SANAPIRIM KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR NOORD-BRABANT, KANTOOR WAALWIJK. Wie volgt er nu Nogmaals het Toneelconcours. De Echo ook UW Blad. DONDERDAG 4 MAART 1948. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 19 Waalwijksche en Langstraatsche Courant Verschijnt Dinsdag en Donderdag Dit is de vraag, die men zich, tui de toestand in Tsjecho-Slowa- Itfje zich weer gaat consolideren, kt verschillende landen stelt. Wie 2al na Tsjecho-Slowakije de eer te beurt vallen de bijzondere be scherming en toegenegenheid van Moskou te gaan genieten In Italië b.v. is men al heel bang dat de begerige ogen van Moskou nu op hen zullen ballen en men vreest dat de overwinning iti Praag voor de Italiaanse commu nisten een aansporing zal zijn de a.s. verkiezingsstrijd nog intensie ver te voeren. De geluiden die van Italiaans-communistische zij de vernomen worden, zijn dan ook uitermate optimistisch. Ook Frankrijk verkeert momen teel in eèn stadium van angst, want de nederlaag die de commu nisten onlangs geleden hebben, schijnt niet gevoelig genoeg té zijn geweest. Finland zelfs weet zich niet véi- meer, nu de Sovjet-regering haar het „verzoek" heeft gedaan een verdrag te sluiten tot weder zijdse hulpverlening en als dit zo ver is, dan heeft Rusland geheel Oost- en Centraal Europa binnen zijn invloedssfeer getrokken, be halve een klein landje, dat zich wel zeer bang zal voelen, nu het zich ingesloten weet tussen com munistische staten en het wankele Italië en het neutrale Zwitserland. Wij bedoelen Oostenrijk, dat wel iswaar een zeer klein percentage communisten binnen zijn grenzen herbergt. Maar was per slot van rekening in Tsjechoslowakije Ook niet slechts een klein gedeelte van de bevolking communist. Hieruit blijkt dus dat de samen loop van omstandigheden niet lou ter aan het gcintrigeer en de bru taliteit van Moskou en zijn satel lieten is te wijten, maar ook en niét op dé laatste plaats aan de slappe houding van de rechtsen, die goed willen, maar niet durven. Die zich bang lóten maken door eén handjevol keréls dié vah door zetten weten en voör niets terug deinzen. Ën ook de gróte mogendheden durven niet. Zij hebben weliswaar hun vermanende stem doen ho ren en het optreden van Moskou scherp gelaakt, maar met woor den bereikt men tegenwoordig zo heel weinig. En al is het de eerste keer dat de drie landen gezamen lijk hun stem doen horen en al hebben ze dan nog nooit van te voren, sit venia verbo, zo'n grote mond opgezet, wij betwijfelen het zeer sterk of dit wel het gewenste resultaat zal hebben, en of Rus land zich nu voortaan zoet zal houden. Neen, inën moet zijn tan den laten zien en niet op een vei lige afstand schelden, maar agres sief 'optreden, maatregelen nenien die 'een dergelijk gebeuren voort aan onmogelijk maken. Of wil men wachten tot Rus land geheel Europa onder zijn in vloed heeft, want zover komt het als men er geen paal en perk aan stelt. De toestand is zeer ernstig ge worden,zal de geschiedenis zich herhalen en zal Tsjechoslowakije wederom de aanleiding worden van eén Oorlog HET ANTWOORD DER JURY Dezer dagen ontving het bestuur van D.V.S.V. een schrij ven van Antoon Coolen, waarin hij de mening van de jury met betrekking tot het protest van de Kath. Culemborgse Toneelgroep, mededeelde. Degenen die Madeleine zagen, zal onderstaand afschrift zeker interesseren. Tevens beschou wen wij dit als het einde van de onsmakelijke pennestrijd, die de Culemborgse spelers meenden te móeten beginnen. Waalre, 18 Febr. 1948 kénde regie dit Culemborgse ge zelschap tussen de aan de wed strijd deelnemende verenigingen met ere voor de dag had kunnen komen. Dit is overigens een an dere formulering dan dat ze, zoals het in het schrijven van de Cu lemborgse vereniging heet, „naar de hoogste prijs zouden hebben gedongen". Zeer geachte Heer, Het Bestuur van de Culemborg se Toneelgroep deed ons afschrift toekomen van een brief, dien het aan U richtte. Het Bestuur van de Culemborg se spelers grondt in dit schrijven zijn zeer ernstige beschuldigingen, dat de jury verregaand onrecht