HET SLACHTOFFER NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. Uit de Provincie. FEU ILLETON AAN DE VOET VAN DE BOEKIT BARISAN. Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. VAN INVASIE TOT VICTORIE. van het Volksfront en 17 van de Christen-Democraten. In de Senaat zullen de Christen- Democraten dus niet de ab solute meerderheid verwer ven. De onbeschrijflijke opluch ting in Italië na de spanning der laatste weken brak zich Woensdagmiddag baan in een spontane hulde aan Premier De Gasperi, waarin het ge hele partijbestuur van de De- mocrazia Christiana moest de len. Een enorme mensenme nigte verzamelde zich voor de zetel van het partijbestuur op de Via del Corso in het cen trum van Rome en De Gas peri werd gedwongen een rede te houden. „De beslissende periode is begonnen", zei de premier, die er de nadruk op legde dat „andere partijen" niet zou den worden uitgesloten, maar de Christen-Democraten de volledige verantwoordelijk heid op zich moeten nemen. „Wij zullen naar verzoening streven met allen die belo ven de wapens neer te leggen en hun strijdkrachten te de mobiliseren". GOUDEN BRUILOFT. Op 15 November van dit jaar hopen de heer en mevr. A. C. v. d. Heijden-van Loon hun gouden bruiloft te vieren Bereids heeft zich een co mité gevormd om dit heuge lijke feit waardig te herden ken en waar het hier een zo bekend en gewaardeerd plaatsgenoot betreft enig bij zonder cachet te geven, wat wij van harte toejuichen. Het comité bestaat uit de heren: A. Hendriks, voorzitter; H. J. van Beurden, secre taris; F. Baars, penningmeester; G. Jansen, A. Leijtens, Sjoerd Dijkstra en M. Klijn commissarissen. DE WARE GLORIE. Onder auspiciën van de Stich- .ting 1940-'45 draaide Donderdag in Musis Sacrum de film „De Ware Glorie", een documentaire film over de jongste oorlog vanaf D-day tot aan de capitulatie van Duitsland. We zagen er de voor bereidingen tot deze grootse on derneming, zowel het trainen van de soldaten, als hoe aanval op aanval vanuit .de lucht op de Duitse versterkingen en industrie werd genomen. Dan het begin van de operatie op de Normandi- sche kust, Caen, Cherbourg, Pa rijs, Brussel, Arnhem, de Arden nen en dan Duitsland. Als een van de laatste episodes zagen we een broederlijke omhelzing tussen Amerikaanse en Russische solda ten! Gedurende een korte pauze werd de aanwezigen het werk van de Stichting 1940-'45 nog eens onder de aandacht gebracht. Hoe zij eigenlijk het werk doet dat de regering op zich had moeten ne men, de verzorging van de nage laten betrekkingen van verzets mensen en de verzorging van oud-illegalen. De spreker wees er op dat deze mensen er toch wel recht op hebben. Vooral Brabant, de Langstraat en Waalwijk had den reden om dankbaar te zijn aan het verzet. Hij riep de dagen van Kerstmis 1944 in herinnering en het werk van de Groep André met name van Jan de Rooij, in <4eze gevaarlijke tijd. Wat zou er anders 'van deze streken gewor den zijn? Als men nadacht moest men wel overtuigd worden dat men aan dezen nu geen hulp mocht weigeren, wanneer ze die nodig hadden. In de loop van de komende maanden zou er wel ge_ legenheid gegeven worden om te helpen. De zaal was bijna geheel ge vuld met belanastellenden, waar onder burgemeester Lambooy. K. J. M. V. Ook de vergadering die de K T.M.V. vorige week in hotel de Twee Kolommen hield, was maar matig bezocht, mogelijk was daar het mooie weer de oorzaak van. Laat het hun echter een troost zijn dat zij niet de enige vere niging zijn die hierover te klagen heeft. Toch was de vergadering belangrijk, want de diocesane aal moezenier, kapelaan Schraven en de diocesane voorzitter Ad Schel lens kwamen 'spreken over de positie van de Middenstand en daarbij aansluitend de taak van de middenstander, speciaal van de jonge middenstander. De eer ste spreker belichtte dit onder werp meer van geestelijk, ideëel standpunt. Beiden hadden echter veel wetenswaardigs te vertellen en daarom is het wel jammer dat niet meerderen van hun belang stelling blijk hadden gegeven. EEN SCHEEPSSCHROEF VAN 6.60 M. Vorige week werd bij de fa. N. V. Schroevengieterij Lips te Drunen de grootste schroeg gegoten, die ooit door een Nederlandse firma werd vervaardigd. Zij is in dia meter 1 meter groter dan de schroeven die voor de „Ruys" werden vervaardigd, namelijk 6.60 M. diameter. Eén dezer dagen werden om 12 uur 's nachts de ovens aangesto ken en 's middags om 4 uur werd de schroef gegoten. De schroef gegoten, die ooit door boot van de Holland-Ameri- ka-lijn. Zij is aangenomen op de recordtijd van 4 maanden levertijd. A. JURRIAAN ZOETMULDER GEHULDIGD. