„CREDO" IK GELOOF PUGNOIK STRIJD SPORT UIT DE LANGSTRAAT 7r AAN DE VOET VAN DE BOEKIT BARISAN. K.A.J, contra K.A.B. De voorz. van de K.A.J. J. Swinkels, die zeide boven dien boven de 24 jaar te zijn, bracht dank aan v. d. Muy- senberg en zag de K.A.J. als een vormingsschool voor de K.A.B. en daarom vroegen zij vooral de morele steun van de K.A.B. bij hun zware taak. Men kreeg de indruk dat men van gevoelen was dat de Ka- jotters te jong én te onerva ren waren om mee te kun nen praten. Daarom moest men hen de gelegenheid ge ven op contactavonden van gedachten te wisselen, wan neer zij op de vergaderingen niet mochten spreken. De Ka- jotters wilden een goed on derling contact en veel van de groteren leren. Zijn woorden werden met een enthousiast handgeklap onderstreept. De voorz. wees op het ver schil tussen K.A.J. en K.A.B. dat organisatorisch bestond. De K.A.B. bestaat uit vier sectoren (maar die vier sec toren mogen op de vergade ring niet het woord voeren?). Ook hij vond contact belang rijk en ten alle tijde ston den de deuren van het be stuur open. De heer Vughts, oud-leider van de K.A.J., wees er ook nog op dat er niet de minste belangstelling bestaat voor de jeugd, die zo'n gebrek had den aan goede leiding. De voorz. was echter van mening dat men beter het debat kon sluiten; grote me ningsverschillen bestonden er niet. Een lid van de bouwvak arbeiders kwam vragen wie zijn voorzitter of zijn pen ningmeester waren, maar de voorz. kon deze vraag niet beantwoorden. Hij wist het ook niet. Het schijnt bij die bouwvakarbeiders een hope loze boel te zijn. De voorz. sprak tenslotte de hoop uit dat men in 1948 eendrachtig zou samenwer ken, dankte voor de opkomst en sloot de vergadering. Hierna werd een film ver toond door de heer J. de Bont getiteld: „Het gebeurde mor gen". Moderne apostelen gevraagd. Ik geloof en daarom strijd ik, dit is de leuze van de Credo Pugno-man, de strijder voor de zaak van Christus, de apostel voor de evennaasten en de ge meenschap. Als wij op deze plaats nog maals mogen terugkomen op het doel en de taak van Credo Pug- no, studie- en propagandaclub der Kath. arbeidersbeweging, dan doen wij dit om de volgende dringende redenen. Er is een algemene lauwheid ei'i gemakzucht onder de massa der arbeiders, er zit geen strijd lust, geen pit meer in. En dan blijven wij nog maar alleen stil staan bij de arbeiders, om over andere kringen niet te spreken. Wij bedoelen niet die strijd in de beginperiode van onze arbei dersbeweging, toen lag de strijd open en bloot, toen ging het te gen onrecht en tegen ons beginsel. Nu liggen de problemen enigszins anders, niet zo openlijk, niet zo bevattelijk, maar daarom niet minder gevaarlijk. Strijders hebben wij nu in deze moderne tijd nog meer nodig dan 30 of 40 jaar geleden in onze ar beidersbeweging, Nu hebben wij nodig moderne lekenaposelen, ook in onze plaatselijke arbeidersbe weging. Het doel van de katho lieke arbeidersbeweging is een apostolische taak, om de mensen te brengen naar het ene doel, hun eeuwige gelukzaligheid. De K.A.B heeft de massa nodig en door de massa de kracht en de macht om haar doel te bereiken, het stoffe lijke en het geestelijke, het tijde lijke en het eeuwige, het natuur lijke en het bovennatuurlijke doel. Als wij, arbeiders,,hierover 'ns goed nadenken, dan is deze taak veelomvattend, dan hebben wij propagandisten nodig, strijders, vurige ^apostelen, die de massa moeten bereiken, om deze grote moeiliike, maar heerlijke taak te vervullen. Apostelen, die bezield zijn met een vurig idealisme. De H. Vader de Paus in zijn zendbrieven herhaalde malen ge sproken over lekenapostelen, die de taak moeten overnemen daar, waar de priester niet kan door- drinoen Ah» van de KAB nu moeten annstelen ziin. zij moe ten levende leden ziin. die weten voo' welk doel zii lid ziin. De Credo Pugno heeft een afzonder lijke taak te vervullen, zii is de celvormina in onze KAB. De C.P. man moet een apostel zijn, van ziin levenshouding moet propa ganda uitgaan: er is meer te doen dan te strijden voor onze stoffe lijke belanoen, al is dit ook een van de voornaamste taken die wij mede te vervullen hebben, om daardoor onze geestelijke belan gen volledig tot hun recht te doen komen. Maar er dreinen ook gevaren naar de geest, gevaren naar ziel en lichaam. Als de mens geeste lijk te kort schiet, wat zal er dan terecht komen van zijn" stoffelijke en materiële belangen; wij hebben toch ondervonden dat de ver keerde beginselen de wereld heb ben