De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Terry en Berry in DE WITTE ELAND. No. 10 Dinsdag 3 Februari 1948 Gemeenteraad Loonopzand geren volgens de voorwaarden geschiedde. Dat de haven snel aanslibt is een algemeen bekend feit. Alleen afsluiting van het Oude Maasje kan aan deze toe stand een einde maken. De heer Mombers vraagt óf de nieuwe provinciale verkeersweg die ten Noorden van onze ge meente geprojecteerd is, ook door het industrieterrein aan de Zomer dijk zal lopen. Voorts vraagt hij of het bedrag van 20.000.dat voor opho ging van de Zomerdijk is uitge trokken niet gereduceerd zou kun nen worden indien de haven ach teruit werd gelegd en de grond die door het graven van het nieu we zwaaigat beschikbaar kwam voor ophoging werd gebruikt. De voorzitter antwoordt dat een en ander nauw verband houdt met de ligging van de nieuwe provinciale hoofdweg en dat is een kwestie die het provinciaal bestuur aangaat. Dit zal echter zeker voeling houden met het ge meentebestuur. De raad zal t.z.t. over deze aangelegenheid volledig worden ingelicht. De heer Lenglet hoopt dat er spoedig een oplossing komt van de kwestie woonwagenkamp. Voorts vraagt deze of het niet mogelijk is, inplaats van het ge wone onderhoud van landwegen, een deel hiervan met klinkers te verharden. De voorzitter zegt dat wegens materiaalschaarste niets kan ko men van nieuwe klinkerwegen. Er is zelfs sprake van dat voor be strating bij de nieuwe woning bouw geen materialen meer zou den worden toegewezen. De heer Lenglet vraagt ver der of de huiseigenaren niet ver plicht kunnen worden de W.C.'s op de riolering aan te sluiten. De hygiënische toestand van diverse beerputten laat v^l te wensen over. Wethouder Smolders merkt op dat 50 van de panden nog W.C.'s zonder waterspoeling heb ben en dus niet op de riolering kunnen aansluiten. Een verplich ting als door de heer Lenglet be doeld acht spr. thans onuitvoer baar. De heer v. d. Hoven vraagt zich af of de nieuwe verkeersweg, die de gemeente langs de spoor baan wil aanleggen, nog van zo veel belang is als straks de grote provinciale verkeersweg ten N. van de gemeente tot stand komt van de gemeente tot stand komt. Zou dit laatste nog 10 jaar duren, dan zou spr. de aanleg van de gemeenteweg langs de spoorbaan in 1948 toejuichen, maar als ook de nieuwe provinciale weg spoe dig gereed zou komen, zou het verkeer van de Tilburgse weg via de Besoijensestraat naar deze gro te verkeersweg ten Noorden van de gemeente .kunnen worden ge leid. Wethouder van Loon is van mening dat de aanleg van de provinciale weg nog wel lange tijd kan duren. Z.i. is de gemeente weg langs de spoorbaan toch van groot nut. Bovendien moet deze weg, vooral achter Baardwijk, noodzakelijk verhard worden. Bij het door de heer v. d. Hoven ge opperde plan zou toch de Bo- soijensestraat weer het drukke verkeer blijven behouden. De voorzitter wijst er op dat de geprojecteerde provinciale weg tot de primaire werken behoort die de Provincie in 6, 7 of 8 jaar wenst uit te voeren en aangezien de. Parallelweg toch dringend ver betering behoeft, lijkt het snr. ge wenst dit jaar de voorgestelde weg langs de spoorbaan tussen Boso- ijensestraat Baardwijksestraat toch te doen aanleggen. De heer v. Beijnen wijst op de gevaarlijke bocht on de hoek Pa rallelwegBaardwijksestraat en vraagt of daarmee rekening is gehouden. De voorzitter acht dit eveneens een zeer gevaarlijk en lastig vaunt en hoont daar t.z.t. een afdoende oplossing te vinden. De h°er Mombers me°nt dat het de bedoeling is in de toekomst ook h°t terrein ten Zuiden van het Station voor industri»t'vroin te bestemmen. In dat geval zou het misschien aanbovelinq verdienen d° ni°nwe v^rk^rsweg vanaf de Sprangse v^g niet ten Noorden maar ten Zuiden van de Snoor- baan te laten lonen tot aan de overweg bij de Stationsstraat. Via deze overweg, die dan ver breed zou kunnen worden, kómt het verkeer dan op de Noorder Parallelweg. Het passeren van één overweg is toch noodzakelijk, het zij in Besoijen of in Waalwijk en het zou de vestiging van indus- trien ongetwijfeld bevorderen als er reeds een goede verkeersweg is. Hierdoor zou tevens