EEN OPHALER VRAAGT WAARSCHUWING. HET WEDEROPBOUWPLAN NOODHULP Tandarts W. v. Beurden AFWEZIG gemeubileerde kamers HANDZWIKKER DONKERS SCHOENFABRIEK N.V., WAALWIJK Gecreosoteerd Hout fl. PLOEGMAKERS, KAATSHEUVEL SINAASAPPELEN. A*n 270 en 770. ALS NIEUW Land- en Kinbouw. PHiU$HAVE Gemeenteraad Vlijmen bespreekt Watervoorziening in handen van „Oost-Brabant". ro C. VAN DELFT-VAN RIJSWIJK Fruithuis ,,'t Westland", StatiCRSStf. 8. nieuwe weg Arasterdam-Utrecht deze straat zal kruisen en waar op het ogenblik reeds werk in uitvoering is, in het licht van de koplampen een grote plank dwars over de weg zag liggen. Hij bracht zijn wagen tot stilstand, stapte uit en verwijderde het ob stakel. Teruglopend naar de auto ontdekte hij tot zijn schrik een gemaskerde, die had post gevat bij het portier en dreigend met 'n revolver zwaaide, terwijl hij de eigenaar van de wagen sommeer, de zijn handen omhoog te steken en zo snel mogelijk te verdwijnen. Volgens verklaringen van dhr. JVJaiburg sprak de bandiet deze woorden ofwel in het Duits of wel met een Duits accent uit. Het geleek er althans op alsof hij zei- de: „Hande hoch; laufen!". De hevig geschrokken autobestuur der liet zich dit geen tweemaal zeggen en zette het op een lopen. Met grote snelheid reed de over valler onmiddellijk daarop met de Mercury weg en verdween in de richting Schiphol. Slechts enkele honderden me ters verder liep de fabrikant twee agenten der Rijkspolitie, die op patrouille waren, in de armen. Onthutst stelde hij hen op de hoogte van het voorgevallene, doch uiteraard was de bandiet met de Mercury reeds uit het ge zicht verdwenen, toen de agenten nauwelijks 3 minuten later op de plaats-van de overval arri veerden. De Rijkspolitie te Ouder-Am- stel heeft de zaak thans' in on- derzoèk. Het is een nieuwe blauwe 8 cyl. Mercury gemerkt H Z 89836 motor 79 M. 19817034. 'N WAALWIJKS CABARET- ARTIST IN DE TROPEN. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en het verloochent zich nooit. Van deze waarheid werden wij ons weer bewust, toen wij de zer dagen vernamen, dat 't jong ste lid van het Brabants Cabaret ensemble van de familie v. En gelen, Joop v. Engelen, die mo menteel als soldaat le klas in In- dië vertoeft, daar uit de jongens van^zijn regiment eveneens een cabaret-ensemble heeft opgericht, waarvan hij als leider optreedt. Reeds op verschillende plaatsen hebben zij'1 met veel succes geac teerd en nu komen zij op 1 April met flitsen uit hun programma voor de zender in de uitzending voor de strijdkrachten. Het ge heel staat onder leiding van Joop v. Engelen, hij treedt op als con ferencier, de tekst is bijna geheel van zijn hand, en hij zingt o.a. een van zijn zelf vervaardigde liedjes „Een boer uit Brabant in Indië." Al is het de eerste maal dat Joop^ptreedt, het is geen Aprilmop en als u op die dag uw radio om half 7 op Hilversum 1 afstemt, hoort u een Waalwijkse stem, die u ongetwijfeld reeds meer hebt gehoord en die al veel jongens in Indië enige ogenblik ken van aangenaam vermaak be zorgd heeft. IS ER IETS VAN U BIJ? Omtrent de volgende voorwer pen kan men inlichtingen beko men op het politiebureau alhier.' Gevonden: een paar glacé handschoenen, een rolschaats, een bankbiljet, doublé armband, een paar gymnastiekschoenen, een paar kinderkousjes. Verloren: een vergulde broche met donkerblauwe stenen, gouden monogramring,' benzinedop met twee sleuteltjes. BIOSCOOP-PROGRAMMA. Musis Sacrum. Zaterdag, Zondag en Maandag komt de spannende film Tarzan Overwint. Hier hoeven wij U wei nig van te vertellen, het Tarzan- genre is de bioscoop bezoeker voldoende bekend. In elk geval zal het spannend zijn. Dinsdag en Woensdag komt het Gevangen Hart. De wederwaar digheden van Engelse krijgsgevan genen in Duitsland en van die hun dierbaar zijn in het vrije En geland en hun hereniging voor een nieuw leven, worden op aangrij pende wijze in beeld gebracht. Luxor. Stan Laurel en Oliver Hardy zijn Zaterdag, Zondag en Maan dag de gast in Luxor, waar zij in de film „Nou gaan we uit tove ren" hun dolle streken vertonen. Ook deze artisten zijn genoeg be kend, maar