NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING HET SLACHTOFFER NIEUWS UIT KAATSHEUVEL •k/ys#. NOTARIS J. WAVERIJN PUBLIEK TE VERKOPEN: „HET GROOT-GRAFFEL" Leerling- Verpleegsters Leerling-Verplegers EEN ZILVEREN BROCHE Gemeenteraad van Waalwijk benoemt Nieuwe Directeur van Gemeentewerken. Kruisweg van Charles Eyck te Waalwijk pis. re Terry en Sarry in: DE WITTE ELAND. TE WARNSVELD en J. Kobben uit Tegelen Nadat in de vergadering van de raad van Waalwijk, waarbij de heer v, d. Hoven met bericht afwezig was, de notulen waren vastgesteld en de ingekomen stuk ken, die wij in ons nummer van vorige week Dinsdag vermeldden voor kennisgeving waren aange nomen, gaf de voorzitter kennis van twee stukken, die pas later ingekomen waren. Namelijk het bericht van Ged. Staten inzake de grenswijziging en het goedge- .keurd raadsbesluit waprin de ge meente garant blijft voor de Ten toonstelling. Naar aanleiding van de afwijzing" der grenswijziging vroeg de heer Verdoorn of dit be sluit onherroepelijk was. Hier kon de voorzitter niet op antwoorden; evenmin kon hij zeg gen wat de redenen van deze af wijzing waren geweest. Men had zich echter met G. S. in verbin ding gesteld, maar hierop nog geen antwoord ontvangen. Vervolgens werd na een korte geheime vergadering de heer J. W. H. Kobben, Directeur van Openbare Werken te Tegelen met 8 stemmen tegen 6 voor de heer met kleine meerderheid benoemd. G. C. v. Meel, Technisch ambte naar le klas bij Openbare Wer ken te Breda, benoemd tot direc teur van gemeentewerken alhier. Naar aanleiding van het voor stel tot vaststelling van een nieu we straatnaam merkte de heer Buyks op dat men uit dit voorstel zou afleiden dat ook de andere prinsesjes aan de beurt zouden ko men, maar dit was het oudste en de vermoedelijke troonopvolgster repliceerde de voorzitter. En de heer Buijkx op zijn beurt zeide, dat het volgende het oud ste) was op een na, dus dat de andere ook wel een straat naar zich genoemd zouden krijgen, tër- wijl er in dit complex geen plaats meer voor was. Dit was een slech te gezinspolitiek, daar men het gezin uit elkaar haalde. De voorzitter stelde hem echter gerust, er was nog plaats over, immers er kwamen nog drie stra ten bij. Ook de qverige voorstellen waar voor wij eveneens naar ons num mer van vorige week verwijzen, werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. sen, soms schijnen zich hele figu ren van de achtergrond los te ma ken. Dit schiep de mogelijkheid van schilderachtig werk, waarvan de kunstenaar een dankbaar ge bruik heeft gemaakt. De figuren zijn met zorg gemodelleerd zon der ook maar ergens „dood" óf „glad" te zijn geworden. Opvallend bij dit werk is het „statische" karakter, en dit on danks h?t hier en daar barok ge fladder van een kleed of vaan. Ook alle pathos is vermeden: het drama rond Christus is op een verheven, rustige, evenwichtige en eerbiedige manier benaderd en weergegeven. Hoe schoon is het blijde ontvangen van het kruis, hoe dankbaar en opgelucht is Je zus als Simon van Cyrene hem t kruis komt helpen dragen, hoe verstorven Zijn gelaat (13 en 14), hoe bedroefd de begrafenis* gangers, hoe schoon de ruiter in de top van 5. Let eens op de handen van Pilatus, van Maria, hoe Maria vap Magdala ze óm het kruis gevouwen heeft, deze details vertellen u van de toewij ding waarmee Eyck en zijn assis tenten te werk gingen. Natuurlijk zijn niet alle staties even geslaagd één van de aller mooiste zeker wat rust en mo numentaliteit aangaat is de ontkleding ven Jezus. Let op hoe prachtig het fraaie paard (de ter ra cotta is hier óók kleur!) de drie gestalten op de voorgrond verbindt. Hoe het ook zij: Waalwijk be_ zit in deze, veel te weinig beken de kruisweg een grote schat, want wel zeer onomstotelijk staat vast, dat we hier te doen hebben met een van Eyck's schoonste en ge voeligste werken, met een van de hoogtepunten van demoderne kerkelijke kunst in Brabant. Hoogtepunt van moderne kerke lijke kunst in Brabant. De Prov. Noordbr. Crt. „Het Huisgezin", heeft een artikel over bovenstaand onderwerp. Wij mo gen daaraan 't volgende ontle nen Een van Charles Eyck's schoon ste werken kunt ge in