WIE WAS ZIJ TOGH? Uit de Provincie NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING FEUILLETON HI biirgerli; HET WINTERT ROND SCHIPHOL'S VERKEERSTOREN. Terry en Berry inDE WITTE ELAND. AANGEWEZEN BONNEN. De bonnen 115 en 615 Alge meen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op 17 Januari a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagt: ongeveer 280 gram beschuit (2 hele rollen), of 300 gram biscuits, ongevulde wafels, craekers, mat zes, toast, of 400 gram speculaas, koekjes, of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai, Amsterdamse korstjes, of 600 gram stroopwafels, of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is ver werkt, met uitzondering van pof fertjes, verse Hollandse en Parijse wafels en oliebollen. Men doet verstandig door bo venstaande opgave uit te knippen en te bewaren. De niet aangewezen bonnen kunnen worden vernietigd. ZUIVELSCHOOL VOOR HET ZUIDEN. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging van de landbouwbegro ting voor 1947. Teneinde tege moet te komen in de bestaande behoefte aan een Zuivelschool in het Zuiden des lands, werden, al dus de memorie van toelichting, bereids in de ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1948 de daai-, toe benodigde galden aange vraagd. Alvorens tot oprichting te kunnen overgaan, zullen spoe dig voorbereidende maatregelen getroffen dienen te worden. De leerlingen immers zullen voordien geruimen tijd in een zuivelfabriek practisch moeten hebben gewerkt zodat zeer binnenkort tot hun op roeping zal moeten worden over gegaan. Bovendien zal de te be noemen directeur door studierei zen zich terdege op de hoogte moeten stellen van de eisen waar aan het onderwijs zal moeten vol doen, teneinde dit 't grootst mo gelijk effect te doen sorteren. Teneinde een en ander op kor te termijn te bewerkstelligen wordt alsnog voor 1947 een bedrag van 2500 aangevraagd. NC.B. VERGADERING 29 JANUARI. De landelijke vergadering Van de N.C.B. wordt gehouden op Donderdag 29 Januari a.s. te Til burg. Door verschillende afdelin gen zullen ingrijpende voorstellen worden gedaan. Zo zal o.m. de tuchtrechterskwestie ter sprake komen. In de kringen worden mo menteel vergaderingen gehouden die gelden als laatste voorberei ding voor de landelijke bijeen komst. Breda vergaderde reeds vorige week, Steenbergen deed 't Dinsdag j.l., terwijl Roosendaal morgen 9 Januari bijeenkomt. REISBOEK VOOR NOORD-BRABANT. Op het organisatie- en pro- pagandabureau der Provin ciale Vereniging voor Vreem delingenverkeer wordt op het ogenblik, in samenwerking met de plaatselijke V.V.V.'s en contactpersonen, zeer hard gewerkt aan de samenstelling van een Reisboek voor Noord- Brabant, dat nog vóór het nieuwe seizoen het licht zal zien. Het wordt een aantrekke lijke en voordelige uitgave, waarin alle Noordbrabantse gemeenten behandeld wor den. Van iedere plaats wor den de belangrijkste bijzon derheden vermeld en de gids wordt rijkelijk voorzien van wandel- en fietstochten. Het zal een handige en vertrouwde wegwijzer zijn door onze natuurschoonrijke provincie en de vacantiegan- ger op de hoogte brengen van alles, wat nog niet bekend was of onopgemerkt bleef. Belangstellenden, die dit Reisboek wensen te ontvan gen, kunnen reeds nu hun naam en adres opgeven aan de Prov. V.V.V., p./a. Raad huis, Vught. TENTOONSTELLING „WAALWIJK 1948", De voorbereidingen voor de a.s. tentoonstelling vorderen vlot. Het terrein ten Westen der Wil- helminastraat is, zoals we meld den, door de gemeente beschik baar gesteld, de gebouwen vast gelegd, de plannen voor aanleg en decoratie van 't terrein zijn vastgesteld, het reclamebiljet is in bewerking, een prachtige pers pectieftekening, zoals 't geheel ko men zal, is door de heer Jac. Bergmans ontworpen en zal wel dra verschijnen, en binnen een paar weken zullen de inschrij- vingsvoorwaarden met inteken- biljet en plattegrond enz. den fa brikanten, handelaren en winke liers worden toegezonden. Weldra zullen ook Lunapark, café-restaurant enz. verpacht en een programma van feestelijkhe den