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als direc teur-hoofdredacteur van het Eindhovens Dagblad is de heer A. Jurriaan Zoetmulder in Trianon te Eindhoven op grootse wijze gehuldigd. Een onafzienbare reeks van bloem stukken en tal van fraaie ca- deaux w.o. een door Theo van Delft geschilderd portret stonden in de receptiezaal opgesteld. De belangstelling uit kringen van de dagblad wereld en van 't Eindhovens openbare leven was overwel digend. Burgemeester van Kolfschoten feliciteerde de jubilaris in een geestige speech, waarop deze een hartelijk dankwoord sprak. W. D. V. De onderlinge competitie is weer ten einde. Het tiental is als volgt samengesteld voor de aan staande competitie van de Neder landse Dambond: 1. A, Schilders, 2 F. v. Munster, 3 A. Moonen, 4 F. v. d. Gouw, 5 A. Hollemans, 6 J. Langerwerf, 7 P. Heuveling, 8 U. Nijholt, 9 W. Dooremans, 10 M. Mens. Nu zijn er twee groepen ge vormd, A. en B. Groep A: A. Schilders, A. Moo nen, P. Heuveling, M. Mens, A. Dooremans, A. Hollemans. Groep B: F. v. Munster, F. v. d. Gouw, U. Nijholt, J. Langer- wrf, H. Heuveling, P. Damen. Hier volgen de uitslagen in groep A.: A. Schilders^-M. Mens 2—0. P. Heuveling-A. Hollemans 0-2 A. Moonen—P. Heuveling 0-2. M. MensW. Dooremans 0-2. A, Hollemans-A. Schilders 0-2. Groep B.: F. v. Munster-F. v. d. Gouw 2-0. P. Damen-F. v. Munster 0-2. H. Heuveling-J. Langerwerf 2-0 Zij die lid wensen te worden, kunnen zich opgeven aan de voorzitter F. v. d. Gouw, Burge meester Smeelelaan 6 of wel in het café Jac. Passier. Clubavond 's Maandags. ONGELUK. Vorige week kwam in de Sta tionsstraat een vrachtauto, be stuurd door K. in aanraking met een met paard 'bespannen wagen van S. uit v.m. Baardwijk, waar op behalve S. ook twee kinderen zaten. De wagen kantelde, met 't gevolg dat S. en de twee kinde ren op straat terecht kwamen. S. moest zich onder doktersbehande ling stellén en 'n kind liep enkele lichte schaafwonden op, terwijl het andere er zonder enig letsel af kwam. De politie heeft de zaak in onderzoek. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Hubertus G J M zv J H v Wees-v Well. Maria J P dv A Oerlemans-Smid te Loonopzand. Maria A M dv W J v Beek-van der Kooij te Sprang-Capelle. Clasina M dv H van der Lee-van Kuik. Hen- drikus M zv M Smetsers-Pulles te Drunen. Maria A J dv C H Brok-Brok te Drunen. Johan nes A M zv C H Brok-Brok te Drunen. Jacobus W zv N A Leijtens-Swinkels. Maria J F dv P A Schoemans-v Leeuwer. Huwelijksaangiften: Jacob van Tilborg 29 jaar te Sprang-Capelle en Geertruida H Bakkeren 26 jaar te Waalwijk. Herman A Koe ken 44 jaar en Fernande Th A Hustinx 30 jaar beiden alhier. Wilhelmus J de Loos 26 jaar te Vlijmen en Gerdina'P v Heeswijk 26 jaar alhier. Marinus W Dingemans 20 jaar te Loonop zand en Cornelia Th C Wijk- mans 17 jaar te Waalwijk. Huwelijken: Adrianus v Don gen 37 jaar te Loonopzand en Jo hanna S Verhoofstad 41 jaar al hier. Henricus J Verhoevep 27 jaar te Heusden en Jacoba H van Nooij 3! jaar alhier. Overlijden: Hendrikus M Smet- sers 3 dagen te Drunen. Ingekomen personen: A. de Rooij uit Waspik. J Czer- winski uit Breda. P. de Werd uit Loonopzand. PC Janssen en gezin uit Breda. J. v. Dam me uit Kerkwerve. M A J A Vermeulen uit Tilburg. D J M Raessens uit Nuenen c.a. -GE H de Roos uit Boxmeer. Vertrokken personen: J G Gcm- pen naar Vught. J F Verschu. ren naar Loonopzand. ML Moerenhout naar Terheijden, J W Havens naar Boxmeer. HEUSDEN. De afd. Heusden van het Ned. Rode Kruis, onder voorzitter schap van de heer Duijne, kwam in vergadering bijeen. Mevrouw Knoop bracht verslag uit over 1946 en 1947, waaruit bleek 'dat de afd. 339 leden telt en tevens dat in '47 een jeugd Rode Kruis dag werd gehouden, waaraan door alle gezindten spontaan werd deelgenomen. De heer C. Verhoeven, penningm., bracht verslag uit over de financiën; er bleek een bedrag van ruim 1700 in kas te zijn. De voorz. bracht beiden dank voor het werk dat zij deden en doen voor de afdeling. Door de vergadering werd goedkeuring gehecht aan