„DE TWEE KOLOMMEN" WAALWIJK. I -ledenavond DANSEN n PRODENT HET SLACHTOFFER ó&utoMX>&.ie.i(kedKij.(L „8e <S6ang.$th,aat" U/ees verstanefiej... koep PRODENTJ van 19 t. m. 23 uur. hh H.H. AUTOMOBILISTEN. UIT INDIE. FEUILLETON De Echo ook UW ^Blad. BELANGRIJK! BELANGRIJK! Thans is keuze maken niet meer moeilijk Wij leveren U „De GROTE WAGEN in de KLEINE KLASSE FORD 2,2 liter, 4 deurs, geheel nieuw, met 8 cylinder Y8 motor. maakt parelwitte tanden werkt mede aan het opsporen van Nederlandse kinderen in Duitsland, het verleende hulp bij de repatriëring van Neder landers uit Duitsland en In- dië en de afdeling Intendance nam de technische verzorging op zich voor het verzenden van 764000 pakketten. Dit al les en nog meer doet 't Rode Kruis, welks teken HULP betekent. Het Nederlandse Rode Kruis is geen gewone vereniging, omdat het door een Koning werd opgericht, terwijl het geen subsidies krijgt. Helpt dus het Rode Kruis! Makassar, 24 April 1948 Dit is mijn eerste Echo-brief, die ik vanuit een wachtlokaal schrijf; tenminste officieel heet zo'n ding wachtlokaal, maar het stuk zeil, waar de wacht hier in huist, kan moeilijk op deze naam aanspraak maken. Rondom mij zitten de kerels die vannacht en morgen het kamp moeten bewaken. Korporaal Vis ser, de wachtcommandant, staat op en roept de namen af van hen die moeten gaan aflossen. De man naast me wordt wreed ge stoord in zijn pogen om 'n puzzle tot een goed einde te brengen. De jongens stellen zich buiten op, enkele zachte commando's en aan- me tijd achter de rug. We hebben gelukkig slechts een hoogst enkele keer van een wapen gebruik be hoeven te maken. We hebben er vele vriend schapsbanden gesmeed, zowel met burgers als met onze donkere wa penbroeders van het K.N.I.L. Door de prachtige correcte hou ding van de soldaten hebben we ongetwijfeld ons steentje bijge dragen voor een goede ontwikke ling in Indonesië. Vaak hebben we de bevolking geholpen aan voedsel en vooral met geneeskun dige hulp. Ik heb gezien hoe sol daten op wacht, van welk onder deel weet ik niet, dat doet er ook niets toe, hun gehele nachtrant- Onze medewerker, Simon van Adelberg, zendt ons een paar aar dige tekeningen van kamp en tent, waarin onze jongens verblijven. Zij werden vervaardigd door Jan Meijs, van de reg.voorl.dienst. wijzingen, dan een getik van de patronen, de grendel er achter en 'n minuut of 10 later staan ze op post om 2 uren in de duisternis te staren. Het rs zo ver. Het hing al lang in dt lucht, er zijn veel geruchten door 't kamp gegaan, maar nu is het toch zo ver, we gaan Makassar verlaten.' Het wel e^n verandering zijn, maar toch, we gaan nieuwe streken en avonturen tegemoet, we gaan meer van Indië zien. Ondanks de zware diensten voor velen onzer, hebben we in Makassar een goede 'en aangena- soen aan vrouwen en kinderen weggeven. Elke dag werden inlanders, en' vooral kinderen, in de hospitalen en ziekenzaaltjes in de kampen geholpen, volkomen belangeloos. Dankbare ogen en trimah-kassih toean is het loon, maar 't is ge noeg. Zelfs ziekenbezoek vond plaats. Jan Bakkeren is meer dan eens de kampong in geweest om zijn patiënen te bezoeken en me dicijnen te brengen. ,,Ze noemen me toean dokter" zei )an met ge rechtigde trots. In de stad werden velen onzer liefdevol in gezinnen opgenomen. Ze vonden hier een, ik zou bijna zeggen, tweede thuis, daar kan ik van meepraten. Een jong gezin nam mij op en probeerde mij een zo aangenaam mogelijke tijd te bezorgen. Ik vermeld dit omdat ik zoiets uiterst lofwaardig vind. 