NIEUWS UIT KAATSHEUVEL NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. SPORT AANBESTEDING. Jezus Christus te prediken door woord en daad. Op - het gespro kene volgde een leerzame gedach- tenwisseling. De Ware Glorie. Vrijdagavond werd in de zaal van de Chr. Volksbond alhier de film „De Ware Glorie" vértoond ten bate der Stichtkig 1940-1945 en de oud-illegale werkers. De Edelacht. heer burgemeester A. Smit sprak een kort openings woord, waarna de film, die een duidelijk beeld geeft van de strijd van D-day tot V. E.-day werd afgedraaid. Een vertegenwoordi ger der Stichting 1940-1945 zette het - doel der Stichting .uiteen. De belangstelling was zo groot, dat velen geen plaatskaarten konden bekomen, waarom de film Zater dagavond andermaal werd ver toond. Chr. Verkenners. Zaterdagavond werd door de Chr. Verkenners „Jan de Rooij" alhier bij de Roestelberg een sa menkomst gehouden, waarbij een kampvuur werd ontstoken. De bijeenkomst trok veel belangstel ling. Door de vaandrig Jan Bo- gers werd een kampverhaal ver teld, terwijl door een der verken ner^ de legende van St. Joris en de draak verteld werd. Een en ander werd afgewisseld met het zingen van kampliedjes. Serenades. De Chr. harmonie „Marijke" en de Chr. Gem. Zangvereniging „Excelsior" brachten Zaterdag avond een serenade aan de Edel- achtb. heèr en mevrouw Smit, in verband met hun 25-jarig huwe lijksfeest. Van de zijde van de burgerij bestond hiervoor begrij pelijkerwijze veel belangstelling. Bij monde van de respectievelijke voorzitters werd het zilveren paar gefeliciteerd.' A.R. Jongerencïub. Woensdagavond 8 uur komt de A.R. Jongerencïub in de Consis toriekamer der Geref. Kerk in 'n vergadering bijeen. Aan de orde is een onderwerp, in te leiden door de heer J. Bogers over het program der A.R. Partij. Ned. Herv. Knapenvereniging. De Ned. Herv. Knapenvereni ging „Samuel" alhier houdt a.s. Donderdagavond half acht in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk haar jaarvergadering, waar toe afgevaardigden van zuster verenigingen enz. zijn uitgeno digd. Pro Patria. De Chr. Gymnastiekvereniging geeft deze week 'n tweetal avon den een zaaldemonstratie voor haar donateurs in het gebouw vt d. Chr. Volksbond. Woensdag avond voor de donateurs van Sprang^Oost en Donderdagavond voor Sprang-West en Capell'e. Gezien het succes dat Pro Pa tria had bij vorige zaaldemonstra ties, zijn wij er-van overtuigd dat vele donateurs van deze gelegen heid om het werk van Pro Patria te zien, gebruik "zullen maken. Aanvang 7.45 .uur. Oranjevereniging. In verband met de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana heeft de Oranjevereniging Sprang voor a.s. Vrijdagavond een sa menkomst belegd in de zaal van de Chr. Volksbond. Medewerking wordt verleend door de heer Arie Post, declamator eil door de Chr. Gemengde Zangver. „Excelsior" alhier. CAPELLE. Na drie jaar afwezigheid weer in de ouderlijke woning terug. Met de Sloterdijk, die vorige week Woensdag in Rotterdam ar riveerde, keerde na een verblijf van ongeveer drie jaar in de vreemde, waarvan ruim 2J/£ jaar in het verre Oosten, de marinier H. Chabot weer in het vaderland terug. Toen onze dorpsgenoot Donderdag d.a.v. thuis kwam, wachtte hem daar een allerharte lijkste ontvangst en werd hij met vreugde verwelkomt. De buurt bewoners hadden voor een pas sende vedsiering bij de ouderlijke woning gezorgd, terwijl van schier alle woningen in de om geving van het Bruggetje de vlag vrolijk wapperde. In de avond uren bracht de Vrijhoevense mu- J ziekvereniging „Sirena", waarvan Huub verschillende jaren een ijve rig werkend lid is geweest, onder grote belangstelling een serenade. In de loop dezer week keert weer een onze dopsgenoten uit Indië terug. Aan boord van de Zuiderkruis, die deze week Dins dag in de Rotterdamse haven wordt verwacht, bevindt zich de korporaal P. Koenen. We ver wachten niet anders of de Wolfs- nest, waar hij woonachtig is, zal hem eveneens een hartelijke ont vangst bereiden. Burgemeester en Mevrouw Smit door hun gemeentenaren op grootse wijze gehuldigd. Een maand geleden, Maandag 22 Maart 1.1., herdachten de Edel- achtb. heer burgemeester en Me vrouw Smit de dag, waarop zij 25 jaar geleden in het huwelijks bootje stapten. Dit feest kon des tijds jammer genoeg in- verband met de ziekte van Mevrouw Smit slechts in engere, intieme familie kring herdacht worden. J.l. Zaterdagmiddag recipieer de het hooggeachte zilveren echt paar in de raadzaal ten gemeen tehuize te Vrijh.