WIE WAS ZIJ TOCH? UIT DE PROVINCIE NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING FEUILLETON Notaris SCHREURS inbegrepen was, antwoordde de voorz. ontkennend. Z.h.st. gingen del eden accoord met dit voorstel en eveneens met bet voorstel tot vaststelling van een instructie voor de gemeente- bode. Met het voorstel tot stichting van een huishoudschool ging men natuurlijk ook accoord. De heer v. d. Meerendonk meende het be stuur van de plaatselijke afdeling van de N.C.B. dank te moeten brengen voor dit mooie initiatief, dat ook voor meisjes uit andere standen de gelegenheid opende zich in dergelijke noodzakelijke dingen te bekwamen en de voor zitter onderstreepte dit en betrok in zijn dankwoord speciaal de voorzitter, de heer v. Wagenberg. De heer v. d. Ven vroeg nog waar de school zou komen. In te genstelling met een bericht in ons blad, als zou deze in Nieuwkuik gevestigd worden deelde de voor zitter mede dat hieromtrent nog niets naders medegedeeld kon worden. De begroting van het Burger lijk Armbestuur gaf geen aanlei ding tot besprekingen en werd goedgekeurd. Gemeentebegroting 1948. Ondanks het feit dat men reeds anderhalf uur de begroting uit voerig besproken had, meende de heer v. d. Meerendonk toch een algemene openbare beschouwing hierover te moeten geven. Hij bracht hulde aan de samenstellers en behandelde vervolgens de on derdelen van de begroting, waar op wij bij gebrek aan plaatsruim te niet al te uitvoerig kunnen in gaan. Wat de volkshuisvesting betreft, vond hij het jammer dat nog steeds geen aandacht was besteed aan de grote gezinnen en hij beschouwde de plaatselijke in dustrie in het kader van het Bra bants Welvaartsplan. Op 't ge bied van de Volksgezondheid had 1947 grote en mooie verbeteringen gebracht, evenals op cultureel ge bied. Met de uitgetrokken 1250 voor de viering van het 650-jarig bestaan van de Cisterciënserorde kon hij zich volkomen verenigen. De heer v. d. Ven belichtte de begroting van de financiële kant en kwam tot de slotsom dat, hoe wel de begroting sluitend was, de ze toch niet rooskleurig genoemd kon worden. Zo was er op de lan derijen slechts een exploitatie overschot van pl.m. 10.000.—, terwijl er vergeleken bij 1937 2 arbeiders meer nodig waren. Hij vroeg zich af waar dit toe diende. Het exploitatieoverschot kon ge makkelijk met enkele tienduizen den guldens verhoogd worden. Met betrekking tot de onderne mingsbelasting, die op f 36.500.- geraamd was, hoopte hij dat men zou inzien, dat hoe meer industrie er kwam, des te lager het omslag- cijfer zou worden. Hij adviseerde de voorzitter verder alle leden een exemplaar van het Welvaartsplan toe te zen den. Vervolgens moest hij nog even zijn hart luchten over een artikel in Edele Brabant, waarin stond dat het geboortecijfer in Vlijmen in verband met de kwijnende in dustrie zeer laag was, terwijl dit juist aan de hoge kant was. In zijn antwoord betwijfelde de voorz. aangaande de volkshuis vesting het of men in '48 veel voor de bouwnijverheid kon doen qua gemeente. T.a.v. de belastingverlaging die de sprekers zagen als een middel om de bevolking een beetje moed te geven, meende hij dat dit prac- tisch niet mogelijk was; men stond nog voor grote kapitaalsuitgaven. Wat betreft de exploitatie van 't gemeentelijk bezit,, zou men trach ten de leden duidelijk te maken waaraan het geld was besteed. De heer v. d. Meerendonk vond het geen erg optimistisch geluid en wees met betrekking tot de wo ningbouw op de hulp die de ge meente kon geven aan het parti culier initiatief. De heer v. d. Ven, die nog even terug kwam op het onver antwoorde beheer van de gemeen telijke bezittingen, antwoordde de voorz. dat men zou overhevelen naar openbare werken. T.a.v. de industrievestiging had hij reeds overleg gepleegd met de commis saris van de Koningin, die hem alle medewerking had toegezegd. Hierna werd de begroting vast gesteld. La vlotter tempo werd toen de rest van de agenda ^fgewerkt. Het bedrag per leerling voor de openbare lagere school werd vastgesteld op 13.29 en het voorschot op de exploitatiekosten van de bijzondere lagere scholen op 12.17. Met de overige drie punten (zie agenda vorig blad) ging men z. h. st. accoord. Bij de rondvraag vroeg de heei v. Sprang o.m. wat er gebeurde met de eigendommen op het V I- (errein, of die gewoon renteloos dat er iets gedaan moest worden, bleven liggen. De voorz. antwoordde dat het opbouwplau iedere dag verwacht kon worden, het renteverlies zou verdisconteerd