een DIAMANTEN kroon op qirijze haren PERSOON, HET SLACHTOFFER KINDERWAGEN NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING De firma J. MANNAERTS De Vleeskeuringsdienst en de Hulpkeur meester in het Zilver. feuilleton Uit de Provincie. SPORT. Terry en Berry in DE WITTE ELAND. Ter overname met DIKKE BANDJES EEN ENERGIEK dan voorheen. Een 'kloek - gemeen tebestuur ziet dit alles aan en heeft begrip voor zijn taak, gaat niet bij de pakken neerzitten cn laat het niet over aananderen alleen, mdar werkt, mee aan de opbouw en uitbouw, om de stad op het grote plan te kunnen stel len dat in staat is en gelegenheid zal bieden huisvesting te verlenen aan bestaande zowel als aan nieu we bedrijven en zakenpanden. Moderne projecten staan op sta pel De gemeentenaren zullen on getwijfeld hier meer over willen horen welnu, zij kunnen dat op de tentoonstelling, in het raam van de aanleg van een industrie terrein worden riante woonwijken ontworpen. De geriefelijke aanleg en het comfort van de moderne stad zullen in de toekomst het beeld van Waalwijk kenmerken. Inmiddels staat daar de mach tige expositie. De wijde poorten staan open en onder de vlaggen en guirlandes gaat het elitegezel schap dat een officiële e^ plech tige opening van een belangrijke show als deze, sfeer en luister bijzet. Schone woorden klinken, maar de daad, is belangrijker dan het woord en de daad lééft in de ruime, koele en fraaie ruimten, waar in smaakvolle stands „het hart van Waalwijk" is openge legd. Van stad- en gewestgenoten mag niemand verzuimen deze prachtige expositie te komen zien. Zij is van grote betekenis voor Waalwijk en de Langstraat, un en in de toekomst. De Com missaris der Koningin, grote en eerste promotor van Brabant's nieuwe tijd, komt met het College van de Staten van Brabant zich overtuigen. Juist om die grote plannen welke op het ogenblik in Brabant aan de orde zijn, is deze expositie van zo uitzonderlijke be tekenis voor Waalwijk, ja van veel beslissende betekenis. Die het leest, begrijpe hetEr wordt im mers gewerkt aan de „planning" en „planmatige" ontwikkeling van Brabant's opbouw. (Lelijke uit heemse woorden die daar tussen staan, maar ik heb geen an dere bij de hand). Op deze grote show ligt het kennen en kunnen van de Lang straat neergeslagen in fraaie hal len en wijdse ruimten, waar han del en industrie, nijverheid en Overheid getuigenis afleggen van wat de Langstraat vermag en wat nog mogelijk is. Natuurlijk staan schoenen en leder op het eerste plan. Met een reputatie door heel Nederland en ver over onze grenzen. Welk een belangrijke en veelomvattende tak van industrie schoenen en leder. Welk een verscheidenheid biedt zij welk een veelheid van assor timent welke rijke variaties in kleur, snit, modulaties welke bre de gebruiksmogelijkheden. Wel eens overwogen waar schoenen en leder bij te pas komen Welk een roem en reden tót gerechtvaar digde trots, te mogen weten dat de Langstraat-Waalwijk op dit gebied een wereldreputatie heeft op te houden. Dat moet voor fa brikant en werknemer een zoete last zijn. Waalwijk en de Lang straat werden groot door leder en schoenen, maar daarnaast en daar mee verwant soms, hebben in de loop der tijden tal van andere, deels separate industrieën en be drijven, ook tal van totaal onaf hankelijke fabrieken en midden standszaken gevestigd. De schoe nen en het leder brachten wel vaart, opbloei, leven Het kwam alles tot uiting en uitgroeimeel- en veevoederbedrijf, ijzerwaren, meubelen, textiel en wat niet meer. Duizenden arbeiders vestigden zich, stelden hun eisen, zogen za kenmensen aan, bouwden de stad! Een vaardige middenstand kwam tot ontplooiing. Er verschenen amusementsbedrijven. Sport en spel vonden gegadigden. Geeste lijke en lichamelijke ontwikkeling gaan hand aan hand. De op bloeiende stad heeft de kiemen der gezondheid centraal gelegen in een gebied rijk aan arbeids krachten. Dat heeft voordelen, maar stelt ook eisen. De emplooi zoekende werknemers, hoog en laag, behoeven de middelen om te voldoen aan gerechtvaardigde eisen ontwikkeling en ontspan ning, sociale welvaart in uitge breide zin. Dat legt een gemeen tebestuur grote verantwoordelijk heden op Waalwijk 1948 demonstreert wat er op dit