De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING. No. 46 Dinsdag 8 Juni 1948 O. w. s. Parochie Si. Jan viert Priesterfeest. De Echo ook UW Blad 2£]jaar. Hendrikus J v Opzee- lg£^ 35 jaar en Francisca C v d 4t3G30 jaar. Martinus P M B^ijg 35 jaar en Johanna P v d tjfriPjdt 24 jaar. ^Huwelijksaangiften: Martinus P ^.[Puijs 35 jaar en Johanna P v dfjjgrnndt 24 jaar. Hendrikus J9^an Opzeeland 35 jaar en Fran- C v d Aa 30 jaar. Adri- a#^§. H van Son 29 jaar en Adri an#; J Eekels >25 jaar Henricus O-^dvits 22 jaar en C v d Lee 21 jaar. Hendrikus v Mierlo ol j3#T en Francisca C M Luijben 45 Jaar. Willebrordus Wou ters 32 jaar en Cornelia van Zon 28. jaar. Martinus A v Herpt 28'laar en Petronella L Vuots 30 j};)'/. Hendrikus v Boxtel 28 j«raF' en Catharina H de Rouw 26 jadH SÏ*T&ANG. c Collecte U.N.A.C. iMet medewerking van de Chr. Hfarmonie Marijke en de Chr. Mandolineclub A Tempo, die met rgftgiek door het dorp trokken, w,e?d Zaterdagmiddag alhier door e?p aantal schoolmeisjes de col- lectp gehouden voor de U.N.A.C. (Dp] Vereniqde Naties helpen het Kjüqd), welke collecte door een plaatselijk comité serieus was voor bereid en ongetwijfeld geslaagd zak zijn. Gemeente-vergadering. In- de Geref. Kerk alhier zal a.s. Woensdagavond half 8 de jaar lijkse gemeente-vergadering wor den.-, gehouden. CAPELLE. Algemene Ledenvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank. In 't café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart hield de plaatselijke Coöp. Boerenleen bank- j.l. Donuderdagavond acht uurrhaar jaarlijkse algemene le- détWergadering, welke niet druk bétkfeht was. '■E>e directeur, de heer J. Huijs- man, opende de vergadering en he£tté de aanwezigen hartelijk welkbm; h;i sprak er zijn leedwc- zerbover uit. dat de belangstelling niet- groter was. dWh het tekenen van de presen tielijst werd de secretaris van het be&thur, de heer C. Vos-v. Gent a^rfhewezen tot secretaris van de algëmene vergadering, waarna de noMlen der vorige vergadering, na,vVoorlezing werden vastgesteld. ;Hierna bracht de directeur een uitgebreid verslag uit omtrent de werkzaamheden en de toestand vaf£de Bank gedurende het laat- ste^'boekjaar, waaraan door ons het}'volgende is ontleend: ÏA, het afoesloten boekjaar zijn de Voorschriften inzake de geld- nërinq blijven binnenstromen. Dc tbpvraginaen der saneringsgel- den zijn na de gelddorst van 1946 minder gewerden, doch daar staat teoe&over. dat de Bank, alsmede ook andere boerenleenbanken, zieh; lanozaam heeft kunnen her stelden als credietinstelling, en de maatschappelijke functie op dit gebidd weer heeft kunnen doen oeidibn. Evenwel hebben de door do'Minister van Financiën uitge vaardigde voorschriften ten op zichte van de credietverstrekking er. wel in het bijzonder voor in vesteringen, voor verschillende aanVraoers veel moeiliikheden op geleverd en voor de kassier veel werk. Een van de goede zijden vanrde geldsanring morren we niet uiOhet oog verliezen. Onze cliën- tetf-Zhbhben gebruik kunnen maken vant'het qiroverkeer. De Centrale BaaUt* was en is immers een voor stander van het giroverkeer en t-ancht dit meer en meer in de hand/ te werken. Onze Bank kan ookfin dit opzicht de mening van devCentrale Bank delen en koes- tentGde wens het qiroverkeer steeds meer te bevorderen, aan- gefcfen gireren veel kosten- en t:'dsbesparing met zich brengt. Bij de-'Centrale Bank werd in 1947 via banken, particulieren en post- girb voor een totaal van ongeveer één milliard gulden gegireerd. Dit aarfzfènlijke bedraq geeft .echter nooifjeen juist beeld van de qrote omvariq van deze wiize van beta ling? daar er verschillende boe renleenbanken zijn, waar 'n groot intern giroverkeer bestaat, o.a. vah zuivelfabrieken, aankoopver- enfgingen e. d. Op 1 April 1947 werd de han del in effecten, behoudens enkele voorschriften, vrijgegeven. De registratie van de effecten is nog niet geëindigd. Het werk, dat aan deze