het be stuursvoorstel, om een sportco- lonne in- het leven te roepen; de leden der E.H.B.O. zullen in de ze hun meedewerking verlenen. Het bestuur werd tevens ge machtigd stappen te doen voor 't verkrijgen van een bloedtransfu siedienst. De voorz. sprak - een dankwoord voor de opkomst der aanwezigen' en sprak de hoop uit dat een volgende vergadering be ter bezocht zou zijn. GEERTRUIDENBERG. Dodenherdenking Mei 1948. Ter herdenking van allen die goed en bloed geofferd hebben voor de bevrijding van ons va- dertand, zullen ook in onze ge meente bijeenkomsten gehouden worden, onder auspiciën van het plaatselijk Oranje-Comité. Des morgens om 8.30 uur vindt in de R.K. Kerk een speciale rouwdienst plaats. Vanaf 6 uur 's avonds zullen vanaf de open bare gebouwen de vlaggen half stok hangen. De burgerij wordt verzocht dit eveneens te doen. Om 7 uur begint in de Ned. Herv. Kerk een dankdienst, waar in Ds. Kalmijn een herdenkings woord zal spreken. Het kerkkoor verleent daarbij medewerking. Door middel van sirenes zal 't ogenblik aangegeven worden, waarop alom in den lande 2 mi nuten stilte in acht genomen zul len worden (klokke 8)Hierna- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 15) „Ik -zou graag willen, Mr. Blake, dat u alles in Midd- lestoke van mij verkocht en dat u alle zaken in verband daarmee regelde. Binnen een paar dagen kom ik in Lon den bij u op kantoor. Intus sen zou ik graag vast duizend pond hebben!" „Als u mij een machtiging geeft, sir, dan zal ik één van mijn klerken naar de bank sturen". „Dank u. En dan zou ik graag hebben dat u Miss Aga tha Kelvin meedeelde dat u mij gesproken hebt en dat u haar mijn excuses boodt dat ik haar vandaag onmogelijk bezoeken kon!" „Nog één ding, Mr. Severn" zei Mr. Blake, een safe ont sluitend. „Hier zijn twee brie ven die mij speciaal voor u werden toevertrouwd: twee brieven van overledenen". Roger herkende het hand schrift van zijn moeder en van Mr. Kelvin, nam de brie ven van hem over en verliet het kantoor zonder verder iets te zeggen. HOOFDSTUK XII. Twee brieven van overledenen. Roger zat weer in de trein die hem terugvoerde naar Londen. Hij stak een sigaar op eh besloot om allereerst de brieven te lezen, die hem door de zaakwaarnemer ter hand gesteld waren. Het schrijven van zijn moeder was zeer uitgebreid; het zien van haar geliefd handschrift had hem ontroerd. De brief van Mr. Kelvin trok hem niets aan; dus legde hij die voorlopig naast zich op de bank, waarna hij begon te lezen „Beste jongen, Als deze je in handen komt, dan zal ik enkel nog een herinnering voor je zijn daar de brief je niet ge geven zal worden, vóór mijn echtgenoot en ik, wij beiden, overleden zijn. Je zult er een geheim uit te horen krijgen;' ik hoop en vertrouw dat je het mij vergeven zult, als je beseft dat ik slechts de onschul dige oorzaak ben van je ontering. Je bent steeds op gevoed in de waan, dat mijn echtgenoot, William Kelvin, ook je vader zou zijn. Maar inderdaad werd je geboren, een half jaar voor we getrouwd waren en van de identiteit van je eigenlijke vader kan ik niets meer zeggen, dan dat ik er van weet. Ik-zal je de beschamende geschiedenis vertellen, zó dat je zien kunt dat, hoe dwaas ik ook heb gehandeld ik niet moedwillig zonde be ging, maar dat je vader er mij toe gebracht heeft. Op tien-jarige leeftijd was ik een wees, afhanke lijk van Mary Severn, de ongetrouwde zuster van mijn vader, die volgens haar inzichten haar plicht jegens mij heeft ge daan, maar op een manier dat ik niet van haar hield; en dit, terwijl mijn hart smachtte naar liefde. Is het dan wonder dat ik ten prooi viel aan de eerste de beste gewetenloze man, die mijn weg kruiste? Wij woonden in Grey- stoke, een dorpje zo wat 7 mijlen van Basingstoke en zo'n heel jaar door zagen we niemand, daar Tante zich met geen mens be moeide. Op een goede dag was ik, zoals gewoonlijk, alleen uitgegaan, toen ik op het pad door de' velden een vreemde heer ontmoette, die mij de weg vroeg naar Basingstoke. Het was een lange, donkere man, met een knap gezicht en iets in zijn houding en manieren dat zeer innemend was voor een jong meisje. Ik zei, dat ik hem een kortere weg kon wijzen dan de velden en zo liepen wij een eind op. Hij vertelde dat hij daar ergens gelogeerd was en noemde de naam van Lord Odiham, één van de