Kou op de borst KI SOL 1 TOOM ZWARE BIGGEN. zeer mooi DRESSOIR RATTENBESTRIJDING TE WAALWIJK I TE KOOP: 2 persoons bed met ressort matras met nacht kastje. KINDERWAGEN Wandelwagentje. PIANO SPIEGEL met eiken lijst. THEETAFEL DONKERBLAUWE KINDERWAGEN Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschtjnt Dinsdag en Donderdag HET WERELDTHEATER Vak-arbeiders alel medewerking tot slagen van de carnaval toe te zeggen. Vervolgens dankte de voorzit ter van carnaval, de heer Coen- sen, de edelachtb. heer burgemees ter en Prins Carnaval. Na het drinken van de erewijn ging de stoet naar het sportter rein van de Vlijmense Boys voor de grote sportwedstrijd. Om 3 uur fluit scheidsrechter Langenus Uit België de aanvoerders bij el kaar en de Oranjemannen winnen de toss en de Edelachtb. Heer Burgemeester van Hout trapt af. De Oranjemannen nemen de bai over en onder een flinke mistrap krijgt de rechtsbuiten van Arse nal een kans, de doelman van 't Oranje-elftal struikelt over de bal en Engeland heeft de leiding. Doch dan nemen de Hollanders de bal mee en voor dat iemand er erg in had was de stand door de gevaarlijke midvoor gelijk 11. Hiermede kwam de rust. Na de ryust weer hetzelfde spel. Als de wedstrijd twee minuten oud is, heeft Holland weer de lei ding door de rechtsbinnen. Tien minuten later komt Engeland we derom opzetten en de midvoor jaagt de bal weer in het net, 2-2. Dan komt de strijd om het win nende doelpunt. De Oranjeman nen dringen op en een halve se conde voor het einde jaagt de linksbuiten de bal langs de uitge lopen doelman, 32. Hiermede komt het einde van deze carna valswedstrijd, die meer boeide door uitmonstering van scheids rechter, grensrechters, spelers en hulpverplegers dan door het ver toonde spel. Carnaval Zondag is geslaagd. De belangstelling van hot publiek was overgroot. SPRANG. Oranjevereniging. Voor de onlangs alhier opge richte Oranjevereniging bestaat veel belangstelling. Het actieve bestuur, dat bezig is met leden werving, heeft daarbij veel succes, want reeds meer dan 300 leden konden worden ingeschreven. Het doel van het bestuur is niet alleen het initiatief te nemen bij feestelijke gelegenheden, maar het stelt zich tevens voor avonden te organiseren met lezingen enz. Zo zal op 19 dezer in de zaal van de Chr. Volksbond een sa menkomst worden belegd, waarin de heer M. de Kruis, hoofd der Chr. School aan de Loonschendijk een lezing hoopt te houden, ge titeld: ..Jubeljaar der lage landen". Ongetwijfeld zal er voor deze sa menkomst veel belangstelling be staan. Militairen in Indië. Door de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is een actie op touw gezet om aan de in Indië ver blijvende militairen clezer gemeen te tegen Pasen a.s. een pakket te zenden. Chr. H.B.S. voor de Langstraat. Vanwege het bestuur tot stich ting van een Chr. H.B.S. voor de Langstraat te Waalwijk, werd j.l. Zaterdagavond in de Geref. Kerk een propaganda-vergadering be legd. Medewerking verleenden de Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" alhier en het Chr. Gem. Zangkoor uit Waspik. De belangstelling was zeer ge ring. Na de opening zette Ds. Wis- gerhof, Ned. Herv. predikant te Capelle het doel der stichting uit een en deelde o.m. mede, dat tot stichting van een Chr. Lyceum zal worden overgegaan. Spr. wekte krachtig op tot steun voor dit noodzakelijk Chr. middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs in deze streek, waar de kinderen on derwezen kunnen worden naar de beginselen van Gods Woord. De heer Budding.h, secretaris penningmeester der vereniging, deelde hierna een en ander mede omtrent de financiële opzet; ge tracht zal v/orden voor Sprang een commissie te vormen, welke zal trachten de door het bestuur geraamde aanslag van 1.per dooplid van beide kerken voor dit doel bijeen te krijgen. Ds. de Kruik, Geref. predikant te Vrijh.