ogenblik, na vijf ja ren stilstand en neergang, door moed en beleid bereikt werd OPNIEUW AAN DE SPITS! Het gemeentebestuur laat met ma quettes en uitgebreide plannen zien wat voor de naaste toekomst is weggelegd riante woonwijken, parken, sportvelden, zwembaden, havencomplex, watersport, thea ters. In een prachtige omgeving hulde aan ontwerpers en uitvoer ders ligt er de machtige ten toonstelling. Wij zijn overtuigd dat zij zal slagen, d.w.z. dat zij massaal bezoek van dichtbij en veraf zal trekken en dat er „or ders" genoteerd zullen worden-en nieuwe belangstellenden zich voor vestiging zullen melden. Een feli citatie dat Waalwijk zo schitte rend voor de dag komt. Een wens er aan vastgekoppeld, dat het ge meentebestuur, geschraagd door een Raad die open oog en groot begrip heeft voor de snelle ont wikkelingsgang van dit gewest en daarbij niet willende achterblijven, met grote voortvarendheid de grootse plannen IN NAASTE TOEKOMST tot uitvoering mo ge brengen. Er is heel veel te doen. Waalwijk heeft een pracht kans, maar er zal gewerkt moeten worden in grote stijl en met niet tej stuiten dadendrift. Er zal ge wikt en gewogen moeten worden. Er zullen offers, misschien zware offers gebracht moeten worden (niet alleen van financieele aard!) om Waalwijk als stedebouwkun dig verantwoorde centrale stad van betekenis te behouden en uit te bouwen. Men zal moeten stre ven naar 'n driephasensysteem winkelcity, wooncentrum, indu strieterreinen. Brede verkeers aders, moderne panden. Een belangrijk probleem dat aan de orde is gekomen en reeds de volle aandacht heeft, is het ver- keersvraagstuk. Men weet dat in de laatste jaren de oplossing wordt gezocht om alle doorgaand verkeer om de steden en dorpen heen te leggen, met brede vrijlig- gende autostrades waarover de wagens in zinsverbijsterende snel heid voorbij jagen, zonder dat de inzittenden het bestaan en de waarde of schoonheid van een stad of dorp zelfs nog maar kun nen bevroeden. Vroeger floris sante plaatsen hebben er de nade len van ondervonden Ook voor Waalwijk is een machtige ver keersader geprojecteerd weerszij den de spoorlijn. Maar men moge toch eens grondig overwegen of daarnaast ook niet gestreefd moet worden naar behoud van verkeer in de binnenstad en wat in casu gedaan kan worden tot behoud en verbetering van de verkeers ader Grotestraat in de verbinding Oost-WestZal men niet het leven aftappen als alle verkeer voor 100 uit de stad wordt ge weerd. Enkele lange en brede stra ten, wat forse pleinen en mooie parken, behoren thuis in een mo dern stadsbeeld. Er zijn veel problemen. Te veel om op te noemen. Te omvangrijk om ze in .het bestek van dit arti kel zelfs maar aan de orde te stel len. Maar het gaat om de toe komst. Waalwijks wakkere stads bestuur ziet dat in. Er zal ge zwoegd worden. WAALWIJK 1948 AVANTI Woensdag was 't vijf en twintig jaar geleden dat de vleeskeurings dienst voor de gemeenten Waal wijk, Drunen, Loonopzand en Sprang-Capelle werd opgericht. Tevens was die dag de heer W. Hesselmans even zovele jaren aan de dienst als hulpkeurmeester ver bonden. Dit jubileum werd die dag op het slachthuis in een korte plech tigheid herdacht, in tegenwoordig heid van de Edelachtb. Heer Bur gemeester Lambooy met de secre taris en Wethouder Smolders, van de loco-burgemeester van Drunen, Dr. Bos, Dr. Spierings, de heer v. Vliet, directeur van Gemeentewerken, de heer Bakkers en vertegenwoordigers van de slagers en van het bedrijfsschap Vëe en Vlees. Na een kort welkomstwoord van Dr. Bos ging de Burgemeester van Waalwijk, die voorz. is van de bestuurscommissie van de vlees keuringsdienst, in het kort de ge schiedenis van de vleeskeurings dienst in geheel Nederland en spe ciaal in Waalwijk na. Hier was hij in werking getreden op 1 Juni 1923, met hfet doel maatregelen te treffen tegen de schadelijke ge volgen van vee- en vleeswaren. Eigenlijk kon de dienst pas goed in werking treden toen in Octo ber 1926 het slachthuis in gebruik werd genomen. Sinds de oprich ting waren 131.154 keuringen ver richt, in 1947 waren 5346 stuks vee geslacht (door drie gemeenten, Drunen slachtte op eigen gelegen heid), terwijl er in datzelfde-jaar 976 stuks waren afgekeurd. Hoe nuttig de vleeskeurings