WIE WAS ZIJ TOCH? NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING mm Een Schipper zwierf in oost Europa n. )NSENOORT. FEUILLETON EEN NOODKREET. Terry en Berry DE WITTE ELAND. De gemeente-begroting 1948 werd op de gewone dienst met een bedrag van 118455.14 aan Inkomsten en uitgaven vastgesteld en op de kapitaaldienst met een bedrag van 316493.94. 11543.66 kon als reserve naar de kapitaaldienst worden overge bracht. De heer Brokx kwam nog eens terug op de salarissen van het gemeente-personeel, die in ver houding met andere gemeenten te laag waren en stelde voor deze te verhogen. De voorzitter antwoordde hier op dat de meeste salarisregelin gen waren blijven liggen, totdat het rapport Ubbink gereed zou zijn. Maar hij hoopte binnen de kortst mogelijke tijd met 'n nieuw ontwerp salarisregeling op tafel te komen. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting 1948 vastge steld. Eveneens ging men accoord met het voorstel enkele kleine stukjes grond onderhands te ver pachten, daar men deze voor de bouw van woningen voorlopig toch niet nodig had, en met het voorstel de straatbelastinq te wij zigen. Dit voorstel hield in dat de kosten van wegenaanleg en onderhoud over een belangrijk groter aantal percelen zou kunnen worden uitgestrekt dan tot nu toe het geval was. Tot heden werden immers alleen die percelen aange slagen, die grensden aan of in de onmiddellijke nabijheid lagen van openbare wegen der gemeente. Vervolgens werd een reeds eer der genomen raadsbesluit om het opstalrecht te vragen voor een noodwoning, aan de „Overdiepse Polders" veranderd, daar het prij- zenbureau 12.te hoog vond en hoogstens 2.goedkeurde en het Waterschap hier pok wel mede accoord zou gaan. Bij de rondvraag antwoordde de voorzitter op een vraag van de heer v. d. Broek of B. en W. at tent zouden zijn zo zich de mo gelijkheid van aansluiting aan het mijngas voor zou doen, dat B. en W. in deze diligent zouden zijn en poolshoogte zouden nemen. De heer Brokx wees op de toe nemende baldadigheid van de mannelijke jeugd. De voorzitter had de politie gewaarschuwd en de ouders, onderwijzend personeel en de jeugdverenigingen verzocht hij vanaf die plaats om excessen te voorkomen. Hierna werd deze vlotte verga dering gesloten. OFFICIËLE MEDEDELING. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: De Nederlandse regering heeft de zes punten, voorgesteld door de commissie voor goede diensten in hun geheel onvoorwaardelijk aanvaard als basis voor politieke besprekingen met de republiek. Het is thans gebleken, dat de republiek deze punten slechts aan vaard heeft onder voorbehoud van eenzijdige interpretaties. De Nederlandse regering heeft opheldering gevraagd. Zij meent te mogen verlangen, dat de zes punten door de republiek worden aanvaard zonder restrictie - zo als zij door de commissie voor goede diensten zijn voorgesteld alvorens ^ij de nadere uitwerking ter hand kan nemen. Alleen op deze wijze wordt bereikt, dac over de verplichtingen van beide par tijen geen misverstand ontstaat. MEER MELK EN KAAS OP KOMST. Met ingang van 1 Februari zal het melkrantsoen op het oude peil van vóór October 1947 worden gebracht. Het melkrantsoen zal dan bp- dragen voor volwassenen van 21 jaar en ouder 2 liter per week, de jeugd van 5 t.m. 20 jaar 3H hter per week en de kinderen van 0 t.m. 4 jaai* 6 liter per week. Naast dit herstel van het oude melk rantsoen is eveneens een ruimere verstrekking van kaas mogelijk geworden, zij het dan dat het oude kaasrantsoen van vóór October 1947 nog niet kan worden her steld. Met ingang van 15 Febru ari zullen de volwassenen van 21 jaar en ouder en kinderen van 5 t.m. 14 jaar 75 gram kaas en de zg. rijpere jeugd van 15 t.m. 20 jaar 125 gram kaas per week ont vangen. De rantsoenerinq voor de allerjongsten blijft dezelfde als in October 1947, n.l. kinderen van 1 t.m. 4 jaar ontvangen 50 gram kaas, terwijl de kinderen van 0 t.m. 1 jaar geen kaas krijgen. ETHIOPISCHE KERK EN ROME. Voor zijn vertrek uit Rome, waarheen hij een groep studenten voor het Ethiopische College be geleidde, legde Mgr. Chidanè Ma- ryan Cassa, Katholiek Bisschop v. Asmara, belangrijke verklaringen af. Hij deelde o.a. mede, dat de hereniging van de Ethiopische Kerk met Rome binnen afzien bare tijd verwacht mag worden. Hij wees er op, dat door zich los te maken van de Alexandrijns- Egyptische Kerk, waar zij tot dan toe bij aangesloten was, en door zich zelfstandig te verklaren met als Hoofd wijlen de bisschop van Godar, de metropout-. Aóraham, de Ethiopische Keik de eerste stap pp de weg naar Rome zette. MOLOTOV EN HITLER verdeelden de wereld. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft ge gevens gepubliceerd over de be trekkingen tussen Duitsland en de Sovjet-Unie in het tijdperk van 1939 tot de Duitse invasie in de Sovjet-Unie in 1941. De gegevens hebben betrekking op de conferentie van Hitier en Molotov over de verdeling van de wereld in Russische, Duitse, Italiaanse en Japanse invloedssfe ren en een bespreking over de verdeling van het Britse imperi um. Op een desbetreffende ont- werp-overeenkomst werd vastge steld, dat de territoriale aspiraties van de Sovjet-Unie ten Zuiden van de Sovjet-Unie in de richting van de Indische Oceaan lagen. Ofschoon er nimmer een over eenkomst is getekend, eiste Molo tov later, dat bovendien het ge biedt en Zuiden van Batoem en Bakoe, in de richting van de Per zische Golf, werd erkend als een centrum van Russische aspiraties. Men kwam verder overeen te trachten de betrekking van Tur kije met de geallieerden te ver breken en een overeenkomst met Turkije aan te gaan, waarbij het verdrag van Montreux door een ander zou worden vervangen en de Sovjet-Unie onbeperkt door gang door de Dardanellen zou krijgen. De overeenkomst is nimmer ge tekend en minder dan een maand daarna gaf Hitier zijn stafchefs aanwijzingen omtrent de „operatie Barbarossa": De Duitse strijd krachten moesten gereed zijn de Sovjet-Unie door een snelle op mars te verpletteren. Uit telegrammen van de Duitse ambassadeur in de Sovjet-Unie aan de Wilhelmstrasse blijkt, dat de Sovjet-Unie geheel accoord ging met de Duitse offensieven in Scandinavië en de lage landen. Op 18 Juni meldde de Duitse ambassadeur aan zijn ministerie, dat Molotov hem bij zich had ont boden ter overbrenging van de hartelijke gelukwensen van de Sovjet-regeering met het schitte rende succes van de Duitse strijd krachten. Nieuwe avonturen. Aan alles komt een eind, ook aan het wachten in Pil- lau. Eindelijk mocht de „Ida" vertrekken en het was een hele opluchting voor de op varenden dat men eindelijk het stadje achter zich had. Het schip werd begeleid door torpedojagers en mij nen vergers. Eindelijk arri veerde men in Swinemünde, maar het was of het noodlot nog zwaarder op het Neder landse vaartuig en zijn be manning scheen te drukken. Er kwamen weer andere Russen aan boord. Zij scheur den de Nederlandse driekleur in stukken, smeten 't smette loze wit en het fiere blauw in het modderige water van de haven en hesen de rode vaan, de bloedvaan. De „Ida" werd in beslag genomen. Schipper Sueringh, zijn vrouw en zijn zoon waren dakloos geworden. Trooste loos aanvaardde men de tocht naar Berlijn. Maar in Berlijn was nog zoiets als een Ne therlands Mission en die was paraat. Kolonel van Rij maakte direct werk van de zaak en protesteerde in zeer scherpe bewoordingen bij de Russische militaire overheid. Hij eiste genoegdoening voor de eigendommen van Neder landse onderdanen. En ziet, de Russen werden poeslief en binnen een week had schipper Sueringh zijn schip, zijn trouwe „Ida" terug. In Stettin, waar men nog enkele weken zou moeten blijven wachten, waren' de schippers, er lagen nog meer Nederlandse en Belgische schepen, overgeleverd aan de willekeur van ongediscipli neerde troepen. In deze stad gebeurde het ook dat solda ten een schip wilden plunde ren. De kapitein deed de deur niet snel genoeg open en door het raam schoten de indrin gers hem toen door 't hoofd morsdood. Toen sloegen ze aan het plunderen en spaar den niets. De mannen van de G.P.Oe werden echter op de hoogte gebracht en zij zoch ten naar de daders die gauw gevonden en gearresteerd waren. Zij kregen de dood straf, die ter plaatse werd voltrokken als afschrikwek kend voorbeeld, maar waar aan andere plunderaars zich evenwel niet veel stoorden. In Stettin namen de plunde ringen angstwekkende vor men aan. Als men zich ging beklagen bij de commandant, kreeg men steeds ten ant woord: „Sla ze maar dood, ik kan er ook niets aan doen". Maar wapens kon men de schippers toch niet verschaf fen: „Neem maar een hand spaak of een bijl", was het dan, „dat zal ook wel af doende zijn". Toen een 70-jarige Duitse schipper uit zelfverdediging een Rus had gedood, werd na zijn verhoor gezegd: „Karas- joe", (Okee) en de schipper werd in het gelijk gesteld. In de