HET SLACHTOFFER. ROBI06OEDEREI TYPISTE TUINDERSKNEGHT AUTO-MONTEUR SCHOEN- STIKMACHINE UIT DO PROVINCIE NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. w mio KANTOORBEDIENDE (VR.) CHAUFFEUR-TUINMAN BEKWAAM ROND-BREIMACHINE Huldeblijk der Ned. Vrouwen FEU I LLETON SPORT. GEORGE MARSHALL Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. GEVRAAGD GEVRAAGD GEVRAAGD GEVRAAGD. EEN NIEUWE TE KOOP. „OVERHAASTE STAP" VAN CURAqAOSE DEM. PARTIJ. De leden van de'Curagaose delegatie in Nederland (met uitzondering van de heer Eöian) hebben met leedwe zen vernomen dat de Demo cratische Partij zich gewend heeft tot de Pan Amerikaan se Unie en de Verenigde Na ties. Zij achten dit optreden in dit stadium van besprekingen in *en buiten de jRonde-tafel- Conferentie zeer ongelukkig, in het bijzonder nu sedert de vorige week vaststond, dat- de Tweede Kamer op 16 Maart het ontwerp herziening van de Curagaose staatsregeling dat na besprekingen met de delegatie zódanig werd ge wijzigd, dat het voldoet aan de wensen van Curasao, zo als de staten die hebben voor gebracht, zal behandelen. De hier aanwezige leden zijn van mening, dat juist nu de zaak van de Ned. Antillen zeer gunstig staat, het te be treuren is, dat hun werk zeer bemoeilijkt wordt door deze overhaaste stap van de De mocratische Partij. Tot zover de verklaring van de in Nederland verblijvende Curacaose delegatie-leden, die 'terecht een protest laten ho ren tegen de reeds gedane stap van de Democratische Partij in Curasao. In het hui dige stadium van behandeling der onderhavige kwestie, waarover in de telegrammen aan de V.N. en de Pan-Ame- rikaanse Unie niet gerept wordt, heeft de Democratische Partij Curasao een weg be treden, waarvan de gevolgen geheel voor haar verantwoor ding komen. MINISTER DREES IN DE EERSTE KAMER. Deminister verklaarde ver heugd te zijn, dat men over 't algemeen bereid is de sociale politiek der regering te steu nen., Voorkomen moet wor den,' dat grote werkloosheidj ontstaat. De 'minister is van mening, dat de kwestie van winsten bezien moet worden in ver band met de mogelijkheid van verlaging van de prijzen voor het gehele volk meer dan in verband met ,de mogelijk heid om in een bepaalde be drijfstak de lonen te verho gen. De minister merkt op, dat* men zich rekenschap moet geven van de juiste betekenis van de sociale lasten. Onge veer de helft der> sociale las ten wordt als inkomsten dooi de werkers genoten. Gevraagd is waarom 't ont werp op de bedrijfspensioen fondsen zo lang op zich l^at wachten. De minister geeft toe, dat het te lang heeft ge duurd. Het is thans echter bij de Raad van State. Waar een wijziging van 't bezoldigingsbesluit aan de orde komt, zuilen ook de sa larissen der verpleegsters ter sprake komen. Hij vestigt er intussen de aandacht op, dat de verpleegsters, die inwo nend zijn in een ziekenhuis 't zo slecht niet hebben. Hij er kent, dat degenen, die voor eigen voeding en huisvesting moeten zorgen, het moeilijk hebben. Na korte replieken wordt de begroting goedgekeurd. LENING AAN NEDERLAND. ,Het internationale mone taire fonds heeft bekend ge maakt, dat het Nederland 16.500.000 dollar heeft geleend en België 11.000.000 dollar. Deze leningen zijn geduren de de maand Februari be schikbaar gesteld. België heeft hiermee totaal 33.000.000 dollar opgenomen, Nederland 64.500.000 dollar. TIENDUIZENDEN BONNEN OP DISTRIBUTIEKANTOOR GESTOLEN. Een brutale inbraak in het distributiekantoor te Hippo- lytushoef is ontdekt door de agent van het kantoor de heer C. Metselaar, toen deze de deuren in de hal van het ge bouw opengebroken aantrof. Se kantoorruimten vertoon den een ware ravage, terwijl de kluisdeur \Vas geforceerd en met een oogopslag bleek, dat het waardemateriaal was verdwenen. De hele dag werd besteed aan het opmaken van. een staat der vermiste bescheidep met het' volgende resultaat: 500 levensmiddelen-kaarten, 200 levensmiddelen vo'or zie ken, ruim 300 schoenenbon nen, ruim 3600 rantsoenbon nen, ruim 1500 textielpunten, enige honderden speciale ver gunningen, 300 eenheden brandstoffen en 10.000 rant soenen aan door detaillisten mgelevërde coupures,, o.m. '6000 voor tabak, 15000 voor vleeswaren,. 