„FLYING FISH" TER DEKKING: Broek- en Vestenmaker of Naaister Belastingvraagstukken DE Engelsche volbloedherigst Steenfabriek „DE RIETSCH00F" NEDERHEMERT. Tel. 245 (Bommelerwaard.) Geboorte-aankondigingen. DONDERDAG 6 MEI 1948 LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 37 Waalwijksche (en Langstraatsche Courant verscmin» Dinsdag en Donderaü VAN INVASIE TOT VICTORIE. THUISFRONT. Het Rode Kruis. zen en natura werd een commis sie benoemd uit de vergadering, voor Nieuwkuijk de heer v. Son, voor Heusden de heer Sluijmers; voor Haarsteeg de heer P. v. d. Loo; voor Vlijmen de heren A. van Heivoort en J. L. v. d. Dun- gen. Deze commissie heeft de taak het totaal der geld- en andere prijzen nog hoger op te voeren dan verleden jaar, toen Vlijmen reeds aan de spits stond; Besloten werd voortaan zelf de poulestaten in te vullen, daar dit met het inkorven veel tijd in be slag neemt. Na een drukke rondvraag, die door 't bestuur bevredigend wedr beantwoord, sloot de voorzitter deze .gezellige vergadering Dinsdag inkorven in café B. Oremans van 7 tot 8.30 uur voor de wedvlucht Neuville, 156 K.M. Vrijdag inkorven Quievrain, 182 K.M. van 7^8.30 uur. Dus allen op tijd. Geslaagd. Voor het diploma kantooiste- nograaf te 's-Bosch slaagde mej. Amelia Impens. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters van het gezelschap J.M.J. Op het te 's-Bosch gehouden examen voor typen slaagde de dames Truus Steenland, Jo de Vaan uit Vlijmen, en Ria Sikkers uit Drunen. Voor steno slaagden de dames Tina van Heivoort uit Vlijmen, Til Verhaeren uit Haar steeg, Ria Sikkers uit Drunen. Alle geslaagden genoten nun op leiding bij de E. Zusters J. M. J alhier. SPRANG-CAPELkE. Naar wij vernemen (men zie de in dit nummer voor komende advertentie) zal a.s. Dinsdag 4 Mei om 7.30 uur namiddag het grafmonument van Jan de Rooy worden ont huld. Het grafmonument wordt (evenals het graf zelf reeds door de groep André is ge schonken) aan de familie De Rooy aangeboden door Chef leden en medewerkers der groep „André", als hulde aan hun gevallen kameraad. Vermeld zij dat het graf monument is ontworpen door de heer Gerard Gerrits, die ook de aangebrachte bronzen plaat, een kunststuk op zich zelf, heeft ontworpen. Waar de heer Gerrits zelf mede werker dezer v.m. verzets groep was, is daarmede dit monument geheel door de groep „André" verzorgd. De Chr. Gem. Zangvereni ging „Excelsior" te Sprang, van welke vereniging Jan de Rooy zelf lid is geweest, zal een toepasselijk lied ten ge hore worden gebracht, terwijl het muzikcorps „Kunst na Arbeid" uit Capelle tot slot het volkslied zal spelen. Alle plaatselijke verenigin gen zijn verzocht om aan deze plechtigheid deel te ne men, terwijl het publiek in de gelegenheid zal zijn om aan te sluiten aan de te vor men stoet, welke zal worden opgesteld op het terrein naast het Bondsgebouw te Sprang, des nam. te 7 uur. Dodenherdenking. .Bij gelegenheid van de Do denherdenkingsdag zal Dins dagavond 7.15 uur vanaf het gebouw Chr. Volksbond al hier een stille omgang naar de begraafplaats gehouden Wor den, alwaar het grafmonu ment van wijlen Jan de Rooy zal worden onthuld. Door de burgemeester zijn alle ver enigingen tot deelname uitge nodigd. Wij hopen dat een ieder aan deze omgang zal deelnemen. Woensdag 5 Mei des middags 3 uur en des avonds 7.30 uur hoopt voor de Geref. gemeente aan de Hogevaart op te treden de heer J. W. Kersten uit Rotterdam. CAPELLE. Er is een nieuwe attractie ge vonden door de heer H. H. Kerst L.zn., kruidenier aan de Nieuwe- vaart. Een dezer dagen heeft hij een mooie reclame huis aan huis doen verspreiden, waarop een te kening, die door de jeugd gekleurd moet worden. Het voorbeeld staat in grote uitvoering en in mooie kleuren opgesteld in de etalage van de heer Kerst. Er