WIE WAS ZIJ TOCH? NIEUWS UIT KAATSHEUVEL MAGAZIJNBEDIENDE. 2 PERSOOKS LEDIKANT EEN KOOKHAARDKACHEL 3-PITS PETROLEUMSTEL. Gemeenteraad RAAMSDONK. MANNEN VAN BETEKENIS. GANDHI, idealist en bezielend volksleider. FEUjl LLETON Van belang voor de boeren. Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. Nette WERKSTER gevraagq KINDERWAGEN WOONHUIS BLOK WOONHUIZEN NET DAGMEISJE STENO CURSUS Gediplomeerd Leraar L. VAN DE LEUR W A AL WIJK. Bouwplan '48 30 nieuwe woningen. Gemeente wordt geacht niet meer noodlijdend te zijn. De vroede vaderen onzer ge meente kwamen Zaterdagavond in vergadering bijeen. Te half 8 opende de voorzitter, burgemees ter Prinssen, de vergadering, die geheel voltallig was. De notulen der laatste verga dering van 20 Dec. waren de le den toegestuurd. Opmerkingen hieromtrent kwamen niet naar voren. Onder dankzegging wer den ze door de burgemeester ge tekend. De voorz. deelde mede dat de heer W-uijten zijn benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur had aanvaard. Een schrijven was bin nengekomen van de Ged. Staten inzake financiën. Hierin werd de gemeente geacht niet meer nood lijdend te zijn, alhoewel de wer kelijke toestand niet zo schijnt, al- dos de burgemeester. Het verslag der commissie in zake schoolverzuim werd voor kennisgeving aangenomen. Van het voorschot van het Min. van Binnenl. Zaken werd 'n gedeelte afgelost. Thans bedraagt dit nog 42.300.-—. Een nieuwe rekening-courant overeenkomst werd geopend bij de N.V. Bank van Ned. Gem. voor een bedrag van 50.000.—. Ook dit werd voor kennisgeving aangenomen. De gemeenteverordening van 13-11-'47 is van kracht gewor den, wat betekent dat honden niet meer buitenshuis mogen zijn tus sen 11 uur 's avonds en 5 uur des morgens. Enkele stukken en ingekomen mededelingen werden nog behan deld. Zij werden allen voor ken nisgeving aangenomen. Punt 2. Een verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool te Raamsdonksveer om beschikbaar stelling der benodigde geiden voor herstel van door oorlogs handelingen aangebrachte schade t.w. vernieuwing speelplaats met voorterrein. Dit te voorzien van tegels en betonbuis. Zonder h. st. werd besloten hiervoor toestem ming te verlenen. Toegekend werd 621.92. Punt 3. Verzoek der R.K. Jon gensschool te Raamsdonk(dorp) voor herstel 2820 beschikbaar te stellen, hoofdzakelijk bestaande uit xschilderwerk voor lokalen, spreekkamer en gang. De heer Vermeer vond de kos ten veel te hoog en verzocht om een nader onderzoek omtrent de hoeveelheid der localen. Wethou der de Bont deelde mede dat er 6 lokalen waren. De heer Vermeer ging hiermede accoord. Aangenomen z. h. st. Punt 4 hield een verzoek in van 't bestuur der Chr. Lagere Land bouwschool te Sprang-Capelle om subsidie van 15.per leerling uit onze gemeente, die daar de school bezoekt. Daar er in Raams donk (dorp) voor 10.— wordt gesubsidieerd, werd z. h. st. be sloten het gevraagde toe te ken nen. Punt 5 was wederom een sub sidie, die gegeven wordt aan het Bisschoppelijk College ,,St. Jozef te Weert. Dit voor één leerling uit onze gemeente, daarop school zijnde. Een voorstel om 100.— subsidie te verlenen, wordt z. h. st. aangenomen. Punt 6. Aan de besturen der bijzondere lagere scholen werd 'n voorschot verleend over '48 als exploitatievergoeding als bédoeld in art. 103 zesde lid der lager on derwijswet 1920. Z. h. st. aange nomen. Punt 7. Wijziging van de ver ordening heffing op vermakelijk heden. Wat het bezoeken van bals betreft, blijft het percentage van 45% gehandhaafd. Het voor stel tot verlaging van het percen tage op films, waarbij benevens de hoofdfilm nog een journaal wordt afgedraaid, werd z.h.st; aanvaard. Dit wordt nu 30% t.m. 3500 m. De z.g. reizende gezelschappen krijgen een verlaging op hun uit voeringen van 12%. Punt 8. Het voorstel tot intrek king van het besluit, waarbij aan Burgemeester en Wethouders machtiging is verleend tot 't ver huren van gemeentewoningen, als mede het openbaar verhuren van gem.