De Echo van het Zuiden No. 43 Donderdag 27 Mei 1948 Tentoonstelling Waalwijk 1948 Naar hei land van waterriet en verten WORDT ER SLA DOORCEDRAAID? 1 burgemeester. Deze besloot zijn hartelijke en spontane rede met de wens uit te spreken dat allen elkaar deze middag sportief zou den bekampen. Hierna werd aan de diverse verenigingskoningen en hopman nen de erewijn aangeboden, waar na werd afgemarcheerd naar het schietterrein waar na enige plech tige formaliteiten de wedstrijden begonnen. Hierover kunnen we heel kort zijn. Elshout kwam met 4 viertallen uit. Het eerste 4-tal behaalde 6, het 2e v'ertal behaalde 8, het 3e viertal behaalde 5 en het vierde viertal behaalde 4 punten. Er werden door iedere schutter 3 schoten gelost. De heren W. Klerks en A. v. Logten wisten hun schoten allen te benutten, terwijl Mei. Pora Wassing twee van de drie schoten wist te be nutten. Een eresaluut aan deze dame. Eenrecord aanbal schut ters iiit Elshout nam aan dit con cours deel. A.s. Zondag 30 Mei begint vanwege de Langstraatse Schut tersbond de competitie. Een unie ke gelegenheid om eikaars krach ten in deze edele sport te meten. Voor a.s. Zondag zijn de volgen de wedstrijden vastgesteld: - Heusdense Schutse—Herptse Schutse 11.30; Herptse Schutse— HeÊsdense Schutse 3 uur: Els hout—Vlijmen 3 uur; Besoijen— Kaatsheuvel 114.30. Baardwijk is vrij. Het voorlopige zestal dat a.s. Zondag zal deelnemen aan de competitie, is als volgt samenge steld: Jos Klerks, W. Klerks, An- toon v. Logten: Jan Merkx, Joh: Klerks, allen te Elshout en A. Fitters te Oudheusden. Veel succes aan alle schutters. Algemene vergadering van de O. L. Vr. Schuts op Zondag 30 Mei in het stamcafé van de Kinderen Klerks. De agenda vermeldt belangrij ke punten, waarvan eenieder op de hoogte moet zijn: Opening door de voorzitter; voorlezing der notulen; deelname aan de a.s. Zondag beginnende competitie; behandeling reglement der com petitie. Langstraatse Schuttersbond. Op Vrijdag 28 M$i a.s. houden de bestuurders van de Langstraat se Schuttersbond een vergadering in het café van Kinderen Klerks. VLIJMEN. Regeringsjubileum. De totale opbrengst van de ge houden collecte ten bate van „De Nederlandse Vrouw", bij gele genheid van het gouden jubileum der regering van H. M. de Konin gin is in de gemeente Vlijmen ge weest de grote som van 892.10. Het damescomité dankt de be volking recht hartelijk voor haar gulle medewerking en haar gel delijke steun. Rozenjacht. Zondag 23 Mei werd op de banen van Rozenjacht, gevestigd bij A. v. Vugt, het jaarlijkse ko- ningschieten gehouden. Om 6 uur ving de strijd aan en spoedig kwam er spanning in, want bij de eerste %erie stonden enkele schut ters gelijk. De tweede serie be haalde H. Jansen een kleine voor sprong. De laatste serie, de der de, werd vinnig geschoten en de laatste pijl van H. Jansen bracht de beslissing. Deze behaalde zo doende het hoogste aantal pun ten 61 en was daarmede koning voor het seizoen 1948-4949. Hij werd onder een passende toe spraak van de voorzitter Jó Evers gehuldigd en deze sprak de wens uit dat hij met menig konings- kruis uit het strijdperk zou treden. Daarna bleef men nog enkele- uurtjes gezellig bijeen en na het zingen van het clublied van Ro zenjacht keerden allen hoogst vol daan huiswaarts. Vlijmens Mannenkoor Aid. Gemengd Koor. Dinsdagavond bracht Vlijmens Mannenkoor afd. Gem. Koor een serenade in verband met het 40- jarig huwelijksfeest van Joh. Peij- nenborg-v. Engelen, hospes van café Toonkunst, waar Vlijmens Mannenkoor gevestigd is. Na het zingen van het „Lang zullen zij Je ven" sprak de voorzitter, dhr. J. v. Buul, de jubilarissen toe. Spr. bracht vooral naar voren wat Joh. Peijnenborg steeds voor Vlijmens Mannenkoor is geweest en sprak de hoop uit dat zij in goede gezondheid hun 50-jarig huwelijksfeest zouden mogen vie ren Vlijmens Gemengd Koor zal dari weer present zijn voor het brengen van een passende' sere nade. ,Na een uurtje gezellig sa menzijn