HET SLACHTOFFER GEEN CONFECTIE MAATWERK! FICKINGER R.K. SPEELTUIN Pakkisten FEU I L L ETON Burgemeester en Mevrouw Smit recepteerden Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. WAALWIJK. WILT U J. A. BLANKERS TE KOOP: J. WILDEMAN Co, den geven te kennen, dat de oprichting van de besproken afdelingen nodig is te achten en dat zij met het plan ten zeerste ingenomen zijn. Op grond van vorenstaande stellen B. en W. dan ook voor de vereiste noodzakelijkheids- verklaring af te leggen voor uitbreiding van het leerplan der dag-ambachtsschool alhier met afdelingen voor: le. auto techniek, motor- en rijwiel- herstellen; 2e. schilders. Wijziging verordening Straatbelasting. In verband met de voort schrijdende woningbouw zijn door de Raad de laatste jaren verschillende nieuwe straat namen vastgesteld. Artikel 2 der Verordening op de heffing van een straat belasting, dat de verschillen de straten opsomt, op welke het begrip „Openbare straten en wegen der gemeente" van toepassing is, is daarmede niet meer in overeenstem ming. B. en W. stellen daarom voor de vermelding der stra ten in artikel 2 aan te vullen en te wijzigen, zodat zij voor taan luidt als hierna volgt en waardoor de aan die straten of wegen gebouwde gebouwen aan de heffing der straatbe lasting zijn onderworpen: „Artikel 2. "„Voor de toepassing dezer „verordening worden onder „openbare straten en wegen „der gemeente verstaan: „het Westeinde, de Besoijen- „sestraat, de Sprangseweg, de „Korte Driesen, de Gróte- straat, de Hugo de Groot straat, de Kerkstraat, de Mr. „van Coothstraat, dé Juliana- straat, de Markt, het Raad huisplein, de Kloosterwerf. „de Stationsstraat, de Wilhel- „minastraat, de Bernhard- „straat, de Vredestraat, de „Victoriestraat, de Beatrix- „straat, de Engelse straat, de „Schotse straat, de Canadese „straat, de Poolse straat, de „Burgemeester van der Klok henlaan, de Floris V-laan, „de Noorder Parallelweg, de „Burgemeester Smeelelaan tot „aan de Tweede Zeine, de St. „Antoniusstraat, het St. An- „toniusplein, het Verlengde „St. Antoniusplein, de le en „2e St. Crispijnstraat, de Pas moor Kuijpersstraat, de Dr. „ringersstraat, de Eerste Zei- „ne voor zover verhard, de „Tweede Zeine voor zover „verhard,, de Kloosterweg, de „Hooisteeg, de Putstraat, het „Hoekeinde, de Groensteeg, „de Nieuwstraat, het Laagein- „de, de Minister Loeffstraat, „de Baard wij ksestraat, het „Hoogeinde en 't Vooreinde". De nieuwe straten zijn ver hard, terwijl de bewoners ook overigens genieten van de werken en diensten, waarvan de bewoners van andere stra ten genieten. De nieuw gebouwde wo ningen aan de nieuw aange legde straten zijn alle van de gemeente. B. en W. stellen nog voor de wijziging der verordening te doen ingaan op 1 Januari 1948. Renteverlaging geldlening. De rentevoet van de geld lening van 1933, oorspronke lijk groot 32000.restant thans 19860.aangegaan met de R.V.S. te Rotterdam, is momenteel 3Yi voor de gehele looptijd. Deze is van 1933 tot en met 1973, dus thans nog 25 jaren. Aangezien de rentestan daard momenteel gunstiger is, hebben B. en W. zich gewend tot de geldgeefster met het verzoek de rente daarmede in overeenstemming te willen brengen. Hierop heeft zij d.d. 15 April j.l. geantwoord de vol gende wijzigingen te willen aanbrengen in de bestaande leningsvoorwaarden, zulks in gaande 1 Juli 1948: „1. De over de verschul digde restant-hoofdsom aan „de schuldeiseres te vergoe den rente wordt met ingang „van 1 Juli 1948 verlaagd tot „3% per jaar tot 1 Juli 1958, „daarna zal voor de resteren de duur de rente 3H per „jaar bedragen. „2. Behalve de periodieke „aflossing mag vóór 1 Juli „1953 noch gehele, noch ge deeltelijke aflossing der „schuld plaats hebben. Van „laatstgenoemde datum af zal „de geldneemster eenmaal „per jaar en wel op de 3Ïste „December de bevoegdheid „hebben boven de gemelde „verplichte aflossing zodani- „ge som als door haar mocht „worden gewenst of ook het „gehele restant der lening af VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 16) Wreder brief werd er ze ker nooit door enige man aan enige vrouw geschre ven; ik kan alleen te zijnen verontschuldiging aanvoe ren, dat hij niet afwist van mijn zoet geheim. Om die tijd kwam ik in contact met Mr. Kelvin. Het was bij zijn moeder in Preswick dat wij