't Is voor die mensen een risico om hun geheel vreemde jongens in huis te nemen. Misschien is het wel de reden dat allen in krijgs gevangenschap (knijp gezeten, zegt men hier) hebben gezeten en de eenzaamheid in al zijn gruwe lijkheid hebben gekend. Wellicht kunnen wij hen hiervoor niet de dank brengen die de goedheid van die mensen eist, maar ze kunnen verzekerd zijn dat onze dank heel, heel groot is, ook al stamelt hun „pleegkind" slechts „dank u wel". Voor onze ouders in Ne derland moet dit een heel groot stuk van hun ongerustheid weg nemen. Een ander lofwaardig feit dat ik zeker moet memoreren, is de vriendschap die ontstaan is tussen ons en de Indonesische sol daten. Met hen, de Ambonezen, Timorezen, Boeginezen, Javanen en hoe ze verder heten, gingen we op patrouile, stonden we op wacht. We liepen en sliepen naast elkaar, we leerden elkaar onze taal, zij vertelden over In dië, wij over Nederland. Een jon gen vertelde van zijn woohplaats, toonde foto's, tekende de platte grond van zijn huis. „Kijk, hier sliep ik, toen ik nog th-uis was", zegt hij. Zo heeft ons verblijf in Makas sar, ondanks de bar slechte lege ring, ondanks die rare nassi, ab soluut goede vruchten afgewor pen, dat getuigt een gezegde van een bruine vriend van mij „Laat ze ons maar gerust kerels sturen als deze soldaten" Als er onder mijn lezers een is die nog gelooft dat onze taak het voeren van een koloniale oorlog is, dan wens ik dat hij zelf eens hier komt kijken. Dit woord, evenals het afgrijse lijke begrip rassenhaat, vindt men nergens bij onze militairen. Het St. Jorisvuur brandt. Zoals li bekend zal zijn, vieren 23 April de padvinders van de gehele wereld de St. Jorisdag. Het hoogtepunt van die feestdag is 's avonds het kampvuur, en na tuurlijk was de wens van ons, padvinders, dat, ook al zitten we in Indië, het St. Jorisvuur ontsto ken zou worden. De Wellfare- officier, die alle ontspanning re gelt was, zelf padvinder, er da delijk voor te vinden. „Maar", zei hij, „nu niet alleen voor ons, maar voor het gehele bataljon". Dat vonden we een pracht-idee, alle soldaten van elke stand en gezindte verenigd rond het vuur op de feestdag van de grote rid der. Vrijdagavond werd het vuur ontstoken; aanvankelijk wilde het niet goed branden, maar met wat rietmatten en bamboe ging het wel. Dat bamboe is reuze spul. Zoals u weet, is het hol riet, ech ter op bepaalde plaatsen zit er 'n afscheiding. De holte tussen twee zulke afscheidingen is gevuld met riet. Op het vuur liggend, zet de lucht uit en met een knal vliegt de zaak uit elkaar, hetgeen een prachtige vonkenregen tot resul taat heeft. Het kampvuur was er niet een, zoals we het gewend zijn; het was bijna beter, spontaner in ie der geval en toch hebben we de gebruikelijke vorm gehandhaafd. „Hoort, zeg 't voort" klonk, ca nons werden gezongen, yells knal den door ons kamp, zelfs het tra ditionele St. Jorisverhaal ontbrak niet. Heel wat- nummertjes wer den ten beste gegeven, ook al moest er iemand met zijn haren bijgesleept worden. Die iemand was Gerrit Donders uit „de Kets". Ik heb al eens meer gewag ge maakt van Gerrit's humoristische capaciteiten, nu moet ik het weer doen, door een belofte die ik hem gedaan heb. Dat komt zo. We zaten al een minuut of tien te zingen en niemand was nog met een nummertje op de proppen ge komen. Men zei mij: „Iemand moet beginnen". Terstond dacht ik: „Dat moet Donders doen". Ik ging hem zoeken enik kon hem niet vinden. Toen ik voor de tweede keer door de om standers