dienst was, bewees hij met er op te wijzen hoe 13.3 van de die ren die ter slachting worden aan geboden, besmet zijn met t.b.c. Tot het goed functioneren van de dienst had de jubilaris van vandaag in niet geringe mate bij gedragen, hij genoot een buitenge woon gunstige reputatie, ook bij de slachters. Speciaal bracht hij hem dank voor de zorg en de toewij ding die hij aan de dag legde toen Dr. Bos zijn werkzaamheden ge durende een jaar niet kon uitoefe nen en hij de dienst normaal deed functioneren. Het gemeentebestuur was zeer over hem tevreden en als blijk hiervan bood de burge meester hem een geschenk onder couvert aan. Dr. Bos dankte hem als zijn directe chef en namens het per soneel voor al hetgeen hij in de afgelopen 25 jaar als hulpkeur meester voor de dienst had ge daan. In het ambtelijke leven kwam men er bijna nooit toe zijn Waardering en erkentelijkheid voor iemands prestaties uit te spreken, wel had men steeds cri- tiek. Nu echter kon hij niet nala ten zijn dank en waardering uit te spreken voor al hetgeen de heer Hesselmans had gedaan. Vaak had hij voor hete vuren gestaan bij opsporingen van frauduleuse slachtingen. Toch steeds was hij zeer welwillend geweest en van de 137 processen-verbaal die er ge maakt waren, waren er slechts een vijftigtal van hem afkomstig. Ook als onbezoldigd ambtenaar tot uitvoering van de vestigings wet kleinbedrijf voor slagers had hij trouw trouw zijn niet altijd gemakkelijke plicht gedaan. Zijn werk als keurmeester was slechts door insiders op de juiste waarde te schatten 72.000 keuringen wa ren door hem persoonlijk verricht. Ook wees dr. Bos nog op de goe de verstandhouding die er steeds tussen de heer Hesselmans en hem geheerst hadhet eerste onaan gename woord moest nog gezegd worden. Hem kenmerkten een voud, hartelijkheid en een gemoe delijke omgang. Namens het personeel bood hij hem een fraaie rooktafel aan en mevrouw en de kinderen een prachtige bloemenmand en hij sprak de hoop uit dat de heer Hesselmans nog vele jaren met dezelfde ijver en dezelfde plichts betrachting zijn krachten aan de vleeskeuringsdienst zou wijden. De heer v. d. Velden compli menteerde de jubilaris als verte genwoordiger van de slagers van de blokken 13, 14, 21 en de stich ting Waalwijk. Vooral namens blok 14, waaronder hij het groot ste deel van zijn ambtsleven had doorgebracht; hij hoopte dat men hem er weer spoedig zou terug zien. Als blijk van erkentelijkheid bood hij hem een clubfauteuil en een leeslamp aan. De heer Kuipers sprak namens het bedrijfsschap Vee en Vlees en roemde de prettige samenwerking tussen hem en de jubilaris, die hij had leren kennen als een joviaal Brabanter en een ambtenaar in optima forma. Hij bood hem een nieuwe Amerikaanse pen aan en mevrouw een bouquet bloemen. Onder het genot van een kop koffie, een gebakje en een glaasje bracht men nog enige tijd gezellig VAN de echo van het zuiden Naar het Engels. 27) „Nu, Mr. Severn, moet u maar eens gauw wat gaan ge bruiken; u ziet er naar uit, of u dit wel nodig hebt!" Roger .ging de restauratie zaal binnen, terwijl Franklin naar Scotland Yard reed, om rapport uit te brengen en raad in te winnen, wat hem nu allereerst te doen stond. Zijn assistent bleef op wacht in de garderobe, voor het ge val dat Scobell zélf om zijn valies kwam, of er iemand om zond. Franklin kwam over zessen terug en Roger en hij stapten het perron op en neer, al wachtende op Kendal, die immers met de trein van 6.23 zou komen. Ze zagen hem uit het portierraampje buigen, om naar hem uit te kijken. „Is er nieuws?" riep hij van verre. Maar ze schudden 't hoofd. Het volgend ogenblik stond hij naast hen en Roger deelde hem zijn wedervaren mee. „Waarom heb je niet &an Clapham gedacht?" viel hij driftig uit tegen Franklin. Die haalde de schouders op, zonder een woord van excuus. Het enige wat hij zei, was; „Ik weet, dat ik dit had moeten doen!" „U, Mr. Severn, kan ik het niet kwalijk nemen", ging Kendal voort. „U heeft zich toch al kranig gehouden Dat Scobell zijn valies heeft achtergelaten is een verzuim, dat hem duur te staan zal komen. Hij heeft nu geen kle ren bij zich; zeker niet veel geld meer en hij heeft zijn kaartje voor de overtocht ver loren. Dus, als