-Capelle, sprak tot slot een propagandistisch woord. Door de beide zangverenigingen werden enkele nummers op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, onder leiding van hun directeur, dhr. P. Christ uit Capelle. Chr. Fabrieksarbeiders. Het 30-jarig bestaan der Afde ling Sprang van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders zal a.s. Donderdagavond in een feestelijke bijeenkomst met de leden en hunne vrouwen enz. worden herdacht, in de zaal van de Chr. Volksbond. Het feestprogramma voor deze avond bevat een 20-tal nummers, waaronder zang, muziek, decla matie enz. De bekende declama tor dhr. Arie Post verleent hier aan zijn medewerking. De feest rede zal worden uitgesproken door dm. H. Spoelstra, uit Den Haag, secretaris-penningmeester van ge noemde bond. Het belooft een waardige her denking te worden. CAPELLE. Goedgeslaagde feestavonden. De Landelijke Rijvereniging De Margrietruiters organiseerde j.l. Woensdagavond voor haar leden en donateurs met introducé's en Donderdagavond voor niet-leden in het café 't Bruggetje van dhr. Ant. v. Dijk, een tweetal feest avonden, welke stonden onder lei ding van de voorzitter, dhr. J. v. Bruchem, die in zijn openings woord zijn vreugde uitsprak over de grote belangstelling, een blijk van hartelijk medeleven met de vereniging. Het programma voor deze avon den, dat verzorgd werd door le den en huisgenoten van leden en dat verschillende voordrachten en aardige scetches, afgewisseld met zang, omvatte, werd op verdien stelijke wijze uitgevoerd en ieder nummer oogstte dan ook een wel verdiend applaus. De Ruitervereniging heeft haar leden en ook vele niet-leden een tweetal gezellige avonden be zorgd, waarop zij met hét meeste genoegen kan terugzien. De twee de avond had ^de trekking plaats van de georganiseerde verloting, waarbij de hoofdprijs, een veulen, gewonnen werd door dhr. de Bie te Sprang. De vee-diefstallen. Bij het voortgezet onderzoek in verband met de arrestaties, welke de laatste tijd inzake de vee-dief stallen wordt verricht, komt er langzamerhand meer klaarheid in de talrijke vermissingen van vee uit de weiden, welke de laatste paar jaar hier en in dé omgeving plaats hadden.Zo schijnt thans ook vast te staan, dat een twee tal koeien, welke in de zomer van 1946 uit een weiland over de Maas werden vermist van de wed. B. Timmermans alhier, door het thans achter de tralies zittende complot werden ontvreemd. Plattelandsvrouwen. Woensdag 11 Febr. 's avonds 7 uur belegt de afd. Sprang-Ca- pelle van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen in de zaal van dhr. A. v. Dijk te Vrijh.-Capelle een algem. ledenvergadering met filmvertoning over het reddings werk en wat daarmede verwand is door de N. en Z.-Holl. Red dingsmaatschappij. Van de zijde der leden en hun huisgenoten ver wachten wij voor deze film, die een beeld geeft van het moeizame en gevaarvolle werk, dat de stoe re mannen van de N. en .-Holl. Reddingsmij. vaak moeten ver richten een grote belangstelling. Muziekuitvoering. De muizekvereniging „Kunst na Arbeid" is voornemens Dins dag 24 en Donderdag 25 Febr. a.s. in de zaal van het café Cové- van der Haart '-.an de Nieuwe- vaart een uitvoering te geven. Voor medewerking aan deze uit voering is men in onderhandeling met een Toneelvereniging. RAAMSDONKSVEER. Ouderavond. De Gidsen organiseerden een ouderavond, welke werd gegeven op Dinsdag j.l. in het St. Henri- cusgebouw. De aalmoezenier kap. Slaats hield het openingswoord. De avond bestond uit een bont allerlei. Er kwam een Hongaarse dans in voor, die op keurige wij ze werd afgewerkt. Het geheel was des te mooier daar dit ge beurde in Hongaarse klederdracht. „Het eeuwenoude geheim", zo heette het toneelspel dat volgde. Als punt 5 van het programma stond