-Capelle en deze receptie toonde, evenals de grote belangstelling vorig jaar ter gele, genheid van het 12J^-jarig ambts jubileum en de herbenoeming van de burgemeester, welk een grote plaats de burgemeestersfamilie bij de Sprang-Capelse gemeentena ren inneemt en welk een achting men hen toedraagt. Groot was 't aantal cadeaux, nog groter het aantal bloemstukken, dat het ju bilerend echtpaar werd aangebo den en talloos velen van de ge meentenaren, uit file lagen van de bevolking, kwamen tijdens de re ceptie persoonlijk hun gelukwen sen aanbieden. Ook de plaatselij ke muziek- en zangverenigingen lieten zich niet onbetuigd. We mogen gerust zeggen dat de namiddag- en avonduren van j.l. Zaterdag in de gemeente ge heel in het teken stonden van het zilveren huwelijksfeest van de Edelachtb. heer en Mevr. Smit en W£ twijfelen er niet aan, of deze dag is voor hen en hun kinderen en familie een blijde, stralende feestdag geworden, welke in lie ve herinnering zal blijven voort leven. We hopen in een volgend num mer eenigszins uitvoeriger op de ze receptie terug te kunnen ko men. Muziekver. „Kunst na Arbeid." Onze muziekver. „Kunst na Ar beid" nam .j.l. Zaterdag onder de leiding "van haar directeur, dhr. A. Dankers deel aan het te Loon- opzand gehouden festival ter vie ring van het 80-jarig bestaan van de Koninklijke -Harmonie „Sophi a's Vereniging". „Kunst na Ar beid" opende het avondprogran)-. ma van deze der^e festivaldag met een tweetal grote nummers, voorafgegaan en gevolgd door 'n pittige maijp. Aan dit avondpro gramma werd verder medewer king verleend door de Harmonie St. Jan uit Kaatsheuvel, Gemengd Koor Excelsior uit Dongen, Da meskoor Echo der Duinen uit Loonopzand en de Kon. Erk. har monie Apollo uit Kaatsheuvel. Beroep ontvangen. Onze vroegere dorpsgenoot de Eer-w. heer Ds. W. J. Heijmans te Oudelande ontving een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Ter, neuzen. Uitslag wedvlucht. De postduivenvereniging „De Luchtvaart", gevestigd in het ca fé Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag met oude duiven een wedvlucht vanuit Duffel (B.) waarbij de eerstaankomende duif werd ge constateerd om 10.12.18 en de laatste prijswinnende duif om 10.23.30. De prijzen werden be haald door: J. van Doornik 1. '7, 14, 29 H. Vos 2, 4. 9, 18, 2§, 33; Fr. v. Onzenoort 3, 8, 19, 39, 41, 45; Adr. Spierings 5, 15; P. Njeuwen- huizen 6, 13, 21, 36; J. de Meter 10, 22. 26; Adr. Blom 11, 42; St. van. Peer 12, 25, 30: Adr. Kloot wijk 16, 24, 40; y/- Haverhals 17;.H. van Kampen 20, 32; C. Groeneveld 23, 27; B. Pols 27, 43; W. Versteeg 31, 35; v. Beij- num 34; G. Treffers 38 en M. Verduin 44. Voor de Zondag e.k. te hou den wedvlucht worden de deeine, mende duiven a.s. Vrijdagavond op de gewone tijd in het clublo kaal ingekorfd. Bezoek ter kennismaking. De bij de Ned. Herv. Gem. aan de Loonsedijk beroepen predikant Ds. W. L. Tukker tè Bleskens- graaf, hoopt in de loop van deze week een bezoek aan dezege meente te brengen ter kennisma king met kerkeraad en kerkbe stuur. In een avonddienst, aan vangende half acht, zal Z.Eerw. dan in het kerkgebouw voor de gemeente optreden. Ledenvergadering. Dc motorsportvereniging „Ma rijke" zal, naar we vernemen, a.s. Woensdagavond haar eerste le denvergadering houden in haar nieuw verenigingslokaal bij dhr. Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart. Provinciale, vergadering. Gaarne vestigen wij de aan dacht van belanghebbenden op de Woensdag 28 dezer in hotel Mo dern des morgens half elf te hou den algemene vergadering van de Provinciale Vereniging van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, waarvan de afde ling Sprang-Capelle een onderaf deling is. De aantrekkelijke agenda, die o.a. het jaarverslag van de 2de secretaresse, Mevr. Blommert— Barmën, 't Loo en de verslagen van de werkzaamheden van de afdelingen, uit te brengen door de secretaresse der Prov. Veren., Mevr. Molengraaf-Spuijbroek als„ mede een inleiding, te verzorgen door de Bondspresidente, Mevr. F.vers-Dijkhuis 'en declamatie door Mevr. Dr,. de Ruiter, bene vens een verloting van diverse uit Amerika ontvangen artikelen, om vat, zal het bezoek' zeer zeker sti muleren ën we verwachten dan ook, dat verschillende leden van onze plaatselijke afdeling die dag deze vergadering zullen bezoeken. WASPIK. Munitie. Vorige week werd bij de .uit voering van enkele werkzaam heden onder de brug in de Kerk straat een partij munitie ontdekt. De hulpverleningsdienst werd ver zocht dit gevaarlijk „goedje" op te halen. In totaal werd er 250 kg springstof