dankte de voorzitter en daarna gingen allen voldaan huis waarts. Maandag a.s. neemt Vlijmens Gemengd Koor deel aan het fes tival te Nieuwkuijk, waar het om 9 uur fal optreden. Vertrek café Toonkunst -8.15 uur. Dus allen present: Wedvlucht Postduivenvereni ging De Zwaluw, combinatie Vlij- men-Drunen, vanaf Noyon Frank rijk. Afstand 286 km. Los 7 uur. Sterke tegenwind. Eerste prijswin nende duif 11 u. 53 29 sec. Prij zen als volgt: A. v. d. Heuvel 1; Th. Meijs 2, 40; J. Kivits 3, 7, 21, 26; Schapen donk 4, 52, 57; Scherpenburg 5; Fr. v. Huiten 6; Chr. Klerks 8, 12; L. Aloserij 9, 59; H. v. d. Veer 10, 54, 55; J. v. Baardwijk 11; P. v. Dal 13, 25; Th. Blankers 14; W. Roestenburg 15, 23, 39, 60; A. Herman 16;. L. v. Dommelen 17; H. Oosterwaal 18, 27; H. C. de Laat 19; A. v. Halderen 20, 69; L. de Laat 24; J. Verharen 28; J. L. v. d.« Dungen 29, 67; P. v. Son 30, 32, 42; P. v. Bladel 31; G. v. Ravesteijn 33; A. v. Dal 34; J. v. Wijk 35; W. Strengers 36, 66; H. de Vaan 37; A. v. Oijen 38; G. v. d. Sande 40, 63; J. Oos terwaal 43, 44, "68; P. Pulles 45, 47; J. Brok 46, 62; G. v. Huiten 48; G. v. Esdonk 49; P. v. d. Loo 50; G. Brok 51; A. v. d. Wiel 53; A. v.,Son 56; G. tf. Huiten 58; J. v. Son 60; H. Pelders 64; Th. Heij- mans 65. Dit is de uitslag volgens bere kening T.B.C.-vlucht 's-Bosch en- omstreken, waar enkele wijzigin gen nog zullen volgen bij bereke ning Vlijmen-Drunen. Inkoryen duiven voor de wed vlucht Corbeille Frankrijk afstand 398 km. Donderdagavond van 7 tot half negen in café Oremans. Voor Neufvilles Vrijdag van 7 tot half negen. Allen zeker op tijd. CAPELLE. Op 25 Mei, 's avonds half acht kwam de buurt van de.'Heistraat in vergadering bijeen bij A. Groe- neveld, met het oog op het te houden diamanten feest van Koen- raad Rozenbrand en Petronella Lauwerina van der Schans op 12 Juni a.s. Vast kwam te staan dat gekozen werden tot bestuursleden de heren A. Groeneveld, M. Mes, A. v. Baardwijk, C. Faro, H. Vos, J. v. Oversteeg en G. Arts. Dan kwam vast te staan dat de buurt gekozen werd tot de Chr. School A. Dijkstra en de gehele Korte *Nieuwstraat. En Zaterdagmiddag 29 Mei wordt de inzameling ge houden door de dames Jo Mes en Adje Snijders tot de School; Bets Spierings en Gerrie Zwart van M. Dijkstra tot M. voor de Poorte. J. Zwart en Adri Snijders J.dr. gehele Korte Nieuwstraat. Verder werd tot penningmees ter gekozen de heer B. Spierings. De meisjes voor de inzameling werden gevraagd door de heren HL Mes en J. voor de Poorte. De boog zal een abnormale grootte krijgen. Met het meisjes zoeken voor de inzameling verliep het niet al te vlot. Postduivenvlucht. De in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart gevestigde postduivenver. „De Luchtvaart" hield j.l. Zondag een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence, waarbij de eerste duif, die een gemiddel de snelheid van 1304.26 m. per minuut bereikte, werd geconsta teerd om 11.00.32, terwijl de laat ste prijswinnendeduif wier mi nuutsnelheid gemiddeld 1223.93 bedroeg, om 11.15.14 werd gecon stateerd. De prijzen werden behaald als volgt: Gebr. v. Onzenoort 1, 10, 14; Adr.' Blom 2, 27, 33; St. van Peer 3, 21, 24, 30; P. Nieuwen- huizen 4, 25, 32; W. Versteeg 5, 11; B. Pols 6; J. de Meter 7; M. van Peer 8, 17, 28; J. v. Doornik 9, 18. 22; H. Vos 12, 23, 36; G. Treffers 13, 20; W. Haverh^ls 15; C. Groeneveld 18; C. Broeks 19; Adr. Spierings 26, 35; H. .van Kampen 29, 37; Adr. Klootwijk 31 en J. van Beijnum 34. Voor da wedvlucht vanaf Cor- beil op a.s. Zondag wordfen de duiven Donderdag 27 Mei e.k. des avonds tussen 7 en 8 uur in het clublokaal ingemand. Bij vol doende deelname zal £r a.S. Zon dag bok gevlogen worden vanaf Neufvilles. Voor deze laatste vlucht, waarvoor bij doorgang Vrijdagavond wordt ingekorfd, meet het aantal duiven tijdens de inkorving van Donderdagavond worden opgegeven. Andere functionaris. In verband met de overplaat sing van de heer A. J. v. d. Vel den naar OiStërwijk is .tot secre taris van de motorclub „Marijke" gekozen de heer H. Michael Jzn. Demonstratie Motorkozakken. De demonstratie van de beken de motorkozakken, waarover we reeds eerder in dit blad melding maakten, zal plaats hebben Za terdag 5 Juni a.s. des avonds 7 uur op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart. Naar wij vernemen zal de muziekvereni ging „Kunst na Arbeid" hierbij haar muzikale medewerking ver lenen. Aangesteld. Met als standplaats Veghel is bij de Ned. Spoorwegen aange steld onze dorpsgenoot de heer C. Vos Czn. Excursie Plattelandsvrouwen. De afdeling Sprang-Capelle van van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen zal volgende week Donderdag 3 Juni per touringcar een uitstapje maken naar Arnhem met eèn bezoek aan het Open luchtmuseum en naar Rhenen, waar o.m. het oorlogskerkhof op de Grebbeberg bezichtigd zal worden. Concert. Oranjevereniging. Het ligt in hèt voornemen van de Oranjevereniging te Vrij- hoeve-Capelle ~"*op Zaterdag 12 Juni e.k. op de muziektent naast het gemeentehuis aldaar een con cert te doen geven door de har- ATHLETIEK. Nationale trainings- en selectie wedstrijden dèr K.N.A.II. te Den Haag. Op Zondag jongstleden gehouden wedstrijden, waar alle K.N.A.U.- matadoren aanwezig waren, wis ten de drie deelnemers der athle- tiekafdeling van de R.K. Gymnas tiek- en athletiekver. Juliana we derom uitstekende 'successen te behalen. K. de Folter startte op de 5000 meter. In totaal namen 8 A en B-klassers aan deze race deel. De roodrgele man wist zich in de B klasse als eerste te klas seren. Jn het algemeen klassement nam hij de derde plaats in achter Slijkhuis en Slegt. De tijd van de Folter was 16 min. 18 sec. Hier door promoveert hij naar de A klasse. Louis Schuwer kwam uit op dé 400 Meter. Nadat hij in zijn serie winnaar werd o.a. voor de Olympische' candidaat Leijs kwam hij uit in de finale. Daarin lootte hij de buitenbaan, een handicap voor iedere sprinter. Toch wist hij nog de eervolle zesde plaats ^:e bezetten in de snelle en prima tijd van 51 9/10 sec. Tenslotte nam aan de 1500 M. Junioren Sj. van Hilst deel; 12 deelnemers kwamen uit. Nadat hij drie ronden lang de kop had, kreeg hij een korte inzinking, om uiteindelijk op de achtste plaats te eindigen in een verdienstelijke tijd. Al met al liet Waalwijk zich dus op sportgebied weer terdege gelden. VOETBAL. Philipswijk Eindhoven Vlijm. Boys 5—2. Zondag gingen de Vlij men - se Boys naar Eindhoven voor het spelen van een opening's- wedstrijd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportterrein Philipswijk. Vlijmen verscheen met een gewijzigd elftal in het veld, wat over het geheel genomen goed voldeed. Wanneer nog enkele oefenwedstrijden ge morde „Apollo" uit Kaatsheuvel. WASPIK. Terug uit Indië. Vorige week Woensdag keer den weer drie Waspikse militai ren uit dé Oost terug. Het waren de heren G. Verschuren, J. Gom- mers en H.Langermans. Ter ere van hun thuiskomst waren hun ouderlijke woningen versierd en wapperde van vele woningen de driekleur. Nationale. Rcclasseringsdag. Evenals het vorig jaar hebben de samenwerkende Reclasserings- instellingen, waarvan de grootste zijn het Nederlandse Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen, de Rooms-Katholieke Reclasseringsvereniging en de Protestants-Christelijke Reclasse- r ringsvereniging, het voornemen 'n Nationale Reclasseringsdag te or ganiseren. Deze collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 5 Juni a.s. Teneinde de collecte bij alle gezindten aan te'bevelen, is er een landelijk comité van aan beveling gevormd, waarin o.a. de i volgende personen zitting hebben: Dr. L. J. M. Beel, Ir. W. Scher- merhorn, W. Drees, H. A. M. T. Kolfschoten, Mgr. Jos Baeien, Pa ter Henri de Greeve, Mgr. J. P. Huijbers, Mr. W. J. Berger, Ds. B. L. J. Bik, Mr. Dr.,L. N. Dec kers, Mr. Dr. J. Donncr, Chr. Durman, Ds. Duursema, E. H. Ebels, Dr. A. H. Edelkoort, Mr. A. Fentener van