vaardig zou zijn geweest, op de piisvatting, dat de jury, omdat zij het stuk „Madeleine" slecht vónd, het spel der spelérs niet zoü heb- pen beoordeeld. Daarbij woédt het sous entendu te kennen gege ven. dat uitsluitend op het spél beoordeeld, de spelers naar de hoogste prijs zouden hebben ge dongen. Dit is niet juist. De jury heeft in haar eindrapport het spel van de spelers wel degelijk beoordeeld waar zij zegt, dat de „spelers blijkbaar gehoorzaamden aón een regie., die hun zóveel mogelijk pathos voorschreef" en dat „de avond er in stuk en in spel een was van hol pathos en vals ge- Voel". De Jury heeft in haar eindrap port het spel van de spelers "niet met die gedetailleerde uitvoerig heid willen beoordelen, waarmee zij het stuk onder ogen heeft, ge zien, omdat zij dit slechte spél verontschuldigend verklaard acht te uit de onnatuur, waarvooir het stuk de spelers plaatste. Het holle pathos, het valse gevoel en de on natuur van het stuk werden, door dat de schrijver ook de regie had, naar het spel overgebracht, zodat de grondoorzaak van de misvat- eing van de avond inderdaad op het stuk moet worden terugge bracht. De wijze waarop de spelers het tra, gehoorzamend aan hun regie, verkeerd deden, liet, naar de 'me ning van de jury, ten aanzien van sommige spelers vermoeden, dat zij tot beter spel in staat waren. Daarom wilde de jury uit reve rentie tegenover het gezelschap het vermoeden uitspreken én be nadrukken, dat met een beter stuk en met een voor haar taak bere- Door de spelers deze eer te la ten en het gezelschap niet te scherp en in bijzonderheden te willen beoordelen naar het spel, waarvan de oorzaak zozeer ver klaarbaar is uit het onmogelijke stuk, heeft de jury niet alleen niet verregaand onrechtvaardig gehan deld, maar meent zij integendeel r.aar een zo angstvallig mogelijke rechtvaardigheid gestreefd te heb ben. Dat de keuze van het stuk ten dele onder de verantwoordelijk heid van Uw bestuur valt. mag de beoordeling van de jury niet be ïnvloeden. De jury ziet dit overi gens zo, dat Uw bestuur in de keuze van de 'vier stukken gehou den was aan wat de verenigingen aanboden, die voor hun aanbod in elk geval verantwoordelijk blij ven. Ook na deze keuze is dé be oordeling van het stuk -door Uw bestuur naar de jury gedelegeerd. Overigens brengt dit in de misvat ting, waarop "het bestuur van de Culemborgse groep zijn beschul diging uit, geen verandering, om dat het bestuur ten onrechte van de veronderstelling uitgaat, dat om de keuze vap dit stuk de jury geweigerd zou hebben het spel der spelers te 'beoordelen. Het wa re zelfs mogelijk geweest, dat een gevoelige en bekwame regie de Vreselijkheden van het stuk zo zóu hebben getemperd en de on- natUur zo Zou hebben gemodifi- cééref, dat er tóch wat accenten van innerlijkheid, menselijkheid, zuiverheid of tederheid in het spel waren gekomen, zodat lós van 't stuk de jury het spel gunstiger had kunnen beoordelen. Uw be stuur heeft bij zijn keuze natuur lijk in de regie vertrouwen gesteld, zij het, naar achteraf blijkt, ten onrechte. De jury heeft evenwel aangenomen, dat zulk spel in dit stuk, nu de schrijver er van de re gie had, die alle fouten van het stuk naar het spel overbracht, niet verwacht had kunnen wor den, waarom zij haar oordeel ge formuleerd heeft, zoals zij meen de dat de rechtvaardigheid het haar gebood. Dat het jury-lid, dat het rap port voorlas, gal zou hebben ge spuwd, is een beschuldiging, die de jury verbaast. De jury kende geen enkel der deelnemende ge zelschappen en evenzeer als zij verheugd was over het geache veerde spel der Voorburgers, ge noegen had in het sterke groepje uit het Oudenbosse gezelschap en getroffen was door de kranige spelers uit Etten, zou zij zich slechts oprecht verheugd hebben als zij ook de Culemborgers lof had kunnen brengen. In haar angstvallig streven naar recht vaardigheid heeft de jury ondanks de misvatting van de „Madelei ne"^ vond haar vertrouwen in een revanche van, de Culemborgers willen uitspreken en het gezel schap' ter aanmoediging in die richting de vierde prijs toegekend. Het