Waalwijk vinden. De St. Jan van Waalwijk bezit namelijk een Kruisweg in terra cotta van zijn hand. Men kent het procédé: de reliëfs wor den gemodelleerd in klei, vervol gens versneden en gebakken. Na het bakken, waarbij de grijsgroe ne klei die warme rood-bruine tint aanneemt,' wordt het reliëf weer netjes in elkaar gemetseld. Dat is dan zo in een notedop de gang van zaken; u begrijpt dat er in werkelijkheid heel wat meer komt kijken. Dat Eyck ons niet alleen kan verbazen en overbluffen, doch ons opk kan doen ontroeren, kunt ge in Waalwijk ervaren. In zijn Kruisweg toch onderkent men de Eyck, die met machtige zwaai zijn figuren op glas en muur strooit, maar ook een andere Eyck, een die ons fijnzinnig weet te vertellen, die ons in ons zelf doet keren, ons leert mediteren. De reliëfs zijn geplaatst in een spitsboogvormige ondiepe nis van de muur. Hoogte zal ongeveer 2Y2 meter, basisbreedte \]/z me ter zijn. De kunstenaar beperkte zich tot enkele figuren op 't voor plan; de top van de spitsboog wist hij in alle staties smaakvol te vullen. De staties behalvé de eerste drie zijn sober gepo lychromeerd, dit om het wat har de rood van de terra cotta te temperen. De kleufen, overwe gend okers, ombers, wit en blauw zijn zó toegepast, dat overal de fond doorschemert, waardoor de kleur prachtig „vast kwam te liggen", en het materiaal geen ge weld werd aangedaan. Eyck heeft door het gebruik van een zogenaamd zwevend voetstuk zeer hoog reliëf kunnen toepas- DIPLOM A-UITREIKING NIJVERHEIDSSCHOOL, In tegenwoordigheid van 't bêstuur, directeur, leraren en gecommitteerden, heeft de voorzitter van de Nijverheids school voor Waalwijk en Om streken de heer J. Tielen, j Woensdagmiddag in het ge- bouw van de K.A.B. de di- j ploma's uitgereikt aan de leer lingen die met goed gevolg de. gehele cursus hebben doorlopen. In zijn openingswoord wees er de voorzitter op dat hij bij de laatste uitreiking de toe zegging had gedaan dat men weldra gehuisvest zou zijn in een prachtig nieuw gebouw, terwijl hij nu moest mede delen dat alle schoolbouw moest worden stopgezet, zodat het bestuur in een lelijke impasse was geraakt. On danks alle aangewende po gingen is men er niet in ge slaagd de bouw doorgang te doen vinden en de enige hoop was dat men een semi-per- manent gebouw zou mogen stichten# Een verheugend feit was echter dat hij wederom aan een veertig-tal leerlingen van de dagschool en aan 18 leer lingen van de avondschool 't einddiploma:1 kon uitreiken. In onze dagen waar vakken nis zo'n voorname factor was, kon men de betekenis van een dergelijk diploma niet hoog genoeg aanslaan. Dit wilde echter niet zeggen dat dit een brevet was van absolute vak kennis, integendeel, het is slechts een goed begin voor de grote strijd. Hij drukte er zijn spijt over uit dat vele ouders de waar de van deze opleiding niet .be grepen en dat zij hun jongens niet de gelegenheid gaven in' de schoenindustrie te gaan, die in Waalwijk en de Lang straat toch zo van oudsher in geburgerd was, terwijl het daarenboven zulk een mooi vak is en de sociale toestan den in de schoen- en leder industrie "tegenwoordig toch zeker zo goed zijn als in wel ke industrie ook. Deze mentaliteit zou zich wel eens kunnen wreken. Hij deed een krachtig beroep op ou ders en jongelui het oude Waalwijkse en Langstraatse beroep niet de rug toe te keren. Een ander euvel was dat de afgestudeerden veelal in dé kleine bedrijven gingen wer ken en niet in de industrie," waarvoor de school is opge richt, hetgeen nadelig was voor de toekomst van de jon gens, van de school en van de industrie. Hij feliciteerde de eind- examinandi en hoopte dat zij waardige leerlingen van de school zouden blijven en zij veel hulp vrin hun diploma I zouden hebben. Aan de volgende leerlingen reikte hij het diploma uit: SMEDEN-BANKWERKERS I. W. van Baardwijk,. Waal wijk. 2- A. Ballemans, Dongen. «8. M. v. Bladel, Haarsteeg. 4. A. v. Broekhoven, Don gen. 5. J. v. Gorp, Kaatsheuvel. 6. M. Heuer, Loon op Zand. 7. P. v. d. Heijden, K'heuvel. 8. A. Kêmmeren, K'heuvel. j 9. A. Komejan, Eethen. 10. A. van Leysen, Dongen. 11. A. Meeuwsen, K'heuvel. 12. J. Pauwels, Geertruiden- berg. 13. H. Thomassen, Drunen. 