-woningen, werd z. h. st. aangenomen. Punt 9 betreft het ontwerp-be sluit tot het garanderen van een deel van de door de N.V. Water leiding Mij. „Noord-West-Bra- bant" te sluiten nieuwe geldle ning. Er werd besloten hieraan mee te werken. De gemeente heeft thans 154 aandelen hiervan. Z. h. st. aangenomen. Punt 10. Voorstel met ontwerp besluit tot het opnieuw vaststellen van een vergoeding voor de se cretaris van de commissie woon- ruimtewet. Voorheen was deze vergoeding 2.— per lid per ver gadering en voor de secretaris 100.— per jaar. Het voorstel, uitgaande van de Gedeputeerde Staten, was 2.-- per lid en 30 voor de secretaris. Z. h. st. aanvaard. Punt 11. Het ontwerp-besiuit tot goedkeuring van de eerste wij ziging der begroting van het bur gerlijk armbestuur 1947 werd z. h. st. goedgekeurd. Punt 12. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de begroting van de gemeente over 1947 en 1948, in houdende scholen en boekingen. Z h. st. goedgekeurd. Punt 13. Dit was een reclame op de belasting '45—'46, inge diend door J. Vissers. De voorz. besloot om afwijzend te beschik ken, daar van de aanslag niet kon worden afgeweken. De heer Zijlmans stelde de vraag, waarom eerst nu pas met deze reclame voor de dag geko men werd. Burgemeester Prinsen gaf hierop een duidelijk antwoord. De belastingen zijn hopeloos ach ter, zodat deze reclame nu pas in behandeling kwam. Wanneer ie mand moeilijkheden heeft met be talen, kan hij zich wenden tot de 'belastingontvanger of tot B. en W. die zo nodig enig uitstel ver lenen. Het laatste punt van de agenda was wel het voornaamste. Dóór de wederopbouw was aan de ge- mtente een bouwvolume toege wezen van 7520 m3, per woning 260 m3. Dat wordt dus voor 1948 22 nieuwe woningen, wat eventu eel verhoogd zal kunnen worden als de materialen dit toelaten. ,,Zo was dit sinds gisteren", al dus de voorzitter, „Zaterdagmor gen ontving ik echter de verheu gende tijding dat het bouwvolume verhoogd is geworden tot 7800 m3. Dat beteekent dus dat voor 1948 30 nieuwe woningen zullen mogen worden gebouwd en als de materiaalpositie dit toelaat, wordt die 34." Dit vond bij alle raadsleden volledige instemming, daar de wo ningnood in onze gemeente nog groot is. Te half 9 werd de vergadering niet gesloten deuren voortgezet. Belangrijke punten, behalve het laatste, werden in deze vlotte vergadering niet besproken, an dere punten die niet op de agenda voorkwèmen, werden in gesloten zitting behandeld, (Slot. Strijder voor het recht. In de bloedige gevechten welke geleverd werden tussen Engelsen en Afrikaanders aan de ene kant en de vervolgde en op albe ma nieren tenugezette en geplaagde Indiërs, was Gandhi, de jonge ad vocaat, steeds tussen zijn volk. Maar zijn machtigste wapen ont plooide hij in zijn blad „The In dian Opinion", dat hij met eigen geld uitgaf en waarin hij jaren achtereen steeds weer met de macht van een scherpe pen en grote kennis van zaken hartstoch telijk opkwam voor de rechten van zijn rasgenoten, die door de beruchte knevelwet ongeveer ge lijkgesteld waren met slaven voor de Zuid-Afrikaanse wet en 'n on menselijk bestaan moesten lijden. Gandhi had een heilige eed ge zworen, dat hij niet zou rusten eer zijn vrienden recht gedaan was, alles offerde hij voor hen op en om d^ middelen te kunnen vin den om de strijd voort te zetten, begon hij als een asceet te leven, at niets dan plantaardig voedsel, dat hem kosteloos verstrekt werd, dronk water, ging als een bedelaar gekleed en leefde in een hut. Hij wilde niets meer zijn dan de min ste van zijn landgenoten. Hij behaalde een volkomen over winning, de gehate wetten wer den ingetrokken en de Brits-Indi sche kolonisten werden ongeveer gelijkgesteld met de Zuid-Afrika ners. Die bijna bovenmenselijke strijd duurde meer dan tien jaren voor Gandhi. Maar die jaren en de overwinning van deze onge wone mens op geweldige machtea Vgden de grondslag voor zijn Weergaloze populariteit. Velen beschouwden hem als een heiland, een godheid, en alleen de naam Gandhi en de herinnering aan zijn daden ontvonkten in de hoofden en harten van millioenen Indiërs een onbeschrijflijk enthou siasme en een liefde en verering, die geen grenzen kende. Toen hij terugkeerde naar zijn land, werd hij als een Uebermens begroet; mannen, vrouwen en kin deren wierpen zich overal waar hij