R.W.B. BESTAAT 40 JAAR. UW CORSET NIEUWS UIT KAATSHEUVEL een paar Heren-rijlaarzen Er wordt meer geld aan de koopkracht onttrokken dan nodig is. DAMES! versleten Maatcorsetten Prijzen vanaf f 20.— zijn opgelegde taak vervuld. Na voordracht, zang, mu ziek, gebakjes enz., werd de leden ,,'t bakske" met brood je aangeboden, waarna tot huldiging van de jubilarissen werd overgegaan. De voorzitter spelde hierna bij de 4 jubilarissen de ere medaille op de borst en feli citeerde ieder afzonderlijk op de hem eigen manier, waar bij hij aan elk een passend cadeau namens de vereniging mocht aanbieden en de hoop uitsprak dat allen nog vele jaren lid van „O.O.G." zouden mogen blijven. Door de jubilarissen werd een dankwoord gesproken voor de waarderende woorden van de voorzitter en 't prach tige cadeau hen aangeboden. Nadat nog enkele nummer tjes waren gezongen en de accordeonist enkele prachti ge muzieknummers had ten beste gegeven, werd overge gaan tot de tombola voor de dames, naar welke prachtige prijzen de dames al heel de avond hun ogen hadden uit gekeken. Rest ons nog te vermelden dat tot slot van de avond de leden een vol maal werd aangeboden, dat de gerenom meerde keuken van de fami lie v. d. Pluijm alle eer aan deed en dat allen zich goed lieten smaken. Wij willen niet sluiten al vorens een woord van dank te brengen aan de commissie die deze avond voor „O.O.G." heeft voorbereid en zeker niet het minst aan de cere moniemeester de heer M. v. d. Steen en aan de accordeonist die zeer zeker een groot aan deel heeft gehad in het wel slagen van deze avond. A. VAN DELFT DIR. GEW. ARBEIDSBUREAU BREDA. Onze oud-stadgenoot A. J. A. C. van Delft is met ingang van 1 Februari benoemd tot Dir. Gew. Arbeidsbureau in Breda. Hij werd geboren te Waalwijk in 1890, alwaar hij enige tijd bij 't onderwijs werkzaam was. In de eerste wereldoorlog was hij werk zaam aan de Gem. Secretarie te Tilburg. In 1919 werd hij directeur van de Gem. Ar beidsbeurs, in welke functie hij tot 1941 werkzaam bleef. Daarna werd hij te Amster dam benoemd tot directeur van het Gew. Arbeidsbureau aldaar. In het verloop van de oorlog is hij enige tijd op non-actief geweest en in 1946 werd hij personeelchef aan de Stichting Grootboek 1946. 'Hij is lange tijd bekend ge weest als bestuurslid van Til burg Vooruit en schreef ver scheidene artikelen, boeken enz. over folklore. VASTENAVOND' BIOSCOOP-PROGRAMMA. Musis Sacrum. Vrijdag, Zaterdag en ^Zondag komt in dit theater een vlotte, vrolijke film met Abbott en Cos- tello. Hij heet „Bij de Marine" en laat ons zien hoe de twee komie ken een „ondergedoken" crooner en een persfotografe bij elkaar brengen. De namen garanderen U een lach avond. De film „Vrije Levens", die Maandag en Dinsdag draait, ver haalt ons hoe een officier der dra gonders voor een circusmeisje zijn rang, uniform en land verraadt, omdat zijn liefde voor haar ster ker is dan zijn wil en eergevoel. Een sterk dramatische Zweedse film. Luxor. Moeten wij U nog uitleggen wat „Het Lied van Bernadette" voor een film is. Ons dunkt dat de re censies in de grote pers en de steeds maar v^eer geprolongeerde voorstellinqen in de grootste thea ters duidelijke taal spreken en U een betere aanbevelinq geven van Frans Werf els verfilmde roman dan wij kunnen. Lanq hebben wij op deze film gewacht, maar nu de gelegenheid daar is moeten wij gaan zien naar het meesterlijke werk van deze vrome, eerlijke joodse schrijver, die op deze wijze zijn belofte aan Maria heeft inqelost en er veel toe heeft bijgedragen, de dwalin- aen omtrent Lourdes uit de weg te ruimen. Eerlijk ,en pretentieloos zingt hij het lied van Bernadette. Een film die niemand mag mis sen. DRUNEN. De Vreemdeling. Het Drunens Toneel kwam Zondag voor het voetlicht met een toneelspel van Antoon Coo- len „De Vreemdeling". De zaal was geheel bezet. De Vreemdeling. In een rustig en vredig Brabants dorp woont de smid Hamers en zijn gezin, moeder, Agnes de dochter en twee schoolgaande zoons, geluk kig en tevreden. Agnes