Vlissingen, Mr. W. C. J. M. Fick, Mr. Hoefel- man, kardinaal Dr. de Jong, Mgr. Mutsaerts, Ds. L. Nijdam, Mr. Jv H. R. v. Schaik. Ook zal er via de radio-omroep propaganda voor dit mooie doel worden gevoerd in de uitzendin gen van alle omroepverenigingen. Voor Zaterdag, Zondag en Maan dag a.s. is het volgende radiopro gramma vastgesteld: Zaterdag 29 Mei 20.20 uur: Pater Henri de Greeve in zijn Lichtbaken; Zon dag 30 Mei 22.15 K.R.O.: Jos. Veldman, 2e voorz. van de Ned. Kath. Arb.beweging; Maandag 31 Mei 20.05 over beide zenders: Z. Exc. de Minister van Sociale Za ken W. Drees. speeld worden, beschikt Vlij men weer over. een goed elf tal. De wedstrijd stond op hoog peil en tot de rust kon Vlij men stand houden, maar na de hervatting was Eindhoven sterker dóór beter uithou dingsvermogen en won zó- doende met 52. Het tweede elftal van Vlij men deed het beter en sloeg de reserves van Eindhoven met 21. Het was een goede wedstrijd, verdiend door Vlij - mense Boys 2 gewonnen. Gemert 5Haarsteeg 3 1—2. Onder ideaal voetbalweer hebben onze jongste reserves in hun 3e promotie-wedstrijd Gemert 5 in eigen huis een 21 nederlaag toegebracht en promoveren hierdoor naar de 2e klass.e Afd. Noord-Brabant. In de eerste speelhelft ging de strijd gelijk op met Gemert iets sterker, waarbij vooral 't. goede spel opviel van haar midhalf, die telkens met har de trappen zijn voorhoede aan het werk zette. Haarsteeg komt er langza merhand wat beter in en vooral de linkervleugel roert zich geducht. Tot 2 maal kort na elkaar kogelen de links buiten en linksbinnen buiten bereik van de keeper, keihard tegen de paal. Bij een corner op het Gemert-doel, die de rechtsbuiten schitterend voor zet, weet de doelman van de thuisclub prachtig te redden. Haarsteeg blijft steeds aanval len, maar kan het niet tot doelpunten brengen. Succes komt onverwachts aan de an- dere zijde. Bij 'n misverstand in de verdediging kan Ge- mert's midvoor ongehinderd scoren; 10. Met deze stand wordt gedraaid. Na de hervatting blijft Haarsteeg domineren en al spoedig volgt de gelijkmaker door een prachtige kopbal van de midvoor. Door dit suc ces wordt het tempo hoger op gevoerd en het Gemert-docl komt onder zware druk te staan. Met kunst en vliegwerk weet de verdediging der thuisclub de stand gelijk te houden. Bij een Haarsteeg- aanval lost de rechtsbinnen een harde kogel tegen de lat, als de Gemert-doelman reeds zijn kooi verlaten heeft, doch steeds komen cle blauw-witten terug en wanneer de midhalf de bal schitterend voor doel plaatst, is er de rechtsbinnen als de kippen bij en jaagt nc». 2 in de touwen; 12. Gemert speelt thans een verloren par tij en probeert met algemene aanvallen nog een gelijk spel uit het vuur. te slepen. Deze tactiek wordt Gemert nood lottig, want bij een plotselin ge Haarsteeg-doorbraak scoort de midvoor nummer 3, juist nadat de scheidsrechter het eindsignaal heeft laten liorem Haarsteeg won verdiend met 2—1. RAAMSDONK—W.S.C. II M. Na een lange rustperiodeheb ben we onze jongens weer eens aan het werk kunnen zien. Een fraaie wedstrijd is het niet gewor den, de rust zat hun blijkbaar nog in de benen. Dat er niet veel strijd vertoond, zou worden, was te verwachten, daar het hier een vriendschappelijke wedstrijd gold. Over de wedstrijd het volgende: Reeds direct na de aftrap trok WSC al hard van leer. Al spoe dig moest onze doelverdediger al le zeilen bijzetten om erger, te Voorkomen. Na ongeveer 5 mi- nuten spelen kreeg de rechtsbin- nen van WSC de kans om in te schieten, doordat onze keeper aarzelde in te grijpen, 0—1. Dit was voor de onzen 't sein om eens wat harder aan te pak ken. Toch wilde het niet vlotten, want aan de andere kant kon on ze doelverdediger maar ternau wernood een harde kopbal weg werken. De onzen kwamen nu wat meer in de aanval. Zij lieten soms heel aardige dingen zien en kwamen soms inderdaad gevaar lijk voor 't vijandelijk doel, maar het schot hadden zij thuisgelaten. De tweede helft was een af spiegeling van de