registratie verbonden is en de voorschriften, welke hierbij in acht moeten worden genomen, hebben de effectenafdeling voor giote arbeidsmoeilijkheden ge plaatst, welke echter een goede afdoening niet in de weg stonden. In verband met de voorschrif ten van de Nederlandse Bank dient onze kassier thans elke maand een saldibalans bij de Centrale Bank in welke een beeld geeft van de stand van zaken op de laatste dag van iedere maand. Deze sal'di-balansen zijn niet al leen van groot belang voor de Centrale- en de Nederlandse Bank, maar geven tevens de ge legenheid aan het bestuur en de raad van toezicht zich een juist beeld te vormen van de Bank en de te voeren rentepolitiek. De Rijksdienst voor Landbouw- herstel bleef in het afgelopen jaar de medewerking vragen in verband met haar financiële rege lingen Voor het verstrekken van voorschotten voor tuindersglas. Hierbij valt ook nog te vermelden het verstrekken van consumenten- credieten. Dit overzicht eindigde de voor zitter met de hoop uit te spreken dat de^gememoreerde feiten de leden enig inzicht zouden gege ven hebben in de werkzaamheden der Bank. Hij achtte het wense lijk, dat de leden o.m. door de jaarvergadering trouwer te be zoeken, meer blijk van waarde ring zullen tonen, omdat juist de ze vergaderingen de gelegenheid bieden vragen te stellen, welke door het bestuur naar vermogen zullen worden beantwoord, des noods met nadere toelichting van dc trouwe kassier, die zich hier voor gaarne bereid stelt. Het wordt, gezien de moeilijke en zwa re verantwoordelijkheid, die op het bestuur rust, ten zeerste op prijs gesteld, oprecht medeleven te beonen. Ten slotte drong hij er bij de leden op aan de kassier niet no deloos en buiten kantooruren las tig te vallen. Hierna volgde het overzicht van de toestand van de Bank, waaruit blèek, dat de totale om zet 367.362.55J/ bedroeg, dus 1. 556.841.78 minder dan het vorige jaar. Aan spaargelden werd ontvangen f 134.214.26 en terugbetaald 144.861.18. De ge kweekte rente bedroeg voor de spaarders 9.363.63, welke ge heel werd bijgeschreven. Er wer den 17 spaarboekjes inoetrokken en 3 nieuwe uitgegeven. Het n-v- tal spaarrekeningen bedroeg 1104. Het saldo voo-schotten per j Tan. 1947 bedroeg 59.805. terwjil er werd verstrekt 300.- en afgelost 31730.—, zodat per 1 Januari 1948 uitstond 28375. Aan voorschotten was 1561.11 rente te betalen waarvan 896.24 betaald, zodat nog te betalen is 619.87. Het aantal voorschot ten was 19. Aan lopende rekeningen werd ontvangen 165.732.97 en uitge geven 193.416.34. Ultimo 1917 bedroegen de totale saldi uitga ven hiervan f 823.285.55 en de ontvangsten 45.036.98. Aan in terest werd ontvanoen f 13.921.99 en uitgegeven f 285.47. Het aan tal lopende rekeningen bedroeg 32. Het bij de Centrale Bank ge deponeerde bedrag varieerde tus sen de zes en zeven ton. Het aan tal leden beliep 179. Tot bestuurslid werd gekozen de heer G. van der Hoeven, die onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen zijn !y- noeming aannam. Als leden van de commissie, belast met het nazien van de re kening en balans, werden aange wezen de heren J. A. H. de Wit en A. de Bruijn. Uit het door de ze commissie ingestelde onder zoek bleek, volgens het bij monde van de heer de Wit uitgebrachte verslag, dat een en ander in orde en keurig verzorgd was, waarna de rekening en balans overeen komstig de vaststelling door de vergadering van bestuur en raad van toezicht onder dankzegging aan de kassier werden goedge keurd. Na de rondvraag huldigde de directeur, alvorens de vergadering te sluiten, de secretaris van het bestuur, de heer C. Vos-v. Gent, in verband met het feit, dat deze gedurende 25 jaar, waarvan tal van jaren als secretaris, zitting in het bestuur had. Spr. bracht de jubilaris dank voor zijn vele be moeiingen in het belang der in stelling en voor de genoeglijke omgang in het bestuur en sprak de hoop uit, dat de secretaris nog vele jaren