NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Even aandacht vo - onze Verkenners SPORT. VOETBAL OPTIMISTISCHE GELUIDEN. Bespreking' reis Winner '48 6 en 7 Maart, Amsterdam; Bespreking Programma '48. Uitbetaling kwal.-gelden, Tentoonst. Utrecht U.Z.G.; Rondvraag en sluiting. De heer H. A. v. d. Pol, Sta tionsstraat 113, fungeert van af October als le secretaris. R.K. MIDDENSTAND. Dinsdagavond om 8 uur zal in de achterzaal van Hotel Ver wiel voor de leden van de R.K. Middenstand en hun dames, de heer Franc. A. Bibo een spreekbeurt houden over het onderwerp Verkoop- kunde en reclame. BONTE AVOND „JULIANA". Zondagavond gaf de Jeugd vereniging D.V.V. een bonte avond voor de Sportvereni ging „Juliana". De voorzitter van Juliana de heer P. Klerkx sprak aan het begin van de avond een propagandistisch woordje, waarna het woord was aan Frans de Gouw en consorten. Met een afwisse lend programma van sket ches, zangnummers, voor drachten en conferencier- werk, hebben zij de leden van Juliana en verdere bezoekers enige uren gezellig bezig we ten te houden. De zangnummers werden gezongen door de heren Sie- genthaler en v. d. Leur, ter wijl de heer Fr. Lombarts wegens familie-omstandig-1 heden verhinderd was op te treden. De leider van het jeugdige gezelschap de heer Fr. de Gouw ontpopte zich als een goed conferencier, terwijl hij tevens de algemene leiding had. In de pauze werd gecollec teerd voor de Waalwij kse jongens jn Indië. Een bandje, bestaande uit de heren C. v. d. Heuvel, H. Maas, L. Schuwer en Chr. v. Osch, zorgde voor de muzikale af wisseling. Het was een goed geslaagde avond, die door de voorzitter met een kort woordje werd gesloten. DE GROTE RACE. Wij vestigen gaarne de aan dacht op de toneel-avond die de directie van „Musis Sacrum" he denavond het publiek van Waal wijk en Omgeving aanbiedt. Op gevoerd wordt: De grote race, spel van Dorothy en Campbell Christie, met Caro van Eijck, Wasserman, Steenbergen, Resèl, J. v. d. Linden, Henri Eerens, Bob van Leersum en Hartkamp, ter wijl Paul Steenbergen de regie heeft. Stuk, spelers en regie beloven een mooie avond van „de Haag- sche Comedie" en wij vertrouwen dat allen dit initiatief van de di rectie van „Musis Sacrum" met terdaad zullen steunen. ONGEVAL. Toen deheer KI. heden morgen per fiets naar kan toor reed, moest hij voor een auto die uit de dam bij de Waveem kwam, enigszins uitwijken en werd toen door een van de andere zijde aan snorrende motor gegrepen en tegen de grond geworpen, zo dat hij met z'n been tussen het rijwiel bekneld raakte. Hij werd per auto naar Dr. Langemeijer vervoerd. Het ongeval bleek gelukkig geen ernstige gevolgen te hebben. GEVONDEN VOORWERPEN De verliezers van de vol gende voorwerpen kunnen zich op het politie-bureau melden: Diverse portemonnaies, al of niet met inhoud; wantje; Alpenmuts, bril in etui, da meshandschoen, een paar wollen wanten. DAMNIEUWS. Maandag j.l. werden de onder linge wedstrijden voortgezet met de navolgende resultaten: A. MoonenA. Schilders 20 M. MensU. Nijholt 02 Fr. v. MunsterP. v. Pruijssen 2—0 J. LangewerfA. Robben 11 Fr. v. MunsterW. Dooreman 2—0 J. Langewerf—W. V. Pruijssen Volgende week zijn de onder linge wedstrijden voor de helft afgewerkt en hopen wij de stand te publiceren. WELKOM. Wij roepen onze militai ren die bijna 3 jaren onder zeer moeilijke om standigheden volk en vaderland hebben ge diend, van harte wel kom toe bij hun terug keer in Nederland. Het heeft ons aangenaam ge troffen, dat daaraan door het uitsteken van vlaggen en anderszins, bijzondere aandacht is besteed en wij vertrou wen dat iedereen die daarvoor in aanmerking komt, hen op alle wijze zal van dienst zijn om onze dankbaarheid en waardering te tonen; dat hebben zij in ejk opzicht aan ieder van ons ver diend. Welkom en Hulde aan de gedemobiliseerden. primitief is als het leven van een woudloper. Wij zien slechts de Welpen rond de raadsrots; wij zien hun primitief spel; wij horen van de oude Wolf en de