WIE WAS ZIJ TOCH? NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. i Gemeenteraad van Waalwijk Nieuwe vermakelijkheidsbelasting aangenomen na ampele discussie. Het voetbalterrein van W.S.C. in het geding. Gemeenteraad Heusden. FEUILLETON Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. wen, zelfbestuur maken MET een hele kermis etc. Nog iets anders; in de Echo van 12 Februdri maakt de Elshoutse correspondent een salto-mortale (U ziet, hoe geheel wij de Echo lezen, zelfs den Elshout) bij de re censie van het toneelspel „Oessin Blanda (dit moet zijn belanda). Hij schrijft daarin zonder blikken of blozen (dat is fi guurlijk, ik heb hem niet zien schrijven) 't volgende fraai's: „Dit tropische (lekker warm hè) stuk geeft ons (wie?) een inzicht in de verhoudingen ir Indonesië tussen blank en bruin. Het laat ons zeer dui delijk (even duidelijk als de recensie?) %izien hoe de blan ken hun macht (hu.) mis bruiken tegen hun bruine on derdanen (is H.M. de Konin gin bedoeld? die heeft onder danen, 'ik niet hoor). Geluk kig is de bruine Oessin een man met eer en geweten, di" zich niet laat omkopen (heel normaal, welke kleur hij ooi- heeft) en de Europeanen eer bewijs geeft van de trouv van de inlander". En even later over de edel' heer van Vliet „terwijl hi; toch ook een blanke was". Eerst even een terechtzet- ting, de 2e zin gaarne als volgt: Hoe sommigen hun macht misbruikten, want dat doen niet alleen blanken, maar ook bruinen, vraag hen maar eens die hier in kam pen hebben gezeten tijdens de Japanse bezetting. Maar dit is niet het ergste, de schrijver maakt de indruk alsof er een spreekwoordelijke trouw van de inlander bestaat, ja, dat hebben we gezien; hoeveel Nederlandse jongens zijn er niet gevallen door die „trouw" van Indiërs. En dan nog „ter wijl hij toch ook een blanke was" gelukkig, één goede uit zondering, want de blanken zijn vreselijke mensen. Ook dit nu, geachte heer, gaat te ver, dat voelt U wel. Geachte lezers, ik schei er uit met critiseren, anders word ik kwaad en dat wil ik niet, want ik ben jarig van daag en dat zou mijn goede stemming bederven. Vanavond ga ik mijn ver jaardag" vieren bij kennissen in de stad, tot half tien; ik vroëg er avondpermissie voor. maar de compagniescomman dant wenste dit niet te ver- 'enen. Zulke lui zijn er óók. De nieuwe verordening op de vermakelijkheidsbelasting en het toekennen van grond en een vergoeding aan W.S.C., heeftnog al wat stof op doen waaien in de vergadering, die de raad van Waalwijk Donderdagavond hield en waar bij de heer v. d. Hoven n.'e aanwezig was. Zo vond men de vermakelijkheidsbelasting in sommige opzichten, vooral wat dansen betreft, te laag, terwijl men het niet nodig achtte aan W.S.C. de grond tegen b.ll Ke prijs te verkopen en hun bo vendien nog een vergoedin van 1000.—te geven. Toch zijn beide voorstellen van B en W. zonder meer aangeno men, zodat het dansen duurder wordt en W.S.C. op een schappelijke manier aan ee i nieuw terrein komt. Na het vaststellen van de no tulen werden de ingekomen stuk ken, die we evenals de prae-ad- viezen reeds in onze vorige num mers opnamen, voor kennisgeving aangenomen en besloot men de Chr. Landbouwschool te Sprang een subsidie toe te kennen van 15.— per leerling met ingang van 1947, de Landbouwschool te Vlijmen een subsidie van 8.52 per lee-iing, ingaande '47 en de Gewestelijke Sociale Avondschool alhier een subsidie van 15.— per leerling per cursus, in tegen stelling met de 390.—, die men gevraagd had, welk bedrag het netto tekort, was. Men besloot voorts medewer king te verlenen voor de bouw van de nieuwe jongensschool voor lager onderwijs, die geprojecteerd is in de St. Antoniusparochie. Vermakelijkheidsbelasting, Toen de vaststelling van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting aan de orde was, merkte de heer v. Beijnen op dat er nogal erg van de regeringsre geling werd afgeweken, hetgeen financiële kosten voor de gemeen te met zich bracht. B. en W., aldus de voorz. had den het echter juister gevonden de maxima niet door te voeren, bovendien werd men. in principe vrijgelaten, terwijl het nog niet geheel zeker was dat de korting op de uitkering uit het gemeente fonds zou worden toegepast, de mogelijkheid bestond nog slechts. Daarom achtte men het