verscheen, in het stof, kropen naar hem toe en kusten zijn voe ten. Gandhi was toen in de kracht van zijn leven en nog geen veer tig jaar. Hij had zijn taak gevon den. Hij was de leider van zijn volk geworden in de strijd voor de vrijheid, met het einddoel vol strekte onafhankelijkheid voor z'n land te verwerven. Om dat doel te bereiken nam hij in de wereld oorlog dienst in het Engelse leger als tolk en hulp bij de Hospitaal- dienst stichtte later zelf een hospitaal en gaf daarmede het voorbeeld om zich aan de zijde van Engeland te scharen. Als lei der van ambulance-transporten bewees Gandhi grote diensten en alweer diende hij daarmede een vaderlands doel, want" door de Engelse regering waren hem be loften gedaan ten opzichte van de zelfstandigheid van Brits-Indiè, terwijl hij door zijn houding in die kritieke dagen de trouw van zijn land aan het moederland hielp verzekeren. De wijze waarop En geland die beloften hield of beter niet hield, de ontgoochelingen die Gandhi in de wereldoorlog onder ging en de tan.eilde koloniale macht van Albion, wareii rede nen, die een sterke onafhankelijk heidsbeweging in Brits-Indië ver wekten en Gandhi was de aange wezen leider. Hij heeft over de geweldige Hindoe-bevolking van Brits-Indië, die op 200 millioen mensen ge schat wordt, want op millioenen na is het moeilijk te zeggen hoe veel mensen in deze ontzaglijke gebieden wonen, een bijna onbe perkte invloed en men stelde een onvoorwaardelijk geloof en ver trouwen in hem de „Mahatma". Hij is de man geweest die zonder geweld de onafhankelijkheid van het land verkregen heeft, zijn mid delen om Engeland tot toegeven te bewegen, waren geestelijke wa penen n.l. de ongehoorzaamheids- prediking en de leuze der non coöperatie. Zonder zijn machtige invloed op het Brits-Indische volk zou het waarschijnlijk tot massa bloedvergieten gekomen zijn. Gandhi werd een oud man en zijn verschijning, zijn magere, ge deeltelijk naakte en benige ge stalte, zijn spichtige vogelkop met de kale schedel en de lelijke bril beroofden hem voor onze Wes terse begrippen van alle aantrek- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 20) Guy Luttrell lag er bewus teloos met een rode plek bloed naast zich en Goud- klok daar vlak bij, eveneens bewusteloos. Nu, dokter Lowe zegt, dat het niet van veel beteke nis is en dat hij morgen wel naar het Huis vervoerd zal kunnen worden. Ik geloof dat hij meer van schrik dan van pijn flauw viel, zei Tom ver achtelijk. Het was vroeg op de vol gende ochtend en hij en Gil bert Haydon stonden samen onder 't afdak van de hoofd deur van „De Berg". Zij za gen er zeer vermoeid uit, want allen op de boerderij hadden maar heel weinig slaap gehad. Tom was echter zeer redelijk gestemd, want er was immers iets;, gebeurd wat hen allen opgewekt had gemaakt. Maar Haydon was juist bijzonder stil, zodat Tom nog eens zei; Morgen zal hij wel ver voerd kunnen worden en dat is maar goed ook. 't Is eigen lijk een grote last dat ze hem hier hebben gebracht! Dat is mijn werk niet, zei Haydon. Neen, dat weet ik wel, maar „De Berg" was dichter bij dan het Huis. Gek, dat ze op Schorne niet wisten dat hij hier was, hé? Wisten ze dat niet? Neen, zeker niet. Lord Southmoor was zeer verrast en Mr. Luttrell niet minder. Ik .geloof dat hij met zijn neef gekibbeld heeft, want hij leek mij vreselijk boos. Hij wilde niet eens hier ko men met Lord Southmoor! Hoe maakt Klok het? vroeg Haydon na een pauze. O, goed, geloof ik; of- j schoon het een wonder is dat zij niet doodziek werd, nadat ze daar zo bewusteloos in de koude heeft gelegen. En waarom ze eigenlijk flauw viel, dat is me nog een raad sel! Ze heeft van haar leven nog niet die gekheid uitge haald! Ook begrijp ik niet, waarom die Luttrell Klok heeft staande gehouden en tegen haar sprak, terwijl hij haar toch slechts ééns gezien heeft. Weet u wel dat Steve hem voor hield? Voor mij? Ja, dat heeft hij nadruk kelijk verklaard. Het was dan ook in het half-duister en jullie lijkt werkelijk op el kaar. Al van het ogenblik af dat u hier kwam, was Steve heel jaloers op u. Hij had al van Klok gehouden toen ze nog een kind was, ziet u! Haydon knikte en