25 PUNTEN firma CIJNVS besteed ie goed. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL NIEUWS UIT KAATSHEUVEL WNGBNE1EN JUBILEUMVERKOOP. MEDEDELING Gpmeenieraad Loonopzand w.s.c. SPORT VOETBAL courante^ufaCTUREN Expositie. In de keurig daarvoor ingerichte achterzaal van Euphonia werd Zaterdag eri Zondag de aange kondigde expositie gehouden van Kunst- en Reclameschift door dc heer Piet Borsten en Boetseer werk door de heer Ing. Teunis- sen, dir. der Gem. Gasfabriek al hier, onder auspiciën der vereni ging Kaatsheuvels Belang. In tegenwoordigheid van het complete bestuur van K.B. werd- Zaterdag om 4 uur de expositie met een kort inleidend woord van de K.B.-voorzitter, de heer J. v. Kemenade geopend. De heer v. K. gaf een korte uiteenzetting van 't ontstaan der tentoonstelling, waarin hij wees op de schroom, welke er oorspronkelijk ook in K.B. heerste, om deze show. te steunen, doch welke schroom in een enthousiasme werd omgezet, toen de heer- B. op een der K.B.- bestuursvergaderingen een demon stratie gaf van zijn kunnen. Hij achtte het een eer in deze tijd van vervlakking en vergoding van het stoffelijke de gelegenheid te hebben de medewerking'te kun nen geven aan iets, waarin de ar- ristocratie van de geest naaf bui ten treedt. De heer Borsten toont, in zijn kunst en zegkracht, die zijn werk tot een open boek maakt, waarin het een genoegen is een blik te mogen slaan. Spreker noemt de heer B. een autoriteit, immers in de zuidelijke provinciën is hij na genoeg de enige gediplomeerde in Kunst- en Reclameschrift, doch daarnaast iemand, die blijkt naast vaardigheid en kennis1 over ""een fantaisie te beschikken, «die zijn werk stempelt tot een rijkdom en weelde, die uniek is. In de heer Teunissen, die stille kracht aan ons Gem. Gasbedrijf, die ons ook in de benauwdste tijden nog steeds wist te gerieven met gas, begroet hij de self-made-man, die in oor spronkelijkheid en scheppings kracht de man van initiatief open baart. Hij dankt de firma van den Assem voor de beschikbaarstelling van de nodige drapering en de firma P, Snoeren voor de kunst volle verluchting met palmen en groen en sluit met de woorden: Het moet zó zijn, Met de kunst geen gijn, Want kunst is fijn. 't Is ongetwijfeld voor de vele bezoekers een openbaring geweest, wat deze show te genieten gaf. De meesten was het totaal onbekend, dat Kaatsheuvel twee kunstenaars bezit met een prestatie, waarvan het jammer zou zijn, dat ze on bekend bleef tot eigen kring. K. B. heeft er een goed werk mede verricht hare medewerking te bieden om meer bekendheid te geven aan het werk van de beide inzenders, waarop Kaatsheuvel trots mag gaan. Smaakvol gegroepeerd op een fond van grijs prijkten de werk stukken van de heer Borsten in teksten, gebeden, opschriften, symbolische voorstellingen in Go tisch, smeed-ijzer-trant, unicaal- lettertype, fantasie-letter, vrije letter, engelse schriftstijl, fantasie- koord-letter, Keizer-Gothiek, glas- in-lood en afgerond Gothiek, alles kunstschrift met zinnebeeldige voorstellingen verwerkt in tekst en afbeelding. In reclame-schrift een verschei denheid van affiches w.o. Bel Canto, „De Toren", D.E.S., „Ede le Brabant were di", een toneel- en Vasten-avond affiche, èn meer dere etalage-kaarten, waaruit de fantasie en de vaardigheid van de ontwerper spreekt. Een keur van oorkonden, meest ter beschikking, gestelde stukken van verschillende families, doch alle van de hand van de heer Bor sten stonden in een aparte stand op het toneel verzameld, een beeld biedend van zinrijke modellen bij gelegenheid van geboorte, doop sel, vormsel, huwelijk of jubileum te gebruiken. Daarnaast meerdere verenigingsledenlijsten en diplo ma's, rijk in kleuren en voorstel ling.' Behalve het werk van de heer Borsten trok echfer het boetseer werk van de heer Teunissen bij zondere aandacht. Een 15-tal uit klei gevormde, gebakken werk stukken waren een greep uit het vele wat de heer Teunissen in zijn vrije tijd op dit gebied- ver vaardigd heeft. Een prachtkop van Churchill (de onwrikbare), „een tweeledig sprookje", Lach ende vogels, Moeder in het ver leden schouwend, waren wel de