wel ge- rechtvaardgd enigszins van de aanbevolen regeling af te wijken. De heer v. Beijnen had boven dien de heffing op vermakelijkhe den, waar uitsluitend zang en mu ziek ten gehore werd gebracht, graag 20% zien bedragen, maar de voorz. antwoordde hem dat plaatselijke motieven in aanmer king mochten worden genomen. Als motief hiervoor gold de "posi tieve steun aan culturele verenigin gen en aan de meest positieve ui tingen van volkskunst in onze ge meente. Men zou hiertegen geen bezwaar hebben en het misschien niet eens in mindering brengen. Bovendien was het bedrag voor de gemeente niet zo belangrijk voor de verenigingen daarentegen wel. Wat betreft de ontspanning, vond de heer v. Seters, dat het dansen nog al eens ontaardde. Het ging niet alleen meer om het dan sen. zoals wel bleek uit de moei lijkheden die nog al eens voor kwamen. Hij protesteerde er verder tegen dat men met Ca-naval een dans tent zette op de plaats waar in de oorlog slachtoffers waren geval len. „Men danste a.h.w. op hun lijken, men kon de doden nog niet met rust laten." Hierop verzocht de voorz. hem dit voor de rond vraag te bewaren, daar het geen betrekking had op het agenda punt. Verder deelde hij hem me de dat men het dansen niet meer kon verhogen, daar het maximum al cieheven werd. De heer Brouwer vond 'n ver hoging van 25.per half jaar voor danslessen te weinig. Men zou zich lukraak bij een cursus aan gaan sluiten om toch goed koop te kunnen dansen en zo doende de dansgelegenheden pas seren. Men mocht er gerust nog 50.— bij doen en dan stond men nog ver beneden ande e vereni gingen. Nadat de voorz. opge merkt had dat deze verhoging de maximale was, gingen de heren raadsleden, waarschijnlijk moe ge worden van de voor Waalwijk breedvoerige discussie met het voorstel accoo~d. Het W.S.C.-terrein* Het voorstel tot verkoop van grond aan de P.N.E.M. voor het bouwen van een tweetal gebouw tjes nabij het oude raadhuis in Be- soijen ontmoetten in het geheel geen teqenstand. Het .voorstel tot beschikbaar stellen van grond aan W.S.C. echter wel. Toen de voo-z. op een vraag van de heer Pullens geantwoord had dat de huurprijs die was, welke men gewoonlijk voor der gelijke gronden vraagt, merkte de ze op dat dit bedrag wel werd ge vraagd wanneer de grond ge bruikt werd voor landbouwdoel einden, maar niet voor sportbe oefening. De voorz. wist niet of de gemeente dezelfde maatstaf kon aanleggen als particulieren. Voor de gemeente had de grond geen hoge-e waarde. De heer v. Seters vond het toe kennen van een vergoeding van 1000.—, waartoe de vereniqinr de gemeente niet kon verplichten, niet voldoende gemotiveerd de vereniging wist immers bi't'ids dat zij het terrein moesten verlaten. Inderdaad, aldus de voorz., kon de vereniging de gemeente hiertoe niet verplichten, maar anderzijds vn<! V>(»t voor de nemeente niet prettig de vereniging van het er- rein te verjagen. Men had nog ge vraagd of men in het seizoen '47 het terrein kon blijven bespe len en B. en W. hadden bevesti gend geantwoord, omdat men nog niets wist van de extra toewiizinn bouwvolume, die hen noodzaakte W.S.C. te verzoeken op zeer kor te term'in het terrein te ontrui men. Bovendien had men nu de Lehoorliike recette van de tribu ne nemist. De hee- Brouwer was bang dat er misschien nog meer verenigin gen zouden komen, die graag grond zouden huren die 150% aoedkooer was. Hierover moest hij zich, aldus de voorz.. maar niet druk maken. Ande~e vereni gingen zou men bovendien niet zr oemakkel''k aan grond kunnen helpen. Wat He heer Brouwer dr onmerking ontlokte, dat dit moqe- li'k een stimulans zou zijn voor de grondeigenaars de prijs te verla gen. De heer Buykx merkte o.m. op dat de huurprijs van 90.per H.A. een telken jare terugkerend voordeel was en hij vroeg zich af of het da/i nog nodig was hun bovendien een vergoeding te ge ven van 1000.