zijn krachten aan de Bank zou mogen geven. De jubi lerende secretaris dankte met een kort woord voor deze onverwach te huldiging en voor de waarde rende woorden tot hem gericht, waarna de vergadering gesloten werd. CAPELLE. Excursie Plattelandsvrouwen. De leden van de afd. Sprang- Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen maakten j.l. Donderdag per luxe touring-car een excursie, waarbij in dei mor genuren een bezoek werd ge bracht aan het Ned. Openlucht Museum aan de Schelmseweg te Arnhem, waar de dames een in druk kregen van de geschiedenis van de materiële en geestelijke kuituur, de zeden en gewoonten van brede lagen van de Neder landse bevolking. Na het gebruik van de lunch in het naast het Openlucht Museum gelegen res taurant werd de reis via Ooster beek, waar het Airbone monu ment en het Airbone cementry werden bezichtigd, voortgezet naar Rhenen, waar op het oor logskerkhof op de Grebbeberg een stille hulde werd gebracht bij de graven van de gesneuvelden in de Meidagen 1940. Alvorens de thuisreis werd aanvaard, werd Ouwehands Dierenmark nog met een bezoek vereerd. Te ruim 10 uur keerden de da mes wel vermoeid doch in de bes te stemming na een dag vol af wisseling ter plaatse terug. Kunstrijden Motoren. Hoewel de belangstelling heel wat groter had kunnen zijn, viel deze, het minder gunstige weer in aanmerking nemende, bij de ver richtingen van Harry Kroeze's Motorkozakken, die j.l. Zaterdag avond op uitnodiging van de Mo torsportvereniging „Marijke" op het sportterrein aan de Willem van Gëntsvaart een demonstratie gaven, niet tegen. Nadat de kunstrijders zich door een ere-ronde aan de belangstel lenden, die ter weèrszijden van 't terrein geschaard stonden, hadden voorgesteld, werd het een twintig tal nummers omvattende program ma met weglating van de achter volgingsrace, een rijder voor waarts tegen een rijdér achter waarts, welk nummer door de gladheid van het terrein geschrapt moest worden, op vlotte wijze af gewerkt. De verschillende nummers dwon gen ieders bewondering af en men toonde dit door een klaterend applaus na ieder nummer, welk applaus zijn hoogtepunt bereikte na het laatste nummer: „De stoutr moedige sprong in het onbekende, met motor over negen personen", uitgevoerd door de leider van het gezelschap, de heer arry Kroeze. De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" verleende bij deze demon stratie haar welwillende medewer king en leden van de Sprangse Verkennersgroep collecteerden op het terrein vpor de United Nations for Children. Unac-collecte. Evenals in andere gedeelten van de gemeente Sprang-Capelle werd ook te dezer plaatse j.l. Zaterdag namiddag de collecte voor de ac tie: „De Verenigde Naties helpen het Kind" gehouden. Onder lei ding van het plaatselijk U.N.A.C.- comité collecteerden een aantal leerlingen uit de hoogste klassen van de O.L. school, terwijl de muziekvereniging „Kunst na Ar beid" ondertussen vrolijke mars muziek liet horen. Ondanks het feit, dat een regenbui nu en dan stoornis bracht, ging de stemming- noch bij de jeugdige collectanten noch bij de muzikanten te loor. Nieuwe toekomst tegemoet. Dezer dagen is de landbouwers familie van Beek-de Bruijn van de Loonsedijk geëmigreerd naar Ca nada. Naar we vernemen hebben nog meerderen plannen voor emi gratie daarheen. WASPIK. Bedevaart. Zondag a.s. komt de "jaarlijkse Tilburgse processie weer naar Waspik. Om ongeveer kwart voor 10 zullen de pelgrims met BBA- bussen in de Spoorstraat aanko men, waar ze worden afqehaald door de eerwaarde paters met mis dienaars en bruidjes. Om half elf is er oen plechtige Hoogmis met predikatie in de St. Theresiakerk. Des namiddags pi. Lof met processie, welke bij gun stig weer over het kerkhof zal trekken. Naar Smakt. De eerste Zondag van Juli zal er weer een bedevaart naar Smakt worden gehouden, welke georga niseerd wordt door de eerw. pa ters Carmelieten. Paardensport. Op het in