eindrapport is een samen vatting geweest van detail-rap porten, die de jury van elke avond had samengesteld ter overweging en vergelijking ten behoeve van haar uitspraak. Met Uw bestuur is overlegd of het al of niet wen selijk was dit eindrapport in het openbaar mede te delen. Dit kan zijn bezwaren hebben, maar onte genzeggelijk heeft het zijn voor delen. Na onderling overleg zijn Uw bestuur en onze jury het ten slotte er over eens geworden, dat het voor 't publiek, dat dé avon den bijwoonde, van inlichtend be lang was, de redenen, waarmee de juéy haar uitspraak Omkleedde, te vernemen. Daarop is besloten tot openbaar voorlezen van het jury-rapport. Dit is intussen wat hard voor het Culemborgse gezelschap uit gevallen. De jury echter ziet in het toneelconcours als hier plaats had, een gelegenheid tot bevorde ring van het dilettantentoneel, waarvan de beschavingsfactor ook in het katholieke leven hoe langer hoe meer erkend wordt. In deze erkenning wordt van verschillen de zijden gestreefd naar verbete ring van het lekentoneel, dat lan gen tijd door de zogenaamde dra keu elke beschavingsfactor miste, waarom voor alles gestreefd wordt naar verbetering van het peil der stukken, die onze dilet tanten voor het voetlicht brengen. In dit moeizame streven achtte de jury het van het hoogste belang, een volkomen sinaakbedervend stuk als „Madeleine", openhartig met dp meeste nadruk af te wij zen. De jury heeft dat te krachti ger gedaan, omdat dit slechte en smaakbedervende stuk zijn oor sprong vindt in een zuiver en groot kunstwerk van de katholie ke toneellitteratuur, dat het, ïn- plaats van ér voordeel mee te doeh, zozeer te schande maakt. Ook in dit verband had het zijn beteekeuis, dat het publiek op het valse gevoel én het smaakbeder vende van dit stuk werd gewezen. De jury hoopt daarmee te heb ben bijgedragen, dat dit stuk zijn smaakbedervend werk niet verder voortzet. "Wat de verhouding van „Ma deleine" tot ,,L'Annonce faite a Marie" betreft, heeft de jury zich bédiend van de mededelingen zelf van de schrijver. De jury verwon dert zich over het beklag van het bestuur der Culemborgse Toneel groep. dat zii het stuk niet vol doende van Claudel's mysteriespel zou hebben gedictancleerd. De ju ry meent, dat zij dit juist in ster ke mate gedaan heeft. Dat de Culemborgse Toneel groep de wellevendheidsplichtple ging, welke de onderteekening van een brief pleegt vooraf té gaan, tot een hatelijkheid wijzigt, is een beetje het hard dichtgooien van de deur, waarmee de boosgewor- dene Vertrekt en wórdt door de jury niet in overeenstemming ge acht met die fijngevoeligheid, die het bestuur van de Culemborgse Toneelgroep in tegenstelling tot U en onze jury meent te bezitten. Antoon Coolen. Godfried Bomans. DRUNEN. T uinbouwbond Afdeling DrunenElshout. De Tuinbouwbond Afd. Dru- nen—Elshout hield Woensdag jl. haar algemene jaarvergadering in café P. v. Zon. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze en riep de aan wezigen een hartelijk welkom toe. In zijn openingswoord wierp spr. een terugblik op het afgelopen jaar, in welk jaar men kwam tot het kiezen van een definitief be stuur en hiermede ook tot een de finitieve oprichting. Sprekende over de bedrijven, concludeerde spr. dat ondanks de %trenge win ter en de daaropvolgende abnor male zomer, het jaar 1947 voor de tuinders niet ongunstig te noe men is. Spr. wees nadrukkelijk op het nut en de noodzakelijkheid van een goede en efficiënte be drijfsvoering en om toch vooral de kwaliteit van de productén op te voeren. De tuinbouwbond zal harerzijds al het mogelijke doen om de tuinders op het gebied van economische bedrijfsvoering de nodige voorlichting te geven. La ten wij hopen, zo besloot de voor zitter zijn inleiding, dat het jaar 1948 voor ons allen onder Gods rijke zegen datgene zal brengén wat wij er van verwachten. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat de vcréniging in het afgelopen jaar uitgroeide tot 48 leden. Dit is niet slecht voor het eerste jaar, maar gezien de vele tuinders welke er in Drunen en Elshout zitten, ook niet goed te noemen. Er werden in het afgelopen jaar een tweetal excursies gehouden, n.I. een naar Venlo naar de augurken- en bo nenkwekerijen en een naar Am stelveen waar de kunstmatige wit lof trekkerij en werden bezichtigd. Vooral de laatste was zeer nuttig en zij die deze excursie hebben verzuimd, hébben veel gemist. Er werden een tweetal lezingen gehouden, een over de bemesting en een over de selectie van plan ten. Door de vereniging werd plantenmateriaal beschikbaar ge steld, wat men ook in het komen de jaar hoopt te doen. De afde ling verloor in het afgelopen jaar haar technisch adviseur de heer Vinken vleugel wat niet alleen voor de vereniging, maar ook voor de gehele streek een groot vérlies is. Tot zover enkele grepen .uit 't jaarverslag. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren A. v. Huiten en G. v. Huiten, welke zich her kiesbaar stelden, werden bij ac- clamtie herkozen. Besloten werd om in het ko mende seizoen een tweetal excur sies te houden en wel een naar de technische dag in West-Brabant, waar eigenaars van verschillende tuinbouwmachines zullen demon streren en de voor- en nadelen van verschillende werktuigen zul len bespreken, en een nóar Zun- dert.. De mededelingen waren de vol gende: Op Dinsdag 2 Maart zal in het café van P. v. Son (tegen over het Station) een lezing wor den gehouden door de assistent- tuinbouwconculent, de heer Wei ten, over de groententeelt, aan vang 7 uur. Bij de betrokken instantie is 'n actie begonnen voor vergoeding voor direct na de bevrijding gele verde ramen ten behoeve van de bevolking. En men verwacht bin nen niet al te langen tijd een gun stige regeling. De heer Gijsman, voorzitter van het kringbestuur, is candidaat ge steld voor het hoofdbestuur. Het bestuurslid L. v. d. Wiel, die in het afgelopen jaar gekozen werd tot voorlopig lid van het kringbestuur, werd dit jaar defi nitief gekozen. Binnenkort zal een Tuinbouw- gids worden uitgegeven, waarvan de leden een proefnummer zullen krijgen. Verschillende interne aangele genheden over financiële en tech nische aard werden nog afgehan deld. Van de rondvraag werd vrij druk gebruik gemaakt. De heer H. v. Herp, een geheel nieuwe fi guur op gebied van tuinbouw- voorlichting, gaf tot slot nog een zeer interessante en leerzame le zing over de fruitteelt. De heer v. Herp maakte deze avond zijn de buut als spreker en vroeg zijh ge hoor, wat Overigens onnodig bleek, een tikje clementie. Spre ker wist zijn uitgebreide stof op een duidelijke en suggestieve wij ze voor te dragen en zijn gehoor anderhalf uur te boeien. Hij be handelde achtereenvolgens de grondgesteldheid voor fruitteelt, de diverse ziekten en inspuitingen en de snoeii'ng. Over al deze on derwerpen weidde spr. .uitvoerig uit en stelde de voordelen van de verschillende bewerkingen in het licht. Aangaande deze lezing wer den nog Verschillende vragen ge steld. Het was een zeer geslaagde en leerzame avond. Vee- en Vleescentrale. Op Donderdag 4 Maart a.s. worden alle boeren van Drunen en Elshout verwacht in het café van P. Klerks, om te komen tot de oprichting van een Vee- en Vleescentrale verkoopvereniging afd. Drunen en Elshout. De spre kers van deze avond zijn de heren Luypen en Terheven. Aanvang 7 uur. Dienzelfde avond zal om half 7 een algemene jaarvergadering worden gehouden van de Veever- zekering St. Isidorus in dezelfde zaal. „De Vreemdeling". Op Zondag halfvasten, dus op Zondag 7 Maart a.s. zal het to neelgezelschap „Drunen's Toneel" het onlangs opgevoerde toneelspel van Antoon Coolen „De Vreem deling" herop voeren. Voor hen die toen teleurgesteld moésten worden, zal dit een welkome ge legenheid zijn. Geslaagd. Een dezer dagen slaagde op het te Arnhem gehouden examen ty pen onze dorpsgenoot de heer W. M. Lambooy. HEUSDEN. Op het consultatiebureau wa ren 27 kinderen ter onderzoek, waarvan uit Heusden 18, Herpt 3, Hedikhuizen 2, Veen 1, Oudheus- den 1, Doeveren 1, Heesbeen 1. Vilgende zitting 9 Maart a.s. Dat er veel belangstelling bestaat voor het a.s. Concours der Hengelsportvereniging, blijkt wel uit het