—. De voorz. re pliceerde dat men deze dingen niet van elkaar kon scheiden. Het college was er van overtuigd dat de huurpijs billijk was en dat zij daarnaast recht hadden op een redelijke vergoeding. De heer v. Beijnen meende nog dat men zodoende een gevaarlijk precedent ging scheppen. Doch de voorz. stelde hem gerust, alleen als er termen voor aanwezig wa ren, zou men een vergoeding toe kennen. Deze vergoeding moest men vooral zien in verband met de plotselinge opzegging. Derge lijke gevallen zouden zich niet meer voordoen. Maar de heer v. Beijnen wees op de eigenaars van de percelen, die de gemeente vo rig jaar kocht. Deze percelen, antwoordde de voorz., waren ech ter met hun instemming gekocht, terwijl er van een plotselinge op zegging geen sprake was en dit was het enige motief dat tot deze vergoeding geleid had. Bovendien, niemand had rechten in dit ver band ten aanzien van de ge meente. De heer v. Nooy achtte 't niet billijk dat de gemeente van de boeren grond kocht om deze weer ^an derden te verkopen. Boven dien kende men de vereniging toch een subsidie toe, hoewel een voor aanstaand W.S.C.'er hem gezegd had dat zij de gemeente niet meer ■•odin hadden. Doch ook deze op- -nerkine ontzenuwde de voorzit ter, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen. Nadat men zich accoord ver klaard had met de wijziging in de begroting 1947, sloot de voorz. de openbare vergadering, waarna de leden in gesloten vergade-ing aan B. en W. vragen kónden stellen. 'N VLOTTE VERGADERING. KORTE BERICHTEN. Mr. F. Teulings uit Den Bosch, heeft aan de K.V.P. meegedeeld, dat hij geen can- didatuur voor de Tweede Ka mer meer aanvaardt. Dit be sluit werd door hem genomen op medisch advies en in ver band met gezins-omstandig- heden. De Tribunalen zullen vol- rens de verklaring van de Minister van Justitie in ieder geval met 1 Juni a.s. verdwe nen zijn. VAN DE. ECHO VAN IIET ZUIDEN Naar het Engels. 15) Lady Barbara deed haar hand open en legdie die op zijn knie, waardoor hij dus het gouden hartje kreeg te zien, dat hij nu gauw naar zich toe trok. „Dat had je niet moeten nemen, BarbaraWaarom heb je het eigenlijk ge daan? Je had niet in mijn schrijftafel moeten komen!" „Maar dit is niet uit uw schrijftafel, Oom Alan. Want dit is ook niet het gouden hartje, dat u mij hebt laten zien! U heeft dit zelve vóór meer dan twintig jaren ge zien, toen u het gaf aan uw vrouw". Zij drukte op de veer en het hartje vloog open. Hui verend en met een gelaat dat nog bleker zag dan het hare, boog Lord Southmoor zich voorover en las de woorden die in het hartje waren ge graveerd: „Alan aan Isabel. Trouw tot in de dood!" Het gleed uit zijn hand en bleef aan het kettinkje ha ken. Geleid door een plotselinge ingeving sloeg Lady Barbara de armen om zijn hals en barstte in snikken uit. 1 „O, Oom, ik ben op „De Berg" geweest en daar zag ik dat zij het om de hals droeg. Ik heb het onmiddel lijk herkend. Ze vertelde mij dat haar moeder het haar had omgehangen toen het schip ten onder ging en dat zij het sindsdien altijd gedra gen heeft. Maar zij wist niet dat het open ging. Dat weet zij nog nóg niet en dat moet u haar vertellen. O, denk toch eens aan: ze heeft steeds vlak bij u gewoond en u hebt daar niets van geweten! Uw eigen dochter, het enig kind van uw vrouw!" HOOFDSTUK XVI. De sneeuw, die heel de dag al gedreigd had, was gaan vallen zodra het avond werd. Om acht uur viel ze dik en weldra waren velden en we gen overdekt door een wit kleed. Maar, hoe gezellig het daar ook was, de vtouw en de heer des huizes op „De Berg" stonden onder de portiek naar buiten te staren, ont steld en bezorgd. Er was iets niet in orde op de hoeve. Een paar maal was Mr. Garland tot aan het hek getreden en was dan terug gekeerd met een dikke laag donzige sneeuw op hoofd en schouders. Hij was nu bezig de witte vlokken af te schudden, ter wijl hij vroeg: „Wanneer zei je ook weer, dat je haar voor het laatst gezien hebt, vrouw?" „Zowat om een uur of zes, even nadat Lady Barbara weg was. Ik was boven geweest en toen ik naar beneden ging, ontmoette ik haar bij haar kamer. Ik zei er iets van dat Mr. Haydon lang weg bleef, maar zij gaf geen ant woord, sloeg enkel de. armen om mijn hals en kuste mij, liep haar kamer weer binnen en schoof de grendel op haar deur. Ik vond 't vreemd van Klok, want het was niets voor haar om je op die manier te kussen. Ik riep haar ook toe, of haar iets scheelde; of zij misschien ziek was, of hoofd pijn had en zij riep terug dat zij wel wat pijn i*i het hoofd had, maar dat zij heel gauw beneden zou komen. En ik dacht niet meer over haar, tot Mr. Haydon, nu een half uur geleden' thuis kwam en zij weg was „Maar waar kan zij dan toch