 1.73 11 Hoogste serie B. Oremans, 37 car. Deze speler heeft het hoog ste gemiddelde van heel de com petitie. CAPELLE. Burgerlijke Stand over No vember. Geboren: Maurits H^ z. v. M. M. Mandemakers en E. van Don gen Maria A. d. v. H. A. van der Zanden en A. Huijgens Willem z. v. A. J. Dekkers en J. W. de Jong Dirk z. v. C. H. de Cloe en J. M. Frelier. Gehuwd: A. L. Broeders 22 j en A. Smits 23 j. P. J. Nieu- wenhuizen 53 j. en P. C. Blok 55 j. J. H. Kerstens 28 j. en A. G. van der Werken 27 j. W. J. P. Reede 29 j. en J. L. M. Pij nenburg 25 j. A. de Jong 27 j. en H. Groeneveld 21 j. Overleden: C. D. Werther 77 .j ongeh. L. van Peer 3 j. d. v. M. van Peer en A. Paans J. Timmermans 83 j. wedr. van J. Mouthaan J. Brokx 76 j. wedn. v. C. J. Smit J. Kruijf 75 j. wedn. v. E. van den Hoven. Gevestigd: L. Bouman van Waalwijk A. Treffers van Waalwijk A. M. Vos van Eethen W. de Ruijter van Schoonerwoerd C. Braspen ning van Baarn H. J. E. Hef fels van Breda J. W. B. Vos van Woudrichem A. L. Kloot wijk van Waspik C. Rosen- brand van 's-Gravenhage A. Koppert van Berkel L. van Belzen van Tilburg B. Achter berg van Dussen. Vertrokken: N. van der Kolk naar Jutphaas M. A. Broeks naar Dussen J. van Wijlen naar Dordrecht J. de Rooij naar Vlijmen J. Roelofs naar Venlo J. Koenen naar Doorn spijk A. G. van der Werken naar Raamsdonk J. Foudraine naar Breda G. Boezer naar Delft J. van Drongelen naar Utrecht J. Boeser naar Loon- opzand J. L. M. Pijnenburg naar Vlijmen J. A. H. Nijhof naar Hoogeloon. H J V Nijhof naar Hoogeloon. T. M. Pronk naar Rotterdam H. P. Tuin man naar Schiedam B. de Poorter naar Raamsdonk. M. van Dongen jubileert. Het is een dankbaar volk dat zijn overheid weet te eren! Niet de betreffende personen zelf hij zal er wellicht het allerminst me de gediend zijn maar het licht weerkaatst vanzelf weer op hen, die ze ons gegeven hebben. Moge hij nog tal van jaren zijn arbeid schenken tot heil van het Waterschap en van heel de streek. C. P. GIJSMAN. VERLOOFD JEANNIE KENGEN en JOOP MOOLENSCHOT Geleen, Wolfstraat 9 Kaatsheuvel. Gasthuisstraat 86 2de Kerstdag 1947. GETROUWD S. A. DE CLOE S. M. I. 2 Cle A.A.T. V. Brigade en W. ENKLAAR. Bandoeng, 19 December '47. N.O.l. WASPIK. 10 49 8 47 11 43 10 40 8 34 7 30 9 29 9 16 Aan de overkant van het riviertje zochten Terry en Berry dekking achter de pij lers van een houten brug. Zij zagen nu iets dat het hele ge val aanvankelijk scheen op te lossen: er waren bij deze kwellerij niet één, doch twee mannen betrokken. Terwijl de éne in de lucht schoot met zijn revolver, richtte de ander een geweer op het paard. Hij deed of hij schoot. Terry en Berry hoorden geen knal. Wel sprong het paard telkens in de hoogte en draafde met schuim op de bek voort. Het was op het terrein, dat aan de ene zijde door de rivier, aan de andere zijde door heinin gen was begrensd, ingesloten, zodat het zich onmogelijk door de vlucht kon redden. „Wat is dat voor een co- medie?" zei Berry verbaasd, „die dwerg legt op het paard aan, schiet niet en toch voelt 29 December 1947 zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer M. van Dongen werd benoemd tot se cretaris-penningmeester van het Waterschap „Klein Waspik". Gaarne wil ik als oud-voorzit ter van voornoemd Waterschap ter gelegenheid van dit jubileum een enkel woord schrijven. Men zou te kort schieten wan neer wij deze gelegenheid onge merkt lieten voorbijgaan. Tientallen jaren heb ik de eer gehad met hem samen te werken en heb hem leren kennen als een j bekwame, harde, plichtsgetrouwe werker. Het Waterschap „Klein Was pik" is het geweest waar hij als waterschapsbestuurder zijn intre-; j de heeft gedaan. Van hieruit is hij zijn loopbaan als zodanig be gonnen en plukt niet alleen Was pik, doch geheel onze streek en ver daarbuiten de vruchten van deze bekwame waterschapsfiguur. Ik wil hier niet in details treden over de belangrijke werkzaamhe den welke tijdens zijn loopbaan tot stand zijn gebracht. Dit schrijven echter zou onvolledig zijn indien wij niet zouden memoreren de ruil verkaveling in de polders „Boven kerk" en „Buitendijksch", de ont- Langs deze weg wens ik alle vrienden en kennisjes 'n VROLIJK KERSTFEEST en een GELUKKIG NIEUWJAAR toe. D. P. C. Korp. M. C. v. d. GELT 25 02.18.133 Stormpelelon 3 esk. Ie Regt. Huz. v. Boreel 7 Dec. Div. Langs deze weg wens ik mijn familie vrienden en kennissen in Holland EEN ZALIG KERSTFEEST en GELUKKIG NIEUWJAAR. Soldaat G1EL GROOTSWAGERS N. O. I. Daar het mij. wegens het over stelpende aantal binnengekomen felicitaties niet mogelijk is allen afzonderlijk te bedanken, dank ik langs deze weg allen, in het bij zonder de ZeerEerw. Heer Pastoor KEMPS, het R.K. Kerkbestuur en het Zangkoor van de parochie van O, L. Vr Onbevi. Ontvangen, voor de vele en fraaie geschenken en persoonlijke en schriftelijke geluk wensen, die ik heb mogen ontvangen bij gelegenheid van mijn diamanten zangers-jubileum, alsmede bij mijn gouden jubileum als penningmeester van het R.K. Zangkoor. Tevens dank ik hierbij de Eerw. Zusters voor het beschikbaar stellen van de St. Elizabethzaal, voor de gehouden receptie. ANT. BRANS. het paard pijn!" „Gemene beulen!" riep Ter- watering in het gebied van het ry nu uit, die het niet langer [Waterschap „Het Zuiderafwate- kon verkroppen. Dit bleek ringskanaal" waarvan hij de stuw- echter heel onverstandig te kracht is geweest, zonder zelf op zijn. de voorgrond te treden. De Burgemeester van LOON-OP- ZAND, maakt bekend, dat de ge meente-secretarie op Zaterdag 27 Decembar voor het publiek is Gelegenheid tot het doen van aangiften voor de Burgerlijke Stand (geboorte en overlijden) van 10.30 tot 11.30 uur. Kaatsheuvel, 22 December 1947. Dè Burgemeester van Loon-op-Zand J. A. F. MALLENS, GEVRAAGD JAC. SARS, Grotestraat 329 Grote was buitenshuis, 's Zondags vrij.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2