hij nu waarlijk meent dat u hem niet her kende, dan zal hij zeker een poging wagen om het valies te bemachtigen en dat is voor ons misschien nog de enige gelegenheid om hem te pak ken te krijgen. Morgen zal hij de stad willen verlaten; dus, als hij een poging waagt, zal dit vanavond of morgenoch tend zijn." ^,Toch zou ik daar maar niet ar te zeer op vertrouwen, Mr. Kendal. Als hij verstandig is dan laat hij dat valies maar glippen en maakt eerder wat geld los van Mrs. St. Vincent" „Nu, als hij naar haar toe gaat, is hij er gloeiend bij, want zij wordt zo streng be waakt dat zij niet de neus kan snuiten; of wij weten het. Bo vendien is het nog de vraag of zij^ genoeg contanten zou hebben." „En wat denkt u nu aller eerst te doen?" vroeg Frank lin. „Wel, Mr. Severn en ik heb ben rust nodig. We gaan te rug naar mijn kwartier, ter wijl u en uw assistent de wacht houdt. We komen u af lossen tussen zeven en acht. Bel ons op, als zich soms iets bijzonders voordoet." „Er is wel enige riisco ver bonden aan ons ondernemen van morgen, Mr. Severn", zei Kendal, toen ze zich ter ruste begaven. En misschien zoudt u er verstandiger aan doen om kalm thuis te blijven!" „Daar denk ik niet aan!" riep Roger verontwaardigd. „Al is er ook gevaar aan ver bonden, dan wil ik mij daar allerminst aan onttrekken." „Flink gesproken" zei Ken- dal, hem de hand drukkend. „Ik achtte mij enkel verplicht u te waarschuwen. En laat ons hopen dat wij het er goed af brengen." HOOFDSTUK XXII. Van aangezicht tot aangezicht Roger was die volgende morgen al om zeven uur op, maar Kendal was al' uit en 't duurde een uur eer hij terug was en de heren het ontbijt gingen gebruiken. „Ik ben al naar the Yard geweest", begon hij, „maar er is geen nieuws. Om half elf moet ik de chef rapport gaan uitbrengen. Dus nu ontbijten wij eerst en gaan dan, vol gens afspraak, naar het sta tion". Opgewekt pratend, gebruik ten de heren hun ontbijt en begaven zich toen naar Vic toria-station, waar ze zich om half negen beiden verdekt hadden opgesteld: Roger bij een boekenstalletje en Ken- dal in de garderobe. Ongeveer twee uren wacht te Roger, wat een ware ge- duldproef v/as. Geen enkel stuk bagage dat in of uit het goederenbureau werd gedra gen, ontging hem, maar het bewuste valies had hij niet opgemerkt. Even vóór half elf trad Kendal op hem toe. „Nu moet ik naar the Yard om de chef rapport uit te brengen. Ik denk dat ik niet lang wegblijf". De minuten kropen om. Ro ger keek eens op de klök. ..Zeven minuten voor el ven", prevelde hij voor zich heen, toen hij ineens een schok voelde: een zeer on smakelij k-uitziende hulppre dikant was op het station ver schenen en ging naar de gar derobe. Roger bleef achter hem lopen. Hij kreeg onmid dellijk de indruk dat deze man de sleutel tot het geheim zou wezen. ..Goedenmorgen", begon de oude heer cle bureaulist. „Ik kom hier voor mijn dominé, de eerwaarde Charles Sidles- ham, dominéé in Chilton Wick, bij Leatherhead, die gisteren zijn valies in de trein heeft laten staan en mij verzocht heefthet te halen, daar ik vandaag toch in Lon den was. Ziehier mijn kaart je: Ambrose Minching, hulp predikant". „Zó, sir", antwoordde de man aan het loket beleefd. „Kunt u het valies beschrij ven?" „O, jawel, een klein bruin- leren valies met de initialen „C.S." er op." „En kuntu ook de inhoud opgeven?" „Een donker pak. een aan zienlijke som gereed geld, een paar kaartjes, een pyama en nog' een paar toiletartikelen". „Juist, sir. Iii welke trein werd hetachtergelaten?" „In de middagtrein die om drie uur uit Horsham ver trekt en om 4.15 hier is." „Zo is het. Hier hebt u 'het valies. Vier stuivers be waar- geld". „O, dank u zeer!" De oude heer haalde een shilling te voorschijn en zei gul: „Laat u maar zo!" Met het valies in de hand zette hij er flink de pas in en daalde af naar de „onder grondse". Roger hem achter na, óp behoorlijke afstand. Hij kwam Franklin tegen en zachtjes fluisterde die hem in: „Zee nabij, hè?" „Twee eerste-klas, Mansion House", hoorde hij de detec tive zeggen en hem werd een kaartje in de hand geduwd. Aan de haltes St. James's Park en Westminster viel er niets waar te nemen, maar aan Charing Cross stapte de oude heer met verwonderlijke