feit. dat de Centrale Ne derlandse Hengelaarsbond, waar bij 27 verenigingen zijn aangeslo ten, deelneemt met alle verenigin gen. Eerdaags volgt het officiële programma. GEERTRUIDENBERG. Nummër vier van de acht klok ken is, blijkens een bericht van de firmat Cuijper, kunstwerkplaatsen te Roermond, ook aan de Ger maanse smeltkroés Ontsnapt, en bèvindt zich veilig bij genoemde firma, waarlangs dergelijke trans porten binnenkomen, om wéér aan dé rechtmatige eigenaren te wor den teruggegeven. Het betreft hier hetklokje van het gemeentehuis. De klokken van het voormalige weeshuis, de vishal en de gemeen tetoren zijn reeds bij een vorig transpórt gearriveerd. In verband met uitbreiding van de Ambachtsschool is ook 't ledenaantal der Stichting uitge breid. Als leden der Stichting zijn toegetreden de heren Ir. de Voogt, Draaijer en Elzendoorn uit Geer- truidenberg en de heer N. Simonis uit Raamsdonksveer, terwijl aan het Dag. bestuur zijn toegevoegd de heren Elzendoorn en de Boer, respectievelijk in verband met de uitbreiding der afdelingen hout bewerking ën electro-technick. Woensdagavond hield de harmonie Apollo haar jaarverga- déri'ng. Het bestuur, dat geheel periodiek ïriöëSt aftreden, is door de vergadering in zijn zelfde sa menstelling herkozen. Tot leden van de commissie belast met hét afnemen van het muziek-examen van de aspirant muzikanten, zijn benoemd naast de directeur de heer Snijers, de heren Valkenstijn, Kamp. P. de Ruijter en Heesters. De Echo van het Zuiden fïoofdredacteur-Uitgever J AN TIELEN Abonnementsprijs 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker: Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tieien TWEE JAAR VRIJHEID. Twee jaar geleden ontsnapte 'l Tsjechische volk aan de Duitse hiel. Een nieuwe nacht is over Praag gevallen. In snel tempoconsolideert het Kremlin zijn invloedssfeer in het Oosten van Europa, achter wat men gemeenzaam pleegt te noe men het IJzeren Gordijn. Na Hongarije en Roemenië valt nu Tsjechoslowakije weg uit de kring der democratische Europe se naties. Het is duidelijk, dat men deze gang van zaken niet kan overzien zonder in de eerste plaats bewo gen te zijn door het rampzalige loc der Tsjechen en Slowaken, die andermaal het slachtoffer zijn van de gevaarlijke positie van hun woonstee-. Het is smartelijk te be denken, dat ook dit land weer concentratiekampen zal gaan zien. Iri Europèes verband bezien ligt het accent anders. Hetgeen in Praag is gebeurd, is een daad van consolidatie. Het is een consoli datie van de Russische machts positie achter de lijn Stettin— Triëst, die voor de hand lag. Het is op zichzelf geen daad van agressie tegen West-Europa. Het L een afronden van een invloed die al bestond. Van principieel belang is voor-s al, dat het venster in het IJzeren Gordijn wordt gesloten. Benesj en het Tsjechische voik hebben na hun bevrijding van de Duitsers de illusie gekoesterd, dat 2ij Slaven evenals de Russen konden optreden als bemidde laars tussen het Oosten en het Westen. Tsjechoslowakije nam met steun van de Tsjechische communisten de uitnodiging tot de eerste con ferentie voor het Marshall-plan aan. Het Kremlin heeft Praag des tijds tot de orde geroepen. Daar, uit bleek reeds, dat men in Mos kou op een brug naar het Wes ten niet was gesteld. Dat is de betekenis van t Mün- chen ,van 1948. De brug van Oost naar West is opgehaald. OP DE GOEDE WEG. De nieuwe minister van weder opbouw heeft volgens een uitvoe riger mededeling in dit blad, goede dingen gezegd. Op de eerste plaats wil hij pro vincie en gemeente zoveel doenlijk inschakelen, voorts is hij tegen stander van 't bouwen van fa- brieksdorpen, niet van 't bouwen van blokken van 6 of 10 wonin gen. Maar een der voornaamste din gen die de minister heeft gezegd is. dat hij een besliste tegenstan der is van de semi-permanente bouw, zoals men dit voor scholen wil gaan toepassen. Dat was dan ook een beslissing die niemand met nog enig gezond verstand kon begrijpen. Tonnen gelds wegsmijten voor een nood gebouw, terwijl een permanent ge bouw misschien ruim het dubbele kost; wel