meest frappante bewijzen van zijn rijke scheppingskracht en vaardi ge boetseerhand. Het meest impo nerend was echter *Onze Held", een ontwerp voor een monument van „Jan de Rooij", die onder de moeilijkste omstandigheden aan de overzijde van de Bergse Maas de vijand bespiedde en radiografisch de geallieerden aanwijzingen gaf over de voorbereidingen tot een overval* op Brabant. Het monu ment is gedacht juist op de split sing van dèO weg van Besoijen naar Sprang en past zich wonder wel aan bij de omgeving en 'de plaats voor het monument ge dacht. Het is een uitbeelding van „Onze Jan" zoals hij was; zittend in een moeilijke positie, bovenop een liggende driezijdige rustieke piramide, in zijn hand een zend apparaat, terwijl hij naar de vij and uitkijkt. Het grondvlak der piramide is in harmonie met de gedachte plaats van opstelling, eveneens een gelijkbenig driehoek- veld en zou in graniet of bopw- aardewerk uitgevoerd kunnen worden. Een ontwerp, dat de vol le aandacht van de commissie voor monumentzorg ten volle waard is. Agenda. Maandag 8 uur n.m. repetitie Harmonie Apollo. Dinsdag 7.30 uur n.m. Repetitie R.K. Par. Kerkkoor'in de kerk. Woensdag geen repetitie da meskoor Bel Canto. Woensdag 7.30 uur n.m. Re petitie Harm. Kon. Muz. Gezel schap Euphonia. v Donderdag 7 uur n.m. repetitie dameskoor Bel Canto in de zaal. Donderdag 8.30 uur n.m. repe titie Mannenkoor Bel Canto in de zaal. Woensdag 8 uur n.m. Apollo- Theater „Moord onder narcose", 18 jaar. Kajot ter s-agenda Dinsdag 6 April: Pioniersgroep Dr. Poels en enquêteleiders 7.30 uur. Woensdag 7 April: Kajotters- groep 7.30 uur. groep 7.30 uur. Donderdag 8 April: Kajotters- Bestuursvergadering 7:30 uur. Lendersvorming 9 uur. Zaterdag 10 April: Ontspan ning 7.30 uur. Zondag 11 April: Studiekring 11.30 uur. Maandag 12 April: Kajotters- groep patronaat Berndijk en K. A.J.-zaal 7.3Ö9 uur. BERNDIJK. Festival. Naar aanleiding van het festi val, dat gedurende de Pinksterda gen in onze parochie zal worden gehouden, vernemen wij dat het terrein voor de kermesse d'été in zijn geheel is verpacht aan dhr. Slaats te Waalwijk. Deze is met z'n prachtig orgel geen onbekende in de Berndijk. De heer Claats deelde ons ver der mede dater o.a. komen te staan een rupsbaan, luchfschom- mel, zweefmolen, autoskooteri schiettent en een grote danstent. Het wordt dus een volwaardige kermis. De entrée op het terrein zal vrij zijn. ELSHOUT. TVlgetnene ledenvergadering op Zaterdagavond 8 uur van de Pluimvee, en 'Konijnenfokvereni ging „Elshout en Omstreken" in de zaal van café M. van Huiten alhier. Na opening richtte de voorzitter, dhr. A.Verhoeven, woorden van welkom tot het nieuw toegetreden lid der Vereni ging, de hëer van Öosterhout te Drunen. In het kort gaf hij aan dhr;. v. Oosterhout uitleg van de bemoeienissen van de vereniging t. o. v. de konijnenfokkerij en het doel en strèven der vereniging. Daarna werd overgegaan tot het uitreiken van de inschrijvings- kaart van de Raad van Beheer en Toezicht, om deel te mogen ne men aan tentoonstellingen, enz. Ook met het oog om fraudes te voorkomen, worden deze be wijzen uitgereikt. Men staat dan waalwijk ECHTE LIEFDE EN LEVENSGELUK. Op de komende Dinsdagen 6, 13 en 20 April zal in de zaal „Musis Sacrum" een serie lezin gen gegeven worden, voor meis jes en jongemannen boven de 17 jaar. De heer Lamb, van de panden uit St. Oedenrode zal voor hen verschillende onderwerpen behan delen, die voor hun leeftijd van groot belang zijn, bijzonder met betrekking tot een bestaande of eventueel toekomstige verkering. Deze spreker is medewerker aan het program van de Kath. Actie in het Bisdom den Bosch en heeft reeds vele jaren bijzonder ^contact met de jeugd. Om zijn mooie taal en praktische uiteenzetting heeft hij op vele plaatsen, groot succes gehad mèt deze lezingen. „Echte liefde en levensgeluk" is de conclusie van zijn besprekin gen en het doel waarheen hij als een ervaren gids de jongelui de weg weet te wijzen. Het zal niet te verwonderen zijn, als wij onze jongelui, die toch allen verlangend zijn naar dit ideaal en daarvoor willen werken, in massa zien op trekken naar Musis Sacrum, waar geen plaats onbezet zal blijven. De lezingen voor meisjes be ginnen telkens om 7 uur, voor jongemannen om 9 uur. De kleine toegangsprijs die tot bestrijding van onkosten wordt gevraagd, zal niemand een reden zijn om deze avonden te missen. De contributie hiervoor bedraagt 1.