opgegraven. Volgens een adjudant van de hulpverle ningsdienst zou 20 kg voldoende zijn geweest om deze brug on bruikbaar te maken De hoeveel heid van 250 kg. en hetgeen al eerder opgehaald werd zou vol doende zijn geweest om de Kei- zersveerse brug onbruikbaar te maken. Hieruit blijkt weer eens wat de illigaliteit voor ons deed en met welke vernielzucht de mof fen bezield waren. Ons Lenteoffensief. Jonge Arbeiders, a.s. Dinsdag avond om half acht worden jullie allen in de Gildenbond verwacht, waar je vrienden hun lenteoffen sief inzetten. Dit zal een avond worden van muziek en voordrachten. „The Gibama's", het orkest bij velen van ons bekend, zal ons in vrolijke stemming brengen om de zomer in te trekken. Daar komt nog bij dat er de vacantietrips naar verschillende delen van ons land besproken worden. Wij weten het, jullie willen mee en jullie kunnen ook allen mee, maar dan ook Dinsdagavond allen present. Gouden Bruiloft. De Parochie Berkdijk gaat weer eens een gouden bruiloft vieren, 't Gaat ditmaal 't echtpaar Ger. de Jong en Petr. de Jong gelden, die beide nog kras en fit op 8 Mei a.s. de dag hunner 50-jarige echtvereniging hopen te beleven. Als een heel grote bijzonderheid moge hierbij gelden, dat Mej. Jana de Jong, zuster van de vrouw op dezelfde dag als dienstbare ook een halve eeuw aan het echtpaar verbonden is geweest. Een kuurtcomité maakte reeds geruimen tijd voorbereiding voor het komende feest, zodat we er verzekerd van kunnen zijn, dat de parochie weer op originele wijze een gouden bruiloft te beleven krijgt. Hockey. - Des promoveert. Mochten we vorige week de overwinning van Des melden in de promoitewedstrijd Zondag j,l. tegen Breda in Breda gespeeld, thans mogen we onze Kaatsheu- velse jongens feliciteren met het succes op eigen veld behaald, door in een gelijk spel, 00, tegen de zelfde club hun promotie bewerkt te hebben naar de 3de klasse K. N. H. B. 't Was een zware strijd voor de heren, waarin Breda met de mogelijkheid van een overwin ning dezelfde kansen had als Des met een gelijk spel; Doch ook Kaatsheuvel wist wat er op het spel stond en mocht dan geen overwinning behaald worden, toch moest minstens een gelijk spel ge forceerd worden om verzekerd te zijn van een bevordering naar de 3de klasse. Proficiat Des! Ons Genoegen. De Gemengde Toneelvereniging Ons Genoegen besloot in hare vergadering van Vrijdag j.l. het prachtige Toneelspel „De Schand paal" van R. James en Jim Berg- feld" een stuk in 8 bedrijven in .studie te nemen. Wie Ons Ge noegen kent kan er van overtuigd zijn, dat de toneelliefhebbers weer een paar gezellige avonden in het volgend seizoen wacht. Bel Canto's Zangconcours. In de Vrijdag gehouden verga dering van het Hoofdcomité van Bel Canto's Zangconcours werde^i de standplaatsen voor de naast t concours te houden kermesse d'été gegund. Er bestaat veel belang stelling voor deze kermesse, zo dat onze plaats naast een groot nationaal concours, waarop niet minder dan 22 verenigingen in schreven, een paar dagen van .feestvreugde wacht voor iedereen opengesteld. De kermesse d'été wordt gehouden op'de gemeente terreinen in de Prinses Julianastr., voor deze gelegenheid gratis door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld. Binnen enkele dagen gaat de feestgids in druk, waarin naast een voorwoord door de eerste burgers ter plaatse en de volledi ge tekst van de uit te voeren koorwerken ook gelegenheid be staat om te adverteren. Deze mooie gelegenheid om ook aan de buitenwereld te laten zien, wat Kaatsheuvel presenteert, wordt door nagenoeg alle zakenmensen uit de plaats en omgeving aange grepen, om hierdoor blijk te geven, dat nïen sympathiseert met wat de vereniging Bel Canto in haar 20-jarig bestaan voor de culturele ontwikkeling van de plaats ge daan heeft. Agenda. Maandag 8 uur n.m. Repetitie Harm. Apollo. Dinsdpg 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Kerkkoor St. Jan. Woensdag' 7.30 uur n.m. repe titie Dameskoor Bel Canto in de zaal. Woensdag 7.30 uur n.m. repe titie Harm. Kon. Mu% Gez. Eu- phonia. Woensdag 8 uur n.m. Apollo- theater, 2e deel „De wraak van Soger de geschandvlekte". Toe gang 18 jaar. OPENBARE RAADSVERGADERING. Openbare raadsvergadering op Donderdag 29 April te 7.30 uur ien gemeentehuizc. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notu len der vorige vergadering 2. Ingekomen stukken. a. Van de Ged. Staten. 