Gilze-Rijen gehouden paardenconcours boekten de Wns- pikse boeren een mooi succes. Met een achttal behaalden zij een derde prijs. Ook de gebr. Smits hadden met hun paard suc ces en behaalden een tweede prijs. Wij wensen hen proficiat met deze mooie resultaten. PRINSES JULIANA WORDT OP 4 SEPTEMBER KONINGIN. Inhuldiging op 6 September. In de Nederlandse Staats courant komt de volgende be kendmaking voor: Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Hare Konink lijke Hoogheid de regentes Prinses Juliana hebben mij gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de kroon door Hare Majesteit Koningin Wil helmina zal geschieden op 4 September a.s., weshalve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid -Prinses Juliana de regering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 September a.s. De Minister-President, (get.) -BEEL. UITBREIDING VAN DEN BOSCH. Het gemeentebestuur van Den Bosch is voornemens een complex van pl.m. 238 H.A. grond, gelegen in het z.g. plan Zuid, definitief voor woning bouw te gaan bestemmen. Dit plan is te zien als noodzake lijk complement van het plan- West, dat hoofdzakelijk in in dustrievestiging voorziet. Aan aankoop en onteigening van gronden in plan-Zuid wordt een uitgave gevorderd van 662.500. De kosten van ophoging en de kosten Voor het maken van kunstwerken e.d. worden ge raamd op 2.725.000, welk crediet B. en W. van Brabants hoofdstad de Raad verzoeken te willen voteren. MARSHALL-HULP MET EEN KWART VERLAAGD. Het Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdagnacht, ondanks een waarschuwing van minister Mars hall, het wetsontwerp voor her stel aan Europa met de reductie van ongeveer 25 pricent aan vaard. Deze reductie was aanbe volen door de toewijzingscommis sie van het Huis. Het oorspronkelijke bedrag van 6533 millioen dollar voor 12 maanden is dus teruggebracht tot ongeveer 5981 millioen dollar voor 15 maanden. Het Huis van Afgevaardigden keurde het ontwerp goed door in koor „ja" te roepen. De senaat krijgt het ontwerp nu in behan deling. 5 JUNI 1648. De jaren na het Bestand lieten het falen zien van de herenigingspogingen tussen Zuid en Noord. De beide de len stonden tegenover elkaar, maar de Nederlandse eenheid bleef het lokkende ideaal. Een slepende oorlog en ja ren van vruchteloze onder handelingen hebben tenslotte „de eeuwige vrede" van 1648 gerealiseerd: in wezen een compromis, zo wij deze vrede bezien vanuit groot-Neder lands gezichtspunt. Want die vrede van Munster, zo lang in de verwachting der men sen levend en in dë verheer lijking van Grote Vrerick door zoveel dichters, wel het meest door Vondel, bij voor baat bezongen, bevestigde de scheuring der Nederlandse gewesten; niet alleen tussen Noord en Zuid, maar ook nog binnen het Noorden tussen de zeven souvereine gewesten en de „geassociëcrde" gebieden, de generaliteitslanden. Hoe dit ook verder zij, 1648 is in de geschiedenis van ons vaderland een weergaloos jaar, omdat de tachtigjarige oorlog toen een einde kreeg, omdat de Republiek toen werd opgenomen in de kring der mogendheden en omdat het Frans Verbond toen defi nitief ten gronde ging, om uit te groeien tot het indruk wekkend voorgaan der Re publiek (Willem III) in een anti-Franse coalitie, mede tot zegen van het Zuiden. In 1648 werd onze bloeien de rebellenstaat een souve reine macht. Philips IV deed immers afstand van 't lands heerlijk recht en Nederland werd losgemaakt uit het Duit se rijksverband. Een histo risch feit, een grootse viering waardig. 