DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 15. IN IN DIE. VOOR 50 JAAR. i eindigde dezer dagen. De prach tige prijzen welke hiervoor be schikbaar werden gesteld, zoals b.v. Eerste prijs: Een fiets, wer den de gelukkigen ter hand ge steld. De uitslag was als volgt: 1 A. Spapens L.o.Z., 2 v. Gooi, Goirle, 3 Karei Jansen L.o.Z., 4 Karei van Breugel L.o.Z., 5 C. Verschuuren L.o.Z., ;6 Th Nij- kamp L.o.Z., 7 K. van Breugel L.o.Z., 8 Zwaans, Udenhout. SPRANG. N Feestelijke vergadering Ckr. Fabrieksarbeiders. Ter herdenking van het 30-jarig bestaan der Afdeling Sprang van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, werd j.l. Donderdagavond in de daartoe keurig versierde zaal van de Chr. Volksbond een feestvergadering gehouden, waarvoor veel belang stelling bestond en die een zeer prettig verloop had en dan ook met recht goed geslaagd mag he ten. De zaal, die een fleurig aanzien bood, was geheel bezet, toen de voorzitter der jubilerende afdeling, de heer C. Braspenning, de sa menkomst opende en in zijn ope ningswoord de leden met hunne vrouwen, verloofden, enz. en de genodigden een hartelijk welkom toeriep. In 't bijzonder heette de voorzitter welkom de afgevaar digde van het hoofdbestuur van de bond de heer H. Spoelstra uit Den Haag, de heer Arie (Post, voordrachtkunstenaar, het accor deon-trio (Treesje van Loon uit Waalwijk, G. Braspenning Wzn. alhier en J. Spapens uit Kaats heuvel), de afgevaardigden van de Chr. Besturenbond en Vereni ging Chr. Volksbond en de Edel achtbare heer Burgemeester. A. Smit, waarbij hij de wens uit spreekt dat de band tussen het gemeentebestuur en de Chr. Vak beweging ook in de toekomst be stendigd mag blijven. De voorzitter wijst vervolgens op de bijzondere zegen die de af deling van God mag ontvangen nu zij het feit van de oprichting mag herdenken; wij móeten, aldus spr., in het bijzonder gedenken: „hoe vóór deze, ons de Heer heeft gunst bewezen". Verder spoort hij de leden aan de afdelingsverga deringen trouw te bezoeken en al len strijders te worden voor de doorwerking der Chr. beginselen op het terrein van de arbeid. De heer Arie Post opende hier na zijn reportoir met de declama tie van een gedicht van Willem de Merode over „de drie jonge lingen in de oven", welk ernstig gedicht, waaruit de kracht en overwinning van het geloof sprak, een dankbaar en aandachtig ge hoor vond. De heer Spoelstra, die de jubi lerende afdeling namens 't hoofd bestuur feliciteerde, stelde en be antwoordde de vraag: „Wat doet de Chr. Vakbeweging", waarbij hij er op wees dat de Chr. Vak beweging een zaak van het gehele gezin is; wij maken er teveel een zaak van hoofd en verstand van en veel te weinig van het hart. Spreker herinnerde aan het le- ven van de arbeidende bevolking van voor 3040 jaar, toen zon der de arbeider over hem werd be slist en plaatste het verleden naast het heden en durft dan te zeggen dat mede door het werk der vak beweging in ons land de medezeg genschap op alle fronten, van het sociale terrein veroverd is. Als hij de grote veranderingen, die evenzovele verbeteringen voor de arbeiders waren, geschildert heeft, zegt spr. dat wij er naast zijn als we niet verder komen, want daarvan kan de mens alleen niet leven; hij vraagt naar hogere' waarden en hogere waardering. Daarom moeten we de Chr. Vakbeweging anders zien. Wij zijn afzonderlijk georganiseerd om „getuigen" te zijn, want daardoor wordt gezegd, dat alleen in het onderhouden van Gods geboden, ook oo het terrein van de arbeid, „loon" verkregen wordt. De socialistische vakbeweging heeft het volksleven vermateriali- seert en losgemaakt van het. Woord van onze God. Daarom moest er komen een Chr. Vakbe weging, die de pretentie voert te willen leven naar Gods Woord. Christus zegt: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven"; en naast Hem is geen andere weg, geen waarheid en geen leven. Bij al het werken in de Chr. Vakbe weging moeten wij zoeken het be lang van onze naaste en de ere van onze God. Geven wij ons zo voor het werk der Chr. Vakbeweging, omdat God het van ons vraagt, aldus spreker, dan