WIE WAS ZIJ TOCH? DAG-DIENSTBODE. ZEILBOOT. EEN MEISJE Ieef!i;d15jaar moderne Schrijfbureau Te koop: BM. 12 M.2 GEMEENTERAAD WAALWIJK*, FEUILLETON Niet alleen t chagrijn van de pijn, GEMEENTERAAD LOONOPZAND Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. GEVRAAGD, Mevr J.DEKORT-v. ERP BIEDT ZICH AAN: TE KOOP Een goede Pathéfoon met platen. MOTORRIJWIEL TE KOOP: SCHRIJFMACHINE Witte FORNUISKACHEL spreken over welvaart en indus trialisatie van Noordbrabant, ter- selijke aspecten der industrialisa- wijl burgemeester Loeff de plaat- tie zal belichten. CONCERT GEBOUWORKEST BEZOEKT DE PROVINCIALE HOOFDSTEDEN. In verband met het 60-jarig be staan van het Concertgebouwor kest, dat dit jaar gevierd gaat worden, zal dit wereldvermaarde ensemble zich in alle provinciale hoofdsteden van ons land laten horen. Op 30 Mei a.s. begint de tournee en Den Bosch zal 't eerst aan de beurt komen en van een feestconcert onder Eduard van Beinum kunnen genieten. GEZONDHEIDSRAAD VOOR NOORDBRABANT. De samenstelling van de Ge zondheidsraad is als volgt: 1. De Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, dis trict 'IX, vertegenwoordigd door Dr. A. Severijnen te Boekel en Dr. Fr. Hillen te Vught, 2. De Prov. Noord-Brabantse Bond van het Wit-Gele Kruis, vertegenwoordigd door de heren Ch. J. M. Mol te Etten en H. P. Matthee te Moerdijk; 3. De Prov. Noord-Brabantse Vereniging „Het Groene Kruis", vertegenwoordigd door Dr. H. de Ruiter te Klundert en Dr. J. Heij- erman te Werkendam; 4. De Noord-Brabantse vereni ging tot Bestrijding van de Tu berculose, vertegenwoordigd door de heren J. Beintema, arts te Bre da en Dr. A. J. H. v. d. Werf te Bergen opzoom. 5. De Vereniging van Ned. Ge meenten afd. Noord-Brabant, ver tegenwoordigd door de heren Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Til burg, C. J. J. Remmen, burge meester van Oeffeit en H. E. M. Schaminee, burgemeester van Ze venbergen; 6. Dr. P. van Wesemael, Ge neeskundig Inspecteur der Volks gezondheid (AdvLseur, met recht van deelname aan de discussies) 7. Het Provincoaal Bestuur van Noord-Brabant, Vetrtegenwoordgid door de heren Drs. A. v. d. Poel en J. Kirch, leden van de Gede puteerde Staten; Prof. Dr. J. de Quay, Commis saris der Koningin, wordt uitge nodigd op de vergaderingen. In deze Gezondheidsraad is dus 't particulier initiatief sterk ver tegenwoordigd; daarnaast de over heid. Prae-advies No. 97. Wijziging verordening op de plaatselijke schoolcommissie. De Commissie moet bestaan uit minstens 5 leden, waarvan er a. één behoort tot de ouders der in de gemeente op een open bare lagere school ingeschreven leerlingen; b. één tot de ouders der in de gemeente op een bijzondere lage re school ingeschreven leerlingen; c. één tot de meerderjarige on derwijzers der openbare lagere scholen in de gemeente; d. één tot de meerderjarige onderwijzers der bijzondere lagere scholen in de gemeente en e. één tot de overige meerder jarige inwoners der gemeente. Uit doelmatigheidsoverwegingen worden in deze gemeente ter vol doening aan dit voorschrift steeds twee leden der commissie benoemd uit elk der onder b. en d. genoem de categorieën en wel één als ver tegenwoordigende het katholiek bijzonder onderwijs en één als vertegenwoordigende het protes tant-christelijk bijzonder onderwijs zodat de commissie uit 7 leden zal blijven bestaan. Prae-advies No. 100. Garantie „Tentoonstelling 1948 Waalwijk". Met het comité zijn B. en W. van mening, dat deze tentoonstel ling voor onze plaats van zeer groot belang moet worden geacht. Ook vestigen zij er de aandacht op, dat de gemeente een niet on belangrijk voordeel zal genieten door de exploitatie van de ten toonstelling en wel door de op brengst der vermakelijkheidsbelas ting. Op een aantal van 20.000 be zoekers meent het comité zeker te mogen rekenen. Het entrée-geld is vastgesteld op 1.