vermeld: „Mama. ik wil 'n man hè". Dit alom bekende, zeer populaire lied werd door de meis jes op sublieme wijze vertolkt door middel van spel. Het mocht van de vele aanwezige ouders 'n~ war- Na een rythmische dans kwam een uitleg genaamd „Gidsenspel me ovatie in ontvangst nemen. Hierin werd de doelstelling van t Gidsen zijn op duidelke wijze naar voren gebracht door rector Koe. Na de pauze kwam het poppen spel te voorschijn, dat een heel aardig succes genoemd mocht worden. De diverse poppen wa ren allen gekleed als gidsen Zo eindigde deze zeer goed ge slaagde avond, waarin de ouders eens iets hebben gezien en geno ten van het werk hunner kinde ren. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam Zater dagavond bijeen. Verslag volgend nummer. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer Jan Boelaars slaagde op het te 's-Her- togenbosch gehouden examen ter verkrijging van het vakdiploma detailleur in aardappelen, groen ten en fruit. Opdracht. Het bouwen 'van de R.K. Kerk met tofen te Zevenbergse Hock is opgedragen aan de fa. Jos. Leij- ten en Zn. alhier; architectuur W. Bunnink uit Breda. Centrale verwarming. De Kerkvoogdij der Herv. Kerk heeft opdracht gegeven voor het doen aanbrengen van een centrale verwariningsinstallatie in hun kerkgebouw. Verordening. Er is thans een gemeenteveror dening van kracht geworden die inhoudt dat alle honden tussen 23 en 5 uur binnenshuis gehouden zullen moeten worden. Rattenbestrijding. De grote ratteilbestrijdingsactic staat ook in het Veer in 'l teken der belangstelling. De wethouder van openbare werken de heer Nollen opende de voor dit doel belegde vergadering, die gehóu den werd op Donderdag j.l. in de zaal van „Huis ten Deyl". De heer Nollen las een schrijven voor betreffende de bestrijdingsmethode die gevolgd zal worden om dit ondier te vernietigen. Elk jaar gaat er voor ongeveer 30 miilioen gulden verloren, enkel en lalleen door toedoen van dit beest. Ais men weet dat zo'n beest per jaar 7 of 8 maal jongen voortbrengt, komt men aan een duizelingwek kend getal. Geen wonder dal veel levensmiddelen daardoor" verloren gaan. Wethouder Nollen deed tenslotte een beroep op de aan wezigen, die bestonden üit de be sturen van alle plaatselijke vere nigingen, om aan de verdelging der rioolrat hun medewerking to verlenen. Alle aanwezigen waren hiertoe ten volle bereid. Volgende week zal er no.gmaals een bijeen komst plaats vinden om de werk wijze te bespreken. GEERTRUIDENBERG. Maandag a.s. viert Mevr. van Fessem, sedert 1927 weduwe van A. de Peijper, haar 90ste verjaar dag en nog wel in de beste ge zondheid. Sedert 1939 is zij in 't St. Agnesgesticht thuis, waar zij zich bijzonder goed op haar ge mak bevindt. Dagelijks wandelt het kranige oudje door de voor haar zoo ver trouwde straten van het stadje, om haar kinderên, die hier woon achtig zijn, te bezoeken, en tevens om daar het werk te verlichtén, door het stop en breiwerk mede te nemen, dat voor haar een gezellig tijdsverdrijf is, en voor haar gé- trouwde kinderen een welkome hulp. Jammer dat de lettertjes van deze courant voor haar gezichts vermogen wat te klein zijn, want lezen doet zij erg graag, doch het zou te veel inspanning vergen. Bij een harer kinderen wordt deze dag op heugelijke wijze ge vierd, en wij wensen haar een prettige dag en hopen, dat zij nog lang in dezelfde goede gezondheid te midden van haar dankbare kin deren van het leven mag blijven genieten. Donderdagavond werd in de Centraal bioscoop van de heer Baars, door de beambten-toneel groep van de firma de Vries Rob- bé en 't vocalistentrio „The Lam- sans" voor het personeel van de P.N.E.M. een uitvoering gegeven. Deze uitvoering welke was aange kondigd als '„een vroolijke avond" is een daverend succes geworden. Door de toneelgroep werden op gevoerd „Arme