zijn nog een aantal aardige prijzen t'e ver dienen ook. Quders, leest eerst eens aandachtig de folders en laat dan uw kinderen meedoen aan deze interessante en leerzame wedstrijd. Wij wensen de firma Kerst een goed succes. CAPELLE. Stille Omgang. Hoewel het niet in de bedoeling ligt ieder jaar op 4 Mei een Stille Omgang ter gelegenheid van de Dodenherdenking te organiseren, omdat dit voor een gemeente als Spran-Capelle niet doenbaar is, zal het dit jaar op a.s. Dinsdag avond wel plaats hebben. Aan deze Stille omgang zullen ook meerdere Capelse verenigin gen, hetzij in zijn geheel of met een deputatie, hun medewerking verlenen. Daartoe zullen zij zich met andere Sprang-Capelse vere nigingen 's avonds kwart over 7 opstellen bij het Bondsgebouw te Sprang, waarna gezamenlijke af mars naar het kerkhof aldaar, waar die avond half acht 't graf monument van Jan de Rooij, de held van de Langstraat, zal wor den onthuld. De Capelse vereni gingen verzamelen te kwart voor 7 bij de spoorwegovergang aan t' station Capelle-Nieuwevaart. Ongekende belangstelling. Evenals dat in andere plaatsen het geval zal zijn geweest, was ook te dezer plaatse de belang stelling, mede door de vrije Za terdagmiddag, voor het zien pas seren van de deelnemers aan de Ronde van Nederland zeer groot. Honderden en honderden, groot en klein, stonden langs de weg geschaard en vooral in de Kom, bij Labbegat en in de buurt van het café v. Heumen aan de Win terdijk, waar men een schitterend gezicht op de rer.ners had, door dat zij daar van de hoge dijk naai beneden kwamen, was de belang stelling overweldigend. Toen te ruim half drie de eer ste renners passeerden, bleek uit de aanmoedigingen van de zijde van het publiek, dat de stemming, ondanks het lange wachten want sommigen verbeidden reeds vanaf 1 uur en vroeger de komst van de rijders er niet onder geleden had. Dank zij het tactvol optreden van de alhier gestationneerde Rijkspolitie, die voor een goede afzetting en regeling van het ver keer zorgde, had het passeren van de renners met de file auto's en motoren een vlot verloop. Kerkdienst. Donderdag 6 Mei a.s. Hemel vaartsdag, zal des morgens half tien in de Ned. Her v.. Kerk te de zer plaatse een kerkdienst worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. A. Wisgerhof. Geslaagd. Voor hets chriftelijk gedeelte gemeente-administratie slaagde de heer H. J. Smith ambtenaar ter gemeente-secretarie van Sprang- Capelle. Onze vroegere ambte naar, de heer Joh. Hauwé, thans werkzaam ter gemeentesecretarie van Loonopzand, slaagde even eens voor dit examen WASPIK. Muziek. Zaterdag j.l. bracht de harmo nie „Volksvlijt en Volksvermaak een serenade bij haar bestuurslid de heer A. v. Gorp ter gelegen heid van zijn zilveren huwelijks feest. De voorzitter sprak na het spelen van het Wilhelmus enkele woorden van hulde en waarde ring namens de harmonie. Na het spelen van een „lang zal hij le ven'' dankte de heer van Gorp ook namens zijn vrouw en kinde. ren, voor de mooie serenade van de harmonie, alsmede voor de mooie woorden van haar voorzit ter de heer A. Brokx. Mei-uitstapje. Zondagmorgen in alle vroegte arriveerde in onze gemeente de Oostenrijkse harmonie. Zij. had den voor hun jaarlijks Mei-uit stapje Waspik uitgekozen. Na de H. Mis van 7 uur te hebben bijgewoond, kwamen zij in de zaal van hotel v. Iersel bij een, waar hen een echte Brabant se koffietafel wachtte. Na de Hoogmis maakte deze harmonie een kleine muzikale wandeling door de gemeente en bracht een serenade bij de Z.Eerw. heer pas toor en bij de edelachtbare heer burgemeester. Voetbal. „Waspik" zette de degradatie competitie goed in met een 1—0 overwinning op Right-Oh. Het was echter een zeer slechte wed strijd. Beide clubs waren slecht op dreef. Voor de rust kroop Was pik