vroeg; Hoe kwam je er bij dat het Warton zou wezen? Ik weet het niet. Het viel mij ineens in. En ik weet hoe vreselijk driftig hij kan zijn; echt buiten zichzelve als zijn bloed eenmaal aan het koken wordt gemaakt. En heeft hij dadelijk be kend? Onmiddellijk. Hij is gis teren pas teruggekomen met de bedoeling, zo vertelde hij mij om Klok nog eens te vragen, eer hij naar Au stralië ging; en 't eerste dat hij te horen kreeg was, dat u en zij verloofd waren. Hij zei, dat dit hem half-gek maakte en ik geloof dat dit ook wel zo wezen zal. Hij had uren-lang in het park rondgezworven en toen hij die twee daar zag, meende hij vast dat u de één daarvan was. En zonder zich reken schap te geven van het roe keloze van de daad, schoot hij en ijlde toen weg als een bezetene! Gelukkig voor hem dat het schot maar zo weinig raakte. Zeg dat wel! En wat wordt er nu aan gedaan? Er zal in het geheel geen gevolg aan worden gegeven. Hij en veelbetekenend wees Tom de kant uit waar Guy Luttrell zich bevinden moest zegt, dat hij er geen zaak van zal maken; dat hij wel gelooft dat het een on geluk wasEdelmoedig toch van hem, hé?Intus sen is het maar wat geluk kig dat hij net zo graag de zaak in de doofpot wil stop pen als de Wartons zelf. Gilbert Haydon antwoord de hier niets op en zag er bijzonder slecht en gedrukt uit. Tom ging binnen eens even een kijkje nemen, maar hij zag nog geen spoor van een ontbijt klaar staan. Dus trad hij weer naar buiten en zei: Het doet mij echt leed voor u en voor Klok! Zij moet ook tijdelijk het verstand hebben verloren, of iets der gelijks! Hoe ter wereld kan zij er bij gekomen zijn, dat het was! Ja, dat begrijp ik ook niet. Ik dacht dat ze gek was toen ze gisteravond verklaar de dat u het was, ging Tom voort. En ze leek er zo zeker van. Haydon antwoordde nog steeds niet. Hij dacht aan de vorige avond, hoe Klok, toen ze weer bijkwam, hem vol verontwaardiging verweten had dat hij op Guy Luttrell had geschoten en toen niet eens had willen luisteren naar zijn ontkenning, maar, zich huiverig had terugge trokken en niets meer van hem had willen weten. Dat had hem zeer onaangenaam getroffen, maar nog niet zo pijnlijk als het feit, dat zij, zijn verloofde, een geheime bijeenkomst had gehouden met Guy Luttrell, de man, tegen wie hij haar gewaar schuwd had en die hij uit Yule Ketton had weggezon den, in de hoop dat hij hem nooit zou weerzien. Dat de ongelukkige ontmoeting ha rerzijds geheel toevallig was, wist hij niet. Lange tijd had zijn levensbeker een bittere drank bevat, maar deze laat ste gedachte was wel de bit terste droppel die hem over de lippen gekomen was. Had er méér bestaan tussen die twee, waarvan hij niets af wist? Zouden ze méér op die plek zijn samengekomen en hadden ze voor die vorige dag soms ook een plannetje gemaakt, toen Steve Warton in zijn tomeloze jaloersheid op Guy Luttrell geschoten had? Na enige tijd van somber voor-zich-uitstaren vroeg Haydon: Heb je haar verteld hoe het in z'n werk is gegaan? Neen, ik heb haar sinds gisteravond niet meer ge zien. Maar dan geloof ik toch dat je beter deed het haar te zeggen. Als ik haar weerzie eer zij het weet, zal het haar enkel opwinden. Tom vond deze opdracht niet zeer aangenaam, maar daarom zou hij ze wel vol brengen. Een paar uur later, toen Gilbèrt Haydon uit was en alles op de boerderij z'n gewone gang weer ging, liep hij naar boven en klopte zachtjes op de deur van Klok. Wie is dat? vroeg zij flauwtjes. Ik.Tom. Ik wilde je een paar minuten spreken. Mag ik binnenkomen? Ze antwoordde' „ja" en Tom trad binnen. Ze lag achterovergeleund in een grote armstoel bij het vuur en zag zó bleek, of zij wel een maand lang ziek was geweest. Toch deed hij zijn best zo luchtig mogelijk te vragen: Hoe gaat het met je? Voel je je al wat beter? Spreek niet over mij Zal hij sterven?Maar zeg vooral de waarheid! Wat?.... Mr. Luttrell? (Wordt vervolgd). kelijkheid en imponeert niet het minst. Maar in dat Onaanzienlijke lichaam, dat van ongelooflijke taaiheid moet zijn geweest, zoals gebleken is bij zijn vele vastenda gen en bij de lange marsen, die Gandhi aflegde bij zijn ongehoor- zaamheidsprediking, zijn