jon ge Wolven, van Ka, de slang, van Bagera, de panter en van Moowgli, het klein, naakt mensenjong. Wij zien de Verkenners in het beleven van hun wet en het nakomen van hun belof te. Ook zij spelen hun spel, dat hun een voorbereiding moet zijn op het leven. Wij horen de Voortrekkers met hun devies: „Dient" hun liederen zingen rond 't kamp vuur bij de guitaar. En dan is er nog de uitste kende film „Van Welp tot Woudloper", die ons het Ver kennersleven nog eens in al zijn schakeringen en geledin gen laat zien: De grote Dis trictsdag die het vorig jaar in Waalwijk werd gehouden, het Zomerkamp in Giersber- gen, installaties en bijeen komsten, kortom, heel de pri mitieve romantiek van hun jongensleven. Dit filmwerk, dat uitsteken de kwaliteiten bezit, werd vervaardigd door de heer J. de Bont, met in de hoofdrol: heel de Andreas-Zijlmans- groep. Een prachtige gelegen heid onze Waal wij kse Ver kenners te leren kennen en hun spel en hun werk te le ren waarderen. Dit is ook 't doel van de revue van Don derdagavond. En daaraan zal beantwoord worden, daar staat de Andreas Zijlmans- groep borg voor. Zij ver wachten U. DRUNEN. De heer M. Kuijs vierde on langs 't zeldzame jubileum als 25 jaar trainer der Gymnas- tiekver. St. Herman Jozef, waarover wij reeds eerder uitvoeriger schreven. Op 27 Dec. j.l. werd de heer Kuijs door de leden gehuldigd en werd hem een fraai cadeau aangeboden. HEUSDEN. Vlijmens Toneel gaf vogr Kath. Thuisfront een uitvoering van „Leontientje" naar de roman v. Felix Timmermans, welke bui tengewoon geslaagd kan he>en. De heer de Moll sprak waarde rende woorden, die ten volie ge deeld werden door het publiek dat talrijk opgekomen was. V. T. heeft iets gebracht dat er zijn mag en we willen geen on derscheid maken, want alle me dewerkenden hebben hun uiterste best gedaan, ook het toneel en de verlichting waren prima, zodat men in Heusden hoopt cp een spoedig weerzien. Het is na weer gebleken dat goed spel gewaar deerd wordt in ons stadje, waar weinig afwisseling is in de ont- spanningsmogeliikheden - Op het Consultatie-bureau waren 19 zuigelingen aanwezig ter onderzoek, waarvan uit Heus den 16, Herpt 2 cn Hedikhuizen 1. De Voetbalclub Heusden or ganiseerde voor haa* leden en donateurs Zaterdag een balavond in de zaal van P. Verhei), welke bijzonder geslaagd mag heten. De leden met hunne dames gaven door hun opkomst blijk voch wel te voelen voor hun cluo al lijkt het soms dat er wat hapert aan de onderlinge verhoudingen. Deze avond deed de hoop weer opleven dat Heusden wel wat zal'preste ren, als er evenveel animo voor de wedstrijden bestaat als voor dezen avond. Zaterdag was een bijzondere dag voor het stadje. On die dag toch zouden enkele soldaten met groot verlof komen, die als O. V. W.'er naar Indië waren gegaan kort na de bevrijding, 's Morgens vroeg reeds kon men door de stra ten gaande bemerken dat er wat bijzonders te gebeuren stond want zij die in het bezit waren van een vlag, gaven aan de uitnodiging van Burgemeester van Delft ge hoor en wapperden reeds in de prille ochtenduren het dundoek uit. De buurtgenoten van de thuis komenden hadden voor een pas sende versiering gezorgd, zodat boven de deuren der diverse wo ningen, waar weldra de blijdschap van de behouden thuiskomst h- >og- tij zou vieren, een welgemeend „Welkom Thuis" prijkte. Ook in de zwaarste ogenblik ken, als je storm liep op de kus ten van ons Insulinde, hebben jullie met je kameraden niet ver geten, dat je kwam om te bevrij den, niet om te bezetten! En nu ben je weer thuis; veel hebben jullie kunnen zien en leren, waar van wij verstoken bleven. Op het programma staat nog een verwelkomingsavond door 't Thuisfront voor hen die repatri eerden en voor de ouders van hen die terugkwamen en die nog in de „Rimboe" zijn. VLIJMEN. Tentoonstelling Postduivenver. „De Zwaluw". Zaterdag 10 en Zondag 11 Ja nuari? hield bovengenoemde vere niging een onderlinge tentoonstel ling in café B. Oremans. Ingezonden 325 duiven. De prijzen werden behaald als volgt: 800 K.M. oude doffers1 J. Oosterwaal; 2. C. ICivits; 3 P. Pul les. 800 K.M. oude duiven: 1 P. Pulles; 2 J. Kivits. 