WIE WAS ZIJ TOCH? Onze Kerst-kleurwedstrijd NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING RUWE HAMDEN Ter overname aangeboden p Koning Michaël doet afstand van de troon. De Paklcetzendingen uit Indië. De Echo ook uw Blad. GEMEENTERAAD HEUSDEN. FEU I LLETON Land-en Tuinbouw Terry en Berry in DE WITTE ELAND. Parlement roept volksrepubliek uit Koning Michael van Roemenië heeft Woensdagmiddag afstand van de troon gedaan. Later op de dag werd de Roemeense „Volks republiek" uitgeroepen en het in buitengewone zitting bijeengeroe pen Parlement keurde reeds des avonds de wet op de proclamatie der Republiek goed. De koning deelde zijn abdicatie mede in de volgende proclamatie: „In de loop van de laatste ja ren zijn er ingrijpende politieke, economische en sociale wijzigingen opgetreden in de Roemeense staat, waardoor nieuwe verhoudingen tussen de voornaamste factoren van het staatsleven zijn ontstaan. Deze verhoudingen passen thans niet meer in de omstandigheden, zoals die geschapen zijn door de grondwet van het land en maken een snelle en fundamentele wijzi ging noodzakelijk. Gezien deze feiten, in volkomen overèenstem- ming met de verantwoordelijke krachten van het land en mij be wust van mijn eigen verantwoor delijkheid, meen ik, dat het insti tuut van de monarchie niet langer past in de levensomstandigheden van onze staat, daar het een ern stige hindernis betekent op de weg van Roemenië's ontwikkeling. Aldus, mij ten volle bewust van de belangrijkheid van mijn daad, die ik stel in het belang van het Roemeense volk, doe ik afstand van de troon en van alle rechten, die ik genoot als koning van Roe menië, zowel uit naam van mij-* zelf als uit die van mijn nakome lingen. Ik laat het aan het Roe meense volk over de nieuwe staatsvorm te kiezen. MICHAEL. Gegeven te Boekarest, 30 De cember 1947." De Roemeense regering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat het Roemeense volk de vrijheid heeft een nieuwe staatsvorm te kiezen en dat het zijn lot in eigen hand genomen heeft. DE OPHEFFING VAN DE DISTRIBUTIE IN RUSLAND IS GEEN SUCCES. Uit ongecensureerde berichten uit Moskou blijkt, dat er aan het einde van de eerste week na de opheffing van de distributie in Rusland van een chaotische toe stand kan worden gesproken, al dus een correspondent van de „Daily Telegraph". De eerste paar dagen wekten de winkels de in druk van overvloed, omdat vol gens een zorgvuldig voorbereid plan grote hoeveelheden goederen waren opgespaard, doch spoedig deden zich grote moeilijkheden voor. 200 PERSONEN GEDOOD OF GEWOND. De politie te Minden in de Amerikaanse staat Louisiana deelt mede, dat een tornado het stadje Cotton Valleij heeft verwoest. Tweehonderd mensen zijn gedood of gewond. Cotton Valleij ligt ongeveer 45 km. ten Noord-Oosten van Shre- veport. Het is een petroleumstad- je van vierduizend inwoners. VADER WILDE ZIJN ZOON TJE REDDEN. Beiden verdronken. Maandagmorgen te half tien had te Veendam een zeer tragisch ongeluk plaats. Drie kinderen uit het gezin Buurmeijer, jongens vau 7, 11 en 12 jaar, speelden op een brug over het beneden Ooster- diep, waarvan het dek zeer glad was door sneeuw en ijs. Op een gegeven moment gleed de jongste van het drietal, Hendrik Jan, in het kanaal, waarop de twee an dere jongens om hulp riepen. De vader kwam op het hulp geroep uit zijn woning gesneld en sprong het ventje, dat midden in het kanaal spartelde, na. De man kon echter niet zwemmen en hij verdween dan ook onder water, eer hij zijn jongen had bereikt. Toegesnelde omwonenden en voorbijgangers trachtten de man zowel als de jongen met beholp van twee ladders te redden, doch toen de jongen op het droge was gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De vader kwam niet meer boven en pas om' 4 uur 's middags gelukte het de politie hem op te dreggen. Het slachtoffer was 30 meter afge dreven. De weduwe blijft met negen kinderen achter. „Naar schatting zijn de laatste weken meer dan 200.000 geschenk pakketten door de militairen over zee naar Nederland gezonden", al dus deelde ons de zojuist in Ne