worden opgesteld. Men ziet dus dat allerwege druk gewerkt wordt aan de voor- 'bereiding van dit grote gebeuren voor Waalwijk en de Langstraat en uit de voortekenen mogen we concluderen dat er werkelijk iets bijzonders zal worden geschapen, een tentoonstelling Waalwijk en de Langstraat waardig. KINDERZEGELS. Door het postkantoor te Waal wijk werd dit jaar voor een be drag van .3315.07 aan de met Kerstmis uitgegeven kinderzegeis verkocht. Deze hoge opbrengst is vooral te danken aan de bemoei ingen van het Comité voor' den verkoop van kinderzegels, onder leiding van Mevr. N. v. Loon de Jong. Door dit comité werd voer een bedrag van 1914.32 omge zet. De opbrengst van de alleen door het comité verkochte brief kaarten beliep 125.^. JUBILEUM BIJ TIMTUR N.V. Donderdag j.l. was het 25 jaar geleden dat de reparateur M. Her man in dienst trad bij de Timtur. 's Morgens werd de jubilaris op het privé kantoor door directie en bedrijfsleiders gehuldigd, waarbij hem een geschenk onder couvert werd overhandigd. Hem werd als een der oude getrouwen van Tim tur hartelijk dank en hulde ge bracht voor zijn grote toewijding aan het bedrijf. Hierna werd hij door het personeel gehuldigd, dat hem een mooie lamp als aan denken aanbood. Pok wij bieden hem gaarne on ze gelukwensen. VERENIGING VOOR HEEMKUNDE. De leden van de Heemkunde- vereniging staan weer een paar interessante avonden te wachten. Zo zal op 12 Januari de heer F. v. Oostrum spreken over het Hoefsven, op 30 Januari spreekt Dr. v. Burkom, de voorzitter van het N.N.V. over Levenverschijn selen", op 13 Februari zal Dr. A. Weijnen een causerie houden over „Dialectiek", terwijl op 26 Febr. het lid de heer J. Loeff een lezing houdt over „Genéalogie". OP EEN NA DE OUDSTE INWOONSTER. Mej. de Wed. v. Mier te v.m. Baardwijk, die met haar 96 jaren HET WAALWIJKSCHE CONTINGENT VAN DE VOL END AM. De acht Waalwijkse militairen die onlangs met de „Volendam" naar Indië vertrokken, met rechts staande de Bar-keeper, mijnheer v. d. Berg uit de Baardwijksestraat. op één na dc oudste inwoonster van Waalwijk was, is de vorige week ten grave gedragen. OPDRACHT. Aan de fa.'s M. Kleijngeld en J. Hoogendoorn alhier is het bou wen van dienstwoningen voor de Maasmondwerken gegund. HET LEVEN VAN Dr. EHRLICH. Dat de Waalwijkse Kring ook de wetenschap niet verwaarloost bleek Woensdagavond, toen zij ons aan dé hand van de film over het leven van Dr. Ehrlich 'n blik gunde in het uitgebreide rijk der medische wetenschap. Maar ook bleek, uit het feit dat de Musis Sacrumzaal slechts half vol zat, dat er voor dergelijke algemeen ontwikkelende onderwerpen niet die belangstelling bestaat die ze v/aard zijn. We geven toe dat de aankondiging van een dergelijke film of lezing er nooit erg aan lokkelijk uitziet en met ons zullen er velen zijn geweest die hun ver wachtingen niet al te hoog ge steld hadden. Maar toch zullen allen ongetwijfeld geboeid zijn ge weest door het sobere, onopge smukte relaas van het zwoegen van een der grootste figuren uit de medische wetenschap, Dr. Ehrlich, die met wegcijfering van zichzelf naarstig zocht naar eeri verbetering van het bloedonder zoek en het lot van de syphilis- lijder trachtte te verzachten. 't Voordeel van dergelijke.films is dat zijons, leken, kennis doen maken met het grotendeels onbe kende terrein der medische we tenschap, dat zij ons doen inzien dat de bekwaamheid van de hui dige mediéi slechts verkregen is door dc moeitevolle vorsingen van onbaatzuchtige pioniers, die hun leven aan hun proeven en experimenten wijdden, en dat on ze zieken en lijders onnoemelijk veel aan deze mannen te danken hebben. Wij hebben aanvankelijk, zoals we reeds zeiden, wat sceptisch gestaan tegenover de mogelijk heid van een dergelijk leven een boeiend filmwerk' te maken, maar men is hier ten volle in geslaagd. „Het leven van Dr. Ehrlich" is boeiend vanaf het' eerste ogen blik, wanneer we hem bezig zien met zijn kleurexperimenten, waar voor hij zelf zijn dienst in het ziekenhuis verwaarloost, tot het laatste ogenblik, als hij zijn trou we medewerkers op