grote heren daar uit de omtrek, wat mij een waarborg was dat ik te doen had met een man van, eer! Hoe het kwam weet ik niet, maar na die eerste keer ontmoetten we elkaar telkens weer en lang duur de het niet of ik had liefde voor hem opgevat en we hadden elkaar trouw be loofd. Zijn naam was O' Connell, zei hij, en om par ticuliere redenen waar ik hiet naar vroeg zou onze verloving voor ieder een geheim blijven.. Hij stelde mij voor, dat ik zou weglopen en met hem trou wen zou in het geheim, tot hij het aan iedereen zou kunnen vertellen. Ik stem de toe; wel met enige angst in het hart voor zulk een stout ondernemen, maar ik vertrouwde hem nu eenmaal blindelings. Hij be loofde dat hij de nodige schikkingen zou maken en ik bleef mij in de zevende hemel voelen!Onze af spraak luidde, dat we bin nen een maand zouden trouwen en ik gebruikte drie weken om mij zo goed mogelijk voor te bereiden, terwijl ik tegelijkertijd mijn best moest doen dat Tante Mary niet mijn geluk van mijn gelaat zou aflezen. De volgende morgen om zeven uur zou ik op de ge wone plek met hem samen komen en we zouden naar het dorpje Lam worth rij den, waar om acht uur« de huwelijks-voltrekking zou plaats hebben. In Londen zouden we onze „witte- broodsdagen" doorbrengen. Daarna vestigden we ons in het dorp Preswick, tussen Middlestoke en Chester, daar mijn echtgenoot zei, dat zijn zaken hem voort durend naar Londen en Ier land riepen. Gedurende die eerste da gen van het huwelijk be handelde hij mij als geen jonge vrouw het beter ge wenst zou hebben, maar zo langzamerhand had hij van die onstuimige buien waar ik bang van werd. Iets wat mij ook begon te hinderen v/as het feit, dat hij nooit .iets van zichzelve, zijn fa milie, of zijn zaken vertel de. We woonden in Pres wick op - kamers. Steeds bleCjL hij langer weg en ie dere keer als hij terugkwam scheen hij mij minder lief te hebben. Toen we precies tien maanden getrouwd waren begreep ik, dat ik moeder zou worden en dit vervulde mij met een grote vreug de; ik had ftlle hoop dat mijn aanstaande moeder schap mijn echtgenoot weer geheel tot mij voeren zou. Maar, hij bleef een hele maand weg en eindelijk kreeg ik op een morgen een brief. De aanhef luid de: „Beste Margreet", maar overigens zei hij geen woord van liefde, sloot en kel honderd pond aan bankpapier in en raadde mij terug te gaan naar mijn Tante. De ondertekening luidde: „Dennis O'Connell, maar dit was niet zijn wa re naam zoals hij er bij schreef, zo min als ons hu welijk geldig was. De om standigheden veroorloofden hem niet om met mij te trouwen; dus zou het beter zijn voor ons om zonder verdere bijeenkomsten of correspondentie te scheiden (Woi;dt vervolgd). zullen de klokken ken geluid warden. „Centraal" heeft 8.15 uur de verton de, documentaire fi Glorie (The True van de opbrengst c komt van de na, kingen van de stri, vrij en onafhanke' De Zangvereniging berg" zal 'enkele to deren ten gehore b door de heer J. Ie poëzie gedeclameei dere bijzonderheden door middel van folders huis aan hi maakt. De circa 137 i lelnemers aan de „Ronde van Ne erland 1948" zullen op 1 „Mei a.: vermoedelijk tussen 13.40 en 1 .MO uur, deze gemeente passeren in de route Made—Den Bosch. A.s. Zaterdai zal 'een col lecte worden geho iden ten bate van de Emmabloen ter bestrij ding van de t.b.c. LOON-OP-ZAND Abeelen-a ond. Woensdagavond ïad alhier de aan het Festival ve jonden Abee- len-avond plaats, v larvan de op brengst ten goede komt aan de r3n beide ker- In de zaal ervolgens om ng plaats van m „De Ware Glory)waar- eheel ten bate ie daten betrek- i jers voor een '•lc Nederland. .Geertruiden- passelijke lie- engen, terwijl jloble verzets- wordt. Na- worden tijdig mbiljetten en s bekendge- achtergebleven bet wijlen de heer H. leven instructeur-i van de Kon. Harir Vereniging". Deze' herdenkin gegeven in de groti dhr. Paashuis, die gelegenheid niet al schikbaar stelde. op andere wijze liet. Nadat het aanv z'n plaatsen ha< speelde de harmon: treurmuziek, waarn ter, de heer J. v. herdenkingsrede uitsprak, waarin hij de prestaties m de heer P. v. d. het ogenblik dat dc leiding over de the is jubilerende harmonie nam tot nu ruim twee jaar ker somde op al die deze eminente te boeken, vanaf z tweede afdeling tot ste onderscheidinge ders dan dat na 1 van deze musicus op