gebracht in de grootste el lende. Dat de problemen anders liggen dan vroeger, blijkt on der meer uit de sociale wetgeving, al zijn wij op stukken na nog niet waar we zijn moeten. De emanci patie van de arbeider is nog niet bereikt. Toch dreigt er groot ge vaar dat datgene wat bereikt is, en nog bereikt moet worden, niet aan onze verwachtingen zal vol doen. Het is de geest, die levend maakt, wat heeft men aan een do de wetgeving, als de goede geest ven beide kanten niet aanwezig is. Wat baat het als men katho liek is en zijn geloofsleer kent en zijn katholicisme niet beleeft. Het probleem waar wij mee zitten is, dat de massa niet daad werkelijk katholiek is. Wij moe- ten principiële mensen zijn. Het is misschien wat sterk uitgedrukt en men zal de opmerking maken: ik ben toch goed katholiek. Waarom is er dan geen blijheid, geen vreugde, waarom is er zo veel ellende, zoveel zorgen, zo veel schrijnend leed, zoveel ziele- leed En daartegenover zoveel gemakzucht, zo weinig liefde, zo weinig medeleven, zo weinig daadwerkelijke hulp, zoveel op pervlakkigheid. Waar blijft de kameraadschappelijke liefde, de dienende taak? Dit is een pro bleem, dat moet worden aange pakt willen wij daadwerkelijk on ze christenplicht vervullen. Wij zulen een dienende taak hebben te vervullen in heel het maat schappelijk economisch leven, die heel de mens zal moeten omvat ten en ook zijn zieleleven zal moeten veilig stellen. Onze plaatselijke Credo Pugno- club, die nog te klein is in leden tal, heeft deze winter van zich la ten horen door haar prachtig werk van huisbezoek, maar het werk van Credo Pugno is nog veel meeromvattend, haar werk terrein is nog veel groter en bre der. De eerste taak is alle arbei ders in onze KAB. Men heeft toch gelezen in dit blad wat Pa ter Peters er van zegt, de KAB moet de arbeiders opvoeden op cultureel en geestelijk gebied. Wij moeten onze arbeiders ontwikke ling bijbrengen, dat zij berekend zijn voor de taak die hen wacht. Hieraan moet ook plaatselijk de C.P.-man zijn medewerkinq ver lenen. Daarom is onze C.P.-club een studieclub om zich bekwaam te maken voor z'n taak. De taak van de C.P.-man is nog meer. Hij moet doordringen tot de arbeidersleden en hun ge zinnen, om het doel en het stre ven te propageren. De C.P.-man moet een diende taak vervullen en de helnende hand bieden en al de moeilijkheden die er zijn in de gezinnen, opvangen; zij moeten ie dere parochie en iedere straat be werken en het milieu, waarin de arbeider en zijn gezin leeft, be- invloeden. Het milieu, waarin de arbeider de meeste tijd van zijn leven werkt en leeft, is de fabriek of werkplaats; hierop willen wij nog graag eens terugkomen, want ook dit probleem moet hier in Waalwijk worden aangepakt en hier zal ook nodig zijn de mede werking van de werkgevers. Wil het christendpm werkelijk een reddend christendom zijn, dan zullen wij arbeiders meer bo vennatuurlijk moeten leven. Wii spreken van de arbeiders, omdat de geschiedenis van de wereld in de jaren die komen zullen, zal worden beheerst door de arbei ders. De loop van de wereld zal in hoofdzaak worden bepaald door de houding van de arbeiders en de katholieke arbeiders zullen het zijn die de weg moeten aan geven. De tijd ziet er niet zo somber uit, als wij onze tijd maar begrijpen en gebruiken. De diepe oojrzaak van alle ei- lende is gebrek aan liefde en aan rechtvaardigheid, dit zijn de gees telijke, de innerlijke oorzaken van alle kwaad. Wetten hiertegen hel pen niet, wij moeten allen actief medewerken om de goede geest door te voeren. Daarom heeft on ze KAB ook ter plaatse een keur bende van leiders en propagan disten nodig en dat zijn de C.P.- mannen. Naast communistische cellen moeten wij hebben Katho lieke cellen, daarom de leuze: ik geloof, ik strijd, ook met de daad. A. J. v. SETERS. VOETBAL. Programma Zondag 2 Mei: Kampioenschap van Nederland HaarlemHeerenveen Go-AheadEDO PSV—BVV Promotie 2e klasse B DESKHelmond Promotie 3e klasse A SET—MOC AxelTerneuzen Promotie 3e klasse B St. Mich. Gestel—WSC GeldropMulo Promotie 4e klasse C BoxtelKWB W.S.C. SUPPORTERSVEREN. Daar het wedstrijdprogramma voor de promotie weer wordt oe-' wijzigd, staat voor W.S.C. voor a.s. Zondag vastgesteld de wed- strijd St. Michielsgestel—W.S.C. Het bestuur der Supportersclub rekent er vast op dat een grote schare van W.S.C.