HET SLACHTOFFER cMk Moderne beklede wiegen Baby Commodes Kinderwaps Bcxen met bodem Kinderstoelen €losetstoeltjes los v.Asten-Wolfs Gemeenteraad Waalwijk FEU I LLETON Gemeenteraad Heusden Burgemeester v. d. Heijden gaat heen. Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. GELDCREDIETEN FIRMA dam en de Deeneplaat een dijk aangelegd, welke al de killen in het Noorden afsloot van de Mer wede en nu het Waalwater daar brengt, waar de ebstanden het laagst zijn: het Hollandsch Diep. Op die wijze ontstond een defini tieve stroomgeul, welke Nieuwe Merwede is genoemd. Maaswater stroomt er niet meer door, sedert dit in 1904 een eigen afvoerweg heeft gekregen in de Bergsche Maas. De Maas is boven Den Bosch afdoende gereguleerd, de water staatkundige toestand in -""-N.W. Brabant eist echter nog grondige verbetering. Nog altijd worden bij stormvloed uitgestrekte landstre ken onder water gezet en zijn dus voor bewoning en intensieve cul tuur ongeschikt. De verkeersmo- gelijkheden zijn geheel onvoldoen de en ontbreken in de Brabantse Biesbosch bijna geheel. De geïsoleerde ligging en de voortdurende bedreiging van het water zijn oorzaak, dat bijna nie mand in de Biesbosch wil wonen, 'n Normaal gezinsleven is slechts op enkele eilandjes mogelijk, n.l. daar, waar wegverkeer het moge lijk maakt, dat de kinderen dicht bij naar school kunnen gaan. De kinderen van andere eilanden moeten, met het oog op het on derwijs, al vroeg elders uitbesteed worden. Zo is het te verklaren, dat op de 10.000 ha. van de Bra bantse Biesbosch slechts 700 men sen wonen, en dat in het hart van het land De gemeente Dordrecht heeft reeds de Zuidhollandse Biesbosch ingedijkt. Wanneer de Oostelijke dijk van de Nieuwe Merwede wordt verhoogd en aan de Amer- kant de Biesbosch van een water- kerende dijk wordt voorzien, zal aan de Brabantse kant een karak teristiek, maar mensenarm natuur landschap in een zeer waardevol cultuurlandschap worden omge vormd. Het Z.W. van de Biesbosch is echter nog niet rijp voor indijking en zal wel open moeten blijven. De afwatering van het Land van Altena moet daarbij volledig ge waarborgd blijven. Langs de Amer is men al enige jaren bezig met de inpoldering van de Gecombineer de Buitenpolders van Geertrui- denberg en Drimmelen, waardoor ook hier nieuw cultuurland wordt verkregen. Van minstens even grote ur gentie zijn de plannen tot afslui ting van Oude Maasje en Donge. Ook in deze streken maakt de mogelijkheid van wilde inundatie i grote oppervlakten ongeschikt voor bewoning en intensieve cul tuur, terwijl voor een zeer aan zienlijk bevolkingsoverschot in de ze dichtbevolkte streek de uit breiding van bestaande en de stichting van nieuwe bestaans middelen in de volle zin van het woord een levensbelang is. Af sluiting van Oude Maasje en Donge geeft prachtige terreinen voor uitbreiding van landbouw en industrie. Industrialisatie zal nog sterker dan thans moeten worden toegepast om te voorkomen dat nog meer inwoners zich elders blijvend vestigen, waardoor, on danks de hoge geboorte-over schotten, de meeste gemeenten slechts langzaam in bevolkfng toenemen. (Het aantal inwoners van het district van de Kamer bedroeg in 1947 ruim 104.000, het geboorte-overschot in dat éne jaar reeds'ruim 2000). Deze gedachten omtrent de verbetering van de waterstaat kundige toestand in ons district werden ook reeds ontwikkeld in een Rapport, dat in 1934 door 'n waterstaatkundige commissie aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat is uit gebracht. De grote verdienste van deze commissie welke was samen gesteld uit vertegenwoordigers van alle belanghebbenden uit de gehele streek, bestond misschien wel hierin, dat zij een rapport wist samen te stellen, waarmede allen zich konden verenigen. Se dert enige jaren bestaat gelukkig ook bij onze Rijks- en Provinci ale Waterstaat grote belangstel ling voor de boven aangeduide problemen. Men zoekt thans de oplossing in de afsluiting van de Donge bij de mond en een ver bindingskanaal tussen het Oude Maasje en Donge, zodat deze sa men één afgesloten boezem zullen vormen met een peil van 40 cm. N.A.P. De Langstraatse ha venkanalen zullen worden uitge diept en te allen tijde geschikt bliiven voor