is de Chr. vakbewe ging ook een bewarend element voor uw jonden of meisje die het bedrijfsleven ingaan. Het komt er dus op aan of het alles niet alleen een zaak van het hoofd is, maar van hoofd en hart beide; het moet heel ons leven beheersen, opdat wij ook anderen ten zegen kunnen zijn. Vervolgens spelt de heer Spoel stra met enkele toepasselijke woor den het gouden insigne van het Verbond op de borst van het lid Jac. Dalmaijer, voor zijn 25-jarig lidmaatschap der afdeling. In aansluiting op de rede van dhr. Spoelstra, waarvoor de voor zitter de spreker hartelijk dankte, werd door dhr. Arie Post een voor deze gelegenheid speciaal vervaar digd gedicht voorgedragen. Namens de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle werd het woord gevoerd door dhr. C. van Caem, terwijl de heer W. Braspenning, voor de Ver. Chr. Volksbond feliciteerde en daarbij de hoop uitsprak de afdeling een volgende maal in een ruimere en geheel ge restaureerde zaal te kunnen ont vangen. Ook Burgemeester Smit sprak de vergadering toe en complimen teerde de jubilerende afdeling in hartelijke bewoordingen, waarbij Z.E.A. als verrassing kon mede delen dat door de betrokken in stantie de materiaal-aanvrage voor het gebouw opnieuw zal worden bezien thans hopelijk spoedig tot een bevredigende oplossing zal komen. Nadat de voorzitter de sprekers voor hun goede wensen had dank- gebracht, werd het programma, waarbij muziek, zang, spel en de clamatie elkander afwisselden, vlot afgewerkt, terwijl tevens verschil lende tractaties werden gepresen teerd. De vroolijke accordeonmuziek van het jeugdige trio, alsmede de gezonde humor van dhr. Arie Post, vielen bij de aanwezigen zeer in de smaak. Even na middernacht bracht de voorzitter in zijn slotwoord dank aan allen die op enigerlei wijze tot het welslagen hadden medege werkt en wekte hij krachtig op met nieuwe moed voorwaarts te gaan en het vaandel van Koning Jezus hoog te houden. Bij den uitgang werd gecollec teerd voor het T.B.C.-fonds vón het C.N.V. „Draagt Elkanders Lasten", Inbraak. In de nacht van Vrijdag op Za terdag werd alhier ingebroken in het filiaal van het levensmiddelen- bedrijf André van Hilst. Een rij wiel werd ontvreemd. Zover na gegaan kon worden werd anders niets vermist. De politie stelt een onderzoek in met gebruik van een speurhond. Lezing dhr. Tilanus. In ons volgend nummer geven we een uitvoerig verslag van de ze lezing. SPRANG-CAPELLE. Dinsdag 17 Februari des avonds half acht hoopt D.V. voor de Geref. Gemeente aan de Hoogevaart op te treden Ds. Aangeenbrug van Dor drecht. Woensdag 18 Februari des avonds half acht hoopt D.V. voor de Geref. Gemeen te aan de Hoogevaart op te treden Ds. Visser van Poort vliet. CAPELLE. Uitvoering 't Rozeknopje. Niet alleen wat het bezoek, doch ook wat de opvoering van de operette „De Landlopers" van K. Hekelaar, muziek van Lode Freya, betreft, zijn de beide uit voeringsavonden in het Stations koffiehuis van de heer P. Pruijs- sers, die de gemengde zangver eniging 't Rozeknopje, de eerste avond, Woensdag voor haar do nateurs en Donderdag d.a.v. me de voor niet-Ieden heeft gegeven en waarvan de eerste avond werd vereerd met de tegenwoordigheid van de Edelachtb. heer Burge meester A. Smit, schitterend ge slaagd. 't Rozeknopje, dat evenals zo vele verenigingen <Joor de gebeur tenissen der laatste jaren een in zinking had gekregen, heeft deze beide avonden bewezen, dat het de goede naam, welke het vóór 't uitbreken van de oorlog onder lei ding van dhr. N. Snijers uit Raamsdonksveer niet alleen de. de zer plaatse, doch ook in wijde omgeving had, thans onder leiding van de tegenwoordige directeur, de heer L. Sars uit Waalwijk, weer gaat herwinnen. De operette in drie bedrijven, waarvan de eerste twee bedrijven zich afspelen om en in de woning van „Molenaar Teun Blees", er gens op een dorpje in Nederland, en het slotbedrijf ons verplaatst in een havencafé, werd* in een goede bezetting vlot en met inleving in de rollen gespeeld, waarbij het publiek van het begin tot het eind heeft genoten. Zonder aan het werkelijk goede spel