kamers hadden. Zodra ik daar was, was het mijn gewoonte ge worden om hem „goede morgen" te wensen, maar mijn echtgepoot had hem steeds „te min" geacht daarvoor. Daar ik niet wist wat ik beginnen zou, wend de ik mij tot hem om hulp en raad. Eerst schreef hij aan mijn Tante, maar die was over leden. Haar zaakwaarnemer deelde echter mee dat zij hoe zeer gebelgd ook door mijn weglopen haar testament toch niet veran derd had. En zó kwam ik in het bezit van drie dui zend pond. Toen ging hij de hele geschiedenis van mijn huwelijk onderzoeken, maar werd niets wijzer; en zo lanzamerhand raakte ik verzoend met mijn positie van een vrouw met een ge broken hart, al was ik dan ook nog maar achttien. Toen kwam jij en schonk men nieuwe levenslust en moed. Steeds was William Kel vin attent voor mij ge weest. Zo gaandeweg was hij alle zaken voor mij gaan behandelen. Drie maanden na je ge boorte stierf zijn moeder en toen kwam hij met zijn hu- welijksvoorstel, terwijl hij zei, dat hij mij al had lief gehad van de eerste dag af dat hij mij in Preswick had gezien. Hij beloofde mij, dat jij tegenover de wereld dan een vader zoudt hebben. Drie maanden na de dood van zijn moeder en een half jaar na jouw ge boorte, trouwden wij in al le stilte en daarna verhuis den we naar Middlestoke. Met behulp van mijn kapi taaltje en door hard wer ken en gelukkige specula ties werd hij langzamer hand rijk. Het is tegen de zin van je pleegvader dat ik dit schrijf, maar ik beschouw de het als mijn plicht om je de geschiedenis van je ge boorte mee te delen; je zoudt je vader eens kunnen ontmoeten. Mocht dit ooit plaats hebben, zeg hem dan dat ik hem vergeef hoe hij mij de kroon van het hoofd rukte terwille van de en kele maanden van liefde, die ik met hem doorbracht, èn.... omdat hij mij jouw geschonken heeft. Tracht jij het hem ook te vergeven. Hij heeft nooit geweten dat ons een kind zou geboren worden. „te lossen, met nog enkele „andere bepalingen." B. en W. zijn van mening, dat de aanbieding acceptabel is en stellen voor te besluiten ze te aanvaarden. Aankoop grond ten behoeve van het electriciteitsbedrijf. Door de stijging van het electriciteitsverbruik is het transformatorgebouwtje van het electriciteitsbedrijf, staan de op het terrein van de licht- bedrijven, reeds lang overbe last en is het noodzakelijk gebleken ook in het Oostelijk deel der gemeente een derge lijk gebouwtje op te richten. Daardoor wordt het transfor matorgebouwtje in het cen trum ontlast en wordt bereikt dat in Baardwijk de spanning kan worden opgevoerd. De firma V. Hoffmans Zonen alhier is bereid, tot dit doel een klein gedeelte van haar terrein aan de Oostzijde der Putstraat aan de gemeen te te verkopen. Het betreffen de gedeelte heeft een opper vlakte van ongeveer 60 vier kante' meter. De prijs is door hetprij zenbureau voor on roerende zaken vastgesteld op 8.per vierkante meter. Schoolartsendienst. De Provinciale Raad voor Gezondheidszorg heeft er de aandacht van Gedeputeerde Staten op gevestigd, dat in de Commissie van Beheer voor de schoolartsendienst Waal wijk geen vertegenwoordiger van de Provinciale Noord- Brabantse Vereniging „Het Groene Kruis" zitting heeft, hoewel deze vereniging bin nen het gebied van de Dienst wel een afdeling bezit. Ge deputeerde Staten zijn met de Gezondheidsraad van oordeel dat dit minder juist moet worden geacht en dat ook een vertegenwoordiger van deze vereniging in de Com missie van Beheer wordt be noemd. B. en W. stellen voor aan het verlangen van Ged. Sta ten te voldoen en de gemeen schappelijke regeling te wij zigen. Grootse huldebetuiging van Sprang-Ca pelse burgerij. Zoals we in ons vorig nummer reeds opmerkten, stonden de Za terdagnamiddag en -avond geheel in het teken van het 25-jarig hu welijksfeest van de Edelachtbare heer en Mevr, Smit. Als eerste, die het jubilerend echtpaar een serenade bracht, verscheen om kwart voor drie de muziekver. „Sirena" uit Vrijhoc- ve-Capelle, welke naast de mu zikale hulde, bij monde van haar voorzitter de heer M. Christ, de beste wensen uitsprak. Onmiddel lijk daarop liet de Capelse mu ziekver. haar fanfares weerklin ken en bracht de heer van Nieu- wenhuijzen namens „Kunst na Arbeid" de gelukwensen over. Spr. merkte op dat het ondoen lijk is om bij elk 25-jarig huwe lijksfeest