het verkeer langs het station, waar vaak veel bussen, auto's en mensen zijn, en de lastige bocht in de weg nabij het station, vermeden kunnen wor den. De voorzitter zegt dat het niet onmigelijk is dat er industrieter rein ten zuiden van het station komt, maar dat is nog toekomst muziek. Het plan van de heer Mombers zou een geheel nieuwe^'weg van de Sprangseweg tot de Antonius- straat noodzakelijk maken, want daar is nu geen verharde weg. Dit is in het huidige stadium een onmogelijkheid. Ook met het oog op het drukke verkeer over de overweg StationsstraatAntönius- straat en het rangeerterrein van de spoorwegen, zou hij deze op lossing niet gewenst achten. Dhr. v. Nooij vraagt of er niet een oplossing te vinden is waar door het vuile water van de in dustrie e.d. niet meer door de polder wordt afgevoerd, daar het drinkwater voor de koeien hier door zeer verontreinigd wordt. Wethouder van Loon en de voorzitter zetten uiteen dat een nieuw rioleringsplan en een alge hele herziening van de waterstaat kundige toestand der gemeente in bewerking is- Daarbij wordt ook de kwestie van het vuilafvoer ge regeld. Incidenteel kan deze kwes tie niet worden opgelost. De begroting van Gemeente werken wordt hierna ongewijzigd goedgekeurd. Nadat de raad een» half uurtje gepauseerd had, ging men óver tot behandeling van de Gemeentebegroting voor 1948. Hier is nogal het een en ander over gezegd, maar gestadig heeft men -toch de dikke boeken met hoofdstukken, volgnummers en veel cijfers doorgewerkt. Alle punten die een beschouwing be hoefden, te vermelden is ondoen lijk en bovendien overbodig. Laat ons dus- volstaan met de belang rijkste op- en aanmerkingen even weer te geven. De heer Kemperman, dan, maakte bezwaar tegen de posten die uitgetrokken waren voor twee voormalige politieagenten- Dit wa ren mannen in de kracht van hun jaren en konden gemakkelijk zelf 1 voor hun verdiensten zorgen. De voorzitter merkte op dat het er maar één meer was en dat er reeds herhaaldelijk over deze kwestie /gerapelleerd was. De heer van Nooij brak een lans voor de verlichting van de buitenwegen, die nogal wat te wensen overliet. Wethouder Smolders deed de belofte dat er met man en macht gewerkt zou worden aan de licht voorziening; er was zelfs voor de buitenwegen reeds een plan opge maakt, dat uitgevoerd zou wor den zodra de verlichting van het centrum volledig was. De heer Brouwer trad op als kampioen voor de Burg. Smeele- laan, waar hij meende dat nog geen lichtpunt op zijn verzoek was geplaatst. Bovendien zou het 32. „Er is iets niet in orde", dacht Terry, toen hij niet alleen het ge schuifel van handen en voeten hoorde, maar ook een diepe zucht. De zucht klonk pal naast Terry. De beer keejk onrustig om zich heen. Plotseling had hij al zijn zelfbeheersing nodig om niet uit de boom te vallen. Op nog geen handbreedte afstand van hem zat volgens hem aanbeveling verdie nen in de nabijheid van de Galge- wiel ook een lichtpunt te plaatsen, daar er 's avonds nog al veel mensen passeerden! Wethouder Smolders merkte op dat er sinds veertien dagen reeds een lichtpunt was aangebracht en dat er waarschijnlijk binnen korte tijd' nog een zou komen. Onder het Hoofdstuk van de Volksgezondheid maakte de heer Kemperman bezwaar tegen een subsidie van slechts 750 voor het Groene Kruis, terwijl men 1250 gevraagd had. Het Groene Kruis had immers veel minder le den dan het Wit-Gele Kruis en voor hen was het dus duurder werken. De voorzitter vond het niet juist alleen rekening te houden met het ledenaantal, had men dit trouwens gedaan, dan zouden zij nog minder gekregen hebben. Wordt de kermis korter? De heer Verdoorn maakte on der het hoofdstuk Openbare wer ken bezwaar tegen de post die was uitgetrokken voor de kermis en andere gelegenheden. Hij stelde voor de kermis te verkorten, in bijna geen enkele andere gemeen te duurde zij 8 dagen. Op som mige dagen heerste er daarom een kennelijke slapte, terwijl veel huis moeders met zorg de kermis tege moet zagen. Ook alleen van de practische kant bezien was er dus reeds reden om de duur te ver korten, bovendien was het in het belang van de exploitanten en van de