toestaan het bouwen van een noodgebouw, dat na zoveel jaren haast niets meer waard is, maar verlof te weigeren alvast een gedeelte van het geprojecteerde permanente gebouw te plaatsen, dat het bedrag van den noodbouw niet te boven zou gaan en dat dus blijvend is en later verder kan worden opgetrokken, terwijl de noodscholen moeten worden afge broken of voor een appel en een ei van de hand gedaan. Gelukkig dat het inzicht van dezen minister enigszins helderder schijnt te zijn en wij hopen dat hij die plaatsen zal heloen, die het 't meest dringend nodig hebben, al is dit desnoods met de meest so bere uitvoering en zelfs bij ge deelten. Dan zijn we tenminste op de goede weg en doen we geen dwaze dingen. REDE van de Voorzitter, de heer J. W. van Heesbeen, uitgesproken in de vergadering van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant, Kantoor Waalwijk, op Maandag 1 Maart 1948. Schoenindustrie. De schoenindustrie ondervindt nog grote moeilijkheden met ma- chines en onderdelen. Ook het te- kort aan geschoolde arbeiders en aan vrouwelijk personeel belem mert een normale gang van za ken. Voor de betere schoenfabrie ken vormt het gebrek aan licht overleer een grote moeilijkheid bij het voldoen aan de vraag van het publiek, dat nog steeds ineer op luxe uitvoering dan op prijs schijnt te letten. Over het alge meen stuit de export van schoe nen nog op grote moeilijkheden. De schoenenproductie bedroeg bij de geënquêteerde bedrijven is ons district over het afgelopen jaar pl.m. 6.000.000 paren. Wan neer men daarbij bedenkt dat bij onze enquête de kleinere fabrieken buiten beschouwing zijn gelaten, dan mag men wel aannemen dat de schoenenproductie in ons di strict het vooroorlogse peil heeft overschreden. V/aar het schoenverbruik per hoofd der bevolking minder is dan voor de oorlog, is er dan ook alle reden om aan te dringen op op heffing der schoenendistributie en afschaffing der fabricage-voor- schriften. In 1946 werden in het district van onze Kamer gefabriceerd 4.200.000 paren schoenen met 3000 mannelijke en 1155 vrouweliike arbeidskrachten, teqenover in 1947 6.000.000 met 3607 mannelijke en 1410 vrouwelijke. Vóór de oor log waren deze cijfers resp. 3540 mannelijke en 1865 vrouweliike. Zoollcderindustrie. In het afgelopen jaar kon de zoollederproductie belangrijk toe nemen. De grondstoffen voorzie ning was vrijwel normaal. De aan schaffing van nieuwe machines is nog steeds zeer onbevredigend. In 1946 werden met 289 arbeiders 2.400.000 kg. zooileder geprodu ceerd, in 1947 met 319 arbeiders 3.180.000 kg. Overledcr. De overlederindustrie onder vindt nog steeds grote moeilijkhe den bij het verkrijgen van ge schikte vellen; voor een groot ge deelte moet men genoegen nemen met huiden die voor de Neder landse Lederindustrie minder ge schikt zijn. In 1946 werden met 257 arbeiders 3.790.000 v.v. over- leder geproduceerd, in 1947 met j 323 arbeiders 5.000.000 v.v. Lederwarenindustrie. De Lederwarenindustrie in ons district heeft zich in 1947 verder sterk kunnen ontwikkelen. In '46 waren hier werkzaam 127 manne lijke en 75 vrouwelijke arbeids krachten; in 1947 166 mannen en 143 vrouwen. De omzetten be droegen in 1946 2.050.000. in 1947 3.370.000.—. Zuivelindustrie. De zeer droge zomer heeft een nadelige invloed gehad op de pro ductie van de zuivelindustrie, waardoor deze tak van bedrijf, die voor ons district steeds van zo grote betekenis is geweest, slechts een matige vooruitgang te zien geeft. In 1946 werden met 164 arbeiders 21.700.000 kg. melk ver werkt, in 1947 met 173 arbeiders 22.700.000 kg. De productie van deze industrie is nog 7.000.000 kg. ten achter bij die van 1939. Machine-industrie en Scheepsbouw. Aan geschoolde arbeiders is nog steeds een groot tekort. Overigens heeft zich déze tak van industrie in ons district belangrijk kunnen uitbreiden. In 1946 werkten hier 550 arbeiders en werd een omzet bereikt van 3.400.000,terwijl in 1947 hier 610 arbeiders werk zaam waren én een omzet werd behaald van 5.150.000.