deze keer maken ze een uitzonderlijk goede beurt, als assistenten van een goochelaar. Dinsdag en Woensdag vertoont men het tweede deel van de film Zorro's Zwarte Zweep, n.l. „Een Vals Spoor", waarin De Zwarte., Zweep een einde maakt aan de terreur en de bendeleider zijn straf niet ontgaat. Verder commentaar is ook hier overbodig, aan span ning en sensatie geen gebrek. BATA KERKRADE BREIDT UIT. De N.V. Schoen- en Lederfa- brieken „Bata" te Best, die twee jaar geleden te Spekholzerheide een stikkerij-atelier oprichtte, zal' binnenkort haar Kerkraadse fili aal belangrijk uitbreiden. Momen teel is te Spekholzerheide een nieuw fabrieksgebouw in aan bouw, dat dit voorjaar nog in gebruik zal worden genomen. In deze fabriek kunnen ongeveer 300 personen te werk wordeA gesteld en er zullen ook schoenen wor den gefabriceerd. Daarnaast is „Bata" voorne mens om, nadat de nodige bouw vergunningen zijn verkregen, te Spekholzerheide tevens een kou- senfabriek en te zijner tijd wel licht een nog grotere schoenenfa briek te vestigen, waarin werkge legenheid zal zijn voor 1200 a 1055 personen. In verband met deze uitbreidingsplannen zal door de gemeente Kerkrade een terrein van 11:000 vierkante meters ge meentegrond aan de „Bata" wor den verkocht. SPRANG. Chr. Fabrieksarbeiders. De afdeling Sprang van de Ned. Bond van Chf. Fabrieks- en Transportarbeiders houdt Donder dag 25 Maart des avonds half 8 in de za^l van de Chr. Volksbond haar jaarvergadering. Aan de or de komen o.m. de Jaarverslagen, Bestuursverkiezing en Benoeming afgevaardigde naar de Bondsver gadering. Goede Vrijdag. In beide kerken zal Vrijdag avond half 8 Dienst des Woords gehouden worden. In de Ned. Herv. Kerk hoopt voor te gaan Ds. J. W. de Bruijn, in de Geref. Kerk Ds. W. v. d. Kerk. RAAMSDONKSVEER. Tentoonstelling. Donderdagavond kwamen de deelnemers aan de Middenstands tentoonstelling, die gehouden zal worden van 5 t.m. 9 Mei a.s. by- een in het Henricusgebouw, al waar het bestuur van de Jonge Middenstand zitting hield. Daar de leden volledig waren ingelicht betreffende de voorwaarden kon den de stands vlug worden ver huurd. Bezwaren kwamen er practisch'niet binnen, wel de no dige gelden, daar de s.tarids voor uit betaald moeten worden. .Geen enkele deelnemer heeft zich terug getrokken en gezien de animo die tot nu toe reeds bestaat, zal deze eerste Middenstandstentoonselling ongewijfeld een groot succes worden. Feestavond Damveren. D. G. V. De Damveren. D.G.V. hield ter ere van haar 12H-jarig be staan op Dinsdag 2 Maart j.l. 'n feestavond. Deze werd geopend met een hartelijke toespraak van de vice-voorzitter. Dooi- het oud ste lid, de heer M. D. Barel, werd aan de heer J. Steininga de beker uitgereikt vanwege z'n behaalde kampioenschap. Ook werd er aan de fam. Steininga door de vice- voorzitter een cadeau overhan digd ter ere van hun 123^-jarig huwelijk. Aan de heer H. Blom, die als tweede eindigde, werd ook een kleine verrassing aangeboden. Deze feestavond, die in de al lerbeste stemming verliep, zal de 'eden van D.G.V. noj lang in de ;edachte blijven. De uitslagen van de onderlinge competitie van 9 tot 16 Maait waren als volgt: P. Blom—J. Boelaars 2—0 T. Zwets—C. Boezer 2-0 J. Boezer—J. -Boelaars 2-0 H. Blom—A. Blom 2-0 J. Steininga—P. Blom 11 J. Dirven—J. Wuyten 0—2 W. Hendrikx—A. Blom 2-0 M. D. Barel—Th. Zwets 1 1 C. v. Strien—C. Boezer 2-0 J. C. Schott—J. Verduyn 1 1 GEERTRUIDENBERG. Op aanvraag van de Directeur van de Ambachtsschool alhier werd Vrijdagmiddag-in de bios- jcoopzaal van de heer Baars voor genoemde school en de hoogste klas der Jongensschool alhier, Made en Raamsdonksveer een propagandamiddag gehouden van_ wege de Nederlandse Spoorwe gen, welke werd toegelicht door lichtbeelden en film. De directeur der ambachtsschool de heer Teunissen, opende deze middag met een hartelijk wel komstwoord tot de propagandis ten der N. S., de leerlingen en de secretaris der Ambachtsschool, die dooi' zijn aanwezigheid een zeer gewaardeerd -blijk van be langstelling gaf. De heer v. Wijk heette allen namens de N. S. hartelijk welkom waarna hij