eerste helft, on danks enkele wijzigingen in de opstelling. Back Broeders 'stond nu rechtsbuiten en rechtsbinnen v. d. Boom, die in deze wedstrijd zijn debuut maakte, ging nu rechtshalf spelen. Rechtshalf v. d. Berg nam de backplaats in. Ook ditmaal werd.reeds na 5 minuten gescoord, en nu was het succes aan onze zijde. Door een misver stand in de WSC-verdediging kreeg rechtsbinnen J. Blom de bal te pakken en schoot onberispelijk in, 1 1 Hierop volgde een periode, waarin de strijd vrijwel op en neer ging; We zagen aan beide zijden soms aardige aanvallen, maar over het algemeen lag er 'n zekere matheid over de spelers. Tegen het einde werd 't nog even spannend; we ontkwamen soms ternauwernood aan een doorbo ring. Paal en lat moesten redding brengen, terwijl zoevende scho ten rakelings over gingen. Aan de andere zijde zagen we echter onze rechtsbinnen een opgelegde kans missen. Toen scheidsrechter Pruisen, die verdienstelijk geleid had, het einde blies, was de stand onver anderd gebleven. NEO-Jeugdvoetbal J.l. Zaterdag speelde NEO 4 tegen de W.S.C.-junioren. Na een spannende wedstrijd wisten onze jongens met 4-2 te winnen. Dit jeugdelftal van NEO is het hier mede gelukt na een spannende competitie'het kampioenschap van de afdeling I A te behalen. Van de 18/gespeelde wedstrijden wis ten zij er 17 te winnen, wat wel een zeer mooie prestatie genoemd mag worden. Óok de jongste reserves van NEO hebben zich deze competi tie niet onbetuigd gelaten en wis ten als nummer vier in afdeling II B te eindigen. NEO mag te vreden zijn met deze successen der junioren-elftallen. Het spel peil was behoorlijk en NEO kan dus met een gerust hart de toe komst tegemoet gaan. ZONDAGSDIENST 30 Mei 1948. Doktoren Dr. M. H. C. Kolster Apotheek Nijman NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 30 Mei 1948 10 uur: Ds. van Burgeler. 5 uur: Ds. van Burgeler. GESLAAGD. Voor het examen Apothe kers-assistente te Utrecht, slaagden in deze maand de dames Jetty Braspenning, Waalwijk, Rina van Dronge- len, Vrijhoeven en Jo Janssen, Kaatsheuvel. Zij genoten hun opleiding bij Apotheek Nijman te Waal wijk. KINDERFEEST. De kinderen van de Paro chie St. Clemens te v.m. Baardwijk, hebben gisteren 't j feest van hun pastoor gevierd. 's Morgens om half acht werd een plechtige H. Mis met as sistentie door de jubilaris op gedragen, waarbij alle kin deren tegenwoordig waren. Later op de dag had de hul diging plaats, men zong en droeg voor, er werden toe spraken gehouden en last but not least bood men namens alle kinderen de Zeereerw. Heer .Pastoor van den Brekel een mooie, nieuwe fiets aan. De kinderen werd nog een mooie film in het vooruitzicht gesteld. Tot besluit van de feestelijke herdenking van 't zilveren pries terfeest van pastoor v. d. Brekel wordt a.s. Maandagavond in de gerestaureerde zaal van het Pa tronaatsgebouw een I.Baardwijk- se Avond" gegeven, waaraan di verse Baardwijkse verenigingen hun medewerking verlenen. Achtereenvolgens zullen optre den: HarmonieSt. Jan". Genoveva-gilde. Liedertafel „Tot Bloei dei- Toonkunst". R.K. Gymn. en Athleiiekvercn. „Juliana". Kajotters. R.K. Verkennersgroep St. Cle mens. R.K. Gymnastiekver. „Kunst en Kracht". Baardwijks Toneel. Gemengd Koor „Tot Bloei der Toonkunst". Het belooft een mooie avond met volop afwisseling te worden, daar elke vereniging zich beijve ren zal om met haar nummers in het programma zo goed mogelijk voor de dag te komen. De nieuwe toneelgordijnen, een geschenk van de hiervoor ge noemde verenigingen, zullen die avond overgedragen en in ge bruik genomen worden, ten vijl ook een persoonlijk cadeau nan pastoor v. d. Brekel zal warden geoffreerd. Deze avond is alleen toeganke lijk voor de leden van de deelne mende verenigingen. OPENBARE LESSEN HUISHOUDSCHOOL. Van Zaterdag tot en met Donderdag werd er gelegen heid gegeven de openbare lessen van de Huishoudschool bij te wonen en de school te bezichtigen. Gedurende deze dagen is er veel