derland teruggekeerde NIWIN- vertegenwoordiger in Indië, Ltz.I. J. L. Grypma mede. In de maand December werden door de NIWIN in nauwe samenwerking met de KLM twee grote pakketzendingen verzorgd, resp. ter gelegenheid van St. Nicolaas en van Kerstmis. Daar met name voor de St. Nico- laas-zending de tijd van voorbe reiding zeer kort was slechts veertien dagen! konden niet al le pakketten op tijd, d.w.z. voor St. Nicolaas en voor Kerstmis, in Nederland worden uitgereikt: niet temin verwacht men, dat de laat ste pakketten voor half Januari hun bestemming zullen hebben be reikt. De inhoud dezer pakketten, die kant en klaar vanuit Indië werden verzonden, kon door de afzenders zelf worden bepaald, in tegenstelling tot de zgn. Nieuw jaarspakketten, waarvoor de NI- WIN de goederen Indische producten in grote hoeveelhe den naar Nederland verscheept. Deze goederen zijn een geschenk van de Indische ondernemers en de Indische burgerij: de werkelijke waarde van het pakket dat met medewerking van het Ned. Rode Kruis volgens een standaardinhoud in Nederland zal worden samenge steld is dan ook ruim 5 x groter dan het bedrag, dat de soldaat ervoor heeft betaald. De ze pakketten, die ten getale van rond 100.000 als een Nieuwjaars groet van de militairen aan hun vrienden en verwanten gelden, worden volgens de verwachting tegen half Februari uitgereikt. Dat dé grote belangstelling on zer militairen voor het zenden van pakjes naar huis voor minder bo nafide lieden de gelegenheid heeft geopend voor verwerpelijke prak tijken, wordt bewezen door de zwendelaffaire van het „Verzend- kantoor voor Geschenkzendingen van militairen in Indonesië", waar door vele duizenden familieleden van militairen overzee tevergeefs wachten op een door deze militai ren reeds betaald pakket. Thans is de NIWIN door de Officier van Justitie en het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen aange zocht om de zakelijke afwikkeling dezer zwendelhistorie ter hand te nemen, zodat definitieve besluiten omtrent hetgeen er met de inbe- slag genomen enorme hoeveelheid producten zal geschieden, dezer dagen worden bekend gemaakt. Daar de adreslijsten in handen der justitie zijn, kan worden verwacht dat velen der gedupeerden alsnog in het bezit der hun toekomende goederen kunnen worden gesteld. Overigens toont deze affaire nog eens duidelijk aan, dat het voor de militairen van groot belang is om hun geschenkzendingen alleen toe te vertrouwen aan de officieële in stanties, die beschikken over een daartoe geëigend apparaat en een nauwgezette controle. Over de pakketzendingen van Nederland naar Indië deelde de heer Grypma ons nog mede, dat bij zijn vertrek uit Batavia plm. 9000 pakjes in de loodsen lagen opgeslagen. Het betreft hier vrij wel uitsluitend pakketten, die den soldaten bij hun vertrek uit Ne derland zijn meegegeven met het verzoek die te overhandigen aan vrienden en bekenden „ergens in Indië". Een militair is echter niet vrij om te gaan, waar hij wil, en over het algemeen hoort hij in Ba tavia pas, welke zijn uiteindelijke bestemming wordt. Het gevolg is dan ook, dat veel der meegenomen pakjes in Batavia moeten worden achtergelaten, terwijl tot overmaat van ramp de adressering vaak zeer onvoldoende is. Uit bijgeslo ten brieven tracht men thans de verblijfplaats der geadresseerden op te sporen, maar dikwijls lukt dit niet meer, ook al omdat be dorven artikelen de inhoud der pakketten hebben aangetast. Ge rookte paling, potjes haring, zuur- tjse en roomsoezen, om slechts een greep te doen, zorgen gedurende de wekenlange reis naar de tro pen en het verblijf aldaar voor een grondig bederf van de gehele inhoud. Ook de verpakking is vaak zo, dat de C.C.B.M.W. (Co ördinatie Commissie Burger en Militaire Wolfare) te Batavia nu reeds de zorg heeft voor meer dan 100.000 aan waarde-artike- len, zoals ringen, gouden cigaret- tenkokers, e.d., die door de slech te verpakking uit de pakjes zijn gevallen. Voorzover de adressen konden worden achterhaald, heeft de NIWIN de kosten voor door zending der pakjes op zich geno men. Afzenders in