een serenade te "brengen, doch dat bij het feest van de eer. ste burger en burgeres der ge meente vanzelfsprekend een uit zondering werd gemaakt. Nadat beide verenigingen op de raadzaal ten gemeentehuize wa ren onthaald, ving de officiële re ceptie aan. Bij ons' bezoek aan de raadzaal bleek deze herschapen te zijn in een groot bloemenparadijs met de meest afwisselende kleurenpracht en bloemenweelde. Onder de ruim 60 bloemstukken, wedijverend in schoonheid, merkten we, naast tientallen van particuliere perso nen en fabrieken, o.a. op die van de Chr. Vakbeweging, de voor malige verzetsgroep „André", de Gymnastiekver. „Pro Patria", de Ijsver. „Eendennest", de voetbal ver. Sparta", van de burgemees ters uit de Langstraat met Delft's blauwe vaas en van het personeel en leerlingen van de Openbare Lagere School in de Kom. Als bijzondere attentie vermelden we nog een bloemstuk van een Israë liet uit Haarlem, die tijdens de be zetting in Sprang-Capelle onder gedoken is geweest. Vele geluks telegrammen en andere bewijzen van belangstelling, zelfs uit Ber lijn, doch niet van Duitse zijde, waren binnengekomen. Van vier tot zes uur was de grote raadzaal, daartoe welwil lend door de gemeenteraad be schikbaar gesteld, gevuld met honderden belangstellenden, die elkaar in dichte drommen afwis- seldén. Allereerst verschenen de afge vaardigden van ongeveer een 40- tal verenigingen, aan het hoofd waarvan zich het huldigingscomi té bevond, bestaande uit de da mes Jonkvr. de Roy van Zuide wijn, J, Sneep-van der Giezen, J. J. Verhoeven-Blankers en de he ren L. Poldervaart, W. Kieboom, W. Braspenning en W. A. Tim mermans. Namens deze verenigin gen richtte Mevr. de Roy van Zuidewijn-van der Does de Wil- lebois het woord tot het bruids paar. Zij merkte in haar rede op, dat een hulde op een dag als deze op haar plaats was en dat vooral op een dorp het wel en wee van een burgemeestersfamilie in het centrum der belangstelling staat, hetgeen doet denken aan de Oud- Testamentische tijd, toen er nog patriarchen waren, die vader en raadgever waren van de stamle den. In die oude tijden kwam het voor, dat er stamleden waren die in het geheim het stamhoofd te gen werkten, iets wat ook in on ze verlichte moderne tijd nog wel eens een enkele keer voorkomt. Een wijs patriarch trok zich ech ter van de enkelingen, die derge lijke practijken tot de hunne maakten, niets aan. Hierna zette spreekster uiteen, dat van het ini tiatief was uitgegaan, om de hul digingsplannen van de talrijke verenigingen te coördineren, ten einde een gemeenschappelijken blijvend geschenk te kunnen aan bieden. Dit plan, waaraan o.m. de heer Poldervaart z'n goede krach ten gaf, vond algemeen bijval, al hoewel enkele verenigingen liever zelfstandig een cadeau wilden aanbieden. Spr. sprak de wens uit, dat de wens van Mevr. Smit zou zijn vervuld als zij, namens de in een begeleidend album ge noemde verenigingen, een zilve ren broodmand, alsmede een etui met zilveren messenleggers aan bood. Vervolgens schilderde spr. in geestige bewoordingen de tijd, toen burgemeester Smit tijdens de bezetting boven- en ondergronds werkte en bood hem een album aan, dat een kunstwerk op zich zelf mag worden genoemd en dat werd vervaardigd door de kunst schilder Gerard Gerrits. Tenslotte sprak Mevr. de Roy van Zuidewijn de hoop uit, dat het zilveren echtpaar in dit al bum een symbool zou zien van 't saamhorigheidsgevoel van de ge meentenaren en sprak nogmaals haar gelukwens uit, waarna be stuursleden der deelnemende ver enigingen allen persoonlijk het bruidspaar geluk wensten. En nu nog een enkel woord tot slot: heb er geen gewetensbezwaar tegen om de erfgenaam te worden van je pleegvader. Vergeet niet, dat mijn klein kapitaal de grond gelegd heeft voor het zijne. Vaarwel, mijn innig ge liefde jongen! Jij hebt de enige ware verkwikking aangebracht in mijn leven. Je teder-liefhebbende moeder Margaret Kelvin. Diep ontroerd stak Roger de brief bij zich en keek toen de certificaten in van zijn ge boorte en het huwelijk van zijn moeder. Alles leek hem in orde. Maar toch zou hij, zo dra hij daartoe gelegenheid had, naar Lamworth gaan. Nu begon hij de andere brief te lezen, die luidde: „Beste Roger, Het' zou dwaasheid zijn om te beweren dat ik ooit liefde of genegenheid voor je had