belangstelling geweest, vooral ook van de zijde der ouders. Zondag bezochten de écht- genoten van de Commissaris sen die de tentoonstelling be zichtigden de school en Dins dag de Commissaris en de burgemeester. Allen, ook de hoge gasten, toonden hun vol le belangstelling en spraken hun waardering uit voor de mooie inrichting en helder heid, die de school zo aan trekkelijk maakt. R.K. GEZINSZORG. De derde opleidingscursus tot R.K. Gezinsverzorg^ter zal 7 Juni a.s. aanvangen in het geheel gerestaureerde inter naat Huize „Ancilla" te Waal wijk. Reeds hebben een aan tal idealistisch ingestelde meisjes zich voor deze cursus aangemeld^ Er zijn echter nog enige plaatsen beschikbaar, die aangevuld-moeten worden. Hiervoor kunnen zich opge ven meisjes boven de leeftijd van 18 jaar, zowel uit de ge hele Langstraat als uit ande re gemeenten van 't Bossche Diocees. Inschrijving kan plaats hebben bij de Maat schappelijke Werkster Mej. Lambermont, Grotestraat 240 te Waalwijk, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk. Inlichtingen betreffende kosten van opleiding, even tuele overbruggingstoelage vanwege loonderving e.d., kunnen te allen tijde aldaar- worden ingewonnen. Kosten noch moeiten zijn gespaard om het internaatsgebouw tot een gezellig en aangenaam te huis te maken voo.r de meis jes, die zich voor het mooie doel „de R.K. Gezinszorg" willen inzetten. Aan de aanvragen voor hulp in gezinnen, waarin de moeder door ziekte e.a. tijde lijk verhinderd is haar plich ten waar te nemen, kan nog steeds niet voor de volle 100 procent worden tegemoetge komen. Veel nood moet nog worden gelenigd, doch hier voor is het e€n eis dat jonge meisjes zich eens ernstig be raden over dit bij uitstek vrouwelijke werk van naas tenliefde. Steeds is er gelegen heid om geheel vrijblijvend nader kennis te maken met de sfeer, die in ons internaat heerst. Moeders, komt U eens met Uw dochter een kijkje nemen in huize „Ancilla" en stelt U eens op de hoogte met de toekomstmogelijkheden van Uw kind. De R.K. Gezinsverzorgster leeff inderdaad een opoffe rend leven, waarvoor de ver diensten zeker niet uit zullen blijven en de meisjes zullen eenmaal rijkelijk beloond worden, zowel in hun latere leven hier op aarde als in 't hiernamaals. De meisjes krij gen een scholing voor hun verdere leven, waaraan zij steeds met dankbaarheid zul len terugdenken. Het dienend leven in hun jonge jaren, waarvoor tevens een behoor lijke beloning wordt gegeven, bereidt hen voor op de scho ne taak die hun als a.s. huis vrouw te wachten 'staat. Het is met recht het vrouwelijke werk bij uitnemendheid. Jonge meisjes, wij roepen U op met Uwe aanmelding niet te wachten tot de laatste dagen, doch neem nu reeds een besluit en kom eens pra ten met onze Maatschappelij ke Werkster, die U volledig zal inlichten. DAMMEN. W. D. V. De uitslagen van de onder linge competitie-wedstrijden luiden als volgt Groep A. A. Schilders W. Dooremans 20 A. Moonen A. Hollemans 20 W. Dooremans P. Heuveling 02 Groep B. F. v. MunsterN. Nijholt 11 J. Langerwerf F. v. Munster 11 A.s. Maandag wordt de on derlinge competitie voortgezet door de heren: Groep A: W. DooremansA. Moonen M. MensA. Hollemans Groep B: F. v. d. GouwN. Nijholt J. LangerwerfP, Damen „DE POSTDUIF". Bovengenoemde vereniging hield een wedvlucht vanuit Duffel. Afstand 77 km. Wind Z.W. De eerste duif bereikte het hok om 9.15 uur en vloog met een gemiddelde snelheid van 12.50.40 meter. De uitslag is als volgt: A. Hensen 1, 18; A. Schu wer 2, 44; J. Verhagen 3, 11, 16; Th. v. d. Griendt 4, 6, 9, 31; v. Delft 5; de Ronde 7, 24, 47; G. v. Huiten 8, 13, 26, 29; Fr. Schoemans 10; J. v. Bla del 12; Jos v. Bladel 14; Was- selewski 15; Knippels 17, 20, 43; v. Spijk 19, 22; H. de Bruin 23, 40; P. van Helvoirt 2e Zeine 25; Kees Hamers 27, 36; G. v. Helvoirt 28; J. van Bokhoven'30; C. Schuwer 32, 45; L. Mulder 33; v. d. Lee 34, 41; A. Stam 35, 46; H. Pul lens 37; Stokwielder 38; L. v. d. Boogaart 39; v. Son 