heengegaan zijn?" vroeg Mr. Garland, andermaal in de duisternis turend. „Wat zou ze buiten hebben te doen?" „Dat mag de Hemel weten' Maar daar kan ze flink kou mee vatten! Hoor je nog niets, vader?" „Zijn, Mr. Haydon en Tom samen er op uitgegaan?" vroeg Mr. Garland. „Neen, Mr. Havdon is naar het Huis en Tom naar he+ dorp. Maar laten wij binnen gaan; ik ben half bevroren en met al ons uitkijken krijgen we haar toch nooit eerder te rug!" Nauwelijks waren de oude lui binnen, of er werd luide op de deur gekloot; - Tom trad binnen en riep opge wekt: ,,'t Is alles in orde, hoor!" „Heb je haar gevonden9 Waar is ze? Heb je haar bii je?" rieoen vader en moeder door elkaar. „Neen, maar ze zal hier da delijk zijn. Mr. Haydon heeft haar gevonden. Hij zag ze juist en zou het u gaan ver tellen. Daar zijn ze zeker! Nat als katten!" Er werd andermaal aan de deur geklopt. Tom deed open en stond versteldDaar traden de beide gedaanten binnen van Lord Southmoor én Lady Earbara, toch nog goed kenbaar, hoezeer ook oversneeuwd door dat kleine eindje van het hek naar de deur. Ze zagen er beiden bleek en ontdaan uit. Lord South moor was zelfs zó opgewon den, dat het hem niet eens trof, hoe ontsteld de luidj es op „De Berg" keken. Onver wijld vertelde hij hun de ge schiedenis van het hartje, in zo weinig mogelijk woorden* Het was het souveniertje, da+ hij aan zijn vrouw had ge geven, aan zijn jonge vrouw, van wie ze misschien niet eens hadden gehoord; die, dit wist hij zeker was vQr- <*aan bij een schmbreuk. He+ droeg dan ook haar naam en de zijne. Hij zou hun het pen dant er van laten zien. D5t hield hij hun voor met tril lende handen en terwijl zijn oog .vochtig was van ontroe- rin g. En 't meisie, wier leven zij hadden gered en die dat klei nood nu al meer dan twintig jaren had gedragen, was.... zijn doch+er! Ze hadd°u geen bewijs nodig: hij hoefde geen ander dan dat al in 7iin be zit was. Zii was zijn dochter. Lady Tabel Dashwood. en, als hasr vader, kwam hij haar opeisen! „Niet", zei hij en hij va+t° met grote hartelijkheid de hand van Mr. Garland, „dat ik verwacht, hoe ik nog in lange tijd aanspraak kan ma ken op zoveel tederheid, als u en uw vrouw bezitten en ik. zal ook nooit trachten haar van u af te halen. Daarvoor is mijn dankbaarheid te groot, zó groot zelfs, dat ze niet kan denken aan vergelding. Maar mijn erkentelijkheid is diep! Waar is mijn dochter nu? Dat ik haar aan het hart kan drukken!" „Ze is laat op de middag uitgegaan, mylord, en ze is nog niet teruggekeerd. Maar Mr. Haydon is haar gaan zoe ken en ieder ogenblik ver? wachten wij haar terug". Nauwelijks had Mr. Gar land deze woorden gesoroken of er werd haastig op de deur geklopt en Mr. Havdon trad binnen; maar.... alléén! Hij boog werktuiglijk voor de graaf, maar keek steeds naar Tom. „Waar is zij? Heb je haar gevonden?" „Ik haar gevonden? Na tuurlijk niet! Ik heb haar met u gez:en!" „Met mij?Ik heb haar in het geheel niet gezien! Wat bedoel ie? Maar ik heb ge zien!" betuigde Tom met gro te nadruk. „Naar de kant van het laantie, waar de weg om buigt, naar de Rode KliD." „Ik ben die richting niet uitgegaan: ik ben naar Schor- ne geweest. Maar heb je Klok gezien?" (Wordt vervolgd). De gemeente/aad heeft Don derdagavond rijn lange agen da in 'n vlotj tempo afgehan deld. En varen blijkbaar geen punten, waarin de leden wezenlijk van mening ver schilden. Behalve misschien dat de heer iTe Vruchte de verhoging van de belasting op bals erg veel vond. Maar hij legde er zich toch bij neer. De rondvraag bracht een uit val van de heer Dekkers. Na opening en voorlezing der notulen werden de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Naar aanleiding van 'n schrijven van GtfL Staten stelde de Voorz. voor het raadsbesluit waarin was vastgesteld dat het recht tot het verhuren van ge meentewoningen van de raad op B. en W. zou overgaan, in te trekken. Z. h. st. accoord. De verordening* bedoeld in punt 4 van -de agenda (zie ons vorig nummer) werd zónder hoofdelijke stemming vastgesteld. Naar aanleiding van de Ver makelijkheidsbelasting antwoord de de Voorz. op een vraag van de heer Dekkers, dat het een wij ziging was van het oude regle ment, terwijl er bovendien voor zieningen waren getroffen in leem ten van vroeger. De heer Te \|ruchte vond de