zijn sterfbed VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 11) Dank u! Van niemand heb ik iets te vrezen, maar ik voel mij in uw macht. Het is aan om te beslissen of ik op Schorne zal blijven, of dat ik mijn betrekking zal op geven. U hebt immers gezegd dat u hier wenst te blijven. Maar u vergeet dat ik de om standigheden niet ken. Luister u dan even. Het is nog zo vroeg op de ochtend en wij zijn zó ver van huis, dat wij niet gezien kunnen worden. Wilt u enkele minu ten met mij heen, en weer lo pen? Ernstig voerde hij 't woord en zij luisterde slechts. Hij besloot met de vraag: Begrijpt u het nu? Ja, zei ze eenvoudig. En u neemt het mij niet kwalijk? Neen, daar denk ik niet aan! Ik vind, dat u edel ge handeld hebt. Ik hoop dat ik ook zo gedaan zou hebben, als ik een man was. Dit antwoord deed hem goed. Maar nu moet ik u nog één ding vragen, of liever: er u aan herinneren. Als wij el kaar bij 'toeval ontmoeten dan is Gilbert Hay- don de nederigste dienaar van Lady Barbara Ross! En is dit alles? Alles! En nu wil ik u nog even met nadruk bedan ken, Lady Barbara. Hij boog en zij stak hem de hand toe met een zacht: Goe- de-dag! Hij kuste het handje en was het volgend ogenblik verdwenen. Hij was tot in 't diepst van zijn gemoed ont roerd en mompelde voor zich heen: Zouden die beide vrou wen eikaars pad nu moeten kruisen? Arme, kleine Bar bara! Zij was altijd zo'n aar dig ding! Als ik nu één jaar kon teruggaan, hoe zou de verhouding tussen ons dan geweest zijn? Acht uur! Het werk dat de opzichter van Lord South- moor vóór het ontbijt had willen doen, was ongedaan gebleven en nu wachtten ze hem op „De Berg". Verder verliep de dag rustig op Schorne; voor Lady Bar bara tenminste. Lord South- moor en zijn gasten waren die dag nagenoeg steeds op de jacht; een gezelschap van Caxtondale had zich bij hen gevoegd en eerst/een half-uur vóór het diner waren ze te ruggekeerd. Lady Barbara trok haar wit japonnetje aan, maar ze voel de zich lang niet zo opgewekt als de vorige dag. Mrs. Hud speth had bijzonder lang werk met haar toilet, dus be gaf Barbara zich alleen naar de salon. Zij vond daar nie mand en trad door een open staande deur op het terras, waar zij met de armen op de stenen balustrade rustend, stond uit te kijken onwil lekeurig de richting van „De Berg" uit. Ineens keek zij verschrikt op, want zij hoorde iemand haar naam roepen. Lady Barbara! Richard Luttrell stond vlak bij haar; hij zag er oud en vervallen uit; in zijn ogen lag weer dezelfde stomme smeek bede van de vorige dag. Lady Barbara! zei hij nog eens. Ik schrok van u, Mr. Luttrell. Ik had u niet horen komen. Is Oom daar ook? Southmoor is er niet. Lady Barbara, u bent mij gis teravond en vanochtend uit de weg gelopen; zeker om de vraag te ontgaan, die ik u vandaag doen wilde. Daar wist ik niets van, Mr. Luttrell. Ik kan u dus niets zeggen! Lady Barbara, het is niet voor mij zeiven dat ik dit ver zoek doe. Maar is er niet iets dat u mij zoudt kunnen ver tellen, als u wilde? Er is niets dat ik u ver tellen kan, Mr. Luttrell, her haalde het jonge meisje en zij trad Lord Southmoor tege moet, die juist het terras op kwam. HOOFDSTUK VII. Drie gezadelde paarden stonden vóór op Schorne; de grijze schimmel van Lord Southmoor, een vos, die het laatste geschenk van zijn Lordschap aan zijn nichtje was geweest en een rode schimmel, die nog wel de mooiste was van alle drie. Een week lang had Mr. Luttrell deelgenomen aan de jachtritten, maar deze mid dag had hij meegedeeld dat hij belangrijke brieven had te schrijven en Lord South moor had dus toegegeven aan het vleiend verzoek van zijn nichtje, om beide jonge lui te vergezellen op een rit langs de Klip naar Culver- thorpe en zo weer terug. Ze hadden samen al menige rit gemaakt en Oom Alan had met voldoening de steeds toenemende vriendschap tus sen die twee gadegeslagen en nu verwonderde het hem alleen, dat Barbara zo op zijn gezelschap had aange drongen. Gaat uw Oom werkelijk inee? vroeg Guy Luttrell met enige teleurstelling in de toon van zijn stem. Ja, zeker. Hij heeft het