liep, kwam hij aange wandeld. Ik klampte hem direct aan en Gerrit deed zijn nummer. Het kampvuur was een drie kwar tier verder, toen Jantje Heeswijk uit Uden achter me kwam staan en zei dat Donders nog maar een nummertje moest doen. Samen gingen we hem zoeken, maar ons slachtoffer was spoorloos. Dan is ie in de tent. Inderdaad, hij was in de tent en, wat erger was, hij lag op bed. Nu is een soldaat een moeilijk wezen om uit zijn bed te krijgen, dat kan de sergeant van de week getuigen, die ons elke morgen moet wekken. Gerrit bleek, wat dit betreft, een uitstekend soldaat. Op mijn vraag, of hij nog een nummerje wilde geven, was het antwoord: „Nee, ik moet t' altijd doen, laat nu maar eens een an- de de zaak opknappen". Dat is waar, altijd als er iets te doen is, moet Gerrit de lachlust opwekken. Dat heb ik hem Vrij dagavond niet verteld, maar dat kan ik nu wel doen. Hij wilde dus niet en tóch moest hij mee. Al mijn overredingskracht mo biliseerde ik om hem tot inkeer te brengen. Meer dan een kwartier lang heb ik zitten preken, smeken, ketteren, vleien, enz. Jantje Hees- wijk deed het niet minder. Einde lijk begon hij bij te draaien. Jantje lichtte zijn klamboe, ik trok aan zijn benen enGernt ging zit ten. Maar 't pleit was nog niet gewonnen en dus een nieuwe preek. Eindelijk zei Gerrit: „Vooruit dan, mer gij zet ut precies in den Echo, dan kan ons moeder ut le zen". Dat beloofde ik. In triomf voerden wij hem naar de kampvuurcirkel. Gerrit droeg een kostelijk verhaal voor van ,,'t VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 18) De jongeman, die door de klerk en de kruier dadelijk geïdentificeerd zou kunnen worden, zei: dat de kist die zelfde avond nog gehaald werd. Hij gaf de kruier 2 shilling en de man bege leidde hem naar de taxi, hield het portier voor hem open en sloot het weer. De koetsier werd orders ge geven om naar Euston te rijden en toen de kruier on der de andere bagage ook een paar geweren in foe draal zag, kwam hij tot de gevolgtrekking dat de jon geman zeker ergens heen reisd», waar hij aan de jacht zou deelnemen. Toen de weken verliepen en er maar niemand kwam om de zwarte kist af te ha len, besloot men de kist open te maken om er op die manier achter te komen wie de eigenaar was, zodat men zich met hem in verbinding kon stellen, want men meende dat ze vergeten was. Vanmorgen nu werd de kist geopend en, tot algemene ontsteltenis, ontdekte men er het lijk in van een jon geman van een jaar of vier,- vijf en twintig, dat nog goed geconserveerd was; - blijk baar door een vergissing van de moordenaar, die chloorkalk had gebruikt in plaats van ongebluste kalk, waardoor hij zeker het lijk zo gauw mogelijk had wil- len laten oplossen, terwijl de chloorkalk juist een be derfwerende uitwerking heeft! Het lijk was zó goed bewaard gebleven, dat de trekken makkelijk te her kennen vielen!Wat de sensatie nog verhoogde was, dat de klerk en de kruier beiden verklaarden, dat het gelaat van de vermoorde lijkt op dat van de jonge man, die de kist daar op 12 Augustus aan het bureau had laten zetten. Hoofd, rug en armen van 't lijk zijn gekneusd en de dood werd veroorzaakt door verstikking. Om de strot heen zijn duidelijk afdruk ken van krachtige handen. De uitspraak van de dokter luidt, dat het slachtoffer in de rug moet zijn aangeval len en na een vreselijke worsteling werd geworgd. De politie hoopt weldra de jongeman die de koffer aan het goederen-bureau heeft laten zetten, te arresteren. Inspecteur Kendal van Scot land