heeft ver kering met Meester Bosch, een onderwijzer uit het dorp. Haar eens gegeven woord was wel wat ondoordacht gegeven, zij gaat twijfelen aan de liefde die zij haar verloofde moet toedragen en de verkering raakt af. Er is onder tussen een vreemdeling gekomen, een man met een vrij duister ver leden, die echter zijn leven wil beteren. De vreemdeing heeft zich als knecht bij de smid weten te verhuren. Agnes vat liefde op voor deze man en haar liefde wordt beantwoord. Meester Bosch komt nog eens ten tonele, de verhouding tussen Agnes en de vreemdeling komt aan het licht en stuit op heftige tegenstand van de vader. Het komt tot heftige huiselijke scènes en tenslotte Maar laten wij dat nog niet vertellen. A.s. Zondag kunnen diegenen die het nog niet gezien hebben, nog zien. Het is een aan grijpend toneelspel vol realisme. Al lijkt ons de vreemdeling, met zijn soms lange en sentimentele alleenspraken wel wat onwerke lijk. Iemand met een verleden als hij moet met dit verleden breken. Maar te pas en te onpas kwam men hierop terug. Dit is echter een kwestie van de schrijver en het lijkt ons zo wat op water dra gen naar de zee, om hierop dieper in te gaan. Het toneelspel werd vrij goed vertolkt. In de eerste bedrijven leek Agnes ons een beetje on wennig op het toneel. Gaandeweg werd het beter en in de laatste bedrijven leverde zij mooi spel. Vader Hamers leverde prach tig spel; hij wist de echte Bra bantse werkende middenstander en vader uit te beelden. Jammer dat hij in zijn werk sterk af stak tegen zijn vrouw en zijn dochter, die meer gekleed waren als juffrouwen van gezelschap. Waar enerzijds de man in werk- ténue zit, diende de vrouw en dochter toch zeker wel 'n schortje of iets dergelijks te dragen, wat trouwens in onze Brabantse ge zinnen iets heel gewoons, ja zelfs gebruikelijk is. Wij misten dit ten enenmale, terwijl het de huiselijke sfeer zeker had kunnen verhogen. De rol van vreemdeling was in goede handen. Behoudens enkele kleine tekort komingen was het spel vrij goe 1 en vloeit ons een algemeen woord van waardering gemakkelijk uit de pen. Zij oogstten dan ook een welverdiend en dankbaar ap plaus. ELSHOUT. K. V. P. Op de algemene ledenvergade ring van de K.V.P. afd. Elshout werden tot voorlopige candidaten voor de groslijst der 2e Kamc-r aangewezen: Prof. Romme, Den Haag. Mr. Teurlings, Vucht. H. H. v. d. Zanden, Eersel. Jos. Zegers, Schaijk. De opkomst was behoorlijk, maar had evengoed 3-voudig kunnen zijn. Laten wij toch de grote waarde van de politieke or ganisatie niet onderschatten en bezoekt vooral de vergaderingen. NIEUWKUIK. Terug uit Indië. Onze dorpsgenoot, de heer i. van der Ven zal binnenk''met de Joh. van Oldenbarj /eld uit Indië terugkeren. Er wOrden door de buurtbewoners voorbereidin gen getroffen om van der Ven vreugdevol te ontvangen. Sociale cursus. Voor de leden van den Boerin- nenbond alhier wordt, te begin nen deze week, door de kapelaan der parochie een sociale cursus gegeven. Grote Winter uit voering. Op Zaterdag, Zondag en Maandag j.l. gaf de gemengde Zangver. „Oefening baart Kunst" alhier haar eerste grote Winter- uitvoering. Medewerking hieraan verleende de gemengde toneelver. „Kunst en Genoegen" te Haar- steeg. Elke avond was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet, j Het programma der zangvereen., die voor de eerste maal onder lei- ding stond van de voor kort be noemde nieuwe directeur, de heer Mich, van Heivoort, werd zeer I verdienstelijk uitgevoerd. De be- zoekers hebben dan ook werkelijk kunnen genieten van een mooi en gevarieerd program dat in één woord af was. We twijfelen er dan ook niet aan of de vereniging heeft in de heer van Heivoort een zeer bekwame en stijlvolle direc- I teur gevonden, hetgeen bleek uit de vertolking van de diverse 'nummers, die alle schitterend tot hun recht kwamen. Er kan zeer zeker in de toekomst van deze vereniging nog heel wat verwacht worden. De toneelver. „Kunst en Genoegen uit Haarsteeg, onder regie van de heer