WIE WAS ZIJ TOCH? IN INDIË. GtM ENTERAAD HEUSDEN. Gemeenteraad Geertruidenberg FEUILLETON n. ONSENOORT Tarr/ ei 3arry in: DE WITTE ELAND. zijn, als Loons Hoekje, Sprangse gadering naar voren gebracht Straat, Lage Zandschel, Finantie etc. Hij inmormeert, wat de des tijds benoemde commissie ad hoe in deze deed. De heer Verhoeven dankt de voorzitter voor de brede uiteen zetting gegeven, waaruit blijkt dat de P.N.E.M. de raad niet vol ledig heeft ingelicht. Dat de com missie ad hoe tot heden nog niets deed, heeft zijn oorzaak in het feit, dat deze commissie geen werkschema ontving, dus niet kon weten wat haar taak was. Op een onderhoud op 8-12-'47 met de voorzitter gehad, heeft hij na der niets meer gehoord. Ligt het ook op de weg van deze commis sie de kostenverdeling te bekijken of ressorteert dat aan B. en W. Hij zou gaarne hieromtrent de no dige gegevens ontvangen en neemt dan op zich, dat de com missie, in plaats van een reclame dat zij niets deed, een pluim zal ontvangen voor wat zij zal ge daan hebben. De heer Pooters sluit zich hier bij aan en verzoekt het eventueel rapport der commissie aan alle raadsleden ter bestudering toe te zenden. De voorzitter deelt mede, dat de commissie vermoedelijk nog over voldoende tijd zal beschik ken om de zaak te bestuderen. Hij meent dat besloten werd, dat met de P.N.E.M., zodra de werk zaamheden zouden begonnen zijn, in onderhandeling te treden om trent de kosten van de verdere uitbreiding. Waar de materiaal voorziening nog van dien aard is dat mogelijk nog niet in 1948 met de uitvoering van het werk kan begonnen worden, rest nog vol doende tijd, om voor die tijd de zaak te bestuderen en mogelijk tot een accoord te komen. Hij wil de commissie ad hoe direct inschake len en spreekt de hoop uit, dat zij nuttig werk verrichten kan. Als toegevoegd punt van de agenda gaat de raad accoord met het voorstel een tweede kasgeld lening tot een bedrag van fl. 100.000 af te sluiten, waar aanbieding reeds is ingekomen, door de rijksvoorschotten van de gelden' der Bouwvereniging steeds geruime tijd op zich doen wach ten. Bij de rondvraag verzoekt de heer Sins nogmaals straatverlich ting in de Berkdijk en Molen straat, de heer^Pooters meer ver lichting in de voornaamste stra ten, de heer v. d. Heuvel inlich tingen omtrent de wegen van Mij. Unitas en de heer Brouwers ver betering van de duiker in de Paalstraat. De voorzitter zegt dat mate riaal voor verlichting thans aan wezig is, dus verbetering volgt. Met Unitas is men in correspon dentie en voor de duiker zal reeds morgen opdracht gegeven worden. De voorzitter sluit onder dank met de Chr. groet. DE GEMEENTE HEEFT GEBREK AAN GROND. Het schijnt dat in Heusden alle uitbreiding en we deropbouw moet afketsen op het gebrek aan grond, waarmee de gemeente heeft te kampen: de bouw van huizen, het vestigen van nieuwe industrie, een nieuw voetbalveld. Dit zijn dan ook de punten waar over de raad elke vergadering opnieuw het zijne wil weten. Na de opening met gebed gaf de voorzitter burgemees ter Van Delft eerst een over zicht van de loop der bevol king over 1947. Op 31 Dec. 1946 bedroeg het aantal in woners der gemeente 2788. Over 1947 werd dit aantal door geboorten en ingekomen personen vergroot met resp. 93 en 140. Door overlijden en vertrek gingen er resp.-30 en 178 personen af, zodat er over het afgelopen jaar een be volkingsaanwas was van 25. Verder had men in Heusden een afdeling willen vestigen van Van Loon's schoenfabriek te Dongen, maar dit was niet doorgegaan wegens gebrek aan industrie-terrein. Scheepswerf, noch Conser- venfabriek hadden op volle kracht kunnen werken we gens het gebrek aan woon ruimte. Dit gebrek deed zich trouwens op alle gebied voe len. De voorz. sprak de hoop uit dat 1948 in alle opzichten een. gezegend jaar zou zijn. De notulen werden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een verzoek tot ontslag als regent van de Godshuizen van de heer A. Vos, hetgeen verleend werd. De heer P. J. Bruysten vroeg eervol ontslag als amb tenaar van de Burgerlijke Stand en als ambtenaar van het Vleeskeuringsbedrijf we gens benoeming tot privé-se- cretaris