haven kon men dagelijks lijken zien drijven. Zo brak het voorjaar van 1946 aan. Steeds bleef het een warboel. De ene Rus sleepte een schip weg, de ander haalde het weer op; de één stuurde het hier heen, de an der daar heen. Deze com mandant gaf een bevel, de andere commandant trok het weer in. Met Pasen 1946 was de „Ida" na talloze omzwervin gen weer terug in Berlijn. Van hieruit werden nog rei zen gemaakt naar Niegrip, Spandau, Riga en Maagden burg. Ook tijdens de lange win ter van 1946 op 1947 moest men nog in Berlijn blijven liggen, maar toen eindelijk 't bericht kwam dat het schip vrijgegeven was, aarzelde schipper Sueringh niet lang. Zijn rani"r n waren in orde en eindelijk, na vijf jaren, passeerde de „Ida" bij Lobith de Nederlandse grens. De op varenden: schipper Sueringh, zijn vrouw en zijn zoon had den de grootste avonturen van hun leven gezond en wel overleefd. En zij brachten met hun schip nog iets mee uit de Russische zone van Duitsland, een lading kali, die aan de loswal van Arnhem gelost werd. Zo werd deze kommervolle periode toch nog met iets goeds afgesloten. HARRY PEET. Het wetsontwerp tot natio nalisatie van de Nederlandse Eank is gisteren na re- en dupliek door de Tweede Kamer met 52 tegen 23 stemmen aangenomen. Onsenoort is een Brabantsche Heerlij. ook dan iNieuwkuiji senoort geheel op I 't Oorspronkelijke O noort heeft een oppervlakte van I) H.A. 't Is moeilijk de tegenwoo .ge grenzen ervan te bepalen, 't Oorspronke lijke gedeelte van N wkuijk zou men kunnen zeggenen de oude handschriften vindt ioen 't uit voeriger verteld. In iie beschrij vingen van de Stad Lande van Heusden, een handsiifift van den predikant Theod. Gr< n, leest men 't volgende: „Onsenoort, van oirde genaamd, paa zo na aan Vlijmen, de oudste den, ouder uraaiin Om gegaan. juds Hons- oostwaarts at de huys- luiden hare voeten i t buiten de deur konnen zetten gezegt op de bodem te treden. Zuidwaa zig uit na het dorp Voor dezen zijn v 1 geschillen daarover tusschen d van Heus den en 's-Hertogenb ;ch gerezen. Ieder hetzelve zig o 't vinnigste toeijgenende. Het ca eel, dat van een grooten oudere m is, wordt neffens de ganschi van Onsenoort te le van de graaflijkheid voor zoveel die di Heusden verbeeld; h met brede en diepe zien. Onsenoort he maar een capel ge van Nieuw Cuijk gemeijne kosten ond is een oud zeggen, hier voorbij plag dat op het casteel zij werden mn Vlijmen strekt het (ieuw Cuijk. heerlijkheid ontvangen an Holland, Heer van is rondsom c ichten voor- geen kerk, »en met die velke zij op houden. Het at de Maas loopen, en een toorn eei jh daarbij staande ontvangen te wor dria) In de „Beschrijv: Landt van Heusden van Oudenhoven i op bladzijde 11 va lijkheid gezegd: „Honsoirt strecht de Heerlijkheid (hiermede is zekei doeld). Westwaart Zuid aan Nieu-Cui 1. Noord aan Hedickhuijzen". Hie zen nogal ruim gen VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 15. HOOFDSTUK X. Goudklok werd bleek van schrik; Haydon werd boos en Luttrell die ook geweldig het land had dat hij zo als het ware „gesnapt" werd door „die kwast van een opzich ter", trachtte de situatie te redden door een onbeschaam de glimlach en een beleefd hoed-afnemen voor Klok, ter wijl hij zei: „Goeden-avond! Nu je toch andere geleide hebt, zal ik maar heengaan. Dit zeggende,keerde hij zich op de hielen om, maar voelde zwaar een hand op de arm en hoorde Haydon vra gen: Een ogenblik, Mr. Lutt rell! Wat bedoelt u? Ik heb een woord tegen u te zeggen, waar u goed aan zult doen naar te luisteren. Klok, Mrs. Garland wacht je. Ik volg dadelijk. En als ik nu niet luiste ren wil? Dan zal ik er u toe dwingen! Hoe durf.je zulke onbe schaamde taal gebruiken, jou schurk! Hè? Hoe durf je zulke taal te gebruiken tegenover mij? Wijselijk laat u 't woord „schurk" nu tenminste ach terwege! En dat wil ik u ver tellen dat het u slecht ver gaan zal, de eerste de beste keer dat u weer een samen komst houdt met de dochter van Mrs. Garland! Ja? En wiens werk zal het dan wezen dat het mij „slecht vergaat?" Mijn werk! Ik begrijp, dat u dit vandaag al lang overlegd hebt om die samen komst te houden; en hoeveel keren daarvóór u reeds sa menkwam, weet ik niet. Maar ik verzeker u dat het niet weer zal gebeuren! Wat is het meisje u? vroeg Luttrell op zeer uitda- gepde, maar toch al iets be leefder toon. Meer dan zij enig recht heeft, de aanstaande echtge noot van Lady Barbara Ross te zien! Luttrell