worden in de kos ten van de onteigening. De heer Dekkers vroeg de aan dacht voor de Priemsteeg, waar veel steenpuin vlak langs de weg lag en de weg zelf abnormaal slecht was. Dit was reeds, aldus de voorz., in de laatste vergade ring van B. en W. besproken. De heer v. d. Meerendonk had iets gemerkt van een verbouwing in de kamer van de burgemeester en informeerde of hij bijzondere plannen had. Het bleek echter slechts de bedoeling te zijn de koude trek wat weg te werken en het geheel een beetje ooglijk te maken. Na enig heen 'en weer gepraat besloot men dat de raadhuiscom- Algemeen was men van oordeel missie eens bij elkaar zou komen. al fatsoeneerde men de raadzaal en de andere vertrekken voorlo pig maar. De voorz. was echter niet van plan aan te bouwen of een nieuw raadhuis te zetten. Al wat niet noodzakelijk was, was uit den boze, nu de materialen el ders zo hard nogdig waren. De heer v. Engelen wilde nog even een heel ernstig woordje spreken, maar zo gauw de burge meester het woord Boerenbonds vergadering hoorde en politie, merkte hij op dat hij deze aange legenheid niet geschikt achtte voor een openbare vergadering, dat men het beter binnenkamers kon behandelen. Mochten wij de nieuwsgierig heid van onze lezers gewekt heb ben, dan verwijzen wij hen naar een artikeltje onder Haarsteegs nieuws in ons blad van- vorige week Dinsdag, met het opschrift „Stelende politieagenten" PROVINCIALE STATEN VERGADERDEN. Anderhalve dag hebben de leden van de Prov. Staten beraadslaagd over het wel en wee van de Provincie, ver schillende belangrijke beslui ten hebben zij genomen en verschillende aangelegenhe den besproken, waarvan wij hier een summier overzicht geven. In de vergadering van Dinsdag wisselde men o.m. van gedachten over de P.N.E.M., waarvoor 50 mjl- lioen, in de vorm van een crediet-garantie, was uitge trokken voor een tweede cen trale. Veel waarderends werd er gezegd, maar eveneens le verde men critiek over de toestanden zoals die achteraf nog heersten. Verschillende subsidies wer den toegekend, terwijl bij sommigen de meningen nog al verdeeld waren. Over het toekennen van een subsidie aan het amateur- en het be roepstoneel ontspon zich een tamelijk uitvoerig debat. Was men oorspronkelijk niet van plan het amateurtoneel te subsidiëren, later besloot men beide een even grote subsidie toe te kennen. Met betrek king tot het Brabants Orkest kon de voorz. mededelen, dat er contact was opgenomen met het T.S.O., zodat déze kwestie tot een goede oplos sing zou komen. Over de planologische dienst werden harde dingen gezegd; gezien de nood moest men echter veel door de vin gers zien, meende de com missaris. Woensdag is de vergadering voortgezet. Diep en breedvoe rig ging men in op de begro ting. De bevoegdheden van Ged. Staten werden onder de loupe genomen en men acht te een uitgebreider inschake ling van de Prov. Staten van belang. Met betrekking tot de in dustrialisatie, die men overi gens zeer toejuichte, bracht men de wens naar voren meer aandacht te gaan besteden aan de opleiding van werke lijk vakbekwame arbeiders. De ouders moesten er ge makkelijker toe overgaan hun kinderen een vak te laten leren, terwijl er meer onder- wijs-instellingen op dit ge bied moesten komen. Ook de landbouw was van groot be lang voor de welvaart van de provincie en prachtig was het daarom dat men in- de Peel en in de Kempen weer met ontginnen begon. Hoewel men de toezegging had gedaan de opcenten op de grondbelas ting te verminderen, werd toch met 27 tegen 12 stem men besloten geen verande ring in de 55 opcenten te brengen, daar men 't ogen blik voor vermindering nog niet gekomen achtte. Een motie werd aangenomen met algemene stemmen, waarin bij de regering op spoedige herziening werd aangedron gen. Klachten gingen er op dat de conductrices van ,de B.B.A. niet meer zo voorkomend waren, nu de fooien gingen verminderen en dat op de achteraf-lijnen slechts oud materiaal werd gebruikt. Met het percentage van 60 voor het bouwvolume voor N.