30.000 textielpun ten, 10.000 eenheden brand stoffen en enige duizenden eenheden industriekolen. SPOORWEGONGELUK IN BELGIë. Donderdagmorgen zijn op de overweg nabij Jambes (B.) een vrachtauto en een zgn. Micheline door een goederen trein gegrepen. De bomen van de overweg waren niet gesloten. De vrachtauto en de eerste wa gon van de „Micheline" wer den geheel verpletterd. Tot nu toe werden uit de, wrak stukken 9 doden te voorschijn gehaald. SALARISVERHOGING OVERHEIDSPERSONEEL. 1. De bijdrage voor eigen pensioen, welke wordt ver haald op degenen,, die onder de pensioenwet vallen,* wordt verminderd van 4j tot 2 pet. 2. De-regering aanvaardt in beginsel een wijziging van de Pensioenwet, waardoor ook de arbeidscontractanten, die ten minste twee jaar in dienst zijn ambtenaren worden, tenzij zij belast zijn met werkzaamhe den die een kennelijk tijde lijk karakter dragen. 3. De garantie-lonen voor de gehuwden worden ver hoogd met 200 's jaars. 4. De 5 pet. ongehuwden- aftrek komt te vervallen. 5. De met ingang van 1 Juli 1947 doorgevoerde incorpora tie van de tijdelijke toelage in de wedden boven 3000, welke in tegenstelling tot die voor de wedden vaïi 3000 of minder 's jaars slechts 5 pet: der toenmalige wedde heeft bedragen in plaats van 10 pet., wordt her zien m.i.v. 1 Januari 1948 wordt alsnog een -bedrag overeenkomende met de des tijds geïncorporeerde toelage ad 5 pet. aan deze wedden toegevoegd. 6. De technische herziening van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1934, .welke beoogt verbete ring brengen in die bezol- dig'ingsschalën, welke in het raam der onderlinge verhou dingen daarvoorin aanmer king komen, zal terugwerken tot 1 Januari 1948. Bijxdeze herziening, welke zich in een gevorderd stadium bevindt, wordï voorts nage gaan in hoeverre daarbij te'- gelijk kan worden tegemoet gekomen 'aan de bezwaren, voortspruitende uit de hu-idigg classificatie der gemeenten. Tenslotte ligt het in het voornemen der regering de besturen der lagere publiek rechtelijke organen uit te no digen de daarvoor in aanmer king komende boven weerge geven maatregelen van over eenkomstige toepassing" te verklaren op het personeel, in dienst van deze organen. 1 APRIL WEER 20 TEXTIELPUNTEN. Naar verluidt zouden op 't einde van deze maand weder om een aantal textielpunten geldig worden verklaard. Ver moedelijk zullen het er twin tig zijn, waarop met ingang van 1 April gekocht kan wor den. In het Provinciehuis te Den Bosch werd'onder voorzitter schap van Mevr. de Quay- v. d. Lande en in tegenwoor digheid van een aantal ver tegenwoordigsters van vrou wenorganisaties een bijeen komst belegd, ten einde het doel en streven van de Stich ting Tentoonstelling De Ne derlandse Vrouw 18981948, die zal word.en georganiseerd bij gelegenheid van het gou den regeringsjubileum van H.M. de Koningin van 18 Au gustus tot 29 Sept. 1948. De tentoonstelling, welke thans wordt georganiseerd, zal in beeld brengen wat in 50 jaren door de Nederlandse vroüw is gepresteerd en heeft de grootste sympathie van Hare Majesteit. De tentoonstelling zal wor den verdeeld in 10 groepen. Er zal worden uitgebeeld de vrouw in het gezinsleven, in de politiek en staatkundig le ven, in de kunst, onderwijs en opvoeding, de vrouw in be roep, bedrijf en sociaal werk, in de landbouw en tenslotte de vrouw in de mode en de sport. Voor het slagen vap deze tentoonstelling die een ge schenk zal zijn aan Hare Ma jesteit, zal de steun van elke