Yard is belast met 't geval. Hieronder volgen de be schrijvingen van de ver moorde en van degeen die de zwarte koffer aan het Victoria-station heeft laten zetten. Met steeds toenemende af keer las Roger de beschrijving van zijn uiterlijk. De politie zocht hem dus en hij werd gebrandmerkt als 'n moordenaar. Even tevoren was hij juist een lichtpunt gaan zien in zijn toekomsten, nü had zijn ellende haar top punt bereikt! Hij kon maar één gunstig punt ontdekken en dit was, dat het enige tijd zou duren eer de identiteit van het lijk kon worden vastgesteld. Maar de man van de taxi zou de politie wel inlichten, van waar hij hem had gebracht naar Victoria-station en naar Euston en als Hobson zich de koffer herinnerde en hetgeen er op 12 Augustus was voor gevallen Misschien was de politie al onderweg om hem in St. James's Palace Ho tel te zoeken! Clodagh zou ook in het ko mend rechtsgeding betrokken worden en hij stelde zich al haar ongelukkig gezichtje voor, als ze hém. in de bank van de beschuldigden zag zit ten! Een huivering liep hem door de ledematen toen hij zich herinnerde hoe vele nachten hij geslapen had in de kamer met de vreselijke, zwarte kist, waarin het ver minkte lijk van Geoffrey was gewrongen!Eindelijk be sefte hij het duivelse in Sco- bell's plan en het in-boosaar- dige van zijn natuur! Hij herinnerde zich zijn vriende lijke manieren; zijn goede ka meraadschap, zijn voorgewen de belangeloosheid. Wat een verwonderlijk goed acteur was die man!Hoe had hij, met vriendelijke overre ding en met tactvol ontzien van zijn gevoelens, hem ge leidelijk gebracht tot die af- schuwelijke maskerade! En wat zou hij nü doen? Het liefst zou hij maar weg lopen, zich verbergen voor eenieder. Maar het was im mers onmogelijk om zo in eens te verdwijnen; door dit te ondernemen zou hij zijn zaak grof benadelen, want dit zou als het ware een stille bekentenis van schuld wezen. En hoe moest hij nu han delen? Het was dwaas heid om aan te nemen, dat die zou terugkomen. Hij had zeker zijn spoor goed verbor gen gedurende de afgelopen maand. Neen, Scobell moest hij maar schrappen uit zijn berekeningen en hij moest onmiddellijk beslissen wat 't beste was om te .doen, onder deze verschrikkelijke omstan digheden. Ieder ogenblik kon hij gearresteerd worden en waarschijnlijk dezelfde dag nog, als hij terugkeerde naar het hotel! Ineens, daar kwam de ge dachte bij hem op: hij zou ze vóór zijn; rechtstreeks naar Scotland Yard gaan en daar zijn lezing geven van het ge val. Waarom zou hij zich niet aanbieden om de politie te helpen op alle mogelijke wij ze, waardoor ze misschien Scobell nog in handen kre gen? Waarschijnlijk zou den ze hem wel onder bewa king stellen, maar ze konden toch geloof staan aan hetgeen hij vertelde? Ja, dat kwam hem nog het beste voor en dus zou hij de koe bij de horens vatten. Hij wenkte de kellner na derbij, die hem steeds had gade geslagen, betaalde, ver liet het restaurant en riep een taxi aan: „Naar Scotland Yard!" klonk het, kort en beslist. HOOFDSTUK XV. Roger vat de koe bij de horens. Zijn gevoelens gedurende de korte rit waren verre van aangenaam. Maar tegen de tijd dat hij de plaats van zijn bestemming bereikte, was hij geheel zichzelve meester. Om vijf minuten vóór vijven was hij bij de afdeling „Crimineel Onderzoek". Daar hij in de krant gezien had dat het ge val was opgedragen aan In specteur Kendal, vroeg hij dan ook onmiddellijk naar hèm. De sergeant van politie tot wie hij het woord richtte, nam hem goed op en