HET SLACHTOFFER BUFFET glazen bovenkast. J. ARTHUR RANK: Gemeenteraad Drunen Gemeenteraad RAAMSDONK UIT DE LANGSTRAAT. Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. TE KOOP: Zondagsschoolonderwijzer en Filmkoning. De carrière van 'een merkwaardig man Een groot kapitalist beheerst de Engelse filmindustrie. De grote concurrent van Hollywood. ,,Als Arthur Rank niet zo'n vroom lidmaat van de kerk was geweest en geen Zön- dagsschool-onderwijzer, zou de Engelse filmindustrie nog immer weinig bekendheid genieten Joseph Arthur Rank is een zeer merkwaardig man, zeker een der merkwaardigste, zo niet de merk waardigste van Engeland. In 1940 bij het begin van de oorlog kende „niemand" hem (hoewel hij toen al groot-kapitalist was) en in 45 toep het vrede werd, was zijn naam een begrip geworden in de Engels sprekende landen. Nog 'n jaar later en hetzelfde was het geval in geheel Europa en waar schijnlijk over de gehele wereld. Een oorlogsprofiteur dus, een O.W.'er, een soort zwarthande laar? Allerminst, hoèwel Rank zeer handig gebruik heeft gemaakt van de oorlogstoestand, toen men op velerlei gebied gedwongen was dingen te doen, waartoe men an ders niet kwam, prestaties te ver richten die men in vredestijd nooit, bereikte. Rank heeft wel op-zeld zame wijze van de nood 'n deugd weten te maken: hij werd Enge- lands grote deviezenverdiener. Dictator van een wereldindustrie. Talrijk zijn de pogingen ge weest om Engeland een filmin dustrie van betekenis te bezorgen doch al werden dikwijls kosten noch moeiten gespaard, het 'geluk te nooit de Engelse film op te heffen boven een zekere, wat men zou kunnen noemen provinciale middelmatigheid. In overeenstem ming met die qualitatieve betrek kelijkheid bleef ook de quantiteit beneden peil en hoewel er in En. geland van het tJegin- af aan en tot „het laatst" (d.w.z. tot aan Rank toe, die een nieuwe periode inluidde) films werden vervaar digd, kon een industrie in de wa re zin van het woord (een dus met op z'n minst een geregelde en regelmatige productie) zich nim mer ontwikkelen. Zoals in Amerika en op het Europees vasteland kraaide ook in Engeland Hollywood victorie. In welke mate dat het geval was! kan men vaststellen uit het feit, dat thans, nu de toestand zich ra dicaal heef gewijzigd, de in En geland vertoond films nog altijd voor 80 geheel Amerikaans zijn. De oorlog gaf Rank de gro te "kans en zijn gehele zakengenie wierp hij in de strijd. Hij begreep echter, dat het hier niet alleen 'n kwestie van „zaken doen" was, maar dat er ook enorme artistieke moeilijkheden waren te overwin nen. Hij omringde zich dan ook met prima filmkunstenaars, met eerste klas „sterren" en hij paste daarbij o.a. hetzelfde systeem toe waarmee Hollywood altijd zo'n succes had gehad: hij „kocht" de sterren uit het Amerikaanse film paradijs weg. Belangrijker dan dit vond hij echter nog kundige en talentvolle regisseurs aan te stel len, die hij voor een goed deel op eigen initiatief liet werken en die door hun grotere verantwoorde lijkheid tot to'p-prestaties kwa men. Zo wist Rank zich op artis tiek gebied met het beste van het beste te omringen enhij won. Doch hij zegevierde in niet minde re mate rechtstreeks op zakelijk terrein en zijdelings in de zake lijke diplomatie. Want een diplomaat is J.A.R. Voorzichtig, doch vastberaden, en steeds een stap verder gaand wist hij zich financiële interessen tc verwerven in de Amerikaanse 'filmindustrie, d.w.z. hij kocht tal van bioscopen in de grote steden en in de provincie van de U.S.A. Daardoor maakte hij .het zich mo gelijk om al dadelijk in die thea ters zijn eigen films te doen rou leren. In Engeland zelf bezit hij 60,% van ^lle theaters en de helft van alle studio's hij is de grote dictator van de Engelse filmin dustrie. Een vroom en kerkelijk man. Een voor Rank wel zeer teke nend en kenmerkend voorval. Niet zo lang geleden reisde hij in gezelschap van zijn vrouw naar Amerika per Queen Elisabeth. Op de bekende Manhattan Pier stond een legertje journalisten en foto grafen gereed om hem te ontvan gen en wachtte een schare Holly- woodse filmkeizers' en grootkapi talisten op het ogenblik om de langzamerhand gevreesde concur rent dadelijk bij het aan wal stap pen de hand te kunne'h drukken. Zonder zich echter van iets of iemand ook maar zoveel aan te trekken, stevende Joseph Arthur recht af op Judge Lewis L. Faw- cett, de leider van de World's Sunday School Association, de Wereld Zondagsschool Vereni ging. Inderdaad, J. A. Rank blijft door alles heen zijn principes, zijn