Nederlandse vrouw noodza kelijk zijn. Om de Nederland se vrouwen overal te berei- i ken hebben de echtgenoten van de burgemeesters der meeste gemeenten ter plaatse een contactcommissie ge vormd. Deze commissies zul len door middel van coupon boekjes een actie van hand tot hand voeren. Het batige saldo waaraan H.M. een bestemming zal geven en een boekwerk waarin alle ge meenten hun eigen bladzijde verzorgen, zullen aan H.M. de Koningin worden aange boden. Zo zal het geheel een levend bewijs worden van de hulde en eerbied van alle Ne derlandse vrouwen aan Hare Majesteit. Zoals bekend- zal zijn, is ook in onze gemeente een contact-commissie gevormd, die onder leiding staat van mevrouw Lambooy-Smeets. SUPPORTERS-VERENIGING W. S. C. Een bevredigend aantal supporters van dë voetbal vereniging W. S. C. kwam Woensdagavond j.l. naar de vergadering van hun club, die gehouden werd' in 't café de Korenbeurs. Het openingswoord van de voorzitter de heer H. v. En gelen, was natuurlijk in ma jeur en hij bracht hulde aan de kampioenen, maar niet minder aan de trouwe sup porters die ongetwijfeld door hun aanwezigheid en aan moediging op de sportvelden VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN i) Naar het Engels. HOOFDSTUK I. In de vroege morgenuren. Er stond éen jongeman op het haardkleed in de eetka mer van een flat in Londen. Hij was blijkbaar verstoord en maakte de indruk van ie mand die een crisis heeft be reikt in z'n gevoelens en die niet precies weet hoehij nu handelen zal. Hij zag rood in het gelaat van opgewonden heid en door het gebruik van alcohol; op zijn overhemd waren vlekken sigarettenhs en zijn witte das was ge kreukt. De kamer zag er ook ont redderd uit. Het was drie uur op de zomerochtend en het licht begon al binnen te drin gen tussen de reten van de gordijnen. De electrische kroon, in het midden van het vertrek, wiérp haar volle licht op het groene Ideed van de speeltafel, die overdekt was met twee of drie pakken kaarten, die nog even zo non chalant verspreid lagen als bij het staken van het spél. Er stonden ook vier grote bekerglazen, waaruit de on aangename geuren van spiri tualiën opstegen. Een hand vol klein geld lag achteloos over het groene laken ver spreid. Er was zeker tot laat in de nacht gespeeld en over ijld opgehouden. Er werdén voetstappen ver nomen op de trap. De jonge man op het haardkléed trad haastig aan het dressoir en schonk zich een flinke hoe veelheid whiskey in, die hij in één teug uitdronk. Toen hernam" hij zijn standplaats met de rug naar'de haard en stak met veel vertoon van uiterlijke kalmte een sigaret op, toén een andere man haastig het vertrek binnen kwam. Hij was aanmerkelijk ou der; niet zo lang, maar fors gebouwd. Zijn gelaat wAs glad-geschoren, hard en stroef van uitdrukking, met een vierkante kaak en dunne lip pen. Zijn staal-blauwe ogen waren koud; de pupil was niet groter dan een spelden knop. Zodra hij het vertrek binnentrad, keek hij vorsend naar de jongeman, als om zich te vergewissen van diens hou ding. „Beste Geoffrey", begon hij „het is totaal verkeerd zoals je je gedraagt en je optreden tegenover mijn vrienden is beledigend!" „Je hoeft mij niets wijs te maken, Scobell, dk weet heel goed wat jij en je vrienden waart bent! Gisteravond /ver moedde ik het al; maar nu heb ik jou en je hoog-adellij- ke kennissen geheel dóór!" „Een mooie manier om je er uit te redden als je ver liest, man! Je zult je schade in geen drie, vier avonden weer inhalen, dat verzeker ik je!" - „Neen, dat wil ik wel gelo ven, met zulke, gewieksten om mij heen". „Ik zou die manier van praten niet. dulden, als je niet dronken, v/as. Ik heb lord Vancouver en Charles Finck ley beloofd toen ik ze uitge leide deed, dat je morgen be leefd excuus zoudt vragen voor je beledigende veront schuldigingen. „Ze zullen heel weinig