een boeiende en dui delijke uiteenzetting gaf van de N.S: voor, tijdens en na de oor log en de mooie toekomstplannen. Al naarmate de uiteenzetting van spreker vorderde, nam ook de bewondering van 't dankbaar gehoor toe voor de enorme pres tatie van de Ned. Spoorwegen en haar personeel. In het bijzonder wees spr. op de geweldige vervoerprestatie der N. S., speciaal in de winter '46- '47, toen practisch alles daarvan afhankelijk was, niettegenstaande t geringe materiaal waarover be schikt werd, daar door de bezet ter veel, heel veel geroofd was. Niet minder dan 84 procent der locomotieven, 94 procent der per sonenwagens en 98 procent der goederenwagens waren naar de overzijde der grens gebracht, met nog 60 K.M. koperen leiding die, zoals spreker laconiek opmerkte, werden teruggebracht in de vorm van boirynen, V I enz. De -N.' S. wist echter van aan pakken, en weet dat nog, on danks dat de toestand hopeloos scheen, heeft zij zich in een re cord, tempo al danig weten te herstellen. Neemt hieraan 'n voor beeld, moedigde de spr. de jon gens aan, blijft nooit bij dé pak ken neerzitten, doch werkt en werkt hard. Tot slot verklapte de spreker de toekomstplannen. Alle hoofd lijnen geëlectrificeerd, overige lij nen met diesels, die ook de klei, nere plaatsen bedient, loud-spea- kc-rs in de treinen, die dienstbe richten omroepen, enz. Spreker besloot zijn interessan te en leerzame uiteenzetting met de bekende WV van Veilig, Vlug en Voordelig. Na enige interessante N. S. filmpjes, waarvan groot en klein genoot, dankte de directeur de spreker, en sprak zijn overtuiging •ujc, dat deze middag zijn effect njet missen zal. Diploma-uitreiking avond-tekcnschooD Vrijdagavond werd door de Edelachtb. heer burgemeester in de Ambachtsschool aan de leer lingen, die met goed gevolg de 5-jarige cursus der avondteken- school hadden doorlopen, het di ploma uitgereikt. De voorzitter, de heer Ir. Oome, dankte de bur gemeester voor zijn aanwezigheid en in het bijzonder dat hij bereid' was de diploma's uit te reiken. Verder sprak hij zijn vreugde uit e ver de grote ijver der leraren en leerlingen, en spoorde de overi gen aan met ernst deze nodige studie te volgen, welke zo veel bekwame mensen, Waaraan zo'n gi-ote behoefte bestaat. Verder wees Ir. Oome op de a.s. uitbrei ding der ambachtsschool, waar mede ook de avondtekenschool zou worden uitgebreid, n.l. elec- tro-techniek en timmeren. Tot slot wenste hij de afgestudeerden veel geluk en feliciteerde hen van harte. De burgemeester verklaarde dat het hem een genoegen was de di- pioma's te mogen .uitreiken, daar hij veel respect had voor 't werk van bestuur en leraren en de gro te ijver der leerlingen. Hij felici teerde de- afgestudeerden met het behaalde succes en hoopte dat zij in de toekomst veel profijt zou den mogen ondervinden van dat wat zij hier hadden geleerd en dat het er toe' zou mogen bijdra gen om zich met veel liefde voor het vak verder te bekwamen. Het diploma machine-tekenen werd .uitgereikt aan: J. v. Bree- men, Chr. Mayvis, G. J. Harme- lmgen, A. Stoop, J. Krols, J. v. d. Kieboom, W. C. Kanters, P. F. Mekes en H. Cornel. Bouw kundig tekenen: 'A. v. Boekei. Namens de leerlingen sprak J. v. d. Kieboom een dankwoord aan directeur, leraren en bestuur. De directeur sprak eveneens een woord van waardering en fe, liciteerde de geslaagden. De Stichtse stoomde ons pak. Als een wasserij je pak stoomt, verft of wast etc. dan komt het altijd als nieuw terug, tenminste zo heet het in de advertenties en bij de reclamecampagne; het kleurloze, vormloze vod dat je terugkrijgt bewijst het tegendeel. Wij zijn dezer dagen met ons zomerpakje naar de Haven getogen, waar in een enigszins primitieve behuizing de Stichtse, chemische wasserij en ververij, is ondergebracht. Moderne Inrichting. Maar zo de huisvesting enigs zins gebrekkig is nog, de outillage van de fabriek kan met de beste in den lande wedijveren. Ons be zoek gold namelijk vooral de nieu we tri-installatie die er sinds een week is gemonteerd. Wanneer vftj U vertellen dat er van deze Ame rikaanse apparaten slechts drie in Nederland