van de an deren iets te kort te willen doen, een bijzonder compliment voor de vertolksters en vertolkers van de hoofdrollen in deze zeer zeker moeilijke operette, die door hun schitterend spel zeer veel tot het succes van deze beide avonden hebben bijgedragen. Alle onderdelen waren uitste kend verzorgd. De zang met pia no-begeleiding door Mevr. Polder man was af, de costumering, ver zorgd door het Costuumhuis Cas- par-Brinkhaus te Rotterdam, deed goed aan en het ballet aan het slot van het eerste en laatste be drijf was bekoorlijk. De heer Sars heeft eer van zijn werk, waarbij hij zich gesteund mag gevoelen in een medewerking van krachten, welke een mogelijk heid bieden iets te presteren. Beide avonden sprak de voor zitter, de heer Adr. M. Verheijcen een openings- en slotwoord en bracht hij dank aan allen, die aan het welslagen van deze beide avonden hadden medegewerkt, in het bijzonder aan de directeur, die moeite noch tijd had ontzien bij de instudering van deze operette en aan mevr. Poldervaart voor haar geheel belangloze medewer king bij de pianobegeleiding, waarvoor hij haar als dank na mens de vereniging een prachtig bloembouquet aanbood. Ook de vertolksters van de rollen van „Dora", de molenaarsdochter, „Freule Gieb von Stein", alias „Fientje Kippesteijn" en „Tante Neeltje", nicht en huishoudster van „molenaar Blees" hadden een schitterende bloemenhulde in ont vangst te nemen. Gezien hef grote succes en de vele teleurgestelden, die deze avonden geen plaats konden krij gen, heeft de Zangvereniging het voornemen een herhaling van de opvoering te geven op een nader te bepalen avond in het begin van Maart. Wij hopen hierop nader terug te komen. WASPIK. Vergadering van de Raad op Woensdag 18 Februari 1948 on: 19 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot toekenning van presentiegeld aan leden Raads- commissiën. 4. Voorstel tot waarborging van een geldlening t.b.v. de N.V. Waterleiding Mij. „Noord— West-Brabant". 5. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Chr. Land bouwschool te SprangCapelle. 6. Voorstel tot intrekking c. q. hernieuwde vaststelling van een „Nakeuringsverordening". 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de effing van vermakelijkheden. RAAMSDONKSVEER. Op Zaterdag 7 Febr. gaf de R.K.J.B. G'berg-R'veer in het St. Henricusgebouw alhier een herop voering van het boeiende toneel spel „Oogst" van J. Odijk, ge volgd door de komische' klucht „Mijnheer Pumps até keukenprin ses". Het - drama „Oogst" werd vlot vertolkt en de spelers waren hun rol meester. Het boeiende spel maakte indruk op de aanwe zigen. Voor de aanvang en tijdens de pauze verzorgde het muziekge zelschap „Ons Genoegen" het muzikale gedeelte, wat bij het pu bliek zeer in de smaak viel. De nummers, die gespeeld werden, gaven blijk van goede oefening. Al met al mag deze avond goed geslaagd genoemd worden en we stemmen in met het dankwoord dat na afloop door de heer Q. v. Dongen gesproken werd, dat een volgdene keer nog meer belang stelling voor hen zal bestaan. DRUNEN. Jaarvergadering N.C.B. afd. DrunenElshout. De N.C.B. afd. Drunen-Elshout kwam in de afgelopen week in 'n jaarvergadering bijeen in het gym nastieklokaal. De vergadering was druk bezet. Na de gebruikelijke opening en 't voorlezen der notu len, die onveranderd werden goed gekeurd, volgde het jaar- en fi nancieel verslag van de N.C.B. en haar diverse onderafdelingen. In het jaarverslag der N.C.B. merkte de secretaris op dat, hoe wel de voorzitter op de vergade ring van 27 Jan. '47 de leden 'n voorspoedig 1947 toewenste, het dit voor velen niet geweest zal zijn. Door de abnormale winter en de daaropvolgende zomer bleef in de eerste plaats de produc tie beneden peil, terwijl op de tweede plaats de prijzen der pro ducten door de overheid zo ge steld waren, dat het de meeste bedrijven niet rendabel stelde. De prijzen der producten zijn dan ook in elke kring, bij elke afdeling en niet minder bij het hoofdbestuur, steeds een punt geweest, waarop men het gehele jaar door heeft ge hamerd. Het is dan ook voor een groot deel aan het