OFFICIËLE BONNENUJST D.E.S.-B.V.V. I ZATERDAG 27 MAART A.S. Heden Seizoen- Opening HULDIGINGSWEDSTRIJD NAM. 3 UUR SPORTPARK KAATSHEUVEL PAARDRIJDEN VAN MANEGE BORDER KING VERMEULEN, Tel. 463 Waalwijk Waalwijksche en Langstraatsche Courant vereemmt Din»da* en Donderdag HET WERELDTHEATER, i ™Lk:. JsSs£ „r. IN INDIE. „FORD II" passeert de Nederlandse grens. Het eerste contact met Waalwijk. tenavond-rommelpot 1.20. Uitvoering „Euphonia" (10 Fe bruari 1.1.) 20.39. Spaarvereniging „Weest spaar zaam" 17.30. Spaar- en reisclub tot nut en genoegen 13.50. Fam. Sips 25.55. Ter gelegenheid van het be haald kampioenschap van D.E.S. gaat deze week een extra editie met foto's noaronze jongens in Onze Weense kleintjes. Nadat vorige week Maandag de gulle Kaatsheuvelse pleegou ders afscheid genomen hadden van „onze Wieners", zijn deze kinderen na een voorspoedige reis wederom bij ouders of familie ge arriveerd. De terugkerende Rode Kruis-trein, die heden precies op tijd in Tilburg binnen liep, heeft wederom een 500-tal ondervoede en herstel behoevende kinderen meegebracht. 12 meisjes en 6 jon gens hiervan'zijn heden bij Kaats heuvelse gezinnen ondergebracht om in de komende drie maanden gevoed te worden, 'zowel geeste lijk als lichamelijk, met Brabantse kost. Dat zij noch van het een noch van het ander iets te kort zullen komen, daar zullen de pleegouders en Pater Hendriks wel voor zorgen. Kaatsheuvel zal mede zorgen dat deze Weense kinderen geen communisten wor den en daarom ook de binnen en kele weken door de St. Vincen- tius-vereniging in te zetten acties steunen. Sprookjes-theater en goochelen. Even willen wij onze lezers verwijzen naar de advertentie in dit blad van Prof. Barno Jacovi die op Maandag 29 Maart (2e Paasdag) van 3^5 uur in de zaal van de R.K. Gildenbond een kindervoorstelling geeft. Deze prof. geeft met veel succes op ve le plaatsen zijn voqfstellingen, vooral in de Brabantse patrona ten is hij een vaak en graag ge zien artist. Zijn sprookjes-theater is het mooiste en grootse dat in Nederland reist. Met het gooche len mogen de kinderen hem hel pen en wat erg in de smaak zal vallen is, dat hij ook goochelend sprookjes vertelt. LOON-OP-ZAND. In het vaderland terug. Zaterdag arriveerde met het s.s. „Grote Beer" na een verblijf van bijna 3 jaar in de tropen, on ze dorpsgenoten L. Hamers en Jo v. d. Laak. Zij werden ondanks het late uur hartelijk ontvangen en van schier, alle woningen uit de buurt wapperde de Nederland se driekleur. Zondag werd bij de welkome gasten en hunne families door de harmonie Concordia een serenade gebracht, terwijl het buurtschap, alsmede Katholiek Thuisfront zich niet onbetuigd lieten en vele bloemstukken en dergelijke 'werden aangeboden. VOETBAL Maandag 20 Maart <2e Paasdag). KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND PSVHeerenveen Go-AhaedHaarlem Promotie 2e klasse. HelmondDosko Promotie 3e klasse. St. Michiels-GestelGeldrop 2e Klasse B. DESK—TOP WilhelminaMulo WASPIK. Voetbal. Zondag j.l. had op 't Was pik-terrein weer de grote ontmoeting VictoriaWaspik plaats. Ook deze keer is het Raamsdonk niet gelukt een overwinning te behalen op,, de Waspikkers. In de eerste helft van deze wedstrijd kregen we een mooi op-en-neergaand spel te zien, waarin de Waspikse keeper 't eerst gepasseerd werd. Aan voerder Snijders kreeg hier voor de kans, doordat de ove rigens goed-spelende rechts half Kuijte, mis trapte. Snij ders benutte deèe kans even wel goed en schoot op fraaie en verrassende wijze in. Hier na trok Waspik ten aanval en kreeg de Victoria-verdediging hopen werk te verzetten. Een strak schot van, linksbinnen Donks bleek haar echter te machtig en restte doelman de Groot niet anders dan de ver dwenen bal terug uit 't net te grabbelen; 11. Met deze stand brak de rust aan. Na de thee kwam Waspik pas goed los en werd Victoria een kwartier lang in de ver dediging teruggedrongen. Het lukte