14. J. Robben, Kaatsheuvel. 15. P. Roos, Waspik. 16. H. Rijkers, Waalwijk. 17. P. Schalken, K'heuvel. 18. P. Schoenmakers, Kaats heuvel. 19. M. Schoondermark, Spr.-1 Capelle. 20. J. Schop, Drongelen. 21. A. van Veggel, Drunen. 22. C.- Vissers, Raamsdonks- veer. 23. J. de Vries, Geertruiden- berg'. 24. C. de Vries, Drunen. 25. J. van Weert, Vlijmen. 26. J. Wijkmans, Waalwijk. Niet gediplomeerd: 3. SCHOENMAKERS: 1. Chr. v. Engelen,Waalwijk. 2. J. Hochstenbach, Born (L) 3. P. Kemmeren, K'heuvel. 4. C. Kleijsen, K'heuvel. 5. J. Langermans/Waspik. 6. H. Leijtens, Waalwijk. 7. A. Leijtens, Waalwijk. 8. J. Visser^ Raamsdonk. 9. C. Wagemakers, Raams donk. 10. M. v. Wanrooij, K'heuvel. II. A. de Wit, Waspik. Niet gediplomeerd: geent AVONDSCHOOL GEDIPLOMEERD. SMEDEN-BANKWERKERS A. v. Breugel, Waalwijk. M. Mandemakers, Waalwijk. J. Mulders, Waalwijk. H. Nieuwenhuizen, Waalwijk. P. v. Oorschot, Waalwijk. L. Rombouts, Waalwijk. H. van Roosmalen, Loon op Zand. A. E. de Rooy, Sprang. A. de Rooy, 's-Grevelduin- Capelle. G. de Rooy, Sprang. R. Schoenmakers, K'heuvel. FEU I LLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 7) „Dat ben ik juist van plan. Maar u moet mij beloven dat u mij niet in de rede valt of enige opmerking maakt, tot ik uitgesproken heb!" Roger knikte toestemmend. „Zoals ik reeds zei ben ik ook een kolonist die naar Eu ropa is gekomen, maar ik ben niet alleen. Ik heb on 3 er mijn geleide de zoon van mijn naaste buurman, de millioon- nair, van wie ik zo even sprak en die een belangrijke zending heeft te vervullen, die zijn vader na aan 't hart ligt. Hij is een «Mr. Geoffrey Cahill, een neef van de earl van Kilsavage en de toekom stige erfgenaam van de titel. Hij is zo enigszins een deug niet, maar toch ook weer een alleraardigste jongen van wie ik houd, of hij mijn eigen zoon was. De landerijen van Kilsava ge zijn niet onvervreemdbaar, dus de tegenwoordige earl kan er naar goedvinden over beschikken; maar ze zijn zeer slecht onderhouden en be zwaard met hypotheeken. Zonder er nu verder bij stil te staan kan ik je dit wel vertellen, dat een kwart eeuw geleden lord Kilsavage en zijn broer een ernstige twist hadden' en sinds Geof frey naar Australië was ge gaan, hadden ze in het ge heel geen communicatie meer gehouden. De jonge Geoffrey werd opgevoed in volslagen onwetendheid van zijn 'fami lie-betrekkingen en van zijn vooruitzichten. Maar nu een paar maanden geleden schreef de earl een brief met het voorstel, dat zijn broer zijn ,zoon' èen kort bezoek zou laten brengen op kasteel Kilsavage, met de bedoeling om een schikking te maken die beide broers even lief zou zijn, namelijk, dat hij Geq£frey als die hem ge noeg aanstond tot zijn erf genaam zou benoemen, waar door de titel en landgoed bij een zouden blijven, zoals dit nagenoeg nu al duizend jaren het geval is geweest, terwijl Mr.-Geoffrey Cahil, van zijn kant, de financiële toestand van het goed zou herstellen met een deel van zijn for tuin. Dit voorstel is een bron geworden van onuitsprekelij ke voldoening voor5 hen bei den en de aanleiding van Geoffrey's bezoek aan het moederland. Daar ik toevallig ook naar Ierland ging, heeft Mr. Cahil de jongeman aan mijn geleide toevertrouwd en ik voel mij verantwoordelijk tegenover mijn beste vriend voor het slagen van 't plan. Nu heeft zich een lelijk ifets voorgedaan, wat de hele op zet zou kunnen bederven, 't Plan valt totaal niet in de smaak van de jonge Geof frey; onderweg heeft hij zich al steeds verzet tegen de on derneming en nü nage noeg op het laatste ogenblik heeft hij mij in de steek gelaten door naar Parijs te gaan, vanwaar hij mij een brief zonder adres stuurde en waarin hij ,zegt dat hij, ten enenmale weigert naar Ier land te gaan om zijn oude Oom op" te zoeken, die hen allen immers links heeft la ten liggen en dat hij niet ge steld is op een erfenis van met hypotheken bezwaarde grond en vervallen boerde rijen. Daar ik geen adres heb, kan ik hem niet bereiken en een beroep doen op zijn be tere gevoelens, ofschoon ik overtuigd ben dat hij er bit ter berouw van zal hebben inls het te laat is; maar hij houdt zielsveel van