staan, waarvan de heer Schouten als enige in Brabant, er een het zijne mag noemen, dan zegt dit al meer dan genoeg. Het is een complex van een 5- tal ketels, enkele filters, een groot aantal meters buizen en leidingen, 35 afsluitingen, een pompje met een capaciteit van 2800 liter per uur, waar Uw jassen en pakkeh in gestoomd worden. Dit stomen ge schied door middel van de kost bare tri-vloeistof, waarvan je als je ze ruikt, dronken wordt en als je ze drinkt dood gaat. Plm. 16 ko. goed duwt men ineen ketel die aan het draaien gaat, terwijl er de vloeistof doorgaat, dit is het wasproces, clan krijg je nog het zgn. centrifugeren, want onze huismoeders wringen noemen, en dan het drogen en binnen een uur komt je pak er als nieuw uit. We overdrijven niet als we dit t zeggen en ons zomerpakje is er om het te bewijzen. We konden i het dadelijk aantrekken, maar we hebben het niet gedaan; de Sticht- i>: sè beschikt nog niet over kleed- f kamers. We hebben echter nooit gewe- ten, dat er zoveel'bij komt kijken. Het staat er zo eenvoudig, laat Uw pak bij ons stomen, maar er is heel wat voor nodig, maar we zijn te weinig technicus om LI het allemaal uit te leggep. Het is al leen onze bedoeling Uw aandacht te vestigen op Een Waalwijks Bedrijf dat al is h<*t wat klein van om vang, toch is ingericht als geen in onze provincie. Het is ruim anderhalf jaar ge leden toen de heer Schouten de euvele moed had zich hier in Waalwijk te vestigen en de zorg voor onze kleren op zich te ne men. Wij hebben het kleine ma chinetje bekeken waar hij mee be gon, en als we daarnaast dan de moderne tri-instajlatie zien, heb ben, we alle reden ons te verheu gen in de vooruitgang van dit be drijf, en indirect natuurlijk in de vooruitgang van Waalwijk op dit gebied. Want zo moeten we het zien en zo ziet het ook het dage-, liiks van onze n«»meente, waar de heer Schouten alle me dewerking van ondervindt. Over een ding klaagde de di recteur, en dat was het gebrek aan personeel. Met het grootste gemak zou hij er een man of tien bij kunnen gebruiken en we geloven wel dat er toekomstmuziek in zit. Want wanneer de plannen ver wezenlijkt worden zal het -bedrijf zich gaan uitbreiden met een gro te textielververij. Dit zal over on geveer twee jaar zijn, want dan zal de nieuwe verkeersweg ook de Stichtse verjagen. Maar groter en mooier dan deze verbouwde en uitgebreide loods of wat het is, zal er een fabriek verrijzen, aan die verkeersweg waarschijnlijk. Wij hebben U geen technische beschouwing willen geven van dit bedrijf, we hebben enkel de aan dacht willgp vestigen op deze Waalwijkse inrichting, om U te tonen dat ook op dit gebied Waalwijk in zekere zin toonaan gevend is, daar als enige gemeen te in Brabant zij zich de geluk kige bezitster mag noemen van een tri-installatie, waar je pakken als nieuw en kleurig uitkomen. Ons zomerpakje heeft 't bewezen. GEEN ENKELE SAMEN WERKING MET MOSKOU SE SATELLIETEN. „Dat de communisten in ons land nog niet openlijk geweld plegen, vindt zijn oor zaak in het feit, dat Moskou het ogenblik daarvoor nog niet rijp acht. In geen geval mogen wij ten opzichte van het communisme ons aan struisvogelpolitiek bezondigen De weerzinwekkende gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije hebben opnieuw de even noodlottige als onvermijdelij ke gevolgen getoond van het aanpappen met Moskou's sa tellieten. Voor het christen dom betekent een samengaan met de bolsjewieken de Ju daskus". Iedere katholiek moet communisme effectief gaan bestrijden, aldus een op ruime schaal verspreid ma nifest van de Kath. Arbeiders beweging, gericht tot alle ka tholieke hoofd- en handarbei ders. Tussen de niet-commu- nistische fracties van de Am sterdamse raad is de laatste dagen voortdurend contact -geweest over het \e voeren beleid. Door de rol, welke de twee communistische wethou ders menen te moeten spelen in het „welvaartscomité", dat als een communistische cel- lenbouw-organisatie is te be schouwen, is het hoog tijd ge worden daartegen maatrege len te nemen. GROTE DRIE WILLEN TERUGGAVE VAN TRIëST AAN ITALIë. De V.S., Engeland en