bij Wagenberg-Fes ten. Dit eervol ontslag werd hem verleend. De overige stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Sterrestraat W 22, werd z.h.st. aangeno men, waarbij de wettelijke ontruimingstermijn op een dag werd gesteld. De grote kasgeldlening van 550.000 was noodzakelijk, omdat de gemeente de bouw van de 31 arbeiderswoningen zelf moest financieren en ook om hiermee de lopende lening van 100.000 af te lossen en te continueren. Z.h.st. accoord. Punt 6 werd aangehouden tot de volgende vergadering omdat de Commissie van On derzoek nog niet gereed was. De voorz. stelde nog voor om een pand aan de Zuider singel van H. v. d. Staak aan te kopen voor de prijs door het Prij zenbureau bepaald, waarmee de raad accoord ging. Bij de Rondvraag infor meerde de heer Dekkers hoe ver men was gevorderd in zake het voetbalveld, waarop de voorz. antwoordde dat de vorderingen miniem waren. B. en W. waren in verbinding met een eigenaar, maar deze zou zeer moeilijk te bewegen zijn grond te verkopen. Ook de heer Te Vruchte kwam later nog eens op het voetbalveld terug en vroeg of men het niet op dezelfde plaats kon maken. Het be staande terrein was afge keurd en met het terrein stond of viel dè voetbalclub en als deze werd opgedoekt (en het kwam er zo tragisch uit) „dan hebben we alweer iets minder in Heusden". De voorz. antwoordde dat ook dit weer op grote moei lijkheden stuitte. Bovendien was het financiëel niet ver antwoord, omdat er daar een nieuwe weg kwam. De heer Verschure wilde het voetbalveld aan het we- deropbouwplan koppelen, maar dat kon ook niet, vol gens de voorz., wegens 't ge brek aan grond. Hij zegde in ieder geval toe, dat B. en W. alles zouden doen om tot een oplossing te komen. De heer Verschure wilde, als de ge meentegrond te ver af lag voor een voetbalveld, zelfs overgaan tot ruiling met een eigenaar die zijn grond dich ter bij de kom had. Of die eigenaar dat wilde doen, al dus de voorz., lag ook aan de kwaliteit van die gronden. Hij beloofde nog eens al het ■mogelijke te doen. De heer Dekkers had nog voorgesteld om als secretaris van de Godshuizen een jong capabel en representabel man te nemen, maar de voorzitter verzocht zonder meer maar geen namen te noemen. Wat de kwestie van een zeilhuisje aanging, waarnaar de heer Dekkers vroeg, daar werd nog ever onderhandeld. Tenslotte wilde de heer Dekkers nog lijsten aanleggen van degenen die wachten op woonruimte. Dan wilde hij alleenwonende personen, vooral ouden van dagen die een heel huis tot hun beschikking hadden, aan laten zeggen dat daar scherp op gelet zou worden en de laatsten verwijzen naar ver pleeginrichtingen. De heer Verschure vertelde een onaangename affaire die zich op het distributiekantoor had afgespeeld. In de krant was n.l. de datum, die op de formulieren voor het aanvra gen van rijwielen stond, ver anderd, en degenen die op deze laatste datum waren ge komen hadden bot gevangen! Zij konden hun formulieren vernietigen. Hij had gecon stateerd dat het meer voor kwam dat de buitengemeen ten de dupe werden van de onvolledigheid van de publi caties van het Distributiekan- neerdtoor te Waalwijk. Over deze „vergissing" was al getelefoneerd, deelde de voorz. mee en er zouden nieuwe formulieren uitge reikt worden, maar hij wist niet of dat al gebeurd was. Vervolgens redetwistten de voorz. en de heer Verschure nog eens over de woning bouw en wat daar bij kwam, zoals de kwestie van de De- mer. Als het voortbestaap. van de Demer uit stedebouwkun dig oogpunt grotere lasten meebracht voor de gemeente, dan was de heer Verschure er voor hem maar te dempen. De voorz. bracht daar tegen in, dat ook dat grote kosten meebracht. De rioolbelasting zou ook verhoogd moeten worden, omdat de riolering niet meer in de gracht, maar in de Bergse MaaJ zou uit komen en dan eerst gezui verd moest worder. Er zou den nog volgende week be sprekingen gevoerd worden over de wederopbouw. Na nog een opmerking van de heer Te Vruchte over de onwil om industrieterrein te vérkopen, werd de vergade ring gesloten met gebed. IS GEERTRUIDENBERG NOODLIJDEND Van hond tot regering. il n'y a qu'un pas. Veel