vlugheid uit en was de eerste die het station verliet. Frank lin en Roger volgden hem j onder de menigte, j De hulp-predikant verdween j in Embankment Gardens en zij liepen langs the Embank- ment zelf en sloegen hem ga- 1 de door het hek. Bij de ach- teruitgang van Hotel Cecil sloeg hij het smalle laantje in dat naar „the Strand" leid de. „Strand", prevelde Frank lin. „Als een haas loop ik door „Cecil"; volgt u. langzaam!" De oude heer had een taxi genomen. Roger ook, met or ders die vergezeld gingen van een ruime fooi, om de taxi niet uit het oog te verliezen. (Wordt vervolgd). Vragen en van onze rfeeningen txers Een lezer heeft in Roosendaal, bu aantal' arbeiderswo; denstandswoningen bouwd. Hij vraag onze gemeente ooi; is, waar leraren, m. a. op een wo springen. elezen dat er :n een groot n ngen, 60 mid- worden ge- of dit voor niet mogelijk mbtenaren e. ing zitten te lezrs Verschillende onderwerp dat dez meen werd bespro! mogelijk zou zijn lingsterrein, zo praL de gemeente gelege i.d. voor onze plaat al was het althans pig. De aanleg is weinig kosten hebbi park, dat zo zou ingericht dat er wedstrijden e. d. gehouden, kortom waar we al jaren i nu ligt 't er als 't Wij brengen gaarne over en zie grote belang in. Ov heid zal het gemeer ben te beslissen. ikn) It k tig door, waarna men sloot waarin men 1 staan vierde van instelling en het juHleum harer trouwste am ti vragen ('n dagen alge- of het niet tentoonstel midden in als park of te behouden, maar voorlo- nu en met we 'n mooi k nnen worden iemonstraties, kjnnen worden een terrein i r snakken en are gereed, ze meningen hiervan het de mogelijk- ebestuur heb- plechtigheid t 25-jarig be- zegen rijke van een RE 2 STATEN m Haaren te GEDEPUTEE De heer P. J. Tilburg heeft wegeis zijn gezond heidstoestand ontsla] genomen als lid van Gedeputeerle Staten van Noord-Brabant. In de tweede ve gadering van de a.s. zitting zal de vacature worden voorzien. BOUW HERV. SANATORIUM Het voornemen Hervormd Sanatorium te bouwen in Noord-Brabant, bestaat eert 'oor patiënten uit Zeeland, Brabart, Limburg, de Zuid-Hollandse eihnden en de Belgische Protestanten. Het daartoe in het leven ge roepen comité is druk bezig met het opstellen der plannen voor het project. GROOT RUITERFEEST Op 5 en 6 Juni \fordt in Gilze- Rijen ter viering Van het vierde lustrum van de Bond van Lande lijke Rijverenigingen van N.C.B. en 't gouden feest \jan de plaatse lijke afdeling WijlheJmina, een groot ruiterfeest gehouden, waar aan niet minder darj 1300 paarden uit Brabant, Zeeland, 't Land van Maas en Waal deelnemen. HET NEDERLANDS ELFTAL TEGEN ZWEDEN. Voor de wedstrijd tegen Zwe den, die Woensdag; 9 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal worden gespeeld, is het Ne derlands elftal als volgt samenge steld Doel; Kraak, (Stormvogels); Achter: van Bun (M.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.) Midden Stoffelen (Ajax), Ter louw (D.C.V.) en de Vroet (Feijenoord) (aanvoerder). Voor Van der Tuyn (H.D.V. S.), Rijvers (N.A.C.), Roozen- burg (Neptunia), Wilkes (Xer xes) en Lenstra (Heerenveen). ReservesLandman (Neptu- nus), Beenhakkers (N.A.C.) en Schaap ('t Gooi). De wedstrijd zal om 19 uur be ginnen. Het Nederlands elftal zal spelen in het normale oranje shirt met witte broek, terwijl naar alle waarschijnlijkheid voor de eerste maal rugnummers zullen worden gedragen. Coen en Pietje Rozenbrand-v. d. Schans in Capeile vieren blij en ge lukkig hun 60-ja- rig huwelijksfeest Het is hen aan te ziep dat ze hun dagen niet in ledigheid hebben doorgebracht. Hij is 86 en zij 83; hij leest nog zon der bril; „ik ben helemaal gezond", zegt hij, „alleen dit" en zijn oude, verweerde werk handen tasten beverig over zijn moeges jouwde benen. Pietje is het eeuwige leven zelf, zij doet haar eigen huis houdentje nog en naait en stopt nog een beetje. En als ik vraag of ze het nog een keer over zou willen doen, komt er in haar ogen iets dat 'me aan een jong. meisje doet denken en haar oude lach klatert óp „natuurlijk men heer!" Het zal Zaterdag feest zijn in Capeile en er is alle reden toe. Als ik de oudjes goeien dag heb gezegd en beloofd heb dat ik nog eens terugkom om op hun gezondheid te drinken, dan weet ik de liefde