iemand ander worden gelegd dan Slechts korte tij deze zijn vader oj ia dien korten tijd nen z'n grote capai zikaal gebied en i schitterende succes van Sophia verbir jeugdigen leeftijd waarts gedragen, vrouw en zeer jeu achterlatend; te v directeur gewerkt veel van z'n krac Spreker viel de ee het graf van de woord te voeren. De grote sympal ren, waarover hij de dierbare overlt iene toedroe gen, deed hen dan tot stichting van voor een bepaalde zegt spr., de ove zijn loon hebben hiernamaals. Op korte termij gingen in 't werk kernen tot het ben opvolger. Hoewel mogelijkheid ondei gezien van de ber heer Frans v: d. deze benoeming blijven-ter oorzak connecties die de werd unaniem bc zoek, te richten to ter, van wie een uitging. Na deze herdenk om met toepasseli ïkkingen van Abeelen, in recteur o.m. nie „Sophia's avond werd danstent van ze voor deze en gratis be- ch zich ook et onbetuigd zige publiek ingenomen, toepasselijke de voorzit- Heuyel, z'n moreerde van ibeelen vanaf :e in 1910 de an zijn dood, seleden. Spre- successen lirecteur wist begin in de aan de hoog- Kon het an- t verscheiden van formaat, beslag' zou p diens zoon? echter zou 'olgën, doch m hij ook to- teiten op mu- i naam met :n aan die en. Op nog erd hij graf- :n nog jonge dige kinderen heeft deze daardoor te en gevraagd, te beurt aan /erledene het ie die de ko- leiding had, ook besluiten (Jen steunfonds tijd. Moge, raden directeur oitvangen in 't werden po- Jjesteld om te :men van een mvankelijk de het oog werd eming van de beelen, moest achterwege van de vele reeds had en 'ten een aan- de heer Kot- 'ede reputatie ig die weder- muziek be sloten werd, vrqe^de voorzitter enige ogenblikken tilte teneinde de overleden direi euren te ge denken. Hierna deed spr nog enkele mededelingen, o.m. dankte hij de dames die zich geh :1 belangeloos hadden belast met deverkoop der plaatskaarten voor deze avond, verder de eer Paashuis voor het bereidwillig afstaan van deze gelegenheid en de heer Lini Brands, die de winst van de ijs verkoop van deze avond geheel afstond voor het goede doel. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat de leider van de jubileum revue verhinderd was aanwezig te zijn en derhalve door een an der zou worden vervangen. Na het Wilhelmus, dat door allen staande werd aanhoord, werd overgegaan tot het meer vermakelijke gedeelte van deze avond, bestaande uit muziek, voordracht en dans, wat werd voortgezet tot ongeveer 12 uur. Ongeval. Terwijl mej. v. Breugel tij dens de schoonmaak een trapje gebruikte, brak hiervan 't touw en gleed de trap uit met het ge volg dat zij zodanig kwam teval„ len dat zij haai- enkel brak. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse, die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. ii. Als ze een liaan of tak als weg gebruiken, lijkt het als of die tak leeft als een slang. De rode, rennende mieren op de grijs-grauwe ondergrond geven een betoverende kleur- v/isseling, temeer als het de zon lukt, door het dichte loof heen met een paar zonnestra len het beeld nog te verleven digen. Een kanjer van een duizendpoot is zo stom een mierensnelweg te willen doorkruisen. Het was onvrij willig zijn laatste wil. B/ij iets wat men een kruis punt zou kunnen noemen, houden we even halt om de „kaarf'-kompas en „de we duwe" aan te spreken. Dan weer „teroes sad ja". Glibbe rend, omgevallen bomen om trekkend, bamboe-doeri ont wijkend. Dat bamboe-doeri is venijnig spul. Het schijnt spe ciaal gemaakt te zijn om on gewenste bezoekers te belet ten de oeten door te kruipen. Lange slierten, met millioe- nen kleine venijnige scherpe weerhaakjes bijten zich in je kleren, je handen of je ge zicht. Het lijkt wel of ze het speciaal op de randjes van je oren voorzien hebben. Eén zo'n „vishaakje" is in staat om een colonne een paar minuten te stoppen. Ze slaan direct gaatjes die gaan bloeden en waarin het zweet gaat bran den. Soms gaat ons paadje over in een slokan, een diepe groef, door het water uitge vreten en gladder dan ijs. Het is een scherpe voer zon der bodem, waarin je bij elke stap overzwaait van links naar rechts. Plots duikt de voer via enkele wanstaltige wortels diep naar beneden in een kali, die nat, maar vlak is als er geen rattende verra derlijke gladde stammen in liggen. Aan de overkant moet je je in de