600 K.M. oude doffers: 1 H. Oosterwaal; 2 P Beekmans; 3 J. Oosterwaal 4 L. Aloserij; 5 J. v. Baardwijk; 6 G. v. Esdonk; 7 H. Meijs; 8 W. v. Ravensteijn. 600 K.M. oude duiven: 1. J. Oosterwaal; 2 W. Strengers; 3 H. Brok. 400 K.M. oude doffers: 1. M. Libregts; 2 P. Pulles; 3—6 W. Strengers; 4 H. Meijs; 5 A. v. d. Heuvel; 7 H. Berkelmans; 8 J. v. Baardwijk. 400 K.M. oude duiven: 1 P. Pulles; 2 J. v. d. Broek; 3 P. Ver meulen; 4 G. v. Esdonk; 5 J. van Heivoort; 6 H. Meijs; 7 P. v. d. Loo. 200 K.M. oude doffers: 1—2 J. Oosterwaal; 3 W. Roesten- berg: 4 J. Kuijs. 200 K.M. oude duiven: 1 H. Berkelmans; 2 W. Strengers; 3 P. Pulles; 4 J. Verharen; 5 J. Kuijs; 6 P. v. Dal. 250 K.M. jonge doffers: 1—6— 12 H. Pelders; 2 M. Libregts; 3— 13—17 L. Aloserij; 5 A. van den Heuvel; 7 H. Berkelmans: 8 J. v. Son; 9 G. Heijmers; 10 P. Beek mans: 11 H. B'-ok; 14 G. v. Es donk; 15 H. Blankers: 16 H. Mei's: 18 H. Brok; 19 A. Kleijn. 250 K.M./ jonge duiven: 1 H. C. de Laat; 2—17 P. Beekmans; 3—7 J. Kivits; 4—11 W. Strengers; 5 J. Oosterwaal; 6 H. Oosterwaal; 8 P. v. d. Loo: 9 A. Parijs; 10 J. v. Baardwijk; 12 C. Meesters; 13 J. Verharen; 14—15 M. Libregts; 16 H. Meijs. 100 K.M. jonge doffers: 1 P. Pulles; 2 C. Kivits; 3 A. van den Heuvel; 4 A. Kleijn; 5 H. C. de Laat; 6 H. Oosterwaal; 7 H. de Vaan; 8 C. v. Hel voort; 9 L. van Wijk; 10 L. de Laat; 11 J. Ver haren. 100 K.M. jonge duiven: 1 W. Strengers; 2 W. v. Ravensteijn; 3—4 M. Libregts: 5—6 H. Meijs; 7—10 A. v. Helvoo-t; 8—11 J. Kivits; 9 P. Pulles; 12 A. v. Hei voort. Late jonge doffers: 1 J. Oos terwaal; 2—8 M. Libregts; 3—5 H. C. de Laat; 4 P. Pulles; 6 W. Strengers, 7 J. L. v. d. Dungen. Late jonge duiven: 1—7 M. Li bregts; 2 H. C. de Laat; 3 J. L. v. d. Dungen: 4 J. Verharen; 5 J. v. Baardwijk; 6 L. van Wijk. Schoonste duiven van de ten toonstelling: Oude doffer J. Oos terwaal; oude duif J. Oosterwaal; Jonge doffer P. Pulles; jonge duif H. C. de Laat. De algemene indruk van de keur meesters was, dat er goed mate riaal was ingezonden. Een fraaie collectie ereprijzen waren ge schonken, welke door de voorz. H. C. de Laat werden uitgereikt aan de prijswinnaars met 'n dank woord aan de milde schenkers. Een woord van dank aan de regelingscommissie en helpers voor het slagen van deze mooie ten toonstelling. De belangstelling was overgroot; ondanks 't slechte weer toonden velen buiten Vlij men hun belangstelling. De Zwarte Plak, Bert Poels. Woensdag was Bert Poels in Vlijmen, café J. Peijnenborg, met lezing en lichtbeelden van het grote ondergrondse werk tijdens de bezetting. De belangstelling was groot en velen werden teleurge steld, want om 7 uur was de zaal uitverkocht. In duidelijke trek ken gaf hij een uiteenzetting van het ondergrondse werk van alle medewerkers van de Zwarte Plak, die het allen helaas niet mochten overleven. De redding van de pi loten werd duidelijk uitgebeeld en ook de grote gevaren daaraan verbonden. Ruim twee en een half uur werd aandachtig onder dood se stilte van het publiek, medege leefd. Hij zal gaarne voor de tweede maal terugkomen, voor hen die werden teleurgesteld de lezing bij te wonen. Past op uw rijwiel. Zondag onder de H. Mis van kwart voor 8 werd wederom een nieuw rijwiel gestolen, ditmaal van mej. Kiviets. Dit is nummer twee in goed 14 dagen. Wees op uw hoede. De politie werd in ken nis gesteld. HAARSTEEG. Lezing. Woensdagavond half acht zal in café G. Kooien alhier door de heer Bert Poels een causerie ge houden worden over „De zwarte plak", een ongetwijfeld interes sant relaas. K. A. J. Door onze Kajotters werd in studie genomen het driebedrijvig kindertoneelstuk Joco I door E. v. d. Velde. Het is de bedoeling hiermede voor het voetlicht te treden op een te geven ouders- avond met Pasen. SPRANG. Thuiskomst militairen uit Indië. Zaterdagavond arriveerden al hier de