ver ontschuldigingen uit mij krij gen; en geld evenmin, wat ze zeker nog verkiezen zouden. Ik ben niet de onnozele hals waar je mij voor houdt, mijn brave leidsman, en ik zal 't helè zaak jé bekend maken". „Ik vrees dat ik u verkeerd aan heb .gedaan, toen ik mij op de boot over je ontferm de". „Ja, dat is zéker zo!" gaf Geoffrey toe en schonk zich nog eens in. „Maar", ging de ander voort, en hield zich'of hij die opmerking niet gehoord had, „ik mocht je nu éénmaal graag lijden en daarom heb ik je gevraagd om bij mij te komen, dan zou je een pret tige tijd hebban, terwijl ik je Londen liet zien. Je hebt je wel hoog opgegeven van een aardig portie geld dat je te verteren liad, maar zodra je wat tegenspoed krijgt met de kaarten en je verliest een paar honderd pond „Vijftien honderd veertig, met je welnemendan vlieg je op en beschuldigt iedereen aan tafel dat ze je geroofd hebben! Ik stel je voor aan mensen van eerste stand", Geoffrey lachte eens witjes „en-je beledigt ze eenvoudig.... Je behoort zeker tot degenen die een „kwade dronk" hebben, zoals dat heet! Maar ik ken, je ge noegzaam om te weten, dat je op de ochtend mam* al te zeer geneigd zult zijn om je verontschuldigingen aan te bieden. Ik verzeker je, dat ik je geld niet nodig heb; ik zou het zelfs liever niét heb- hebben, na ,wat er is voor gevallen; maar Vancouver en Finckley zullen het natuur lijk verwachten. Dus je zult tóch moeten opdokken, Geof frey, en nog wel met een vriendelijk gezicht ook en met een excuus, terwijl je de drank dan maar de schuld geeft. Het beste wat je nu doen kunt is, deze roes eens flink uit te slapen". „Bravo, beste vriend! Mees terlijk gesproken en op vader lijke toon. Maar ik ben niet van plan te betalen en ver ontschuldigingen aan te bie den, zo min, ais om naar bed te gaan". „Als je óp blijft, dan blijf je ook drinken en je hebt al genoeg gehad! Volg mijn raad en ga naar bed! Morgen zal je alles veel verstandiger in zien". „Dié vlieger gaat niet op, Scobell Je spreekt vals en je bent een schurk. Ik ben ook niet van plan een ogen blik langer op deze flat te blijven, maar ik ga de zaak in handen van de politie ge ven. Een paar van die lui van jouw soort zijn onlangs nog lelijk tegen de lamp gelopen. En dan ga ik een fatsoenlij ker plaats opzoeken waar ik slapen kan". „Onmiddellijk was Scobell geheel van houding veranderd en een lelijke grijns verscheen op zijn gelaat. „Je komt niet van deze flat veel tot de overwinningen hadden bijgédragen. Hij sprak zijn waardering uit voor de correcte en sportieve houding langs de lijn. liet jaarverslag dat de se cretaris uitbracht memoreerde het vele dat de vereniging 't .afgelopen jaar pi*esteerde, het uitgeven van „Goal", de di verse toneel- en ontspan ningsavonden, de junioren dag, de „Wij bouwen mee"- actie, waarvoor alleen van de collecten bij de wedstrijden pl.m. 1100— was binnén- gekomen. x De heren Hamers en Span, af, dwaze jongeman, als het is met de bedoeling om schan daal te maken en de politie hierheen te brengen!" „Wie zal mij dit beletten?" „IkAls je absoluut strijd verlangt, dan zal je die ook hebben!" Dit zeggende, keerde Sco bell zich om, draaide de deur af en stak de sleutel bij zich. Geoffrey schonk zich nog eens .in en zei nadrukkelijk: „Je deed beter de steutel maar dadelijk te geven." Scobell lachtte tartend, ter wijl de ander de electrische kroon opschoof, zodat 't ver trek zo helder mogelijk ver licht was, en smaalde: „Maak je ruim baan voor ,'t operatie-terrein? „Juist", antwoordde Geof frey, haalde een revolver te voorschijn, hield die op de ander gericht en zei: „Als je één beweging maakt, schiet ik. Ik heb net genoeg óp, om er niets om te geven,' wat de gevolgen zijn! Dit gevalletje heb ik altijd bij mij, zelfs als ik avondkleding draag. Je hebt er ook wel een op je kamer, maar daar