was buiten zich- zelve van drift en kon nog slechts stamelen: Wat bedoel je daarmee? Enkel, dat u mij op dit ogenblik de verzekering geeft dat u nooit weer met de doch ter van Mr. Garland zult sa menkomen, terwijl u op Schorne verblijft. En als ik het nu toch doe? Dan volg ik u naar Schorne. Lordt Southmoor zal wel graag ingelicht worden, wat betreft het karakter van de aanstaande van zijn nicht je. Die onbeschaamdheid zal ik je betaald zetten! Als Lord Southmoor je morgen je congé niet geeft, dan weet ik het niet! Gilbert Haydon nam be leefd de hoed af, of de ander hem een hele gunst had toe gestaan. Dank u, neef! sprak hij bitter. Twintig minuten later hoor de Goudklok de voetstap van Gilbert Haydon naderbij ko men. Zij was nog niet naar huis gegaan, maar stond op het tuinpad binnen het hek. Hij trad op haar toe en boog het hoofd enigszins om te ho ren wat ze zei. Mrs. Garland verscheen nu ook in de hall en ging de be1 voor de thee luiden, terwijl Tom over zijn schouder tot zijn moeder zei: Kijk eens! Maar goed, dat Steve dit niet ziet, hè? Wat zegt u?Oliebollen bij de thee? Dan kom ik da delijk! We zullen die twee maar niet gaan roepen: ik denk, dat ze toch geen hon ger hebben! Mr. Haydon, zei Klok smekend, u zult toch niet Neen, Klok, ik zal niets zeggen. Dat hoeft ook niet, want je zult niet meer lastig gevallen worden! Lastig gevallen? her haalde zij, hem waarlijk niet begrijpend. Neen, verzekerde hij nog eens; daar heb ik maatrege len tegen genomen: Mr. Lutt rell zal niet meer met je sa menkomen. Mannen van zijn soort vinden daar niets in maar ik heb hem gezegd da+ je niet meer tot speelbal zult dienen voor de aanstaande echtgenoot van Lady Barbara Ross! Klok, Klok! Kom gauw binnen!Het is al erg ge noeg dat Mr. Haydon er op uit moest gaah om je te zoe ken. Houd hem nu nog niet langer op. Alles op tafel wordt zo koud als een steen! Goudklok ijlde vlug naar binnen en Mr. Maydon maak te de één of andere veront schuldiging tegenover Mrs. Garland dat hij zo lang weg gebleven was, waardoor het haar meteen mogelijk was om op te merken, hoe ont steld Klok er uitzag. Zij verscheen dan ook niet aan tafel en toen Tom een roffel ging slaan op haar deur, deelde zij mee, dat zij niet beneden zou komen, want dat zij zware hoofdpijn had. Maar een paar uur later, toen Gilbert Haydon nog een wandeling maakte in de tuin, was hij niet weinig verbaasd een koud handje te voelen en een stem te horen die heel zacht en bedeesd vroeg: Mr. Haydon, ik heb u nog niet bedankt en dit had ik toch behoren te doen. Het was heel vriendelijk van u, dat u mij zo geholpen hebt. Ik ben blij dat u en geen an der zelfs Vader niet heeft geweten hoe dwaas ik was! U zult toch niet min over mij gaan denken, is 't wel? Min over je gaan den ken? Geen kwestie van, kind je! Ik dacht eerder, dat je boos op mij zoudt zijn, omdat ik je zo bemoeiziek moet hebben geleken. Maar nu dit eenmaal voor bij is, doe je best dit alles te vergeten. Voor geen van drieën brak een rustige nacht aan. Guy Luttrell overlegde bij zichzelve: „Hoe gauwer ik Oom van hier wegkrijg, hoe beter! He zou me iets moois zijn als die twee elkaar ontmoetten. Een wonder, dat dit al niet heeft plaats gehad. Ik zou wel eens willen weten wat er tussen hen geweest is. De jonge man is wel gek dat hij al zïjn vooruitzichten opgegeven heeft! Dat zal ik tenminste niet doen. Dat vervelende bureauleven en die vergulde armoede, zouden mij te zwaar vallen na het leven, dat ik nu het laatste jaar heb geleid Maar morgen aan de dag zal ik tegenover Lady Earbara met mijn aanzoek te voor schijn komen en dan onmid dellijk de oude man zien me° te nemen, weg van Schor ne, want had er een ontmoe ting plaats tussen die twee och, dan konden de gevol gen -«droevig zijn voor onder getekende!" HOOFDSTUK XI. Lord Southmoor lien de .bi bliotheek op en neer, en, mag hij dan al niét uit zij1"" humeur genoemd worden, h^ was dan toch niet opgewekf gestemd. Ladv Barbara snrak me+ droevige blik in haar donke re ogen: Het sniit mij. dat u zr teleurgesteld bent, Oom Alan Lieve kind, ik heb he+ recht niet om teleurgesteld te ziin: wel ben ik een verrast. Ik dacht dat ie de jonge Luttrell zo heel graag mocht lijden? (Wordt vervolgd). tol plag (T axan- li -i jhe van het door Jacobus 1651 wordt deze Heer- óstwaart aan an Helvoirt Vlijmen be- aan Herpt, zijn de gren- aen. Jacob van Oude hoven vertelt verder dat de Heer an Honsoirt: „een huijs heeft of asteel al vrij van eenen hooghen luderdom en dat de graaf van Holland zijn leenheer is. Onsenoort behoone dus onder Holland, in tegetstellincj met Nieuwkuijk, 't welk onder 't land van Luik behoorde en de graaf van Hoogstraten al Leenheer er kende. In welk jaarpnsenoort nu precies onder Hogend is gaan horen is onbekend. Meest waar schijnlijk is dit gebejrt op 18 Oc tober 1374, toen bij arbitrale uit spraak de dorpen Eigelen enVlij- men aan Holland yerden toege wezen. Deze uitsprak was. 