Frank rijk hebben de Sowjet-Unie en Italië voorgesteld het vrije gebied, van Triëst aan Italië terug te geven. In een te Washington uit gegeven communiqué van de V.S., Engeland en Frankrijk wordt- gezegd, dat de bespre king in de Veiligheidsraad heeft aangetoond', dat over eenstemming over de verkie zing van een gouverneur voor Triëst onmogelijk is. Er zijn bewijzen te over, dat de Joe- go-Slavische zone van Triëst feitelijk bij Joego-Slavië is ingelijfd door handelingen, die niet de wens van de mo gendheden respecteren om 't gebied een onafhankelijke en democratische status te ver lenen. De bestrijding v* aardvlooien. Gedurende de ■tste jaren valt er bij de bestrijd* van insecten een grote vooruitïng te consta teren. Er zijn il de bevrijding zeer goede inseiln-bestrijdings, middelen op de Markt gekomen. We hebben toerl reeds spoedig kennis gemaakt rit het wonder middel D.D.T. Sfcdsdien is men gestadig verder lekomen en de lijst van cheraisi ie- bestrijdings middelen wordt steeds langer, waardoor de kei ze voor vele land- en tuinbou rers tot het be reiken van een iepaald doel er niet gemakkelijk :r op gewor den is. Het zou ons tl ver voeren het vraagstuk in zijnlgeheel te behan delen en daarom willen wij'ons ditmaal bepaler* tot bovenge noemd onderwerk Ieder landbouv er kent de scha delijke, altijd pl tseling verschij nende aardvlooic i, Voor men er op bedacht is, k nnen zij het ge was al ernstig a ingetast hebben. Daar de aarc vlooien juist in deze tijd van h< t jaar hun ge vreesde ujtwerkii g hebben, is het van belang, iets over de bestrij ding van deze ii secten te vertel len. Een goede 1 >strijding toch is na het ontdekken van de nieuwste middelen op dit gebied mogelijk geworden. Men kan de z inwezigheid van aardvlooien gen akkelijk consta teren aan de be ichadigingen die. Zij veroorzaken, doch ineetal is het dan reeds t laat. Wil men tijdig nagaan of er aardvlo aan wezig is, dan me :t men als volgt te werk gaan. M n gebruikt daar toe 'n plankje m t teer Besmeerd. Door dit plankje voor zich liit te houden en tegen de zon in dwars over de rijen te bewegen, sprin gen de aardvloo :n op en blijven- aan het plankje kleven, zodat men op die mar er kan zien hoe 'eelvuldig zij amwezig zijn. Zodra men aardvlooien consta teert, moet direct met een doel treffend insectic gestoven worder Voor het be gesproeid of frijden blijkt, de stof, aangeduid lis 666, 't meest doeltreffend te de aardvlooien bestrijden. Een 20—25 kg. per ijn. Men kan 'er afdoende mede hoeveelheid van a. is afdoende. Straks, als nar wij hopen de zonnige dagen men er zeker v; de aardvlo weer verschijnen. Zij knagen d en kunnen in een heel gewas STA ALB AARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN strijding op tijc gevallen wordt gepakt, zodat a reer kömen, kan n zijn, dat det op het toneel zal stengeltjes door van de zaailingei en kiemplantjes ikele dagen tijds vernielen. Zorg er voorr! voor met de be te zijn; in vele leze te laat aan- schade dikwijls niet meer te ovepzien eri te beteu gelen is. Door tijdig, naatregelen te ne men, kan men v:el onheil en ver lies voorkomend K. DORS- EN LEVERINGS VERPLICHTINGEN. Aan de teleïs, aan wie voor de producten)"tarwe, rogge, gerst, gemengd gewas en/of peulvruchten geen aanslag is opgelegd, dus die voor één of meer der genoemde producten onder de z.g. dorsregeling ressorteren, wordt op grond van art. 9 van de Verordening Granen, Zaden en Peulvruch ten 1947 de verplichting opge legd deze producten vóór 18 April 1948 af te dorsen. Telers, die om bepaalde re denen niet aan deze verplich ting kunnen voldoen, kunnen bij het bureau van de-plaat selijke bureauhouder onder wiens werkgebied zij ressor teren, een verzoek tot uitstel van dorsing indienen, naar aanleiding waarvan in nood zakelijke gevallen schriftelijk uitstel van dorsing zal worden verleend. Het bovenstaande betekent dat de telers van de hierbo ven bedoelde producten, res sorterende onder de z.g. dors regeling, uiterlijk vóór 16 Mei 1948 aan de geldende ver plichting tot I' vering moeten hebben voldaja i. de verplichting bestaan, bin