1. Goedgekeurd raads besluit van 29 Jan. 1948 tot wijziging der geldlening van 1937, oorspronkelijk groot 1^6.622.64, vmet de N.V. Levensver zekering Maatschap pij „Utrecht" te Utrecht (onder in trekking van het ge lijknamige raadsbe sluit van 25 Septem ber 1947). 2. Nota van aanmerkin gen op de gemeente begroting voor 1948. b. Van de Directeur der Rijksvakschool alhier. Jaarverslag 19461947. c. Van de Bakkersvereni- ging alhier. Afschrift-schrijven," ge richt aan de Directie van het Gasbedrijf, hou dende verzoek verla ging gastarieven. 3. Voorstel tot afgifte nood zakelijkheidsverklaring Uit breiding leerplan dag-am bachtschool alhier met af delingen voor auto-tech- niek, motor- enrijwiel- herstellen en schilders. 4. Voorstel tot wijziging geld lening van 1933, oorspron kelijk groot 32.000. met de Rotterdamse Ver zekering-Sociëteiten te Rotterdam. 5. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van straatbelasting. 6. Voorstel tot aankoop van een perceeltje grond ten behoeve van het electrici- teitsbedrijf. 7. Voorstel tot wijziging dei- gemeenschappelijke rege ling voor de districts- schoolartsendienst. 8. Voorstel tot wijziging der begrotingen voor 1947 en 1948. Prae-adviezen volgend num mer, DISTRIBUTIE-KANTOOR OPGEHEVEN. Elders in dit blad kan men lezen dat een aantal distri butie-kantoren binnenkort worden opgeheven en er in Noord-Brabant slechts 9 blij ven bestaan. Naar wij vernemen zal het distributie-kantoor te Waal wijk ook met dien datum verdwijnen. STICHTING 1940/1945. De j.l. Donderdag vertoon de film „De Ware Glorie" heeft een netto opbrengst ge boden van even meer dan 400.—, waaronder begrepen 105.opbrengst van bij 't verlaten gehouden schoolcol- lecte. VERENIGING. R.K. BAKKERS- In de vergadering die de R.ït Bakkersvereniging Don derdagavond in hotel De Twee Kolommen hield, werd door de voorzitter de heer Nic. van de Water, de heer Ed. yan Beijnen in waarderende woor den gehuldigd. D$ heer Ed. van Beijnen is 40 jaar pen ningmeester geweest van de vereniging en als zodanig heeft hij zich vele verdien sten verworven. Het bestuur ha'd dan ook besloten hem als ere-lid te benoemen ende voorzitter overhandigde hem een gouden gedenkpenning als een blijk van waardering van het vele werk dat hij voor de vereniging gedurende die 40 jaren heeft gedaan. De heer v. Beijnen dankte in welgekozen woorden. Hierna werd de huishoude lijke agenda verder afgewerkt LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST". In haar verenigingslokaal bij de Wed. P. v. Cromvoirt bood de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" haar leden en donateurs Zaterdag en Zon dag een zang- en toneeluit voering aan. Was de eerste avond de belangstelling niet zo groot, de tweede avond was de zaal geheel gevuld en het publiek heeft zich uitstekend geamuseerd. Er heerste weer die gemoedelijke, gezellige sfeer die vroeger ook de uit voeringen van de Liedertafel in h§t café v. Cromvoirt ken merkten. Zowel het mannenkoor als het gemengd koor der lieder- liedertafel gaven onder lei ding van de heer J. Lombarts een mooi gevariec -d program ma dat zeer v a'dienstelijk werd uitgevoerd. Vooral het Lentekoor uit „J ihreszeiten" en „Rozen uit let Zuiden", beide nummers i an het Ge mengd koor met accompage- ment vielen zeer n de smaak, getuige het dankbare ap plaus. Ter afwisseling werden door enkele dame?- en heren leden,. onder leiding van de heer L. v. Crormoirt, enkele komische scènes uitgevoerd. Waar hef hier mirendeels to- neeldebutariten b( trof en deze komische stukjes slechts bij werk waren, zul en we het vertoonde spel ni t te critisch beschouwen. Alh speelsters en spelers hebben zich zo goed mogelijk, van hsV taak ge kweten en voor ben vrolijke afwisseling gezorgd. ST. JORIS 1948. Op Vrijdag 23 April werd over de gehele wereld door de Katholieke Verkenners hun patroonsfeest, St. Joris, gevierd. Alle Waalwijkse groepen kwamen1 's morgens in alle vroegte in de St. Jans- kerk bijeen, waai een H. Mis werd opgedragen en de Aal moezenier de St Jorisbloem zegende en eei toespraak hield. Vervolgens w speelplaats der ders een vlaggei houden, waarbij tricts-commissari' leidsters en 2 ve rkennerslei- ders werden geïr stalleerd en de St. Jorisbloem reikt. 