de lantaarndragers ech ter niet het doel van de blau wen te doorboren. Ook Vic toria boekte geen succes bij haar sporadische aanvallen op het Waspik-doel. De midden voor van Waspik kreeg even voor het einde nog een mooie kans, maar werd op harde wijze van de bal gezet. De scheidsrechter constateerde blijkbaar geen overtreding, zodat hiervoor niet werd ge floten. Een minuut later deed hij beter zijn best en floot driemaal achtereen, waarmee het einde kwam van deze grote strijd. KAATSHEUVEL. HULDIGING DES. In verband met het behaalde kampioenschap van DES heeft de 's-Hertobenbossche eerste klasser B.V.V. zich bei-eid verklaard een huldigingswedstrijd te komen spe len op a.s. Zaterdagmiddag 3 uur. B.V.V. komt met haar complete eerste elftal en haar Engelse trai ner Jackson naar Kaatsheuvel zodat de vele DES-supporters en andere voetballiefhebbers een fraai partijtje voetbal te wachten staat. KORTE BERICHTEN. De ruimere melkproductie maakt het'mogelijk het veer tiendaagse melkrantsoen voor- volwassenen, houders van A- kaarten. met ingang van 24 April a.s. van vier op vijf* li ter te brengen. Het ministerie van land bouw, visserij en voedsel voorziening voegt aan deze mededeling toe, dat 't voors hands niet in de bedoeling ligt de melkdistributie op te heffen. - In een rede voor de Uni versiteit van Californië heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mars hall verklaard: „De volken van Europa moeten bij hun verdediging tegen agressie en omverwer ping verzekerd zijn van ons volledig begrip en onze vol ledige steun. Zij moeten we ten dat een eensgezind, waak zaam en sterk Amerika ach ter hen staat". Naar de Bollen: crocus- sen staan met Pasen in volle bloei, narcissen begin April, tulpen vanaf 15 April tot be gin Mei. Op Zaterdag 17 April wordt in de bollenstreek het grote bloemencorso gehou den. Tijdens een gehouden persconferentie hebben de Belgische ministers van Voed selvoorziening verklaard, dat met ingang van 1 Mei a.s. de melk en de boter in België vrij van distributie zullen zijn. GRONDWETSHERZIENING. De Grondwetscommissie heeft haar rapport thans aan H. M. de Koningin aangeboden. Tevens kan worden verwacht dat de Regering in de loop dezer week naar de Raad van State om advies zal zenden een wetsontwerp tot het in overweging nemen van 'n voor- slel tot verandering in de Grond wet teneinde een nieuwe rechts orde voop de in artikel 1 der Grondwet genoemde grondgebie den te kunnen voorbereiden en vestigen, alsmedes trekkende tot invoering van het Instituut van staatssecretarissen. TWEE NIEUWE TECHNI SCHE HOGESCHOLEN? Volgens „De Tijd" zou er eeh tweetal commissies benoemd zijn om te onde^oeken, ten eerste hoe de noodzakelijke uitbreiding van het Technisch Hoger Onderwijs geschieden moet, en vervólgens waar zulke uitbreiding gezocht moet worden. Uitgegaan zou wor den van de opvatting dat zowel Twente als ons Zuiden, Brabant en Limburg, meer studiegelegen heid in de technische vakkexl be horen. te verkrijgen. De vraag blijft nu in welke steden van deze meest geïndustrialiseerde gebieden van ons land zulke hogescholen gevestigd kunnen^worden. DE POSITIE VAN DE COMMUNISTEN. Maatregelen tegen leden van G. S. en wethouders in voorbereiding. Volgens „Trouw" bereidt de Regering maatregelen voor, waar door zetels van communistische leden van G. S. en van wethou ders vervallen kunnen worden verklaard. Ter nadere verklaring zij ge zegd, dat volgens artikel 95 van de Gemeentewet inderdaad de mogelijkheid bestaat een wethou der van zijn functie vervallen te verklaren, zij het alleen in opge somde gevallen. Echter staat in het geheel nog niet vast of deze principiële mogelijkheid nog een aparte wettelijke regeling vereist en, zo ja, welke, Monienteel .bestu deert de regering de materie en heeft nog geen enkele beslissing genomen. en tevens gelegenheid tot het nemen van Rijlessen. Benut Uw Paaschvacantie op vroolijke