't ge volg van een geschl dat bestond tusschen Hertog Venceslaus en zijn vrouw JohannaiHertogin van Brabant met den Ruwaard Al- brecht. Bij die twisllis toen 't kas teel Onsenoort in Hrand gestoken. De Brabanders oncfr leiding van Jan van Nederveei hebben dat zaakje opgeknapt. Het kasteel werd in 1388 wee' gebouwd, ten koste van Holland. Van de toren nog overl een jaar of tien'ge ken is, was niet da gebouwd is, maar n trant te oordelen helft van de zevent Er zijn verschil geslachten Heer geweest. De eerste bekei opnieuw op- van de graaf deze bouw is Het huis dat ;den afgebro- wat in 1388 ar den bouw- it de tweede :nde eeuw. mde adellijke in Onsenoort de Heer van Onsenoort was Laurens van der Putte. Deze verkoopt des Dins dag voor St. Servaas in 1368: „de heerlijckheijd van Honsoirde met alle hare toebehoerten in ho- ghen en leghen, in naten ende in droeghen" aan den Heer Rutger den Oude, een ridder. Van welk geslacht nu die Laurens van der Putten was en hoe hij Heer van Onsenoort werd is onbekend, evenmin wie die Rutger den Ou de was. In 1382 werd Jan Kuijst Arent Dulzn. met Onsenoort beleend en in 1396 kwam Arent van Wijck van Honsoirde, als opvolger van Jan Kuijst Arent Dulzn z'n vader. De familie Kuijst heeft de naam aangenomen van Wijck in Hons oirde. In 1383 krijgt Bond Kuijst de Heerlijkheid van Nieuwkuijk, omdat de Heerlijkheden^ van Nieuwkuijk en Onsenoort later al tijd in dezelfde handen waren, zal die Jan Kuijst Heer van Onsenoort die Heerlijkheid van Nieuwkuijk wel van die' Bond Kuijst geërfd hebben. Dat geslacht van Wijck blijft tot 1583, wanneer de heerlijkheid aan 't geslacht van Mals over gaat. In 1638 erft Gerard van Poel geest 't Onsenoort van Carel van Malsen. Hij echter verkoopt t in 1690 aan Mattheus Hoeufft voor 8350 gld. De familie Hoeufft houdt 't uit tot 1743 in welk jaar den Heer Leonard Hoeufft de zaak verkocht aan Jhr. Joannes Half-V/assenaar. De laatste man nelijke afstammeling van het ge slacht Half-Wassenaar was Jhr.- Mr. Frans Frederik die in 1853 kinderloos stierf. Onsenoort en Nieuwkuijk kwamen na zijn dood aan zijn zuster Jonkvrouwe Julia Maria Clara Half-Wassenaar. Zij was in 1833 gehuwd met Jhr. Mr. Leopoldus Josephus Antonius Ar- noldus de la Court en zo kwamen de heerlijkheden in het bezit van de telg ener familie hoewel afkom stig uit Belgisch-Limburg, die toch sedert meer dan een eeuw in N.-Brabant gegoed en gevestigd, zich voor de vrijheid van ons ge west zeer verdienstelijk hebben gemaakt, aldus lezen we in Ta- xandria. Heren van Onsenoort uit 't ge slacht de la Court waren Jhr. Leo pold de la Court 18531865. Jo- seohus Maria Wilhelmus 1865 1903, die ook de laatste heer van Onsenoort was. In het jaar 1903 heeft hij 't kasteel met al de lan derijen etc. d^n verkopen. Het kasteel Onsenoort was nu voor een andere taak bestemd. Het moest een klooster worden. STICHTING 1 40—1945. Rayon Lam straat. Op initiatief van het Prov. Be stuur der Stichtincl940-',45 voor Noordbrabant were op 19 dezer ten gemeentehuize 'an Waalwijk een vergadering belegd om te ko men tot de samenstelling van een Rayonbestuur voonideze stichting, omvattende de gemeenten in de Lanqstraat. De vergadering stond onder lei- dinq van de heer van Herpen te Vrijhóeve-Capelle. Er waren af gevaardigden uit de gemeenten Op Zondag 1 Februari a.s. zal de trekking plaats hebben van de gehouden loterij bij gelegen heid van het 850-jariq bestaan van de Cistercienser-orde. Vanaf Zondag 1 Februari kan men zich reeds laten inschrij ven voor een jubileumnummer, t welk' met 1 April zal verschijnen, ter gelegenheid van het 850-jarig bestaan van de Cistercienser-orde. De oplage is zeer beperkt. Prijs bedraagt 1:25 franco per post. Om teleurstelling te vermijden te- kene men vroegtijdig in. Voor Vlijmen bij den heer Joh. Gregoor, Groote Kerk C 47. Voor Haarsteeg bij den heer G. v. d. Heijden, Postkantoor. Voor Nieuwkuijk bij den heer N. de