beloofd. Maar wat hebt u er toch eigenlijk voor bezwaar tegen? Bezwaar?Och, neen, dat niet! Southmoor is een aardige, oude man, vriende lijk en prettig in de ombang; iets, wat ik zeker niet van Oom kan zeggen. Wilt u wel geloven dat ik geen tien mi nuten met hem spreken kan of ik heb iets miszegd? Een verschrikkelijke knorrepot is hij! Och, misschien zijn er; wel redenen die hem zo ge maakt hebben, moet u den ken. Hij kan wel zorgen heb ben! Zorgen?Ja, mis schien heeft hij zorgen om dat hij te veel geld heeft. Mijns inziens had hij zijn za ken nog niet moeten op geven. Nu wil hij, dat ik die affaire voortzet; maar glat is niets voor mij! Bulteel doet het ook prachtig! Bulteel? herhaalde zij. Ja, die is hoofdopzich ter. Maar waarom? Och, neenniets! antwoordde Lady Barbara onverschillig. Maar daar komt Oom! Lord Southmoor vond, dat de jongelui bijzonder stil wa ren en verweet zich nu dat hij zo dwaas was geweest zich te laten overhalen „het vijfde rad" aan de wagen te zijn. Op de terugweg wilde zijn Lordschap nog even bij Gar land aangaan. Jullie komt toch ook mee? vyoeg hij. „De Berg" is zo mooi gelegen. Op „De Berg", Oom Alan? Neen, daar ga ik niet heen. Ik geloof dat ik liever naar huis rijd. Je bent óver-moe, Bar bara. De rit is te lang voor je geweest. Een andere keer moet je voorzichtiger zijn, lieve. Je moet nu gauw wat gaan rusten. Maar gebruik even een kopje thee: Mrs. Garland is beroemd voor haar thee! Tom Garland, die in zijn hemdsmouwen in de deur stond, liep bij het zien van het bezoek gauw naar bin nen en riep: Hoor eens, Moeder en jij Klok, hier is zijn Lord schap met een dame en een heer. Het is Lady Barbara, veronderstel ik. Hij heeft u zeker wat te zeggen, Mr. Haydon. (Wordt vervolgd). waarschuwt tegi de geest, zoals louzie, die de ra op zullen doen st Groot is zijn le onbaatzuchtig z\ van kennis te nl geestelijk en we rijken. De algemene van- de afd. "V R.K. Bond van toor- en Wink slechts zeer ma enkele uitzonde slechts een twi] dienden van de band aanwezig. De voorzitter hoven betreurde opkomst dan oo Mat deze vergac belangrijke wa Hij deelde mede beien in de I „Geld- en effei vertegenwoordig! bedrijfsgroep „1 collega Fait in „Handel". 5 F jaarvergadering De heer Malt! bestuur hield eenzetting van lijke beririjfsorg; dit jaar nog het de Tweede Ka aangeboden. De bedrijfsorganisati als een „tegengi lutionnaire comi: en was eveneens kapitalisme. Zij ken aan de ong I sche toestand dal waarden alleen le ziekten van bzucht en ja- n tegen elkaar m. en geweest en werken, hier- n kan iemand 'chappelijk ver- V. lenvergadering lwijk van de Iandels-, Kan- :dienden was bezocht. Op en na waren tal kantoor'oe- ij. Noord-Bra- heer v. Broek- leze minieme óndanks 't feit ig als 'n zeer 1 aangekondigd, t collega Hob- dsbedrijfsgroep handel" was hij zelf in de zekering" en - bedrijfsgroep uari zou een ouden worden, /an het hooid- /olgens 'n uit- publiekrechte- atie, waarvan tsontwerp aan zou worden 'liekrechtelijke was bedoeld voor de revo- istische ideeën kant tegen het - een eind ma nde en onlogi- e arbeidsvoor d-den bepaald door de werkge I waarvan er velen nog, ook I jolieke, de pu bliekrechtelijke overbodig noen: Het beroeps zou opgaan in men, wier zeB meer afhankelij toe behoren. E aan het hoofd chamen en daa genwoordigd zij kapitaalverschafj vers en de we aantal. Zij zon hebben over si sche problemen ningen moesten vers op straffe uitgevoerd. Dit alles wa kenis voor de den, zelfs de c ten zouden heb waren de ideali I Irijfsorganisatie bedrijfsleven standige licha- indigheid niet van hen die er ledrijfsraad zou n van deze li- zouden verte- overheid, de en werkge- pmers in gelijk te beslisser, ie en economi- hun verorde- or de werkge- boete worden an grote bete- :ale voorwaar- ctieve contrac- afgedaan. Dit men niet door revolutie, I =ar door evolu tie wilde bereil I In het kort ging hij de ge* Ij edenis na van deze bedrijfsorcl |isatie en be- sprak in verban Biiermee de om vorming die de Efnd zou moeten ondergaan. Van de rond«*.