hoofdbestuur der N.C.B. te danken dat in Sep tember j.l. de prijzen van melk en eieren aanzienlijk werden ver hoogd, terwijl in het vooruitzicht werd gesteld herziening van de graanprijzen en compensatietoeslag voor lichte gronden. In het afgelopen jaar vierde de N.C.B. op zeer grootse wijze haar gouden jubilea, terwijl gelijktijdig de R.K.J.B. haar zilveren jubileum vierde en de Boerinnenbond haar 15-jarig bestaan. Op een feestver gadering ter gelegenheid daarvan gehouden, voerden tal van voor aanstaande figuren van de N.C.B. het woord. De N.C.B. nam in het afgelo pen jaar afscheid van haar secre taris de heer M. v. Halder, die vele jaren de vereniging met zo veel ijver had gediend. Dat hij waarlijk een verdienstelijk man is geweest, is wel gebleken uit het feit dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Hij was daarmede Drunen's eerste burger die deze onderschei ding ontving. De geestelijk adviseur Kap. Si mons verliet in het afgelopen jaar de afd. De Hoogeerw. heer deken Goossens volgde hem op. Door de afd. Drunen werden in het afgelopen jaar in samenwer king met de afdeling Herpt stap pen ondernomen om wijziging te krijgen in de ongezonde indeling van het district 43 van de P.B.H., hierbij gesteunddoor het hoofdbe stuur der N.C.B. Inj het afgelopen jaar werden 5 bestuurs- en 1 algem. vergadering gehouden. De vereniging telt 339 werkende, 19 contribuerende en 27 arbeidersleden. Financieel" verslag N.C.B. Bezittingen 136.48, Schulden 2051. Verslag Coöp. Aan- en Ver koopvereniging over het boekjaar 1946—1947. De zaakvoerder dhr. C. v. Spijk werd in het voorjaar van 1947 door den dood aan de vereniging ontnomen. Hij werd opgevolgd door zijn zoon, die het werk zijns vaders met veel zorg en toewij ding heeft voortgezet. Het bestuur der C.A.V. is als volgt samengesteld: C. v. Drunen, C. H. Brok, H. J. Pulles, A. van Delft, Chr. Muskens en Adr. Pel- ders. De omzet in 1946 bedroeg 575.536 kg. met een waarde van 85002.82, in 1947 943327 kg met een waarde van 148.545.77. De stijging van de omzet is voor een groot deel toe te schrijven aan de verhoogde toewijzing kunstmest stoffen en veevoeders, maar ook aan de activiteit van de zaakvoer der en het bestuur. De inspectiedienst der C.A.V. heeft de controle over de boeken van deze afdeling te laat uitge voerd, waardoor geen verlies- en winstrekening en balans kan wor den overgelegd. De veronderstelde winst bedraagt 950. Verslag Boerenleenbank. Op het einde van 1946 telde,de Boerenleenbank 334 leden. In om loop waren 1060 spaarboekjes, 80 depositoboekjes, 26 lopende reke ningboekjes en 42 voorschotboek jes. De omzet in '46 bedroeg ruim 7 millioen gulden. Verslag Vee- en Vleescentrale. In de bestuursvergadering van 2 Febr. 1947 werd door het be stuur van de afdeling van de N. C. B. een voordracht opgemaakt voor een zaakvoerder voor de Vee- en Vleescentrale, dit in plaats van dhr. Adr. v. d. Geld die overleden is. Door de centrale werd benoemd dhr. Adr. v. Son, die de leiding hiervan energiek ter hand nam. Dat de leveranciers vertrouwen stellen in dhr. v. Son mag blijken uit de volgende cijfers. Geleverd vanaf 15 Febr. tot 31 Dec. '47: 171 stuks groot vee ter waarde van 46784.74; 232 varkens 32110.80 en 435 kalveren 11286.55, totaal 90182.09 terwijl nog geleverd waren 3 koei- enen 2 kalveren waarvan nog geen afrekening is ontvangen. Over een geheel boekjaar gerekend over schrijdt dit de omzet van 100.000 en is van Son hiermede een der grootste aanvoerders van de Vee- en Vleescentrale. Verslag Coöp. Zuivelfabriek. Uit het verslag van de Zuivel fabriek bleek dat in 1946 werden aangevoerd 4511071 kg. melk met een gemiddeld vetgehalte van 3.286 waarvoor werd uitbe taald 765533,75, hetgeen neer komt op een gemiddelde van 17J^ cent per liter. (Slot volgt). Gemoderniseerd bedrijf. Verwijzende naar- de in ons blad voorkomende advertentie, kunnen wij vaststellen dat Drunen een geheel gemoderniseerde kap perszaak rijker is geworden. Het betreft hier de kapperszaak van dhr. Sjef v. d. Hoven, die zijn in Drunen alom bekende herenzaak geheel moderniseerde. In