Nederland, die niet hebben vernomen, dat hun pakje ter bestemder plaatse is ge arriveerd, kunnen schrijven aan bovengenoemde C.C.B.M.V., Goe- noeng Sahari 66, Batavia, met ge gevens omtrent de inhoud van het pakket: op deze wijze zal getracht worden alsnog het pakje aan de geadresseerde te doen toekomen. DE WONINGBOUW Er is heel wat gepraat in de gemeenteraad van Heusden, vooral over de woningbouw. Of men er veel mee vooruit gekomen is? Het schijnt in ieder geval niet mee gelopen te zijn dit jaar. Burgem. Van Delft gaf een uitvoerig overzicht van de con ferenties, brieven en telefoongesprekken dienaan gaande. En het resultaat van dat alles bleek pover te zijn. Om goed 8 uur opende voorzitter Van Delft de ver gadering. Afwezig waren de heren Kant en Groen. Als men dan gedurende een vol uur enkel de notulen hoort voorlezen van de twee vorige vergaderingen, waarop bovendien niemand aanmer kingen heeft, dan is dat ge noeg om U alle interesse te doen verliezen. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een adres van de bewoners van de Laag- straat te Oudheusden om voor deze slechte weg puin en grint beschikbaar te stel len, waarmee ze dan zelf de gaten zouden vullen. Er werd gunstig over beschikt. Zonder meer werden ver volgens de regelen bedoeld in de Woonruimtewet 1947 vast gesteld, de hondenbelasting gewijzigd, de functies en be zoldigingen van het vrijwil lig brandweerpersoneel gere geld, aan het R.K. Schoolbe stuur te Herpt medewerking verleend om gymnastiek- werktuigen aan te schaffen. Op voorstel van B. en W. werd z.h.st. besloten om over het verzoek om subsidie van het R.K. Reclasseringswerk te 's-Hertogenbosch afwijzend te beschikken. Betreffende het voorstel van B. en W. om de bevoegd heid tot het verhuren van ge meentewoningen over te dra gen op B. en W., wilde dhr. Verschuur weten hoe lang dat zou zijn. Tevens sprak hij er zich over uit om de huurders een waarborgsom te laten storten tot maximum 200. Ook stelde hij voor een ge regelde inspectie voor de wo ningen in te stellen om ver nieling e.d. tegen te gaan. De raad, aldus de voorz., kon de bevoegdheid te allen tijde weer intrekken. Wat de andere voorstellen van dhr. Verschuur betrof, hij wilde er graag rekening mee hou den. De raad ging met het voor- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 9. En dit feit op zichzelve was in de ogen van mijn vader, een reden om haar al even ongeschikt te achten zijn a.s. schoondochter te worden, als het eerste het beste keuken meisje! Dat wist ze ook zeer goed; ze weigerde de mijne te worden en verliet Schorne. En toch is zij tenslotte met u getrouwd, Oom? Ja, want ze had mij lief en haar liefde was in 't einde sterker dan haar' jtrots! I(k volgde haar naar Londen en smeekte haar de mijne te worden; smeekte op een ma nier, zoals een man het niet meer dan ééns in zijn leven kan doen. Een tijdlang bleef zij zich nog verzetten, maar ze was arm en mooi en voel de zich onbeschermd; maar bovenal, zij had mij lief! Dus won ik het toch ten slot te. En wij trouwden in het geheim te Londen, een week vóór je moeder wegliep met je vader.... Hoe boos je grootvader was, hoef ik je wel niet te zeggen! Dat weet je al genoeg, kind. In ieder geval ging ik naar Schorne en omdat ik wist hoe de za ken daar geschapen stonden, liet ik mijn vrouwtje in Lon den. Ik had gehoopt en ver trouwd dat mijn vader niets afwist van mijn liefde voor Isabel. Daar vergiste ik mij in, want hij tartte mij, dat, als ik haar trouwde, hij mij dan voortaan niet meer als zijn zoon zou beschouwen. Misschien was het laf van mij, maar op dat ogenblik ontbrak het mij aan de moed om voor het huwelijk uit te komen. Ik was er toen niet van op de hoogte dat mijn vader, die zeer goed wist hoe trots mijn vrouwtje was, haar een brief had geschreven on der haar meisjesnaam en aan haar oud adres, waarin hij haar in de hardste bewoor dingen verweet dat zij de on dergang over mij zou bren gen als ze met, mij trouwde. Dit schrijven had de wreed aardige uitwerking dat, toen ik naar Londen terugging, ik mijn vrouw gevlogen vond! Was