— per persoon. Zij stellen voor de gemeente garant te doen blijven voor een bedrag van maximum 10.000. Prae-advies No. 101. Eigendomsoverdracht spoorweg- parallelweg. In het belang van de omlegging van het doorgaand verkeer ter ontlasting van de Grotestraat waarvoor op de begroting 1948 het nodige crediet is uitgetrokken is het noodzakelijk, dat de ge meente de beschikking krijgt over de parallelwegen voor zover verhard ten Noorden van de spoorbaan. Reeds werden in de loop van het jaar 1942 door de gemeente in eigendom overgenomen de Noor delijke spoorwegparallelwegen tus sen de Besoijensestraat en de Bur gemeester van der Klokkenlaan (thans de Floris V-laan) en de Noorder-Parallelweg, voor zover gelegen tussen de Baardwijksestr. en de kadastrale grensscheiding WaalwijkBaardwijk, onderschei denlijk van de waterschappen „De Binnenpolder van Besoijen" en „De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk". Thans is met het Waterschap „De Binnenpolder van Waalwijk in beginsel overeenstemming ver kregen inzake eigendomsovername door de gemeente van het gedeel te van de Noorder-Paraflelweg, gelegen tussen de Stationsstraat en de kadastrale grensscheiding WaalwijkBaardwijk, alsmede van de Burgemeester v. d. Klok kenlaan vanaf het beginpunt tot aan het Stationsplein, met inbe grip van een klein gedeelte der Floris V-laan (vanaf de Kerk straat tot de kadastrale grens scheiding W aalwijk-Besoijen De overdracht geschiedt om niet en het waterschap zal boven dien aan de gemeente betalen een bedrag van 3000.als afkoop som (tegen de penning 20) van de jaarlijks verschuldigde onder houdsbijdrage van 150.voor het over te dragen gedeelte van de Noorder-Parallelweg. Prae-advies No. 102. Subsidie Brabants Orkest. De Stichting „Vrienden van het Brabants Orkest" richtte zich o.m. tot onze gemeente met het ver zoek om een jaarlijkse bijdrage van 0.05 per inwoner. Zoals U wel bekend zal zijn er is over deze aangelegenheid reeds vrij veel in de pers geschre ven ligt het in de bedoeling te komen tot de oprichting van een goed provinciaal orkest. De mo gelijkheid daartoe is thans ge schapen, doordat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft te kennen gegeven, dat het in zijn bedoeling ligt te bevorderen, dat in 1948 een rijks subsidie aan een op te richten Brabants Orkest zal worden toe gekend. Op verzoek van Gedepu teerde Staten is voorts de boven genoemde stichting in het leven geroepen, waarvan de bestuursle den woonachtig zijn in diverse ge meenten van de provincie, waar onder ook Waalwijk. Het doel der stichting is meer in het bijzonder het oprichten van een provinciaal orkest, doch het is ook de wens van Gedeputeerde Staten, dat zij zal fungeren als het centrale li chaam, dat de muziekculturele verheffing van het Brabantse volk op zich zal nemen. De Stichting heeft nu een rijks subsidie aangevraagd van 50.000 en een subsidie van de provincie van 10.000. Daarnaast heeft zij zich gewend tot de besturen der daarvoor in aanmerking komende gemeenten, waaronder Waalwijk, met het verzoek te bevorderen, dat haar een jaarlijkse bijdrage wordt toegekend als in de aanhef dezes genoemd. Ook Waalwijk is ingedeeld in de voorgenomen reeksen concer ten, welke in onze provincie zul len worden gegeven en wel met 2 concerten per jaar. Voorts meent zij, dat het doen genieten van goede symphonische muziek door de overheidslichamen ten zeerste moet worden gestimuleerd. B. en W. kunnen zich met doel en streven der stichting volkomen verenigen. Het geven van 2 con certen hier door het te stichten Brabants Orkest achten zij voor onze plaats en streek van beteke nis. Daarom stellen zij voor op de gemeente-begroting voor 1948 als nog een post uit te trekken van 400.met welk bedrag de stichting instemt. BEGROTING 1948. Rapport der Commissie. In het rapport der Commis sie van onderzoek der begro ting zegt zij o.m., na een dankwoord aan B. en W., dat het geheel de leidraad vormt voor een zeer voorzichtig ge voerd financieel beleid. De Commissie meent in dit verband de vraag te mogen stellen: „Wordt door dit stre ven om een flinke reserve te vormen, de uitvoering van sommige werken of voorzie ningen niet te klein opgezet of te lang uitgesteld?", ge zien het grote bedrag dat uit eindelijk als overschot