in haar simpelste en zuiverste vorm ontmoet te hebben. „Och, jonge lieve, we weten wat tobben is"; verschillen de keren héb ik het moeten horen, toen ik 'ns ben gaan praten met Coen en Pietje Rosenbrand van der Schans, die Zaterdag 60 jaar getrouwd zullen zijn. Zestig jaar, bijna een men senleeftijd lang, lief en leed met elkaar delen, daar is trouw voor nodig en veel liefde en moed ook. Want het leed is hun niet gespaard, ze- hebben het nooit erg breed gehad, ze hebben ziekte ge kend en hard moeten werken. Toch kon Pietje nog' blij en dankbaar glimlachen, toen ze zei: We zijn gelukkig' bij el kaar! De vanzelfsprekende trouw en liefde van deze een voudige mensen heeft me ge troffen. Ik had niet veel moeite hen iets te laten vertellen van die afgelopen zestig jaar. Pietje schoof al direct haar stoel dichterbij en na een poosje kwam ook Coen achter de ka chel vandaan, om me moeilijk, maar smaakvol iets te vertel len van hun beider leven. Ik zei, het leed is hun niet gespaard gebleven. Reeds een jaar nadat ze getrouwd wa ren werd Coen erg ziek, zó ziek, dat „den dochtor", zegt Pietje, er bijna zeker van was dat hij zijn kind dat geboren moest worden, niet meer zou zien.' Maar hij bleef leven en hij zag het kind en toen hij begon te „schreeuwen" vroeg de baker waarom, maar hij zei dat ze daar niks mee te maken had; de oude man weet het zich allemaal nog te her inneren. Dat waren moeilijke jaren voor hen, zó moeilijk, dat Pietje wel 'ns „in d'ren schreeuw schoot" en tot de Here bad, dat ze 'm toch maar mocht houden. Coen is toen gaan dokteren in de stad bij een dokter van 84 jaar, die vroeg of ie zingen kon. En toen Coen zei dat ie dat altijd graag gedaan had en bij wijze van demonstratie ,,'t liedje van de inname van den Briel" had gezongen, toen zei de dokter dat ie een mooie stem van zingen had en dat ie zo veel moest zingen als ie kon. Langzaamaan is ie toen weer beter geworden, maar schoenmaken, wat ie voor zijn ziekte deed, deed ie toch niet meer. Hij ging „scharrelen" in kippen en konijnen en des avonds ging ie z'n huien naar „de Kiek" in Bork brengen. Toen is Coen beginnen te vissen, ,,'s Morgens" om 1 uur stond ie op en samen met zijn broer ging ie dan proberen wat te vangen; dan ging ie een bakske vatten en dan pro beren of ie zijn vis kwijt kon worden. Met zijn karreke reed ie dan door heel Capeile, naar 's Gravenmoer en Don gen en Oosterhout en ééns in de week naar Tilburg. En lang heeft ie zitten vertellen van zijn verkoperskwaliteiten; niemand had er zo'n slag van als hij. „Och Menheer, zegt Pietje, we hebben alles al gedaan voor 't stukske brood" en dan begint zij op haar beurt weer te vertellen, hoe ze ook een tijdje aardappelen gingen schillen bij de soldaten, bij de veld. Overal trokken ze mee naar toe. naar Bork, naar Dongen errnaar Tilburg, want het paardenvolk zal Coen aangetrokken hebben; hij is zelf ook bij de veld geweest als remplacant, „ik verkocht m'n eigen voor vierhonderd gulden!" Ja, ze hebben veel getobd deze mensen, maar geen wre velig woord heb ik gehoord. Ze waren reeds gelukkig met elkaar en met hun zoon, die hun zo goed geholpen had, „war jongen" en dankbaar blikken de oude ogen van de verweerde man naar Coen no. 2, die een zoon heeft die ook Coen heet, Coen no. 3 en een kleinzoon die Coen no. 4 is. Nou gaat het goed, hij krijgt zijn ouderdomspensioen; iede re maand 6 briefkes van tien en twee van een rijksdaalder, weet de oude Coen precies te vertellen en wie zou het deze mensen niet gunnen? Het duurde lang voor Bear O'Connelly en de terke man el kaar eindelijk te pikken hadden, maar toen was het ook raak De sterke man probee de oom Bear over zijn schouder e werpen toen deze zijn hoofd omkneld hield in een greep, die de tennis van de worstelsport de „dubbele Nelson" noemen. De twee (enorme licha men spanden al hun krachten in maar geen van tweeën week een centimeter van de plaats. Intussen naderde de cycloon steeds meer. Zwarte wolkenflarden joegen langs de hemel. Het verre, zachte huilen van de storm ging over in een veelstemmig zingen. Dorre bladeren en stukken hout dwarrel den in het rond. Juist toen Me vrouw Mallone van het wankele trapje afstapte, had Terry de re volver stevig in