zij wég? Ja, wèg! Spoorloos ver dwenen! Met niet de minste aanwijzing waar zij gebleven kon zijn; enkel had zij een paar hardroerende regels achtergelaten waarin zij me de deelde dat zij voortaan dood voor mij zou zijn; dat ik ons noodlottig huwelijk als niet-gesloten moest beschou wen en dat ik ook geenerlei moeite moest doen om haar te zoeken, want dat zij nooit meer tot mij wilde komen; dat zij mij echter zou blijven liefhebben tot haar laatste ademtocht. En hebt u haar toch ge vonden? Ik heb nooit weer haar gelaat gezien, Barbara! Een korte pauze volgde; Lord Southmoor staarde som ber uit het venster en met door tranen omfloerste ogen keek Lady Barbara naar hem. Eindelijk had ze haar zelf beheersing in zoverre her wonnen, dat ze zachtjes vroeg: Maar u hebt toch niet getracht haar te vinden, Oom Alan? Ik heb niets onbeproefd gelaten, kind! Al wat mijn eigen liefde en wat gehuurde bedrevenheid en ervaring mij aan de hand konden doen, deed ik; maar ik werd er niets wijzer door.... Binnen het jaar kwam mijn broer te overlijden tengevolge van een val van zijn paard en binnen het half jaar volgde mijn va der hem. Ik geloof dat ik de omvang van mijn leed nog nooit zo bevroed heb, als toen ik heer en meester was op Schorne, vrij om te trouwen met wie ik wildeVóór mijn dertigste jaar was ik een oud man, en zo niet van ui terlijk, dan toch van inner lijk. Ik koesterde de dwaze hoop dat, als zij wist dat ik vrij was, zij dan bij mij terüg zou willen komen; maar dat deed zij niet. Misschien is het haar ook nooit ter ore geko men Dat weet ik niet O, Oom, als u eens wist wat een leed het mij voor u doet! En je zult het geheim van je oude Oom dus eerbie digen, kindje? O, ja, Oom! Het zal u nooit berouwen dat u genoeg vertrouwen in mij hebt ge steld, om mij alles te vertel len. Ik ben blij dat ik het weet. Nu zal ik althans mijn best doen om het u zo gezel lig mogelijk te maken. Dank je wel, kindje-lief. Lord Southmoor boog zich over het vriendelijke gezicht je en kuste het teder. Nu, eer wij van dit pijn lijk onderwerp afstappen, zijn er twee dingen die ik je wil laten zien. De graaf ontsloot een casset te, drukte op de veer van een geheime lade en haalde daar uit een portefeuille te voor schijn met een portret er in en een klein gouden hartje aan een dun, goud kettinkje. Dit heeft mijn vrouw mij gegeven op de dag dat zij be loofde de mijne te worden. Lady Barbara vroeg met ogen vol tranen: Gaat het open, Oom? Ja, als je even daarop drukt; de veer zit hier. Ze deed het en het gouden hartje sprong open. Ze be keek het nog wat nauwkeu riger; in kleine letters stond er achter op gegraveerd: „Isabel aan Alan. Tot in de dood getrouw". Ik heb er precies zo een aan haar gegeven met dezelf de inscriptie, zei Lord South moor. Het gouden hartje sloot hij weer en nog altijd scheen hij niet de moed te hebben 't portret te bekijken. Mag ik haar zien, Oom? vroeg Barbara schuchter. Ja, lieve. Barbara zag nu een trots gelaat met dromerige blik in de grote ogen en een massa prachtig haar, dat in een paar dikke vlechten om het hoofd was gelegd. Langzaam sloeg zij het por tefeuilletje dicht en gaf het terug. Dank u, Oom Alan? Zij moet zeer mooi zijn geweest. Lord Southmoor legde de portefeuille weer in de lade, zonder er zelve een blik op te hebben geworpen, sloot de cassette, trad aan het venster en ging daar zitten uitkijken. Een ogenblik wachtte Bar bara nog, niet wetend of hij ook nog het woord tot haar zou richten. Maar hij zei niets meer en scheen haar tegenwoordigheid zelfs ver geten te hebben. Geruisloos verliet zij het vertrek; zij verlangde ook al leen te zijn, want die droeve liefdesgeschiedenis had haar tot in het diepst van haar ge moed ontroerd. De witte japon is een grote verbetering, lieve! zei Lord Southmoor opgewekt. Lady Barbara keek op en bloosde. Het donzige wit van haar toiletje vormde zulk een lief lijke tegenstelling met haar donkere blos en haar. Het was even vóór het di ner en Oom en nichtje ston den in een diepe nis van één van de vensters van de grote salon de komst van de gasten