-Brabant was men het in 't geheel niet eens. In zijn antwoord deelde de Commisasris aangaande Ged. Staten mede, dat men ook daar van mening is dat de centralisatie ook gewestelijk kan worden doorgevoerd. Dat het met de intensivering van de Landbouw ernst was, mocht men concluderen uit het feit dat er in Brabant 't tweede compostbedrijf van de vuil-afvoer-Mij. gesticht zal worden. Ten aanzien van de bouwvolume zou een onder zoek worden ingesteld en des noods drang tot verhoging worden uitgeoefend. Tenslotte werd na langdu rig replieken de begroting vastgesteld. Over de droog legging van de Biesbosch deelde men nog mede, dat deze in onderzoek is en dat de verhóging van de dijken, gestage vorderingen maakt. Het grote plan waarbij ook het Oude Maasje is betrok ken, zal echter alleen in zijn geheel kunnen worden uit gevoerd. Hieraangaande is prae-advies gevraagd aan Ir. Roebroeck, die mede de Zui- derzee-werken leidde. GHANDI VERMOORD. Van dichtbij werden op Mahatma Ghandi, toen hij zich zoals ge woonlijk naar de gebedsplaats be gaf, vier revolverschoten gelost. Dit geschiedde om 17 uur plaatse lijke tijd op Vrijdag 30 Jan. Hij werd in de buik en in de borst ge troffen en viel badend in z'n bloed neer. De moordenaar, een jonge Hindoe, genaamd Nathoeram Vi najak Gode en afkomstig uit de provincie Bombay droeg 'n khaki- uniform. Reeds spoedig na de aan slag trad de dood in, niet echter voordat Ghandi nog de gelegen heid had aan de politie te vragen clement te zijn voor zijn moorde naar. Over de gehele wereld is men diep bewogen met 't overlij den van deze werkelijk' grote man. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 17) Het was echter gelukkig voor haar dat het paar ogen dat haar geheel begrepen had in haar afwisselende1 stem mingen van somberheid en opgewektheid tijdelijk afwe zig was van „De Berg". Gil bert Haydon was naar een klein landgoed gestuurd, dat Lord Southmoor in het aan grenzend graafschap bezat. Toen de eerste heftigheid van haar aandoening bij haar wat afgenomen was naar aan leiding van het ondervonden leed, ging zij er naar verlan gen dat hij terugkwam. Dat zij hem lief had en omgekeerd was eigenlijk nooit bij haar opgekomen en zieop de dag dat hij terugkwam in Yule Ketton, beloofde zij, de zijne te zullen worden. Misschien was het er ook niet zo gauw van gekomen, maar door dit onverwacht verschijnen was zij zó aange naam verrast, dat het geen wonder was dat zij zijn aan zoek aannam. Bij hun weerzien riep zij verheugd: Bent u daar weer? Ik kon het haast niet geloven, toen ik uw voetstappen hoor de! Ik heb soms wel eens ge dacht, dat u misschien in het geheel niet zoudt weerkeren. Dat was toch niet heel waarschijnlijk, Klok! En daar hij zich door het hartelijke in haar toon innig ontroerd voel de, hield hij nog even haar handen in de zijne gesloten. Ben je blij dat je mij weer ziet? Heel blij, natuurlijk! Het was zo vreemd in huis zonder u! En vader en moe der zijn ook blij! Dat zeiden ze. Bent u du£> al thuis ge weest? Ja, maar heel even. Mrs. Garland zei mij waar je heen was en toen ben ik je tege moet gegaan. Verbeeld u, om nu da delijk de moeite te doen mij op te halen, terwijl u toch nog zo moe moest zijn van de reis! Maar hebt u het aardig gehad en was u ook blij dat u terug was? Ik heb een vrij aardige tijd gehad, maar toch was ik ook blij dat ik terug ging, want ik ben meer gehecht aan „De Berg", dan je van mij schijnt te denken. Zijn toon klonk enigszins verwijtend en zij haastte ich dus met haar verontschuldi gingen. Dat meende ik niet, Mr. Haydon, maar ik dacht dat u eindelijk wel genoeg had van ons en van onze eenvoudige omgeving. Moeder zegt wel eens dat zij haast iedere week verwacht dat u het hier voor de volgende maand zult op zeggen. Hoe komt Mrs. Garland er bij? Och, ik geloof dat het komt omdat ik al een paar maal heb gezegd dat u zeker gewoon was iets anders te zijn dan opzichter en dat ik niet geloofde dat u zich ge lukkig voelt in die betrek king. Daar vergis je je toch in, Klok! Ik ben veel geluk kiger dan toen ik op „De Berg" kwam. Toen voelde ik er mij nog niet thuis! Neen, Mrs. Garland zal haar kost ganger nog niet zo gauw kwijt zijn. Daar ben ik blij om! Zou het je dus gespeten hebben als ik niet terugge komen was? Heel erg!' En zou je mij missen, als ik voor goed wegging? Natuurlijk zou ik U mis sen. U bent altijd zo goed voor mij geweest. En yhn u heb ik meer geleerd dan 'Ooit te voren, Mr. Haydon. Soms denk ik wel eens dat er nie mand is die ik meer zou mis sen dan u. Liefste, daar zou je een maand voor willen weg zijn, om je dat te horen zeggen! Gilbert Haydon had zich die woorden laten ontvallen, eer hij het zelve goed wist. Hij had dikwijls heel innig en hartelijk met haar gesproken zoals een boer dit zou doen tegen zijn lievelingszusje; maar toch nooit met zóveel innigheid als nu. Beiden zwe gen ze toen een ogenblik, waarop hij weer sprak: Kind, het was niet mijn bedoeling geweest om je dit te