bevolking. Deze suggestie, aldus de voor zitter, greep diep in een histori sche traditie, die in het Waal- wijkse leven zat vastgegroeid. Hij kon deze overweging persoonlijk niet delen. Ook de heer van Seters maak te bezwaar, niet tegen de 8 dagen kermis, maar tegen de 8 dagen vermakelijkheden, vooral in ver band met de geringe financiële draagkracht van de huisgezinnen. Ook de heer Mombers kon zich met de vorige sprekers verenigen. Vooral ook omdat er in Mei toch al een luna-park kwam bij de grote tentoonstelling, wildé hij voorstellen dit jaar eens een proef te nemen, maar dit was volgens de voorzitter niet meer mogelijk. Bovendien was het Luna-park van geheel andere aard dan de ker mis, daar het comité de keuze van de attracties anders had ver zocht dan op de kermis. Hij zou dit punt echter in na dere overweging nemen, maar persoonlijk was hij er tegen. Onder het hoofdstuk Onderwijs K. W. vroeg de heer Brouwer o.a. of de gemeente nog niet kon overgaan tot het distribueren van „schoolkinderen-melk". Enkele maanden geleden was dit nog niet mogelijk, zei de voor zitter, terwijl hij als leek niet wist hoe groot de behoefte hieraan was. De heer Verdoorn vond dit geen taak van de gemeente. De heer Kemperman maakte aanmerkingen omtrent de subsi die aan de speeltuin, maar Wet houder Smolders merkte op dat het personeel niet alleen in het speelseizoen, maar ook daarbui ten werkzaam moest zijn aan het onderhoud. De heer Brouwer wilde het be stuur van de tuin suggereren wat meer - attracties te plaatsen. Hij kon zich overigens met een subsi een enorme aap in de boom. Ter ry gaf eeii klein geluidje. Dat was fout, want de aap zag hem nu ook. Het vreemde was, dat de aap zich nog minder op zijn gemak scheen te voelen dan Terry. Hij kreeg een angstige, wilde uitdruk king in zijn ogen, zette zijn hand als een toeter' aan zijn mond en stiet een langgerekte, naargeesti ge kreet uit. Daarop hoorde Ter die van 1000.goed vereni gen. Strijd om de personele belasting. Bij het hoofdstuk belastingen, hielden wij ons hart vast, want wij vermoedden wel dat er ge streden zou worden. Gelukkig heeft alles een zeer parlementair verloop gehad, maar B. en W. moesten tenslotte zwichten voor de nog mer sociaal voelende raads leden. De heer Brouwer ging op ver kening uit alvorens men tot de aanval overging en vroeg of het niet mogelijk was de verlaging, die slechts een categorie ten goede kwam, als men het voorstel van B. en W. zou aannemen, over te hevelen op de gas en electrici- teitstarieven,zodat alle inwoners er profijt van zouden hebben. Maar de voorzitter liet zich niet in het open veld lokken en bleef met de opmerking dat hij de heer Brouwer niet begreep en dat er toch 499 gezinnen mee gebaat wa ren, in zijn verschansing. Toen ging de heer v. d. Hoven tot de aanval over. Niet alleen als commissielid maar ook per soonlijk was hij voor het voorstel van de commissie. Al zou men volgend jaar weer tot een verho ging moeten overgaan, dan was men er in elk geval toch dit jaar mee gebaat. Het vraagstuk had de v<11e aandacht gehad van B. en W„ aldus de voorzitter, maar het ver langen van het ruk was dat de lasten over het gehele land zo veel moeilijk geniveleerd zouden worden. Men moest h^t belasting gebied zo kaal monelijk afgrazen. Wethouder van Loon vermaan de voorzichtig te zijn met de ver- laqinq en de reserves zoveel mo gelijk intact te laten. De volgende aanval ondernam de heer Verdoorn. Ruim 1 ton was weer aan de reserve toege voegd, die nu 3V3 ton was. Het bedrag dat er door de belasting verlaging af zou gaan zou van weinig invloed zijn oo de reserve en het was een moeilijke tijd voor de huishoudens, die met deze ver laging sterk gebaat zouden zijn. En nog veel meer is er ge schermd en gevochten, Wethou der Smolders schaarde zich even eens aan de kant van de burge meester, maar steeds meer tegen standers doken op. Aan de ene kant verdedigde men zich met de leuze van het voorzichtige finan cieel beleid en „ieder jaar zijn eigen lasten", en aan de andere kant met de grote behoefte van de gezinnen, voor wie deze ver laging zeer welkom zou zijn. Er werden formele rekensommetjes