— per jaar. Een ingekomen schrijven om een afgevaardigde te benoemen voor de districtsvergadering op Zondag 4 dezer te 's-Bosch wordt voor kennisgeving aangenomen, aangezien het uur waarop deze vergadering zal aanvangen, n.l. 's middags 13 uur, niemand con venieert. Voor de te houden vergadering van de Raad van Beheer te Til burg werd de heer C. M. J. Ver hoeven..uit Heusden afgevaardigd. De uitreiking van de zilveren medaille, die de heer P. v. Ges tel op de Wintertentoonstelling verdiend heeft met zijn ram wit te Weener en die beschikbaar ge steld werd door de heer Boers voor het beste konijn der ten toonstelling, zijnde een Z.G.T.. kon wegens niet aanwezig zijn van de heer v. Gestel niet door gaan. Besloten werd om wederom krachtvoeder voor de dieren te bestellen. Van de "rondvraag maakte de heer A. v. Logten gebruik om te informeren hoeveel de kosten be dragen om de jonge dieren te ta- touëren. Gevraagd were! nog of dé data der te houden tentoon stellingen nu officieel al vasl staan. Behoudens goedkeuring van de officiële instanties staan deze vast, aldus het bestuur. Kermis. Te beginnen met Zaterdag 24 April zal Elshout Weer 4 dagen, en wel 24, 25, 26 en 27 April kunnen genieten van de kermis dagen, waarop van een gepaste ontspannin gebruik zal kunnen worden gemaakt. Uitvoering. De gewoonte getrouw, zal de Zangver. „Uitspanning door In spanning" haar ereleden 'en dona teurs wederom op een uitvoering komen vergasten. Werd andere jaren volstaan met allerlei klei nere stukjes, dit jaar echter is hiervan afgeweken en is een olij- spel in 3 bedrijven, genaamd „Dc verborgen schat" ingestudeerd. HEUSDEN. Het personeel der Conser- verifabriek werd door de directie in de gelegenheid gesteld om een uitstapje te maken. Donderdag ging het per autobussen naar De venter, waar een grote blikfabriek bezocht werd. Zo'n reis is voor hen, die niet alleen meegaan om eens een dagje uit te zijn, bijzon der leerzaam, ook om het feit dat men ook eens kan zien hoe alle industrieën ineen sluiten moeten om 'n goed product te verkrijgen. Blik en jam, een eigenaardige combinatie, maar 't een kan niet buiten 't ander. Vrijdag werd een andere route gevolgd en wel per boot naar Rot terdam, waar onder meer een be zoek gebracht werd aan de'Maas tunnel. Voldaan keerden allen weer huistoe, met de stille, hoop dat de^firma meer van zulkè reis- jes in petto heeft. KORTE BERICHTEN. De Russen kruipen zachtjes terug. Ze hebben een bespreking gevraagd met de geallieerde com mandanten in Berlijn; de grens- maatregelen zijn verzacht en ook de treinen, geen militaire, gaan weer door. KNOEIERIJ BIJ DE P.R.A.C. Het hoofd van de P.R.A.C. te Utrecht is dezer dagen ge arresteerd, daar hij er ernstig van verdacht wordt de lei ding te hebben gehad van zeer geraffineerde knoeierijen met dossiers van collabora teurs. Kwam een zaak in behan deling, dan toog een mede werker van v. Gooi naar de betrokken persoon en vertel de hij hoeveel hij moest be talen, wilde hij dat er een zgn. „licht dossier" werd sa mengesteld. Ging hij hier niet op in, -dan werd na 't lichte dossier, de officier-fiscaal een „zwaar dossier" nagezonden. Truman heeft de wet op 't Marshall-plan getekend en giste ren, Maandag, gingen de eerste schepen met graan, kolen, olie enz. reeds in zee. Nederland komt na Frankrijk, Engeland en Italië op de vierde plaats in de hulpverle ning. van de Gem. Licht- en Waterbedrijven WAALWIJK. In verband met schilder werk zaamheden aan de watertoren moet het hoogreservoir tijdelijk buiten gebruik worden gesteld Daardoor zal het in de komende weken kunnen voorkomen dat er 's nachts geen druk op de waterleiding is en zo nu en aan ook overdag gedurende een korte periode. De verbruikers worden aange raden om steeds een weinig water in voorraad ie houden. De Directeur, P. G. VAN VLIET. VLIJMEN. Vlijm. Boys 