-,ag werd door verschillende ae Biezigen gebruik gemaakt. Vervolgens Schapendonk, aangewezen o: ring, die een aanzien zou krij Bij de algeme gen er stemme: met de collectie komst bij de band. De hee den de heren [tens en Luykx !e jaarvergade- jjszins feestelijk te verzorgen, rondvraag gin- p hoe het zat arbeidsovereen- V. Noord-Bra- noemde -flvlaltha dit een drama efl et zou nog een groter drama gfèji arden zijn als hij hiermede belH was gebleven. [steeds geen de- J genomen, daar [tvachtte van de i voorzitter de STAND. Nu had men n finitieve beslissii men op antwoo Mij. St. Petrus. Hierna sloot vergadering. Geboorten: zv J J C Brok- Hubertus P zv te Waspik. H J Niersman-, rica C M dv de Kok te L hannes G M zv hoeven. Adr: Anker-Schiedon. J van Zelst-de tine dv A T vat Arnoldus F z' van Osch. der Lee-va Petrone van men. ïelmus H P M 1 de Water. J Smits-Kuijten ircellus G P zv voort. Hen- I? Groenendaal- jpzand. Jo- J de Vos-Ver- lus zv A v d - Maria J dv x>ij. Ernes- Gent-v Tuinen. H van Daalen- Gtrardus J zv G Vugt te Vlij- G dv C Pul les-de Graaff. Jan J zv J P Verhoeven-v d Staak te Heusden. Huwelijksaangiften: Johannes Klijn 26 jaar te 's-Hertogenbosch en Maria H van Bokhoven 32 jaar alhier. Huwelijken: Jan M Pawlikows- ki 26 jaar en Canira C Braspen ning 21 jaar beiden alhier. - Lambertus J Fabrie 19 jaar te Tilburg en Johanna M H Brok 18 jaar alhier. Overlijden: Maria C v Crom- voirt 95 jaar weduwe van' Adria- nus van Mier. Johanna Frans- sen 80 jaar. -Jacobus v Veld hoven 66 jaar weduwnaar van Johanna E Claassen. Rutgerus W Sebus 67 jaar echtgenoot van Pieternella L de Steur. Chris tina P Schorro 71 jaar echtgenote van Arnoldus M Bergmans. Ingekomen personen: H M Bre- kelmans van Loonopzand. M van Beek van Sprang-Capelle. - H. Nijssen van Breda. A. Schwarz van Bari (Italië). Vertrokken personen: F A Ha genbeek naar Rotterdam. A Roomer naar Harderwijk. H Treffers naar 's-Hage. B N Geerdink naar 's-Bosch. - E H van Drunen naar Drunen. M J C Brok naar Loonopzand. OOK DE LANGSTRAAT GE TEISTERD DOOR HOOG WATER. Met de hevige Zuidwester- storm, die Donderdag de gehele dag woedde, steeg het water in de polders en havens ten Noor den van de Langstraat tot soms schrikwekkende hoogte. Op ver schillende plaatsen stond 't water over de havendijken heen. Alle polderwegen zijn onbegaanbaar, iij Capelle dreigde het de huizen binnen te dringen, terwijl dit in Waspik reeds gebeurde, zodat de bewoners elders een heenkomen moesten zoeken. De schoenfa briek van de fa. Coesmans stond eveneens gedeeltelijk* onder wa ter. Aan de Oostkant van dc ha ven van Waspik werd de toe stand zo critiek dat dijkwachten werden uitgezet. Ook verder de Langstraat in, in Raamsdonksveer en Geertrui denberg, trad de Donge buiten de oevers en had,, men te kampen met hoog water. De veerdiensten over de Bergse Maas werden in verband met de hevige storm stil gelegd, doch deze werden Don derdagavond weer hervat. GEERTRUIDENBERG. Woensdagavond hield de Sportvereniging Right Oh 'n algemene ledenvergadering ni haar clubhuis, café van de Heijkant. Ondanks het slechte weer was de opkomst cler leden zeer talrijk. Na de opening met de Chr. groet verwelkomde de voor zitter de leden en wenste al len een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar toe. In het kort gaf de voor zitter een overzicht van het wel en wee over het afgelo pen jaar en hij moest tot zijn spijt constateren, dat meer wee dan wel het lot der ver eniging was geweest. Hij hoopte dat het nieuwe jaar een gunstige ommekeer zou mogen brengen. Met genoe gen constateerde de voorzit ter dat het afgelopen jaar on danks de strubbelingen, toch een jaar van bloei der ver eniging is geweest en sprak de hoop uit dat zulks in het nieuwe jaar eveneens het ge- val zijn zal. Op de vooravond van het kampioenschap van 't eerste elftal, wenste hij de spelers daarvan moed, sterkte en volharding toe. De voorz. stelde vóór de bekende- penible questie Right-Oh niet aan te roeren, hetwelk ook niet gebeurde. Tot slot sprak hij de hoop uit dat binnen afzienbare tijd een bevredigende oplossing zou mogen worden gevon