-aanhangers de Oranje-Zwarten zullen vergezel len op deze reis om hun favorie ten aan te moedigen, omdat deze wedstrijd beslist gewonnen moet worden om in de running te blij ven. Zij, die deze reis willen mee maken, moeten zich opgeven vóór a.s. Donderdagavond 9 uur in ca fé „De Korenbeurs", Sjef Sars, om verzekerd te zijn van een plaats in de bus. Dus allen op tijd zich opgegeven, daar anders teleurstelling niet kan uitblijven l BOXTEL—R.W.B. Bovenstaande promotie degra datiewedstrijd is voor a.s. Zon dag vastgesteld. Al is Boxtel dan een geheel onbekende tegenstan der, de wijze waarop zij kampi oen is geworden, zegt genoeg. Onze jongens kunnen er op reke nen, dat hen Zohdag een wed strijd te wachten staat, die van iedere speler de volle honderd procent zal vergen. Wanneer zij echter van het begin tot 't einde laten zien wat ze waard zijn, dan kan deze wedstrijd zeer zeker ge„ wonnen worden, maar dan is het ook zaak de tegenstander geen moment te onderschatten. R.W.B.'ers, de zeer vele sup porters, die jullie a.s. Zondag zul len vergezellen, rekenen op jullie. Stel dus niet teleur. Supporters, die de reis naar Boxtel wensen mee te maken kun nen zich hiervoor tot Donderdag avond 8 uur opgeven bij Sigaren magazijn v. Vugt, Grootestraat. VLIJMEN. Ons Vios 1Vlijm. Boys 1 5—0. Vlijmense Boys gingQn Zon dag naar Ons Vios in Tilburg voor de Bekerwedstrijd. Na een ronde door Tilburg ge maakt te hebben, werd ein delijk het terrein gevonden en even over tijd begon de wedstrijd. Ons Vios trapt te gen wind in af en met goed samenspel gaat het op 't doel van Vlijmen af, maar de jeug dige Vlijmen-doelman weet 't harde schot van de midvoor te keren. Vlijmen probeert een tegenaanval, maar de verdediging van Ons Vios is op haar post en verder dan een corner brengt zij 't niet, die, goed genomen, niets op levert. Ons Vios zet weer en kele goede aanvallen op en heeft eindelijk succes met een goed gericht schot, 10. Ons Vios gooit er nog een schepje op en de verdediging van Vlijmen heeft moeite de aan vallen te doorstaan. Dan is 't Vlijmen dat even flink komt opzetten, maar succes blijft uit. Ons Vios verplaatst het spel én wanneer de midvoor is doorgebroken wordt hij ge haakt en uit deze strafschop maakt Ons Vios 20, waar mede de rust aanbreekt. Na de hervatting zien we hetzelfde spel, Ons Vios het meest in de aanval en Vlij men komt er zelden aan te pas. Met mooi samenspel wordt de verdediging van Vlijmen uit elkaar gerukt en spoedig heeft Ons Vios succes met een goed schot; 30. Vlijmen probeert met en kele goede aanvallen, maar 't geluk is niet aan haar zijde. Ons Vios bestookt daarna het Vlijmen-doel en de bal gaat naast het doel tegen een sup porter en rolt daarna in het doel dat de scheidsrechter ontging en Ons Vios ver grootte de voorsprong; 40. Vlijmen geeft de moed nog niet op en speelt om minstens de eer te kunnen redden, maar Ons Vios denkt er an ders over en vergroot nog maals de voorsprong; 50, met welke stand het einde komt. Vlijmen telde 2 inval lers die aardig voldeden. De- leiding was zwak. VLIJMEN. Voetbal. De wedstrijd Vlijm. Boys Haarsteeg om de K.N.V.B.- beker is afgelast in verband met het concours „Rozen- jacht en Ronde van Vlijmen. RAAMSDONKSVEER. Veerse Boys 1—Sarto 1 1-L Een stevige partij voetbal kre gen een groot aantal bezoekers Zondag j.l. te zien op het Boys terrein. Ditmaal kregen de Veer se Boys de 3e klasser Sarto uit Tilburg op bezoek. De krachtige wind was helaas een handicap voor beide ploegen, wat vooral voor de gasten een geluk is ge worden. Reeds van het begin af hadden de onzen de overmacht en wisten dikwijls het Sarto doel te belegeren. Na enige tijd gingen de ploegen beter tegen elkaar op en ook onze doelman kon laten zien wat hij waard was. Na 20 minuten opende aanvoerder van Hulst de score. Op een eminente wijze werd dit goaltje in elkaar gezet. De bal werd door Zwets direct geretourneerd naar 't Sarto backstel, en opgevangen door Kieboom, welke op zijn beurt v. Schijndel wat wou gunnen. Deze maakte echter een schijnmanoeu vre, waardoor V. Hulst voor de rest kon zorgen, met het resultaat 10. Nu hadden de onzen 't gat gevonden en weer ging het voor uit. Het vonnis was haast vol trokken, toen v. Strien uitgleed en zijn kans verloren ging. De Sarto mannen pakten ook nog ste_ vig aan, doch voor de rust kon den zij geen resultaten boeken. Na de thee was het weer de Boys wat de klok sloeg, doch hun spel was veel te kort; verschil lende scrimmages deden zich voor bij het Sarto doel, maar de kee per kon telkenmale redding bren gen. Van het gevaar bewust zijn de, trokken zij direct ten aanval en door een te ver uitlopen van onze