idealen, zijn geloof getrouw. Hij is een gelovig man en vroom Me thodist en nimmer zal hij vergeten, de Zondagsrust in acht te nemen. „Ik doe alles voor God en voor mijn land", zo verklaarde hij tot de vertegenwoordigers van Je Amerikaanse pers. Daaraan heeft Engeland ook zijn grote en in vloedrijke filmindustrie te danken. Rank was immers geïnteresseerd bij en de stuwende kracht bij h.et vervaardigen van religieuse films en godsdienstige kinderfilms. Het was hierdoor, dat Rank met de film in aanraking kwam. En, nog houdt hij zich hiermede bezig, want van de enorme kapitalen die hij in zijn droomfabrieken-indu- strie verdient, zondert hij steeds e.en gedeelte af om die films te financieren, die gebaseerd zijn op onderwerpen uit de Bijbel of dip in 't 'algemeen -religieuse propa ganda maken. Filmische propa ganda is ook op dit terrein de beste, meent Rank. In een rede, uitgesproken tijdens" een maaltijd van de Wereld Zondagsschool Vereniging te New-York zei hij letterlijk: De beste manier om ',t woord Christus te verbreiden, is door middel Van de film". Er zullen er velen zijn, die iti dit alles toch nog een groot per centage reclame" zien, maar voor Rank is het ernst. Niet voer niets geeft hij trouw elke Zondag morgen op een Zondagsschool ca techisatie. Sex-appeal en kunst. Dat J. Arthur Rank de reclame overigens versmaadt, zou men niet kunnen zeggen. Een van de voor beelden. daarvan is zijn „School voor Filmcharme". Deze school heeft het uitsluitend doel om meisjes die,daaraan behoefte ge- .voelen, haar charme, haar iieftal_ ligheid dus te laten ontwikkelen. Dat er zo gevochten wordt om 'n plaatsje op deze school te krijgen vindt voornamelijk zijn oorzaak in de gedachte van de jongeda mes om hierdoor ook een van de zo fel begeerde plaatsen bij de film te veroveren. De bekende acteur James Ma son heeft eens vrij scherp gewe zen op de groot-kapitalistische ontwikkeling van de Engelse filmindustrie, waarbij vrijwel aile macht in handen ligt .van één man in casu Rank. J. Arthur, die an ders wel weet, hoe hij op derge lijke aanvallen moet reageren, glimlachte, vergoelijkte de boze woorden en zag het geval dooi de vingers. Men dient daarbij ech ter te weten, dat James Mason 'u zeer populair filmacteur is, ver bonden aan Rank's eigen onder nemingen en zodoende een mede werker, die J. A. R. elk jaar heel wat geld in sde schatkist brengt. Er is 'al eens een commissie be noemd, die Rank's eenmapsgroot- kapitalistische filmactiviteit ban een onderzoek moest onderwer pen. Rank trok zich er niet veei van aan, glimlachte, maar weer en de zaak liep met 'n sisser af. Volgens de statistieken ver diende Amerika in 1946 niet min der dan 75 millioen dollars aan Engeland terwijl Engeland slechts 8 .millioen dollars van Amerika trok. En zoland de verhouding nog zo is, vindt Joseph Arthur Rank, dat er aan zijn activiteit nog lang geen einde mag komen. (Slot.) Punt 11 der agenda: de her nieuwde vaststelling der gemeen- terekeningen 1944 en 1945, wel- ke geen enkel verschil bracht in j de financiële positie van de ge- I meente, ging vlot onder de hamer door, alsmede punt 12: de voorlo- i pige vaststelling der gemeentere kening 1946 (met rekening Bur gerlijk Armbestuur) welke sloot met 'n batig saldo v. 14414.22. Alles nadat de diverse commis sies verslag hadden uitgebracht. Aan de orde was verder het vaststellen der gemeentebegroting voor 1948 (met begroting Bur gerlijk Armbestuur en begroting Woningbedrijf) met voorstel tot toekenning van subsidies aan 'di_ verse verenigingen en instellin gen. De begroting gaf geen on gunstig beeld. Dank zij de inkom sten, vooral ook van cnJerne- mingsbelasiing, kon het tekort, lopende vanaf 1943 teruggebracht worden tot 42.390.—. De heer v. d. Wiel, woord voerder der commissie van on derzoek, bracht, alvorens enige opmerkingen te maken, dank aai: de secretaris, welke steeds de commissie op belangrijke wijze •terzijde heeft gestaan. De commissie* vond de subsidie van 250 voor de-Oranjevereni ging, met het oog op de aanstaan de jubileumfeesten, wel wat laag en zo de vereniging daaraan be hoefte had, stelde de commissie voor deze post te verhogen. De commissie vond ook de verhou ding van 100 subsidie voor de fanfare van Elshout en 75 voor een zangvereniging, niet erg juist gekozen. De voorz. bracht dank aan de diverse commissies voor de ver richtte werkzaamheden. Als ant woord op de opmerkingen der commissie voor onderzoek der be groting, zeide spr. dat in de sub sidie van 250 voor het Oranje comité niet is