den, temeer daar binnenkort een bestuursvergadering zal worden gehouden metde bondsadviseur. Hierna werden door de se cretaris de notulen der vori ge vergadering voorgelezen, die onder dankzegging onge wijzigd werden vastgesteld. De talrijke ingekomen stuk ken werden voor kennisge ving aangenomen. Onder de ze stukken waren een twee tal brieven uit Indië met de beste wensen voor het ko mende jaar. Aardig is het te zien hoe ook de leden, zover van hier verwijderd, steeds blijven meeleven met hun vereniging en zich nog steeds Right-Oh-man gevoelen. Hierna gaf de heer Maas een keurig, financiëel verslag over het afgelopen jaar, waar uit zeer jammerlijk bleek dat die positie niet naar een kampioen leidt, doch ook ver van onoverkomelijk, want op voorstel van de voorzitter zal een toneelavond worden ge organiseerd, die hiertoe |vel zal bijdragen. De heer Ker- remans neemt hiertoe de lei ding op zich. Een 19-tal leden gaven" zich staande de verga dering op, om hieraan hun medewerking te verlenen. Verder bleek het noodza kelijk aan de keuze-commis sie een tweetal leden toe te voegen. Bij schriftelijke stemming werden hiertoe ge kozen: H. van Erp en M. van Dongen. Deze laatste bij lo ting tussen v. Dongen en v. Dalen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, hetwelk even geanimeerd verliep als het voorafgaande. Door het toneelgezel schap Excelsior werden, in samenwerking met 't dames zangkoor, twee kerstavonden verzorgd in de stemmig ver sierde toneelzaal van het pa rochiehuis. De zo ruimschoots verdien de belangstelling hebben zij echter niet mogen ondervin den van het publiek, niette genstaande kosten, noch moeite voor het welslagen zijn gespaard. De beide toneelstukjes wer den door Excelsior keurig opgevoerd en het decor, ver zorgd door de heer Rijpert, was prachtig en droeg in ho ge mate tot de kerststemming bij. Ook het kerstverhaal door de regisseur de heer Stallen was bijzonder aardig en hij oogstte daarmede ook veel'succes. De medewerking van het dames-zangkoor on der leiding van Jan Verhulst, de leraar der Oosterhoutse Nachtegalen, ondervond een algemene waardering; vooral de soli van mej. Spoor en de Wit lokten daverende applau- sen uit. Wat de oorzaak ook moge zijn van het verminderde be zoek aan het parochiehuis, in elk geval is het een feit dat het zijn weerklank vindt op de toneelvereniging, die het tegenovergestelde dubbel en dwars verdient. In de laatst gehouden ledenvergadering van de Oranje-vereniging, werden met algemene stemmen als bestuursleden gekozen in de vacerende plaatsen van de heren Nederlof en Boomstra de Weleerw. Heren Kapelaan A. Maas en Ds. W. M. Kal mijn, Ned. Herv. predikant. Het bestuur is 'thans als volgt samengesteld: voorzit ter P. J. Hofman, secretares se mej. M. Allard, penning meester H. Vermeulen, Le den: kapelaan A. Maas, Ds. W. Kalmijn, Mevr. Hilgerink, M. Bakker en J. Bakx. De plaatselijke werkge meenschap van Brabants Volksherstel zal tevens op treden als Commissie van Samenwerking voor 't Fonds Bijzondere Noden, daar zij als zodanig door genoemd Fonds is erkend. De samenstelling dezer commissie is als volgt: voor zitter J. Bianchi, secretaris P. Ockhuizen, leden: M. de Visser, H. Heidema, R. Suur- meijer, A. van Riel, Mevr. Bianchi en Mevr. Mulders. Aan de miliepap. „De passagiers voor Johannes burg worden vriendelyk verzocht zich aan boord van het vliegtuig te begeven. The passengers for... Etc. vertaling in het Engels. Het is niet aan dovemans oren gezegd: de Afrika-reizigers pope len om weg te trekken .uit het „land van mest en mist". Brommend van vliegdrift gaat de machine er van door. Over en kele uren kan het gezelschap zich te goed doen aan de miliepap. Op Schiphol hoor je alle talen spreken. De man, die even uit Cu rasao is overgewipt, blijkt echter een rasechte Nederlander te zijn gebleven. „In Curasao hebben ze ook koeien" zegt hij, als wij hem vragen, hoe het daar met de kost staat. „Maar die krijgen uitslui tend krachtvoer, er is geen spriet je gras. De melk kost er 75 cent per liter en een brood kost er geen cent