- Chemische Industrie. Deze industrie is voor een groot gedeelte ingesteld op pro ducten voor de schoenindustrie. De bedrijvigheid heeft hier dan ook gelijke tred gehouden met die in de schoenindustrie in het alge meen. In 1946 waren in deze in dustrie werkzaam 49 arbeiders en werd een omzet gemaakt van 2.500.000.in 1947 werd met 56 arbeiders voor 3.660.000.—- geproduceerd. Voedsel voorzieningsbedrij ven. In de cijfers van deze bedrijfstak weerspiegelen zich de grotere be schikbaarstellingen van levens middelen. In 1946 waren werk zaam 49 arbeiders, tegenover <125 in 1947. In 1946 werd omgezet voor een bedrag van 2.510.000; in 1947 voor 3.660.000, Textiel- en Confectiebedrijven. Deze bedrijfstak is voor ons district betrekkelijk nieuw. De be drijvigheid heeft zich hier onge veer verdubbeld. In 1946 werkten hier 10 mannen en 67 vrouwen; in 1947 31 mannen en 95 vrou wen. De omzetten bedroegen resp. 284.000.— en 570.00Ö.— liep terug van 36 in 1946 tot 32 in 1947. De omzetten bedroegen in 1946 173.000.—, in 1947 f 182.000.—. Griend- en Rietbedrijven. Ook in deze bedrijfstak onder vond men grote moeilijkheden bij het verkrijgen van de nodige ar beiders. De omzetten liepen terug van 3.550.000.in 1946 tot f 3.180.000.— in 1947. Geklaagd wordt vooral over de invloed van sommige maatregelen van de D. U. W., die het voor dit bedrijf zeer moeilijk maken aan arbeiders te komen. Houtverwerkende Industrie. Hier vond een zeer gunstige ontwikkeling plaats. Het aantal arbeiders kon van 162 in 1946 worden gebracht op 227 in 1947. Ook hier wordt geklaagd over ge brek aan geschoolde arbeiders. De omzetten beliepen in 1946 917.000.—; in 1947 1.275.000. In de geënquêteerde bedrijven waren in 1946 werkzaam 5192 mannen en 1287 vrouwen; in 1947 6448 mannen en 1677 vrouwen. Ook de handel heeft zich in 1947 zeer gunstig kunnen ontwik kelen. Van de belangrijkste tak ken kunnen wij U hieronder en kele omzetcijfers geven. Groothandel in Leder en fournituren. In 1946 19.527.000.—: in 1947 30.447.000.— V oedsel voorziening. In 1946 18.167.000.—; in 1947 20.145.000.—. Schoenmachines. In 1946 460.000.—; in 1947 f 716.000.—. Bloemen en planten. In 1946 851.000.—; in 1947 920.000.—. Hooi en stro. In 1946 449.000.—; in 1947 503.000.—. Biak, 15 Febr. '48. Met deze deel ik U mede dat ik uw couranten in de .beste ge zondheid heb mogen ontvangen. Daarvoor dank ik u allen dan van harte. U zult misschien, nog wel niet dikwijls van Biak ge hoord hebben, maar toch is Biak een grote en een onmisbare vliegbasis. Het eiland Biak, gelegen ten Noorden van Nieuw Guinea, is voor het grootste deel begroeid met bossen, waar militairen, al zitten de meesten al ongeveer anderhalf jaar hier, nog geen fatsoenlijke weg kunnen vinden. Wanneer men 's morgens naar het werk gaat, is men al bijna verplicht om een zonnebril te dragen, want de zon schijnt met haar sterke stralen, precies op het koraal, wat dan in je ogen een sterke glinstering maakt. De andere helft van ons eiland is van dat mooie koraal, men kan op het gehele eiland bijna geen plekje zand vinden. Het is ko raal en nog eens koraal. Wij zitten op het ogenblik nog met ongeveer vierhonderd militairen op dit eiland. Maar als deze maand afgelopen is, dan blijven er nog precies tachtig over, waar ik dan zelf ook nog bij ben. Ik zelf heb hier het toezicht te houden op de malariabestrij ding, wat niet meevalt. De ei genlijke bevolking bestaat uit Papoea's, waarvan de meesten (het grootste gedeelte) halve wilden zijn. Zij gaan met hun kleine zelf gemaakte prauwen (uit boomstammen) de grote zee op om vis te vangen, wat zij doen met een zelf gemaakte speer. Dit is zoiets over Biak. Soldaat A. G. v. d. Heuvel. Cartonnage-industrie. Ook hier zien wij een ontwik keling die geschraagd wordt door de schoenindustrie. De bezetting in 1946 bedroeg 23 arbeiders, in 1947 34. De omzetten respect, f 171.000 en 282.000. Fabricage fournituren voor de schoenindustrie contreforts, hakken en cambreurs). Het spreekt vanzelf dat ook hier een gunstige invloed werd onder vonden van de gang van zaken in de schoenindustrie. Het aantal ar beiders kon van 101 in 1946 wor den opgevoerd tot 141 in 1947. De omzetten werden van 1.295.000.in 1946 opgevoerd tot 2.295.000.