GEDURENDE DE TENTOONSTELLING 1948 BLOK-VAN HEUST DE ECHO VAN HET ZUIDEN ,Noord-Braban(T 1843 Levensverzekering. "I 22 tm. 27 mei EXTRA AANBIEDING SPECIAAL IN HUIS- EN SLAAPKAMERS EN KeMI-=I83, ROOKSTOELEN L. WAALWIJK Distinctie - Verfijning - Vakmanschap WAALWIJKSE EN LANGSTRAATSE COURANT A DONDERDAG 20 MEI 1948 LOSSE NUMMERS 10 CENT. 71e JAARGANG No. 41 VAN WAALWIJK en zijn betekenis als Industrie- en Woongemeente STAND 55 i 7&tóo#MteMuvg4 tummeh Bij èen plaatsbeschrijving van Waalwijk dient men voorop te stellen, dat Waalwijk vóór alles is een industrie-centrum. Het gehele openbare leven de bebouwing, de volkshuisves ting, de stadsuitbreiding, de rijks- en gemeente-instellingen, het onderwijs, enz., dit alles is afgestemd op de eisen van een groeiend nijverheidscentrum. Reeds het poststempel maakt duidelijk, dat de schoen- en lederindustrie hier een overheersende positie inneemt. Het is dan ook nog steeds zo, dat men overal bij het horen van de naam Waalwijk" onmiddellijk aan schoenen en aan leer denkt. Terecht overigens, want van de 5000 arbeiders, die in de Waalwijkse industrie werkzaam zijn, vinden ruim 3450 hun bestaan in de schoen- en lederindustrie en aanverwante bedrijven. Het aantal bedrijven breidt zich gestadig uit en vooral de lederwaren-industrie heeft de laatste jaren een hoge vlucht genomen. Naast 40 grotere en kleinere schoenfa brieken en 9 lederfabrieken, telt Waalwijk thans ruim 15 lederwarenfabrieken. De vooruitzichten voor deze lederwa ren-industrie schijnen niet ongunstig te zijn en de uitgroei van de plaatselijke ledernijverheid in deze richting moet dan ook als een verblijdend verschijnsel worden opgevat. Al te grote eenzijdigheid in de industrie brengt grote bezwaren met zich err-4iet is met het oog hierop, dat de gemeente zich beijvert om,door het inrichten van industrieterrein de vestiging van nieuwe? bedrijven zoveel mogelijk te bevorderen. Dat ook thans reeds de Waalwijkse industrie zich niet be paalt tot de schoen- en ledernijverheid, moge hieruit blijken, dat tot dusver ook reeds zijn vertegenwoordigd: de meubel industrie, 1 de textielindustrie, de drukkerij- en courantenbe- drijven, de ijzerwarenindustrie, de meel- en veevoederindus trie, de zuivelbereiding, enz. Er butaan echter nog groter plannen. Het ontwerp haven plan vo /ziet in de aanleg van een ruime buitenhaven aan de Bergse Maas, berekend op schepen tot 2000 ton, met uitge strekte fabrieksterreinen aan het groot vaarwater. Zodra dit havenplan zal kunnen worden verwezenlijkt, zal niets meer de vestiging van nieuwe industrieën, van welke aard ook, in de weg staan. Vanzelfsprekend doen zich bij de groei van een industriële gemeente als Waalwijk velerlei problemen voor die om een -oplossing vragen. Het nieuwe uitbreidingsplan voorziet dan ook in de aanleg van nieuwe straten, plantsoenen, sportterreinen, enz. Uit de tentoongestelde maquette van het toekomstige stadsbeeld blijkt, dat voorzieningen zijn getroffen om Waalwijk ook als woongemeente meer en meer aantrekkelijk te maken. Het spreekt vanzelf, dat ook de onderwijs-gelegenheid een voorname factor vormt voor het handhaven van Waalwijks pèsitie als nijverheids- en streekcentrum. Het is dan ook in dit opzicht, dat het van oudsher een gunstige reputatie heeft weten te verkrijgen en behouden. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat de midden-Langstraat met betrekking tot onderwijs-gelegenheid in Waalwijk een benijdenswaardig centrum bezit. Naast de elf scholen voor openbaar en bijzon der lager onderwijs telt Waalwijk thans een R.K. hogere burgerschool, een R.K. middelbare meisjesschool, een R.K. middelbare handelsavondschool, een ambachtschool, een avondnijverheidsschool, een R.K. huishoud- en industrie school, een Nuts-u.l.o.-school, een R.K. meisjes-u.l.o.