Bont, Grootestraat 289. Op Zondag 22 Februari om 16.25 uur werden de Vespers uit gezonden via de K.R.O. vanuit het Cistercienserklooster Mariën- kroon te Nieuwkuijk. genodigd, wetende zijn belangstel ling voor de verzetsslachtoffers. Er is een „medestrijder" van ons gegaan en wij gevoelen de lege plaats. Dat God zijn weduwe en kinderen troostte in dit verlies. Bij ons zal zijn naam met ere ge noemd worden en blijven voort leven. Voorts zette de voorzitter het doel van deze bijeenkomst uiteen, hetgeen in een daarop volgend woord van de heer Snels nog werd verduidelijkt en aangevuld, dit laatste met name over het werk der stichting. Ten aanzien van enige punten volgde daarna enige discussie èn vervolgens werd tot de formering van een bestuur overgegaan.. Uit de verschillende gemeenten werden daarna de volgende heren aange wezen: Waalwijk: S. Gruppelaar, Directeur bijkantoor Nederl. Han- delmij.; Vlijmen: H. Werther te Haarsteeg; Drunen: Mr. van der Heijden, Burgemeester; Heusden: Dille, Wachtm. der Rijkspolitie; Loon op Zand: S. de Cock. Huize „den Horst"; Spranq-Capelle: J. v. Herpen te Vrijh.-Capelle; Voor Waspik zal nader contact wor den gezocht. Binnenkort zal dit bestuur bij eenkomen om de werkzaamheden te verdelen en aan te vangen met haar taak. Na een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt om tot dit doel te geraken werd deze vergadering gesloten. INDISCHE CULTUUR. Javaanse en Balinese kunst in Waalwijk. Bij de toenadering van twee volken is naast de sociaal-econo mische verhoudingen de culturele betrekking een belangrijke factor. In de cultuur van een volk ligt immers zijn ziel en geaardheid en van een toenadering kan geen sprake zijn, wanneer men geen wederzijds begrip en wederzijdse hoogachting en waardering toont voor de cultuur van het volk, dat men wil benaderen en .waarmee men hechter wil gaan samenleven. Zo is het ook met de betrek kingen van Nederland en Indië. Ons baten geen overeenkomsten op handels- en politiek gebied, zo wij niet uit de Indische cultuur de ziel trachten te begrijpen van het volk dat wij sinds eeuwen nauw aan ons trachten te verbinden. Daarom is een avond, zoals de Kunstkring die Donderdag j.l. bood, ons een welkome gelegen heid kennis te maken met de ou de, rijke cultuur van Indie en met de uitingen van wat leeft in het hart van dat volk, dat ons on danks eeuwen van nauwe ver bondenheid, toch voor een groot deel nog vreemd is. Wij hebben daar beschaving en welvaart gebracht, meenenwij; op ons zou de taak rusten naar Indië ook onze cultuur te dragen. Maar zijn wij in zeker opzicht niet armer dan Indië? Kunnen wij wel van een eigen kunst spreken, die ons de eeuwen door van geslacht op geslacht is overgeleverd, zoals in Indië? Is onze cultuur, is onze kunst speciaal niet beïnvloed door ideeën en stromingen, die hun oorsprong vonden in andere lan den. Zeker, wij leven in een an- i dere omgeving, wij waren tot voor enkele jaren gelegen tussen de grote handelsmogendheden van Europa met al de gevolgen van dien, maar hebben wij wel ge- Het Provinciaal Bestuur van de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart en in het bijzonder de Zusters van het klooster in Waalwijk, de onbaatzuchtige'ver pleegsters van het Wit-Gele Kruis, slaken een noodkreet. Voor het eerst worden zij ge dwongen openlijk bij ons aan te kloppen, omdat zij hun mooie werk, de verzorging van ver waarloosde kinderen en het ver plegen van zieken, door financiële tekorten bedreigd zien, vooral nu zij een kinder-tehuis zullen bou wen in Eindhoven. En wij? Steeds hebben wij ge nomen, nooit hebben wij ons af gevraagd hoe het mogelijk was dat de Zusters hun grote werk deden en wie dit mogelijk maak ten. Steeds hebben wij hun liefde werk als iets vanzelfsprekends aanvaard. Wij vonden het prach tig dat zij de zorg voor het ver waarloosde kind op zich namen, dat zij het lijden van onze zieken blijmoedig verlichtten en nooit is het in ons opgekomen, dat ook de zusters zelf wel eens door zware zorgen gebukt konden gaan. En geloof ons, lezers, dit is nu het geval. De zusters kloppen niet bij ons aan als het niet dringend, zeer dringend noodzakelijk is. Het bestuur van Waalwijks Wit-Gele Kruis heeft reeds een circulaire rondgestuurd, waarin de vrijgevigheid van de Waalwijkse ingezetenen wordt ingeroepen en ook het Hoofdbestuur der Congre gatie deed een schrijven circule ren, als de eerste financiële actie in hun