zijn va der. U begrijpt hoe lelijk ik daar nu tus'sen in zit; mijn verantwoordelijkheid tegen over de vader en mijn gene- genheid voor de zoon!" Roger knikte alleen maar. „Nu, ik heb heel wat plan netjes overlegd, maar die toch altijd onuitvoerbaar waren, totdat ik er nu, tenslotte, één heb bedacht dat best slagen kan. Lord Kilsavage heeft zijn neef nooit gezien en weet niets van hem af; van z\]ïï/ kant weet Geoffrey niets van zijn Oom en zijn familie een samenloop die allergun stigst treft. Daarom is 't mij mogelijk een ander jong mens in zijn plaats te sturen", j' Roger, vloog op, maar Sco- bell wenkte hem gebiedend om zich kalm te houden en ging voort: „Dit kan enkel goeds uit- dichten voor een ieder en zal niemand schade berokkenen! j Onmiddellijk na het voorge- stelde bezoek gaat Geoffrey i met mij naar Australië en [waarschijnlijk zal hij dan [nooit zijn Oom weer zien, daar de graaf aan een hart kwaal lijdt en wel niet lang meer leven zal. Nu zou ik de laatst zijn om iets oneervols te bepleiten* of iemand té dwingen, de persoon van een ander voor stellen; maar ik be schouw het zó, dat er in dit geval in het geheel geen be zwaar tegen kan bestaan. En u, Mr. Severn, is in alle op zichten deg'een drie ik nodig heb, een gesteld rnan, nage noeg' van Geoffrey's leeftijd, uiterlijk bijzonder veel met hem overeenkomend en die zich daarvan niet terugge houden hoeft te voelen door verplichtingen jegens familie of vrienden. Daarom doe ik u' dit voorstel of dat afge sproken bezoek op kasteel Kilsavage wilt brengen en voor Geoffrey Cahill wilt doorgaan! Ik zal u zó duide lijk op de hoogte brengen, dat u de rol evengoed kunt spe len als Geoffrey, en voor die maand dat u dus niet uzelve zult zijn, biedt ik u twee- honder-vijft'ig pond; vijftig contant en twee-honderd na afloop van uw bezoek, en ik sta er' voor in dat ik u een week daarna meeneem naar Australië en dat ik er u een goed baantje zal bezorgen. Door dit voorstel aan te ne men, zult u Mr. Cahill eri mij ten zeerste verplichten, om nog niet te spreken van Geof frey; err u zult een nieüw leven kunnen beginnen in een nieuw land! Me dunkt, u zult toch wel duidelijk inzien het goede, dat voor u kan voortkomen uit deze onschul dige maskerade? Nu wil ik er voor het ogenblik niet lan ger over praten, of een enkel woord van uw beslissing ho ren. Ik zie, dat u dood-op is! Het beste wat u kunt doen is, naar béd te gaan, in Geof frey's kamer!" En Roger, die inderdaad dodelijk vermoeid was, ook door hetgeen hij had moeten aanhoren voelde zich niet bij machte om vérder te re deneren of zich te ver-zetten tegen de overredende manier van praten, van zijn gastheer. HOOFDSTUK VI. Enige twijfel en een beslissing. Roger viel bijna onmiddel lijk in slaap en werd pas wakker toen de zon al hoog aan de hemel stond. Het ver trek was niet ruim, maar ge rieflijk ingericht. Hij keek eens rond en nam alles op tot zijn blik bleef rusten op 'n vreemde, ouderwetse kasfc, zwart geverfd en met stevige touwen er om heen die tegen de muur stond, niet ver van het bed. ■"Wat een eigenaardig oud ding, dacht hij. Die Geoffrey Cahill heeft dit zeker uit de Australische wildernis mee gebracht, want zo'n exem plaar zou je in Londen niet kopen! De herinnering aan Geof frey Cahill bracht hem na tuurlijk weer op het voorstel dat hem die vorige nacht werd gedaan en hij begon eens te denken dat, hoe verlokkelijk de hem geboden weelde ook leek na al de doorstane ellende hij toch zijn eerste ingeving zou vol gen, om die „maskerade" af te slaan; er moesten immers beslist onaangenaamheden voortvloeien uit zo'n valse po- M. Voets, Loon op A. v. d. Weiden, "V J. v. Zeist, WaalvJ A. v. Brunschot, V[ M. Heeren, Waspil J. v. Huiten, Waal J. de Leijer, Waah Niet. gediplomeei Na een woord wens aan de j dankte hjj dir leraren, die onder lijke omstandighed het werk hadden de jongelui te y goede vakmensen burgers. De drie beste, te de smeden-bankw Komejan uit Eeth de schoenmakers: stenbacht uit Bor Q. Wagemakers l ronk, reikte hij prijs uit. De directeur de van Steenderen, w nog êens op dat het begin van hin stonden en er nog Over de resultaten kon hij goed tev. hoewel