de scheepvaart. Op- slibbingen door de invloed van eb en vloed zullen dan in de Langstraatse havens uitgescha keld worden: thans bedraagt deze in de haven te Waalwijk meer dan 50 cm. per jaar! Waalwijk, het centrum van de Langstraat, wenst meer. De drachtige ma quette op de tentoonstelling laat zien, dat in het uitbreidinasplan is opgenomen een open haven aan de brede Bergsche Maas, die van zeer grote betekenis zal kunnen zijn voor de vestiging van nieu we industrieën in de gehele Lang straat. Ze is dus bedoeld als een regionale, een streekhaven, en kan dit zijn door haar gunstige ligging. Ook voor een aanzienlijke ver betering van het verkeer te land zal de afdoende regeling van de waterstaatkundige toestanden in dit zo stiefmoederlijk bedeelde ge bied van ons land van grote be tekenis zijn. N.W. Brabant wordi dan een brede verbindingsstrook tussen het dichtbevolkte havenge bied van Rotterdam-Dordrecht en het nijvere en sterk vooruitgaan de industriegebied van de Meierij met het toekomstige steenkolen mijngebied van de Peel en het bloeiende mijn- en industriegebied van Zuid-Limburg op de achter grond. A. den Doolaard heeft :n zijn laatste roman: „Het verjaagde water", onze waterstaatkundige ingenieurs watertovenaars ge noemd. .Mogen zij met hun tover kracht spoedig succes hebben met de oplossing van de moeilijke hy drografische problemen in het agrarisch-industriële district van de Kamer van Koophandel en Fa- briëken van de Langstraat. Een hartelijk applaus en een welgemeend dankwoord van de heer van Heesbeen vielen de spreker ten deel, toen deze zijn lezing geëin digd had. Nadat men de tentoonstel ling met veel belangstelling bekeken had, gebruikte men om 1.30 uur in het restaurant een lunch, aangeboden door de K.V.K., waarna men om ongeveer 3 uur in enkele bus sen vertrok naar Geertruiden- berg, van waaruit men een boottocht maakte door de Biesbosch, van welke tocht U elders een verslag vindt. Prae-advies nr. 119. Noodzakelijkheidsverklaring Mid delbare Vakschool voor de leder en schoenindustrie. Onder dagtekening van 8 Mei 1948 richt zich het bestuur van de Stichting „Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindus trie" te Waalwijk tot Uw Raad met het verzoek de door de wet gevorderde noodzakelijkheidsver klaring te willen afgeven inzake de oprichting en instandhouding te Waalwijk van een middelbare vakschool voor de leder- en schoenindustrie. Zulks na overna me van het rijk van de tegen woordige school, welke een in richting is voor uitgebreid lager nijverheidsonderwijs. De bovengenoemde stichting is in het leven geroepen door de Vakgroepen Lederindustrie en Schoenindustrie, met het doel het in de ruimste zin bevorderen van het onderwijs en de opleiding in hetgeen met de leder- en schoen industrie verband houdt. In dit verband acht het bestuur der Stichting het van groot belang voor die .industrieën, dat het dag onderwijs aan de Rijks vakschool alhier wordt gebracht op het peil van het Middelbaar Nijverheids onderwijs en het is daarom voor nemens. zoals gezegd, het beheer dier school van het rijk over te nemen. Van de, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen is door de Directeur van de school bericht ontvangen dat Zij ne Excellentie er mede kan in stemmen, dat de Rijks vakschool in 't Middelb. Nijverheids onderwijs wordt opgenomen. Volgens het daarvoor ingediende leerplan be tekent dit, dat de duur van de cursus „lederbereiding" van 1 tot 2 jaar zal worden uitgebreid en dat aan de beide afdelingen „le derbereiding" en „schoenfabrica- ge" dan in meerdere vakken on derwijs zal worden gegeven dan tot nu toe het geval is geweest. De nieuwe in te voeren vakken bewegen zich aldus deelt het Stichtingsbestuur mede op het gebied der eigenlijke bedrijfslei ding, zodat een opleiding, welke toekomstige krachten voor de lei dende functies in de leder- en schoenindustrie wenst af te leve ren, deze zeker niet kan ontberen. Met het oog op de ter zake be staande wettelijke voorschriften, hebben wij aan de organisaties van werkgevers en werknemers verzocht ons haar mening te wil len kenbaar maken inzake cteze exploitatieovername van de Rijks vakschool door de genoemde Stichting, alsmede over haar voornemen het onderwijs te bren gen op het peil van het middel baar nijverheidsonderwijs. Het advies van deze organisa ties is onverdeeld gunstig. Wij kunnen nog mededelen dat de industrie reeds heeft getoond, dat zij het belang van deze plan nen inziet, daar de Vakgroepen Lederindustrie en Schoenindustrie zich verplicht hebben ieder per jaar een bedrag van 5000.