bestaan. Katholiek Nederland, Katholiek Waalwijk is veel aan deze zus ters verschuldigd. Dat zij hun plicht begrijpen, als dezer dagen de collectrices bij hen aankloppen, of als zij een schrijven ontvangen met het noodgedwongen verzoek een bijdrage te storten op giro rekening no. 152534. Wij steunen dit verzoek vol gaarne. tracht onze eigen cultuur te be houden en te vrijwaren voor vreemde invloeden. Wij geloven dat Indië hier beter in geslaagd is. Bij het bijwonen van deze dans avond hebben wij onbewust wel licht een vergelijking getrokken tussen wat Han Rijnbeek ons vo rig jaar bracht en wat de Indische gasten boden. En dan komen wij tot de heel begrijpelijke conclusie dat Han Rijnbeek meer succes had. Immers Han Rijnbeek is Ne derlander zoals wij, denkt zoals wij en heeft dezelfde geaard heid als wij. Hoewel zij ab stracter danste dan de Javaanse vorst en zijn Balinese leer ling, hoewel zij in zekere zin lou ter impressies en gewaarwordin gen weergaf, spraken haar dan sen ons meer aan dan de dansen van de Indonesiërs, die toch een concreet qegeven verbeeldden, 'n verhaal. Dit is ons inziens echter gemakkelijk te verklaren uit de verschillende gaardheid van de Europeaan en de Aziaat, welke laaste ons in zijn geslotenheid en onbegrijpelijkheid vreemd is. En - dat het verschil van waardering I alhier. A M F E Bouvy 24 jarige leeftijd en gaat dus met pensioen en de dienst verla ten, die hij met ere, na vooraf in Dosterhout werkzaam geweest te zijn, hier 34 jaren heeft vervuld. Velen zullen met ons 't heen gaan van deze trouwen, accurate besteller, deze behulpzame kan toorknecht, niet 't minst voor de bushouders, betreuren, maar ieder Waalwijker zal hem gaarne zijn verdiende rust gunnen, na zoveel gestagen arbeid voor de Waal wijkse ingezetenen. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Petronella A M dv J Dollekens-van Gooi. Johan nes zv J P Verhoofstad-Kleijssen. Wilhelmus J zv M P v Leent- Pennings. Antonie C zv J M P Kuijsten-Maijers. Hendrik zv P M Molegraaf-Nieuwenhuizen. Adrianus H zv H A v Gulik- de Rouw. Huwelijksaangiften: A Snoeren 18 jaar te Loonopzand en J W Verhoofstad 18 jaar te Waalwijk. G M de Graaff 24 jaar en M H Th de Ronde 25 jaar beiden Waalwijk, Vlijmen, Sprang-Ca- pelle en Loon op Zand. Bericht van verhindering was er uit Heus den en Drunen, terwijl de ge meente Waspik zonder kennisge ving afwezig was. Na opening sprak de voorzitter een kort welkomstwoord, hetwelk in het bijzonder gericht was tot de heer Snels te Dongen, voorzit ter van het Prov. Bestuur. In het openingswoord stond de voorzit ter allereerst stil bij het tragische gebeuren met de heer de Hoop. Ook hij was voor deze avond uit- hierin gelegen is, wordt ens nog duidelijker, wanneer wij bedenken dat Han Rijnbeek de choreografie zelf verzorgde, dat haar dansen dus individueel waren, terwijl de dansen van Raden Mas Jodjana en Roemahlaiselan volksdansen waren, die leven onder het volk van Java en Bali. Doch dit alles neemt niet weg, dat wij genoten hebben van de Indische dansen. Van het gracieuse der bewegin gen en het expressieve van het gebarenspel, van de duidelijke taal die ons de voeten spraken en van de gehele lenige iichamen, die ons schone verhalen vertel den. Wij hebben even een blik kunnen werpen in de Indische volksziel, even iets kunnen begrij pen van de gesloten geaardheid var. het volk, dat wij ondanks al les toch nauw met het onze ver bonden weten. Ons genieten werd ii. niet geringe mate verhoogd door de duidelijke uitleg die de dansen vooraf ging. MET PENSIOEN. Op 9 Februari a.s. bereikt de heer Piet de Jong, postbode en de laatste jaren kantoorknecht bij 't kantoor der P.T.T. alhier, zijn 65- jaar te Luik (B.) en A M M Hoff- mans 20 jaar alhier. Huwelijken: Geen. Overlijden: Adriana J F Lucas 76 jaar. Wilhelmus A Coppens 35 jaar, echtgenoot van Elisabeth M van Bijnen. Ingekomen personen: A T F v Vugt uit Berghem. J A de Bie uit Sprang-Capelle. F A M Vos uit Tilburg. M H A Klom penhouwer uit 's-Bosch. -- J A J C de Graaf uit Loonopzand. - C M Rossen uit 's-Bosch. -- J H Vorstenbosch uit Dussen. - H M J Verhoevep uit Tilburg. R J van Maarschalkerweerd uit Utrecht. P J Koers uit 's-Bosch J R Geers en gezin uit Zeve naar. H H E van den Was- senberg uit Dongen. L J M van der Kruk uit Venlo. '—CA van Mosselveld uit Loonopzand. W G M Remie uit 's-Bosch. Vertrokken personen: M B var Heumen naar Tilburg. AC Mulders naar