zijn hand. „Zowaar de hele familie bijeen" zei de kleine beer grimmig, „hand jes in de hoogte, lieve mensen Pug Malone deed nog een laatste poging om Terry te overtroeven „Geef dat ding maar terug", zei hij, „het is toch niet geladen". „Dan kan ik voor de aardigheid de haan wel eens overhalen", zei Terry en mikte. Dadelijk gingen twee paar armen in de hoogte. H. HARTHULDE. Vrijdagmorgen, op 't feest van het H. Hart, hebben de jongens en meisjes van de St. Antoniusparochie en de jon gens van de parochie St. Jan, het H. Hart een hulde ge bracht voor de St. Antonius- kerk. Met bruidjes, veel bloemen en vlaggen trokken de kinde ren naar het plein, terwijl zij enkele liederen zongen. Op het plein werd gebeden en gezongen, de toewijding aan het H. Hart gedaan, een bloemenhulde gebracht en tot slot werd het Allerheiligste uitgesteld in het kerkportaal en de zegen gegeven. Het was een eenvoudige, maar mooie plechtigheid. Deze kinderen „wildèn ook aan de mensen laten zien, dat zij kin deren van Gód zijn", zoals zij baden. VREEDZAME INBREKERS OF GEVELTOURISTEN. Enkele heren die hier ter plaatse in pension waren, gin gen op zekere middag per rij- I wiel op reis. Zij raakten de l weg kwijt en eerst om half drie 's nachts kwamen zij we derom aan het pension, waar alles reeds in diepe rust was verzonken en alles op slot was. Maar toen de pension houder omstreeks vier uur eens ging kijken of de heren soms gearriveerd waren, vond hij ze in Morpheus' armen. De onfortuinlijke reizigers hadden kans gezien via en kele tonnen, een hek, een boom, een dakgoot en een dakraam in het huis te ko men. Zij hebben blijkbaar hun roeping gemist. ROODE KRUIS. Gaarne vestigen wij de aan dacht op de advertentie van het Ned. Roode Kruis in dit nummer. Uit de verschillen de stukken in ons blad zal 't mooie werk van het Nederl. Roode Kruis, ook in vredes tijd, U duidelijk geworden zijn en zult U met dit werk mede leven. Koopt dus ieder een speldje om dit prachtige werk te steunen. SCHAKEN. Woensdagavond speelde S.C. Waalwijk een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de Don- gense Schaakclub. Waalwijk had aan de even borden wit en won als volgt: M. C. Goudberg J. Leijten 10 P. H. Kuijsten A. T. A. van Zijl 10 J. H. Pullens— 1 J. Trommelen i—4 F. van Tienhoven C. J. Mustert 44 A. S. VaderA. Schilders 10 C. Slagmolen A. Claassen 10 P. v. d. Hoven J. Schilders 01 F. de Wind—J. Haast 1—0 C. HornA. Visser 10 Waalwijk Dongen 72 BILJARTSPORT. W. B. C. De stand van de onderlinge competitie in café A. v. Ber- kel met als inzet de wissel beker, is momenteel als volgt: 1. W. Lamers 18 p.; 2. P. v. Velthoven 17 p.; 3. L. van Berkel 16 p.; 4. G. van der Sanden 16 p.; 5. C. van Berkel 14 p.; 6. H. Pullens 13 p.: 7. K. van Loon 13 p.; 8. Philip- part 12 p.; 9. L. van Eeten 12 p.; 10. Spierings 11 p.; 11. Si- genthaler 10 p.; 12. Kuijs 10 p.; 13. Jac. Pullens 10 p.; 14. Wijkmans 8 p.; 15. P. van Schijndel 8 p.; 16. W. Pullens 8 p.; 17 Hombergen 7 p.; 18. B. van Delft 6 p.; 19. M. Slaats 6 p.; 20. P. van Well 6 p.; 21 Vugts 4 pnt.; 22. L. van Engelen 3 p.; 23. v. d. Steen 0 p. BURGERLIJKE STAND. GeborenJohannes J. z. v. J. J. Pullens-v. Wezenbeek Cornells A. z. v. J. G. Sars-v. d. Ven Cornelia A. M. d. v. F. L. Ver- hoeven-Vriens Nicolasina M. M. d. v. M. Boer-Damen An- tonius A. M. z. v. A. C. v. d. Wiel-Verhoofstad Maria Th. d. v. H. A. Leijtens-Dalleu Hendrikus J. M. z. v. N. P. Maaij- wee-Kuijpers Sophia J. M. d. v. G. C. den Teuling-de Beer. Huw.-AangiftenJohannes P. A. Rombouts 25 j. en Margaretha C. van Hilst 28 j. beiden te Waal wijk. 1 Huwelijken Mechtildus L. de Vaan 29 j. te Brunssum en Theo dora H. Casteleijns 28 j. te Waal wijk. Overlijden: Josephus A. W. Mahieu 68 j., echtg. van Maria A. Henkelman. Ingekomen: A. Trommelen en ge zin uit Ned. Oost-Indië. T. W. van Rooij uit Sprang-Capelle. C. P. M. van Oss uit Maarheeze. t, B. G. M. Ketelaars uit Losser. vertrokken1: N. Doremalen en echtgen. naar Dongen. E. van Breugel naar Loonopzand. J. Brands en echtgen. naar Maars- sen. H. G. Levenbach naar Amsterdam W. P. M. de Veer naar Lith. M. H. Lucassen naar Veghel. L. J. Ver'spuij naar Utrecht. H. P. G. Broos naar Loonopzand. DRUNEN. Gekozen tot subdiaken