er enkele die meenden op tw te kunnen wedden dere cursussen tege ten te volgen, wat standig was. Hij dankte de V( 't Bestuur voor hel dat zij - in het bek school hadden ged committeerden en die zich veel moei getroosten, wegens kige huisvesting ir de school. Hierna las hij voor van de leei naar een hogere derd waren, waa leerlingen, Rijkers geslaagde smede: werkers, v. d. V Ind. Elwijk. [alwijk. jk. ik. 2. (n geluk slaagden, teur en lke moei- n alles in esteld om men tot ;n staats- eten van rkers: A. en van J. Hoch- (L.) en Raams- m extra- ïeer G. C. ies er ook pas aan loopbaan iet waren, ji de ijver iden zijn, bij waren e paarden die meer- ijk'tracht- nooit ver- irzitter en vele werk ,g van de in, de ge le leraren, moesten e gebrek en buiten le namen' ingen die [as bevor- 1a enkele ïamens de -bankwer- ïiden na mens de vervolg-c .asisten en Leijtens namens ie schoen makers het woorji voerden, dank brachten aaln bestuur, directeur en lerayen en als blijk van dankbaarheid fraaié bloemstukken aangeboden. Nadat de voorzitter de ver zekering had gegejken dat het bestuur alles zou doen voor het nieuwe tehuis, voor de perfectionering v der wijs en het oj de naam van de hij.de bijeenkom WEEJl TI Veel vlaggen ri week de militai Loon, C. Hobbeler Avoirdt, die meer in Indië vertoefde kom in hun ge toe. fn het on- i/oeren van bhooi;' sloot [pen vorige en L. van en A. v. d. dan 2 jaar 1, een wel- ioorteplaats 'ING. een artikel r de chemi- htse" in ons Woensdag, jaar wat al )it bleek uit verschillen en. Men las Stichtse het stomen had, ieken slechts EEN KLEI RECHTZET In het kopje vai dat wij schreven ov sche wasserij „de Sti blad van vorige wee hebben wij ons blij] te sterk uitgedrukt. de reactie die wij va de zijden hierop kre namelijk dat alleen d| monopolie van goed en dat de andere fab: „vodden" afleverden.' Natuurlijkgeven wij graag en volmondig toe dat er ook andere fabrieken zijn die goed werk le veren. Onze ijver voor de Waal- wijkse zaak, maakte ons al te en thousiast en wij hielden geen re kening met het fei Adat anderen er aanstoot aan zouden nemen. Wij hopen dat hu geluwd is. BURGERLIJKI WAALWI Geboren: Josephus C zv. den -Muijsenberg- Antonius M F i A van Bergen-Ke Loonopzand Eli dv. P J M de V) Johanna J A P dv. J* P Brekelmans-Laros te Loonop zand Cornells W J zv. A L van Cromvoirt-Janssen Peter Th zv. J van Balkom- Grootswagers te Loonopzand Jacobus A J 'C zv. J C van Mierlo-Boom Maria J E dv. Th van der Lee-v. Tuijl Maria C A G dv. A J P A Smits-van de Ven te Loon- op-Zand Josephus V zv. J H Blom-Dumoulin. Huw.-aangiften W M Leemput 24 j. te Don gen en M Th A Burmanje 27 j. te Waalwijk V. M. Weij- ,ers 28 j. en W L M H M Dun- kel 33 j. beiden te Waalwijk J H M Mombers 26 j. en H A B M Raming 19 j. bet- den te Waalwijk A van Dongen 37 j. te Loonopzand en J S Vérhoofstad 41 j. te Waalwijk A J van Geene 21 j. en H A Damen 22 j. bei den te Waalwijk. Gehuwd: C H Didden 27 j. en M A Raaijmakers 29 j. beiden te Waalwijk AA Duquesnoy 31 j. te Sittarcl en H G M J Klaassen .26 j. te Waalwijk. Overleden A J Schoofs 89 j. te Waal wijk, weduwnaar van M. van Delft A van Noort 82 j. te Waalwijk, weduwe van A Korthout B van Helvoirt 71 j. te Waalwijk, weduw naar van A M Verhoeven. Ingekomen: J W de Jong en kind uit Sprang-Capelle J P Brök- ling en kinderen uit Leiden ACM Vloemans uit Loon opzand M H W van den Nieuwenhuijzen en gezin uit Dongen A R van Dinteren uit Loonopzand J W Dol- lekens uit Tilburg M Bou wer uit Werken ca. P J M van Ommeren uit Hilversum M B Schuurmans uit Uden L C Pullens uit Nieuwer- kerk a. d. IJssel M J Bijl houwer uit Losser C M J Meijer uit 's-Hage JAC Verweijen uit Eersel C H J C Raming uit Helmond. Vertrokken: M A de Brouwer naar Dru nen J A G Hochstenbach naar Born (L.) A M J v. Wezenbeek naar Oss J Pijlman naar Pijnacker B J Alink naar Arnhem M J Ras naar Geleen E Viveen naar Loonopzand. DRUNEN. Jaarvergadering K.A.V Maandagavond had de jaarver gadering plaats van de K.A.V. De zaal was goed bezet, toen voorzitster v. d. Krabben opende. Een kort en krachtig welkomst woord aan de Z.E. Pater Herme- nigildus O. F. M. Cap., de. spre ker voor de avond en tot de goed opgekomen leden Een beknopt jaaroverzicht volgde, waaruit bleek" dat de vereniging ruim 150 leden telt. In de loop van 't jaar werd een excursie gehouden naar Nijmegen - en Grave en hadden 'n paar feestavonden plaats waarbij het nuttige met het aangename werd verenigd. Voor de toekomst werden vakcursussen aangekon digd, waarvan een huishoudcur- sus spoedig zal aanvangen. De secretaresse mej. Merkx-Hamers werd bedankt voor haar verslag, evenals de penningmeesteres mej. Schapendonk, die feestavonden en excursies ten spijt toch nog een batig saldo had van ruim 8.