inbegrepen een ex tra subsidie, welke voor de jubi leumfeesten kan worden gegeven. Wat betreft de subsidie van 100 gulden voor de fanfare van Els- hout, men kan toch moeilijk meer geven dan men vraagt, aldus de voorz. Het is de enige, aldus spr. die ontvangen heeft wat zij heeft gevraagd. Wij hebben de diverse verenigingen afgevraagd wat zij dachten nodig te ,hebben en wij hebben zo'n beetje de indruk ge kregen dat de verenigingen voor deze gelegenheid meer een begro ting in elkaar getimmerd hebben dan wel naar gebruik serieus op gesteld in het vervolg zal dit anders moeten gaan. Daarbij moet men de subsidie tenslotte ■ook niet zien als een steun, maar meer als een blijk van waarde ring. Alvorens toe te geven dat hij zich weer op glad ijs ging bege ven, gaf de heer v. d. Wiel in overweging de harmonie de Vol harding een grotere subsidie te geven, b.v. 200.—, op grond van de bijzondere verdiensten van dit corps. Spr. zag de harmonie de Volharding meer als de eigen lijke dorpsharmonie, die overal en altijd, ook dikwijls ongevraagd paraat is om een bepaalde gele genheid op te luisteren. Spreker noemde het voorbeelddat eens op een feestdag er 's morgens drie gezelschappen waren, maar des avonds was er alleen nog maar de Volharding. De voorz.:' Vandaar haar naam 'Volharding. Maar het is hier niet onze taak de verdiensten van een bepaald gezelschap vast te stel len. U. kunt van de opmerking een voorstel indienen. Het voorstel om de harmonie de Volharding een subsidie te ge ven van 200.—, werd gesteund door de heren Maas en Verhulst ingediend en met 4 tegen 7 stem men verworpen. FEUILLETON VAN PE ECHO VAN HET ZUI1JËN Naar het Engels. 6) „Ja; de logeerkamers zijn schrikbarend' verwaarloosd! Welke zullen wij hem geven, Oom? De torenkamer?" „Goed. Die zal je dan wel eens een duchtige beurt moe ten geven. En wees jij maar heel aardig voor je neef, kind!" „Natuurlijk! Waarom niet? Vader hield veel van Oom Geoffrey en schreef hem tel kens". De graaf glimlachte bitter, stond op en zei nog eens: „Nu, ik zal dan schrijven dat hij over veertien dagen komt". HOOFDSTUK V. Een mensenvriend en een voorstel. „Ik geloof wel dat, je de ge schikte zult zijn!" herhaalde de vreemde koel, terwijl hij dé sigaar uit zijn mond nam. Roger zweeg beschaamd. „Wil je leven?" vroeg de andere weef kalm. En nadat de jongeman, slechts toestem mend geknikt had, zei hij verder: „Nu, ga dan met mij mee naar mijn kamer 'en ik zal zien wat ik voor u doen kan". Ze liepen tot hotel Metro- pole, waar Roger's nieuwe vriend een taxi aanriep. Na een korte rit hield die stil voor een groot blok flats en op zachte toon sprak de jon geman toen: „Ik ben u zeer verplicht voor uw vriendelijkheid!" „Spreek toch niet zo, beste jongen. Ik ben blij dat ik je helpen kan en omgekeerd kan je mij ook wel weer eens van dienst zijn." Langzaam volgde Roger hem, twee trappen op naar een gerieflijk ingerichte flat. Maar, de inspanning van het trappen-lopen bleek te veel te zijn geweest voor zijn krachten en het vertrek be gon met hem in het rond te warrelen, al sneller en snel ler, tot hij niets dan duister nis om zich heen zag en hij met een doffe smak neer viel. Toen hij bij kwam, merkte hij', dat hij op een rustbank lag en dat zijn nieuwe vriend zich over hem heen boog en hem wat brandy trachtte in te gieten. „Ik verga van gebrek", fluisterde hij en verviel weer in zijn slaperige toestand. In minder dan géén tijd was zijn gastheer terug met warme bouillon en een stuk je brood. Het slikken viel Ro ger nog moeilijk; vandaar de waarschuwing. „Zachtjes-aan maar! Er is geen haast bij! Als je dit nu gebruikt -hebt en je hebt je eens gewassen en van kleren verwisseld, dan krijg je wat Stevigers". Toen Roger de beker uit had, voelde hij zich al meer verkwikt en toen ook eerst werd hij er zich van bewust hoe weinig hij paste in deze omgeving. „Ik ben.... vuil!" stamel de hij me't een kleun van schaamte. „Dat komt van 't buiten slapen. Maar ik bezit ook niets méér." „U kunt een warm bad krijgen en een pyama; ik ge loof wel dat ik er een heb die' u passen zal". De gastheer ging hem vóór naar de bad kamer en maakte zelf :t bad gereed, vond een pyama en bleef steeds opgewekt voort- praten. „Ik moet 's avonds mij zelve helpen, ziet u, want de bedienden gaan om elf uur weg. Stap nu maar in, dan zal ik zorgen dat er zó een stevig souper gereed staat." Hij verliet de badkamer, al neuriëijd onder zijn menslie vende bemoeiingen en ten slotte voor zich heen preve lend: „Ja, hij kan juist de ge schikte