gemaakt, die een ander weer fout bevond, totdat de heer v. Loon tot een stormaanval overging en een hoofdelijke stemminq vroeq. Met 11 stemmen tegen 3 (Mom bers en de beide Wethouders voorstel van de commissie aan stemden tegen) werd tenslotte te gen het advies van B. en W. het voorstel van de commissie aan genomen, dat een verlaging van 10 wil van de personele be lasting voor alle klassen. Moe van het praten als men was, maakte men niet veel aan merkingen meer betreffende de Kapitaaldienst. Tenslotte werd de begroting onder dank aan de commissie vastgesteld. ry hoe beneden aan ^e boom de voetstappen van een man nader bij kwamen. De man liep om de boom heen tot hij Terry zag. Toen begon hij grimmig te lachen. Ter ry schrok voor de tweede maal. Die man was namelijk niemand anders dan zijn oude vijand, Pug Malonë, de kerel die hem op de boot voor circusbeer had willen opleiden. De overige punten, die groten deels in de begroting verwerkt waren en waarvoor wij naar de agenda in ons blad van vorige week verwijzen, ontmoetten geen tegenstand. Vermelden wij nog dat er ten slotte de leden van diverse com missies benoemd of herbenoemd werden. Op het verzoek van het ten toonstellingscomité, om bij het de partement vergunning aan te vra gen, tot het schenken van sterke drang in het restaurant van de tentoonstelling, werd gunstig be schikt. Hierna sloot de voorzitter om kwart voor elf de vergadering. KORTE BERICHTEN. De promotie van Z. Em. Johan nes kardinaal De Jong tot ere doctor in de theologie aan de Leuvense Universiteit zal plaats hebben op 12 Febr. a.s. Naar wij vernemen zal de heer Henry Ford II met zijn echt genote eind Februari ons land bezoeken. President Truman verklaar de dat de hoeveelheid tarwe, die van de Amerikaanse oogst van 1947 naar raming voor de export beschikbaar zal zijn, waarschijn lijk aanzienlijk beneden het mi-ni- mum zal blijven, dat benodigd is om aan de dringende behoeften van andere landen te voldoen, de dat de hoeveelheidt anvë, die Blijkens mededeling van de Nederl. Maatschappij voor de Walvisvaart, had de „Willem Barends" t.m. 17 Januari 24.795 vaten (is 4.132 ton) traan en 4.887 vaten (is 8.14 ton) sperm- olie geproduceerd. In samenwerking met de Am sterdamse politie heeft de Belgi sche staatspolitie te Brussel gear resteerd Georges Willem Kett- mann, geboren op 12 Dec. 1898 te Amsterdam. Hij is een der naaste medewerkers van de gefu silleerde Nederlandse N.S.B.-Jei- der Mussert geweest. De heer A. M. Freijters, se cretaris van Roosendaal, is be noemd tot burgemeester dier ge meente. In Frankrijk zijn de bankbil jetten van 5000 francs plotseling ingetrokken. Naar de „Rotterdammer" verneemt, zullen in de loop van dit jaar 10.000 Nederlanders 3000 gezinnen) naar Canada emi greren. Mgr. A. v. d. Meyden, president van het Groot-Se minarie dat 150 iaar bestaat, sprak een openingsrede uit, waarna Mgr. Mutsaerts de be langrijkheid van het feest be lichtte. Des middags werd bericht ontvangen dat H.M. de Ko ningin de president van het Groot-Seminarie benoQmd heeft tot Officior in de Orde van Oranje Nassau. Het waren danig onte vreden boeren die op de al gemene vergadering van de N.C.B. (Nrd.-Brabantse Chr. Boerenbond) te Tilburg bij- oneningswoord gaf de voor zitter, het Tweede Kamerlid Jos Zegers, uiting aan zijn te leurstelling over 't nog steeds niet plaats gehad hebbende overleg tussen de ministers (die daarvoor in aanmerking komen) en de vertegenwoor digers van de boerenorgani- saties. Frankrijk wenst toe te treden tot de tol-unie met de Benelux. Het zal nader in Den Haag besproken worden. De veestapel staat er goed bij, de melkproductie is normaal en het is nu zelfs zó ver, dat de beperkte rant soenering van boter medio Februari opgeheven zal wor den. In plaats van 250 gram boter of margerine naar keu ze, zal dan voortaan 500 gr. boter of margarine aange wezen worden, aldus „de Tijd". Vrijdag 30 Januari hield de raad der gemeente Loonopzand een openbare vergadering ten raadhui- ze onder leiding van de loco-bur gemeester G. Grootswagers. De publieke tribune was geheel volgeboekt. De voorzitter opende de verga dering na de opening