is er weer gepraat in de vergadering van de vroede vaderen ^an Geertruidenberg. Vooral over de begroting, waaruit bleek dat de gemeente voor het eerst noodlijdend was: ernstig liet het zich echter niet aanzien. Ook over andere onderwerpen werd zwaar geboomd; zo kon het gebeuren dat men, aan 't praten over ed hondenbelasting, terecht kwam bij de regering en der- zelver samenstelling. waren, vroegen B. en W. de goedkeuring van de begroting Ste delijke Godshuizen. De heer Valkenstein vond de toelichting zeer oppervlakkig. Het kon ook moeilijk anders met een dove secretaris. De rekening-courant-overeen komst met de bank van Ned. Ge meenten werd vernieuwd. Alvorens tot de agenda over te gaan wenste de voorzitter de leden en alle ingezetenen een voorspoe dig 1948. Omtrent de loop van de bevol king deelde hij mede dat er 103 kinderen geboren waren en 30 personen overleden. Er hadden zich 283 personen in de gemeente gevestigd, terwijl er 269 de oude veste hadden verlaten. Het bevolkingsaantal was met 87 toegenomen en bedroeg nu 3369 personen. Men mocht niet ontevreden zijn over 1947. Spr. memoreerde het grote nationale muziekconcours en de industrie-tentoonstelling. De Ambachtsschool had een gunstig eerste jaar achter zich, terwijl er in 1948 twee nieuwe cursussen aan verbonden zouden worden. De industrie was eveneens goed vooruitgegaan: hij herinnerde aan de volledige in werkingstelling van de P.N.E.M. Ten aanzien van de woning bouw deelde hij mede dat in 1947 10 woningen van bouw '46 gereed gekomen waren. Op het eind van deze maand zouden 10 woningen van '47 gereed zijn, terwijl de overige 19 spoedig zouden volgen. Bovendien Was men begonnen met 32 P.N.E.M. woningen. De voorzitter dankte de raad voor het vertrouwen en de pret tige samenwerking en hoopte dat dit zo zou blijven. De heer v. d. Ploeg dankte de voorzitter namens de raad. Nadat de notulen vastgesteld VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 18) Mrs. Garland was wel zeer ingenomen met de verloving van haar aangenomen doch ter, maar toch had ze mede lijden met Steve Warton. Die was niet meer in Yule Ket- ton. Hij was er weggegaan, kort na de laatste weigering van Goudklok en had 't be heer over de boerderij aan zijn jongere broèr overgela ten en, naar het gerucht liep, zou hijzelf in Australië een schapenfokkerij beginnen. O, ja, hij is dol op haar; maar zij toch ook op hém. Denkt u niet, Moeder? Natuurlijk. Anders had ze Steve Warton niet voor hem bedankt. Toe, roep haar even, Tom, dat zij me wat komt helpen! Maar Tom vergat de bood schap geheel en ging kalm de nieuwe banden aan zijn schaatsen maken. Toen hij terugging andermaal door de kamer riep Haydon hem. Goudklok lag achterover geleund in haar stoel en Gil bert stond bij de schoorsteen. Beider gelaat zag er opge wekt uit, naar hij meende, en daar Tom zo vervuld was van het schaatsenrijden, riep hij: Wat dunkt u van het ijs, Mr. Haydon? Zou 't houden? De vijver nog niet; dat zal nog wel een week duren, tenminste als het zo blijft vriezen. Dat denk ik wel. Het is aardig van Lord Southmoor om ons daar te laten rijden. Lord Southmoor is altijd even vriendelijk! viel Klok in. Maar ik kan je vertellen van een plaats waar het ijs wél dragen zal, Tom, zei Gil bert. Dat heb ik zowat een half uur geleden geprobeerd. Waar? In het Park? vroeg Tom. Je weet wel, dicht bij die plek als je het hekje doorgaat naar de laan. Daar heb je een plas waar 't water niet al te diep zal zijn en 't ijs is er zo glad als een spie gel. Goudklok luisterde met kloppend hart; ze kende die plek heel goed. Hoe dikwijls had ze daar niet gelopen met Guy Luttrell. Onbewust had Gilbert haar gedachten weer teruggevoerd naar die dagen in haar leven, die zij daaruit geschakeld zou hebben ge wenst. Maar toen zij weer luisterde, was het niet meer naar het schaatsenrijden, maar hoorde zij Gilbert tot Tom zeggen: Ja, ik moet nu weer uit. Maar het is nog niet laat: het is pas drie uur. Ik moet Bul- teel even spreken. Ga je mee, Klok? Je ziet er net uit of je hoofdpijn hebt. Neen, het is zo koud en ik wilde graag dit boek uit lezen. Hij kuste haar dus en Tom deed