gevoeld. Je was een voudig een voorwaarde voor mijn huwelijk met je moeder, die ik oprecht lief gekregen had van 't eerste ogenblik af dat ik haar in Preswick zag. Toen je va der haar zo wreed in de steek liet, ben ik voor haar in de bres gesprongen en ik werd haar vertrouwde raadgever. Ik ontdekte ook het legaat van haar tante. Overeenkomstig mijn be lofte jegens je moeder, heb ik je tot mijn erfgenaam benoemd en daar het oor spronkelijk kapitaal waar ik mee begon van haar was, heb je daar ook enigszins recht op. Wat betreft het huwelijk van je vader en moeder: 't zou niets baten om daar een verder onderzoek naar in te stellen, daar ik indertijd al les nog gedaan heb; maar de schurk heeft zijn spoor goed verborgen weten te houden! Je moeder heb ik altijd lief gehad en ik heb ook steeds getracht mijn plicht jegens je na te komen! Je pleegvader, William Kelvin". Toen Roger klaar was met de lezing, stak hij alle vier de documenten in zijn bin nenzak en gedurende de rest van de reis waren zijn ge dachten steeds vervuld van de tragedie van zijn moeder's huwelijk. HOOFDSTUK XIII. Verdwenen. Aan het St. Pancras-station werd Roger tot de werkelijk heid teruggeroepen en her innerde hij zich hoe Scobell hem nu zeker wachten zou voor het aangekondigde on derhoud. Dus reed hij recht streeks naar Gordon Cham bers en onderweg stak hij zichzelve nog een riem onder het hart om toch vooral voet bij stuk te houden en te ver klaren dat hij in geen enkel geval zou terugkeren naar 't kasteel Kilsavage en dat Geof frey Cahil nu maar verder zelve de zaak ter hand moest nemen. De taxi hield stil voor het hem zo bekende blok flats. De portier was niet bij de hand, dus gaf Roger de man van de taxi orders om te wachten en ging naar num mer zeven, waar hij zich toe gang verschafte met de sleu tel die Scobell hem gegeven had gedurende zijn verblijf in Londen. Bij vergissing had hij die meegenomen bij de an dere sleutels van Geoffrey Cahil. Zodra hij de deur open deed, merkte hij dat de flat verlaten was. Hij begaf zich naar de eetkamer en riep Mr. Scobell, maar kreeg geen ant woord. Op tafel lagen een brief en een telegram, beide ongeopend. Het adres op de brief herkende hij als van zijn eigen handschrift en het tele gram was datgene, wat hij de vorige dag uit Dublin had verzonden en waarin hij de verandering van zijn bezoek uur had aangekondigd. „Scobell zal zeker van huis zijn" sprak hij in zichzelve en ging eens rondkijken. Het was overal stoffig en het leek of de flat al enige tijd onbe woond had gestaan. Een sta pel nog dichtgevouwen cou ranten versterkte hem in die mening. „Hij zal in Parijs zijn bij Geoffrey Cahil", mompelde Roger weer en liep door de gang naar de kamer waar hij gelogeerd had. Die was nog net als hij er weggegaan was; nergens lagen kleren of stond bagage. Vandaar ging hij naar de slaapkamer van Sco bell er? hier was het geheel verlaten. Het vertrek was netjes, maar stoffig. (Wordt vervolgd). Het aangeboden fcum kregen wij tijdens de receptaeven ter in zage en we kunnen! onze bewondering ute spreken over de kunstzinnige iwijze, waar op de kunstenaar di album ver sierde en hoe hij er slaagde bij elke met name geno mde vereni ging een symbolisch^ tekening te maken. Burgemeester Smit nam nierna, zichtbaar onder de ndruk van deze demonstratieve ïuloe en er kentelijkheid, het word en zeide zeer ontroerd te zijn over al het goede, dat zijn gezii en hij op deze dag genoten. Sjr. merkte op dat hij èn het gesnenk èn de daarbij gesproken voorden het best kon vergelijker bij gouden vruchten op een zil eren schaal, daarbij doelend op de zilveren broodmand. Wat sj. I. het meest verheugde was, da bijzondere aandacht was gesel mken, ook bi; de keuze van hei' Mevr. Smit en mem hoewel het verschri een huisvrouw is, om haar meu bilair en huis tengevc zetswerk van de mar te zien opgaan, èr n( of verwijt over haar Ook tijdens de be: Mevr. Smit een grot) haar man en spr. wili klappen, dat de met| dig groot succes gel niet nalaten cadeau, aan oreerde dat, ckelijk voor |lge van ver in vlammen loit 'n klacht ippen kwam. letting was steun voor Ie thans ver- zo'n gewel- louden inza meling ten behoeve vin dé slacht offers van de grote brand in de Heistraat in 1942, w arbij 27 hui zen en boerderijen verden ver woest, mede