naar de resereve gebracht zou kunnen worden. De Commissie meent name lijk dat gevoegelijk een iets kleiner bedrag aan de reserve mag worden toegevoegd, ter wijl dan twee posten van de begroting gecorrigeerd en twee nieuwe toegevoegd kon den worden, n.l. Post 299. Subsidie inzake be waarscholen. Voor de instandhouding en eventuele uitbreiding van deze bewaarscholen, van groot belang voor onze gemeente, meent de Commissie dat de verhoging van de subsidie tot 1500.nog onvoldoen de geacht kan worden en zij stelt daarom voor dit bedrag verder te verhogen. Post 398. Personele Belasting. De Commissie stelt voor, voor het belastingjaar 1948/ 1949 de volgende heffings- schaal toe te passen: Bij een belastbare huur waarde van niet meer dan 175.0 opcenten; meer dan 175.en niet meer dan 200 60 opcenten. meer dan 200.en niet meer dan 250 70 opcenten. meer dan 250.en niet meer dan 300 80 opcenten. meer dan 300.en niet meer dan 400 90 opcenten. meer dan 400.en niet meer dan 500 100 opcenten. meer dan 500.110 op centen. Verkeerslichten of -drempels. Het drukke verkeer van Hoogeinde tot Westeinde ma ken het o.i. noodzakelijk dat met de grootst mogelijke spoed maatregelen worden getroffen om verdere onge lukken te voorkomen. De Commissie stelt daarom voor reeds thans op de begroting een post op te nemen voor 't aanbrengen van verkeers lichten of -drempels op de verschillende gevaarlijke kruispunten. Verder stelt zij het op prijs indien het College van B. en W. bij de Nederlandse Spoor wegen zou willen aandringen op het aanbrengen van flik kerlichten bij de onbewaakte overweg, PutstraatBurgem. Smeeleiaan, en zo dit verzoek reeds is gedaan op spoedige uitvoering te willen aandrin gen. Bij eventuele weigering door de N.S. geeft de Com missie in overweging zo mo gelijk deze laatste voorziening op kosten van de Gemeente te doen uitvoeren. Ziekenauto. Van groot belang acht de Commissie het voorts, dat de gemeente zo spoedig mogelijk de beschikking krijgt over een eigen ziekenauto. In een vooruitstrevende plaats, met een bevolking van 13000 zie len en een ziekenhuis ter plaatse, möet het niet moge lijk zijn dat het vervoer van zieken moet wachten tot een VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 16. Ik heb toch nooit aan leiding gegeven dat u tot deze gevolgtrekking kwam, naar ik weet. En u is toch niet zo graag van mij af, Oom Alan? Dat weet je wel beter, kleintje! Nu, laten wij er dan niet verder over spreken, Oom! Als je dat liever hebt, kindje! Maar zou je je niet vergist hebben? Hoe bedoelt u dat? Dat, als die jonge Lutt- rell maar wat langer had ge wacht, je hem dan heel an ders zoudt hebben geant woord? O, neen, Oom! Ik zou nooit kunnen voelen voor Guy Luttrell. Ben je daar zeker van, Barbara? Dan moet je hem ook niet je hand schenken, maar liever wachten tot de rechte komt. Het is de vraag of die ooit zal komen, Oom. In dat onwaarschijnlijke geval wil je toch wel bij mij blijven, zolang ik leef, niet waar? Dat beloof ik u, Oom Alan. Ik begrijp ook niet goed wat Guy Luttrell eigenlijk zo spreken doet. Hij wist toch heel goed dat ik niets om hem geef en hij om mij even min! Maar we zouden er im mers niet meer over spreken' Wanneer vertrekken de Lull rells van Schorne, Oom Alan Maar ze gaan nog nie weg, kindje! Tenminste, ik heb er niets van gehoord. O; ja, ze gaan zeker! Die Guy voegde er nog heel sen timenteel bij, dat hij nu niet langer op Schorne zou kun nen blijven; dat hem dit zo grenzeloos droevig zou stem men! En zou zijn Oom dan ook meegaan? Ja; zó liet hij het voor komen Maar mag ik nu gaan, Oom? Ik heb beloofd een duet met Hugh Cuxton te zingen. Goed, Barbara. Ga jij maar! knikte Lord South- moor. De familie van Cuxtondale had gedineerd op Schorne, tegelijk met de dominee van Yule Ketton en diens vrouw en allen meenden dat Hugh Cuxton verliefd was op de aardige Lady Barbara. Nauwelijks was de deur achter Barbara dicht, of Mr. Luttrell trad de bibliotheek binnen. Hij zag er heel neer slachtig en gedrukt uit. Hoe staat het er mee, Southmoor? vroeg hij. Ik heb er met