Rijken", een vro lijk spel in een bedrijf en „Je rein ste parel", klucht in twee bedrij ven. Beide een-acters werden in een goede bezetting vlot gespeeld, waarbij het publiek zich kostelijk heeft vermaakt. Zonder te kort te doen aan het uitstekende spel van de anderen, een compliment voor de hoofdrolspeler de heer Maas waal, die over grote-komische ga ven bleek te beschikken. Vooral zijn creatie als de als vrouw ver klede Parel in de gelijknamige klucht verwekte voortdurend uit bundige vrolijkheid. Het vocalis ten trio, hetwelk driemaal optrad 3 vlotte jongens met contra bas en guitaar zongen in moderne stijl dus streng rythmisch en smaakvol gekleed tal van aar dige liedjes, waarvan vooral „Liefde in dialect" en „Rathja Izegrim" groot succes hadden. Dat al het gezongene „eigen werk" bleek te zijn, deed onze bewonde ring nog toenemen. Aan het slot bedankte Ingenieur Oomes de speelsters en spelers namens het personeel van de P.N.E.M. har telijk voor de vrolijke avond en vereerde de dames artiesten met mooie bloemen. Met een daverend applaus van het opgetogen publiek eindigde deze mooie avond. Aan het toneelgezelschap werd na afloop in het hotel Staal een keurige koffietafel, vanwege de P.N.E.M. aangeboden. Ratten en muizen veroor zaken jaarlijks een schade van millioenen guldens. De schade, jaarlijks in Nederland door ratten aangericht, be loopt minstens 30 milliooen gulden. Ratten en muizen zijn bovendien een groot gevaar voor de volksgezondheid. Rechtstreeks vanuit riolen, mestvaalten enz., komen ze in huizen, kelders, zolders enz.; op of nabij levensmid delen deponeren ze hun uit werpselen en urine. Geen wonder, dat ze door hun pa rasieten gevaarlijke ziekten kunnen overbrengen. De „ziekte van Weil" kan men reeds opdoen door zwemmen in water waar veel ratten voorkomen. Slapende kinde ren kunnen door ratten wor den gebeten en daardoor de ernstige rattenbeetziekte krij gen. Pest- en typhusbacillen worden overgebracht door rattenvlooien. Ook trichinose kan door ratten worden over gebracht. Dat knaagdieren zich in ontstellende mate kunnen vermenigvuldigen, is bekend. Reeds 4 maanden oud, is een rat geslachtsrijp en kan 7 maal per jaar 7 tot 13 jongen voortbrengen. Het behoeft dus geen verwondering te wekken wanneer op bepaalde plaatsen en tijdstippen in zeer korte tijd ware rattenplagen kunnen ontstaan. Er is dus aanleiding om voortdurend te waken tegen te sterke vermenigvuldiging van ratten en muizen. Uiter aard is een preventieve be strijding het meest doelmatig. Deze bestrijding bestaat voor al in: „Ratdicht" bouwen en on derhouden van gebouwen. Schoonhouden van schuren, erven, enz. Regelmatig omzetten van stapels, goederen. Aanbrengen van roosters aan luchtgaten, riolen, enz. Houden van honden (ter riers) en katten. Goed afsluiten van deuren, enz. (vooral 's nachts). Verzamelen van afval in metalen bakken met deksel. Vee en huisdieren zo voe deren, dat geen resten over blijven. Voedingsmiddelen goed af gesloten1 bewaren. Daarnaast wordt de behoef te gevoeld om van tijd tot tijd verdelgingsacties te onder nemen. Door de provinciale commissie voor de rattenbe strijding in Noord-Brabant werden reeds eerder met suc ces plaatselijke- of streek- acties op touw gezet. Thans wordt van 9 tot en met 21 Februari a.s. in de gemeente Waalwijk een algemene rat tenbestrijding gehouden, wel ke voornamelijk is gericht op verdelging van de bruine rat (waterrat). De wintermaan den zijn n.l. in het bijzonder daarvoor geëigend omdat de waterrat dan bij gebrek aan voedsel in het open veld genoodzaakt is zich in de nabijheid van woningen en erven op te houden. Acties ter bestrijding van de zwarte rat (huisrat) worden in de regel des zomers ondernomen De bestrijdingsactie bestaat in het neerleggen van brokjes vergiftigd brood op plaatsen waar de ratten veelvuldig voorkomen. Het is dus zaak, in de komende dagen alle plaatsen op te sporen waal ratten voorkomen (voorna melijk aan waterkanten in de nabijheid van uitlaten van goten en riolen), verder bij vuilnishopen en stortplaatsen van afval, puin, èn'z.