zijn, als hij het ten minste ondernemen wil". Toen Roger in een zijden pyama eenmaal makkelijk in een armstoel zat na het gebruik van een krachtige avondmaaltijd en met een whiskey-soda naast zich voelde hij de eerbied van zichzelve en de liefde voor 't leven terugkeren en was hij onbeschrijfelijk dankbaar ge stemd. Dus sprak hij bewó- gen: „Ik ben niet bij machte om uitdrukking te geven aan mijn gevoelens van erkente lijkheid jegens u!" „Tut! tut! beste jongen, daar moet je nu niet meer van spreken! Maar laten we ons allereerst eens aan el kaar voorstellen. Ik heet Christopher Scobell en ben als Australisch kolonist terug om een bezoek te brengen aan „het oude land". Hoe is uw naam?" „Roger Kei. Severn, be doel ik. Maar daqr is een ge schiedenis aan verbonden", voegde hij ér bij, toen hij 't. vraagteken zag in de uitdruk king van de ogen van de an der. 6 „Laat mij die geschiedenis dan eens horen? Dit lijkt mij juist de geschikte gelegen heid om vertrouwelijk samen te praten en ik zal beter in staat zijn u te helpen als ik alles weet! Me dunkt dat u nu toch wel overtuigd bent dat ik het goed met u meen' Mr. KeiSevern". Nu, dit moest Roger vol komen toegeven 'en eer hij 't zelf wist was hij aan 't ver tellen van zijn levensgeschie denis; met zij a prille jeugd te beginnen, van zijn in- pig-geliefde moeder, zijn har de, stroeve Vader, zijn stu deren in Oxford, van de ver pletterende openbaring die hij nu énige weken geleden had te horen gekregen, van zijn vlucht naar Londen, én al wat hij sindsdien had door gemaakt, tot hij op dat punt van r verregaande wanhoop" was gekomen, daar op the Embankment. Scobell had achterover ge leund in zijn stoel, steeds met de grootstè^ aandacht en be langstelling. zitten luisteren. Toen Rogér uitverteld was nam hij een lange teug, keek de jongeman recht in het ge laat en somde op: „Dus u hebt niemand ter wereld, geen familie of ken nissen, of banden, of verplich tingen; niemand aan wie- u verantwoording schuldig bent, niemand die er om geeft waar u zich ophoudt, of die er moeite voor zal doen om u te vinden?" „Neen, in het geheel nie mand!" „Dan bent u precies degene die ik nodig heb. En als u be reid bent om te doen wat ik wil, dan zal u dit tot groot voordeel strekken". Hij had Roger aangeroepen op the Embankement, - waar lijk onder een ingeving van medelijden, maar zodra hij hem wat nauwlettender had gadegeslagen, was er een plannetje bij hem opgekomen en tot dusverre ging 't alles bewonderenswaardig goed. In houding en optreden was de jongeman precies de geschik te voor zijn doel èn met tact èn door de kracht van zijn wil, hoopte hij hem te be wegen tot hetgeen hij ver langde. Met ernstigenadruk ging hij voort;: „Ik zal niet verder praten over de conditie waarin ik u vond, maar toch wil ik ij even in herinnering brengen dat u zo juist gered bent van zelfmoord." Roger huiverde en even zweeg Scobell, waarna hij op opgewekte toon voortging: „Maar dit heeft u een ge legenheid geopend om een millionnaire kolonist en mij tevens (ik ben bijna net zo rijk), waardoor u zich een positie in het leven kunt ver werven. Wat zegt u daarvan?" „Vertelt u eens hoe?" was al, wat Roger er kon uitbren gen. (Wordt vervolgd). De begroting erd zonder Wij ziging vastgesteh Misschien gav de vroede va deren enige tek< len van ver moeidheid, war de vaststelling van een voorsch itvergoeding vol gens art. 101 L. 0. wet 1920 voor 1948 ging zonde enige opmer kingen onder de hamer door. Aan de orde /as verder hét voorstel tot het nemen van eei besluit, waarbij ezamen met' de gemeente Vlijmei een overeen komst zal worde aangegaan met de N.V. Waterleiding Mij. Oost- Brabant. De voorz. lichtte dit voorstel nog enigszins toe. De drinkwatervoorzii ning in onze ge meente wordt to nog toe mede voor de gemeen e Vlijmen ver zorgd door 's-Hcrtogenbosch aan welke gemeente destijds in 1934 door de Ged. Haten concessie voor dit bedrijf werd verleend, echter onder vo< rwaarde dat de intrekking ten al :n tijde mogelijk zou zijn en de led. Staten dus het recht kregen om de waterici- dingwerken ten allen tijde voor een ander bedrjf te naasten. Gebleken is da Gedep.' Staten binnen niet lang: tijd van dit recht gebruik \vi len maken en wel ten behoeve van de N. V. Waterleiding M Oost-Brabant. In het kort sanengevat zijn de gevolgen van de :e overeenkomst voor ons de vogende: Ons be drijf gaat over nar de N.V. maar wij houden onzt financiële ver plichtingen tege ïover 's-Herto- genbosch, welke echter door de N.V. worden o'ergenomen, zo dat onze gemeen e practisch van geheel haar fin nciële verplich tingen zal word, n bevrijd. De waterlevering geichiedt voortaan onder de voorv iarden, gesteld door de NV. er wacht wordt dat het tarief ze fs iets lager zat liggen. Daarnaas is er een tarief \oor het gebruil van brandkra- nen, bestaande ii een vaste bij drage van 5.