Barbara over gesproken, maar ze blijft er bij volharden en je weet, ik wil haar niet dwingen. Dus zij wil Guy niet hebben? Waarom dan niet? Ze zegt, dat 'ze niets voor hem voelt. En weet je, dat ze niet van opvatting veranderen zal? Neen, dat geloof ik be slist van niet. Luttrell zat in het vuur te staren met zulk een droef- teleurgestelde uitdrukking in zijn ogen, dat Lord South moor er zich over verwon derde en medelijden had te gelijkertijd. Luttrell, begon hij, ik heb zo'n vermoeden van mijn nichtje, en daar had ik je eens over willen spreken, toen je van jezelf 'sprak, als haar pretendent O, zeg daar maar liever niets van, als ik je bidden mag! Dat onderwerp is nu te pijnlijk! Ja, waarlijk! En hij was reeds opgevlo gen, terwijl het er veel. de schijn van had dat hij de ka mer uit zou lopen. Nu, als je dan volstrekt verlangt, Luttrell, dat ik dit onderwerp niet aanroer, dan zal ik het ook niet doen! Ja, dat verlang ik zeker. Eén dezer dagen zal ik je iets vertellen wat nog niemand anders weet. Zelfs Guy niet geheel! Ik zie er niet naar uit, hè, Southmoor, maar ik ben een heel zwak mens. Was ik niet zo zwak geweest en had ik nog niet een andere ondeugd gehad, dan zou ik niet zijn wat ik nu ben. Maar misschien is het ook maar beter om te leven zoals jij: een eenzaam bestaan! Hij liet zich terugvallen in zijn stoel en staarde ver strooid in het vuur. Barbara zei er zo iets van, dat het je bedoeling zou zijn, Luttrell, om morgen Schorne reeds te verlatend Is dat waar? Guy is dit althans van plan. En ik geloof dat 't voor hem, onder de gegeven om standigheden, ook wel het beste zal zijn. Maar als je mij nog een veertien dagen hou den wilt, dan zou mij dit niet onaangenaam zijn. Ik ben blij dit te horen. Ik dacht, dat je zaken je mis schien zouden wegroepen. Neen, Bulteel zorgt uit stekend voor alles en dit heeft hij nu al meer dan een jaar gedaan. De zaken gaan even goed zonder mij, als mèt mij; en, wat Guy betreft, die betekent niets in dien zin. Dus, Southmoor, als je mij nog een paar weken gastvrij heid wilt verlenen, dan houd ik mij aanbevolen! De volgende dag had er een stormachtig onderhoud plaats tussen Oom en neef, en Guy vertrok; niet in de aange naamste stemming, want hij' was ontevreden op zichzelve, op het meisje dat hem be dankt had, op zijn Oom die hem te veel naar zijn eigen hand wilde zèt.ten en op Gil bert Haydon, die hem zo spottend en uitdagend beje gend had, terwijl hij voor 't jonge meisje met het prach tige, goudblonde haar, dat nu te vergeefs op hem te wach ten stond, op de afgespro ken plek, geen gedachte over had. Telkens en telkens weer ging Goudklok naar de be wuste plek en stond er te wachten op de man die haar lief gehad en haar verlaten had. Zij wist niet dat hij weg was en hoorde dit slechts heel toevallig. Toen ze op een middag weer van een dergelijke ver geefse tocht terugkeerde, vond ze bij Mrs. Garland Mrs. Moldrum zitten, de huis houdster van het Huis. Ze za ten zó druk in gesprek, dat ze haar haast niet hadden horen komen. Ze had nog geen tien mi nuten geluisterd of ze hoorde de naam noemen van Guy Luttrell; dat hij Lady Barba ra had gevraagd, maar be dankt was; dat zijn Oom boos op hem was geworden en dat hij die volgende morgen al Schorne had verlaten. Meer wilde ze niet horen! Ze maakte dat ze weg kwam naar haar eigen kamer en wierp zich daar te bed. Het was dus waar: hij had haar bedrogen! Hij moest haar stééds bedrogen hebben en had 't dus niet verdiend dat zij zulke verontschuldigingen voor hem had bedacht, als zij altijd weer de volgende dag was teruggekeerd. Zo innig verontwaardigd was ze tevens, dat ze een hoge kleur had en met schit terende ogen naar beneden liep; ook was ze zo spraak zaam tegenover Warton, dat hij haar nog eens met zijn aanzoek te voorschijn kwam. Licht en luchtig antwoord de zij, dat ze zich nog liever van de Rode Klip zou laten gooien, dan dat ze ooit zijn vrouw zou willen worden. (Wordt vervolgd). auto van een verhuurindich- ting daarvoor beschikbaar is. Wij stellen het dat op de begrotij voor een post