—. Voor het controleren der boeken werden aangewezen Mej. Luy- pen-v. d. Heijden en. mej. v. Beij„ nen-Marésal. Mej. Merkx-Hamers werd her kozen, terwijl in plaats van mej. Calles, die niet herkiesbaar was, op voorstel van het bestuur een der jongeren werd gekozen, n.l. mej. Tonia Brok. Hierna hield Pater Hermenigil- dus zijn inleiding over de waar de van de vrouw Hij ontwikkelde het idee, dat de vróuw het fijne wezen is door .God geschapen, als hulpe van de man,, aan hem gelijk. Vervolgens belichtte spr. wat de wereld van de vrouw maakte en nog maakt en hoe God het bedoeld heeft en het ook zijn moet. De kuise vrouw is het sieraad van de maatschappij. Door de kuisheid verliest of krijgt de vrouw haar waarde. Een dankwoord van de voor zitster en dan de mededelingen: 21 April congres in Utrecht, deel neemsters kunnen zich melden bij de voorzitster. Ook Kardinaal de Jong zal het congres bezoeken. Reclame werd gemaakt voor de verkoop van het Paasblad. Heel bijzonder werd aanbevo len het sparen door kinderen. De Volksbond geeft daartoe elke Zondag (behalve met Pasen) ge legenheid. Spaarkaarten worden ter beschikking gesteld, waardoor gespaard kan worden met bedra. gen van 5 cent. Daarna had een loterij plaats ten bate van de kas, opdat zon der contributieverhoging aan de bondsverplichtingen kan worden voldaan. De prachtige huishoude lijke prijzen animeerden de deel name. Het was weer een geslaagde vergadering. Lima Toneel. De 2e en 3e Zondag na Pasen hoopt Lima Toneel weer op de planken te komen met 'n toneel spel. getiteld „Ronkende moto ren Het is 'n spel van Liefde en Overwinning, dat ongetwijfeld zeer in de smaak van het publiek zal vallen. RAAMSDONK. Nieuw Voetbalterrein. Zoals bekend heeft de voetbal vereniging „Raamsdonk" deze competitie niet op een eigen veld kunnen spelen, daar het terrein achter weduwe de Bont afge keurd is. Zij vond echter bij Waspik een voorlopig „Home", zodat de thuis wedstrijden gewoon doorgang heb ben kunnen vinden. Een woord van 'dank aan het bestuur van de V.V. Waspik is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Er wordt op het ogenblik hard gewerkt om het terrein van «dhr. J. Snijders voor de volgende com petitie in orde te maken. De heer J. de Bruin heeft het terrein uit gezet, terwijl de voetballers zich avond aan avond opofferen om het terrein gelijk te maken. Alhoewel er nog veel moet ge beuren (kleedkamer en behoorlij ke ingang staan nog op het pro gram) hóópt men onder de des kundige leiding van de heer Zijl mans over ongeveer 3 weken klaar te zijn met de werkzaamheden, terwijl de natuur daarna, naar we hopen, voor een prachtig groen tapijt zai zorgen. Botsing. Maandagmorgen omstreeks haT acht, werden de bewoners van d Molenstraat opgeschrikt door ec - harde knal, die veroorzaakt werd doordat twee vrachtauto's elkaar schijnbaar niet vlot wilden pas seren. Beide wagens stonden flink beschadigd dwars over de straat, zodat het verkeer langs die weg voor enige tijd werd stopgezet. Persoonlijke ongelukken kwam gelukkig niet voor. Ongeval. De gebrs. P. en G. de Bont wa ren Maandagmorgen in het ver diep aan het zaaien; toen G. de Bont ongelukkigerwijze met zijn linkerhand tussen de machine be klemd raakte. De landbouwer J. de B., die in de buurt aan het eggen was, snelde te hulp. Spoe dig werd hij uit zijn benauwde positie bevrijd en werd hij recht streeks per luchtbandenwagen naar Waspik vervoert, waar Dok ter Wijffels voor de verdere be handeling zorg droeg; deze achtte opname in het ziekenhuis noodza kelijk. Muziekconcours. De Harmonie Sint Bavo heeft het voornemen deel te nemen aan het Muziekconcours te Raams- donksveer. Wij zullen hopen dat het corps onder leiding van dhr. Bisseling een goed succes mag boeken. ergernis nu STAND K. H Th van d. Broek VI zv. M L nmeren te abeth C M :er-Prinsen sitie!Toch Sdheen Sco- bell het zo vurig jte wensen en als hij nu toe^ emde dan zou hij daarmee', enigszins kunnen goedmal^èn hetgeen hij" hem verschuldigd was: niet meer of minder dan het leven! Toen begon hij zich al lerlei illusies te semppen van een positie, daar gijids, in het verre Queensland j Wordllvervolgd Gemeenteraad. Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand, te houden op Vrij dag 2 April 1948, des namid dags om 7 uur ten gemeente huize. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling dér begrotin gen van het gasbedrijf en de exploitatie der draina- gevelden, alsmede van de gemeente-begroting voor 't dienstjaar 1948. Dienaangaande moge naar het centraal rapport van de commissies tot onder- dezer begrotingen en naar het antwoord-rapport van burgemeester en wethou ders worden verwezen. 4. Voorstel tot vaststelling der 3e wijziging van de ge meentebegroting 1947. 5. Voorstel tot vaststelling der le wijziging vande ge meente-begroting 1948. 6. Wegen nabij het Huis ter Heide. Prae-advies. Uw raad besloot d.d. 25 Oc tober 1946 een aantal wegen, gelegen nabij het Huis ter Heide, in eigendom en onder: houd over te dragen aan 't administratiekantoor „Unitas" N.V. te Utrecht. Bij deze over dracht werden voorwaarden gesteld, waardoor berekit werd dat het gebruik dezer wegen in de toekomst zou blijven, zoals dit ten tijde van de overdracht -was. Door het stellen dezer voorwaarden werd voorkomen, dat de be langhebbenden bij deze we gen nadelige gevolgen van deze overdracht zouden on dervinden. Gedeputeerde Sta ten eisten opneming dezer voorwaarden op grond van een desbetreffende medede ling van het" gemeentebestuur bij het onttrekken aan het openbaar verkeer van deze wegen in 1943. Het raadsbe sluit d.d. 25 October 1946 werd goedgekeurd door Gedepu teerde Staten bij besluit van 12 November 1946 G. nr. 605. De N.V. „Unitas", hiermede in kennis gesteld, berichtte bij schrijven d.d. 31 Januari dat zij met de voorwaarden niet „Als je een vin verroert, krijg je slaag", zei mevrouw Malone, terwijl ze Terry's ar men in haar ijzeren greep omklemd hield. Onderwijl doopte Pug Malone zijn kwast diep in de verf en toverde Terry met vakkundige hand in een soort ijsbeer om. De sheriff en zijn assistent zaten op de Voorste rij toen de voor stelling die avond begon. Zij hadden een gratis abonne ment op de voorstelling ge kregen en een kruik jenever „om de baardgroei te bevor deren in het belang van de orde in het land". Dit was wat vreemd gezegd, maar de je never smaakte er niet min der om. Het duurde, niet lang of het hoofdnummer werd aange kondigd: „Mug the wonder- bear". Terry zou dit keer niet op een koord lopen, maar zijn harmonica bespelen. Nu was Terry bijzonder muzikaal. Hoewel zijn pels kraakte van de opgedroogde witte verf en hij met een rare harlekijns muts was getooid, speelde hij. zo prachtig, dat de mensen er koud van werden. accoord ging, omdat deze naar haar mening niet inv overeen stemming zouden zijn met 't geen indertijd mondeling overeengekomen was. Tot welke afspraken het onder houd, dat namens de N.V. Unitas met het toenmalig ge meentebestuur in 1943 heeft plaats gevonden, geleid heeft is niet vastgelegd. Het feit dat toen reeds aan het pro vinciaal bestuur medegedeeld is, dat aan het feitelijk ge bruik der wegen als openbare weg niet zou worden getornd, wijst er o.i. op dat het ge meentebestuur vanaf de aan vang der onderhandelingen op dit standpunt heeft gestaan. Deze mededeling heeft de ho- gére goedkeuring mogelijk ge maakt, terwijl eventuele be zwaren van belanghebbenden hierdoor achterwege zijh ge bleven. Nadat over deze kwestie in een vergadering van B.