belasting op besloten bals wel erg hoog. waa-tegen», de Voorz. in bracht dat dit geheel in de lijn van de overheid lag. Het was dus ge daan, merkte de heer Dekkers op, om het dansen te beteugelen om dat er zoveel echtscheidingen uit voortkwamen. Dat wilde de heer Te Vruchte allemaal graag toe geven, maar zo'r was toch ook nie buitenmensen naa trekken. En aan werd de kans or een avond te gi bracht hier weer hoge belasting «•bevorderlijk om de gemeente te de verenigingen inomen om eens i'en. De Voorz. :egen in dat dit "adeel kon verr Inderd worden door entrée te he fen. Toen legde ook de heer Te het voorstel neer h. st. aangenomei Daarna werden 7ruchte zich bij en werd het z. z. h. st. aange nomen de verordeningen van de punten 6 en 7 vali de agenda. De voornaamst? wiifcigingen in het reolement van orde voor de -aadsvernnderingen, die werden vooraesteld, waren: het ter inzaqe legcien van de notulen, zodat deze in de vergaderingen zelf niet meer zouden wo~den voorgelezen, en dat er voortaan alleen schriftelijk vranen gesteld jföuden kunnen worden, die dan I mondeling of schriftel':k zoudeif worden beant woord. Dat deze ibeide punten z. h. st. werden aargenomen, zal in de toekomst zeker ken van de agencja ten goede ko men. In verband me het vlot afwer- de vaststelling van hpt huumegkment, vroeq de heer Verschure of op grond hier van het contract (zou worden ge sloten. Het r^qlerttent zou in het contract worden opgenomen, ant woordde de Voorz. Vender wilde heer Verschut*® weten of B en W. een waarborgsom van 25.— voHoende vonden; terwiil de hui zen tch een arote som uit de ge meentekas kostten; DeVoorz. vond dat een hooer bedrag voor som mige mensen te veel zou worden en men kon toch geen .uitzonde- -inoen gaan maken. In bepaalde revalen wel, meende de heer Ver- schttre. maar h" zpg toch ook wel in dat het moeilik was te beoor delen wie die b(joaalde oevallen waren. De huur zou in de lonende week geïnd worden. De raad ging toen z. h. st. met het voorstel ac coord. Vet*volgens werd besloten aan de leden v. d. Commissie Woon ruimte Vit 1 -50! vergoeding toe te kennen per bijdewoonde verga dering (ten hooofee 2 per week) en aan de secrepris bovendien 30.— per jaar. A's olaatsverv? igende, leden v. genten der Godshuizen werden benoemd de heer M. Wijnsteker met 5 te-^n de heer D. Kamerman j stem. Als nlaatsvervangend amb tenaar van de burgerlijke stand werd met algemene stemmen de hr. Chr. Lith, ambtenaar ter secreta rie. benoemd. Vroeger waren er in Heusden drie -stierenverenigingen of liever „drie verenigingen van stieren". Deze waren na veel beraadslagin gen overgegaan in een „De Toe komst", gevestigd te Heusden. Dit laatste om politieke redenen. Met deze toelichting van de Voorz. stelden B. en W. voor om de ver eniging 150.— per jaar te ver lenen, waarmee de raad z. h. st. accoord ging. De heer Dekkers bracht verslag uit van de commissie van onder zoek naar de rekening van Gods huizen en burgerlijk armbestuur Herpt 1946. De eerste sloot met een voordelig saldo van 3788.66, terwijl van de tweede inkomsten en uitgaven gelijk waren. De ka- pitaaldienst had een batig slot van 8.92. De reclames schoolgeld en van de hondenbelasting zouden in geheime vergadering worden be handeld. Eerst echter stelden B. en W. voor om een aantal perce len te kopen voor prioriteitswo ningen en andere. Enkele andere wilden zij laten onteigenen omdat de eigenaren zich niet met de vastgestelde prijs konden vereni gen of hun perceel niet wilden af staan. De raad ging er z. h. st. mee accoord. Van de laatste gelegenheid om mondeling vragen te stellen maak- tè de heer Dekkers gebruik om nog eens naar Weth. Kant te in formeren. Had hij bericht gezon den? De Voorz. antwoordde ont kennend. Dan stelde de heer Dek kers voor om spijkers met koppen te slaan en de heer Kant voor een voldongen feit te plaatsen door hem te vragen ontslag te nemen. Hij sprak namens de protestantse fractie en vond het onbeschoft om zo met.de belangen der gemeente te spelen. Hierop antwoordde de Voorz. dat het niet op de weg lag van het gemeentebestuur om een raadslid ontslag te geven. Tenslotte wilde de heer Dek kers nog het een en ander weten over het botenhulsje dat aan de Maas zou komen. Maar de Voorz. vroeg hem in dit stadium er niet