jsacks kwam de gelijkmaker 1—-1. Enige aanvallen volgden nog, doch het gevaar voor een doelpunt was voorbij. De Boys hielden tot het einde het offensief in handen, maar de Sarto verde diging, vooral de doelman, was op zijn qui vive. De punten konden iets hoger geweest zijn, maar de krachtige wind, die dwars over het veld stond, maakte zuiver schieten on mogelijk, vandaar de vele corners en outballen. De vlugge Hovius was de ster van het veld en 'ook Kieboom kan een dergelijke be oordeling hebben; jammer genoeg kreeg hij last van zijn been, waar, door hij aan activiteit inboette, doch alles bij elkaar genomen, mogen wij mèt de Boys recht, te vreden zijn. GEERTRUIDENBERG. Right Oh-Ravenstein. Na een voorwedstrijd der Juni oren tegen Ravenstein, die door de Right Oh-junioren na 'n span nende wedstrijd met 5—-3 werd gewonnen, kwam Right Oh I in het veldt egen Ravenstein I. Right Oh, die de laatste oefen wedstrijden angstig slecht speel de, heef zich weer teruggevonden. Al ras na de opening scoorde Koos Bax de mooie afgepaste voorzet van Henk Smits, waar mede Right-Oh de leiding nam. De opstelling, die heel wat hoofd brekens aan de keuzecommissie had bezorgd, bleek ditmaal een zeer gelukkige. Ook de nieuwe aanwinst als links binnenspeler van de heer Ruskens bleek al spoedig een goede aanwinst te zijn. Het samenspel was voortref felijk, terwijl de verdeding van Right-Oh weer in- oude vorm was. Ravenstein speelde eveneens 'n mooi spel, doch miste in de voor hoede enige flinke schutters en hield over het algemeen het spel te kort. Ieder voor zich meende te kunnen doordringen en een puntje op z'n naam te zetten, doch daarvoor zorgde de verde diging wel dat zulks niet lukte. Na een kwartier wist Braam op de rechtervleugel door de stevige verdediging van Ravenstein heen te dringen, en zette de bal prach tig voor. De keeper bemachtigde de bal, doch liet deze weer los en door een misverstand in hun ver dediging raakte door eigen schuld de bal in het net. De rust ging in. J nadat B.' Braam de voorzét van Henk Smits in een doelpunt had I omgezet. Onmiddellijk na de rust scoor- de de rechtsbuiten Braam. Dit vond Ravenstein wellicht wel wat J al te erg, temeer daar zij de laat- |ste 10 wedstrijden nimmer verlo- j ren hebben en zetten alles op al- j les. Inderdaad, hun krachtsin- spanning werd met een doelpunt beloond, de stand was toen 4—1. Onze jongens beantwoordden dit kleine succes met een stevige en goed opgezette aanval, waaruit B. Braam weer een puntje deed geboren worden. Ondanks de gro„ te achterstand bleef Ravenstein sportief en met goede moed .Tot het uiterste werd geprobeerd de achterstand te verkleinen, doch 't succes liet op zich wachten. Even voor het einde zag zelfs onze spil nog een kans om door te breken en loste een succesvol schot op doel, waardoor hij de stand op 6—1 bracht. Right-Oh kan met een gerust hart de promotiewedstrijden tege moet zien, want vandaag heeft zij weer getoond dat zij kan voet ballen. BILJARTEN. BILJARTBOND WAALWIJK-DRUNEN. A. Timmermans van TOP kam pioen le klasse libre. Na zeer spannende wedstrijden is A. Timmermans van TOP er in geslaagd beslag te leggen op de kampioenstitel van de le klas li bre van de Biljartbond Waalwijk- Drunen en ten volle verdiend, want Timmermans is met ruim moyenneverschil op zijn tegen standers als .overwinnaar uit het strijdperk getreden; daarvoor on ze felicitaties. Wij laten hieronder de volledi ge eindstand volgen: gesp. wedstr. winstp. gem. A. Timmermans 4 6 7.95 C. Lamers 4 6 6.97 J. Willemse 4 4 6.68 J. v. Helvoirt 4 2 6.83 M. Slaats 4 2 5.28 Op nog nader te bepalen datum zullen aan alle kampioenen (zo- Pi DamenH. B Voor a.s. Mai' navolgende wei gèsteld: Groep A: P, HeuvelingA A. SchildersA A. Hollemans— Groep B: F. v. Munster- F. v. d. Gouw— N. Nij holtP. DUIVENf>ORT wel de club- als p rsoonlijke karti- pioenen) de dipdoia's.en medail les van de Biljartbnd Waalwijk- Drunen worden utgereikt. Een mooie daac hebben alle caféhouders gesteli, waar de ver enigingen van de Biljartbond Waalwijk-Drunen [gevestigd zijn, door de medaille ijoor de kampi oenschappen besclfkbaar te stel len. Wel een bewijs dat de geest die er in genoemdfe bond heerst, gped is. 'En hiermede is Het seizoen '47-' '48 weer geëindigjj en kunnen de verenigingen weer! hun onderlin ge! oefenwedstrijden gaan houden, om straks bij de <fenvang van 't nieuwe seizoen w4r goed geoe fend aan de wed; nen deelnemen. rijden te kun- DAMM SN. tn W. D. De uitslagen linge wedstrijd volgt: Groep A: A. MoonenM. A. Hollemans— W. Dojr Groep B: Ni Nij holtJ. de onder- luiden als fens 20 emails 02 anger- j/l werf 02 luveling 02 dag zijn de dltrijden vast.