— in 1947. Steen- en Terrazzobedrijven. Deze industrie heeft zeer te kampen gehad met goede arbeids krachten. Het aantal arbeiders Kunstmest In 1946 2.410.000.—: .in '1947 3.660.000. Over het algemeen wordt in alle takken van Handel en Industrie geklaagd over gebrek aan auto's voor personenvervoer. Daar de toestand op dit gebied in andere provincies gunstiger is dan hier, wordt in sommige takken van bedrijf van buitenaf grote concurrentie ondervonden. Uit de hierboven gegeven cij fers kan worden nagegaan van hoe grote betekenis de Schoen- en Lederindustrie voor ons district is. Wij hopen gaarne, dat de thans 'heersende schaarste aan buiten landse betaalmiddelen geen belet sel zal vormen voor verdere ont plooiing van deze beide bedrijfs takken. Kleinhandel, Ambacht en Win kelbedrijven ondervonden de gun stige invloed van de goede gang .van zaken in handel en industrie. Over de hele lijn kan van hogere omzetten melding worden ge maakt. In het afgelopen jaar werden 107 vergunningen aangevraagd voor de V. W. Kleinbedrijf 1937 en 233 voor het B.A.V.K. 1941. j Met voldoening mogen wij nog I memoreren onze Jubileumvergade- ring bij het 25-jarig bestaan van onze Kamer en de feestvergade- ring bij gelegenheid van de her- I vatting van het personenvervoer I in de Langstraat met de Burge- j meesters van ons district, welke i beide vergaderingen er zeer toe j hebben bijgedragen de prettige j verhoudingen met U en met de gemeentebesturen te verstevigen. TABLETTEN (MIJNHARDT) I Kou-en pijnverdnjvers bij uitnemendheid Ik moge hier een woord van warme dank brengen, mijne He ren, aan U allen voor de steun, die Gij in het afgelopen jaar aan de Kamer hebt gegeven. Een bij zonder woord van dank aan onze Secretaris Mr. van der Heijden en de ambtenaren; zij hebben met de grootste toewijding een berg werk verzet. Dank^aan de Commissies, voor zover zij in het afgelopen jaar een taak te vervullen hadden, maar in het bijzonder een woord van dank aan de Commissie die belast is met het uitbrengen van een advies t.a.v. aanvragen voor een nieuwe auto. Ik behoef U wel niet te zeggen, dat deze Commis sie een zeer ondankbare taak heeft, omdat zij bij gebrek aan voldoende auto's, bij zeer velen teleurstelling moest wekken. Daar komt nog bij, dat de urgentie van de aanvragen, èn in de eerste plaats door de aanvrager zelf èn door de Commissie èn door de Rijksverkeersinspectie op uiteen lopende wijze worden beoordeeld. Het is onze innige wens, dat door een grotere invoer van nieuwe auto's de thans gevolgde wijze van toewijzing kan komen te ver vallen en deze plaag, als ik het zo noemen mag, spoedig van onze schouders moge worden weggeno men. Wij zijn nog steeds de over tuiging toegedaan dat, bij de ver deling van de aangevoerde auto's onze Provincie Noord-Brabant te kort wordt gedaan. Het klinkt misschien vreemd, doch deze over tuiging heerst, vergis ik mij niet, ook bij de betreffende instanties zelf. De laatste tijd werd een klei ne verbetering bereikt. Mijne Heren, ik moge besluiten met U, al is het wat laat, nog mijn beste wensen aan te bieden voor het jaar dat wij zijn inge treden. Ik hoop dat 1948 voor U, voor Uwe bezinnen en Uwe za ken geluk en voorspoed moge brengen en dat Gods Zegen op onze arbeid moge blijven rusten. MINISTER IN 'T VELD OVER WEDEROPBOUW. De nieuw benoemde minister van wederopbouw, inr. In 't Veld, heeft in een persgesprek er op ge wezen, dat van het Marshall-plan voor ons land veel afhangt. Voor talrijke leveringen zijn wij op 't buitenland aangewezen en de bouwmaterialenpositie is in Ne derland niet gunstig te noemen. Daar komt nog een tekort aan bouwvakarbeiders bij. Ik geloof daarom dat men de montagebouw moet koppelen aan de normale bouw, teneinde de achterstand van 70.000 woningen in te lopen. De architecten zullen moeten leren met de nieuwe materialen om te gaan. Men zal een andere koers moeten inslaan. Van de semi-per- manente bouw, zoals men die

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1