verder op in te gaan, daar hij op die - manier de belangen der ge meente zou kunnen schaden. Hierna werd de openbare ver gadering met gebed gesloten. d. Commissie Wc werden met alg cekozen de heren re, A. van Blade Van der Zalm e Als lid van het onruimtewet '47 mene stemmen h. C. Verschu- 8. J. Deurloo, Van Hoorn, -ollege van Re- OPENBARE SPREEKCEL. Met ingang van 26 Februari 1948 is de openbare spreekcel in de St. Antoniusstraat we der in dienst gesteld. R.K. FABRIEKSARBEIDERS EN HET ARBEIDSBUREAU. Het afdelings-bestuur van de R. K. Fabrieksarbeiders- (sters) Bond heeft besloten voor de afvaardiging in de adviescommissie van het Ar beidsbureau, bijkantoor Waal wijk, te bedanken. Als reden geeft men op dat het bestuur zich niet meer met de besluiten en 't stand punt dat door het Arbeids bureau wordt ingenomen, kan verenigen. De afdeling is van mening dat de toestand in de Schoen en Lederindustrie dermate is veranderd, dat een soepeler standpunt kan worden inge nomen. Zij is ook van me ning dat een wijziging van het B.B.A. zeer gewenst is. De leden worden aange raden in gevallen van ontslag of verandering van werkge ver, zich te wenden tot het bestuur. c Naar aanleiding van boven staand bericht dat reeds el ders werd gepubliceerd, deelt het Arbeidsbureau ons mede, dat dit in elk geval voorbarig is, daar nog besprekingen met autoriteiten gaande zijn. JA AR VERG A DERING K.J.M.V. Woensdagavond hield de Katholieke Jonge Midden stands Vereniging een alge mene ledenvergadering in de zaal van huize „Ancilla". Na de opening en een wel komstwoord door de voorzit ter de' heer L. van Bladel, hield de geestelijk adviseur de Weleerw. Heer Kapelaan v. Hoeckel een kleine bezinning op de betekenis van de Vas ten, die een tijd van boete was en versterving. Uit het financiëel jaarver slag van de penningmeester bleek, dat de 3e en 4e sterrit niet aan de verwachtingen beantwoord hadden en de kas geen goed hadden gedaan. De Kerststal- en de St. Nicolaas- actie daarentegen waren be hoorlijk geslaagd. De kas sloot echter met een nadelig slot. Het jaarverslag van de se cretaris maakte o.m. gewag van de vele acties die de ver eniging het afgelopen jaar op touw had gezet en die een bewijs waren van de grote activiteit die de vereniging •kenmerkt. De voorzitter deelde verder nog enkele kleinigheden me- 1 de, waarna men overging tot een redenaars wedstrijd, die de nodige hilariteit verwekte en waaraan prijzen verbon den waren. Hierna sloot de voorzitter deze geanimeerde vergade ring, die door een bevredi gend aantal leden bezocht werd. VERENIGING VOOR HEEMKUNDE. Donderdagavond hield voor deze vereniging het lid dhr. J. Loeff uit 's-Gravenmoer 'n interessante causerie over „Een Middeleeuws groot grondbezitter in onze streek". Bedoeld is hier Willem van Duy ven voir de, of Willem van Oisterhout of Willem van Snikkeriem, die rond 1300 de rijkste man was van de Ne derlanden en als zodanig de grondslag legde voor het for tuin van het huis der Oranje- Nassau's, welk huis steeds als het rijkste van Europa heeft gegolden. Nu waren er geen vorsten meer in Europa waar mee men onze koningin zou kunnen vergelijken! Willem van Duyvenvoorde heeft namelijk het belangrijk ste deel van zijn bezit waar onder de goederen rond Rid- derkerke en de heerlijkheid Breda, o.a. nagelaten aan een oomzegger Jan van PouLme, daar hij zelf geen kinderen had. Deze Jan gaf het weer aan zijn dochter die huwde met Graaf Engelbert van Nassau. Willem van Duyvenvoorde is eigenlijk geen Brabander, maar werd in de buurt van Haarlem geboren en hij nam aan het Hof van Holland een zeer belangrijke plaats in als naaste vertrouwensman van de Graaf en zijn financiëel expert. Hij stichtte later als het ware een klein rijk on de grens van Brabant en Hol land en pronageerde in zeke re zin de Benelux-gedachte. in zoverre hij een nauwere samenwerking en verbonden heid tot stand wilde brengen tussen Holland, Brabant en Henegouwen. In Geertruiden- berg had hij een groot Kas teel, waar vaak zeer illustre gezelschappen, waaronder de Keizerin van Duitsland en de Koning van Engeland ver toefden. In Raamsdonk stichtte hij een altaar in de kerk, waar voor hij speciaal een priester aanstelde: hij stichtte in Oos terhout een kapel en in Geer- truidenberg een Kartuizer