op in tiatief van haar plaats heeft gel ad. Tenslot te dankte spr. allen, die hadden medegewerkt om de: schitteren de cadeaux te kunne aanbieden, hartelijk, alsmede vc >r 't album, dat hij na deze drukle dagen nog dikwijls zou bewondi en en door lezen. De Noord-Brabditse Maat schappij voor Landj >uw en. het bestuur van de Chr. -agere Land bouwschool gaven irvolgens bij monde van de hr. I sman, hoofd der Landbouwschoo van hun medeleven en belani itelling blijk, zulks onder aanbiec ng van een Delft's blauwe schal met zilve ren hengsel. Een zilveren boni innière werd hierna door de hee J. van den Bos, gemeentesecret ris, namens het secretarispersoi :el en de dienst van gemeentjverken aan geboden. Daarna kwam de emeenteraad van Sprang-Capelle ijn opwach ting maken, waarbi de heer A. Ros namens de Raa het bruids paar in treffende, vc-lgemeende en waarderende wojrden huldig de. De heer Ros brj nering het vele, d: meester in het belani te en der ingezetenei vooral gedurende 4 :ht in herin de burge der gemeen- had gedaan, bezettings tijd en herinnerde er ian, dat bur- aemeester Smit her aaide malen de dood had getrot erd en in doodsgevaar had v keerd om 't ergste leed der gem entenaren af te wenden. Spr ric tte ook een biizonder woord to| Mevr. Smit, die in alles de zori :n van haar man had gedeeld en ïem tot zo'n grote steun was weest. Of schoon spr. dit wel iet meer zou beleven, wenste hi Het bruids paar toe, dat zij e imaal in de gemeente Sprang- apelle hun gouden feest mogei vieren en culmineerde zijn w< sen in het woord van de Psah ist Dat vrede en aai |ename rust En milde zegen l verblij Dat welvaart in l v vesting zij, In Uw paleizen v -ugd en lust. Om vriend en bped'ren preek ik nu De vrede zij en Nooit moet haar lfiv' in U. lijd of verkloeken in U gebouwd, lijn fining houdt, 'oor U zoeken. Hierna overhandfce de heer Ros namens de Rfp. waarvan tevoren reeds een f)te bloemen- tw Om 's Heren Hui Waar onze God Zal ik het goede mand was bezorgc aandenken een pr nluiestandaard 'en blauw wandbord, lf dinosbord met de „1945. De leemvfntbloeit als blijvend (htige para een Delf's z.g. bevrij- ■uk; Bewaart de vrijheit in haar kracht. Namens vrouw en kinderen zegde de burgemeester hierop de heer Ros en de Raad bijzonder dank voor de mooie cadeaux. Hij z-ag in dit alles de weerspiegeling van de goede verstandhouding, die er altijd is tussen de Raad en zijn voorzitter. Dat ook z n vrouw in de rede van de heer Ros was betrokken geworden, waardeerde spr. zeer en hij dankte nogmaals voor de onvergetelijke dag, hem en zijn gezin door dit alles be zorgd. Namens de groep Rijkspolitie sprak, onder aanbieding van een prachtige bloemenmand, wacht meester ten Ham woorden van waardering en dank voor de goede verstandhouding, die er is tussen politie en hoofd der ge meente. Onder de honderden aanwezi gen merkten wij o.a. op burge meester en Mevrouw Lanibooy uit Waalwijk, burgemeester en Mevrouw Bianchi uit Geertrui- denberg, burgemeester en Mevr. Couwenberg uit Waspik, Mr. v. d. Heijden, burgemeester v. Dru- nen, burgemeester Prinsen van Raamsdonksveer, Ds. en Mevr. Wingerhof, Ds. en Mevrouw de Kruik, Ds. en Mevr. de Bruijn, verschillende doktoren en andere belangstellenden uit alle standen der bevolking. Van de talrijke cadeaux, welke vóór en tijdens de receptie waren bezorgd, noemen we ue originele gong, versierd met paardenkop, namens leden van de Rijv tveni- ging „De Margrietruiters". een grote kristallen vaas van bestuur en directie van de Stoomzuivel- fabriek „De Toekomst' terwijl van particuliere zijde verschillen de kristallen, zilveren en andere voorwerpen de tafel sierden. Voegen we hierbij de talrijke andere blijken van belangstelling in de vorm van bloemen, geschen„ ken, telegrammen, kaartjes enz., dan ziet men met welk 'n enthou- 1 siasme deze receptie is begroet. 