nen 4 weken na afloop der dorsing tot aflevering van de te leveren hoeveelheden over te gaan. DE N.I.W.I.N. ZENDT JUBILEUM- KINDERPAKKETTEN. Na het succes met de Kin- der-Kestpakketten, die vorig jaar ten getale van 10.000 door NIWIN, „Nederland helpt Indië" en het Neder landse Jeugd Kode Kruis worden gezonden naar de In dische weeshuizen, hospitalen en kindertehuizen, heeft de NIWIN besloten om dit jaar ter- gelegenheid van het 50- jarig Regerings-jubileum' van H.M. de Koningin wederom en in samenwerking met het Nederl. Jeugd Rode Kruis 10.000 z.g. Kinder-Jubileum pakketten met soortgelijke bestemming naar de overzee se gebiedsdelen te verzen den. De inhoud der pakketten zal bestaan uit: tandenborstel, tandpasta, kleurboek, kleur krijt, knikkers, een balletje, pepermunt, een Jubileum zakdoekje en een stukje speelgoed, dat door jeugdige medewerkers (sters) van het Jeugd Rode Kruis zelf wordt vervaardigd. De verdeling zal plaats vinden op een tijdens de Jubileum-feesten- passend tijdstip. Lang heeft de volksvertegenwoordiging van Vlijmen Maandagavond j.l. met de voorzitter gedebatteerd over het Wederopbouwplan, dat door de planologi sche dienst in opdracht van de gemeente was ont worpen. Men vond het echter te groots van opzet-; een enigszins verkleinde uitgave van het uitbrei dingsplan. Hoewel de raad er uiteindelijk geen zeg gingschap in heeft, besloot men toch het te retour neren en er eën aanzienlijk deel uit te laten schrappen. Vanzelfsprd: end blijft, on geacht het tij<3|tip van dorsing Tarieven voor water verhoogd? Nadat de notulen onveran derd waren vastgesteld en de ingekomen stukken met en kele vragen en opmerkingen voor kennisgeving waren aan genomen, behandelde men 't tweede agenda-punt dat be trof het aangaan van een overeenkomst met de Water leiding Maatschappij „Oost-, Brabant". De voorz. deelde mede, dat de watervoorzie ning door Den Bosch had opgehouden; zij zouden de schuld betalen en de schade aan de watertoren eveneens en het aandeel van de annuï teiten kreeg men terug, zodat alles als afgedaan kon wor den beschouwd. De heer v. Mierlo vroeg of de aansluiting verplichtend was voor iedereen. De voorz. deelde mede dat men het binnen vijf jaar ver plichtend kon stellen, of de garantie kon geven dat bin nen tien jaar 90% van de aan- sluitbare percelen aangesloten waren. Dit laatste was verre weg het beste en ofschoon en kele leden 'bang wétren dat men dit percentage niet zou bereiken, gaf de voorz. de ver zekering van het tegendeel; het aantal aansluitingen nam steeds toe. De heer v. d. Meerendonk vroeg of de tarieven hetzelfde zouden blijven; zoals hem be kend was bedroegen de ta rieven van Oost-Brabant bij na het dubbele van de ta rieven die men tot nu toe moest betalen. Voorts vroeg hij of men verzekerd was van dezelfde druk. In Heusden b.v. was de watervoorziening door „Oost-Brabant" zeer slecht; in verband met de nieuwe industrie was dit een groot riscio. De voorz. antwoordde hem, dat hem de verzekering was gegeven dat de druk hetzelf de zou blijven. De tarieven zou men voorlopig handha ven, maar een garantie dat ze hetzelfde zouden blijven kon men niet geven. Ten aanzien van de nieuwe industrie van de N.V. Zaalberg deelde hij mede, dat deze het water no dig voor de industrie zelf op zou pompen. De heer v. d. Meerendonk kreeg de indruk dat 's-Bosch er liever van af was. Hij koes terde nog steeds vrees voor verhoging van de tarieven. Nu Zaalberg geen water af nam, betekende dit weer een grotere last voor de anderen. Hij wilde voorstellen om te trachten een garantie te krij gen, dat de tarieven geen aanmerkelijke verhoging zou den ondergaan. Niet omdat Den Bosch er van af wilde zijn nam „Oost-Brabant" de watervoorziening over, aldus 1 de voorzitter, maar omdat de Ged. Staten alles in een groot verband wilde brengen en in handen willen geven van eén lichaam dat de Brabantse be langen zou behartigen. Hier was toch niet aan te ontko men. De tarieven zouden waarschijnlijk ook niet ver anderd wórden voor Vlijmen, want die waren eveneens door de Ged. Staten vastgesteld en men streefde