t trokken, waarvoc tueel in samen overleg met ande to kan worden jseer op prijs lg 1948 hier- vordt uitge- r dan even- werking of ren een au- aangeschaft. ANTWOORD VAM B. EN W. Het antwoord an B. en W. zegt o.m.: B. en W. brenj en onder de aandacht dat de begroting reëel is opgezet, zonder de voorop gezette t edoeling de reserve zoveel mogelijk op te voeren. Dat na de opzet der begroting de paogelijkheid aanwezig bleek oin die reser ve met een belangrijk bedrag te verhogen, doet hieraan niets af. Daaruit blijkt toch, dat wij met de begroting 1948 weer zijn teruggekeerd tot de hier vroeger zoveel mogelijk toe gepaste methode om ieder dienstjaar zijn eigen lasten te laten dragen. Wij deelden daar tevens mede, dat het be drag, dat aan de algemene reserve wordt toegevoegd, slechts 2000.hoger is dan het bedrag van het batig sal do van de dienst 1946, waar over teh behoeve van de be groting-1948 kan worden be schikt. Post 299. Subsidie inzake be waarscholen. De Commissie is van me ning dat verhoging van het schoolgeld der leerlingen in de meeste gevallen zeer be zwaarlijk is. Deze mening moeten wij onderschrijven. De levensstandaard drukt in derdaad zwaar en dit wordt wel het meest gevoeld in de gezinnen met kinderen. Bij nadere overweging hebben wij aanleiding gevonden U voor te stellen dit subsidie te verhogen tot 2000.het geen dan neerkomt op een verhoging met 100%, gere kend van het in vorige jaren beschikbaar gestelde bedrag. Post. 398. Personele belas ting. Wij moeten dé commissie toegeven, dat de kosten van levensonderhoud hoog zijn. Door ons is dan ook dit jaar weer een verlaging van het reeds niet zeer hoge aantal opcenten op de Perso nele Belasting voorgesteld. Zeer zeker zouden wij het eindresultaat der begroting slechts oppervlakkig bezien de dit jaar verder hebben kunnen gaan mejt onze voor stellen. i Op de eerste jolaats mogen wij er hier nogmaals op wij zen dat het bedrag, dat voor aanvulling der reserve is uit getrokken, slechts tot een be drag van 2000.-L is getrok ken uit de inkorpsten van de dienst 1948 zelf en voor het overige geacht moet worden te zijn geput uit het batig saldo van 1946. Voorts moet niét uit 't oog worden verloren (lat de thans door de Regering) voorgestel de maatregelen inzake de fi nanciële verhouding tussen 't Rijk en de gemeenten slechts zullen gelden vo 1948, 1949 en 195 trent de conso deze financiële ir de jaren zodat om- idatie van maatregelen niets valt te zeggen. Wij mo gen er in dit \ferband ook wel op attenderen, dat één der rijksuitkeringen een z.g. garantie-uitkering is, n.l. een aanvullende uitkering boven de normale uitkeringen vol gens de nieuwe regeling en wel tot aan het over 1947 uit het gemeente-fonfls op grond van de oude rege gen bedrag. Hieri dat de normale volgens de niere re regeling niet zo bijzonder toog zijn en door niets wordt d.eerd, dat deze na 1950 hoger oi even hoog zullen 1948—1950. Wat de bela:ting-heffing overigens betreft het is ge wenst dat deze zader schok ken geschiedt. E n te grote verlaging ineens, velke spoe- ïng ontvan- it volgt o.i., uitkeringen gegaran- uitkeringen "zelfs maar :ijn als voor dig weer gevolgd zöü moeten worden door een verhoging, brengt slechts onrust en is niet direct bevorderlijk voor een goed gevoerd financieel beleid, dat het meest gebaat is bij een meer stabiele be lastingheffing. Het voorstel der Commissie is door ons college overwo gen, welke overweging heeft geleid tot gedeeltelijke over name van dit voorstel, name lijk het laten vervallen van de opcenten in de laagste klasse van heffing (belastba re huurwaarde niet meer dan 175.