— in de exploitatiekosten v. d. school bij te dragen, zulks met de spe ciale bestemming, dat die bedra gen in mindering moeten worden gebracht van het wettelijk aan deel der gemeente in de kosten. Ook de Kamer van Koophan del heeft een bescheiden bijdrage met dezelfde bestemming toege zegd. Een uittreksel uit de voorlopige begroting der school ligt ter in zage. Deze begroting geeft voor 1948 een nadelig saldo aan van 58.745.—, namelijk voor 't tijd vak 1 Jan.—31 Aug. 1948 de kos ten van de bestaande school en voor het tijdvak 1 Sept.—31 De cember 1948 die van de middel bare school. Voor laatstgenoemd tijdvak zijn de kosten te stellen op ruim 4/12 daarvan, is 20.000.—. De begroting voor 1949 geeft een nadelig saldo aan van 65.670.—. Volgens de wet bedraagt het gemeentesubsidie voor middelbaar nijverheidsonder wijs 25%. In de begrotingen zijn nog niet opgenomen de kosten van rente en aflossing van een geldlening voor aankoop e:i uit breiding van gebouwen, en ma chines ofwel voor huur daarvan. Deze aangelegenheid is nog r.iet geregeld. Hiervoor is een jaarlijks bedrag van 17.000. - j->er jaar volgens door ons bekomen inlich tingen aan de veilige kant. De totale kosten worden dan voor het tijdvak 1 Sept.—31 Dec. 1948, rekening houdende met in gang van de exploitatie door de stichting op 1 Sept. 1948, 20.000 1/3 x 17.000 25.600.- en voor 1949: 65.670.— 17.000.- 82.500.-, waarvan voor rekening der ge meente 25% of resp. 6.400 voor 4 maanden van 1948 en 20.600.voor 1949. Voor de gemeente komen hier op in mindering de toegezegde bijdragen van de beide vakgroe pen, neerkomend voor het tijdvak 1 Sept.—31 Dec. 1948 op 4/12 x 10.000.3.300.'en voor 1949 op 10.000.Daarenbo ven komen er voor onze gemeen te nog op in mindering: de bijdra ge van de Kamer van Koophan del, alsmede bijdragen van andere gemeenten waar leeringen van de school woonachtig zijn. Deze laatste bijdragen moeten volgens de wet per leerling worden bere kend naar 15% van de netto- kosten der school (dus naar 15/25 van hetgeen ten laste van de gemeente Waalwijk komt.) Brengen wij voorlopig 'de vast staande bedragen in mindering, VAN DE ECHO VAN HET ZTTTDF>T Naar het Engels. 24. „Om u de handen vrij te laten, zal ik een man naar 't station sturen om hem te ar resteren, als hij het soms on dernemen mocht om met de trein van 2.05 te gaan". Hij riep een agent naderbij, gaf die de beschrijving van de geheimzinnige Samson en ge lastte hem onverwijld naar 't station te gaan. „Ik zal overal op de plaats naar hem laten vragen, in de hoop dat ik u helpen kan. Komt u dan Mier langs nadat de trein van 2.05 vertrokken is, want u zult zeker wel naar het station gaan en dat willen afwachten". Kendal bedankte zijn col lega en spoedde zich -naar het postkantoor om een telegram te verzenden naar Scotland Yard, dat ze mannen de wacht zouden laten houden aan het Victoria-station en aan Lon don Bridge. Toen begaven ze zich weer ijlings naar 't sta tion om te informeren naar de reizigers die waren vertrok ken met de trein van 12.15, maar niemand herinnerde zich een heer met een rossige baard, of één, die ook maar in de verste verte op Scobell leek. Vervolgens keerde 't twee tal langzaam naar 't plaatsje terug, Kendal steeds in ge dachten verdiept, totdat hij ineens aan Roger vroeg: „Kunt u zich generlei ge woonte of eigenaardigheid herinneren die u in hem ge troffen hebt en waaraan we hem misschien op het spoor könden komen?" Eindelijk riep Roger ver heugd: „Ha, daar heb ik het: kreef ten „Kreeften....? Wat bete kent dat nu?" „Wel, hij gebruikte bijna geen maaltijd zonder kreef ten". „Mooi zo", riep Kendal. „We hebben nog een paar minu ten. Gauw! Spring in!" Hij riep een taxi aan en vroeg de chauffeur: „Hoeveel vishandelaren wo nen hier op de plaats?" „Twee, sir". „Rijd ons dan naar de naastbijzijnde". Gelukkig was de winkel