af te wachten. Mrs. Hudspeth was er ook en leek nog eens zo statig en indrukwekkend in haar zwart satijnen japon; toch zag zij altijd op tegen zulk een plechtigheid. Je bent je al bijzonder vroeg gaan kleden, Barbara, zei de graaf. Ik dacht, dat u dit lie ver zoudt hebben, Oom Alan. (Wordt vervolgd). stel van B. en W. z.h.st. ac- coord. Ook de wijziging van de ge meentebegroting 1947 werd zonder meer goedgekeurd. Op haar verzoek werd be sloten om aan de Stichting Katholieke Gezinszorg te Waalwijk een subsidie toe te kennen van 25% op basis van 6.per verzorgster per dag ingaande 1 Dec. 1947. Ook op de begroting 1948 was hier een -post voor uitgetrokken. De heer Dekkers wilde we ten of een eventuele protes tantse gezinszorg dit ook zou krijgen en of de kath. gezins zorg ook in protestantse ge zinnen zou werken.' Het eerste zou natuurlijk het geval zijn, aldus de voorz., het tweede ook, als er krach ten beschikbaar waren. De heer Verschuur was de Kath. Gezinszorg te Waalwijk dankbaar voor de hulp die ze al geboden had. Hij vond dat Heusden in de schuld stond. De begrotingen van de ge meente en van het vleeskeu- ringsbedrijf werden na rap port van de commissie z.h.st. vastgesteld. De voorz. dankte de com missie. Als lid van het College van Regenten der Godshuizen van Heusden werd met algemene stemmen herbenoemd de heer Mr. L. H. A. Verhoeven. Als lid van het Burgerlijk Arm bestuur te Herpt werd met algemene stemmen herbe noemd de heer A. J. A. van Bokhoven. Vervolgens werd, de reke ning van het Armbèstuur van Herpt aangeboden.; Het rap port van de accountants over de rekening van dd Godshui zen was nog niet bjnnen, zo dat deze niet vastgesteld kon worden. Verder stelden B. en W. voor tot een rechtsgeding over te gaan tegen twee per sonen die nota's van de we deropbouw weigerden te be talen. Z.h.st. accoord. Dan werd nog een raads besluit van 7 Nov. gewijzigd om het pand Molenstraat Wilhelminaplein eerst aan te kopen als het opbouw plan is goedgekeurd. Tevens werd besloten het huis van de heer Hus niet meer aan te kopen, omdat het niet meer nodig was, en van de heer L. van Hooff omdat hij er zelf wilde bouwen. Daarna gaf de voorz. een uitvoerig overzicht van al wat er betreffende 't bouw plan 1947 was g^eurd. De conclusie luidde ddt door een ongelukkige samenloop van omstandigheden dit plan niet was afgewerkt. In 1948 mag de gemeente niet bouwen, bij uitzondering had ze nu nog 25 prioriteitswoningen mogen aanbesteden. De heer Verschuur dispu teerde met de voorz. over het lang uitblijven van aanbeste dingen. Hij was bang dat er te veel aandacht werd besteed aan het aesthetische. De voor zitter was het daarmee niet eens. De heer Dekkers wilde zich de kaas niet van het brood laten eten door de ambtena ren in Den Haag, maar de voorz. ontkende dat dit ge beurde. De heer Dekkers klaagde nog over de toestand van een pand in de Wijkse straat en op het Wilhelminaplein. De voorz. zou het de eige nares onder ogen brengen. Over een badhuis dat ie mand aan de Maas zou willen bouwen voor de zeilers, kon de voorz. nog geen medede ling doen. Ook niet over de kwestie van het voetbalveld waarover de heer Dekkers sprak. Het baarde B. en W. in ieder geval veel zorgen. Tenslotte werd er nog over de beplanting gesproken op de plaats van het stadhuis. De voorz. moest bekennen dat hij nog niet veel verder was. Hij had gedacht over een haagje. Toen men weer op 't gebied van de aesthetica dreigde te komen, sloot de voorzitter de vergadering. Over groeistoffen IV. Remming van de spruitvorming bij aardappelen I. In ons eerste artikel: „Wat zijn groeistoffen?" hebben wij medege deeld, dat deze eigenaardige che mische verbindingen in uiterst ge ringe concentraties een stimulee- rende invloed op de groeifunctie van de plant uitoefenen. Zo kan hiermede b.v. de wortelvorming bij stekken worden bevorderd, waarover wij destijds reeds schre ven. Wij vestigden er toen de aan dacht op, dat bij hogere concen traties (die echter toch ook nog zeer gering zijn) in stede van een groei-stimulerende, deze stoffen een groei-remmende