's Avonds lieten Verkenners en zich niet door weer weerhoudei den zij zich ron :rd op de lerw. Broe- parade ge loor de dis- 2 welpen- werd uitge- de Welpen, 'o'ortrekkers net slechte en schaar- l het tradi tionele St. Jorisk&npvuur. Zij luisterden naar ae St. Jóris- boodschap van Hoofdaalmoe zenier Verhoeven, naar het verhaal van het leven en de strijd van St. Joris, hun pa troon, naar de verslagen van leidsters en leiders over de gebeurtenissen in/horde, troep en stam geduren&e het afge lopen verkennersjaar. Tot slot van de dag veriieuwden al len hun- Welpen- en Verken nersbeloften om daarmede in het nieuwe jaar! met verse kracht hun idealen ep hun wet te beleven. De volgende dsjg scheen de zon en hield de Andreas Zijl- mansgroep een groot' buiten spel in hei en duinen. De „Grote Trek" val de Boeren in Zuid-Afrika herleefde. Wij zagen Paul Kruger en Oom Christiaan met Hun dappere Boeren met vrouwen en kin deren weer optrpkken naar Transvaal, hun nieuwe toe komst. Met ang'sij om 't hart zagen wij hoe een dappere groep in een gevecht met de Matabelen-negers onder ko ning Dingaan werden versla gen, doch later werden zij door Paul Kruger en zijn mannen weer bevrijd. Na be storming en vei*vering van een sterk Engels fort lag hun weg naar een riieuwe toe komst open. Het spel werd door alle jongens met' veel enthousiasme gespeeld. BALDADIGHEID; In de nacht van Zondag hadr den een paar heren de aardigheid het reclamebord der tentoonstel ling op de Markt uit de grond te lichten, toen zij op heterdaad door de politie gesnapt werden, die hen dwong het bord weer netjes op z'n plaats te zetten. OPDRACHT. Het verbouwen van een wachtkamer voor rekening van Waalwijkse Stoomdruk kerij Antoon Tielen is opge dragen aan de heer G. Cop- pens, alhier. A.R. KIESVERENIGING. Op de vergadeiVYtg der A.R. Kiesvereniging alhier, werd met een spreekbeürt van oud- Minister Terpstra het feit herdacht van de 100-jarige vrijheid van het onderwijs. Kortweg ging hij de toestand van vóór 100 jaar na en de strijd die gevoerd is gewor den voor de vrijheid. Na 1848 mochten we wel een bijzon dere school hebben, maar moesten die zelf betalen, dus de ouders die bijzonder on derwijs voor hun kinderen wensten, moesten dubbel be talen, n.l. voor openbare staatschool en bijzondere. In 1889 werd al enige sub sidie gegeven en in 1920 kwam al gelijkstelling, wat een grote zegen was. In 1857 waren er 58 scho len met 10.000 leerlingen en in 1947 2200 scholen met 36.000 leerlingen. Hij waarschuwde tegen het streven der linkerzijde om meer invloed te verkrijgen van staatswege op de benoe ming van leerkrachten en 't leerplan. VERENIGING VOOR HEEMKUNDE. Vrijdagavond kwamen de leden van de vereniging vo.or Heemkunde voor de Lang straat en het Land van Heus- den en Altena-bijeen om te luistéren naar de interessan te causerie van het lid dhr. F. van Oostrum, die sprak over het Hoefsven. Met een grote kennis van zaken en met liefde voor zijn onder werp heeft de heer v. Oos trum de aandacht gevestigd op één van de plekjes uit on ze gemeente met een weel derige en zeer gevarieerde plantengroei. De leden heb ben ongetwijfeld hun nut kunnen doen met deze ge degen causerie. BEKRONING. Op de Internationale Sla- gersvakwedstrijd en tentoon stelling, gehouden van 6 t/m 14 April te Utrecht, waaraan door 9 Europese landen werd deelgenomen, zag onze plaats genoot de heer A. Dekkers zijn inzending fijne vléés wa ren bekroond. Gezien de grote internatio nale deelname een mooi suc ces; het was de eerste maal dat er aan een dergelijke wedstrijd door een Waalwijk se slager werd deelgenomen. Wij wensen de heer Dek kers van harte proficiat. ZAND OF KLEI. De uitvoeringen die de to nelisten van de K.A.J. Zater dag en Zondag resp. voor leden van de K.A.B. en ver dere belangstellenden gaven, waren niet erg druk bezocht. Het vertoonde spel leed er echter weinig onder en was alleszins een betere en gro tere belangstelling waard ge weest. OPENING FILIAAL ARN. VERWIEL. Zaterdag werd te Grave 't atelier van luxe lederen da mes- en herenhandschoenen, een filiaal van de fa. Arnold Ver wiel c.v., officieel geopend. Vele personen waren bij deze opening aanwezig, waar onder de geestelijkheid en Burgemeester en Wethouders van Grave, de directie, het personeel van Grave en een gedeelte van het Waalwijkse personeel en een groot aan tal genodigden. De Deken van Gravë ver richte de plechtige inzegening waarna hij een toespraak hield. Vervolgens voerde de burgemeester 't woord, waar na hij overging tot de offi ciële opening. Met vreugde had het gemeentebestuur na tuurlijk de vestiging van dit bedrijf begroet. Ook de wethouder sprak nog enkele woorden, terwijl ook namens het personeel een woord van felicitatie tot »de directie werd gesproken. De heer Arn. Ver wiel dank te -voor de g'r$te belangstel ling en de hartelijke woorden. Hierna bleef men nog en kele uren gezellig bij elkaar, waarna men naar hotel