30 Januari 1648 werd die vrede gesloten, 15 Mei op 't stadhuis te Munster geratifi ceerd en 5 Juni openbaar in de Nederlanden afgekondigd. De weidse feestelijkheden gin gen o.a. gepaard met de en thousiaste opvoering van Vbn- del's kleurrijk en symbolisch gelegenheidsspel „Leeuwen dalers". Nu in het prachtige Na- tuurtheater te Oisterwijk dit vredefeest in deze historisch zo gedenkwaardige maanden gevierd staat te worden, mo gen enkele flitsen onze lezers hierop voorbereiden. VÉRZET IN HET ZUIDEN. Bij de drukkerij fa. Henri Bergmans te Tilburg ver scheen één dezer dagen een door grater F. M. Roeland ge schreven werkje, getiteld: „Verzet in het Zuiden", voor zien van een voorwoord van Zijne Excellentie minister dr. J. Gielen, waarin op duidelij ke en eenvoudige wijze het leven beschreven wordt van de bekende verzetschrijver „Ambrosius", eén onderwijzer die speciaal in de Zuidelijke provincies werkte en die zijn jonge leven voor het vader land gaf. De bedoeling van dit werkje, dat aangeboden werd aan H.M. Koningin Wilhel mina, aan het prinselijk echt paar, aan de prinses ies, aan Z.E. Kardinaal de Jong en aan de Commissarissen der Koningin in de drie Zuidelij ke Provincies, van wie allen een schrijven van erkentelijk heid en waardering ontvan gen werd, isonder de bevol king en speciaal bij de jeugd de gedachte levendig te hou den aan de strijd, die toen ge streden werd. Het verhaal is eenvoudig van opzet, maar ontroerend door de wijze', waarop één en ander beschre ven is en geeft een brede kijk op het verzetsleven. De opbrengst is voor de Stichting' 19401945 en daar de prijs zeer laag gesteld is, kan het niet anders of het zal de weg vinden, die het zeer zeker verdient, terwijl het te gelijkertijd de verdienste heeft dat het de herinnering' levendig houdt aan hen, die onder moeilijke omstandighe den hun strijd gestreden heb ben en het hoogste gaven wat ze konden geven, n.l. het offer van hun eigen leven. Een fraai uitgevoerde omslag geeft cachet aan dit boekje, dat in geen enkele boekenkast mag ontbreken en in de bibliothe ken van scholen een ere plaats verdient, omdat het leven weergeeft van één der vele onderwijskrachten, die viel voor het vaderland. GEESTELIJTct ADVISEUR. Tot geestelijk adviseur van de afdeling Waalwijk van de R.K. Bakkers-patroons-vereni ging is door Z.H. Exc. de Bis schop van 's-Hértogenbosch benoemd de ZeerEerw. Heer A. v. d. Brekel, Pastoor der St. Clemens-parochie. GROTE GYMNASTIEK-FEESTEN Op 19 EN 20 JUNI TE WAALWIJK. Op de ere-avond van de Gymnastiek wedstrijden van de Dioc. R.K. Gymnastiekbond (Bisdom Den Bosch) óp Za terdag 19 Juni a.s., zal de Na tionale Keurploeg van de Ned. Gymn. Federatie in sa menwerking met de Dames afdeling van O.W.S. optreden in 't gebouw der K.A.B. al hier. Deze keurploeg bestaat uit de navolgende heren: 1. Joh. Muijlkens, Kerkrade. 2. Gerrit Peels, Terwinselen. 3. A. Kerremans, Breda. 4. Christ Winants, Bleijerhei- de. 5. P. Rooij akkers, Den Haag. 6. L. var? Velzen, Den Haag. Reserve: B. Staps, Breda. Het ere-comité is samenge steld als volgt: Beschermheer: P. J. van Schijndel, Indu- striëel. Ere-voorzitter: Edelachtb. Heer Mr, R. J. J. Lambooy, Burgemeester, Waalwijk. Voorzitter: Zeereerw. Heer J. Ras, Pas toor. Leden: ZeerEerw. Heer A. van den Brekel, Pastoor. ZeerEerw. Heer J. Kemps, Pastoor. M. H. C. Kolster, Arts. Dr. H. G. Langemeijer. Math. v. Loon, Wethouder. J. van Mierlo, Gemeente secretaris. F. C. Smolders, Wethouder. A. Princen, Oud-Gymnas tiekleraar, Tilburg. Jan Tielen, Secretaris Waal wij ks Belang. Jud. Timmermans-v. Iersel, Voorzitter Waalwijks Belang. H. van Well, Dir. Handels- Avondschool. ZeerEerw. Heer A. Verha gen, Pastoor. Drs. G. J. de Vries, Direc teur R.K.H.B.S. MOOI SUCCES. Zaterdag 5 Juni werden te Oisterwijk grote selectiewed strijden gehouden voor de transport-colonnisten en help sters van 't Ned. Roode Kruis, district Midden-Brabant. Hier aan werd deelgenomen door de afdelingen uit Den Bosch, Tilburg, Oisterwijk en Waal wijk. De bedoeling hiervan was daaruit de beste groep helpers en de beste groep helpsters aan te wijzen, die dan zouden worden afgevaar digd naar de grote selectie wedstrijd voor deelname aan de kampioenswedstrijden die landelijk plaats vinden. Onze colonnisten hebben prachtig gewerkt, alle eer komt hen toe. Met twee groe pen