door het oog van een naald, toen de linksback de bal van de doellijn weg moest werken. Mooie aanvallen waren ver te zoeken en vooral de Right Oh- voorhoede speelde zeer nerveus en schopte zo maar een eind in 't wilde weg. Doch ook bij Waspik was een goede combinatie ver te zoeken. Kort voor het einde had den zij» echter het genoegen een doelpunt te kunnen maken, die 't bittere, dat het degradatiespook hen te slikken heeft gegeven, even deed vergeten. Onze jongens zullen in de vol gende wedstrijden echter ander spel moeten laten zién, willen zij hun plaatsje in de vierde klas be houden. RAAMSDONK. Onderhoudswerk. Het onderhoudswerk aan de Bergse Maas gedurende 1948 is gegund aan de fa. Elshout en de Bont alhier, voor de som van 17500, wat betreft per ceel III. Herdenking der gevallenen. In verband met de herden king van de gevallenen van 1940«1945 op de Nationale Herdenkingsdag, heeft 't be stuur van de vereniging „Oud Strijders 1940" een program ma voor 4 Mei a.s. samenge steld, dat er voor Raamsdonk als volgt uitziet: 18 uur: De ingezetenen wor den verzocht de vlaggen half stok te hangen. 19.30 uur. Stille tochten naar de begraafplaatsen. Plaatsen vanwaar het ver trek der stille tochten zal plaats hebben: Station voor de R.K. begraafplaats; Ge bouw Rehoboth Raamsdonks- veer voor de Prot. begraaf plaats te Raamsdonk. Ieder ingezetene kan aan één dezer stille tochten deel- nemij, waarbij uitsluitend aan nabestaanden van de over ledenen voorrang wordt ver leend. 19.45 uur. Luiden der kerk klokken. 20.00 uur. De gehele ge meente wordt verzocht twee minuten van volkomen stilte in acht te nemen. Het sein hiertoe zal door sirenes ge geven worden. In de stille tochten mogen geen vlaggen of vaandels meegevoerd wor den. Iedereen wordt in de ge legenheid gesteld bloemen op de graven te strooien. Een herdenkingsdienst zal worden gehouden in de R.K. kerk alhier op Woensdag 5 Mei a.s. om 7.30 uur. GEERTRUIDENBERG. Na een verblijf van ongeveer 3 jaren keerden onze stadgenoten de heren N. v. Bracht en G. de Boer terug uit de Oost. Met vlag en wimpel werden beiden begroet. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. K. H. Prinses Ju liana maakte de harmonie Apoilo een muzikale wandeling door de gemeente. AL KOLEN OP DE NIEUWE BONNEN. Bruinkoolbriketten voortaan vrij. Van dè~^nieuwe brandstof- fenkaarten TA 806, zijn met ingang van 3 Mei a.s. de bon nen 01 én 02 van deze kaart geldig. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 een heden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodzake lijk dat de aanwezige bonnen zo vlug mogelijk, in ieder ge val vóór 15 Mei a.s. bij een leverancier worden ingeleverd Van enige verruiming in de voorziening van anthraciet is geen sprake. De handel moet dus wederom mede worden bevoorraad met belangrijke hoeveelheden andere soorten, waarvan de verbruikers hun evenredig deel zullen moeten afnemen. Teneinde de moeilijkheden, welke het soortenprobleem opwerpt, enigszins te vermin deren, zullen van 3 Mei a.s. af bruinkoolbriketten en koolslik zonder afgifte van de distributiebonnen kunnen DE RONDE VAN NEDERLAND. De uitslag. Het eindklassement van de Ronde van Nederland luidt: 1 Goldschmit (Luxemburg), 44.04.00 (ƒ2000); 2 Rogiers (België) 44.05.52 1500); 3 Vooren 44.05.53 1200); 4 De Korver 44.07.59 1000); 5 Van Beek 44.10,19 (ƒ900); 6 De Ruiter 44.11.18 800); 7 Bakker 44.14.25 (ƒ700); 8 Kirchen (Luxemb.) 44.17.13 600) ;9 Motke 44.19.28 500); 10 Tallieu (België) 44.19.43 (ƒ400); 11 Loos 44.20.22 (ƒ300); 12 Poels (Bel gië) 44.23.17 (ƒ250); 13 Tar- chini (Zwitserl.) 