— welke klasse de minst draagkrachtigen omvat. Voor de overige klassen me nen wij, op grond van ons bovenstaand betoog, het door ons gedane voorstel te moe ten handhaven. Verkeerslichten en -drempels. Met het vraagstuk van het verkeer heeft ons college zich reeds lang bezig gehouden, hetgeen wel blijkt uit ons voorstel inzake aanleg van een nieuwe verkeersweg ter ontlasting van de Grotestraat en de verlengstukken daar- van. Over de regeling van 't verkeer in die straten, in ver band ook met de daarop uit komende zijstraten, hebben wij onlangs contact opgeno men met de K.N.A.C. Een volledig bevredigende oplos sing is nog niet verkregen. Wij zullen ons nog nader in zake deze aangelegenheid la ten voorlichten. Een defini tief oordeel willen wij nog niet uitspreken, doch voors hands geven wij als onze mening te kennen, dat 't aan brengen van verkeerslichten en -drempels hier op de meeste punten gezien de omvang van het verkeer niet voldoende gemotiveerd is, ook wij zeggen dit uit drukkelijk op de tweede plaats met het ook op de vrij hoge kosten. In dit verband mogen wij nog mededelen, dat men in enkele gemeenten, waar men tot het aanbrengen van ver keersdrempels was overge gaan, deze weer heeft verwij derd op grond van practisch ondervonden hinder ten ge volge van misbruik en bal dadigheid door de jeugd. Wij blijven ter zake even wel dilligent. Inzake de beveiliging van de spoorwegovergangen heb ben wij ons gewend tot de Minister van Waterstaat. Wij hopen U over deze aange legenheden, zodra mogelijk, nader te kunnen inlichten. Ziekenauto. Ook wij achten het niet van belang ontbloot te beschikken over een goede service met betrekking tot het zieken transport. Ter zake hebben wij contact opgenomen met een commissie van het Rode Kruis. Volgens de laatste af spraak zal een schema voor een dienst ontworpen wor den. Naar onze aanvankelijke mening verdient het de voor keur een dergelijke dienst tot onze gemeente te beper ken. Dit heeft echter het na deel, dat de exploitatie dan Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schade lijke zuren, die zich anders gaan vastzetten,, worden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist. te kostbaar wordt. Zijn wij goed ingelicht, dan zal 't aan tal af te leggen kilometers in dit geval slechts 5000 a 6000 per jaar bedragen. Naast de ziekenauto zal daarenboven steeds een chauffeür-zieken- drager beschikbaar moeten zijn. De kosten zullen dan wel betrekkelijk hoog wor den. Wordt daarentegen een dergelijke dienst uitgestrekt over meerdere gemeenten, dan worden de financiële las ten er wel door verlicht, doch ontstaan er bezwaren van practische aard. Het oproepen der auto vraagt dan namelijk voor de buitengemeenten nogal enige tijd en het der waarts brengen der auto evenzeer. In spoedgevallen kan dit van betekenis zijn, zodat de hulpverlening door deze omstandigheden minder effectief zou kunnen worden. Ook te dezer zake blijven wij dilligent. Wij zullen de gegevens der bovenbedoelde Commissie afwachten en U dan nader inlichten. Het uit trekken van een begrotings post is thans zonder voldoen de gegevens niet mogelijk, doch o.i. ook nog niet nood zakelijk. Prae-advies inzake kosten uitbreiding Waterleiding. In verband met de bebouwing aan de zuidzijde van het Wilhel- minaplein is uitbreiding van het hoofdbuizennet daar ter plaatse noodzakelijk. De kosten hiervan zullen, volgens mededeling van de waterleiding-maatschappij 1957 bedragen. Voor het aanleggen van nieuwe straten zal, bij het berekenen van het deel der aanlegkosten, dat van de eigenaren der aanliggende percelen verhaald wordt, met de ze extra kosten rekening gehouden kunnen worden. Dit is echter in dit geval niet meer mogelijk, om dat de eigenaars der aanliggende percelen hun aandeel in de kosten van de straataanleg reeds hebben betaald. De gemeente heeft dus de plicht te zorgen dat de straat met alle nodige voorzieningen, dus ook waterleiding, gereed komt. De enige weg welke daartoe open-' staat, is het aanvaarden van de regeling met de Waterleiding-Mij. „West-Brabant" dat de gemeente gedurende 10 jaar garant blijft voor een jaarlijkse ontvangst van 10 van de aanlegkosten. Verwacht mag worden dat de percelen aan het Wilhelminaplein welke thans nog ongebouwd zijn, binnen enkele jaren bebouwd zul len worden, zodat de leiding dan rendabel zal zijn, waardoorde kosten voor de gemeente komen te vervallen. Prae-advies inzake nieuwe Salaris-verordening gemeentepersoneel Voor het merendeel van het personeel komt