er naar ze voor geheel Brabant hetzelfde te houden. De voorz. zag de ge hele watervoorziening in een groot verband zoals de PNEM en zoals het ook met de gas- voorziening zou komen. Ondanks alles was de heer v. d. Meerendonk nog steeds huiverig voor de tarieven, maar toch was men algemeen van oordeel dat een grote maatschappij beter de water voorziening zou kunnen ver zorgen als vele kleine instel lingen, weshalve men 't voor stel z.h.st. aannam. Bij het voorstel tot wijzi ging van de begroting 1947 merkte de heer v. d. Ven op, dat er nogal veel onkosten gemaakt waren in verband met de nieuweindustrie, waarop de voorz. aanmerkte dat niet alle posten die dhr. v. d. Ven op het oog had voor de industrie waren uitgege ven. Voorts meende hij alles te moeten doen in het wel zijn van de gemeente en daar waren veel meer reizèn en telefoongesprekken etc. voor nodig dan vroeger. De heer v. d. Meerendonk meende de voorz. een pluim pje te moeten geven voor zijn „sjóuwen", waarvan men hem van verschillende zijden de verzekering had gegeven. De leden gingen met dé wijziging accoord. Het Wederopbouwplan. Men ging op zijn gemak er bij zitten om het ontwerp- wederopbouwplan eens onder de loupe te nemen. De heer v. Engelen opende de besprekingen met de vraag of er nooit aandacht was be steed aan de bebouwbare per celen die tussen de andere bebouwden nog in lagen. Z.i. waren er dit mogelijk een honderdtal. Inderdaad, antwoordde de voórz., had men daar nooit bijzonder werk gemaakt. Hij zag er trouwens het nut niet van in. Wethouder Berkelmans had gedacht dat een wederop bouwplan alleen voor de we deropbouw was van de ver woeste gedeelten en wat de den er dan de Wandelpad, H Raadhuis etc. bij? Wethouder v. Bokhoven noemde het geldverkwisting, die neerkwam op het hoofd van Jan Boezeroen. Hij vroeg zich af waarom het in de raad kwam, die er toch geen zeggingschap over en weinig belangstelling voor had. De heer v. d. Ven had ook nog al wat aanmerkingen. Zo zouden er bijv. 7300 M2 wor den onteigend, tegen gemid deld ƒ1.per M-'; deze prijs was veel te laag, terwijl er op andere plaatsen 6.a voor werden betaald. Dit was misschien nog niet erg als er de noodzaak van kon aange toond worden, maar hoe ver men ook in de toekomst zag, het bleek niet dat dit nodig was. Tegen een plein en de bouw van een raadhuis had hij geen bezwaar, maar in 't wederopbouwplan zat 't uit breidingsplan en zodoende had de gemeente er niets over te zeggen, terwijl het boven dien te .bezien stond of de Minister nu nog wel zijn 70% zoü uitkeren in de oorlogs schade. Hij maakte verder bezwaar tegen het groot aantal per celen landbouwgrond, dat ont eigend zou moeten worden, terwijl men er toch zo zuinig op moest zijn. De voorz. trad niet in debat, maar zeide het op prijs te stellen de zienswijze van de raadsleden te horen, om zo doende met de ontwerpers tot een compromis te geraken. De heer Wijkmans.kon zich eveneens met dit plan vereni gen; hij wilde zo weinig mó gelijk financieel nadeel voor de enkeling. De heer v. d. Meerendonk was het in grote trekken met de heer v. d. Ven eens. Het wederopbouwplan was uit 't uitbreidingsplan genomen en er waren veel dingen die heel wat bescheidener konden. Hij vroeg zich af of men nu al terrein moest reserveren voor een raadhuis; dit behoorde in het uitbreidingsplan, evenals het Wandelpad; er waren al vrijerspaadjes genoeg in Vlij men. Zoals het nu was kon hij niet met het .plan accoord gaan. De heer v. Mierlo evenmin, en ook de heer v. Sprang maakte bezwaren; vooral dé prij zen voor de grond raakten kant noch wal en met ande ren trad hij in debat over het recht van de particulieren om in 1948 te bouwen. Hoe wilde men hier een oplossing voor vinden? Het debat werd een beetje rommelig en nogmaals trok de heer v. Sprang in hef tige bewoordingen van leer tegen de prijzen. Tenslotte besloot men het ontwerp terug te zenden en te vragen binnen korte tijd een plan van beperkter om vang te ontwerpen. Bij de rondvraag vestigde de heer v. d. Ven de aan dacht op de ontwatering van de gemeente en op de op stopping bij de