- per jaar. Voor de eerste 10 jare zijn wij hiervan vrijgesteld. Ter lotte heeft men ook nog de voo waarde dat alle percelen die a; nsluitbaar zijn, zullen moeten z in aangesloten. De verplichting s enigszins ver zacht en na 10 j ren zullen 90 moeten zijn aan csloten. Vlijmen en Drunen kunnm elkander daar bij helpen. Monn iteel is ongeveer 70 der aans ïitbare percelen aangesloten. Bij het voorstel tot het nemen van lit besluit is te vens opgenomen a. Dat de gencente als aan deelhoudster tot de N.V. toe treedt met deelmming in 't maat schappelijk kapilial met een be drag van 400 b. De gemeenlinstemt met de bepaalde statutei c. De gémeenl: zich borg stelt voor de betaling van een gedeelte van de rente en iflossing van le veringen die doi r de provincie Noord-Brabant ran de N.V.zijn of zullen worden gedaan. De heer v. Wezel vroeg óf er ook kans beston 1 dat wij meters zouden krijgen. De voorz. ané oordde van ja. zo gauw ze tenin nste in voorraad zijn, maar dit zcu ook het geval zijn geweest me de gemeente 's-Hertogenbosch Wij zullen dan ongetwijfeld zuit iger moeten zijn. Zoals reeds gezejd, liggen de ta rieven lager dan bij de gemeente :s-Hetrogenbosch De heer Maas vroeg of men de leiding niet kon i itbreiden tot de Molensteeg, wa tr iedereen wil aansluiten, daar men met slecht water zit. De voorz. beloufde hieraan zijn medewerking te zullen verlenen. Ook het uitbreiden van het net ding behoeft, door aankoop van genoemde grond uibreiding te doen ondergaan. Na enige vragen, gesteld door oe heer v. d. Wiel, over techni sche aangelegenheden, werd het voorstel z. h. st. goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming werd eveneens goedgekeurd het voorstel tot verpachten van ver schillende percelen gemeentegrond n.l. een perceel van 63 A. aan C. L. v. Engelen, van 65 A. aan F. v. Wezel, van 25 A. aan A. Brands en de overgebleven ruim, te van het oude voetbalveld aan C. Hamers. De raad had zich nog vrij vlug door de lange agenda heen ge werkt en werd de vergadering hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. langs de Paralb lweg achtte de voorzitter, wannier de overeen komst met de NV. Waterleiding Mij. Oost-Brabant tot stand kwam misschien mogelijpc. werd z. h. st. lenda hield in 'i topen van twee Het voorstel aangenonien. Punt 16 der a voorstel tot aan 5 A. en' VA G. v. Loon en de Wed. C. van Spijk, gelegen en van het Zwembad. met het feit dat V eigendom van Zuidwesten In verband De gemeente krijgt een Zwembad. De raad der gemeente Raams- donk kwam op Zaterdagavond 20 Maart te half 8 in vergadering bijeen. De voorzitter, Burgemeester Prinssen opende de openbare ver gadering met het gebruikelijke ge bed. Nadat de notulen der verga dering van 7 Febr. onveranderd waren vastgesteld, kwamen enige ingekomen stukken aan de orde. Het betrof hier o.a. om het tarief van het G.E.B. te verlagen, doch de prijs zal eerst verlaagd kunnen worden, wanneer dit be drijf overgegaan is tot de PNEM, doch het is 'de bedoeling om de zaak zo lang mogelijk in eigen handen te houden. Deze zaak werd voor kennisgeving aangeno men. Overgegaan werd tot vast stelling der rekeningen van het Gem. Electriciteitsbedrijf, het Vleeskeuringsbedrijf en van dé ge meente over het dienstjaar 1946, welke alle z.h.st. werden aan vaard. De rekeningen van het Burg. Armbestuur over 1946 werden goedgekeurd. De commissie van 't Burg. Armbestuur bestond uit de Heren Lankhuizen, Rodenburg en Zijlmans. De heer Lankhiiizen bracht hieromtrent verslag uit.. Punt 4 van de agenda had be trekking op de nota van aanmer kingen op de Gem. begroting dienst '48 met ontwerp antwoord. De voorzitter kon mededelen dat de administratie thans geheel bij is en bracht een woord van lof aan de gerp.