gedemobiliseerde militairen J. Ophorst en A. Ramstein, die Vrijdag met de Nieuw Holland in Amsterdam vanuit Indië waren aangekomen. Hen was een harte lijke ontvangst bereid. De ouder lijke woningen waren met groen versierd, waartussen het „Welkom Thuis" preikte. Van verschillende zijden werden bloemstukken aan geboden, terwijl in de buurt van vele woningen de nationale drie kleur wapperde. De harmonie Marijke liet zich niet onbetuigd en bracht de in goede welstand te ruggekeerden een serenade. Wij feliciteren de jongens en hun families hartelijk met deze behouden thuiskomst. A.R.J.A. Vrijdagavond half 8 komt de Anti-Revol. Jongeren Actie in de Consistoriekamer der Geref. Kerk in vergadering bijeen, onder lei ding van haar voorzitter de heer Jac. de Bie. Aan de orde komt een onder werp over Artikel 1 van het Pro gram van Beginselen der A. R. Partij, in te leiden door dhr. Nic. Klaasse. CAPELLE. Droeve tijding. De familie Cové alhier ontving dezer dagen de ontstellende tij ding, dat hun oudste zoon en broer, de heer Corn. Cové, woon achtig te Rotterdam en als scheepskok werkzaam bij de Hol- land-Amerikalijn, aan boord van het s.s. Volendam, dat momen teel met repatrië-ende militairen 'van Indië naar het vaderland on derweg is, plotseling is overle den. Het stoffelijk overschot is te Aden ter aarde besteld. De droefheid der familie laat zich beter beg-ijpen dan beschrij ven. Het medeleven met de zwaar beproefde familie, in het bijzon der met de weduwe en haar zoon, alsmede met de oude vader, is algemeen. Poststation. Het poststation in de Kom, dat thans is ondergebracht in 't win- De Jeugdbewegingen nemen in het huidige leven een gro te en verantwoordelijke plaats in. Op hen rust immers de taak de opgroeiende jeugd van alle rang en gezindte tot dienstbare, trouwe burgers van de maatschappij te ma ken; zij leren hen hun jeugd fier en rein te beleven, eer bied te hebben voor wat hei lig is en goed in het leven; zij kweken bij hen aan, trouw aan het vaderland en ge hechtheid aan de kerk. Onder onze confessionele jeugdorganisaties treden de Verkenners, katholieke en andersdenkende direct op de voorgrond. Als de oudste en meest verbreide beweging hebben zij aan alle andere iets van hun eigen sfeer, hun eigen doel en hun eigen mid delen gelaten. Zij zijn met Baden Powel aan het hoofd de wereld voorgegaan naar een betere verzorging van de belangen der jeugd; zij heb ben de aandacht van de we reld gericht'op de jonge leden van de maatschappij; zij von den in het spel een middel tot opvoeding en karakter vorming. En na hen kwamen vele andere organisaties die, hoe wel duidelijk van de padvin ders onderscheiden, toch vaak de methoden en paedagogi- sche richtlijnen van Baden Powel volgen. Zo is langzamerhand de Verkennersbeweging in vele takken en vertakkingen rond de wereldbol gegroeid. Ieder volk kent zijn „scouts", wier klederdrachten en gebruiken verschillen naar de aard van hun volk, maar wier devies overal luidt „Weest paraat". Maar hoevelen zijn er niet wier kennis van de Verken nersbeweging zich beperkt tot de uiterlijke kanten, tot de oppervlakte, die niet de grote, zedelijke waarde van een dergelijke beweging zien, noch de grote veelomvatten de taak, die de eerste leiders zich stelden. Wie een beeld wil krijgen van het Verkennersleven, moet Donderdagavond maar eens naar de revue van de Andreas-Zijlmans-groep gaan kijken, die zij ter gelegen heid van hun 12J^-jarig be staan in de Gildenbond spe len. We mogen het eigenlijk geen revue noemen, of beter gezegd, we mogen onder dit begrip niet verstaan wat er gewponlijk onder verstaan wordt. Wij zien geen grote shows, geen kleurige ballet ten, geen schitterende demi finale en finale. Dit zou niet in de geest van het Verken nersleven zijn, dat in wezen kelpand van de heer de Bas, zal naar men ons mededeelt, met in gang van 15 dezer gevestigd wor den ten huize van de nieuwe post stationhouder, de heer P. de Vis ser. Beroep niet aangenomen. Ds. H. A. van Slooten te Haaf- ten heeft voor het op hem uitge bracht beroep naar de Ned. Herv. Gemeente aan de Loonsendijk bedankt. 