met de christelijke groet met de volgende woorden: Het is mij een aangename taak, zelfs een plicht U met de uwen, op deze eerste vergadering van het jaar een gelukkig en zalig nieuwjaar toe te wensen. In een tiental vergaderingen, die in het afgelopen jaar gehou den zijn, zijn vooral in de laatste vergaderingen belangrijke beslui ten genomen, o.a. 1. het maken van een begin van bestrating in het centrum van het uitbreidingsplan; 2 elec- trificatie van het tot nog toe ver stoken deel der gemeente met na me De Moer en meer andere de len; 3. Aansluiting voor gas aan het net der Staatsmijnen. Ook voor het komende jaar be staan er nog plannen, o.a. 1. de aanleg van een aan de eisen des tijds voldoende zw;emgelegenheid, waarvoor reeds toestemming is verleend voor het verrichten van het nodige grondonderzoek en het doen verrichten van boringen; 2. het mede naar aanleiding van voorgenomen plannen, geheel nieuw rioleringsplan vanaf de Provinciale weg tot en met de Heulstraat, waarvoor reeds con tact werd opgenomen met het daartoe bevoegde ingenieursbu reau. 3. Aanleg van en vernieu wing der door oorlogshandelingen vernielde trottoirs. 4. Verdere doortrekking en aanleg van nieu we straten. Ik zou zeer onvolledig zijn, wanneer er geen enkel woord ge zegd ging worden over het grote zorgekind dat bij alle gemeenten hetzelfde is n.l. het woningvraag stuk. Van de daartoe gegeven ge legenheid voor woningen aan te vragen is door p.m. 300 personen gebruik gemaakt. Van het bouw plan 1947 zijn momenteel 60 wo ningen voor de gemeente in aan bouw. Bij een eventuele verhuring en een daaraan verbonden ruiling, zouden misschien een 100-tal ge zinnen geholpen kunnen worden, dus zouden er 200 moeten worden afgewezen. Dit zijn enkele gegevens, M.H., waaruit voldoende blijkt hoe groot de nood in onze gemeente is. Heb ben wij er in het verleden angst vallig voor gewaakt bij het op nemen van woonruimten, zoveel mogelijk de gezinnen aan te tas ten, toch zou ernstig in overwe ging moeten worden genomen al le woningen te doen opnemen, die door kleine gezinnen worden be woond en waar vooral door jon- gè en te stichten gezinnen plaats zou kunnen worden -gemaakt. Ik zou daarom van deze plaats die ingezetenen van onze gemeente, die over overtollige woonruimte beschikken, willen verzoeken, open oog te hebben voor degenen onzer inwoners, die zoals de Bisschop pen schrijven „nog steeds ge scheiden moeten leven of op on mogelijke wijze bij familieleden of "'anderen inwonen, en aan degenen die reeds zo lang en zo vaak hun huwelijk moesten uitstellen en ge holpen dienen te worden. Hiermede zou door ons een strenger optreden voorkomen kun nen worden. M.H., Hierbij zal ik het laten, hierbij de nodige medewerking vragend en U nogmaals het beste toewensend. De heer v. Nieuwstadt bracht als oudste raadslid dank voor de wensen door de voorzitter tot de raad gericht en bood wederkerig aan het collega met hunne gezin nen de beste wensen voor 1948 aan. Hij sprak de hoop uit, dat ook in het aangevangen jaar door samenwerking veel tot opleving Nieuwjaarsrede wrn. voorz. Afscheid Burgemeester. en bloei van de gemeente zou kunnen worden bereikt. Waar de gemeente staat aan de vooravond van de benoeming van een nieuwe voorz. van de raad, hoopte hij dat de keuze in deze voor de ge meente een gelukkige zou zijn en op iemand zou vallen, die in me dewerking met de college en de raad veel tot stand zou brengen voor het welzijn der gemeente en deze tot grote bloei zou voeren. Bij de ingekomen stukken deed de voorzitter daarna voorlezing van het telegram op 29-12-'47 in gekomen, waarbij aan de Wel edelachtbare heer J. A. Fr. Mal- lens op verzoek eervol ontslag uit zijn functie werd verleend. In aansluiting daarop sprak de voorzitter: Naar aanleiding van het zo juist voorgelezen telegram, is het van zelfsprekend, dat ik hierop wat dieper inga. Gezien de gezond heidstoestand is, wat door velen reeds lang verwacht werd, ge beurd, n.l. dat door burgemeester Mallens ontslag werd aange vraagd en hem dat eervol is ver leend. Het is mijn bedoeling niet uit voerig uit te weiden over wat door hem in de veertien jaren van z'n