- Men ga zorgvuldig na waar zich knaagsporen, graafsporen, uitwerpselen van ratten enz. bevinden en deponere op al dergelijke plaatsen de brok jes vergiftigd brood. Voor 't verkrijgbaar stellen van het benodigd materiaal verwijzen wij naar de in dit nummer opgenomen advertentie van het gemeentebestuur. In het algemeen kan volstaan wor den met 1 brokje per rat en 10 brokjes per woonhuis. Bij boerderijen, pakhuizen enz. zijn uiteraard groter hoeveel heden nodig. Ten slotte zij nog de aan dacht gevestigd op de z.g. woelrat, welke voornamelijk aast op wortelen, groenten, witlof, knolselderij enz. Ook deze ratten kunnen belang rijke schade aanrichten, daar zij de wortels van bomen doorbijten en ook andere ge wassen aantasten. Daarom dient ook de woelrat in de bestrijding te worden betrok ken. Ieder werke er toe mede, dat deze rattenbestrijdings- actie een succes wordt. Dat kan alleen worden bereikt wanneer de actie algemeen is en dito Bevragen bureau van dit blad. Te koop aangeboden Te bevragen bijM. AERTS, Parallelweg 6 DRUNEN TE KOOP AANGEBODEN (O id finish) als nieuw. Waar zegt de Uitgever. TE KOOP: een in zeer goede staat xijnde donkerblauwe en L. KUIJSTEN, Kerkeinde A 174 SPRANG. TE KOOP met bijbeh. stoel en muziek standaard Alles in goede staat zijnde. Hoofdstraat 231 A KAATSHEUVEL TE KOOP: in g. st. z. Stationsweg C 141 - CAPELLE DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 13. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever J AN TIELEN Abonnementsprijs 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker Waalwijkse Stoom drukkerij Ant. Tielen Zelden zal het wereld theater zo'n bont aanzien ver tonen als op de drie dagen, die aan de grote veer tig-daagse vasten voorafgaan. Dan lijken allen dol geworden en als boer of harlekijn verkleed danst men door de straten, achter een optocht aan met veel muziek en figuren, lijk uit een nachtmerrie, met grote wanstaltige hoofden. CARNAVAL. Een Latijns spreekwoord zegt „Dulce est decipere in loco", het is fijn op tijd dwaas te doen. Ieder mens heeft hier behoefte aan en vooral als ge aan de vooravond staat van een grote vasten, dan wilt ge Uw eigen nog eens tracteren op. een extra borrel, een extra portie oliebollen of panne koeken; dan gunt ge Uw ei gen de tijd voor een vrolijke dans. Dat is goed en iemand die durft te beweren dat een dergelijk vermaak zondig is, is een mens met heel scheve denkbeelden en ongezonde, bekrompen opvattingen; met zo iemand moet ge medelij den hebben. Zei de grote as ceet Seneca reeds niet dat een leven zonder feesten ge lijk een lange reis zonder pleisterplaatsen is? Maar, op de keper beschouwd heeft Carnaval of vette Dins dag zoals de Fransen zeggen, nog wel reden van bestaan als men niet meer vast! Kijk, hier wringt de schoen, ie mand die niet vast moest ei genlijk ook geen Vasten avond vieren. Net zo min als iemand die niet werkt, geen geld moest verdienen! Maar aangezien er genoeg zijn die niet werken en toch geld ver dienen, zo zullen er ook altijd wel mensen blijven die Car naval vieren en toch niet vasten. Maar genoeg hierover; daar is weer volop Carnaval ge vierd; in heel Oeteldonk was er veel lol en Prins Carnaval heeft niet te klagen gehad over zijn onderdanen. Och „zou me nie meugen 'ns vro lijk wezen DE KEERZIJDE. En terwijl hït ene deel van het mensdom feest viert en gek doet, verkeren er ande ren in een minder rooskleu rige toestand. En we denken aan Rusland, Indië en ook speciaal aan Griekenland. Dat land dat nooit meer in staat is geweest zijn oude glorie te