- en W. met een vertegenwoordiger van Unitas van gedachten ge wisseld was, stelde de N.V. bij schrijven d.d. 16 Mei 1947 als het ware een compromis voor: Categorie A. Hierbij worden de in het raadsbesluit tot verkoop der wegen gestelde voorwaarden aanvaard voor die wegen, waarvan voor Unitas het be zit begerenswaardig is, ter wijl tevens het vrije gebruik gehandhaafd moet blijvèn. De overige in 't raadsbesluit ge noemde wegen worden ge splitst in 2' categorieën en wel: Categorie B. Wegen waarvan het vrije gebruik gehandhaafd moet blijven, maar welke voor Uni tas niet van zo groot belang zijn dat zij deze. onder de ge stelde voorwaarden wil over nemen. Deze zouden buiten de transactie moeten worden gelaten. Categorie C. Wegen waarbij het niet noodzakelijk is dat het vrije gebruik gehandhaafd blijft. Deze wegen zou Unitas wil len overnemen zonder dat daarbij voorwaarden worden gesteld. Wij zijn van mening dat oj$ dit voorstel niet kan worden ingegaan omdat hierdoor enerzijds afbreuk wordt ge daan aan het gebruik als openbare weg van sommige wegen, terwijl anderzijds we gen in eigendom en onder houd bij de gémeente blijven, welke in eerste aanleg zijn overgedragen. Dat belanghebbenden _van mpning zijn dat aan het op- beperkt gebruik der wegen niet getornd mag worden, is ons gebleken uit een schrijven van de besturen der afdelin gen van de N.C.B. te Loon- op-Zand, de Moer en Kaats heuvel, waarin wordt ver zocht niet in te gaan op het ovedragen van genoemde wegen aan Unitas, daar dit voor eigenaren van gronden in de naaste omgeving in de toekomst niet anders dan na delen kan opleveren. Unitas berichtte bij schrij ven d.d. 10 Maart 1948, dat zij, persisteert bij haar voor stel van 16 Mei 1947. Er blijft ons thans dus niets anders over dan U voor te stellen Jiet raadsbesluit van 25 October 1946 in te trek ken, alsmede te bepalen dat aan de wegen, welke bij be sluit d.d. 19 October 1943 aan het openbaar verkeer zijn onttrokken, wederom de be stemming van openbare weg wordt gegeven. 7. Rondvraag. - FLAUW Onze redactie ontving van „een abonné te Kaatsheuvel" een 2e blad van Dinsdag 22 Maart terug gezonden, waarin 't rubriek-hoofa „Nieuws uit Kaatsheuvel" was weggevallen eri waar begonnen is met het Kampioens-verslag van Desk. De inzender schrijft er boven: Waarom staat hier niet „Nieuws uit Kaatsheuvel?" en onder aan de pagina: „Een Kaatsheuvelse lezer, welke geen voetballer en ook geen supporter isüll" „Stelt U dan geen prijs op abonné's uit Kaatsheuvel?" Natuurlijk stellen we daar ho ge prijs op, maar niet op zulke flauwerikken. AAN HEREN CORRESPONDENTEN EN ADVERTEERDERS. Wij verzoeken onze correspon denten en adverteerders in de toe komst meer aandacht aan onze mededelingen te besteden. Wij hebben tweemaal achtereen aangekondigd dat ons blad in de Paasweek Woensdag-ochtènd in- plaats van Donderdag-ochtend verscheen en toch kwamen talrij ke berichten en advertenties na 't verschijnen van ons blad Woens dag 1.1. binnen, zodat deze min stens blijven liggen en de meeste niet meer konden worden opge nomen. RED. Hierbij betuig ik mijn hartelijke dank, mede namens mijn Ouders, Broer en Zusters, bijzonder aan het Ontvangst-Comité, buurtbewoners en vrienden, de Harmonie St. Cris- pijn en Kath. Thuisfront \oor de overgrote belangsttlling en de prachtige cadeaux die ik mochl ontvangen bij mijn behouden thuis komst uit Indië. Soldaat A. v. d. AVOIRDT, O V. W. te CAPELLE is voornemens bij inzet op Don derdag 1 April 1948 en zo nodig bij toeslag op Donderdag 8 April 1948, in café Hamers te Waspik- Boven, telkens des avonds om 6 uur, voor zijn principaal HUIS MET ERF, TUIN EN SCHUURTJE te Waspik, Vrouwkensvaartsestraat 43, kad. sectie E nummer 980, groot 17,40 aren. Ged. in gebruik bij M. C. Kem meren, ged. verhuurd voor 2.50 per week aan L. J. Kemmeren. In de Psychiatrische Inrichting van het Oude en Nieuwe Gasthuis kunnen g e plaatst worden Aanvangsalaris f550.— per jaar, benevens kost, inwoning, bewas- sching en geneesk. hulp. Minimum leeftijd 19 jaar. Na het eerste over gangsexamen f600.Na het tweede overgangsexamen f650.Na het behalen diploma B f700. Uitsluitend schriftelijke sollici taties aari de Eerste Geneesheer aldaar. VERLOREN: Donderdag 11 Maart (Gedachtenis) in Grotestraat-Mr. van Coothstraat Tegen beloning terug te bezorgen aan het bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2