-ontvanger en het se cretarie-personeel. Bij een bezoek dat de Griffie bracht aan onze gemeente werd een bedrag los gekregen van 58610 voor het aanleggen en verbeteren van straten; hieronder is echter ook begrepen 2500. voor de aanleg van een zwembad. De gemeente moet hier echter 3 jaar mee doen. Het benodigde be drag was vastgesteld op 82830. Aan de woningbouwvereniging Volksbelang werd het voorschot uit de gemeentekas verhoogd met 2400, dit voor herstel van oor logsschade aan de woningen in de Koningstraat, Julianalaan en Raad huisstraat. Dit bedrag is hoofdza kelijk dus voor verbetering van de woningen aande Raadhuisstraat en voor de boombeplanting voor genoemde woningen. Het voorstel tot het bouwen van een arrestantenlokaal te Raamsdonkdorp metontwerpbe sluit tot het verlenen van het be nodigde crediet is eigenlijk een voortzetting van het voorstel van 13 Nov. '47. De verbouwing van het brandspuithuisje zal van de agenda worden afgevoerd. Thans is er echter een^betere oplossing, als de Minister v. We- perceeltjes grond resp. groot r- j_ 1 1 t iet Zwembad op dat punt enige r< para tie moet on dergaan in verba id met de water lossing, achten E en' W. 't beter pet bad, dat op dat punt uitbrei- deropbouw zijn sanctie hiervoor zal verlenen, Voor de bouw van een arrestantenlokaal met woon huis aap de Keistraat, werd een bedrag uitgetrokken van ƒ2180.-, terwijl dan de woning verhuurd kon worden aan de politie. Z.h.s. werd dit voorstel aangenomen. Het voorstel met ontwerp-be- sluit tot aankoop en ruiling van gronden met de bouw van wonin gen ingevolge het bouwprogram-, ma 1948 werd z.h.st. aanvaard. Het bouwen van de woningen heeft betrekking op de Pr. Hen drikstraat, Pr. Bernhardstraat en Julianalaan tot een oppervlakte van 7800 m2, alsmede de aankoop van grond in Raamsdonkdorp voor het plaatsen van 6 woningen, al waar de grond aangekocht is bij dhr. de Bruin e.a. Met de Wed. A. Knaap-Zijl mans zal de grond worden geruild met de gemeente die genoegzaam gronden ter beschikking heeft in de Dombosch, dit in overleg' met dhr. Bolsius, directeur van de V olkshuisvesting. De voorzitter prees de mede werking van de betreffende eige naars, daar deze overeenkomst vlot kon worden afgewerkt. De plannen en het bestek kun nen alvasvt gereed gemaakt wor den. In verband met de immigratie van A. C. v. Dongen naar Canada heeft de gemeente nu ook de be schikking gekregen over de grond van voornoemde en wel ca. 6000 m2 voor de betrekkelijk lage prijs van 55 ct. per m2. Dit is momen teel een grondreserve voor de ge meente eh zal later worden aan gewend voor wegverbreding en bouwgrond. Deze liggen alle aan de Molenstraat. Op een vraag van het raadslid dhr. v. Woerden, wat er met de opstallen zal gebeuren, deelde de voorzitter mede, dat deze eigen dom blijven van het rijk, die er mee zal handelen als hun goéd dunkt. Z.h.st. werd dit voorstel aangenomen. Hierna gingen de vroede vade ren over tot gesloten ziting, om besprekingen te voeren/ omtrent 't zwembad. Nadat de heren hadden drooggezwommen, werd de open bare vergadering voortgezet. De Burgemeester deelde mede dat 't zwembad zou worden aangelegd bij de Ganzei^wiel nabij de over weg van de weg naar Raamsdonk dorp. Voor bestek werd een be drag uitgetrokken van 400, dit zal worden geboekt als onvoor ziene uitgave of het komt voor de stichtingskosten. Ook het ontwerp besluit tot wijziging van de begro ting van de gemeente en de bedrij ven over '47'48 werd z.h.st. goedgekeurd. Het laatste punt van de agenda betrof een refclame op belastingen. Een 4-tal reclames van de Gebr. Hakkers inzake de straatbelasting. Doch van de thans geldende per centages van 6 voor gebouwd en 3 voor ongebouwd kon niet Worden afgeweken. In de reclame ingediend door de Erve W. J. Knaap kon goedgunstig worden beschikt, daar er een dubbele aan slag was geweest. Bij de rondvraag die hierop volgde, verzocht dhr. v. Woerden, om een oplossing voor het. Kruis punt, alwaar vooral op Zondagen veel mensen samendrommen en zodoende alle verkeer, vooral voetgangers, een vlotte doorgang belemmeren. De voorzitter beloofde hier een onderzoek haar in te stellen, voor zover hiervoor geen politie-ver- ordening bestond. Doch de men sen kunnen we niet naar 't veel rustiger Heéreplein sturen, want ze staan op 't Kruispunt omdat daar wat te zien is. Een volledige oplossing hiervooj zal er waar schijnlijk niet gevonden kunnen worden, maar, aldus de voorzitter, we zullen een tactische oplossing zien te krijgen. Van de rondvraag werd verder geen gebruik meer gemaakt en dus sloot Burgemeester Prinssen de raadsvergadering. HEUSDEN. DE MAAS LEEG GEVIST. Visserslatijn 1 Heusden beleefde gisteren 21 Maart een invasie van mannen en vrouwen, bewapend met stok ken en ander tuig,.dat in een vrij vreedzame strijd, maar toch een strijd op leven en dood, gebruikt wordt. Zij kwamen allen om deel te nemen aan het concours dat uitgeschreven was door de Heus- dense Hengelsportvereniging, ter gelegenheid van het