zijn met rappe hand opnieuw opgeschil derde winkel, prijkt een gloed nieuwe kap-tafel, terwijl een apart hoekje voor kinderen is gereser-' veerd. Voor de fam. v. d. Hoven, weF ke op kappersgebied in Drunen een reeds meer dan honderd-ja rige repütatie geniet, de zaak kwam reeds van grootvader over, wordt met deze modernisering een nieuw tijdperk ingeluid. Wij wensen de fam. v. d. Ho ven van harte geluk met hun prachtige zaak. De service welke men in deze zaak altijd heeft kun nen genieten zal mede borg blij ven voor de verdere bloei. KORTE BERICHTEN^ De Minister van Financiën heeft in de Eerste Kamer ver klaard dat, indien het Mars hall-plan niet tijdig (vóór April) in werking treedt, verdere ingrijpende maatre gelen zullen moeten worden genomen met alle gevolgen van dien, zowel voor binnen landse goederenvoorziening als voor onze export-positie. Vorige week is bij Pa-' dalarahg op Java een Dako- ta-vliegtuig van de militaire luchtvaart neergestort. De 16 passagiers, waaronder vier NIWIN-artisten, kwamen al len om het leven, evenals de üit drie koppen bestaande be manning. Eén der motoren raakte in brand. Op 65 K.MM. van Zurich is eveneens een Dakota van de Deense ^Luchtvaart neer- men tengevolge van 't slechte weer. De vier leden van de bemanning en acht der 17 passagiers kwamen om het leven. In een rapport van Eisenhower over zijn werk als generaal waar schuwt hij de V. S. tegen een eventuele aanval in de „atoom periode". De algemene dienst plicht moest gehandhaafd blijven en scherpe veiligheidsmaatregelen genomen. Bovendien zou de Mid dellandse Zee open moeten blij ven. Als opvolger van Deken Fransen is tot deken van Veghel benoemd Mgr. Dr. J. Teulings, sinds 1940 deken vao Nijmegen. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever Waalwijksche en Langstraatsche Courant ve^ewjnt Dinsdag en Donderdag JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week, ƒ1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen Mal^ssar, 4 Febr. 1948. Slamat pagi, dat wil zoveel zeggen als: goede morgen, in Nederland tenminste; hier spreken we Maleis., Ik spreek al heel goed Maleis. Als ik een inlander moet spreken verstaat hij er niets van en ik niets van hem. Ik kreeg in een brief op mijn bliksem omdat mijn brieven in de Echo zo on regelmatig komen; duizend excuses lezers en lieve leze ressen, de omstandigheden dwongen mij er toe, maar ik beloof beterschap. Er zijn hier een paar nieuwe uitdrukkin gen uitgevonden. Als iemand het bont heeft gemaakt krijg je te horen: .„Dit nu gaat te ver"; is het bar geweest, dan wordt het: „Dit nu gaat mij len te ver" en kan het hele maal niet meer door de beu gel dan komt: „Dit nu gaat wel iets te ver". Hebt u de laatste nieuwe liefdesvërklaring al gehoord? ook een Stoottroepersuitvin- ding: „Saja love you dat 't stikt, chérie". Kamp in de bergen. Gedurende vier dagen heeft onze compagnie in een bivak gelegen in de bergen, onge veer 30 km. van Watampone. Per auto werden wij er naar toegebracht, een gedeelte per watertankwagen bij gebrek aan beter materiaal; het Ne derlandse leger is nu een maal niet zo uitgerust als b.v. de Amerikanen, die behoef- c :n niet op een auto te kij ken. Willem Brandt schrijft in, zijn boek „Demarcatielijn" er^kele hoofdstukken over het legertransport. U moet dat boek zeker eens lezen, het is buitengewoon interessant en geeft een uitstékend beeld van h$t leven van onze soldaten in. Indië. De Wollukse boek handel zal het wel in voor raad' hebben. Maar ter zake, we gin gen op kamp; goed, toen we er kwamen waren inlandse K.N.I.L.