boterfabriek en Kuys in de sloten van de polder. Hij vroeg nu wie ei genlijk voor de ontwatering moest zorgen,- de gemeente of het polderbestuur. Hij was van mening dat de gemeente dat moest doen, hoewel het polderbestuur de boterfabriek en Kuys op grote kosten joeg, doordat zij de sloot moesten zuiveren. De waterlossing, aldus de voorz., was in verantwoorde lijk beheer èn onderhoud van het waterschap. Voor riole ring e.d. moest natuurlijk de gemeente - zorgen, maar aan een rioleringsplan viel nog niet te denken. Toch zou de voorz. óp aandringen van de raadsleden zich in verbinding stellen met een ingenieurs bureau. De heer Wijkmans vroeg óf de reserve van de bouwver- eniging niet aangewend kon worden voor het onderhoud van de gemeente-woningen, wier waarde geringer werd als ze niet onderhouden wer den. Voorts vroeg hij nog de aandacht voor de woningwet woningen in de Mommer- steeg, waar, als het regende, overal - het water binnen stroomde en het voorkwam dat men met alle huisgenoten in één kamer moest slapen. Hij was niet van plan voor een dergelijke woning 5.25 te betalen. Alles had de aandacht van het dagelijks bestuur. In gesloten vergadering werd vervolgens het voorstel tot ontheffing van schoolgeld behandeld, terwijl daarna de inspecteur van het Ministerie van Wederopbouw een toe lichting gaf op de afwerking van het rapport wederop- bouw-bureau Vlijmen-Enge- len. VERLOOFD JET v. d. FIJNEGEER en DRÉ VERVERS Soestdijk, Noorderweg 11 Kaatsheuvel, Marktstraat 1 2e Paasdag 1948. gevraagd 'van half Aptil tot eind Mei voor halve dagen. (Adres te bevragen bij Bureau van dit blad.) Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bijjhet tragisch o\er!ijden van ons dochtertje ën zusje ANTONET. betuigen we allen onzen welge- meenden dank. Fam. H. v. BERKEL- VERHOEVEN en Kinderen Waalwijk, Maart 1948. W a a I w ij Ic van 24 Mrt. t/m30Mrt. KEURIG ECHTPAAR met 1 kind (4 jaar) ZOEKT voor enkele maanden met of zonder pension, in of in omgeving van Waalwijk. Brieven onder No. 2320 aan het Bureau van dit blad. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding C. v. d. HOUT Zn. Molenstraat 151, KAATSHEUVEL. H.t|l!llllllllllllIII!llllllllllllllllllIIItlllltIllllllllllllllHllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIllllllllllllll.lHim voor palen, omheiningen, bergroeden, dam- j palen, schuren, bruggen, enz. zal zonder na- j behandeling ten minste 25 jaren dienstdoen! Wendt U voor inlichtingen tot één der volgende firma's: v. Swaay Co's Houtbereiding en Houthandel, Den Bosch Gips' Jloutbereiding, Oranjestraat 9 te 's Gravenhage Houtbereiding C. Mirandolle, Piekstr. 4.3-45, Rotterdam Houtbereiding Amsterdam,Gr. Wittenburg.str. 110, A'dam Creosoteerinr. en Houthandel Gebr.Hulsinga.IJsselmonde K r.vs HEBT U NOG PUNTEN OF VOLGENDE WEEK MET DE NIEUWE PUNTEN KOOPT DAN KWALITEIT Aan sterk verlaagde prijzen brengen wij steeds het nieuwste. Bruidstoiletten Alle kleuren zijde voor gelegenheidskleeding Grote sortering wollen stoffen Japon-, Mantel- en Costuumstof Plusfourstof, Broekstof, Schortenbont, Wit katoen Overallstof, Overhemdenstof Wit en Gekl. Flanel Baby-uitzetten Lakentjes, Sloopjes, Capes Kleedjes, Pakjes Luiers, Luierbroekjes Bedjasjes, Kindermanteltjes Alle kleuren breiwol o>*5 o w w C ■8 c/3 4) DJ SCC 1 £ïT r-< T- W Ch V ac |x° 8. u cj O E c °a\l Huwelijksuitzetten Lakens, Slopen, Hand, doeken, Baddoeken Zakdoeken, Theedoeken Wollen en Gestikte Dekens Bedstellen met kussens Overalls en Mouwschorten op werkkleding-bons De fijnste dameskousen ook natuurzijde Witte en gekleurde Overhemden Alle kleuren Slipovers Wollen damestruitjes korte mouw Jonge meisjes corsetten Nachtjaponnen en Pyama's Enz. Enz. ZONDER PUNTEN: Kinderledikantjes, wollen en gestikte dekentjes, Tafelkleden, Vloermatten, Overgordijnen en Theemutsen, Borduurzij, Kussens, Poppen Elastiek Herenbretels, Sokophoudcrs, Mouwhouders, Ceintuurs. OOK IN KRUIDENIERSWAREN EN SUIKERWERK CONCURREREN WIJ STERK. GASTHUI SSTR. 103, Levert ze alsnog bij ons in. Wij doen de rest. Aanbevelend,

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4