twintigjarig .bestaan. Een vreedzame strijd, maar toch, als mén de verhalen hoort van zo'n grote vis en zulk een baars, dan komt men tot de overtuiging dat er in ons binnen water vissen rondzwemmen, die een harde strijd beloven aan hen die zulk een kanjer op de wal tracht te' krijgen. Maar dat ver raadt de- vakman niet, zijn ge heim ligt in het'tuig, het tuig dat doet 't hem. Als men het verhaal hoort dat een man een snoek ving van ruim 20, pond zo maar dood, gewoon aan een voorntuigje, dan schuift uw Verslaggever maar stil voorbij, want die vangt de enkele keer dat hij vist niets of zo maar een klein visje. „Maar dat komt meneer, omdat je niet vissen kunt. Ik heb eenMaar genoeg. De heer J. Schmiehuizen be-, klom om pl.m. 12.30 het podium om het concours met een -kort woord te openen, waarin hij mé- moreerde de oprichting en het wel en wee der afgelopen jaren. Hierna kreeg burgemeester van Delft, die door zijn aanwezigheid blijk gaf van belangstelling, gele genheid om onder het uitspreken van enkele woorden de medaille te overhandigen die door het ge meentebestuur voor het concours beschikbaar was gesteld. Na opstelling der lange rij vis sers, 893 in getal, aangesloten bij 47 verenigingen, werd, voorafge gaan door de harmonie De Een dracht, gemarcheerd langs het v.m. stadhuis, waar enkele minu ten stilte in acht genomen werd ter herinnering aan drie leden, J. v. d. Oever, G. de Kolff en D. de Kolff, die bij de stadhuisramp in '44 het leven lieten. Waarna verder gegaan werd naar het vis water. Het gehele terrein van de wedstrijd was ruim vier kilome ter lang, dus voor hen die een hoog nummer hadden, een wan deling van een groot uur. De prijzen werden als volgt gewonnen le prijs Nooit Gedacht Rotter dam 2e pr. De Hut, Vlijmen 2e pr. b. Kicob, Rotterdam 3e pr. Voorntje, Tilburg 4e pr. De Ruisvoorn, Utrecht5e pr. Nep- tunus, Rotterdam6e pr. Goud karper, Rotterdam 7e "pr. De Karper, Dordrecht8e pr. Huisje, Lieshout9e pr. Viva, Tilburg 10e pr. Vriendenschaar, Rotter dam; 11e pr. Altijd Beet, Schijn- del 12e pr. Sportvissers, Ooster hout13e pr. De Kolbliek, Dord recht 14e pr. De Witvissers, Oosterhout15e pr. Snoekbaars, Tegelen16e pr. De Rietvoorn, Tilburg17e pr. Afd. Beek en Donk18e pr. Ons Genoegen, Tilburg19e pr. De Kolbliek, Gorinchem 20 pr. De Rietvoorn, Zevenbergen 21e pr. Afd. Roer mond 22e pr. Visserslust Waal wijk 23e pr. De Brasem, Tege len. Extra prijs verstkomende vere niging Elsloo, Limburg. Eerste pr. grootste aantal gevangen vis Nooit Gedacht Rotterdam. Groot ste aantal inschrijvers Ons Ele ment, Eindhoven. CAPELLE. Muziekvereniging Sirena. De muziekvereniging Sirena te Vrijh.-Capelle hield j.l. Dinsdag avond in de zaal van de heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje onder leiding van haar voorzitter de heer M. Christ, haar jaarver gadering, die goed bezocht was. Na een kort openingswoord werden de notulen van de vorige algemene vergadering voorgele zen en onveranderd goedgekeurd, waarna 'de secretaris in een keu rig verzorgd verslag een over zicht gaf van de toestand en de werkzaamheden der vereniging over het afgelopen jaar, welk verslag niets aan duidelijkheid en volledigheid te wensen overliet en door de léden met een krach tig applaus werd goedgekeurd. Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt; U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke sa menstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtigé werking. Ook Uw organen hebben die opwek king nodig. Wéarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het ^vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Krüschen Salts bij Uw Apotheker of Dro gist. 47. Na een wilde rit op Satan be reikte Jack Jones de tent waar Terry tegen zijn wil werd opge leid tot „wonderbeer". „Heidaar" riep Jones. Wantrouwend schoof Pug Mallone het tentdoek een eindje opzij en gluurde naar bui ten. Toen hij echter zijn ouden vriend Jones zag, met wien hij al enige duistere zaakjes had opge knapt, was hij gerustgesteld. „Ik kom je even waarschuwen, ouwe jongen", zei Jones, „Bear- O'Con- nelly is je op het spoor. Hij weet dat Terry, dat Beertje, bij jou 'n prima opvoeding krijgt, maar "het schijnt hem niet te bevallen. Je weet hoe familieziek die oude be- ren zijn!" „Daar moet ik iets op vinden", zei Pug Malone ver schrikt. „Kun je dat beertje niet overschilderen?" vroeg Jones, „het komt mij namelijk ook niet slecht uit, wanneer het kleine ongedier te bij jou blijft." „Dat is een idee" zei Pug Malone, „wij zullen er dadelijk werk van