volgende slokan aan de worels optrekken. Een beetje "seun zoekend aan dè bruin-rose glibberige modder. Een vijftig meter verder is 't pad weer ideaal, tenminste 't ligt weer horizontaal. Langzaam vorderen we, zwijgend en iuisterend naar de duizenden geluiden die om ons heen zijn en die we trach ten te elimineren en onder kennen. De myriaden insec ten, ieder soort zijn eigen eenvoudig lied, de vogels die je hport, maar zelden ziét, met hun verliefde lokroep. Soms vliegt er één, verbaasd wegfladderend, laverend tus sen de warwinkel van tak ken, slingers, lianen en dra den, dwars over het wegge tje, een waarschuwend ge- tjoek uitstotend. De jungle is vol leven, vol geluiden van het water, de wind en de dieren die elkaar besluipen, beloeren en be vechten, maar toch elkaar waarschuwend, ieder op zijn eigen manier. Vol geluiden, die ondanks hun veelheid en verscheidenheid samen één geheel vormen. Hoog boven onze op-en-neer duikende koppen zingt de dikke vacht van het bladerdak in de wind, hetgeen een beetje weemoe dig i maakt, want het brengt herinneringen naar boven aan de zee, zoals je hem hoort als je lui in een blakerende duin pan ligt, in Holland. Al die geluiden zijn teza men als een machtig koraal, een betoverende samenzang waar je naar moet luisteren, hoewel het gevaarlijk is om dat het je oplettendheid in slaap tracht te wiegen en het die geluiden camoufleert die je moeten waarschuwen, die je iets te zeggen hebben en die je moet horen, wil je weer gezond uit deze ongerepte, woeste natuur te voorschijn komen. Daar ligt een verlaten ladang. Dan begint het lichter te worden, langzaam maar zeker en plotseling staan we, knip ogend tegen het felle, mee dogenloze zonlicht, tegenover een laaiend alang-alang veld: een verlaten ladang. Een stukje op het oerbos gewonnen mensenwerk, dat, na de mens gediend te heb- •en, weer teruggenomen ordt met de hardnekkigheid en onverzettelijkheid, de jungle eigen. Nog een kilo meter door de ladangs. De alang-alang lijkt tot stof ge worden vlammen, geel en brandend! Eindelijk de kam pong. Wij blijven even staan om met een vrije arm het zweet weg te vegen, dat in de ogen loopt en het begeerde doel eens rustig te bekijken. Lange, slanke, fiauw-gebo- gen palmen neigen over de systeemloos neergeplante buisjes-op-palen. Een kunstig, van bamboe opgetrokken hekwerk moet de tuihtjes tegen de babi's be schermen. Nutteloos! Op sommige plaatsen zijn sporen die bewijzen dat een honderd kilo zwaar babi-Ii- chaam er dwars doorheen gj- rold is. Het is stil in de kampong, wat te verwachten is zo mid den op de dag. De bewoners werken, op de ladangs. Een paar geiten met jongen op grappig-stuntelige poten, zoeken mekkerend en met on intelligente spleetoogjes een paar malse sprietjes. Het rundvee ligt ergens in de schaduw, flegmatiek te her kauwen en met dromerige, volle, zwarte ogen verbaasd te kijken naar een onverzorg de haan, die met trots opge heven kop en driftige bewe- gingkjes van kam en lellen zijn stand tracht op te hou den. En onmogelijke hen met sprieterige veren vergeet een ogenblik haar moederplichten en komt onder bekoring, ter wijl vier donzige propjes met verbaasde kraaloogjes toekij ken. Een koperkleurig vrouw tje met glanzend blauw-zwart strak achterover getrokken haar, heeft padi op matten in de zon te drogen gelegd en zit op het trapje van haar huisje, een bamboe in de hand boos kloekende kippen weg te jagen. 'Traag en dromerig, zoals de geest die de kam pong ademt. Onwillekeurig lopen we ook langzaam als we tussen de huizen komen, maar toch ver andert alles direct. De hen draaft met grote schichtige stappen weg, ge volgd door het eskadertje pul len, die ma niet bij kunnen houden en trachten zichzelf door middel van hun nietige vleugelstompjes meer vaart te geven dan hun sprietige pootjes kunnen produceren. Achter een korf duikt plots een raar gedrocht op. Een oud kereltje, wanstaltig, vies en afstotelijk. Zijn sprieterig- dunne benen met uitstekende knieknobbels en bedekt met, door grote, zwarte vliegen bezette zweren, geplant in een paar te platte voeten, dragen een uitgemergeld li chaam, schonkig, vol littekens en uitstekende beenderen, waardoor de armen veel te lang lijken en het amandel- vormige hoofd op een mager halsje van vellen, rimpels en strakke, dunne spieren wie