hem uitgeleide tot het hek, waarna hij naar de zit kamer terugkeerde. Hoe dom van je, Klok, om niet mee te gaan! Het is juist zo'n prachtige dag en volstrekt niet kouden dan gisteren. Ik had geen lust om uit te gaan. Je bent tegenwoordig met geen stok de deur uit te krijgen en vroeger was je juist niet binnen te houden! Denk eens aan, wie ik in 't dorp heb gezien? Ik weet 't niet. Steve Warton misschien.... Wel neen, hoe kan dat nu? Die heb je wel voor goed weggestuurd. Dit laatste niet zonder bitterheid, daar Tom toch medelijden had met zijn kameraad. Neen, die man, die hier kwam bij zijn Lordschap en Lady Barbara en die wij algemeen voor haar verloofde hielden. Ik denk dat hij weer op Schor- ne is. Met de handen in de zak ken slenterde Tom weg. Mo- eeliik had Klok hiet eens ge luisterd, dacht hij, want zij schonk zo weinig aandacht meer aan haar omgeving. Enkele minuten later kwam Mrs. Garland het vertrek binnen en zag Klok niet. Toen ze haar in de hall tegen kwam, vroeg ze verbaasd: Ga je uit, kind? Ja, moeder, het is binnen zo warm. Ik zal er van op frissen. Maar ik blijf niet lang uit, hoor! Ga je Mr. Haydon tege moet? Ja, hij vroeg of ik mee ging, maar toen had ik er nog geen lust in. Dat is jammer, want je ziet er naar uit of je wel een wandeling nodig hebt. Met bezorgde blik keek Mrs. Garland haar pleegkind aan. Toen Klok even buiten was, stond zij stil en legde de handen op de kloppende sla pen. De gedachte dat zij Guy Luttrell ieder ogenblik ont moeten kon, benauwde haar als een dreigend gevaar. Wat deed hij eigenlijk op Schor- ne? Zou hij nu trouwen met Lady Barbara? Ze was het huis uitgeijld; ze voelde dat zij alleen moest wezen om tot besef te komen van de verschrikking en om er iets op te verzinnen, waardoor het Guy Luttrell onmogelijk zou worden, om weer met haar samen te ko men. Ze ijlde weer verder, nauwelijks wetend in welke richting haar voeten haar droegen. Reeds stond ze met de hand aan de klink van het hekje, dat toegang gaf tot het Park, toen ze zich ineens overwel digd voelde door een snikbui. Maardaar kwamen voet stappen naderbij. Niemand mocht haar zó aantreffen! IJlings trad ze door het hek, zodat ze door de hoge park muur verborgen was. Het waren Tom en zijn vader, die al pratend en la chend voortliepen. Goudklok wachtte tot ze geheel voorbij waren en trad toen op het hekje toe. Maar de hand, waarmee ze de klink wilde oplichten, viel slap langs haar neer: degene, die nu na derbij kwam, was Guy Lutt rell Hij had haar al gezien eer zij hém zag, maar hij had geen reden om haar uit de weg te gaan. Om haar en om haar alleen was hij naar Yule Ketton gegaan en had hij al een week lang in de nabijheid van de bewuste plek rondgedoold, waar hij met haar was samengekomen. Hij had ook wel gezien hoe droevig zij eerst had gesnikt en nu merkte hij hoe zij als versteend stond, nu zij hem gewaar werd. Ze strekte- de handen uit om hem van zich af te houden en de zwakke kreet die haar lippen ontsnapte, klonk hem niet duidelijk genoeg als een uitroep van afkeer in de oren. Hij sloot althans haar handen in de zijne en kuste haar op de lippen, nog eer zij het had kunnen verhoeden. Met van toorn fonkelende ogen riep zij hem toe: Hoe durft uHoe durft u mij aanraken Maar, Klok, kan er nu geen hartelijkpr welkom op overschieten? Een week-lang ben ik hier dagelijks naar je komen uitkijken! U, die met mij gespeeld hebt; die eenvoudig wegge gaan is, toen u er genoeg van had! En dat enkel omdat u rijk bent en ik arm ben! Dat zoudt u niet hebben gedaan met Lady Barbara! U is al die tijd van plan "geweest om met haar te trouwen! Ik ben nooit van plan geweest om met Lady Bar bara te trouwen En u hebt haar toch een huwelijksaanzoek gedaan? Ja, maar terwijl ik vast wist dat ze mij bedanken zou. (Wordt vervolgd). Begrotingen. Alvorens tot vaststelling van de begrotingen van G.E.B. en ge meente over te gaan, werden eerst al dan niet na veel ge-praat en na veel wikken en wegen diverse subsidies toegekend. Zo aan de plaatselijke afdeling van de Kath. Gezinszorg 100 en aan de organisatie' 560. Het Wit-Gele Kruis kreeg 100. Het verzoek van de Zusters