vertegenwoordigd, onder aanvoering van de ploegcom- mandanten, kwamen zij met minimaal verschil als nummer twee en nummer vier aan de kop. Een ere-saluut aan onze dames-helpsters-ploeg, welke glansrijk aan de kop kwam met de prachtige punten van 8lA van de tien. Zij behaalde daardoor de hoogste cijfers en werden aangewezen om als helpsters-ploeg deel te nemen aan de voor wedstrijden vobr het landelijk kampioenschap. Bravo! Moge dit succes voor onze colonne een aansporing zijn om met steeds meer ambitie de oefeningen te volgen, dan zal Waalwijk kunnen bogen op een tip-top Nederlandse Roode Kruis transportcolon ne! Zondag j.l. hadden hier in de zalen van de R.K.H.B.S. en het gemeentelijk gymnas tieklokaal de selectie-wed- strijden plaats der adspiran- tenploegen van de Kring Den Bosch van de Diocesane R.K. Gymnastiekbond. De bedoe ling dezer wedstrijden was, de ploegen der aangesloten verenigingen tegen elkaar te laten uitkomen en te bepalen welke groepen in aanmérking kwamen om op de grote Bondsdag welke 20 Juni a.s'. te Waalwijk gehouden wordt, hun krachten te meten met de kampioenen uit de andere kringen, te weten Tilburg, Eindhoven en Nijmegen, met als inzet de wisselbeker. Ter verduidelijking zij hierbij ver meld dat de adspiranten naar leeftijd ingedeeld worden en wel van 10 t/m 13 jaar en van 14 tot 17 jaar, zowel voor jon gens als meisjes. Aan bovengenoemde wed strijden namen vier vereni gingen deel, n.l. OSS-VOLO, Den Bosch; Prins Hendrik, Vught; S. H. J., Drunen en O.W.S. Waalwijk. De uitslag was voor onze vereniging uitermate gunstig. In alle afdelingen staken on ze beste ploegen met hoofd en schouder boven de andere deelnemers uit, zodat vier groepen op de a.s. Bondsdag zullen trachten de wisselbeker voor hun afdeling in de wacht te slepen. De uitslag dezer wedstrij den bewijst dat in onze plaats de gymnastieksport op de goe de weg is en reeds een zoda- NEDERLAND—ZWEDEN Woensdagavond wordt over Hilversum I 301 M. de voetbalwedstrijd Neder land-Zweden uitgezonden, die gespeeld wordt in Am sterdam. Aanvang van de uitzending 7 uur, door Ir. A. van Emmenes. nig peil bereikt heeft dat zij in genen dele behoeft onder te doen voor de grote, beken de verenigingen uit Tilburg, Eindhoven of Nijmegen. Het bewijst tevens, dat de gevolgde methode in onze vereniging goed is en dat wij over krachten beschikken die een grote belofte voor de 'toe komst inhouden. Een compli ment voor de heer J. Cruts en Mej. Jo Pulles, resp. lei der en leidster, zij hierbij wel op z'n plaats. Hieronder volgt de gedetail leerde uitslag: Er namen in totaal 25 ploe gen van 6 personen aan de wedstrijden deel, waarvari O.W.S. er alleen al twaalf leverde. Meisjes t/m 13 jaar: Ó.W.S. 1ste ploeg 153 pnt. 2de ploeg 150 pnt. 3de ploeg 149} pnt. 4de ploeg 146 pnt. 5de ploeg 143 pnt. 6de ploeg 142} pnt. 7de ploeg 143 pnt. O.S.S. VOLO, Den Bosch lste ploeg 141} pnt. 2de ploeg 133 pnt. 3de ploeg 130} pnt. 4de ploeg 136} pnt. Prins Hendrik, Vught lste ploeg 130} pnt. Meisjes 14 t/m 17 jaar O.W.S. lste ploeg 159} pnt. 2de ploeg 150} pnt. 3de ploeg 144 pnt. O.S.S. VOLO, Den Bosch lste ploeg 146 pnt. 2de ploeg 146 pnt. S.H.J., Drunen lste ploeg 140} pnt. Prins Hendrik, Vught lste ploeg 144 pnt. Jongens 10 t/m 13 jaar: O.W.S. 171 pnt. O.S.S. VOLO 167 pnt. S.H.J. 166} pnt. Prins Hendrik 159} pnt. Jongens 14 t/m 17 jaar: O.W.S. 181} pnt. 0.5.5. VOLO 156 pnt. KATH. VOLKSPARTIJ STATENKRING IIEUSDEN. Een zeer belangrijke Sta- tenkring zal gehouden worden op Zaterdag 12 Juni des na middags om 3 uur precies in het Oranje-hotel, Verwerstr. te 's-Hertogenbosch. Agenda: 1. Opening door de voorzitter, Drs. Piet van Loon. 2. Spreekbeurt, te vervullen door Mr. E. Sassen, Lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal en Ondervoorzit ter der K.V.P. Onderwerp: „Hoogtepunten der Regeringspolitiek". Verder nóg huishoudelijke mededelingen. TRAGISCH^ De heer W. J. uit Tilburg, verbonden