minder". Het gure weer drijft ons naar een, hangar, die juist wordt geslo ten. De uit veertig delen bestaan de deur kruipt als een enorme rups langs het front. Een der monteurs knikt vol instemming naar de „portier": de centrale verwarming die door de Duitsers werd ver nield, is nog niet hersteld. Hou dus de warmte die er nog is, zoveel mogelijk binnen. Gedachtig aan het devies „Sa- Vragen en meeningen van onze lezers De inzender van de mening over „distributie en donors" ge lieve zijn naam en adres op te geven, daar deze onleesbaar zijn. Dan kan 't worden opgenomen. Kaatsheuvel, - 7 Jan. 1948. Men moet in Kaatsheuvel zijn om vreemde dingen te beleven. Zo ook weer met de nieuw ge bouwde huurhuizen. Deze zijn of worden gebouwd, meende men, om die huisgezinnen te helpen die met twee of meer gezinnen bij el kaar wonen. Doch nu er gelegen heid wordt gegeven om zich- als huurder aan te melden, komen er vele personen opdagen, die wel een flinke woning hebben, doch het huis niet mooi genoeg meer vinden of ruzie met de buren heb ben of niet graag meer in die buurt wonen. Dus de particuliere woningverhuurders zullen nog wel wat gaan beleven. En als men dan die mensen er op wijst dat de huren voor die nieuwe woningen nog al hoog zal zijn, zegt men: o, dat betekent niets, als men er maar eenmaal in woont, de gemeente zal je niet op straat zetten. Dus van opheffing woningnood zal wel niet veel komen als het zo gaat. 26) Terry en Berry verborgen zich snel in het donkerste hoekje van de stal. Zij waren nog juist op tijd. Eerst hoorden zij voetstap pen naderen, daarop werd de staldeur wijd"1 opengeworpen en een man keek naar binnen. Satan stampte op de grond en rukte met zijn sterk gebit aan een paal, een speciale gewoonte van hem. Jack Jones liet een ogenblik het licht van zijn zaklantaarn door de stalruimte gaan. Gelukkig stonden Terry en Berry zo opgesteld, dat hij hen onmogelijk kon zien. De beren voelden hun harten in nun keel kloppen. Maar het licht v.an de lantaarn ging weer uit en dc voetstappen verwijderden zich. „Nu moeten wij weg", fluisterde Berry, „voor hij terugkomt". De beren holden als kleine herten door het bos. Hijgend kwamen ze bij hun oom aan, die juist een enorme pan met gebakken aard appels van het vuur haalde. fety first", worden de machines hier voortdurend gecontroleerd. Dertig man is bezig met de revisie van een Franse machine: verfspui ten sissen, hamergeklop weer klinkt, gedreun van boren overal. De stoffeerder meet een patrijs poortje, dat straks met een nieuw gordijntje zal pronken. De z.g. „flying jeep" is maar ver in een hoekje weggekropen, beduusd van zoveel luxe. Streefkerk, werkmeester bij de K.L.M. sinds het grijs verleden, zegt: „Ik weet nog goed, dat ik de 120 P.K. motor van de F 3 moest nazien. Straks komt de D.C. 6 met vier motoren van 2800 P.K. elk." „Ik zie ze nog met de blikjes benzine sjouwen", merkt hij even later op, geïnspireerd door de af en aan rijdende tankwagens. Een er van stevent naar een toestel, dat beslist niet van tafel opstaat voor het 20.000 liter in zijn maag heeft. En zo zijn er zoveel. „Vol gend jaar komen er zeven Lock heed Constellations bij, zeven Douglas DC6, twaalf Convair Li ners. Vleugel aan vleugel een rij van drie K.M." „Als wij maar eerst in 't nieu we stationsgebouw zitten", zeggen de mannen van de persdienst met wie we nog even zitten te pra ten als ter verontschuldiging, dat het weerbarstige kacheltje een witte sluier voor de kleine raamp jes legt. Een lach eneen traan. Glunderend van de voorpret heeft een struise dochter van het Friese grasland het trapje beklom men van de DC 3, die haar en „hem" naar Leeuwarden zal bren gen, maar een Limburger, met wie wij op het Leidseplein waren ge start, loopt met een lang gezicht rond: „Beek zit dicht, vertellen ze me zonet". Hij lacht als een boer die kiespijn heeft, als ik hem voor stel mee te gaan naar Johannes burg: „Wat doen wij hier eigen lijk in de kou?" Maar de K.L.M. vergeet hem ook nu niet. Daar komt de blauwe bus al aan om de gedupeerde rei ziger in spé weer veilig