om 300 voor de huishoudschool, werd na veel heen en weer ge praat aangehouden om de 'zaak nog eens duidelijk te bezien. De 'voorzitter van de begro tingscommissie de heer Waalwijk, bracht vervolgens rapport uit, waaruit bleek dat de gemeente thans voor het eerst noodlijdend was. Er was echter gegronde hoop dat de ontbrekende 11655.28 in 1948 ontvangen zouden worden, zodat men van rijksbijdragen ver schoond zou blijven. De commissie drong verder aan op een spoedig in gereedheid bren gen van het woonwagenkamp, van de zwemkom en van het bolwerk. Over de activiteit van Bouw en Welstandstoezicht was men niet erg te spreken. Betreffende de zwemkom deel de de voorzitter mede, dat men eerst de komst van de pontonniers moest afwachten, die waarschijn lijk dat terrein in gebruik zouden nemen. Dan zou men een zwem kom willen inrichten in een deel van de Spoorgracht. Tegen bouw-en woningtoezicht werden nogal wat bezwaren inge bracht, waaruit bleek dat zij de gemeente nu niet direct verfraai den. En er ontspon zich een debat over de vraag wie dit de heren aan hun verstand zou brengen. De heer Jansen brak een lans voor de demping van de oude ha ven. De voorzitter deelde hierom trent mede, dat het eerste gedeel te gedempt zou worden met grond van de Stationsstraat. Ook over de salarissen van ambtenaren en gemeente-personeel was men niet tevreden, evenmin als over de geuren van de Poter- nestraat, die men daar 's zomers opsnuift. Nu wilde men daar nog de vecaliën van een nieuw blok op de Vest afvoeren. De voorzitter deelde echter me de dat waarschijnlijk de Vest zou worden gezuiverd. Ook het woonwagenkamp en het brandweerhuisje kwamen nog ter sprake. Vervolgens werd de begroting van het G.E.B. vastgesteld. Na het verzoek van de heer Hartong om de verzekeringen van diverse gebouwen' te herzien, werd ook de benroting 1948 Ge meente vastqesteld. Het Grondbedrijf werd officieel opnegeven. Voor het gewoon lager onder wijs werd het bedrag per leerling op 11 en dat voor het voortge- V li zet l.o. op 13 bepaald. Het voorstel om de belasting op bedrijfshonden te brengen op 2.50 en op luxe honden op 10.was voor verschillende leden aanlei ding hun hart eens te luchten over de zelfstandigheid van de gemeen ten, die ver te zoeken was, meen de men, zodat .de voorzitter zich voorzitter van de 2e Kamer ging voelen. Alle leden gingen onder protest met het voorstel accoord: de heer Okkerse protesteerde niet. De verordening ex art. 4 woon- ruimtewet werd vastgesteld. Besloten werd voorts de techni sche ambtenaar van het G.E.B. en de meteropnemer te ontslaan per 1 Mei en de administrateur per 1 Juli. Enkele ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangeno men of aangehouden. De voorzitter deelde verder nog-mede, dat de nachtdienst-te- lephoon voor Raamsdonk en Geer truidenberg per 1 Febr. in werking zou treden. Hij hoopt dat deze regeling, die berustte op vrijwilli ge bijdragen, in stand zou blijven. Voor degenen die niet bijdroegen zou een regeling getroffen worden. In het jaar 1901 brak in Frankrijk de kerkvervolging uit. De Cisterciënsers van Pont Colbert te Versailles zochten eèn veilig heenkomen in België. De streek was ech ter zo ongezond, dat men spoedig van hieruit een ge zonder woonplaats uitkoos. Van de zusters Carmelites- sen te Venlo vernamen deze monniken dat in de provin cie Brabant te Nieuwkuijk 'n kasteel te koop was. Het was het slot Onsenoort. Als tolk diende bij de aankoop Albert Joannes Janssens. Op deze v/ijze kwam Onsenoort aan de Cisterciënsers. Op 14 Mei van het jaar 1904 hield de com muniteit haar intocht in het nieuwe huis. Er werd tijde lijk een noodkapel ingericht. Spoedig hierna werd het kas teel omgebouwd tot klooster. Op de toren werd een verdie ping geplaatst. Een kapel werd gebouwd. Op de koets huizen die nu als gasten- kwartier en noviciaatshuis waren ingericht, werd even eens een verdieping gebouwd. Om het geheel werd een gro te muur gelegd. Roepingen bleven echtei uit. Men begon daarom in 1910 met het bouwen van een Juvenaat. In September wer den de eerste leerlingen aan genomen. Het getal was 14. Onder hen bevond zich ook de tegenwoordige Pater Sub prior. In 1912 was het Juve naat al te klein. Een grote recreatiezaal met slaapzaal werd er toen aangebouwd. Bij het begin van de grote we reldoorlog moesten de stu denten voor de vluchtende Belgen wijken. De eerste in kwartiering bracht het huis grote schade en eisten veel reparaties. Ook na deze eer ste wereldoorlog wilde 't niet vlotten. Nog tal van jaren bleven de Paters in tal van moeilijkheden verkeren. 