aan lederfabrieken aldaar en in Waspik, keerde Woensdagavond 1.1. per mo tor van laatstgenoemde plaats naar Tilburg terug. Later werd zijn motor staande tegen een boom gevonden en enige tientallen meters het lijk van de heer J. Men veronderstelt dat hij, zich onwel voelende, de motor tegen een boom heeft gezet en zich nog enige meters verder heeft begeven, toen een hart verlamming een einde aan z'n leven maakte. De heer J. is geboren Waalwij ker, was 57 jaar en is hedenmorgen al hier in de parochiekerk van St. Jan ter aarde besteld. ERGERLIJK. Vrijdagmiddag waren twee meisjes aan het bloemen pluk ken op 't land van v. W„ tus sen de le en 2e Zeine achter v.m. Baardwijk, toen zij door de eigenaar en zijn zoon „be trapt" v/erden, welke laatste hen achterna zette. Het 8-jarig dochtertje van de heer M. aan het Laageinde is daarbij zo ongelukkig in een sloot terecht gekomen dat haar beentje op twee plaatsen brak, n.l. onder de knie en boven de enkel. De achter volgers bekommerden zich echter niet om het jammeren de kind. Zij zagen lijdelijk toe hoe de kleine zich, gedeelte lijk kruipend en gedeeltelijk gedragen door het andere meisje, een kind van 9 jaar, ongeveer een kilometer voort sleepte tot op de Parallelweg, waar een toevallig passerend familielid zich over haar ont fermde en haar heeft thuis gebracht. Doordat het kind zich aan vankelijk zelf, onder hevige pijn, heeft moeten voorthel pen, is de toestand van het ge broken beentje vanzelfspre kend verergerd. De kleine is in het St. Nicolaas Ziekenhuis opgenomen. Het lijkt ons, op z'n zachtst uitgedrukt, toch erg harteloos om een kind onder die om standigheden aan zijn lot over te laten, ook al heeft men dan gedacht dat het niet zo heel erg was. „Haec dies quam fecit Do- minus. Dit is de dag die de Heer gemaakt heeft". Deze woorden die de Z.E. Heer Pastoor tot tekst van zijn feestpredicatie koos, kregen wel bijzondere betekenis op een dag als die van de Eerste plechtige H. Mis van de Eerw. Heer Bernard Speekenbrink. We bezinnen ons bij een der gelijke gebeurtenis eens op de waarde van het Priesterschap en beseffen dan iets meer van de grote weldaad van Gods genade, de priester en ons be wezen. En dan zien we ook met echte ontroering in Dit is een dag die God heeft ge maakt. In de kerk. Hét ouderlijk huis van de jonge priester en de weg die hij zou gaan naar de kerk, waren door een buurtcomité onder leiding van de heer J. Kools en een Dames-comité onder Mevr. Kools-Viguurs, op eenvoudige wijze versierd. Omstreeks 10 uur werd de neomist met zijn ouders, broers en verdere familie door bruidjes afgehaald, terwijl aan de kerkdeur de Z.E. Heer Pastoor met assistenten en dienaren hen tegemoet kwam en onder feestelijk orgelspel naar het altaar leidde. Daarna droeg de nieuwe priester in de rijk versierde kerk zijn plechtige Eerste H. Mis op, met assistentie van Pastoor Ras als( Presbyter-1 assistens, de Eerw. Heren G. Witlox en v. Loon als dia ken en subdiaken en een jon gere broer Harry Speeken brink als ceremoniarus: Het was een treffende plech tigheid waarin we de grote momenten met hernièuwde eerbied beleefden. In zijn korte, feestpredicatie wees'de Zeereerw. Heer Pas toor zijn parochianen nog eens op de grote waarde van het Priesterschap: een afspiege ling van Gods genade. De priester met de scheppende macht van Gód de Vader, de verlossende macht van God de Zoon en de heiligmakende kracht van God de H. Geest, neemt in ieder mensenleven een belangrijke plaats in. Bij alle gebeurtenissen van be tekenis, van de geboorte tot aan het graf is hij de uitdeler van Gods genade. De predi kant bracht de jonge priester de gelukwensen over van de gehele parochie en vroeg vooral in deze H. Mis zijn ge bed.. Met een enkel woord tot de ouders prees hij hun aan deel in dit grote werk. Zij hadden het hunne bijgedragen tot de uitbreiding van de grenzen van Gods Rijk en hun loon zou groot zijn in de hemel. Tenslotte spoorde Pas toor Ras de parochianen aan te bidden, dat nog velen dit hoge ideaal zouden mogen volgen. Het zangkoor voerde cp keurige wijze de Mis „In ho- norem Sanctae Mariae Mag- dalena" van Ph. Loots uit. De receptie. 