bestuur hier in de gemeente is veranderd en tot stand gekomen. Om dit volledig te beseffen zou den we in ons geheugen moeten terugroepen de toestand van 1934 toen hij zijn intrede deed en hce deze nu is. Daarbij moeten we bedenken, de eerste zes jaren dat onze plaats te kampen had met een massale werkloosheid, met daarop de bezettingsjaren, in wel ke tijd hij tot bijna aan de laatste dag de volle verantwoording heeft gedragen. Alleen hiervoor is onze plaats hem grote dank verschuldigd. Dat hij een hard werker was, eerlijk en rechtvaardig en zo no dig dag en nacht op de bres stond wanneer het gemeentebelang dat vorderde, is genoegzaam bekend. Ik wil hiermede besluiten, hem en al de zijnen voor de toekomst t beste toewensend. Voorts kwamen onder ingeko men stukken voor: een dankbe tuiging van het hoofd der O. L. School a. d. Loonse Dijk voor zijn benoeming aldaar; een dank betuiging van de middelbare meis jesschool te Boxtel voor de ver leende subsidie; de goedkeuring van Ged. Staten van Noordbra bant op de besluiten van aankoop van gronden en de goedkeuring van de gemeenterekening 1944. Zonder hoofdelijke stemming gaat de raad accoord met de waarborgen te aanvaarden van de kosten van uitbreiding van het hoofdbuizennet der waterleiding volgens 'een schrijven van 20 Mei 1947, waarbij uitbreiding van het hoofdbuizennet alleen dan ge maakt zal worden, „als de ge meente gedurende 10 jaren een jaarlijkse ontvangst van ten min ste tien ten honderd van het be drag van de aanlegkosten waar borgt voor de gehele buis, welke voor deze nieuwe aansluiting ge legd wordt." In verband met de bebouwing van de Zuidzijde van het Wilhelminaplein is uitbreiding van het hoofdbuizennet daar ter plaatse noodzakelijk. De kosten hiervan zullen, volgens medede ling van de waterleiding maat schappij 1957.-bedragen. De Mij. verlangt ten teken dat met deze regeling wordt accoord ge gaan, een schriftelijke opdracht om tot het leggen der buizen over te gaan. Zoals het prae-advies luidt kunnen de kosten van deze aan slag bij bebouwing op de eige naars der nieuwe panden verhaald werden. De eigenaars der aan liggende percelen van de bij het plan betrokken gedeelten, hebben hun aandeel in de kosten reeds betaald. De heer v. d. Heuvel merkt op dat, toen de Waterleiding Mij. t contract met de gemeente sloot, gesuggereerd heeft, dat de ge meente' nooit meer iets in de kos ten zou hebben bij te dragen. Nu tracht zij deze kosten op de ge meente af te wimpelen, wat z. i. niet correct is. Waar de kosten op de bewoners kunnen worden of zijn verhaald, kan de gemeente volgens de voorz. met de eis ac coord gaan, temeer daar de kos ten vergeleken bij vroeger, ab normaal hoog zijn en de mensen recht op waterleiding hebben. Aanvaarden van een voorschot en het verlenen van een hypothe caire geldlening voor (ie bouw van een woning. Aan de firma W. den Teuling alhier werd bij beschikking van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting van 29 No vember 1947, nr. 29898 M/P.B 682, wegens de bouw van twee woningen met gebruikmaking van de financieringsregeling woning bouw 1947, een jaarlijkse bijdra ge toegekend van 723.— Bij brief van 1 December 1947 nr. 9040 berichtte de Provinciale Di rectie van Volkshuisvesting te 's-Bosch dat, indien de raad be sluit een voorschot aan te vra gen, teneinde aan de firma W. den Teuling een lening onder ver band van 2e hypotheek te kun nen verstrekken, tegen het ver lenen van dit voorschot geen be- zwaarb estaat. Het voorschot zal dan ten hoogste bedragen 15% der stichtingskosten, in dit geval 15% van 27.573 of 4136.- Het prae-advies stelt voor dit be drag of zoveel minder als in ver band met de uitvoering van het werk te verlenen onder de voor waarden zoals deze in genoemde regeling zijn omschreven. De heer v. d. Heuvel vraagt de mogelijkheid te bezien om deze rijksregeling b.v. door publicering in de Echo ter kennis van ieder een te brengen, daar de mogelijk heid bestaat, dat meer particulie ren of aannemers van deze gele genheid te gaan bouwen gebruik maken en alzo het bouwinitiatief kan worden opgevoerd. De voorz. deelt mede dat ter secretarie gaarne aan eenieder al le inlichtingen worden verstrekt, die nodig zijn om op de hoogte te komen met de voorschriften, die in deze gelden. De gemeenterekening met de daarbij behorende bedrijfsrekenin- gen over het dienstjaar 1946 werd als voorlopig vastgesteld, terwijl voor het onderzoek der commissie en het antwoord van B. en W. naar de desbetreffende rapport.: r: verwezen werd. De heer Verheven zegt kennis genomen te hebben van de memo rie van antwoord van B. en W., welke hem niet in alle opzichter bevredigd. 