's Avonds verdrong zich een dichte volksmassa voor het Ge meentehuis, toen de nog jeugdige muziekver. „Marijke" uit Sprang het bruidspaar een serenade bracht, nadat vooraf de Capelse Gem. Zangver. ,,'t Rozeknopje" op zuivere, schone wijze enkele liederen ten gehore had gebracht, waarbij de heer Adr. M. Verheij- den in hartelijke bewoordingen de gelukwensen der vereniging over bracht. Nadat de muziekvereni ging „Marijke" haar muzikale hulde had gebracht, vulde de gro te Sprangse Zangver. „Excelsior' de raadzaal, op voortreffelijke wijze haar hulde zingend vertol kend, waarbij de heer W. A. Timmermans als voorzitter van „Excelsior" en „Marijke zgn dank uitsprak voor het voortdu rend medeleven van 'het jubile rend echtpaar met 't verenigings leven. Tenslotte bracht de 3em Zangver. „Hallelujah" uit Cap.d- lc als laatste der bestaande mu ziek- en zangverenigingen haar zanghulde. Als waardig slot voor deze voor het zilveren echtpaar» ongetwijfeld onvergetelijk mooie dag, waarbij zoveel aanhankelijk heid en waardering tot uiting kwam, zong deze vereniging „Wilt heden nu treden" en „Lof b zijn wacht zij den Heer, de Almachtige Ko ning der Ere". De heer Rosen- brand, die zich als redenaar ont popte, bracht, in welgekozen be woordingen de gelukwensen d"r vereniging over en wenste burge meester en mevrouw Smit toe dat „de zilveren krans eenmaal een gouden kroon zou worden". Alle deelnemenden werden in de raadzaal onthaald en elk der sprekers werd door de burge meester namens vrouw en fami lie de ouders van de burge meester waren mede aanwezig afzonderlijk beantwoord, waarbij hij zijn dank uitsprak voor 't feit dat zij, die gewoon waren in gro te zalen of kerkgebouwen hun zang te doen horen, thans voor de kleine kring van de burge- meesterlijke familie zich wilden doen horen. Bij de vele gejukwensen welke het zilveren echtpaar j.l. Zater dagmiddag en avond in ontvangst mocht nemen, voegen wij gaarne de onze en we hopen, dat burge meester en mevrouw Smit nog tal van jaren met en voor elkaar ver_ eend mogen blijven en dat zij in geluk en voorspoed hun volgend echtelijk jubileum tegemoet mogen gaan. Wij nemen de gelegenheid te baat de jubilaris te danken voor de steun en belangstelling, steeds aan ons blad betoond. RAAMSDONKSVEER. Feestgids. Dezer dagen verscheen de ver zorgde feestgids ter gelegenheid van het Eeuwfeest der Harmonie De Eendracht alhier. Bij een der gelijk groots festijn past 'n goede gids, die de deelnemers en be langstellenden wegwijs zal maken. Aan deze opzet beantwoordt het boekje volkomen. Naast een voorwoord van bur gemeester Prinsen, de ere-voor- zitter, de samenstelling van 't be stuur der Ned. Federatie, het uit voerend comité, bestuur en wer kende leden van de jubilerende vereniging, vindt men er het wed strijdreglement in en het program ma van de concerten en het fede ratief muziekconcours. Het werd verzorgd door Drukkerij Everaert te Raamsdonksveer. GEERTRUIDENBERG. Het alhier gevormde damesco mité heeft zich in verband met 't a.s. regeringsjubileum met de on derstaande circulaire gericht tot de vrouwen van Geertruidenberg: Vrouwen van Geertruidenberg, Naar U bekend zal zijn, heeft zich hier te lande een vrouwen comité gevormd met het do'el H. M. de Koningin te huldigen ter gelegenheid van Haar 50-jarig re„ geringsjubileum namens alle Ne derlandse Vrouwen. Hiertoe or ganiseert het comité een grote tentoonstelling. „De Nederlandse Vrouw 1898—1948", waar 't le ven en werken der Nederlandse Vrouw gedurende de regerings periode van H. M. zal worden uitgebeeld. Op alle Nederlandse Vrouwen wordt een beroep gedaan met een geldelijke bijdrage dit plan te hel pen verwezenlijken. Een album met de handtekenin gen der geefsters zal H. M. wor. den aangeboden. Het batig saldo van de opbrengst der tentoonstel ling zal onze Koningin ter be schikking worden gesteld voor een door Haar te bepalen doel. Met ingang van Dinsdag a.s. komen de medewerksters van de Contactcommissie bij u aan huis en kunt u door het kopen van een couponnetje variërend van 10 ct. tot 10 gld. bijdragen aan 't grote huldeblijk. Wij vertrouwen dat alle vrouwelijke ingezetenen van Geertruidenberg zullen medewer ken aan het huldeblijk vóór onze geëerbiedigde Vorstin. Geertruidenberg, 24 April '48. De Contact-commissie, M. E. H. Bianchi-v. Freyburg Voorzitster. M. A. Kalmijn-v. Steenbergen, Secretaresse. J. C. Heijmans-Goldenberg, Penningmeésteresse. P. M J. de Haan-Varnhorn. M. A. B. L. Allard. Op 23 April heeft in Cen traal theater te Geertruidenberg een muzikaal festijn plaats gevon den. De gemengde zangvereniging „Geertruidenberg" gaf met mede werking van het Breda's mannen koor „Le Rossignol" 'n uitvoering van artistiek hoog peil. Een bijzonder