herkrijgen, moet nu vechten voor zijn lijfelijk behoud. Men vliegt elkaar in de ha ren, moordt en plundert en sterke en machtige armen zijn niet in staat de vechten den van'elkaar te halen. Dui zenden zijn reeds om het le ven gekomen, andere duizen den. worden uit hun dorpen gejaagd en ouderdom, noch kunne wordt ontzien bij de wredemishandelingen waar aan velen blootstaan. Amerika zond wel een paar vliegtuigjes en deed met an deren grote beloften, maar ondertussen komt er aan het geharrewar geen einde en zien andere, Amerika en En geland niet gunstig gezinde elementen de kans schoon hun plan ten opzichte van Griekenland uit te voeren. U weet toch wel: In troebel water HOE ZIT DAT? Wij lazen dezer dagen een klein berichtje dat, hoe klein het ook is, ons toch even te denken gaf. Misschien is er geen snars van waar. Ver schillende persbureaux schij nen er tegenwoordig een hob by van te maken zoveel mo gelijk op valse geruchten ge grondveste berichten de we reld in te sturen. Zo ook met het bericht dat wij in ons vo rig nummer onder deze ru briek vermeldden, als zou de Paus de Poolse bisschoppen bijzondere bevoegdheden heb ben gegeven. Hier moet niets van waar zijn. Zo is het dan ook mogelijk dat dat kleine berichtje dat ons dezer dagen onaangenaam trof, op leugens berust. Wij lazen n.l. dat het Amerikaanse bestuur in Beie ren 400 ton papier, dat de Paus voor catechismussen en kerkboeken wilde laten in voeren, de toegang weigerde. Bovendien stond er nog bij dat er geen enkel R.K. Dag blad meer verschijnt. Zo iets begrijpen wij niet. Men spreekt immers zo veel over de heropvoeding, -zelfs over de herkerstening van Duits land, ook Amerika, al klinkt het mogelijk wat paradoxaal. En daarom verwondert het ons iets dergelijks te moeten lezen. Wij vinden dat dit kleine berichtje even laat zien hoe ver wij nog van de ideale toestand af zijn. Als het waar mocht zijn, dan vin den wij het treurig. De mens leeft niet van brood alleen, maar ook van het woord Gods. Wanneer men echter zo gaat doen, ziet het Duitse volk zich beide levensvoorwaarden ontnomen En ze kunnen ze beide zo goed gebruiken! ALWEER EEN DAG MINDER VRIJ krijgen we nu de regering te kennen heeft gegeven dat op de nationale bevrijdingsdag de rijksinstellingen vanaf 4 uur eerst vrij krijgen. Zij verzoekt de gemeenten het zelfde te doen en als de eer ste schapen over de dam zijn volgt vanzelf de rest. Zie zo, alweer zovele uren meer van productiviteit en energie, zo veel uren minder van kracht en energieverspilling. Alleen maar jammer dat we er zo weinig van in ons voordeel bemerken. Wij geloven dat er wel andere middelen zijn om de productie op te voeren en dat èn fabrikanten èn arbei ders zich op dit punt eens moeten herzien. Dan is het niet nodig dat van alle natio nale feestdagen en herden kingen de feestvreugde ge temperd wordt door de' ar beid. Want laten we elkaar nu niet meer wijs maken dat men in de arbeid tegenwoor dig nog vreugde schept, al thans in de meeste gevallen niet meer. En aan vreugde en ontspanning heeft een mens evenzeer behoefte; ontneem hem dan zijn laatste dagje vrij ook nog niet. ADIEU, CROQUET JE! Minister Mansholt heeft zich schijnbaar opgeworpen als kampioen van de Vasten wet en gaat overwegen of 't niet mogelijk zal zijn een aantal versoberingsmaatregelen uit te vaardigen. Er zullen des avonds na 10 uur geen maal tijden mogen worden geser veerd, croquetjes, gehakt en saucijsen-broodjes zijn uit den boze, eveneens soep met vlees en tussen half 3 en 6 uur 's middags zullen er geen warme maaltijden mogen worden gebruikt. Nu wordt het toch een beetje te gek. Wat doen we nu b.v. met het vlees dat er na het z.g. tailleren over blijft? Voor de kat? Vooral voor een speciale categorie in Waalwijk be tekent het verdwijnen van de croquet een ramp! Soberheid en