-. Dooremans. Moonen A. Mens Heuveling Langewerf 1 amen. Gri ii li ms 1 18 5: bst Postduivenveren Bovengenoemde Zondag een wed\ duiven vanuit sthnd 78 K.M., lo duiven 512, wind vloog met een g heid van 972.82 r De uitslag was Fr. Schoemans Jos van Bladel 2, 72, 111; Fr. v. Gei pels 4, 91; L. v. G. van Hultenp, '\i7-, M. v. d Ronde 8, 19, 23, Bruin 9; Stokwiel A. Schuwer 13, 34 104, 119; G. Kooii: P. Timmermans Verhulst 16, 110; 37; M. Leijten Mierlo 21, 116; 92, 98; A. Stam H. Pullens 26, 29, 126; H. de Bruin 1 A. Hensen 30, 41 31, 60; A. van L. Mulder 33, 5' mermans 35, 78; a 118; L. de Bruin 44; v. d. Houdt 4: 46, 71, 80; P. v. 1 C. de Louw 56; 99; J. v, Bokho^ B. v. d. Lee 64; T C. Verhulst 68, 8 barts 74; W. de Pullens 77; G. J. G; Sars 81; G. v 103, 108; Strijk 101; H. v. d. Wi B^ers' 109; L. de van Dongen 115; M. Schoemans 12 125. Eerste overi 'hoven. Vrijdagavond vlucht vanuit Vi! WIELRE RONDE VAN Er zal natuurlij in de gehele Lang langstelling zijn die de deelnemers van Nederland p. Laat de weg vri thuis of houdt ze ze laatsten verooi hinder De Postduif", reniging hield acht met oude él (B.) Af- 9 uur, aantal Eerste duif middelde snel- DE ROND NEDER1 V De derde etappi naar Nijmegen hi sche overwinning wel Voor en de hield. De sprint berg werd gewone derlander Piet veer de gehele el Nederlanders, de Vries, Schellitfe: Best de toonaan! p. ni ls volgt: 1, 20, 69, 95; 0, 12, 24, 67, >n 3; H. Knip- logaard 5, 53, 1, 58. 86, 116, dt 7; Th. de 12, 96; H. de ;r 11, 28, 43; 41, 51, 83, 94, 14, 63, 93; 48, 105; M. Schuwer 17, •5, 97; J. van de Bruin 22, 27, 52, 62; >4, 73, 76, 85, 50, 120, 124; 114; Sn:ieren 32, 47, 89; 90; A. Tim- Spijk 36, 113, A. v. Eijck Jan v. Bladel lvoirt 49, 106; de Jong 57, 61, 65, 127, Maas 66, 70; 87; H. Lom- 'effer 75; Ph. 'choemans 79; i Helvoirt 84, 0; L. v. Son 107; Fr. van vange 112; L.. Zwaans 122; M. v. d. Lee iif J. v. Bok- orven ed> iorde. NEN. ÜDERLAND. a.s. Zaterdag raat grote be is de wegen, aan de ronde en. 2n laat honden vast, want dc- >r$aken heel veel ■Z cj; l VAN ND. van Enschede 'fteen Belgi- pgeleverd, hoe- ranje trui^ be- P de Grebbe- :n door de Ne- Nek. Onge- Ppe waren de onder vooral rhoudt en de vers geweest, maar tegen het einde kwam de Belgische groep zo sterk opzetten dat tenslotte de Belgen Rogiers en Didden de eerste twee plaat sen bezetten. De eerste Neder lander in de uitslag van de derde etappe was de Brabanter Stuyts, die als vijfde over de eindstreep ging. Reeds na 14 K.M. van de vier de etappe, die van Nijmegen naar Maastricht liep, maakte 'n groep renners zich los van het peleton; onder hen bevonden zich de Zaankanters van Beek, Schcllin- gerhoudt en Bakker. De gehele etappe zouden deze stoere ren ners aan kop gaan en de een na de ander schudden zij van zich af, tenslotte ook Clemens van de Luxemburgse ploeg. De uitslag van de vierde etappe was: 1 de Bakker (Zaanstreek), 2 Schellin_ gerhoudt en 3 v. Beek. SPRANG. Schoolverzuim. In de-vergadering van de com missie tot wering van schoolver zuim in de gemeente Sprang-Ca- pelle, bleek uit de ingekomen berichten van de Inspectie, dat de leerplichtwet thans streng ge handhaafd wordt. In onze gemeen te werden door de Kantonrechter boeten opgelegd voor onwettig schoolverzuim van resp. 10, 15, 25 en 100 gulden subs, hechtenis. De oudéts mogen het boven staande als een ernstige waarschu wing ter harte nemen. V. V. N.E.O. A.s. Zaterdag krijgt N.E.O. voor de bekerronde van de Za terdagmiddag-competitie Spijker- nisse op bezoek. Deze wedstrijd is voor de 2de ronde van de bekercompetitie, .waarna dan de eind-ronde komt. Hoe\vel Spijkernisse voor Neo een geheel vreemde ploeg is, blijkt het toch een van de sterkste verenigingen van de afdeling Zee land te zijn, waar zij als eervolle tweede zijn geëindigd. Het zal dan ook Zaterdag een wedstrijd worden waarin het aan spanning niet zal ontbreken, daar Spijkernisse alles op alles zal zet ten om met een overwinning naar Zeeland te gaan. Er wacht de sportliefhebbers dan ook een mooie wedstrijd op het N.E.O.- terrein. De aanvang van deze ontmoeting is bepaald op 5.30 u. CAPELLE. Restauratie Ned. Herv. Kerkgebouw. Met de restauratie van 't kerk gebouw van de Ned. Herv. Gem. 