het nieuwe salaris over het algemeen op 150 van de jaarwedde van 1940 te liggen: De incorporatie, welke een zeer minieme tijdelijke verhoging van het salaris van een gedeelte van het personeel met zich brengt, zal worden toegepast met ingang van 1 Juli 1947, lopende tot 1 Octo ber 1947. Zij stellen voor de ontwerp- salarisverordening voor het per soneel dezer gemeente vast te stel len. Prae-advies inzake opheffing school Loonschendijk. Artikel 22 bis van de L. O. wet 1920 bepaalt in zijn eerste lid, dat de gemeenteraad besluit tot op heffing van een openbare school voor gewoon lager onderwijs, waarvan het aantal leerlingen, be rekend naar de betreffende tel data, minder bedraagt dan 50. Over 1947 bedroeg het gemid deld aantal leerlingen 28 V3, ter wijl op 16 Januari 1948 deze school werd bezocht door 21 leer lingen. In het 2e lid van artikel 22 bis wordt evenwel bepaald dat het eerste lid niet van toepassing is, indien ingevolge artikel 19 de in standhouding van de school wordt gevorderd. Vóór 1 Februari be slist de gemeenteraad of dit ge val zich voordoet. Dit raadsbe sluit is onderworpen aan de goed keuring van Gedeputeerde Staten, die in hun besluit bepalen of de instandhouding der school al dan niet ingevolge artikel 19 wordt gevorderd. Voorshands moet dus bepaald worden of de instandhouding der openbare lagere school aan de Loonsedijk al of niet ingevolge artikel 19 der wet wordt gevor derd. Artikel 19 bepaalt dat in elke gemeente voldoend lager onder wijs wordt gegeven in een genoeg zaam aantal scholen, welke voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toe gankelijke zijn. Afwijking van deze bepaling kan door de Kroon behoudens bepaalde gevallen worden toegelaten. B. en W. zijn van mening dat de instandhouding dezer school niet ingevolge artikel 19 der la- geronderwijswet wordt gevorderd, en stellen U voor dien overeen komstig te besluiten. Aanvullende Agenda Gemeenteraad Kaatsheuvel. Sedert de verzending der agen da zijn de navolgende verzoeken, ondertekend door het vereiste aantal raadsleden, ingekomen: 9. Verzoek van de heren W. van Kuijk, J. Brouwers en H. Pooters om de volgende wijzigin gen aan te brengen in de straat namen te Kaatsheuvel: 1. de Tramlaan te noemen Burgemeester Mallenslaan. 2. de Schoolstraat te noemen C. Roestenbergstraat. 3. het Wilhelminaplein (rond het park te noemen Wilhelmina plein. 4. het plein voor de St. Jozef kerk te noemen Frans Jozefplein. Prae-advies: Wij stellen U voor dienover eenkomstig te besluiten met dien verstande dat het onder 3 ge noemde plein reeds Wijhelmina- plein werd gedoopt (raadsverga dering 18 November 1933), en dat het onder 4 bedoelde plein wordt genoemd St. Jozefplein. 10. Verzoek van de heren J, D. E. van den Heuvel, B. Ver hoeven, M. J. van Nieuwstad, A, Snaphaan en W. de Jong, om aanvulling der agenda met het on derwerp: Verhuring van woningwetwo ningen 1946, staande aan de Berk dijk aan: Th. Verduijn, Berkdijksestraat 157 b. A. van Moergestel, Dongense- weg 154. W. van Wanrooij-v. d. Linden, Kruisstraat 10. Th. van Wanrooij-Hombergen, Kruisstraat 10. C. Klis, Dongenseweg 164. Kuipers, Marktstraat 28. Reden Aangezien de bouw der woning wetwoningen 1946, staande aan de Berkdijk zodanig is gevorderd, dat verhuring plaats moet vinden is het noodzakelijk hiertoe in de ze vergadering over te gaan ten einde eventueel leegstaan wegens niet tijdige verhuring te voorko men. 11. Verzoek van de onder punt 10 genoemde leden, om aan vulling der agenda met het on derwerp: Electrificatie van de Moer, Ho ge Zandschel, Regtvaart en Berk dijk. Reden: Uit terzake verkregen inlichtin gen is gebleken dat het vraagstuk van de uitbreiding der electrifica tie nog nader moet worden beke ken, aangezien de noodzakelijke voorbereiding voor de bespreking in de betreffende raadsvergadering (10 October 1947) niet voldoen de is geweest. 