vroeg: „Wat verlangt u van In specteur Kendal, sir?" Hij is vanmiddag bijzonder druk be zet!" „Ik wilde hem spreken naar aanleiding van het geheim aan het Vietoria-station. Ik kan hem enkele waardevolle inlichtingen verschaffen. En, als hij mij niet ontvangen kan dan zal ik terugkomen". „Ik zal u aandienen, sir. Wilt u mij maar volgen?" Al gauw kwam de sergeant terug met de boodschap: „Inspecteur Kendal is be reid u dadelijk te ontvangen, sir" waarop hij hem vóór ging door een lange corridor en hem een deur aanwees. (Wordt vervolgd). Pèrdespul" en later kwain hij met een creatie van Pastoor met een machtig geestige preek. Midden in de preek donderde hij tot zijn s.m.i. „Majoor Cortvrieud, zit nie te sloape in de kerk, dé moetteop oeë nest doen" en even later „Luitenant Bakker, doe dè roam dicht, want 't trekt". Geen wonder dat de hilariteit groot was. Nou, moeder Donders, ik heb tnijn woord gehouden en Gerrit in de krant gezet, maar ik moet er bij zeggen, hij heeft het dubbel en dwars verdiend. Tot de volgende keer en dan op Java. SIMON. VLIJMEN. Groot concours van het Kruis booggezelschap Rozenjacht ter ge legenheid van 't 50-jarig bestaan. Zaterdag 1 Mei, Om ruim 3 uur werd de Edel- achtb. heer burgemeester v. Hout en Mevr. v. Hout afgehaald door het bestuur van Rozenjacht met medewerking van de harmonie Concordia. Op het feestterrein werden zij ontvangen door de voorzitter van Rozenjacht. De Edelachtbare heer burgemeester sprak een openingswoord, waarna door een bruidje aan Mevr. van Hout bloemen werden aangebo den. Daarna sprak de voorzitter van het feestcomité, de heer van Bokhoven, een extra woord tot de Edelachtb. heer burgemeester en het deed spr. genoegen dat de burgemeester steeds overal pre sent en altijd paraat was. Daarna overhandigde de voorzitter het vaandel, geschonken door de kas telein, de heer A. van Vugt, en werd dit, na onthuld te zijn door Mevr. v. Hout, in de standaard geplaatst. Hierna werden de ba nen geopend door de burgemees ter en het concours nam een aan, vang. Hard werd gestreden om de prijzen van Zaterdag en 3jef van Beijnen uit Haarsteeg behaalde 'n extra prijs op de personele baan, terwijl Gemert een beker verdien de met het tweede viertal. Met de regen als spelbreker verliep het concours, dat Zondag werd voortgezet. De prijzen wer den behaald als volgt Klasse A.: Kampioen: „Spruit wordt een boom" Oisterwijk. Ie pr. „Rozenjacht" Eindhoven. 2e pr. „Na arbeid vermaak", Rosmalen. 3e pr. „Vreugde onder ons" Helmond. 4e pr. „Vriendenkring" Gemert. 5e pr. „Lust en vermaak" Hel mond. Koningskruis: A. v. Diesen van „Rozenplant in 't woud" Tilburg. Erekruis: A. Verrijken, Molen- schutters, Helmond. B klasse: A. Dankers, „Vreugde onder ons", Helmond,, kampioen. Ie pr. „Rozenplant in t' woud" Tilburg. 2e pr. „Heidebloem" Helmond. 3e pr. „Vriendenkring" Gemert. 4e pr. „Heidebloem" Schijndel. 5e p. „Spruit wordt een boom" Oisterwijk. C klasse: v. Mol, kampioen, „Vrienden kring" Veldhoven. Ie pr. „Rozenjacht" Eindhoven 82 punten 2e pr. „Heidebloem" Schijndel 75 p.; 3e pr, „Vrienden kring" Veldhoven 74 p.; 4e prijs „Oefening in de Wijngaard" Til burg 73 p.; 5e pr. „Heidebloem" Helmond 72 p. Extra aanbiedingen: le pr. „Vreugde onder ons" Helmond 55 p.: 2e pr. Vrienden kring" Gemert 54 p.; 3e pr. „Hei debloem" Schijndel 54 p.; 4e pr. „Onderlinge Vriendschap" Haar, steeg 53 p. Gouden medaille „Vrienden kring" Gemert 37 p. Jubileumbeker „Vriendenkring" Gemert 42 p. 2e pr. Prins Bernhard-medaille „Rozenjacht" Eindhoven 