werking heb ben en dat deze ontdekking ook reeds tot practische toepassingen heeft geleid. Wij willen hierop thans wat naderingaan. Door uitgebreide onderzoekin gen, die voor zover het de toepas sing in de practiijk betreft, in de jaren 19401942 onder leiding van het Laboratorium voor Tuin- bouwplantenteelt te Wageningen geschiedden, is gebleken, dat het zo schadelijke uitlopen van aard appelen kan worden tegengegaan door behandeling met groeistof fen. O.m. verwijzen wij hierbij naar de publicatie van J. H. M. van Stuivenberg en H. Veldstrat: „De practische toepassing van remming der spruitvorming bij aardappelen door behandeling met groeistoffen in dampvorm", verschenen in het Landbouwkun dig Tijdschrift, 54e jaargang, No. 669 (October 1942). Aangezien per 100 kg. aardap pelen slechts een uiterst geringe hoeveelheid groeistof nodig is, die als zodanig niet voldoende regel matig door de grote hoop knollen kan worden verspreid, moet de groeistof worden verdund. Het meest voor de hand liggend is na tuurlijk dit met een waterige op lossing te doen. Men heeft dan echter het nadeel, dat de aardap pels (zij het met een geringe hoe veelheid water) bevochtigd wor den, b.v. door met een flitspuit de groeistofoplossing te verneve len. Teneinde deze ongewenschte vochttoevoeging te vermijden, is men er toe overgegaan, de be nodigde geringe hoeveelheid groeistof te mengen met een in different poeder, b.v. talkpoeder, en wel 1 kg. groeistof op 99 kg. talk, waardoor een poeder met 1 groeistof verkregen wordt. Dit is een zeer gemakkelijk han delbaar product. De groeistof zelf is een olie achtige vloeistof, die zeer lang zaam verdampt. Door nu het be handelde talkpoeder over de aard appelen te strooien en deze daar na goed door elkaar te rommelen, zodat het poeder met alle knollen in aanraking komt, vervluchtigt de vloeistof langzaam uit de talk, en werkt zodoende in op de wor telogen van de aardappelen. De concentratie van de groeistof is daarbij zo gekozen, dat er niet een stimulering van de groei, doch zoals boven reeds vermeld, een remming daarvan optreedt. Een dergelijk product ter voor koming van het schadelijk uitlo pen van aardappelen wordt reeds verscheidene jaren in Nederland in de handel gebracht onder de naam: Rhizooon-C. Hiermede werden ook de proeven te Wage ningen genomen. Het wordt beschikbaar gesteld in kleine verpakkingen voor huis houdelijk gebruik en in grotere verpakkingen voor toepassing op boerenbedrijven en in grote op slagplaatsen. Op deze toepassingen komen wij de volgende week nog nader terug. K. De jury heeft geen gemakkelijke taak gehad om de vele en mooie inzendingen te beoordelen. Zij heeft na tuurlijk uitsluitend gelet op de artistieke kwaliteiten der kleurpartijen, waar aan de verzorging en omlijsting over 't geheel niet zo heel veel zorg was besteed. Dit kan misschien zijn oorzaak vinden in onze voorwaarde, dat de kleur-tekeningen in de brievenbus moesten wor den gedeponeerd, zodat opplakken op carton met een flinke rand enz. niet wel mogelijk was. Ook van de buitengemeenten waren talrijke inzen dingen, maar niet genoeg. Wij hebben zo de indruk, dat men meende, dat deze wedstrijd alleen voor Waalwijk bestemd was, maar dat was geenszins 't geval. Intussen wat het een mooie, welgeslaagde wedstrijd, die wij spoedig hopen te herhalen. Dank aan allen die mee deden en niet minder aan onze jury. En nu de uitslag Wij hebben om de vele inzendingen en 't mooie werk de prijzen met een drietal verhoogd. Eerste prijs Generosa de Bont Waalwijk Tweede prijzen Tina van den Hoek Loon op Zand Betsie Hornes Waalwijk Wim Timmermans Waalwijk Hilma de Hoop Waalwijk W. Schuurmans Baardwijk Derde prijzen Ria Wanten Waalwijk Riet van Bladel Haarsteeg Jeannie van Loon Waalwijk Kees Hens Waalwijk Adrianus de Jong Waalwijk Betsie van Öers Waspik Nellie van Iersel Waalwijk De prijzen kunnen aan 't loket van ons bureau Grote straat 205 worden afgehaald. Voor buiten zullen ze per postwissel worden toegezon den. DE GEESTELIJKE BALANS. In de par. St. Clemens over leden 17 volwassenen en 4 kin deren, 105 kinderen werden ge doopt en 20 huwelijken gesloten. 