welkostwoord werd door de voorzitter bij de opening gericht tot de heer bur gemeester, Mej. Gré Konings, het Breda's Mannenkoor en tot dhr. Boomsma. die toevallig, na een kort verblijf, voor zaken uit Suri name wast eruggekeerd om bin nenkort zich voor goed aldaar te vestigen. Stormenderhand won de ge mengde zangvereniging de sym pathie dert alrijke toehoorders met haar openingslied „Liefde in Zuid-Afrika", terwijl de Breda- naren een onvergetelijk entree maakten met het lied „Le Rossig nol". Met ere dragen zij die naam. De talentvolle declamatrice, mej. Konings, die haar zeer ge waardeerde medewerking ver leende aan deze kunstavond, liet het talrijke publiek in overvloed genieten van haar expressieve kunst. Voornamelijk het fragment uit de Witte sprak tot Let pu bliek. Met een daverend applaus werd telkenmale deze kunstena- resse ontvangen en uitgeleide ge daan. Het gehele, met zorg en kennis van zaken samengestelde programma, werd met eenzelfde zorg en kunnen afgewerkt De ere-voorzitter, de edelacht bare heer Bianchi, prees na af loop de cultuurverheffende avond in een vlot en geestig speechje en bood Mej. Konings een bouquet bloemen aan. In de laatst gehouden be stuursvergadering van de Stich ting Ambachtsschool Geertruiden berg en Omstreken is besloten om het leerplan met een vak uit te breiden en wel met het vak gods. dienst. Voor beide richtingen zal in de toekomst regelmafig gads- diensotnderwijsg egeven worden. Burgerlijke Stand van 10 April t.m. 24 April 1948. Ingekomen personen: Cornelis C M van Aaken van O W en Middelbeers. Elisa beth B M van Aaken, idem. Maria E C van Aaken, idem. Willem P J de Hoogh van Ter- heijden. Wilhelmus G J Ros sen van Deventer. Cornelia J van Meel van Eindhoven. Vertrokken personen Hendrik Visschers naUr Aver- „Ditmaal zal ik die hele wodhwagen in puin slaan on der bescherming van de wet", zei Oom Bear rustig, maar vastberaden toen hij met Ber ry van het politiebureau te rugliep naar het kermiskamp. Maar op de plaats van de „grote voorstelling" gekomen, was er van de hele tent geen spoor meer te bekennen. „Die duivels", zei Berry, terwijl de tranen hem In de ogen schoten. - „Wacht maar, Berry", zo troostte Oom Bear hem, „dit spel duurt niet lang meer". Berry liep naar een andere kermisreiziger toe, die nieuws gierig naar de beren stond te kijken. „Ze zijn naar het Noorden vertrokken", zei de jongen. Hij lachte daarbij echter zo gemeen, dat Berry er niets van geloofde. „Wij vertrekken naar het Zuiden", zei Bear O'Connelly terwijl hij zijn ogen strak op de jongen gericht hield. Die schrok. „Het klopt", zei Oom Bear minzaam, „dank je voor je inlichtingen!" eest. Anna M C Snijders naar Tilburg. Gerrit Oudshoorn naar Purmerend. Alphonsus F L H van der Ven naar R'dam. NIEUWKUIJK. Nieuwkuijk maakt zich gereed ter bruiloft. Twee gouden echtpa ren op één dag. Op 2e Pinksterdag, 17 Mei a.s. zal Nieuwkuijk zich opmaken voor deze glorieuze dag, n.l. het op hartelijke wijze huldigen van de gouden echtparen Paulus van de Wiel—Petronella Meijs en Theodorus van Son—Woutrina van Ingen. Paulus van de Wiel en Petro nella Meijs Hij is van 2 October 1868, zij van 10 Mei 1872. Men zou het zo op 't uiterlijk niet zeg gen. Een nog zeer kras paar. Men kan Pauw nog dagelijks door het dorp zien venten met zijn petro- leumwagentje en Pieternel zit nog eiken dag ijverig aan 't naaima chine. Vóór Pauw met olie ging is hij 30 jaren wegwerker geweest bij de destijds rijdende tram en zijn vrouw ging bijna dagelijks uit werken. Zij hadden geen kin deren. Theodorus v. Son is van 1869 en zijn vrouw van 1874. Ook dit is een nog zeer kras echtpaar, die beiden dagelijks hard werken, v. Son was vroeger opperman en vader van 13 kinderen, waarvan er nog 7in leven zijn. Hebben de beide echtelieden een zorgen- en kommervol bestaan achter de rug, ook de dag van heden is het voor hen nog niet op lauweren rusten. Dit is zeker, dat het op dezen dag in Nieuwkuijk feest zal zijn, daar zullen de buurtbewoners voor zorgen. HEUSDEN. Het motorschip „Strabo", ge bouwd bij de firma De Haan en Oerlemans alhier voor rekening der Kon. Ned. Stoombootmaat schappij heeft tot volle tevreden heid zowel van bouwers als re ders haar proefvaart op de Noord zee gemaakt, waarna het direct door de rederij werd overgeno men. Het