tocht naar de zee, (om vrij) zout te win nen) dwars door Het land in een tropische temperatuur, terwijl hij zich voedde met dadels en het sap van planten, in deze povere fi guur huisde een machtige geest, een sterke ziel, een mentale kracht waarvoor het machtige Engeland groot respect had. Ahisma (geweldloos verzet). Het bekendst is Gandhi voor onze Westerlingen ongetwijfeld geworden door zijn prediking van „Ahisma", d.i. „geweldloos ver zet". Minder bekerjV is het mis schien, dat hij voor een goed deel tot deze principes gebracht werd doorde Russische schrijver Tolstoi. Een vriend leende hein eens Tolstoi's boek „Het konink rijk Gods is in U" en het waren diens ideeën over het geweldloos verzet tegen de onderdrukking die op de ionge Gandhi, grote indruk maakten. Voor zijn volk werden de be grippen „Gandhi" eq „Waarheid" een geheel. Hij hield zich in zijn uitspraken altijd afzijdig van po litiek: „Als het soms lijkt, dat ik aan politiek doe, is dat zo, omdat dé politiek ons tegenwoordig om slingert als een slang. Ik wil met met die slang worstelenHij wilde voor alles steeds de gods dienstleider van zijti volk blijven. „Maar", zo zei hij eens, „óm mil lioenen mensen discipline bij te brengen, is geen grap". Ook gedurende de laatste oor log stond hij pal vóór de belan gen van zijn volk. Engelse verte genwoordigers vroegen hem: „Als Japan -India zou bezetten, zoudt gij dan met de Jap*aj,?ers samen werken?" Gandhi antwoordde: „Ik zal niet met hen samenwerken". „Zoudt gij ook niet met hen samenwerken, indien I bleek, dat zij non-coöperators vermoordden?" „Non-coöperatie betekent nu eenmaal een invitatteftot executie. Zeker zal ik liever worden ge dood dan mij te onderwerpen aan Japan. Of...:., aan welke andere macht ook En thans werd Gandhi door revolverschoten gebood, nadat kort tevoren een bcmiaanslag op hem gepleegd was. De held van het geweldloos verzet moest uit eindelijk een gewelddadige dood sterven. Zijn dood kal voor zijn gehele land niet zonder gevolgen blijven. Godsdienst iaat, wraak zucht, fanatisme, zj zullen op nieuw oplaaien. De grote voor ganger is heengegaai en het zal blijken, dat met hen de geweld loosheid verdween NIEUW IN HET KORT. Generaal Eisennower heeft Zaterdag zijn funqtie als chef van de Amerikaanse genera le staf overgedragen aan ge neraal Bradley. Van de gr aantoewij zin gen van Amerika van in to taal 35.684.000 bushels voor de maand Maart, zal Neder land 27.000 bushels meel en 18.000 bushels tarwe ontvan gen. De Frans-Spaanse grens is Dinsdag weer geopend. Sinds 1 Maart '46 was deze gesloten. Franse kinderen komen naar Nederland om aan te sterken. De eerste groep wordt in gezinnen te Henge lo en omgeving ondergebracht Het zijn voornamelijk kinde ren van ambtenaren en lera ren uit industrie-centra. Zondagavond is de auto bus, die de verbinding onder houdt tussen Visé en Weerst geslipt en tegen een boom ge reden. De autobus, die een 50-tal reizigers verboerde, ge raakte onmiddellij^ in brand en ondanks de o. 'middellijk geboden hulp kwar len 12 per sonen in de vld nmen om. Dertig andere reizi (ers moes ten in het ziekenb is te Luik worden opgenomei Het aantal doo n schijnt reeds tot 15 gestes n te zijn. Mededelingen van de Provinciaal Voedselcommissaris voor Noord-Brabant. Aanvragen hooigras en/of schaarweide. Georganiseer den in de districten: 23—25—30—33^36—38^-39— 40—41—43—44—45—46—47—48-61, die in aanmerking wensen te komen voor schaarweide en/of hooigras, dienen zich ten spoe digste, doch vóór 21 Februari a.s., te wenden tot de Pbh. van het district, waaronder zij ressorteren. Aanvraagformulieren zijn aldaar verkrijgbaar tegen betaling van 2.50. Zij die over voldoende gras- en hooiland beschikken, dienen hun aanvrage achterwege te laten. Bij. afwijzing van de aanvrage wordt het betaalde bedrag niet te ruggegeven. De verdeling van het beschikbare grasland zal zoveel mogelijk geschieden op de basis van 1947. Aanvragen zullen gron dig worden onderzocht. Tenslotte zij opgemerkt, dat aanvragen, welke na 21 Februari binnen komen, niet meer in behandeling zul len worden genomen. Graanstro. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat, gezien de zeer slechte stro-positie in de veehouderij-gebieden, overgegaan moet worden tot zo snel mogelijke hulp. In verband hiermede dienen te lers, die in het bezit zijn van graanstro, hetwelk niet bestemd is voor eigen gebruik, dit onmiddellijk aan een erkende strohandelaar in onze provincie te verkopen tegen de daarvoor vastgestelde prij zen. Wordt aan dit verzoek geen gevolg gegeven, dan zal de Voed selcommissaris zich genoodzaakt zien, dit overschot via de erkende handel een bestemming te geven, eventueel met inschakeling van de C.C.D. Uitvoerige inlichtingen hierover verstrekken LI onze plaatselijk bureauhouders. Ontvangen van T-geleidebiljetten bij verkoop van granen. Hierdoor maken wij er de landbouwers nogmaals op attent, dat zij bij' verkoop van partijen granen, zaden en peulvruchten aan de erkende handelaren, er op moeten toezien, dat op het hiervoor uit te schrijven T-geleidebiljet steeds de nodige gegevens, zoals naam, volledig en juist adres en woonplaats, districts- en registratienum mer worden vermeld. Het is in hun eigen belang, dat de biljetten goed worden ingevuld, daar anders de geleverde partij niet op de leveringsplicht kan wor den afgeboekt. Postduivententoonstelling. Als slot van de keuringen van de K.C.C. in drie opeen volgende Zondagen door keurmeester Clemans uit Til burg, volgde Zondag als slot de keuring van de prijswin naars der vorige Zondagen, door de heer Govaerts uit Gheel in België. Op de vierde en laatste ten toonstelling van 8 Februari zijn de prijzen verdiend als volgt: Oude doffers: .Ant. Hofman 1;, A. Aussems 2; C. v. Boxtel 3; W. Oomens 4; H. Dekkers 5; C. de Bondt 6; G. Ligtvoet 7; A. Aussems 8 en 9; A. Schrauwers 10; Jan Vloemans 11; Cees Laros 12; Jos Damen 13; P. Snoeren 14; D. J. Matheijsen 15; B. Kemmeren 16; Jan Kemme- ren 17; Jan van Heeswijk 18. Oude duivinnen: A. Aussems 1; A. Schrau wers 2; Ant. Hofman 3; A. Aussems 4; A. Schrauwers 5; L. Ververs 6; Albert Laros 7; A. Aussems 8; P. L. Muize- laar 9; C. de Bondt 10; Ant. Priems 11; Ant. Pijnenburg 12; Joh. Couwenberg 13; H. Dekkers 14. Jonge doffers: Fr. Damen 1; Ant. v. Wan- rooij 2; Ant. Hofman 3; Ant. Snoeren 4; Jac. Vloemans 5; Jan v. Heeswijk 6; Jan Kem meren 7; Leo de Bondt 8; Jan v. Heeswijk 9; Ant. Snoeren 10; W. Oomens 11; Jan Voogd 12; H. Dekkers 13; D. J. Ma theijsen 14; Jan v. Heeswijk 15; A. Zacht 16; M. J. van Wanrooij 17. Jonge duivinnen: Fr. Damen 1; Ant. Hofman 2; B. Kemmeren 3; A. de Bie 4; Ant. Pijnenburg 5; P. v. d. Velden 6; Jan Hoevenaars 7; A. M. v. Wanrooij 8; W. Oo mens 9; C. Labee 10; A. Schrauwers 11; Piet Snoeren 12; Ant. Pijnenburg 13; Jan v. Heeswijk 14; Jos. Damen 15; Jan van Riel 16; B. van Riel 17. Als keurmeester trad op de heer J. Govaerts uit Gheel, België. EERNDIJK. Genoveva Gilde. Voor het eerst sedert de oprichting van de Genoveva- Gilde, gaven de meisjes van deze vereniging Zaterdag- en Zondagavond in het Patro naat een tweetal geslaagde uitvoeringen, die geheel on der leiding stonden van mej. A. v. d. Dungen. Het drama „Twee Moeders" werd door de meisjes goed voor het voetlicht gebracht, terwijl het blijspel „Tante Kruidnagel" bij de aanwezi gen de lachspieren deed wer ken. Ook de decors waren schitterend verzorgd. Tevens werden nog enkele aardige volksdansen uitgevoerd. Daar de opbrengsten van deze uitvoeringen besteed worden voor een ziek mede lid, was het een prachtige, sociale daad van de Genove va Gilde. Tot slot sprak de Zeereerw. Heer Pastoor KC. van Roos malen nog een woord van dank aan allen. De leden van de Genoveva Gilde kunnen met trots op deze geslaagde avonden terug zien. LOON-OP-ZAND. Nieuwe directeur. Als opvolger van wijlen de heer H. v. Abeelen .uit Tilburg is per 1 Maart als directeur der Kon. Harm. „Sophia's Vereniging" be noemd de heer'A. Koster uit Nij megen, welke tevens directeur is van het Nijmeegse politiecorps en leraar aan de muziekschool. Toneelavond. Zondagavond gaf de R.K. To neelvereniging Steeds Voorwaarts uit Tilburg een grote toneelavond in de zaal Concordia ten bate van het instrumenténfonds der harmo nie. De opkomst was groot. On der regie van de heer