-soldaten reeds bezig ons bivak te bouwen. In dit verband lijkt het mij wel aar dig te vermelden dat wij zeer veel samenwerken met in landse soldaten en dat wij enkele malen onder comman do van een inlander hebben gestaan. Omdat de tenten nog niet klaar waren, hielpen wij mee de zaak op te bouwen. Met behulp van bamboe en tent zeilen stonden er dra een paar tenten, maar toch duur de het nog de gehele dag voor het bivak geheel klaar was. De avond van de eerste dag trad de oorlogstoestand in, maar gelukkig kwam het die avond niet tot een treffen. De volgende dag echter, vrij vroeg, werd er op ons kamp geschoten; ogenblikkelijk kwam de compie in alarm stelling en werden patrouil les uitgezonden. De hele ver dere dag bleef het voorterrein onrustig en werd gepatrouil leerd; 's middags echter was het, zoals op alle dagen, wa penstilstand om in de kali te zwemmen. Ook de avond van de twee de dag werden de wapens ge strekt voor het houden van een kampvuur. Een grote sta pel hout werd bij elkaar ge scharreld, volgens de regelen der kunst bouwde ik een kampvuur en een ogenblik later zat de compie geschaard rond een knapperend hout vuur, dat spookfiguren deed ontstaan in de zwaarbegroeide omgeving. Muziekinstrumenten werden voor de dag gehaald en tal loze Nederlandse liedjes wer den gezongen. 's Aanderdaags was 't weer oorlog. We maakten zelfs ge vangenen, die echter werden teruggezonden, daar we an ders niet genoeg tegenstan ders zouden hebben. Drie dagen lang hadden we reeds mooi weer, maar de nacht die toen volgde maakte er een eind aan: een ontzettende stortbui plenste op ons neer enonze tenten capitu leerden voor zulk een stort vloed; we dreven uit ons bed. Daarbij kwam nog dat bijna alle rookgerei op was, dus die troost moesten we ook mis sen. Alle soorten rake opmer kingen vlogen door de lucht; het was ook inderdaad ko misch. Onder de kelamboe's zag je slaperige, 'natte gezich ten uitkomen die ons vroegen cf er misschien nog een droog plaatsje was te vinden; nu,, een paar plaatsjes waren nog wel droog, maar die waren nog al erg klein. Ik lag b.v. met 7 anderen op een plek i die voor twee was bestemd; 1 we hebben desondanks prima geslapen. Mijn buurman vond des morgens een half pakje cigaretten onder zich. i De zon was toen ook weer genadig, zodat onze natte spullen - weer spoedig droog waren. Bij de Radja. In 1905 sneuvelden in een opstand tegen de Nederlan ders de pengawe (kroonprins) van Bone, de vader van de tegenwoordige Radja. Uit piëteit voor deze eer lijke en rechtvaardige strijder is op last en kosten van het Nederlands-Indische gouver nement een grafmonument gebouwd, welk monument 25 Januari door de assistent-re sident aan de Radja werd overgedragen. De Radja had voor deze overdracht ook de comman danten en 2 delegatie's van de in Bone gelegerde com pagnieën uitgenodigd. In de omgeving van 't graf was een smaakvolle versie ring aangebracht. Enkele mensen zorgden met Boegi- neze instrumenten voor de muzikale omlijsting, terwijl Boeginese krijgsdansen te Mint jak werden uitgevoerd. Bij aankomst daar, werd ons aanstonds een frisse dronk klappermelk aangeboden. Nadat de Radja, de assi stent-radja en de militaire commandanten waren gearri veerd, werd het monument overgedragen en' de Radja bracht in een korte rede dank voor deze grootse vriend schapsdaad. Het gezelschap begaf zich vervolgens in het graf, waar enkele kadji's, dat zijn men sen die de bedevaart naar Mohammeds graf in Mekka hebben gedaan, Mohamme daanse gebeden stortten; hier na zaten allen aan, aan een buitengewoon overvloedige rijsttafel. Nog een verzoek. De Waalwijkse Stoottroe- pers verzoeken degenen die hen schrijven, de naam Reg. Stoottroepen voluit op de brieven te vermelden inplaats van R.S., aangezien de ge schreven S vaak voor .een I wordt aangezien, waardoor de brieven zeer Tang door Indië rondzwerven. Dank U bij voorbaat. HET WERELDTHEATER. Er valt deze keer weer het een en ander te melden, dat onze speciale aandacht verdient. In de meest simpele be richtjes vaak ziet de aandachtige toeschouwer dingen, die hem doen huiveren voor de toekomst en die afgronden van verschrikkingen voor hom openen. U hoeft niet bang te zijn, wij zullen u geen afgronden tonen. Zelfs het bericht van Eisenhower's waarschuwing is hiertoe niet in staat. Wij zien een bericht als dat van de Belgische staking donkerder in dan Eisenhower's rapport, waarin hij het Amerikaanse volk waar schuwt zich gereed te houden voor de komende „atoomperiode". Mo gelijk is het erg simplistisch, maar wanneer men zijn angst toont voor de komende atoomoorlogen^ den ken wij steeds