schip heeft een lengte van 173 ft. in de loodlijnen, de breedte is 29 ft. 3 dm., de holte tot het hoofddek is 10 ft. 6 dm en tot het shelterdek 7 ft. Het laadvermogen bedraagt ca. 600 ton. Voor de kermis, die alhier gehouden wordt van 6 t.m. 9 Mei hebben de volgende vermakelijk heden ingeschreven: Schiettent, knikkerbak, kleurenspel, slagma chine, luchtschommel, draaimolen, rupscaroussel, zweefmolen, lijn- treksport, vliegbomsport, werp- tent, nougatkraam, patates frites kraam, ijssalonwagen, gebak kraam. De heer H. Kant, die zich door drukke werkzaamheden ge noodzaakt zag te bedanken als wethouder, heeft zich thans ook als gemeenteraadslid teruggetrok ken. De heer H. Rutgert is de op_ volger op de ranglijst. HAARSTEEG. Haarsteeg 3 kampioen 3e kl. A. Onze jongste reserves konden het maar niet verkroppen dat hun grotere broers kampioen van hun afdeling waren geworden, zij dachten: dat kunnen wij ook wel en inderdaad, na vele zware com petitiewedstrijden en een felle nek aan nekrace met Jan v. Arkel 2 is het hun gelukt door een 3—1 overwinning op Jan v. Arkel 3 ae eretitel te behalen. De wed strijd op zichzelf was meer span nend dan fraai, waarbij de harde wind en een zeer slecht terrein de corzaak waren van een weinig aantrekkelijke strijd. Voor de rust met wind mee waren de blauw- witten het meest aanvallend en dank zij het voortrefflijk werk van Jan v. Arkel's doelman kenden de voorwaartsen maar slechts drie maal het net vinden, alhoewel zij een grotere voorsprong verdiend hadden. De tweede helft legde Haarsteeg zich meer op verdedi gen toe en was er voor de Jantjes geen doorkomen aan, doch 20 minuten voor tijd wisten zij toch nog de eer te redden. Het einde kwam dus met een 3—1 overwin ning voor de kampioenen. Na afloop werden zij gehuldigd en had de aanvoerder 'n prachti ge lauwerkrans in ontvangst te nemen. Bij aankomst in het dorp werden zij hartelijk verwelkomd en was er in het clublokaal een gezellig samenzijn, waarbij het orkestje van de K.A.J. er de feest stemming in hield. Voetbalclub „Haarsteeg" kan met genoegen op het afgelopen seizoen terugzien en kan van ha re reserve-elftallen, die beiden kampioen zijn geworden, in de toekomst nog veel succes ver wachten. Proficiat jongens en tracht in de promotiewedsrtijden met eenzelfde ijver en eensgezind heid de eer van Haarsteeg hoog te houden. Haarsteeg 1 speelde te Dru- nen tegen RKDVC haar vierde bekercompetitiewedstrijd en won verdiend met 3—1. Haarsteeg speelde met enige invallers en had toch voor de rust het beste van het spel; zij wist dit in een twee tal doelpunten uit te drukken. Na de hervatting was de wedstrijd 't aanzien nauwelijks waai$l en van weerszijden werden vele mooie kansen verknoeid. Bij een worste ling voor het Drunen doel werd de linksachter in het nauw gedre ven en plaatste de bal in eigen doel, 0—3. Kort voor het einde wisten de gastheren een tegenpunt te scoren, 1—3. Als de bekende nachtkaars ging de wedstrijd uit. Door deze overwinning blijft Haarsteeg nog haar kleine kans voor de volgende ronde behou den. Onlangs had in café W. Zeeuwen een plaatselijke biljart competitie plaats tussen DVK en Juliana, welke in het voordeel van de thuisclub eindigde. De stand was 408 voor DVK tegen 301 voor Juliana. DVK Juliana Jo v. Bijnen 51-H. v. d. Heijden 60 A. v. Bijnen 60-Th. Boelen 35 Fr. v. Liempt 57-L. v, Reyt 60 J. Treuren 60-W. v. d. Brand 30 Joz. v. Bijnen 60-C. v. Helvoirt 29 W, v. Bokhoven 60- J. v. Bokhoven 48 H. v. d. Heijden 60- L. Vermeulen 39 Ons onderricht is doch uitsluitend Wij stellen ons met het studie programma op iedere cursist geheel apart in, waardoor wij de grootste successen boeken. Teter.dijk 119 BREDA voor schriftelijke privaatlessen in Handels Correspondentie ENGLLS, DUITS, SPAANS, FRANS en NE DERLANDS MIDDENSTANDS DIPLOMA. Wij zijn specialisten en hebben liefde voor ons werk Vanaf ZATERDAG 1 MEIa.s. zal de R.K. Speeltuin weer geopend zijn, Toegang hebben de leden met hun kinderen en de donateurs. dit jaar een goed verzorgde bloemen-, groenten- en Iruittuin, wendt U dan tot ons. Wij onderhouden alle iuinon. Tevens leveren wij alle soorten bloemen en groentenplanten Beleefd aanbevelend, Tuinderij „De Binnenhof" Meeuwen gem. Eethen bij WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2