'té dezer plaatse, dat door oor logshandelingen in de eerste maanden na de bevrijding veel schade heeft bekomen en inder tijd door noodherstelling zover in orde gebracht is, dat de kerkelij ke diensten er weer konden plaats hebben, zal, naar wij vernemen, binnenkort een aanvang worden gemaakt. Het schijnt in de bedoe ling te liggen allereerst het stuca- doorswerk uit te voeren. Mocht er tijdens deze werkzaamheden geen dienst in het -kerkgebouw ge houden kunnen worden, dan zal hiervoor tijdelijk het achter de kerk staande veenigingsgebouw „Elthato" in gebruik worden ge nomen. Oranjevereniging. In de j.l. Maandagavond in het Stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers onder voorzitterschap van de heer L. Poldervaart ge houden vergadering van de Oran jevereniging „Wilhelmina" vorm. (de de viering van de verjaardag en van het 50-jarig regeringsjubi leum van H. M. Koningin Wil helmina het voornaamste onder werp van bespreking. In beginsel werd besloten de feestelijkheden qver een drietal, dagen te verde len en dan één dezer dagen geheel te wijden aan de kinderen, één 'dag voor het algemene feest met b.v. optocht en één dag voor de volksspelen voor groteren. De de finitieve datums konden met het oog op mogelijk vast te stellen verplichte feestdagen van rege ringszijde, nog niet vastgesteld worden. Het dagelijks bestuur zal de besproken plannen nog nader uitwerken, om daarna met een vastomlijnd programma voor de dag te komen. We hopen hierop later terug te komen. Wij vernamen nog, dat de heer J. Kraak bedankt heeft als be stuurslid en penningmeester der vereniging en dat in zijn plaats tot penningmeester is benoemd de heer L. Steijn. Nog een beroep ontvangen. De vroegere predikant van de Ned. Herv. Gem. alhier, Ds. J. R. Cuperus, thans te Doornspijk, die bedankt heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv, Gem. te Giessendam, werd nu beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Nieuw-Lekkerland. Ooievaarspaar. In een onzer vorige nummers meldden we, dat een ooiexaar het op het erf van de smid Cové staande ooievaarsnest betrokken had. Thans wordt het nest be woond door een ooievaarspaar, zodat verwachten is, dat deze zomer weer te genieten valt van jong ooievaarsleven, hetgeen tal van jaren niet is gebeurd, door dat zich de laatste jaren geregeld slechts één ooievaar op het nest ophield. WASPIK. St. Joris 1948. Op Vrijdag 23 April j.l. werd ook alhier door de Verkenners er. welpen hun patroonsfeest ge vierd. De Waspikse groep kwam 's morgens in alle vroegte op het raadhuisplein bijeen waar de vlag gen werden gehesen, 's Avonds had achter het clubhuis het tra ditionele St. Joriskampvuur plaats waarbij natuurlijk alle verkenners en welpen aanwezig waren en waarbij ook geestelijke en wereld lijke autoriteiten hun belangstel ling toonden. Muziek. De Waspikse harmonie „Volks, vlijt en Volksvermaak" nam Zon dag j.l. onder leiding van haar directeur, de heer Chr. Kuyte, deed aan het festival dat georga niseerd werd door „Sophia's Ver eniging" ter ere van haar 80-jarig bestaan. De twee nummers die onze harmonie daar ten beste gaf werden op bevredigende wijze uitgevoerd. Jubileum. Een dezer dagen vierde de heer Adr. Fijneman z'n gouden jubi leum als scheepsmaker op de scheepswerven der firma Ruyten- berg alhier. Het ontbrak de jubi laris op deze dag niet aan be langstelling en hij kreeg nog een mooi cadeau in ontvangst te ne men, dat de heer L. Kuijsters na mens het personeel aanbood. VLIJMEN. Postduivenver. „De Zwaluw". Zondag hield bovengenoemde vereniging een. wedvlucht vanuit Duffel (B.) afstand 85 K.M., los 9 uur, aankomst eerste duif 10.24.54, laatste prijswinnende duif 10.37.59. Voor de eerste prijs was 100 pond voer beschikbaar gesteld door de heer P. Pulles, bakker alhier, welke deze prijs zelf won, maar deze weer be schikbaar stelcle voor de volgen de vlucht, waaraan ook Drunen mee kan doen Uitslag als .volgt: 1, 3, 8, 11. 12, 15, 59 P. Pulles; 2, 19. 21, 48 J. Kivits; 4, 44, 45 W. Strengers; 5, 24, 41 A. van Oijen; 6 Roestenburg; 7, 61 J. v. Son; 9, 53 L. de Laat; 10 M. van Dal; 13. 28, 36, 42, 57 B. Meijs; 14 H. Blankers: 16, 18, 46, 51 G. v. Esdonk; 17 M. Herman; 20, 25, 27 J. Oosterwaal; 22, 23 P. Ver. meulen; 26, 31 A. Kleijn; 29 C. Meesters; 30, 39, 47 J. Verharen; 32. 