Jos. van Erp uit 's-Bosch, gaf een spel van ernst en luim in 3 bedrijven van Jac. Ballings „Amor in de pasto rie". Er werd kunstig en vlot ge speeld en 't spel bezorgde het pu bliek een vrolijke avond. Regis seur en spelers hadden dan ook eer van hun werk. Oefening baart Kunst heeft ve len een paar kunstvolle en genoe- gelijke avonden bezorgd. HEUSDEN. Donderdag a.s. hoopt de Chris telijke Besturenbond afd. Heusden een propaganda-avond te geven. Als spreker hoopt op te treden dhr. Noomen, Hoofdbestuurder van de Christ. Grafische Bond, met het onderwerp: „Vooruit en Omhoog". De biljartvereniging D.E.S. wist van Stoottroepen te winnen en daar K.O.T. niet boven haar kwam, wist D.E.S. het kampioen schap kring Heusden te behalen. Aan de winnende club zal een medaille uitgereikt worden, ter wijl de leden van D.E.S. 'eik een draagmecknlle verdiend hebben. GEERTRUIDENBERG. Burgerlijke Stand over December Geboren: Theodorus Cornelis Josephus z. v. C. A. Leijs-Schou- wenaars Adriana Christina d. v. D. van Beers-Rasenberg Wilhelmus Adrianus Maria z. v. C. J. van den Biggelaar-v. Fessen Gerardus Adrianus Jacobus z. v. J. H. A. van Biesen-de Ruijter Helena Maria d. v. G. J. A. C. van Biezen-de Ruijter Johan Gerard z. v. H. J. van der Put- van Eek Adrianus Wilhelmus Gerardus z. v. A. J. M. van Mierlo-van Beek Leonardus Embertus Christiaan Maria z. v. C. A. Romme-van den Heuvel Johanna Magdalena Geertrudie d. v. J. T. Hermus-Lambregts Catharina Adriana Margaretha d. v. C. J. P. van der Veeken- Damen Bartholomeus Johan nes z. v. A. N. Broeken-van der •Bijl Johannes Lambertus Ma ria z. v. J. van Beek-Heijne - Johannes Antonius Gabriël z. v. A. C. de Ruijter-Pruijsten Ge rardus Johannes Antonius Corne lius z. v. G. J. van Geel-Akker- mans. POSTDUIVENTENTOON- STELLINK K.C.C. Uitslag van de derde gehouden tentoonstelling op 2 Februari in de zaal van de Kind. de Bondt. Ingezonden 244 duiven. Keur meester C. Clemans. Oude doffers 59. 1. D. J. Matheijsen. 2. D. J. Matheijsen. 3. H. Dekkers. 4. A. Aussems. 5. A. W. v. Wanrooij. 6. A. Aussems. 7. Theo v. d. Ven. 8. G. Vos. 9. Chr. v. Hees- wijk. 10. M. J. v. Wanrooij. 11 A. Aussems. 12. Jac. Hoeve- naars. 13. H. Klein. 14. A. W. v. Wanrooij. 15. C. Labee. 16. A. van Dinteren. 17. G. Hendriks. 18. A. Aussems. 19. L. Ververs. 20. H. Klein. Z.E.V. Fr. van Woensel. Z.E.V. L. Mosselveld. E.V. Jan van Riel. Oude duivinnen 61 1. C. Labée. 2. Jac. Vloemans. 3. M. Treffers. 4. L. Ververs. 5. A. Aussems. 6. P. van der Velden. 7. D. J. Matheijsen. 8. Jan Vloemans. 9. A. Aussems. 10. M. Mesch. 11. M. Treffers. 12. A. Aussems. 13. H. Dekkers. 14. Jac. Hoevenaars. 15. A. Aus sems. 16. Jac. Vloemans. 17. M. van Boxtel. 18. L. van der Vel den. 19. L. Ververs. 20. Ant. Priems. Z.E.V. G. Vos. Z.E.V. A W. van Wanrooij. E.V. Jac. Hoevenaars. Jonge doffers 60. 1 Chr. van Heeswijk. 2 Jac. Vloemans. 3 M. J. van Wanrooij. 4 A. van den Hoven. 5 Chr. van Heeswijk. 6 M. J. van Wanrooij. 7 C. Labée. 8 L. van der Velden. 9 A. van den Hoven. 10 H. Dek kers. 11 C. Moreval. 12 Jan van Riel. 13 Jan van Riel. 14 G. Smit 15 A. Aussems. 16 D. J. Matheij sen. 17 A. Aussems. 18 Jac. Vloe- ir.ans. 19 G. Smit 20 Jan Vloe mans. Z.E.V. H. Dekkers. Z.E. V. L. Mosselveld. E.V. L. Ver- :rs. Jonge duivinnen 64. 1 P. van der Velden. 2 Jac. Vloemans. 3 C. Labée. 4 A. W. van Wanrooij. 5 A. de Bie. 6 Jac. Vloemans. 7 A. Aussems. 8 M. van Boxtel. 9 Theo v. d. Ven. 10 Ant. Priems. 11 C. La bée. 12 Chr. van Heeswijk. 13 M. Treffers. 14 Theo v. d. Ven. 15 M. Treffers. 16 Jan van Riel. 17 Fr. van Woensel. 18 H. Dek kers. 19 Jan van Riel. 20 Jan Broeders. 21 Jac. Hoevenaars. 22 Ant. Priems. Z.E.V. Jan van Riel. Z.E.V. Jac. Vloemans. IE/V. A. de Bie. wijk Johanna Th. J. Kuijpers naar Helmond. Ingekomen personen: Maria W. J. de Brouwer van Oirschot Johannes van den Hoek van Waalwijk Cornelia W. 