1—Gudok 1 15. Zondag vond bovengenoemde wedstrijd plaats. De belangstel ling was groot, .toen de elftallen zich om 2 uur opstelden. Vlijmen trapte tegen wind in af en bracht het niet verder dan de verdedi ging. Gudok kwam direct flink opzetten en met mooi samenspel ging het op het doel van Vlijmen af. Goede schoten werden gelost door linksbuiten en midvoor, maar de doelman van Vlijmen was op zijn post en keerde het gevaar. Na enkele goede door braken van Vlijmen, die niets op leverden, kwam Gudok weer op, zetten; met goed samenspel werd de «verdediging van Vlijmen uit elkaar gerukt en zij hadden ein delijk succes met een goed schot van', de midvoor van Tilburg. Wederom trok Qudok ten aan val, maar' de doelman van Vlij men redde ten koste van een cor ner, welke goed werd genomen, maar netjes weggewerkt. Dan was het Vlijmen die met een ver rassende aanval bijna succes had, maar de paal bracht redding. Vanaf de uittrap ging de bai naar de vrij staande linksbuiten, deze zette mooi voor en de links binnen van Gudok vergrootte de voorsprong, 02. Vlijmen pakte hierna flink aan en het verdiende tegenpunt kwonu tenslotte door n goed schot van de midvoor, 1—{2. En hiermede kwam de rust. Na de rust met wind mee dach ten we een ander spel te zien. Vlijmen was wat sterkér, maar Gudok was het meest in de aan val. Met goed samenspel ging 't telkens op het doel van Vlijmen af en de linksbuiten had spoedig succes met een keihard schot, 1-3. Daarna een aanval; de midyoor krijgt weer een kans en nummer 4 ligt in het net 1—4. Vlijmen probeert het spel nog wel te ver, plaatsen, maar Gudok speelt rus tig door en de vrij staande links buiten zet wederom mooi door naar de linksbinnen, die geen fout maakt en het is 1—5. Vlijmen speelt een verloren partij en Gu dok demonstreert een pracht sa menspel zonder verder te doel punten. Het einde kwam met een verdiende overwinning voor Gu dok. De leiding was in goede handen. Boys, de volgende wedstrijden nog eens flink aangepakt, anders is het een kort einde van de be kercompetitie. DE BEGROTING GOEDGEKEURD. WEGEN NABIJ HUIS TElC HEIDE TOEGANKELIJK. Enkele belangrijke aangelegenheden heeft 4e raad van de gemeente Loon op Zand Vrijdagavond in een openbare vergadering besproken. Allereerst was daar de begroting 1948, die zeer aan de voorzichtige kant was en gunstige vooruitzichten openden. Over het al of niet overdragen van de wegen nabij het Huis ter Heide aan dé N.V. Unitas, is ook wijd en breed beraadslaagd; bij een stemming werd het voorstel van B. en W. met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Begroting 1948. Nadat de voorz. wethouder Grootswagers had medege deeld dat wethouder Broeders door omstandigheden verhin derd was, de Notulen waren vastgesteld en een tweetal in gekomen stukken voor ken nisgeving waren aangenomen, ging men over naar het be handelen van de gemeente begroting en de begrotingen van het gasbedrijf en de ex ploitatie der d.rainagevelden. De heer Verhoeven infor meerde naar de hulp kracht voor de gemeente-architect en vond het niet juist dat er nu een vrachtauto werd aange schaft en de architect niet de beschikking zou krijgen over een motorrijwiel. De voorz. antwoordde hier op dat een vrachtwagen'meer urgent was en dat de archi tect ei# geen directe behoefte meer aan had, daar er in Juli, als de examens voorbij wa^en een hulpkracht benoemd zou worden; bovendien waren veel wegen met een motor rijwiel niet bereikbaar. De heer Verhoeven voerde verder het woord over de on derwijsmogelijkheden in de gemeente, die zeker uitge breid diende te worden, hoe-' wel hij in het prae-advies las dat er geen behoefte aan was. Een MULO-school zou zeker hier op haar plaats zijn. De voorz. merkte op dat èr in het advies geen sprake was van behoefte, maar van be langstelling, want bij een eef- der gehouden onderzoek was gebleken dat er slechts vier personen voor in aanmerking kwamen. Hij zag er wel de gelijk het belapg van in, maar hij vond het beter dat een Mulo-school zou groeien uit de Handelsavondschool, die zeer druk bezocht werd; hier voor zou men de school zeker gelegenheid geven. Vervolgens