43 Av*n Dal; 33, 50 J. van Beijnen; 34 A. Parijs; 35 A. van Heivoort (fut.); 37, 40 Aloserijs;- 38, 56, 62, 63 G. Sluijmers; 49, 64 L. Heijmans; 52 A. v. d. Heuvel; 54, 55 P. van Dal; 58' B. v. d. Ven; 60 H. C. de Laat. Zondag wedvlucht vanuit Vilvoorde, afstand 104 K.M., in- korven Vrijdag van 7 tot half ne gen in café B. Oremans. Dus al len op tijd Rozenjacht Vlijmen. Zondag was het receptie in verband met het 50-jarig bestaan, in café H. Boom, waaraan vele verenigingen deelnamen. Burge meester v. d Hout en Mevrouw, het college van B. en W., alsme de de volgende verenigingen ga ven van hun belangstelling blijk: E.H.B.O., Voetbalvereniging ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd; Een steno-typiste. Een verstelnaaister. Een verkoopster. Een vrouwelijke kantoorbed. Enige dagmeisjes. Enige thuisstiksters v. schoen fabriek. Een werkster voor het schoon houden van een winkel. Werksters, serveersters, keu kenmeisjes, spoelsters voor de a.s. tentoonstelling. Enige loopjongens. Een ervaren electricien. Leerling bankwerkers, construc tiewerkers en plaatwerkers. Een stanzer. Een jongste bediende. Een jeugdige magazijnbediende. Enige aspirant agenten van po. litie voor de gemeente Tilburg. Een leerling meubelmaker. Een ervaren stikmeester. Een snijder-modelleur. Een modelleur voor een luxe handwerk bedrijf. Bieden zich aan: Een magazijnmeester. Enige administratieve krachten. Een administrateur. Een winkeljuffrouw 7 Aanmelden dagelijks tussen 9-12 uur v.m. op het Arbeidsbureau, Grotestr. 339 te Waalwijk, tele foon nr. 63. Deze bekendmaking is geldig gedurende 't tijdvak van 29 April t.m. 5 Mei 1948. - J-'-'.WHI Vlijm. Boys, Vlijmens Mannen koor, afd. Gem. Koor. Scherp schuttersver. Juliana, Toneelver eniging Utile Duld, Visclub De Hut, Postduivenver. De Zwaluw, Raad van Elf, D.E.S.V. Bond v. Kruisbooggezelschappen, Vrien denkring Haarsteeg, Al doende leert men, Herpt, Slagersvereni ging Vlijmen, Buurtver. Juliana— Bernhard, Buurtver. Eendracht maakt Macht en verder vele ver enigingen, met bloemen, enz. Zaterdag en Zondag is het 'n groot concours op het voetbaitcr- rein,_ waaraan de deelname zeer groot is. Regeling voor Zaterdag: Ongeveer 3 uur afhalen van de Edelachtb. heer burgemeester v. d. Hout en Mevrouw door het bestuur van Rozenjacht, met me dewerking van de harmonie Con. cordia. Daarna ontvangst op het terrein door de voorzitter van het feestcomité en aanbieding bloe men door bruidjes aan Mevr. v. d. Hout. Hierna wordt 't vaandel onthuld, hetgeen geschonken is door A. v. Vugt, secretaris van Rozenjacht, waar deze vereniging gevestigd is. Daarna zal 't vaan del in de standaard worden ge plaatst onder het spelen van het Wilhelmus door de harmonie Concordia. Daarna worden de banen geopend door het afschie ten van de eerste pijl door bur gemeester v. d. Hout. Ronde van Vlijmen. Zondag zal de ronde van Vlij men worden verreden, waarvoor grote belangstelling is. De ronde wordt geopend door de Edelacht bare heer,, burgemeester. Er zul len starten 150 amateurs, en 100 nieuwelingen, waaronder de win naar van de ronde van Valkens- waard, W. Wagtmans te Breda, en verder de eerste 10 geplaatsten van deze ronde. P. Verwijmeren, Terheijden; Kroon, Rotterdam P. Peeters, Haarlem; Geluk, Rot terdam; Meesters, Vlijmen, die de 6e prijs won in Valkenswaard, zullen in deze ronde starten. On der de nieuwelingen: A. v. Oers, Langeweg; v. d. Linden, Helmond; W. v. Kessel, Eindhoven: W. Rijvers, Breda; Liebregts, Vlijmen die de 10e prijs won. De ronde zal spannend zijn, daar reeds vele premies beschik baar zijn gesteld. De wegen wor den om 12 uur afgezet. Aanvang van de ronde 1 uur. HAARSTEEG. „Botsing van mensen". Vorige week kwamen op de speelplaats der Joncjensschool al hier twee jongens, Toon v. Bladel er. Wim v. Heijst, zodanig met elkaar in botsing, dat zij thans allebei met een hersenschudding te bed liggen. ra. Dat wat verloren ging. De kaart wordt bijgewerkt naar de gegevens van de bur gemeester. Dikke, rode lijnen, die super-snel-wegen moeten aanduiden, verdwijnend In de zeven magere jaren door de niets ontziende jungle opge slokt. Dunne stippellijntjes worden aangedikt. Olifanten hebben ze begaanbaar ge maakt in elk geval meer begaanbaar dan de snelwe gen. We praten hartelijk en begrijpend en de kepala praat begrijpend en hartelijk. Aan de ene kant vindt hij het wel goed dat de blanda's gekomen zijn, maar aan de andere kant klaagt hij. „De blanda's geven ons de kans niet om te laten zien wat wij kunnen. We krijgen de kans niet eens om fouten te maken! „Wil de kepala graag met zijn bevolking verhuizen?" flftTee, natuurlijk niet", zegt de kepala, lichtelijk verbaasd. „Toch zal dat in de toe komst moeten". i J9 „Jullie hebben in de afge lopen jaren kunnen kappen en ladangen, zoveel