68.000 H. Communies werden uit gereikt en 230 vormelingen ont vingen in 1947 dit sacrament. In de par. v. d. H. Antonius overleden 15 volwassenen en 3 kinderen, 80 keer werd het H. Doopsel toegediend en 19 huwe lijken werden er gesloten. 101.000 H. Communies werden uitgereikt en aan 231 personen werd het H. Vormsel toegediend. 57 Kinderen deden hun eerste H. Communie en 58 hun Plechtige H. Commu nie. In de par. v. Maria Onbevl. Ontv. overleden 11 volwassenen en geen kinderen. 38 Kindei en ontvingen het H. Doopsel en 16 huwelijken werden er gesloten, terwijl er 30.000 H. Communies werden uitgereikt. COLLECTEN. De collecte die de St. Vincen- tius-vereniging van de St. Cle- mens-parochie op Eerste Kerstdag in de kerk hield," heeft ruim 200 opgebracht. De collecte die in de St. Jans- kerk gehouden werd, bracht 670 op. BENOEMD. Met ingang van 1 Februari is tot adjudant bij de gemeente-po- litie alhier benoemd de heer J. Hoog Antink, bij velen bekend van de tijd toen hij de sympa thieke veldwachter was in Kaats heuvel. De laatste tijd was hij adjudant in de gemeente Zuylen (Utr.) KLINKHAMER KRIJGT 13 JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Bosch deed 1.1. Woensdag uit spraak in de zaak D. R. Klink hamer. Hij werd schuldig bevonden aan alle hem ten laste gelegde feiten en veroordeeld tot 13 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrech ten voor de tijd van 20 jaar. Hem werd verlof tot cassatie ver leend. De eis was 12 jaar. NOORDER PARALLELWEG Het bestuur van de Buitenpol der van Waalwijk besloot de Noorder Parallelweg, die tot op heden in het bezit was van ge noemde polder, over te dragen aan de gemeente Waalwijk, daar hij in het kader der plannen tot verkeersweg is bestemd. ONDERLINGE VRIENDSCHAP. Bovengenoemde ontspannings vereniging heeft besloten met ver enigingen in andere plaatsen tot het wisselen van uitvoeringen te komen, zoals onlangs reeds ge schiedde met de toneelclub Vol harding uit Vlijmen. THUISFRONT ST. ANTONIUS-PAROCHIE In de vergadering van het Kath. Thuisfront van de St. Antonius- parochie werd de werkzaamheid in het afgelopen jaar onder de loupe genomen en men kwam tot de bevinding dat men ondanks de grote activiteit en het vele en dure werk dat voor de jongens overzee was verricht, een be hoorlijk kas-overschot had. On der leiding van de heer P. de Brouwer en met medewerking van de Rigo-band, Jan v. d. Griendt, de Vrolijke Boys, het duo Snij ders-de Brouwer en Onderlinge Vriendschap werd de avond voor de aanwezigen verder zo gezellig mogelijk gemaakt. TOM POES. De Kunstkring reserveerde de eerste dag van het nieuwe jaar voor de kinderen van zijn leden en vermaakte hen enkele uren met de belevenissen van de wel bekende Tom Poes, naar wien zelfs een kinderblaadje is ge noemd en van wiens avonturen zoals die in verschillende bladen verteld worden, ook de ouderen nog genieten. De kinderen hadden een dank baar gebruik gemaakt van de ge legenheid die de Kring hun bood, door het bekende kindertoneel onder leiding van Chris Hofland uit te nodigen. Hofland's Kinder toneel is er inderdaad zowel door spel als decors en costumes in geslaagd de kinderen te boeien, zoals alleen- kinderen geboeid kun nen worden. Het is een lofwaardig streven van de Waalwijkse Kring ook de jeugd in de gelegenheid te stellen kennis te maken met wat er op het gebied van amusement ook voor hen bestaat. PROPAGANDAFILM. In de Luxor-bioscoop draait de ze week een propaganda-film van de nationale commissie voor oor logsgedenktekens, getiteld „Het onsterfelijke Leger". SOCIALE AVONDSCHOOL. Maandagavond heeft in de ach terzaal van Hotel Verwiel de of ficiële opening plaats gehad van de Gewestelijke Sociale Avond school. Deze school is in het leven geroepen door de Diocesane Mid denstand en is bedoeld voor cur sisten uit Waalwijk, Kaatsheuvel en Loonopzand. In ons volgend nummer hopen wij nader op deze opening terug te komen. PRIESTER-JUBILEA IN 1948. 