'Hij meent, dat de brandweermannen een te lage vergoeding krijgen voor hun werk en dat dit de oorzaak is, dat het niet gemakkelijk is hiervoor mea- sen te krijgen. Verder merkt h:j op van deskundige zijde verno men te hebben, dat het materiaal onvoldoende is om paraat te zijn als er opgetreden moet worden. Hij verzoekt de aandacht van B. en W. voor deze twee punten. Verder komt hij terug op de be merkingen reeds vroeger gemaakt dat de gemeenteopzichter niet in staat is zijn taak naar behoren te vervullen, daar hij in onze uitge strekte gemeente zich niet snel genoeg verplaatsen kan. De aan schaffing van een motorrijwiel is in deze geen ovredreven luxe. Voorts zou de hulp van 'n voor werker, mede voor de controle op het werk der gemeentearbeiders, waarover klachten binnenkomen, goede diensten bewijzen. De voorz. meent, daar we een vrijwillige brandweer hebben, het niet aangaat deze een vergoeding te geven, die als volledig kan gel den. Wat de middelen betreft, waar wij over beschikken. hee'"t hij van deskundige zijde verno men, dat deze in het geheel niet achterstaan bij plaatsen van de - zelfde grootte. De kwestie ge - meenteopzichter zou hij, nu net college niet voltallig is, gaarne aanhouden tot er een nieuwe voorzitter benoemd is. Dat de ge meentearbeiders mogelijk zich riet ten volie geven, kan onze goed keuring niet wegdragen, doch is enigszins begrijpelijk, als we de lonen bezien, die niet tot presta tie prikkelen. Mogelijk dat er ver betering komt door de nieuwe loonregeling, die in het volgende punt op de agenda voorkomt. Bij het voorstel tot vaststelling van een nieuwe salarisregeling voor het personeel dezer gemeen te zegt de heer van Nieuwstadt dat hem gebleken is, dat deze re geling veel goeds bevat, doordat over het algemeen de eindcijfers op 150% van de salarissen van 1940 uitkomen, doch dat de men sen met veel dienstjaren weinig profiteren van de verhoging te genover die met minder dienstja ren. Hij verzoekt hieraan eens de aandacht te schenken. De Voorz. verklaart dat, a.-o aan hem ligt, hij een verhogin tot 150% van 1940 niet voldóerl de acht. De nieuwe salarisregeling gaa in met ingang van 1 October '4" Bij de in het praeadvies ge maakte bemerking, dat de out- werp-salarisregeling voor de le den van de raad ter secretaris cei inzage ligt, merkt de heer v. d^ Heuvel op, dat de gemeente to<_ over een cyclostyle beschikt, di> het mogelijk maakt, dergelijk^ stukken op een dusdanige wijzïrv te vermenigvuldigen, dat ieder raadslid een exemplaar thuis krijgt, waar hij het rustig kan be studeren. Reeds eerder drong ïuj hierop aan, doch nog tevergeefs. De voorz. zegt voor 't vervolg toezending van stukken toe. (Besloten wordt tot opheffing der O.L. school te Loonschendijk, Wijziging straatnamen wordt in getrokken. De raad besloot ver huring woningen in handen te stellen van B. en W. De kwestTel) „electrische aansluiting" zal nader onder 't oog worden gezien.) (Slot volgend nummer). Gevonden en Verloren. Op het bureau der Rijkspolitie te Kaatsheuvel zijn als gevonden gedeponeerd: Een horloge m. arm band; een bruinlederen etui met rozenkrans, twee zilverbons, een inlegvel, een portemonnaie m. in houd, kleine stukjes overleer, een kerkboek, een damesceintuur, rol len metalen band, een lederen etui met inhoud, een grijze das, distri butiebescheiden, handverwarmers, een zilveren rozenkrans in etui, een portemonnaie met inhoud, twee handschoenen, 2 duimstok ken, kleine stukjes bovenleder, een boodschappentas, een portemon naie met inhoud, een zilveren ro zenkrans, een dameshandschoen, een want, een polshorloge, een sleutel, een mes, een damespara