'Da- men van 's-Hertogenbosch Lambertus J. Smetsers van Til burg Gijsbertus Meuleman van Tilburg Hendrikus W. van Delft van Waalwijk Ho, Soe Ho, van Batavia Elsa W. Buijs en kind van Soerabaja. LOONOPZAND. Burgerlijke Stand van 15-31 Jan. Geboorten: Petrus A. M. z. v. Rombouts-van Gestel Cornelia M. J. d. v. G. den Teuling-Kamp Alphonsus J. H. G. z. v. A. Daems-van Noije Johannes P. H. J. M. z. v. J. P. Hamers-van Leijsen -Gerardus M. J. z. v. P. H. van Nunen-Driessen Jo hanna Th. G. d. v. W. de Vries- van Beers Maria C. A. d. v. J. Vastré-van Bavel Elisabeth P. M. d. v. P. J. v. d. Velden- v d. Wiel Wilhelmina L. C. M. d. v. P. J. van Leeuwen-van Dun Antonius H. M. z. v. M. J. Coomans-Maas - Maria P. A. d. v. H. M. v. d. Hoven-Willem- se Johannes J. z. v. G. D. Vastré-Schreiber Joanna M. P. d. v. L. J. Bergmans-v. d. Wouw Petronella M. H. M. d. v. G. E. van Wanrooij-v. d. Linden Gerardus C. E. z. v. C. J. A. Boere-Kuijs. Overlijden: Maria M. Th. van Wanrooij 17 j. Francijna P. Bakx wed. v. G. v Bladel 70 j. Anna M. Dingemans wed v. A. van der Wee 78 j. Jacobus Sulsters 74 j. Huw.-Aangiften: Johannes J. Swaans 20 j. en Elisabeth Ligt- voet 28 j. beide alhier Jan Broeks 32 j. en Johanna A. Dek kers 31 j. beide alhier - Johannes M. in 't Groen 25 j. en Huberta M. Klijndijk 25 j. beide alhier Adrianus van den Boom 30 j. en Virginie M. J. C. Steenbergen 24! j. beide alhier Johannes B. Heuer 29 j. en Wilhelmina P. j. Donders 29 j. beide alhier Marinus L. Gubbens 27 j. te Veghel en Johanna Fr. Moolen- schot 25 j. alhier. Huwelijken: Marinus Boer 24 j. te Dongen en Johanna M. Damen 23 j. alhier Petrus Ligtvoet 36 j. en Helena J. Kuijpers 27 j. bei de alhier Johannes van der. Hoek 30 j. te Waalwijk en Adri ana J. v. Huiten 32 j. alhier Adrianus van den Boom 30 j. en Virginie M. J. C. Steenbergen 24 j. beide alhier Johannes M. in 't Groen 25 j. en Huberta M. Klijndijk 25 j. beide alhier Vertrokken personen: Josephus P. van Helvert naar Vught Johannes M. Vermeer naar 's-Hertogenbosch Cornelis M. I van der Schoor naar Vught Cornelis L. van Luxemburg naar Tilburg Adriana A. J. M. var, 1 de Leijgraaf naar Uden Johan- 1 na M. Voets naar Waalwijk Adriana J. Sprangers naar Waal- ZORG VOOR NA OORLOGSE JEUGD. Op initiatief van hoogleraren aan de Universiteit van Nijmegen en paedagogische leiders bij het Hoger en Middelbaar Onderwijs over het gehele land, is door Ka tholiek Nederland een weten schappelijke instelling tot stand gekomen, welke zich voorstelt bijzondere studie te maken van wetenschappelijke voorlichting en richtlijnen te geven voor de vor ming en opvoeding der moderne, na-oorlogse jeugd, welke bijzon dere paedagogische zorg behoeft voor haar toekomstige taak. Het Wetenschappelijk Paedagogisch Instituut werd gesteld onder het patronaat van wijlen mr. dr. Hoogveld, die 't eerst aan de Nij meegse Universiteit paedagogie doceerde en die in de Duitse tijd viel als slachtoffer voor de strijd onzer geestelijke vrijheid. Directeur vaq de instelling is dr. A. Perquin S. J. en secretaris is mr. M. L. G. M. Custers te Nijmegen. GANDHI'S DOOD. Honderdduizenden personen, waarvan velen openlijk weenden, stonden langs de acht K.M. lange route, die de rouwstoet van Ghandi volgde. Ghandi's lichaam werd op een met bloemen over dekt legervoertuig gelegd. Zijn gezicht was onbedekt, zijn li chaam gehuld in een wit kleed. Er waren meer dan honderd kran sen. De rouwwagen werd getrok ken door eenheden van het le ger, de marine en luchtmacht. Pandit Nehroe, Sardar, Patel en Baldef Singh hadden plaats ge nomen naast Ghandi's lichaam. Ook aan de oever van de hei lige rivier, waar de crematie zou plaats vinden, hadden zien hon derdduizenden mensen verzameld. Dakota's van de koninklijke Indi sche luchtmacht scheerden dui kend over de plaats en strooiden bloemen uit over de ontslapene. Volgens, een verslaggever van de Indische radio-omroep kwam Pandit Nehroe, de minister-presi dent van India, voor het aanste ken van de brandstapel naar vo ren, viel op zijn knieën en kuste Gandhi's voeten. Devadas, de zoon van Gandhi, stond bij het hoofdeinde van de baar. Nadat de brandstapel was