kwam ,de finan ciële medewerking met 't Wit- Gele Kruis ter sprake. De heer v. Nieuwstadt vond het in zekere zin onbillijk dat de afdeling Loon op Zand 600.kreeg en Kaatsheu vel niets. De heer de Cock vestigde de aandacht op de huisves ting van het Wit-Gele Kruis en vroeg of er geen volume beschikbaar gesteld kon wor den voor een nieuw gebouw, hetgeen de heer v. d. Velden ten volle steunde. De voorz. antwoorcfle dhr. v. Nieuwstadt dat defubsidie van Kaatsheuvel was gegeven voor de kraamve|)leging; deze was indertijd veldwenen dus ook de subsidie hield op. De Eg-obleem van de muisves ting was reeds eerdé- in het college- besproken; Jyanneer er in 1948 een volume was toegewezen zou mej er een bepaald kwantum tan be schikbaar gesteld hebben voor het Wit-Gele Kruis. Nu zou men alsnog track en een «ruimte te krijgen, haar hij twijfelde er aan of jnen zou slagen. De heer v. d. Heu\bl merk te op dat de begr'otinop zeer voorzichtige wijze we; samen gesteld. Hij miste wel het woord Bat: eliswaar Saldo, maar meende met ein gerust hart de post van j 24732.03 voor onvoorziene uit, aven als zodanig te kunnen (beschou wen. De heer de Cock iad ver nomen dat er borirgen wa ren verricht voor eci zwem bad, of'dat deze verlicht zou den wordenaan de Oostelij - ke zijde van de we; Kaats heuvelLoon op Z nd. Hij vond het beter dal dit ten Westen van die w:g werd aangelegd, dan had men een geheel met Sportpa k. De voorz. merkte op dat men er toch niet zeu mogen bouwen, vanwege het natuur schoon. De boringjn waren echter provisorisch. Men zou er Dins|ag mede beginnen. De heer de Cock vond de post voor Bouw- en 7elstand- toezicht overbodig, mert had immers een gemceite-archi- tact en Ir. Geenen ls super visor. Volgens de voorz. ocht men nog steeds naar eei weg om er tussen uit te ko ien; men zou niet zo gemaklelijk toe stemming krijgen 'an Ged. Staten. De héér de Cock ees op dn slechte toestand vai de volks huisvesting, hetgee niet te verwonderen was als men bedacht dat het 1 stuur in geen tien jaar verg derd had. Hij verzocht daaroi tot naas ting der woningei over te gaan, hetgeen welli ht binnen afzienbare tijd zou gebeuren, aldus de voorzitter Nadat de heer v. d. Velden nog even gesproke had over de vleeskeuring, w rd de be groting z.h.st. aa ïgenomen, waarna de voorz. d nk bracht aan secretaris en a ïbtenaren, de commissie van onderzoek en de raadsleden. Nadat de puntei vier en vijf z.h.st. waren a ogenomen ging men over tot de behan deling van het vo rstel aan gaande De wegen nabij het Huis ter Het uitvoerig publiceerden wij De heer v. d eerste spreker, we er nimmer een one plaats gehad tus: meentebestuur e Unitas, wel tusseij n^eester en de Mij meester wilde misch alles- overdo n tas. Toen heeft Ui gen gesplitst in rieën, want het lantropische ins' wilde nu nogm kingen houden, een gefundament houd was gewc ;t trachten de weg( gorie A, dus die over te hémen, a en mogelijk ook tegorie B. Want meente alle weg hield, zou men ze vrij moeten hou Unitas alleen had, zou de Mi. derde van de ko brandvrij houder Dp men. De heer v. Ku: dat, als Unitas nam en weer ko: zouden worden ti de boeren. De voorz. a: heef v. d. Heu eide. rae-advies eds. [euvel als er op dat rhoud had n het ge- de N.V. de burge- De burge er econo- aan Uni tas de we re catego- geen phi- lling. Hij ls bespre- ir er nopit ;rd onder en dan van cate- wensten er te doen ie van ca- als de ge- aan zich och brand en als ttegorie A. reeds een en van het zich ne ck :e merkte op, gen oyer- inen gefokt schade van getracht had weer besprekin gen te voeren met Unitas, maar deze wilde hier niet van weten en persisteerde bij haar voorstel. Bovendien zou het brandvrij houden de gemeen te pl.m. 3000.kosten, welk bedrag te geripg was om ge vaar te lopen dat de wegen niet meer voor het publiek toegankelijk zouden zijn. Nadat verschillende raads lede^ nog hun mening had den uitgesproken en opgeko men. waren voor, de vrijdom der ingezetenen, bracht de heer v. d. Heuvel 't voorstel in stemming. Met 9 tegen 4 stemmen werd het tenslotte aangenomen. Bij de rondvraag deelde de heef vt d. Heuvel mede, 'dat, nu de