44.29.24 (ƒ200); 14 Francken 44.31.52 150); 15 Lambrichs 44.33.51 (ƒ100); 16 Clemens (Luxem burg) 44.34.18 (ƒ100); 17 Sij- en 44.34.51 (ƒ100); 18 Jans sen 44.39.16 (ƒ100); 19 Ber- nardoni (Italië) 44.39.48 (ƒ100); 20 Van der Zande 44.40.28 (ƒ100); 21 Goutorbe (F.) 44.41.51; 22 De Baere (B.) 44.43.22; 23 Dp Best (N.) 44.44.54; 24 Ordenich (.L) 44.48.23. SPRANG. Pro Patria. J.l. V/oensdag- en Donderdag avond gaf de Chr. Gymnastiek vereniging „Pro, Patria" in de zaal van de Chr. Volksbond al hier demonstraties voor haar do nateurs. Nadat de turners en turnsters in de zaal waren opge steld, opende de voorzitter, dhr. P. Heurter, de bijeenkomst met gebed, waarna hij de talrijke aan wezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de Adviseur der vereniging Dr. Winkelman, Mevr. Winkelman en de genodigden, de heren L. v. Drunen en Chr. Tref fers uit Waalwijk. Nadat de voorzitter er nog op gewezen had dat de vereniging een moeilijke voorbereiding geliad heeft, omdat zij de zaal meerme- len aan andere verenigingen moest afstaan en men daarom de ver wachtingen niet al te hoog moest stellen, verkreeg de leider, dhr. Blom, de leiding en werd het rijke programma achtereenvolgens vlot en keurig afgewerkt. Alle groepen, zowel van leden als aspiranten, hebben ieder voor zich aan brug, ringen, rek en in vrije oefenin gen keurig gewerkt en het publiek was dan ook hoogst voldaan, het geen aan het applaus duidelijk was te merken. Er waren ver schillende groepen die bijzonder in de smaak vielen en tot slot werd een knotsoefening gegeven met verlichte knotsen, in de kleu ren van de nationale driekleur, die een werkelijk feëeriek aan zien bood. De heer Jac. v. Zeist komt als initiatiefnemer voor dit nummer alle eer toe. Te ongeveer half elf was de demonstratie beëindigd. De eerste avond werd gesloten met een dankwoord door de heer W. J. v. Willigenburg, terwijl de tweede avond de Edelachtb. heer Burge meester Smit een slotwoord sprak en die zowel bestuur en leden als de leider van harte feli citeerde met de goed geslaagde demonstraties en aanspoorde deze mooie vereniging steeds trouw te blijven en de jongens van ca. 20 jaar vooral aanspoorde lid der vereniging te worden. Ook dankte burg. Smit de donateurs voor de steun aan de vereen, gegeven, terwijl Z.E.A. tenslotte in harte lijke bewoordingen dankte voor het aandeel der vereeniging in dé mooie cadeaux bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest ont vangen. Pro Patria kan weer met trots op deze demonstraties terugzien, terwijl de aanwezigen hen gaarne weer spoedig willen zien optre den. Oranje-vereniging. Vrijdagavond hield de Oranje vereniging „Sprang", in verband met de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana een samenkomst in de zaal van de Chr. Volks bond, met medewerking van de heer Arie Post, declamator en de Chr. Gem. Zangverèniging „Ex celsior" alhier. Na de opening door de voorzitter, dhr. W. Tim mermans, waarin hij in 't bijzon der de heer Post en de Zangver eniging welkom heete, sprak Bur gemeester Smit de vergadering toe die er o.a. op wees dat mön onder alle omstandigheden Oranje trouw moest blijven. De heer Arie Post wist de aanwezigen te boeien met zijn mooie voordrachten, waarin ernst en luim elkander afwisselden en die zowel betrekking hadden op het Oranje-huis als op de bezet ting. „Excelsior" bracht onder leiding van haar directeur de heer Groen op keurige wijze enkele nummers ten gehore. Dat één en ander bij de aan wezigen goed in de smaak viel bewees het dankbaar applaus. Verkenners. De Chr. Verkenners „Jan de Rooy" gaan Woensdag en Donderdag kamperen bij Roestelberg. Woensdagavond wordt weer een kampvuur ontstoken. Door hopman de Vries zal daarbij de geschie denis van Jan de Rooy ver teld worden, terwijl Vaandrig Bogers zal vertellen „Van Dolle Dinsdag tot de bevrij ding". VOOR DIREC1 GEVRAAGD hiermede op de hoogte. AanmeldenKleermakerij H. HOEVENAARS-DE MUNNIK Baardwijkschestr. 