25-jarig ambtsjubileum. Een dezer dagen herdacht de heer J. van Pelt het feit, dat hij gedurende een kwarteeuw onaf gebroken het ambt van diaken bij de Ned. Herv. Gem. te dezer plaatse bekleed heeft. Terugkerende militairen. Ongeveer half deze maand zul len een tweetal dorpsgenoten n.l. M. Nieuwenhuizen Czn. en C. Blom Azn., die ruim twee jaar in de verre Oost hun militaire plich ten hebben vervuld, in de huise lijke kring terugkeren. Dat hun komst door hun ouders en fami lie met spanning wordt verbeid, laat zich begrijpen. Notaris benoemd. Tot notaris te dezer plaatse is benoemd de heer J. Waverijn, se dert 1937 candidaat-notaris al hier en vanaf het vertrek van notaris Middelkoop het vacante notariskantoor waarnemende. Hoog water. Tengevolge van de krachtige storm werd j.l. Donderdagnamid dag het water in het Oude Maas je en daarmede in verbinding staande havens tot 'n dusdanige hoogte opgestuwd, dat de kaden gingen vloeien, zodat grote ge deelten van de aangrenzende pol ders blank kwamen te staan. Ge lukkig is intussen de storm be daard, zodat het overtollige wa ter wel spoedig geloosd zal zijn. WASPIK. Deurwaarder. In de vergadering van B. en W. werd tot plaatselijk deurwaarder benoemd de heer H. Smits. De heer de Koning heeft wegens ziek te als zodanig ontslag moeten ne men. Ouderdomsvoorziening. 150 gevallen zijn tot nu toe door de commissie noodwet ou derdomsvoorziening behandeld. Terug uit Indië. Sergeant J. v. d. Hoven, die Zaterdag uit Indië terugkeerde werd enigszins feestelijk verwel komd. In de spoorstraat waren de vlaggen uitgestoken en voor zijn woning was een kleine ereboog geplaatst. Twee kinderen uit de buurt boden geschenken aan. RAAMSDONKSVEER. Solisten-concours. Aan het solisten-concours, dat op 4 Januari te Dordrecht gehou den werd, werd deelgenomen door verschillende leden van de Kon. Erk. Harmonie „De Eendracht" alhier. De solisten kwamen er al len met een eerste prijs van terug. De bekroonde solisten waren C. Bouwens in de Ere-afd., W. van Strien in de 1ste afd., A. Vinger- hoeds in de 3e afd., P. Verschuu- ren le afd, H. Verschuuren in de hoogste ere afd. In duo behaalden de le prijs C. Bouwens mét G. Heesters in de le afd. en C. Bou wens met W. v. Strien in de afd. Uitmuntendheid. Met zulke solisten onder haar leden, kan de harmonie met recht trots zijn en kan zij haar eeuw feest binnenkort op grootse wijze gaan herdenken. Bel Canto. Donderdagavond hield de zang vereniging Bel Canto een algeme ne ledenvergadering, meer speci aal belegd om de komende jubi leum-viering met de leden te be spreken. Waar Bel Canto met 1 Januari j.l. 20 jaren' bestond, ligt het in de bedoeling in de loop van dit jaar op meer dan gewone wijze dit 4de lustrum te herden ken. Als inleiding voor deze vie ring geeft de vereniging op Za terdag 24 Januari een groot Jubi leum-concert, waarbij het beroem de dubbel mannenkwartet Or pheus uit Breda onder eminente leiding van de heer Buwalda zijn gewaardeerde medewerking zal verlenen. Daarbij treedt dit en semble niet alleen als kwartet op, doch tevens zullen de individuele krachten, welke in dit kwartet schuilen hun solistische capacitei ten laten bewonderen. Dat deze niet gering zijn, blijkt wel uit, wat het programma zal vermelden, waar we het duet uit de Parel vissers van Bizet, de Figaro-aria van Rossini en Erlköning van F. Schubert op voorkomen. En hier mede zijn de capaciteiten van Bre da nog niet uitgeput, daar de bekende radio-zanger en conferen cier Bart van Heusden als caba retier in het tweede gedeelte van het programma zijn kunnen zal 'ten gehore brengen. Als vervolg op dit jubileum-concert volgt op Zondag 25 Jan. een groot feest hal, met op Donderdag 29 Jan. een intieme feestvergadering voor de werkende leden van de ver eniging. Mogen deze feestelijkhe den meer beschouwd worden als een inleiding, de grote