aangestoken, wierp hij er steeds vers hout op. De as van mahatma Gandhi zou Maandag in een aarden kom gedaan worden, die in de loop van de volgende dagen te Allahabad, waar de rivieren de Ganges en Djoemma tezamen komen, aan 't water zal worden top vertrouwd. Intussen heeft de politie te Poe na huiszoeking gedaan in de wo ning van de moordenaar, Nathoe- ram Vinayak Gode, en verschei dene andere leden van de Hin doese politieke organisatie Maha- sabha. Gode's huis en de gebou wen van 't plaatseliik blad, waar van Gode hoofdredacteur is, zijn ond«r zware politiebewaking ge steld. De politie te Bombay heeft tot nog toe bijna 20 personen gear resteerd, die er van verdacht wor den betrokken te zijn bij een sa- menzwerinq tot het vermoorden van Gandhi en andere nationale leiders, o.a. de premier en enige andere ministers. A.F.P. meldt uit New-Delhi, dat de leider van de „Mahasabha"- partij Desioande, Zondagmiddag te New-Delhi is gearresteerd. De Mahasabha verweet Gandhi zijn verdraagzaamheid. Zij stond ook vijandig tegenover zijn actie ter verbetering van de positie der „onaanraakbaren". Men vereen zelvigt de Mahasabha wel met de R.S.S. (Rashtriva Sevak Sanah), een uiterst geheime organisatie, waarover men niets te weten kan komen, behalve dat zij voor- KORTE BERICHTEN. In België werden de prijzen van de belangrijkste voedings middelen als brood, vlees, vet, boter, margarine en alle met in gang van 1 Februari 1948 ge middeld met ongeveer 10 pCt. verhoogd. Ook wordt voorzien dat de kolenprijs met 25 pCt. zal moeten worden verhoogd. Vrijdagavond omstreeks 8 uur speelde z.ch in luttele minu ten tijds een vreselijk drama af in de woning van de 53-jarige J. v. d. H. aan de Grindweg te Hillegersberg. De eerste man van diens vrouw, de 45-jarige P. P. D. van G. loste na een korte woordenwisse ling drie schoten op v. d. H. en sloeg toen de;hand aan zichzelf. In Indië ip het nog niet pluis. Vorige week nog 14 doden. Ge neraal Spoor is niet te spreken over de .uitvoering van het be stand. Minister-president Hatta is officieel in Batavia ontvangen voor een onderhoud met Dr. van Mook. Sjarifoedin heeft ontslag genomen als leider der republi keinse deputatie. Dank zij het opsporen van een tot tweemaal toe ontvluchte S.S.er, is er in Amsterdam bij 'n vriend van hem een complete valse-bankbiljettendrukkerij ont dekt. V* eg pijn - Weg griep! Ruim meer dan 30 jaren lang is Saiiapirin een zeer gewaardeerd geneesmiddel. Prijs per koker H 25 tabletten 40 ct. Iri welvoorziene Apoth. en Diog. namelijk de physieke verbetering van de Hindoes ten doel heeft. Zij doet van zich spreken door haar strijd tegen de strijdorganisatie van de Mohammedaanse liga. Naar wij vernemen, heeft de Ned. ambassadeur te New Delhi aan de regering van India de deel neming der Ned. regering overge bracht in verband inet het over lijden van Gandhi. OUDE BEGINSELEN EN NIEUWE IDEALEN. Prof. Romme opent de verkiezingscampagne. In het gebouw van de H. K. B. te Haarlem opende prof: Romme, in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten de verkiezings campagne. Prof. Romme betoogde o.a. dat regeren zonder ons geen gemak kelijke taak zou zijn. Van me ningsonderdrukking in partij of fractie is geen sprake.//Spr. beriep zich op zijn 26-jarige politieke er varing voor zijn oordeel: in Ne derland is er bij geen enkel volks deel als het katholieke zulk een ruime vrijheid van meningsuiting. Wij voerden een politiek van vrij heid in .eenheid, ook' ten opzichte van onze katholieke pers, wat zeer is toe te juichen. Uitvoerig wees spr. daarna op de naoorlogse roeping van de ka tholieken in Nederland: oude be ginselen en nieuwe idealen. Het communisme is vijand no. 1. Spr. heeft de indruk, dat het principe van vrijheid en democratie thans ook geldt ten bate van hen, die gereed liggen om alle vrijheid te vernietigen. Komend tot de vraag van kabi netsformatie na de verkiezingen, stelde spr. vast: het allervoor naamste is en blijft het regerings program. Wij moeten houden, on