42; L. de Bruin 48; Maas 49. M. Leijten le overduif. Tevens hield deze vereni ging een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence. Afstand 317 km. Los 7 uur. De eerste duif vloog met een gemiddel de snelheid van 13.13.40 meter per minuut en arriveerde om 11.1.28 uur op het hok. De uitslag is als volgt: A. v. Spijk 1, 23, 65; J. Mul der 2, 11, 25, 38, 62; G. van Huiten 3, 1-3, 14, 15, 33, 39, 53, 59; Fr. Schoemans 4, 8, 16, 36; M. Leijten 5, 22; Fr. v. Beers 6; A. Schuwer 7, 40; A. van Eijck 9; J. v. Mierlo 10, 30; P. de Jong 12; A. Hensen 16, 31, 52; G. J. Schoemans 18, 51; T. H. de Ronde 19, 49, 64; Wasselewski 20, 42; M. v. d. Griendt 21; H. Lombarts 23; Fr. v. Delft 26;' L. de Bruine 27, 32; L. v. Son 28, 29; Jos van Bladeh 34, 54, 58; H. de Bruine 35, 67; A. v. Eeten 36; L. v. d. Bogaart 41; P. Tim mermans 43, 55; G. van Hel voirt 44; J. v. Bokhoven 45, C. Schuwer 46; Th. Duijve- kamp 47; Gebr. v. d. Lee 48, 63; A. v. Hilst 50; M. Verhuist 56, 61; P. Willemse 57; P. v. Helvoirt 2e Zeine 60; J. van Bladel 66; W. de Peffer 68. H. Pullens, le overduif. NAAR DE STENEN MUUR. Met vier politie-boten voe ren wij omstreeks 4 uur van uit Geertruidenberg' over de Donge, waar het verschil tus sen eb en vloed nog 1.50 1.70 is naar de Amei. Tot de Dongemond, waar de gebou wen van de P.N.E.M. zullen verrijzen, heet het eigenlijk Bergse Maas, maar voorbij de mond verandert deze naam in Amer. Het is een brede ri vier, met aan weerszijden riet en griendhout en kleine, in tieme inhammen soms. Het weer was goed, er stond wei nig wind, maar achter ons dreigde een zwarte, zware lucht, met hier en daar het witte bewegen van een zilver meeuw. Het wijde water heeft zo'n grote aantrekkelijkheid, men kijkt ver weg over het gol vende riet en over het gehak te en weer groen uitschieten de griendhout. Temidden van deze wijdheid deert de regen je niet. Dicht bij de Moerdijkbrug waren wij reeds, toen wij in Noord-Oostelijke richting om bogen en om de uitloper van de Visplaat in het Gat van de Vissen voeren. De platen en gaten hebben hier zinvolle en vaak poëtische namen, namen vreemd vaak 'als de streek, die als een grote, schone parel ligt in het groen van de Brabant se en Zuid-Hollandse polders. Wij kwamen voorbij de ou de, bekende eendenkooi, met zijn oude jager, die hier een goed jachtterrein heeft; langs een kolonie aalscholvers, wier nesten aan de kale boomtak ken staken en die zelf aan gieren doen denken. Wij kwa men ook nog langs een klein overhuifd vissersbootje, met twee oude vissers uit Drim- melen, die reeds 84 en 82 jaar zijn en vanaf Maandag tot en met Vrijdag in de eenzaam heid van de Biesbosch zitten te vissen en die aardappelen eten en vis gestampt tot huts pot, zoals de Majoor, 't Hoofd van de afdeling Zuid van de Rijks-Waterpolitie ons vertel- -j En voorzichtig, m wijde bochten heenvarend om de zandbanken, drong onze boot steeds dieper in het labyrinth van platen en gaten, maar wij Vertrouwden ons met een ge rust hart toe aan de flinke, nette bemanning, van wie de kapitein ons de boot liet zien. Een prachtig schuitje, voor zien van alle comfort, tot cen trale verwarming en vaste wastafel toe. Ook vertelde hij en de Majoor ons van het uitgebreide en gevarieerde werk van de Waterpolitie en van hun mooi sluitend opspo ringsapparaat. Tenslotte waren wij de Ste nen Muur genaderd, een plaat in het hart van de Biesbosch, waar 't Biesbosch-comité van de Stichting van de Land bouw de gasten een maaltijd aanbood, eenvoudig en pre tentieloos, zoals het hele doen van de stoere boeren daar en de margrieten en klokjes die de tafels sierden, maar in elk opzicht verzorgd. NAGENOEG MIDDEL EEUWSE TOESTANDEN. Boer Wigbolders uitte de verlangens van de Biesbosch- bewoners. Hij vond het pret tig, maar ook nodig dat de be stuurders het land leerden kennen, waarover zij regeer den. Hij sprak over 't landbouw bedrijf in de Biesbosch. De verhoudingen t.o.v. de andere landbouwgebieden waren