zeggen; maar ik heb je lief gehad van de eerste dag af dat ik op „De Berg" kwam. Heb je dat geweten? Neen; dat wist ik niet. Nu, ik dacht van wel en ik heb enkel gewacht op een gelegenheid dat ik zekerder zou zijn van mijn succes, als ik je vroeg om de mijne te worden. Hij vroeg haar dus om de zijne te worden! Dit had Guy Luttrell nooit gedaan. Die had slechts met haar gespeeld en was zonder waarschuwing weggegaan toen hij genoeg had van het spelletje! En misschien kwam hij wel te rug op Schorne want zijn Oom was er nog en zou hij er weer mee beginnen! Maar daar dacht zij niet aan en hij zou ook nooit weten dat het haar bijna het hart gebroken had. Neen, ze zou de vrouw van Gilbert Haydon worden, dan kon hij zich tenminste niet vrolijk maken over haar. Met bliksemsnelheid scho ten haar $eze gedachten door het hoofd en deden haar hoogst-ernstig en nadrukke lijk vragen: Ben je er zeker van dat je genoeg voor mij voelt? Het lijkt mij nog zo vreemd! Moet ik 't eerst nog be wijzen, Klok? Maar reeds stak zij hem de hand toe, die hij gretig vatte. En voor het eerst kuste hij toen Goudklok. HOOFDSTUK XII. Ik zeg en herhaal, dat er geen tweede is als jij, Klok! mopperde Tom Gar land op zeer goedmoedige toon anders. Ik heb nu een half uur niets anders gedaan dan je verteld van de nieuwe veulens en ik geloof niet, dat je er één woord van gehoord hebtl Wel? vroeg zij loom. Ze zat bij het vuur in de grote huiskamer; Het was half December en al geweldig koud. Tom, die naar Yule Ketton was geweest, had haar met een boek op de schoot gevonden. Nu, als het je niet in teresseert, had je het wel een beetje eerder kunnen zeggen. Maar ik geloof zowaar dat ze een pistool naast je konden afschieten, zó ben je altijd verdiept in de boeken. Is dat nu weer iets van Mr. Hay don? Ja, het is Gilbert's laat ste novelle. Je zult anders niet hard opschieten met lezen, want je hebt het boek andersom! Klok kreeg een kleur en bleef het antwoord schuldig. Tom stond nog een poosje bij het vuur; toen ging hij naar de keuken, waar hij zijn moeder aan het appelen schillen vond. Waar is Klok? vroeg zij. Ze maakt het zich tegen woordig maar gemakkelijk! Heb je haar ook gezien? Ze zit bij het vuur, moe der. Maar roept u haar maar eens, Haydon komt daar juist, ik hoor ze samen praten. Vindt u haar niet vreemd? Och, ze is wat kalmer dan vroeger! Ze loopt niet meer zoveel uit en zingt niet meer zo dikwijls, maar ze heeft toch trouwens alle re den om gelukkig te zijn! Gil bert Haydon zal wel zorgen dat zij een leven heeft als een prinses. (Werdt vervolgd). K. O. I. Verslag van de jfC.O.B.-verga- dering Afd. WaalwiJc-Heusden op 26 Januari 1948 in kt K.J.V.-huis te Waalwijk. Wegens ziekte vai dhr. v. Roy werd de vergaderirij geleid door de vice-voorzitter c|r. Peters, die de ellenlange agenla vlot onder de hamer wist te bfengen. In zijn openingswoord sprak hij een woord van \jl :lkom tot de nieuwe leden, specii al tot de re ligieuzen en de sg eker van de avond, de Weleen» heer L. A. van den IJssel. Hij1 wenste allen een Zalig Nieuwjrbr en deelde mede dat dit jaar zou brengen een voortzetting var- de strijd op het salarisfront en Iet doen ver dwijnen van de cla&ificatie. De notulen der [vorige verga dering, de jaarverslagen van de secretaris en pennikjmeesteresse, alsmede het verslag)van de kern vergadering werden [na voorlezing ongewijzigd goedgeijeurd. Onder de ingekifinen stukken bevond zich een scnrijven van de heer Inspecteur int de Inspectie Waalwijk, dat hij d: vergadering zou bijwonen, doai wegens ge zinsomstandigheden! was hij ter elfder ure verhinde De mededelingen ring van het goudt het bezoek aan de-. „Jongensstad" te vonden een gunstic De aftredende be heer Peters en mej. den herkozen, terv en mej. van Delft zullen vertegenwoc openingscursus voc wing van 't onde: Ruim een uur hi over de vie- ji' jubileum en entoonstelling js-Gravenhage onthaal, tuursleden, de lebbing, wer- jl dhr. Peters inze Afdeling [digen op de de vernieu- ijs te Utrecht, ben we kun nen genieten van de prachtige voordracht door Pater van den, Yssel. In ademloze |tilte werd ge luisterd vooral tijjlens het op meesterlijke wijze voordragen van de schitterende gedichten van Gui- do Gezelle. In keurige bewoordin gen schilderde hij ons het leven en de betekenis van; de Vlaamse Priester-dichter, afgewisseld en toegelicht met voorbeelden. De voorzitter de^:i' hierna nog enkele mededelingen'over de kern club, waarna de hispreking van de wijziging der staliten enige tijd in beslag nam. Daar de geestëfijke adviseur verhinderd was, we)d het 5 min.