het Witte Pluis ging, waar men aanzat aan een koffietafel. De mede-firmanten boden dhr. Verwfel nog een cadeau aan. Een gedenkwaardige' dag in de annalen van deze firma. ROOMS-KATHOLIEKEN WENSEN GEEN SAMEN WERKING MET A.R. EN C.H. Het politiek meest belangrijke van de gisteren in de Eerste Ka nier voortgezette behandeling van dc begroting van Overzeese Ge biedsdelen was wel de verklaring van de heer Kerstens namens de gehele Rooms-Katholieke fractie iii de Eerste Kamer, dat er geen sparke kan zijn van samenwer king met de C.H. en d'e A.R., om dat overeenstemming ten enenma le is uitgesloten, gelijk hem uit de redevoeringen van de heren Algra (A.R.) en prof. de Zwaan (C.H.) was gebleken. JOODSE TROEPEN NEMEN NA HEVIGE GEVECHTEN HAIFA IN. De Joodse strijdgroep Haganah heeft na hevige gevechïen de stad Haifa ingenomen, nadat de Britse troepen er uit waren weggetrok ken. Een Arabische zegsman ver klaarde: „Het was een bloedbad; het was een tweede Stalingrad, waarop wij niet waren voorbe reid". De vredesvoorwaarden, die de Joden hadden gesteld, werden door de Arabieren verworpen; de laatsten zijrt begonnen de stad te verlaten. Veel vrouwen en kin deren waren naar het havenge bied gevlucht, dat nog onder de Britse bescherming staat. Volgens Haganah zijn 20 Arabieren ge dood; de eigen verliezen zouden bedragen: vier doden en circa 30 gewonden. Aan Britse zijde vielen een dode en zestien gewonden. VIJFMOGENDHEDENPACT HEEFT INSTEMMING VAN DE TWEEDE KAMER. De Twbede Kamer heeft een begin gemaakt met de behande ling van de Wet tot goedkeuring van het Verdrag tussen Neder land, België, Luxemburg, Frank rijk en Engeland, op 17 Maart jl. te Brussel gesloten. Dit vijf-lan- den-pact vond allerwege instem ming, hetgeen niet te verwonde ren was na het debat, dat op 18 en 19 Maart over dezelfde kwes tie, in algemeen verban:! is ge houden. DE STRIJD IN ITALIË. De Italiaanse minister-president De Gasperi ontving de buiten landse pers. Ruim 200 journalis ten waren op deze persconferen tie aanwezig. De premier maakte van deze gelegenheid gebruik om de communistische beschuldigin gen te weerleggen, als zouden de verkiezingen' beïnvloed zijn ge weest door de Verenigde Staten en de Katholieke Kerk. Hij legde er alle nadruk op, dat de stem bus-uitspraak in volledige vrijheid had kunnen, geschieden, dat Ame rika niets had gedaan dan hulp verlenen, inplaats van met atoom bommen te dreigen zoals Togli- atti had gezegd. Dat de kerk on geestelijke wijze getracht heeft invloed uit te oefenen is begrijpé- Iijk, als men ziet hoe de geeste lijkheid en haar instellingen in communistische landen worden behandeld en welke valse aanval len hier op de kerk zijn gedaan. Z. H. Paus Pius XII heeft, vol gens een A.P.-bericht uit Rome de volgende verklaringen over de verkiezingen aan de Amerikaanse pers afgelegd: „Deze dag zal als een gedenkwaardige worden op getekend in de annalen van de Italiaanse geschiedenis". „Het gehele volk", aldus de Paus, „heeft blijk gegeven^van zijn gevoel voor. burgerplicht en de hoop licht thans weer aan de Italiaanse hemel". DOODSTRAF TEGEN v. d. WAALS. Tegen de aarts-verrader en mo.ordenaar A. v. cl. Waals is door 't Bijzonder Gerechtshof de doodstraf geëist. Uitspraak 7 Mei. SLECHTS NEGEN DISTRIBUTIEKRINGEN IN BRABANT. Gedurende de eerstvolgen de weken zal in de provincie Noord-Brabant een reorgani satie van de distributie-dienst worden doorgevoerd, waarbij het aantal kringen, dat tot nu toe 22 bedroeg, teruggebracht wordt op 9. Deze reorgani satie, welke ten doel heeft 't distributiepersoneel terug te brengen tot een gezamenlijke sterkte van voorlopig een vierde van de maximum-be zetting, heeft plaats in het ka der van de bezuiniging door Rijk, provincie en gemeente. Per tweeduizend inwoners zal gemiddeld één distributie ambtenaar werkzaanj blijven. De inkrimping van het aan tal'kringen heeft voor de be volking geen gevolgen, daar in de grotere plaatsen agent schappen gevestigd blijven en zoals voorheen, in die kleine re plaatsen regelmatig zit dagen zullen worden gehou den. Er is een wetsontwerp in gediend dat het mogelijk maakt wethouders en leden van Ged. Staten, als zij het vertrouwen niet meer genie ten, te ontslaan. Maandag kwam de eer ste boot ton tarwe van het Marshall-plan in Rotterdam aan. DE UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland. BW—EDO 3—0 HaarlemGo Ahead 34 HeerenveenPSV 53 District IV. Promotie Tweede klasse DoskoHelmond - 21 Promotie Derde klasse MoeAxel 22 TernenzenSET 12 WSC—St. Mich. Gest. 