38 p. Dagprijs voor Zaterdag: beker, „Vriendenkring" gemert, tweede viertal, 82 punten. Personele wedstrijden: le pr. Th. van Gestel, Haar steeg, 232e pr. A. van Beers, Tilburg, 23 3e pr. Mej. M. Ver hagen, Rosmalen, 23 4e pr. Sjef van Beijnen, Haarsteeg, 225e pr. M, van Schijndel, Gemert, 22; 6e pr. A. van Dongen, Tilburg, 22 7e pr. v. Rixel, Helmond, 22. Geluksprijzen: le pr. Mej. v. Ierland 38 p.; 2e pr. Viegten, Tilburg 36 p.; 3e pr. Mej. Kuijs, Haarsteeg 36 p.; 4e pr. W. Moonen Vlijmen, 35 p.; 5e pr, H. van Overdijk, Vlijmen 35 punten. Terug uit Indië. Na Dinsdagmiddag de gehele middag gewacht te hebben, keer den Dinsdagavond ongeveer 10 uur de oorlogsvrijwilligers Jo Broeren en Egbert v. Esaonk na een verblijf van ruim 2J^ jaar in Indië, in hun woonplaats terug. De buurtvereniging Juliana Bern- hard liet deze behouden thuis komst niet ongemerkt voorbijgaan en een prachtige boog was ge plaatst voor de woning van Eg- bert v. Esdonk met mooie ver lichting. De blijdschap werd ze ker nog verhoogd, toen Mevr. v. Hout namens de buurtvereniging een welkomstwoord sprak en Eg- bert een nieuw rijwiel overhan digde. Diep onder de indruk dank te Egbert voor de hartelijke ont vangst en vooral voor 't rijwiel. Vele bloemen en gelukwensen kwamen binnen van heren gees telijken, edelachtb, heer burge- meesetr, gemeentebestuur, R.K. Thuisfront, voetbalveren. Vlijm'. Boys, te veel om alles op te noe men. Jo Broeren werd 's avonds ver welkomd door familie en buren en Woensdag was het de huldi gingsdag. De buurtbewoners had den een prachtige gevelversiering aangebracht en bij monde van de voorzitter van de buurt Pastorie straat werd hem een welkomst woord toegesproken en een fraai cadeau overhandigd. De harmonie Concordia bracht een serenade, daar Jo Broeren hiervan lid was en de voorzitter, de Edelachtb. heer burgemeester v. Hout, ver welkomde Jo en hoopte dat hij spoedig weer zijn beste krachten aan Concordia zou geven. Tijdens zijn rede vroeg spr, enkele minu ten stilte voor de gevallenen in Indië, waaronder helaas ook een onzer. Jo Broeren dankte in korte woorden voor de huldiging. Evenals bij zijn kameraad wa ren gelukwensen en bloemen bin nengekomen van geheel de bevol king, van hoog tot laag. Van de rijwielhandelaar H. de Vaan ont ving Broeren een fiets voor zijn bewezen diensten in de granaten- tijd, met welk cadeau deze zeer verblijd was. De Pastoriestraat verwacht binnenkort wederom een oorlogs vrijwilliger, Janssen, welke thuis komst ook niet stilzwijgend zal voorbijgaan. OFFICIAL FORD DEALER Grootstraat 137 W A A L W IJ K. Teleff 425 r. - Goede Service Ruime voorraad onderdelen, Verdere Prijsverlaging bij FORD I De 24 PK. 2-deurs „ANGLIA" nü I 3300— De 30 PK. 4-deurs „PREFECT" nü f 3800— Voor zuinigheid, betrouwbaarheid, comfort, ruimte en nu ook voor de uiterst lage prijzen zijn de „Anglia" en de „Prefect" de aangewezen FORD auto mobielen voor Uw keuze bon in de 2.4 L. klasse. Vraag niet naar „tandpasta" maar eis Prodent! Alleen deze sublieme tandpasta, met de heerlijk frisse smaak, bevat het beroemde dis- pergon dat tandsteen verwijdert en nieuwe afzetting ervan voorkomt. Tandsteen is zo vaak het begin van tandbederf! Wees verstandig: borstel tweemaal per dag Uw tan den met Prodentga tweemaal per jaar naar de tandarts voor controle. Vergeet bovendien niet Uw tand vlees zacht te masseren! Flinke tube 30 ct. Zeer grote tube 45 ct. ttV.. PRODENT AAMeisfOOM P 294 ËiÉÉÉÉl

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2