ten nadele van de Biesbosch ge wijzigd door.de evacuatie, het gebrek aan arbeidskrachten, dat niet goed gemaakt kon wprden door het inzetten van oogstcolonnes enz. Vroeger was de scheepvaart een voordeel; nu niet meer, door het dichtslibben der ga ten en het toenemen van het vervoer per as. Men had met vreugde ken nis genomen van de plannen tot inpoldering, maar dit zou een werk van vele jaren wor den. Kon er voor de voltooi ing van dit plan niets gedaan worden voor de arbeidenden hier? Er heersen vaak mid deleeuwse toestanden en hij vroeg namens alle bewoners bruggen en wegen, licht en Middeleeuwse ioesianden in een schone naiuur Water, riet, griend, hier en daar een boerderij, een zilvermeeuw en een traag vliegende aalscholver tegen een donkere einder, ziehier het beeld van de Brabantse Biesbosch, zoals die zich Dinsdag aan de leden van de Provinciale -en Gedeputeerde Sta ten, de leden van de Kamer van Koophandel en de genodigden op hun excursie, openbaarde. Men zal dit land gaan inpolderen waarschijnlijk; dit is nodig, maar een schoon stuk natuur zal gaan ver dwijnen. Dat zal zeker niet gebeuren als de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaitijden zou geven. Niet alleen bij de warme maal* tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en verveelt nooit als ze goed wordt aangemaakt. De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts 10 cent! 809 kracht, telefoon en arbeiders woningen (wij hoorden dat men met drie gezinnen in één keet woont). Hij hoopte dat men een prettige, sympathie ke herinnering zou bewaren aan de Biesbosch en zijn be woners. De vrouw van onze gast heer, de bedrijfsleider van de boerderij van 200 H.A. en met 38 knechts, vertelde ons nog hoe zij bij de gemeente Dus- sen hoorden, dat 20 km. ver der lag, terwijl Werkendam slechts 6 k.m. van hen ver wijderd was. Hoe lastig 't was voor de vrouwen vooral dat er geen waterleiding was, al les moest men met het rivier water doen, en ook geen licht, zoals ook bleek uit de woor den die een andere vrouw sprak. Neen, zij zijn niet veeleisend deze boeren, maar zij willen enigszins gelijke tred houden met de ontwikkeling elders en onbevangen hebben zij dit verlangen kenbaar gemaakt Nagewuifd door heel de ko lonie zijn wij weer weggeva ren door de stille avond. Gril lige vlammen tekende de zon in de deining van het water, dat dartel opsprong achter onze boot. De herinnering aan de Bies bosch zal ons altijd zijn als een herinnering aan een stil gebied van zwijgend water en fluisterend riet en nijvere boeren. Aan 't einde van dit ver slag willen we een ere-saluut brengen aan de organisatoren van deze dag de Kamer van Koophandel voor de Lang straat met name de voorzitter de heer J. W. van Heesbeen (tevens voorzitter der ten toonstelling) en zijn secreta ris Mr. v. d. Heijden met z'n staf. Deze dag is door z'n inde ling en organisatie een vol ledig succes geworden en voor de tentoonstelling en voor Waalwijk van historische be tekenis. Dat de Commissaris der Ko ningin met de leden van Ge deputeerde en alle leden der Proyinciale Staten de ten toonstelling in Waalwijk kwa men bezoeken, daar een in teressante lezing werd gehou den, waarna een bezoek ter plaatse, om het grote water staatsprobleem van Noord- West-Brabant met eigen ogen te gaan aanschouwen in een uitstekend georganiseerde tocht door dit prachtige land schap, dat mogen we gerust een historisch feit noemen, waarvoor wij hier gaarne openlijk hulde brengen aan de K.v.K. en haar actiefda gelijks bestuur. DE 20.000 GEPASSEERD. Dinsdagavond omstreeks 8 uur werd door de luidsprekers rondgebazuind dat de 20.000e bezoeker van de tentoonstel ling de controle was gepas seerd. Dit heeft alle verwach tingen overtroffen. Ongeveer 5000 zijn er Dins dag weer geweest, waaronder de Leden van Ged. en Prov. Staten met de Commissaris van de Koningin, over welk bezoek U elders meer kunt lezen.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4