30 WAALWIJK en 'Wolfshoek 40 DRUNEN Dckgeld F 100.-— (Voor Engelsche volbloeds F 250. Stalling en weide F 2.00 per dag. WIJ ONTVINGEN een keurige collectie Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever J AN TIELEN Abonnementsprijs 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker Waalwijkse Stoom drukkerij Ant. Tielen RESERVERINGEN. (Vervolg). 15. Ad le. Het ligt in het voornemen om eerlang een wetsontwerp v in te dienen ter beëindiging van de situatie, ontstaan door 's Hoogen Raads arrest van 2 April 1947, me degedeeld bij (rose) aan schrijving d.d. 2 Mei 1947, no. 1. Alsdan zal een regeling overeenkomende met art. 4 zesde lid, van voornoemde wet worden voorgesteld. Voordien dient het standpunt te worden ingenomen dat, aangezien op het tijdstip van overlijden uitgaven, waartoe de reserves zijn bestemd, zich metbetrekking tot de belas tingplichtige niet meer kun nen voordoen, deze reserves tot de winst van het laatste (fictieve) boekjaar van de be lastingplichtige moeten wor den gerekend. Toepassing van het bijzondere tarief van ari. 48 van het Besluit op de In komstenbelasting 1941 zal niet worden toegestaan. 16. Ad 2e. De reserves, welke aan de persoon van de belastingplichtige gebonden zijn, komen bij gehele over dracht van het bedrijf of be roep automatisch te vervallen en kunnen dan als over- drachts-winst worden be schouwd. Toepassing van het bijzondere tarief is dan mo gelijk. Bij in- of uittreden van vennoten uit een maat- of vennootschap dient op het voetspoor van par. 15 van de Leidraad Inkomstenbelasting en de (rose) res. van 3 Oc tober 1944, no. 20 (B. no. 8170), te worden onderschei den naargelang het in- of uit treden al dan niet met her waardering van activa en passiva gepaard gaat. Bij herwaardering wordt aange nomen dat het bedrijf of be roep in zijn geheel is over gedragen (de bestemmings reserves worden dan over drachtswinst), terwijl indien toe- of uittreding zonder her waardering, doch met ver rekening plaats vindt, het aan de toetredende overgedragen onderscheidenlijk door de uit- tredenden medegenomen ge deelte der reserves moet wor den belast. Met betrekking tot de egalisatiereserves wordt goedgekeurd dat deze geheel in stand blijven, indien, mede blijkens de commerciële boek houding, de vennoten onder ling zich ook bij toe- of uit treding op het standpunt stel len dat deze reserves slechts winstcorrectie-posten zijn. 17. Ad. 3e. De reserves ko men dan te vervallen, doch kunnen ten gevolge van de redactie van art. 20, vierde lid, van het Besluit op de In komstenbelasting 1941, niet als liquidatiewinst worden beschouwd. Het ligt in het voornemen te dezer zake bin nenkort een voorziening te treffen. Ad. 4e. De reserves blijven bestaan. 18. Wat de Ondernemings belasting betreft, moet het standpunt worden ingenomen dat het de belastingplichtige niet geoorloofd is bij het be palen van de bedrijfs-op- brengst een ander systeem of een andere gedragslijn te vol gen dan werd toegepast bij het bepalen van de winst in gevolge de besluiten op de inkomsten- of de vennoot schapsbelasting. Het is der halve niet toegestaan bestem mingsreserves voor de in komsten- (of vennootschaps) belasting wel te vormen en voor de Ondernemingsbelas ting niet en omgekeerd. Wel iswaar moet de winst voor de Ondernemingsbelasting zelf standig worden vastgesteld - zie par. 14 van de Leidraad Ondernemingsbelasting-, doch deze zelfstandigheid gaat, bij een redelijke interpretatie van art. 7 van het Besluit op de Ondernemingsbelasting 1942, niet zover dat zij zich mede uitstrekt tot het stelsel van winstbepalen. v. Loon. Hou er dc moed maar in. 12 Juni worden de eerste vlie gende bommen op Londen afge schoten. De Duitsers krijgen nieu we moed als deze aanvallen in hevigheid toenemen. Propaganda