klooster. Al de grond tussen Waalwijk en Ge^rtruidenber? mocht hij de zijne noemen, terwijl hij bovendien bezitter was van een brede strook, die over Breda en Oosterhout naar het Zuiden liep. Ook in Holland en Utrecht had hij veel bezit. De heer Loeff toonde ver der nog aan hoe dit heerschap in staat was zich zo'n fortuin te verwerven, dat hij bij zijn dood 10.000.000.in tegen woordige geldwaarde kon na laten. Hij belichtte zijn be tekenis ook op politiek ge bied als contactpersoon a.h.w. tussen Holland, Brabant en Henegouwen en vertrouwens man van de respectievelijke graven. Hij stierf in 1353 en werd begraven in de Klaris- senkerk in Brussel. HET PROBLEEM DUITSLAND. Lezing bij Vedehova. De vereniging van Vak schoolleerlingen kenmerkt zich in verhouding met vori ge jaren door een grote acti viteit die o.m. aan de dag wordt gelegd, in het organi seren van lezingen en voor drachten, die zeer bevorder- 40) Nadat Terry zonder onge lukken de overkant van het slappe koord had bereikt, ging Malone zover, hem op een ton te laten wandelen, die op het koord in evenwicht moest blijven. Dit was natuurlijk veel te moeilijk voor Terry, die zich hierin nog nooit had geoefend. Het resultaat kan men zich dan ook indenken: nog vóór hij een meter oo 't touw had afgelegd, was Ter ry al, tezamen met zijn ton, tegen de grond gesmakt. Ge lukkig was de hoogte gering, maar Terry voelde zijn botten kraken. Het publiek, inplaats van medelijden te tonen met een aldus mislukte artisten- loopbaan, begon met eieren, fruit en andere versterkende middelen te gooien. Mensen die er niet aan zouden den ken ooit een ei of een sinaas appel- ter beschikking te stel len van behoeftige medebur gers, deden er nu maar al te gemakkelijk afstand van. De eieren suisden als geweldige hagelkorrels door de tent en sommigen er van troffen Ter ry. Hij zag er dan ook ontoon baar uit. Malone had niet de moed in enige vorm tegen het pu bliek op te treden. Hij nam Terry hardhandig in zijn nek vel en bracht hem naar de woonwagen. lijk zijn voor verruiming van ae blik, die anders alleen zou blijven rusten op leer en schoenen, evenals ook hun „Contact"-orgaan van groot belang mag worden ge acht. Zo was Woensdagavond de heer de Bruin, chef-inkoper van de Kon. Lederfabriek Oisterwijk bij hen te gast, om hun het een en ander te ver tellen over zijn reizen naar Duitsland, die hij in opdracht van de Vakgroep had ge maakt. De heer Greve, voorzitter van het kernbestuur, verwel komde de aanwezigen, die plaats hadden genomen in de zaal van de Twee Kolommen en moest tot zijn spijt mede delen dat de heer v. Liempt van het T.A.B. verhinderd was de film over de Sprink- ler-brandblus-installatie te vertonen, daar deze weer naar Engeland terug was en dat hij het te druk had een lezing over dit onderwerp te hou den. Hij wees nog even op de betekenis die Duitsland steeds voor ons land geha4 had en nog had en gaf dan 't woord aan de heer de Bruin. Deze begon met op te mer ken, dat ondanks alles wat er was gebeurd, de zakenman toch zijn begrijpelijke tegen zin moest overwinnen en in contact moest treden met on ze Oostelijke naburen; ook Duitsland had belang bij dit contact. Men moest zoveel mogelijk alle politiek en per soonlijk sentiment laten va ren. Op zijn le reis die hij ge maakt had in Sept. van het vorig jaar, was hem vooral opgevallen de grote apathie van de bevolking, die 't on mogelijk maakte over zaken te spreken. Van wederopbouw was practisch geen sprake en de industrie had ook zeer weinig mogelijkheden, hoewel de toestand in de Amerikaan se zóne gunstiger was dan in de Engelse of Franse. Maar toch was de toestand nog veel ongunstiger dan in Nederland vlak na de bevrijding. De in dustrie werd door verschil lende factoren ernstig gehan dicapt, zoals de eindeloze reeks formaliteiten en de zeer moeilijke reisgelegenheden. Op zijn 2e reis was hem ge bleken dat de apathie bij de intellectuëlen had plaats ge maakt voor het gezond ver stand en de wil uit de ellende te geraken, doch deze werd sterk afgeremd door de grote moeilijkheden, zoals de for maliteiten en de slechte reis- en logiesgelegenheden, gelijk, we reeds zagen, (liefst 57 for mulieren moesten bij een ex port-order worden ingevuld). Dan was er nog de gebrek kige voedselvoorziening, het