gemeente voor V/2 ton garant gebleven was voor de' Waterleidingmij., het reeds verschillende malen was voor gekomen dat de bewoners van Loon op Zand zonder water zaten. De voorz. keek hier enigs zins van op, vooral nu men in een natte periode was. Wat moest dit in een droge perio de worden? Hij zou de wa terleidingmij. er op wijzen. Verschillende leden infor meerden naar de verkoop der bomen en de voorz. deel de mede, dat men hem er op gewezen had dat alles ver kocht moest worden volgens de immus-voorschriften, het geen 3000.minder zou opbrengen. De verkoping zou de volgende dag waarschijn lijk onder toezicht plaats hebben. Nadat hij de openbare ver gadering gesloten had, werd dit punt in gesloten vergade ring besproken. was de voorhoede weer niet agressief genoeg. Al met al is revanche in de thuiswedstrijd zeer zeker mo gelijk. Rest nog te vermelden dat vóór de wedstrijd de Aanvoer der van DESK bloemen wer- d'en aangeboden, benevens 'n zilveren plaquette als herin nering van het behaalde 2e klas-kampioenschap. WSC WINT HAAR EERSTE PROMOTIE-WEDSTRIJD. Geelbruin Mulo verliest met 02. In een zeer vlot gespeelde wedstrijd heeft WSC een vol-, komen verdiende overwinning behaald op de degradante van de 2e klas Mulo. In het veld was WSC de meerdere en met open aanvallen, voornamelijk geleid over links, werden di verse kansen geschept. Du- quesnoy, die wederom werd opgesteld, heeft een prima wedstrijd gespeeld en tflgt Kwartrei ueueii ue y^ie-n- Muskens en Teurligns vorm de hij het beste deel van de ploeg, alsmede van het gehele veld. Nadat aan WSC bloemen aangeboden waren, met toe passelijke woorden aan het adres van de kampioenen, waarbij de Mulo-verteger woordiger de hoop op succes uitsprak voor WSC, behalve, zo zei hij, in de wedstrijd te gen ons. De heer Spijkerman beant woordde deze woorden met 't gezegde, dat WSC van haar kant hoopte te winnen, maar hij zag graag bovenal, dat dit een sportieve en prettige wedstrijd zou worden, en: may the best team win. WSC won de toss en als zij verkiest met de wind in de rug te spelen, blaast scheids-, rechter v. ~Gelovèn voor be ginnen en de volgende elftal len stellen zich op: n 'oordde de dat men OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HaarlemEDO 12 HeerenveenGo Ahead 12 BW—PSV 1—0 DISTRICT IV. Promotie Tweede klasse. Helmond—DESK 2—0 DISTRICT VI. Promotie Tweede klasse. KerkradeSittard 22 DISTRICT IV. Promotie Derde klasse. Axel—MOC 2—0 SETTerneuzen 31 Mulo—WSC 0—2 GeMrop—St. M. Gest. 3—1 HELMOND—DESK 2—0. Toen 20 minuten voor het einde Helmond 't eerste punt van de wedstrijd scoorde, wa ren de Helmonders nog lang niet zeker van de overwin ning, want al speelde DESK dan tegen de stormwind, haar veldwerk was beter dan dat van de eerste klassers, zodat nog alles mogelijk was. Reëds voor de rust hadden de Dessers een 3-tal geheide kansen om zeep gebracht, ter wijl d^Helmonders nog niet in staat geweest waren het DESK-doel in gevaar te bren gen. Ofschoon algemeen ver wacht werd dat na de rust een geweldig offensief van Helmond zou losbarsten, bleek door het beter technisch spel van DESK dat de 'strijd nog geheel open was. Twintig minuten voor het einde kreeg Helmond een cor ner toegewezen, die in een doelpunt werd omgezet. Hel mond trok zich toen in de ver dediging terug, terwijl het ge hele DESK-elftal ten aanval trok. De voorhoede was ech ter niet in staat een doelpunt tè maken, terwijl Helmond nog kans zag (volgens insiders 2 minuten over tijd) door haar linksbuiten de stand op 20 te brengen. Nadat DESK nog afgetrapt had, floot scheidsrechter v. d. Spek 't- einde. Over het geheel viel de wedstrij4 tegen, al mogen wij niet uit het oog verliezen dat de harde wind veel afbreuk deed aan het spel. Helipopd is een middelmatige ploeg en zonder uitblinkers. Bij DESK Knepflé Blij levens Pullens Brok v. Adelberg Meeuwen Kools v. d. Ven Teurlings Muskens Duquesnoy N. Klaassen, Hofman, v. d. Nieuwenhuizen Boetzkers Swinkels M. Klaassen P. Klèassen Sanders Lambooy v. d. Berg J. Swinkels MULO Van stonde af aan zijn de zwarthemden in de aanval en Blij levens krij gt spoedig de eerste kans die