over nieuwe, nog veel gevaarlij ker wapens, die de oorlog ten gunste van Duitsland zullen be slissen. „Die Feinde werden er- staunen" had Hitier gezegd Het steekt hun een riem onder 't hart. Wij wijken niet. Bij de voor de Duitsers zo noodlottig geworden slag in Nor- mandië leggen zij de fatale nei ging aan de dag om stand te hou den en te vechten als alle logica van de oorlog een strategische te rugtocht voorschreef. Dit gebeur de na hun vergeefse poging om via Avranches naar de kust door te stoten, teneinde 't Amerikaan se Eerste Leger van zijn aanvoer- bases af te snijden. Generaal Bradley had de vijand door en in korte tijd trok hij een sterke le germacht in de bedreigde zone samen. .Daarbij liet hij ook raket- vuur-typhoonvliegtuigen aan de strijd deelnemen. Hoewel hij zwa re vei liezen leed, vocht de Duit ser verbeten door, onderwijl ver sterkingen aanvoerend. Na drie dagen gingen de geallieerden een tang aanleggen en al spoedig za ten de Duitsers in de val. De pantserdivisies, althans een be langrijk deel er van wisten te ont komen, maar verscheidene infan teriedivisies -werden in de slag om de zak van Falaise door de geallieerden op steeds kleiner ge bied samengedrongen. Terwijl de S.S.-eenheden tot het allerlaatste bleven doorvechten, gaf de gewo ne infanterie zich in steeds groter getale over. Het Zevende Leger der Duitsers werd tot gruis ver malen. De slag om Frankrijk was beslist tussen de bloederige boom gaarden en heggen van Norman- dië. In de strijd ten Westen van de Rijn pasten de Duitsers dezelfde strategie toe. Opnieuw wilden zij de strijd uitvechten op de plaats, waar zij stonden, hetgeen tot hun totale vernietiging aldaar leidde. Zo werd in Februari het Ruhr- gebied omsingeld, nadat de Duit sers wederom van geen wijken hadden willen weten. Het drama van Falaise werd hier op grote schaal herhaald. 325.000 Duitsers o.w. 30 generaals, werden gevan gen genomen. Dit front had Hit- Ier als een vesting gezien, die de geallieerden uit Centraal Duits land zou houden. Het Ardennen-offensief. Terwijl Ensenhower in de sec tor van Aken een groot offensief voorbereidde, lanceerde Von Rundstedt zijn Ardennen-offen sief, profiterende van het feit, dat in deze sector slechts een ge ring aantal Amerikaanse troepen was gelegerd. Von Rundstedt, die in Normandië zo hevig had ge faald, werd nu opgedragen om in de Ardennen, waar hij in 1940 bij de inval in Frankrijk zijn meest spectaculaire successen had ge boekt, een laatste wanhopige slag te leveren, waarin alle beschikba re reserves werden geworpen. Zijn plan was bij verrassing door de dunne verdedigingslinie door te breken en door te stoten naar de Maas in de omgeving van Luik en Namen. Na, Luik, het voornaamste onderhouds- en ver bindingscentrum van het 126ste Amerikaanse leger te hebben ge nomen, hoopte hij snel tot Ant werpen door te dringen. Na deze aanvoerhaven te hebben bezet, zou hij het voor de geallieerden onmogelijk hebben gemaakt hun legers van voorraden te voorzien en zou hij tevens tussen de geal lieerde legers een wig hebben ge dreven, zodat het mogelijk zou zijn deze geïsoleerde troepen grondig te vernietigen door aan vallen uit Nederland en door zijn offensief in België. Op 16 December viel Von Rundstedt met 14 infanterie- en 10 pantsergrenadierdivisies aan. Tot de 22ste hing er eèn zware grondmist, waardoor de geallieer de luchtmacht niet kon ingrijpen. De in de Ardennen opgestelde vier Amerikaanse divisies werden voorbij getrokken, Eisenhower liet de aanvalsacties langs 't ge hele front staken en alle reserves verzamelen om deze tegen de bei de flanken van de doorbraak in te zetten. Toen op de 22ste Dec. het weer opknapte, ontplooide de luchtmacht 'n hevig offensief, dat vooral gericht was op de Duitse verbindingswegen. Deze