der alle omstandigheden, 'n chris- telijk-progressieve koers. Altijd zal de regering hier op zijn minst op twee partijen moeten rusten; dit houdt in dat men niet alles kan uitvoeren wat men zelf zal willen. Maar het beginsel moet voorrang hebben boven de samenwerking. Steeds heeft onze partij 'gepleit voor een breedere basis voor het kabinet. Een veelzijdige partij als de onze is voor een.echt nationale politiek thans vee1' Noodzakelijker dan ooit. Bij het debat z' prof. Rom me o.a.: Als wij in Indië-kwes- tie een andere hruding hadden aangenomen, dan :ou Indië vóór Nederland en Nedtrfand voor In dië reeds verloren ?ijn. Indië is alleen uit eigen Ned^andse kracht opnieuw tot recht etprde te bren gen. Het communis® in de repu bliek vindt een i achtige tegen stander in de Mas ^bilpartij. Veertig jaren van clubliefde en saamhorigheid. Veertig jaren van lief en leed. Het valt heus niet mee een vereniging en dan nog wel een voc'balverëniging veertig jaren te doen bestaan. En zeer moeilijk is dit wanneer men naast veel lief, ook zeer veel leed en tegenslag ondervindt. Daarom is een jubileum, als de voetbalver. Rood-Wit Blauw 7 en 8 Februari a.s. zal gaan vieren, een jubileum, dat alle motieven voor een waardige en vreugdevolle viering bevat. - WÊHÊBÊSÊÊÊÊÊÊlÊÊÊÊÊÊÊKtÊÊSÊÊÊÊtKÊBÊÊIÊÊlÊÊtÊÊIÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊi Bestuur en leden der jubilerende vereniging R.W.B. Iets uit de geschiedenis van R.W.B. Vanaf het moment dat de v.v. „Vlugheid wint" einde Januari 1908 ontbonden werd en enkele oude getrouwen de voetbalclub „B.V.C." welke naam spoedig in „R.W.B." veranderde, oprichtte, tot het huidige 40-jarige jubileum, is er veel gestreden moeten wor den. Nu eens om de bovenste plaats te bemachtigen, dan weer om de onderste plaats te ontlo pen. Gestreden tegen moedeloos heid en gebrek aan spelers, tegen vooroordelen en moeilijkheden van andere aard. Maar R.W.B. heeft gewonnen, getuige haar veertigjarig bestaan. Wij zullen U een opsomming van alle ups en downs besparen, daarvoor leze men het keurige jubileum-boek, dat dézer dagen zal verschijnen of reeds is ver schenen. Maar veel tegenslag is er ontegenzeggelijk geweest en toen men dan eindelijk zo ver was dat men in de competitie 1939/40 het kampioenschap van de derde klasse K.N.V.B. had be haald, werden er vanwege de oorlogsomstandigheden geen pro motiewedstrijden gespeeld. Maar ondanks deze tegenslag en al de ontelbare andere heeft R.W.B. volgehouden en zal zij ook vol houden om over tien jaar haar gouden feest te vieren en moge lijk haar diamanten ook nog. Hiervoor staat het energieke bestuur borg, dat met de heer Jac. v. Loon als voorzitter, met de ijverige secr.-penningmeestei J. v. d. Dungen en met de ledén L. v. Hilst, M. v. Vught, H. Velt- meijer, W. Verhagen en P. H. Möring, de club in de .rechte ba nen zal weten- te leiden. Ons artikel zou onvolledig zijn zo wij niet speciaal de haam ver meldden van M. v. Vught, de man die vanaf de oprichting de ziel is ét Ün M. v. Vught, oprichter, thans bestuurslid van R.W.B. geweest van RWB, hetzij als pen ningmeester of in een andere be stuursfunctie. En zonder de ande re bestuurderen te kort te doen mogen we zeggen dat hij R.W.B. door de moeilijke perioden heeft heengeholpen en heeft laten pro fiteren van zijn werkkracht. De feestelijkheden. Het feestcomité, dat bestaat uit de heren W. Blom, voorz., A. v. Drongelen, Secr., J. Blom, pen ningmeester en L. v. Veldhoven, W. v. Vught, Jac. v. Osch, J. Snels, P. v. Loon en Chr. Mole- graaf, commissarissen, heeft alle moeite gedaan om deze gebeurte nis op waarlijk grootse wijze te vieren. Op Zaterdag 7 Februari wordt eï van 3-5 uur een receptie ge houden in ,,'t Hof van Holland des avonds vindt om 7 uur in de Gildenbond 'n bijeenkomst plaats waar Herman Rinkets Variété „Draagt de zon in je hart" de verdere avond zal vullen. Dit ge zeischap, bekend, van de radio en waaronder we namen aantreffen als Lou Bandij, Frans du Mee, de Wama's, Coby Beek, zal wel n staat zijn de feestvierend^ R.W.B.ers in een nog vrolijker stemming te brengen. Het programma voor Zondag 8 Februari vermeldt o.ra. om 12 uur bijeenkomst in het clublokaal, waarna om 2 uur de bondsvlag, symbool van 40-jawge trouw aan de K.N.V.B., gehesen zal worden. Om half drie speelt R.K.C. de ju bileumwedstrijd tegen Veloc. 