P. v. Herp, geest, adviseur, werd voor 't voet licht gebracht het blijspel in drie bedrijven „Welkom binnen" van Chr. Hóogewerf. Het gepresteerde viel zeer in de smaak en het co mité van het instrumentenfonds heeft hiermede alle eer ingelegd, en tevens haar spaarkas kunnen opvoeren, Jubileum-revue. In de zaal bij Mej. de Wed. Wijtvliet werd Zondagavond voor de tweede maal opgevoerd „De Jubileum-Revue" van de heer Joh. v. d. Heuvel als voorzitter der harmonie „Sophia's Vereniging". Het geheel, onder leiding van de heer Willy van Kimmenade uit Heesch had wederom de volle aandacht der bezoekers, die genoten hebben als nooit tevoren. Zeer voldaan Jceerden allen huis waarts. Rikconcours T.O.V. In het clublokaal bij Mej. de Wed. Wijtvliet is een groot rik concours begonnen. De echte kaartliefhebberS kunnen hieraan hun hart eens ophalen. Prachtige prijzen zijn ter beschikking. Het concours is geopend Zondags van 12—2 uur en 's avonds van 7—10 uur. De einddag is bepaald op Zondag 7 Maart. Concoursregle menten zijn in de zaal verkrijg baar. ELSHOUT. Uitvoering „St. Norbertus". Zondag j.l. werd in de zaal van de Jongenscongregatie door de heropgerichte toneelgroep van St. Norbertus opgevoerd„Oessin Blanda", een prachtig toneelspel in 3 bedrijven. In zijn openingswoord heette de ZeerEerw. heer pastoor alle aan wezigen van harte welkom. Dit tropische stuk geeft ons 'n inzicht in de verhoudingen in In donesië, tussen blank en bruin. Het laat ons zeer duidelijk zien hoe de blanken hun macht mis bruiken tegenover hun bruine on derdanen. Gelukkig echter is de bruine Oessin een man met eer en geweten, die zich niet laat omko pen en de Europeanen een bewijs geeft van de trouw van de inlan der. Zeer duidelijk heeft dit stuk eenieder geleerd wat door recht vaardigheid bereikt kan worejen. We nemen hier een voorbeeld afin de bruine Oessin en aan de heer v. Vliet, die zich niet wilde inla- De droeve stoet, die uit Terry, Malone en de aap, die suffig achteraan sjokte, be stond, bereikte al spoedig 'n open plek in het bos. Blauwe slierten rook kronkelden naar boven uit de schoorsteen van een grote woonwagen. „Kijk die wagen maar goed aan, vriend", zei Malone, „je zult er in de toekomst wonen. Wij hebben onder de tafel nog wel een plaatsje over, is het niet Oeng?" De aap ant woordde niet. Hij krabde zich en keek verwèzen om zich heen. De duer van de wagen zwaaide open en daar stond mevrouw Malone. Toen ze Terry zag, lachte ze schel en hoog. „We krijgen vandaag weer vlees op tafel, als ik het wel heb", gilde ze; „zal ik hem maar dadelijk panklaar ma ken, mannie?" vroeg ze met een blik op Terry. Ze greep j naar een groot mes. Maar nu kwam Malone tussenbeide. „Nooit de kip met de gou den eieren slachten!" riep hij, „dit elendige beertje wordt ons fortuin. Hij wordt ons koorddansertje". „Dan gaat hij maar aan de tafelpoot", zei mevrouw Ma lone teleurgesteld en met vaardige hand snoerde ze Terry vast. ten met de valse methodes van de directeur en alle medewerking dienaangaande botweg weigerde, terwijl hij toch ook 'n blanke was. Alle eer voor Oessin, die zijn zeer moeilijke en zware rol tot in de puntjes kende, zonder dat we iets te kort willen doen aan de andere spelers, al hadden we daar zwakke zijden bij. De grime was in goede handen bij de heer v. d. Brink. Toneel en decor waren goed verzorgd. Gaarne zien we de heren we derom aan het werk. Ontwikkelingsavond. Vrijdagavond a.s. des avonds te half 8 precies zal de welbeken de spreker de heer Nico Schuur- mans, bondssecretaris van de Bos sche Dioc. Werkliedenbond een ontwikkelingsavond komen houden in de zaal van de Jongenscongre gatie. Spr. heeft tot onderwerp „Opvoeding", een zeer actueel punt in deze tijd. Alle ouders wor den verzocht deze avond hiernaar te komen luisteren. De toegang is vrij. Jaarvergadering R.K. Fabrieks arbeidersbond Afd. Elshout. In de loop der volgende week zal bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering houden. De heer Buyckx uit Waalwijk zal dan aanwezig zijn. Plaats en uur worden nader gepubliceerd. VLIJMEN. Nieuwe industrie. Vrijdag j.l. kwam de ge meenteraad in een spoedei sende vergadering bijeen