33. „Pak dat zwarte beestje maar mee, Oeng?" riep Pug Malone, „dat kereltje heeft nog een paar lessen op het slappe koord van mij te goed, ha ha!" De eerste ge dachte, die door Terry's hoofd flitste, was: „Die elandshoorn moet ik hier ophangen, zodat ik hem later kan vinden". Terry Met 9 tegen 2 stemmen werd besloten een schrijven van het re genten-college van de godshuizen in openbare vergadering te behan delen. In dit schrijven verklaren zij zich tegen de benoeming van dhr. Goes en protesteren zij heftig tegen het feit dat de „onbehoor lijke raad" de aanbeveling van het college niet aanvaardde. De heren Valkenstein, Jansen en ook de voorzitter protesteerden op hun beurt tegen de toon van de brief. Over de interpretatie van art. 5 van het reglement volgde een debat en dhr. Okkerse meende dat de raad zelf door de vreem de stemming aanleiding tot deze brief had gegeven. Algemeen was men het er ech ter over eens dat een dergelijke gebeurtenis voor het college min der prettig was. Er konden echter motieven zijn voor de raad om correctief op te treden. Zo besloot men dan ook te schrijven. Nadat nog enkele leden van de rondvraag gebruik hadden ge maakt sloot de voorzitter de ver gadering. Eerst in het jaar 1928 werd de toestand gunstiger. Onsen oort werd met de 2e Kerstdag canoniek als prorij opgericht. Langzaam kwam er nu teke ning van vooruitgang in P. P. Stanislaus Viennot, die toen tot eerste prior werd be noemd, he^ft dit ambt slechts voor een goed jaar bekleed. Een zwaardere taak was voor hem weggelegd. Pater Joan nes volgde hem op. Onder diens bestuur kwam eerst 't klooster pas goed tot bloei. Eén van zijn eerste daden was het uitgeven van een ei gen tijdschrift in 1931. In het jaar 1934 begon men het oude kasteel af te breken, dat moest plaats rpaken voor een nieuw klooster, wat intussen veel en veel te klein was ge worden. Met het feest van St. Bernardus, 20 Augustus van het volgende jaar, kon 't in gebruik worden genomen. Met December van hetzelfde jaar had voor de eerste maal op Onsenoort een prior-keuze plaats. Gekozen werd Pater Servatius van Vught. Reeds in het eerste jaar van zijn bestuur had voor Onsen oort een grootse gebeurtenis plaats. In de maand Juli van het jaar 1936 ging Onsenoort over van de Franse naar de Belgische Congregatie. Van die tijd dateert ook de naam van Mariënkroon, wat in ver band staat met het oude Cis- terciënserklooster te Heusden waar we vroeger in dit blad reeds over geschreven heb ben. Met deze grote veran dering ging onder de bekwa me leiding van deze Prior Mariënkroon een bloeitijd te gemoet. Nog hetzelfde jaar had voor de eerste maal ook de Pries terwijding binnen de kloos termuren plaats door Z.H. Excellentie Mgr. A. F. Die pen zaliger. Het getal mon niken nam nu ieder jaar in aantal toe. In het jaar 1939 kroop zover mogelijk om de boom heen, om de aap nog even van zich af te houden. Aan een takje hing hij snel zijn hoorn op. Daar op kroop hij' zo ver mogelijk van de aap weg op een smalle tak, maar het gelukte hem niet buiten het bereik van Oeng's lange grijp armen te komen. Behaarde vin gers sloten zich als een stalen werd opgericht de St. Ber nardus Bedevaart, die zich reeds terstond in een gewel dige toeloop van pelgrims mocht verheugen. Een schit terende toekomst lag voor Mariënkroon nu open, doch ziet, met rasse schreden na derde ook onze grenzen het oorlogsmonster en in de nacht van de negende op de tiende Mei, juist na onze jaarlijkse bedevaart naar de Wonder bare Moeder van de Elshout, brak ook voor ons de grote tweede wereldoorlog uit. De eerste jaren van bezet ting verliepen voor 't kloos ter gelukkig. Wel had het, zoals ieder, te kampen met verschillende