aan het gas, waar men ook bang voor was als voor de dood en dat men toch bijna niet voor oorlogsdoeleinden heeft aangewend. Nogmaals, het klinkt erg simplistisch, maar het is iets, waar "je je niet zonder reden aan vast kunt klampen en dat je doet hopen op een toekomst, die dan niet meer zo donker schijnt. Maar de stakingen in België houden voor ons 'n ernstige waar schuwing in. Het zal iedereen im mers wel duidelijk zijn geworden dat Moskou nu het front naar Bel gië heeft verplaatst en dat land tot operatiegebied heeft uitverko- ren. De communisten hebben de I stakingsorders uitgevaardigd en j hun doel is door middel van sta- j kingen tot een algehele chaos en uiteindelijk tot een. revolutie te komen. Ernstige gevolgen kan de i ze staking met zich brengen, maar j tot een revolutie zal het wel niet komen, daar zorgt de regering voor, waarvan Minister v. Acker j openlijk reeds de communisten als j de agitators van de staking heeft aangewezen en hen heeft gebrand merkt als misdadigers, die chaos en anarchie over België willen J brengen. Enige tijd geleden schreven wij, dat we zo» Winig meer konden vertrouwen op persberichten. Van een dergelijk persbericht nu is ook de commissie van Goede Diensten de dupe geworden. In een verslag 1 van een door genoemde commissie gehouden persconferentie namelijk heeft de correspondent van Aneta de woordvoerders woorden in de mond gegeven, die zowel van Ne derlandse als van Ned.-Indische zijde commentaar hebben gekre- gen. Volgens Min. Beel is èr ech- 1 ter niets gezegd wat het vertrou wen in de correctheid van handel wijze der commissie in officiële functie zou kunnen schokken. De Ned.-Indische regering heeft haar sterk afkeurend schrijven dan ook herroepen. Als het ook waar was geweest, deed de commissie haar mooie naam zeker geen eer aan. i We hadden het zojuist over de communistische agitatie in' België. Nog andere feiten zijn er waaruit blijkt dat Moskou de West-Eur. landen niet met rust laat. De Beer heeft namelijk geprotesteerd tegen de Londense conferentie. Van te groot belang acht hij de agenda- punten', dan dat niet alle Duits- land bezettende mogendheden er aan deel zouden nemen. We ho pen echter dat de drie mogendhe den zich "niet door het gebulder 1 BRAND IN HOTEL VERWIEL op 22 Februari 1898. Wij lezen in „De Echo van het Zuiden" van 24 Februari 1898 het volgende verslag: Het hotel en café „De Gou den Leeuw", eigenares mej. C. J. Verwiel, wèl bekend bij het reizend publiek en één der meest gezochte plaatsen van bijeenkomst voor inge zetenen en bezoekers van Waalwijk, bestaat niet meer; gisteren is het in vlammen opgegaan. Tussen 1 en 2 uur 's namid dags werd brand ontdekt op één der bovenkamers, waar even tevoren de kachel was aangelegd. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het vlam vatten der gordijnen. Enige heren, in 't café aan wezig, snelden naar boven, blusten op die kamer 't vuur en dachten ook dat het weer in orde was. Maar, o wee! Buiten de kamer gekomen zagen ze dat de brand tussen de zoldering reeds was voort gewoekerd en de heren moes ten zich haasten, wilden ze zich redden. Het vuur breid de zich zo snel uit, dat weldra het gehele bovenhuis door 't vernielende element was aan getast. De inmiddels toege schoten brandweer kon dan ook niets meer uitrichten tot behoud van het gebouw, maar moest zich bepalen tot be scherming van het aangren zende huis van Dr. van Gils, dat zeer groot gevaar liep. Aan de onvermoeide pogingen van enige dappere mannen is het te danken dat dit gebouw gespaard is gebleven. Het hotel is geheel uitge brand; 't was tegen brand schade verzekerd, evenwel niet hoog, evenals de inboedel waarvan een en ander gebor gen is. Ook de Brandweer *van Baardwijk rukte aan en werk te onvermoeid. Toen de brand bijna was afgelopen, eiste deze nog bijna een mensenleven. Eén der moedige lui, waarvan wij hierboven spraken en die zich bijzonder onderscheiden had bij deze gelegenheid, de met selaar Bart Demmers, had post gevat op een plat dakje van het huis der erven A. N. van Riel, teneinde van daar uit met een brandhaak