's Middags kwamen in „Hui ze Ancilla" zeer vele autori teiten en verder parochianen en geesteliikon de Eerw. Heer Speekenbrink gelukwensen. Bij monde van de heer J. Cools bood het buurt-comité hem een nieuwe fiets aan. De feestvierende priester toonde zich met dit geschenk zeer in genomen en in zijn hartelijk dankwoord merkte hij gees tig op: „Christus moest alles te voet doen, maar ik kan het nu tenminste op de fiets". Hij dankte allen die het hunne hadden bijgedragen om deze dag onvergetelijk te maken. Om 4 uur celebreerde de jonge priester een plechtig Lof, waarbij weer vele paro chianen aanwezig waren. In een korte toespraak dankte hij allen die hem hadden ge steund met hun gebed in de dagen voor zijn wijding en die hadden meegewerkt tot 't welslagen van déze dag en die hun belangstelling hadden getoond. Het zangkoor voer de de Priestercantate van El- bert Franssen uit. Zo heeft Waalwijk weder om op hartelijke en waardige wijze zijn jonge priesterzoon ontvangen en gehuldigd, Waalwijk dat reeds zo talrij ke en voorname priesters aan het bisdom schonk. MONDELING EIND-EXAMEN H.B.S. Voor het mondeling eind examen zijn als gecommit teerden aangewezen: H.B.S. A M. v. d. Weijst, Inspecteur M.O. Den Bosch; N. Zijlmans, Accountant, Den Bosch; F. Vermeulen, Roosendaal. H.B.S. B Ir. A. Lahaye, Maastricht; Dr. G. de Graaff te Wage- ningen; Dr. A. Weijnen te Roosen daal. R.K. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. Geslaagd voor diploma 3e klas: P. Bergmans, P. Blij levens, L. Burmanje, H. v. d. Eerden, B. v. d. Griendt, A. Heesters, D. Kroot, N. Kroot, C. Lam- mertse, H. Leijtens, J. Remie, J. Molengraaf, J. Mandema- kers, allen te Waalwijk en M. v. Bokhoven, Haarsteeg; G. v. d. Schans te Capelle en P. Verstijnen te Drunen. Geslaagd voor diploma 5e klas: C. Berkelmans, K. v. Enge len, H. v. Huiten, G. Klerkx, B. v. Rijen, J. Strikkers, P. IJpelaar te Waalwijk en W. Brok te Drunen. „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Zondag werd in café ,,'t Stoepke" de gecombineerde jaarvergadering van mannen- en gemengd koor der Lieder tafel „Tot Bloei der Toon kunst" gehouden, onder voor zitterschap van de heer Jac. van Mierlo. Uit het financieel jaarver slag bleek, dat, dank zij het grote aantal donateurs, de fi nanciële toestand bevredigend kan worden genoemd. De ijve rige penningmeester de heer H. Maas, mocht een extra dankwoord incasseren voor zijn accuraat beheer. Bij de bestuursverkiezing gaven enkele bestuursleden te kennen dat zij voor een her benoeming niet meer in aan merking wensten te komen. Tot nieuwe bestuursleden werden benoemd de heren F. Vera en H. Pullens en mej. L. Vesters. Besloten werd het verplich te lidmaatschap van het man nenkoor voor nieuwe,, manne lijke leden van het gemengd koor op te heffen. Men kan zich dus voortaan uitsluitend als lid van het Gem. Koor op geven. Men verwacht als ge volg van dit besluit een ver sterking van 't gemengd koor dat vooral bij de heren par tijen deza, versterking wel no dig heeft. Verschillende plannen voor de naaste toekomst werden gemaakt, o.a. deelname, aan 't festival te Drunen op 27 Juni a.s., het kermis-matiné op Maandag 12 Juli en het op voeren in de komende winter van een operette door het ge mengd koor. "MET 12 PARTIJEN DB KIESSTRIJD IN. In de 18 kieskringen van Ne derland vond Vrijdag 4 Juni de indiening plaats van de candida- tenlijsten der partijen of groepen, die aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op Woensdag 7 Juli a.s. zullen deelnemen. In totaal hebben 12 partijen of groepen van de gelegenheid ge bruik gemaakt om candidatenlijs- ten in te dienen.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 4