moeilijkheden, maar we woonden er nog. Hoevele kloosters waren er ook toen al niet ontruimd? Naarmate de oorlog vorderde werd ook voor Mariënkroon de toekomst duisterder. In 't jaar 1943 kreeg het een ver bod tot uitgave van haar tijdschrift. In 1944 naderde echter de vrede ook meer en meer onze grenzen. Niemand echter wist hoe duur we deze zo lang verwachte vrijheid zouden moeten betalen. Naar mate we dieper de herfst in gingen, naderde ook het oor logsmonster onze grenzen. Op 24 October van dit jaar werd het klooster in een groots evacuatie-huis herschapen. Ruim 1700 vluchtelingen zochten hier een toevlucht. Eindelijk brak in de nacht van 4 op 5 November de be vrijding aan. Spoedig keerde nu eenieder zoveel mogelijk huiswaarts. Het College bleef echter voorlopig nog beschik baar voor evacuatie, wat eerst het volgend jaar in de maand Mei werd prijs gegeven. Ter stond werd met volle macht aangepakt om de geleden oorlogsschade te herstellen. Bij de eerste herdenkings feesten konden de bewoners van Nieuwkuijk niet nalaten hun dankbaarheid nogmaals tégenover de Paters te be tuigen, hetwelk zij deden bij een onthulling van een mo nument, voorstellende de barmhartige Samaritaan. Deze steen, ontworpen door de kunstschilder de heer W. v. d. Plas en uitgevoerd door H. de Bresser, is ongetwijfeld een sieraad bij de grote kloos ter-ingang. Terstond na de bevrijding herleefde ook weer de St. Bernardus Bedevaart, die nog niets van zijn eerste drukte bij het ontstaan er van had ingeboet. Ook het St. Bernar- dus-Tijdschrift, dat de lezer steeds met het wel en wee van het klooster op de hoog te houdt, zag spoedig weer 't licht. Mariënkroon zien we ook weer met zijn werkzaamhe den, speciaal op gebied van liturgie, naar buiten treden, o.a. door zijn talrijke uitzen dingen via de K.R.O. Ver leden jaar werd binnen de kloostermuren een groots li turgisch mysteriespel weer gegeven, dat duizenden toe schouwers trok en een onge kend succes mocht boeken. Met hun Nationale Biblio theek voor Geestelijke Lec- schroef om Terry heen. De aap waagde zich ook op de dunne tak, waaraan Terry zich kramp achtig vasthield. Maar de tak gaf mee en Oeng viel met zijn, slacht offer naar beneden. tuur weten ze de mensen iets te geven voor htm geestelijk heil. Zo werpen deze monniken een dam op tegen het alom opdringende materialisme, dat ons wil doen vergeten dat we een onsterfelijke ziel Onze correspondent, die wegens drukke werkzaam heden zijn artikelen-reeks enige tijd heeft moeten on derbreken, gaat weer verder U iets over het leven van onze jongens in Indië te ver tellen. Onnodig U te zeggen hoezeer dit herri, ons en ook U ongetwijfeld tot genoegen strekt. (RED.). Watampone 15-l-'48. Op een avond zit ik in een Chinese Toko te Makassar achter een glas stroop soesoe (limonade met melk). Er ko men en gaan militairen, de één gaat, een ander pikt ook een glaasje. We zijn gewik keld in een uiterst belangrijk gesprek over de kwaliteit en prijs van de soesoe, als plot seling een hand mijn schou der een klap geeft. „Verrek, Simon", hoor ik een stem. Ik kijk om. „Verrek, Kees" zeg ik. Sorry, lezers, maar dit woord is gebruikt; 't schijnt dat om een bepaalde graad van verbazing, schoonheid en dergelijke uit te drukken, dit woord strikt noodzakelijk is. Maar ter zake; ik kijk dus om en zie m'n oude school kameraad Kees van Dongen uit Besoijen. U begrijpt dat we de hele avond bij elkaar zijn geble ven, hij met verhalen over de reis, ik over Indië, want met mijn 3 weken Indische ervaring ben ik zeer deskun dig, nietwaar. Op de terug weg naar de boot, waarmee Kees was gekomen, ontmoet te ik André Spijkerman, die evenals Kees bij de Jagers is en naar Morotai gaat. Je kunt in Indië overal zijn, maar Waalwijkers kom je er tegen. O.V.W.-ers. Enige tijd geleden hield een aalmoezenier een causerie over de radio over onze oor logsvrijwilligers en iemand verzocht mij hierover iets te schrijven, omdat volgens deze de oorlogsvrijwilligers wor den miskend. Dit lijkt me wel toepasse lijk, omdat nu de eerste Waalwijkse O.V.W.-ers terug zijn of op het punt staan te rug te keren. De troepen die nu in Indië komen hebben 't aan de O.V.W.