en wel in de hoofdstad af te leveren. Gra tis, service, weet u, dat kost hem geen cent. Ach, het is winter in Nederland en zolang de binnen landse vliegvelden nog niet vöoi blindvliegen zijn ingericht, moeten wij wel eens meer achter het net vissen, zo tussen October en Maart „Beste kisten, die D. C. 3's", verzekert ons een emploijé van de inlichtingendienst. „De KLM was de eerste Europese maatschappij, die dit type aanschafte. Nu be staat 80 pCt. van de verkeers vliegtuigen uit D. C. 3's. Wij heb ben dus en goede keuze gedaan." Hij houdt van Schiphol en daar om kan hij er niet over uit, dat de Duitsers hier zo huis hebben ge houden. „Maar toch hadden wij nog één voordeel van hen: zij trokken de hoofd- of mistlandings- baan door van 1000 tot 1600 me ter - bommen op Engeland en wij zelf hebben daar nog 700 aan vast gekoppeld." Het kwik krimpt, de wind jaagt qver het veld, maar zolang het nog niet vriest, werken 1400 ar beiders onvermoeid aan de weder opbouw. De grondwerkers spitten zich warm in de vette klei; de metselaar, die vandaag niet te be nijden is, legt zijn voegspijkers 'n ogenblik neer om met armgeklcp de bloedstroom te doen versnel len. Dit tafereel doet ons de neus wenden naar de „Pantry", de pro visiekamer van de maatschappij, waar zestig koks, koksmaatjes en ander personeel van vroeg tot laat lekkere hapjes bereiden. Steward, wat schaft de pot? Boerenkool met worst zou nu wel smaken! KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Versterking der organisatie. 1948 zal een gewichtig jaar voor ons vaderland en dus ook voor ons katholieken worden. In 1948 zullen wij ter stembus worden geroepen ten einde onze vertegenwoordi gers in de Tweede Kamer der Staten-Generaal in een min stens even groot aantal als voorheen te zien terugkeren en daardoor te bevorderen: een politiek in katholieke geest, gericht op het algemeen welzijn door middel van haar progressief program. Het is van grote betekenis dat onze katholieke mannen en vrouwen, die aan de stem bus telkens weer zo voorbeel dig hun eenheid demonstreer den, van die eenheid ook ge tuigenis afleggen door mas saal toe te treden tot hun po litieke organisatie, de Katho lieke Volkspartij. Door 't lid maatschap geeft men vorm en betekenis aan een bewust staatsburgerschap, heeft men medezeggingschap bij de sa menstelling van de candida- tenlijsten en kan men invloed uitoefenen op het kiezen van afgevaardigden naar de kring vergaderingen en daardoor naar de partijraad. Om te bevorderen dat elk katholiek kiezer op deze wij ze gebruik maakt van zijn rechten en zijn verplichtingen volbrengt, is op initiatief van de onlangs opgerichte Propa gandaraad der Katholieke Volkspartij een leden wer vingsactie ingezet. Want alleen hij, die uitet- lijk 1 Februari 1948 lid is van de partij, kan aan de candi- daatstelling deelnemen. Iedere katholiek, die nog niet tot de K.V.P. toetrad, make gebruik van de nu ge boden gelegenheid lid te wor den van de K.V.P. en door zijn lidmaatschap mede te hel pen in de strijd voor alles wat bereikt is, alsmede in de strijd vpor het werk dat nog te doen is. De Centrale Propaganda in de Rijkskieskring 's-Hertogenbosch. KORTE BERICHTEN. In Zwitserse bladen wordt gemeld dat Stalin dood zou zijn. Bevestiging of ontkenning daar van is nóg niet gekomen. Griekenland zal meer dan 40.000 geweren krijgen. De ge combineerde Amerikaanse staf in Griekenland wil dit voorjaar be slist een einde maken aan de gue rilla. De Noordwesterstorm heeft op 't laatst der vorige week weer heef wat onheil over dc scheep vaart en visserij gebracht; zo werd een Noors tankschip verla ten op zee gevonden, verschillen de vissersboten hadden ernstige averij. Uit een enquête naar de ont vangsten in Limburg uit 't Vreem delingenverkeer is gebleken, dat deze zeker meer dan 15 millioen gulden bedragen. Te Tilburg overleed in de ouderdom van 66 jaar de heer W. H. Oltheten, directeur-hoofd redacteur van 't Nieuwsblad van het Zuiden, een zeer geziene fi guur in de katholieke perswereld.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2