viering volgt eerst op Zaterdag en Zon dag 5 en 6 Juni a.s., wanneer een groot nationaal concours zal ge organiseerd worden, waarvoor onder leiding van de bekende musicus Frans van Amelsfoort uit den Bosch een jury zal worden saamgesteld, bestaande uit zeer hoogstaande zangpaedagoqen uit ons land. De leden van Bel Canto gingen gaarne accoord met de plannen door het bestuur ontwor pen en we zijn er van overtuigd, dat geheel Kaatsheuvel de grote plannen van Bel Canto, welke de goede muzikale naam welke onze plaats heeft slechts kan Verhogen, volaaarne zullen steunen. Tot slot van de vergadering werd het repetitiebezoek bespro ken, waarbij de plannen om bij ïuaraaAoj 503 qaozaq puaopjOAUO over te gaan algemene instemming vonden. K. J. M. V. Dinsdag j.l. hield de K.J.M.V. in haar clublokaal bij de heer Joh. Smit haar jaarlijkse Kerst- en Nieuwjaarsviering. Na de opening door de voorzitter, die tevens me moreerde, dat dit jaar de K.J.M.V. gelederen weer gedund waren, door militairen dienst en door de plotselinge dood van een der ge- trouwste leden, sprak de mode rator een opwekkend woord tot de vergadering, waarop hij een passende kerstvertelling voor droeg. Een paar stemmige kerst liederen besloten dit officieel ge deelte. In gezellig samenzijn bleef de K.J.M.V. nog een paar uren bij een, waartoe de goed verzorgde koffietafel niet weinig bijdroeg. De voorzitter sprak de hoop uit, dat ook de komende verga deringen dezelfde belangstelling zouden trekken als deze bijeen komst. T oneeluit voering. Nu de zaal van het Patronaat weer vrij gekomen is, werd er druk gebruik van gemaakt om de toneeluitvoeringen, gegeven door de dames van de Kath. Actie, bij te wonen. Onder leiding van de Eerw. Zusters Reinolda en Ber- lindus brachten de dames met succes het toneelstuk „De oude schuld" voor het voetlicht. Het koddige blijspel „De witte vrouw" bezorgde de aanwezigen hevige lachbuien. Tevens was het een mooie ges te van de Kath. Actie om de op brengst van Zondagavond af te dragen aan Kath. Thuisfront. Een bijzonder woord van lof en dank is hier op zijn plaats aan de Eerw. Zusters en de dames van de Kath. Actie namens de jongens in Indië en Kath. Thuisfront. Gouden bruiloft. Het echtpaar M. v. Wanrooij en C. Dingemans hoopt in Mei 'a.s. hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Ter voorbereiding van de feestelijkheden werd in de zaal van de heer H. v. Dinteren een feestcomité gekozen, bestaande uit de heren G. v. Dijk, N. van Kuijk, W. Sins, M. v. d. Hout en C. Labé. Het ligt in de bedoeling bin nenkort een vergadering te beleg gen voor de jongeren, waarvan men de volle medewerking ver wacht. Agenda. Maandag 12 Januari 8 uur n.m. Repetitie Harmonie Apollo. Dinsdag 13 Jan. 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Kerkkoor in de school. Woensdag 14 Jan. 7.30 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Ge zelschap Euphonia. Woensdag 14 Januari 7.30 uur n.m. repetitie Dameskoor Bel Canto, school. Kajotters-agenda. Woensdag 14 Jan. 7.30 uur Ka- jottersgroep K.A.J.-zaal. Donderdag 15 Jan. 7.30 uur Ka- jottersgroep K.A.J.-zaal. 7.30 uur Bestuursvergadering; 9 uur Leidersvormingscursus. Zondag 18 Jan. 11.30 uur Lei derskring K.A.J.-zaal. Eerste klas. District IV. SpechtenEindhoven 02 MauritsLonga 20 Helmond—TSC 7—1 BaronieSitt. Boys 12 Willem IIJuliana afg. District VI. VlissingenBrabantia afg. VVVLimburgia 01 BleijerheideNoad afg. Sn. EmmaHelmondia 41 MVV—PSV 2—2 2e Klasse B. Cone. SVD—Schijndel 2—2 DESK—RKC 3—0 Zwaluw VFC—Mulo 5—1 Kolping—RKTVV afg. WilhelminaRAC 21 3e Klasse B. UDI—ODC 2—3 3e Klasse C. WVOHieronymus 12 DeskR.K.C. 30. Tengevolge van het slechte weer voor de wedstrijd, was de publieke belangstelling iets min der dan de verwachting, maar er waren toch ongeveer 4000 toe schouwers. Desk heeft in deze wedstrijd getoond, dat zij, -wat spelopvat ting, techniek en uithoudingsver mogen betreft, R.K.C. verre de baas is. Zelfs de meest verstokte RKC- supporter zal