gelt. De mond is een groot sirihrood gat tussen in ruim- teplooien gevatte wangzak ken. De neus een wrat. Het grijze haar ligt als een ladang na te zware regenval. Maar de ogen, als glimmen de sawoh-pitten zijn vol leven en staren begeesterd en fon kelend naar een punt, ergens boven ons. Als we onwille keurig omkijken staat daar de kepala-kampong, kaarsrecht, het hoofd in de nek. „Dia gila", hij is gek, zegt deze. Terwijl Bear O'Connelly, door de revolver van de she riff gedwongen, met zijn han den in de hoogte naar het po- litie-bureau wandelde, werd Terry weer door mevrouw Malone aan zijn oude tafel poot vastgebonden. „Je moet niet denken, dat die harige familie van jou de Malones ooit te slim af kan zijn, lelijke aap", zei mevrouw Malone schamper. Terry, die zich diep vernederd voelde, antwoordde niet. „Wij moeten dadelijk de hele zaak inpakken", zei Pug Malone tegen zijn vrouw, ,,'t is zeker, dat die smerige beer vrij komt". „En dat hij dan terug komt" voegde zijn vrouw er aan toe. „En dan moeten wij hoog en breed verdwenen zijn", zei Pug Malone en hij begon de haringen van de tent uit de grond te trekken. „Hier hebt U het portret van mijn neef Terry", zei Oom Bear, die zijn kalmte nu had teruggekregen, toen hij op het politie-bureau tegen over de sheriff zat. „Ik was te heftig en dat is -fout: Maar hoe is men wan neer een dierbaar familielid wederrechtelijk wordt ont voerd?". „U bent vrij en kunt op de bescherming der wet reke nen!" zèi de sheriff,'toen Oom Bear alles had verteld. We geven handen, wat de kepala kennelijk in verlegen heid brengt en hem zijn waardigheid doet verliezen. Dan nodigt hij ons uit zijn woning te betreden, laat pi sang en arèn-sap komen en v/ij hurken neer. Het lijstje wordt afgeweekt: zieken, ladangs, oogst, var kens, rust én orde. Als ser geant Vlaming hiermee bezig is, laten we onze blikken eens rondzwerven, nadat ze gewend zijn geraakt aan de dampige duisternis van de burgemeesters-woning. Op een verhoging ontdek ik leven. Een jongetje van een jaar of drie ligt ons huive rend van de malaria-koortsen met verbaasde en glinsteren de ogen aan te staren. Hij heeft nog nooit een blanke gezien. Naast hem zit be dremmeld een naakt zusje, dat zich beduusd en bedacht zaam op het voetbal-buikje krabbelt. Er komt een „sau- daar" binnen en we eten, drinken en draaien „wedu wen" op de kennismaking. (Wordt vervolgd). „Veni, vidi, vici", rapporteerde Julius Caesar aan de Romeinse Senaat, nadat zijn heldhaftige le gioenen een schitterende overwin ning hadden bevochten. We krij gen zo de indruk, dat Julius zijn vijanden in een Blitzkrieg in de pan had gehakt. Generaal Eisenhower kwam ook, zag ook en overwon ook, maar tussen zijn komst naar het onder het nazi-regem zuchtende Europa en de dag, waarop hij zijn vijand had verslagen, lag 'n tijdsbestek van bijkans drie jaar: 'In Juni van het jaar 1942 stak Eisenhower de Oceaan over om te gaan werken aan' de plannen voor de invasie op het vasteland van Europa, Juni 1944 werden de eerste stormaanvallen op de At lantic Wall ondernomen, Mei '45 werden de laatste, nog altijd fa natiek vechtende Hitlerianen uit de weg geruimd of gevangen ge nomen. In tegenstelling met Cae sar, die in zijn rapport met drie woorden meende te kunnen vol staan, heeft Eisenhower onder de titel „Van Invasie tot Victorie" een verslag van deze geweldige militaire operatie gegeven, dat in een lijvig boek vervat, in Neder landse vertaling verscheen bij A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. te Amsterdam. Rommel's misrekening. Terwijl met koortsachtige ijver de laatste hand wordt gelegd aan de bouw van de Vesting^ Europa, werkt Eisenhower met zijn staf van deskundigen aan de plannen de onderdrukte volkeren door 'n geweldig offensief te bevrijden. Generaal Rommel inspecteert dag aan dag de vestingwerken, waarop de geallieerde legers te pletter moeten lopen. Goed. hij mag dan uit de Libysche woestijn' zijn verdreven, ditmaal zal hij die Anglo-Amërikanen wel eens een lesje geven. Ook bij Rommel was de wens de vader der gedachten en tenslotte raakte hij zo onder de indruk, ja de bekoring van zijn Wall, dat hij er zeker van was, dat deze fortificaties nooit of te nimmer door de vijand zouden kunnen worden doorbroken. Hij achtte het dan ook totaal overbodig om achter