zuinigheid zijn buitenge woon mooie eigenschappen, weten wij, maar deze kunnen tot in het absurde doorge voerd worden en een cro- quetje kan buitengewoon lek ker zijn. Een matig gebruik hiervan zal ons volk toch niet naar de hongersnood bren gen? De buitenlandse gasten zul len deze zomer raar opkijken als" zij 's avonds laat aanko men en in het royale Holland te horen krijgen „Neen, het spijt me Mijnheer, alleen broodje met kaas!" roep en het katholieke ver enigingsleven. Ons fundament moet Jezus Christus zijn, bij niemand anders is er red ding. „Volgen wij, zo vervolgt 't schrijven, daarom in deze moeilijke tijden alleen een drachtig het vaandel van Ko ning Christus. Zijn eer vor dert het, Zijn liefde verdient het, Zijn Moeder helpt ons". LAATSTE BIJEENKOMST OP DE „RENVILLE". Maandag is met klein ceremo nieel de laatste vergadering der delegaties aan boord van de Ren ville gehouden. Kapitein Tyree, Abdoel Kadir, Moh. Roem en de heer Herremans voerden hierbij het woord. Omtrent het zakelijk gedeelte der besprekingen kan o.a. gemeld worden, dat beide delegaties het besluit om afwisselend drie weken te Batavia en Djokja te vergade ren, aannamen. Voorts zullen vier sub-comité s worden ingesteld, welke resp. het politieke, economisch-financiële en sociale en. administratieve 011- DIT ZIJN DE LAATSTE DAGEN dat men nog zijn bijdrage kan storten voor de Stich ting „Nationale Oorlogsmon umenten" ter eeuwige her denking onzer oorlogsslach toffers en tot steun hunner nagelaten betrekkingen. Wie wil zich daaraan onttr ekken Stel Uw bijdragen ter hand aan de colleetant of bezorgt ze: Grotestraat 205. GEEN NEUTRALITEITS- OPVATTINGEN, Bisschoppelijke Vastenbrief. Zondag is er in alle katho lieke kerken van het Bisdom Den Bosch wederom, zoals ieder jaar, een vasten brief voorgelezen. De bisschop wijst er op hoe wij nooit de eeuwige goederen uit 't oog mogen verliezen, hoe de we reld er geheel anders uit zou zien, zo Christus maar erkend werd door deregeringen en de volkeren, maar ook als de betekenis van Christus en zijn genade beter in ons zelf was doorgedrongen; hoe veel gelukkiger, rijker en gunsti ger zouden wij dan leven. En dan weidt de brief uit over de liefde van Christus, die kwam om de wereld te redden. Maar wij mogen de rijkdom die Christus ons gaf niet renteloos laten. Wij moe ten er mede arbeiden om zijn onuitputtelijke goedheid ten volle te kunnen smaken. Maar wij moeten ook Christus tot koning maken van ons leven, van ons gehele leven. Met an dere woorden: wij moeten volbloed katholiek zijn, niet alleen in de kerk, niet alleen in ons gezin, maar ook in het volle, openbare leven, in al ons doen en laten. Wij moeten kleur durven bekennen en 'principieel zijn. En hij waarschuwt tegen de z.g. neutraliteit, tegen de halfslachtigheid die velen kenmerkt, die naar alle kan ten zoekt te behagen en bang is iemand te mishagen. Men abonneert zich op neutrale bladen en tijdschriften, men studeert zonder noodzaak aan een neutrale universiteit, men pleit voor een neutrale radio- omroep en men organiseert zich neutraal. En men loopt groot gevaar dat zijn begin selen in het gedrang komen. Daarom moeten wij de ka tholieke pers steunen, de ka tholieke onderwijs-instellin- gen, de katholieke radio-om- derdeel der onderhandelingen zul len behandelen. GOED NIEUWS. Naar Reuter uit Batavia meldt zijn volgens welingelichte Neder landse kringen gedurende de laat ste vier dagen van de vorige week geen Nederlandse militairen in In donesië gesneuveld en is een op merkelijke verbetering ingetreden t.a.v. de uitvoering van de wa penstilstand. Meer dan tiendui zend bewapende republikeinen zijn uit de Nederlandse gebieden geëvacueerd en naar republikeins gebied achter de gedemilitariseer de zones gebracht. Volgens radio Djokja heeft Soekarno een beroep