plu, een bruin lederen gevoerde handschoen, een slagersmes, een pakje zwart bovenleer van schoe nen. Op hetzelfde bureau worden in lichtingen ingewacht omtrent de volgende verloren voorwerpen: Een vulpenhouder, metalen wa penschildjes, zwart linnen motor handschoenen, een inlegvel, een zilveren armband, een lederen etui met inhoud, een vulpenhouder, een lederen portefeuille inhoudende een bedrag aan geld, een gouden vulpotlood met dito kettinkje, een witte wollen handschoen, een no titieboekje, een kwitantie en een kolenkaart. R.K. Thuisfront. Dat het R.K. Thuisfront in de gunst staat en medeleven geniet voor de jongens in Indië van de Kaatsheuvelse bevolking bewijst weer de verschillende bedragen welke het bestuur van het R.K. Thuisfront mocht ontvangen van de gerepatrieerde militairen en verschillende verenigingen: van soldaat en sergt. de Rijke 15.40 van soldaat v. Best 21.25 van sold. Ie kl. Laros f 31. van gerepatrieerde N.N. niet 100 maar 167.44 van dansavond L. v. Berkel Horst v. bil jartver. N.A.S. 14.35 van bijeenkomst perfec- ten en zangers H. Familie 21.98 van toneelavond Kunst en Vermaak op 27 en 28 Dec. 1947 75.— Het R.K. Thuisfront dankt al len mede namens de jongens in Indië voor deze steun. Bel Canto voor de K.R.O. Naar het programma van de Kath. Radio gids meldt, zal de Zangvereniging Bel Canto Dins dag a.s. van 2 tot 2.30 uur n.m. een concert uitzenden op de 301 meter-golf. Het programma wordt Maandagavond in de zaal van Bel Canto op platen opgenomen. Bel Canto zingt met gemengd koor: 1 Ave Maria van A. Bruck ner, 2 Du Hirte Israëls van Dim. Bortniancki, 3 Middernacht van J. P. J. Wierts en 4 Vlaamse Ker mis van J. P. J. Wierts, en met dameskoor: 5 Slaopliedeke van W. F. Kools. Het koor staat on- der leiding van de directeur J. Tuerlings. Maandagavond is de zaal niet voor 't publiek toegan- kelijk. - A De Toren. Op Donderdag 5 Febr. wordt door Joop Biekman in Euphonia een voordrachtavond gegeven. Geheel alleen beeldt deze k in- stenaar verschillende personen en, milieus uit. 't Verhaal gaat voor de toehoorders leven, als werd 't door meerdere personen uitge beeld. Dit is de voordrachtkunst in haar edelste vorm. Voor hen, die Biekman hebben gehoord en gezien in de prachtige vertolking van de oude Melchior in „Kermis volk op Kerstmis", behoeft deze avond geen aanbeveling meer; I voor hen, die nog niet van zijn spel als toneelspeler hebben ge- j noten, is er een reden te meer om van deze unieke gelegeitheid. he r. j als voordrachtkunstenaar t.e leven kennen, gebruik te makitn. .E^rtJ Bel Canto ensemble zorgt voV^-^eu f muzikale omlijsting. De Wondere Visser. Na enige maanden van ijverig repeteren, kwamen de jongens van het schooltoneel Zaterdag en Zon dag met hun stuk: „De Wondere Visser". Alweer bleek ditmaal de waar heid van het bekende: een slechte repetitie, een goede uitvoering. De Zondagavond-uitvoering was van prima gehalte. De kinder- en jongensrollen voldeden zeer goed.. De tekst zat er goed in. Dan isl 't nog maar een kwestie -van -goed opletten. En dat deden zeCZ^4 dagavond. Vanzelfsprekend werden aan de grotere spelers hogere eisen ge steld. Stuk voor stuk hebben ze 't publiek niet in deze verwach tingen teleurgesteld. We zijn c-r van overtuigd dat heel 't publiek uiterst voldaan huiswaarts keerde. Br. Quirinus en je mannen, pro ficiat! De volgende uitvoeringen van dit stukje, dat ondanks zijn een voud een nrachtig thema behan delt, zijn Woensdag 4 Febr. voor de schooljongens; Donderdag 5 Febr. aanvanq 7.30 uur voor de Ouders van de spelers en van de schoolkinderen. Agenda. Maandag 2 Febr. 7-10 n.m.: Gemengd Koor Bel Canto. K.R.O. in de zaal. Maandaq 2 Febr. 8 uur Ti.m" Renetitie Harmonie Apollo. Dinsdag 3 Febr. 7 uur n.m. Feestavond Bel Canto. Woensdag 4 Febr. 7.30 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 4 Febr. 8 uur n.m. Apollo Theater: Take my life. Donderdag 5 Febr. 8 uur n.m.. Voordrachtavond „De 7 N zaal Euphonia. Donderdag 5 Febr. Toneel St. Jansschoc) v. Dun „De wondere LOON-OP-ZAND. R.K. Gezinszorg Gisteravond hield het ai bestuur v?n de R.K. Gez

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4