heb je nu niet veel meer aan! Dus kan ik de zaak zo goed als ge wonnen beschouwen. Maar ik 'heb zo'n idee dat je mij enige moeite besparen zult door een bekentenis op te stellen dat jij en je hoog-adellijke ken nissen mij door vals spelen van <mijn geld hebt trachten te beroven. Natuurlijk kan ik dat makkelijk genoeg bewij zen, door de échte lord Van couver en de' ware Sir Char les Finckley aan te wijzen, maar ik zal ze liever niet be trekken in de zaak". die aan de beurt ^^Hftreden waren, werden br^Klamatie herkozen, terwijl Bje vaca ture van de he^^BMulders werd gekozen cjBheer A. Duquesnoj'. Uit het jaar vei van de nenningmeester vWamen wij dat de uitgaven ®6.65 had den bedragen en Vontvang sten 2032.96, >flat er een batig saldo was Bi f 366.31. Uitvoerig is t debatteerd over van de reizen naiBde promo tie-wedstrijden. /Bnvankelij k stelde het bestu leden voor half Bid de rei zen te laten mee:Bken, maar het merendeel dB aanwezige leden voelde er 1 Bel voor* de jeugd gratis mee zen, zodat men \lorlopig be sloot de volwassm leden de volle prijs te lalen betalen, de junioren niets, de dames leden 50% mindef en de niet- leden 50% meer. Na enige besprekingen over ander onderwerpen sloot de voorzitter met sen opwek kend woord in fierband met de a.s. promotiewedstrijden deze vergaderini JAARVERGADERING OVERHEIDSPÏ ftSONEEL toen ge regeling ST. PAt op 1 Maart j.l. der K.ij Na het openin, ,US in de zaal B. swoord met de Christelijke jroet van de voorzitter, de hier C. Roes- tenberg, riep ïij speciaal een woord van j welkorh tc*e aan de Advisei r Kapelaan Ras en de disj rictsbestuur- der de heer A. A. op de Beek uit Eindhoven eh verder aan 'de overige lederl. Het jaarverslag van secre taris en penningmeester werd onder dank goet gekeurd. De aftredendi bestuursle den de heren A Snijders en F. Berkélmans werden met algemene stemnen herkozen. Nadat de ing v/aren behandel zitter het woor op de Beek, dif delijke trekken de stand d organisatie to Van de rondv druk gebruik vragen door komen stuk- gaf de voor aan vriend in zeer dui- lel Ihtte. tag werd een naakt, welke riend op de Beek bevredigei 1 werden be antwoord. De vergaderi: zeer gezellig er waarna tot. slot de heer A. A. dankte voor zij eenzetting en vergadering op de gebruike lijke wijze wei* 8 JAAR gesloten. REIS De familie ontving dezei briefkaart, die Frans Slaats was verzonden Op de kaart je geplakt met „door heden is vertraagd' Liefst 8 jaa na het einde i is oor. ;s BURGERLIJKE WAAI Geboren: Larnbertus Jong-Kolster W C M mels te Loona tinus J C zv. Pulles Mar Verhoeven-vai Yvonne A E dijk-de. Gier J zv. J M V(ho vekam Jol ines C M zv. had een vlot verloop, de voorzitter de Beek be- keurige uit- hiermede de llaats alhier dagen een loor de heer jaar geledén it Argentinië. een strook- mededeling: ;-omstandig- e verzending en drie jaar in de oorlog. Ingekomen: E A A van Kampen uit Beesd L Vermue uit 's Heer Arendskerke W J Veltmaat uit Lichtenvoorde G J Roorda uit Harlingen J W de Gier uit Rotterdam M P C van Hooijdonk-, uit Den Bosch G P Veg'ts uit Sprang-Capelle M Tim mermans uit Berlicum E van de Water uit Vlijmen J. de Beus uit Utrecht. Vertrokken: E J M van Hilst naar Den Bosch W J C Marks naar Tilburg D M B Kenter naar Haarlem DM Sluij- ter naar Udenhout J C W van Lienden naar Eindhoven. NIEUWKUIJK. Bij gelegenheid van de vie ring van jiet 850-jarig bestaan der Cisterciënser-Orde op Zondag' 4 April a.s., zal o.m. een tentoonstelling op Heem kundig gebied worden gehou den. Daarmee wordt beoogd bij de dorpsgenoten de belang stelling' voor eigen streek, voor de eigen omgeving, voor de plaatselijke gebruiken enz. op te wekken. De nog zeer jonge vereni ging beschikt echter nog niet over de nodige materialen om een dergelijke tentoon stelling te kunnen organise ren en toch moet er, als