aanval len veroorzaakten bij de Duitsers gebrek aan benzine, munitie en voedsel. Toen von Rundstedt's troepen tot staan waren gebracht en Eisenhower ogenblikkelijk te- oenaanvallen begon, waren de Duitsers toch reeds zestig mijl op gerukt, waarbij zij van Echter- nach tot Monschau een bres van 45 mijl in de geallieerde linies hadden geslagen. Na de tegen aanvallen had von Rundstedt in de Ardennen 150.000 man verlo ren. Voorts 600 tanks en 1620 vliegtuigen. Bij het Ardennen-of fensief had de Luftwaffe voor 't "'•st sinds de dag van de invasie actieve steun aan de grondstrijd krachten verleend. Tijdens de gehele worsteling lag de fatale zwakte van de Duitsers in hun onvermogen op het gebied van de legerverzor- ging. Versterkingen hieven uit, telkens ontstonden tekorten aan wapens, munitie en voedsel en de benzinenood deed hun tactische beweegbaarheid tot het nulpunt dalen. In de laatste fase van de veldtocht, waarbij de geallieerden de handen vol hadden met het naar achteren brengen van de Duitse krijgsgevangenen konden de Duitsers weinig meer doen dan afwachten en de geallieerde la wine over zich heen laten gaan. Aangst voor de Russen. Toen de mislukking van het Ardennen-offensief vast stond, trok de Duitse legerleiding haar zesde Pantserleger uit de frontli nie terug om het met een moeiza- In de gehele Nederlandse Pers verschijnen regelmatig publicaties over de resultaten van het NIWIN-werk. Thuis front gaat niet zo gauw aan de grote klok hangen, maar nu deze bescheidenheid wordt uitgelegd als een gebrek aan initiatief en activiteit, nu pakken ook wij naar het klokketouw. Wij roemen niet op ons zelf, maar wij bestuiten alle Ka tholieke Waalwijkers, die van de oprichting van Thuisfront af, een bewonderenswaardig medeleven met onze jongens in Indië hebben gemanifes teerd. Deze uitingen van plichtbesef en gemeenschaps zin sieren de Waalwijkers meer dan de aanwezigheid van hun prachtige kerken en hun nijvere industrie. Door de daadwerkelijke be langstelling van alle Waal wijkers was het onze plaat selijke afdeling mogelijk een stevig contact te leggen en in stand te houden met al on ze jongens in de vreemde. Met de regelmaat van een klok worden al sinds maan den de brieven, de Echo's, de pakjes en Salvo verzonden, me en ongelukkige tocht dwars door Duitsland naar 't Oostfront te dirigeren. De angst voor de Russen was bijzonder groot. De gruwelpropa ganda van het Nazi-regiem was daaraan natuurlijk niet vreemd en toen de Duitsers eind April pas de poging om de gelijktijdige ge allieerde aanvallen uit 't Oosten en uit het Westen tegen te hou den, opgaven, draaiden zij de Westelijke vijand de rug toe en concentreerden zij al hun overge bleven krachten in een wanhopi ge laatste poging om de Russen tegen te houden Toen ook dit faalde, beval Doenits zijn legers in het Oosten rechtsomkeer te maken en zich aan de Amerikanen over te ge ven De Nazi-leiders hoopte tot het laatst toe het pleit nog te kunnen winnen door tweedracht te zaaien tussen de Oostelijke en Westelij ke geallieerden. Daartoe trachtten zij in het Westen een wapenstil stand te sluiten om met de rest van hun troepen de Russen te ke ren. Ze kregen vanzelfsprekend nul op het request. Himmler pro beerde het nog eens door tussen komst van de Zweedse graaf Ber- nadotte. Hij bood aan, alle troe pen, die aan het Westfront ston den, over te geven. Ook zijn in trige had geen succes. Wir kommen zuriick. Zo stierf het eens zo machtige Groot-Duitse Rijk, welks Führer zo bitter had gefaald, welks Füh rer, de tot afgod vereerde Führer, zijn volgelingen had weten op te zwepen tot een strijd „bis zum bitteren Ende", Zo stierven voor deze hallucinist, die zijn tegen standers meedogenloos uit de weg wilde ruimen, ja, dé ganse tegen hem strijdende volkeren wilde „ausradieren", duizenden dappere soldaten, die zozeer door de Na zi-propaganda waren vergiftigd, dat velen bleven hopen op de uit eindelijke overwinning, hun door Hitier beloofd. En zijn volgelingen, zijn S.S.