wijze te paard. Voor gevorderden gelegen heid voor Dagritten en Springlessen. WAALWIJK. PROCESSIE. NAAR HANDEL. Op de vergadering die de leden van deze broederschap hielden, werd besloten de pro cessie naar Handel te houden op de 3e. Zondag in Mei, le Pinksterdag, waaraan pl.m. 350 personen zullen deelne men. Pastoor v. d. Brekel zal aldaar de predicatie houden. Ter viering van het zilve ren bestaansfeest zal op Za terdag 1 Mei een Plechtig Lof worden gecelebreerd in St. Jan, waarna de feestviering in de Gildenbond, waarop 17 .jubilarissen gehuldigd zullen worden. Het jongens-kwartet van de St. Antonius-parochie J. v. d. Hove en H. v. d. Muij- senberg verlenen medewer king. PAARD OP HOL. Maandag sloeg het paard van de heer Viveen uit Gen- deren die in de Stationsstraat met huishoudelijke artikelen aan het venten was, plotse ling -op hol, zoals het dit al meer gedaan heeft. Het rukte de burr ie van het wagentje los en holde er mee naar de Markt en toen de Grotestraat in. Gelukkig zijn er geen on gelukken van gekomen en kon de' dgenaar die direct de achtervolging inzette, met be hulp van landbouwer de H., het paard dat aan de achter poten gewond was, tot staan brengen. BILJARTEN. W. B. C. Stand van de onderlinge com petitie om het kampioenschap van W.B.C. is momenteel als volgt: 1. L. v. Berkel gesp. 8, pnt. 12; 2 W. Lamers 9, 12; 3. G. v. d. Sanden 7, 10; 4 Spierings 5, 8; 5. v. Loon 6, 8; 6. H. Pollens 6, 7; 7. C. v. Berkel 6, 6;- 8. Jac. Pullens 6, 6; 9. P. v. Schijndel 6, 6; 10. L. v. Eeten 8, 6; 11. J. Phi- lippSrt 2, 4; 12. Siegenthaler 3, 4; 13. M. Vugts 5, 4; 14. A. Hom bergen 6, 4; 15. P. v. Wel 8, 4; 16. L. v. Delft 4. 4; 17. M. Slaats 5, 2; 18. W. Pullens 5, 2; 19. M. Kuijs 2, 2; 20. L. v. Engelen 1, 1; 21. J. Wijkmans 1, 0; 22. Pï v. d. Steen 3, 0. voor het tijdvak van 28 Maart tot en met 10 April 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kojjen van Bonkaarten KA, KB, KC 804 271 Melk 4 liter melk 273 Melk 7 liter melk 276 Vlees 100 gram vlees 277 Vlees 300 gram vlees" 278 Boter 500 gram boter of margarine of 400 gram.vet 279 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 290 Algemeen 125 gram koffie 291 Algemeen 50 gram thee 292 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 294 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 296 Algemeen 200 gram brood (geldig t.m. 3 April) 2*98 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 3 April) 285 Reserve 800 gram brood (geldig t.m. 3 April) 283 Reserve (B-kaarten) 1 pot pindakaas (voorinlevering) 288 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 3 April) Bonkaarten KD, KE 804 773 Melk 12 liter melk 776, 777 Vlees 100 gram vlees 7.78, 779 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 792 Algemeen 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas 794 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. 796 Algemeen 200 gram brood (geldig t.m. 3 April) 798 Algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 3 April) 785 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 3 April) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 804 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook B. Op de bonnen komt de let ter B voor met de aanduiding van het artikel en de hoeveelheid. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig, hoewel zij wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met rantsoenbonnen. Zij zijn van deze laatste te onderscheiden door de kleur (groen of paars met groen). De bonnen voor boter en die voor margarine zijn geldig voor boter, margarine of vet. 0 DINSDAG 30 MAART 1948. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71c JAARGANG No, 26 De Echo van het Zuiden üïoofdredacteur-Uitgever J AN TIELEN Abonnementsprijs 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker Waalwijkse Stoom drukkerij Ant. Tielen In-de politiek is het nog steeds geen Lente,' zoals in de natuur, waar ze dezer dagen haar intrede deed, gelijk het heet. De politieke hemel is niet helderblauw over dag en 's nachts smaragd, maar nog steeds blijven dreigende wol kenmassa's zich stapelen aan de einder en angstig kijken wij toeT hoe lang het nog zal duren aleer ze razend over onze hoofden zul len stormen. In de politiek is het ook geen Pasen geweestwant Pasen bete kent liefde en verzoening en blij heid en niets hebben we hiervan gemerkt. Nog steeds bedreigt men elkaar en staat men tegenover el kaar met gebalde vuisten, partij tegenover partij, volk tegenover volk, blok tegenover blok. En Pa sen is ook geen feest van Waar heid geweest, want nog steeds schuwt men de waarheid en viert de leugen hoogtij. Hiervan hebben we dezer, da gen nog een mooj staaltje kunnen bewonderen, toen Gromyko, over wien we het al eens meer gehad hebben, de omwenteling in Tsje- cho-Slowakije verklaarde als een poging te ontkomen aan het eco nomische juk, dat de V.S. en En geland hen trachtte op te leggen. En het was dwaasheid te bewe ren dat de Sovjet-unie hier de hand in het spel had, dit was misleidende propaganda in de trant van Goebbels. En met een uitgestreken huichelgezicht ver klaarde deze pharizeeër, dat de Chileense klacht een nieuwe slag betekent in het aangézicht der V. N., waarvan ze zelf met hun veto's het werk onmogelijk heb ben gemaakt. Het is een politiek van dreigen en uitlokken, van elkaar beschul digen en zich verontschuldigen. Men kan de twee vechtende bloes, we kunnen niet meer spre ken van landen, evenmin als van werelddelen, het best vergelijken met twee kibbelende jongens, zo_ als je ze wel eens ziet als ze uit school komen. Aanvankelijk be perkt men zich tot schelden, dan kleine tikjes, af en toe duwt ie mand uit de kring van ophitsen de aanhangers ze tegen elkaar, de tikjes worden venijniger, totdat er een aan 't kookpunt is en er op vliegt. En zo zijn ook de grote politici als vechtende schooljon gens, vaak even kinderachig en soms even gemeen. Wij betwijfe len het of het nog wel ooit Lente wordt in de politiek, laat staan zomer. Storm in Amsterdam. In de hoofdstad stak vorige week een klein stormpje op. Toen de communisten gehoord hadden da£ men wethouder-partijgenoten 'uit de raad wilde zetten, belegden zij een meeting, waarin de leiders de gemoederen danig hebben op gezweept en hoewel zij het niet in woorden hebben uigedrukt, hebben zij toch een kleine staking in het leven geroepen. Natuurlijk zullen ze dit ontkennen. En' z-eker nu het zo'n mooie debacle is ge worden, nu de Amsterdamse ar beiders geoond hebben dat ze nou niet bepaald enhousiast zijn over dc ideeën en principen van Mos kou. Steeds duidelijker tekent zich het verzet af, zou het toch nog ooit lente worden? Een nieuwe lente een nieuw geluid. Wij hebben dezê eerste zin van Gorter's Mei dit jaar nog niet zo dikwijls horen aanhalen, weshalve wij ze ook maar eèns gebruiken, om de aandacht te vestigen op 't nieuwe pak waarin de Nieuwe Eeuw zich deze week vol trots aan zijn lezers vertoont, zoals ook een kleine jongen op Paas- morgen. Uiterlijk dus zal hij zich ook gaan scharen in de rij van „grote kranten zoals Elsevier, de Groene en last but not least de Linie, wiens hoofdredacteur op de voorpagina van de Nieuwe Eeuw prijkt en deze voorzien heeft van een - artikel van zijn hand. „Alle Menschen werden Brüder'... zelfs de redactie van de Linie en van Elsevier, en nu weer van de Linie en de Nieuwe .Eeuw schijnen zich te willen ver broederen. Hef kan verkeren, 'ns kijken hoe lang het duurt. Toch ziet het blad er niet on aantrekkelijk uit. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU. Herinnert u zich die zin nog van de reclame-biljeten voor de Waffen-SS Toen riep men de „kerels ook ten strijde tegen het gevaar uit het Oosten, maar in wat voor een verband. Was het toen een schande 'wanneer men zich meldde, nu geldt het als een eer, een plicht voor iedere Neder lander zich beschikbaar te stellen om de communistische agressie te keren. De regering heeft de gele genheid hiertoe geopend door de i JvonmKiijKe .uanamaent uit* te J breiden met vrijwilligers, naast de versterking yan het gezagsappa- raat. Er zal namelijk worden op gericht een „nationale reserve" en een „reserve grensbewaking". De eersten zullen opgenomen worden in gewoon legerverband en hier voor iri aanmerking komen al de genen, die minstens 6 maanden in actieve dienst zijn geweest en de leeftijdsgrenzen van 50 en 55 resp. voor gewone vrijwilligers en officieren, niet hebben overschre den. Nietin aanmerking komen zij die behoren tot de^lichting '45 en jonger. De reserve grensbewa king zal georganiseerd worden in het verband der koninklijke mare- chaussée's. Aldus werd vorige week uit Den Haag vernomen. Wij heb ben de indruk dat velen zich zul len melden, vooral jongeren wier activiteit en enthousiasme een uit weg zoekt in daden, die iets wil len doen en onder doen verstaan zij dan handelend optreden. Dit verschijnsel bemerkt men ook b.v. in een partij als de K.V.P. zolang men praat over politieke oriënta tie, geestelijke weerbaarheid 'blij ven zij verre, maar als men per sonen nodig heeft om "s nachts af fiches te 'gaan plakken of de stra ten vol te. kalken, dan melden er zich legio. •Hoewel dit. enthousiasme na tuurlijk goed is, schuilt hierin toch ook een zeker gevaar, dat men het namelijk te veel gaat zoe ken in uiterlijkheden en dat mep de activiteit van iemand afmeet naar zijn openlijke daden, die vaak louter uiterlijk zijn en niet gedragen worden door een inner lijke overtuiging. En deze dient tich eerst aanwezig te zijn, wil men staande blijven, ondanks al les, in zijn verzet," wil dit verzet doeltreffend zijn. Men begrijpe ons goed, wij keuren in genen dele deze maat regelen van de regering af, wij juichen ze zelfs toe, zij behoeden ons volk immers voor een defai tistische mentaliteit, zij geven de zekerheid dat men actief is, zoals wij reeds eerder schreven. Maar nogmaals, deze activiteit moet ge dragen worden door de heilige wil ons volk te behoeden voor zekere gevaren, zijn christelijke beginselen en practijken tc be schermen en de vrede voor de mensen weer mogelijk te maken. En deze' wil kan zich ook nog anders uiten dan in het hanteren van geweer of gummiknuppel. Onze medewerker berichtte ons dat zijn artikelen vermoedelijk de eerste tijd wat onregelmatig zullen verschijnen, in verband met zijn drukke werkzaamheden voor de legervoorlichtingsdienst. Laten wij hopen, dat hij ons niet helemaal vergeet. Verder verzocht hij ons, U me de te delen, dat er gelegenheid bestaat via het strijdkrachtenpro gramma van Radio Makassar pla ten voor Uw vrienden of kennis sen in Indië te laten draaien. Men schrijve aan: D.ienst-Le- gercontacten, Afd. radio, Staf kwartier O. J. Makassar, met op gave van de naam etc. van de soldaat, de plaat en een korte groet. De platen-voorraad is beperkt. Red. Gevangenis in Indië. De zon heeft haar dagtaak weer bijna volbracht als ik. voor de ge vangenis sta, een zware donkere deur in een troosteloos vuil wit gebouw; een paar stukjes blik doen dienst als klopper. Op mijn gerammel wordt een luikje opengeschoven, door een gat van tien bij tien centimeter kijkt een bruin gezicht, dan wordt de deur geopend, ik glip door de nauwe opening naar binnen en de cipier schuift de grendel er weer voor. Het valt mij op dat deur noch grendel piept. Goeden avond' „Goedenavond". Ik sta nu in een kale hal, een bank en een telefoontoestel is het meubilair, aan de achterzijde is een traliedeur, de cipier opent cjk die, ik ben in dé gevangenis. Aan beide zijden en de achter kant zijn de celgebouwen, vuilwit te stenen blokken met een deur en een glasloos tralieraam, bijna te gen het dak nog een venster, ook getralied. De binnenplaats is tussen de voorgevels der cellen afgezet met