onze inlichtingen juist zijn, in deze gemeente veel aanwezig zijn wat o,p deze tentoonstelling juist nodig is en daarom wordt een beroep gedaan op de inwoners van Groot-Vlij- men -om datgene, dat U in dit* opzicht heeft voor enkele, da gen in bruikleen af te staan. Wat er in dit opzicht zoal nodig is? Alle soorten ge bruiksvoorwerpen, bijv. aar dewerk, potten, pannen, kan nen. kruiken, borden en an der vaatwerk, welke vöor- heen gebruikt werden. Verder oufde gereedschappen, oude klederdrachten, boeken, ge schriften, kaarten, plaatwerk, oude bidprentjes, tekeningen, afbeeldingen enz., kortom, al les wat geacht kan worden dienstig te zijn. Beleefd wordt verzocht één en ander zo spoedig mogelijk te willen bezorgen aan het klooster „Mariënkroon" te Nieuwkuijk. Ieder zal in* de gelegenheid zijn deze tentoonstelling te komen bezichtigen op Zon dag 4 April tussen 2 en 5 uur. Op Maandag- 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 April 1948 zal op het College der Paters Cisterciënsers Klooster „Ma riënkroon" te Nieuwkuijk een grote uitvoering plaats heb ben van de Operette „Kleine Wever Joannes". HENSDEN. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Heus- den, op' Woensdag 10 Maart 1948 des avonas 7.30 uur. Agenda: 6. 7. van het. bedrag der uit gaven voor het openbaar lager onderwijs over 1946 en vaststelling vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs over 1946. Voorlopige vaststelling gemeenterekening en re kening vleeskeuringsbe- drijf over 1946. Sluiting. RAAMSDONK. De fa. Schapers en de Bont alhier waren voor 111.480 de laagste inschrijf ster voor het rioleren en het maken van straten der gemeente Dongen. Het door dr. Pos, arts al hier, gelote slaapkamer-ameu blement, werd aan 't Groene Kruis teruggeschonken en wederom opnieuw verloot. De heer De Ruyter was toen de gelukkige winnaar. NEDERLANDS ELFTAL SAMENGESTELD. Van der Linden vervangen door Spel als enige verandering. Naar wordt vernomen, is 't Nederlands voetbalelftal dat Zondag 14 Maart te Antwer pen tegen België speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: Spel (D.W.S.) en Schijvenaar" (E.D.O..); Midden: Stoffelen (Ajax), Möring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord) aanvoer der: Metz, die een alg. moyenne van 11.13 behaalde, zal dus in elk geval aan het hoofdklasse kampioenschap mogen deel nemen. De Ruyter bleef on i de 10, zodat het nog niet vast staat dat hij tot dit tournooi zal worden toegelaten. Ver moedelijk zal dit echter wel gebeuren om het achttal deel nemers vol te maken. Metz zal in het vervolg als „hoofd klasse speler-71/2" te boek staan. GENERAAL EN BURGER Voor: Lenstra (Heeren veen), Rijvers (N.A.C.), Wil- j ten burger sterven. George Marshall, Chef van de Staf van het Amerikaanse Leger, had zich nauwelijks een week als rustig burger op z'n landhuisje terugge trokken, toen President Tru man hem nodig had. De man, die meende dat hij een eer volle loopbaan had afgeslo ten, begon toen een carrière, die zijn naam zou maken tot een dagelijkse verschijning op de voorpagina's van de kranten uit alle werelddelen. „De mens is geboren voor actie" is één der slagwoorden van George Marshall. Zijn leven vormt daarvan het be wijs. Niets echter wees er aan vankelijk op, dat deze officier eens een man van wereldbe tekenis zou worden. Klein- politieke intrigues versper den de, jonge Marshall de weg naar de beroemde mili taire academie van West Point. Lange tijd was hij ge detacheerd op de Philippijnen, de eerste wereldoorlog brengt hem in Frankrijk, maar daar na valt hij weer in de ver getelheid terug en ogen schijnlijk zóu hij eenmaal met de rang van. kolonel worden gepensionneerd en als verge- STAND TIJK. kes (Xerxes), v. Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves: De Munck (Sit- tardse Boys), v. Bun (M.V.V.) Schaap (Gooi) en C. van der Tuyn (H.D.V.S.). De wedstrijd die te Deurne (Antwerpen) wordt gespeeld, zal om 3 uur beginnen. BILJARTEN. HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP 71/2. Voor de finale van 't kam pioenschap van Nederland' hoofdklasse 71/2 die van 11 tot en met 14 Maart a.s. in Den Haaggehouden wordt, hebben zoals reeds gemeld is, tien spelers ingeschreven! Di rect geplaatst werden Van de Pol (R'dam), de Leeuw (Am sterdam), Sweering (A'dam), Van Vliet (Den Haag), Kobus (Haarlem) en Lubach (Den Haag). De vier overigen, Teegelaar (Leiden), De Ruyter (Waal wijk), Jacobs (Bergen op Zoom) en Metz (Den Haag) hebben in Den Haag Massi ficatie-wedstrijden voor de twee resterende plaatsen ge speeld. 't Eindklassement van deze wedstrijden luidt: 1. Metz Maar zijn toekomst zag er anders uit. Truman had hem, die enige tijd in China als in structeur was werkzaam ge weest, nodig als bemiddelaar tussen de Nanking-regering en de Chinese communisten. Marshall faalde. De moeilijk heden waren te groot. Toen hij met Truman's eigen vlieg tuig, de „Heilige Koe"* in de Staten terugkeerde, wachtte hem een andere opdracht: Byrnes had zich teruggetrok ken als minister van Buiten landse Zaken en Marshall moest zijn plaats innemen. Zijn plan'om Europa weer op de been te helpen en daar door een dam op te werpen tegen het communisme, daar zowel als in de Ver. Staten, verschafte hem wereldfaam, 'n Heer met een Atoombom. Marshall is een heer. De Russen die hem de conferen tie te Moskou zagen verlaten, zeiden van hem: Een gedis tingeerde verschijning, zo te vreden met zichzelf, alsof hij met een atoombom in z'n zak liep. Bescheiden van aard, heeft hjj een hekel aan publiciteit. Hij staat 's morgens om half zeven op en gaat vroeg naar Het kwam anders uit. Roo sevelt, die zijn helpers goed becC wanneer° het vele" werk wist te kiezen, benoemde hem in 1939 tot Chef van de Staf. Hitier viel Polen binnen en in Amerika begon men lang zamerhand te begrijpen dat hem daarin niet verhindert, want hij werkt -hard. „De mens is geboren voor actie". Marshall zou reeds door zijn aandeel in de overwinning J zv. H de Simon J M :pping-Grum- zand Mar- J v. Huiten- C C dv. E P der Ven r dv. J Meul- Gijsbertus J )ofstad-Duij- 1. Opening. 3 1648 148 67 11.13 2. Vaststelling notulen ver- 2. De Euyter - gadering 26 Febr. 1948. 3 1706 180 105 9.47 3. Mededeling ingekomen 3. Jacobs stukken. 3 1359 149 60 9.12 4. Verkiezing wethouder. 4. Teegelaar 5. Voorlopige vaststelling 3 1418 171 55 8.29 l - -»• V X- 4. J A AAA X-, deze oorlog anders zou wor-^ j van 1945 genoeg roem hebben den dan de vorige: dat Ame- j verworven. Hij is de man rika er rechtstreeks bij be- achter de schermen geweest, trokken zou worden. j dje er Voor moest zorgen dat Strijd tegen het i df 'tukken op hun plaats Communisme. I ^onde.n toen Jet sPel DeS°n en dat geen hapering in de Moejzahm werkte Marshall toevoer het welslagen van 't aan de opvoering van 't Ame- stoute plan in gevaar zou rikaanse oorlogspotentiëel. 't j brengen. Hij heeft die taak Grote Amerika had een leger voortreffelijk volbracht, van 175.000 man en ruim j Maar groter is de faam die 1000 vliegtuigen, toen hij zijn bij zich heeft verworven als taak begon. Toen hij ze neer- diplomaat. Ook hij slaagde er legde stonden 8J4 millioén - n*et in de e-esehillen te nwr. in 't veld en telde de lucht macht 70.000 machines. Marshall's positie als staf chef vergde diplomatieke kwaliteiten. De samenwer king tussen de chefs der ver schillende geallieerde legers verliep lang niet immer -vlot. Een ander kijkje in de poli tieke keuken kreeg hij, toen Roosevelt hem als adviseur meenam naar de conferenties met Stalin en Churchill te Casablanca, Quebec, Kaïro, Teheran en Jalta.» Ook de laatste conferentie te Pots dam woonde Marshall bij. Bij het einde van de oorlog nam hij zijn ontslag. Hij had hét ver gebracht en kon te vreden zijn. Zijn verdere le ven zou hij wijden aan tui nieren, tennissen en bridgen. C H de Leeu Huw.