hij, door in volle ren naast te schieten, niet benut. Snel gaat het spel van man tot man en diverse aanvallen van WSC worden goed afgewerkt, maar op voorhand geeft de Mulo-ver dediging geen krimp. Sporadische tegenaanvallen van Mulo brengen een ge vaarlijke doorbraak van Swin kels, die op een tien-tal me ters van het doel, alleen voor Adelberg, een magnifiek schot lost. Hoog opspringend weet de WSC-doelman echter de bal over de lat 'te tippen. Wederom komen echter de Waalwijkers terug. Via kort, maar zuiver driehoekspel tus sen de magnifiek swichende Kools, Muskens en Duques noy geeft eerstgenoemde een goede pass naar Muskens, maar deze staat buitenspel. Een volgende aanval echter wordt door Muskens opgezet na goed voorbereidend werk door de goed-spelende kant- .halfs. Duquesnoy ontvangt de magnifieke pass en zijn cor recte voorzet naar Kools wordt door deze met een fik se kopstoot rakeling over de lat gekopt. Na een schot van Muskens dat rakelings naast vliegt, krijgt Kools de bal, die met een omhaal naar Duques noy speelt. Deze passeert han dig v. d. Berg en geeft een zuivere pass naar Blij levens, die met een effectvolle bal de keeper listig passeert. Een prima doelpunt. Tot de rust kan de stevig, maar stug spe lende Mulo-verdediging de stand tot 01 beperkt hou den en de enkele aanvallen van Mulo komen niet verder dan de halfs. In het' uiterste geval zijn Pullens en v. d. Ven, alsmede Adelberg op hun plaats. Ruststand 01. Na de thee krijgt direct v. Meeuwen de druk van de voorhoede der Geel-Blauwen op zijn stevige body. Met eigenlijk te opportunistisch spel weet hij echter het eer ste kwartier het hoofd te bfe- den, keurig bijgestaan door de stevige v. d. Ven en de technisch zeer goed spelende Pullens. Ze stuwen echter de ballen naar voren met verre trappen en Muskens en Teur lings geven prima positie-spel, waardoor het leder snel in de voorhoede der WSC-ers te recht komt, waar Kools in prachtpositie een kogel af vuurt op de Mulo-veste, die rakelings over de kruising van lat en paal; suist. Na een tegenbezoek van de gastheren krijgt Duquesnoy weer de bal, geeft hem door naar de snel naar buiten ge zwenkte Kools die afgemeten naar Muskens plaatst, en on der de duikende Swinkels door schuift hij mathematisch zuiver de bal in het Mulo-net, 0—2. Er blijft een. overwicht van WSC in het veld, alhoewel fanatieke aanvallen van Mu lo op de Waal wij kse veste aan de orde zijn. Ze proberen met open spel de verdediging uit een te rukken en als een scrimmage voor het doel van Adelberg een scoringskans geeft, weet de WSC-doelver- dediger resoluut in te grijpen en treedt als overwinnaar te voorschijn. Onverschrokken grijpt hij de bal van de Mulo- scho'en en weer is WSC aan bod. Als de heer v. Geloven voor de laatste maal fluit, presen teert WSC de rekening aan de 2e klas. Eindstand 02. Bij de supporters was een zeer enthousiaste stemming. Ongeveer 250 Waalwijkers waren getuige van deze span nende en snelle wedstrijd. VRIJH.-CAPELLE. V.V. Vrijh. Boys. Zaterdag 1.1. hadden de Vrijh. Boys de kogelvangers .uit Wil lemstad te gast. Om kwart «voor 5 treden beide ploegen in 't veld en wordt het beginsignaal gege ven. Na een kwartier spelen wordt het eerste doelpunt ge scoord door de thuisclub, die nu een klein overwicht krijgt op de gasten. Niet lang hierna wordt de 'keeper der gasten voor de tweede maal verrast en beoordeelt een kogel, die hij niet goed vangt verkeerd. Met de stand 2—0 gaat de rust in. Na halftime komen de Kogel vangers meer aan bod. De thuis club, die nu wind tegen heeft, moet alle zeilen bijzetten. Toch zien de gasten hun moeite beloo id door eqp tegenpunt. Het laatste geefse pogingen om de stand ge lijk te brengen. Zij vonden echter het backstel met in laatste in stantie de keeper op hun plaats. Met de stand 2—1 voor de Spar tanen wordt door arbiter Tim- mers, die correct leidde, het ein de aangekondigd; HET PROCES TEGEN RAHTER Sic transit gloria Vorige week heeft men een be gin gemaakt met het proces Rau- ter, „der Höhere SS- und Polizei- führer und General-Kommissar fiir das Sicherheitswesen", die ervan beschuldigd werd een