even om de hoek. Kendal kocht wat hij allereerst zag deed toen op een slimme ma nier navraag. Neen, zei de man, hij had. geen geregelde orders voor kreeften gehad, ofschoon hij er heel wat verkocht had! Kendal verliet de winkel en gaf de chauffeur orders om naar cle andere vishandelaar te rijden. Hier deed hij weer hetzelfde, kocht wat hem het eerst voor de hand kwam en begon toen te vragen, waarop de man grif antwoordde: Gedurende een maand heb ik nu al dagelijks mijn twee mooiste kreeften aan 't*?elfde adres moeten bezorgen. Ik weet niet voor wie ze waren, maar ze werden steeds gere geld door de hospita betaald". „Hoe heet die en waar woont ze?" „Mrs. Flinch, Marinestreet 42". Kendal bedankte de vishan delaar en gaf de chauffeur order nu zo snel mogelijk naar Marinestreet 42 te rijden. Nog haast eer de taxi stil hield Sprong Kendall er uit en er werd gelukkig onmid dellijk open gedaan. hebt hier een heer op kamers?" begon hij. „Ik moet hem dadelijk spreken". „Toch kan dat niet: hij is een uur geleden vertrokken". „Gerechte hemel!" riep Kendal verslagen. HOOFDSTUK XIX. Het spoor opgegeven. „Ja", herhaalde de vrouw, „hij is een uur geleden ver trokken, heeft zijn rekening grif betaald en heeft mij nog heel wat goede kleren gege ven voor mijn zoon; be halve dan één pak dat totaal öp is". „U hoeft anders niet zo in genomen te zijn met uw huurder!" bracht Kendal haar onder het oog. „Ik ben In specteur van Scotland Yard en ik heb alle reden om aan te nemen dat uw pensionnai- re een moordenaar was". „Een moordenaar?O, hemel!" riep de vrouw, die bijna een flauwte kreeg van sfchrik. „En hij was nog al zo beleefd en zo gul!" „Laat mij de kamers eens zien waar hij zo pas geweest is?" De vrouw gehoorzaamde en liet hem in een zitkamer, waar nog de overblijfselen van een maaltijd stonden en ook een kreeftenschaal op 'n schotel lag. En laat mij nu de kleren eens zien, die hij u gaf?" De hospita liet hem in de slaapkamer waar de kleren in een kast hingen. Onmiddellijk had Roger ze geïdentificeerd. „Dat zijn de kleren van Geoffrey Cahil, die bij mij op de kamer hingen", zei hij op zachte toon; „en dit is het oude pak dat ik heb gedragen gedurende die verschrikkelij ke tijd, u weet wel, na de openbaring van William Kel vin". „Heeft uw pensionnaire ook gezegd waar hij heen ging?" vroeg Kendal. „Hij zei iets van Chichester, sir. Hij liet een ruituig' ko men om hem naar Arundel te brengen omdat het zo'n mooie dag was en hij liever een eind op die manier reed, dan dat hij hier al in de trein ging en later moest overstap pen." „Zó. Nu moet u die kleren en verder alles daar zó in de kamer laten liggen, als hij de vertrekken verlaten heeft; binnen een paar minuten zal de politie een onderzoek ko men instellen." Kendal spoedde zich terug naar de taxi. Een souverëign als je de trein van 2J)5 haalt!" riep hij de chauffeur toe. Nu, de man gunde Roger haast de tijd niet om in te stappen. „Ik geloof nooit dat \!ve er komen", luidde de verzuch ting van de Inspecteur. „Hoe kon ik zo dom zijn om niet aan Arundel te denken! Als we deze trein missen, dan kunnen we dat niet bereiken. Kijk, daar heb je de in specteur" en zich toen tot zijn collega wendend: „hij is niet met deze trein gegaan; hij is naar Arundel gereden". Kendal gaf de chauffeur in tussen de beloofde souve- reign en zei tegen zijn col lega: „Dat ziet er niet best uit! De trein is weg en nu kun nen we de aansluiting niet meer halen". Daar kreeg Roger een schitterende inval. Hij tikte de inspecteur uit Littlehamp- ton op de schouder en vroeg: „Wie is dat daar met die grote, witte auto?" „Dat is Mr. Remington. Die rijdt altijd zo hard dat hij steeds beboet wordt". „Mooi zo!" riep Kendal, die Roger's bedoeling begreep. En hij rende naar de auto toe. „Pardon, sir", begon hij. „Ik ben Inspecteur Kendal van Scotland Yard en ik maak jacht op de moordenaar van de jonge man, wiens lijk gisteren aan het Victoria-sta tion gevonden werd. Het is van het grootste belang dat ik de trein van 2.23 haal in Arundel en ik heb nog maar zeven minuten om de plaats te bereiken. Wilt u er mij heen brengen?" (Wordt vervolgd). namelijk de bijdragen, van de vak groepen en laten wij de beschei den bijdrage van de: Kamer t{an Koophandel ook even buiten be schouwing, dan komtj het subsidie van onze gemeente volgens vo renstaande globale berekening Voor het tijdvak 11 Sept.