deze verde digingswerken een tweede verde digingslinie te bouwen. Dat werd hem noodlottig, want toen de geallieerden hun verras sende invasie begonnen, beschik te Rommel hier niet over de nodi ge beweeglijke reserves om de op mars te stuiten en daarmede de inrichting van een geallieerd le- geringsgebied te voorkomen. Daarin lag de voornaamste factor van de successen, die Ei senhower en zijn medewerkers na de ontschepingen behaalden. Mars viert feest. Hitler gelooft blijkbaar even eens in de onkwetsbaarheid van deze verdedigingsgordel. In zijn redevoeringen nodigt hij zijn te genstanders uit naar Europa over te steken, hij zal dan een flinke lap grond beschikbaar stellen, waar beide partijen hun legers kunnen opstellen om op een ge geven ogenblik op elkander in te hakken Zo o_p het eerste gezicht een beau geste van de Führer-aller- Germanen, want het schijnt een schier onmogelijke taak voet aan wal te zetten. We weten, dat de kust van Noorwegen tot Spanje een keten van fortificaties vorm de en dat vooral de havens bui tengewoon sterk verdedigd wa ren en hoe moet men zonder over losgelegenheden te beschikken, z'n legersravitailleren? De stel ling „Wie de zee beheerst werd in Hitler's brein verdrongen door de stelling Wie de havens onder zijn controle heeft. De stranden werden eveneens zwaar gebarricadeerd. Hele wouden werden gekapt, de boomstammen bij scheepsladingen tegelijk naar de kust vervoerd. In onafzienbare rijen werden zij aan de laagwa- terlijn in het strand geslagen. Rommel-asperges en andere be tonnen obstakels, waaraan een le_ gio aantal mijnen werd bevestigd voltooiden de versperring. Wei landen, gelegen achter de kust, werden eveneens tjokvol palen gezet, zwaar prikkeldraad ver bond als een grillige guirlande de feestviering van Mars deze hindernissen van top tot top. Hiertegen zouden de zweefvlieg tuigen te pletter slaan. Waar en wanneer Wij kunnen ons voorstellen dat Eisenhower en zijn mannen mees muilden, toen Hitler zo stond te brallen. Wat zou Adolf in zijn vuistje hebben gelachen, als zij op zijn voorstel waren ingegaan, als na gezamenlijk overleg een strijdperk was uitgekozen en het aanvangsuur van het duel even eens op deze wijze was bepaald. Maar dat was het juist: Met zijn komst naar Europa nam Ei senhower terstond het initiatief in handen. Hij bepaalde waar de inval zou worden gedaan, hij ook zou het sein geven tot de aanval. En dat wilde wat zeggen, waar deze factoren van onschatbare betekenis waren. Hitler stelde alle middelen in 't werk om er achter te komen, .waar en wanneer de vijand zou opduiken. Zijn intuïtie faalde op dit terrein en aan zijn spionnen had hij bitter weinig door de voorzirgsmaatregelen, die de ge allieerden met het oog op de in vasie hadden getroffen. Geruimen tijd vqor 'de aarival op de „onneembare" vesting werd ondernomen, verklaarde Eisenho wer een brede kuststrook van den terrein, diplomaten werd het Zuid-Oost-Engeland tot verbo- reizen van en naar Engeland ver boden, alle post werd scherp ge censureerd, het burgerlijke ver keer tussen Brittannië en Ierland werd stop gezet in Ierland ver tegenwoordigden Duitse agenten nog steeds officieel hun regering enz. Eisenhower, moment. Hitler nodigde ,uitmaar in zijn hart zal hij zeer zeker ge hoopt hebben, dat Eisenhower hem nog maar een tijdje met.rust liet. Immers, had hij de Russen nog steeds niet „achter de Oeral, waar zij thuis hoorden", kunnen jagen. Och, dit deed geenszins afbreuk aan zijn prestige tegenover zijn volgelingen, zijn trouwe aanhan gers, die voor hem door het vuur gingen. Want hij had de weergo den tegen, net als indertijd Napo leon. Diens fatale veldtocht voor ogen, zou Hitler zich niet door „de Sovjet-horden, die wilde kud. den, die analfabeten", aldus zijn minister-van-propaganda, de goed van de tongriem gesneden Goeb- bels, laten verschalken. Zodra de winter was geweken, zou hij Sta lin mores leren en het hakenkruis hijsen op het Rode Plein, dat on middellijk een heilige-Hitler-doop zou ondergaan. Zodra de wegen in de Sovjet-Unie begaanbaar zouden zijn, zou hij verder opruk- ken, de Russen verslaan en on middellijk daarop zijn gehele le germacht naar het Westen zen den. Dus, Eisenhower, een strijd aan twee fronten tegelijk is nooit prettig. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2