maken". „En voor het geval dat die dikke beer toch lastig wordt, zullen we naar de sheriff gaan en hem vertellen dat ongure individuen het witte wonderbeertje willën schaken", zei Jonës. „Als je maar slim bent" gilde Pug Malone vol bewonde ring voor de rijkdom aan denk beelden bij zijn spitsbroeder. Ook het financiëel overzicht stemde tot tevredenheid. De re- -kening en verantwoording, die gecontroleerd werden door de he ren W. Chabot en G. de Jong, werden in orde bevonden en on der dankzegging aan de penning meester goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heren C. de Rooij en D. van Pelt, werden met algemene stemmen herkozen en namen met dank voor het in hen gesteld vertrouwen hun be noeming aan. Bij de rondvraag waarvan door enkelen gebruik werd ge maakt, kwamen nog enkele inter ne aangelegenheden ter sprake, waarna de vergadering, na een ernstige vermaning, het repetitie- bezoek betreffende, door de voor zitter met dank voor de belang stelling werd gesloten. Nog enkele uren bleven de wer kende leden 'met het bestuur in gezellig samenzijn bijeen. ,,'t Rozeknopje" bijeen in Jaarvergadering. In het Stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers kwam j.l. Don derdagavond 8 uur de gemengde zangvereniging ,,'t Rozeknopje" onder leiding van de heer Adr. M. Verheijden in algemene leden vergadering bijeen. De voorz. opende deze jaar lijkse bijeenkomst van werkeifde leden met eem. hartelijk woord van welkom, uitte zijn vreugde over de massale opkomst en wees met het grootste genoegen er op dat, blijkens de verrichtingen in het voorbije jaar, de vereniging on der leiding van de heer Sars we der op de goede weg is en hij spoorde de leden aan zich in een drachtige samenwerking te blijven wijden aan de verdere opbouw der vereniging. De notulen der vorige algeme ne vergadering werden na voorle zing vastgesteld, waarna de se cretaris een keurig verzorgd ver slag uitbracht over de toestand en de werkzaamheden over het afgesloten verenigingsjaar. In dit verslag, dat over het geheel een opgewekte geest ademde, werd gewezen op de geslaagde uitvoe ring in het begin van het" vereni gingsjaar, bij welke gelegenheid voor het eerst na enkele jaren weer een operette voor 't voet licht werd gebracht. Aandacht werd gewijd aan het behaald suc ces op het Nationaal Concours van de gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Werken dam, waar in de eerste afdeling een eerste prijs, werd behaald, als mede" aan de daadwerkelijke me dewerking, welkë de vereniging bij verschillende gelegenheden als concerten e. d. had verleend. Eveneens werd gememoreerd het verlies dat de vereniging geleden had door het vertrek uit de ge meente van de beschermvrouwe Mevr. Middelkoop-de Wit. Hét financiëel verslag van de penningmeester, de heer M. H. v. Dongen, gaf, niettegenstaande de •uitgaven belangrijk hoger -waren dan andere jaren, toch geen re den tot zorg. De -eindrekening sloot met een mooi voordelig saldo. De rekening en verant woording werden nagezien en in orde bevonden door een commis sie, waarin zitting hadden Mej. M. H. Molegraaf en de heer W. M. de Bas en vervolgens onder dankzegging aan de penningmees ter voor zijn accurate boekhou ding, goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren G. A. S. de Bas ^en W. J. van Nieuwenhuijzen, die bij ac clamatie werden herkozen, namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun her benoeming aan. Een kort resumé van de inkom sten en uitgaven van de laatst gegeven uitvoering toonde aan, dat de opvoering van de operette „De Landlopers" financiëel even eens een succes was geweest. Bij de rondvraag kwamen nog enkele huishoudelijke aangelegen heden aan de orde en werd o. m. besloten dit jaar niet aan een concours deel te nemen. Voor het sluiten der vergade ring rustte op de voorzitter nog de plicht een tweetal leden, wel ke dit jaar als werkend lid jubi leren, te huldigen, en wel Mej. B'. Vos, die een kwarteeuw aan de vereniging verbonden is en de heer W. M. de Bas, die geduren de 35 jaar een steunpilaar van de vereniging is geweest. Als trou we leden zijn zij de zangvereni ging al die jaren, zowel in voor als in tegenspoed, trouw gebleven en als dank hiervoor bood de voorzitter de «jubilerenden 'n blij vend aandenken aan. Met een woord van dank voor de belangstelling en1 de prettige sfeer tijdens de behandeling der aangelegenheden sloot de 'voor zitter deze vergadering. In prima staat zijnd Adres: Grotestr. 134, Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2