1—1 MuloGeldrop 51 Promotie vierde klasse OisterwijkEli 15 RWB—Boxtel afg. Kaaise BoysGilze afg. District VI. Promotie Tweede klasse VlissingenSittard 04 W.S.C.St. Michiels-Gestel 11 (onder protest van WSC. Direct na de aftrap was het al Gestel wat de klok sloeg, maar WSC herkreeg zijn tempo, en kon nog voor de rust, met wind tegen, laten zien, dat de techniek haar wapen was. In de voorhoede van WSC boterde het trouwens niet erg, daar Frans Koóls door twee man bewaakt werd, en de binnen- spelers teveel voorin bleven, om gaten in de verdediging te maken. Toen d<* Gestel-middenvoor met de wind in de rug dë bal rake lings overschoot, en de binnen- spelers het doel van Adelberg te hoog pochten, wist WSC dat ze een zeer moeilijke partij kregen; Nic van Meeuwen heeft dan ook, mede geholpen door Pullens en v. d. Ven, voor de rust een blan co stand kunnen handhaven, al ging de kopbal van Brok dan ook naast. Ook Blijlevens had, na een goed opgezette aanval het doel niet kunnen vinden. Door een betere techniek wist WSC voor de rust de enthousiast spelende geelhem- den te bedwingen. Rust: 00. Toen WSC dan ook na de rust het windvoordeel kreeg, dacht iedereen een gemakkelijke over winning voor de zwarthemden te zien. Reeds na enkele minuten immers had Kools, na goed voor bereidend werk van Duquesnoij, de aanval afgewerkt en WSC de leiding bezorgd. Het was echter alsof WSC met dit ééne doelpunt al genoegen nam en bok Gestel liet zowat de moed zakken. Bij 'n slecht weggewerkte corner was 't de rechtsbinnen van St. Michiels, gestel, die van verre afstand een schot loste, dat de bal in de uiter ste hoek van het WSC-doel liet verdwijnen, 1 1. WSC is hierdoor ook 'n beetje ïiit het lood geslagen en Gestel valt fanatiek aan. De Waalwij- kers houden echter stand en -Blij levens scoort, nadat een door hem ingeschoten bal van de kee per terug stuit. Scheidsrechter La- zeroms, die heel goed leidde, an nuleert echter op onverklaarbare wijze dij: doelpunt, tegen welke beslissing door 'WSC protest werd aangetekend; Het laatste kwartier wordt door WSC alles op alles gezet, maar al passeert Kools ook de keeper, tot doelpunten komt 't niet meer. WSC heeft voorlopig met een ge lijk spel genoegen moeten nemen. R.W.B. -De voor j.l. Zondag aange kondigde ontmoeting RWB Boxtel is in verband met de plaatselijke ontmoeting WSC Gestel, door de KNVB uit gesteld. Voor a.s. Zondag is vastge steld BoxtelRWB. DRUNEN. Voetbal. Zondagmiddag ontving RK DVC in de strijd om de KN- VB-beker de derde klasser Haarsteeg 1. Met een 31 nederlaag moest Drunen de beide puntjes aan Haarsteeg laten. Toch was Drunen niet de mindere van Haarsteeg, maar Vrouwe Fortuna stond niet aan haar zijde. De wed strijd is nauwelijks enige mi nuten oud als de toelopende Haarsteeg-midvoor een fout van de keeper afstraft. Dan golft de strijd- een tijd op en neer. In de 25ste minuut zet de Haarsteeg-ihidvoor uit een in worp voor naar zijn links binnen en de stand is 02. Met deze stand komt de rus.t Een kwartier na de hervat ting schiet de Haarsteeg linksbuiten op doel, de DVC- linksback krijgt de bal ver keerd op zijn schoen en schiet in eigen doel: 03. DVC zet nu alles op alles. Een scrim mage volgt voor 't Haarsteeg- doel; de bal gaat enige malen op en neer en eindelijk weet de DVC-linksbind het leder definitief in het doel te de poneren. Drunen blijft 't veld beheersen en 5 minuten voor het einde schiet de Drunen- rechtsbuiten in, buiten be reik van de keeper, maar de bal komt onder tegen de lat, kaatst in doel, maar spring); weer in het veld terug. Zo blijft de stand 13. SPRANG. N. E. O. Zaterdagmiddag kreeg N.E.O. de N.A.C.-veteranen uit Breda op bezoek. Zoals verwacht werd, is dit een spannende wedstrijd ge worden, zodat de voetballiefheb bers en N.E.O.-supporters een goed gespeelde wedstrijd te zien gekregen hebben. Direct na de aftrop was NEO reeds in de aanval, doch een paar flinke schoten* van haar linksbin nen troffen geen doel. Na onge veer 20 minuten gespeeld te heb ben kwam N.E.O. weer opzetten en een uit voorzet van links, wist de rechtsbinnen een doelpunt te scoren, 10. Na enkele tegenaanvallen van N.A.C. was het weer N.E.O., dat voor de rust met de wind in de rug speelde, dat-de toon aangaf, doch men wist de voorsprong toch niet groter te maken, zodat de stand met de rust 10 bleef. Na de rust kwamen de N.A.C.- veteranen gevaarlijk opzetten, doch vond de N.E.O.-achterhoede steeds op haar post. Vooral onze linkshalf, die de ster van het veld was, verdient een woord van lof. Klein maar' dapper, zegt men wel eens. Weer komt NAC opzetten; de bal wordt hoog Voor het N.E.O.