- ers en andere fanatici? Terwijl Berlijn in lichte laaie stond, ter wijl de -leiders een goed heenko men zochten en de bevrijde vol keren hun vlaggen en vaandels uitstaken, gromden zij op weg naar de gevangenkampen: „Die Schweinhunde, wir kommen zu- i rücky Nach zwanzig Jahren sehen I wir uns wieder." Dat WÜ waken. zodat onze dapperen er en thousiast over zijn. Het plaatselijk contact met de militairen is echter slechts een onderdeel van onze taak. Dat wordt maar al te dikwijls vergeten bij de critiek, wel ke ons werk ten deel valt. De geestelijke verzorging en be ïnvloeding van al onze Neder landse Katholieke militairen kan op de meest effectieve wijze geschieden door het Hoofdbureau van Thuisfront. Van ons Hoofdkwartier uit worden militaire tehuizen en kerken gesticht. Van daar uit worden de aalmoezeniers be voorraad om hun heilzaam werk zo goed mogelijk te verr richten. Ook de materiële verzorging en vooral de ont spanning van de jongens wordt van daaruit geleid, maar ook met de voorop ge zette bedoeling daarmede geestelijke winst te behalen of geestelijk onheil af te we ren. Daarom ziet onze plaatse lijke afdeling het als een eer ste taak het Hoofdbureau hierin zoveel mogelijk te steunen. Met de „Kota Baroe" werd een aanzienlijke hoe veelheid boeken, illustratiés en platen verscheept; voorts: kruisbeelden, Maria-beelden, 250 blik hosties, foto-papier en een volledig film-apparaat. Met de „Waterman" in totaal 17 colli, waarin o.a. vele aar dewerk-artikelen en tijd schriften voor de militaire tehuizen. Wij meenden er goed aan te doen op dit werk van ons Hoofdbureau eens het volle licht te doen vallen. Als onze afdeling het Hoofdbureau steunt, komt dit indirect toch ook de Waalwijkse jongens ten goede. Het Rode Kruis is geen ge wone vereniging, want het werd opgericht door een ko ning. „Er zal zijn een Neder landse vereniging tot het ver lenen van hulp aan zieke- en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, het zij Nederland er al dan niet bij betrokken is", zo luidde de tekst van het Koninklijk Besluit, waarmede Willem III in 1867 deze ver eniging in het leven riep. Het Rode Kruis is geen ge wone vereniging, te meer niet omdat het zich zo'n mooie idealistische taak heeft ge steld: het helpen en verzor gen van de evenmens; of hij vriend is of vijand, indien hij hulp behoeft zal het Rode Kruis hem helpen. Spoedig werd de taak van het Rode Kruis niet louter een oorlogstaak meer, maar kre gen zij ook 'n vredesopdracht. En sinds die tijd staat het Rode Kruis paraat en is men voorbereid op alle eventua liteiten. Dag en nacht staat een Rode Kruis-hulpcolonne gereed om uit te trekken naar die plaatsen, waar men hulp behoeft en men is voorzien van de beste en modernste hulpmiddelen. Bovendien zijn er 133 Rode Kruis-afdelingen met getrainde helpers en helpsters, die tesamen het grote corps vormen van de 7300 toegewijden. Honderden werken er in Indonesië, in de lazaretten, de noodhospitalen, de hulppos ten of diep in de «rimboe, waar zij niet alleen onze jongens, maar vooral ook de ondervoede en uitgeputte be volking hulp bieden in alle mogelijke vorm. Dan zijn daar nog de BARK die duizenden militaire lec tuur verstrekt, de welfare werksters, die gewonde en herstellende militairen op al le mogelijke manieren ver pozing en verzorging brengen. De Bloedtransfusiedienst ver zendt iedere maand (twee duizend flessen bloedplasma naar Indië! Het Rode Kruis houdt 758 hulpposten langs de hoofd verkeerswegen in stand, het

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 1