-aangif n F B Gaudel s burg en A J an denberg 26 j. - Gehuwd: R H A de G M van Sp te Waalwijk bach 27 j. en •van Buul. 28 j. te Til- n den Meij- Waalwijk. lijter 28 j. en 22 j. beiden Th F Trim- A Kroot 27 j. mers 24 j. en belden te Wa Overleden: Theodorus echtgenoot va Schiedon 61 Franciscus P 1 j. té Waalv c. niet in de geschillen té over bruggen, die de Grote Vier gescheiden hielden. Maar toen hij zag dat de tegenstellingen onverzoenlijk bleken, trpk hij zijn conclusie. Hij zag hoe een verarmd, gedegenereerd Eu ropa straks weerloos aan het communisme ten prooi zou vallen. Hij zag ook in, hoe Amerika Europa als afzetge bied nodig had en hoe werk loosheid en gebrek in de Ver enigde Staten eveneens een prachtige voedingsbodem voor Het communisme zouden vor men. Op die twee gedachten bouwde hij zijn „Marshall plan" op. Met de gehoorzaamheid van de soldaat heeft hij zijn plicht gedaan, toen Truman hem uit zijn rustige rust wegrukte iri een leven vol activiteit. De tijd van rusten is nog niet aangebroken. Wanneer zal de burger Marshall zich weer, als gepensionneerd generaal kunnen vermeien in dé ge noegens van het tuinieren en zijn krijgsmanstalent en di plomatieke gaven nog slechts behoeven in te spannen aan de bridge-tafel? beiden' te Wai vijk L. Ha- C Strijk 24 j. wijk. Pullens 70 j. M J van Hei- voirt, te Wa vijk Melis s Waalwijk J M de Rooij Öp het aanplakbiljet,'waar op Terry als „wonderbeer" werd aangekondigd, stond geen verdere mededeling om trent de plaats van zijn op treden, Berry wist nu echter al een belangrijk ding en wel, dat Terrydoor zwervende kermismensen was meegeno men. Onmiddellijk moest hij aan Pug Malone' denken. j „Ik moet naar Oom Bear", sheriff. Wanneer wij eenmaal riep Berry hardop. Hij rukte weten waar in de omtrek 't aanplakbiljet van de muur, kermis wordt gehouden, we - maakte ér een rolletje van en begon te rennen. Helemaal buiten adem kwam hij bij Oom Bear aan. Zonder een woord te zeggen rolde hij het aanplakbiljet uit. „Dat is tenminste 'n spoor" riep zijn Oom verheugd, „wij gaan onmiddellijk naar de ten wij 'waar Terry is. En ik verzeker je dat 'die kidnap pers het niet gemakkelijk zullen hebben met Bear O'Connelly" zei Oom grim mig. KORTE BERICHTEN. Een ontwerp van wet tot regeling van de organisatie der politie, verkeert in eën vergevorderde staat van- voor bereiding en zal waarschijn lijk over niet te lange tijd kunnen worden ingediend. Het verliessaldo der P.T.T. over 1944 beliep rond 19.965.000, dat gedekt werd voor 15.000.000 door reser ves, zodat 4.965.000 ten las te van de schatkist kwam. De rekening over het dienst jaar 1945 is nog niet goedge keurd. Denkelijk zal 't ver liessaldo 100.846.000 zijn. Tot onze diepe dcoefheid overleed heden, nog onver wacht, onze lieve vader en grootvader de Heer JAN STEKETEE oud 66 jaar. J. M. VAN BURGELER- STEKETEE. Ds. W. C. VAN BURGELER. GERRIT JANTJE INEKE ELSJE Waalwijk, 3 Maart 1948. Diep-zwart verven Grotestraat 131 WAALWIJK. Liefst met MULO- en STENO- diploma. J. WILDEMAN Co. Waalwijk. In het bezit van MULO-, STE NO- en TYPE Diploma's. Brieven onder no. 2273 bureau van dit blad. een ervaren Brieven onder no. 2295 bureau van dit blad. VOOR DIRECT GEVRAAGD een Leeftijd 1518 jaar bij: C. J. VAN HOOREN Carmelietenstr, 4, Waspik-Boven. 'GARAGE PULLES, VLIJMEN. Td.213 TE KOOP •In prima staat zijnde merk SINGER. P. HEUER,- Hasselsestraat 106, TILBURG. Brieven onder no. 2297 aan het bureau van dit blad. BOM ANA, Gildebroedersstr. 35, Tilburg. PRIMA BIJVERDIENSTE voor dames en heren. Colp. religi euze artikelen. Br. onder no. 2296 Bur. v. d. blad.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2