rantsoen was zeer klein en nog moest men blij zijn als men kon krijgen wat er aan gewezen werd, het woningge brek, de verdeling in zones, het transportwezen en de oorlogsschade. Hij zei nog in teressante dingen over de zwarte markt en de pogingen die het volk doet om in het leven te blijven. Hij kwam tenslotte tot de conclusie dat de toestand zo niet kon blijven voortduren, daar zij de bodem rijp maak te voor het communisme. Hij las de conclusie voor van de Amerikaanse Congrescommis sie voor buitenlandse aange legenheden, die van mening was dat de zuivering stooge- zet moest worden en amnes tie verleend, dat de Duitse industrie moest worden terug gegeven eti de demonta1?* stopgezet etc., wilde men een catas+ronhe voorkomen. On- getwiifeld zou deze komen als de hulp van het Marshallolan niet. kwam en de toestand zo bleef. Na de pauze beantwoordde de spreker nog enkele vra gen, die de toestand in Duits land meer gedetailleerd weer gaven en verschafte hij in lichtingen bQt.reffende de aan koop van machines e d. De directeur dQr kakschool de heer Ir. Roelofs HevrmanS d.pnVt.e hem voor zijn uiteen zetting. EEN WAALWIJKSE KUNSTENARES. Philo van Riel exposeert te Brussel. De jeugdige tot voor kort hier onbekende beeldhouw ster Philo van Riel, heeft dezer dagen in de „Vlaamse Club" in Brussel haar werk geëxposeerd. We zouden hier geen aandacht aan besteden, zo deze kunstenares geen Waal wij kse van geboorte was, wier vader de heer Jan Van Riel, zoals bekend momenteel in Antwerpen woont en ons nog meermalen bezocht. Stephane Rey, de kunst criticus van het Brusselse blad „Le Phare" begroet deze nieuwe figuur, wier kunst zo min mogelijk vrouwelijk is, met vreugde. Alles in haar kunst is leven en maat. Even wicht en innerlijke bewogen heid. Er schuilt iéts in dat van binnen komt, dat aan de oppervlakte opbloeit en dat de artiste met een slag van haar bijtel op wonderlijke wij ze van de stof los maakt Want Philo van Riel is één met haar werk, waar zij hoog achting voor heeft en dat zü wil vervolmaken. Zij heeft da nobele inborst van een -arbei der en geenszins de pretentie van de modeleuse, die zich een genie waant. Zij werkt naarstig gelijk eertijds de am bachtslui aan de kathedralen. Zij verwacht in genen dele dat men haar waarderen zaL Zij maakt iets moois en een voudigs. Zij verlangt alleen haar werk te kunnen voort zetten, omdat 't haar bestem ming is mooie vormen te doen ontstaan. Zoveel bescheidenheid bij een zo edel talent zal de wa re kunstvrienden niet onge voelig laten. Zij zullen de persoon van Philo van Riel spoedig in de aandacht van het publiek plaatsen, zoals 't ook haar grote monumentale motieven zullen doen, haar portretten, die van een stra lend plastiek zijn, of haar weinige tekeningen, zo sober en zo sprekend van vorm. In deze zin schrijft Le Pha re. Wij menen er de kunst en de lezers mede te dienen, wanneer wij even de aan dacht vestigen op deze Kun stenares van Waalwijkse ori gine. LOGIES TIJDENS DE TENTOONSTELLING. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin het Tentoonstellings- Comité een beroep doet op de ingezetenen om logies be schikbaar te stellen tijdens de a.s. tentoonstellingsdagen. Wij hopen dat velen het Comité hiermee van dienst 7ullen willen zijn, daar men het belang der onderneming en der bezoekers hiermee zeker dient. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Anna M E C dv. W A van Oostrum-Damen te Loonopzand Maria J dv. J M van Helvoirtde Rooij Marius J zv. J Kemmeren- Mahieu Cornelis A C zv. H J van den Meijdenberg-v. Loon Rosa M C dv. G Sala- van den Berg te Aneldoorn Petrus zv. P J Kleijssen- Dekkers Maria H dv. H Th J Minke-Jansen Johan na M dv. P A Kuijpers-de Werd David A L zv. L v. Boxtel-Leijtens Francina C M dv. M van Loon-de Gouw Andreas L M zv. J M de Kloe-Popowa. Gehuwd: M W Vervloet 24 j. en J M Stassen 23 j., beiden te Waalwijk. Huw.-aangift.en: Geen. Overleden: Geen Ingekomen: Geen. Vertrokken: E van Meer- ten naar Rotterdam JA Mulders naar Ossendrecht A C M de Mol naar Vught M P Swinkels naar Roermond CC Naninck en gezin naar 's-Bosch J van den Berg naar Drunen J M v. Bladel naar Vlijmen J G de Leij- er naar Amersfoort H J Goossens naar Geertruiden- berg.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2