-ers te danken dat zij hier goed ontvangen worden en diverse schit terend ingerichte cantines en andere ontspannings-centra vinden. De jongens van het eerste uur ontbeerden prac- tisch alles, maar zij hebben gezorgd dat er nu van alles is. Het is de roem van Zui delijk Nederland, dat dit deel practisch alle O.V.W.-ers heeft geleverd. En nu die jongens veel pech hebben wat betreft demobilisatie e.d. zegt men, en onder die „men" zijn helaas ook veel soldaten, „Het is hun eigen schuld, ze hadden maar uit moeten kij ken". Dat hébben ze ook gedaan en bevonden dat het vader land hun riep. Met achterla ting van alles, hun werk, hun studie enz. hebben zij vrij^. willig die roepstem gevolgd, om te gaan waar ze gestuurd werden, onbekende gebieden en gevaren tegemoet. Velen van hen zijn uit 't verzet ge komen, na jarenlang een le ven van onrust en angst, maar ook van verbeten plichtbe trachting, schroomden zij niet na de bevrijding van 't Zui den, zich wederom voor de strijd beschikbaar te stellen en naar Indië te gaan, om ook dat Rijksdeel te bevrijden. Nu spreek ik slechts over In dië en niet over hen die in een harde winter, vaak slechts gekleed in overall, aan het Maasfront stonden! Dank, zeer veel dank is ie der hun verschuldigd en die dank moet niet alleen bestaan uit een paar letters op hun mouw. Kerstfeest in de tropen. Men mist hier natuurlijk die eigen vertrouwde sfeer van een Kerstmis thuis, maar de veldprediker en de aal moezenier hadden met Kerst mis alles in het werk gesteld om die familie-sfeer zo goed mogelijk te benaderen met de familie thuis, naar de familie van alle Christenen, en met gezamenlijke inspanning is 't een Kerstfeest geworden zo als ik nog nooit heb meege maakt en dat iedere aanwezi ge ontroerd moet hebben. Het was geweldig; alle soldaten herdachten 's avonds op bui tengewoon fijne manier de geboorte van Christus. In de Kerstnacht waren de soldaten naar de nachtdien sten gegaan, de protestantse militairen om 12 uur, de ka tholieken om 3 uur naar de Nachtmis in de kleine, maar mooie kerk in Makassar. ,s Avonds kwamen allen in het Lajang-kamp bijeen om Kerstfeest te vieren; de gees telijke verzorgers hadden Kerstliederen uitgezocht die 'door allen konden worden gezongen; een koor van In landse Christenen zong daar enboven andere Kerstliede ren en dat maakte de Kerst viering tot een waar feest van broederschap. De inwendige mens was hierbij niet verge ten. Dagen- (en nachten) lang waren de koks in de weer geweest om een keur van lekkernijen te bereiden, bovendien in zo'n hoeveelheid dat er b.v. 's avonds nog yrij- willigers werden gevraagd om de oliebollen op te peu zelen. U begrijpt wel dat ik aanstonds bereid was mij te melden. Ik zal de tractatie's niet noemen; het "zou U doen wa tertanden en dat wil ik U besparen. De viering werd besloten met „Eere zij God in den hooge". Machtig was het dit eerbewijs aan de Allerhoog ste door Inlanders, katholie ken en Protestanten. Onge twijfeld hebben weinigen een Kerstfeest meegemaakt dat zo ontroerde als dit en dat zo'n manifecstatie was van ons aller broederschap in Christus. Triomf van teamwork. Kort na onze aankomst in Makassar was het bericht ge komen dat de 23e Cie. de 22e December naar Wattampone moest. Wattampone is de hoofd plaats van het landschap Bov- né, waar een r9dja, iemand met een adembenemende naam, regeert en ligt aan de Zo zijn deze monniken ook nog in de twintigste eeuw cultuurbrengers voor ons volk Neem de oorzaak van Uw Rheumaiiek weg Dat kan. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzui verende organen: 't bloed gaat weer sneller stromen: onzuiverhe den, die zich nu vastzetten, krij gen dan geen kans meer, want Z2 worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen wor den minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust: Uw le venslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als van ouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. hebben, het materialisme dat machines van ons wil maken, dat ons alle „genot" op aarde doet zoeken.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2