een traliehek, de ruimte hierachter is verdeeld in drie met prikkel draad omgeven luchtruimten, op elk deel een paar waterputten, het linkerdeel is versierd met een ge- milimeterd grasperk. De gevangenen, allen inlanders, zitten in de cellen, alleen mensen met speciale functies zijn nog aan het werk. Links van de ingang is de vrou wenafdeling naast het bureau van bij hem op post, eentonig en hol klinken zijn stappen op de plan ken, het plaatje onder zijn linker- hak zit los en maakt een haast luguber geluid in de gevangenis stilte. De schemering duurt slechts kort in de tropen, amper een half uur, het wordt donker, in de ge vangenis zijn de -lampen reeds aan, in de cellen olielampen, merkwaardig olielampen te gebrui ken. Op enkele plaatsen klinkt een klagelijk Mohammedaans avondgebed. Verder is het stil, alleen de rus tige stap van de schildwacht, met het losgeraakte zoolbeslag. De nacht valt De volgende dag is het Zondag, dat wil echter niets zeggen voor de meeste gevangenisbewoners, wel dat het bezoekdag is. Om 3 uur 's nachts staan de koks reeds op om de nasih-goreng en andere spijzen voor de dag te bereiden. Als de cipier vijf slagen op de klok geeft worden ook de andere gevangenen gewekt. de administratie, rechts de keuken en de goedang, opslagruimte, daar naast de trap naar boven, waar de werkkamer van de directeur is en de cel van gevangene X, een zeer hoge Indische ar "enaar, die preventief is gesteld omdat hij zijn land voor millioenen oplichtte. Zijn cel is ruim, er staat een tafel en een stoel, in de linker hoek een veldbed, waarover ach teloos een kelamboe is gehangen. De andere cellen zijn holle ruimten met enkel de britsen, door de drukte zitten veel ménsen in de cellen.' Gevangene ^-zit aan tafel in pyama, een gedrongen nogal cor pulent man, qpn vol, vlezig ge- I zicht met in iedere wang een kuil tje, als dit een der zeven schoon heden is, is het ook het enige dat hij bezit. Hij komt naar me toe en vraagt vuur voor zijn cigaret, hij. krijgt het, met een dank je wel, sloft hij weer terug. Gevangene X heeft weinig pri vileges, hij mag op het balkon wandelen en heeft een djongos, bediende, maar verder niets, spre ken mag hij met niemand. Een Nederlands soldaat staat BEPERKTE ONTHEF FINGEN VAN VERBOD VAN RIJDEN OP ZONDAG. J Als algemene stelregel kan worden aangenomen, dat bij de regeling die op 1 April in werking treedt doktoren een Zondagsontheffing krijgen die beperkt is tot een rayon van 25 K.M. Ook voor verloskun digen geldt een straal van 25 K.M. Veeartsen is echter voor de Zondag een iets ruimer werkgebied toegemeten en •••cl met con straal .an 10 ki lometer. Geestelijken daaren tegen kunnen een ontheffing verkrijgen, die geldig is voor het hele land. Eenzelfde rege ling geldt voor journalisten. Ook taxi-ondernemingen zul len des Zondags overal heen- kunnen rijden. Om 8 uur al staan er mensen voor de deur om hun verwanten te bezoeken, van heinde en verre zijn ze gekomen, na soms meer dan een dag reizen, het is een bont gezelschap, wat betreft hun kleding letterlijk bont, meest vrou wen zijn het, voor deze gelegen heid in hun beste kleren, een een voudige japon met daarover los jes gehangen een sarong, geen ge batikte, maar een fabrieksartikel, gekocht bij een Chinees, hun haar is glad achterover gekamd, eindi gend in een knot, hun lippen zijn fel rood geverfd, de mannen zijn europees gekleed, echter met een sarong, die zij als lendendoek dra- gen. De gevangenen, die gekleed zijn in een eenvoudig wit of roestbruin broekje met dito boezeroen en een rond petje, mogen tijdens het bezoek niet uit hun cèllen, ze«han gen dan als gieren aan de tralies. In groepen worden de bezoekers .binnen gelaten, een kwartier mo gen ze met de gevangenen spre ken, echter op een afstandje, twee afrasteringen ^jn tussen hen. In de hal moeten de bezoekers eerst wachten tot hun verwanten zijn opgescharreld, die dan uit de