- doel geplaatst. De NE^)-doelver- dediger ziet de bal door de zon niet aankomen en hij verdwijnt achter hem in het net. Nu zijn de N.A.C.-veteranen niet meer te houden en zij zetten alles op al les om een overwinning uit bet vuur te slepen. Maar dank zij de N.E.O.-achterhoede wordt dit verhinderd. Bij een aanval van N.E.O. wil de achterspeler van N.A.C. de bal met de hand weg werken, maar de scheidsrechter wijst terecht naar de stip. Deze penalty wordt door de linkshalf genomen en hij weet er uit te doelpunten. Nu is het de beurt weer aan Nac. Haar rechtsbuiten forceert emi doorbraak, zet de bal goed voor en dë linksbinnen kopt de bal juist in de onderste hoek, maar de Neo-doelman weet de bal op schitterende wijze tot corner te stompen, hetgeen hem een fe licitatie van zijn tegenspeler op leverde. Nadat deze hoekschop genomen is, zien wij nog enige aanvallen van NEO, maar er wordt niet meer gedoelpunt. Na nog tien minuten spelen blaast Scheidsrechter Timmer, die zijn taak goed verstond, het einde en de N.E.O.-spelers verlaten met de 21 -overwinning juichend 't veld. RAAMSDONK. RaamsdonkMadese Boys 3—1. Zondag speelde Raamsdonk een vriendschappelijke -wedstrijd tegen Madese Boys. Voor het eerst in het seizoen speelden zij- op hun oude vertrouwde terrein, in een gewijzigde opstelling. Linksback v. d. Westen stond als linksbuiten en midvoor J. Snijders als midhalf opgesteld. Verder' waren er nog enkele wijzigingen aangebracht van minder belang. Het geheel heeft echter weinig nieuwe per spectieven geboden. Reeds vijf minuten na de aanvang wist R. Oome, de rechtsbinnen, de score te openen, na goed samenspel tussen L. v. d. Westen en P. Zijlmans, 10. Na ongeveer een half uur spe len kreeg Made een corner te ne men, die door een van hun spelers prachtig werd ingekopt, 11. Di rect na de aftrap was het weer onze rechtsbinnen R. Oome, die het genoegen smaakte onze club de leiding te geven, 21. Met deze stand brak de rust aan. Na' de hervatting ontketende Madese Boys, geholpen door de sterke wind een hevig offensief. Onze backs, Broeders en van den Berg, kregen volop gelegenheid hun talenten te tonen. Onze voor hoede kon echter maar niet op toeren komen. Eerst toen J. Snij ders weer voorin ging spelen ging het beter. Nog vrij onverwacht kwam het derde doelpunt van de voet van P. Zijlmans. Wat hier na nog aan voetbal geboden werd was niet zo erg fraai meer en het publiek slaakte dan ook een zucht van verlichting toen de uitstekend leidende scheidsrechter Kersten 't einde blies. RONDE NAN NEDERLAND. Twee dagen is de ronde-kara vaan aan het rijden en reeds is er de nodige spanning in gekomen. Uit de eerste etappe reed de Belg v. d. Meerschaut als winnaar door de finish, uit de tweede etappe de Nederlander de Ruiter, door een fout van de wedstrijd leiding. De kopgroep namelijk, die een grote voorsprong had op het peleton en waar de Nederlan der v. Vooren de toon aangaf, werd bij Raalte door de politie een verkeerde weg ingestuurd, zo dat zij een verloren wedstrijd re den. De uitslag van de eerste etappe maakte de Ruiter toen tot overwinnaar, terwijl vele Neder landers zich bij de eersten schaar den. De wedstrijdleiding heeft haar fout enigszins hersteld door de 6 gedupeerden dezelfde tijd toe te kennen als de overwinnaar. In het algemeen klassement is Arie Vooren no. 1 met 10.19.50, Piet de Vries 2 10.20.07 en 3 v. Mierlo (België) 10.20.43. GERT-JAN - 1 heeft een broertje gekregen JOHANNEKE. Hij werd gedoopt in de kerk van St. fan Baptist te Waalwijk op Zondag 25 April 1948 en ontving daarbij de namen Johannes Baptist Maria. CHR. VERWIEL N. VERWIEL-VERHOEVEN Waalwijk, .Grootestraat 250. Langs dezen weg betuig ik mijnen hartelijken dank, aan familie, vrienden, kennissen en buurtbe woners van Waalwijk en speciaal aan Katholiek Thuisfront en H.H. Geestelijken, die mij zulk een har telijke ontvangst bereid hebben bij mijn terugkeer uit Indonesië. M. MAAS, Laageinde 54 Sergeant K. L. Burgemeester en Wethouders van WAALWIJK zullen op Vrijdag 14 Mei 1948 des middags om 2 uur in het openbaar aanbesteden, het bouwen van een brandweergarage op hei terrein achier het Gemeentehuis. Bestek en tekening zijn vanaf Donderdag 29 April verkrijgbaar bij de kantoren derCentrale Gemeente administratie tegen betaling van flO;Restitutie bij ongeschonden inlevering f 10.— Burgemeester en Wethouders van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4