—31 Dec. 1948 op: 6.400.— minus 3.300.— (bijdrage vakgroepen) 3.100.-. Voor 't jaar 1949 op: 20.600 minus 10.000.— (bijdrage vak groepen) 10.600.— Daar ook wij overtuigd zijn van het nut ener middelbare school voor de schoen- en leder industrie, stellen wij U voor de gevraagde noodzakelijkheidsver klaring af te geven. NOG GEEN ZWEMBAD. In de korte vergadering die de raad van Heusden Vrijdagavond hield, werd o.m. de kwestie van de oude haVen behandeld, die men wilde vervormen tot een jachthaven en een zwembad. De opgemaakte begroting maakte echter van zo'n grote getallen ge wag, dat men de uitvoering van dit plan wijselijk nog maa?}'wat uitstelde. Nadat de notulen met een kleine opmerking van de heer Verschuren waren; vastgesteld werd kennis gegeven van de verschillende ingekomen stuk ken, waaronder zich de goed keuring bevond van de ge meenterekening 1944, die sloot met een nadelig saldo van 13419.16, en wat de ka- pitaaldienst betreft met een voordelig saldo van 1314.23. Met een circulaire betref fende de bezoldiging van het gemeente-personeel en de ambtenaren, verklaarde men zich accoord. 9 Verder was er leen schrij ven ontvangen van de Hoofd ingenieur Directeür van de Volkshuisvesting, daarin werd medegedeeld dat aan de fa. de Haan Oerlemans 25 wo ningen waren toegewezen. De stedebouwkundigewas opge dragen hiervoor een geschikte plaats te zoeken. Het verzoek van de V.V. Heusden om het rileintje aan de Haven als oefenterrein te mogen gebruiken, nu het oude terrein door inzaaien niet meer beschikbaar was, werd ingewilligd. Op de aanmerking die de heer Verschuren ii de vorige vergadering maawte, om de fa. de Haan Oörlemans te verzoeken het geïele terrein aan de gemeente te willen verkopen, was var\ genoemde firma bericht ontvangen dat zij dit perceel Sectie A 1588, groot pl.m. 1160 M2 gaarne aan de gemeente overmaakte. Z.h.st. besloot men dit aan te kopen. Dan besprak de voorz. het schrijven van de fa. de Haan Oerlemans betreffende de Oude Haven, die men jvilde gebruiken om er een jacht haven en een zwembad van te maken. Door 't Ingenieurs bureau Hooykaas was een be groting opgemaakt. Het uitdiepen zou komen op 82518.wilde men de grond vervoeren naar indu strie-terrein, dan zou dit pl.m. 180.000.worden, terwijl de kosten voor een provisorisch zwembad 18405.zouden bedragen en die voor een vast zwembad ƒ23760.50. In een onderhoud dat de voorz. met de Commissaris van de Ko ningin had gehad, was deze laatste van mening dat de gel den hiervoor niet beschikbaar zouden worden gesteld, wes halve B. en W. voorstelden hiermede nog maar even te wachten. De leden gingen hiermede accoord. Nadat een commissie, be staande uit de heren Te Vruchte en Verschuren, de geloofsbrief van het nieuw be noemde raadslid de heer Lut- gert hadden onderzocht en geadviseerd hadden tot toe lating, verklaarde de raad zich hiermede accoord. Hierna sloot de voorzitter de openbare vergadering, waarna nog enkele reclames Straatbelasting in behande ling werden genomen. Drunen, Mei 1948. Naar wij vernemen is burge meester v. d. Heijden met' ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot bur gemeester van Kaatsheuvel en Loonopzand. De benoeming houd dan ook logischer wijze in, dat burgemeester v. d. Heijden, die bijna 18 jaar het ambt van bur gemeester in Drunen bekleedde, ons zal gaan verlaten. Het past ons zeer zeker wel, om bij deze gelegenheid een kort artikeltje te wijden aan het werk en het stre ven van burgemeestft- v. d. Heij den in de achter ons liggende ja ren. Wij zullen ons natuurlijk moeten beperken tot de grote be sluiten, welke onder zijn bestuur werden genomen. Bij K. B. van 7 Oct. 1930 werd Mr. R. v. d. Heijden benoemd tot burgemeester van Dr.unen en de v.m. gemeente Oudheusden, ter wijl in 1935 bij de annexatie van Drunen-Elshout zijn domein nog verder werd uitgebreid. Zijn vooruitziende blik, zijn ondernemingsgeest en zijn veel zijdige kennis stonden er borg voor dat, zo hij er de gelegenheid toe kreeg, hij veel voor Drunen zou doen. Onder zijn bestuur werd in 