in de Ned. Herv. Kerk de heer L. H. J. Lambooy. HEUSDEN. Dinsdag vergaderde voor de laatste maal het z.g. Dankbaar heidscomité, welk comité gelden inzamelde voor het doen plaatsen van een gedenksteen in de ge meenten Alkmaar, Krimpen aan de Lek, Gouderak, Krimpen aan de IJssel. De voorzitter, Burgemees ter van Delft, sprak zijn leedwe zen uit over het feit dat een en ander zo lang geduurd heeft, wat echter niet zijn schuld is, doch aan de tijdsomstandigheden te wij ten is. Thans echter is alles zover gereed, dat de stenen overge maakt kunnen worden. Dit zal in tegenstelling met een vroeger ge nomen besluit, thans in een schrif telijke voordracht geschieden. Het batig saldo zal na aftrek der nog te maken kosten geschonken wor den aan de stichting „Verenigde Naties helpen het Kind ÊOON-OP-ZAND. Burgerlijke Stand van 15-31 Mei. Geboorten: Maria J P dv A Pooters-Klis. Leonardus A A zv A M Jansen-Janssen. Ge- rarda W A dv P H v Wanrooij- Netten. Wilhelmirta C M dv A C Labée-v Dongen. Adria- nus H J zv H Voogd-v Gulik. Wilhelmina J C M dv A C Ber- tens-Soljer. Johannes A H M zv P M de Kort-v d Veiden. Adriana G M dv J G Schrenma- kers-Snoeren. Antonius H T*h zv A C M v d Velden-Brekel- mans. Henricus L J Th M zv J M v Esch-Heeffer. Petronel- la J A M dv A Zijlmans-v Box tel. Johanna M W dv G M Kuijpérs-v Trier. Petronella J M dv J H Smulders-Rombouts. Yvonne G W M dv O Riksen-v d Wee. Johanna L M dv M de Benis-van Corstanje. Ma- rius A J G zv C H Oosterwaal- v Rijswijk. Marinus L M zv A C v Beek-v d Maden. Ger- rit zv G Geenen-v d Sijde. Josephus W M zv C J Verboven- de Leeuw. Overleden: Jan Nieuwenhuizen wed van Th Groeneveld 72 jaar. Cornelia de Jong echtg van J v Woensel 79 jaar. Antonie Hendriks wed yan P v d Berg 76 jaar. -Adriana J Schouten wed van G M Kerst 74 jaar. Huw.-AangiftenAdr. van der Pas 23 j. alhier en Dorothea E. H. M. van der Mierden 20 j. te Til burg Georgius H. Konings 24 j. te Tilburg en Wilhelmina A. Heesbeen 23 j. alhier L. J. van Gulik 43 j. alhier en Anna M. J. van der Velden 38 j. alhier Gerardus A. Pulles 24 j. en Maria A. Kokx 22 beiden alhier Hendrikus P. G. Broos 28 j. te Waalwijk en Catharina J. M. de Graaf alhier Wilhelmus J. A. van Laarhoven 26 j. te Boxtel en Maria J. J. de Graaf 22 j., alhier Johannes M. Salden 26 j. te Sittard en Maria C. van Gils al hier Johannes H. van Veen 27 j. te Tilburg en Petronella J. van der Ven 26 j. alhier Johannes P. Ligtvoet 27 j. en Cornelia M. A. H. Kooien 25 j., beiden alhier Huwelijken: Antonius M. den Teuling 26 j. en Johanna C. M. Borsten 26 j., beiden alhier Adrianus M. Boons 29 j. en Adri ana C. Jansen 26 j., beiden al hier. Marius A. Luijpen 25 j. te Drunen en Louisa L. v. Luxem burg 27 j. alhier. Antonius J. Beerens 31 j. te Dongen en Ca* tharina J. Vrienten 35 j. alhier. Antonius G. Klijndijk 33 j. en An na M. van Gulik 30 j. beiden al hier. Wilhelmus C. M. van Berkel 34 j. en Petronella J. van Dorst 23 j. beiden alhier. Ge rardus J. van Dijk 24 j. en An- tonia Netten 22 j., beiden alhier. Johannes C. van der Made, 19 j. en Johanna M. Kuijpers 16 j.t beiden alhier. Dionysius A. B. M. van Loon 41 j. en Theodora J. Tromp 28 j. beiden alhier. IngekomenAnt. van der San- den van Drunen Anthonia C. Rekveld van Vlijmen Nicolaas A. Rozenbrand en gezin van Sprang-Capelle Johanna Broeks van Sprang-Capelle Johanna H. C. Smolders van Goirle Maria J. van Diessen v. Helvoirt Antonius J. Beerens van Don gen Henricus P. G. Broos van» Waalwijk Elis. J. B. Wiercx van Raamsdonk. VertrokkenElisabeth G. van Gelder naar Waalwijk Al- phonsus M. G. van Leest naar Weert Johannes J. van den Bijgaart en gezin naar Udenhout Johannes W. Sup naar Don gen Adriaan H. van Beek en gezin naar Canada. Wilhelmus J. van Noije naar Tilburg Henricus M. v. Broekhoven naar Tilburg Adrianus G. M. Boere naar Udenhout Petrus H. Schavemaker naar Tilburg Francisca M. van Diessen naar Helvoirt Cornelis J. M. Oomen 'naar Eindhoven Arnoldus W. Banken naar Batenburg. Prima vooroorlogsche Te bevragen te VLIJMEN B. 59 a. TE TILBURG vraagt die op kan treden als ASSISTENT VAN DE STIKMEESTER voor con trole van stikwerk en op leiding van leermeisjes.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2