toe moeten geven, dat vooral het plaatsen en posi- tiekiezen bij de thuisclub stukken beter was, dan bij R.K.C. De Waalwijkers verdienen ech- tèr een compliment voor hun moe dig volhouden. Zij toonden zich faire verliezers. De wedstrijd, die door scheids rechter Vervoort uitstekend ge leid werd, werd in de beste ver houding gesoeeld, iets, wat we trouwens in deze ontmoetingen ge woon zijn. De thuisclub loopt hard van stanel en vooral de twee binnen- spelers hebben een groot aandeel in het opbouwen van de aanval len. Aan een kant van het speel veld ontstaan soms vermakelijke 'situaties doordat er hier veel wa ter staat. Hoewel ook enkele R.K.C. aan vallen niet van gevaar zijn ont bloot, geeft toch de thuisclub de toon aan. Even voor de rust neemt Desk de leiding. Toon van de Ven weet de qehele RKC-linie te passeren en daarna van dichtbij in te schieten, doordat de RKC- keper een bal slecht weg werkte. Ook na de hervatting beheerst de thuisclub het middenveld. Het vierkant v. Boxtel, v. Esch, van Nieuwstadt en Soeterboek werkt prachtig samen en steunt zowel de verdediging als de aanval. Uit een vrije trap wegens hands ont staat het tweede doelpunt voor Des. Van Nieuwstadt schiet hard en laag in langs een haag van R.K.C.-verdediqers, 20. Hoewel RKC met de moed der wanhoop verder speelt, voelt toch iedereen, dat zij een verloren wed strijd spelen. Jan Balvers, die als invaller voor v. Boxtel een goede partij speelde, smaakt het genoegen het derde doelpunt te scoren. Mei een schot in de uiterste hoek geeft hij Span geen schijn van kans, 3—0. Even later fluit scheidsrechter Vervoort einde en verlaten elf Als de tekenen niet bedrie gen is zich in Indië een pro ces aan het voltrekken, waar op reeds lang gehoopt werd, maar dat immer uitbleef. We doelen op het proces tot in schakeling in de Verenigde Staten van Indonesië van de z.g. Republiek in Djokja en wel een inschakeling door middel van de reeds aange sloten delen. Tot nu toe was het steeds zó, dat, als er con tact was, dit rechtstreeks be stond tussen Nederland en de Republiek. Tot voor ongeveer een half jaar was er ook geen andere mogelijkheid; de ver schillende deelstaten zijn wettelijk pas ontstaan na de conferentie van Malino en hebben hierop hun eigen sta tuut bekomen. Na deze conferentie was echter Nederland niet meer alleen belanghebbende bij 't al of niet toetreden van de Republiek Indonesia en waar schijnlijk zelfs niet de groot ste belanghebbende. Ook de andere deelstaten waren er ten nauwste bij betrokken en hebben er zeker zo'n groot belang bij als Nederland. Hun belang is een levensbelang. Men mag immers gerust aan nemen dat een federatieve Staat Nederlands Oost-Indië niet kan bestaan zonder deel neming van Java en Suma tra. Het omgekeerde is'echter even goed waar: onbestaan baar zijn de Verenigde Staten van Indonesië ook zonder deelneming van de andere eilanden. Alle delen van het grote eilandenrijk hebben el kaar nodig en het ene deel kan niet buiten het andere. Wat ligt dan meer voor de hand, dat deze delen elkaar zoeken en dat Nederland daarbij voorlopig zeer geïn teresseerde derde is en tege lijk toeziende voogd. Minister Beel zeide bij zijn terugkomst uit Indië tegen de Pers-mensen, dat hij altijd optimistisch, maar dat hij redenen meende te hebben 't nu zeker te zijn. Gezien de ontwikkeling van de zaken in Indië gedurende de dagen dat de ministers daar zijn ge weest en de ontwikkeling ge durende de dagen dat zij nu thuis zijn, geloven wij dat Dr. Beel niets te veel heeft gezegd. Het staat voor ons nu wel vast dat de zaken in In dië'in orde komen, al zal die orde dan niet precies zijn zo als velen van ons ze graag hadden gezien. Indien echter de Republiek toetreedt tot de federatie en gaat deelnemen aan de interim-regering, die spoedig zal worden ingesteld, zullen Indië en Nederland met de West tezamen blijven gebundeld in één grote Unie, die aan alle onderdelen be staansmogelijkheden zal bie den, maar dan ieder onder