1935 een begin gemaakt met de aanleg van de waterlei ding in Drunen-Elshjout, terwijl ongeveer terzelfder tijd de straat verlichting grondig i werd ver nieuwd en verbeterd. «Als belang rijke beslissing, welkewgetuigt van zijn vooruitziende blik, mag wel worden genoemd de (verkoop der gemeentelijke clectrifiteits-bedrij- ven aan de P.N.E.My waarmede de inwopers zeer gebral waren in verband met de gunsige tarieven van deze maatschapjX" Onder zijn bestuuj|tverden in 1937 de straten en wijgen in Dru- nen en Elshout aanzienlijk verbe terd. Ongeveer terzelfder tijd werd een natuurbad aangelegd en in 1939 had de aanleg plaats van het kampeerterrein, waarmede, ook het kamperen in goede banen werd geleid. Dit alles gecombi neerd had ten doel het vreemde lingenverkeer in Drunen te bevor deren. Was de behuizing van de secretarie en het gemeentebestuur slecht te noemen, onder zijn be stuur ging men over tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. Al deze belangrijke werken werden mogelijk gemaakt door crediet van het v.m. werkfonds. Tot 1941 is burg. v. d. Heijden ook voorzitter geweest van de poldervereniging en onder zijn be stuur en op zijn initiatief werd 'n aanvang gemaakt met de bevloei ingswerken, waarvan het grote nut, toen zij tot stand gekomen waren, zo duidelijk aan de dag is getreden. Denken wij maar even aan verleden zomer. Toen kwam de oorlog met al zijn ellende. Slechts korte tijd mocht burg. v. d. Heijden nog blijven en toen moest hij verdwij nen omdat hij weigerde de beve len der Duitsers op te volgen, welke bevelen in strijd waren met zijn principiële overtuiging. Hier mede toonde hij te zijn een recht geaarde Nederlander, een man, gesneden uit het echte hout. Vrouw en kinderen overlatende aan de vreemden, koos hij liever de gevangenschap dan het prijs geven van zijn eer en principiële overtuiging. Kunnen wij thans nog de diepte van een dergelijke han deling peilen? Na de oorlog kwam burg. v. d. Heijden weer terug, maar in een kapot geschoten en zeer gehavend dorp. Op zijn schouders werd de taak gelegd orde te scheppen in chaos, welke er bestond, en de duizend en een problemen op te lossen, waarvoor men toen gesteld was. De wederopbouw van Dru nen werd van het begin af ener- qiek door hem ter hand genomen. Het is ons genoegzaam bekend wat na de oorlog reeds tot stand kwam. Wij zijn misschien nog niet tevreden, maar het had, als wij een vergelijking maken met andere plaatsen, ook minder, veel minder kunnen zijn. Vele plannen staan nog op stapel of zijn thans half uitgevoerd: denken wij maar eens aan de bouw van woning wetwoningen, de aanleg en ver betering van wegen, de aanleg van het wahdelpad, de reorgani satie van de brandweer, de her stelling van het zwembad en het gemeentehuis. Resumerende kunnen wij zeg gen: burg. v. d. Heijden heeft veel voor Drunen tot stand gebracht, waarop wij anders misschien nog zeer lang hadden moeten wach ten, of meer nog, hij heeft de grondslag gelegd, waarop de ver dere opbouw en uitbreiding kan geschieden. Neem daarbij dan nog de zware en moeilijke tijden waar in hij Drunen bestuurde, zoals de crisis en de oorlog, dan komt dit alles zeer zeker nog meer in een bijzonder licht te staan. Zeker zijn er in deze tijd moeilijkheden geweest, maar in welke gemeen schap van 4000 zielen zal er zich niet eens een moeilijkheid voor doen? En als wij .uiteindelijk zien wat tot stand is gekomen, dan zullen de moeilijkheden daarbij gauw vervagen, maar datgene wat werd bereikt, zal zichtbaar getuigenis af blijven leggen van de harde arbeid, het taai volhou den en doorzetten van burgemees ter v. d. Heijden. Wij laten burg. v. d. Heijden niet gaarne gaan, maar wij kun nen niet anders dan Kaatsheuvel en Loonopzand gelukwensen met een dergelijk man als leider, wiens uitgebreide kennis en hel der inzicht, wiens voortvarend heid en vooruitstrevendheid er borg voor zullen staan dat hij, zo hij de gelegenheid krijgt, ziin nieu we gemeente groot zal maken. Dit artikeltje zou niet volledig zijn, als wij niet een kort woord zouden wijden aan Mevr. v. d. Heijden, die zeer zeker met haar man de zware en verantwoorde lijke taak heeft getorst in de ach ter ons liggende moeilijke jaren. Door