12 Rondvraag. Niet in staat zijnde iedereen per soonlijk te bedanken, betuigjk mede namens mijn ouders, broers en zusjes langs deze weg mij» hartelijke dank aan allen, voor de overgrote belangstelling be toond bij mijn terugkeer uit Indië. Speciaal dank ik Thuisfront en vooral buurtbewoners en buurt- commissie voor het nuttige cadeau dat ik hierbij mocht ont vangen. Soldaat le Klas der Mariniers, RONNIE VAN DRONGELEN. Waalwijk, Jan. 1948. Besoijensestraat No. 92. 31. Terry had zich juist achter een grote waaier van dennetakken verborgen, toen het paard Satan langs kwam. Het trok een grote lege boerenwagen, waarachter de duivelse dwerg een dikke boom stam had gebonden® om hem nog zwaarder te maken. Satan trok 't geheel echter voort alsof hij voor z'n plezier wandelde. „Dat paard moet razend sterk zijn", dacht Terry, „ik hoop, dat onze goede eland het zal winnen." De dwerg sloeg krachtig met de zweep op Satan los. „Alsof het dier niet zijn' best doet", prevelde Terry verontwaardigd. Een blik op de grote elandshoorn echter stelde hem weer gerust. Op dat ogenblik hoorde Terry een vreemd geluid ender aan de boom, een geluid alsof iemand zijn blote voeten op de schors zette in een poging er in te klimmen. De tak waarachter Terry zich had verscholen kraak te. Een groot, harig lichaam be woog zich met katachtige snel heid langs de stam. Terry keek naar beneden, maar zag nog niets. Aan allen die blijk gaven van hun belangstelling bij ons 25 jarig Huwelijk, be tuigen wij ook namens onze kinderen onze hartelijke dank. P. HURKMANS, Besoijensestr. 28, Waalwijk Daar het onmogelijk is iedereen persoonlijk te bedanken, wil ik mede namens m'n ouders, broers, zusters en verloofde, langs dezen weg allen hartelijk dank zeggen voor de overgrote blijken van be langstelling bij mijn terugkeer uit Indië betoond. In 't bijzonder dank ik buurtbewoners en buurtcommissie voor hun hartelijke attenties. Sergt. der Mariniers, AD. RIJKEN. Waalwijk, Januari 1948 Stationsstraat 123. Hiermede betuig ik mijn hartelijke dank aan allen die bij mijn thuiskomst uit Indië van hun belangstelling hebben blijk ge geven Speciaal wil ik danken, de H.H. Geestelijken van de par St. Jan, Kath. Thuisfront, Buurtbe woners, familie, vrienden en ken nissen voor de vele bloemen die ik van hen mocht ontvangen. Sergt. der Mariniers P. ROOMER Hooisteeg 3. Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank voor de belang stelling bij mijn terugkeer uit Indië ondervonden. Bijzonder dank aan de Buurtbewoners en de Harmo nie „Marijke". JAN OPHORST Mar. Ie KI. Sprang, A 195. Langs deze weg betuig ik na mens mijn Moeder, Bro'ers, Fa milie en Verloofde, mijn hartelijke dank voor de overgrote belang stelling betoond bij mijn terugkeer uit Indië. Bijzonder dank ik de Dames Dekkers, Buurtver., Kath. Thuis front, Harmonie, Gymn.ver. K. K. en Vrienden voor hun harte lijke attenties. Sergt. V.S.D. der L.S.K. A. KOLSTEREN, Vooreinde 7, Waalwijk. Niet in staat zijnde, iedereen persoonlijk te bedanken, betuig ik langs deze weg mijn hartelijke dank aan allen voor de overgrote belangstelling betoond bij bijn te rugkeer uit Indië. Bijzonder dank ik de H. H. Geestelijken der An- tonius-par., de Kajotters, Kath. Thuisfront, familie, buurtbewoners en kennissen voor de vele cade- aux en bloemen. le Mar. M. L. KIPPING. Antoniusstr. 120; Voor een binnenkort te Waal wijk te houden veiling, kunnen nog meubelen en andere goederen worden ingebracht. Opgaven zo spoedig mogelijk schriftelijk aan ondergetekende of mondeling aan adres Grotestr. 345 a.s. Vrijdag of Maandag van 1011^ uur- DEURW. TECKER. wegens huwelijk der tegenwoordige, EEN NETTE Hulp van werkster aanwezig. Mr. v. Coothstraat 1, WAALDIJK voor kantoorwerkzaamhedon, in bezit Diploma typen. Stationsstr. 85, WAALWIJK wegens plaatsgebrek met uitneembaar blad, zeer geschikt om als tafelblad te gebruiken. Stationsstraat 57 WAALWIJK TE KOOP: Adres te bevragen Bureau van dit blad. TE KOOP: in prima staat 98 C.C. Brieven onder No. 2216 Bureau van dit blad. Smith Bros en grote Te bevragen Grotestraat B. 52, HAARSTEEG. Vaste kiel, in prima staat, geheel compl. Snel bootje. Prijs 1725.- Brieven onder No. 2217 Bureau dezer courant.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2