belangrijk aandeel te hebben gehad in het deporteren van duizenden Neder landse burgers, het wegvoeren van arbeiders naar Duitsland, depor tatie van studente^ jacht op ver zetsmannen, het roven van huis raad en radiotoestellen, en het vermoorden van goede Nederlan ders. Voor deze misdaden moest hij zich voor het Bijzonder Ge rechtshof te den Haag verant woorden, hoewel hij van mening, was dat hij als Duits officier niet voor een Nederlandse rechtbank behoorde te staan. Hieruit blijkt reeds duidelijk dat hij van zijn ar rogantie nog niets verloren heeft, zoals ook uit het verloop van het proces zou blijken. Hij beet ge ducht van zich af, herhaaldelijk interrumpeerde hij, ad rem en energiek. Als eerste getuigen werd ge hoord Schreider, die verklaarde dat Rauter schuldig moet worden geacht aan de executies, doch de radiodiefstallen en geldboeten moesten geschoven worden op Seyss Inquart. Herhaaldelijk wees Rauter er op, dat hij slechts een ondergeschikte functie vervulde, al was hij persoonlijk vertegen woordiger van Himmler. Ook voor4 de jacht op de joden nam hij niet het initiatief, maar Berlijn en het concentratiekamp in Vught was gebouwd om niet van de Duitse afhankelijk behoeven te zijn. Aan de getuigenis van de oud-SS-er v. Etten hechtte hij geen waarde, om- verbroken had, van Geelkerken, de propagandaleider van Mussert was evenmin betrouwbaar. Betref fende de Arbeidseirisatz wist hij te verklaren dat hij niet anders wist of de arbeiders hadden het goed in Duitsland. Men vroeg hem of hij zich bij het nemen van repressaille-maat- regelen a^n het landoorlogregle ment had gehouden, waarop hij repliceerde dat de Nederlandse re gering in Londen zich hier even min aan gehouden had. Over de Nederlandse regering zei hij bo vendien nog meer minder fraaie dingen. En als hij er met het in ternationale recht niet uit kon, verschool hij zich achter zijn dub bele functie van ondergeschikte aan Seyss Inquart en vertegen woordiger van Himmler. De ille gale Strijders had hij als mens hoog geacht, en daarom had hij er steeds op gestaan dat ze voor een gerechtshof gedaagd werden en niet zonder meer veroordeeld. Toen de talloze repressailles werden voorgelezen werd Rauter hoe langer hoe kalmer en was er van zijn agressiviteit ni<t veel méér te bemerken. Hij moest ten slotte toegeven dat 40 Silbertan- nemoorden onder zijn leiding zijn bedreven. Zaterdag kwamen de procureur- fiscaal Mr. Zaayer en de verde diger Mr. v. Rijckevorsel aan het woord. De advocaat-fiscaal bij 't Bij zonder Gerechtshof eichte na een requisitoir van 1x/2 uur, tegen Rauter de doodstraf, daarbij het Hof vragend recht te doen aan hen, die vielen in de strijd voor Nederlands onafhankelijkheid, Mr. Dr. Z. van Rijckevorsel hield daarna een pleidooi en 't laatste woord werd gevoerd door Rauter zelf. 3000 Tsjechen, waaronder 200 studenten, uit hun land ge vlucht, staan aan de Nederlandse grens. Er is een drukke bespre king met de minister van justitie aan de gang of en hoe zij in ons land kunnen worden binnen gela ten. het best gesorteerd in dames' wnderconfectie dames stoeten^ dames- e ondergoed DUS MAAR: m WAALWIJK Vanwege het 15-jarig bestaan van onze zaak houden wij thans een grote ver koop. Wij bieden, U o.a. aan DAMESKLEDINGDameskousen (links geweven a 2.46), bustehouders, corsetten, stepins, nachthemden, fantasieschorten, wollen en zijden japonstoffen, mantelstoffen en alle soorteh ondergoed. HERENKLEDING: Overhemden m. 1. en v. boord, costuum- en overjasstoffen, sokken, enz. KINDERKLEDINGKousen, trainingspakjes in bruin en blauw, alle maten, blouses in tricot en katoen. WERKKLEDINGManchester-, fantasie- en blauwe kepetf broeken, overalls, stofjassen en werkkielen (alles op bon). VOOR DE SLAAPKAMER: Wollen- eri molton dekens, kinder- en wiegdekens, Bedstellen, 1 en 2 persoons, vulling in: vlokken, wol én kapok of interieurmatras, 2 persoons vanaf 79. Zo juist nog ontvangen: wol en zwarte sajet, wit half-linnen voor lakens en wit katoen voor slopen, grijze en blauwe keper, enz. Aanbevelend, M. J. IJPELAAR, Grotestraat 51, DRUNEN.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4