haar innemendheid, haar voorkomendheid en niet minder ook haar hulpvaardigheid, heeft zij de harten van alle gemeente naren weten te veroveren. Wij zijn er van overtuigd dat vele sympathieke gevoelens dezer da gen naar haar uitgaan en haar van harte 'n spoedige beterschap wensen. Veel qoed.wat zij gedaan heeft als lid van tal van commis sies en besturen van liefdadige verenigingen, waarvoor zij naast de opvoeding van haar kinderen nog tijd vond, is ons bekend, maar veel goeds heeft zij ook in stilte gedaan pn hier geldt zeker het woord: „Slechts een man en een vrouw is een volledig mens." Wij wensen burg. v. d. Heijden met zijn gezin veel geluk in zijn nieuwe gemeente. Zij zullen nog lann in onze herinnering blijven voortleven. VLIJMEN. Verslag vergadering bestuur der Jubileumfeesten, op 19 Mei 1948. Voorz. de Edelachtb. heer van Hout. Aanwezig de heren H. Ber- kelmans, J. v. d. Hagen, J. Kuijs, H. de Vaan en P. Verboord. De voorz. opent te 8 uur de vergadering, heet de aanwezigen welkom en stelt de gelegenheid open tot het maken van opmer kingen of 't geven van adviezen. Als punt van urgentie werd al gemeen bepleit uitbreiding van 't bestaande comité, te verdelen in z.g. sub-comité's, opdat elk on derdeel een bepaalde taak kan worden opgedragen en daardoor een betere organisatie van 't ge heel wordt verkregen, onder co ördinatie van 't centraal comité. Opgemerkt werd, dat eerst een feestprogramma moest worden geformuleerd, zij het dan ook heel provisorisch, omdat dan beter kan worden beoordeeld aan wel ke commissies behoefte bestaat en welke taak aan deze kan worden ppgedragen. Bepleit werd minstens een drie daags feest te organiseren, waar bij de mogelijkheid werd openge laten hieraan zo nodig nog een vierde dag toe te voegen, indien het programma eventueel voor 3 dagen te overladen mocht zijn. Eerste dag. Deze wenste men meer in het bijzonder als de officiële feestdag te zien, welke wordt begonnen met kerkdiensten in de diverse kerken; daarna plechtige raads vergadering, gevolgd door 'n of ficiële receptie. Tevens werd ge velversiering met daaraan ver bonden wedstrijd voor de eerste dag aanbevolen. De op die dag dan nog beschikbare tijd wil men benutten voor een grote algeme ne feestmanifestatie, welker voor bereiding zou moeten worden op gedragen aan een z.g. commissie voor de avondvulling, waarvoor geschikte personen zullèn worden aangezocht. Tweede dag. Op deze dag wil men de feestelijkheden openen met een reveille, om daarna de gehele dag te vullen met allerlei sport- demonstraties. Om 7 uur grote optocht met versierde wagens, terwijl het verdere van de avond gelegenheid tot dansen wordt gc- Berry wachtte, volgens het voorschrift van oom Bear „be zadigd" zijn kans af. Juist toen Pug Mallone speurend rondkeek onder de boom waarin Berry zich had verbor gen, achtte deze het ogenblik gekomen. Met wiskundige juistheid liet hij zich op de nek van Pug Mallone vallen. De man schrok zo hevig, dat zyn revolver op de grond klet terde. Het was een prachtige stunt, die echter ook nare ge volgen had. Oom Bear die zo sterk met Berry's sprong mee leefde, dat hy een te sterke beweging maakte, zakte let terlijk door zijn boomtak heen. En dat op een héél ontijdig ogenblik. „Krak", klonk het en met een doffe plons lag Bear O'Connelly voor de voe ten van de sterke man. „Oei", steunde oom Bear. „Woef", zei de sterke man honend, „wat een geestdrift! Dat is nou juist wat voör my, zo'n stuk beer. Mag ik uw hoofd even kraken als een ha- j»lgg walnoot9" geven, dat vrijgesteld zal zijn. van de gebruikelijke vermakelijk heidsbelasting. Voor deze d^g zal een commissie van organisatie op sportgebied niet kunnen worden gemist. De heer Berkelmans, lid van het centraal comité, zal zich met deze aangelegenheid belasten. Derde dag. Deze dag wenste men meer in het bijzonder voor de jeugd te reserveren. Hierbij zal een commissie van deskundigen, te vormen uit het onderwijzend personeel, niet kunnen worden gemist. Gedacht wordt aan op tochten, groepswedstrijden, kin derspelen, enz., een en ander ter beoordeling van de speciaal hier voor in het leven te roepen com missie. Verder wordt nog de aandacht gevestigd op toekennen van prij zen, welke