's-Avonds vindt eerst om 6 uur in Thalia de huldiging plaats, waarna de familie van Engelen een cabaret-revue voor het voet licht zal brengen. Na een korte pauze wordt dan het bal geopend. Zoals U ziet een feestelijke herdenking, dat ons inziens alles zins gemotiveerd is. Wij wensen het oude R.W.B. veel succes toe, niet alleen op het groene veld, maar tevens in de versteviging van de onderlinge harmonie en goede verstandhou ding, waardoor de jubilaresse zich reeds veertig jaar heeft ge kenmerkt. Een kleine groep textielspecia- listen (pl.m. 5 man), werkte nu 8 maanden onder fabrikanten, grossiers, opkopers en detaillisten en maakte 75 processen-verbaal, waarbij een bedrag van 376.605 aan te veel genomen winst werd achterhaald. Aangezien al zulke onrechtma tige winst tenslotte op de verbrui ker wordt verhaald, wordt diens budget alleen door de bij deze kleine actie achterhaalde overtre dingen met bijna 4 ton extra be last, waarbij moet worden ovei- wogen, dat de bedoelde trans acties slechts een klein deel uit maken van de totale binnenlandse handelsomzetten. Dit doorkruist op zeer onge lukkige wijze de overheidspogin- gen op het gebied van prijsverla ging. Om u een idee te geven van de vele manieren waarop overtredin gen worden gepleegd, laat ik hieronder enige feiten uit de be treffende rapporten volgen: In de eerste plaats blijkt, dat vrij veel textiel, die voor export bestemd is, tegen veel te hoge prijzen op de binnenlandse markt wordt omgezet. Zo werden be paalde soorten garens in het bin nenland verhandeld met een ex porttoeslag van 20%. Voor 'n waarde van 200.000 aan textiel, welke voor export was bestemd, werd door hande laren zonder textielvergunning in het binnenland verkocht tegen veel te hoge prijzen en met in name van textielpunten. Van deze onrechtmatige tex tielpunten werden er 550250 in beslag genomen. Veel „ruiltransacties" werden achterhaald, bijvoorbeeld geval len waarbij de textiel tegen nor male prijzen werd verkocht, doch bijlevering van jenever werd be dongen; gevallen waarbij textie1 werd geleverd als extra betaling voor een auto; gevallen waarbij grote hoeveelheden stoffen wer den geruild voor fabrieksbeno- digdheden. Gebleken is, dat de geruilde stoffen uiteindelijk zo goed ah ai- le in de zwarte handel terecht komen. In een aantal gevallen was een voudige prijsopdrijving in het spel, bijvoorbeeld japonstof van 4.50, die voor 8.— werd ver kocht, mantelstof van 6.40 voor 10.—, overhemdenjtof van 1.10 voor 4.—, coupons van 35.— voor 120. Meermalen kwam het voor, dat de textiel tegen normale prijzen werd verkocht, doch voor niet inaeleverde punten extra werd bijbetaald, soms tot de prijs van 60 cent per punt. Een koper moest op een partij "■'xtiel ter waarde van 55nn een bedrag van 5000.— zwart bijbetalen. Een andere fabrikant liet 6.— per Kg. wol, ƒ3.— per Kg. ka toen bijbetalen. Voor verwerking aan de indu strie toegewezen garens werden aan particulieren verkocht, soms met een extra winst van 3.— per Kg. Ook is voorgekomen dat werd gefactureerd tegen hogere dan de werkelijk betaalde prijs, dit als camouflage voor een ander niet mogelijke extra korting. De afne- OFFIOELE PUBLICATIE. 