25 Jaar priester: 2 Mei: de Zeereerw. Heer A. F. L. van den Brekel, pas toor van St. Clemens te Waalwijk. Drs. H. W. J. Surig, leraar R.K. Meisjes-lyceum te Til burg. 12H Jaar priester: 8 December: de Weleerw. In Dawson was het een drukte van belang. Het waren meest mannen die daar rondliepen. Oude avonturiers, goudzoekers, die, naar hun uiterlijk te oorde len, nog maar weinig hadden ge vonden, pelsjagers en kleine han delaren zwermden bont dooreen. Het waren vogels van zeer uiteen lopende pluimage. Slechts één eigenschap schenen zij allen ge meen te hebben: hun goklust. Bij het gebouwtje waar weddenschap pen werden afgesloten was het drukker dan ooit. „Ik ga eens kij ken wat hier te doen is", zei Ter ry, terwijl hij uit het wagentje van zijn oom stapte. Berry volg de. Zij naderden een groot bord, het verzamelpunt der mensen. „Grote trekwedstrijd tussen paard en eland", stond op het bord. „Satan" van graaf Storsjo, het sterkste trekpaard van heel Ca nada, zal over drie weken zijn krachten meten met Wolk, de ge liefde eland van Bear O'Connellij. Weddenschappen worden hier aangenomen." Toen Bear O'Con nellij zelf in het gezelschap ver scheen, ging er een gejuich onder de omstanders op, vooral onder de pelsjagers en goudzoekers. Heer P. J. A. van Luijck, ka pelaan te Raamsdonksveer. 25 Jaar pastoor: 17 Augustus: de Zeereerw. Heer W. L. A. M. Timmer mans, pastoor te Herpt. ruwe huid: Purol 50 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. BURGERLIJKE STAND Geboren: Josephine C dv. A W van der Sanden-Smul- ders Petrus G M zv. G. M. van Helvoirt-v. d. Brandt Johanna L P dv. J J M van Engelen-Léijtens. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: J A de Waal 23 j. en H J Blom 25 j. beiden te Waalwijk L. de Kloe 54 j. en L. P. Staal 47 j. beiden te Waalwijk. Gehuwd: L C de Kloe 27 j. en J. H. Mangels 26 j. beiden te Waalwijk F J van der Gouw 26 j. en J J M de Kloe 22 j. beiden te Waalwijk P G C van Heesbeen 25 j. en WAM Weijers 24 j. beiden te Waalwijk. Ingekomen: Geen. Vertrokken: M P de Bont naar 's-Hage C C E Snei- ders naar Engelen H. Stremgers naar Loonopzand GE Driessen naar Bemmel M L de Vaan naar Bruns- sum. SPRANG-CAPELLE. Bij Kon. Besl. van 28 Novem ber 1947 is benoemd tot heem raad van 't Waterschap De Amer- kant, de heer B. van der Hoeven Jzn. te Sprang-Capelle, Hooge- vaart B 11. GEERTRUIDENBERG. Korfbal. De kampioenswedstrijden, welke Zondag te Geertruiden- berg zijn gespeeld, werden zeer beïnvloed door 't slechte weer. De wedstrijd in de B- klasse, welke het eerste ge speeld werd, is geheel uitge speeld. In de eerste helft was het terrein goed bespeelbaar en gingen de partijen mooi tegen elkaar op. Beiden zagen verschillende malen kans een mooie aanval op te bouwen. Onder de rust was het echter gaan regenen, waardoor het terrein spoedig in een mod derpoel veranderde.Het is verder een ware glij-partij ge worden. De wedstrijd eindig de met 00. De A-klasse was met volle moed begonnen, doch na een kwartier spelen moest de wedstrijd worden afgelast. De stand was toen nog 00. Op 6 Januari a.s. zal in het Parochiehuis alhier een Kerstavond worden gegeven door de toneelvereniging Ex celsior, in samenwerking met het R.K. Dameszangkoor. Door de toneelvereniging zal een Kerstverhaal worden voorgedragen en twee Kerst spelen, n.l. „Het licht van de blinde Jacob" en „Er kwa men 3 Koningen". Met grote zorg is gewerkt om de zaal in een heerlijke Kerststemming te brengen. Om een ieder in de gelegen heid te stellen deze mooie avonden te kunnen bijwonen, zijn de toegangsprijzen zeer populair gesteld, n.l. op resp. 0.75 en 0.50, voor eerste en tweede rang. De uitvoe ringen beginnen des avonds half acht. Ook de kinderen zijn niet vergeten; deze mo gen de generale repetitie op Zaterdagmiddag half drie voor een toegangsprijs van 0.10 bijwonen. Excelsior verzorgt deze op voeringen, dus met vertrou wen mag worden verwacht dat weer iets fijns aan de Bergenaren wordt gegeven. Nieuwe Heren winterjas (Maatwerk) Motorrijwiel 1 25cc 1940 moderne Radio Motor binnenband 300-19 Adres te bevragen bur. v. d. blad

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2