mogelijkheid eveneens zal worden overwogen. Bepleit wordt ook op de derde dag voor officiële vertegenwoordiging zorg te dragen, daar dit steeds 'n aan gename indruk bij de kinderen achterlaat. Even komt ook de financiering ter sprake. Gedacht wordt aan 't verspreiden van een algemene circulaire, tevens bedoeld als in- tekenbiljet voor de eventueel toe te kennen bijdrage. Deze aange legenheid zal echter door een nog in het leven te roepen commissie beter- onder het oog kunnen wor den gezien. Nadat wordt voorgesteld de volgende vergadering te houden op Woensdag 26 Mei a.s., sluit de voorz. onder dank voor de trouwe opkomst, om 10.30 uur de vergadering. GROTE LADING NIWIN- GOEDEREN MET DE „ZUIDERKRUIS" VERSCHEEPT. O.a. 40.000 gramofoonplaten. Met de „Zuiderkruis", die op 14 Mei j.l. naar Indië is vertrokken, heeft de Natio nale Inspanning Welzijnsver- zorging Indië (NIWIN) een grote hoeveelheid MWIN- goederen naar de militairen in de tropen kunnen versche pen. Tot deze lading behoor den o.a. veertigduizend gra- mofoonplaten en tweehonderd koffergramofoons, die zullen worden gedistribueerd onder de militairen op de uiterste voorposten. Voorts reserve onderdelen voor de koffergra mofoons en reparatie-mate riaal voor piano's. Voor de lectuurvoorziening van de soldaten zijn verscheept 962 pakken met boeken en tijd schriften. Tenslotte werd met de „Zuiderkruis" ook een hoeveelheid sportmaterialen verzonden. Behalve dat een deel van de gramofoons en radiotoestellen bestemd is voor de recreatie der zieke en gewonde militairen in de hospitalen, zijn bovendien nog vele artikelen ten behoeve van de arbeidstherapie ver scheept, zoals lasdozen, ge- reedschapkisten, etc. HET CONCERTGEBOUW ORKEST. Het Concertgebouw-orkest, dat dit jaar zijn 60-jarig be- staansfeest viert, maakt bij ge legenheid van dit jubileum een tournée door de provin cie, om ook daar de muziek liefhebbers van hun mooie en grote prestaties te doen genie ten. Ook in 's-Hertogenbosch zaL. dit vermaarde orkest mu siceren en wel op Maandag 31 Mei, onder directie van Pierre Monteux. Deze muziekmanifestatie be oogt niet alleen provinciale hulde te brengen aan het jubi lerende orkest, maar streeft er ievens naar fondsen bijeen te brengén en waardering te wekken voor het werk van de Stichting 1940-'45. Wij zouden bij een aanbeveling liever schrijven dat de prijzen door iedereen te betalen waren, maar gezien het doel van dit concert en de uitvoerenden schijnt dit niet mogelijk te zijn. Wij twijfelen er echter geen ogenblik aan of het ge- bodene zal iedere muzieklief hebber volkomen bevredigen. Daar staat ons vermaarde, wij mogen wel zeggen nationale orkest borg voor. BROODRANTSOEN YERHOOGD. Meer vet voor de jeugd. De verbeterde vooruitzich ten welke de broodgraan- en vèt-grondstoffen-posities, me de in verband met de werking van het Marshall-plan bieden, maken het mogelijk voors hands enige verbetering te brengen in de voorziening van twee belangrijke voedings middelen. Blijkens medede ling van het Ministerie van Landbouw, zal met ingang van 6 Juni a.s. het broodrant soen voor de leeftijdsgroepen A, B, C en D met 100 gram per week worden verhoogd, terwijl voor de B-groeg daar enboven nog 400 gram per week extra wordt verstrekt. De broodrantsoenen zullen dan per week bedragen: voor personen van 21 jaar en op de (A groep) 2200 gram, voor personen van 15 t.m. 20 jaar (B-groep) 3400 gram, voor personen van 5 t.m. 14 jaar (C-groep) 2600 gram en voor personen van 2 t.m. 4 jaar (D-groep) 1400 gram. Bij deze hoeveelheden zijn inbegrepen de op de keuzebonnen ver krijgbare hoeveelheden brood of de op deze keuzebonnen verkrijgbare artikelen. Het broodrantsoen voor zuigelin gen (E-kaarten) zal per 6 Ju ni a.s. met 100 gram worden verminderd tot 800 gram per week. Het rantsoen voedings- vetten werdt voor houders van B- en C-xaarten, dus de leeftijdsgroepen van 5 t.m. 20 jaar, met ingang van diezelf de datum gebracht van 250 op 375 gram per week. voor iedereen en zonder borgen niet beneden f 800 Eerste Hypo theken en Auto financiering. Aanvragen met porti antw. H. J. GIJSBERS, Fahrenheitstr: 249, Den Haag. ZOMERSTRAAT 62 TELBURG

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2