3 Februari. De Directeur van de Distributiekring 251 Waal wijk maakt bekend: UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. In de week van 9 tot en met/14 Februari a.s. geschiedt de uit reiking van nieuwe bonkaarten 'in de kring als volgt: Maandag 9 Februari v.m„ NIEUWKUIK, normaalverbruikers alle letters. Maandag 9 Februari n.m., DRUNEN, normaalverbruikers A t.m. C. Dinsdag 10 Februari, DRUNEN, normaalverbruikers D t.m. Z. Woensdag 11 Februari, LOON-OP-ZAND; normaalverbruikers alle letters. Donderdag 12 Februari, SPRANG-CAPELLE (gebouw Christelijke belangen) normaalverbruikers wijk A en B alle letters, wijk C de nummers 1 t.m. 35, wijk D de nummers 1 t.m. 115. Vrijdag 13 Februari, KAATSHEUVEL, normaalverbruikers A t.m. F. Zaterdag 14 Februari, KAATSHEUVEL, normaalverbruikers GHI. Voor bijzonderheden raadplege men de eerste over deze uitrei king verschenen publicatie in dit blad. mer baseerde dan zijn winstmarge op de factuurprijs en verhoogde daarmee zijn marge met 15 In 14 zaken werd een zwarte winst van 193.772.83 berekend. Deze 14 zaken waren verdeeld als volgt: een fabrikant, vier grossiers, zes opkopers, een iex- tiel-agent, een ^detaillist, een ac countant. Het ware te wensen, zowel in het belang van de gelukkig talrij ke bona fide beroepsmensen als in dat van het kopend publiek, dat in gevallen van prijsopdrijvin gen meer gereageerd werd door signalering bij de controledienst van de Prijsbeheersing of bij de Plaatselijke Prijzencommissies. Vragen en meeningen van onze lezers Een schipper maakte zijn beklag dat aan de Waalwijk- se haven geen drinkwater te krijgen is, wat overal het ge val is. Nu moet hij de men sen gaan lastig vallen en zo is met alle schippers het ge val. Hij vroeg of daarin niet voorzien kon worden. (Wij menen dat er steeds een pomp of kraan aan de haven gestaan heeft, maar dat die onklaar is geraakt tijdens of na de oorlog. Mis schien is dit euvel gemakke lijk te verhelpen. Red.). ZIJN VROUW VERMOORD. Mededelingen van een min derjarig meisje uit Grubben- vorst, dat in Weert onbewust bezwarende dingen vertelde over haar vader, zijn aanlei ding geworden dat een in 1943 gepleegd misdrijf aan 't licht is gekomen. Haar vader, zekere T., een 51-jarige wegwerker bij de Ned. Spoorwegen, blijkt in Juli 1943 met opzet de dood te hebben veroorzaakt van zijn eerste vrouw. Hij had daartoe de petroleum, waar mede zij gewoonlijk het for nuis aanmaakte, vervangen door een veel gevaarlijker vloeistof, vermoedelijk gaso line. Toen de vrouw het vuur aanmaakte ontstond een'ont ploffing, waarbij de ongeluk kige in brand geraakte. Zeer zwaar gewond werd zij naar het ziekenhuis in Venlo over gebracht, waar zij overleed. Kort daarna is T. voor de tweede maal in het huwelijk getreden. De man heeft thans zijn daad bekend en is te Roer mond in verzekerde bewaring gesteld. NOODLOTTIG SPEL MET OORLOGSTUIG. Twee jongens uit het woon wagenkamp aan de Graafse- weg te Nijmegen vonden in het veld een granaat waar mede zij gingen spelen. Bij het over en weer gooien sprong het projectiel uit el kaar, waardoor beide knapen zeer ernstig verwond werden. Eén van hen is later over leden. De andere hoopt men in het leven te houden. In 1947 werden 325.000 bofe- ken naar Indonesië verzon den, waaronder ruim hon derdduizend nieuwe exem plaren, aangekocht uit mid delen, die de NIWIN en de BARK (Boeken Actie Rode Kruis) ter beschikking kwa men. Wat dit laatste betreft is men zeer gebaat bij de vrij aanzienlijke reductie op de prijzen, die alle uitgevers, zonder uitzondering, verle nen. Swift 2e Zeine 6a, Waalwijk. Iedere Dinsdag van 1 1 tot 4 uur. TE KOOP: z. g. a. n. maat 45. Adres Bureau van dit blad of Schoolstraat ll, Kaatsheuvel. NATIONALE MONUMENTEN-COMMISSIE. Hulp voor nagelaten betrekkingen. Voor deze week staan nog Putstraat en St. Antoniusparochie op het programma, om bezocht te worden voor de collecte der Com missie voor Nationale Monumenten en hulp aan overblijvenden van oorlogsslachtoffers. ■Daarop volgt a.s. week V.M.- BAARDWIJK. Moge ik in 't belang van een spoedige afwerking nogmaals ver zoeken de bijdragen gereed te leggen, of anders bij ondergetekende te doen bezorgen, want het is de collectant natuurlijk onmogelijk telkens in bepaalde straten terug te komen. Denkt allen aan 't prachtige doel en helpt allen mede om de zaak zo spoedig mogelijk tot een succesvol einde te brengen. De tijd dringtIk dank U. JAN TIELEN.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 5