- woord uitgesproken door Pater van den Yssel. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt ei| te ongeveer 10 uur werd na e n kort dank woord de vergaderf ïg op de ge- oten. [ELLING 1948. jdens de a.s. Vlraalwijk con- bruikelijke wijze ge TENTOONS' WAAL WIJ Naar wij vernerp^n bestaat de mogelijkheid dat tentoonstelling te gressen van schoen- en lederfa brikanten worden gehouden, dat er een bezoek wordt gebracht door leden der Provinciale Staten die alsdan tegelijkertijd de Bies bos en andere waterstaatkundige aangelegenheden dar streek gaan bekijken. li Pogingen in dez^n geest wor den aangewend. VERENIGING VAN HUIS EIGENAREN WAALWIJK. Donderdag 29 Jauuari hield de bovengenoemde verjf.ïiging in ho tel De Twee Kolommen een le denvergadering. Onjlanks de ge ringe opkomstkoralen toch alle agendapunten wor<L;n afgewerkt. Het bestuur stelcT voor toe te treden tot de „Néc frlandse Bond van Huis- en Gi fmdeigenaren". Vooral door het fefc dat door de tijdsomstandigheden de rechten van de huiseigenaai [i ernstig in het gedrang zijn gekomcfo, juichten do leden dit voorstel1 ,Voe, en werd met algemene stemlnien besloten onverwijld toe te tr<oden. Voor het aftredes'ide besturslid J. v. Nooy werd de j heer H. van Nooy gekozen. Na [lat de voor naamste punten uit -ie „Huurprijs- uit voeringsbeschikkii; ren besproken, werd 11: een actie' tot lede:>|.\ 1948" wa- iog besloten 'erving op touw te zetten. Om een eind te m iken aan veel ongewenste toestandi n op het ge bied van woningve 'huur ig een hecht aaneensluiten ra«* alle huis eigenaren dringend noodzakelijk. Na een opwekking door de voorz. om de bijeenkomsten trouw teb lijven bezoeken, werd om 9 ar de vergadering gesloten. ONZE KERMIS Na meer dan 25 jaar werd in de gemeenteraad het oude stok paardje van stal gehaald, n.l. de verkorting der kermis. De Waal- wijkse kermis, die vanaf haar ont staan traditioneel 8 dagen duur de, die arbeider en patroon gele genheid gaf een week uit te rus ten of op reis te gaan, die gele genheid bood de boel eens flink op te knappen, de Waalwijkse kermis, die misschien wel eens een of twee dagen misschien wat minder druk kan zijn, moet weer bekort. Toen de vorige maal, nu meer dan 25 jaar geleden, deze aangelegenheid ter sprake kwam, werd een buitengewone algemene vergadering van Waalwijks Be lang belegd om het Waalwijkse publiek uitspraak te laten doen, en met algemene stemmen werd bij de raad gerequestreerd om de kermis te handhaven, zoals ze steeds geweest was, wat dan ook gebeurde. En nu wordt deze kwestie weer opnieuw voor de dag gehaald. In eerste instantie hopen we dat B. en W. de in. de raad geopperde idee niet zullen overnemen en de zaak laten zoals ze steeds geweest is, zo niet, dan hopen we weer op een uitspraak van de ingezetenen POSTAVOND. Wij weten net hoe het de tal rijke aanwzigen die de postavond de eerste na de bevrijding, bij woonden, vergaan is, maar ons is het eerlijk gezegd, eenigszins te gengevallen. 't Was o.i. niet zo als we dat van de vroegere Post- avonden gewoon waren. Het ge heel kon ons niet boeien; er wa ren wel enkele goede dingen in, 'we vermelden o.a. de Spaanse dans, maar het merendeel van gebodene, vooral de muziek, kon ons niet enthousiast maken. U merkt wel dat er de gezelli ge sfeer van voor de oorlog nog niet heerste. De voorz. van de ontspannings vereniging der P.T.T., de heer W. Brouwer, opende de avond, terwijl voor de pauze de heer v. Ruggen een propagandistisch woord sprak voor het Kinder fonds ten bate waarvan een ver loting gehouden werd. Na afloop vermaakte men zich in de Kolommen met dansen. HET VAKSCHOOLBAL. Woensdag 28 Januari j.l. hiel den de leerlingen van de Rijks- vakschöol 't gebruikelijke ope ningsbal aan hét begin van ieder cursusjaar. Hierbij waren tegen woordig de heer Directeur en Me vrouw Roelofs Heiermans, de he ren leraren met hunne dames, de heren van het T.N.O., leerlingen en oud-leerlingen. De voorzitter van het dagelijks bestuur van de studentenvereni ging VeDeHoVa, de heer Frans Spapens, wist de gasten op harte lijke wijze te verwelkomen. H;j stelde hun tegenwoordigheid erg op prijs, omdat dit een blijk van medeleven gaf met de vereniging. De spreker vond 't jammer dat het bal niet in een grotere zaal gehouden kon worden. Helaas is Waalwijk hierin wel wat achter. Ook dankte hij de heer Winte- rink, die voor 't bal voor honderd procent z'n medewerking gegeven had en geheel het hotel daartoe ter beschikking had gesteld. Tenslotte wenste de voorzitter allen een gepaste en genoeglijke avond, die ingezet werd door de luchtige klanken van 't orkest van Dick Dorenbosch en z'n nieuwe zes. De heer Tom v. d. Assum wist de avond op te luisteren met variaties, dansen, spelletjes en polonaise. Iedereen die dit bal heeft mee gemaakt, zal er nog met groot g-e noegen aan terugdenken en niet zonder reden. DE BIESBOSCH. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben aan Ir. A. L. M. Roebroek, Voorzitter van de Centrale Cultuur-technische Com missie te 's-Gravenhage, opdracht verleend tot het in studie nemen van de vraagstukken, welke voor deze provincie voortvloeien uit de indijking, de watervrijmaking en de ontsluiting van de Biesbosch. RETRAITE R.K. H.B.S. Vorige week hebben de R.K. leerlingen der H.B.S. retraite ge houden, de ouderen in Loyola te Vught, de jongeren in de kapel der St. Teresia- en der St. Petrus- scholen. WAALWIJKS JEUGDKOOR. Zoals elders in dit blad staat vermeld zal het Waalwijks Jeugd koor Donderdag a.s. voor de eer ste maal voor het voetlicht ko men. Dit jonge koor, dat pas 4 maanden oud is, staat onder lei ding van mej. Antoinette Blom, wier naam in Waalwijk reeds een vertrouwde klank heeft gekre gen op zanggebied. Wij veronderstellen, dat velen, die nog niets of zeer weinig van dit Jeugdkoor afweten, van deze gelegenheid gebruik zullen maken, om er nader mee kennis te ma ken, en wij vertrouwen dan, dat het Waalwijkse Jeugdkoor zich in een warme belangstelling zal mogen verheugen. TERUG UIT INDIË. Waalwijk: Soldaat le klas Piet van As sen, zal op 9 Febr. a.s. met de Johan van Oldebarneveld repatri ëren. Met de Kota Inten komen op 12 Febr. Kon. Landmacht, L. C. de Rooij, korp. en Al. van Wees, sergeant. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter A zv C J van Caem- Melsen te Sprang-Capelle Ge- rardus H zv G H Krielaart-Lam- mers Maria A F J dv J L van der Ven-Muijzelaar te Loonop- zand. Cornelis L J M zv H W van Oosterhout-van Veldhoven Wilhelmus M A zv M van Delft- de Gouw Anna J A M dv W J Moolenschot-van Mosselveld te Loonopzand Petronella A E dv J A van der Pennen-Span Antonetta A P M dv P H van Zelst-van Nispen - Hendrica A dv A Dercksen-Grashoff. Huwelijks-aangiften: H J Veltmeijer 26 j te Drunen en M E W van Ertrijk 24 j te Waalwijk M W Vervloet 24 j en J M Stassen 23 j beiden te Waalwijk. Huwelijken: L de Kloe 54 j en L P Staal 47 j beiden te Waalwijk. Overlijden: J M Donders 45 j echtg van M A Pigmans te Tilburg AH Lombarts 79 j echtg van G P v Hest L M J van Gelder 8 m. Ingekomen: Geen. Vertrokken: H H van Delft naar Loonopz. J M de Gouw en kind naar Wijk en Aalburg J Sznajder naar Breda A J Kroot naar Utrecht. SPRANG-CAPELLE. Landbouw Jongeren Organisatie. Maandagavond hield de Landbouw Jonger én Organi satie haar eerste coöperatie cursus in café v. Dijk te Vrijhoeve-Capelle. De heer G. Knaak opende deze vergadering 'en lichtte in het kort toe het doel der Landbouw Jongeren Organi- .satie en de te houden coöpe ratieve cursussen. De voorzitter heette wel kom de leden van de afdeling en de leden van de Noord- Brabantse Maatschappij van Landbouw, in het bijzonder de Weled. heer Addink, di recteur van de Zuivelfabriek en ook niet te vergeten de Weled. heer Blank van Rot terdam, die deze eerste cur sus zal houden. De heer Blank gaf een breedvoerige uiteenzetting van het Coöperatieve aan- en verkoopwezen, waarvan het Centraal Bureau," gevestigd te Rotterdam, het hoofdkantoor geworden is, onder de naam Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging „Centraal Bureau uit het Nederlands Landbouw-Comité". Niet alleen voor aan- en verkoop is het C.B., maar ook om verschillende nieuwe ras sen te telen op de proefboer- derij in de Haarlemmermeer. Ook niet alleen aan- en ver koop in kunstmeststoffen, maar ook veevoeder, zaai granen, pootaardappelen, landbouwwerktuigen en de technische dienst om advies te geven aan de vereniging voor de techniek. Tot slot van deze curus sprak de heer Blank nog over: „Waarom zijn wij niet coöperatief?" De één hierom en de andere daarom, maar grondige redenen zijn er niet. Doch de heer Blank moedig de aan: „Steunt de Coöpera tie". Hierop volgden nog ver schillende vragen, die door de heer Blank duidelijk uiteen gezet werden. De heer Knaap sloot deze leerzame avond en hoopte dat wij ook allen Woensdag 4 Februari om 7 uur n.m. in Hotel „De Witte Leeuw" te