om tien hectaren industrie terrein voor de nieuwe De- kenfabriek van de alom be kende firma Zaalberg uit Leiden te verkopen, wat voor algemértê kennisgeving werd aangenomen. Hiermede zijn 'i ijverige gemeente-bestuur en raadsleden er in geslaagd het grote tekort aan industrie op te lossen. Voorlopig zal met 50 man personeel worden be gonnen wat geleidelijk zal worden opgevoerd en het ge schoolde personeel zal uit de jeugd moeten opgroeien, dat nu meer keuze heeft welk be roep zij zal leren. Laat ons hopen dat Groot- Vlijmen met deze aanwinst van eigen industrie zal mo gen opgroeien tot één der grootste gemeenten uit de omtrek. Een mooi stuk werk is hier in korte tijd tot stand ge bracht, waar de Edelachtbare Heer Burgemeester van Hout voorzeker een extra woord van dank toekomt. Zaalberg te Vlijmen. Zoals wij in ons vorig nummer reeds schreven gaat de N.V. Zaal berg Wollen Dekensfabriek te Leiden, in Vlijmen een spinnerij bouwen. Nader vernemen wij nog dat het de bedoeling is van ge noemde N.V. in de loop van en kele jaren het bedrijf geheel naar Vlijmen over te brengen. Voor namelijk het verschil in bodemge steldheid heeft de directie hiertoe aangezet. WASPIK. Uitvoering R.K. Toneelvereniging St. Bavo. Zaterdag- en Zondagavond trad in de zaal van de heer C. Nieu- wenhuizen op de toneelvereniging St. Bavo uit Raamsdonk met het toneelspel „De Vreemdeling" van Antoon Coolen. Hieraan vooraf ging een klucht in 1 bedrijf, ge naamd „De verjongde schoenma ker". Dit geestig stukje werd op uitstekende wijze ten gehore ge bracht. Tinus Pikker (de heer J. de Groot) stelde met z'n humor onze lachorganen danig op de proef, terwijl zijn broer Tinus Pik ker (de heer F. de Bont) daar ook behoorlijk toe bijdroeg. Ook professor Valefski (de heer M. Kanters) met z'n verjongingskuur la jeunesse de Paris" oogstte veel succes, terwijl de verdere rol len zich daarbij volkomen aan pasten. In het grote stuk vielen door hun subliem spel op de heer de Bont en Mej. de Groot, die resp. de rollen van smid Eloy Hamers en Agnes zijn dochter vertolkten. Hun spel was volkomen in de sfeer van het stuk. Vader smid, een wilskrachtig man, die zeker van zichzelf is, komt in conflict met z'n dochter Agnes en zijn knecht Peter Berg. Dit conflict werd op gevoelige wijze door de spelers uitgebeeld. Het rustige spel van Mej. Spek, die de rol van moeder vertolkte, paste zich daarbij volkomen aan. Zij stond als een middelares tussen haar man enerzijds en haar dochter en Peter Berg anderzijds. De kinde ren, gespeeld door P. Zijlmans en J. de Groot, zorgden voor aardige intermezzo's. GEERTRUIDENBERG. Burgerlijke Stand. Van 1^-7 Febr. Ingekomen personen: Antonia J de Jong van 's-Gravenhage. Antonius R Berende van Raams donk. Adriana A van Veltho- ven van Raamsdonk. Vertrokken personen: Johanna P Crane naar Amsterdam. Allen die bij het overlijden van mijn lieve man HENDRIK DE HOOP oprecht meeleefden, betuig ik bij deze mijn hartelijke dank. Namens de gehele familie, MEVR. A. DE HOOP- VAN DONK Waalwijk, 12 Febr. 1948. GETROUWD: CHRIST A. DE KORT A. M. M. TH. MUSTERS. De Heer en Mevrouw DE KORT- MUSTERS danken, mede namens wederzijdse familie, voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk onderbonden. Kaatsheuvel, 3 Febr. 1948. Hoofdstraat 151. tföör het schoonhouden vari kantoor. Brieven onder No. 2244 aan het Bureau van dit blad. BIEDT ZICH AAN: Wil ook ander werk verrichten zowel in als buiten Waalwijk. Brieven onder No. 2245 Bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN wegens overcompleet met resorts met dito matras en nachtkastje. Brieven onder No. 2246 Bureau van dit blad. TE KOOP een z. g. a. nieuwe v. o. Te bevragen Benedenkerkstr. 42 WASPIK. TE KOOP AANGEBODEN en Te bevragen A. BROUWER, CAPELLE C 81 TE KOOP GEVRAAGD: 4 a 5 duizend gulden 45 duizend guldén. Brieven onder No. 2247 Bureau van dit blad, GEVRAAGD: eventueel voor dag en nacht. Goed kunnende werken. HOOG LOON. Brieven onder No. 2248 Bureau van dit blad. bij Gr'-testraat 232 B Aanmelden van Leerlingen voor Club- en Privé-avondlessen iedere avond van 530-7 uur

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2