een muur van het hotel Verwiel om te stoten. Op een gegeven ogenblik verloor de man zijn evenwicht en viel op de straatstenen voor de voeten der verschrikte toeschouwers. Dadelijk werd hij bij de er ven v. Riel binnen gedragen, waar Dr. van* Gils toen on middellijk hulp kwam ver lenen. Demmers schijnt het er nog al goed te hebben afgebracht, zodat er alle hoop bestaat dat zijn val voor hem geen na delige gevolgen zal hebben; dit zou jammer zijn ook, want de man zou het slachtoffer zijn van zijn zelfopofferende moed. En waarlijk, hij heeft beter verdiend. Hedenmorgen was zijn toe stand bevredigend. Bij deze gelegenheid is dui delijk gebleken dat er in onze gemeente toestanden bestaan die dringend verbetering be hoeven. Iedereen die getuige was van het vallen van Demmers, vraagt zich af hoe de autori teiten de man daar hebben kunnen plaatsen of toelaten dat hij zich zoo blootstelde. Iedereen toch begreep dat hij moest vallen als de muur week of de brandhaak uit schoof. Ook schijnt de behandeling door op post gestelde schut ters van één der gemeente- autoriteiten ondervonden, niet in de haak te zijn; men ver zekert ons althans dat er een klacht zal worden ingediend. van achter het stalen gordijn zul- len laten intimideren. Ter zijner tijd zal men hem dan ook wel eens antwoord geven! Zo moet 't gaan. niet voor hem vliegen, maar hem op zijn tijd laten wachten. Toch meldden latere berichten weer van geheime besprekingen die tussen Amerikanen en Russen te Berlijn 1 zouden zijn gevoerd, hoewel di door beide landen wordt ontkend. U ziet, geen terrein is zo hobbe- lig' en geen weg zo duister en on- 1 beqaanbaar als de wereldpolitiek, j Wat de toekomst brengen zal, voor ons land, voor Indië, voor j Europa en de wereld, is zo moei- j lijk te zeggen. Iedere dag kom je j voor nieuwe moeilijkheden te stgan en voor nieuwe ondoorgrondelijke j I raadsels. Het is niet nodig deze aHemaal op te lossen, maar wat meer zekerheid zouden we toen graag willen hebben. Terwijl we in Indonesië enige lichtpuntjes zien, blijkt de West- Indische ronde tafelconferentie in i Den Hoag ook al niet gemakkelijk te verlopen. Een deel der Cura- 1 «jaosche delegatie doet zelfs niet meer mee. i VOORRANG VOOR MILITAI REN BIJ DISTRIBUTIE. Er is een regeling getroffen tus sen het ministerie van Oorlog en I het Centraal Distributiekantoor, waarbij aan alle uit Nederland- i Indië terugkerende militairen der Koninklijke Landmacht, die aldaar ten minste zes maanden dienst hebben gedaan en deze dienst op goede wijze hebben verricht, dooi' i de plaatselijke distributiekantoren voorrang zal worden verleend bij de behandeling hunner distributie aangelegenheden en wel op ver toon van een ingevulde en onder tekende pagina van 't hun uitge reikte demobilisatieboekje. Deze voorrang zal zich ook uit strekken tot de volgende militai ren die niet in Nederlands-Indië hebben gediend: 1. Reserve-offi cieren, die op 10 Mei 1940 in mi litaire dienst waren al dan niet als officier; 2. Lichtingen 1940 en ou der; 3. O.V.W.Ters (oorlogsvrij willigers) met lange verbandakte; 4. Leden der Prinses Irene-briga de; 5. Militairen, afkomstig uit West-Jndië. DE LIMBURGSE BLOKZIJL. Hugo van den Broeck, gewezen Vlaams activist en hoofdredacteur van „de Limburger Koerier" werd door de advocaat-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof de Limburgse Blokzijl genoemd. In zijn artike len propageerde hij sterk de nat.- soc. gedachte. Tegen hem werd 15 jaar geëist, uitsluiting van het recht journalistieke arbeid te ver richten, bij de gewapende macht te dienen, verlies van beide kies rechten en verbod van elke niet- journalistieke functie in het pers wezen. ARGENTIJNSE en CHILEENSE TROEPEN OP BRITS GEBIED. De Britse minister van Staat, Hector Mc Neil, heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat eenheden van de Argentijnse en van de Chi leense marine, die in Engelse ter ritoriale wateren in 't Zuidpool gebied opereren, troepen op Brits grondgebied aan land hebben ge zet. Engeland zal deze aanval op

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1