gfedaan op het volk en in het bijzonder op de strijdgroepen van de Masjoemi, de Hisboellah, om de wapenstil stand en instruc ties van het o^^rbevel snel en ordelijk uit te voeren. CRITIEK VAN GERRETSON EN GERBRANDY. Comité Rijkseenheid roert zich. Prof. Gerretson heeft in een toespraak voor het Comité Rijks eenheid te Utrecht het regerings beleid inzake Indonesië en de ra dio-rede der Koningin van de vo rige week scherp becritiseerd en daaraan „een dubbele, diep-ern— stige waarschuwing" verbonden. Deze n.l.; 1. Dat de onschendbaarheid des Konings, en zijn gehoudenheid om de adviezen van zijn ministers te volgen hun natuurlijke grenzen vinden in de verplichtingen door hem bij de inhuldigingseed op zich genomen; 2. Dat geen dynastie ooit het verlies van het grootste deel van het territoir van de staat heeft overleefd. Vanuit de vergadering verzocht men naar het Kon. Paleis op te marcheren om de Koningin de re de van prof. Gerretson aan te bieden. De toegang tot de Kroon was echter gebarricadeerd, meen de prof. Gerbrandy. De tijd voor krachtiger midde len was nog niet aangebroken.^ Het gewestelijk arbeidsbu reau te Breda komt tot de conclusie dat 't bedrijfsleven kieskeuriger wordt en dat de vraag naar vak- en geschoolde arbeiders groter wordt. Daar zijn we het volkomen mee eens en ook de regering blijft roepen om productie, export en goede uitvoer-ar- tikelen. Maar hoe wil men daartoe komen zonder bekwa me vaklui, zonder goed am- bachts-onder wij s? Men kan toch niet het ene vragen of eisen en daarbij 't andere vergeten en verwaar lozen. Hoe kan men in de toe komst vaklui kweken, als men hun de kans onthoudt hun vak van meet af aan grondig te leren? En dat doet de regering. De regering onthoudt 't vak onderwijs voldoende ruimte en gelegenheid om zich naar behoren te bewegen en dit onderwijs intern te geven. Zij dwingt de scholen de jongens die zich aanmelden terug te wijzen, zij onthoudt deze in richtingen het nodige onder- wijs-materiaal enz. enz. Een grove fout, vooral in deze tijden, die zich ernstig zal wreken, ook in de toe komst! Overigens wordt momenteel ge werkt aan een verzoek om een vervolgipg in te stellen tegen de Luitenant - Gouverneur - Generaal en de leden der Commissie-Gene raal. Wel is in overweging hetzelfde te doen jegens de twee ministers die verantwoordelijk zijn voor 't Indië-beleid, docht zoals prof. Ger retson naderhand uiteenzette, zulk een vervolging zal niet eerder kunnen plaats hebben dan nadat de meerderheid der Volksverte- I genwoordiging zich niét langer j accoord verklaart met dat be leid. D-DAG IN PALESTINA. Naar A.P. verneemt hebben de Arabische militaire leiders die in Damascus vergaderen met de Moefti van Jeruzalem, voorgesteld op 15 Februari de geconcentreerde aanval op de Joden in Palestina te begin nen. Op de vergadering van ver tegenwoordigers der Arabi sche Liga, die in Caïro wordt gehouden, zouden comman danten benoemd zijn voor de Arabische strijdgroepen in Palestina. Omtrent de Palestijnse kwestie vernemen wij nog, dat Dr. Silver, voorzitter van de Amerikaanse afdeling van de Jewish Agency, op een persconferentie heeft ver klaard, dat sommige leden van de Amerikaanse regering heimelijk met de Britten sa menwerken om het verde lingsplan van Palestina te sa boteren. Dr. POELS GROOT-OFFICIER VAN ORANJE-NASSAU. Ministér-president dr. Beel is de 80-jarige Dr. Poels, de sociale pioflier van de mijn streek, persoonlijk de hoge onderscheiding gaan brengen van zijn benoeming tot groot officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Deze erkenning van onge mene verdiensten zal in bre de kring grote waardering vinden, niet alleen in Lim burg, maar ook in geheel Ne derland; niet alleen bij ka tholieken, maar ook bij an dersdenkenden.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1