cellen worden gelaten, met sme kende ogen kijken deze naar de man die hen komt halen welke namen hij zal afroepen. Dan komt de bonte massa bin nen, de vrouwen dragen hun kin deren op*de heup om des te vlug ger te kunnen lopen. Vol vreugde lopen ze naar het hek toe, bij het zien van de ge vangenen beginnen sommigen te huilen, vlug worden de meege brachte gaven over het hek gege ven, men wil zoveel mogelijk tijd hebben om elkaar te spreken, vijf tien minuten zijn gauw om. De nieüwe groep, staat al in de hal, er staat een man, hij mag zijn zoon niet bezoeken, die is ge straft, zenuwachtig trekt hij met zijn lippen, een man huilt toch niet, maar hij kan moeilijk zijn tranen bedwingen, ik ben met hem blij als hij toch binnen mag. Een hele familie kojnt binnen, ze bezoeken een levenslang ver oordeelde, lachend loopt hij hen tegemoet, zijn vrouw mag hij niet omarmen, maar wel mag hij zijn kleinste in zijn armen nemen, lang en hartstochtelijk kust "hij zijn kind, dat hij met bevende handen vasthoudt, zo vast dat de kleine begint te spartelen, dan lacht hij weer. Even voel ik een rilling over mijn rug lopen. In de vrouwenafdeling bezoekt een man zijn vrouw, 't klinkt mis schien eigenaardig, maar 't is zo, vrolijk praten ze met elkaar, toch is de man nerveus. Aan de afrastering hangen de anderen, allen praten door elkaar. Bij de volgende ploeg krijgt een andere strengestrafte bezoek, hij krijgt het een en ander, een kam, bananen, wat eetgerei. Ook hij neemt zijn baby, het voorbeeld vindt navolging, alom worden de babies over het hek gegeven. Buiten groeit intussen het aan tal bezoekers- nog. Een jonge vrouw staat ertussen, ze draagt een kind van .haar man die bin nen zit, ze zal al wel in de ze vende maand zijn, ze wenkt een soldaat van de wacht, of ze bin nen mag? Hij gaat direct naar een cipier, die Nederlands spreekt. Het kan niet, zegt deze, ze moet haar tijd afwachten om binnen gelaten te worden. Nu wordt de soldaat kwaad: „Zoiets zou in Holland niet ge beuren,' ook niet in een gevange nis, U kunt naar toch binnen la ten wpchten, hier staat een stoel". Nee, dat. kan hij niet, maar ze kan bij de volgende ploeg binnen komen. De directeur komt binnen, de doorgang moet vrijgelaten wor den, beveelt hij. De bewakers zet ten te menseS opzij, nog meer op gepakt langs het hek. 's Middags is cr een Protes tantse kerkdienst, er zijn slechts drie Katholieken, voor hen is er geen dienst. Ik word getroffen door de gods dienstige houding van de kerk gangers, de psalmen worden melo dieus gezongen, mooier dan in de Nederlandse kerken, waar ze me zwaar en droefgeestig schenen. .Een korte preek over de bijbel en dan weer een psalm of ge zang, nu door vrouwen gezongen, een mooie melodie, meerstemmig, gezongen als een Krontjonglied bijna. Na de dienst wensen de men sen dominee en elkaar geluk met de weer bereikte dag des Heren, j Een loffelijk gebruik, dat zeker j bij ons, Katholieken, op z'n plaats zou zijn, wij immers hebben zo oneindig veel jn de H. Mis. i De gevangenen komen naar buiten om wat te wandelen en te praten; gevangene X zit aan ta fel, nog steeds in pyama, zijn blo te voeten liggen op tafel, een pak je „Philip Morris" er naast. Ik zie het en werktuigelijk voel ik naar mijn pakje „High-way" in mijn zak, Heimwee noemen de soldaten ze of surrogaat Consi. Om 5 uur gaan de gevangenen in de cellen, even is er een inci dent; bij het openen van een straf- cel vliegt de gevangene eruit, een akelig magere man, ,met een kop als iemand uit een concentratie kamp, hij wankelt tegen de muur, ik ga er naar toe en vraag wat er is. „Tida makan" zegt hij, hij wil niet eten, in zes dagen heeft de gevangene niets gegeten, hij is in een waantoestand gekomen, met geweld wordt hij teruggebracht. Dan is het weer stil. Twee gesneuvelden werden ge meld als verliezen in Indonesië in de afgelopen week. 9

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1