-school, een R.K. gewestelijke sociale avondschool en een R.K. school voor buitengewoon l.o. In oprichting is voorts nog een Chr. Hogere Burgerschool. Het karakter van Waalwijk als mid delpunt van de Nederlandse schoen- en ledernijverheid wordt ten slotte nog beklemtoond door de te Waalwijk gevestigde Middelbare Vakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers en het Lederinstituut T.N.O. Waalwijk bezit 4 R.K. parochiekerken en 3 N.H. kerken. Als bouwwerk verdienen vermelding de N.H. kerk aan de haven en de R.K. kerk der parochie van de H. Joannes de Doper. Eerstgenoemd bouwwerk werd na grondige restaura tie opnieuw in gebruik genomen in Januari 1944 en vormt thans een bezienswaardig monument van vroeg-Gothische bouwkunst. Laatstgenoemde kerk werd in 1925 in gebruik genomen en is onder architectuur van de Heer H. Valk op getrokken in neo-Byzantijnse stijl. Een stijlvol geheel vormt ook het raadhuisplein met het in 1932 voltooide monumentale raadhuis, in oud-Hollandse stijl gebouwd onder architectuur van A. J. Kropholler en de belen dende woningen, winkelpanden, gaanderij en muziektent, eveneens architectuur-Kropholler. Dit waarlijk indrukwek kend gebouwencomplex zal tot in lengte van dagen getuigenis afleggen van het zelfbewustzijn en de ondernemingsgeest der Waalwijkse beyolking. Een bloeiend cultureel leven manifesteert zich in het be staan van een zestal liedertafels, zangverenigingen, enz., 3 toneelverenigingen, 2 muziekkorpsen, een Nutsdepartement, een Kunstkring, een heemkunde-genootschap en een viertal leesbibliotheken. Dat sportbeoefening in velerlei vorm te Waalwijk mogelijk is, valt af te leiden uit het bestaan van 4 voetbalverenigingen. 4 gymnastiek- en/of atletiekverenigingen, 2 tennisclubs met 3 banen, een zwemvereniging, een watersportvereniging, een ijsclub en een ruitersportvereniging. Twee bioscopen, een 3- tal concertzalen, enkele kegelclubs en een aantal biljartclubs waarborgen voldoende gelegenheid tot ontspanning. Van ge meentewege zijn plannen in voorbereiding tot de aanleg van een modern zwembad, een sportpark en een volksbadhuis. De betekenis van Waalwijk als marktplaats is in verband met de toename van het snelverkeer en de geregelde spoor- en autobusverbindingen richting 's-Hertogenbosch en Tilburg afgenomen. Dat deze omstandigheid geen afbreuk heeft ge daan aan Waalwijks karakter van streekmiddelpunt, blijkt wel uit het feit, dat velerlei officiële instellingen hier zijn geves tigd, als: de kamer van koophandel en fabrieken voor de Langstraat, de inspectie der directe belastingen, de vleeskeuringsdienst, de dis- tricts-schoolartsendienst, de inspectie van het lager on derwijs,. de distributiekring en het bijkantoor van hel gewestelijk arbeidsbureau, Middenstands borgstellings fonds e.m.a. Waalwijk heeft spoorver binding (lijn 's-Hertogen bosch—Lage Zwaluwe), bootverbinding met Dor drecht—Rotterdam en Am sterdam^Zaanstreek (goe deren) en geregelde auto busverbindingen met 's Her togenbosch en Tilburg (half uur-dienst) en met Dor drecht. Dit overzicht van het geen Waalwijk op verschil lend terrein weet te bieden, zou niet volledig zijn zon der melding te maken van de aantrekkelijkheden van het midden-Langstraatse landschap, uit toeristisch oogpunt beschouwd. De uitzonderlijke ligging van Waalwijk op de grens van de lage polderstreken en de hoge zandgronden, brengt mede, dat het meer en meer een dorado wordt voor na tuurliefhebbers, vacantie- gangers, botanici, enz. Zo wel de bos-, heide- en zand verstuivingscomplexen in 't Zuiden (Roestelberg, Voor ste en Achterste Hoeven, Loonse en Drunense dui nen) als de waterrijke streek in 't Noorden (Langstraat- se polders, Elshoutse wie len, Bergse Maas met gele genheid tot watersportbe- oefening) trekken steeds meer vreemdelingen. Goede hotels en pensions bieden de nodige accomodatie en vanuit Waalwijk zijn al de ze aantrekkelijkheden in korte tijd te bereiken. De vereniging .Waalwijks Be lang", welke zich o.m. occu peert met de bevordering van het vreemdelingenver- keer, geeft ten deze alle voorlichting, verstrekt gid sen en wandelkaarten, enz. Moge deze beknopte be schrijving van de economi sche en culturele aspecten der Waalwijkse samenle ving ertoe bijdragen, dat onze schone, vooruitstre vende gemeente in verhoog de mate de belangstelling zal trekken welke haar krachtens hare betekenis toekomt. (Ontleend aan de Off. Ca talogus der tentoonstelling);

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 3