Tilburg. J van den Hoek uit Loonopzand. G Kolsteren, naar Geertruidenberg. LM den Hartog naar Vianen. A J van Engelen naar Loon opzand. De brave pelsjager liet Terry uit, wees hem de terugweg, die de beer trouwens al wist en zei: „Maar nu in barre ernst vriend, zorg dat niemand iets van ons ge heim te weten komt, want dan ijoopt alles nog mis. En nu: van de frisse"!" Gebukt onder het ge wicht van de elandshoorn sjokte Terry de weg terug. „Niemand mag iets van deze hoorn weten, behalve Berry natuurlijk, dacht hij. Maar wat was dat? Op het smalle woudpad hoorde hij het stampen van paardenhoeven. Hij keek op en schrok. In de verte naderden Satan en de dwerg, die op het paard had geschoten met zijn windbuks. „Zij mogen me niet zien", dacht Terry. Behendig als een kat klauterde hij in 'n boom. „Hier zit ik veilig", dacht hij, „niemand ziet mij, maar ik kan mijn ogen de kost geven". ELSHOUT. Filmactie Katholiek Thuisfront»- Door de filmactie van Katho liek Thuisfront werd in het Jon genspatronaat alhier des middags en des avonds een film vertoond ten bate van genoemd thuisfront. De zaal was beide malen tot ia alle hoeken gevuld. Tevens gaf de secretaris van de afd. Elshout van Kath. Thuis front een nauwkeurig verslag van de inkomsten en uitgaven der ont vangen gelden. De aanwezigen werden aangespoord om dit mooie en edele werk te blijven steunen. Actie voor de K.V.P. De propagandaclub van de K. V.P. is overeenkomstig het pro gramma van de propagandaraad der K.V.P. omgezet in een propa- ganda-studieclub, welke van tijd tot tijd bijeenkomsten zal houden in eigen kring. De propagandisten zullen de komende weken een in tensieve actie gaan voeren tot het aanwerven van nieuwe leden. De zer dagen zal een begin gemaakt worden met het innen der contri butie. Daar de aanwezigheid van een sterke aaneengesloten partij hard nodig is, hoopt het bestuur dat allen de verhoogde contribu tie zullen accepteren. Deze is ge bracht van 1.— op 1.25 ea van 0.50 op 1.—. Ontspanningsavond. Men is thans druk bezig het ontspanningslokaal een beter aan zicht te geven. Was dit voorheen een onaanzienlijk gebouw, reeds nu is men bezig om het enige ver andering te doen ondergaan om meer plaatsruimte te krijgen. Eea toneel is reeds uitgebroken, waar door meer ruimte ontstaat. Het andere toneel zal zodanig worden omgebouwd, dat het meer aan de eisen van het toneelspel zal kun nen voldoen. De wanden van de zaal zelf zullen van een lambrize- ring worden voorzien. Jammer is echter dat de zaal niet een paar metertjes breder is. Hierdoor zou een en ander nog mooier kunnen uitkomen. Toch is dit al een gro te verbetering. Men hoopt spoe dig tot de heropening te kunnen overgaan. Een valse hond. Een schaap dat in de weide liep, werd door een valse hond aangevallen en zodanig bewerkt dat de landbouwer R. het moest afmaken. HAARSTEEG. Vergadering Tuinbouwvereen. In café v. Oijen had Dinsdag avond een druk bezochte bijeen komst plaats van de Tuinbouw- vereniging met als spreker dhr. Brill, Ir., die een causerie hield over het onderwerp: de teelt van aardbeien. Ook kon de vergade ring kennis maken met de nieuwe assistent tuinbouwconsulent dhr. Weiten. Debatingclub. Dinsdagavond had in het pa rochiehuis een bijeenkomst plaats van de debatingclub met als gas ten de afgevaardigden van onze drie toneelverenigingen. De Zeer- Eerw. heer Pastoor Serrarens leidde de besprekingen, die ten 'oei hadden te geraken tot een samenbundeling van krachten, vaardoor men ter gelegener tijd •ens op de planken zou kunnen '-omen met een stuk van meerder liepgang. De mogelijkheid werd yverwogen om eenden ander te -ombineren met de viering van 't '0-jarig priesterfeest van de Z.E. heer pastoor in Augustus. Met belangstelling zien we de ontwikkeling van dit initiatief te gemoet. GEERTRUIDENBERG. Uitbreiding Ambachtsschool. Dank zij de g^ote activiteit van het bestuur van de Stichting Am bachtsschool Geertruidenberg en Omstreken, heeft zij thans de no dige toestemming ontvangen om met ingang van 1 September a.s. naast de reeds bekende uitbrei ding met het vak „Timmeren" ook nog de afdeling „Electrotechniek" er aan toe te voegen. Hiermede is een prachtig resul taat bereikt, daar in verre omge ving alleen te Geertruidenberg in dit actuele vak zal worden onder wezen. Velen zullen met genoe gen hiervan kennis nemen, omdat hierdoor wordt voorzien in eea

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2