Raamsdonkveer aanwezig zullen zijn om de tweede cur sus te volgen over de Coöp. Centrale Raiffeisebank. Spr. de Weled. heer J. H. Vinnink, Inspecteur der Coöp. Centra le Raiffeisebank te Utrecht. De leden van de afdeling vertrekken om 6.15 uur n.m. bij café v. Dijk te Vrijhoeve- Capelle. SPRANG. Geslaagd. Voor het examen als detailhan delaar in aardappelen, groenten en fruit slaagde j.l. oensdag te Den Bosch onze dorpsgenoot dhr. H. Timmermans Jac.zn. Geslaagde ontving zijn opleiding van dhr. Vinkevleugel, tuinbouwleraar te Zundert en dhr. v. d. Lee, leraar in handelskennis te Kaatsheuvel. Begrafenis J. A. de Jong. J.l. Woensdagmiddag had alhier onder grote belangstelling de ter aardebestelling plaats van wijlen dhr. J. A. de Jong. Het stoffelijk overschot werd grafwaarts gedra gen door het bestuur van de ver eniging Chr. Volksbond alhier, waarvan de overledene gedurende vele jaren deel uit maakte. Aan de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door Ds. J. W. de Bruijn, Ned. Herv. predikant alhier, die een ernstige vermaning tegen de omstanders deed uitgaan. Achtereenvolgens spraken hier na dhr. W. Braspenning, voor zitter van de vereniging Chr. Volksbond, dhr. C. Braspenning, voorzitter van de afd. Sprang v. d. Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en dhr. H. Kerst als patroon van de overle dene, terwijl tenslotte dhr. A. de Jong, zoon van de overledene, dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs op Prot. Chr. grondslag voor de Langstraat en Omgeving. Op Zaterdagavond 7 Febr. a.s. om half acht wordt in de Gereform. Kerk te Sprang een gemeente-avond gehou den ten behoeve van boven genoemd onderwijs. Het Bestuur der vereniging' staat n.l. voor de aar^gename, maar ook veelzins moeilijke taak om D.V. per 1 September a.s. de opening van een Ly ceum (school waar leerlingen de Hogere Burgerschool en ook de Gymnasium-opleiding' kunnen krijgen) te bevorde ren. Het beste zal zijn als met een eerste en tweede klas begonnen zal worden. Naar de mening van het Bestuur is Waalwijk, aan wier indu striële opbouw de gehele streekbevolking (Land van Heusden en Altena daaronder begrepen) gemeenschappelijk medewerkt, ook ter wille van een weldadige doorwerking der rechtsgelijkheid de aan gewezen standplaats voor dit streek-instituut. Het Bestuur doet een be roep op allen die dit vraag stuk aangaat, de gemeente avond in Sprang a.s. Zater dagavond wel te bezoeken. De agenda luidt: Spreker: Ds. A. Wisgerhof van Capelle. Verslag penningmeester. Korte pauze voor bespre kingen (financiën). Slotwoord: Ds. C. v. d. Kruyk van Vrijhoeve. Medewerking verleent on der leiding van de heer P. Christ het Sprangse en Was- pikse Chr. Zangkoor. HAARSTEEG. Sluiting Moedercursus. Donderdagavond had in het pa rochiehuis alhier de laatste les en sluiting plaats van de door Mej. Jansen uit Vlijmen gegeven moe dercursus. Het bestuur van de Boerinnenbond, van wie het ini-^ tiatief was uitgegaan, gaf ook ac te de presence, evenals de geest, adviseur, pastoor Serrarens. Het Wit-Gele Kruis was vanwege een andere vergadering verhinderd. Aan Mej. Jansen werd harte lijke dank gebracht voor hare des kundige leiding en voor betoonde behulpzaamheid en toewijding en als tastbaar blijk van die waar dering werd haar namens de 44 cursisten een mooi cadeau aange boden. Aangenaam verrast zegde Mej. Jansen toe, dat men steeds op haar hulp en belangstelling mocht rekenen. Ook de Z.E. heer Pastoor had een behartenswaar- dig woordje. De attentie van de Boerinnenbond: het serveren van thee en gebak werd door allen zeer geapprecieerd. WASPIK. Nederland en Oranje. Bovengenoemde vereniging hield vorige week een verga dering in hotel van Iersel. Na een openingswoord van de voorz. de heer v. d. Rijken, bracht de heer Berkelmans financiëel verslag uit. Besloten werd het a.s. ju bileum van H.M. de Koningin groots te vieren. Een voor lopig programma van de fees telijkheden werd vastgesteld. De heren Verhoeven,, v. d. Plas en Anemaat werden als bestuursleden herkozen. Toneeluitvoeringen. Entre Nous heeft in studie „Kinderen van Ons Volk" van Antoon Coolen. Henry Belletable repeteert aan „Het Rechte Spoor" van Jan Fa- bricius en ook Concordia laat zich niet onbetuigd. Na Pasen zullen we dus weer volop kunnen genieten. RAAMSDONK. In de loop van de volgende week zal in de gemeente Raamsdonk de actie worden begonnen voor verkoop van vierkante centimeters van 't Damplantsoen te Amsterdam, ten bate van de Nationale