deel haar eigen sfeer en haar éigen autonomie laat. Bij al het optimisme waar van wij boven getuigden, blijft het echter voorlopig nog sterk oppassen. Indien de Re publiek toetreedt tot de Indo nesische federatie, doet zij dit nadat op liaar sterke drang is uitgeoefend en een gedwon gen medewerker is, vooral in het begin, meestal niet de beste. Bovendien moet men daarnaast niet vergeten dat in dat deel van Indië nog meestal mensen aan het be wind zijn, die de idee „los van Nederland" hebben po gen te verwezenlijken en daarin niet zijn geslaagd. Ze ker de eerste jaren zal dit mislukken van hun pogen nog sterk doorwerken en om tegenvallers te voorkomen zal het voor de andere deel staten en voor Nederland no dig zijn bepaalde eisen te stellen, ook omtrent 't weren van zekere personen uit het bestuur van deze Negara, want de Republiek zal het moeten goedvinden dat zij één van de verschillende ne gara's en daerah's wordt, die tezamen de Verenigde Staten van Indonesië uitmaken en zal, volgens ons, afstand moe ten doen van de naam Repu bliek Indonesia. Alleen al voor het sparen van gevoe ligheden lijkt ons dit nood zakelijk. Al met al zien we de toe stand in Indië heel wat roos kleuriger in dan een jaar ge leden. Laten we hoj^n dat we het juist zien en aat 1948 voor Indië en voor Nederland een jaar wordt van her nieuwde, goede samenwer king. gelukkige Dessers, onder luid ap plaus van de honderden suppor ters het veld. VRIJH. BOYS—S.D.O. 8—2. Zaterdag speelde Vrijh. Boys een vriendschappelijke wedstrijd tegen S.D.O. uit Sprang. Het ge heel is een matige wedstrijd ge weest, die in de beste verstand houding werd gespeeld. Het eer ste halfuur wegen de partijen te gen elkaar op met wisselende kan sen, welke door de thuisclub beter benut werden dan door de gasten. De wedstrijd is dan ook nog geen vijf minuten oud en het is reeds 1—0 voor de thuisclub. De stand wordt dan geleidelijk opgevoerd tot 60, vlak voor de rust weten de gasten te doelpunten. Na half-time worden de gasten in de verdediging teruggedrongen en komen practisch niet meer aan bod. Als scheidsrechter Dalmeijer in rukken blaast, heeft de thuisclub een alleszins verdiende 82 over winning behaald. Voor a.s. Zaterdag staat op 't programma voor de Junioren competitie Vrijh.-BoysS.D.O. Vriendschappelijk: S.D.O. 2 Vrijh.-Boys 2. JUNIORENKRING LANGSTRAAT. Uitslagen van 3 Jan. 1948. Afdeling 1 A Spr. Boys 1Sprang L 07 DESK 3—Waspik 1 2—5 Uno Animo 1RWB 2 61 Afdeling n A Wit Zwart 1U. Animo 2 0—5 RWB 3—DESK 4 0—10 Afdeling 1 B RWB 1—RKDVC 1 6—0 KORTE BERICHTEN. De handlanger van de S. D., A. C. K., vooral be rucht in Eindhoven en om geving, is Maandagavond uit het strafkamp Vught ont vlucht. In de duisternis wist hij in 'de Vughtse bossen te ontsnappen. Alle nasporingen bleven tot nu toe vruchte loos. Spaak, de Belgische eerste mi nister, heeft zich rechtstreeks in verbinding met koning Leopold gesteld öm zo te trachten een op lossing in de koningskwestie te vinden. Peters, de simpele huisschil der uit Berlicum, van wien.wij 't mooie verhaal in ons vorig num mer uitvoerig mededeelden, blijkt inderdaad een aartsleugenaar. Al zijn verhalen over zijn ontsnap ping uit een Russisch kamp zijn onjuist. Hij heeft het hu zelf toe gegeven. Gearresteerd werden in Eindhoven notaris D., accountant G. en makelaar P., in verband met een grote smokkelaffaire, die te Eindhoven werd ontdekt. De verdachte personen zouden zich bezig gehouden hebben met het verhandelen van geld- en gelds waardige coupu-es benevens edel stenen, die in Duitsland van in nood verkerende burgers zouden zijn aangekocht. Een juffrouw smokkelde de diamanten en edel stenen over de grens. Wel een zeer onedele handel in brillant. WAT KOMT ER VAN AMERIKA. In vervolg op het bericht in ons eerste blad, geven we hier nog een opgave van de „overige artikelen", die ons te wachten staan bij aanvaarding van het Marshall-plan, tot Juni 1949:

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4