jullie wil den. Dat hebben jullie niet goed gedaan, zodat de regens de grond mee hebben ge sleurd. Kan de tani zijn bibit in de rotsen steken?" Er wordt uitgelegd dat, als d.e „lanbau-konsulèn-konsu— lèn" er niet gauw een stokje voor steken, nog eens hon derden zo niet duizenden hectaren vruchtbare aarde door het niets ontziende wa ter zal worden weggespoeld. Dat is weer een ander ge zichtspunt. We laten de enigs zins geschrokken burgerva der in gepeins verzonken ach ter en lopen de kampong uit, nagestaard door de belang- stellingloze sapi, een grijn zende gek en generaal Soe- dirman in een mooi uniform op een groen en rood gekleurd plaatje. We duiken het laaiende alang-alang weer in „De weg terug: over een uur thuis, dat's kaas", zegt Sergeant 'Vlaming. „Veertig plus", beaamt Piet van de Brink, z'n broek opsjorrend. Het werd geen veertig plus zelfs geen twintig plus. Aanvankelijk ging het ge smeerd. We herkenden onze voet stappen, rechttoe naar „huis": de onderneming. We zagen visioenen van rijst, met babi, een verfrissende kali en een uitnodigend veldbed, mis schien post „Verrek, ik zie geen sporen meer" Een riviertje. We loeren oplettend rond naar enig teken van onze eerste kruistocht. „Hier zijn we niet geweest!" Dat ziet een kind. Nergens kun je zó duidelijk sporen herkennen als bij een kali- oversteek. Kompas en kaart komen weer te voorschijn. Dit paad je blijkt angstig ver naar het Noorden af te buigen. Belangstellend staren we op de schommelende licht-gol- vende lettertjes van het kom pas. Er blijft nog één oplos sing over. Door de kali, tot we de juiste wegkruising her kennen. Vier kereltjes plonsen met wijde, voorzichtige stappen tussen het murmelende en snel-stromende water, uitglij dend over verdronken boom stammen en steun zoekend aan lianen, die in luie bogen over het water hangen. Soms lopen we haast droog op een ruw zandbakje met veel kiezel, soms duiken we met een onverwachte plons in een geul. Eindelijk vinden we onze oorspronkelijke door gang, klimmen opgewekt en met sluipende passen _tegen de walkant op. Voorwaarts met hernieuw de moed! Die echter in de doorweek te schoenen zinkt, als we, on willig, het alang-alang her kennen. We zijn weer op ons uitgangspunt aangeland Weer duiken we de tunnel in. Nu nog scherper oplettend. Glijdend duiken we in de oetan, doorgroefd met kron kelende kali's en dooraderd met olifants-gangen. Hier en daar een vlakgestampte are na. Het lijkt alsof het bos onze brutaliteit wil straffen. Lianen kronkelen ons om de tenen, bamboe doeri klauwt met duizend nagels in onze kleren, grond zakt weg onder onze steun-zoekende voeten. Maar we vorderen, elkaar op trekkend en steun gevend tot we op een volgende heuvel rug zijn met slanke hooghar tige bomen. Het kompas wijst weer on verbiddelijk in een volgende zee van groen en lianen. In de verte doemen echter twee triomfantelijke isolatieknop pen tussen het groen op: twee porceleinen tekens van „be schaving". Dat is onze hou vast en met welgevallen kij ken we even later in de diep te naar de stalen, eindeloze ladder van de Zuid-Suma- traanse Spoorweg. Ter gelegenheid van de „Tentoonstelling Waalwijk 1948" zullen wij een tentoonstellings-nummer uitgeven, waarin alle mogelijke bijzonderheden over deze belang rijke expositie zullen worden vermeld, naast tal van be schouwingen en foto's over de tentoonstelling, plaats en streek, de industrie enz. Wij stellen ons voor dit extra-nummer, behalve in onze uitgebreide normale lezerskring in de gehele Lang straat en Omgeving, gedurende de tentoonstellingsdagen aan onze stand gratis onder de bezoekers te verspreiden. De oplage van dit extra-nummer zal 15000 exemplaren bedragen. Wij behoeven er niet op te wijzen dat dit een enige gelegenheid is voor een uitstekende reclame in dit schoen en ledercentrum en ook om de kringen van landbouw en veeteelt te bereiken. Standhouders zowel als niet- exposerende ondernemers kunnen door een advertentie in dit Tentoonstellingsnummer de aandacht van tienduizen den op hun stand, hun winkel of bedrijf vestigen. De prijs der advertenties zullen wij voor deze ge legenheid niet verhogen, maar houden op de normale prijs van 9 cent per mM. Het zal ons aangenaam zijn Uwe opdracht tijdig, doch uiterlijk vóór 16 Mei te ontvangen, daar dit nummer Donderdag 20 Mei verschijnt. Hoogachtend DE ECHO VAN HET ZUIDEN. „De Echo van het Zuiden" komt in 80 der gezinnen van de Langstraat en Omgeving.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4