Monumenten-Commissie voor Oorlogsgedenktekens. De opbrengst zal bestemd zijn voor de bouw van Natio nale Oorlogsgedenktekens, voor de verzorging van de oorlogsgraven en voor de on dersteuning van de achterge bleven verwanten van hen, die voor de bevrijding hun leven gaven. Daar de steun van alle Ne derlanders onmisbaar is, heeft de burgemeester alle in woners persoonlijk aange spoord één of meerdere vier kante centimeters van het Damplantsoen aan te kopen a 50 cent per c.M.2. GEERTRUIDENBERG. Hedenmorgen werd in de bios coopzaal van de heer Baars al hier vanwege de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen 'n uiteenzetting gegeven van de be strijding van ratten. Voor dere uiteenzetting waren verschillende gemeenten zoals 's-Gravemoer, Raamsdonk, Made, Hooge en La ge-Zwaluwe, Waspik en Dongen uitgenodigd die dan ook alle ver tegenwoordigd waren. Het geheel stond onder leiding van de heer Waalwijk, wethouder te Geer- .truidenberg, die dan ook als zo danig de bijeenkomst opende en een bijzonder woord richtte tot de heer Groot, die vanwege ge noemde dienst de uiteenzetting gaf. De heer Waalwijk was ver heugd dat er zoveel belangstel ling werd getoond voor dit be langrijke werk en sprak de hoop .uit dat velen een goed inzicht in de te wachten taak zouden krij gen. iHerna gaf hij het woord aan de heer Groot, die in eerste en grote trekken de schade tekende die door de ratten werd veroor zaakt. Hij splitste die schade in: a. voor de volksgezondheid en b. de economische. Op beide ging hij niet verder in. De materiële schade, welke de ratten jaarlijks veroorzaken, wordt geraamd op niet minder dan 30 millioen gul den. In het bijzonder wees spre ker op het gevaar der ratten als overbrengers der ziektekiemen en op de rattenbeet, hetwelk hij met enige voorvallenillustreerde. Vervolgens weer spr. op de snelle voortplanting dier beesten waardoor de noodzakelijkheid der bestrijding nog beter naar voren kwam." Ook gaf spr. een duidelijk overzicht van het bestrijdingsap- paraat, dat geëxtraheerd wordt uit de C ajuin, knollen die uit Italië geïmporteerd worden. Het 'aardi ge van dit bestrijdingsmiddel is wel dat het onschadelijk is voor de- mens-huisdieren en vee, zodat dit middel rustig kan worden aan gewend. De heer Groot gaf in zijn ge heel een mooi en duidelijk over zicht van alles wat verbonden is aan de bestrijding. Voornamelijk liet hij verder uitkomen, dat de plaats waar de „brokjes" moeten gelegd worden, met zorg gekozen moeten worden. Tot slot en ter illustratie werd het gesprokene nog verduidelijkt door lichtbeelden, voornamelijk wat betreft de materiële schade. Hierna konden door het talrij ke bezoek nog vragen worden ge steld, doch hiervan werd een ma tig gebruik gemaakt, wel een be wijs dat zijn uiteenzetting geen nadere toelichting behoefde. De heer Waalwijk bracht har telijk dank aan de spreker en verzekerde hem dat zijn uiteen zetting zeer vruchtdragend zou zijn en spoorde de aanwezigen aan deze taak ernstig op te ne men. Op 1 Februari a.s. gaat de heer H. C. B. Bijvank, rijkswerk man in algemene dienst, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, na 36 jaar trouwe dienst met pensioen. God schonk ons vandaag een vierde kindje, een meisje dat we raar haar beide Grootouders noemden. HENDRICA ADRIANA. A. Dercksen H. M. Dercksen-Grashoff Abje, Sander en Helma. Waalwijk, 29 Januari 1948. Tijdelijk: St. Niculaas-Ziekenhuis Langs deze weg betuigen wij na mens wederzijdsche familie, onze hartelijke dank', in het bijzonder aan de „2 Vrolijke Zwervers", voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. N. J. v. d. Gouw J. v. d. Gouw- de Kloe Op 28 Jan. werd ons, tot onze grote vreugde, door de voorspraak van de H Maagd Maria, een doehter geschonken ANNETTE. Bij het H. Doopsel ontving zij de namen van Antonetta Anna Petronella Maria. P. H. VAN ZELST M. P. VAN ZELST- VAN NISPEN Waalwijk, 28 Jan. 1948. Grootestraat 280 Tijdelijk St. Nicolaas-Ziekenhuis. te Drunen, zal ten verzoeke van de familie L. F. VAN DEN BROEK, op Dinsdag 10 Februari 1048, bij inzet en op Dinsdag 24 Februari 1948, bij toeslag, telkens des nam. 7 uur precies, ter herberge van de Heer W. VAN BEERS, te Waalwijk, publiek verkoopen KOOP 1. HOOILAND, onder Waal wijk, over de Hooigracht, Sectie A nr. 622, groot 1.11.40 HA. KOOP 2. BOUWLAND onder Baard wijk, over de 2de Zeine, Sectie D nr. 184, grooj 83 90 Aren. Breder b| biljetten omschreven

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2